PDA

View Full Version : Βάψιμο μηχανής



vintra
21/06/2020, 15:32
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει ένα ολικό βάψιμο μηχανής ? Φαντάζομαι έχει να κάνει και με τα χρώματα που θα επιλέξεις,αν θα είναι μονόχρωμη κλπ.

Πρόκειται για ένα ΧΤ του 96' ,είναι η πρώτη μου μηχανή και δεν έχω ιδέα από αυτά

doctor_john
21/06/2020, 16:06
Ολικό; εννοείς και το πλαίσιο, ψαλίδι;
Τα πλαστικά του είναι άβαφα, είναι σε καλή κατάσταση για να βαφούν; μήπως έχεις περάσει ποτέ σιλικόνη σε κάποιο πλυντήριο κ.λπ.;
Θα του πας τα κομμάτια ή θα χρειαστεί να λυθούν - δεθούν;

Έχει γραφικά που θα πρέπει να αγοραστούν;

Έχει αρκετές προδιαγραφές, θα πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένος. Τι χρειάζεσαι, πως θα το πας για βαφή, αν είναι σε καλή κατάσταση για να βαφεί κ.λπ.

Έχε υπόψιν γύρω στα 400ε για ένα χρώμα με τυπικά λογότυπα όπως το xt600Ε αλλά στην ουσία είναι στην κρίση του επαγγελματία.

strokt up
21/06/2020, 17:05
Ολικό; εννοείς και το πλαίσιο, ψαλίδι;
Τα πλαστικά του είναι άβαφα, είναι σε καλή κατάσταση για να βαφούν; μήπως έχεις περάσει ποτέ σιλικόνη σε κάποιο πλυντήριο κ.λπ.;
Θα του πας τα κομμάτια ή θα χρειαστεί να λυθούν - δεθούν;

Έχει γραφικά που θα πρέπει να αγοραστούν;

Έχει αρκετές προδιαγραφές, θα πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένος. Τι χρειάζεσαι, πως θα το πας για βαφή, αν είναι σε καλή κατάσταση για να βαφεί κ.λπ.

Έχε υπόψιν γύρω στα 400ε για ένα χρώμα με τυπικά λογότυπα όπως το xt600Ε αλλά στην ουσία είναι στην κρίση του επαγγελματία.

400€ για 7 πλαστικά και το ντεπόζιτο; Πολλά μου ακούγονται.

vintra
21/06/2020, 17:22
Σε πρώτη φάση έλεγα να βάψω όλα του τα πλαστικά.Ειναι ξεθωριασμένα από τον ήλιο επειδή ήταν χρόνια έξω ,δεν έχουν βαφτεί στο παρελθον,είναι τα μαμισια.

Για λογότυπα προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει και τόσο,ίσως αργότερα.

Σκεφτόμουν να τα πάω σε κομμάτια,δεν ξέρω να τα λύνω αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι τρομερά δύσκολο,ίσως και με την βοήθεια κάποιου βιντεο από YouTube.Ειναι καλύτερα έτσι η να πάω ολόκληρη την μηχανή ώστε να τα λύσει αυτός?Αυτό εννοείς όταν λες πως θα το πάω για βαφή ? Λιγότερα εργατικά όταν το λύσω μόνος μου ?

Ευχαριστώ


400€ για 7 πλαστικά και το ντεπόζιτο; Πολλά μου ακούγονται.

Η αλήθεια είναι πως και μένα αυτό το ποσό είναι εντελώς αποτρεπτικό στην πραγματοποίηση του όλου εγχειρήματος :p

νεοσσός
21/06/2020, 17:33
Υπάρχουν αλοιφές που επαναφέρουν τη γυαλάδα των πλαστικών, αλλά δεν ξέρω πόσο καλή δουλειά κάνουν στην περίπτωσή σου.

doctor_john
21/06/2020, 18:01
Τα χρήματα που λέω είναι λίγα. Οχι για εμένα, για την βαφή. ;)

δείτε και μια παρόμοια κουβέντα παρακάτω εν μέσω κρίσης:
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=97729

ΓιώργοςΤΤ
21/06/2020, 18:10
Θα βγάλεις εσύ τα πλαστικά και θα τα πας στον βαφέα. Συνήθως χρεώνουν 20 ευρώ το κομμάτι στις μοτοσικλέτες. Εσύ έχεις 7 + το ντεπόζιτο, όποτε υπολόγισε στα 150 με 180.

Τα αυτοκόλλητα στο πλάι και την μάσκα είναι πανάκριβα. Θα ψάξεις να βρεις αλλά στο eBay, εκτός αν πας σε custom λύση.

strokt up
21/06/2020, 18:41
Τα χρήματα που λέω είναι λίγα. Οχι για εμένα, για την βαφή. ;)

δείτε και μια παρόμοια κουβέντα παρακάτω εν μέσω κρίσης:
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=97729

Τώρα δεν έχουμε κρίση; Μην σου πω και χειρότερα απο τότε. 400€ για τα πλαστικάκια του ΧΤ ξαναλέω δεν είναι γήινη τιμή. Για καμία διχρωμία σε supersport πάμε στο χιλιάρικο δηλαδή άνετα.

bmwr1100gs
21/06/2020, 18:55
Καλησπέρα,

Μπορείς να πάς και στην λύση να αγοράσεις after market πλαστικά, πχ ACCERBIS κτλ. Νομίζω πως θα σου βγεί φθηνότερα. Για το ΧΤ σίγουρ θα βρείς ή καινούργια ή μεταχειρισμένα.

lospsi
21/06/2020, 19:05
Εγώ πλήρωσα 260€ αν θυμάμαι καλά για βάψιμο καρίνα-μουτρο- ουρά σε aprilia Tuono, μονόχρωμα όμως. Μου φάνηκε πολύ λογική τιμή. Τώρα, ο φίλος παραπάνω που λέει ότι χρεώνουν 20€ το κομμάτι, να μας διευκρινήσει αν είναι το ίδιο ένα πλαϊνό φερινγκ μιας σούπερ σπορ με ένα πλαϊνό καπάκι από ΧΤ.

doctor_john
21/06/2020, 21:25
Παιδιά δεν είναι όλες οι "διαδικασίες βαφής" ίδιες, έχουν δουλειά που δεν φαίνεται και το κάθε κατάστημα αποδίδει την "ποιότητα"
έτσι όπως την ορίζει το ίδιο για να μπορεί να έχει πελάτες..
Επίσης μην εστιάζουμε στην βαφή μόνο, αυτό που πληρώνουμε είναι η χρήση του καταστήματος και αυτό έχει αδιάκοπα
έξοδα απέναντι στο κράτος κ.λπ.

Προφανώς αν βάφει κάποιος ένα χρώμα, έρχεται οικονομικά να βάψει και μερικά κομμάτια ακόμα το ίδιο αλλά ακόμα
και τέτοιες λύσεις έχουν παγίδες που δεν τις φαντάζεστε.
Απο την μια στιγμή στην άλλη καταστρέφεται η βαφή από παράγοντες που δεν ελέγχονται.
Τα υλικά υπάρχουν σε αρκετές ποιότητες, υπάρχει καλό βερνίκι με 23€ το λίτρο, υπάρχει βερνίκι πολύ ανθεκτικότερο στα 45€ και υπάρχει και με 11€...

Ρίξτε μια ματιά τι συμβαίνει στην υπόλοιπη ευρώπη, βλέπεις αυτοκίνητα με τρια χρώματα και είναι απο επισκευή αντιπροσωπίας.
Στα πολύ καινούρια που έχουν την φαεινή να βάφουν candy, βγαίνουν ολική απο την ασφάλεια γιατί το κόστος βαφής δεν αντέχεται.

Δεν συζητάμε να έχει σχέδια βαφής ή αυτοκόλλητα για μέσα στην βαφή..

Τα "πλαστικάκια" του ΧΤ που λες, δεν έχουν φτιαχτεί για να βάφονται. Αν τα έχει περάσει και κάποια στιγμή της καριέρας τους οτιδήποτε
σιλικονούχο, ξεκινά ένας εφιάλτης για τον βαφέα που δεν ξέρει πότε οι συνθήκες θα βγάλουν σφάλμα.

Από την άλλη για να είμαστε δίκαιοι, 24 χρόνια τι έχει κάνει ο ιδιοκτήτης για να προστατέψει την εμφάνιση της μοτό;
Αν είχε συντηρηθεί τυπικά, πλυσίματα, κεριά, γαλάκτωμα, πολύ πιθανά να μην χρειαζόταν βάψιμο.

είναι σαν να λέω ότι μας γδέρνουν με τις αλυσίδες και θέλω 80-120€ κάθε 10000χλμ γιατί δεν καθαρίζω, δεν λιπαίνω..

