PDA

View Full Version : Yamaha r1 04 κουδουνιστρα



Dalt0n
27/06/2020, 01:53
Λοιπόν την κατάρα μου την ξέρω χρόνια τώρα και σιγά σιγά την νιώθετε και εσεις.. μετά το φιάσκο με εκείνο το Ζ750 που μου φάγανε και δν πήρα ευρώ πίσω έρχετε και άλλη πίκρα στο βιογραφικό μου..
Μεγάλη Τρίτη αγοράζω ένα Ρ1 του 04 με 30χιλ το είδε μάστορας όλα καλά..το έκανα μέχρι τώρα 7.500χιλ.. χτυπάει βολάν οκευ λέμε όλα χτυπούσαν (λεφτά για να βάλω το ενισχυμένο δν υπήρχαν.δν τα γεννάω, ψωμί και νερό έτρωγα όλο τον χειμώνα για να το αγοράσω)..το ανοίγουμε βολάν ρύζι και τα πηνία χαλασμένα... αγοράζω ένα βολάν μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση κτλπ παίρνω και πηνία και φλάντζα αλλάζω και λάδια
.. κάπου 300 ευρώ το μαλλί κλαίω εγώ έφαγα μισό μήνα στο συνεργείο... βάζουμε μπροστά και βαράει με το καλημέρα.... εκτός απο κουζινετα κνν άλλο σενάριο πιστεύεται εσείς? Αν ισχύει αυτό το σενάριο δν θα ξαναπάρω μηχανή

BLiTzER
27/06/2020, 05:26
Αν ισχύει αυτό το σενάριο δν θα ξαναπάρω μηχανή

Αυτό ισχύει.

tzimidis
27/06/2020, 06:34
Κουζινετα είναι.

stefanos
27/06/2020, 07:09
Αν ισχύει αυτό το σενάριο δν θα ξαναπάρω μηχανή

Δεν έχεις πάρει μηχανή ως τώρα.
Απλά βοηθάς τον κόσμο να ανακυκλώνει τα ρημάδια του.
Κάτι σαν απόσυρση.
Καλό για το περιβάλλον, κακό για την ψυχολογία σου και την υγεία σου με την διατροφή που κάνεις.

nassosxlvbros
27/06/2020, 07:26
Λοιπόν την κατάρα μου την ξέρω χρόνια τώρα και σιγά σιγά την νιώθετε και εσεις.. μετά το φιάσκο με εκείνο το Ζ750 που μου φάγανε και δν πήρα ευρώ πίσω έρχετε και άλλη πίκρα στο βιογραφικό μου..
Μεγάλη Τρίτη αγοράζω ένα Ρ1 του 04 με 30χιλ το είδε μάστορας όλα καλά..το έκανα μέχρι τώρα 7.500χιλ.. χτυπάει βολάν οκευ λέμε όλα χτυπούσαν (λεφτά για να βάλω το ενισχυμένο δν υπήρχαν.δν τα γεννάω, ψωμί και νερό έτρωγα όλο τον χειμώνα για να το αγοράσω)..το ανοίγουμε βολάν ρύζι και τα πηνία χαλασμένα... αγοράζω ένα βολάν μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση κτλπ παίρνω και πηνία και φλάντζα αλλάζω και λάδια
.. κάπου 300 ευρώ το μαλλί κλαίω εγώ έφαγα μισό μήνα στο συνεργείο... βάζουμε μπροστά και βαράει με το καλημέρα.... εκτός απο κουζινετα κνν άλλο σενάριο πιστεύεται εσείς? Αν ισχύει αυτό το σενάριο δν θα ξαναπάρω μηχανή


Πίκρα.... :(

Και συ ρε αδερφάκι μου το κυνηγάς..... R1 του 04 ; 2020 έχουμε....Πόσες πιθανότητες έχει
α) να έχει τα χιλιόμετρα που γράφεις πως έχει....
β) να μην είναι τελικιασμένο τουλάχιστον 1 φορά τη μέρα από τα 16χρόνια που κυκλοφορεί...
γ) ο μάστορας σε 16 χρονών μηχανάκι -με 30000 κμ σου είπε όλα καλά;

Εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω και μπρος ! :)

Parking
27/06/2020, 07:38
Λοιπόν την κατάρα μου την ξέρω χρόνια τώρα και σιγά σιγά την νιώθετε και εσεις.. μετά το φιάσκο με εκείνο το Ζ750 που μου φάγανε και δν πήρα ευρώ πίσω έρχετε και άλλη πίκρα στο βιογραφικό μου..
Μεγάλη Τρίτη αγοράζω ένα Ρ1 του 04 με 30χιλ το είδε μάστορας όλα καλά..το έκανα μέχρι τώρα 7.500χιλ.. χτυπάει βολάν οκευ λέμε όλα χτυπούσαν (λεφτά για να βάλω το ενισχυμένο δν υπήρχαν.δν τα γεννάω, ψωμί και νερό έτρωγα όλο τον χειμώνα για να το αγοράσω)..το ανοίγουμε βολάν ρύζι και τα πηνία χαλασμένα... αγοράζω ένα βολάν μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση κτλπ παίρνω και πηνία και φλάντζα αλλάζω και λάδια
.. κάπου 300 ευρώ το μαλλί κλαίω εγώ έφαγα μισό μήνα στο συνεργείο... βάζουμε μπροστά και βαράει με το καλημέρα.... εκτός απο κουζινετα κνν άλλο σενάριο πιστεύεται εσείς? Αν ισχύει αυτό το σενάριο δν θα ξαναπάρω μηχανή

Δεν θέλω να σε προσβάλω
καταλαβαίνω όσα γράφεις και πως τα γράφεις
αυτό που πρέπει να καταλάβεις εσύ όμως είναι με τα λεφτά που βγάζεις
δεν μπορείς να έχεις τέτοια μηχανάκια.
Λύσε το επαγγελματικό πριν αλλιώς θα είσαι μόνιμα στην κατάσταση που περιγράφεις.
(αν δεν πάθεις και χειρότερα)

panavour
27/06/2020, 08:40
https://www.healingeffect.gr/2016/09/dialegoume-auton-p-mas-moiazei.html

thunder ace
27/06/2020, 09:03
Αυτα παθαινει οποιος απαρνιεται τα FZR/THUNDERACE

Lioulios
27/06/2020, 09:23
Γεια σου ρε νταλτον αλανι !

Ευχομαι να βγαλεις ακρη ,γιατι εισαι βασανισμενο παιδι και ολο μεσα στην ταλαιπωρια .
Δε γινεται να μην εχεις μηχανη εσυ.

Bowleno
27/06/2020, 10:11
Τα μεταξωτά βρακιά δυστυχώς θέλουν και τους ανάλογους κώλους.....ο Νάσος τα είπε σωστά....

toyar
27/06/2020, 15:02
το ρυζι του βολαν περναει στα λαδια και φτανει μεχρι τα κουζινετα
η φραζει τις διοδους του λαδιου και στεγνωνει τα κουζινετα
θεωρω μεγαλη επιτυχια και χαιρομαι πραγματικα που με τα μυαλα που κουβαλας δεν εχεις φαει τα μουτρα σου τοσα χρονια
υπαρχουν καποιοι στο youtube που σπανε μοτερ για πλακα και ανεβαζουν video.....κοιτα μηπως μπορεις να ρεφαρεις απο εκει

viper1
28/06/2020, 06:27
το ρυζι του βολαν περναει στα λαδια και φτανει μεχρι τα κουζινετα
η φραζει τις διοδους του λαδιου και στεγνωνει τα κουζινετα
θεωρω μεγαλη επιτυχια και χαιρομαι πραγματικα που με τα μυαλα που κουβαλας δεν εχεις φαει τα μουτρα σου τοσα χρονια
υπαρχουν καποιοι στο youtube που σπανε μοτερ για πλακα και ανεβαζουν video.....κοιτα μηπως μπορεις να ρεφαρεις απο εκει

Εννοείς στο επόμενο Γιατί Αυτό έσπασε

teogtp
28/06/2020, 09:07
Εγώ πιστεύω ότι είσαι ματιασμενος.
Βρες έναν παπά να σε διαβάσει να φύγει το κακό το μάτι.
Για να σε προλάβω, όχι ,ο παπασουζας δεν είναι παπάς.

