PDA

View Full Version : Καρ.gr. Δεν λειτουργει.



Lioulios
15/06/2020, 09:47
Μονο εγω εχω θεμα ή και εσεις ;
Εχει πεσει προσωρινά;
Βλεπω καποιους και μπορουν να βαλουν λινκ απο αγγελίες και εγω εδω και 3 μερες δεν μπορω να μπω .
Κανω κατι λάθος ;
418902

teogtp
15/06/2020, 09:48
Μπα,μια χαρά δουλεύει.

Lioulios
15/06/2020, 09:50
Μπορει με καποιο τροπο να το εχω μλοκαρει, χωρις να
το εχω παρει χαμπαρι;

ptc
15/06/2020, 09:53
Διάβασα ότι έχουν βάλει ένα φίλτρο που μπλοκάρει χρήστες οι οποίοι σερφάρουν πολύ στη σελίδα τους χωρίς να αγοράζουν. Δεν πιστεύω να είσαι απ' αυτούς; :lol:

teogtp
15/06/2020, 09:55
Δοκίμασε κάποιον άλλο browser

karellen
15/06/2020, 10:12
Αν το γράφεις καρ.gr τότε δικαίως δε δουλεύει! :bawl:

Όχι λειτουργεί κανονικά.

contes di Zante
15/06/2020, 10:13
Διάβασα ότι έχουν βάλει ένα φίλτρο που μπλοκάρει χρήστες οι οποίοι σερφάρουν πολύ στη σελίδα τους χωρίς να αγοράζουν. Δεν πιστεύω να είσαι απ' αυτούς; :lol:

Χαχαχαχαχαχα....άν ήταν έτσι εμένα θα είχε βγάλει σφυρί να με βαράει στο κεφάλι.....πρωί μέσημέρι βράδυ ψάχνω και περιμένω να πέσουν οι τιμές....ούτε χάπι να ήταν

κανονικά δουλεύει και σε μένα

Lioulios
15/06/2020, 10:16
Αυτο λεω ...
Ξερει κανεις γιατι σε μενα δεν δουλεύει.
Απο κινητο μπαινω και θελω να μπω και απο αλλη συσκευη με το δικο μου λογαριασμο google ,να δω αν με αφηνει

νεοσσός
15/06/2020, 10:36
Είναι σωστή η ώρα και η ημερομηνία στη συσκευή που προσπαθείς; Το εμφανιζόμενο πρόβλημα στο SSL μπορεί κάλλιστα να οφείλεται σε λανθασμένη ημερομηνία.


Για να βλέπεις αν μία ιστοσελίδα είναι ενεργή στο διαδίκτυο, μπορείς να χρησιμοποιείς το δικτυακό τόπο Down For Everyone or Just Me (https://downforeveryoneorjustme.com/).

SeniorCanardo
15/06/2020, 11:18
Αυτο λεω ...
Ξερει κανεις γιατι σε μενα δεν δουλεύει.
Απο κινητο μπαινω και θελω να μπω και απο αλλη συσκευη με το δικο μου λογαριασμο google ,να δω αν με αφηνει

Καθάρισε cookies και cache και ξαναπροσπάθησε.

Πες και με ποιον browser τα κάνεις όλα αυτά ή δοκίμασε απ' ευθείας με κάποιον άλλο.

Αν το πρόβλημα εμφανίζεται και σε άλλες σελίδες μπορεί να έχει να κάνει με τον DNS server.

nassosxlvbros
15/06/2020, 11:40
Μόλις δοκίμασα. Μια χαρά δουλεύει. :)

BLiTzER
15/06/2020, 13:16
Αν είναι apple το κινητό, μπορεί να χρειάζεται να πληρώσεις κάτι στη μαμά εταιρεία, συνήθως 99 σεντς, για μια έξτρα λειτουργία σαν κι αυτή.

Lioulios
15/06/2020, 22:45
Ημουνα σε ενα διαμερισμα ενος φιλου για καποιες μερες .
Εκει δεν επιανε . Μολις εφυγα απο το δυκτιο εκεινο ,ολα οκ

George_Sp
16/06/2020, 04:34
Ημουνα σε ενα διαμερισμα ενος φιλου για καποιες μερες .
Εκει δεν επιανε . Μολις εφυγα απο το δυκτιο εκεινο ,ολα οκ

Λοιπόν θα χρειαστεί να σε βοηθήσω και να με βοηθήσεις στη συγκεκριμένη περίπτωση. Εξηγώ αμέσως.

