PDA

View Full Version : Πίσω γρανάζι με λιγότερα δόντια - τι πρόκειται να συμβεί άραγε?



costas_versys
27/06/2020, 23:12
Μηχανή Kawasaki Versys με OEM γρανάζια 15 εμπρός / 46 πίσω.

(Πιστεύω ότι τα παρακάτω ισχύουν και σε Vstrom 650, HONDA 650/700 και πολλές άλλες μηχανές)

Χθες λοιπόν έκανα μια μεγάλη διαδρομή στην Αττική οδό με χρήση του GPS και μέτρησα τις αποκλίσεις του ταχύμετρου. Από τα 80χ/ω και πάνω το κοντέρ του Versys γίνεται πολύ αισιόδοξο και έχει απόκλιση +10 χ/ω. Δηλαδή, Versys : 110χ/ω vs GPS:100χ/ω. Δεν είχα καμιά αμφιβολία ότι είναι βλαμένο, αλλά δεν περίμενα και τόσο μεγάλη απόκλιση. Επειδή λοιπόν θέλω να βελτιώσω επίσης και την οδηγική συμπεριφορά του, αποφάσισα να αλλάξω το πίσω γρανάζι από 46 δόντια σε 43 δόντια (χωρίς αλλαγή του εμπρός γραναζιού) όπου αναμένω ότι :

- θα μου διορθώσει το ταχύμετρο και ευελπιστώ ότι θα βλέπω την ίδια ταχύτητα με αυτή που καταγράφει το GPS
- θα μακρύνουν αρκετά οι αλλαγές ( θα μακρύνουν κατά 7%). Καλύτερα νομίζω, γιατί το Versys έχει ήδη κοντές σχέσεις ( μετά από τόσα χρόνια που το οδηγώ ακόμα προσπαθώ να ανεβάζω από 6η ..ψάχνοντας για 7η !!! )
- θα χάσω λίγες στροφές στο WOT αλλά θα κερδίσω σίγουρα σε ταχύτητα στις ίδιες στροφές, ίσως και σε καύσιμα.
- Τέλος, πιστεύω ότι θα βελτιωθεί σημαντικά η χρήση στην πόλη. Κάτι μου λέει ότι αντί για 1η ,2α, 3η, 4η (46 δόντια) θα κινούμαι ταχύτερα και καλύτερα, αλλά με 1η,2α και 3η (43 δόντια).

Εσεις τι λέτε ? Θα ήθελα την γνώμη όσων το έχουν δοκιμάσει

panavour
27/06/2020, 23:25
απο που μετραει την ταχυτητα το μηχανακι σου,απο τον μπροστα ή απο τον πισω τροχο?

costas_versys
27/06/2020, 23:27
Εχει αισθητήρα στο εμπρός γρανάζι. Ηταν και ο λόγος που δεν προτίμησα να μεγαλώσω το εμπρός αλλά να αλλάξω μόνο το πίσω

Volpad
27/06/2020, 23:50
Πάντως το ότι σου δείχνει 10 χιλιόμετρα στα 100 λάθος, δεν είναι λόγος να αλλάξεις γραναζωμα...
Άμα θες να το κάνεις για οικονομία, κάντο. Αλλά διαφορά θα δεις σε ταξίδια. Μέσα στη πόλη θα αναγκαστείς να οδηγείς μια ταχύτητα κάτω, σε ψηλότερες στροφές, γιατί θα έχεις χάσει ροπή.

Δεν ξέρω αν αξίζει. Προσωπικά δεν θα το έκανα στο versys.
Επίσης προσωπικά βέβαια, δεν με νοιάζει τι λέει το κοντέρ.
Παρά πάρα πολύ σπάνια κοιτάω την ταχύτητα με την οποία πάω.
Συνήθως όταν ξέρω ότι έχει καμερα και πρέπει να κόψω...

doctoras
27/06/2020, 23:51
Λογικά θα ερθει εκει που το υπολογίζεις, ίσως να εχεις ελαχιστη απόκλιση.
Δες το παρακάτω (green stock, orange 43, red 40)
https://www.gearingcommander.com/gc_graph4.htm

dorso
28/06/2020, 01:57
Όταν λέμε μετράει από το μπροστά γρανάζι εννοούμε από τον άξονα,οπότε κ το μπροστά να άλλαζες θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα.. Μετράει τις στροφές του άξονα που βιδωνει το μπροστά γρανάζι...Για να καταλάβεις αν αφαιρέσεις τα αλυσιδογραναζα κ βάλεις την μηχανή να δουλέψει με ταχύτητα,το ταχύμετρο θα δείχνει τα χιλιόμετρα ενώ η μηχανή θα είναι ακίνητη..

