PDA

View Full Version : Μπορεις να εχεις ενα supersport σαν παπι?



vour55
25/06/2020, 17:55
Ειμαι λιγο μπερδεμενος τελευταια σκοπευω αμεσα να δωσω το cbr 125 μου και να παρω μια ninja 250,θελω το κατι εξτρα σαν δυναμη και εμφανισιακα μου αρεσει πολυ,το θεμα ειναι οτι πολλοι μου λενε οτι θα ειναι αργο και αυτο και θα το βαρεθεις παρε 600,και εχω επηρεαστει αρκετα,να σας πω οτι μου αρεσουν μονο supersport μηχανες,το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσες φορες θα χρησιμοποιω το γκαζι της 600αρας δηλαδη δεν τρελενομαι να το παταω τερμα,τελευταια το ξανασκεφτομαι μπας και κρατησω το cbr ακομα και μαζεψω λεφτα για 600αρα,αλλα ποια ειναι τα εξτρα εξοδα που θα εχει καποιος αν το 600αρι το χει σαν παπι?Ποιες οι διαφορες ξερω εγω μιας Vstrom 650 cbr 600 στα εξοδα?

νεοσσός
25/06/2020, 18:05
Υπάρχουν πολλοί που χρησιμοποιούν CBR250 ή Ninja 250/300 για καθημερινό, επειδή τους αρέσει. Τα έξοδα δεν είναι πολλά, ώστε να το κάνουν ασύμφορο για τέτοια χρήση, σε αντίθεση με ένα 600άρι supersport ή ακόμα χειρότερα με 1000άρι.

Όσο αυξάνονται τα κυβικά, συνήθως γίνεται πιο επιθετική η θέση οδήγησης. Δηλαδή το CBR250 νομίζω ότι είναι πιο "σκυφτό" από το CBR125, οπότε πρέπει να βεβαιωθείς ότι σε βολεύει. Και πάλι όμως δεν είναι η απολύτως επιθετική θέση ενός CBR600RR ή ενός R6.

Ελπίζω να μη θέλεις να του βάλεις top case, διότι αλλοιώνει την εμφάνιση του supersport, ενώ σε ένα παπί, scooter ή on/off δεν είναι θέμα.

Προσωπικά είμαι υπέρ της αλλαγής από CRB125 σε Ninja 250, ειδικά αν βρεις έκδοση με ABS. Θα έχεις περισσότερη ενεργητική ασφάλεια με την επιπλέον ισχύ.

katsar
25/06/2020, 18:12
Έχεις εμπειρία με τέτοια μοτοσυκλέτα 600κε;

o_gavros
25/06/2020, 18:12
Όλα είναι θέμα βάθους.
τσέπης και νιονιού.
Σα το αγγούρι ένα πράμα, άλλος το τρώει και δροσίζεραι και άλλος το τρώει και ζορίζεται.

vour55
25/06/2020, 18:18
Υπάρχουν πολλοί που χρησιμοποιούν CBR250 ή Ninja 250/300 για καθημερινό, επειδή τους αρέσει. Τα έξοδα δεν είναι πολλά, ώστε να το κάνουν ασύμφορο για τέτοια χρήση, σε αντίθεση με ένα 600άρι supersport ή ακόμα χειρότερα με 1000άρι.

Όσο αυξάνονται τα κυβικά, συνήθως γίνεται πιο επιθετική η θέση οδήγησης. Δηλαδή το CBR250 νομίζω ότι είναι πιο "σκυφτό" από το CBR125, οπότε πρέπει να βεβαιωθείς ότι σε βολεύει. Και πάλι όμως δεν είναι η απολύτως επιθετική θέση ενός CBR600RR ή ενός R6.

Ελπίζω να μη θέλεις να του βάλεις top case, διότι αλλοιώνει την εμφάνιση του supersport, ενώ σε ένα παπί, scooter ή on/off δεν είναι θέμα.

Προσωπικά είμαι υπέρ του να κάνεις την αλλαγή από CRB125 σε Ninja 250, ειδικά αν βρεις έκδοση με ABS. Θα έχεις και περισσότερη ενεργητική ασφάλεια με την επιπλέον ισχύ.
Μπα το ιδιο ειναι το cbr με τα 250-300αρια δεν ειναι καθολου αβολα,δεν εχει το ninja 250 abs,οχι ουτε μπαγκαζιερα ουτε τιποτα χαχα μονοσελο :D

Έχεις εμπειρία με τέτοια μοτοσυκλέτα 600κε;
Καθολου

Όλα είναι θέμα βάθους.
τσέπης και νιονιού.
Σα το αγγούρι ένα πράμα, άλλος το τρώει και δροσίζεραι και άλλος το τρώει και ζορίζεται.
Ναι σιγουρα οποιος εχει λεφτα δεν τον νοιαζει και 1000αρι να χει καθημερινο,πετυχα ενα παιδι στο φαναρι με bmws1000rr μου λεγε οτι το χε καθημερινο το μηχανακι

mikes
25/06/2020, 19:35
εγω λεω να κρατησεις το 125 για τις καθημερινες σου μετακινησεις και να παρεις το 600 για να κανεις τη κ@@λα σου τα σκ..

καποια φεγγαρια ειχα ενα 4κυλινδρο 600 "τυπου ss" (κλικ εδω για να το δεις) (https://www.motorcyclespecs.co.za/Gallery%20%20A/Triumph%20TT600%20%203.jpg) για τις βολτες και τα ταξιδια,
καθως και ενα yamaha ybr 250 για τις καθημερινες μου μετακινησεις.. τωρα εχω ενα cbf 500 που τα κανω ολα.. παμε να σου
κανω μια αναλυση των παγιων ετησιων εξοδων τους, χωρις τα εξτρα εξοδα (βενζινες-διοδια) των εκδρομων και ταξιδιων του μεγαλου,
καθως αυτα ποικοιλουν αναλογα τη διαδρομη.. επισης δεν βαζω ουτε τα εξοδα συντηρησης καθως και αυτα ποικιλουν απο μηχανη σε μηχανη

TRIUMPH TT 600:
ασφαλεια 200 το χρονο
τελη 55 το χρονο

YAMAHA YBR 250
ασφαλεια 160 το χρονο
τελη 22 το χρονο
βενζινες 10 την εβδομαδα => 520 το χρονο

ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ: 957 ΤΟ ΧΡΟΝΟ


HONDA CBF 500
ασφαλεια 170 το χρονο
τελη 55 το χρονο
βενζινες 20 την εβδομαδα => 1040 το χρονο

ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ 500ΑΡΙ: 1265 ΤΟ ΧΡΟΝΟ

βλεπεις τη διαφορα? με ενα μικρο για καθημερινο και ενα μεσαιο για βολταδικο
εισαι 300+ ευρω κατω το χρονο απ'οτι να χρησιμοποιεις το μεσαιο για τα παντα..
με αυτα τα λεφτα μπορεις να καλυψεις καποια συντηριση (λαστιχα, σερβις) του ενος απ'τα δυο..
τα εξτρα εξοδα για βολτες ταξιδια, ειτε στη μια περιπτωση ειτε στην αλλη, τα ιδια θα ειναι..

billy84
25/06/2020, 20:26
Τα Supersport είναι φτιαγμένα για να οδηγούνται γρήγορα.Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν αξίζουν και ταλαιπωρούν τον αναβάτη σε όλα τα επίπεδα όντας μηχανήματα ειδικής χρήσης.Σαφέστατα δεν αξίζει λοιπόν να χρησιμοποιείται σαν παπί.

rainmike
25/06/2020, 20:34
Ειμαι λιγο μπερδεμενος τελευταια σκοπευω αμεσα να δωσω το cbr 125 μου και να παρω μια ninja 250,θελω το κατι εξτρα σαν δυναμη και εμφανισιακα μου αρεσει πολυ,το θεμα ειναι οτι πολλοι μου λενε οτι θα ειναι αργο και αυτο και θα το βαρεθεις παρε 600,και εχω επηρεαστει αρκετα,να σας πω οτι μου αρεσουν μονο supersport μηχανες,το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσες φορες θα χρησιμοποιω το γκαζι της 600αρας δηλαδη δεν τρελενομαι να το παταω τερμα,τελευταια το ξανασκεφτομαι μπας και κρατησω το cbr ακομα και μαζεψω λεφτα για 600αρα,αλλα ποια ειναι τα εξτρα εξοδα που θα εχει καποιος αν το 600αρι το χει σαν παπι?Ποιες οι διαφορες ξερω εγω μιας Vstrom 650 cbr 600 στα εξοδα?

Δεν αξίζει η αλλαγή,εκτός και αν η εμφάνιση του ninja σου αρέσει τόσο πολύ.Αν πρέπει να κρατήσεις ένα μηχανάκι θα πρότεινα ένα γυμνό 600 αράκι ,κατα προτίμηση
δικύλινδρο.Και διαφορά σε αίσθηση θα δεις και στην πόλη θα πηγαίνεις μια χαρά και τις βόλτες σου θα κάνεις.