Έχω ένα πελάτη χρόνια και του κάνω τεχνική υποστήριξη σε επιχείρηση αλλά και σπίτι σε ότι χρειαστεί.
Πρόσφατα αγόρασε ένα λάπτοπ κατόπιν δικής μου συμβουλής σε μοντέλο και το λάπτοπ με το car.gr και μερικά ακόμα site παρουσιάζει το ίδιο θέμα με το ίδιο σφάλμα. Μετά από καμιά 20αριά 30 refresh στη σελίδα κάποια στιγμή μπαίνει. Δεν γίνεται πάντα, αλλά γίνεται ΠΑΝΤΑ μετά από restart του laptop.
Ο πάροχός του είναι Cosmote και δοκιμάστηκαν 2 router Speedport Entry2i και Speedport Plus.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου επιβεβαιώσεις για τον πάροχο και το router του φίλου και τη συσκευή που δοκίμασες και δεν έμπαινε;
Παλεύω να βγάλω άκρη και ότι πληροφορία μοιραστείς θα είναι πολύ χρήσιμη για το troubleshoot.

toyar
16/06/2020, 07:28
Εγώ αντιμετώπισα στιγμιαίο προβλημα με συγκεκριμένα site όταν εγκατέστησαν στικάκι wifi σε desktop
Λύθηκε αμέσως με restart

nassosxlvbros
16/06/2020, 07:29
Λοιπόν θα χρειαστεί να σε βοηθήσω και να με βοηθήσεις στη συγκεκριμένη περίπτωση. Εξηγώ αμέσως.

Έχω ένα πελάτη χρόνια και του κάνω τεχνική υποστήριξη σε επιχείρηση αλλά και σπίτι σε ότι χρειαστεί.
Πρόσφατα αγόρασε ένα λάπτοπ κατόπιν δικής μου συμβουλής σε μοντέλο και το λάπτοπ με το car.gr και μερικά ακόμα site παρουσιάζει το ίδιο θέμα με το ίδιο σφάλμα. Μετά από καμιά 20αριά 30 refresh στη σελίδα κάποια στιγμή μπαίνει. Δεν γίνεται πάντα, αλλά γίνεται ΠΑΝΤΑ μετά από restart του laptop.
Ο πάροχός του είναι Cosmote και δοκιμάστηκαν 2 router Speedport Entry2i και Speedport Plus.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου επιβεβαιώσεις για τον πάροχο και το router του φίλου και τη συσκευή που δοκίμασες και δεν έμπαινε;
Παλεύω να βγάλω άκρη και ότι πληροφορία μοιραστείς θα είναι πολύ χρήσιμη για το troubleshoot.


Χμμμ Μόλις έθεσες ένα πολύ σοβαρό ζήτημα τώρα...
Αρκετές φορές αναζητώ πράγματα στον υπολογιστή της δουλειάς και δεν τα βρίσκω.Πηγαίνω σε άλλο υπολογιστή και τσάκ!! Βρίσκω τα πάντα!!! Θέμα γραμματοσειράς είναι ; Ματιασμένο είναι; Πάντως κάτι τι του φταίει....
Αν το προεκτείνει κανείς λίγο το σενάριο: Πες πως ψάχνεις το Χ ανταλλακτικό να σου βγάζει άκυρα πράγματα.... και μπαίνει ο πελάτης/προιστάμενος από το κινητό του ή το δικό του λαπτοπ και να το βρίσκει στο δευτερόλεπτο... Ρομπάρα κανονικά........... :(

SeniorCanardo
16/06/2020, 11:13
Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύετε δυο διαφορετικά προβλήματα σε ένα.

Είναι άλλο πράγμα η μη δυνατότητα σύνδεσης σε ένα site, η οποία πιθανότατα να ωφελείτε σε πρόβλημα στον DNS server, στο DNS cache, σε προβληματικό ή μη σωστά σεταρισμένο ρούτερ και σε άλλους πιθανούς παράγοντες και είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η προσωποποιημένη αναζήτηση.
Ο αλγόριθμος της google για παράδειγμα χρησιμοποιεί 50 και πλέον παράγοντες για να σου "σερβίρει" το αποτέλεσμα.

Bowleno
16/06/2020, 11:17
Χμμμ Μόλις έθεσες ένα πολύ σοβαρό ζήτημα τώρα...
Αρκετές φορές αναζητώ πράγματα στον υπολογιστή της δουλειάς και δεν τα βρίσκω.Πηγαίνω σε άλλο υπολογιστή και τσάκ!! Βρίσκω τα πάντα!!! Θέμα γραμματοσειράς είναι ; Ματιασμένο είναι; Πάντως κάτι τι του φταίει....
Αν το προεκτείνει κανείς λίγο το σενάριο: Πες πως ψάχνεις το Χ ανταλλακτικό να σου βγάζει άκυρα πράγματα.... και μπαίνει ο πελάτης/προιστάμενος από το κινητό του ή το δικό του λαπτοπ και να το βρίσκει στο δευτερόλεπτο... Ρομπάρα κανονικά........... :(

Και τι ρόμπα... Όχι ότι και ότι. Ρομπ ντε σαμπρ, λέμε:D
418931:lol:

(την έχω πατήσει κι εγώ....)

George_Sp
16/06/2020, 12:02
Το θέμα με το car και το μήνυμα σφάλματος είναι πολυ συγκεκριμένο. Ας μην πάμε αλλού τη συζήτηση παρακαλώ μέχρι να απαντήσει και ο Loulios σε αυτά που έγραψα.

Lioulios
16/06/2020, 13:56
Παιδια ,το μονο που μπορω να πω ειναι οτι το δυκτιο ηταν cosmote και το ρουτερ ακριβως σαν και αυτο που εχω σπιτι μου.
Δηλ ενα τετοιο

418933

Η συσκευη ηταν ενα samsung a70 και δεν εχει παρουσιασει ποτε στο παρελθον κατι αναλογο

Acacius
16/06/2020, 14:35
Λοιπόν θα χρειαστεί να σε βοηθήσω και να με βοηθήσεις στη συγκεκριμένη περίπτωση. Εξηγώ αμέσως.

Έχω ένα πελάτη χρόνια και του κάνω τεχνική υποστήριξη σε επιχείρηση αλλά και σπίτι σε ότι χρειαστεί.
Πρόσφατα αγόρασε ένα λάπτοπ κατόπιν δικής μου συμβουλής σε μοντέλο και το λάπτοπ με το car.gr και μερικά ακόμα site παρουσιάζει το ίδιο θέμα με το ίδιο σφάλμα. Μετά από καμιά 20αριά 30 refresh στη σελίδα κάποια στιγμή μπαίνει. Δεν γίνεται πάντα, αλλά γίνεται ΠΑΝΤΑ μετά από restart του laptop.
Ο πάροχός του είναι Cosmote και δοκιμάστηκαν 2 router Speedport Entry2i και Speedport Plus.

Επειδή περιγράφεις ότι μετά από restart του laptop το πρόβλημα διορθώνεται, δεν αποκλείεται να υπάρχει ζήτημα σύνδεσης από τη μεριά του laptop. Αν μιλάμε για Windows 10, δοκίμασες να κάνεις boot από στικάκι USB με κάποιο Linux Live Distro να δεις αν συμπεριφέρεται το ίδιο;


Χμμμ Μόλις έθεσες ένα πολύ σοβαρό ζήτημα τώρα...
Αρκετές φορές αναζητώ πράγματα στον υπολογιστή της δουλειάς και δεν τα βρίσκω.Πηγαίνω σε άλλο υπολογιστή και τσάκ!! Βρίσκω τα πάντα!!! Θέμα γραμματοσειράς είναι ; Ματιασμένο είναι; Πάντως κάτι τι του φταίει...

Διαφορετικές ρυθμίσεις υπολογιστή (π.χ. μητρική γλώσσα) ή/και browser. Αν έχεις κάνει login στο Googlογαριασμό σου πριν την αναζήτηση, τα αποτελέσματα που θα βλέπεις θα είναι, αν όχι τα ίδια, τουλάχιστον λιγότερο ανόμοια.

George_Sp
16/06/2020, 20:37
Το πρόβλημα αναπαράγεται Πάντα μετά από ρισταρτ. Όχι το ανάποδο. Θενκς λιουλιος

Acacius
16/06/2020, 22:48
Το πρόβλημα αναπαράγεται Πάντα μετά από ρισταρτ. Όχι το ανάποδο. Θενκς λιουλιος

Ουπς, γράψε λάθος. Ακόμα κι έτσι δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, αν και με τα windows πιο πιθανό το πρόβλημα να ήταν καθολικό (αντί για ορισμένα sites) και να μην έστρωνε από μόνο του. Να υποθέσω ότι έχεις ήδη δοκιμάσει όλους τους browsers και απενεργοποιήσει τίποτα addons; Έχεις καμιά ιδέα αν τα sites που κόβονται έχουν τίποτα κοινό από πλευράς υποδομών (π.χ. nameserver ή hosting) ;

George_Sp
16/06/2020, 23:31
Ουπς, γράψε λάθος. Ακόμα κι έτσι δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, αν και με τα windows πιο πιθανό το πρόβλημα να ήταν καθολικό (αντί για ορισμένα sites) και να μην έστρωνε από μόνο του. Να υποθέσω ότι έχεις ήδη δοκιμάσει όλους τους browsers και απενεργοποιήσει τίποτα addons; Έχεις καμιά ιδέα αν τα sites που κόβονται έχουν τίποτα κοινό από πλευράς υποδομών (π.χ. nameserver ή hosting) ;

η δοκιμή έγινε με φρέσκια εγκατάσταση και edge firefox chrome.

το λάπτοπ σε άλλο χώρο (vodafone) δουλεύει και ανοίγει σωστά. στο δικό μου Cosmote επίσης σωστά. Μόλις πάει εκεί στου πελάτη πετάει το error. Τα site είναι συγκεκριμένα. στα υπόλοιπα λειτουργεί άριστα. Την ίδια στιγμή στο χώρο του πελάτη οποιαδήποτε άλλη συσκευή παίζει κανονικά (tablets, κινητά τηλέφωνα, σταθεροί υπολογιστές).

είμαστε μπαλάκι 15 μέρες με το support της dell και δε ξέρει κανείς να μας δώσει λύση.

το πρόβλημα συμβαίνει και σε χώρες του εξωτερικού σε διαφορειτκά site σε ορισμένα Dell inspiron. δε ξέρω πραγματικά τι να πω.

έχουμε φτάσει σε σημείο να το βάλουμε αγγελία αν δε μας δώσουν άλλο μοντέλο laptop.

sek
16/06/2020, 23:58
η δοκιμή έγινε με φρέσκια εγκατάσταση και edge firefox chrome.

το λάπτοπ σε άλλο χώρο (vodafone) δουλεύει και ανοίγει σωστά. στο δικό μου Cosmote επίσης σωστά. Μόλις πάει εκεί στου πελάτη πετάει το error. Τα site είναι συγκεκριμένα. στα υπόλοιπα λειτουργεί άριστα. Την ίδια στιγμή στο χώρο του πελάτη οποιαδήποτε άλλη συσκευή παίζει κανονικά (tablets, κινητά τηλέφωνα, σταθεροί υπολογιστές).

είμαστε μπαλάκι 15 μέρες με το support της dell και δε ξέρει κανείς να μας δώσει λύση.

το πρόβλημα συμβαίνει και σε χώρες του εξωτερικού σε διαφορειτκά site σε ορισμένα Dell inspiron. δε ξέρω πραγματικά τι να πω.

έχουμε φτάσει σε σημείο να το βάλουμε αγγελία αν δε μας δώσουν άλλο μοντέλο laptop.

Με σιγουριά λέω ότι δεν είναι πρόβλημα του hardware. Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται από κάποιο σφάλμα στα SSL πιστοποιητικά, μετά από κάποιο θέμα που δημιουργήθηκε με την Comodo στις 30/5 και οι browsers έβγαζαν τα certificates της invalid, παρουσιάστηκε και σε sites που διαχειρίζομαι αλλά διορθώθηκε με την ανανέωση του SSL μετά από 24 ώρες, ίσως έχει να κάνει με τα default πιστοποιητικά που εμπιστεύεται ο κάθε browser. Σε macbook, το car.gr (κ κάποια άλλα) ανοίγει μόνο με Firefox και Tor (ίσως επειδή δεν τους χρησιμοποιώ συχνά και δεν υπήρχε αποθηκευμένο το SSL), δεν ανοίγει με Chrome, Safari, Opera και Brave. Δεν ασχολήθηκα περισσότερο με το θέμα, δοκίμασε να διαγράψεις το πιστοποιητικό του car ή/και της Comodo... Πιθανό να χρειάζεται κάποια ενέργεια από το hosting του car.gr.

George_Sp
17/06/2020, 00:01
Με σιγουριά λέω ότι δεν είναι πρόβλημα του hardware. Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται από κάποιο σφάλμα στα SSL πιστοποιητικά, μετά από κάποιο θέμα που δημιουργήθηκε με την Comodo στις 30/5 και οι browsers έβγαζαν τα certificates της invalid, παρουσιάστηκε και σε sites που διαχειρίζομαι αλλά διορθώθηκε με την ανανέωση του SSL μετά από 24 ώρες, ίσως έχει να κάνει με τα default πιστοποιητικά που εμπιστεύεται ο κάθε browser. Σε macbook, το car.gr (κ κάποια άλλα) ανοίγει μόνο με Firefox και Tor (ίσως επειδή δεν τους χρησιμοποιώ συχνά και δεν υπήρχε αποθηκευμένο το SSL), δεν ανοίγει με Chrome, Safari, Opera και Brave. Δεν ασχολήθηκα περισσότερο με το θέμα, δοκίμασε να διαγράψεις το πιστοποιητικό του car... Πιθανό να χρειάζεται κάποια ενέργεια από το hosting του car.gr.

κάποια στιγμή έφτασα στο σημείο να πω φταίει ο server του car και των άλλων sites.
απλά με μπερδεύει που με άλλες συνδέσεις δε το παρουσιάζει ποτέ και το παρουσιάζει μόνο στο χώρο του πελάτη.
είναι και λίγο δύσκολο να είσαι 24/7 σε ένα χώρο σπιτιού μιας οικογένειας για να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα.
στα 16 χρόνια επαγγέλματος, είναι από τις φορές στα δάχτυλα του ενός χεριού που έχω φάει τόσο χρόνο για troubleshooting.

απλά απορώ γιατί την ίδια στιγμή που πετάει σφάλμα στο dell laptop οι άλλες συσκευές φορητές σταθερές και κινητά μπαίνουν κανονικά από την ΙΔΙΑ σύνδεση

Bowleno
17/06/2020, 00:12
κάποια στιγμή έφτασα στο σημείο να πω φταίει ο server του car και των άλλων sites.
απλά με μπερδεύει που με άλλες συνδέσεις δε το παρουσιάζει ποτέ και το παρουσιάζει μόνο στο χώρο του πελάτη.
είναι και λίγο δύσκολο να είσαι 24/7 σε ένα χώρο σπιτιού μιας οικογένειας για να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα.
στα 16 χρόνια επαγγέλματος, είναι από τις φορές στα δάχτυλα του ενός χεριού που έχω φάει τόσο χρόνο για troubleshooting.

απλά απορώ γιατί την ίδια στιγμή που πετάει σφάλμα στο dell laptop οι άλλες συσκευές φορητές σταθερές και κινητά μπαίνουν κανονικά από την ΙΔΙΑ σύνδεση

Άρα το πρόβλημα εστιάζεται στο λάπτοπ και μόνο. Το antivirus οκ; εχουν ακουστεί κουλά για δαύτα κατά καιρούς. Αν δεν, μια επαναφορά σε πρότερη κατάσταση όπου δεν το παρουσίαζε, ίσως; έσχατη λύση, το φορμάτ... προφανώς κάτι πείραξε κατά λάθος ο ιδιοκτήτης (....η τα παιδιά του; ) και να μη πήρε χαμπάρι.....

George_Sp
17/06/2020, 00:13
Άρα το πρόβλημα εστιάζεται στο λάπτοπ και μόνο. Το antivirus οκ; εχουν ακουστεί κουλά για δαύτα κατά καιρούς. Αν δεν, μια επαναφορά σε πρότερη κατάσταση όπου δεν το παρουσίαζε, ίσως; έσχατη λύση, το φορμάτ... προφανώς κάτι πείραξε κατά λάθος ο ιδιοκτήτης (....η τα παιδιά του; ) και να μη πήρε χαμπάρι.....

παίδες εκτιμώ οτι απαντάτε αλλά τα προφανή και για έναν της δουλειάς πρώτα που κοιτάει έχουν γίνει.

sek
17/06/2020, 00:17
κάποια στιγμή έφτασα στο σημείο να πω φταίει ο server του car και των άλλων sites.
απλά με μπερδεύει που με άλλες συνδέσεις δε το παρουσιάζει ποτέ και το παρουσιάζει μόνο στο χώρο του πελάτη.
είναι και λίγο δύσκολο να είσαι 24/7 σε ένα χώρο σπιτιού μιας οικογένειας για να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα.
στα 16 χρόνια επαγγέλματος, είναι από τις φορές στα δάχτυλα του ενός χεριού που έχω φάει τόσο χρόνο για troubleshooting.

απλά απορώ γιατί την ίδια στιγμή που πετάει σφάλμα στο dell laptop οι άλλες συσκευές φορητές σταθερές και κινητά μπαίνουν κανονικά από την ΙΔΙΑ σύνδεση

Αν και δεν νομίζω να έχει αποτέλεσμα, αυτό που μπορεί να αλλάζει στις διαφορετικές συνδέσεις είναι οι dns, δοκίμασε με διαφορετικούς dns, του παρόχου, της google, της cisco (opendns.com 208.67.222.222 και 208.67.220.220) της cloudflare (1.1.1.1). Αν τα αποτέλεσματα είναι τα ίδια, αποκλείεται κι αυτή η πιθανότητα.

ps το θέμα της comodo (https://support.sectigo.com/articles/Knowledge/Sectigo-AddTrust-External-CA-Root-Expiring-May-30-2020)

George_Sp
17/06/2020, 00:19
Αν και δεν νομίζω να έχει αποτέλεσμα, αυτό που μπορεί να αλλάζει στις διαφορετικές συνδέσεις είναι οι dns, δοκίμασε με διαφορετικούς dns, του παρόχου, της google, της cisco (opendns.com 208.67.222.222 και 208.67.220.220) της cloudflare (1.1.1.1). Αν τα αποτέλεσματα είναι τα ίδια, αποκλείεται κι αυτή η πιθανότητα.

έπαιξα και με dns. δυστυχώς τα ίδια. την ίδια στιγμή μπαίνουν όλες οι συσκευές εκτός από το συγκεκριμένο laptop.
μόλις το γυρνάς σε άλλο δίκτυο π.χ. hotspot από mobile data παίζει καρφί.
η dell καταλήγει οτι φταίει η Cosmote ή το ssl του server.
έχω μαζέψει βέβαια και περιπτώσεις από εξωτερικό όπως προείπα.
https://www.google.com/search?q=dell+inspiron+err_ssl_bad_record_mac_alert&rlz=1C1GCEA_enGR888GR888&oq=dell+inspiron&aqs=chrome.1.69i57j69i59l2j35i39j0l2j69i60l2.3673j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

δοκίμασα και όσα πρότειναν.....dell smartbyte uninstall και όσα προτάθηκαν.

γενικά κοντεύω τις 15 ημέρες troubleshooting παρέα με dell support lvl1 lvl2 και άκρη δε βγάζουμε.

sek
17/06/2020, 00:26
Το να παίζει από hotspot με ξεπερνάει γιατί το δοκίμασα κι εγώ αλλά χωρίς επιτυχία. Οι browsers είναι στην τελευταία έκδοση;

Στείλε mail να ανανεώσουν το SSL τους...


:D

Αν το λύσεις, ενημέρωσε pls..

George_Sp
17/06/2020, 00:35
Το να παίζει από hotspot με ξεπερνάει γιατί το δοκίμασα κι εγώ αλλά χωρίς επιτυχία. Οι browsers είναι στην τελευταία έκδοση;

Στείλε mail να ανανεώσουν το SSL τους...


:D

Αν το λύσεις, ενημέρωσε pls..

άστα να πάνε...μιλάμε οτι τέτοιο χώσιμο (που δεν πληρώνεται) δεν έχω ξαναφάει.

George_Sp
17/06/2020, 00:58
sek να ξέρεις οτι παίζει να έβγαλες λαυράκι για το car και όσα site είχαν θέμα με το comodo ssl.

θα ενημερώσω την Πέμπτη που θα πάω στο χώρο του πελάτη και θα έχω ΗΔΗ στείλει απόψε email στο car για να ανανεώσουν το comodo ssl τους.

sek
17/06/2020, 01:15
sek να ξέρεις οτι παίζει να έβγαλες λαυράκι για το car και όσα site είχαν θέμα με το comodo ssl.

θα ενημερώσω την Πέμπτη που θα πάω στο χώρο του πελάτη και θα έχω ΗΔΗ στείλει απόψε email στο car για να ανανεώσουν το comodo ssl τους.

Καλή τύχη George!!


:beer:

Lioulios
17/06/2020, 09:40
Το car παντως έχει φορμα επικοινωνιας

George_Sp
17/06/2020, 09:53
Το car παντως έχει φορμα επικοινωνιας

έχω στείλει στο support :)

SeniorCanardo
17/06/2020, 13:08
Θα επιμείνω (αν και με μισή καρδία, γιατί βλέπω ότι παίζει υφάκι "ειδικού").

Φλασάρισε DNS cache για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι corrupted.

Αν δεν πιάσει άλλαξε DNS server και πάνε σε έναν Open. (google DNS, open DNS).

Αν δεν πιάσει αυτό άλλαξε MAC adress στο laptop.

Κατά τη γνώμη αν το SSL certificate ήταν expired ή όχι σωστά σεταρισμένο θα στο έβγαζε σαν μήνυμα και στις άλλες συσκευές εκτός και αν είχες manually προσθέσεις exception στην συγκεκριμένη.


Good Luck and I'm out! :beer:

Lioulios
17/06/2020, 13:10
Θα επιμείνω (αν και με μισή καρδία, γιατί βλέπω ότι παίζει υφάκι "ειδικού").

Φλασάρισε DNS cache για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι corrupted.

Αν δεν πιάσει άλλαξε DNS server και πάνε σε έναν Open. (google DNS, open DNS).

Αν δεν πιάσει αυτό άλλαξε MAC adress στο laptop.

Κατά τη γνώμη αν το SSL certificate ήταν expired ή όχι σωστά σεταρισμένο θα στο έβγαζε σαν μήνυμα και στις άλλες συσκευές εκτός και αν είχες manually προσθέσεις exception στην συγκεκριμένη.


Good Luck and I'm out! :beer:

https://www.youtube.com/watch?v=-6or7G30shY&feature=share

George_Sp
17/06/2020, 13:53
Θα επιμείνω (αν και με μισή καρδία, γιατί βλέπω ότι παίζει υφάκι "ειδικού").

Φλασάρισε DNS cache για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι corrupted.

Αν δεν πιάσει άλλαξε DNS server και πάνε σε έναν Open. (google DNS, open DNS).

Αν δεν πιάσει αυτό άλλαξε MAC adress στο laptop.

Κατά τη γνώμη αν το SSL certificate ήταν expired ή όχι σωστά σεταρισμένο θα στο έβγαζε σαν μήνυμα και στις άλλες συσκευές εκτός και αν είχες manually προσθέσεις exception στην συγκεκριμένη.


Good Luck and I'm out! :beer:

έχουν δοκιμαστεί και διαφορετικοί DNS.
Όπως έγραψα και εδώ
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158715&p=3052741&viewfull=1#post3052741
Ευχαριστώ για τον κόπο. :beer:

George_Sp
03/07/2020, 18:47
μια ενημέρωση στους συναδέλφους.

το πρόβλημα τελικώς βρίσκεται σε ασυμβατότητα της Qualcomm 9377 και router που κατασκευάζονται από την Sercomm.

βρέθηκε συνάδελφος με τον ίδιο πονοκέφαλο αλλά σε laptop acer με την ίδια wireless card και cosmote rοuter.

στη δική μου περίπτωση περιμένουμε τη Δευτέρα αν θα αναλάβει να επιδιορθώσει το θέμα με firmware update η Cosmote στα router της ή αν θα αναλάβει η Dell να αλλάξει την 9377 με μια Intel AC.

sek
03/07/2020, 23:01
μια ενημέρωση στους συναδέλφους.

το πρόβλημα τελικώς βρίσκεται σε ασυμβατότητα της Qualcomm 9377 και router που κατασκευάζονται από την Sercomm.

βρέθηκε συνάδελφος με τον ίδιο πονοκέφαλο αλλά σε laptop acer με την ίδια wireless card και cosmote rοuter.

στη δική μου περίπτωση περιμένουμε τη Δευτέρα αν θα αναλάβει να επιδιορθώσει το θέμα με firmware update η Cosmote στα router της ή αν θα αναλάβει η Dell να αλλάξει την 9377 με μια Intel AC.

Ελπίζω να είναι αυτό γιατί (αν και το mac μου δεν έχει qualcomm) μόλις δοκίμασα με cisco router και καλώδιο και το πρόβλημα παραμένει. Σε firefox ανοίγει, στους άλλους browsers τα ίδια..
Στην εικόνα φαίνεται ότι το certificate του car.gr είναι οκ ενώ τα subdomains απ' όπου φορτώνει scripts και φωτό έχουν θέμα...


419438

George_Sp
04/07/2020, 00:09
λες να ειναι θεμα CDN για όσα resources φορτώνουν εκεί;
μου έκανε εντύπωση οτι βρέθηκε περίπτωση με Acer Laptop με την ίδια wifi card 9377 με το ίδιο θέμα

Lioulios
04/07/2020, 00:27
Καλη υπομονη παιδες ...

:beer:

sek
04/07/2020, 02:54
λες να ειναι θεμα CDN για όσα resources φορτώνουν εκεί;
μου έκανε εντύπωση οτι βρέθηκε περίπτωση με Acer Laptop με την ίδια wifi card 9377 με το ίδιο θέμα

Αποκλείω την περίπτωση hardware γιατί στο ίδιο μηχάνημα σ' έναν browser ανοίγει και σε άλλον όχι. Το subdomain στον chrome:


419448


Ο firefox για δικούς του λόγους προσπερνάει το certificate error και φορτώνει τα αρχεία από http, όχι από https:


419449

George_Sp
04/07/2020, 03:40
κάνε μου μια χάρη. για κάνε ένα τσεκ όπως είσαι σε
euro2day.gr
mononews.gr
athensvoice.gr
και πες μου τι δίνει.

το οτι το ρολόι σου στο apple (ή στο moto η ώρα ποσταρίσματος) δε συμβδαδίζουν το έχεις δει;

sek
04/07/2020, 05:52
κάνε μου μια χάρη. για κάνε ένα τσεκ όπως είσαι σε
euro2day.gr
mononews.gr
athensvoice.gr
και πες μου τι δίνει.

το οτι το ρολόι σου στο apple (ή στο moto η ώρα ποσταρίσματος) δε συμβδαδίζουν το έχεις δει;

Ανοίγουν κανονικά σε chrome και opera. Το ρολόι είναι οκ, έκανα δοκιμές και edits και φαίνεται έτσι..

sek
06/07/2020, 11:20
Update: Έστειλα email στο car.gr για το θέμα και μου απάντησαν ότι έχουν αντικαταστήσει τα certificates και προτείνουν update του λειτουργικού μου (δεν γίνεται) ή χειροκίνητη αφαίρεση του ληγμένου πιστοποιητικού ώστε το λειτουργικό να πάρει τα σωστά certificates.

George_Sp
09/07/2020, 14:18
άκρη δε βγήκε ούτε με Cosmote ούτε με Dell.

Ο πελάτης πλήρωσε 20ευρώ για μια τέτοια
https://www.skroutz.gr/s/7646384/Intel-Dual-Band-Wireless-AC-7265-2x2-AC-BT-M-2.html

και προβλήματα τέλος.

sek
09/07/2020, 17:02
:beer: