PDA

View Full Version : Μεγιά μου, 1η μηχανή



GeorgeHellas
11/06/2020, 12:12
Μετα απο αρκετό καιρό διάβασμα, πργξιμο σε μερικους κλπ. Σημερα πηρα την 1η μου μηχανή. Έκανα ηδη 50 χιλιομετρα σε επαρχιακούς δρομους κια μπορω να πω μου φάνηκε αρκετά εύκολη. Μεσα ατη πολη θελει αρκετη συνήθεια ακομα χεχε. Cbr 650r

https://ibb.co/5kG73XH
https://ibb.co/f27nsNS
https://ibb.co/0Gx1v3y

panavour
11/06/2020, 12:13
κουκλα,μεγειες,καλοριζικη,ορθια χιλιομετρα.

mreza
11/06/2020, 12:14
Καλοτάξιδη!

Parking
11/06/2020, 12:45
καλό σκίσιμο.....

harris_x
11/06/2020, 13:14
όμορφο μηχανάκι

καλόβολτο να είναι :beer::beer::beer:

thunder ace
11/06/2020, 13:25
Καλοταξιδο το εργαλειο.

doctoras
11/06/2020, 13:32
Μπουμπούκι φτου φτου!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/06/2020, 13:42
Πανέμορφο. Καλορίζικο.

zannisvel
11/06/2020, 13:42
Πολύ όμορφο μηχανάκι!!!
:beer:

newmember41
11/06/2020, 14:42
Καλοτάξιδο αδελφέ, να το χαίρεσαι, καλές τσάρκες.

KotsosDR
11/06/2020, 14:44
Ωραίο ! Ακόμα και τα λάστιχα είναι "ασορτί" . Καλοτάξιδο ! :beer:

johnnybond
11/06/2020, 15:03
Αν και προσωπικά μου αρέσει περισσότερο σε κόκκινο είναι πολύ όμορφο! Καλορίζικο με πολλά και ευχάριστα χιλιόμετρα!

nic mor
11/06/2020, 15:08
50χμ μόνο;;;! Πολύ λίγα!
Όπως και να έχει, καλοταξιδη και αγρατζουνιστη να είναι!!!

Acacius
11/06/2020, 15:38
Κουκλί. Καλές βόλτες και πάντα όρθιος.

BLiTzER
11/06/2020, 16:53
Όμορφο είναι. Καλόβολτο!

Sebastian1980
11/06/2020, 19:51
Καλοτάξιδο το μαυρο εργαλείο φίλε.

azar41
11/06/2020, 19:57
Με γειά,καλά χιλιόμετρα!

doctor_john
11/06/2020, 20:12
Με 'γεια σου φίλε αλλά δε σε βλέπω να βγάζεις γόνατα και ανησυχώ.
Είναι δυνατόν να τραβάς την πρώτη σου μοτό, ενω είναι κάτι κοντά σε υπερόπλο, απο το ύψος των ματιών;

Γονατίζεις και φωτογραφίζεις στο ύψος των δικών της ματιών ;)

GeorgeHellas
11/06/2020, 20:41
Με 'γεια σου φίλε αλλά δε σε βλέπω να βγάζεις γόνατα και ανησυχώ.
Είναι δυνατόν να τραβάς την πρώτη σου μοτό, ενω είναι κάτι κοντά σε υπερόπλο, απο το ύψος των ματιών;

Γονατίζεις και φωτογραφίζεις στο ύψος των δικών της ματιών ;)
Χαχαχα θα σου βγάλω αυριο καινούριες αο το πατωμα αν ειναι :)

Απογευματινο απντειτ.Εκανα ηδη τα πρωτα 150 χιλιομετρα σε επαρχιακους δρομους, παντα με χαλαρο ανοιγμα του γκαζιου. :) Μου φαίνεται ευκολη σαν ποδήλατο. Ισως επειδή δεν ετρεχα και πολυ χεχε. Εται οπως το παω τωρα περιπου λιγο λιγοτερο απο 300 χιλιομετρα αυτονομία, με 15.5 λίτρα ντεπόζιτο

giorgosb
11/06/2020, 20:56
Πολύ όμορφο, καλές βόλτες! :beer:

Περιμένουμε κι άλλες φωτό..

kostas_1100gs
11/06/2020, 21:16
Όμορφη πολύ, καλά κλμ. Αν έχουν φτιάξει και τις μεσαίες θα είναι καταπληκτική.

