PDA

View Full Version : Έπαθα λάστιχο. Και τώρα τι;



Garfield
27/06/2020, 21:50
Ευτυχώς προς το παρόν δεν μου έχει τύχει (και ελπίζω να μην μου τύχει) αλλά τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση; Τώρα που δειλά δειλά ξεκινάω κάποια ταξιδάκια το σκέφτομαι γιατί αν μου τύχει μέσα στην πόλη το παρατάω και βρίσκω μετά τι θα κάνω. Έχω δει κάποια κιτ επισκευής αλλά δεν ξέρω ποιο θα ήταν καλύτερο να αγοράσω καθώς οι τιμές παίζουν από 2,50€ έως 50€!

Δείτε τι έχω βρει (αντιπροσωπευτικά):
https://www.skroutz.gr/s/17662762/%CE%9A%CE%B9%CF%84-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-Tubeless.html
https://www.skroutz.gr/s/21444082/%CE%9A%CE%99%CE%A4-%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%9A%CE%95%CE%A5%CE%97%CE%A3-%CE%95%CE%9B%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D-TUBELESS-REPAIR-KIT-THUMBS-UP.html
https://www.skroutz.gr/s/23662939/%CE%9A%CE%BF%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AD%CF%81-%CE%91%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9C%CE%B5-%CE%9A%CE%B9%CF%84-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%CF%82-Valve-Out-Slime-Car-12-%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%9A%CE%95%CE%A3-%CE%94%CE%9F%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3.html

Τι λέτε;

BLiTzER
27/06/2020, 22:44
Καλούμε οδική.

dankannn
27/06/2020, 23:25
Το δευτερο ειναι μια χαρα για να κανεις την δουλεια σου , και οταν φτασεις στον προορισμο σου πας και βαζεις ενα εσωτερικο μπαλωμα η αλλαζεις το λαστιχο αναλογα με την ζημια που θα εχει

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/06/2020, 04:49
Το δευτερο ειναι μια χαρα για να κανεις την δουλεια σου , και οταν φτασεις στον προορισμο σου πας και βαζει ενα εωτερικο μπαλωμα η αλλαζεις το λαστιχο αναλογα με την ζημια που θα εχει

Γιατί το πρώτο τί έχει?

Bowleno
28/06/2020, 06:29
Γιατί το πρώτο τί ΔΕΝ έχει?

Fixed:D
Αν μείνεις στην μέση του πουθενά, μικρή σημασία έχει το κορδόνι αν δεν έχεις να βάλεις καπως αέρα....

mikes
28/06/2020, 06:39
Το δευτερο ειναι μια χαρα για να κανεις την δουλεια σου , και οταν φτασεις στον προορισμο σου πας και βαζει ενα εωτερικο μπαλωμα η αλλαζεις το λαστιχο αναλογα με την ζημια που θα εχει

αν η ζημια που θα εχει απαιτει να αλλαξει λαστιχο, τοτε με ΚΑΝΕΝΑ δε θα κανει τη δουλεια του...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/06/2020, 08:50
Fixed:D
Αν μείνεις στην μέση του πουθενά, μικρή σημασία έχει το κορδόνι αν δεν έχεις να βάλεις καπως αέρα....

Δικό μου λάθος. Δεν είδα τσι αμπουλες :wave2:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/06/2020, 08:50
αν η ζημια που θα εχει απαιτει να αλλαξει λαστιχο, τοτε με ΚΑΝΕΝΑ δε θα κανει τη δουλεια του...

Ναι αλλά καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος.

dankannn
28/06/2020, 09:55
Εγω οδηγό απο το 1990, δεν μου ετυχε ποτε ολικη καταστροφή στο λαστιχο.
Ακομα και στο TDR 250 που ειχε σαμπρελα και μου ειχε σκασει μια χαρα κρατησε
το λαστιχο μεχρι να βρω βουλκανιζατερ, φυσικα με μικρες ταχύτητες.
Σε μια προκα μια βιδα μια χαρά θα κανεις την δουλεια σου.
Και καθε χρονο πας σε εναν λαστιχα και αγοραζεις φρεσκα κορδονια η καμια αμπουλα αερα αν τις χαλασεις.
Το βασικο ειναι να δεις κανα video για να ξερεις πως το κανεις, και βαλε και κανα ζευγάρι γαντια στο τσαντάκι.

Vstrommer71
28/06/2020, 13:08
Καλούμε οδική.

Θα εκτιμήσουν ιδιαίτερα άμα τους πείς γειά σας,έμεινα από λάστιχο στα Κουφονήσια,σε αυτή την όμορφη παραλία με τα 10 χλμ χωματόδρομο να φτάσεις.
Ή στο ξωκλήσι του Προφήτη Ηλία στην απάνω ραχούλα μετά το διάσελλο:lol:

(να σας πώ επίσης ότι εξέχον παλαιό μέλος του φόρουμ με καταγωγή από πόλη της Μακεδονίας με όμορφους καταρράκτες με κουβάλησε από την Πάτρα στην Γραμμένη Οξιά κάποτε για να πάω να τον μαζέψω γιατί ερχόταν ταξιδάκι από τα βουνά από χώμα και είχε την διάθεση να πάει "αεράτα" το BMW που είχε τότε.Άμα περίμενε οδική θα έκανε παρέα με τα τσακάλια.Μετά έβαλε μυαλό.Πήρε ΚΤΜ και σαμπρέλες στο τσαντάκι :D )

turogalos
29/06/2020, 01:16
Το τρίτο δεν θα το αγόραζα. Είναι το σετ επισκευής που έχουν τα αυτοκίνητα χωρίς ρεζέρβα και το έχω χρησιμοποιήσει σε ανάγκη. Έχει πολύ φασαρία μετά που πρέπει να πλύνεις και την ζάντα για να φύγει αυτή η άσπρη κολλώδης ουσία.