BLiTzER
25/06/2020, 22:37
TRIUMPH TT 600:
ασφαλεια 200 το χρονο
τελη 55 το χρονο

YAMAHA YBR 250
ασφαλεια 160 το χρονο
τελη 22 το χρονο
βενζινες 10 την εβδομαδα => 520 το χρονο

ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ: 957 ΤΟ ΧΡΟΝΟ


HONDA CBF 500
ασφαλεια 170 το χρονο
τελη 55 το χρονο
βενζινες 20 την εβδομαδα => 1040 το χρονο

ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ 500ΑΡΙ: 1265 ΤΟ ΧΡΟΝΟ

βλεπεις τη διαφορα? με ενα μικρο για καθημερινο και ενα μεσαιο για βολταδικο
εισαι 300+ ευρω κατω το χρονο απ'οτι να χρησιμοποιεις το μεσαιο για τα παντα..
με αυτα τα λεφτα μπορεις να καλυψεις καποια συντηριση (λαστιχα, σερβις) του ενος απ'τα δυο..
τα εξτρα εξοδα για βολτες ταξιδια, ειτε στη μια περιπτωση ειτε στην αλλη, τα ιδια θα ειναι..

Το ΤΤ το κινούσες σπρωχτό; Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι δυνατόν ένα 600 και ένα 250 συνδυαστικά να κοστίζουν λιγότερο από ένα 500 ε; :p

ΟΚΤΑΝΙΟ
25/06/2020, 22:54
Τα 5 τελευταία παπάκια που ειχα:
Cbr600rr 07
R1 99
R1 04
R1 07
Rsv mille Factory 04
Και τωρα
Rsv4 Factory 09 Aprc mod


Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ ;)

johnnybond
25/06/2020, 22:56
Σε περίπτωση που θέλεις να έχεις μόνο ένα μοτό για τα πάντα βάλε στο μενού τα δυνατότερα δικυλινδα "τύπου-look ss" που καλύπτονται με το Α2 (ninja 300-400, r3 και cbr 500r)

Με κάποιο από αυτά πιστεύω θα βρεις την ισορροπία που θέλεις και δεν θα ξεφύγεις και σε έξοδα.

DoctoR_k6
25/06/2020, 23:59
Το 1000 είναι πιο βολικό από 600 στην πόλη. Έχει κ ροπή...:lol:

peterTHErider
26/06/2020, 00:20
Το ΤΤ το κινούσες σπρωχτό; Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι δυνατόν ένα 600 και ένα 250 συνδυαστικά να κοστίζουν λιγότερο από ένα 500 ε; :p

πιθανα να γινεται.αν το 90% των χιλομετρων ειναι με το 250 και το 10% με το 600.γιατι μην το βλεπεις 250+600>500.αλλα 250*0.9+600*0.1<500*1.
ενταξει καταλαβαινεις τι θελω να πω.σιγουρα ειναι και αλλοι παραγοντες στην εξισωση.(κοστος ελαστικων-σερβις κλπ).
αλλα σκεψου να εχω 1000αρι σουπερ και ενα παπι 110.αν κανω ολες τις καθημερινες μου μετακινησεις με την παπια και το αλλο για μια βολτα ανα 2 σκ θα μου κοστιζουν λιγοτερο απο ενα 600 καθημερινο και βολτα.μπορει να λεω και μαλακιες.

vour55
26/06/2020, 00:28
εγω λεω να κρατησεις το 125 για τις καθημερινες σου μετακινησεις και να παρεις το 600 για να κανεις τη κ@@λα σου τα σκ..

καποια φεγγαρια ειχα ενα 4κυλινδρο 600 "τυπου ss" (κλικ εδω για να το δεις) (https://www.motorcyclespecs.co.za/Gallery%20%20A/Triumph%20TT600%20%203.jpg) για τις βολτες και τα ταξιδια,
καθως και ενα yamaha ybr 250 για τις καθημερινες μου μετακινησεις.. τωρα εχω ενα cbf 500 που τα κανω ολα.. παμε να σου
κανω μια αναλυση των παγιων ετησιων εξοδων τους, χωρις τα εξτρα εξοδα (βενζινες-διοδια) των εκδρομων και ταξιδιων του μεγαλου,
καθως αυτα ποικοιλουν αναλογα τη διαδρομη.. επισης δεν βαζω ουτε τα εξοδα συντηρησης καθως και αυτα ποικιλουν απο μηχανη σε μηχανη

TRIUMPH TT 600:
ασφαλεια 200 το χρονο
τελη 55 το χρονο

YAMAHA YBR 250
ασφαλεια 160 το χρονο
τελη 22 το χρονο
βενζινες 10 την εβδομαδα => 520 το χρονο

ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ: 957 ΤΟ ΧΡΟΝΟ


HONDA CBF 500
ασφαλεια 170 το χρονο
τελη 55 το χρονο
βενζινες 20 την εβδομαδα => 1040 το χρονο

ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ 500ΑΡΙ: 1265 ΤΟ ΧΡΟΝΟ

βλεπεις τη διαφορα? με ενα μικρο για καθημερινο και ενα μεσαιο για βολταδικο
εισαι 300+ ευρω κατω το χρονο απ'οτι να χρησιμοποιεις το μεσαιο για τα παντα..
με αυτα τα λεφτα μπορεις να καλυψεις καποια συντηριση (λαστιχα, σερβις) του ενος απ'τα δυο..
τα εξτρα εξοδα για βολτες ταξιδια, ειτε στη μια περιπτωση ειτε στην αλλη, τα ιδια θα ειναι..
Μαρεσει να κυκλοφοραω καθε μερα με κατι που να μου αρεσει και να το το γουσταρω δεν με φτιαχνει να πηγαινω με παπι και μονο σκ να βγαζω το 600αρι

Τα Supersport είναι φτιαγμένα για να οδηγούνται γρήγορα.Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν αξίζουν και ταλαιπωρούν τον αναβάτη σε όλα τα επίπεδα όντας μηχανήματα ειδικής χρήσης.Σαφέστατα δεν αξίζει λοιπόν να χρησιμοποιείται σαν παπί.
Προφανως για αυτο και ρωταω

Δεν αξίζει η αλλαγή,εκτός και αν η εμφάνιση του ninja σου αρέσει τόσο πολύ.Αν πρέπει να κρατήσεις ένα μηχανάκι θα πρότεινα ένα γυμνό 600 αράκι ,κατα προτίμηση
δικύλινδρο.Και διαφορά σε αίσθηση θα δεις και στην πόλη θα πηγαίνεις μια χαρά και τις βόλτες σου θα κάνεις.
Καλα σιγουρα εμφανισιακα δειχνει πιο ωραιο το ninja 419173
αλλα μιας και δεν το εχω οδηγησει δεν εχω αποψη οποτε καταληγω στο το να το παρω και αν δω οτι θελω παραπανω παιρνω 600αρι,δεν μου αρεσει κατι αλλο εκτος απο supersport μονο το z750


Τα 5 τελευταία παπάκια που ειχα:
Cbr600rr 07
R1 99
R1 04
R1 07
Rsv mille Factory 04
Και τωρα
Rsv4 Factory 09 Aprc mod


Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ ;)Δυνατα παπια


Σε περίπτωση που θέλεις να έχεις μόνο ένα μοτό για τα πάντα βάλε στο μενού τα δυνατότερα δικυλινδα "τύπου-look ss" που καλύπτονται με το Α2 (ninja 300-400, r3 και cbr 500r)

Με κάποιο από αυτά πιστεύω θα βρεις την ισορροπία που θέλεις και δεν θα ξεφύγεις και σε έξοδα.Νταξει σκοπευα να βαλαω φουλ εξατμιση ,φιλτρο κτλ στο ninja φτανει κοντα στα επιπεδα σε αυτα τα μηχανακια,επισης δεν ξερω παρα ειναι ακριβα με 4000 χιλιαρικα παιρνεις καλο 600αρι

vour55
26/06/2020, 00:29
Το 1000 είναι πιο βολικό από 600 στην πόλη. Έχει κ ροπή...:lol:

Ρε λες?:D

BLiTzER
26/06/2020, 00:30
Σκέψου μόνο ότι σε κάθε πτώση με το 600 SS, θα σκας χιλιαρικάκι για τα πλαστικά μόνο. Δε σχολιάζουμε καν τα λοιπά έξοδα που φτάνουν αυτά ενός αυτοκινήτου ετησίως. Καλή τύχη!



Εννοείται ότι το ιδανικό είναι να έχεις ένα μικρό μηχανάκι για καθημερινό, και ένα μεγαλύτερο για ΣΚ. Αλλά πιο φθηνά από ένα CBF500 μην έχεις ελπίδες να σου βγει. :p

nikonian
26/06/2020, 08:29
Τα δυο μηχανάκια έχουν δυο προβλήματα:

1. Οι ανελαστικές δαπάνες (τέλη, ασφάλιστρα κλπ)
2. Η συνήθειες. Σκέψου να κατεβαίνεις από το σκούτερ και να ανεβαίνεις στη μηχανή. Κάποιες αυτοματοποιημένες κινήσεις με τον συμπλέκτη , τα φρένα, το σαζμάν , μπορούν να σε φέρουν εύκολα σε δύσκολη θέση (έχω κινδυνεύσει πολλές φορές).