Parkaki
28/06/2020, 20:00
Τα εργατικα ειναι πολλα η το κοστος αγορας σε αυτο που χαλασε;

Dalt0n
29/06/2020, 12:59
Λοιπόν.. ανοίξαμε Κάρτερ είδαμε τις μπιελες με ένα κατσαβίδι αν έχουν κενό δν φαίνεται κάποια να έχει (σας μιλάω για πολύ ήχο το μοτέρ και κρύο κιόλας) όσες φορές είχα μπιέλα βαρουσε όταν ζεστενοταν, μου έχει τύχει και να βαράει κρύο απ' το ρελαντί αλλά τότε είχαν χτυπήσει δύο μπιελες και είχαν κενό παραπολυ)... είδα πως πίσω απ' το βολάν που είναι το κομπλερ και έχει σινεμπλόκ τα είχαμε βάλει ανάποδα (αλλά και πάλι μέταλλο με μέταλλο δν ακουμπούσε αλλά τεσπά) περιμένω φλάντζα Κάρτερ ένα καθάρισμα το Κάρτερ και στο μοτέρ όπου μπορώ λάδια φίλτρο και βλέπουμε

Dalt0n
29/06/2020, 13:01
Το θέμα το άνοιξα όχι για να κοροϊδέψετε αλλά για να το δει κάποιο παιδι με Ρ1 που είχε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και να μου δώσει μια γνώμη... βρέθηκε ένα παιδί και μ είπε ότι είχε και αυτός ήχο μετά από βλάβη του βολάν και ήταν ένα ρουλεμάν πάνω στο καπάκι που βιδωνουν τα πηνία.. αλλά δν έκανε τόσο πολύ ήχο όσο εμένα

Dalt0n
29/06/2020, 13:03
Και όσο για την δουλειά μ και τα οικονομικά μ πιστεύω ότι στους μισούς και παραπάνω εδώ μέσα αν τύχαινε ζημιά στο μηχανάκι τους κοντά στο χιλιάρικο ε κάτι λίγο θα τα βρίσκανε και αυτοί δύσκολα

viper1
29/06/2020, 13:18
Νταλτονα άκου πως έχουν τα πράγματα γιατί ζεις στον κόσμο του Marlboro.
Από την αρχή που ξεκίνησες να γράφεις (και να'σαι καλά γιατί έχεις δώσει πολύ γέλιο) ασχολείσαι με μηχανάκια που δεν μπορείς οικονομικά να τα υποστηρίξεις δεν τα σέβεσαι σαν μηχανές πετάς ένα κάρο λεφτά σε μηχανικούς ανταλλακτικά μετατροπές, σπας τα μοτέρ αγοράζεις μηχανάκια χωρίς να φτιάξεις χαρτιά και τώρα πας και παίρνεις R1. Αν δεν ήξερες ότι τα R1 και τα fazer 1000 έχουν θέμα με το βολάν και δεν το ήξερε ούτε ο μηχανικός που το είδε πριν το πάρεις τότε περαστικά σου . Την διαδικασία την ξέρεις. Ανοίγετε μαζί με τον δικό σου το μοτέρ βάζετε τριμεταλλικα μέταλλα στρώσιμο σπάσιμο και πάλι από την αρχή. Όλα αυτά με τα σχεδόν 1000 ευρώ που παίρνεις. Προτείνω λοιπόν να βάλεις λίγο βαλβολινη στον εγκέφαλο και να βγάλεις τα φουλ συνθετικά λάδια που έχεις βάλει μπας και πήξει λίγο το μυαλό σου δεις ποια είναι η πραγματικότητα και αλλάξεις τρόπο σκέψης. Οι χαμένοι βέβαια θα είμαστε εμείς που θα χάσουμε τα engine reliability test.

Τα παραπάνω χωρίς ίχνος κοροϊδίας

Dalt0n
29/06/2020, 13:22
Νταλτονα άκου πως έχουν τα πράγματα γιατί ζεις στον κόσμο του Marlboro.
Από την αρχή που ξεκίνησες να γράφεις (και να'σαι καλά γιατί έχεις δώσει πολύ γέλιο) ασχολείσαι με μηχανάκια που δεν μπορείς οικονομικά να τα υποστηρίξεις δεν τα σέβεσαι σαν μηχανές πετάς ένα κάρο λεφτά σε μηχανικούς ανταλλακτικά μετατροπές, σπας τα μοτέρ αγοράζεις μηχανάκια χωρίς να φτιάξεις χαρτιά και τώρα πας και παίρνεις R1. Αν δεν ήξερες ότι τα R1 και τα fazer 1000 έχουν θέμα με το βολάν και δεν το ήξερε ούτε ο μηχανικός που το είδε πριν το πάρεις τότε περαστικά σου . Την διαδικασία την ξέρεις. Ανοίγετε μαζί με τον δικό σου το μοτέρ βάζετε τριμεταλλικα μέταλλα στρώσιμο σπάσιμο και πάλι από την αρχή. Όλα αυτά με τα σχεδόν 1000 ευρώ που παίρνεις. Προτείνω λοιπόν να βάλεις λίγο βαλβολινη στον εγκέφαλο και να βγάλεις τα φουλ συνθετικά λάδια που έχεις βάλει μπας και πήξει λίγο το μυαλό σου δεις ποια είναι η πραγματικότητα και αλλάξεις τρόπο σκέψης. Οι χαμένοι βέβαια θα είμαστε εμείς που θα χάσουμε τα engine reliability test.

Τα παραπάνω χωρίς ίχνος κοροϊδίας

Το θέμα με το βολάν το ξέραμε φιλτατε...τι θες να πεις τώρα ότι όλα όσα σπάνε βολάν τρώνε και τα κουζινετα..δν είναι έτσι..

Dalt0n
29/06/2020, 13:27
Γράφω στα τεχνικά για να πάρω μια γνώμη όχι για να μου πεις εσύ και ο κάθε ένας ότι μια ζωή αγοράζω χρεπια...το yamahaki ήταν πιπίλα δύο μήνες το προσέχω σαν τα μάτια μ..ε ήρθε η ώρα να παραδώσει το βολάν..δν κλαφτηκα για βολάν πηνία φλάντζα εργασία λάδια φίλτρο.τα έδωσα.. κλαφτηκα ότι μια ζωή είμαι τόσο γκαντεμης.. τέσσερα ρ1 απ' τον νομό ξέρω πού έσπασαν βολάν,το αλλάξανε και φύγανε σε μένα θα τύχει κάτι όμως

bulmont
29/06/2020, 13:38
...το yamahaki ήταν πιπίλα δύο μήνες το προσέχω σαν τα μάτια μ..ε ήρθε η ώρα να παραδώσει το βολάν....


Και ρε μάγκα τό 'χεις δυό μήνες και μας τό κρυβες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μην στο ματιάσουμε;;;;;;;;;;;;;;;;;

Dalt0n
29/06/2020, 14:32
Και ρε μάγκα τό 'χεις δυό μήνες και μας τό κρυβες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μην στο ματιάσουμε;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ναι

viper1
29/06/2020, 14:34
Γράφω στα τεχνικά για να πάρω μια γνώμη όχι για να μου πεις εσύ και ο κάθε ένας ότι μια ζωή αγοράζω χρεπια...το yamahaki ήταν πιπίλα δύο μήνες το προσέχω σαν τα μάτια μ..ε ήρθε η ώρα να παραδώσει το βολάν..δν κλαφτηκα για βολάν πηνία φλάντζα εργασία λάδια φίλτρο.τα έδωσα.. κλαφτηκα ότι μια ζωή είμαι τόσο γκαντεμης.. τέσσερα ρ1 απ' τον νομό ξέρω πού έσπασαν βολάν,το αλλάξανε και φύγανε σε μένα θα τύχει κάτι όμως

Ε πες οτι θέλεις παρηγοριά/ξεμάτιασμα

Κατ' αρχήν, να σου ξεκαθαρίσω κάτι: οι προσευχές του ξεματιάσματος- παρακάτω - λέγονται μια ή τρεις φορές. Εάν την ώρα που λες την προσευχή μπερδεύεις τα λόγια σου ή χασμουριέσαι, είναι σίγουρο 100%, ότι το άτομο «έχει μάτι».

- Δοκίμασε λοιπόν την ευχή στο μάτιασμα, όπως το «Πάτερ ημών» 3 φορές και θα δεις αμέσως τα αποτελέσματα. Μη ξεχάσεις να βάλεις και λίγη πίστη στην ευχή, κάνει πιο δυνατή τη συνταγή.

- Έπειτα είναι «Η προσευχή της Παναγίας», που πάει ως εξής:
«Η Κυρά η Δέσποινα εντύθηκε, εστολίστηκε, εμυροβολήθηκε. Στο τρίστρατο εκάθισε. Πονηρός οφθαλμός την είδε και την εμάτιασε. Την βλέπει ο Υιός της ο μονογενής και της λέει "Τι έχεις Δέσποινα και Κυρά και Μητέρα μου και είσαι αρρωστημένη;" Κι εκείνη του απάντησε "Πονηρός οφθαλμός με είδε και με εμάτιασε και πόνεσε το κεφάλι μου". Και γυρνάει ο Γιος της και της λέει "Και δεν ξέρεις, μάνα Μου, να πεις "ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά".
Ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά. Ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά. Ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά.»