Juohmar1
21/06/2020, 21:37
Είμαι και εγώ σε μια σχεδόν παρόμοια διαδικασία.

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το θέμα με τους εργοστασιακούς κωδικούς χρώματος.

Τους γνωρίζει ο βαφέας;; Πρέπει εγώ με κάποιον τρόπο να τους βρω;;;

doctor_john
21/06/2020, 22:42
Υπάρχουν οι κωδικοί στα καταστήματα που φτιάχνουν χρώματα για τους επαγγελματίες.
Συνήθως ενημερώνονται στην αρχή του έτους για τις μοτό που κυκλοφόρησαν.

Δεν χρειάζεται να το ψάξεις εσύ. Αν είναι για επισκευή μέρους της μοτό, θα συμβουλευτούν την συνταγή αλλά θα πρέπει να την αλλάξουν λίγο
για να ισορροπήσουν την φθορά της υπόλοιπης μοτό από τον Ήλιο.

Τα πλήρη στοιχεία του μοντέλου σου χρειάζονται για να γίνει λίγο πιο επίσημα η αναγνώριση, όχι όμως ότι υπάρχει πρόβλημα να βρεθούν
οι κωδικοί που χρειάζονται και χωρίς αυτά.

Juohmar1
22/06/2020, 05:40
Υπάρχουν οι κωδικοί στα καταστήματα που φτιάχνουν χρώματα για τους επαγγελματίες.
Συνήθως ενημερώνονται στην αρχή του έτους για τις μοτό που κυκλοφόρησαν.

Δεν χρειάζεται να το ψάξεις εσύ. Αν είναι για επισκευή μέρους της μοτό, θα συμβουλευτούν την συνταγή αλλά θα πρέπει να την αλλάξουν λίγο
για να ισορροπήσουν την φθορά της υπόλοιπης μοτό από τον Ήλιο.

Τα πλήρη στοιχεία του μοντέλου σου χρειάζονται για να γίνει λίγο πιο επίσημα η αναγνώριση, όχι όμως ότι υπάρχει πρόβλημα να βρεθούν
οι κωδικοί που χρειάζονται και χωρίς αυτά.

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..

Άρα προχωράω άνετα στο project...

:beer:

ΓιώργοςΤΤ
22/06/2020, 09:37
Εγώ πλήρωσα 260€ αν θυμάμαι καλά για βάψιμο καρίνα-μουτρο- ουρά σε aprilia Tuono, μονόχρωμα όμως. Μου φάνηκε πολύ λογική τιμή. Τώρα, ο φίλος παραπάνω που λέει ότι χρεώνουν 20€ το κομμάτι, να μας διευκρινήσει αν είναι το ίδιο ένα πλαϊνό φερινγκ μιας σούπερ σπορ με ένα πλαϊνό καπάκι από ΧΤ.

Για μοτοσυκλέτα με φαίρινγκ δεν γνωρίζω τιμή γιατί δεν έχει τύχει να βάψω. Το δικό μου παντός που το έβαψα πλήρωσα όσα σου γράφω. Με τρίψιμο, ασταρι χρώμα και βερνίκι.

nassosxlvbros
22/06/2020, 09:48
Χμ...400 € και να του πας τα κομμάτια,νομίζω είναι πολλά για μηχανάκι...Εκτός αν του το πας, το λύσει ΟΛΟ το τρίψει περάσει αστάρωμα κλπ και κάνει όλη τη δουλειά με βάψιμο και αυτοκόλλητα.Τότε ναι καλά είναι τα 400 και τα 500.
Στα υπόψιν πως ένα αυτοκίνητο πόλης μια ολική βαφή και φανοποιία πάει από 600 με 1000 με τις εργασίες και υλικά.

vintra
23/06/2020, 15:12
Σας ευχαριστώ πολύ.