νεοσσός
11/06/2020, 21:46
Πολύ όμορφη. Καλοτάξιδη!

Τη βλέπω τη γιαγιά που φαίνεται στο βάθος, να σε κυνηγάει με τις παντόφλες που είναι δίπλα από την μπροστινή ρόδα, αν δεν φορέσεις ζακέτα. :p

Juohmar1
11/06/2020, 22:12
Πραγματικά πολύ όμορφο...

Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα...

GogosLux
11/06/2020, 22:24
Καλορίζικο !!!!

slzr
11/06/2020, 23:41
Καλορίζικο , να το ευχαριστηθείς! :beer:

andstag
11/06/2020, 23:51
Καλές βόλτες και πάντα όρθιος φίλε!!!!

contes di Zante
12/06/2020, 07:13
Καλοτάξιδη!! Πολλά και καλά χιλιόμετρα!!

lospsi
12/06/2020, 11:34
Μεγιές!
Φαίνεται πολύ ποιοτικό ενώ είναι και πανέμορφο!

HelenKoR
12/06/2020, 12:19
Καλορίζικο και καλόβολτο να είναι!

sam4g
12/06/2020, 12:23
Πανέμορφο!!! Καλοτάξιδο και άπεφτο!

sapila racing
12/06/2020, 14:13
Μεγειά σου, καλά χιλιόμετρα. :beer:

bros 650
12/06/2020, 19:30
Καλές βόλτες και πάντα όρθιος

rainmike
12/06/2020, 19:51
καλοταξιδο,παντα ορθιος:beer:

billy84
12/06/2020, 22:58
Καλορίζικο και καλοτάξιδο.Τολμώ να πω οτι είναι πολύ πιο όμορφο απο τα 600 RR,τουλάχιστον απο μπροστά.

Kickstart
13/06/2020, 09:10
Καλοτάξιδο φίλε, όντως είναι πανέμορφο.

Φτου φτου να μη το ματιάσουμε.

GeorgeHellas
13/06/2020, 21:19
Σας ευχαριστώ όλους για τς ευχές! Καλα και ασφαλή χιλιόμετρα να έχουμε :)

mia_zoi_kawa
13/06/2020, 22:31
Μεγιες! Ωραία μηχανή!

GeorgeHellas
27/06/2020, 17:12
Καλησπέρα ξανα σε ολους. Επανέρχομαι καθως σήμερα μου το ριξανε κάτω ενω το ειχα παρκαρισμένο. Αποτέλεσμα καποιες μικρογρατσουνιες στην εξάτμιση, στο φειρινγκ και στον καθρέφτη. Φτιάχνονται εύκολα ή να το φτιαξω μεσω της ασφαλιστικής; Ρωτώ γιατι μου το εριξε συγκενικο άτομο με το αυτοκίνητο και οσο να ναι εχουμε καλές σχέσεις. Ααα εσπασε και ενα που ειναι σαν βιδα, εκει που βαζεις το πόδι.

johnnybond
27/06/2020, 17:28
Καλησπέρα ξανα σε ολους. Επανέρχομαι καθως σήμερα μου το ριξανε κάτω ενω το ειχα παρκαρισμένο. Αποτέλεσμα καποιες μικρογρατσουνιες στην εξάτμιση, στο φειρινγκ και στον καθρέφτη. Φτιάχνονται εύκολα ή να το φτιαξω μεσω της ασφαλιστικής; Ρωτώ γιατι μου το εριξε συγκενικο άτομο με το αυτοκίνητο και οσο να ναι εχουμε καλές σχέσεις. Ααα εσπασε και ενα που ειναι σαν βιδα, εκει που βαζεις το πόδι.

Daamn.. Εύκολα τι εννοείς;
Ρουτίνας είναι αλλά κοστίζουν, μαρσπιέ αν κατάλαβα καλά θες καινούργιο, φέρινγκ αν δεν έχει σπάσει βγάλσιμο ξύσιμο και βάψιμο. Εξάτμιση και καθρέφτη δεν αξίζει να ασχοληθείς για εμένα με τη δική σου τσέπη..

Όπως και να έχει εγώ στη θέση σου δεν θα το διαπραγματευόμουν καν όσο αναφορά την ασφαλιστική, ειδικά σε καινούργια μοτό..

GeorgeHellas
27/06/2020, 18:36
Daamn.. Εύκολα τι εννοείς;
Ρουτίνας είναι αλλά κοστίζουν, μαρσπιέ αν κατάλαβα καλά θες καινούργιο, φέρινγκ αν δεν έχει σπάσει βγάλσιμο ξύσιμο και βάψιμο. Εξάτμιση και καθρέφτη δεν αξίζει να ασχοληθείς για εμένα με τη δική σου τσέπη..

Όπως και να έχει εγώ στη θέση σου δεν θα το διαπραγματευόμουν καν όσο αναφορά την ασφαλιστική, ειδικά σε καινούργια μοτό..

Ε και εγω καπως εται το σκεφτόμουν. Την εξάτμιση ας την αφησω οπως εγινε, και να αλλαξω μαρσιπιε και ισως ζελατίνα αν δεν φτιαχνουν οι γρατσουνιες. Ευτυχώς ειχα βαλει ενα καπακι στον κινητήρα και εφαγε αυτο τη πτώση, αλλιως βλεπω να ειχε και εκει γρατσουνιές.
Θα παω τη Δευτέρα εκει που το πήρα να ρωτησω λεπτομέρειες και αν βγαίνει ακριβά θα γινει παιχνίδι με την ασφαλιστικη...
Το κορυφαίο ειναι πως οδηγούσε 4χρονο κοριτσακι. Του ειχαν δωσει τα κλειδιά, εβαζε μπρος και λογω ταχυτητας κουνιοταν το αμαξι. Γυρω στο ενα μετρο το μετακίνησε, 2 3 μιζιες χαλαρα... Τι να πει κανεις.... Αμα δεν σε θελει.

strokt up
27/06/2020, 19:10
Ε και εγω καπως εται το σκεφτόμουν. Την εξάτμιση ας την αφησω οπως εγινε, και να αλλαξω μαρσιπιε και ισως ζελατίνα αν δεν φτιαχνουν οι γρατσουνιες. Ευτυχώς ειχα βαλει ενα καπακι στον κινητήρα και εφαγε αυτο τη πτώση, αλλιως βλεπω να ειχε και εκει γρατσουνιές.
Θα παω τη Δευτέρα εκει που το πήρα να ρωτησω λεπτομέρειες και αν βγαίνει ακριβά θα γινει παιχνίδι με την ασφαλιστικη...
Το κορυφαίο ειναι πως οδηγούσε 4χρονο κοριτσακι. Του ειχαν δωσει τα κλειδιά, εβαζε μπρος και λογω ταχυτητας κουνιοταν το αμαξι. Γυρω στο ενα μετρο το μετακίνησε, 2 3 μιζιες χαλαρα... Τι να πει κανεις.... Αμα δεν σε θελει.

Γιατί να μην σε θέλει μην απογοητεύεσαι. Καλύτερα να κάνετε παιχνίδι με την ασφάλεια ότι στο έριξε παρκαρισμένο (πρόσεχε όμως να είναι και τα δύο παρκαρισμένα νόμιμα) και θα φτιαχτεί απο την ασφάλεια.

zannisvel
27/06/2020, 23:18
Ναι μωρέ μη στεναχωριέσαι , δεν έγινε και τίποτα.
Αν το πας μέσω ασφαλείας μπορεί να έχεις πρόβλημα που εμπλέκεται συγγενικό πρόσωπο.
Εύχομαι να το χαίρεσαι :beer:

GeorgeHellas
27/06/2020, 23:31
Εε διπλα διπλα μένουμε. Θα ρωτησω τι ζημια εγινε τη Δευτέρα και θα δω πως θα προχωρήσω. Οχι τπτ αλλο επειδη ειμαι και άσχετος φοβάμαι μην επαθε και τπτ που δεν βλέπω και δεν μπορώ να το κανω και βόλτα αύριο Κυριακή που εχω ρεπο :(

BLiTzER
27/06/2020, 23:43
Όλα καλά. Προστάτεψε τον συγγενή σου που έδωσε κλειδιά και αυτοκίνητο σε ένα 4χρονο για να παίζει. Κρίμα είναι ο άνθρωπος να βρεθεί μπλεγμένος για το τίποτα.

Lioulios
28/06/2020, 02:32
Μου εριξαν ενα σκουτερ σταματημενο ,μοντελο του 19 απο οπισθεν μπροστα μου .
Το σηκωνω και ειχε καποια σημαδια οπως τα λες και εσυ .
Φταιω μου λεει .οκ .Βαλαμε τις ασφαλιστικες , ηρθε ο ειδικος , τραβηξε ψωτο ....ΤΑ ΠΑΝΤΑ και μου αλλαξαν ακομα και τα πλαστικα που ειχαν εστω και το παραμικρο σημαδι απο την πτωση .
Η ζημια ηταν τετοια που αν ειχα πεσει μονος μου , δεν θα εκανα απολυτος τιποτα και απλα θα ειχα τα σημαδια τα οποια φαινοταν ,οχι εντονα και μονο απο πολυ κοντα .
Το κοστος μαζι με την εργασια σε επισημο ηταν 750 €.
Και μου εμειναν και τα κομματια για μελλοντικη πτωση ή καθε άλλη χριση.
Ελπιζω να βοηθησα.

contes di Zante
28/06/2020, 08:33
Από την στιγμή που πληρώνετε ασφάλειες δεν υπάρχει λογος να μην τις χρησιμοποιήσετε ακόμα και για 100-200€ ζημιά, προχθές αποζημίωσα ένα νίκελ σε vespa 40€....ειδικά σε ολοκαίνουρια μηχανή ούτε να το σκέφτεστε....άλλωστε δεν θα έχει καμία επιβάρυνση και ο συγγενής σου....καλό βέβαια είναι να μην αναφέρετε ότι είστε συγγενείς


ΥΓ: σε 2η ανάγνωση διάβασα για το κοριτσάκι.....εννοείται ότι δεν τα λέμε αυτά

viper1
28/06/2020, 08:58
Όλα καλά. Προστάτεψε τον συγγενή σου που έδωσε κλειδιά και αυτοκίνητο σε ένα 4χρονο για να παίζει. Κρίμα είναι ο άνθρωπος να βρεθεί μπλεγμένος για το τίποτα.

Μπορεί να έχει στην ασφάλεια δηλωμένο και νέο οδηγό :bawl:

Balkan_express
28/06/2020, 11:57
Καλορίζικο το εργαλείο, να είσαι γερός και να το χαρείς, παντα όρθιος και με το μυαλό στο κεφάλι!

GRR
28/06/2020, 13:33
Καλορίζικο, καλοτάξιδο, να το χαίρεσαι και καλά χιλιόμετρα.Και πάντα κράνος

strokt up
28/06/2020, 17:53
Ναι μωρέ μη στεναχωριέσαι , δεν έγινε και τίποτα.
Αν το πας μέσω ασφαλείας μπορεί να έχεις πρόβλημα που εμπλέκεται συγγενικό πρόσωπο.
Εύχομαι να το χαίρεσαι :beer:

Αμα είναι πρώτου βαθμού συγγένεια. Αν είναι ξέρω γω κουμπάρος δεν έχει κανένα πρόβλημα.

spyrval
28/06/2020, 17:56
Μου εριξαν ενα σκουτερ σταματημενο ,μοντελο του 19 απο οπισθεν μπροστα μου .
Το σηκωνω και ειχε καποια σημαδια οπως τα λες και εσυ .
Φταιω μου λεει .οκ .Βαλαμε τις ασφαλιστικες , ηρθε ο ειδικος , τραβηξε ψωτο ....ΤΑ ΠΑΝΤΑ και μου αλλαξαν ακομα και τα πλαστικα που ειχαν εστω και το παραμικρο σημαδι απο την πτωση .
Η ζημια ηταν τετοια που αν ειχα πεσει μονος μου , δεν θα εκανα απολυτος τιποτα και απλα θα ειχα τα σημαδια τα οποια φαινοταν ,οχι εντονα και μονο απο πολυ κοντα .
Το κοστος μαζι με την εργασια σε επισημο ηταν 750 €.
Και μου εμειναν και τα κομματια για μελλοντικη πτωση ή καθε άλλη χριση.
Ελπιζω να βοηθησα.

Σε περίπτωση που δεν πρόσεξες το ποστ του φίλου....Ξέρω κι εγώ τέτοια περίπτωση.
Ελπίζω να ξαναβοήθησα κι εγώ....

ΥΓ. Και πες στο συγγενή σου ότι αν δεν κλείσει τα 8, δε δίνουμε σε παιδί κλειδιά αυτοκινήτου. Σε κορίτσι μη σου πω 10...

katsar
28/06/2020, 17:58
Γιατί να έχει πρόβλημα;Αν δηλαδή η γυναίκα μου με το ασφαλισμένο ΙΧ της ρίξει κάτω την δικιά μου μοτοσυκλέτα δεν δικαιούμαι αποζημίωση λόγο συγγένειας ας πούμε;
Δύσκολο είναι να γίνει από την στιγμή που παρκάρουμε στον ίδιο χώρο;
Ήρεμα ρωτάω :wave2:

edit εγώ αν μπορούσα θα ζητούσα και καινούργια εργοστασιακή εξάτμιση.Χωρίς καμία γρατζουνιά.Μόνο αυτοί θα ψάχνουν δικαιολογίες και συν-υπαιτιότητες με το παραμικρό;

andreastwin
28/06/2020, 20:56
Καλησπέρα ξανα σε ολους. Επανέρχομαι καθως σήμερα μου το ριξανε κάτω ενω το ειχα παρκαρισμένο. Αποτέλεσμα καποιες μικρογρατσουνιες στην εξάτμιση, στο φειρινγκ και στον καθρέφτη. Φτιάχνονται εύκολα ή να το φτιαξω μεσω της ασφαλιστικής; Ρωτώ γιατι μου το εριξε συγκενικο άτομο με το αυτοκίνητο και οσο να ναι εχουμε καλές σχέσεις. Ααα εσπασε και ενα που ειναι σαν βιδα, εκει που βαζεις το πόδι.

To συγκενικο άτομο που σου την εριξε κατω γιατη να μην σου κανει δηλωση!!! ουτος η αλλος ολοι εχουν προστασια ΒΜ. για να μην τους ανεβει η ασφαλεια. Και ριξε μια :a11: στην εξατμιση, την αλλαζουν με καινουργια, και οχι μονο αυτη, αλλα και οτι αλλο εχει ζημια.

lykourgi
28/06/2020, 21:36
Αυτοκίνητο με κλειδιά επάνω, σε παιδί τεσσάρων ετών;
Σοβαρά τώρα;

BLiTzER
28/06/2020, 21:45
Δεν ήταν πάνω τα κλειδιά. Τα έδωσαν στο παιδί να κάνει καμιά βολτούλα. :lol:

Lioulios
29/06/2020, 01:04
Γιατί να έχει πρόβλημα;Αν δηλαδή η γυναίκα μου με το ασφαλισμένο ΙΧ της ρίξει κάτω την δικιά μου μοτοσυκλέτα δεν δικαιούμαι αποζημίωση λόγο συγγένειας ας πούμε;
Δύσκολο είναι να γίνει από την στιγμή που παρκάρουμε στον ίδιο χώρο;
Ήρεμα ρωτάω :wave2:

edit εγώ αν μπορούσα θα ζητούσα και καινούργια εργοστασιακή εξάτμιση.Χωρίς καμία γρατζουνιά.Μόνο αυτοί θα ψάχνουν δικαιολογίες και συν-υπαιτιότητες με το παραμικρό;

Σε περιπτωση ιδιας διευ/σης δρομου της κατοικιας (ποσο μαλλον συγγενης α βαθμου) πας σε άλλα καναλια .
Μου το τονισε τοτε ο εκτιμιτης που ειχαμε πιασει κουβεντα ,αλλα μιας και δεν ημασταν σε αυτην την περιπτωση ,δεν γνωριζω .
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι τα πραγματα το ιδιο σε αυτην την περιπτωση . Θελει ψαξιμο και χρονο και ισως δεν αποζημιωσουν.

GeorgeHellas
29/06/2020, 13:50
Εγινε δήλωση οτι την εριξε ενήλικος χαχαχα. Εννοείτε ότι δεν θα την έριχνε ανήλικο :P. Εγινε η κατγραφη, πάρθηκαν φωτογραφίες, απο την πλευρα και των 2 ασφαλιστικών και τωρα περιμένω απλα την απάντηση της αλλης ασφαλιστικής. Πηγα κακ απο την αντιπροσωπεία, μου είπαν εφοσον το προχωρήσουμε θα αλλαχτει με καινούρια η εξάτμιση καθως και το φερινγκ. Ελπίζω ολα να πανε καλά σε αυτο το πραγματικά απίστευτο περιστατικό χαχα.