Τα κόστη που υπολόγισα εγώ δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που περιγράφει ο φίλος παραπάνω.

Για 8.000 χλμ το χρόνο, ένα SV 650 πρέπει να μου κοστίσει 1.600 ευρώ, μαζί με τις αποσβέσεις.
Για τα ίδια χλμ ένα citicom 300 κόστιζε 1.150 ευρώ //
Ένα Hornet 900 παλιότερα κόστιζε 1.900 ευρώ //

harris_x
26/06/2020, 08:59
Ειμαι λιγο μπερδεμενος τελευταια σκοπευω αμεσα να δωσω το cbr 125 μου και να παρω μια ninja 250,θελω το κατι εξτρα σαν δυναμη και εμφανισιακα μου αρεσει πολυ,το θεμα ειναι οτι πολλοι μου λενε οτι θα ειναι αργο και αυτο και θα το βαρεθεις παρε 600,και εχω επηρεαστει αρκετα,να σας πω οτι μου αρεσουν μονο supersport μηχανες,το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσες φορες θα χρησιμοποιω το γκαζι της 600αρας δηλαδη δεν τρελενομαι να το παταω τερμα,τελευταια το ξανασκεφτομαι μπας και κρατησω το cbr ακομα και μαζεψω λεφτα για 600αρα,αλλα ποια ειναι τα εξτρα εξοδα που θα εχει καποιος αν το 600αρι το χει σαν παπι?Ποιες οι διαφορες ξερω εγω μιας Vstrom 650 cbr 600 στα εξοδα?

Είχα για πολλά χρόνια ως μόνο μέσο μετακίνησης το daytona 675.
Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημά σου είναι ότι, μπορείς να το έχεις σαν καθημερινό μηχανάκι (όχι σαν παπί γιατί το ένα είναι βολικό, το άλλο όχι) αρκεί να μπορείς να ανταπεξέλθεις στα αυξημένα έξοδα συντήρησης και καυσίμου.

Εμένα αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι μετάβαση απο το 125 στο 600ss... (βέβαια αυτό, αν έχεις το μυαλό σου στη θέση του και κάνεις και κανα σχολείο ασφαλούς οδήγησης, ξεπερνιέται)

Parking
26/06/2020, 09:22
Πρέπει να βάλεις στην εξίσωση και τη διαδρομή που θα κάνει το "παπί"
Άλλο ντελίβερι πίτσες, άλλο πάω σχολή πρωί και επιστρέφω απόγευμα κλπ κλπ
Για μένα στο τέλος μετράει να κάνεις το κέφι σου ΤΙΠΟΤΕ άλλο

SoR
26/06/2020, 13:29
οτι είπαν οι παραπάνω... ενα μικρό για κάθε μέρα, ένα λιγο μεγαλύτερο για ΣΚ ή βραδινές βόλτες....

προσωπικά εχω βολευτεί με παπι 125 και fazer 600.

τις βενζινες δεν τις υπολογιζω. Μέσα στην Αθηνα μονοκάβαλος παω με το παπί, είτε είναι να πάω τα σκουπίδια στα 30 μέτρα, είναι να παω Πειραιά-Αγιο Στέφανο.... Όσο κάψει δεν με απασχολεί.
το fazer το παίρνω για να παω κανα δικαβαλο πιο άνετο με την κοπελιά αμα ειναι να παμε αποσταση ανω των 5χλμ.
Επίσης κέντρο κατεβαινω μονο με το παπι...

Βάλε κάτω τα πάγια έξοδα (κτεο-ασφαλειες-τελη και τα σερβις που θα χρειαστούν) και αμα σε παίρνει πάρε ενα 600αρι.
το 125-250 για μένα είναι ίδια κατηγορία με πιο ακριβό μηχανάκι... σε 5 μηνες θα το βαρεθείς το 250αρι.
Αν έχεις ενα μικρότερο μηχανάκι για μέσα στη πόλη, γλυτώνεις έξοδα απο το μεγαλύτερο.
Πχ αμα στο παπι μου σπάσει κάνα πλαστικό, δεν θα το αλλάξω (μεχρι να σπάσει όοοολο το κουστούμι) καθώς και συντήρηση του κάνω τα βασικά, λάδια + λαστιχα....
λαστιχα-τακακια-λαδια κλπ στο μικρό μηχανάκι είναι πολύ φθηνότερα απο το πιο μεγάλο...

katsar
26/06/2020, 14:40
Να συμπληρώσω.Εξαρτάτε και από το που μένεις.Αν δεν ζεις Αθήνα αλλά σε ένα μικρό-μικρότερο μέρος-επαρχία άνετα έχεις ένα SS σαν μοναδική μοτοσυκλέτα.

harris_x
26/06/2020, 15:01
Να συμπληρώσω.Εξαρτάτε και από το που μένεις.Αν δεν ζεις Αθήνα αλλά σε ένα μικρό-μικρότερο μέρος-επαρχία άνετα έχεις ένα SS σαν μοναδική μοτοσυκλέτα.
και στην Αθήνα μπορείς αρκεί να μην είσαι υποχρεωμένος να μπαίνεις κέντρο καθημερινά.

HelenKoR
26/06/2020, 15:09
Εξαρτάται από τις μετακινήσεις σου.

Αν κινείσαι σε μεγάλο αστικό κέντρο θα φριξεις με ένα ss. Ιδίως το καλοκαίρι θα νιώθεις ότι φλεγεσαι μαζί με το μηχανάκι.
Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα τη μέρα, σκέψου ότι θα κάνεις πιο συχνά σερβις (κι άλλο κόστος έχει 1 λιτρο λάδι που θέλει το παπί, άλλο τα 3 που θέλει το ss)
Επίσης είναι πιο πιθανό να γίνει κάποια ζημιά αν το εχεις μέσα στη πόλη καθημερινά (πχ ξεπάρκαρε κάποιος και σου έριξε το ήδη παρκαρισμένο ss)
Τέλος, ένα ss έχει σαφώς μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου απ'ότι ένα παπί.

Για τους παραπάνω λόγους, προτίμησα να έχω ένα παπί για μεσα στη πόλη.
Κάπου διάβασα ότι θα μπερδευεσαι κατεβαίνοντας από το ένα μηχανάκι και ανεβαίνοντας στο άλλο... δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το πολύ πολύ να έχεις συγχρονιστεί με το μηχανάκι μέχρι να στρίψεις στο πρώτο στενό.

Υγ: η διαφορά ss με ένα vstrom για παράδειγμα, είναι ότι με το δεύτερο έχεις πιο άνετη θέση οδήγησης και δεν βγάζει τόση ζέστη.

vour55
26/06/2020, 16:09
Είχα για πολλά χρόνια ως μόνο μέσο μετακίνησης το daytona 675.
Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημά σου είναι ότι, μπορείς να το έχεις σαν καθημερινό μηχανάκι (όχι σαν παπί γιατί το ένα είναι βολικό, το άλλο όχι) αρκεί να μπορείς να ανταπεξέλθεις στα αυξημένα έξοδα συντήρησης και καυσίμου.

Εμένα αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι μετάβαση απο το 125 στο 600ss... (βέβαια αυτό, αν έχεις το μυαλό σου στη θέση του και κάνεις και κανα σχολείο ασφαλούς οδήγησης, ξεπερνιέται)
Ναι νομιζω και εγω η μεταβαση ειναι too much

οτι είπαν οι παραπάνω... ενα μικρό για κάθε μέρα, ένα λιγο μεγαλύτερο για ΣΚ ή βραδινές βόλτες....

προσωπικά εχω βολευτεί με παπι 125 και fazer 600.

τις βενζινες δεν τις υπολογιζω. Μέσα στην Αθηνα μονοκάβαλος παω με το παπί, είτε είναι να πάω τα σκουπίδια στα 30 μέτρα, είναι να παω Πειραιά-Αγιο Στέφανο.... Όσο κάψει δεν με απασχολεί.
το fazer το παίρνω για να παω κανα δικαβαλο πιο άνετο με την κοπελιά αμα ειναι να παμε αποσταση ανω των 5χλμ.
Επίσης κέντρο κατεβαινω μονο με το παπι...

