PDA

View Full Version : Παπι με 1500 ή scooter με 2000



Sbaralia
14/06/2020, 12:59
Γεια σας. Ειναι αυτο το καλοκαιρι ή το επομενο να αγορασω ενα δικυκλο. Χρηση καθημερινη σε νησι (Χιο και Μυτιληνη), απλη,σπανια σε διαδρομες το πολυ 40 χλμ - 50 χλμ μακρια.
1ον. Εχω καταληξει οτι δεν θελω μεταχειρισμενο δικυκλο για διαφορους λογους
2ον. Εχω καταληξει να μην δωσω πανω απο 1500 για παπι και κοιταω για το sprinter. επιλογη προς την οποια κλινω κιολας.
3ον. Καταλαβαινω οτι τα scooter εχουν καποια προφανη πλεονεκτηματα οπως ανεση, χωρους. Και εχω παρατηρησει σαν πολυ καλη επιλογη το sym symphony 200 με 2275ευρω
4ον. Τα βασικα κριτηρια για την επιλογη μου εχω την οικονομια (αγορας και συντηρησης) και την ανθεκτικοτητα.

Εχω ενα μπατζετ που μου επιτρεπει να δωσω χρηματα και για την δευτερη επιλογη. Αλλα οπως ειπα επειδη ειμαι τσιγκουνης λιγο :D, το σκεφτομαι.
Αξιζουν τα παραπνω λεφτα για το σκουτερ λογο ανεσης σε οδηγη,καθισμα κλπ και χωρους?
Ποσο πιο ανθεκτικο θα ειναι ενα παπι σε σχεση με το σκουτερ ( δεδομενου οτι δεν θα κυκλοφορει και στους καλυτερους δρομους-λακουβες παντου και καμια φορα και χωματοδρομος)?
Ειναι η διαφορα στο κοστος συντηρησης των δυο αυτων πολυ αισθητη?

Υ.Γ. Παρακαλω προσπαθηστε να μην μου την πειτε για τις επιλογες και ειμαι ανοιχτος για οποιαδηποτε καινουργια προταση δεδομενου αυτων που ειπα. Επισης προσπαθηστε να μεινετε στο θεμα και να μην ξεκινησετε διαμαχες :)

panavour
14/06/2020, 13:12
ΠΑΠΙ μικροτερο κοστος ,φθηνοτερα ανταλλακτικα,φθηνοτερες ζημιες.αισθηση μικρης μοτο.
ΣΚΟΥΤΕΡ ,καλυτερη προστασια στα καιρικα φαινομενα,πρακτικοτητα, καθαριοτητα,αυτοματο,γκομενοπαγιδα,πιο αποδεκτο απ το γυναικειο φυλο.

jawaforever
14/06/2020, 13:38
Αν πάρεις παπί, πάρε το target 125i. Καμία σχέση με το φασόν της dayang.
Επίσης, ΜΗΝ πάρεις σκούτερ. Μεγαλύτερο κόστος συντήρησης σε σχέση με παπί με το μόνο πλεονέκτημα η μεγαλύτερη προστασία από τα νερά.
Ένα σκούτερ, ειδικά από τα φτηνιάρικα τύπου sym, θα αλλάξει 4 φορές ιμάντα μέχρι να έρθει η πρώτη φορά που θα αλλάξει αλυσίδα - γρανάζια το παπί.

Sebastian1980
14/06/2020, 18:39
Να ξέρεις για χωματοδρομους και δρόμους με πολλές λακούβες οι αναρτήσεις των παπιων και σκουτερ δεν ειναι οτι καλύτερο. Είχα παπια, εχω σκουτερ ( για λίγους μήνες ακόμη) .
Νομίζω ότι το sym NH-T 200 είναι ιδανικό για αυτά που θέλεις.
Θα μου πεις , θέλεις παπι ή σκουτερ και εγώ σου προτείνω μοτοσυκλέτα. Στην προτείνω γιατί σε συμπεριφορά σε λακούβες δεν συγκρίνεται με παπια και σκουτερ.
Λίγο πιο ακριβό από τις άλλες σου επιλογές αλλά πιστευω αξίζει.

Sebastian1980
14/06/2020, 18:47
Sbaralia τώρα είδα ότι είναι το πρωτο μήνυμα που στέλνεις. Καλωσήρθες στο φόρουμ.

Sbaralia
14/06/2020, 19:35
Να ξέρεις για χωματοδρομους και δρόμους με πολλές λακούβες οι αναρτήσεις των παπιων και σκουτερ δεν ειναι οτι καλύτερο. Είχα παπια, εχω σκουτερ ( για λίγους μήνες ακόμη) .
Νομίζω ότι το sym NH-T 200 είναι ιδανικό για αυτά που θέλεις.
Θα μου πεις , θέλεις παπι ή σκουτερ και εγώ σου προτείνω μοτοσυκλέτα. Στην προτείνω γιατί σε συμπεριφορά σε λακούβες δεν συγκρίνεται με παπια και σκουτερ.
Λίγο πιο ακριβό από τις άλλες σου επιλογές αλλά πιστευω αξίζει.

Καλως σας βρηκα! δεν εδωσα οριο στο μπατζετ πιο πανω αλλα το πολυ λιγο πανω απο 2000 να δωσω και μεχρι εκει..οποτε η επιλογη απορριπτεται. ευχαριστω παντως

Kepler Fun
14/06/2020, 20:58
Τις ίδιες απορίες πάνω-κάτω είχα και εγώ όταν έψαχνα ένα νέο μεταφορικό για την πόλη.
Και μετά από πολλά χρόνια με διάφορα παπιά τόλμησα το scooter που αναφέρεις.

Έχουν περάσει δύο χρόνια και δεν έχω παράπονο. Οι διαφορές κόστους χρήσης και συντήρησης είναι διαχειρίσιμες.
Το scooter στην Αθήνα κατά την γνώμη μου υπερέχει σε όλα. Πρακτικότητα, άνεση, προστασία, ασφάλεια.

Για επαρχία όμως με χωματόδρομους δεν κάνει κανένα. Κοίτα για κάνα ελαφρύ ον-οφ.

Sbaralia
14/06/2020, 22:55
Με εχετε βαλει πραγματικα σε μεγαλο διλημμα για ενα on/off και κοιτουσα τωρα τα sym nh t 125 και 200 και αρχιζω να ειμαι προθυμος να μεγαλωσω λιγο ακομη το μπατζετ μου σκεπτομενος το εκτος δρομου κομματι...επισης βλεπω οτι εχουν παρα πολυ λιγο καταναλωση σαν τα παπια σχεδον. Απο κοστος συντηρησης ενα ελαφρυ on/off σε σχεση με ενα παπι ποση διαφορα μπορει να εχει μπορει καποιος να μου διευκρινησει;

Traveler01
14/06/2020, 23:33
Γεια σου φιλε, καταρχασ επετρεψε μου να ξεκινησω με ενα, χαχαχα!

Το daytona που συγκρηνεις με το sym, δε συγκρινονται. Το daytona ειναι ενα χρεπι, που εχει περασει απο τα χερια μου. Και το symphony 200 ειναι ενα γαματο μηχανακι, πανεμορφο, με αρκετο γκαζι για τα κυβικα του (160 πραγματικα κυβικα αν θυμαμαι καλα), με abs, με καλα φωτα, με χορους.. το οδηγας και νοιωθεις ανθρωπος.. Δωσε τη διαφορα και παρε το sym, ξεχνα το daytona, δεν ειναι μηχανακι αυτο.. Αν θελετε αναλυω το daytona περισσοτερο, αλλα νομιζω δεν εχει νοημα, πανω κατω κατω ξερουμε τι σαραβαλακια ειναι (εξου και η τιμη). Το sym περα απο το οτι δεν ειναι υδροψυκτο, δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα απο την piaggio/yamaha/honda κλπ..

Καλες βολτες..

TKM
15/06/2020, 02:04
Πρόσφατα οδήγησα το SYM Symphony 125 ενός φίλου και εντυπωσιάστηκα, ήταν έκπληξη για μένα!

Πολύ καλοί χώροι, κινητήρας με ομαλότατη λειτουργία και αρκετή δύναμη για την πόλη μέσα, κράτημα καλό (αν φυσικά δεν υπερβάλλεις) και φρένα - άγκυρες. Τόσο πολύ που ήθελαν συνήθεια να μην... πετάξεις εσύ πάνω από το σκούτερ την ώρα που θα φρενάρεις!

Δεν ξέρω από αξιοπιστία πώς πάει αλλά του φίλου μου, ο οποίος το έχει κιόλας χρησιμοποιήσει για ντελίβερυ, δεν του έχει βγάλει κάτι ως τώρα!

Λογικά το 200άρι που κοιτάς εσύ, θα είναι ακόμα καλύτερο.

Ούτε καν συγκρίνεται με το Sprinter!

ΟΜΩΣ:

Αν τελικά επιλέξεις την ακόμα πιο μεγάλη πρακτικότητα και ευελιξία και φθηνή συντήρηση ενός παπιού, υπάρχει αυτό:

https://www.car.gr/17290600-honda-astrea-grand110-new

αυτό:

https://www.car.gr/26774014-yamaha-crypton-115-s

και αυτό, στα λεφτά που κοστίζει και το Sprinter:

https://www.car.gr/23954009-keeway-target-125

Πάντως αν θες να νοιώθεις πιο "αρχοντικά", σίγουρα με το σκούτερ θα νοιώσεις έτσι πολύ περισσότερο απ' ό,τι με τα παπιά.

DRAKONET
15/06/2020, 13:04
Για εμενα σε παπι το keeway target 125 το οποιο εχω κι'ολας και ποιοτικα ειναι καλυτερο απο σπριντερ...επισης εχει χωρο κατω απο την σελα αρκετα μεγαλο που ειναι αρκετο για κρανος αρα παραπεμπει σε χωρους μικρου σκουτερ.
Επισης στο νησι ποιο ευκολα επισκευασιμο ειναι ενα παπι παρα ενα σκουτερ μια ζαντα ας πουμε απο λακουβα την αλλαξες αμεσως.
Με το σκουτερ ανκανει και πεσει θα γεμισει ο τοπος τζ-ιμπραγκαλα αντε να το μασεις μετα και η συντηρηση καθαρα πιο ευκολη σε παπι λαδι φιλτρο.
Πολυ αξιολογη επιλογη το SYM ΝΗ-Τ 200 για τα χρηματα του (πατωμα) και εισαι πολυ οκ με δρομους... δικαβαλα..λακουβες χωματα. !