Υπάρχουν και κάποια υγρά που τα βάζεις στο λάστιχο πριν πάθεις ζημιά και δεν σου σκάνε ποτέ. Τα βρίσκω συχνά στα ετήσια σαλόνια μοτοσυκλέτας, στα περίπτερα με τα αξεσουάρ. Δείχνουν καλά, αν και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

andreastwin
29/06/2020, 08:44
Το πρωτο εχει μονο το σουβλι και τα κορδονια, το δευτερο που εχω και εγω, εχει και τις αμπουλες που θα φουσκωσεις το λαστιχο οταν θα βρισκεσαι στο πουθενα.Αν ομως εισαι κοντα σε βενζιναδικο πας εκει,περνας το κορδονι και βαζεις αερα απο εκει για να μην χαλας τις αμπουλες.

caesarsk
29/06/2020, 15:44
Ευτυχώς προς το παρόν δεν μου έχει τύχει (και ελπίζω να μην μου τύχει) αλλά τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση; Τώρα που δειλά δειλά ξεκινάω κάποια ταξιδάκια το σκέφτομαι γιατί αν μου τύχει μέσα στην πόλη το παρατάω και βρίσκω μετά τι θα κάνω. Έχω δει κάποια κιτ επισκευής αλλά δεν ξέρω ποιο θα ήταν καλύτερο να αγοράσω καθώς οι τιμές παίζουν από 2,50€ έως 50€!

Δείτε τι έχω βρει (αντιπροσωπευτικά):
https://www.skroutz.gr/s/17662762/%CE%9A%CE%B9%CF%84-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-Tubeless.html
https://www.skroutz.gr/s/21444082/%CE%9A%CE%99%CE%A4-%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%9A%CE%95%CE%A5%CE%97%CE%A3-%CE%95%CE%9B%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D-TUBELESS-REPAIR-KIT-THUMBS-UP.html
https://www.skroutz.gr/s/23662939/%CE%9A%CE%BF%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AD%CF%81-%CE%91%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9C%CE%B5-%CE%9A%CE%B9%CF%84-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%CF%82-Valve-Out-Slime-Car-12-%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%9A%CE%95%CE%A3-%CE%94%CE%9F%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3.html

Τι λέτε;

Εχω αντίστοιχο του δεύτερου με εξτρα μια τρόμπα που παίρνει μεσα τις αμπουλες και φουσκωνει και παραπανω μετα.

Το κράτησα και του συμπλήρωσα μέσα αυτό

https://uride.gr/Cargol-Κιτ-επισκευής-ATV-τετράροδων-και-Trial-PW.396-102

Βιδώνεις το κλειδί στην τρύπα. Σπας το χερούλι του κλειδιού. Φουσκώνεις. Φεύγεις

Parking
29/06/2020, 15:53
Βασικά όταν λες έπαθα λάστιχο πρέπει να ξεκαθαρίσεις
Σαμπρέλα ή τουμπλες

Και στις 2 περιπτώσεις ψάχνεις το καρφί και το αφαιρείς

Αν έχεις σαμπρέλα υπάρχουν ειδικοί αφροί τύπου φαστ
το πετάς μέσα και καθαρίζεις (μέχρι ν αλλάξεις σαμπρέλα)
Αν το μηχανάκι έχει κεντρικό σταντ μπορείς να αλλάξεις σαμπρέλα και επι τόπου
με τα σωστά εργαλεία πάντα.

Αν είναι τούμπλες κορδόνι
μέχρι να πας βουλκανιζατέρ να βάλεις μανιτάρι
ή ν αλλάξεις λάστιχο που λένε και οι κατασκευαστές.
Αν πάρεις τέτοιο κιτ κοίτα να έχει αμπούλες μαζί και πάρε και κάνα 2 έξτρα

Coyote.V
29/06/2020, 18:23
Έχω ένα κιτ σαν το δεύτερο πάντα κάτω από την σέλα και όταν απομακρύνομαι από Αθήνα προγραμματισμένα, έχω κάτι στρατιωτικά τσαντάκια που παίρνω μαζί στα κάγκελα και μέσα στο ένα μαζί με άλλα πράγματα έχω και τρόμπα 12v... γιατί όχι;

Vstrommer71
30/06/2020, 09:22
Εχω αντίστοιχο του δεύτερου με εξτρα μια τρόμπα που παίρνει μεσα τις αμπουλες και φουσκωνει και παραπανω μετα.

Το κράτησα και του συμπλήρωσα μέσα αυτό

https://uride.gr/Cargol-Κιτ-επισκευής-ATV-τετράροδων-και-Trial-PW.396-102

Βιδώνεις το κλειδί στην τρύπα. Σπας το χερούλι του κλειδιού. Φουσκώνεις. Φεύγεις

Στην διαφήμιση το προϊόν λέει ότι είναι κατάλληλο για ATV,τετράροδα,γουρούνες και trial.Το μηχανάκι σου εμπίπτει σε κάποια τέτοια κατηγορία?:lol:
[spam mode off]

Όσοι επίσης έχετε σαμπρελάτα να προτιμάτε για χωμάτινα ταξίδια χοντρές σαμπρέλες που σκάνε πολύ πιο δύσκολα.

DoctoR_k6
30/06/2020, 09:32
Με το 2ο εχω κανει ταξιδακι δικαβαλος απο τα Ιωαννινα προς Αθηνα κ ηταν μια χαρα.
Αν σου τυχει κ το περασεις κ καπου κοντα σε βενζιναδικο η κανα συνεργειο να φουλαρεις κ με κομπρεσερ εισαι αρχοντας.

Μια φορα ετυχε να μεινω απο λαστιχο κ να μην εχω το κιτ μαζι μου κ σταματαει ενας παππους με ενα τρανζιτ (κ εκει που νομιζα οτι θα αρχισει τις ερωτησεις ) ανοιγει τις πορτες, βγαζει ενα κομπρεσερ αερος κ με μια ξυλινη σφινα που να κλεινει την τρυπα φουσκωσαμε κ εκανα την δουλεια μου. Να διαλυθει το λαστιχο δεν μου εχει τυχει.

harris_x
30/06/2020, 10:38
Επιπλέον υπάρχει και η άλλη λύση (εφόσον δεν είσαι μακρυά από τον πολιτισμό), του πατάς 2 αμπούλες, πας στο επόμενο βουλκανιζατερ και στο επισκευάζουν εκεί.

Vstrommer71
30/06/2020, 10:42
Επιπλέον υπάρχει και η άλλη λύση (εφόσον δεν είσαι μακρυά από τον πολιτισμό), του πατάς 2 αμπούλες, πας στο επόμενο βουλκανιζατερ και στο επισκευάζουν εκεί.

Nα ερχόσουνα να σΕ δείξω Μπεμπέ 1200 που κοπάνησε σε πέτρα κρυμμένη σε χώματα κι έκανε την ζάντα οκτάρι,να μας πείς πόσες αμπούλες θα ήθελε για να τσουλήσει:lol:

harris_x
30/06/2020, 11:34
Nα ερχόσουνα να σΕ δείξω Μπεμπέ 1200 που κοπάνησε σε πέτρα κρυμμένη σε χώματα κι έκανε την ζάντα οκτάρι,να μας πείς πόσες αμπούλες θα ήθελε για να τσουλήσει:lol:

:lol: ας πρόσεχε... τις φυτεμένες τις προσέχουμε ιδιαιτέρως, το ξέρουν και οι πέτρες :bawl:

o_gavros
30/06/2020, 15:02
και τι δουλειά είχε μπεμπε πράμα στα χώματα και τις φυτεμένες πέτρες;

KotsosDR
30/06/2020, 15:32
Βασικά όταν λες έπαθα λάστιχο πρέπει να ξεκαθαρίσεις
Σαμπρέλα ή τουμπλες

Και στις 2 περιπτώσεις ψάχνεις το καρφί και το αφαιρείς

Αν έχεις σαμπρέλα υπάρχουν ειδικοί αφροί τύπου φαστ
το πετάς μέσα και καθαρίζεις (μέχρι ν αλλάξεις σαμπρέλα)
Αν το μηχανάκι έχει κεντρικό σταντ μπορείς να αλλάξεις σαμπρέλα και επι τόπου
με τα σωστά εργαλεία πάντα.

Αν είναι τούμπλες κορδόνι
μέχρι να πας βουλκανιζατέρ να βάλεις μανιτάρι
ή ν αλλάξεις λάστιχο που λένε και οι κατασκευαστές.
Αν πάρεις τέτοιο κιτ κοίτα να έχει αμπούλες μαζί και πάρε και κάνα 2 έξτρα

Το fast είναι πιο πολύ για tubeless αν δεν κάνω λάθος , σε σαμπρέλα ποτέ δεν μου δούλεψε πάντως .

Vstrommer71
30/06/2020, 16:28
και τι δουλειά είχε μπεμπε πράμα στα χώματα και τις φυτεμένες πέτρες;

E,στο πρώτο Transhellenic τα μακρινό 2008 ήταν τα πιο πολλά παιδιά με δαύτα.Μετά κατάλαβαν ότι ο πηλός και τα σοβαρά χώματα θέλουν μικρότερα μηχανάκια ή οδηγό έμπειρο και πολύ μερακλή.Εγώ βέβαια να πω την αμαρτία μου έκλεβα εκκλησίες πηγαίνοντας με το DRZ κουλομαρία χαλαράουα βλέποντας τους να παλεύουν με τα μαστόδοντα στα χώματα.
Τιμή και δόξα σε αυτούς λοιπόν.Αλλά οι πέτρες στον Γράμμο δεν αστειεύονται,κρύβονται κάτω από τον πηλό και ενεδρεύουν για ανυπoψίαστα BMW:lol:

caesarsk
30/06/2020, 18:57
Στην διαφήμιση το προϊόν λέει ότι είναι κατάλληλο για ATV,τετράροδα,γουρούνες και trial.Το μηχανάκι σου εμπίπτει σε κάποια τέτοια κατηγορία?:lol:
[spam mode off]

Όσοι επίσης έχετε σαμπρελάτα να προτιμάτε για χωμάτινα ταξίδια χοντρές σαμπρέλες που σκάνε πολύ πιο δύσκολα.

Παρόλο που η μοτοσυκλέτα μου εμπίμπτει στα Φορτηγα "Μεταφορες - Μετακομίσεις ο Μπαμπης", επίσης άνετα βγάζω άδεια ρουμουλκού, εσύ πιστευείς ότι το κορδόνι που σου βάζουν στο αυτοκίνητο είναι διαφορετικό από το κορδόνι για την μοτοσυκλέτα;

Αν βαριέσαι να το δεις όλο με τον πρόλογο πήγαινε στο 2:40
https://www.youtube.com/watch?v=VsGBQWUyTzo

Coyote.V
01/07/2020, 07:11
Το fast είναι πιο πολύ για tubeless αν δεν κάνω λάθος , σε σαμπρέλα ποτέ δεν μου δούλεψε πάντως .

Και σε μένα δεν δούλεψε ποτέ και το έκανα όπως ακριβώς έλεγε... σιγά μη βάλω φάστ σε tubeless... ούτε σε σαμπρέλα αν είχα πλέον.

Αν δούλεψε σε κανέναν να μας το πει... θα είναι μεγάλη επιτυχία.

KotsosDR
01/07/2020, 07:30
Και σε μένα δεν δούλεψε ποτέ και το έκανα όπως ακριβώς έλεγε... σιγά μη βάλω φάστ σε tubeless... ούτε σε σαμπρέλα αν είχα πλέον.

Αν δούλεψε σε κανέναν να μας το πει... θα είναι μεγάλη επιτυχία.
Ναι σε tubeless μια χαρά έκανε δουλειά , ήθελε καθάρισμα μετά ομως

StarSailor
01/07/2020, 13:26
Και σε μένα δεν δούλεψε ποτέ και το έκανα όπως ακριβώς έλεγε... σιγά μη βάλω φάστ σε tubeless... ούτε σε σαμπρέλα αν είχα πλέον.

Αν δούλεψε σε κανέναν να μας το πει... θα είναι μεγάλη επιτυχία.

3 φορές έχω χρησιμοποιήσει φαστ μετά από κλατάρισμα και τις 3 φορές γύρισα σπίτι/συνεργείο χωρίς κορδόνια ή αλλαγή σαμπρέλας. Τη πρώτη σε tubeless λάστιχο με έβγαλε 10χλμ μέχρι το σπίτι και την επόμενη μέχρι συνεργείο με ένα φούσκωμα. Δεύτερη, σε μπροστινό με σαμπρέλα βάλαμε ένα φαστ δεν έπιασε. Βάλαμε 2ο και γυρίσαμε από Βόρεια Εύβοια Αθήνα κανονικά, την επόμενη μέρα το πρωί το λάστιχο είχε κανονικά πίεση και με πήγε μέχρι το βουλκανιζατέρ. Τρίτη φορά, πριν 10 μέρες, κλατάρισμα στην εθνική σε λάστιχο με σαμπρέλα, δεν μπόρεσα να βγάλω τη πρόκα που έκανε τη τρύπα πριν το βάλω αλλά τουλάχιστον με έβγαλε για 5-10χλμ μέχρι το βουλκανιζατέρ.

Τέσσερα πράγματα έχω δει ότι χρειάζεται το φαστ:
1. Να βγάλεις τη πρόκα/αγκάθι/οτιδήποτε προκάλεσε το κλατάρισμα ώστε να υπάρχει ικανή ροή αέρα προς τα έξω για να μπορέσει να πάει αρκετή ποσότητα αφρού και να σφραγίσει τη τρύπα
2. Το λάστιχο να είναι τελείως ξεφούσκωτο όταν θα βάλεις το φαστ
3. Τα φαστ έχουν ημερομηνία λήξης, κάθε χρόνο θέλουν αλλαγή
4. Τύχη...

Coyote.V
01/07/2020, 13:33
3 φορές έχω χρησιμοποιήσει φαστ μετά από κλατάρισμα και τις 3 φορές γύρισα σπίτι/συνεργείο χωρίς κορδόνια ή αλλαγή σαμπρέλας. Τη πρώτη σε tubeless λάστιχο με έβγαλε 10χλμ μέχρι το σπίτι και την επόμενη μέχρι συνεργείο με ένα φούσκωμα. Δεύτερη, σε μπροστινό με σαμπρέλα βάλαμε ένα φαστ δεν έπιασε. Βάλαμε 2ο και γυρίσαμε από Βόρεια Εύβοια Αθήνα κανονικά, την επόμενη μέρα το πρωί το λάστιχο είχε κανονικά πίεση και με πήγε μέχρι το βουλκανιζατέρ. Τρίτη φορά, πριν 10 μέρες, κλατάρισμα στην εθνική σε λάστιχο με σαμπρέλα, δεν μπόρεσα να βγάλω τη πρόκα που έκανε τη τρύπα πριν το βάλω αλλά τουλάχιστον με έβγαλε για 5-10χλμ μέχρι το βουλκανιζατέρ.

Τέσσερα πράγματα έχω δει ότι χρειάζεται το φαστ:
1. Να βγάλεις τη πρόκα/αγκάθι/οτιδήποτε προκάλεσε το κλατάρισμα ώστε να υπάρχει ικανή ροή αέρα προς τα έξω για να μπορέσει να πάει αρκετή ποσότητα αφρού και να σφραγίσει τη τρύπα
2. Το λάστιχο να είναι τελείως ξεφούσκωτο όταν θα βάλεις το φαστ
3. Τα φαστ έχουν ημερομηνία λήξης, κάθε χρόνο θέλουν αλλαγή
4. Τύχη...

Μάλλον μόνο τύχη!

Φαντάσου ότι γύρισα και το λάστιχο με την τρύπα προς τα κάτω για να τσουλήσει το υγρό εκεί και να την κλείσει... μπαααα.. για σαμπρέλα μιλάω.

StarSailor
01/07/2020, 14:06
Μάλλον μόνο τύχη!

Φαντάσου ότι γύρισα και το λάστιχο με την τρύπα προς τα κάτω για να τσουλήσει το υγρό εκεί και να την κλείσει... μπαααα.. για σαμπρέλα μιλάω.

Όντως είναι να σου κάτσει! Σίγουρα δεν μπορείς να στηρίζεσαι στο φαστ, πάντως πάντα κουβαλάω ένα μπας και αποφύγω να αλλάζω σαμπρέλες επί τόπου όταν κάτσει η στραβή, μέχρι στιγμής καλά με έχει πάει :cool: :D

Coyote.V
01/07/2020, 14:20
Όντως είναι να σου κάτσει! Σίγουρα δεν μπορείς να στηρίζεσαι στο φαστ, πάντως πάντα κουβαλάω ένα μπας και αποφύγω να αλλάζω σαμπρέλες επί τόπου όταν κάτσει η στραβή, μέχρι στιγμής καλά με έχει πάει :cool: :D

Εννοείται ότι με σαμπρέλα είναι η πρώτη επιλογή αλλά τόσα χρόνια ένα καλύτερο προϊόν δεν έβγαλαν, από πιτσιρικάς το θυμάμαι.

doctor_john
01/07/2020, 16:23
Υπάρχουν αρκετά, σε εμένα έτυχε να κρατήσω επισκευασμένο για πολύ καιρό, μέχρι αλλαγής.
Υγρά βουλκανισμού έχει δοκιμάσει κανείς; κλείνουν τα 120psi σε 10 περιστροφές και κρατάνε 90psi.. νομίζω καλύπτουν άνετα μοτό.

Kepler Fun
01/07/2020, 19:11
Μια ακόμη λύση είναι να πάρεις vespa.

Την καλή την δίχρονη με την ρεζέρβα.......:D:D

gimli
02/11/2020, 19:05
Σήμερα το πρωί πάτησα αυτό 422331

Το λάστιχο δεν δείχνει να έχει χάσει αέρα προς το παρόν..
Τι κάνω; Το πάω για επισκευή ή όχι;

doctor_john
02/11/2020, 19:12
Πόσο ύψος έχει, 7mm; έφτασε να το τρυπήσει; του έκανε ζημιά που σε ανησυχεί;

Έκανε σκισίματα που δεν κλείνουν; αν ναι τι βλέπεις στο βυθό τους;

Βάλε φωτό του ελαστικού και ενημέρωσε τι όχημα έχεις. Είναι εκατοντάδες τα ελαστικά ανάλογα την μοτό.

Acacius
02/11/2020, 19:27
Βρες τα σημεία που τα καρφιά ήρθαν σε επαφή με το ελαστικό και ρίξε σαπουνόνερο. Αν δεις να αναπτύσσονται μπουρμπουλήθρες, χάνει αέρα. Αν όχι, μάλλον φθηνά τη γλύτωσες.

Εναλλακτικά περιμένεις 5-6 μέρες και μαθαίνεις "δε χαρντ γουέυ" :D

gimli
02/11/2020, 19:37
Πόσο ύψος έχει, 7mm; έφτασε να το τρυπήσει; του έκανε ζημιά που σε ανησυχεί;

Έκανε σκισίματα που δεν κλείνουν; αν ναι τι βλέπεις στο βυθό τους;

Βάλε φωτό του ελαστικού και ενημέρωσε τι όχημα έχεις. Είναι εκατοντάδες τα ελαστικά ανάλογα την μοτό.

Ναι το ύψος του είναι 7mm.
422332
Φαίνεται που μπήκαν τα δύο καρφάκια πάνω και δεξιά.
Αν έχει σημασία το έβγαλα πολύ εύκολα με το δάχτυλο χωρίς καθόλου δύναμη.
Το ελαστικό είναι Continental ContiGo! Rear 100/90/17.


Βρες τα σημεία που τα καρφιά ήρθαν σε επαφή με το ελαστικό και ρίξε σαπουνόνερο. Αν δεις να αναπτύσσονται μπουρμπουλήθρες, χάνει αέρα. Αν όχι, μάλλον φθηνά τη γλύτωσες.

Εναλλακτικά περιμένεις 5-6 μέρες και μαθαίνεις "δε χαρντ γουέυ" :D
Σωστό κι αυτό, θα το δοκιμάσω...

doctor_john
02/11/2020, 19:58
Προσωπικά θα το είχα ξεχάσει ήδη, αν θες να βάλεις μισή σταγόνα κυανοακρυλική με καρφίτσα έτσι για την ψυχολογία..
Δείχνει να έχει τελειώσει το λάστιχο, αν δεν έχεις χοντα είναι για αλλαγή.

gimli
02/11/2020, 20:12
Δείχνει να έχει τελειώσει το λάστιχο, αν δεν έχεις χοντα είναι για αλλαγή.

cbf 125 έχω.. Τι εννοείς;

doctor_john
02/11/2020, 20:33
δεν χαλανε τα χοντα :lol:

gimli
02/11/2020, 21:10
δεν χαλανε τα χοντα :lol:

αυτό είναι το μόνο σίγουρο :lol:
το "Δείχνει να έχει τελειώσει το λάστιχο" δεν κατάλαβα, και τι σχέση έχει με το αν το μηχανάκι είναι χόντα... :)

doctor_john
02/11/2020, 21:18
και καλά, εφόσον το φοράει χοντα δεν χρειάζεται αλλαγή ;)

νεοσσός
02/11/2020, 21:25
Πάντως δίνει την αίσθηση ότι έχει αποκτήσει ρωγμές, σαν να έχει αρχίσει να ξεραίνεται. Αν είναι πράγματι έτσι, χρειάζεται άμεσα αλλαγή. Τι ημερομηνία κατασκευής έχει; DOT XX15;

gimli
03/11/2020, 10:53
Είναι για αλλαγή το επόμενο εξάμηνο νομίζω.

nikonian
03/11/2020, 12:13
Το 2002 φορούσα κάτι michelin σε ένα Fazer. Το πρώτο καρφί το έφτιαξα επί τόπου με κορδόνι. Το δεύτερο το ίδιο, το τρίτο σε βουλκανιζατέρ και πάλι με κορδόνι, το τέταρτο επίσης. Μέχρι και με το τρίτο κορδόνι πήγαινα με 200+.
Μετά το τέταρτο δεν πέρασα τα 200. Ήμουν κότα.

Αδελφέ, αυτό που πάτησες δεν προχωράει βαθιά. Αν σε μια μέρα δεν έχει γίνει πίτα, εγώ θα το ξεχνούσα.

Αν πάλι γίνει πίτα... κορδόνι. Τώρα ξέρεις. Θα έχεις και άλλα τρία "κανονάκια".

viper1
04/11/2020, 13:18
Το 2002 φορούσα κάτι michelin σε ένα Fazer. Το πρώτο καρφί το έφτιαξα επί τόπου με κορδόνι. Το δεύτερο το ίδιο, το τρίτο σε βουλκανιζατέρ και πάλι με κορδόνι, το τέταρτο επίσης. Μέχρι και με το τρίτο κορδόνι πήγαινα με 200+.
Μετά το τέταρτο δεν πέρασα τα 200. Ήμουν κότα.

Αδελφέ, αυτό που πάτησες δεν προχωράει βαθιά. Αν σε μια μέρα δεν έχει γίνει πίτα, εγώ θα το ξεχνούσα.

Αν πάλι γίνει πίτα... κορδόνι. Τώρα ξέρεις. Θα έχεις και άλλα τρία "κανονάκια".

Μήπως να άλλαζες δρόμο σε διαφορετικό χωρίς καρφιά? :D

gimli
04/11/2020, 14:22
Το 2002 φορούσα κάτι michelin σε ένα Fazer. Το πρώτο καρφί το έφτιαξα επί τόπου με κορδόνι. Το δεύτερο το ίδιο, το τρίτο σε βουλκανιζατέρ και πάλι με κορδόνι, το τέταρτο επίσης. Μέχρι και με το τρίτο κορδόνι πήγαινα με 200+.
Μετά το τέταρτο δεν πέρασα τα 200. Ήμουν κότα.

Αδελφέ, αυτό που πάτησες δεν προχωράει βαθιά. Αν σε μια μέρα δεν έχει γίνει πίτα, εγώ θα το ξεχνούσα.

Αν πάλι γίνει πίτα... κορδόνι. Τώρα ξέρεις. Θα έχεις και άλλα τρία "κανονάκια".

Κατατοπιστικότατος...
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια....

nikonian
04/11/2020, 18:11
Μήπως να άλλαζες δρόμο σε διαφορετικό χωρίς καρφιά? :D

Τον καθάρισα τον δρόμο. Δεν άφησα κανένα καρφί για τους άλλους.
" Ήταν μια κοινωνική προσφορά από nikonian"

mia_zoi_kawa
03/08/2021, 03:14
Ξεθάβω λίγο το θέμα...

Την Δευτέρα το πρωί κατέβαινα Αθήνα από Εύβοια με 120 - 140 με το cb 500χ. Κάπου στον Άγιο Στέφανο κάτι άκουσα σαν χτύπημα χωρίς να νιώσω κάτι στο τιμόνι. Φοραγα ωτοασπίδες και δεν μου ήταν καθαρό. Λίγο ποιο κάτω στην μεταμόρφωση είχε λίγο κίνηση και έκοψα ταχύτητα και αμέσως ένιωσα την μηχανή να έχει μια αστάθεια πρόλαβα έπιασα δεξιά και είδα ότι είχα μπροστινό λάστιχο.

Το φόρτωσα με οδική και το πήγα σε βουλκανιζατερ. Τα παιδιά εκεί δεν ασχολήθηκαν πάνω από 2 λεπτά με το κορδόνι (βίδα ή προκα δεν βρήκαν).. Έμεινα έκπληκτος από την χρέωση των 30 ευρώ με την απόδειξη για την επισκευή μιας και όταν πηγαίνω το αμάξι εκεί για λάστιχο ενώ κάνουν πολλαπλάσιο χρόνο για την επισκευή του μου παίρνουν λιγότερα. Είναι δυνατόν να χρεώνεται τόσο ακριβά μια τόσο σύντομη επισκευή;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/08/2021, 04:35
Ξεθάβω λίγο το θέμα...

Την Δευτέρα το πρωί κατέβαινα Αθήνα από Εύβοια με 120 - 140 με το cb 500χ. Κάπου στον Άγιο Στέφανο κάτι άκουσα σαν χτύπημα χωρίς να νιώσω κάτι στο τιμόνι. Φοραγα ωτοασπίδες και δεν μου ήταν καθαρό. Λίγο ποιο κάτω στην μεταμόρφωση είχε λίγο κίνηση και έκοψα ταχύτητα και αμέσως ένιωσα την μηχανή να έχει μια αστάθεια πρόλαβα έπιασα δεξιά και είδα ότι είχα μπροστινό λάστιχο.

Το φόρτωσα με οδική και το πήγα σε βουλκανιζατερ. Τα παιδιά εκεί δεν ασχολήθηκαν πάνω από 2 λεπτά με το κορδόνι (βίδα ή προκα δεν βρήκαν).. Έμεινα έκπληκτος από την χρέωση των 30 ευρώ με την απόδειξη για την επισκευή μιας και όταν πηγαίνω το αμάξι εκεί για λάστιχο ενώ κάνουν πολλαπλάσιο χρόνο για την επισκευή του μου παίρνουν λιγότερα. Είναι δυνατόν να χρεώνεται τόσο ακριβά μια τόσο σύντομη επισκευή;

Οχι.Ειναι αισχροκέρδεια!

Panos76
03/08/2021, 07:58
Δεν έχω βάλει ποτέ κορδόνι σε μηχανάκι. Σε αμάξι από 5 έως 7€ και μια φορά σε ένα βουλκανιζατέρ στο Χαλάνδρι δε μου πήρε τίποτα! Του άφησα με το ζόρι ένα τάλιρο.

νεοσσός
03/08/2021, 08:31
Τρεις φορές μου έχει σκάσει πίσω λάστιχο στο αμάξι τα τελευταία 5 χρόνια. Τη μία φορά ήταν βαλβίδα. Μου είχε βάλει μεταχειρισμένη στην αλλαγή ελαστικών ο βουλκανιζατεράς, είχα δει το λάστιχό της να ξεραίνεται, αλλά σκέφθηκα ότι θα αντέξει. Ε, δεν άντεξε παρά μερικές εβδομάδες. 10€ η αλλαγή της στο Μαρούσι.

Άλλες δύο φορές βρήκα βίδα. Την πρώτη φορά ήταν εσωτερικά του τροχού, διαγωνίως, σχεδόν στο πλάι. Απορούσα πώς μπήκε εκεί. 10€ για μακαρόνι στην Αργυρούπολη, αλλά με αφαίρεση του τροχού από το αμάξι και έλεγχο σε λεκάνη νερού.

Η τρίτη φορά ήταν πριν από 3 εβδομάδες. Μπήκα για 300 μέτρα μέτρα σε ένα χωματόδρομο στο Μενίδι (άτιμο Google Maps) και βγαίνοντας άκουσα τακ-τακ, κατά την κύλιση. Κανένα πετραδάκι σκέφτομαι. Ήταν όμως πιο έντονος, έκανα 500 μέτρα μέχρι να το πάρω απόφαση να το ελέγξω. Είχε καρφωθεί βίδα στη μέση του πίσω ελαστικού, στο πιο χοντρό του μέρος. Βγάζω σταυροκατσάβιδο Knippex (https://www.knipex.com/sites/default/files/IM0013926.jpg) και σκέφτομαι ότι μάλλον τη γλίτωσα, διότι είναι στο παχύ μέρος του πέλματος. Μία-δύο στροφές στη βίδα και φσσσσσσσσσσσσσσς. Την γκζαναβιδώνω και πάω σε γειτονικό βουλκανιζατέρ (μπράβο Google Maps :p). 5€ για μακαρόνι, 3 λεπτά υπόθεση για το βουλκανιζατερά. Αυτό πιστεύω ότι θα το γλίτωνα αν σταματούσα αμέσως μόλις άκουγα το θόρυβο, πριν μπει βαθιά η βίδα.

Πάντως τα 30€ που σε χρέωσαν για το μακαρόνι είναι τραγικά. Μήπως είπες και σε αυτούς ότι έχεις κερδίσει το τζόκερ; Κανονικά 10€ χρεώνουν σε αμάξι, αν αφαιρέσουν τον τροχό από τη ζάντα για να τοποθετήσουν εσωτερικό μπάλωμα.

o_gavros
03/08/2021, 08:42
Κανά φιλάκι σου έδωσαν τουλάχιστον ή κατευθείαν ακουμπημα;

Με αφορμή το πάθημα του μια__ζωη_καβα, ένα σετακι με κορδόνια και σουβλιά έχει 20λιγα ευρώ. Απολύτως απαραίτητο για κάτω από τη σέλα.

doctor_john
03/08/2021, 08:47
Έχετε και το νού σας όσοι έχουμε διαιρούμενες δαγκάνες.
Δεύτερη φορά σε έξι μήνες που πετυχαίνω δαγκάνες να ανοιγοκλείνουν με το πάτημα του φρένου
γιατί ο γνώστης βουλκανιζατερας ήθελε να δουλέψει με άνεση..

o_gavros
03/08/2021, 08:49
Τι λες ωρε; Δεν έσφιξε σωστά τις δαγκάνες και άνοιξαν σα καρπούζα;;;;;
Αυτό εκτός από ξύλο σηκώνει και μήνυση!

giorgosb
03/08/2021, 09:00
Με αφορμή το πάθημα του μια__ζωη_καβα, ένα σετακι με κορδόνια και σουβλιά έχει 20λιγα ευρώ. Απολύτως απαραίτητο για κάτω από τη σέλα.

Το κακό με το κιτ επισκευής με αμπούλες, είναι ότι δεν συστήνεται να αποθηκεύεται κάτω από την σέλα λόγω θερμοκρασιών.

Αναγκάζεσαι δλδ να κουβαλάς και το κομπρεσεράκι της Xiaomi.. :p

doctor_john
03/08/2021, 09:06
Τι λες ωρε; Δεν έσφιξε σωστά τις δαγκάνες και άνοιξαν σα καρπούζα;;;;;
Αυτό εκτός από ξύλο σηκώνει και μήνυση!

Για να μην ταλαιπωρηθεί να λασκάρει τις βάσεις τους στο μπροστινό, λύνει τις δαγκάνες!
Ζεστές και ωραίες.
Αν πετύχει τα Nm που θέλουν οκ, αν όχι πετάγομαι εγώ να κυνηγάω τον κάθε φίλο ουρλιάζοντας
ότι οι δαγκάνες του κάνουν το pac man στους δίσκους..

Σκηνές απείρου κάλους, να νομίζει ο άλλος ότι είμαι πειρατής, κλέφτης, πλασιέ, μεχρι να καταλάβει ότι:
είναι λυμένες οι δαγκάνες σου! ανοιγοκλείνουν!

AUFGEBRACHT
03/08/2021, 11:06
Το κακό με το κιτ επισκευής με αμπούλες, είναι ότι δεν συστήνεται να αποθηκεύεται κάτω από την σέλα λόγω θερμοκρασιών.

Αναγκάζεσαι δλδ να κουβαλάς και το κομπρεσεράκι της Xiaomi.. :p

Ή προσθέτεις την οδική βοήθεια στην ασφάλεια...

giorgosb
03/08/2021, 11:12
Οδική εννοείται, πρέπει να υπάρχει πάντα. Στην περίπτωση όμως που τύχει κάτι σε ένα μικρό νησί πχ καλό θα ήταν να μπορείς να το αντιμετωπίσεις..

OldMan
03/08/2021, 11:41
Υπ' οψιν οτι η τοποθετηση "κορδονιου" μπορει να φαινεται απλη και ευκολη αλλα οταν την κανεις για πρωτη φορα κατω απο τον ήλιο σε κανενα κατσικοδρομο με την συνεπιβατισσα να σου λεει "εγω κατεβαινω beach-bar για μοχιτο γιατι ζεσταθηκα που σε βλεπω να παλευεις με το σουβλι", παιζει και να θες να μαμησεις το συμπαν..:D

Panos76
03/08/2021, 11:44
Υπ' οψιν οτι η τοποθετηση "κορδονιου" μπορει να φαινεται απλη και ευκολη αλλα οταν την κανεις για πρωτη φορα κατω απο τον ήλιο σε κανενα κατσικοδρομο με την συνεπιβατισσα να σου λεει "εγω κατεβαινω beach-bar για μοχιτο γιατι ζεσταθηκα που σε βλεπω να παλευεις με το σουβλι", παιζει και να θες να μαμησεις το συμπαν..:D

Εκεί παρατάς μηχανάκι και συνεπιβάτισσα και πας εσύ στην παραλία να βρεις άλλα κορδόνια και στο πΛι όλα :bawl:

OldMan
03/08/2021, 11:46
Εκεί παρατάς μηχανάκι και συνεπιβάτισσα και πας εσύ στην παραλία να βρεις άλλα κορδόνια και στο πΛι όλα :bawl:

That's the spirit...!!!:p

o_gavros
03/08/2021, 12:22
Υπ' οψιν οτι η τοποθετηση "κορδονιου" μπορει να φαινεται απλη και ευκολη αλλα οταν την κανεις για πρωτη φορα κατω απο τον ήλιο σε κανενα κατσικοδρομο με την συνεπιβατισσα να σου λεει "εγω κατεβαινω beach-bar για μοχιτο γιατι ζεσταθηκα που σε βλεπω να παλευεις με το σουβλι", παιζει και να θες να μαμησεις το συμπαν..:D

Ο τριμαλαξ ο "ανεψιός" σου πάτησε πρόκα στο Μπάρο πριν κάνα ενάμιση μήνα.
-εγω: καλά ρε μααλακες δεν είπαμε να πάρετε να έχετε ένα κιτ κάτω από τη σέλα;
-εκεινος: ήξερα ότι έχεις για αυτό...δεν πήρα.

giorgosb
03/08/2021, 12:32
Εκεί παρατάς μηχανάκι και συνεπιβάτισσα και πας εσύ στην παραλία να βρεις άλλα κορδόνια και στο πΛι όλα :bawl:

:lol:

OldMan
03/08/2021, 12:44
Ο τριμαλαξ ο "ανεψιός" σου πάτησε πρόκα στο Μπάρο πριν κάνα ενάμιση μήνα.
-εγω: καλά ρε μααλακες δεν είπαμε να πάρετε να έχετε ένα κιτ κάτω από τη σέλα;
-εκεινος: ήξερα ότι έχεις για αυτό...δεν πήρα.

Τραβάτε στον ψυχαναλυτη να σας πει γιατι τον κανετε παρεα..

DoctoR_k6
03/08/2021, 14:57
Ενα κιτακι κατω απο την σελα πρεπει να υπαρχει παντα.
Κ για μεσα στην πολη αλλα κ σε ταξιδια.
Το κορδονι ειναι ουτε 5 λεπτα υποθεση αν το κανεις μια φορα.
30ε ειναι απατη...

Εχω γυρισει απο Ιωαννινα δικαβαλος με κορδονακι κ δεν εκανε κιχ.
Κ σε λαστιχο ψιλοτελειωμενο κ ακριβως στο κεντρο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/08/2021, 18:27
Εκεί παρατάς μηχανάκι και συνεπιβάτισσα και πας εσύ στην παραλία να βρεις άλλα κορδόνια και στο πΛι όλα :bawl:

:lol::lol::lol:

McGyver
03/08/2021, 20:23
Υπ' οψιν οτι η τοποθετηση "κορδονιου" μπορει να φαινεται απλη και ευκολη αλλα οταν την κανεις για πρωτη φορα κατω απο τον ήλιο σε κανενα κατσικοδρομο με την συνεπιβατισσα να σου λεει "εγω κατεβαινω beach-bar για μοχιτο γιατι ζεσταθηκα που σε βλεπω να παλευεις με το σουβλι", παιζει και να θες να μαμησεις το συμπαν..:D

Γι' αυτό φροντίζεις η πρώτη σου φορά να είναι μια Δευτέρα βράδυ στο Δέλεαρ...

Pun intended κωλόγερε!

:bawl:

borgiriadis1
04/08/2021, 13:08
30 ευρώ σε τεντοσε καλά ο τύπος. Ένα 5 το κορδόνι ένα 10αρι η επισκευή με φόλα από μέσα. Αυτές είναι οι τιμές ανεξαρτήτου οχήματος.

Bowleno
04/08/2021, 16:38
30 ευρώ σε τεντοσε καλά ο τύπος. Ένα 5 το κορδόνι ένα 10αρι η επισκευή με φόλα από μέσα. Αυτές είναι οι τιμές ανεξαρτήτου οχήματος.

Σε μεγάλη μοτό; Το μπάλωμα από μέσα πάει ένα 15-20 ευρώ, ανάλογα τα κέφια...(το πίσω) το κορδόνι ναι, 5 ευρώ.
Τώρα Με παπί πλέον, έχω κάτω από την σέλα ένα σετ κορδόνια μαζί με το σουβλί τους.
6 μήνες μετά δεν τα έχω χρειαστεί ακόμα. (Και ελπίζω να μην τα χρειαστώ)

borgiriadis1
04/08/2021, 20:19
Για μεγάλη μοτό λέω για 10αρικο. Και δεν μιλάω για μεμονωμένη περίπτωση 1-2 λαστιχαδες αλλά για το ευρύτερο σύνολο.
Βέβαια μιλάω για Περιφέρεια Θεσσαλίας, αν στην Αθήνα το παίζουν ανάλογα με το πώς ξυπνάνε το πρωί οκ.

o_gavros
04/08/2021, 20:23
Ένα ταληρο είναι το κορδόνι παντού. Οτιδήποτε άλλο είναι αλητεία.
Για παπί ας πούμε που έχει σαμπρέλα εκεί συνήθως ζητάνε δεκαρικακι γιατί βάζουν βγάζουν έχει λίγο δουλίτσα.
Εγώ. Θα πήγαινα σε αυτόν που ζήτησε τα 30€ και θα τον ξεφτυλιζα

νεοσσός
04/08/2021, 20:29
Δε χρειάζεται να τσακωθείς. Απλά δεν ξαναπάς και ενημερώνεις τους γνωστούς σου να τον αποφύγουν. Ιδανικά του εξηγείς και το λόγο, ώστε να σκεφθεί αν τον συμφέρει να κάνει αρπαχτές. Κάποιους που δεν έχουν συστηματικούς πελάτες, παρά μόνο περαστικούς, τους συμφέρει.

Σκέψου ότι ο κάβας πήγε εκεί με οδική βοήθεια, ενώ ανέφερε ότι πάει εκεί και το αμάξι. Άρα ήταν κατάστημα που μέχρι πρόσφατα εμπιστευόταν. Ο καταστηματάρχης δεν εκτίμησε την εμπιστοσύνη, αφού χρέωσε εξαπλάσια τιμή από την αναμενόμενη, άρα έχει σοβαρό λόγο να μην τον ξαναεπισκεφθεί.

Δυστυχώς πολλοί επαγγελματίες δείχνουν τέτοιες συμπεριφορές, οπότε πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση για το πότε θα αλλάξουν πολιτική ή ποιότητα εξυπηρέτησης. Τους προτιμάμε όσο δείχνουν καλό πρόσωπο. Αν είναι καλοί, τους προτείνουμε και σε άλλους. Αν αποφασίσουν να κάνουν αρπαχτή, πηγαίνουμε σε άλλον.

Κάπως έτσι άλλαξα βενζινάδικο (ήμουν πολλά χρόνια συστηματικός πελάτης) και συνεργείο, αφού τους ενημέρωσα ευγενικά για το λόγο που αποχωρώ, ώστε να ξέρουν ότι κατάλαβα. Εννοείται ότι δεν τους προτείνω σε γνωστούς που με ρωτάνε.

AristidisZ
04/08/2021, 20:48
Σε μεγάλη μοτό; Το μπάλωμα από μέσα πάει ένα 15-20 ευρώ, ανάλογα τα κέφια...(το πίσω) το κορδόνι ναι, 5 ευρώ.
Τώρα Με παπί πλέον, έχω κάτω από την σέλα ένα σετ κορδόνια μαζί με το σουβλί τους.
6 μήνες μετά δεν τα έχω χρειαστεί ακόμα. (Και ελπίζω να μην τα χρειαστώ)

Μανιτάρι και στη μηχανή και στο αμάξι ένα δεκάρικο πάει…

dorso
05/08/2021, 00:17
Σε μεγάλη μοτό; Το μπάλωμα από μέσα πάει ένα 15-20 ευρώ, ανάλογα τα κέφια...(το πίσω) το κορδόνι ναι, 5 ευρώ.
Τώρα Με παπί πλέον, έχω κάτω από την σέλα ένα σετ κορδόνια μαζί με το σουβλί τους.
6 μήνες μετά δεν τα έχω χρειαστεί ακόμα. (Και ελπίζω να μην τα χρειαστώ)
Τι παπί έχεις κ κουβαλάς κορδόνια? Γιατί αν είναι με σαμπρέλα το κορδόνι δεν κάνει..

Bowleno
05/08/2021, 01:10
Τι παπί έχεις κ κουβαλάς κορδόνια? Γιατί αν είναι με σαμπρέλα το κορδόνι δεν κάνει..

Το sym vf125, tubeless ελαστικά φοράει. Λες να είμαι απτάλης;:lol:

Bowleno
05/08/2021, 01:18
Για μεγάλη μοτό λέω για 10αρικο. Και δεν μιλάω για μεμονωμένη περίπτωση 1-2 λαστιχαδες αλλά για το ευρύτερο σύνολο.
Βέβαια μιλάω για Περιφέρεια Θεσσαλίας, αν στην Αθήνα το παίζουν ανάλογα με το πώς ξυπνάνε το πρωί οκ.

Επαρχία είναι κατά τι λιγότερα τα λειτουργικά κόστη σε σχέση με Αθήνα. Είναι και ο ανταγωνισμός μεγαλύτερος εκεί λόγω πληθυσμού.
Επιπλέον, αν το παίξουν πονηροί, θα μαθευτεί και πάει το μαγαζί...