Βάλε κάτω τα πάγια έξοδα (κτεο-ασφαλειες-τελη και τα σερβις που θα χρειαστούν) και αμα σε παίρνει πάρε ενα 600αρι.
το 125-250 για μένα είναι ίδια κατηγορία με πιο ακριβό μηχανάκι... σε 5 μηνες θα το βαρεθείς το 250αρι.
Αν έχεις ενα μικρότερο μηχανάκι για μέσα στη πόλη, γλυτώνεις έξοδα απο το μεγαλύτερο.
Πχ αμα στο παπι μου σπάσει κάνα πλαστικό, δεν θα το αλλάξω (μεχρι να σπάσει όοοολο το κουστούμι) καθώς και συντήρηση του κάνω τα βασικά, λάδια + λαστιχα....
λαστιχα-τακακια-λαδια κλπ στο μικρό μηχανάκι είναι πολύ φθηνότερα απο το πιο μεγάλο...
To Ξερω πολλοι το κανουν ετσι εχει μια λογικη αλλα μου αρεσει να καβαλαω καθε μερα κατι που μου αρεσει,δεν εχω οδηγησει το 250αρι δεν νομιζω να ειναι κοντα σε δυναμη ειναι εξτρα 20 αλογα επισης θα το ανεβασω μετα απο καιρο,εγω ηθελα λιγο εξτρα δυναμη και το cbr δεν μου ειναι κανα ψοφιμι 125,απλως με βαλανε σε σκεψεις πολλοι οτι δεν αξιζει κτλ ο μονος τροπος ειναι να το οδηγησω ,ισως καποιος που να το εχει και να εχει παει απο 125 σε αυτο να μας πει τις διαφορες

Πρέπει να βάλεις στην εξίσωση και τη διαδρομή που θα κάνει το "παπί"
Άλλο ντελίβερι πίτσες, άλλο πάω σχολή πρωί και επιστρέφω απόγευμα κλπ κλπ
Για μένα στο τέλος μετράει να κάνεις το κέφι σου ΤΙΠΟΤΕ άλλο
Σιγουρα αλλα επειδη ειμαι και απειρος δεν ξερω αν μια μηχανη με τοσο γκαζι ειναι αυτο που πρεπει να παρω...


Να συμπληρώσω.Εξαρτάτε και από το που μένεις.Αν δεν ζεις Αθήνα αλλά σε ένα μικρό-μικρότερο μέρος-επαρχία άνετα έχεις ένα SS σαν μοναδική μοτοσυκλέτα.
Σε αυτην την περιπτωση λογικο και ολας να θελεις 90-100 αλογα,αλλα αν οι μετακινησεις σου ειναι μονο μεσα στην αθηνα 95% νομιζω οτι καταληγεις εκει

Εξαρτάται από τις μετακινήσεις σου.

Αν κινείσαι σε μεγάλο αστικό κέντρο θα φριξεις με ένα ss. Ιδίως το καλοκαίρι θα νιώθεις ότι φλεγεσαι μαζί με το μηχανάκι.
Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα τη μέρα, σκέψου ότι θα κάνεις πιο συχνά σερβις (κι άλλο κόστος έχει 1 λιτρο λάδι που θέλει το παπί, άλλο τα 3 που θέλει το ss)
Επίσης είναι πιο πιθανό να γίνει κάποια ζημιά αν το εχεις μέσα στη πόλη καθημερινά (πχ ξεπάρκαρε κάποιος και σου έριξε το ήδη παρκαρισμένο ss)
Τέλος, ένα ss έχει σαφώς μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου απ'ότι ένα παπί.

Για τους παραπάνω λόγους, προτίμησα να έχω ένα παπί για μεσα στη πόλη.
Κάπου διάβασα ότι θα μπερδευεσαι κατεβαίνοντας από το ένα μηχανάκι και ανεβαίνοντας στο άλλο... δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το πολύ πολύ να έχεις συγχρονιστεί με το μηχανάκι μέχρι να στρίψεις στο πρώτο στενό.

Υγ: η διαφορά ss με ένα vstrom για παράδειγμα, είναι ότι με το δεύτερο έχεις πιο άνετη θέση οδήγησης και δεν βγάζει τόση ζέστη.

Και τι αλλο εχεις εκτος παπιου?SS?

rainmike
26/06/2020, 16:30
Ποσο χρόνο έχεις για διάβασμα?:)

vour55
26/06/2020, 17:06
Ποσο χρόνο έχεις για διάβασμα?:)

Γιατι?

Parking
26/06/2020, 17:08
Σιγουρα αλλα επειδη ειμαι και απειρος δεν ξερω αν μια μηχανη με τοσο γκαζι ειναι αυτο που πρεπει να παρω...

Κανείς δεν γεννήθηκε έμπειρος....
Όλοι κάπως μάθαμε (με τούμπες οι πιο πολλοί άσχετα αν εδώ μέσα σου παρουσιάζονται με 3 κιλά.... έκαστο)
Για μένα πήγαινε δες τη μηχανή
-Σ αρέσει? Γουστάρεις ?
Βασικό.
Εγώ πχ βλέπω σκούτερ και ξερνάω

Μετά ανέβα πάω
Πως σου φαίνεται?

Αν έχει καθρέφτη κοιτάξου
Τι βλέπεις?


Εγώ με το μεγάλο πάω δουλειά κάθε μέρα γιατί ΕΤΣΙ
Μ αρέσει να ξυπνάω το πρωί και να καβαλάω ΑΥΤΟ
Στα @@ μου και πόσο καίει και τι φθορές έχει
Κάνω ένα ΜΠΡΑΟΥ στη μίζα το πρωί και ξυπνάω επί τόπου
Εσύ να γουστάρεις τ άλλα.....

rainmike
26/06/2020, 17:09
Γιατι?

Γιατί έχει ένα καρο μηχανάκια:lol:

vour55
26/06/2020, 17:25
Κανείς δεν γεννήθηκε έμπειρος....
Όλοι κάπως μάθαμε (με τούμπες οι πιο πολλοί άσχετα αν εδώ μέσα σου παρουσιάζονται με 3 κιλά.... έκαστο)
Για μένα πήγαινε δες τη μηχανή
-Σ αρέσει? Γουστάρεις ?
Βασικό.
Εγώ πχ βλέπω σκούτερ και ξερνάω

Μετά ανέβα πάω
Πως σου φαίνεται?

Αν έχει καθρέφτη κοιτάξου
Τι βλέπεις?


Εγώ με το μεγάλο πάω δουλειά κάθε μέρα γιατί ΕΤΣΙ
Μ αρέσει να ξυπνάω το πρωί και να καβαλάω ΑΥΤΟ
Στα @@ μου και πόσο καίει και τι φθορές έχει
Κάνω ένα ΜΠΡΑΟΥ στη μίζα το πρωί και ξυπνάω επί τόπου
Εσύ να γουστάρεις τ άλλα.....
Καλα ναι ρε φιλε σιγουρα σε καταλαβαινω,απλα επειδη δεν εχω οδηγησει ουτε 250αρι ουτε 600 δεν ξερω τι να προτιμισω ,ειδα σημερα μια 636 λεω τι ειναι ολο αυτο δεν παιζει να μπορω να το οδηγησω :p

Γιατί έχει ένα καρο μηχανάκια:lol:
Δυστυχως μου αρεσουν μονο τα supersport και σε αυτην την κατηγορια ειτε πας μεχρι μαξ 45 αλογα η πας 120

johnnybond
26/06/2020, 18:19
Νταξει σκοπευα να βαλαω φουλ εξατμιση ,φιλτρο κτλ στο ninja φτανει κοντα στα επιπεδα σε αυτα τα μηχανακια,επισης δεν ξερω παρα ειναι ακριβα με 4000 χιλιαρικα παιρνεις καλο 600αρι[/QUOTE]

Ότι και να κάνεις στο 250 δεν θα συγκρίνεται με τα ninja 400-cbr 500r ειδικά σε δικάβαλο, ταξίδι κλπ και θα έχεις δώσει και ένα σκασμό λεφτά με τα οποία θα έπαιρνες ένα μεγαλύτερο κιόλας εξ αρχής χωρίς να ρισκάρεις και αξιοπιστίες.

Όσο αναφορά το ότι με 4 χιλιάρικα παίρνεις καλό εξακοσάρι αυτό εννοείται, αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι. Αν ήταν έτσι όλοι θα κυκλοφορούσαμε με gsxr, hayabuses κλπ.

Και γω πέρυσι που πήρα το cbr 500r (μετέχειρο) σκεφτόμουν ότι με τόσα λεφτά παίρνω όπλο με φρενάρες, αναρτησάρες, αλουμινένια ψαλίδια κλπ αλλά το είδα ρεαλιστικά και πήρα αυτό που θα μπορώ να κάνω τα πάντα με αυτό (με παραχωρήσεις) καθώς και να το συντηρώ, να βάζω βενζίνες και όχι να κάθομαι να το χαζεύω παρκαρισμένο επειδή δεν θα μου φτάνουν τα €.

Όποτε κατά τη γνώμη μου σκέψου καλά και ώριμα αφού σκέφτεσαι και τα έξοδα έτσι ώστε να μην το μετανιώσεις, ειδικά στη περίπτωση που καταλήξεις μόνο με μια..

vour55
26/06/2020, 19:12
Ότι και να κάνεις στο 250 δεν θα συγκρίνεται με τα ninja 400-cbr 500r ειδικά σε δικάβαλο, ταξίδι κλπ και θα έχεις δώσει και ένα σκασμό λεφτά με τα οποία θα έπαιρνες ένα μεγαλύτερο κιόλας εξ αρχής χωρίς να ρισκάρεις και αξιοπιστίες.

Όσο αναφορά το ότι με 4 χιλιάρικα παίρνεις καλό εξακοσάρι αυτό εννοείται, αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι. Αν ήταν έτσι όλοι θα κυκλοφορούσαμε με gsxr, hayabuses κλπ.

Και γω πέρυσι που πήρα το cbr 500r (μετέχειρο) σκεφτόμουν ότι με τόσα λεφτά παίρνω όπλο με φρενάρες, αναρτησάρες, αλουμινένια ψαλίδια κλπ αλλά το είδα ρεαλιστικά και πήρα αυτό που θα μπορώ να κάνω τα πάντα με αυτό (με παραχωρήσεις) καθώς και να το συντηρώ, να βάζω βενζίνες και όχι να κάθομαι να το χαζεύω παρκαρισμένο επειδή δεν θα μου φτάνουν τα €.

Όποτε κατά τη γνώμη μου σκέψου καλά και ώριμα αφού σκέφτεσαι και τα έξοδα έτσι ώστε να μην το μετανιώσεις, ειδικά στη περίπτωση που καταλήξεις μόνο με μια..

Νταξει απλα θεωρω οτι δεν αξιζει να δωσεις πανω απο 3000 χιλιαρικα για αυτα τα μηχανακια

mikes
26/06/2020, 19:14
Το ΤΤ το κινούσες σπρωχτό; Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι δυνατόν ένα 600 και ένα 250 συνδυαστικά να κοστίζουν λιγότερο από ένα 500 ε; :p

οχι.. του εβαζα βενζινη οταν ηταν να παει εκδρομη η ταξιδι.. το ξεκαθαριζω αλλωστε οτι ΔΕΝ συμπεριλαμβανω τα εξτρα εξοδα "αναψυχης" καθως ειτε στη μια περιπτωση ειτε στην αλλη θα πληρωνωνται ουτως η αλλως, κι οσο κι αν σου φαινεται περιεργο ειναι οντως ετσι.. ενα μικρο για καθημερινο και ενα μεσαιο για βολταδικο κοστιζαν λιγοτερο απ'οτι ενα μεσαιο για ολα (και η διαφορα προεκυπτε απο τις βενζινες που για τις ιδιες διαδρομες με το 250 τις εκανα με ενα 10ρικο την εβδομαδα, ενω με το 500 θελω 20ρικο).. και με τη διαφορα αυτη καλυπτα τη συντηρηση του ενος απ'τα δυο..
(βεβαια ακομα λιγοτερο κοστιζε ενα μικρο για ολα, γι αυτο εκανα και τοσα χρονια να ξαναπαρω "μεγαλο" :lol: :p )

BLiTzER
26/06/2020, 19:19
(και η διαφορα προεκυπτε απο τις βενζινες που για τις ιδιες διαδρομες με το 250 τις εκανα με ενα 10ρικο την εβδομαδα, ενω με το 500 θελω 20ρικο)..

Με ένα 600+, 20€ θέλεις μέχρι το Λουτράκι. :lol:

HelenKoR
26/06/2020, 19:20
Εγώ με το μεγάλο πάω δουλειά κάθε μέρα γιατί ΕΤΣΙ
Μ αρέσει να ξυπνάω το πρωί και να καβαλάω ΑΥΤΟ
Στα @@ μου και πόσο καίει και τι φθορές έχει
Κάνω ένα ΜΠΡΑΟΥ στη μίζα το πρωί και ξυπνάω επί τόπου


Είναι κι αυτό μια άποψη! :D
Εγώ προσωπικά, που έπρεπε να περνάω το κέντρο της Αθήνας σε ώρες αιχμής με το 675, λυπόμουν το μηχανάκι....

HelenKoR
26/06/2020, 19:22
Και τι αλλο εχεις εκτος παπιου?SS?

Και απ'αυτό

mikes
26/06/2020, 19:22
Με ένα 600+, 20€ θέλεις μέχρι το Λουτράκι. :lol:

με το 500 εκτος αθηνας με 20 € φτανω πατρα

(μη ξεχνας οτι το δικο μου μηχανακι ειναι old school.. βαζω στοιχημα οτι το mt07 εκαιγε αρκετα λιγοτερο απο το cbf μου.. 5,5 με 6 στα 100 παιζω..)

νεοσσός
26/06/2020, 19:39
Εγώ προσωπικά, που έπρεπε να περνάω το κέντρο της Αθήνας σε ώρες αιχμής με το 675, λυπόμουν το μηχανάκι....
Κι εσύ με Datona 675; Έχει γεμίσει το forum από δαύτα. Ήταν προϋπόθεση παλιά για να γραφτείς στο forum; :p



...
(μη ξεχνας οτι το δικο μου μηχανακι ειναι old school.. βαζω στοιχημα οτι το mt07 εκαιγε αρκετα λιγοτερο απο το cbf μου.. 5,5 με 6 στα 100 παιζω..)
Το δικό μου το MT-07 καίει 3,5 L/100 km. Επί περιορισμού της κυκλοφορίας, που πήγαινα στη δουλειά σαν να οδηγούσα σε επαρχιακή φλαταδούρα, έκαιγε 3,1 L/100 km.

mikes
26/06/2020, 20:22
Κι εσύ με Datona 675; Έχει γεμίσει το forum από δαύτα. Ήταν προϋπόθεση παλιά για να γραφτείς στο forum; :p

ε ναι ηταν μια περιοδος στο φορουμ πριν 10-11 χρονια που αμα δεν ειχες τριουμφ ετρωγες μπαν κατ'ευθειαν με την εγραφη.. μονο εγω καταφερα και τους
ξεγελασα και γραφτηκα με το 250αρι, αλλα οταν με πηραν χαμπαρι με αναγκασαν να αγορασω κι εγω τριουμφ για να μη με διωξουν κακην κακως..
και καπως ετσι πηρα την ΤεΤα..

rainmike
26/06/2020, 21:24
ε ναι ηταν μια περιοδος στο φορουμ πριν 10-11 χρονια που αμα δεν ειχες τριουμφ ετρωγες μπαν κατ'ευθειαν με την εγραφη.. μονο εγω καταφερα και τους
ξεγελασα και γραφτηκα με το 250αρι, αλλα οταν με πηραν χαμπαρι με αναγκασαν να αγορασω κι εγω τριουμφ για να μη με διωξουν κακην κακως..
και καπως ετσι πηρα την ΤεΤα..

Την Ντούζου?:tooth:

mikes
26/06/2020, 21:59
Την Ντούζου?:tooth:

:lol::lol:

ΤεΤα εκ του ΤΤ....

(φοβερο τεμαχιο η ντουζου παντως στην εποχη της... οπως και η κωνσταντα..

vour55
27/06/2020, 01:39
Ετυχε να πιασω συζητηση σημερα με ενα παιδι (να ειναι καλα) που ειχε ninja(ηταν σε καλη κατασταση) του λεω ρε φιλε με πας μια βολτα να δω μια γιατι το εχω περιεργεια,μου λεει ναι,δεν ξερω αν επηρεαζεται γιατι ημουν στην θεση του συνοδηγου αλλα καμια σχεση με αυτο που εχω το 125 εχει γκαζακι το μηχανακι σε σημειο που αρχιζα να χαμογελαω και να νιωθω ανδρεναλινη,γενικα το εχετε οδηγησει το μηχανακι αυτο?Δεν μπορω να καταλαβω καποιοι που λενε οτι ειναι δεν παει το μηχανακι βημα ειναι αργο κτλ εμενα δεν μου φανηκε αυτο καμια σχεση...

RaGe_Raptor
27/06/2020, 08:03
τα πάντα είναι σχετικά .

Όποτε, εξαρτάται.

strokt up
27/06/2020, 09:12
με το 500 εκτος αθηνας με 20 € φτανω πατρα

(μη ξεχνας οτι το δικο μου μηχανακι ειναι old school.. βαζω στοιχημα οτι το mt07 εκαιγε αρκετα λιγοτερο απο το cbf μου.. 5,5 με 6 στα 100 παιζω..)

5,5 με 6 στα 100 το 500αρι; Μιλάς για ταξίδι με ταχύτητα σταθερή πολύ πάνω απο το όριο έτσι;

strokt up
27/06/2020, 09:22
Και σαν απάντηση στον τίτλο. Ναι σίγουρα με υποχωρήσεις μπορείς να έχεις το supersport για παπί, το αντίθετο όμως όχι. Όπως είπε και ένας άλλος εδώ μέσα το πεπόνι παγώνει αλλά το παγόνι δεν πεπόνι.

BLiTzER
27/06/2020, 09:26
Και σαν απάντηση στον τίτλο. Ναι σίγουρα με υποχωρήσεις μπορείς να έχεις το supersport για παπί, το αντίθετο όμως όχι. Όπως είπε και ένας άλλος εδώ μέσα το πεπόνι παγώνει αλλά το παγόνι δεν πεπόνι.

Γιατί όχι; Με αντίστοιχες υποχωρήσεις μπορείς να έχεις και το παπί για supersport.

νεοσσός
27/06/2020, 09:55
Ετυχε να πιασω συζητηση σημερα με ενα παιδι (να ειναι καλα) που ειχε ninja(ηταν σε καλη κατασταση) του λεω ρε φιλε με πας μια βολτα να δω μια γιατι το εχω περιεργεια,μου λεει ναι,δεν ξερω αν επηρεαζεται γιατι ημουν στην θεση του συνοδηγου αλλα καμια σχεση με αυτο που εχω το 125 εχει γκαζακι το μηχανακι σε σημειο που αρχιζα να χαμογελαω και να νιωθω ανδρεναλινη,γενικα το εχετε οδηγησει το μηχανακι αυτο?Δεν μπορω να καταλαβω καποιοι που λενε οτι ειναι δεν παει το μηχανακι βημα ειναι αργο κτλ εμενα δεν μου φανηκε αυτο καμια σχεση...
Από αυτά που γράφεις, βλέπω ότι σου αρέσει πολύ το Ninja 250 και απλά προσπαθείς να βρεις επιβεβαίωση στην επιλογή σου.

Όπως έγραφα και πρωτύτερα, θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο βασικό αρνητικό στοιχείο η προτίμησή σου. Περισσότερη ισχύ από το 125 θα έχεις, άρα και ενεργητική ασφάλεια που το 125 δεν προσφέρει αρκετή. Έχεις ήδη ένα αντίστοιχης φιλοσοφίας 125cc που σου αρέσει, άρα ψιλοξέρεις τι να περιμένεις. Δε νομίζω ότι θα χάσεις πολλά χρήματα από τη μεταπώληση. Αν μετά από 2 χρόνια δεις ότι το έχεις βαρεθεί και ότι αντέχεις οικονομικά τη συντήρηση μοτοσυκλέτας μεγαλύτερου κυβισμού, πας σε τέτοια, όντας μάλιστα πιο έμπειρος.

Μακάρι να έβρισκες κάποιο με ABS ή ακόμα καλύτερα να προλάβαινες την προσφορά του GSXR250R με τις 2.850€.

ΟΚΤΑΝΙΟ
27/06/2020, 10:35
με ενα παιδι (να ειναι καλα) που ειχε ninja...


-Και μου λεει.... εχω νιντζαααααααα

-Και του λεω.... ιου, σιχαινομαι τους νιντζαααααααα

:lol::lol::lol::lol:

σορρυ, συνεχιστε :p

vour55
27/06/2020, 11:38
Από αυτά που γράφεις, βλέπω ότι σου αρέσει πολύ το Ninja 250 και απλά προσπαθείς να βρεις επιβεβαίωση στην επιλογή σου.

Όπως έγραφα και πρωτύτερα, θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο βασικό αρνητικό στοιχείο η προτίμησή σου. Περισσότερη ισχύ από το 125 θα έχεις, άρα και ενεργητική ασφάλεια που το 125 δεν προσφέρει αρκετή. Έχεις ήδη ένα αντίστοιχης φιλοσοφίας 125cc που σου αρέσει, άρα ψιλοξέρεις τι να περιμένεις. Δε νομίζω ότι θα χάσεις πολλά χρήματα από τη μεταπώληση. Αν μετά από 2 χρόνια δεις ότι το έχεις βαρεθεί και ότι αντέχεις οικονομικά τη συντήρηση μοτοσυκλέτας μεγαλύτερου κυβισμού, πας σε τέτοια, όντας μάλιστα πιο έμπειρος.

Μακάρι να έβρισκες κάποιο με ABS ή ακόμα καλύτερα να προλάβαινες την προσφορά του GSXR250R με τις 2.850€.

Ειμαι αντικειμενικος ,δεν προσπαθω να επιβεβαιωσω κατι για αυτο και εκανα αυτο το thread ,απλα με αυτο που οδηγαω καθε μερα και με αυτο που ανεβηκα για λιγο χθες καμια σχεση το ενα με το αλλο,θα δειξει αν θα θελω 600αρι ισως ποτε μην λες ποτε απλα μετα μπαινεις σε εντελως αλλη κατηγορια...Το gsxr 250 γενικα δεν το προτεινω 140 τελικη ενω το cbr μου παει 130 δεν εχει νοημα γενικα αυτη η μηχανη για μενα...

katsar
27/06/2020, 11:46
Φίλε μου για έναν νεοεισερχόμενο στον χώρο της μοτοσυκλέτας είναι μια χαρά μηχανή .
Το λένε/λέμε αργό έμπειροι οδηγοί,με άλλες απαιτήσεις,άλλη ηλικία ,άτομα που έχουν/έχουμε οδηγήσει τα παλιά 250-400 ''πιστιάρικα'' καθώς και πολύ μεγαλύτερα.
Φυσικά και θα σου φανεί αρκετά πιο γρήγορο σε σχέση με το 125 που έχει επιδόσεις πάπιας .Μια χαρά είναι όποιο 250-300 διαλέξεις και σίγουρα θα το ευχαριστηθείς.
Στην πορεία θα ανέβεις οταν δεις πως θέλεις κάτι άλλο ,μην πάρεις 600 με την μία αφού δεν νιώθεις έτοιμος ( και δεν είσαι λογικά ).]
Μην κοιτάς μόνο την τελική,είναι και πως τα βγάζει .

strokt up
27/06/2020, 12:42
Γιατί όχι; Με αντίστοιχες υποχωρήσεις μπορείς να έχεις και το παπί για supersport.

Να σε δω να βγάζεις γόνατο με το παπί με 200+ και τι στον κόσμο.

BLiTzER
27/06/2020, 13:43
Να σε δω να βγάζεις γόνατο με το παπί με 200+ και τι στον κόσμο.

Να σε δω να καις 2 λίτρα/100 χλμ οδηγώντας σταυροπόδι με supersport και τι στον κόσμο.

:p

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το supersport παπί δε γίνεται. Ούτε καν κοντά. Τι προσφέρει ένα παπί; Οικονομία, ευελιξία, άνεση, χαμηλό βάρος και ύψος, οδήγηση με ένα χέρι. Τι πρέπει να θυσιάσεις για να τα κάνεις αυτά με σούπερσπορ; Όλα.

Ε με την ίδια λογική και το παπί γίνεται supersport, αν θυσιάσεις την ταχύτητα, τη γεωμετρία, και οτιδήποτε άλλο προσφέρει ένα SS. :D

rainmike
27/06/2020, 14:23
Πάντως συνήθως θυσιάζεις απο ανάγκη και όχι απο επιλογή.

strokt up
27/06/2020, 14:28
Να σε δω να καις 2 λίτρα/100 χλμ οδηγώντας σταυροπόδι με supersport και τι στον κόσμο.

:p

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το supersport παπί δε γίνεται. Ούτε καν κοντά. Τι προσφέρει ένα παπί; Οικονομία, ευελιξία, άνεση, χαμηλό βάρος και ύψος, οδήγηση με ένα χέρι. Τι πρέπει να θυσιάσεις για να τα κάνεις αυτά με σούπερσπορ; Όλα.

Ε με την ίδια λογική και το παπί γίνεται supersport, αν θυσιάσεις την ταχύτητα, τη γεωμετρία, και οτιδήποτε άλλο προσφέρει ένα SS. :D

Άλλο τι μου λες και άλλο τι μου κάνεις :D
Με το supersport θα πας στην δουλειά σου μέσα στην κίνηση της πόλης. Θα ταλαιπωρηθείς λίγο, θα καούν λίγο τα πόδια και τα καρύδια σου αλλά θα πας.

ξηλοεςηοεη ουυυυφφφφφ δεν μπορώ άλλο



Θέλω super sport :evil:

RaGe_Raptor
27/06/2020, 14:56
Γιατί όχι; Με αντίστοιχες υποχωρήσεις μπορείς να έχεις και το παπί για supersport.

από τότε που έβαλα δίγομα λάστιχα και sintered τακάκια στο σκούτερ,αυτό έχω κάνει:bawl:

νεοσσός
27/06/2020, 15:01
Το παλικάρι συγκρίνει το CBR125 που έχει, με το Ninja 250. Θεωρώ ότι ως προς την ευχρηστία για ενδοαστική χρήση, δεν απέχουν πολύ μεταξύ τους οι δύο μοτοσυκλέτες. Ούτε τα έξοδα είναι πάρα πολλά σε σχέση με το 125άρι του, μήτε ο μονοκύλινδρος κινητήρας του Ninja 250 θα ζεσταίνεται μέσα στην κίνηση, όσο ενός 600cc τετρακύλινδρου super sport.

johnnybond
27/06/2020, 15:11
Το παλικάρι συγκρίνει το CBR125 που έχει, με το Ninja 250. Θεωρώ ότι ως προς την ευχρηστία για ενδοαστική χρήση, δεν απέχουν πολύ μεταξύ τους οι δύο μοτοσυκλέτες. Ούτε τα έξοδα είναι πάρα πολλά σε σχέση με το 125άρι του, μήτε ο μονοκύλινδρος κινητήρας του Ninja 250 θα ζεσταίνεται μέσα στην κίνηση όσο, ενός 600cc τετρακύλινδρου super sport.

Έχω την εντύπωση ότι αναφερόταν στο δικύλινδρο btw.

BLiTzER
27/06/2020, 16:43
Πέρα από παπιά και SS και λοιπά όμορφα, ένα 250 είναι εξαιρετικό εργαλείο για την πόλη, και πας και λίγο παραέξω αξιοπρεπέστατα, αν δεν έχεις παράλογες απαιτήσεις.

mikes
27/06/2020, 16:56
5,5 με 6 στα 100 το 500αρι; Μιλάς για ταξίδι με ταχύτητα σταθερή πολύ πάνω απο το όριο έτσι;
μιλαω για μεση καταναλωση ΠΑΝΤΟΥ.. οι ταχυτητες ταξιδιου παιζουν στα 120-140 χλμ και πολυ σπανια για λιγο να παω με 150..
το μηχανακι ειναι cbf 500 του 2005 καρμπυρατερ, με μοτερ παλαιας κοπης (το ιδιο με του cb 500, μεχρι και τσοκ εχει φαντασου) για το
οποιο η χοντα εδινε επισημη καταναλωση στα 6/100, πραγμα που επαληθευεται συνεχως

mikes
27/06/2020, 17:05
Ετυχε να πιασω συζητηση σημερα με ενα παιδι (να ειναι καλα) που ειχε ninja(ηταν σε καλη κατασταση) του λεω ρε φιλε με πας μια βολτα να δω μια γιατι το εχω περιεργεια,μου λεει ναι,δεν ξερω αν επηρεαζεται γιατι ημουν στην θεση του συνοδηγου αλλα καμια σχεση με αυτο που εχω το 125 εχει γκαζακι το μηχανακι σε σημειο που αρχιζα να χαμογελαω και να νιωθω ανδρεναλινη,γενικα το εχετε οδηγησει το μηχανακι αυτο?Δεν μπορω να καταλαβω καποιοι που λενε οτι ειναι δεν παει το μηχανακι βημα ειναι αργο κτλ εμενα δεν μου φανηκε αυτο καμια σχεση...

ρε παλικαρε, εχεις ενα cbr 125, καμια αλλη εμπειρια απο μεγαλυτερο μηχανακι, και φοβασαι μη σου φανει λιγο το νιντζα 250? σοβαρα τωρα?
απο τα 125 μονοκυλινδρα κυβικα και 12μισυ αλογα, θα πας στα 250 δικυλινδρα και 34.. υπερτουμπανο θα σου φανει..
μεχρι και ταξιδι θα μπορεις να κανεις αμαλαχει και μαλιστα με αξιοπρεπεστατες ταχυτητες.. μη μασας, αμα σου αρεσει βρες ενα καλο και βουρ στο πατσα
αμα δεν εχεις εμπειρια, ειναι η βολικοτερη λυση αντι για ενα 125 καθημερινο και ενα 600 βολταδικο που δε θα το φχαριστιεσαι γιατι δε θα μπορεις να
το πας οπως του αρμοζει..

vour55
27/06/2020, 20:38
Φίλε μου για έναν νεοεισερχόμενο στον χώρο της μοτοσυκλέτας είναι μια χαρά μηχανή .
Το λένε/λέμε αργό έμπειροι οδηγοί,με άλλες απαιτήσεις,άλλη ηλικία ,άτομα που έχουν/έχουμε οδηγήσει τα παλιά 250-400 ''πιστιάρικα'' καθώς και πολύ μεγαλύτερα.
Φυσικά και θα σου φανεί αρκετά πιο γρήγορο σε σχέση με το 125 που έχει επιδόσεις πάπιας .Μια χαρά είναι όποιο 250-300 διαλέξεις και σίγουρα θα το ευχαριστηθείς.
Στην πορεία θα ανέβεις οταν δεις πως θέλεις κάτι άλλο ,μην πάρεις 600 με την μία αφού δεν νιώθεις έτοιμος ( και δεν είσαι λογικά ).]
Μην κοιτάς μόνο την τελική,είναι και πως τα βγάζει .
Δεν ξερω δεν μπορω πω και για το ninja οτι θα το δεν θα το βαρεθω ποτε,το cbr το βαρεθηκα σε 3000 χιλιομετρα που εχω κανει αλλα το εχω σαν παιχνιδι πια,μπορει ισως καποια στιγμη αν δω οτι θελω το παραπανω ισως...
https://www.youtube.com/watch?v=lDDGSLOKaSo

Το παλικάρι συγκρίνει το CBR125 που έχει, με το Ninja 250. Θεωρώ ότι ως προς την ευχρηστία για ενδοαστική χρήση, δεν απέχουν πολύ μεταξύ τους οι δύο μοτοσυκλέτες. Ούτε τα έξοδα είναι πάρα πολλά σε σχέση με το 125άρι του, μήτε ο μονοκύλινδρος κινητήρας του Ninja 250 θα ζεσταίνεται μέσα στην κίνηση, όσο ενός 600cc τετρακύλινδρου super sport.
Δικυλινδρο ειναι διπλασια κυβικα και 20 αλογα εξτρα και φανηκαν στο λιγο που ανεβηκα

ρε παλικαρε, εχεις ενα cbr 125, καμια αλλη εμπειρια απο μεγαλυτερο μηχανακι, και φοβασαι μη σου φανει λιγο το νιντζα 250? σοβαρα τωρα?
απο τα 125 μονοκυλινδρα κυβικα και 12μισυ αλογα, θα πας στα 250 δικυλινδρα και 34.. υπερτουμπανο θα σου φανει..
μεχρι και ταξιδι θα μπορεις να κανεις αμαλαχει και μαλιστα με αξιοπρεπεστατες ταχυτητες.. μη μασας, αμα σου αρεσει βρες ενα καλο και βουρ στο πατσα
αμα δεν εχεις εμπειρια, ειναι η βολικοτερη λυση αντι για ενα 125 καθημερινο και ενα 600 βολταδικο που δε θα το φχαριστιεσαι γιατι δε θα μπορεις να
το πας οπως του αρμοζει..

Αυτο ακριβως ;)

vour55
29/06/2020, 15:10
Παιδια ειναι λιγο ακυρο με το θεμα αλλα δεν θελω να ανοιξω καινουργιο thread οποιος μπορει να πει για γνωμη για αυτες τις αγγελιες θα με βοηθησει πολυ!

https://www.car.gr/22625952-kawasaki-ninja-250-r

Φαινεται σε καλη κατασταση αλλα σαν να μου φαινονται πολυ τα 60.00 χιλιομετρα

https://www.car.gr/24221228-kawasaki-ninja-250-r

Φαινεται οκ αλλα δεν φαινετα καλα απο τις φωτο

https://www.car.gr/29587069-kawasaki-ninja-250-r-r

Θελει λαστιχα ,και service φαινετα αγρατζουνιστο μου κανει εντυπωση οτι εχει κανει μονο 6,000 χιλιομετρα 9 χρονια τωρα

https://www.car.gr/29561484-kawasaki-ninja-250-r

Εχει γρατζουνιες στο φτερο δεν ξερω αν φτιαχνονται

https://www.car.gr/26564495-kawasaki-ninja-250-r

Φαινεται κομπλε αλλα μονο 20.00 χιλιομετρα??

https://www.car.gr/25202081-kawasaki-ninja-250-r

Φαινεται πολυ καλοσυντηρημενη ,θυμαμαι οτι εγραφε οτι θελει τεντωτηρα καδενα αλλαγη

harris_x
29/06/2020, 15:15
Παιδια ειναι λιγο ακυρο με το θεμα αλλα δεν θελω να ανοιξω καινουργιο thread οποιος μπορει να πει για γνωμη για αυτες τις αγγελιες θα με βοηθησει πολυ!

https://www.car.gr/22625952-kawasaki-ninja-250-r

Φαινεται σε καλη κατασταση αλλα σαν να μου φαινονται πολυ τα 60.00 χιλιομετρα

https://www.car.gr/24221228-kawasaki-ninja-250-r

Φαινεται οκ αλλα δεν φαινετα καλα απο τις φωτο

https://www.car.gr/29587069-kawasaki-ninja-250-r-r

Θελει λαστιχα ,και service φαινετα αγρατζουνιστο μου κανει εντυπωση οτι εχει κανει μονο 6,000 χιλιομετρα 9 χρονια τωρα

https://www.car.gr/29561484-kawasaki-ninja-250-r

Εχει γρατζουνιες στο φτερο δεν ξερω αν φτιαχνονται

https://www.car.gr/26564495-kawasaki-ninja-250-r

Φαινεται κομπλε αλλα μονο 20.00 χιλιομετρα??

https://www.car.gr/25202081-kawasaki-ninja-250-r

Φαινεται πολυ καλοσυντηρημενη ,θυμαμαι οτι εγραφε οτι θελει τεντωτηρα καδενα αλλαγη

γιατι να μην ανοίξεις νέο θέμα;
Χρεώνουν πολλά; :p

johnnybond
29/06/2020, 16:25
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πως μας φαίνονται εμάς από μια οθόνη και ούτε γίνεται και έλεγχος και διάγνωση μέσω αυτής.

Πήγαινε αυτό/ά που σε ενδιαφέρει/ουν σε ένα συνεργείο της αρεσκείας σου να σου λύσουν τις απορίες οι αρμόδιοι από κοντά.

vour55
29/06/2020, 23:08
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πως μας φαίνονται εμάς από μια οθόνη και ούτε γίνεται και έλεγχος και διάγνωση μέσω αυτής.

Πήγαινε αυτό/ά που σε ενδιαφέρει/ουν σε ένα συνεργείο της αρεσκείας σου να σου λύσουν τις απορίες οι αρμόδιοι από κοντά.
Σιγουρα θα δει μηχανικος,απλα και μια γνωμη πριν πας να το κοιταξεις καλη ειναι

γιατι να μην ανοίξεις νέο θέμα;
Χρεώνουν πολλά; :p

Ε λεω αστο γιατι ηδη ποσταρα ενα :D

Coyote.V
30/06/2020, 07:36
Αν δεν έχεις άλλο μέσον το κάνεις... είχα κάνει ένα καβασανάκι στο παρελθόν και τώρα ένα βαρκαντέρο εδώ και 4 χρόνια.

Το βαρκαντέρο στο μόνο που πονάει σε τέτοια φάση είναι δισκόπλακες και τακάκια... Θα είχα πάρει δύο παπιά όχι ένα.... τες πα.

DoctoR_k6
30/06/2020, 09:18
Δηλαδη συζηταμε τοσες σελιδες αν τελικα το 250 το νιντζακι μπορει να χρησιμοποιηθει σαν παπι? :facepalm:

Παρτο να ξεμπερδευεις...δεν ειναι κ panigale!!

vour55
30/06/2020, 09:38
Δηλαδη συζηταμε τοσες σελιδες αν τελικα το 250 το νιντζακι μπορει να χρησιμοποιηθει σαν παπι? :facepalm:

Παρτο να ξεμπερδευεις...δεν ειναι κ panigale!!

Χαχα οχι ουτε καν το thread ηταν οντως για αν ενα supersport μπορεις να το χεις για παπι αλλα καταληγω οτι δεν...Εκτος αν περνας απο μεγαλες λεωφορους μεγαλους δρομους κτλ

DoctoR_k6
30/06/2020, 09:54
Χαχα οχι ουτε καν το thread ηταν οντως για αν ενα supersport μπορεις να το χεις για παπι αλλα καταληγω οτι δεν...Εκτος αν περνας απο μεγαλες λεωφορους μεγαλους δρομους κτλ

Δεν μας ειπες ομως που μενεις κ που θα κινεισαι?
π.χ Στην Σαντορινη?

vour55
30/06/2020, 10:06
Δεν μας ειπες ομως που μενεις κ που θα κινεισαι?
π.χ Στην Σαντορινη?

Αθηνα μενω μπουρναζι :p πλακα κανω κεντρικα μενω η δουλεια ειναι κοντα αλλα δεν μου βγαινει να εχω ενα 600αρι για καθε μερα ,ισως κρατησω το ninja και παρω και κατι μεγαλυτερο μετα μαζι

DoctoR_k6
30/06/2020, 10:07
Αθηνα μενω μπουρναζι :p πλακα κανω κεντρικα μενω η δουλεια ειναι κοντα αλλα δεν μου βγαινει να εχω ενα 600αρι για καθε μερα ,ισως κρατησω το ninja και παρω και κατι μεγαλυτερο μετα μαζι

Kαταλαβα...τζαμπα κοπος. :facepalm:

vour55
02/07/2020, 18:24
Kαταλαβα...τζαμπα κοπος. :facepalm:

Νταξει για την δουλεια που θελω το 600αρι θα χαραμιζεται ,θελω να παιζω λιγακι(να το ανοιγω που και που) και το θελω για καθε μερα και να ειναι μουρατο-ομορφο ,για να παρεις 600αρι παει να πει θες να πηγαινει πανω απο 250 γρηγορα και να βγαινεις εθνικη ε δεν μου πολυβγαινει ακομα αυτο το συναισθημα θα δειξει βεβαια ποτε δεν ξερεις

katsar
02/07/2020, 18:40
Τα 600+ SS ''χαραμίζονται'' στα περισσότερα χέρια έτσι και αλλιώς.
Όπως οι περισσότερες μοτοσυκλέτες ''ειδικής'' κατηγορίας αν το δεις έτσι δηλαδή τι πραγματικά χρειάζομαι.
Το θέμα είναι πόσο είσαι διατεθειμένος να κάνεις τους συμβιβασμούς που πρέπει για την συμβίωση με τέτοια μοτοσυκλέτα.
Ξέρω πχ τύπο με gsxr 750 που το έχει μόνο σπίτι-δουλειά και καμιά βόλτα των ~15-20 χλμ μια στο τόσο. Αν τον ρωτήσεις πόσα βγάζει τελική θα σου πει ''που να ξέρω,το άνοιξα ποτέ τέρμα;''
Παρόλα αυτά μου έχει πει δεν με νοιάζει που το πληρώνω,δεν με νοιάζει που κάθομαι άβολα(είναι και μπάρμπας) ,εγώ έστω το λίγο που καβαλάω θέλω αυτό το μηχανάκι,τέλος.

Kepler Fun
02/07/2020, 19:38
Εγώ πάντως βλέπω καθημερινά πολλούς που έχουν κάνει παπιά τα μεγάλα και ασήκωτα adventures που καίνε τον αγλέορα.

Γιατί όχι και ένα ss?

Εάν η τσέπη το σηκώνει και γουστάρεις κάθε μέρα βόλτα με το μηχανάκι που σου φτιάχνει την διάθεση πας δουλειά, supermarket κλπ.

vour55
02/07/2020, 20:11
Τα 600+ SS ''χαραμίζονται'' στα περισσότερα χέρια έτσι και αλλιώς.
Όπως οι περισσότερες μοτοσυκλέτες ''ειδικής'' κατηγορίας αν το δεις έτσι δηλαδή τι πραγματικά χρειάζομαι.
Το θέμα είναι πόσο είσαι διατεθειμένος να κάνεις τους συμβιβασμούς που πρέπει για την συμβίωση με τέτοια μοτοσυκλέτα.
Ξέρω πχ τύπο με gsxr 750 που το έχει μόνο σπίτι-δουλειά και καμιά βόλτα των ~15-20 χλμ μια στο τόσο. Αν τον ρωτήσεις πόσα βγάζει τελική θα σου πει ''που να ξέρω,το άνοιξα ποτέ τέρμα;''
Παρόλα αυτά μου έχει πει δεν με νοιάζει που το πληρώνω,δεν με νοιάζει που κάθομαι άβολα(είναι και μπάρμπας) ,εγώ έστω το λίγο που καβαλάω θέλω αυτό το μηχανάκι,τέλος.
Δεν με πειραζει το οτι θα ειναι αβολο μιας και ειμαι αθλητικος τυπος και ισα ισα που μου αρεσει ετσι,αλλα πιστευω θα βραζει ειδικα τωρα το καλοκαιρι(εγω ειμαι και λιγο απειρος και φοβαμαι και το βαρος σε στροφες κτλ,)ειναι και λιγο τα service που θα βγαζει το μηχανακι γιατι το κινεις καθε μερα θα εχει περισσοτερες φθορες και παλι πιστευω δεν κανει για αυτο το πραγμα πχ να πεταχτεις μεχρι την γειτονια σου λιγο πιο κατω να αγορασεις ψωμι και να γυρισεις ξερω εγω :lol:,θελεις σιγουρα και γκαραζ περισσοτερες βενζινες,παραλα αυτα εχεις δικιο μπορεις να το εχεις και να μην πηγαινεις πανω απο 200-230 ξερω εγω.

vour55
02/07/2020, 20:13
Εγώ πάντως βλέπω καθημερινά πολλούς που έχουν κάνει παπιά τα μεγάλα και ασήκωτα adventures που καίνε τον αγλέορα.

Γιατί όχι και ένα ss?

Εάν η τσέπη το σηκώνει και γουστάρεις κάθε μέρα βόλτα με το μηχανάκι που σου φτιάχνει την διάθεση πας δουλειά, supermarket κλπ.

Ειχα μιλησει με ενα παιδι που ειχε το χιλιαρι bmw και μου ελεγε το εχει για καθε μερα λεω νταξει βγαζει λεφτα ο τυπος

Parkaki
28/07/2020, 23:52
Καλα αμα πας απο το 125 στο 250 θα νομιζεις οτι ειναι πυραυλος, μετα θα βρεις καμια μεγαλυτερη στο φαναρι, θα σε ξεφτηλισει και θα λες τι εγινε τωρα. Ετσι πανε αυτα. Εγω που ειμαι κακος θα σου προτεινα super moto για παπι, τα κανει ολα και συμφερει..

menelaos46
02/08/2020, 14:27
Μια φορά κάπου κάποτε είχα δει έναν να κάνει ντελιβερι με cbr600...

GeorgeHellas
02/08/2020, 15:33
Μια φορά κάπου κάποτε είχα δει έναν να κάνει ντελιβερι με cbr600... Πρέπει να ήταν προ κρίσης. Θα του πλήρωναν και τις βενζίνες :P

Tallyban
04/08/2020, 11:23
Αν ήμουν στη θέση σου,θα έδινα το cbr,θα έπαιρνα ένα κουρέλι παπί η σκουτερ(για το κλέψιμο..) για τις χαζοδιαδρομες,και μετά θα έψαχνα για ένα SV650S σε γνήσια κατάσταση...