- Παρομοίως «Η προσευχή της γης»:
«Εικοσιπέντε Δεκεμβρίου Χριστός γεννάται. Η ημέρα εκείνη και τούτη μία λογάται. Στο όνομα του Χριστού και της Παναγίας, του Άγιου Παντελεήμονα και (όνομα ατόμου), πάρε γης το βάρος του και δως του την υγειά του. Της υγειάς του να 'ναι»

- Μπορείς να χρησιμοποιήσεις επίσης με τον ίδιο τρόπο και την προσευχή «των Αγίων Αναργύρων», που έχει ως εξής:
«Ιησούς Χριστός επέρασε και πάλι ξαναπέρασε. Το ραβδί του ακούμπησε τον όφι και την όφισσα και την κακιά γειτόνισσα. Άγιοι Ανάργυροι θαυματουργοί, Κοσμά και Δαμιανέ, δωρεά ελάβατε, δωρεά να δώσετε του (όνομα) το κακό να σκορπίσετε. Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά, η κυρά η Παναγιά που σκορπίζει τα κακά»

- Ύστερα, υπάρχει η μέθοδος με το αλατόνερο, όπου γεμίζεις ένα ποτήρι με νερό και βάζεις με το χέρι σου μια χούφτα αλάτι (χοντρό ή ψιλό). Ανακατεύεις λέγοντας μια προσευχή (από τις παραπάνω). Στο τέλος ζητάς να διαλυθεί το μάτι, όπως το αλάτι διαλύεται στο νερό και χύνεις το νερό στην τουαλέτα, ενώ πλένεις το ποτήρι αμέσως.

- Δουλειά κάνουν και τα λουλούδια από τον επιτάφιο.
Λες την προσευχή και ταυτόχρονα καις στο λιβανιστήρι λουλούδια επιταφίου για το κακό μάτι αλλά και για τον καθαρισμό της ενέργειας.

- Ενώ το λάδι έχει την εξής χρησιμότητα:
Βάζεις σε ένα μικρό ποτήρι νερό και στάζεις τρεις σταγόνες λάδι. Λες την προσευχή. Μετά αλείβεις το μέτωπο του ατόμου με λίγο νερό. Η παράδοση θέλει το λάδι να διαλύεται μαζί με το κακό μάτι.

Σημαντικό επίσης ρόλο παίζει και η αγριμονιά με τον απήγανο.
Καις αγριμονιά και απήγανο μαζί με λιβάνι στο θυμιατό και λιβανίζεις το άτομο για να καθαρίσει. Λέγεται πως έτσι οι αρνητικές ενέργειες απωθούνται και καθαρίζει η αύρα του.

- Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα λευκό κερί. Πώς;
Αλείφεις ένα λευκό κερί με λίγο αγιασμό ή λάδι από το καντήλι. Λες την προσευχή και κάνεις γύρω από το άτομο τρεις κύκλους. Τέλος, το σβήνεις σαλιώνοντας τα δάχτυλά σου ή με κηροσβέστη, ενώ φροντίζεις να φυλάξεις το κερί για ανάλογες περιπτώσεις.

thunder ace
29/06/2020, 20:35
Ε πες οτι θέλεις παρηγοριά/ξεμάτιασμα

Κατ' αρχήν, να σου ξεκαθαρίσω κάτι: οι προσευχές του ξεματιάσματος- παρακάτω - λέγονται μια ή τρεις φορές. Εάν την ώρα που λες την προσευχή μπερδεύεις τα λόγια σου ή χασμουριέσαι, είναι σίγουρο 100%, ότι το άτομο «έχει μάτι».

- Δοκίμασε λοιπόν την ευχή στο μάτιασμα, όπως το «Πάτερ ημών» 3 φορές και θα δεις αμέσως τα αποτελέσματα. Μη ξεχάσεις να βάλεις και λίγη πίστη στην ευχή, κάνει πιο δυνατή τη συνταγή.

- Έπειτα είναι «Η προσευχή της Παναγίας», που πάει ως εξής:
«Η Κυρά η Δέσποινα εντύθηκε, εστολίστηκε, εμυροβολήθηκε. Στο τρίστρατο εκάθισε. Πονηρός οφθαλμός την είδε και την εμάτιασε. Την βλέπει ο Υιός της ο μονογενής και της λέει "Τι έχεις Δέσποινα και Κυρά και Μητέρα μου και είσαι αρρωστημένη;" Κι εκείνη του απάντησε "Πονηρός οφθαλμός με είδε και με εμάτιασε και πόνεσε το κεφάλι μου". Και γυρνάει ο Γιος της και της λέει "Και δεν ξέρεις, μάνα Μου, να πεις "ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά".
Ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά. Ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά. Ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά.»

- Παρομοίως «Η προσευχή της γης»:
«Εικοσιπέντε Δεκεμβρίου Χριστός γεννάται. Η ημέρα εκείνη και τούτη μία λογάται. Στο όνομα του Χριστού και της Παναγίας, του Άγιου Παντελεήμονα και (όνομα ατόμου), πάρε γης το βάρος του και δως του την υγειά του. Της υγειάς του να 'ναι»

- Μπορείς να χρησιμοποιήσεις επίσης με τον ίδιο τρόπο και την προσευχή «των Αγίων Αναργύρων», που έχει ως εξής:
«Ιησούς Χριστός επέρασε και πάλι ξαναπέρασε. Το ραβδί του ακούμπησε τον όφι και την όφισσα και την κακιά γειτόνισσα. Άγιοι Ανάργυροι θαυματουργοί, Κοσμά και Δαμιανέ, δωρεά ελάβατε, δωρεά να δώσετε του (όνομα) το κακό να σκορπίσετε. Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά, η κυρά η Παναγιά που σκορπίζει τα κακά»

- Ύστερα, υπάρχει η μέθοδος με το αλατόνερο, όπου γεμίζεις ένα ποτήρι με νερό και βάζεις με το χέρι σου μια χούφτα αλάτι (χοντρό ή ψιλό). Ανακατεύεις λέγοντας μια προσευχή (από τις παραπάνω). Στο τέλος ζητάς να διαλυθεί το μάτι, όπως το αλάτι διαλύεται στο νερό και χύνεις το νερό στην τουαλέτα, ενώ πλένεις το ποτήρι αμέσως.

- Δουλειά κάνουν και τα λουλούδια από τον επιτάφιο.
Λες την προσευχή και ταυτόχρονα καις στο λιβανιστήρι λουλούδια επιταφίου για το κακό μάτι αλλά και για τον καθαρισμό της ενέργειας.

- Ενώ το λάδι έχει την εξής χρησιμότητα:
Βάζεις σε ένα μικρό ποτήρι νερό και στάζεις τρεις σταγόνες λάδι. Λες την προσευχή. Μετά αλείβεις το μέτωπο του ατόμου με λίγο νερό. Η παράδοση θέλει το λάδι να διαλύεται μαζί με το κακό μάτι.

Σημαντικό επίσης ρόλο παίζει και η αγριμονιά με τον απήγανο.
Καις αγριμονιά και απήγανο μαζί με λιβάνι στο θυμιατό και λιβανίζεις το άτομο για να καθαρίσει. Λέγεται πως έτσι οι αρνητικές ενέργειες απωθούνται και καθαρίζει η αύρα του.

- Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα λευκό κερί. Πώς;
Αλείφεις ένα λευκό κερί με λίγο αγιασμό ή λάδι από το καντήλι. Λες την προσευχή και κάνεις γύρω από το άτομο τρεις κύκλους. Τέλος, το σβήνεις σαλιώνοντας τα δάχτυλά σου ή με κηροσβέστη, ενώ φροντίζεις να φυλάξεις το κερί για ανάλογες περιπτώσεις.

13 vroom απο εμενα ,μονο και μονο που καθησες και εγραψες ολα αυτα!!!!!!!!!!!!!

viper1
29/06/2020, 22:08
13 vroom απο εμενα ,μονο και μονο που καθησες και εγραψες ολα αυτα!!!!!!!!!!!!!

Κάνεις πλάκα. Σιγά μην έγραφα. Κλοπη paste έγινε

doctoras
30/06/2020, 08:57
Το καλο(-αξιόπιστο) μηχανάκι στις υπερωρίες των "κοφτεων" με τα ακόλουθα σκασιματα των εξατμισεων φαίνεται
Ετσι γιατι ειμεθα οι "τρομοκρατες" των οδώνΕ :)

Kickstart
30/06/2020, 09:10
Ε πες οτι θέλεις παρηγοριά/ξεμάτιασμα

Κατ' αρχήν, να σου ξεκαθαρίσω κάτι: οι προσευχές του ξεματιάσματος- παρακάτω - λέγονται μια ή τρεις φορές. Εάν την ώρα που λες την προσευχή μπερδεύεις τα λόγια σου ή χασμουριέσαι, είναι σίγουρο 100%, ότι το άτομο «έχει μάτι».

- Δοκίμασε λοιπόν την ευχή στο μάτιασμα, όπως το «Πάτερ ημών» 3 φορές και θα δεις αμέσως τα αποτελέσματα. Μη ξεχάσεις να βάλεις και λίγη πίστη στην ευχή, κάνει πιο δυνατή τη συνταγή.

- Έπειτα είναι «Η προσευχή της Παναγίας», που πάει ως εξής:
«Η Κυρά η Δέσποινα εντύθηκε, εστολίστηκε, εμυροβολήθηκε. Στο τρίστρατο εκάθισε. Πονηρός οφθαλμός την είδε και την εμάτιασε. Την βλέπει ο Υιός της ο μονογενής και της λέει "Τι έχεις Δέσποινα και Κυρά και Μητέρα μου και είσαι αρρωστημένη;" Κι εκείνη του απάντησε "Πονηρός οφθαλμός με είδε και με εμάτιασε και πόνεσε το κεφάλι μου". Και γυρνάει ο Γιος της και της λέει "Και δεν ξέρεις, μάνα Μου, να πεις "ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά".
Ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά. Ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά. Ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά.»

- Παρομοίως «Η προσευχή της γης»:
«Εικοσιπέντε Δεκεμβρίου Χριστός γεννάται. Η ημέρα εκείνη και τούτη μία λογάται. Στο όνομα του Χριστού και της Παναγίας, του Άγιου Παντελεήμονα και (όνομα ατόμου), πάρε γης το βάρος του και δως του την υγειά του. Της υγειάς του να 'ναι»

- Μπορείς να χρησιμοποιήσεις επίσης με τον ίδιο τρόπο και την προσευχή «των Αγίων Αναργύρων», που έχει ως εξής:
«Ιησούς Χριστός επέρασε και πάλι ξαναπέρασε. Το ραβδί του ακούμπησε τον όφι και την όφισσα και την κακιά γειτόνισσα. Άγιοι Ανάργυροι θαυματουργοί, Κοσμά και Δαμιανέ, δωρεά ελάβατε, δωρεά να δώσετε του (όνομα) το κακό να σκορπίσετε. Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά, η κυρά η Παναγιά που σκορπίζει τα κακά»

- Ύστερα, υπάρχει η μέθοδος με το αλατόνερο, όπου γεμίζεις ένα ποτήρι με νερό και βάζεις με το χέρι σου μια χούφτα αλάτι (χοντρό ή ψιλό). Ανακατεύεις λέγοντας μια προσευχή (από τις παραπάνω). Στο τέλος ζητάς να διαλυθεί το μάτι, όπως το αλάτι διαλύεται στο νερό και χύνεις το νερό στην τουαλέτα, ενώ πλένεις το ποτήρι αμέσως.

- Δουλειά κάνουν και τα λουλούδια από τον επιτάφιο.
Λες την προσευχή και ταυτόχρονα καις στο λιβανιστήρι λουλούδια επιταφίου για το κακό μάτι αλλά και για τον καθαρισμό της ενέργειας.

- Ενώ το λάδι έχει την εξής χρησιμότητα:
Βάζεις σε ένα μικρό ποτήρι νερό και στάζεις τρεις σταγόνες λάδι. Λες την προσευχή. Μετά αλείβεις το μέτωπο του ατόμου με λίγο νερό. Η παράδοση θέλει το λάδι να διαλύεται μαζί με το κακό μάτι.

Σημαντικό επίσης ρόλο παίζει και η αγριμονιά με τον απήγανο.
Καις αγριμονιά και απήγανο μαζί με λιβάνι στο θυμιατό και λιβανίζεις το άτομο για να καθαρίσει. Λέγεται πως έτσι οι αρνητικές ενέργειες απωθούνται και καθαρίζει η αύρα του.

- Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα λευκό κερί. Πώς;
Αλείφεις ένα λευκό κερί με λίγο αγιασμό ή λάδι από το καντήλι. Λες την προσευχή και κάνεις γύρω από το άτομο τρεις κύκλους. Τέλος, το σβήνεις σαλιώνοντας τα δάχτυλά σου ή με κηροσβέστη, ενώ φροντίζεις να φυλάξεις το κερί για ανάλογες περιπτώσεις.

419235

nassosxlvbros
30/06/2020, 10:49
Ας επαναληφθώ και ας με πείτε γραφικό...

1) μηχανάκι σούπερσπόρτ 1000άρι-με γνωστά κουσούρια- 16 ετών...
α) 30000κμ σε 16 χρόνια.... τι πιθανότητες έχει να μην έχουν γυρίσει χιλιόμετρα;
β) Όσο καλό και αν φαίνεται εμφανισιακά,πόσο καλά συντηρημένο ήταν;
γ) Ο μάστορας με το κατσαβίδι τσέκαρε ανοχές; μάλιστα... Άμα έχεις έμπειρο μάτι και ενσωματωμένο μικρόμετρο τι να κλάσουν δηλάδή τα όργανα...

2) Μήπως-λέω μήπως- το κουδούνισμα είναι από κάτω από τα πιστόνια;

3) Αγοράζεις μεταχείρω βολάν και προσπαθείς-σεβαστό-να το κάνεις μηχανάκι...όμως πόσο σίγουρο είναι το μεταχείρω βολάν σε ένα μηχανάκι που βαράει βολάν κάθε τρεις και λίγο; και,
4) τι γνώμη να πάρεις α) από ένα φόρουμ που δεν είναι και όλοι μηχανολόγοι μηχανικοί..β) δεν έχουν όλοι το ίδιο μηχανάκι με σένα να σε κατευθύνουν πιο σωστά,και γ) με μισολυμένο μοτέρ-και φαντάζομαι πάνω στη μοτοσυκλέτα-πόσο αξιόπιστη γνώμη να βρεις;

Για μένα λύσε ΟΛΟ το μοτέρ και εξέτασε προσεκτικά (ανοχές-φθορές κλπ) ένα-ένα κομμάτι, αν θες να βγάλεις άκρη 100%

Εννοείται εντελώς φιλικά,γιατί όλοι την έχουμε φάει τη φόλα.... (ή σχεδόν όλοι...)

Lioulios
30/06/2020, 11:04
Αυτο ειναι και το πιο σωστο .
Να λυθει δηλ όλο.

nassosxlvbros
30/06/2020, 11:14
Αυτο ειναι και το πιο σωστο .
Να λυθει δηλ όλο.

Έπρεπε να είχε γίνει στην πρώτη υποψία θορύβου.... :(

teogtp
30/06/2020, 11:45
Έπρεπε να είχε γίνει στην πρώτη υποψία θορύβου.... :(

Έτσι δουλεύουν αυτά.




:D

buckley
30/06/2020, 12:27
Έτσι δουλεύουν αυτά.




:D

Έτσι δουλεύουν άλλα :smokin:

panavour
30/06/2020, 12:42
Νταλτονα άκου πως έχουν τα πράγματα γιατί ζεις στον κόσμο του Marlboro.
Από την αρχή που ξεκίνησες να γράφεις (και να'σαι καλά γιατί έχεις δώσει πολύ γέλιο) ασχολείσαι με μηχανάκια που δεν μπορείς οικονομικά να τα υποστηρίξεις δεν τα σέβεσαι σαν μηχανές πετάς ένα κάρο λεφτά σε μηχανικούς ανταλλακτικά μετατροπές, σπας τα μοτέρ αγοράζεις μηχανάκια χωρίς να φτιάξεις χαρτιά και τώρα πας και παίρνεις R1. Αν δεν ήξερες ότι τα R1 και τα fazer 1000 έχουν θέμα με το βολάν και δεν το ήξερε ούτε ο μηχανικός που το είδε πριν το πάρεις τότε περαστικά σου . Την διαδικασία την ξέρεις. Ανοίγετε μαζί με τον δικό σου το μοτέρ βάζετε τριμεταλλικα μέταλλα στρώσιμο σπάσιμο και πάλι από την αρχή. Όλα αυτά με τα σχεδόν 1000 ευρώ που παίρνεις. Προτείνω λοιπόν να βάλεις λίγο βαλβολινη στον εγκέφαλο και να βγάλεις τα φουλ συνθετικά λάδια που έχεις βάλει μπας και πήξει λίγο το μυαλό σου δεις ποια είναι η πραγματικότητα και αλλάξεις τρόπο σκέψης. Οι χαμένοι βέβαια θα είμαστε εμείς που θα χάσουμε τα engine reliability test.

Τα παραπάνω χωρίς ίχνος κοροϊδίας

Γιατι ρε φιλε μας το κανεις αυτο?γιατι πας να βαλεις μυαλο στην καλυτερη και πιο διασκεδαστικη πενα του φορουμ?τι θελεις τωρα να μας ριξεις στην καταθλιψη εν μεσω κορωνοιου εμας τους ηλικιωμενους που δεν εχουμε αλλη διασκεδαση κλεισμενοι στο σπιτι?ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ

thunder ace
30/06/2020, 12:58
Γιατι ρε φιλε μας το κανεις αυτο?γιατι πας να βαλεις μυαλο στην καλυτερη και πιο διασκεδαστικη πενα του φορουμ?τι θελεις τωρα να μας ριξεις στην καταθλιψη εν μεσω κορωνοιου εμας τους ηλικιωμενους που δεν εχουμε αλλη διασκεδαση κλεισμενοι στο σπιτι?ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ

Εγώ διαβάζω και το "καναρίνι"

buckley
30/06/2020, 13:23
Εγώ διαβάζω και το "καναρίνι"

Κάντε μια επανάληψη γιατί από βδομάδα γράφετε :bawl:

Dalt0n
30/06/2020, 14:57
Ας επαναληφθώ και ας με πείτε γραφικό...

1) μηχανάκι σούπερσπόρτ 1000άρι-με γνωστά κουσούρια- 16 ετών...
α) 30000κμ σε 16 χρόνια.... τι πιθανότητες έχει να μην έχουν γυρίσει χιλιόμετρα;
β) Όσο καλό και αν φαίνεται εμφανισιακά,πόσο καλά συντηρημένο ήταν;
γ) Ο μάστορας με το κατσαβίδι τσέκαρε ανοχές; μάλιστα... Άμα έχεις έμπειρο μάτι και ενσωματωμένο μικρόμετρο τι να κλάσουν δηλάδή τα όργανα...

2) Μήπως-λέω μήπως- το κουδούνισμα είναι από κάτω από τα πιστόνια;

3) Αγοράζεις μεταχείρω βολάν και προσπαθείς-σεβαστό-να το κάνεις μηχανάκι...όμως πόσο σίγουρο είναι το μεταχείρω βολάν σε ένα μηχανάκι που βαράει βολάν κάθε τρεις και λίγο; και,
4) τι γνώμη να πάρεις α) από ένα φόρουμ που δεν είναι και όλοι μηχανολόγοι μηχανικοί..β) δεν έχουν όλοι το ίδιο μηχανάκι με σένα να σε κατευθύνουν πιο σωστά,και γ) με μισολυμένο μοτέρ-και φαντάζομαι πάνω στη μοτοσυκλέτα-πόσο αξιόπιστη γνώμη να βρεις;

Για μένα λύσε ΟΛΟ το μοτέρ και εξέτασε προσεκτικά (ανοχές-φθορές κλπ) ένα-ένα κομμάτι, αν θες να βγάλεις άκρη 100%

Εννοείται εντελώς φιλικά,γιατί όλοι την έχουμε φάει τη φόλα.... (ή σχεδόν όλοι...)



Εσείς με έναν ήχο λύνετε όλο το μοτέρ;
Χρειάζεστε βοήθεια τελικά

viper1
30/06/2020, 15:11
Εσείς με έναν ήχο λύνετε όλο το μοτέρ;
Χρειάζεστε βοήθεια τελικά

Εμείς δεν έχουμε R1 που να βαράει το μοτέρ :bawl:

viper1
30/06/2020, 15:12
Κάντε μια επανάληψη γιατί από βδομάδα γράφετε :bawl:

Εγώ που θα το βάψω κίτρινο περνάω τις εξετάσεις δάσκαλε?

Bowleno
30/06/2020, 15:13
Εσείς με έναν ήχο λύνετε όλο το μοτέρ;
Χρειάζεστε βοήθεια τελικά

Ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις ότι το φτηνό τρώει τον παρά στην τελική...:rolleyes:

KotsosDR
30/06/2020, 15:26
Εσείς με έναν ήχο λύνετε όλο το μοτέρ;


Με έναν απλό ήχο όχι , αλλά με ήχο που το ροένα χορεύει μακαρένα .... ξέρω γω , ναι.

teogtp
30/06/2020, 17:07
Ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις ότι το φτηνό τρώει τον παρά στην τελική...:rolleyes:

Αν ο Παρας μακρύνει γραναζωμα,τον φτάνει τον Φτηνό;

Dalt0n
30/06/2020, 17:36
Δν καταλάβατε κάτι..δν ήταν κνν παρτάλι το Ρ1...και καινούργιο ζελατίνα να το πάρεις θα πάθει βολάν θες δν θες...Σε σπάνιες περιπτώσεις μόνο έχεις περαιτέρω θέματα μετά την βλάβη του βολάν... στην δική μ περίπτωση κιόλας χτύπησαν οι μαγνήτες σε χαμηλές στροφές σε άλλους έχει γίνει η ζημιά σε πολύ υψηλές στροφές και πάλι ζημιά στο μοτέρ δν έκαναν...

teogtp
30/06/2020, 17:43
Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες ότι το συγκεκριμένο μοντέλο ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΒΟΛΑΝ.
Ξεκολλάνε οι μαγνήτες και χαιρετα μου τον Πλάτανο.
Δεν είναι θέμα γκαντεμιας.

Lioulios
30/06/2020, 18:21
Δεν ηταν το μηχανακι σου ενα απλο 04αρι R1που το πηρες το 2005 και βαρεσε .
Το μηχανακι που αγορασες εχει βλαστημήσει την μανα και τον πατερα του 16 χρονια τωρα .
Δεν ειναι africa twin 750 ή αλλο ον οφ 20ετιας...να χει κανει το γυρο του κοσμου .
Εχει βαρεσει ανελεητους κοφτες .
Αυτο πρεπει να καταλαβεις .
Ολα τα πραγματα εχουν .
καποια αντοχη στο χρονο
Οταν ακους κατι μεταλλικο σε τετοιο μοτερ .....το ανοιγεις χθες

Bowleno
30/06/2020, 20:00
Δν καταλάβατε κάτι..δν ήταν κνν παρτάλι το Ρ1...και καινούργιο ζελατίνα να το πάρεις θα πάθει βολάν θες δν θες...Σε σπάνιες περιπτώσεις μόνο έχεις περαιτέρω θέματα μετά την βλάβη του βολάν... στην δική μ περίπτωση κιόλας χτύπησαν οι μαγνήτες σε χαμηλές στροφές σε άλλους έχει γίνει η ζημιά σε πολύ υψηλές στροφές και πάλι ζημιά στο μοτέρ δν έκαναν...

16 ετών σούπερ σπορ και να μην είναι παρτάλι;:rolleyes:
Μάλλον εσύ κάνεις κάτι λάθος.
Αυτό σου λέμε όλοι εδώ πέρα.

@teogtp, τονε παίρνεις, ναι;:moutza::bawl:

Dalt0n
01/07/2020, 02:40
http://youtu.be/wF3gKWf110w

George_Sp
01/07/2020, 04:19
δε θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκροθαφτη! :lol: :beer:

KotsosDR
01/07/2020, 07:27
Έλα , ducati έγινε!

nassosxlvbros
01/07/2020, 09:33
Έτσι δουλεύουν άλλα :smokin:

Ευρωπαϊκής καταγωγής και προελεύσεως.... ;)

nassosxlvbros
01/07/2020, 09:41
Δν καταλάβατε κάτι..δν ήταν κνν παρτάλι το Ρ1...και καινούργιο ζελατίνα να το πάρεις θα πάθει βολάν θες δν θες...Σε σπάνιες περιπτώσεις μόνο έχεις περαιτέρω θέματα μετά την βλάβη του βολάν... στην δική μ περίπτωση κιόλας χτύπησαν οι μαγνήτες σε χαμηλές στροφές σε άλλους έχει γίνει η ζημιά σε πολύ υψηλές στροφές και πάλι ζημιά στο μοτέρ δν έκαναν...

Μια χαρά καταλάβαμε...
Έχουμε κάνει και μεις τις αγορές μας από σβέρκο...
Και σε μας ο μηχανικός μας έλεγε το κούκο για αηδόνι...
Και μεις πιστέψαμε πως για καιρό "δε θέλει ούτε ευρώ να ρίξεις" και στη πρώτη αλλαγή που βγήκαν οι βαλβολίνες που είχε βάλει ο πονηρίδης βάραγε σα να γαμιόντουσαν σκελετοι σε λαμαρίνες...
Και μεις σαν Ελληνάρες δε θέλαμε να παραδεχτούμε πως αγοράσαμε τη σκισμένη μπουρδελάρα που έλιωνε σε εθνικές και πίστα (με φυλαγμένα τα φαιρινγκ ενίοτε) για παρθένο τεφαρίκι γιατί απλά:
α) μας γυάλισε
β) τόχαμε ποθημένο
γ) η πρώην τόσκασε με μηχανόβιο
δ) έχει ο γείτονας ο χλεχλές και δε θάχω εγώ πού'μαι και τιμονάρα;...
ε) περισσεύαν φράγκα για μαλακίες άσχετα αν μετά ή δεν περίσσευαν ή τα κλαίγαμε μήνες...

Άρα ΚΑΙ καταλάβαμε ΚΑΙ σε νιώθουμε...

Οπότε κοντολογίς,οι λύσεις είναι 2 (στη μία κάθεσαι και κλαίγεσαι σε φόρουμ φίλους μαστόρους τριγύρω μάνα,αδερφή αραβωνιάρα κλπ) άρα μένει η εξής μία: ΠΟΥΛΑ ΤΟ....
Και όχι τόσο για το χρηματικό κέρδος, όσο για το ψυχολογικό.... Μια ζωή είναι αν είναι να χαλιέσαι κάθε 3 και λίγο άστο να πάει....

buckley
01/07/2020, 10:05
Μια χαρά καταλάβαμε...
Έχουμε κάνει και μεις τις αγορές μας από σβέρκο...
Και σε μας ο μηχανικός μας έλεγε το κούκο για αηδόνι...
Και μεις πιστέψαμε πως για καιρό "δε θέλει ούτε ευρώ να ρίξεις" και στη πρώτη αλλαγή που βγήκαν οι βαλβολίνες που είχε βάλει ο πονηρίδης βάραγε σα να γαμιόντουσαν σκελετοι σε λαμαρίνες...
Και μεις σαν Ελληνάρες δε θέλαμε να παραδεχτούμε πως αγοράσαμε τη σκισμένη μπουρδελάρα που έλιωνε σε εθνικές και πίστα (με φυλαγμένα τα φαιρινγκ ενίοτε) για παρθένο τεφαρίκι γιατί απλά:
α) μας γυάλισε
β) τόχαμε ποθημένο
γ) η πρώην τόσκασε με μηχανόβιο
δ) έχει ο γείτονας ο λεχλες δε θάχω εγώ πού'μαι και τιμονάρα;...
ε) περισσεύαν φράγκα για μαλακίες άσχετα αν μετά ή δεν περίσσευαν ή τα κλαίγαμε μήνες...

Άρα ΚΑΙ καταλάβαμε ΚΑΙ σε νιώθουμε...

Οπότε κοντολογίς,οι λύσεις είναι 2 (στη μία κάθεσαι και κλαίγεσαι σε φόρουμ φίλους μαστόρους τριγύρω μάνα,αδερφή αραβωνιάρα κλπ) άρα ένει η εξής μία: ΠΟΥΛΑ ΤΟ....
Και όχι τόσο για το χρηματικό κέρδος, όσο για το ψυχολογικό.... Μια ζωή είναι αν είναι να χαλιέσαι κάθε 3 και λίγο άστο να πάει....

Εγώ γιατί υποπτεύομαι ότι για κάτι τέτοια ζει ;)

viper1
01/07/2020, 10:41
Μια χαρά καταλάβαμε...
Έχουμε κάνει και μεις τις αγορές μας από σβέρκο...
Και σε μας ο μηχανικός μας έλεγε το κούκο για αηδόνι...
Και μεις πιστέψαμε πως για καιρό "δε θέλει ούτε ευρώ να ρίξεις" και στη πρώτη αλλαγή που βγήκαν οι βαλβολίνες που είχε βάλει ο πονηρίδης βάραγε σα να γαμιόντουσαν σκελετοι σε λαμαρίνες...
Και μεις σαν Ελληνάρες δε θέλαμε να παραδεχτούμε πως αγοράσαμε τη σκισμένη μπουρδελάρα που έλιωνε σε εθνικές και πίστα (με φυλαγμένα τα φαιρινγκ ενίοτε) για παρθένο τεφαρίκι γιατί απλά:
α) μας γυάλισε
β) τόχαμε ποθημένο
γ) η πρώην τόσκασε με μηχανόβιο
δ) έχει ο γείτονας ο λεχλες δε θάχω εγώ πού'μαι και τιμονάρα;...
ε) περισσεύαν φράγκα για μαλακίες άσχετα αν μετά ή δεν περίσσευαν ή τα κλαίγαμε μήνες...

Άρα ΚΑΙ καταλάβαμε ΚΑΙ σε νιώθουμε...

Οπότε κοντολογίς,οι λύσεις είναι 2 (στη μία κάθεσαι και κλαίγεσαι σε φόρουμ φίλους μαστόρους τριγύρω μάνα,αδερφή αραβωνιάρα κλπ) άρα ένει η εξής μία: ΠΟΥΛΑ ΤΟ....
Και όχι τόσο για το χρηματικό κέρδος, όσο για το ψυχολογικό.... Μια ζωή είναι αν είναι να χαλιέσαι κάθε 3 και λίγο άστο να πάει....

Να το πουλήσει αλλά είναι στο όνομα του ?:lol:

Dalt0n
01/07/2020, 12:44
Είδε κανείς σας το βιντεάκι ή άλλοι ότι να ναι είστε.. το βίντεο είναι απ' το YouTube από κάποιον που είχε ίδιο ήχο με μένα και είχε υποψίες πως ήταν κουζινετο μπιελας και τελικά βρήκε πως ο ήχος προερχόταν από το γρανάζι που συνδέει το γρανάζι της μίζας με το γρανάζι του κομπλερ..(το συγκεκριμένο γρανάζι βρίσκεται ακριβώς πίσω απ' το βολάν οπότε καθόλου απίθανο να την ακούσει κάπως μετά την ζημιά του βολάν).. το κοίταξα τώρα και έχει λίγο τζόγο.. λίγο όμως... ο τύπος στο βίντεο λέει η το αλλάζεις ή βάζεις μια ροδέλα... Ολόκληρο μοτό.γρ ένας yamahakias δν υπάρχει να μας πει κάτι ρ φίλε κάτι.. κάνεις δν έπαθε βολάν εδώ μέσα;.. έστω κάποιος να μας πει αν αυτός ο λίγος τζόγος που έχει είμαι φυσιολογικός είναι έτσι δλδ...μην βάλω ροδέλα και κάνω ζημιά...

Lioulios
01/07/2020, 12:58
Κάνει δεν μπορεί να δώσει λύση στο περίπου από μακριά και στα τυφλά .

nassosxlvbros
01/07/2020, 12:59
Είδε κανείς σας το βιντεάκι ή άλλοι ότι να ναι είστε.. το βίντεο είναι απ' το YouTube από κάποιον που είχε ίδιο ήχο* με μένα και είχε υποψίες πως ήταν κουζινετο μπιελας και τελικά βρήκε πως ο ήχος προερχόταν από το γρανάζι που συνδέει το γρανάζι της μίζας με το γρανάζι του κομπλερ..(το συγκεκριμένο γρανάζι βρίσκεται ακριβώς πίσω απ' το βολάν οπότε καθόλου απίθανο να την ακούσει κάπως μετά την ζημιά του βολάν).. το κοίταξα τώρα και έχει λίγο τζόγο.. λίγο όμως... ο τύπος στο βίντεο λέει η το αλλάζεις ή βάζεις μια ροδέλα... Ολόκληρο μοτό.γρ ένας yamahakias δν υπάρχει να μας πει κάτι ρ φίλε κάτι.. κάνεις δν έπαθε βολάν εδώ μέσα;.. έστω κάποιος να μας πει αν αυτός ο λίγος τζόγος που έχει είμαι φυσιολογικός είναι έτσι δλδ...μην βάλω ροδέλα και κάνω ζημιά...


*YouTube .....Όπως λέμε "αρχιμηχανικός της ΥΑΜΑΗΑ βαθύς γνώστης των R1" ...:rolleyes:


Buckley σα να αχνοφαίνεται πως έχεις δίκιο....

nassosxlvbros
01/07/2020, 13:20
Εσείς με έναν ήχο λύνετε όλο το μοτέρ;
Χρειάζεστε βοήθεια τελικά

Όχι όλοι, μερικοί τα αφήνουν... :D

Και μετά η χρειάζονται βοήθεια η γράφουν τα γνωστά κλαψ λυγμ κουέκ γκασπ αγκρ...γρμ στη Λιμνούπολη,εεεεε στα μοτοφόρουμ.... :beer:

panavour
02/07/2020, 12:41
Είδε κανείς σας το βιντεάκι ή άλλοι ότι να ναι είστε.. το βίντεο είναι απ' το YouTube από κάποιον που είχε ίδιο ήχο με μένα και είχε υποψίες πως ήταν κουζινετο μπιελας και τελικά βρήκε πως ο ήχος προερχόταν από το γρανάζι που συνδέει το γρανάζι της μίζας με το γρανάζι του κομπλερ..(το συγκεκριμένο γρανάζι βρίσκεται ακριβώς πίσω απ' το βολάν οπότε καθόλου απίθανο να την ακούσει κάπως μετά την ζημιά του βολάν).. το κοίταξα τώρα και έχει λίγο τζόγο.. λίγο όμως... ο τύπος στο βίντεο λέει η το αλλάζεις ή βάζεις μια ροδέλα... Ολόκληρο μοτό.γρ ένας yamahakias δν υπάρχει να μας πει κάτι ρ φίλε κάτι.. κάνεις δν έπαθε βολάν εδώ μέσα;.. έστω κάποιος να μας πει αν αυτός ο λίγος τζόγος που έχει είμαι φυσιολογικός είναι έτσι δλδ...μην βάλω ροδέλα και κάνω ζημιά...

Ρε κουμπαρε με τοσα λεφτα που εχεις δωσει στα χρεπια,με κουμπουριες που θα μπορουσες να φας,με δοσοληψιες με την αστυνομια ,απο αμφιβολου νομιμοτητας αγορες που εχεις κανει κατα το παρελθον,μηπως θαπρεπε να εγκαταλειψεις το αθλημα και να μαζεψεις λεφτουδακια να παρεις κανενα καινουργιο κινεζοπαπο να ησυχασεις κιολας???Θα σε στερηθουμε βεβαια,και θα χασουμε την ΠΙΟ ΕΥΘΥΜΗ ΠΕΝΑ του φορουμ ,αλλα γι σενα το λεω ειλικρινα.

Dalt0n
02/07/2020, 15:58
Ρε κουμπαρε με τοσα λεφτα που εχεις δωσει στα χρεπια,με κουμπουριες που θα μπορουσες να φας,με δοσοληψιες με την αστυνομια ,απο αμφιβολου νομιμοτητας αγορες που εχεις κανει κατα το παρελθον,μηπως θαπρεπε να εγκαταλειψεις το αθλημα και να μαζεψεις λεφτουδακια να παρεις κανενα καινουργιο κινεζοπαπο να ησυχασεις κιολας???Θα σε στερηθουμε βεβαια,και θα χασουμε την ΠΙΟ ΕΥΘΥΜΗ ΠΕΝΑ του φορουμ ,αλλα γι σενα το λεω ειλικρινα.

Μιλάς για πράγματα που είναι στην φαντασία σ.δν έχω να πω κάτι άλλο

katsar
02/07/2020, 16:10
Δυστυχώς με τέτοια μηχανή η πιθανότητα να διαλύσει αργά η γρήγορα είναι μεγάλη.Βλέπω π.χ τον γείτονα με το καινούργιο Κ7 του.Το έχει 2 εβδομάδες και βαράει τελικές 5 φορές την μέρα και κόφτες τις τριπλάσιες.
Σε 2 χρόνια ''πωλείται suzuki χιλιάρι σε καλή κατάσταση'' ,σε ποια χέρια θα σπάσει είναι.

KotsosDR
02/07/2020, 16:35
Δυστυχώς με τέτοια μηχανή η πιθανότητα να διαλύσει αργά η γρήγορα είναι μεγάλη.Βλέπω π.χ τον γείτονα με το καινούργιο Κ7 του.Το έχει 2 εβδομάδες και βαράει τελικές 5 φορές την μέρα και κόφτες τις τριπλάσιες.
Σε 2 χρόνια ''πωλείται suzuki χιλιάρι σε καλή κατάσταση'' ,σε ποια χέρια θα σπάσει είναι.

Δε σπαν οι σουζουκαρες ...:lol:

πυξιδας990
02/07/2020, 18:25
ρ1 εδω κατω φυγαν οι μαγνητες και περασαν μεσα.....αλλαγη μοτερ απλα....
στο συγκεκριμενο θεμα φταιει η ιδια η γιαμαχα που μεχρι το 2013/14 αν θυμαμαι καλα εβαζε ξανα το ιδιο βολαν...
3 φαζερ και ενα ρ1 εχουν βαρεσει εδω κατω,το ενα φαζερ εις διπλουμ...
τωρα περιμενουμε το αλλο να βαρεσει που εχει ακομα το παλιο αλλαγμενο τοτε.....
οταν καποιος παει να παρει τετοιο μοτερ, το πρωτο αυτο ρωταει και αν εχει αλλαξει ζηταει αποδειξη της αλλαγης,για να δει και χρονολογια..καπου παιζει μια φωτο με τις διαφορες που εχουν τα 2....


σε καθε περιπτωση η γιαμαχα εκανε τρομερη πατατα.....

katsar
02/07/2020, 18:44
Ο αδερφός μου δουλεύει σε συνεργείο yamaha από 15 χρονών.
Για αυτό πήρε Suzuki. ;)

teogtp
02/07/2020, 20:16
Ο αδερφός μου δουλεύει σε συνεργείο yamaha από 15 χρονών.
Για αυτό πήρε Suzuki. ;)

Και απ'ότι βλέπω ακολούθησες την συμβουλή του.
:lol:

Bowleno
02/07/2020, 20:54
ρ1 εδω κατω φυγαν οι μαγνητες και περασαν μεσα.....αλλαγη μοτερ απλα....
στο συγκεκριμενο θεμα φταιει η ιδια η γιαμαχα που μεχρι το 2013/14 αν θυμαμαι καλα εβαζε ξανα το ιδιο βολαν...
3 φαζερ και ενα ρ1 εχουν βαρεσει εδω κατω,το ενα φαζερ εις διπλουμ...
τωρα περιμενουμε το αλλο να βαρεσει που εχει ακομα το παλιο αλλαγμενο τοτε.....
οταν καποιος παει να παρει τετοιο μοτερ, το πρωτο αυτο ρωταει και αν εχει αλλαξει ζηταει αποδειξη της αλλαγης,για να δει και χρονολογια..καπου παιζει μια φωτο με τις διαφορες που εχουν τα 2....


σε καθε περιπτωση η γιαμαχα εκανε τρομερη πατατα.....

Την ίδια πατάτα είχε κάνει και η καβάσω (από το μηχεσω) με το μοτέρ του GPZ500S είχαν σπάσει όλα! (Μαζί και το δικό μου πριν 30 χρονάκια... Βλέπεις, τότε ίντερνετ και πληροφόρηση γιοκ....:cry:

Dalt0n
03/07/2020, 01:48
Επειδή πολύ εδώ μέσα δν έχετε και τίς κατάλληλες γνώσεις και με το δίκιο σας δλδ... δεν είσαι τόσο εύκολο όσο εύκολο ακούγεται να περάσουν τα κομμάτια του βολάν στα λάδια και να κάνουν ζημιά... κοίτα μέσα στα λάδια θα πέσουν αλλά για να τα ρουφήξει το κύκλωμα και να βουλωσουν δίοδοι κτλπ δν είναι τόσο απλό

Bowleno
03/07/2020, 06:16
Επειδή πολύ εδώ μέσα δν έχετε και τίς κατάλληλες γνώσεις και με το δίκιο σας δλδ... δεν είσαι τόσο εύκολο όσο εύκολο ακούγεται να περάσουν τα κομμάτια του βολάν στα λάδια και να κάνουν ζημιά... κοίτα μέσα στα λάδια θα πέσουν αλλά για να τα ρουφήξει το κύκλωμα και να βουλωσουν δίοδοι κτλπ δν είναι τόσο απλό

Αλήθεια τώρα; :rolleyes:
Και μόνο ότι θα περάσουν μέσα στο μοτέρ αρκεί.... Ξέρω τι σου λέω....:cry:

viper1
03/07/2020, 07:18
Επειδή πολύ εδώ μέσα δν έχετε και τίς κατάλληλες γνώσεις και με το δίκιο σας δλδ... δεν είσαι τόσο εύκολο όσο εύκολο ακούγεται να περάσουν τα κομμάτια του βολάν στα λάδια και να κάνουν ζημιά... κοίτα μέσα στα λάδια θα πέσουν αλλά για να τα ρουφήξει το κύκλωμα και να βουλωσουν δίοδοι κτλπ δν είναι τόσο απλό

Ίσως έχεις δίκιο τελικά. Ίσως έχει γίνει το αντίθετο. Να βγήκαν από μέσα Προς τα έξω μέταλλα και σου χάλασε το βολάν

toyar
03/07/2020, 07:44
καλα σας λεει ρε....
δεν εχετε τις καταλληλες γνωσεις για να φυτιλιαζετε ενα μοτερ το τριμηνο

Bowleno
03/07/2020, 08:32
καλα σας λεει ρε....
δεν εχετε τις καταλληλες γνωσεις για να φυτιλιαζετε ενα μοτερ το τριμηνο

Δεν πάει έτσι, μάναμ, θέλει και το κατάλληλο παρτάλι....:cry:
:lol:

Dalt0n
03/07/2020, 11:36
Ίσως έχεις δίκιο τελικά. Ίσως έχει γίνει το αντίθετο. Να βγήκαν από μέσα Προς τα έξω μέταλλα και σου χάλασε το βολάν

Στα 100 μοτέρ που χαλάει το βολάν ζήτημα να παθαίνουν ζημιά στο μοτέρ τα 10

viper1
03/07/2020, 11:40
Στα 100 μοτέρ που χαλάει το βολάν ζήτημα να παθαίνουν ζημιά στο μοτέρ τα 10

Ψάχνουμε τους υπόλοιπους 9 λοιπόν

πυξιδας990
03/07/2020, 11:40
Στα 100 μοτέρ που χαλάει το βολάν ζήτημα να παθαίνουν ζημιά στο μοτέρ τα 10

δεν ειναι μικρο ποσοστο αυτο ...

πυξιδας990
03/07/2020, 11:41
Ψάχνουμε τους υπόλοιπους 9 λοιπόν

8...

Lioulios
03/07/2020, 13:26
Σε ss15ετιας που ειχε θεματα πχ με βολαν , δεν ειναι απαραιτητο να χτυπαει κατι και να φταιει το βολαν .Μπορει να ναι 1002 πραγματα .

Parking
03/07/2020, 14:06
Ο αδερφός μου δουλεύει σε συνεργείο yamaha από 15 χρονών.
Για αυτό πήρε Suzuki. ;)

τον έδερνε τ αφεντικό ε?

katsar
03/07/2020, 15:15
Όχι,εξαγριωμένοι πελάτες.
:wave2:

Vice
06/07/2020, 16:22
350 ευρώ έχει το ρημάδι το βολάν. Το αλλάζεις προκαταβολικά με την αγορά της μηχανής και ξεμπερδεύεις.

ΟΚΤΑΝΙΟ
06/07/2020, 16:41
350 ευρώ έχει το ρημάδι το βολάν. Το αλλάζεις προκαταβολικά με την αγορά της μηχανής και ξεμπερδεύεις.


Από που? Τελευταία φορά που το κοίταξα, είχε κάτι λιγότερο από 600

mikes
06/07/2020, 20:05
εγω δε μπορω να καταλαβω ενα πραμα..
αφου ΣΕ ΟΛΑ τα θεματα που ανοιγεις για τα προβληματα που σου βγαζουν τα μπουρδελα που αγοραζεις,
δε σου κανει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαντηση απο αυτες που παιρνεις, γιατι πολυ απλα σου λεμε την ωμη
πραγματικοτητα και οχι αυτο που θες να ακουσεις, τοτε τι σκατα ανοιγεις θεμα συνεχεια? δε βαρεθηκες?

Bowleno
06/07/2020, 20:24
εγω δε μπορω να καταλαβω ενα πραμα..
αφου ΣΕ ΟΛΑ τα θεματα που ανοιγεις για τα προβληματα που σου βγαζουν τα μπουρδελα που αγοραζεις,
δε σου κανει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαντηση απο αυτες που παιρνεις, γιατι πολυ απλα σου λεμε την ωμη
πραγματικοτητα και οχι αυτο που θες να ακουσεις, τοτε τι σκατα ανοιγεις θεμα συνεχεια? δε βαρεθηκες?

Για να έχουμε να λέμε, ρε συ, τι δεν καταλαβαίνεις;:lol:

viper1
06/07/2020, 20:27
Από που? Τελευταία φορά που το κοίταξα, είχε κάτι λιγότερο από 600

Είναι τιμή για ριμαδι βολάν :lol:

katsar
06/07/2020, 20:28
Ντάξει ρε παιδιά,τον νταλκά του λέει,δεν σας έκλεψε το παγωτό,peace.

granazi
07/07/2020, 16:55
Μπορεις να μαζεψεις τις εμπειριες σου απο τα κατα καιρους μηχανακια να τα συγκεντρωσεις σε ενα βιβλιο και να το ονομασεις "εργα και ημερες με 2 ροδες κατσαβιδι και σφυρι".
εγω παντως θα το αγορασω
και με τα εσοδα να παρεις πενα ss να ζηλεψουν ουλοι εδω μεσα.

buckley
07/07/2020, 17:18
Μπορεις να μαζεψεις τις εμπειριες σου απο τα κατα καιρους μηχανακια να τα συγκεντρωσεις σε ενα βιβλιο και να το ονομασεις "εργα και ημερες με 2 ροδες κατσαβιδι και σφυρι".
εγω παντως θα το αγορασω
και με τα εσοδα να παρεις πενα ss να ζηλεψουν ουλοι εδω μεσα.

Πες μου ότι το πες έτσι στην τύχη ;)
https://alcocknick.wordpress.com/

granazi
07/07/2020, 17:28
Πες μου ότι το πες έτσι στην τύχη ;)
https://alcocknick.wordpress.com/

και ομως στην τυχη το ειπα
Νταλτον ανατζουτζουλωσου αμεσα :p

teogtp
07/07/2020, 17:29
419502

thunder ace
07/07/2020, 18:21
εγω δε μπορω να καταλαβω ενα πραμα..
αφου ΣΕ ΟΛΑ τα θεματα που ανοιγεις για τα προβληματα που σου βγαζουν τα μπουρδελα που αγοραζεις,
δε σου κανει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαντηση απο αυτες που παιρνεις, γιατι πολυ απλα σου λεμε την ωμη
πραγματικοτητα και οχι αυτο που θες να ακουσεις, τοτε τι σκατα ανοιγεις θεμα συνεχεια? δε βαρεθηκες?
Τα THUNDERACE δεν ειναι μπουρδελα...............τριμπουρδελα ειναι.

KotsosDR
10/07/2020, 13:44
Dalton , άσε τις κουδουνίστρες και τα κλαπατσίγκανα που ασχολείσαι και τράβα πάρε κανένα αντρίκιο να 'ουμ :lol:
https://www.car.gr/29859540-suzuki-gsx-r-1100

panavour
10/07/2020, 13:52
Dalton , άσε τις κουδουνίστρες και τα κλαπατσίγκανα που ασχολείσαι και τράβα πάρε κανένα αντρίκιο να 'ουμ :lol:
https://www.car.gr/29859540-suzuki-gsx-r-1100

το γραφει και η αγγελια μονο για δαλτωνες

Bowleno
10/07/2020, 16:55
Dalton , άσε τις κουδουνίστρες και τα κλαπατσίγκανα που ασχολείσαι και τράβα πάρε κανένα αντρίκιο να 'ουμ :lol:
https://www.car.gr/29859540-suzuki-gsx-r-1100

Ρε συ αυτό μοιάζει με αυτό είχε (έχει ακόμα; ) Ο afrotwin....:lol:

BLiTzER
10/07/2020, 17:34
Ρε συ αυτό μοιάζει με αυτό είχε (έχει ακόμα; ) Ο afrotwin....:lol:

Γιατί να μην έχει ακόμα τέτοιο μηχανάκι-κουκλί; :lol:

viper1
10/07/2020, 18:41
Γιατί να μην έχει ακόμα τέτοιο μηχανάκι-κουκλί; :lol:

Είναι για γνωστές. Δεν μπορεί να το έχει ο καθένας μας .

Parking
10/07/2020, 18:53
εγω δε μπορω να καταλαβω ενα πραμα..
αφου ΣΕ ΟΛΑ τα θεματα που ανοιγεις για τα προβληματα που σου βγαζουν τα μπουρδελα που αγοραζεις,
δε σου κανει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαντηση απο αυτες που παιρνεις, γιατι πολυ απλα σου λεμε την ωμη
πραγματικοτητα και οχι αυτο που θες να ακουσεις, τοτε τι σκατα ανοιγεις θεμα συνεχεια? δε βαρεθηκες?

Σοβαρά τώρα?
Απ όσες φορές σ έχουν ρωτήσει
για πράγματα που ξέρεις καλά
έκαναν ποτέ αυτό που τους είπες?
:lol:

Κατά βάθος όλοι ξέρουν τι θα κάνουν από την αρχή
και ζητάν απλά τη συγκατάθεση σου
για τη μλκια που έχουν σκεφτεί.
Με κάποιο τρόπο δηλαδή να τους πεις ότι ΔΕΝ κάνουν μλκια
για να αισθάνονται καλά.
ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ
και το ξέρουν
:lol:

katsar
10/07/2020, 19:31
https://www.car.gr/29859540-suzuki-gsx-r-1100

Σοβαρά τώρα κυκλοφορεί με ένα ..φακό για φανάρι;

buckley
10/07/2020, 19:35
Σοβαρά τώρα κυκλοφορεί με ένα ..φακό για φανάρι;

Φέξε μου και γλύστρησα ,ελπίζω όταν θα πάει κτεο να έχει στο φακό φρέσκιες μπαταρίες :bawl:

BLiTzER
10/07/2020, 19:38
Σοβαρά τώρα κυκλοφορεί με ένα ..φακό για φανάρι;

Σοβαρά τώρα κυκλοφορεί;

KotsosDR
10/07/2020, 20:04
Τα φανάρια είναι για μπρουκλιδες...
Δε ξέρετε...
:lol:

Pew
10/07/2020, 20:05
Δεν χρειαζεται φως, οταν κινειται πιο γρηγορα απο αυτο.

Φως φαναρι (ΧΑ!!!) οτι το μηχανακι ειναι "πυραυλος"!!!

panavour
10/07/2020, 23:46
η κολητη σελλα με UHU ολα τα λεφτα.:lol: