PDA

View Full Version : ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ CHOPPER



Rafiki
13/06/2020, 15:32
Καλησπέρα σας,

έρχεται σιγά σιγά η ώρα για να αποκτήσω το πρώτο μου έρωτα.
Αναφέρω πρώτο καθώς πρόκεται για τη πρώτη μου μηχανή. Μετά από αρκετο ψάξιμο και σκέψη κατέληξα ότι μου αρέσουν αρκετά οι συγκεκριμένου είδους μηχανές. Για να καταλάβετε καλύτερα το γούστο μου παρακάτω αναφέρω ποιες έχω δει και μου αρέσουν :

- Honda Steed 400
- Honda Shadow 600
- Kawasaki VN 400

Προφανώς είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις.
Είμαι 26 χρονών, 183cm ύψος συνηδειτοποιημένος και ξέρω τι θέλω. Τη μηχανή την θέλω για hobby περισσότερο και όχι τόσο σαν μέσο μεταφοράς.
Το budget μου περιορίζεται στα 2500 ευρώ οποτε και οι επιλογές μου όσον αφορά τη χρονολογία κυρίως, περιορίζονται και αυτές.
Γνωρίζω ότι με τα ίδια χρήματα μπορώ να πάρω XT, το σέβομαι και ξέρω ότι αξίζουν αλλά τουλάχιστον για τώρα πιστέυω ότι αυτές τις μηχανές αγαπάω.

Άλλωστε, η μηχανή είναι πάνω από όλα έρωτας έτσι δεν είναι;

Δεν ξέρω αν είναι ψιλο πεθαμένη - ξεπερασμένη κατηγορία μηχανής, αλλά τις βλέπω και μου αρέσουν πολύ.

Καταρχήν, θα ήθελα μια γνώμη για τα παραπάνω μοντέλα, αν υπάρχουν και κάτοχοι ακόμα καλύτερα, καθώς επίσης και αν έχετε να προτείνετε άλλα μοντέλα που δεν τα ξέρω ακόμα.
Τέλος, οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

doctor_john
13/06/2020, 17:10
Το στυλ αυτό λέγεται cruiser.
Μια αναζήτηση των μοντέλων στο φορουμ θα σε ενημερώσει για την καλή τους ποιότητα και τον ήπιο χαρακτήρα τους.

Προσωπικά, το shadow 600 μου αρέσει περισσότερο στο μπάτζετ αυτό.
Το ύψος σου είναι οκ για τα δύο, το VN ίσως δείξει λίγο μικρό.

Θεωρώ ότι είναι λογική κίνηση για να δεις αν σου αρέσει αυτό το στυλ, οι επόμενες επιλογές πολλαπλασιάζουν το μπάτζετ
και είναι καλό να ξέρεις που πας πριν επενδύσεις σε αυτές.

Αν χρειάζεσαι κάποια άλλη πληροφορία ρώτησε.

panavour
13/06/2020, 17:26
λογω κινητηρα και μονο,ιδιος με τρανσαλπ τα χοντα.

Bowleno
13/06/2020, 17:32
Εγώ δεν ξέρω κανέναν εδώ να έχει τέτοιο μηχανάκι.
Και αν υπάρχει, το κρύβει επιμελώς για να μην φάει κράξιμο:D
Στα δια ταύτα, είναι μηχανάκια μόνο για μόστρα στην καφετέρια και την παραλιακή, ουσιαστικά καθώς δεν κάνουν τίποτα καλά. Πριν προβείς σε αγορά, αναρωτήσου γιατί βλέπεις πολύ λίγα τέτοια στους δρόμους. Αν είναι εύκολο, βρε ένα, κάνε το μια βόλτα για κανένα μισάωρο και θα καταλάβεις.
Βαριά, δύσχρηστα, και θες συνήθως και φυσιοθεραπεία μέσης μετά...

jawaforever
13/06/2020, 18:31
Καλησπέρα σας,

έρχεται σιγά σιγά η ώρα για να αποκτήσω το πρώτο μου έρωτα.
Αναφέρω πρώτο καθώς πρόκεται για τη πρώτη μου μηχανή. Μετά από αρκετο ψάξιμο και σκέψη κατέληξα ότι μου αρέσουν αρκετά οι συγκεκριμένου είδους μηχανές. Για να καταλάβετε καλύτερα το γούστο μου παρακάτω αναφέρω ποιες έχω δει και μου αρέσουν :

- Honda Steed 400
- Honda Shadow 600
- Kawasaki VN 400

Προφανώς είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις.
Είμαι 26 χρονών, 183cm ύψος συνηδειτοποιημένος και ξέρω τι θέλω. Τη μηχανή την θέλω για hobby περισσότερο και όχι τόσο σαν μέσο μεταφοράς.
Το budget μου περιορίζεται στα 2500 ευρώ οποτε και οι επιλογές μου όσον αφορά τη χρονολογία κυρίως, περιορίζονται και αυτές.
Γνωρίζω ότι με τα ίδια χρήματα μπορώ να πάρω XT, το σέβομαι και ξέρω ότι αξίζουν αλλά τουλάχιστον για τώρα πιστέυω ότι αυτές τις μηχανές αγαπάω.

Άλλωστε, η μηχανή είναι πάνω από όλα έρωτας έτσι δεν είναι;

Δεν ξέρω αν είναι ψιλο πεθαμένη - ξεπερασμένη κατηγορία μηχανής, αλλά τις βλέπω και μου αρέσουν πολύ.

Καταρχήν, θα ήθελα μια γνώμη για τα παραπάνω μοντέλα, αν υπάρχουν και κάτοχοι ακόμα καλύτερα, καθώς επίσης και αν έχετε να προτείνετε άλλα μοντέλα που δεν τα ξέρω ακόμα.
Τέλος, οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Δεν είναι θέμα αν η κατηγορία είναι πεθαμένη, που δεν είναι. Σαφώς και είναι μικρότερο το αγοραστικό κοινό των "cruisers" , όμως είναι υπαρκτό.
Πως επιβιώνει άλλωστε η harley?
Καλά κάνεις λοιπόν και θέλεις μοτό αυτής της κατηγορίας.
Οι μηχανές που κοιτάς είναι αρχαιολογίες και - για μένα πάντα - 2.500 είναι πολλά λεφτά για μια μηχανή 20-25 ετών. Τα περισσότερα αν όχι όλα αυτής της ηλικίας είναι.
Ειδικά τα 400ρια είναι και παρά εισαγωγές της προπερασμένης δεκαετίας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Parking
13/06/2020, 18:49
883

drade
13/06/2020, 20:06
883

Με 2500€;

doctor_john
13/06/2020, 21:36
με 5000.. :cool:

panavour
13/06/2020, 21:38
αυτο παλι που καποιος σου λεει εχω 2500 και στο τελος του προτεινουμε λαμποργκινι:lol::lol::lol:

drade
13/06/2020, 22:04
αυτο παλι που καποιος σου λεει εχω 2500 και στο τελος του προτεινουμε λαμποργκινι:lol::lol::lol:

Και με συντήρηση λαμποργκίνης.

Sebastian1980
13/06/2020, 23:47
Εφόσον την μηχανή την θέλεις για hobby. Αν μπορείς να συμβιβαστείς με την μικρή ιπποδύναμη θα σου πρότεινα το Keeway K-Light 125. Στα λεφτά που διαθέτεις και με εγγύηση δυο χρόνια.
Με κανένα παζάρι θα σου μείνουν και χρήματα για κράνος και μπουφάν.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/06/2020, 05:07
Εφόσον την μηχανή την θέλεις για hobby. Αν μπορείς να συμβιβαστείς με την μικρή ιπποδύναμη θα σου πρότεινα το Keeway K-Light 125. Στα λεφτά που διαθέτεις και με εγγύηση δυο χρόνια.
Με κανένα παζάρι θα σου μείνουν και χρήματα για κράνος και μπουφάν.

Αν προτείνουμε και 125αρια τότε να πω και εγώ το daelim daystar πού μόνο καλά έχω να πω καθώς είμουν κάτοχος 1 χρόνο.

jawaforever
14/06/2020, 06:05
Κάτι ακόμα. Τα steed αλλά και γενικότερα οι μηχανές αυτές της κατηγορίας, δεν έχουν κάποια συγκεκριμένη τιμή.
Επειδή πολλές έχουν το "προσωπικό γούστο" του ιδιοκτήτη τους, η τιμή διαμορφώνεται ανάλογα με τα κέφια και το πόσα λεφτά λείπουν από τον καθένα.
Σου λέει ο άλλος, εγώ έχω κάνει το ένα, το άλλο, το παράλλο, άσχετα που συνήθως καταλήγουν να έχουν ένα καρναβαλο και μισό,εχω ρίξει τόσα λεφτά, άρα το πουλάω 4.000!!!
Μείνε μακριά από όλα τα κανιβαλισμενα. Βρες ένα που να είναι στην εργοστασιακή του μορφή.
Βάλε ταβάνι τα 1500,βια τα 1700€ γιατί μηχανές 25+ ετών, θα χρειαστούν χρήματα στην πορεία.

Αν θεωρείς ότι και κάτι λιγότερο σε κυβικά θα σε βολέψει, δες και κάτι σαν αυτό.

https://www.car.gr/29131480-honda-cmx-250-c-rebel-250

Κοστίζει ένα χιλιάρικο και μιλάμε για τελείως βασικά πράγματα. Δεν έχεις να ασχοληθείς με ψυγεία, παραφλου, αντλίες, πράγματα δλδ που σε μια αρχαιολογία καλό θα είναι να αποφύγεις.
Ένα cmx 250 rebel, έχει συντήρηση παπιου. Εφόσον είναι ίσια και δεν θέλει, άμεσα τουλάχιστον, αλυσίδα - γρανάζια - ελαστικά, θα σε γλυτώσει από πολλά έξοδα.

jawaforever
14/06/2020, 06:47
Σε kawasaki, δες κάτι τέτοιο. Δείχνει μαμισιο αλλά όχι στα 1800 που ζητάει.
Αν είναι καθαρό, προτεινε ένα 1500ρι.

https://www.car.gr/28660936-kawasaki-vn-400-classic-vulcan

Νομίζω το συγκεκριμένο το έφερνε σε κάποια φάση και η επίσημη αντιπροσωπεία,οπότε από ανταλλακτικά θα είσαι σχετικά καλά.