JohnG
24/06/2020, 22:01
Καλησπέρα σας παιδιά. Είμαι καινούργιος στο forum. αναζήτησα για κάποιο συναφή με το δικό μου θέμα αλλά δεν βρήκα Κάτι συγκεκριμένο γι αυτό και απαντάω Σε αυτό το θέμα. Έκανα μια χοντρή πατάτα καθώς έβαφα, δεν είμαι καινούργιος Όσον αφορά το βάψιμο γενικά αλλά χάριν ταχύτητας μου ξέφυγε εντελώς και χρησιμοποίησα σκληρυντη Για στάρι στο τελικό χρώμα. Γνωρίζει κάποιος να μου πει σας παρακαλώ τι αποτέλεσμα θα έχει; Θα σωθεί η κατάσταση ή θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία βαφής απ'την αρχή.

doctor_john
25/06/2020, 01:07
Δεν είναι τυχαίο ότι έχουμε το ίδιο όνομα :lol:

Εγώ το έχω βάλει σε βερνίκι.. θα αργήσει να κάνει εξαέρωση, να στεγνώσει καλά το χρώμα δηλαδή.
Μετά, θα αλλοιωθεί από τον Ήλιο σε κανα χρόνο έκθεσης με αποτέλεσμα να έχεις διάβρωση στο σώμα του χρώματος που θα
χάνεται σιγά σιγά σαν σκόνη.

Αυτό θα συμβεί αν χρησιμοποιείς εποξειδικό αστάρι που έχει υποκίτρινο σκληρυντή.
Αν είσαι τυχερός και χρησιμοποιείς πολύ απλό αστάρι, υπάρχει περίπτωση να είναι συμβατό με το μονής που χρησιμοποιείς.
Θα το καταλάβεις γιατί στεγνώνει σε 24h.

Ή απλά θα ρωτήσεις στο κατάστημα που τα παίρνεις αν είναι συμβατά ;)

Μια που πιάσαμε αυτή την ωραία κουβέντα, αν ξεχάσεις ποτέ να βάλεις σκληρυντή στο μονής, μην προσπαθήσεις να το σώσεις.
Θα στεγνώσει κάποια στιγμή αλλά στον Ήλιο θα μαλακώνει ξανά...

JohnG
25/06/2020, 05:14
Καλημέρα doctor john σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τη γνώση σου. Χρησιμοποίησα χρώματα και σκληρυντες της hb body. Έχει πάνω από μια βδομάδα που έκανα τη δουλειά και το χρωμα που έβαλα ήταν μαύρο. Αν κάνω ένα τρίψιμο με 320 και να καθαρίσω μπιμπίκια και ατέλειες και ρίξω άλλο ένα χέρι με σωστό μίγμα αυτή τη φορά θα σωθεί καθόλου η κατάσταση;

doctor_john
25/06/2020, 10:21
To σωστό είναι να μιλήσεις με το κατάστημα.
Αλλιώς βγάλε ενα κομμάτι στον Ήλιο και αν σε 30' είναι το ίδιο σκληρό ισως* και να γίνεται.

Το 320 είναι χοντρό αν δεν θες να βγάλεις το χρώμα και να ρίξεις ξανά αστάρι που θα ήταν μια πιο λογική λύση για να σώσεις την βάση.
Αν ριξεις χρώμα στο χρώμα, το πρώτο χέρι ρίξε το πούδρες χωρίς να κοιτάς καλυπτικότητα για να απολυμάνεις.
Αν χρησιμοποιείς απλό διαλυτικό και όχι μαλακό ακρυλικό καλό θα είναι να πάρεις ένα λίτρο γι' αυτο.
Επίσης καλό είναι να έχεις απολυμάνει πρώτα με Antisil τις επιφάνειες.

Αν δεις ότι το επόμενο χέρι δεν αντιδρά με το απο κάτω και γυαλίζει ομοιόμορφα είναι οκ.
Ριξε 2-3 χέρια έτσι ώστε τα μπιμπίκια και τα σφάλματα να μπορείς να τα φινίρεις μια εβδομάδα μετά με γυαλιστικές αλοιφές κ.λπ.

*γράφω ίσως γιατί υπάρχει μια περίπτωση να μην είναι συμβατά και να αντιδράσουν, μικρή αλλά υπάρχει.

Και λίγη ιστορία όσον αφορά το μονής:
πρίν την εφεύρεση των πιστολιών αέρα, έβαφαν διαλυμένο αρκετά το μονής 6-7 χέρια με μεταξωτά πινέλα, στέγνωνε και αποχαρταριζαν
το σύνολο για να περάσουν ξανά 5-6 χέρια πολύ λεπτό.
Αυτή η τεχνική είναι που όρισε την ονομασία ντούκο.

Δίνει πολύ ποιοτικό αποτέλεσμα αν την καταφέρει κάποιος και οι φυσιολογικές γρατσουνιές αργότερα δεν φαίνονται εύκολα.

Ανέβασε φωτό ένα απο τα κομμάτια να δούμε πως βγήκε. ;)

JohnG
25/06/2020, 15:00
Καλησπέρα John, σ ευχαριστώ υπέρμετρα για τις λεπτομέρεις συμβουλές σου και για την καθοδήγηση σου. Χρησιμοποίησα 10% 740 normal ακρυλικό διαλυτικό της hb body.

Την επομένη όταν το έπιασα το χρωμα είχε σφίξει το πίεσα και με το νύχι και δεν άφησε σημάδι, στον ήλιο δε το έχω βγάλει ακόμα να σου πω την αλήθεια και το ερχόμενο Σάββατο κλείνει 7 μέρες βαμμένο. Ελπίζω να μη χρειαστεί τπτ παραπάνω γιατί για εξυπηρέτηση πήγα και θα βρεθώ κρεμασμένος για ένα στιγμιαίο λάθος.

Σχετικά με τα ιστορικά δεν το ήξερα αυτό που ανέφερες παραπάνω, απλά θυμάμαι κάποτε είχα δει ένα ιστορικό βίντεο που έβαφαν ένα πολυτελές αυτοκίνητο με ρόλο.

Seraios39
05/03/2023, 15:47
Ολικό; εννοείς και το πλαίσιο, ψαλίδι;
Τα πλαστικά του είναι άβαφα, είναι σε καλή κατάσταση για να βαφούν; μήπως έχεις περάσει ποτέ σιλικόνη σε κάποιο πλυντήριο κ.λπ.;
Θα του πας τα κομμάτια ή θα χρειαστεί να λυθούν - δεθούν;


Σε συνεργείο που θα κανει το λυσε-δεσε,ποσο θα παρει για σουπερσπορ; CBR f4i

ΓιώργοςΤΤ
05/03/2023, 18:49
Βρες πρώτα άνθρωπο να ασχοληθεί και μετά τα βρίσκετε στα λεφτά.

Seraios39
05/03/2023, 20:17
Βρες πρώτα άνθρωπο να ασχοληθεί και μετά τα βρίσκετε στα λεφτά.

Βρηκα.Τωρα απο Δευτέρα-Τριτη του τα παει ο βαφεας και τα βαζει. Απλα θελω να ξερω αν μου πει πολλά .

ΓιώργοςΤΤ
05/03/2023, 21:42
Διευκρίνιση: Θα βάψεις και σκελετό ή μόνο πλαστικά;

Αν είναι το δεύτερο, 50-60€ είναι καλά.

Seraios39
06/03/2023, 06:10
Διευκρίνιση: Θα βάψεις και σκελετό ή μόνο πλαστικά;

Αν είναι το δεύτερο, 50-60€ είναι καλά.

Μονο πλαστικά αλλά και τεπόζιτο.

SeniorCanardo
06/03/2023, 11:05
Κάπου εκεί στο 50€ μου είχε πει και εμένα βαφέας για το λύσιμο.
Παπί βέβαια, ίσως να είχε λίγο περισσότερη δουλειά από το δικό σου, δεν γνωρίζω.

Seraios39
06/03/2023, 17:23
Ενταξει, 60 μου ζητησε . Απλα οσο περιμενα να τελειώσει η δουλειά ρωτησα και σε αλλο συνεργείο και μου ειπε 100. Αμα μου ζητουσε 100 δε θα ξανα πατουσα.

doctor_john
06/03/2023, 19:12
Φίλε έχεις δίκιο αλλά εστιάζεις σε λάθος ανθρώπους. Δεν είναι οι μηχανικοί, οι μπακάληδες, ο κουρέας κ.λπ. που αυξάνουν
τις τιμές, είναι αυτοί που ψηφίζουμε και μας κατακλέβουν.

Dant3
07/03/2023, 18:21
Οταν θα φαει κανα 2ωρο να το λυσει και αργοτερα να το δεσει,ποσο θες να σε χρεωσει; Προφανως δε γινεται να χρεωσει 20Ε την ωρα..

Seraios39
08/03/2023, 07:12
Οταν θα φαει κανα 2ωρο να το λυσει και αργοτερα να το δεσει,ποσο θες να σε χρεωσει; Προφανως δε γινεται να χρεωσει 20Ε την ωρα..

Δε καταλαβα πως το εννοείς . Εσυ ποσα πιστευεις οτι πρεπει να πληρωθεί γι'αυτην την δουλειά;

katsar
08/03/2023, 08:00
Που φτάσαμε, να χρεώνει ο μηχανικός την ώρα με τιμές δικηγόρου.