Lioulios
28/06/2020, 02:23
Μην κανεις τετοια αλλαγη αν ειναι και καθημερηνο οχημα .
Θα χασεις ροπη χαμηλα .
Εδω εμεις κοιταγαμε και τα κοντεναμε .Μονο κατι πιτσιρικαδες με παπια τα μακραινουν ψαχνοντας την τελικη καπου στα 90χμλ/ω.

DrBig
28/06/2020, 04:20
Μηχανή Kawasaki Versys με OEM γρανάζια 15 εμπρός / 46 πίσω.

(Πιστεύω ότι τα παρακάτω ισχύουν και σε Vstrom 650, HONDA 650/700 και πολλές άλλες μηχανές)

Χθες λοιπόν έκανα μια μεγάλη διαδρομή στην Αττική οδό με χρήση του GPS και μέτρησα τις αποκλίσεις του ταχύμετρου. Από τα 80χ/ω και πάνω το κοντέρ του Versys γίνεται πολύ αισιόδοξο και έχει απόκλιση +10 χ/ω. Δηλαδή, Versys : 110χ/ω vs GPS:100χ/ω. Δεν είχα καμιά αμφιβολία ότι είναι βλαμένο, αλλά δεν περίμενα και τόσο μεγάλη απόκλιση. Επειδή λοιπόν θέλω να βελτιώσω επίσης και την οδηγική συμπεριφορά του, αποφάσισα να αλλάξω το πίσω γρανάζι από 46 δόντια σε 43 δόντια (χωρίς αλλαγή του εμπρός γραναζιού) όπου αναμένω ότι :

- θα μου διορθώσει το ταχύμετρο και ευελπιστώ ότι θα βλέπω την ίδια ταχύτητα με αυτή που καταγράφει το GPS
- θα μακρύνουν αρκετά οι αλλαγές ( θα μακρύνουν κατά 7%). Καλύτερα νομίζω, γιατί το Versys έχει ήδη κοντές σχέσεις ( μετά από τόσα χρόνια που το οδηγώ ακόμα προσπαθώ να ανεβάζω από 6η ..ψάχνοντας για 7η !!! )
- θα χάσω λίγες στροφές στο WOT αλλά θα κερδίσω σίγουρα σε ταχύτητα στις ίδιες στροφές, ίσως και σε καύσιμα.
- Τέλος, πιστεύω ότι θα βελτιωθεί σημαντικά η χρήση στην πόλη. Κάτι μου λέει ότι αντί για 1η ,2α, 3η, 4η (46 δόντια) θα κινούμαι ταχύτερα και καλύτερα, αλλά με 1η,2α και 3η (43 δόντια).

Εσεις τι λέτε ? Θα ήθελα την γνώμη όσων το έχουν δοκιμάσει

Αν σου φαινεται κοντο το γραναζωμα τωρα, τοτε μαλλον θα σε βολεψει το 43ρι. Θα μακρυνει ομως και το μεταξονιο κατα 12 περιπου χιλιοστα που δεν ειναι διολου αμελητεο, στην πρωτη βολτα ειδικα θα νομισεις πως οδηγας αλλο μηχανακι. Σε καθε περιπτωση βεβαιωσου πως οι ρεγουλατοροι εχουν χωρο να παρουν αυτα τα 12 χιλιοστα.

costas_versys
28/06/2020, 05:39
Πάντως το ότι σου δείχνει 10 χιλιόμετρα στα 100 λάθος, δεν είναι λόγος να αλλάξεις γραναζωμα...
..

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο για το τι λέει το κοντέρ. Αυτή ήταν η αφορμή. Κυρίως θέλω να μακρύνω λίγο τις σχέσεις



Δες το παρακάτω (green stock, orange 43, red 40)


Σε ευχαριστώ


Μην κανεις τετοια αλλαγη αν ειναι και καθημερηνο οχημα . Θα χασεις ροπη χαμηλα .


Αυτό ακριβώς με προβληματίζει. Το τι θα χάσω. Εαν πράγματι η ροπή είναι τελείως πεσμένη τότε πράγματι θα είναι ο μόνος λόγος για να μην το κάνω.


.. βεβαιωσου πως οι ρεγουλατοροι εχουν χωρο να παρουν αυτα τα 12 χιλιοστα.

Το τσέκαρα και δεν έχω θέμα. Εχουν το περιθόριο αυτό. Thanks

viper1
28/06/2020, 06:09
https://www.healtech-electronics.com/shop/sh/

Έχει ο παπασταυρου στην Καλλιρρόης

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/06/2020, 08:48
Καλημέρα. Το έχω κάνει και εγώ.Το μηχανάκι μού είχε κοντό γραναζωμα. Η διαφορά σε εμένα είναι ότι είναι μονοκυλινδρο και εξαλειψα λιιιιγο τους κραδασμούς στις ψηλές. Κάντο. Απλά άν σηκώνεις σουζες θα πρέπει να προσπαθείς μετά περισσότερο :lol:

stefanos
28/06/2020, 09:14
Aυτό ακριβώς με προβληματίζει. Το τι θα χάσω. Εαν πράγματι η ροπή είναι τελείως πεσμένη τότε πράγματι θα είναι ο μόνος λόγος για να μην το κάνω.


Για versys δεν ξέρω, αλλά σε ανάλογα πειράματα με το xr με ενόχλησε το άπλωμα των ταχυτήτων γιατί όπως διαπίστωσα
στο τέλος ,δεν ρύθμιζα την ταχύτητα με το γκάζι αλλά με το κιβώτιο.
Δηλαδή λειτουργούσα τον κινητήρα σε κάποια περιοχή στροφών και άλλαζα τις ταχύτητες για να πετύχω την ταχύτητα που ήθελα.
Ενώ με μαμά πήγαινα ας πούμε 20 40 60 80 στην κάθε ταχύτητα χαλαρά και ωραία με μακρύ γρανάζωμα πήγαινα 30 60 90 και τις περισσότερες φορές
ένιωθα ότι είμαι μιά ταχύτητα πάνω ή μια ταχύτητα κάτω.

karellen
28/06/2020, 09:35
Προχώρα το,δεν είναι τιποτα σοβαρό και θα αποκομίσεις εμπειρία ιδίοις όμμασι.Το πολυ πολυ αν δε σε ικανοποιεί το ξαναλλάζεις.Αργότερα πάρε και ένα μπροστινό γρανάζι -1 δοντι και παίζε ανάλογα.

Lioulios
28/06/2020, 10:07
Υπαρχει δηλ καποιος που το εκανε και του αρεσε ;
Σοβαρα ρωταω . Δεν εχω εμπειρία .
Εχω κανει μονο το αναποδο και μαλιστα μπρος-πισω και γενικα με πολλους συνδιασμους και κατεληξα να εχω κοντο μηχανακι γιατι ετσι μου αρεσε .Το αναποδο δεν θα το εκανα και να με πληρωνανε .Το λεω και γιατι μιλαμε για το 650 βερσις του φιλου .

costas_versys
28/06/2020, 10:26
Προχώρα το,δεν είναι τιποτα σοβαρό και θα αποκομίσεις εμπειρία ιδίοις όμμασι.Το πολυ πολυ αν δε σε ικανοποιεί το ξαναλλάζεις.Αργότερα πάρε και ένα μπροστινό γρανάζι -1 δοντι και παίζε ανάλογα.

Αυτής της άποψης είμαι και εγώ. Ενας πρόχειρος υπολογισμός φανερώνει ότι τρία δόντια λιγότερα πίσω = με ένα δόντι περισσότερο εμπρός ή αλλιώς 43/15 = 46/16. Αποφάσισα τα 3 δόντια λιγότερα πίσω για να πετύχω εκτός της επιθυμητής μακριάς σχέσης και όσο το δυνατόν διόρθωσης της ακρίβειας του κοντέρ. Αλλιώς θα μπορούσα να κάνω μια ποιό ήπια μείωση πχ με 44 δόντια πίσω, αλλά δεν μου έβγαιναν οι υπολογισμοί !

Σ¨ημερα θα καταγράψω την κατάσταση με τα stock γρανάζια ώστε μετά την αλλαγή του πίσω γραναζιού να μπορώ να έχω νούμερα & επιδόσεις. Αμα πέσω τόσο έξω και έχω πρόβλημα, επαναφέρω το μαμα γρανάζι των 46 δοντιών.

sapila racing
28/06/2020, 12:03
Αυτής της άποψης είμαι και εγώ. Ενας πρόχειρος υπολογισμός φανερώνει ότι τρία δόντια λιγότερα πίσω = με ένα δόντι περισσότερο εμπρός ή αλλιώς 43/15 = 46/16. Αποφάσισα τα 3 δόντια λιγότερα πίσω για να πετύχω εκτός της επιθυμητής μακριάς σχέσης και όσο το δυνατόν διόρθωσης της ακρίβειας του κοντέρ. Αλλιώς θα μπορούσα να κάνω μια ποιό ήπια μείωση πχ με 44 δόντια πίσω, αλλά δεν μου έβγαιναν οι υπολογισμοί !

Σ¨ημερα θα καταγράψω την κατάσταση με τα stock γρανάζια ώστε μετά την αλλαγή του πίσω γραναζιού να μπορώ να έχω νούμερα & επιδόσεις. Αμα πέσω τόσο έξω και έχω πρόβλημα, επαναφέρω το μαμα γρανάζι των 46 δοντιών.

Aφού θέλεις να το μακρύνεις δοκιμασέ το, αλλά τα 3 πίσω είναι πολλά. Εγώ θα σου έλεγα να πας απο το 46 στο 44.
Το να είναι 100% ακριβές το κοντέρ δεν είναι και τόσο χρήσιμο που να είναι κριτήριο.

dorso
28/06/2020, 14:58
Αυτής της άποψης είμαι και εγώ. Ενας πρόχειρος υπολογισμός φανερώνει ότι τρία δόντια λιγότερα πίσω = με ένα δόντι περισσότερο εμπρός ή αλλιώς 43/15 = 46/16. Αποφάσισα τα 3 δόντια λιγότερα πίσω για να πετύχω εκτός της επιθυμητής μακριάς σχέσης και όσο το δυνατόν διόρθωσης της ακρίβειας του κοντέρ. Αλλιώς θα μπορούσα να κάνω μια ποιό ήπια μείωση πχ με 44 δόντια πίσω, αλλά δεν μου έβγαιναν οι υπολογισμοί !

Σ¨ημερα θα καταγράψω την κατάσταση με τα stock γρανάζια ώστε μετά την αλλαγή του πίσω γραναζιού να μπορώ να έχω νούμερα & επιδόσεις. Αμα πέσω τόσο έξω και έχω πρόβλημα, επαναφέρω το μαμα γρανάζι των 46 δοντιών.
Για ποιο λόγο δεν αλλάζεις το μπροστά που είναι πολύ πιο εύκολη διαδικασία? Κ πιο οικονομική.. Διάβασε λίγο τι σου έγραψα παραπάνω,οποίο κ να αλλάξεις το ίδιο αποτέλεσμα θ έχεις...

Bowleno
28/06/2020, 15:06
Για ποιο λόγο δεν αλλάζεις το μπροστά που είναι πολύ πιο εύκολη διαδικασία? Κ πιο οικονομική.. Διάβασε λίγο τι σου έγραψα παραπάνω,οποίο κ να αλλάξεις το ίδιο αποτέλεσμα θ έχεις...

Είπε πιο πάνω, το κοντέρ παίρνει σήμα από το εμπρός γρανάζι και αν αλλάξει αυτό θα γίνει κουκουρούκου το κοντέρ, την στιγμή που ο στόχος του είναι να γίνει πιο ακριβές....

@costas_versys, κάνε ότι είπε ο Άρης (σαπίλας).
Άλλωστε να ξέρεις ότι όλα μα όλα τα κοντέρ κλέβουν ένα 5 έως 10 τα εκατό προς τα πάνω για ευνόητους λόγους....

dorso
28/06/2020, 15:09
Είπε πιο πάνω, το κοντέρ παίρνει σήμα από το εμπρός γρανάζι και αν αλλάξει αυτό θα γίνει κουκουρούκου το κοντέρ, την στιγμή που ο στόχος του είναι να γίνει πιο ακριβές....

@costas_versys, κάνε ότι είπε ο Άρης (σαπίλας).
Άλλωστε να ξέρεις ότι όλα μα όλα τα κοντέρ κλέβουν ένα 5 έως 10 τα εκατό προς τα πάνω για ευνόητους λόγους....
Διάβασε λίγο τα μηνύματα μου,μην τον μπερδεύεται..

Bowleno
28/06/2020, 15:29
Διάβασε λίγο τα μηνύματα μου,μην τον μπερδεύεται..

Σωστός, δεν το είχα δει. Αν ισχύει, τζάμπα κόστος...
Από την άλλη, ένα δόντι παραπάνω εμπρός είναι 3 λιγότερα (περίπου) πίσω, θα μακρύνει αρκετά και θα κρεμάει φαντάζομαι. Είχα σκεφτεί να το κάνω κι εγώ έναν καιρό στο Πήγασο ελλείψει 6ης overdrive αλλά με απέτρεψαν άλλοι που το δοκίμασαν, στο apriliabikers....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/06/2020, 15:29
Υπαρχει δηλ καποιος που το εκανε και του αρεσε ;
Σοβαρα ρωταω . Δεν εχω εμπειρία .
Εχω κανει μονο το αναποδο και μαλιστα μπρος-πισω και γενικα με πολλους συνδιασμους και κατεληξα να εχω κοντο μηχανακι γιατι ετσι μου αρεσε .Το αναποδο δεν θα το εκανα και να με πληρωνανε .Το λεω και γιατι μιλαμε για το 650 βερσις του φιλου .
Δε θα το έκανες ποτέ γιατί απλά δε το χρειαστηκες. Υπάρχουν αρκετοί λόγοι πού μπορεί κάποιος να μακραίνει τις σχέσεις. Οικονομία, ξεκούραση,απαλοιφή κραδασμών (στα μονοκυλινδρα) στις ψιλές....

costas_versys
28/06/2020, 17:57
.. Εγώ θα σου έλεγα να πας απο το 46 στο 44..

Κοίταξε, η πρώτη μου σκέψη ήταν να κατέβω μόνο 2 δόντια, δηλαδή από τα 46 στα 44 όπως προτείνεις. Μετά έφτιαξα το πινακάκι για να δω τι πρόκειται να συμβεί με όλους τους συνδυασμούς αλλαγής γραναζιού, είτε εμπρός είτε πίσω. Το παρακάτω πινακάκι, έχει δεξιά την αλλαγή που θα έχω στην ταχύτητα, είτε την αναγραφόμενη στο κοντέρ είτε την πραγματική. Εαν υποθέσουμε λοιπόν ότι κινούμαστε με σταθερές στροφές & ταχύτητα stock 110χ/ω και αλλάζουμε κάθε φορά δόντια στο εμπρός ή το πίσω γρανάζι το ενδιαφέρον είναι ότι το 43 με το 44 επιφέρει μια μεταβολή κατά 2χ/ω ή 0.022. Αυτή την διαφορά την θεώρησα τόσο μικρή που νομίζω ότι στις δοκιμές θα είναι.. μη ανιχνεύσιμη. Κατά τα άλλα, τα 43 δίνουν βελτίωση κατά 7χ/ω, αποτέλεσμα που δεν νομίζω ότι θα σκοτώσει την ροπή της μηχανής, η οποία ως 2κυλινδρο βγαίνει σχετικά χαμηλά.

Περιμένω να δω εαν τα παραπάνω επιβεβαιωθούν και στην πράξη.

Πληροφοριακά, το γρανάζι αγοράστηκε ήδη από ebay.uk

costas_versys
28/06/2020, 18:14
Να συμπληρώσω επίσης ότι η αλλαγή γραναζιού, θα επιφέρει μια μείωση των μεγιστων στροφών (WOT) κατα - 500σ/λ. Το Kawasaki ανεβάζει σήμερα όλες τις στροφές, αλλά ως 2κίλυνδρο δεν είναι ψηλά η μέγιστη ροπή του ούτε και η απόδοση της υποδύναμής του. Ως προς τις στροφές λοιπόν δεν νομίζω ότι στην πράξη θα φτάσω στις μέγιστες στροφές για να καταλάβω αυτή την μείωση και από αυτή την πλευρά .. δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Με ενδιαφέρει όμως τι θα συμβεί στην εκκίνηση όπου νομίζω ότι το μικρότερο πίσω γρανάζι θα κάνει αισθητή διαφορά, όχι ότι θα υπάρχει δυσκολία, απλά θα πρέπει να ξεκινώ από στάση με λίγο διαφορετικό τρόπο.

lykourgi
28/06/2020, 18:17
Περισσότερη σημασία από την ακρίβεια του ταχυμέτρου, έχει η ακρίβεια του οδομέτρου (για να ακολουθείς χάρτες, GPS κλπ) . Δεν έχουν πάντα την ίδια απόκλιση και μπορεί φτιάχνοντας το ένα να χαλάσεις το άλλο. Αυτά βέβαια αν ψάχνεις για μεγάλη ακρίβεια.

andreastwin
28/06/2020, 20:19
Αν σου φαινεται κοντο το γραναζωμα τωρα, τοτε μαλλον θα σε βολεψει το 43ρι. Θα μακρυνει ομως και το μεταξονιο κατα 12 περιπου χιλιοστα που δεν ειναι διολου αμελητεο, στην πρωτη βολτα ειδικα θα νομισεις πως οδηγας αλλο μηχανακι. Σε καθε περιπτωση βεβαιωσου πως οι ρεγουλατοροι εχουν χωρο να παρουν αυτα τα 12 χιλιοστα.

Κοβει ενα κρικο απο την αλυσιδα και το φερνει εκει που ηταν.Δεν ειναι προβλημα αυτο.

andreastwin
28/06/2020, 20:31
Το εχω κανει σε δυο μοτο, το πρωτο ενα XT500 που ειχα πριν πολλα χρονια, ηθελα να κατεβασω στροφες στο μοτερ γιατη εκανα χιλιομετρα. Και το δευτερο ειναι σε CB1300 που εχω, οπως λες στα 100 χιλ. χανει 10 χιλ. σχεδον το 99 % σε ολες τις μοτο τοσο χανουν, αλλα του αλλαξα μπροστινο γραναζι, απο 18 σε 19, και με το GPS εδειχνε ακριβος τα ιδια χιλ. σε ολο το φασμα τον χιλιομετρων. Και στα δυο μηχανακια επεσαν 500rpm.

costas_versys
28/07/2020, 20:48
Το νεο γρανάζι ήλθε από UK, μπήκε στο versys και αρχίσαμε τις βόλτες. Πρώτες εντυπώσεις : ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΕΣ

Διαφορετικό ξεκίνημα με άλλο αμπραγιάρισμα που πρέπει να το συνηθίσω. Μακριές σχέσεις με ωραίο άπλωμα και λίγο ποιό ήπια - γλυκιά επιτάχυνση. Θα έλεγα ότι δεν κατάλαβα απώλεια ροπής, η μηχανή έχει πολύ καλή συμπεριφορά (ίδιο γκάζι, ανεβάζει εύκολα, δεν κατάλαβα κάτι αρνητικό) και θα περιμένω να δω και πως θα πάει δικάβαλη καθώς και πως θα ταξιδέψει με πχ 120-140 χ/ω. Οπως περίμενα στο 0-100χ/ω έχω πλέον μια σχέση λιγότερη

andreastwin
29/07/2020, 08:21
Το νεο γρανάζι ήλθε από UK, μπήκε στο versys και αρχίσαμε τις βόλτες. Πρώτες εντυπώσεις : ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΕΣ

Διαφορετικό ξεκίνημα με άλλο αμπραγιάρισμα που πρέπει να το συνηθίσω. Μακριές σχέσεις με ωραίο άπλωμα και λίγο ποιό ήπια - γλυκιά επιτάχυνση. Θα έλεγα ότι δεν κατάλαβα απώλεια ροπής, η μηχανή έχει πολύ καλή συμπεριφορά (ίδιο γκάζι, ανεβάζει εύκολα, δεν κατάλαβα κάτι αρνητικό) και θα περιμένω να δω και πως θα πάει δικάβαλη καθώς και πως θα ταξιδέψει με πχ 120-140 χ/ω. Οπως περίμενα στο 0-100χ/ω έχω πλέον μια σχέση λιγότερη

Δεν ειναι τρομερη η διαφορα το ενα δοντι μπροστα , αλλα κανει την δουλεια του, και ειδικα σε ταξιδι, θα πηγαίνει πιο ξεκουραστα το μηχανακι χαμηλωνοντας 500rpm. συν οτι θα σου σεταρει το κοντερ, οτι θα γραφει αυτα θα ειναι τα πραγματικα χιλιομετρα.

THEOD
29/07/2020, 08:48
Μηχανή Kawasaki Versys με OEM γρανάζια 15 εμπρός / 46 πίσω.

(Πιστεύω ότι τα παρακάτω ισχύουν και σε Vstrom 650, HONDA 650/700 και πολλές άλλες μηχανές)

Χθες λοιπόν έκανα μια μεγάλη διαδρομή στην Αττική οδό με χρήση του GPS και μέτρησα τις αποκλίσεις του ταχύμετρου. Από τα 80χ/ω και πάνω το κοντέρ του Versys γίνεται πολύ αισιόδοξο και έχει απόκλιση +10 χ/ω. Δηλαδή, Versys : 110χ/ω vs GPS:100χ/ω. Δεν είχα καμιά αμφιβολία ότι είναι βλαμένο, αλλά δεν περίμενα και τόσο μεγάλη απόκλιση. Επειδή λοιπόν θέλω να βελτιώσω επίσης και την οδηγική συμπεριφορά του, αποφάσισα να αλλάξω το πίσω γρανάζι από 46 δόντια σε 43 δόντια (χωρίς αλλαγή του εμπρός γραναζιού) όπου αναμένω ότι :

- θα μου διορθώσει το ταχύμετρο και ευελπιστώ ότι θα βλέπω την ίδια ταχύτητα με αυτή που καταγράφει το GPS
- θα μακρύνουν αρκετά οι αλλαγές ( θα μακρύνουν κατά 7%). Καλύτερα νομίζω, γιατί το Versys έχει ήδη κοντές σχέσεις ( μετά από τόσα χρόνια που το οδηγώ ακόμα προσπαθώ να ανεβάζω από 6η ..ψάχνοντας για 7η !!! )
- θα χάσω λίγες στροφές στο WOT αλλά θα κερδίσω σίγουρα σε ταχύτητα στις ίδιες στροφές, ίσως και σε καύσιμα.
- Τέλος, πιστεύω ότι θα βελτιωθεί σημαντικά η χρήση στην πόλη. Κάτι μου λέει ότι αντί για 1η ,2α, 3η, 4η (46 δόντια) θα κινούμαι ταχύτερα και καλύτερα, αλλά με 1η,2α και 3η (43 δόντια).

Εσεις τι λέτε ? Θα ήθελα την γνώμη όσων το έχουν δοκιμάσει

Λάθος σκεπτικό φίλε μου...
Η απόκλιση του κοντέρ είναι εσκεμμένη και κοινό μυστικό σχεδόν σε όλες τις μοτό. Άλλες λιγότερο-άλλες περισσότερο, πάντως ένα σεβαστό κλέψιμο το έχουν όλα... Το γιατί είναι άλλη ιστορία.
Το να προσπαθήσεις με αλλαγή στο γρανάζωμα να το φέρεις στα ίσια του είναι λάθος προσέγγιση. Το γρανάζωμα το πειράζεις βάσει οδηγικών επιθυμιών και συνθηκών και όχι ως μέσο αποκατάστασης της αλήθειας στο κοντέρ. Χώρια που θα έχεις μετά αντίστροφο πρόβλημα - θα δείχνει μεν αρκετά πιο σωστά το (πάντα αρκετά αισιόδοξο) ταχύμετρο αλλά θα αποκτήσεις μεγάλο σφάλμα στο (συνήθως ακριβέστερο) οδόμετρο...
Στην πράξη τα περισσότερα σημερινά μηχανάκια δείχνουν να αισθάνονται καλύτερα με ένα ελαφρύ κόντυμα μιας και για λόγους καυσαερίων, οικονομίας, θορύβου τα περισσότερα μαμά γραναζώματα τείνουν προς την μακριά πλευρά. Μακραίνοντας ένα μηχανάκι και ΚΥΡΙΩΣ κατά τόσο μεγάλο ποσοστό όσο λες, απλά θα καταστρέψεις την δυναμική του. Θα χάσεις ότι νεύρο έχεις και σε φάσεις φορτίου (αέρηδες, 2κάβαλλος, ανηφόρες κλπ) θα μαρτυρήσεις την ώρα και την στιγμή που το έκανες. Χώρια που με 3 δόντια διαφορά μάλλον θα χρειαστείς και άλλη αλυσίδα...Σκέψου το....
Αν η απόκλιση του κοντέρ σε ενοχλεί τόσο πολύ που πρέπει ντε και καλά να την διορθώσεις, σκέψου την λύση του speedo healer (αν και το πρόβλημα της διαφορετικής απόκλισης ταχυμέτρου-οδομέτρου δεν το γλυτώνεις ότι και να κάνεις).

DrBig
29/07/2020, 09:44
Κοβει ενα κρικο απο την αλυσιδα και το φερνει εκει που ηταν.Δεν ειναι προβλημα αυτο.

Εννοεις δυο κρικους. Το να προσθαφαιρεις κρικους ομως δεν ειναι και το πλεον ενδεδειγμενο, ειδικα οταν δε ξερεις αν θα σου αρεσει το αποτελεσμα.


Σε καθε περιπτωση καλο θα ηταν αν γινεται, να επιλεγουμε γραναζια οπου οι αριθμοι των δοντιων ειναι πρωτοι αριθμοι.

sapila racing
29/07/2020, 10:44
Αντε παλι απο την αρχη. Τι δεν καταλαβες ρε φιλε!!!!!δεν μιλαμε για παπι, εγω το εκανα σε cb1300 με ροπη να τραβιξω τροχοσπιτο, και ειδα οτι με το ενα δοντι μεγαλητερο μπροστα εχω στο κοντερ μου τα ακριβη χιλιομετρα με το gps. Δεν σου αναφεραμε οτι αλλαζουμε γραναζι για να σεταρουμε και καλα το κοντερ, αλλα να χαλαρωσει λιγο το μοτερ σε ταξιδια, που και η 500 rpm που κατεβαινει ειναι καλα. Αν το καταλαβες τωρα εχει καλος.

Εσυ δεν κατάλαβες μαλλον...κι οχι μόνο αυτό αλλά φορτώνεις κιόλας! :rolleyes:
Απαντάς στον THEOD για την απάντηση που έδωσε ο THEOD στον costas_versys, λες και απαντούσε σε εσένα.
O costas_versys δεν εχει CB1300, Versys 650 έχει και ανέφερε οτι βασικός λόγος που έκανε την αλλαγή είναι οτι θέλει να 'στρωσει' το κοντέρ του και σε αυτά του απάντησε ο THEOD.

Το κατάλαβες τώρα?

costas_versys
29/07/2020, 10:52
Την αφορμή, την αιτία, τον λόγο καθώς και σκεπτικό μου, τους υπολογισμούς μου και τα προσδοκόμενα από το γρανάζωμα αποτελέσματατα έχω αναπτύξει πλήρως στις προηγούμενες αναρτήσεις μου. Με το καινούριο setup (-3 δόντια πίσω) σκοπεύω να περάσω τον Αύγουστο και ίσως και τον Σεπτέμβριο και από Οκτώβρη που πάω για καινούρια λάστιχα, θα αποφασίσω εαν θα κρατήσω το 46αρι ή το 43άρι γρανάζι στον πίσω τροχό. Παρόλα αυτά, οι πρώτες μου εντυπώσεις από το 43αρι είναι πολύ καλές

andreastwin
29/07/2020, 11:39
Εσυ δεν κατάλαβες μαλλον...κι οχι μόνο αυτό αλλά φορτώνεις κιόλας! :rolleyes:
Απαντάς στον THEOD για την απάντηση που έδωσε ο THEOD στον costas_versys, λες και απαντούσε σε εσένα.
O costas_versys δεν εχει CB1300, Versys 650 έχει και ανέφερε οτι βασικός λόγος που έκανε την αλλαγή είναι οτι θέλει να 'στρωσει' το κοντέρ του και σε αυτά του απάντησε ο THEOD.

Το κατάλαβες τώρα?

ενα δικιο το εχεις, αλλα αναφερθηκε στο πρωτο του ποσταρισμα, και μπερδευτηκε με τα τωρινα.
:beer:Να αναγνωριζουμε και τα λαθη μας. Δικο μου.

costas_versys
01/08/2020, 10:18
Εκλεισα και τα πρώτα 200 χιλ με το γρανάζωμα και στις μεγάλες ταχύτητες εμφανίζεται η διαφορά. Πάνω από τα 120 χ/ω παρουσιάζεται μια ελαφρά μείωση της ρεπρίζ. Ιδιαίτερα μεταξύ 140-150-160 η επιτάχυνση πχ. για προσπέρασμα, έχει γίνει ποιό δύσκολη και κατά συνέπεια ποιό αργή η διαδικασία. Δεν με ενοχλεί σημαντικά αλλά έτσι είναι, κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις. Κατά τα άλλα το κοντέρ είναι ακριβέστατο σε όλες τις ταχύτητες και ταυτίζεται με τα όσα λέει το GPS ενώ στην ταχύτητα ταξιδιού με 120 χ/ω δεν έχω κανένα θέμα στροφών ή δύναμης. Συνολικά, και πάλι θετικό το βλέπω το αποτέλεσμα και ελπίζω να συνηθίσω γρήγορα την διαφοροποιημένη συμπεριφορά της μηχανής