PDA

View Full Version : Yamaha fazer 800 η Tracer 700



Pasxos1992
20/06/2020, 14:33
Καλησπέρα στην παρεα. Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι. Τον περασμενο Δεκεμβριο πούλησα την καλη μου κυρια(xtx 660) που τα εκανε ολα και συμφερε. Ειμαι σε αναζήτηση εδω και καιρο για αγορα μεταχειρισμενης. Οπως καταλαβαίνετε και απο τον τιτλο ειμαι μεταξυ fazer 800 και tracer 700..Κυρια χρηση καθημερινη μεσα στην πολη και ταξιδια.. Με ενδιαφερει κυριως η ανεση και η πρακτικότητα. Καταναλωση και τα λοιπα ξερω εξαρταται απο το χερι.. (οχι παντα). Α και το πιο σημαντικο το budget ειναι γυρω στα 6500 με 7000

typhoon
20/06/2020, 17:16
Μεταξύ των δύο, μόνο tracer700.
Δεν είναι απολύτως καλύτερο του 800,αλλά το μεγαλύτερο του ατού είναι ότι είναι φρέσκο κ μάλλον θα μας ακολουθήσει για αρκετά χρόνια στην παραγωγή.
Το 800 ήταν μια εμπορική αποτυχία της εταιρείας κ σαν να μην έφτανε αυτό, πέρα απ την ομορφιά δεν έκανε κάτι καλύτερα απ αυτά στων οποίων τα χωράφια έμπαινε, 600&1000.
Το 600 πολύ πιο ολοκληρωμένο all round, το 1000 πολυ πιο σπορ κ δυνατό από το 800.
Στηρίζεται πολύ στον κινητήρα του 1000 κ έχει πάρει όλα τα κουσούρια του μεγάλου ήτοι προβληματικό βολάν κ θέματα με τους πολλαπλασιαστες.

Για όλα τα παραπάνω μην προτιμήσεις το 800.
Όχι ότι το 700 είναι κ γαμω τις μηχανές, αλλά τέλοσπαντων μεταξύ των δύο πάρε 700. Κ άνοιξε κ τους ορίζοντες σου γιατί στα λεφτά που δίνεις για μεταχειρισμένο έχεις πολλές επιλογές(είμαι λίγο αντί yamaha... :D)

Pasxos1992
20/06/2020, 17:35
Μεταξύ των δύο, μόνο tracer700.
Δεν είναι απολύτως καλύτερο του 800,αλλά το μεγαλύτερο του ατού είναι ότι είναι φρέσκο κ μάλλον θα μας ακολουθήσει για αρκετά χρόνια στην παραγωγή.
Το 800 ήταν μια εμπορική αποτυχία της εταιρείας κ σαν να μην έφτανε αυτό, πέρα απ την ομορφιά δεν έκανε κάτι καλύτερα απ αυτά στων οποίων τα χωράφια έμπαινε, 600&1000.
Το 600 πολύ πιο ολοκληρωμένο all round, το 1000 πολυ πιο σπορ κ δυνατό από το 800.
Στηρίζεται πολύ στον κινητήρα του 1000 κ έχει πάρει όλα τα κουσούρια του μεγάλου ήτοι προβληματικό βολάν κ θέματα με τους πολλαπλασιαστες.

Για όλα τα παραπάνω μην προτιμήσεις το 800.
Όχι ότι το 700 είναι κ γαμω τις μηχανές, αλλά τέλοσπαντων μεταξύ των δύο πάρε 700. Κ άνοιξε κ τους ορίζοντες σου γιατί στα λεφτά που δίνεις για μεταχειρισμένο έχεις πολλές επιλογές(είμαι λίγο αντί yamaha... :D)

Δεκτη η αποψη σου και σε ευχαριστώ για την ανταποκριση.. Τι αλλο προτεινεις σε αυτην την κατηγορία;

Lioulios
20/06/2020, 17:50
Ας τα τσουβαλιασουμε ολα και στα χρηματα πανω κατω που δινεις .

Τracer 700
Vstrom 650
Versys 650
NC 750
Και καποια κινεζικα 650αρια στο 6αρι κουτα .

νεοσσός
20/06/2020, 17:56
Καλώς ήρθες στο forum!

Με 7.000€ βρίσκεις 5ετίας Yamaha Tracer 900. Καταναλώνει περισσότερο καύσιμο από το Tracer 700, είναι πιο βαρύ, αλλά είναι σαφώς ποιοτικότερο και καταλληλότερη μοτοσυκλέτα για ταξίδια.

Πρέπει να αξιολογήσεις αν η χρήση που θα κάνεις είναι περισσότερο στην πόλη ή στα ταξίδια.

Pasxos1992
20/06/2020, 17:58
Ας τα τσουβαλιασουμε ολα και στα χρηματα πανω κατω που δινεις .

Τracer 700
Vstrom 650
Versys 650
NC 750
Και καποια κινεζικα 650αρια στο 6αρι κουτα .

Για κινεζικο δν το συζηταω καν.. Ισως ειμαι ρατσιστης πανω σε αυτο το θεμα.. Παντως σχετικα με το versys 650 ειδα οτι στα συγκεκριμενα λεφτα παιρνω το καινουργιο μοντελο π φαίνεται χρηστικοτατο και ταξιδιαρικο.. Παντως απο οτι βλεπω στην φωτο εχεις το 990(διόρθωσε με αν κανω λαθος).. Διακαής ποθος το συγκεκριμενο αλλα ξεφευγουν ακομα στην τιμη.. Κ ας εχουν πανω τους πολλα χιλιομετρα..

Pasxos1992
20/06/2020, 18:02
Η καταναλωση δν ειναι για εμενα τουλαχιστον κριτήριο.. Θελω τους μηνες που ειμαι στην Ελλαδα να κυκλοφορω στην Αθηνα και να κάνω και τα ταξιδακια μ ανετα γιατί καλο το xtx που ειχα αλλα μ έβγαινε η πιστη στις βολτες 250 χιλ και πανω...

νεοσσός
20/06/2020, 18:09
Ο καλύτερος συνδυασμός πόλης/ταξιδιού είναι στο Tracer 700 και στο V-Strom 650. Το πρώτο είναι πιο σβέλτο και πιο διασκεδαστικό, ενώ το δεύτερο πιο άνετο και πιο ποιοτικό. Για τα Versys λέγονται διάφορα για εγγενές μηχανικό ελάττωμα σε κάποιες παρτίδες, οπότε είναι ρίσκο.

Ακόμα καλύτερο ποιοτικά είναι το NC750, αλλά έχει κινητήρα ρυθμισμένο να λειτουργεί σε χαμηλές και μεσαίες στροφές κυρίως. Σε κάποιους αρέσει πολύ τέτοια λειτουργία, ενώ άλλοι προτιμούν τους πολύστροφους και εκρηκτικούς κινητήρες.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η κατανάλωση και ο λίγο μεγαλύτερος όγκος/βάρος του Tracer 900, θα πρότεινα να πας σε αυτό. Στα ταξίδια είναι πολύ καλό, τουλάχιστον σε ταχύτητες μέχρι 160 km/h. Σε μεγαλύτερες ταχύτητες έχουν αναφερθεί προβλήματα γεωμετρίας στην πρώτη γενιά, που οδηγούν σε ταλαντώσεις, αν ο αναβάτης είναι βαρύς. Ο κινητήρας του είναι ονειρεμένος.

Pasxos1992
20/06/2020, 18:14
Ο καλύτερος συνδυασμός πόλης/ταξιδιού είναι στο Tracer 700 και στο V-Strom 650. Το πρώτο είναι πιο σβέλτο και πιο διασκεδαστικό, ενώ το δεύτερο πιο άνετο και πιο ποιοτικό. Για τα Versys λέγονται διάφορα για εγγενές μηχανικό ελάττωμα σε κάποιες παρτίδες, οπότε είναι ρίσκο.

Ακόμα καλύτερο ποιοτικά είναι το NC750, αλλά έχει κινητήρα ρυθμισμένο να λειτουργεί σε χαμηλές και μεσαίες στροφές κυρίως. Σε κάποιους αρέσει πολύ τέτοια λειτουργία, ενώ άλλοι προτιμούν τους πολύστροφους και εκρηκτικούς κινητήρες.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η κατανάλωση και ο λίγο μεγαλύτερος όγκος/βάρος του Tracer 900, θα πρότεινα να πας σε αυτό. Στα ταξίδια είναι πολύ καλό, τουλάχιστον σε ταχύτητες μέχρι 160 km/h. Για περισσότερα έχουν αναφερθεί προβλήματα γεωμετρίας στην πρώτη γενιά. Ο κινητήρας του είναι ονειρεμένος.

Σε ευχαριστώ πολυ για την ανάλυση αν κ με εβαλες σε σκεψεις ξανα...Απο οτι καταλαβα κανενας δν προτείνει το 800αρι

lleonidas
20/06/2020, 18:30
Καλησπέρα, καλωσόρισες!
Αυστηρά μεταξύ των δύο μοντέλων του τίτλου και για τη χρήση που προορίζεται, θα επέλεγα Tracer 700.
Υπάρχουν και οι υπόλοιπες γιαπωνέζικες επιλογές που σου προτάθηκαν οι οποίες σίγουρα θα σε καλύψουν, αρκεί να τα έχεις καβαλήσει έστω στατικά για να μη βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.
Εναλλακτικά δες και τα ευρωπαϊκά Triumph Tiger 800, BMW F700GS.

Pasxos1992
20/06/2020, 18:41
Καλησπέρα, καλωσόρισες!
Αυστηρά μεταξύ των δύο μοντέλων του τίτλου και για τη χρήση που προορίζεται, θα επέλεγα Tracer 700.
Υπάρχουν και οι υπόλοιπες γιαπωνέζικες επιλογές που σου προτάθηκαν οι οποίες σίγουρα θα σε καλύψουν, αρκεί να τα έχεις καβαλήσει έστω στατικά για να μη βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.
Εναλλακτικά δες και τα ευρωπαϊκά Triumph Tiger 800, BMW F700GS.

Καλησπέρα. Και καλως σας βρηκα. Σε ευχαριστω κ εσενα φιλε που μπηκες στον κοπο να απαντησεις οπως και τα παιδια παραπανω.. Η αληθεια ειναι οτι πριν καταληξω σε αυτα τα 2 ημουν αποφασισμενος για το tiger 800..αλλα οσο διαβαζα σε διαφορα φορουμ με ανησύχησαν τα προβληματα που διαβαζα και ετσι στραφηκα προς αυτα τα 2..

TKM
20/06/2020, 19:38
Με μπάτζετ 6.500-7.000 θα πάρεις μεταχειρισμένο;

ΟΧΙ!

Καινούριο να πάρεις!

Το θες περισσότερο για ταξίδια ή για την πόλη;

doctor_john
20/06/2020, 20:40
Εμένα αυτό το ποσό, αυτή την εποχή για την χρήση που λες, πρώτα μου φέρνει το ΜΤ 7 κατά νού.
Προσωπικά, ο πρότερος άτιμος βίος μου επιβάλει R1200R ή GS /'05-'07 αλλά είμαι σίγουρος
ότι θα πάλευα μέρες να αντικρούσω το S2R 800 και μεγαλούτσικο hypermotard...

σορυ αν συγχύζω μερικούς φίλους, νομίζω με ροπάρες να περισσεύουν περνάς καλύτερα. :a08:

Pasxos1992
20/06/2020, 20:44
Με μπάτζετ 6.500-7.000 θα πάρεις μεταχειρισμένο;

ΟΧΙ!

Καινούριο να πάρεις!

Το θες περισσότερο για ταξίδια ή για την πόλη;

Δν θελω να παρω καινούριο λογω δουλειας.. 6 και 7 μηνες τον χρονο λείπω.. Γι αυτο παω προς μεταχειρισμένο.. Τωρα τα 2 τελευταία χρονια εχω γινει κατοικος πρωτευουσας και επειδη με αυτοκινητο δεν παλεύεται η κατασταση θελω κατι π να με εξυπηρετεί καθημερινα σε διαφορες δουλειές καθώς και να ειναι και ταξιδιαρικο π.χ να μπορω να παω Καρδίτσα απο που καταγομαι.. Δν λεω και το xtx το εκανε αυτο καμια 10αρια φορες αλλα κουραστηκα.. Θελω κατι να με πηγαινει 130 - 140 ανετα.. Και δικαβαλλος τωρα πια

Pasxos1992
20/06/2020, 20:49
Εμένα αυτό το ποσό, αυτή την εποχή για την χρήση που λες, πρώτα μου φέρνει το ΜΤ 7 κατά νού.
Προσωπικά, ο πρότερος άτιμος βίος μου επιβάλει R1200R ή GS /'05-'07 αλλά είμαι σίγουρος
ότι θα πάλευα μέρες να αντικρούσω το S2R 800 και μεγαλούτσικο hypermotard...

σορυ αν συγχύζω μερικούς φίλους, νομίζω με ροπάρες να περισσεύουν περνάς καλύτερα. :a08:

Συμφωνω σε αυτο με τις ροπες.. Μια ζωη την εχουμε.. Γι αυτο κ εγω κοιταζα πιο πολυ το 800αρι..προσωπικος καημος και ποθος ειναι το 990..αλλα ξεφευγει..

νεοσσός
20/06/2020, 21:07
Συμφωνω σε αυτο με τις ροπες.. Μια ζωη την εχουμε.. Γι αυτο κ εγω κοιταζα πιο πολυ το 800αρι..προσωπικος καημος και ποθος ειναι το 990..αλλα ξεφευγει..
Το Tracer 900 έχει την περισσότερη ροπή χαμηλά από τις μοτοσυκλέτες που προτάθηκαν (είναι 850cc τρικύλινδρο) και ταυτόχρονα είναι το πιο ισχυρό ψηλά.

Lioulios
20/06/2020, 21:10
Για τη δουλεια που το θες , να παρεις ενα μτχ σε πολυ καλη κατασταση.
Το μηχανακι που βλεπεις στη φωτο μου ειναι το 950 που δεν το εχω πια .
Καποια στιγμη που θα ξαναπαρω μηχανη και το σκεφτωμαι απο τωρα... και γω το 990 θελω .
Αλλα ,αλλο τι θελω και αλλο τι μπορω πια .Γιατι αυτα τα μηχανακια δεν κοιτας ποσο κανουν ,αλλλα ποσο θα κοστισει η χριση τους .Αν το θες πιπιλα και στην πενα ,πρεπει να βαζεις βαθια το χερι στην τσεπη σε σχεση παντα με τις εναλλακτικες που υπαρχουν .
Στο θεμα σου τωρα για το 800 που ρωτας ,κανεις καν δεν το αναφερει γιατι δεν σου κανει .
Το 700 το tracer το ειδα απο κοντα και ειναι πολυ ομορφο και φαινεται να ειναι και πιο χριστικο .
Αυτο που θες εσυ δηλ .Και onnofίζει και ειναι πιο κοντα στο xt που ειχες ,σε σχεση με το 800 που θα σκυψεις λιγο παραπανω και θα εισαι πιο κοντα στο δρομο .
....παντως με τα χρηματα που διαθετεις υπαρχουν 990:evil:

doctor_john
20/06/2020, 22:06
...

Pasxos1992
20/06/2020, 22:21
Να σ πω την αληθεια μπηκα και κοίταξα με την μια για 990..βρηκα ενα στα λεφτα π διαθετω και σε πολυ καλα χιλιομετρα.. Διαολευτηκα βραδιάτικα κ δεν ειμαι κ ελλαδα να το δω καλα καλα.. Και τωρα ξηθηκε καλα η πληγή.. Μιας και κάτοχος τετοιου μηχανηματος οταν εννοεις θελει βαθια τσεπη τι εννοεις; καπου ειχα διαβασει οτι παρα το μεγαλο ντεποζιτο π εχει η αυτονομία του φτανει τα 180 χιλιομετρα.. Ισχυει;; τοσο εβγαζα με το χτ σε ταξιδι πριν μπει η ρεζερβα..

Lioulios
20/06/2020, 22:27
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127261

fatsas35
20/06/2020, 22:59
Αν θες μηχανή να σε πορωνει κ λίγο tracer 900 μεταχειρο 5ετιας..
Αν θες μηχανή οικονομική all around χωρις το γκάζι φυσικά του tracer 900 μια πολύ καλή επιλογή είναι το cb500x κ το παίρνεις κ κούτα..
Από αυτά που έγραψες tracer 700

Pasxos1992
20/06/2020, 23:00
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127261

Νομιζω οτι μεταξυ των 2 της επικεφαλιδας οταν με το καλο ερθω ελλαδα θα ψαξω για 990.. Η ζωη ειναι μικρη

Lioulios
20/06/2020, 23:05
Ψαξτα καλα , αλλα νομιζω πως το μηψανακι που θες , ειναι το tracer 700 ή εναλλακτικα το 900 αλλα απο 2018 μοντελο και μετα που εκει ξεφευγει λιγο προς τα πανω το μπακίρι.

LOUKILOUK
21/06/2020, 10:10
Να σ πω την αληθεια μπηκα και κοίταξα με την μια για 990..βρηκα ενα στα λεφτα π διαθετω και σε πολυ καλα χιλιομετρα.. Διαολευτηκα βραδιάτικα κ δεν ειμαι κ ελλαδα να το δω καλα καλα.. Και τωρα ξηθηκε καλα η πληγή.. Μιας και κάτοχος τετοιου μηχανηματος οταν εννοεις θελει βαθια τσεπη τι εννοεις; καπου ειχα διαβασει οτι παρα το μεγαλο ντεποζιτο π εχει η αυτονομία του φτανει τα 180 χιλιομετρα.. Ισχυει;; τοσο εβγαζα με το χτ σε ταξιδι πριν μπει η ρεζερβα..

Σε ταξίδι, δικάβαλο με βαλίτσες, 200χλμ μέχρι το λαμπάκι της ρεζέρβας. Ταχύτητες μεγαλύτερες των 130-140 σταθερά.
180χλμ ευκολά αν βγάζεις κέφια και είσαι μόνιμα πάνω από 6.000 στ/λ...:evil: Κάτοχος 990.

Έχω πιάσει το 800 το Τ7 και το ΜΤ9... και είχα το fazer 600 99' ΑΛΛΑ με ohlins ανάρτηση πίσω...;)
Όλα τα γιαμαχα υστερούν στο θέμα "αναρτήσεις", το 800 κ το 900 μπορούν να χουλιγκανίσουν, το 700 έχει πολύ ωραίο κινητήρα αλλά περιφεριακά υστερεί, έχω δε την υποψία ότι σε δικάβαλο ταξίδι με λίγα μπαγάζια θα "κάτσει" άσχημα και η οδηγική του συμπεριφορά δεν θα είναι όπως πρέπει. Ψάξτω λίγο αυτό.

Το 990 το έχω ακόμα στο γκαράζ στην Ελλάδα με 60+ χιλιάδες χλμ. Είμαι κάτοικος εξωτερικού 9 χρόνια τώρα, μπήκα κάποτε στη διαδικασία να το δώσω με τη φτηνότερη τιμή στο car.gr Μετά από αυτά που άκουσα :facepalm: είμαι αποφασισμένος να το κρατήσω έστω και για τις 5 εβδομάδες που κατεβαίνω Ελλάδα το καλοκαίρι.
Στο θέμα μας ξανά, αν δεν σε ενδιαφέρει η κατανάλωση, αν το σηκώνεις οικονομικά όπως τα λέει σωστά ο Lioulios, και αν θες διασκεδαστικά ταξίδια δικάβαλο και όχι απλά να φτάσεις κάποια στιγμή, τότε το 990 είναι μια καλή λύση... Το έχω κάνει και στο λέω. 2 φορές εξωτερικό από 20 μέρες 4,500 χλμ κάθε φορά δικαβαλος, φορτωμένος τέρμα αλλά με ρυθμιζόμενες αναρτήσεις ανεβοκατέβηκα Άλπεις, Τρανσφαγκαράσαν, Grossglockner κ.α και αφηνίασα:evil:...

νεοσσός
21/06/2020, 10:17
Ε, δώσε το 990 στον Πάσχο, να πάει σε έναν χαρούμενο νέο κάτοχο. :)

Απ' ό,τι βλέπω στοκάρ τζιάρ, βρίσκεις KTM 990 Adventure του 2011, με 7.000€, με σχετικά καλά χιλιόμετρα.

LOUKILOUK
21/06/2020, 10:52
Ε, δώσε το 990 στον Πάσχο, να πάει σε έναν χαρούμενο νέο κάτοχο. :)

Απ' ό,τι βλέπω στοκάρ τζιάρ, βρίσκεις KTM 990 Adventure του 2011, με 7.000€, με σχετικά καλά χιλιόμετρα.

Το δικό μου 990 με ακραποβιτς, κάγκελα, θερμαινόμενα γκριπ, μοντ 07 το έδινα πριν 2-3 χρόνια 5.000 και 5.500 φουλ ταξιδιωτικό, με αλουμινιένες μπαγαζιέρες, εσωτερικές τσάντες, τανκ μπαγκ και άλλα κοκοψίνια και αντιμετώπισα τόση καχυποψία, μικροψυχία, κουτοπονηριά και ασχετοσύνη που το έκοψα για να προφυλάξω την ψυχική μου ηρεμία...άσε που ποτέ δεν ήθελα πραγματικά να το δώσω...η κοινή (πτάνα...) λογική το έλεγε...
Αντικειμενικό πρόβλημα είναι ότι το μηχανάκι βρίσκετε στη Σύρο και εγώ στη Σκωτία...

Δεν δίνεις, πουλάς... και πρέπει να υπάρχει στο τέλος ένας χαρούμενος νέος κάτοχος και ένας ευχαριστημένος πωλητής...
Έχουν ξαναγίνει αυτές οι κουβέντες εδώ μέσα, το θέμα στην Ελλάδα είναι η έλλειψη εμπιστοσύνης ή αλλιώς η καχυποψία για τα πάντα και τους πάντες και όχι άδικα...
Εδώ που ζω πχ πήρα μηχανή 20ετίας με 18κ χλμ πραγματικά και είναι πολύ εύκολο να αποδειχτεί...Στη πατρίδα ποιος θα το πίστευε και με ποιες αποδείξεις?

Τεσπά καλό ψάξιμο και καλές αγορές, είναι ευχάριστες σπαζοκεφαλιές αυτές:wave2::beer:

Pasxos1992
21/06/2020, 12:01
Το δικό μου 990 με ακραποβιτς, κάγκελα, θερμαινόμενα γκριπ, μοντ 07 το έδινα πριν 2-3 χρόνια 5.000 και 5.500 φουλ ταξιδιωτικό, με αλουμινιένες μπαγαζιέρες, εσωτερικές τσάντες, τανκ μπαγκ και άλλα κοκοψίνια και αντιμετώπισα τόση καχυποψία, μικροψυχία, κουτοπονηριά και ασχετοσύνη που το έκοψα για να προφυλάξω την ψυχική μου ηρεμία...άσε που ποτέ δεν ήθελα πραγματικά να το δώσω...η κοινή (πτάνα...) λογική το έλεγε...
Αντικειμενικό πρόβλημα είναι ότι το μηχανάκι βρίσκετε στη Σύρο και εγώ στη Σκωτία...

Δεν δίνεις, πουλάς... και πρέπει να υπάρχει στο τέλος ένας χαρούμενος νέος κάτοχος και ένας ευχαριστημένος πωλητής...
Έχουν ξαναγίνει αυτές οι κουβέντες εδώ μέσα, το θέμα στην Ελλάδα είναι η έλλειψη εμπιστοσύνης ή αλλιώς η καχυποψία για τα πάντα και τους πάντες και όχι άδικα...
Εδώ που ζω πχ πήρα μηχανή 20ετίας με 18κ χλμ πραγματικά και είναι πολύ εύκολο να αποδειχτεί...Στη πατρίδα ποιος θα το πίστευε και με ποιες αποδείξεις?

Τεσπά καλό ψάξιμο και καλές αγορές, είναι ευχάριστες σπαζοκεφαλιές αυτές:wave2::beer:

Καλημερα φιλε μου.. Σε ευχαριστω και εσενα για την απόκριση σου. Εεκει π αναφέρεις που εχεις παει να ξερεις μ εφυγε σαλιο.. Ονειρο θερινης νυκτος το εχω αυτο το ταξιδι προς αλπεις.. Αλλα λογω επαγγελματος (ναυτικος) αυτα δν γινονται ευκολα.. Τωρα μια ερωτηση για τα χιλιομετρα γιατι κ εγω πουλησα την κυρια μου με ακριβως 50000 χιλ 04 μοντελο κ δεν με πίστευαν... Στα 990 50 με 60 χιλιαδες χιλιομετρα ειναι καλα να κοιταω; γιατι απο κει και πανω καπως μ φαινεται.. Εννοείται ότι μπορει κ να χω αδικο..

Lioulios
21/06/2020, 13:50
Tα μηχανακια αυτα , κοντα στις 45.000 χλμ ,εχουν το 1ο καλό μεγαλο σερβις που αν σου τυχει μαζι με αλυσογραναζα ,καμια μπαταρια ...τίποτα ελαστικα κτλ κτλ ....φλερταρεις το 1000αρικο.
Αν δεν τυχουν ολα μαζι ,τοτε εισαι στο βασικο μισθο .
Κατα τα άλλα το δικο μου δεν ζητησε τιποτα . Μονο τα προβλεπομενα και ηταν και το μοναδικο μηχανακι που δεν με αφησε ποτε .
Τα εκανα ολα ομως στην ωρα τους και λιγο νωριτερα .
Αποψη μου ,μιας και εισαι ναυτικος και οπως ειπες η ζωη ειναι μικρη ,να το παρεις και να το ευχαριστηθεις .
Σου ταιριαζει εσενα ενα τετοιο μηχανακι .
Δεν θα το εχεις καθημερηνο ,οποτε κανε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.
Εγω απο την αλλη , το οδηγουσα καθε μερα πηγαινε ελα δουλεια περιπου 40χλμ και με την βεντζινα στο 1.95 και ηθελα και μια οικονομικη δοηθεια στον προυπολογισμο μου γιατι τοτε αγορασα φορτηγακι 4πορτο κουτα και περιμενα και νεο μελος στην οικογενεια .
Ο λογος που δεν ξαναπηρα μεγαλη μηχανη και κυκλοφορω με σκουτερ ειναι οτι μετα απο το 950 ,δεν μπορω να παρω κατι χειροτερο .
Τα βλεπω στο δρομο και δεν μπορω να φανταστω ας πουμε να ειμαι κατοχος transalp ,xt κτλ κτλ .
Αν ξαναπαρω lc8 θα παρω.

Lioulios
21/06/2020, 14:09
Με λιγα λογια ηθελα να πω πως καλυτερα ενα με 50.000χλμ παρα με 40 στα ιδια χρηματα αν και εφοσον εχουν γινει οι απαραιτητες εργασιες και αυτο φαινεται μιας και οσοι εχουν book service ειναι καταχωρημενα ολα στο δυκτιο της ΚΤΜ και μπορεις να τα δεις ευκολα πριν αγορασεις

Pasxos1992
21/06/2020, 15:51
Με λιγα λογια ηθελα να πω πως καλυτερα ενα με 50.000χλμ παρα με 40 στα ιδια χρηματα αν και εφοσον εχουν γινει οι απαραιτητες εργασιες και αυτο φαινεται μιας και οσοι εχουν book service ειναι καταχωρημενα ολα στο δυκτιο της ΚΤΜ και μπορεις να τα δεις ευκολα πριν αγορασεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή ανάλυση.. Οποτε να κοιτάω για κοντα στα 50χιλ και με book service..

Lioulios
21/06/2020, 16:36
Πολλοι το σερβις των 45 ,το κανουν νωριτερα.
Δεν ειναι απολυτο.
Επισης υπαρχουν και με 15.οοο χλμ μηχανες .
Βρισκεις 6-7 που σρ ενδιαφερουν και κανεις παιχνιδι στο τηλ .
Δεν εισαι ο περναω την ωρα μου και παιρνω τηλ αριστερα-δεξια .
Εισαι αγοραστης που ψαχνει κατι συγκεκρημενο και το λες στον πωλητη.
Αυτος θα σου πει τι και πως και στο τελος καταληγεις στο πιο καταλληλο για 'σενα την δεδομενη στιγμη.

LOUKILOUK
21/06/2020, 17:54
Tα μηχανακια αυτα , κοντα στις 45.000 χλμ ,εχουν το 1ο καλό μεγαλο σερβις που αν σου τυχει μαζι με αλυσογραναζα ,καμια μπαταρια ...τίποτα ελαστικα κτλ κτλ ....φλερταρεις το 1000αρικο.
Αν δεν τυχουν ολα μαζι ,τοτε εισαι στο βασικο μισθο .
Κατα τα άλλα το δικο μου δεν ζητησε τιποτα . Μονο τα προβλεπομενα και ηταν και το μοναδικο μηχανακι που δεν με αφησε ποτε .
Τα εκανα ολα ομως στην ωρα τους και λιγο νωριτερα .
Αποψη μου ,μιας και εισαι ναυτικος και οπως ειπες η ζωη ειναι μικρη ,να το παρεις και να το ευχαριστηθεις .
Σου ταιριαζει εσενα ενα τετοιο μηχανακι .
Δεν θα το εχεις καθημερηνο ,οποτε κανε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.
Εγω απο την αλλη , το οδηγουσα καθε μερα πηγαινε ελα δουλεια περιπου 40χλμ και με την βεντζινα στο 1.95 και ηθελα και μια οικονομικη δοηθεια στον προυπολογισμο μου γιατι τοτε αγορασα φορτηγακι 4πορτο κουτα και περιμενα και νεο μελος στην οικογενεια .
Ο λογος που δεν ξαναπηρα μεγαλη μηχανη και κυκλοφορω με σκουτερ ειναι οτι μετα απο το 950 ,δεν μπορω να παρω κατι χειροτερο .
Τα βλεπω στο δρομο και δεν μπορω να φανταστω ας πουμε να ειμαι κατοχος transalp ,xt κτλ κτλ .
Αν ξαναπαρω lc8 θα παρω.



Έτσι ακριβώς και στο μεγάλο σέρβις κάνεις και μπροστινή ανάρτηση...
Αν το κυνηγάς, το πίσω λάστιχο σε χαιρετάει νωρίς και σε συνδυασμό με φόρτωμα και άσφαλτο Δυτικής Ευρώπης η κατάσταση γίνετε τραγική...(<10κ χλμ).
Η Ελλάδα είναι το φυσικό του περιβάλλον, βουνά, στροφιλίκια, δασικοί δρόμοι, ατελίωτο επαρχιακό δίκτυο και εθνική δεν θα πει όχι όποτε βιάζεσαι. Μετά από 2 36ώρα (Lioulio, το πρώτο μου στην Κρήτη....:D) δεν έχω καμία αμφιβολία...;)
50-60k δεν λένε τίποτε...μη κολλάς εκεί, σε μια τέτοια αγορά η συντήρηση είναι το σημαντικότερο, θέλει ψάξιμο αλλά υπάρχει πολύ πληροφορία στο διαδίκτυο και οι "παιδικές ασθενειές" του είναι γνωστές και πιθανότα λυμένες.

υ.γ. Έχω πιάσει και το 1050adv, και αυτό πολύ καλό οδηγικά, αλλά δεν μπορώ να πω και πολλά μιας και το οδήγησα 2-3 φορές μόνο. Με το μπάτζετ σου ίσως να μπαίνει στα υπόψιν...

typhoon
21/06/2020, 21:04
Μιας κ εγώ θητευσα καμποσα έτη στο lc8 μοτέρ, αλλά στην sm έκδοση, όσον αφορά τα χλμ που ρωτάς παραπάνω. Πόσα να κοιτάς.
Θα σου πω το εξής κ είναι η αλήθεια. Σίγουρα θα βρεθούν άτομα που θα έχουν γνωστό γνωστού στο χωριό, στην δουλειά, γείτονα, άκουσαν στην καφετέρια κλπ ότι ένας έχει γυρίσει όλη την Ευρώπη, την μισή Ασία κ τώρα βάζει προπέλες για να περάσει απέναντι στο αμερικα κ το μηχανάκι του έχει αλλάξει μόνο λάμπες....

Η αλήθεια λοιπόν είναι ότι το μοτέρ αυτό εάν περάσει τις 100.000 χλμ αποτελεί είδηση. Καλώς ή κακώς έτσι είναι. Δε θα εκραγεί στις 100.001,σαφώς κ με τα απαραίτητα χρήματα συμμαζεύεται σε μεγάλο βαθμό, αλλά για απειρα χλμ δεν είναι

Lioulios
21/06/2020, 23:43
Το μοτερ ΔΕΝ θα σπασει αλλα θα σου δωσει να καταλαβεις πως πρεπει να ανοιχτει και να φτιαχτει για να ξαναπαει αλλα τοσα .
V2 1000αρι που βγαζει γουστα ειναι.
Νομιζω πως ειναι απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο v2 1000cc αναλογικα με αυτα που προσφερει στην καθε κατηγορια .
Οποιος δεν μπορει να συμβιβαστει παιρνει tracer

typhoon
22/06/2020, 11:34
Δεν έχω καβαλήσει τουονο για να έχω άποψη, αλλά συγκριτικά με τα λοιπά v2 της αγοράς ήταν κ είναι ότι καλύτερο στην κατηγορία του. Τεχνολογιες κατασκευής που εάν τις βγάλει η χοντα θα μιλούσε ο πλανήτης για πρωτοπορια!
Σε συνδυασμό με κορυφαία περιφερειακα από το 2005, που ακόμη κ σήμερα δεν τα βρίσκεις σε σύγχρονες κατασκευές

Lioulios
23/06/2020, 00:11
Aσε που τα τουόνο καποιας χρονιας ,σκορπαγανε κιολας .
Απο την αλλη, δεν ειπαμε πως μεχρι το 2005 που καταργηθηκαν τα v2 απο το rally dakar , αυτο το μηχανακι τα κερδιζε με τον Meoni.
The feeling to be ready to race σου λεει η εταιρια και παρτο μετα εσυ και χτυπα το στο κεφαλι σου .
Ποπο ...με αυτο το νημα ,πηγα καποια χρονια πισω και εχω μονο καλα να θυμαμαι .

typhoon
23/06/2020, 08:51
Οπότε pasxos1992 άσε τα yamaha για αργότερα στη ζωή σου κ τσίμπα ένα adv να το ευχαριστηθεις όσο ακόμη σε παίρνει στο ηλικία, φράγκα κ χρόνο.
Yolo που λένε κι ας καίει παραπάνω κι ας θέλει τακτική συντήρηση, δε γαμιεται. Αμα μιλάει στη ψυχή σου το μηχανάκι τέλος, αυτό είναι, πάρτο

νεοσσός
23/06/2020, 09:17
Εδώ έχω ψηθεί κι εγώ να πάρω 990 Adventure μετά από αυτά που διαβάζω, ενώ δεν είμαι φανατικός ούτε της κατηγορίας, ούτε της εταιρείας. :lol:

sapila racing
23/06/2020, 09:41
Δεν έχω καβαλήσει τουονο για να έχω άποψη, αλλά συγκριτικά με τα λοιπά v2 της αγοράς ήταν κ είναι ότι καλύτερο στην κατηγορία του. Τεχνολογιες κατασκευής που εάν τις βγάλει η χοντα θα μιλούσε ο πλανήτης για πρωτοπορια!
Σε συνδυασμό με κορυφαία περιφερειακα από το 2005, που ακόμη κ σήμερα δεν τα βρίσκεις σε σύγχρονες κατασκευές

Υπερβάλλεις όσο ναναι.
Ναι το Tuono ήταν και ειναι όπλο αλλά υπήρχαν και κάποια προβλήματα στο μοτέρ της Rotax που οι κάτοχοι τα γνωρίζουν καλά ενώ δεν θα δείς και πολλά που να έχουν μαζέψει χιλιόμετρα στα κοντερ τους.
Οσο για την Honda που ανέφερες, έφτιαξε το VTR SP2 που έχει κίνηση εκκεντροφόρων με γρανάζια και μάλλον κουβαλάει γενικώς περισσότερη τεχνολογία απο το Rotax.

Η βασική πρωτοπορία του Rotax V2 998cc ηταν η μικρή περιεχόμενη γωνία στις 60 μοίρες και ήταν και παραμένει ενα πολύ καλό μοτέρ και πολύ δυνατό για V2.
Αν η Aprilia μπορούσε να υποστηρίξει με πιο σωστό δίκτυο τα μηχανάκια αυτά, τα πράγματα θα ηταν διαφορετικά. Επίσης αν το design του 1ου Mille δεν ηταν τόσο χάλι, παλι αλλιώς θα ηταν τα πράγματα.
Το αποτέλεσμα ειναι οτι βρίσκεις σήμερα Tuono σχεδόν τζαμπα, δεν ειναι κακό αυτό!

πυξιδας990
23/06/2020, 10:07
Μιας κ εγώ θητευσα καμποσα έτη στο lc8 μοτέρ, αλλά στην sm έκδοση, όσον αφορά τα χλμ που ρωτάς παραπάνω. Πόσα να κοιτάς.
Θα σου πω το εξής κ είναι η αλήθεια. Σίγουρα θα βρεθούν άτομα που θα έχουν γνωστό γνωστού στο χωριό, στην δουλειά, γείτονα, άκουσαν στην καφετέρια κλπ ότι ένας έχει γυρίσει όλη την Ευρώπη, την μισή Ασία κ τώρα βάζει προπέλες για να περάσει απέναντι στο αμερικα κ το μηχανάκι του έχει αλλάξει μόνο λάμπες....

Η αλήθεια λοιπόν είναι ότι το μοτέρ αυτό εάν περάσει τις 100.000 χλμ αποτελεί είδηση. Καλώς ή κακώς έτσι είναι. Δε θα εκραγεί στις 100.001,σαφώς κ με τα απαραίτητα χρήματα συμμαζεύεται σε μεγάλο βαθμό, αλλά για απειρα χλμ δεν είναι

αλλο το μοτερ του 950 και αλλο του 990......το 990 τα περναει ανετα τα 100000χλμ
το μοτερ του τουονο/μιλλε με εξαιρεση κατι πηνια που θελουν εκει στα 40000χλμ δεν εχουν θεματα...