PDA

View Full Version : Αγορά big adventure



Σελίδες : [1] 2

elohimaros
29/06/2020, 11:53
Καλησπέρα σας , έχοντας στη κατοχή μου μοτοσυκλέτα 500 κυβικών έχω πάρει την απόφαση να κάνω μια αναβάθμιση σε μοτοσυκλέτα "ζωής" να την κρατήσω για αρκετά χρόνια . Κυριως χρήση για ταξίδια κοντινά και μακρινά 90% κίνηση σε άσφαλτο αλλά και για ταξίδι σε εξωτερικό , υπάρχει δεύτερη μοτοσυκλέτα για την πόλη οπότε δε με ενδιαφέρει η κίνηση εντός αυτής .μπάτζετ έως και 17 χιλιάδες και μιλάμε για καινούργια μοτοσυκλέτα . Είμαι ανάμεσα σε tiger 900 , f 850 gsa , v strom 1050 xt ,tracer 900 gt. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να επενδύσω περισσότερα για να πάω σε κάτι 1200 κυβικών όπως το 1290sa η το tiger 1200 xcx ή θα ξεφύγει το κόστος συντήρησης και γενικότερα αν υπάρχει μεγάλο φάσμα ανάμεσα σε αυτά και τα παραπανω(συντήρησης και ποιότητας κύλισης ). Γενικά ποια επιλογή θα κάνατε και γιατί ;; Ευχαριστώ πολύ

Lioulios
29/06/2020, 12:43
To καινουριο μεγαλο africa το απέκλησες ;

KotsosDR
29/06/2020, 12:45
To καινουριο μεγαλο africa το απέκλησες ;

Στο μυαλό μου είσαι !

elohimaros
29/06/2020, 13:24
δεν το απέκλεισα απλα δεν με καλύπτει τοσο οπτικά ! Αδερφέ εχουμε μπλέξει ασχημα αλλα με ωραίο μπλέξιμο αχαχαχαχαα

GogosLux
29/06/2020, 13:41
Βασικα εξαρτάται απο το ρυθμο που θελεις να ταξιδεύεις και την άνεση που ζητάς.
Το budget σου υπερκαλύπτει τα 800-900 που αναφέρεις, αν δεν κανω λάθος.

Κόστος συντήρησης δεν πιστέυω οτι εχει τεράστια διαφορά μεταξύ πχ του F850 με το 1290.

Επίσης, μιας και λες για καινούργιο, αν εχω ακουσει σωστα το Tiger 1200 θα αλλάξει ουσιαστικά σε 1-2 χρόνια αλλα και το 1290 εχει ακουστεί οτι ετοιμάζεται νεο μοντελο με πιο πολλά ηλεκτρονικά.

Προσωπικά πέρυσι πήρα το 1290 μονο για ταξίδια Ευρώπης οποτε οτι θες μου λες/ρωτάς.

Με το καλό και καλές αγορες !!

lospsi
29/06/2020, 13:43
Όλα καλά είναι. Καλύτερα να τα κάνεις ένα τεστ ράιντ (νομίζω πως θα τα βρεις όλα) για να αποφασίσεις μιας και για τον καθένα από εμάς κάθε μηχανή βγάζει διαφορετικά γούστα (πχ., οδήγησα το 1050ΧΤ και δεν τρελάθηκα, καλό χρυσό και τίμιο αλλά όχι αυτό που θα με έκανε να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη).
Για το θέμα των πιο μεγάλων ον οφ, νομίζω ότι οι όποιες διαφορές σε κόστη θα είναι μικρές ώστε να σε αποτρέψουν από την αγορά τους. Πιθανότερο να προβληματιστείς από τον μεγαλύτερο όγκο/βάρος ή να είσαι συνειδητοποιημένος αγοραστής και να μην θέλεις τα 160 άλογα που δίνουν.

Maradi
29/06/2020, 13:46
Όσο πιο πολύ τεχνολογία τόσο χειρότερα. Έχω τη 1250 GS και η λίστα με προβλήματα δεν έχει τελειωμό. Παρόμοια προβλήματα έχουν παρουσιάσει και αλλά ευρωπαϊκά. Αν όλα λειτουργούν κανονικά όλες οι ‘μεγάλες’ είναι ιδανικές για ταξίδια στο δρόμο. Για πιο off road , γνώμη μου, πήγαινε κάτω από 1000 κυβικά.
Ίσως και το Tenere 700 αλλά θέλει κανα χιλιάρικο να το ‘δυναμώσεις’ που σε πάει σε τιμή KTM 790 αλλά είναι πιο αξιόπιστο.
Αν θες το σίγουρο για όλα χωρίς να είναι τελειο, κοίτα προς το καινούργιο V Strom 1050 που όλοι ξέρουμε τα περί αξιοπιστίας.
Και φυσικά, δοκίμασε πριν πάρεις.

Parking
29/06/2020, 13:50
Μια και λες big adventure στον τίτλο
πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ταξίδια θες να κάνεις.
Αν δηλαδή θα κάνεις και χώμα εκτός από άσφαλτο.
Αν δεν κάνεις χώμα λοιπόν το τρέισερ είναι τοπ
Αν κάνεις λίγο χώμα σουζουκάρα.

Τ άλλα δεν θα πάρω ευχαριστώ.
Πολλά λεφτά
Συνεργεία 2 3 που ξέρουν οι άλλοι για τα μπάζα
και βλάβες που τις ομολογούν μόλις τα πουλήσουν.

Τα κυβικά δεν παίζουν ρόλο πια και με 600 πας παντού.
Η άνεση όμως παίζει ρόλο ειδικά αν είσαι δικέφαλος
Σόρι δικάβαλος
:cool:

elohimaros
29/06/2020, 14:02
η χρήση θα ειναι καθαρά για ασφαλτο , διελεύσεις σε χωμα για να φτάσω σε καποιον προορισμό , οκ , αλλα οχι για χωμάτινες διαδρομές !

Lioulios
29/06/2020, 14:10
δεν το απέκλεισα απλα δεν με καλύπτει τοσο οπτικά ! Αδερφέ εχουμε μπλέξει ασχημα αλλα με ωραίο μπλέξιμο αχαχαχαχαα

Αν δεν θες να ξεκαυλωνεις και επιδοσεις ΚΤΜ και αφου το θες για μηχανη ζωης για πολλα χρονια ...να πας να ξαναδεις το καινουριο africa το 1100 και να το κοιτας μεχρι να ξεκινησει να σου αρεσει .
Οτι ψαχνεις στα χρηματα που ψαχνεις.Τα υπολοιπα λιγο ή πολυ ξεφευγουν σε τιμη αλλα και σε εξοπλισμο-επιδοσεις κτλ.
Το χαζευα προχθες . Πολυ πιο ομορφο απο το 1000 μπρος - πισω

elohimaros
29/06/2020, 15:02
Στο αφρικα με ξενερώνει το γεγονός οτι ειναι πανύψηλο και η 21 μπροστα δείχνει παρα , μα παρα πολυ ! οπως ειπα η χρήση θα ειναι κυρίως για δρόμο οποτε ο 21 εμποδιο θα μου είναι παρα για καλό . Επίσης δε νομίζω να με βολέψει και τοσο στα στροφιλίκια και πραγματικά , 18 χιλιάρικα για κατι που δε με εξιτάρει δεν αξίζει με τιποτα . Οσον αφορά το ΚΤΜ προβληματίζομαι για την δύναμη του , μηπως δεν ειναι τοσο διαχειρίσιμη και το μηχανακι σε βάζει σε τσίτα 24/7 , για το κόστος συντήρησης και βλάβης κλπ κλπ

νεοσσός
29/06/2020, 15:12
...να πας να ξαναδεις το καινουριο africa το 1100 και να το κοιτας μεχρι να ξεκινησει να σου αρεσει .
:lol:


Προτείνω το Tracer 900 GT. Διαφορετικά, το V-Strom 1050.

KotsosDR
29/06/2020, 15:16
To versys 1000?

karellen
29/06/2020, 15:23
To versys 1000?

Ακριβώς.

Parking
29/06/2020, 15:39
η χρήση θα ειναι καθαρά για ασφαλτο , διελεύσεις σε χωμα για να φτάσω σε καποιον προορισμό , οκ , αλλα οχι για χωμάτινες διαδρομές !

τρέισερ ασυζητητί

viper1
29/06/2020, 16:04
Honda VFR 1200 crosstourer με DCT και super tenere 1200

elohimaros
29/06/2020, 16:18
τρέισερ ασυζητητί

το tracer 900 στα 13 χιλιαρικα και ιαπωνας ειναι σιγουρα μια καλη λύση αλλα αμφιβάλω για τον adventure χαρακτήρα του και στα πολύωρα ταξίδια ποσο ανετο ειναι ...

GogosLux
29/06/2020, 16:18
........18 χιλιάρικα για κατι που δε με εξιτάρει δεν αξίζει με τιποτα .

Αυτη ειναι η πιο σημαντική παράμετρος !!!! :D


Οσον αφορά το ΚΤΜ προβληματίζομαι για την δύναμη του , μηπως δεν ειναι τοσο διαχειρίσιμη και το μηχανακι σε βάζει σε τσίτα 24/7 , για το κόστος συντήρησης και βλάβης κλπ κλπ

Το ΚΤΜ, εμενα τουλάχιστον, ΔΕΝ με βάζει στην πρίζα :rolleyes:

Για αυτο και το πηρα για ταξιδι μονο, γιατι πας οσο θες και εισαι χαλαρός - ειτε με λίγα είτε με πολλά !
Ειναι τράτα σε ροπή, με 3-4η απο 2000-2500χιλ ανεβάζει ομορφα και ας ειναι φορτωμένο.
Του αρέσει να δουλεύει απο 4χιλ μεχρι 8χιλ, βεβαια μπορεί να ειμαι και αρνητικά προκατηλειμένος μιας και το συγκρίνο με το V4 που μαμει και δέρνει απο 2500 μέχρι 11-12 :lol:

Δεν νομίζω οτι του αρέσει να δουλεύει ψηλά, πανω απο 8-9χιλ στροφές - ακουω τον κινητήρα και τον λυπάμαι :lol::lol::lol:

ΠΧ αυτο που με βαζει στην πρίζα, εμενα τουλαχιστον, ειναι το BMW S1000Xr το οποιο προσωπικά δεν μπορούσα να το παω ήσυχα αλλα ειναι άνοστο για τα γούστα μου ;):p

dorso
29/06/2020, 16:55
Άμα θες για μεγάλα ταξίδια κοίτα για τα big adventure..1290..multi..bmw..tiger1200...αρκεί βέβαια να τα κάνεις ένα τεστ να βεβαιωθεις ότι μπορείς ν διαχειριστείς τον όγκο τους..την δύναμη μην την φοβάσαι, έχουν τοσες ηλεκτρονικές ρυθμίσεις που την φαιρνεις στα μέτρα σου ανάλογα την καβλα...Άμα είσαι πάνω από 1,80 θα σου έλεγα να τα απορρίψεις όλα αυτά που κοιτάς κ να κατευθυνθεις μόνο σε αυτά που αναφερα,καθώς ο επιπλέον όγκος του προσφέρει καλύτερη καλυψη,μεγαλύτερες σέλες,κ πιο ξεκούραστες γωνίες σε χέρια κ πόδια για πολύωρα ταξίδια...

elohimaros
29/06/2020, 17:00
Άμα θες για μεγάλα ταξίδια κοίτα για τα big adventure..1290..multi..bmw..tiger1200...αρκεί βέβαια να τα κάνεις ένα τεστ να βεβαιωθεις ότι μπορείς ν διαχειριστείς τον όγκο τους..την δύναμη μην την φοβάσαι, έχουν τοσες ηλεκτρονικές ρυθμίσεις που την φαιρνεις στα μέτρα σου ανάλογα την καβλα...Άμα είσαι πάνω από 1,80 θα σου έλεγα να τα απορρίψεις όλα αυτά που κοιτάς κ να κατευθυνθεις μόνο σε αυτά που αναφερα,καθώς ο επιπλέον όγκος του προσφέρει καλύτερη καλυψη,μεγαλύτερες σέλες,κ πιο ξεκούραστες γωνίες σε χέρια κ πόδια για πολύωρα ταξίδια...
ειμαι γυρω στο 1.85 95 κιλά , εχω το trk 502 x που ευκολο διαχειρίσιμο δεν το λες αλλα οχι και βαραντέρο . ειναι γυρω στα 240 κιλά βαρυ με φουλ υγρά και υψος σελας 850μμ . Οποτε πιστευω θα μπορω να τα βγαλω περα ...

GogosLux
29/06/2020, 17:08
Άμα θες για μεγάλα ταξίδια κοίτα για τα big adventure..1290..multi..bmw..tiger1200...αρκεί βέβαια να τα κάνεις ένα τεστ να βεβαιωθεις ότι μπορείς ν διαχειριστείς τον όγκο τους..την δύναμη μην την φοβάσαι, έχουν τοσες ηλεκτρονικές ρυθμίσεις που την φαιρνεις στα μέτρα σου ανάλογα την καβλα...Άμα είσαι πάνω από 1,80 θα σου έλεγα να τα απορρίψεις όλα αυτά που κοιτάς κ να κατευθυνθεις μόνο σε αυτά που αναφερα,καθώς ο επιπλέον όγκος του προσφέρει καλύτερη καλυψη,μεγαλύτερες σέλες,κ πιο ξεκούραστες γωνίες σε χέρια κ πόδια για πολύωρα ταξίδια...

Συμφωνω σε ολα εκτος απο το
έχουν τοσες ηλεκτρονικές ρυθμίσεις που την φαιρνεις στα μέτρα σου ανάλογα την καβλα.. το οποιο δεν πιστευω οτι ισχύει για τις αναρτήσεις.

Προσωπικά θα προτειμούσα ενα σουπερ ντουπερ πανω ράφι σετ χειροκίνητες αναρτήσεις παρα τις ηλεκτρονικα ρυθμιζόμενες αφου με εξαιρεση το Multi της Ducati ολοι οι άλλοι εχουν καποιες προεπιλογες (modes) που καποιες φορές ειναι δυσδιακριτες οι διαφορες τους ή πρεπει να διαλεξεις κατι που δεν ειναι η αληθεια για να το φερεις στα μετρα σου.

Οποτε απλα αλλάζει ο τροπος επιλογής και το αποτέλεσμα ειναι λιγοτερο δυνατο να το ρυθμίσης στην λεπτομέρεια.

Βεβαια, για να ειμαστε ρεαλιστες, σε ταξίδια δεν χρειάζεται μεγαλη ακρίβεια σε αναρτήσεις - τουλάχιστον στο 1290 ολα ειναι καλα :D

azar41
29/06/2020, 17:09
Tenere 1200

bros 650
29/06/2020, 17:45
Αφού χώμα ελάχιστο γιατί πας σε adventure?και όχι σε τουρισμού δρόμου; Εκτός αν σε αρέσει αυτό το στυλ. Αλλά αν θέλεις ταξίδια σε άσφαλτο υπάρχουν και άλλα μοντέλα πιο πολύ τουρισμού με καλύτερη κάλυψη που δεν ασχημαινουν με τις βαλίτσες με άξονα αντί αλλυσιδα που ο κινητήρας γουργουριζει ευχάριστα χαμηλα σε ταχύτητες ταξιδιού με χαμηλή κατανάλωση για τα κυβικα τους κτλπ. Αν τώρα επιμένεις σε adventure στυλ προτείνω να κοιτάξεις αυτό που σε βολεύει καλύτερα σαν θέση οδήγησης γωνίες γονάτων κτλπ την καλύτερη ανεμοκαλυψη την καλύτερη κατανάλωση σε συνθήκες ταξιδιού

STF
29/06/2020, 18:43
Όλα καλά είναι. Καλύτερα να τα κάνεις ένα τεστ ράιντ (νομίζω πως θα τα βρεις όλα) για να αποφασίσεις μιας και για τον καθένα από εμάς κάθε μηχανή βγάζει διαφορετικά γούστα (πχ., οδήγησα το 1050ΧΤ και δεν τρελάθηκα, καλό χρυσό και τίμιο αλλά όχι αυτό που θα με έκανε να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη).
Για το θέμα των πιο μεγάλων ον οφ, νομίζω ότι οι όποιες διαφορές σε κόστη θα είναι μικρές ώστε να σε αποτρέψουν από την αγορά τους. Πιθανότερο να προβληματιστείς από τον μεγαλύτερο όγκο/βάρος ή να είσαι συνειδητοποιημένος αγοραστής και να μην θέλεις τα 160 άλογα που δίνουν.

Αυτό δε θέλουμε κύριος και μάλιστα συνέχεια.... να βάζουμε το χέρι βαθειά στη τσέπη.

:p

Εσένα η γνώμη σου δε μετράει. Από το Tuono και μετά.... δε νομίζω να υπάρχει κανένα on/off που θα σε εξιτάρει. :beer:

Πέρα από τη πλάκα εμένα που είμαι παραδοσιακός on/off-ας μου άρεσε πολύ το 1050 XT. Τα έχουμε γράψει και οι δυο και αλλού. Αντίθετες απόψεις αλλά με respect και κατανόηση από που και τι προέρχεται ο καθένας μας.

elohimaros
29/06/2020, 18:57
Η αλήθεια είναι ότι η λογική πάει στο βεστρομ 1050 Χτ από θέμα χρημάτων , ηλεκτρονικών , αξιοπιστίας , δυναμική κλπ κλπ . Τώρα το οπτικό .... Το οπτικό είναι μεγάλο θέμα . Χάθηκε να βάλουν ένα καλύτερο φανάρι ; Είναι δυνατόν να υπάρχει αυτό το τετράγωνο πράγμα μπροστά ; Τέλος πάντων . Μεγάλη σπαζοκεφαλια αυτή η κατηγορία . Είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο και δε μπορείς εύκολα να διαλέξεις μοτοσυκλέτα σε αυτά τα λεφτά ! Μακάρι να μου άρεσαν τα αμάξια να έπαιρνα έναν κουβά να ησυχαζα χαχαχαχαχαχα

meccanica
29/06/2020, 18:59
φιλε μου εγω στην θεση σου πηγαινα καρφι για το μουλτι 950 και τα ρεστα βενζινες:beer:

STF
29/06/2020, 19:03
Όσο πιο πολύ τεχνολογία τόσο χειρότερα. Έχω τη 1250 GS και η λίστα με προβλήματα δεν έχει τελειωμό. Παρόμοια προβλήματα έχουν παρουσιάσει και αλλά ευρωπαϊκά. Αν όλα λειτουργούν κανονικά όλες οι ‘μεγάλες’ είναι ιδανικές για ταξίδια στο δρόμο. Για πιο off road , γνώμη μου, πήγαινε κάτω από 1000 κυβικά.
Ίσως και το Tenere 700 αλλά θέλει κανα χιλιάρικο να το ‘δυναμώσεις’ που σε πάει σε τιμή KTM 790 αλλά είναι πιο αξιόπιστο.
Αν θες το σίγουρο για όλα χωρίς να είναι τελειο, κοίτα προς το καινούργιο V Strom 1050 που όλοι ξέρουμε τα περί αξιοπιστίας.
Και φυσικά, δοκίμασε πριν πάρεις.

Εσύ πρέπει να τρολάρεις.... ιδιοκτήτης BMW δε γράφει τέτοια πράγματα. Βγες από το λογαριασμό του ανθρώπου!

elohimaros
29/06/2020, 19:15
Καλό το μουλτι οπτικά πανέμορφο κλπ κλπ αλλά όταν παω για σέρβις θα πρέπει να δώσω και ένα νεφρό ...

STF
29/06/2020, 22:32
Η αλήθεια είναι ότι η λογική πάει στο βεστρομ 1050 Χτ από θέμα χρημάτων , ηλεκτρονικών , αξιοπιστίας , δυναμική κλπ κλπ . Τώρα το οπτικό .... Το οπτικό είναι μεγάλο θέμα . Χάθηκε να βάλουν ένα καλύτερο φανάρι ; Είναι δυνατόν να υπάρχει αυτό το τετράγωνο πράγμα μπροστά ; Τέλος πάντων.

Η επιλογή του φαναριού δεν είναι τυχαία.

419231
419232

419233
419234

TKM
30/06/2020, 00:40
Αυτό πάει να πει ευχάριστος πονοκέφαλος...

"Αν ήμουν εγώ", το V-Strom 1050 θα έπαιρνα - αξιοπιστία δοκιμασμένη, λίγα συγκριτικά ηλεκτρονικά (ΕΥΤΥΧΩΣ) και μου αρέσει που το έκαναν να μοιάζει με το παλιό DR-Big.

elohimaros
30/06/2020, 07:28
Η επιλογή του φαναριού δεν είναι τυχαία.

419231
419232

419233
419234

Φέρνει Ρετρό φαση και προσκολλάται στα παλιά μοντέλα- ιστορικά . Το θεμα ειναι ομως ο σχεδιασμος να αναπτύσσεται και να μη μενει καθε πισω και καλυτερα . Οπως ειπα και πανω , το v strom φαίνεται η λογική λύση απο θεμα αξιοπιστίας και δυνατοτήτων τουριστικών εναντι των αλλων και λιγο πιο τουριστικό απο το εξισου αξιοπιστο tracer 900 gt .Τώρα οσον αφορά το 1290 εχω ακουσει διαφορα περι προβλημάτων και ισως αυτο με κανει πίσω , απο wobling εως ηλεκτρονικα κλπ κλπ . Στο Αφρικα ΔΕΝ φτανω κατω παιδια . ειμαι 185 αλλα δεν φτάνω με σιγουρια . Το μηχανάκι θελει σκάλα και απευθύνεται σε ατομα 190 + .Το tiger 900 ειναι καλη νεα πρόταση(αν και τσιμπιμένη κατα πολυ ) αλλα εχω ακούσει για τα συνεργεία της οτι ταλαιπωρούν και θα εχω πολυ μπλέξιμο ...

kordix
30/06/2020, 08:29
Αν βρεις κάνε μια βόλτα το xtz 1200, θα εκπλαγείς ευχάριστα.

Είναι πολύ άνετο και εύκολο ακόμα και στα πολύ κλειστά, ο άξονας δουλεύει υποδειγματικά και δεν χαλάει.

Αν πας σε bmw boxer ψάξε καλά ποιας χρονιάς θα πάρεις και πρόσεχε μη την πατήσεις γιατί μερικα βγαζουν πολύ χοντρές ζημιές.





Για ταξίδι xtz 1200 θα έπαιρνα για να είμαι ξέγνοιαστος και χαλαρός . Mου αρέσει και το νέο 1050 ΧΤ αλλά απ' ότι διαβάζω δεν σου αρέσει οπότε δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε για αυτό.

elohimaros
30/06/2020, 08:44
το μονο που με χαλαει στο 1050 ΧΤ ειναι το φανάρι , κατα τα αλλα μόνο θετικά ακούω σε σχέση με τα αλλα μοντέλα που αναγράφω πιο πάνω σε θέμα προβλημάτων κλπ κλπ . ΤΟ ΧΤΖ 1200 δεν μου αρεσει καθως ειναι παρα πολυ χοντροκομμένο :D .Ισως αξίζει να θυσιάσω το φανάρι για το ολο σύνολο που προσφέρει . Σκεφτομαι σοβαρα και το tracer 900 gt αλλα φοβάμαι οτι θα με κουράσει πολυ στα πολύωρα ταξίδια , συν οτι τα σηκώνουν για πλάκα οπουδηποτε

shadowhunter
30/06/2020, 09:06
Όντας σε παρόμοια φάση με εσένα (απλά με μικρότερο max budget στα 16k), θα σου έλεγα να προβληματιστείς και εσύ με το max βάρος αποσκευών που επιτρέπει η Suzuki στο 1050, (Για τις πλαϊνές πλαστικές & αλουμινίου MAX LOAD: 3kg η κάθε μια και για τη πίσω βαλίτσα MAX LOAD:5kgr η 35lt. και 3 kgr η 55lt. Κάτι μου λέει ότι το βάρος της μηχανής κρατήθηκε σε αυτά τα κιλά χρησιμοποιώντας ελαφρύτερο (και χαμηλότερης αντοχής) υποπλαίσιο... https://www.suzuki.gr/uplds/file/DL1050%20ACC%20CATALOGUE%20%20190220.pdf

Aυτό σε συνδυασμό με τα δυσανάγνωστα όργανα με χαλάει περισσότερο στο Suzuki Vstrom 1050XT...

elohimaros
30/06/2020, 09:35
Όντας σε παρόμοια φάση με εσένα (απλά με μικρότερο max budget στα 16k), θα σου έλεγα να προβληματιστείς και εσύ με το max βάρος αποσκευών που επιτρέπει η Suzuki στο 1050, (Για τις πλαϊνές πλαστικές & αλουμινίου MAX LOAD: 3kg η κάθε μια και για τη πίσω βαλίτσα MAX LOAD:5kgr η 35lt. και 3 kgr η 55lt. Κάτι μου λέει ότι το βάρος της μηχανής κρατήθηκε σε αυτά τα κιλά χρησιμοποιώντας ελαφρύτερο (και χαμηλότερης αντοχής) υποπλαίσιο... https://www.suzuki.gr/uplds/file/DL1050%20ACC%20CATALOGUE%20%20190220.pdf

Aυτό σε συνδυασμό με τα δυσανάγνωστα όργανα με χαλάει περισσότερο στο Suzuki Vstrom 1050XT...

εσυ σε τι θα κινηθείς σε αυτο το μπάτζετ ? τι θα πρότεινες ?

Vstrommer71
30/06/2020, 10:39
790 Adventure S και τα ρέστα παγωτά.Και πιο ελαφρύ και πιο μαζεμένο από τα μαστόδοντα.

elohimaros
30/06/2020, 10:43
790 Adventure S και τα ρέστα παγωτά.Και πιο ελαφρύ και πιο μαζεμένο από τα μαστόδοντα.

σιγουρα τα παραπάνω ειναι καλύτερα απο το 790 σε δρομο που το θέλω για χρηση ....

TKM
30/06/2020, 10:52
Δες εδώ... δελεαστική προσφορά δείχνει.

https://www.car.gr/9990094-suzuki-dl-1000-v-strom-4

Δεν είναι το ΧΤ αλλά για τη χρήση που περιγράφεις ότι το θέλεις, κάνει νομίζω.

shadowhunter
30/06/2020, 10:57
Nα σου πω τη μαύρη αλήθεια, ούτε και εγώ έχω αποφασίσει ακόμα, αλλά θα σου πω την ταπεινή μου άποψη μου για κάποια καινούρια, με βάση ότι έχω διαβάσει...

ΤIGER 900 GT - Rally
Λόγω προηγούμενης συμβίωσης με το Tiger 800, είμαι μεν θετικά προκατειλημμένος με την Triumph, αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα έχει και αυτή παιδικές ασθένειες (βλέπε ανακλήσεις) ή αν πάνω στο χρόνο κάνουν κάποια αλλαγή. Π.χ στο 800 που είχα πάρει από τα πρώτα που πάτησαν Ελλάδα, έγινε αλλαγή στο χρώμα του πλαισίου πάνω στο χρόνο. Τα συνεργεία της Triumph είναι μεν περιορισμένα αλλά πιστεύω πως υπάρχουν αξιόπιστες λύσεις, αρκεί να μένεις κοντά σε Αθήνα ή Θεσ/νικη. Kατά τα λοιπά, μου αρέσει που επιτέλους χώρισαν πλαίσιο και υποπλαίσιο και που το βάρος παραμένει σε λογικά πλαίσια. Δεν μου αρέσει το στροφόμετρο που δεν διαβάζεται, τα επίπεδα εξοπλισμού που θα μπορούσαν να μην έχουν κάποια πράγματα (υπερβολικά για το ελληνικό κλίμα, π.χ θερμαινόμενες σέλες) και να κρατηθούν σε λογικά πλαίσια. Δυστυχώς, οι τιμές καταλόγου των έξτρα κάνουν ασύμφορη την επιλογή του απλού μοντέλου έναντι των PRO, μια που αν βάλεις μόνο τα βασικά (διπλό σταντ, κάγκελα) πλησιάζεις τις τιμές των PRO εκδόσεων. Τέλος τα service τους δεν τα λες και φθηνά, ενώ δεν ξέρουμε τη συμφωνία θα υπάρξει μεταξύ Μ. Βρετανίας και Ε.Ε και αν και πόσο θα επηρεάσει τις τιμές των ανταλλακτικών. Πάντως, προσωπικά τα θεωρώ ακριβά ως μοντέλα. Θα τα οδηγήσω για να έχω ολοκληρωμένη άποψη... (κάπως έτσι αγόρασα το 2011 το Tiger 800).

ΤRACER GT
Nαι μεν ξεκινάει από τα 13.000€, αλλά για να ταξιδέψει δικάβαλο και φορτωμένο θέλει να ασχοληθείς με τις αναρτήσεις. Φτηνά περιφερειακά διαβάζω (αλυσίδες κ.λ.π) και μέτρια βαφή και ποιότητα πλαστικών. Δεν ξέρω πόσο άνετα φιλοξενεί 2 άτομα ευρωπαϊκών διαστάσεων, ενώ οι εργοστασιακές βαλίτσες είναι μικρές... (δεν ξέρω κατά πόσο και εδώ υπάρχει ζήτημα με το βάρος που μπορεί να σηκώσει το υποπλαίσιο).

Κawasaki Versys 1000
Το προηγούμενο (2016-2018) μου άρεσε περισσότερο αισθητικά, είναι βαρύ, λένε για μαλακό μπροστινό και ότι μετά την τελευταία ανανέωση έχει ανεβάσει και λίγο κατανάλωση... Εμένα με προβληματίζει το θέμα service, μια που εδώ βόρεια Ελλάδα δεν έχω βρει κάποια αξιόπιστη επίσημη λύση...

Honda Africa CRF1100

Aν μπορούσαν να φτάσω οικονομικά το Αdventure Sports θα το έπαιρνα. Αλλά ξεκινάει από 16.800€ γυμνό... Διαβάζω αρνητικά για το βάρος του και με χαλάει ο διακόπτης που ελέγχει τα πάντα στο αριστερό γκρίπ. Ψάχνεις να βρεις τη κόρνα λέμε... Πολύ πιο εύκολο να βρεις συνεργείο... Στο απλό με χαλάει η ύπαρξη σαμπρέλας (δεν παίζει να αλλάξω μόνος μου στην άκρη του δρόμου αν χρειαστεί). Επίσης το θεωρώ ακριβό για τους ελληνικούς μισθούς.

F850 GS Adventure
Λόγω ύψους μου (1.75) δεν παίζει... Κατά τα λοιπά το λένε βαρύ και με μαλακό μπροστινό... Επίσης πλέον έχουν ανεβάσει κατανάλωση οι νέοι κινητήρες (750 & 850 που είναι ο ίδιος) με αποτέλεσμα οι "απλές' εκδόσεις να μην έχουν ικανοποιητική για τα γούστα μου αυτονομία (15.5 λ.τ τεπόζιτο, αυτονομία πάνω κάτω στα 250km).

BMW F900XR
Kαι μόνο για το μικρό τεπόζιτο τρώει άκυρο από τα αποδυτήρια.

Motto Guzzi V85TT

Mε χαλάει ο αδύναμος κινητήρας και οι σαμπρέλες. Την εμφάνιση την καταπίνω, όπως και το ψηφιακό πολυόργανο που είναι αταίριαστο με την όλη κατασκευή. Πάντως θέλω να το οδηγήσω για να δω αν μπορώ να συμβιώσω με τον κινητήρα του κυρίως λόγω έλλειψης δύναμης.

Triumph Τiger Sport
Τελευταία του χρονιά λογικά, εκτός και αν πάρει παράταση η εφαρμογή του Euro 5. Από ηλεκτρονικά έχει μείνει πίσω (πιο πολύ προσωπικά με προβληματίζει η απουσία Cornering ABS). Έχει τη κλασσική αίσθηση του υψηλού κέντρου βάρους. Στα 13.000€ το θεωρώ ακριβό, λογικά θα παίξουν προσφορές...

Yamaha S.Tenere 1200
Πολύ βαρύ (265kg) και ογκώδες για το ύψος μου, παρωχημένα φρένα, οδεύει για αντικατάσταση (με τρικύλινδρο?). Για την αξιοπιστία του έχω διαβάσει διάφορα, οπότε δε ξέρω τι να πιστέψω.

ΚΤΜ 790 Αdventure
Aν η απλή έκδοση έπαιζε με tubeless, μάλλον θα είχα βρει την επόμενη μου μηχανή. Το θέμα service είναι ακόμη ένας γρίφος για εμένα. Η αισθητική του είναι αμφιλεγόμενη, αλλά όχι περισσότερο από το MG.

Suzuki V-strom 1050 XT
Ναι μεν μου αρέσει, αλλά το θέμα με το φόρτωμα και ο άθλιος πίνακας οργάνων για τα 14.600€ που κάνει με προβληματίζουν. Το απλό δεν έχει λόγω ύπαρξης λόγω πετσοκομμένων ηλεκτρονικών. Νομίζω ότι πρέπει να πάει 1.000€ κάτω το XT για να είναι δελεαστικό (Αγγλία κάνει 12.700)..

Vstrommer71
30/06/2020, 11:11
σιγουρα τα παραπάνω ειναι καλύτερα απο το 790 σε δρομο που το θέλω για χρηση ....

Οδήγησέ το πρώτα και μην ξεκινάς με γνώμη χωρίς να έχεις οδηγήσει το κάθε μηχανάκι.Και τα άλλα που λές από την λίστα καλό είναι να πάρεις μια γνώμη οδηγώντας τας σε ένα test ride.

Vstrommer71
30/06/2020, 11:17
Nα σου πω τη μαύρη αλήθεια, ούτε και εγώ έχω αποφασίσει ακόμα, αλλά θα σου πω την ταπεινή μου άποψη μου για κάποια καινούρια, με βάση ότι έχω διαβάσει...



ΚΤΜ 790 Αdventure
Aν η απλή έκδοση έπαιζε με tubeless, μάλλον θα είχα βρει την επόμενη μου μηχανή. Το θέμα service είναι ακόμη ένας γρίφος για εμένα. Η αισθητική του είναι αμφιλεγόμενη, αλλά όχι περισσότερο από το MG.



Μεγειά το καινούργιο μηχανάκι:lol:

419236

elohimaros
30/06/2020, 11:19
Nα σου πω τη μαύρη αλήθεια, ούτε και εγώ έχω αποφασίσει ακόμα, αλλά θα σου πω την ταπεινή μου άποψη μου για κάποια καινούρια, με βάση ότι έχω διαβάσει...

ΤIGER 900 GT - Rally
Λόγω προηγούμενης συμβίωσης με το Tiger 800, είμαι μεν θετικά προκατειλημμένος με την Triumph, αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα έχει και αυτή παιδικές ασθένειες (βλέπε ανακλήσεις) ή αν πάνω στο χρόνο κάνουν κάποια αλλαγή. Π.χ στο 800 που είχα πάρει από τα πρώτα που πάτησαν Ελλάδα, έγινε αλλαγή στο χρώμα του πλαισίου πάνω στο χρόνο. Τα συνεργεία της Triumph είναι μεν περιορισμένα αλλά πιστεύω πως υπάρχουν αξιόπιστες λύσεις, αρκεί να μένεις κοντά σε Αθήνα ή Θεσ/νικη. Kατά τα λοιπά, μου αρέσει που επιτέλους χώρισαν πλαίσιο και υποπλαίσιο και που το βάρος παραμένει σε λογικά πλαίσια. Δεν μου αρέσει το στροφόμετρο που δεν διαβάζεται, τα επίπεδα εξοπλισμού που θα μπορούσαν να μην έχουν κάποια πράγματα (υπερβολικά για το ελληνικό κλίμα, π.χ θερμαινόμενες σέλες) και να κρατηθούν σε λογικά πλαίσια. Δυστυχώς, οι τιμές καταλόγου των έξτρα κάνουν ασύμφορη την επιλογή του απλού μοντέλου έναντι των PRO, μια που αν βάλεις μόνο τα βασικά (διπλό σταντ, κάγκελα) πλησιάζεις τις τιμές των PRO εκδόσεων. Τέλος τα service τους δεν τα λες και φθηνά, ενώ δεν ξέρουμε τη συμφωνία θα υπάρξει μεταξύ Μ. Βρετανίας και Ε.Ε και αν και πόσο θα επηρεάσει τις τιμές των ανταλλακτικών. Πάντως, προσωπικά τα θεωρώ ακριβά ως μοντέλα. Θα τα οδηγήσω για να έχω ολοκληρωμένη άποψη... (κάπως έτσι αγόρασα το 2011 το Tiger 800).

ΤRACER GT
Nαι μεν ξεκινάει από τα 13.000€, αλλά για να ταξιδέψει δικάβαλο και φορτωμένο θέλει να ασχοληθείς με τις αναρτήσεις. Φτηνά περιφερειακά διαβάζω (αλυσίδες κ.λ.π) και μέτρια βαφή και ποιότητα πλαστικών. Δεν ξέρω πόσο άνετα φιλοξενεί 2 άτομα ευρωπαϊκών διαστάσεων, ενώ οι εργοστασιακές βαλίτσες είναι μικρές... (δεν ξέρω κατά πόσο και εδώ υπάρχει ζήτημα με το βάρος που μπορεί να σηκώσει το υποπλαίσιο).

Κawasaki Versys 1000
Το προηγούμενο (2016-2018) μου άρεσε περισσότερο αισθητικά, είναι βαρύ, λένε για μαλακό μπροστινό και ότι μετά την τελευταία ανανέωση έχει ανεβάσει και λίγο κατανάλωση... Εμένα με προβληματίζει το θέμα service, μια που εδώ βόρεια Ελλάδα δεν έχω βρει κάποια αξιόπιστη επίσημη λύση...

Honda Africa CRF1100

Aν μπορούσαν να φτάσω οικονομικά το Αdventure Sports θα το έπαιρνα. Αλλά ξεκινάει από 16.800€ γυμνό... Διαβάζω αρνητικά για το βάρος του και με χαλάει ο διακόπτης που ελέγχει τα πάντα στο αριστερό γκρίπ. Ψάχνεις να βρεις τη κόρνα λέμε... Πολύ πιο εύκολο να βρεις συνεργείο... Στο απλό με χαλάει η ύπαρξη σαμπρέλας (δεν παίζει να αλλάξω μόνος μου στην άκρη του δρόμου αν χρειαστεί). Επίσης το θεωρώ ακριβό για τους ελληνικούς μισθούς.

F850 GS Adventure
Λόγω ύψους μου (1.75) δεν παίζει... Κατά τα λοιπά το λένε βαρύ και με μαλακό μπροστινό... Επίσης πλέον έχουν ανεβάσει κατανάλωση οι νέοι κινητήρες (750 & 850 που είναι ο ίδιος) με αποτέλεσμα οι "απλές' εκδόσεις να μην έχουν ικανοποιητική για τα γούστα μου αυτονομία (15.5 λ.τ τεπόζιτο, αυτονομία πάνω κάτω στα 250km).

BMW F900XR
Kαι μόνο για το μικρό τεπόζιτο τρώει άκυρο από τα αποδυτήρια.

Motto Guzzi V85TT

Mε χαλάει ο αδύναμος κινητήρας και οι σαμπρέλες. Την εμφάνιση την καταπίνω, όπως και το ψηφιακό πολυόργανο που είναι αταίριαστο με την όλη κατασκευή. Πάντως θέλω να το οδηγήσω για να δω αν μπορώ να συμβιώσω με τον κινητήρα του κυρίως λόγω έλλειψης δύναμης.

Triumph Τiger Sport
Τελευταία του χρονιά λογικά, εκτός και αν πάρει παράταση η εφαρμογή του Euro 5. Από ηλεκτρονικά έχει μείνει πίσω (πιο πολύ προσωπικά με προβληματίζει η απουσία Cornering ABS). Έχει τη κλασσική αίσθηση του υψηλού κέντρου βάρους. Στα 13.000€ το θεωρώ ακριβό, λογικά θα παίξουν προσφορές...

Yamaha S.Tenere 1200
Πολύ βαρύ (265kg) και ογκώδες για το ύψος μου, παρωχημένα φρένα, οδεύει για αντικατάσταση (με τρικύλινδρο?). Για την αξιοπιστία του έχω διαβάσει διάφορα, οπότε δε ξέρω τι να πιστέψω.

ΚΤΜ 790 Αdventure
Aν η απλή έκδοση έπαιζε με tubeless, μάλλον θα είχα βρει την επόμενη μου μηχανή. Το θέμα service είναι ακόμη ένας γρίφος για εμένα. Η αισθητική του είναι αμφιλεγόμενη, αλλά όχι περισσότερο από το MG.

Suzuki V-strom 1050 XT
Ναι μεν μου αρέσει, αλλά το θέμα με το φόρτωμα και ο άθλιος πίνακας οργάνων για τα 14.600€ που κάνει με προβληματίζουν. Το απλό δεν έχει λόγω ύπαρξης λόγω πετσοκομμένων ηλεκτρονικών. Νομίζω ότι πρέπει να πάει 1.000€ κάτω το XT για να είναι δελεαστικό (Αγγλία κάνει 12.700)..

εχω ακριβώς την ιδια αποψη πραγματικα. αλλα το 1050 ειναι το μονο χιλιαρι μηχανακι με τετοια τιμη δεδομένου τα ηλεκτρονικά που εχει . Προσωπικά το καντραν δε με ενοχλει ... Οσον αφορα το παραπάνω βε στρομ βγαινει μονο σε κίτρινο και δεν μου αρεσει εμφανισιακά αυτο το χρώμα !

KotsosDR
30/06/2020, 11:23
εχω ακριβώς την ιδια αποψη πραγματικα. αλλα το 1050 ειναι το μονο χιλιαρι μηχανακι με τετοια τιμη δεδομένου τα ηλεκτρονικά που εχει . Προσωπικά το καντραν δε με ενοχλει ... Οσον αφορα το παραπάνω βε στρομ βγαινει μονο σε κίτρινο και δεν μου αρεσει εμφανισιακά αυτο το χρώμα !

Απο όσο ξέρω βγαίνει σε 3 χρώματα , μαύρο - κοκκινο/ασπρο - κίτρινο
https://www.suzuki.gr/motos/new-v-strom-1050-xt#sect544

ryk
30/06/2020, 11:42
Κάντε μια βολτούλα το V85TT, θα εκπλαγείτε ευχάριστα (αν και αυτά τα ον-οφφ τύπου gs ποτέ μου δεν τα χώνεψα).

shadowhunter
30/06/2020, 12:13
Έπαθα σοκ μιλάμε... 2 ελληνικά τέστ και να μην γίνεται απολύτως καμία αναφορά για την ύπαρξη ή μη σαμπρελών...
1. https://www.bikeit.gr/on-off-ktm/item/21329-test-ktm-790-adventure-2019
2. https://www.2wo.gr/test/4205:test-ktm-790-adventure

Τελικά αναγκάστηκα να κατεβάσω το manual για να το επιβεβαιώσω https://www.ktm.com/ktmgroup-storage/20_3214098_el_OM.pdf.
Ευχαριστώ πολύ!

STF
30/06/2020, 14:13
Οδήγησέ το πρώτα και μην ξεκινάς με γνώμη χωρίς να έχεις οδηγήσει το κάθε μηχανάκι.Και τα άλλα που λές από την λίστα καλό είναι να πάρεις μια γνώμη οδηγώντας τας σε ένα test ride.

Α γειά σου!

STF
30/06/2020, 14:34
Στο Αφρικα ΔΕΝ φτανω κατω παιδια . ειμαι 185 αλλα δεν φτάνω με σιγουρια . Το μηχανάκι θελει σκάλα και απευθύνεται σε ατομα 190 + .

Φίλε με όλο το σεβασμό αλλά όταν διαβάζω αυτό...

Για αυτό σου λέει και ο Vstrommer71 πήγαινε και οδήγησε πρώτα τις μοτοσυκλέτες που σε ενδιαφέρουν, μάθε όλες τις λεπτομέρειες για αυτές που σε ενδιαφέρουν κτλ κτλ κτλ Το Άφρικα είναι ότι πιο ευκολο-οδήγητο έχω καβαλήσει στη κατηγορία. Σέλες σε Tracer 900 και Vstrom είναι παρόμοιας ανέσης αλλά με 1,85 μάλλον θα βολευτείς καλύτερα στο v-strom αλλά αν ΔΕΝ τα οδηγήσεις δε θα μάθεις ποτέ.

Να σου πω στα ίσια τη γνώμη μου; Άλλαξε προσανατολισμό και κατέβασε κυβισμό. Δεν στο λέω υποτιμητικά αλλά με πολύ φιλική διάθεση. Δεν είναι δυνατό να είσαι 1,85 και να αισθάνεσαι ανασφάλεια σε οποιοδήποτε On/Off.

KotsosDR
30/06/2020, 14:48
Εδώ με 1,84 κοιτάμε πως θα τα ψηλώσουμε ... :lol:

GogosLux
30/06/2020, 15:15
Τώρα οσον αφορά το 1290 εχω ακουσει διαφορα περι προβλημάτων και ισως αυτο με κανει πίσω , απο wobling εως ηλεκτρονικα κλπ κλπ .

Προσωπικά εχω δει μεχρι 180 και με τριβαλιτσο και μονος μου (ενεκα καμερες και προστιμα στο εξωτερικο) και wobling δεν υπάρχει - το μηχανακι ειναι βράχος.
Υπαρχει και ενα βιντεο απο το ΜΟΤΟ που το κουνάει επιτηδες καπου στα 270 και δεν κανει τιποτα.

Επισης για το κουνημα μπορει να ευθύνονται πολλά πράγματα, λαστιχο - ζαντα - πιέσεις οποτε ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει .

Τωρα απο βλάβες, οπως καθε γραμμη παραγωγης καποια θα ειναι ΟΚ καποια οχι.
Το σημαντικο ειναι οτι η ΚΤΜ δινει 4 χρονια εγγύηση, 2 + 2 με ενα τιμημα 330 ευρω - τουλαχιστον στο εξωτερικο - και οδική καλυψη αν το σερβις ειναι σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο.


Στο Αφρικα ΔΕΝ φτανω κατω παιδια . ειμαι 185 αλλα δεν φτάνω με σιγουρια . Το μηχανάκι θελει σκάλα και απευθύνεται σε ατομα 190 + .

Αν και δεν εχω ανεβει, θεωρω δύσκολο το Αφρικα να ειναι πιο ψηλο απο το 1290, εγω ειμαι ~1,90 (μιας και μπαζουμε με τα χρόνια :lol:) και στο ΚΤΜ εχω την σελα στην πανω θέση και πατάω ολο το ποδι.

elohimaros
30/06/2020, 16:46
[QUOTE=STF;3054286]Φίλε με όλο το σεβασμό αλλά όταν διαβάζω αυτό...

Για αυτό σου λέει και ο Vstrommer71 πήγαινε και οδήγησε πρώτα τις μοτοσυκλέτες που σε ενδιαφέρουν, μάθε όλες τις λεπτομέρειες για αυτές που σε ενδιαφέρουν κτλ κτλ κτλ Το Άφρικα είναι ότι πιο ευκολο-οδήγητο έχω καβαλήσει στη κατηγορία. Σέλες σε Tracer 900 και Vstrom είναι παρόμοιας ανέσης αλλά με 1,85 μάλλον θα βολευτείς καλύτερα στο v-strom αλλά αν ΔΕΝ τα οδηγήσεις δε θα μάθεις ποτέ.

Να σου πω στα ίσια τη γνώμη μου; Άλλαξε προσανατολισμό και κατέβασε κυβισμό. Δεν στο λέω υποτιμητικά αλλά με πολύ φιλική διάθεση. Δεν είναι δυνατό να είσαι 1,85 και να αισθάνεσαι ανασφάλεια σε οποιοδήποτε On/Off.[/QUOT.

Αντιπροσωπείες όπως πχ η Σουζούκι μου δίνει πόρτα στο τεστ ride λόγω διπλώματος οδήγησης επειδη δεν έχει εκδοθεί πάνω από 2 έτη δεν μπορώ να το κάνω τεστ ride ,γουρούνι στο σακί δε ψήνομαι να αγοράσω . Τώρα έχω κανονίσει να δοκιμάσω το tracer 900 και λογικά αν το δω και με καλυπτει θα καταλήξω εκεί ... το αφρικα, με τον 21 μπροστά ,όπως είπα για κυρίως δρόμο δεν είναι και ότι ιδανικό φαντάζομαι ... όπως επίσης δεν μου αρέσει οπτικά και δεν θέλω να σπαταλήσω 18 χιλιάρικα για κάτι που δεν αρέσει σε εμένα . Ανασφάλεια δεν νιώθω σε οποιαδήποτε ον οφ αλλά δεν μου ταιριάζει το αφρικα , να το πω αλλιώς , δεν μου αρέσει !

Parking
30/06/2020, 17:11
[QUOTE=STF;3054286]

Το Άφρικα είναι ότι πιο ευκολο-οδήγητο έχω καβαλήσει στη κατηγορία. Σέλες σε Tracer 900 και Vstrom είναι παρόμοιας ανέσης αλλά με 1,85 μάλλον θα βολευτείς καλύτερα στο v-strom αλλά αν ΔΕΝ τα οδηγήσεις δε θα μάθεις ποτέ.

η σέλα του τρέισερ είναι πιο ψηλή και από του GS
Μπορώ να πω ότι είναι εντυπωσιακά ψηλό μηχανάκι για αυτό που είναι.

KotsosDR
30/06/2020, 17:21
Τι εμπειρία έχεις με μοτοσυκλέτα και τι ηλικία αν επιτρέπεται ?

elohimaros
30/06/2020, 17:34
25 ετών είμαι με λίγη εμπειρία, σχεδόν 5 έτη

Volpad
30/06/2020, 17:41
Πάρε ένα Vstrom 650.
25 χρονών γιατί να πάρεις 900 και 1000 cc μοτοσυκλέτα?
Δηλαδή όταν θα είσαι 40 τι θα πάρεις? Πύραυλο?

GogosLux
30/06/2020, 17:44
Πάρε ένα Vstrom 650.
25 χρονών γιατί να πάρεις 900 και 1000 cc μοτοσυκλέτα?
Δηλαδή όταν θα είσαι 40 τι θα πάρεις? Πύραυλο?

Ζουλιάρη !!! :lol: :lol: :lol:

Αφου εχει τα γκάφρα γιατι να μην πάρει ??

Δηλ πρεπει να γεράσει για να γευτεί τις χαρές της ζωής :rolleyes:

Αλλα στα 25 δεν παίρνεις ταφους βλεπε Vstrom, παιρνεις S1000Xr και κανει συλλογη αυτογραφα απο ολη την ευρώπη :moutza:

KotsosDR
30/06/2020, 17:50
Θές παντρειά ? Καλά κάνεις και κοιτάς αυτά που κοιτάς
Θες έρωτα ? Εδώ είσαι ..... https://www.car.gr/6179296-mv-agusta-turismo-veloce-800-rosso

Volpad
30/06/2020, 17:50
Ζουλιάρη !!! :lol: :lol: :lol:

Αφου εχει τα γκάφρα γιατι να μην πάρει ??

Δηλ πρεπει να γεράσει για να γευτεί τις χαρές της ζωής :rolleyes:

Αλλα στα 25 δεν παίρνεις ταφους βλεπε Vstrom, παιρνεις S1000Xr και κανει συλλογη αυτογραφα απο ολη την ευρώπη :moutza:

:bawl:

Να σου πώ γιατι... Γιατι σε αυτή την ηλικία, ότι και να πάρει θα το βαρεθεί αρκετά γρήγορα.
Εγώ αν είχα αυτά τα γκαφρά, θα άλλαζα μηχανάκι κάθε 2 χρόνια...
Δεν θα έπαιρνα ένα καινούριο για να γεράσω μαζί του. (άσε που εγώ δεν θα έπαιρνα adventure...)

Τέλος πάντων... Προσωπική άποψη είναι...

elohimaros
30/06/2020, 17:50
Αυτό το " είσαι μικρός ακόμα " ,"πάρε αυτό με τα 650 , ξέρω γω " είναι πραγματικά ένας κύριος λόγος για να μην έγραφα ηλικία κλπ . Γνώμη ζητάω για κάποια μοντέλα όχι να μου πεις να πάρω κάτι αλλο επειδή δεν έχω κάποια κριτήρια που θέτεις εσύ ο ίδιος.

GogosLux
30/06/2020, 17:57
Αυτό το " είσαι μικρός ακόμα " ,"πάρε αυτό με τα 650 , ξέρω γω " είναι πραγματικά ένας κύριος λόγος για να μην έγραφα ηλικία κλπ . Γνώμη ζητάω για κάποια μοντέλα όχι να μου πεις να πάρω κάτι αλλο επειδή δεν έχω κάποια κριτήρια που θέτεις εσύ ο ίδιος.

Εγω μαζί σου ΑΛΛΑ τοτε γιατι κοιτάς τους ΤΑΦΟΥΣ και με τεχνολογία αντε γεια !!

ΚΑτα την γνωμη μου παρε ενα S1000xr ή 950 Ducati ή 1290 ΚΤΜ να χαρεις !!!
Αν το βρεις και ελαφρώς μεταχείρω με εγγύηση ακομα Καλύτερα !

ΜΗν κοιτας ομως τα τετράγωνα φωτα με 100 μουλάρια και τα υπολοιπα αφου εισαι 25 και εχεις την ανεση !

Και τι σχεση εχει το Tracer με την ποιοτητα της ΚΤΜ και της BMW, με το κλειδί σαν παπι και τα καλάμια απο τα χθές ????

Αλλιως παρε το μικρο Gs850 της BMW που ειναι ομορφο και θα σε ικανοποιήσει σε ταξίδια χωρις να στερηθείς πολύ το γκάζι

dorso
30/06/2020, 18:14
Αυτό το " είσαι μικρός ακόμα " ,"πάρε αυτό με τα 650 , ξέρω γω " είναι πραγματικά ένας κύριος λόγος για να μην έγραφα ηλικία κλπ . Γνώμη ζητάω για κάποια μοντέλα όχι να μου πεις να πάρω κάτι αλλο επειδή δεν έχω κάποια κριτήρια που θέτεις εσύ ο ίδιος.
Σε αυτή την ηλικία είναι που πρέπει να πάρεις το υπερτουμπανο,να το χαρείς,να χαρείς τα γκάζια του,να το ταξιδέψεις..μακάρι κ εμείς να είχαμε τα φράγκα να παίρναμε τέτοιες μηχανές.. Είμαι 31,όσο μεγαλώνεις τα ταξίδια θα λιγοστεύουν θέλοντας κ μη,οι παρέες σταματούν να ακολουθούν διότι άλλοι έχουν οικογένειες,άλλοι απλά βαρέθηκαν κ γενικά δεν ξες πως τα φαιρνει η ζωή, μπορεί κ εσύ να βρεθείς με οικογένεια σε 5-10 χρόνια.ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΊΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΎΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ..κ από τα λεγόμενα σου φαίνεσαι συνειδητοποιημένος...Την καβλα των ευρωπαϊκών δεν πρόκειται να την βρεις σε κανένα ιαπωνικό..

fatsas35
30/06/2020, 18:26
Αλέξανδρε τσίμπα μια ktmαρα να γουσταρεις..Εγω είμαι έτοιμος για το 1190 adv r παντος

elohimaros
30/06/2020, 18:38
Παιδιά ίσως δεν έγινα σαφής από την αρχή ! Δεν μου αρέσουν τα γκάζια ( τα πάρα πολλά γκάζια ) ούτε είμαι καγκουρας γκαζοφονιας . Μου αρέσει να έχω ένα αξιόπιστο όμορφο μηχάνημα να πηγαίνω ταξιδαρες ... Βαγγέλη πάλι θα αλλάξεις ρε συ ;; Χαχαχαχχα να πω καλόταξιδο ;

fatsas35
30/06/2020, 18:57
Παιδιά ίσως δεν έγινα σαφής από την αρχή ! Δεν μου αρέσουν τα γκάζια ( τα πάρα πολλά γκάζια ) ούτε είμαι καγκουρας γκαζοφονιας . Μου αρέσει να έχω ένα αξιόπιστο όμορφο μηχάνημα να πηγαίνω ταξιδαρες ... Βαγγέλη πάλι θα αλλάξεις ρε συ ;; Χαχαχαχχα να πω καλόταξιδο ;

Ε βρήκα τα λεφτά πλέον οπότε πάω για μηχανή ζωής.. Χεχε Ελπίζω σε 2 βδομάδες να την έχω.. Το suzuki 1050 xt το έχεις δει από κοντά? Αδικείται πολύ από τις φώτος κ τα βίντεο..Ασχημη την νόμιζα αλλά δεν είναι.. Την είδα από κοντά κ μ άρεσε πολύ.. Ειδικά η μαύρη..Αλλη επιλογή εφόσον δεν σ αρέσει το Αφρικα (το πήρα βόλτα το 1100) ευκολοδηγητο μπορώ να πω είναι κ το multi 950 η το crosstourer κ το tenere.. Αν κ είναι άσχημουλικα γ μένα.. Καλή επιλογή κ το Triumph 900..

Cpt_Slow
30/06/2020, 19:30
να πω κ εγω ενα μηχανακι που στην Ελλαδα ειναι στη σκια του gs, το R1200 RS.

doctoras
30/06/2020, 19:31
επειδή το εξαντλήσατε δείτε και αυτό εάν σας έχει διαφύγει
419243
https://www.car.gr/6264965-honda-crossrunner-800-abs?current_slide=0

elohimaros
30/06/2020, 19:38
Το vfr καλη μηχανή αλλά έρχεται σε υπερβολικά απλή εκδοση για την τιμή του . Πλήρης απουσία ηλεκτρονικών και εξοπλισμού σε σχέση με τον ανταγωνισμό . Συν ότι έχει σταματησει η παραγωγή του με ότι αυτό συνεπάγεται ..

contes di Zante
30/06/2020, 19:41
Να πώ και εγώ την άποψή μου? Πάρε αυτό που σε φτιάχνει ΕΜΦΑΝΗΣΙΑΚΑ, αυτό που θα γουστάρεις να κάθεσαι να το χαζεύεις σε μία στάση καθώς θα έχεις πάρει τα βουνά ή τις παραλιακές. Γκαζιάρης πολύ δεν είσαι, ούτε εγώ είμαι....αλλά το multi το τσίμπησα....ξέρεις γιατί? Γιατί είναι η καύλα του desmo και με διαφορά η ωραιότερη για τα δικά μου μάτια. Τι κ' αν δεν έχω τα χέρια τα το πάω όπως του αξίζει,τουλάχιστον θέλω να πιστεύω το πάω αξιοπρεπώς....νομίζεις ότι το 1290s θα το πήγαινα καλύτερα ή το 1050ΧΤ θα το πήγαινα πολύ πιο αργά? Καλά σου λένε, είσαι στην ηλικία που μπορείς να πάρεις ότι θέλεις, κανείς δεν θα σχολιάσει αρνητικά άν πάρεις SS και κανείς άν πάρεις ADV είτε με 100 είτε με 160 ίππους...εσύ τι θέλεις είναι το θέμα. Εγώ το μόνο που θα σε συμβούλευα είναι να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στο βάρος, γαμάτο για ταξίδια το SuperTenere αλλά μαστόδοντο, δεν συγκρίνεται με τα κιλά του multi στα στροφιλίκια ανεβαίνοντας από Λιδωρίκι για Στρώμη ή πηγαίνοντας για Stork
Τελειώνοντας θα σου πω το μοτό μου "στη ζωή μου πιο πολύ έχω μετανιώσει για πράγματα που δεν έκανα παρά για αυτά που έκανα και πήγαν στραβά..."

KotsosDR
30/06/2020, 19:50
Το vfr καλη μηχανή αλλά έρχεται σε υπερβολικά απλή εκδοση για την τιμή του . Πλήρης απουσία ηλεκτρονικών και εξοπλισμού σε σχέση με τον ανταγωνισμό . Συν ότι έχει σταματησει η παραγωγή του με ότι αυτό συνεπάγεται ..

Η παραγωγή δεν άκουσα πουθενά να σταματάει και διατίθεται κανονικά για το 2020 ... Απο την άλλη μια χαρά ηλεκτρονικά έχει , τι εννοείς πλήρης απουσία ;

elohimaros
30/06/2020, 20:04
Ήμουν στο τριπακι πριν κάνα μήνα για την vfr . Μίλησα με την Χόντα και μου απάντησαν πως η παραγωγή σταματάει και διατίθονται συγκεκριμένα κομμάτια κατόπιν παραγγελίας . Σε σχέση με τα ηλεκτρονικά εννοώ ότι απουσιάζει η tft , ηλ αναρτήσεις , χαρτογραφήσεις κλπ .

katsar
30/06/2020, 20:15
Άποψη μου,μην κολλάς στο ότι κάποιες από αυτές τις μότο έχουν ''γκάζια''.
Ακόμα και αν δεν τα χρειάζεσαι , δεν έχουν riding modes με πιο ήπια απόκριση στο άνοιγμα του γκαζιού ;

elohimaros
30/06/2020, 20:40
Σωστά , έχει αυτές τις ρυθμίσεις που το φέρνεις γενικά σε πιο χαλαρό mode . Πιο πολύ για την αξιοπιστία ανησυχώ όσον αφορά το 1290 . Στα φόρουμ παραπονιούνται πολλοί για πολλά θέματα ...

STF
30/06/2020, 21:34
Αυτό το " είσαι μικρός ακόμα " ,"πάρε αυτό με τα 650 , ξέρω γω " είναι πραγματικά ένας κύριος λόγος για να μην έγραφα ηλικία κλπ . Γνώμη ζητάω για κάποια μοντέλα όχι να μου πεις να πάρω κάτι αλλο επειδή δεν έχω κάποια κριτήρια που θέτεις εσύ ο ίδιος.

Πολύ σωστό, κι εγώ πιστεύω πως η ηλικία σου μια χαρά είναι δεν έχει να κάνει. Κάποια στοιχεία πολλές φορές βοηθάνε να καταλάβουμε περίπου τι θα μπορούσαμε να προτείνουμε σε σχέση με την ηλικία, τις προτιμήσεις, το οικονομικό κτλ.

Από εκεί και πέρα....

Στον μοτοσυκλετισμό σημασία έχει να απολαμβάνεις ΕΣΥ αυτό που έχεις. Να μπορείς να το πηγαίνεις στα όρια του χωρίς να σε περιορίζει το ίδιο. Πολλές φορές και η δύναμη λειτουργεί ανασταλτικά αν δεν υπάρχει η απαραίτητη εμπειρία ή η διάθεση στο κάτω-κάτω. Η τεχνολογία μπορεί να είναι φίλος -γενικά και κυρίως σε θέματα ασφάλειας- αλλά συνήθως είναι κακό σχολείο για να ξεκινήσεις, καθώς σε αφήνει ανεκπαίδευτο σε πολλές βασικές αρχές της οδήγησης με μοτοσυκλέτα.

Κατά τη γνώμη μου ένα Tracer 900 είναι μια πληρέστατη μοτοσυκλέτα που θα σε καλύψει στα πάντα και δε θα τη βαρεθείς εύκολα καθώς όσο τη χρησιμοποιείς τόσο θα τη μαθαίνεις και διαθέτει αρκετό γκάζι και fun to ride χαρακτήρα ώστε να έχεις μια σχέση διαρκείας μαζί της. To V-strom 1050 XT θα σε εκπλήξει με το πόσο ελαφρύ σε αίσθηση είναι και πόσο εύκολα αλλάζει κατευθύνσεις. Τα ηλεκτρονικά του είναι όσα χρειάζεσαι και έχει απλούστατο μενού και χειριστήρια με τα οποία εξοικειώνεσαι στα πρώτα λεπτά μαζί τους, επίσης έχει αρκετά καλό γκάζι για τα άλογα που ανακοινώνει, σε καμία περίπτωση δε θα σου φανεί λίγο. Έχει και πανάλαφρο υδραυλικό συμπλέκτη που δε θα σε αφήσει ποτέ. Σε γενικές γραμμές από τα γραφόμενα σου έχω την αίσθηση ότι θα ταιριάξετε.

Το καλό με τα παραπάνω είναι πως και μεταχειρισμένα να τα βρεις το θέμα εγγύηση δε θα σε απασχολήσει γιατί δε θα σου χρειαστεί.

Τα 150 και τα 170 άλογα σε τέτοια κατηγορία μηχανής δεν είναι απαραίτητα και ακόμη και στα ταξίδια στην Ευρώπη είναι λίγο δύσκολο να πηγαίνεις παρατεταμένα με υψηλές ταχύτητες, τα πρόστιμα έρχονται ταχυδρομικώς στην Ελλάδα.

Και τι σχέση έχουν τα KTM και τα BMW με την αξιοπιστία της Yamaha και της Suzuki, που το πρώτο πάντα θα βρει έναν σοβαρό ή έναν αστείο λόγο να σε αφήσει στα καλά καθούμενα και το άλλο για ένα πλύσιμο το πας και το σταυρώνεις να πάρει μπροστά;

Εναλλακτικές υπάρχουν πολλές, μη τσιμπάς σε νούμερα και σε life style επιλογές που μπορεί να είναι όμορφες για τους άλλους αλλά όχι για σένα.

Όπως θα έχετε καταλάβει... απατώντας στον elohimaros τρολάρω και λίγο για κάποιους που θεωρούν πως μοτό είναι μόνο οι Ευρωπαϊκές. Οπότε μην τα πάρετε τις μετρητοίς, όλες οι εταιρείες έχουν να δώσουν αναλόγως με τα γούστα του καθενός από εμάς. Πείραγμα τέλος. :beer:

Τον καταλαβαίνω τον elohimaros απόλυτα, καθώς όταν έρχεται εκείνη η αληθινή στιγμή να πας ταμείο το δίλημμα είναι τεράστιο.

elohimaros
30/06/2020, 21:56
Πολύ σωστό, κι εγώ πιστεύω πως η ηλικία σου μια χαρά είναι δεν έχει να κάνει. Κάποια στοιχεία πολλές φορές βοηθάνε να καταλάβουμε περίπου τι θα μπορούσαμε να προτείνουμε σε σχέση με την ηλικία, τις προτιμήσεις, το οικονομικό κτλ.

Από εκεί και πέρα....

Στον μοτοσυκλετισμό σημασία έχει να απολαμβάνεις ΕΣΥ αυτό που έχεις. Να μπορείς να το πηγαίνεις στα όρια του χωρίς να σε περιορίζει το ίδιο. Πολλές φορές και η δύναμη λειτουργεί ανασταλτικά αν δεν υπάρχει η απαραίτητη εμπειρία ή η διάθεση στο κάτω-κάτω. Η τεχνολογία μπορεί να είναι φίλος -γενικά και κυρίως σε θέματα ασφάλειας- αλλά συνήθως είναι κακό σχολείο για να ξεκινήσεις, καθώς σε αφήνει ανεκπαίδευτο σε πολλές βασικές αρχές της οδήγησης με μοτοσυκλέτα.

Κατά τη γνώμη μου ένα Tracer 900 είναι μια πληρέστατη μοτοσυκλέτα που θα σε καλύψει στα πάντα και δε θα τη βαρεθείς εύκολα καθώς όσο τη χρησιμοποιείς τόσο θα τη μαθαίνεις και διαθέτει αρκετό γκάζι και fun to ride χαρακτήρα ώστε να έχεις μια σχέση διαρκείας μαζί της. To V-strom 1050 XT θα σε εκπλήξει με το πόσο ελαφρύ σε αίσθηση είναι και πόσο εύκολα αλλάζει κατευθύνσεις. Τα ηλεκτρονικά του είναι όσα χρειάζεσαι και έχει απλούστατο μενού και χειριστήρια με τα οποία εξοικειώνεσαι στα πρώτα λεπτά μαζί τους, επίσης έχει αρκετά καλό γκάζι για τα άλογα που ανακοινώνει, σε καμία περίπτωση δε θα σου φανεί λίγο. Έχει και πανάλαφρο υδραυλικό συμπλέκτη που δε θα σε αφήσει ποτέ. Σε γενικές γραμμές από τα γραφόμενα σου έχω την αίσθηση ότι θα ταιριάξετε.

Το καλό με τα παραπάνω είναι πως και μεταχειρισμένα να τα βρεις το θέμα εγγύηση δε θα σε απασχολήσει γιατί δε θα σου χρειαστεί.

Τα 150 και τα 170 άλογα σε τέτοια κατηγορία μηχανής δεν είναι απαραίτητα και ακόμη και στα ταξίδια στην Ευρώπη είναι λίγο δύσκολο να πηγαίνεις παρατεταμένα με υψηλές ταχύτητες, τα πρόστιμα έρχονται ταχυδρομικώς στην Ελλάδα.

Και τι σχέση έχουν τα KTM και τα BMW με την αξιοπιστία της Yamaha και της Suzuki, που το πρώτο πάντα θα βρει έναν σοβαρό ή έναν αστείο λόγο να σε αφήσει στα καλά καθούμενα και το άλλο για ένα πλύσιμο το πας και το σταυρώνεις να πάρει μπροστά;

Εναλλακτικές υπάρχουν πολλές, μη τσιμπάς σε νούμερα και σε life style επιλογές που μπορεί να είναι όμορφες για τους άλλους αλλά όχι για σένα.

Όπως θα έχετε καταλάβει... απατώντας στον elohimaros τρολάρω και λίγο για κάποιους που θεωρούν πως μοτό είναι μόνο οι Ευρωπαϊκές. Οπότε μην τα πάρετε τις μετρητοίς, όλες οι εταιρείες έχουν να δώσουν αναλόγως με τα γούστα του καθενός από εμάς. Πείραγμα τέλος. :beer:

Τον καταλαβαίνω τον elohimaros απόλυτα, καθώς όταν έρχεται εκείνη η αληθινή στιγμή να πας ταμείο το δίλημμα είναι τεράστιο.

Ευχαριστώ πολυ STF για την πλήρη τοποθέτηση σου πανω στα συγκεκριμένα μοντέλα οπως και τον καθένα ξεχωριστά που καθισε να ασχοληθεί ! Η αληθεια ειναι πως αγαπάω τη μοτοσυκλέτα και οι καιροί ειναι δύσκολοι , σκεφτομαι να κανω ενα μεγαλο βήμα και να μην το μετανιώσω και ψάχνω το μεγαλύτερο value που μπορώ να παρω στα λεφτα και παραλληλα να καλύψω και το οπτικό μου νευρο και αυτο ειναι πραγματικά πολυ δυσκολο οταν δεν εχεις κατασταλάξει στη μηχανή που θες !

STF
30/06/2020, 22:08
Ευχαριστώ πολυ STF για την πλήρη τοποθέτηση σου πανω στα συγκεκριμένα μοντέλα οπως και τον καθένα ξεχωριστά που καθισε να ασχοληθεί ! Η αληθεια ειναι πως αγαπάω τη μοτοσυκλέτα και οι καιροί ειναι δύσκολοι , σκεφτομαι να κανω ενα μεγαλο βήμα και να μην το μετανιώσω και ψάχνω το μεγαλύτερο value που μπορώ να παρω στα λεφτα και παραλληλα να καλύψω και το οπτικό μου νευρο και αυτο ειναι πραγματικά πολυ δυσκολο οταν δεν εχεις κατασταλάξει στη μηχανή που θες !

Κοιτά, υπήρχε μια εποχή που δεν είχαμε τη δυνατότητα να οδηγήσουμε τις μοτό που μας άρεσαν. Τις αγοράζαμε όμως και ίσως δενόμασταν και περισσότερο μαζί τους, μαζί με τα καλά και τα κακά τους. Δε θυμάμαι να μετάνιωσα ποτέ. Οι σύγχρονες μοτοσυκλέτες όλες είναι σαφώς καλύτερες από αυτές που είχαμε τη δεκαετία του '80 και του '90.
Εγώ για πολλούς λόγους έχω δεσμούς με τη Yamaha, δεν έχω παρωπίδες όμως. Υπάρχουν πολλές μοτοσυκλέτες που μου αρέσουν από διάφορες εταιρείες και δεν έχω "θέματα" με τα Ευρωπαϊκά. Για κάθε έναν από εμάς υπάρχει μια σωστή μοτοσυκλέτα για τους δικούς του λόγους, όχι για τους σωστούς λόγους των άλλων. Το Europe vs Japan δεν υφίσταται αλλά δεν είναι του παρόντος να το αναλύσουμε.

Για το V-strom 1050 ΧΤ, αν θέλεις να το οδηγήσεις πάρε με τηλέφωνο από αύριο και θα βρεθεί τρόπος. Πάρε με έτσι και αλλιώς, έχω να σου πω 2-3 πράγματα.

fatsas35
30/06/2020, 22:52
Θές παντρειά ? Καλά κάνεις και κοιτάς αυτά που κοιτάς
Θες έρωτα ? Εδώ είσαι ..... https://www.car.gr/6179296-mv-agusta-turismo-veloce-800-rosso

17900 το rosso?? Ποοοο.. 14κ Γερμανία. Πανέμορφη η ρουφιανα.. Ήμουνα κολλημένος έναν καιρό με το απλό που το φτανω οικονομικα αλλά μετά εμαθα για κάποια θέματα +το κακο δίκτυο εξυπηρετησης πελατών +τα ακριβά σέρβις κ έκανα πίσω.. Έργο τέχνης παντός το μοτορι.

Maradi
30/06/2020, 23:43
να πω κ εγω ενα μηχανακι που στην Ελλαδα ειναι στη σκια του gs, το R1200 RS.

Καταπληκτικό. Δεν είναι όμως adventure. Είναι sport touring με ξεκούραστο και βελούδινο γκάζι
419246
Αλλά touring κανείς και με cb650. Όλα είναι θέμα θέλησης.

elohimaros
01/07/2020, 07:41
Καταπληκτικό. Δεν είναι όμως adventure. Είναι sport touring με ξεκούραστο και βελούδινο γκάζι
419246
Αλλά touring κανείς και με cb650. Όλα είναι θέμα θέλησης.

Καλές προτάσεις αλλα παντελώς αδιαφορες για εμένα καθως δε μου αρέσει αυτη η φιλοσοφία . Προτιμώ τα on / off adv ...

Vstrommer71
01/07/2020, 08:27
Άποψη μου,μην κολλάς στο ότι κάποιες από αυτές τις μότο έχουν ''γκάζια''.
Ακόμα και αν δεν τα χρειάζεσαι , δεν έχουν riding modes με πιο ήπια απόκριση στο άνοιγμα του γκαζιού ;

Αμέ.
Στο 1290 ειδικά έχει 4-5 διαφορετικά mode γκαζιού:Στο mode 1 είναι απλός πύραυλος,μέχρι το mode 5 που ονομάζεται ωχπαναγίαμ:bawl:

Maradi
01/07/2020, 09:00
Καλές προτάσεις αλλα παντελώς αδιαφορες για εμένα καθως δε μου αρέσει αυτη η φιλοσοφία . Προτιμώ τα on / off adv ...
Απ’ότι κατάλαβα ζητάς on/off 90/10. Τα μεγάλα GS. 1290 κλπ αξίζουν μόνο αν έχουν εγγύηση. Στα χρήματα που συζητάς παίζει και καινούργιο φορτωμένο F900XR. Όσο για αυτονομία που αναφέρθηκε πιο πάνω, έχει πάνω από 300χλμ. Δοκίμασε το για να έχεις πιο καλή εικόνα του τι σε βολεύει.

elohimaros
01/07/2020, 10:05
To f 900 xr το αποκλείουμε λόγω αισθητικής και θεωρώ ότι σε αυτά τα λεφτά και λιγότερο παίρνεις ένα tracer 900 που είναι ανώτερο σε όλα . Η εκτός από αυτό βάζεις άλλο ένα χιλιάρικο και παίρνεις μουλτι 950

DrBig
01/07/2020, 10:38
To f 900 xr το αποκλείουμε λόγω αισθητικής και θεωρώ ότι σε αυτά τα λεφτά και λιγότερο παίρνεις ένα tracer 900 που είναι ανώτερο σε όλα . Η εκτός από αυτό βάζεις άλλο ένα χιλιάρικο και παίρνεις μουλτι 950

Για την ιστορια, το τρεησερ και υποδεεστερο πλαισιο εχει και αναρτησεις απο το f900. Στην ιδια κατηγορια μοτοσυκλετων πλεον δεν υπαρχει μηχανη που να ειναι ανωτερη σε ολα απο μια αλλη. Το δε μουλτι οταν κανεις το λογαριασμο μετα απο μερικα χρονια θα δεις πως δεν θα ειναι μονο 1 χιλιαρικο ακριβοτερο απο το τρεησερ.

Cpt_Slow
01/07/2020, 10:54
Καλές προτάσεις αλλα παντελώς αδιαφορες για εμένα καθως δε μου αρέσει αυτη η φιλοσοφία . Προτιμώ τα on / off adv ...

Εφοσον δεν θα μπεις χωμα πιο ικανα ειναι τα μεγαλα sport touring που εχουν σχεδιαστει για ασφαλτο, αλλα το θεμα ειναι να σου αρεσει οταν το βλεπεις οποτε πηγαινε σε αντβεντουρ.
Βεβαια tracer, vfr δεν ειναι στην κατηγορια αντβεντουρ.

Maradi
01/07/2020, 11:18
To f 900 xr το αποκλείουμε λόγω αισθητικής και θεωρώ ότι σε αυτά τα λεφτά και λιγότερο παίρνεις ένα tracer 900 που είναι ανώτερο σε όλα . Η εκτός από αυτό βάζεις άλλο ένα χιλιάρικο και παίρνεις μουλτι 950
Πάσο στο θέμα αισθητικής. Στα υπόλοιπα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα.

GogosLux
01/07/2020, 11:33
Για την ιστορια, το τρεησερ και υποδεεστερο πλαισιο εχει και αναρτησεις απο το f900. Στην ιδια κατηγορια μοτοσυκλετων πλεον δεν υπαρχει μηχανη που να ειναι ανωτερη σε ολα απο μια αλλη. Το δε μουλτι οταν κανεις το λογαριασμο μετα απο μερικα χρονια θα δεις πως δεν θα ειναι μονο 1 χιλιαρικο ακριβοτερο απο το τρεησερ.

+1000, καλος και αγιος ο 3κίλυνδρος αλλα νομιζω οτθ περαν αυτου ολα τα αλλα ειναι αναντίστοιχα της εικονας που θελει να εχει


Εφοσον δεν θα μπεις χωμα πιο ικανα ειναι τα μεγαλα sport touring που εχουν σχεδιαστει για ασφαλτο, αλλα το θεμα ειναι να σου αρεσει οταν το βλεπεις οποτε πηγαινε σε αντβεντουρ.
Βεβαια tracer, vfr δεν ειναι στην κατηγορια αντβεντουρ.

Δεν ειναι απαραίτητο να θες να πατησεις χωμα για να παρεις adv, πχ στο ταξίδι το βρισκω πιο ανετο σε σχεση με το sport touring, οποτε ολα ειναι υποκειμενικά

lospsi
01/07/2020, 11:54
Για την ιστορια, το τρεησερ και υποδεεστερο πλαισιο εχει και αναρτησεις απο το f900. ...

από το GT που λέει ο φίλος, δεν νομίζω. Ηλεκτρονική πίσω αλλά μπροστά το χάος, σε 15Κ μηχανάκι:cry:

elohimaros
01/07/2020, 11:56
Συγγνώμη παιδιά αλλά δεν θα εμπιστευτώ 15 χιλιάρικα για να πάρω έναν Κινέζο κινητήρα με τα ηλεκτρονικά της bmw με ότι αυτό συνεπάγεται νέου μοντέλου 2020 με όλες τις παιδικές ασθενειες και συν αυτού το 900xr έχει πιο σπορ χαρακτήρα δεν έχει τόσο άνεση ...

KotsosDR
01/07/2020, 11:59
Ξαναλέω ... versys 1000 se

DrBig
01/07/2020, 12:20
Ξαναλέω ... versys 1000 se

Κακασχημο το ατιμο ρε γαμωτο. Υποκειμενικο μεν, κακασχημο δε!

KotsosDR
01/07/2020, 12:31
Κακασχημο το ατιμο ρε γαμωτο. Υποκειμενικο μεν, κακασχημο δε!

Απο την άλλη υπερκαλύπτει όλες τις "ανάγκες" του φίλου .

elohimaros
01/07/2020, 12:35
Υπερβολικά άσχημο το versys συν αυτού τα κάθετα φώτα δεξιά και αριστερά αποτελούν λόγο να μην το αγοράσω ...

Johny the Fox
01/07/2020, 12:36
Καλό το μουλτι οπτικά πανέμορφο κλπ κλπ αλλά όταν παω για σέρβις θα πρέπει να δώσω και ένα νεφρό ...

ασε τα νεφρα στην θεση τους και ενημερωσου.

προγραμμα σερβις multistrada 1260
https://imgur.com/M1VubgW


σερβις 1000 χλμ
https://imgur.com/QLGr8Hh

ετησιο σερβις και αλλαγη πισω τακακια

https://imgur.com/ZoRf9uM

αναλογικα κατι λιγοτερο θα κοστιζει το μικρο μουλτι

Maradi
01/07/2020, 12:40
Συγγνώμη παιδιά αλλά δεν θα εμπιστευτώ 15 χιλιάρικα για να πάρω έναν Κινέζο κινητήρα με τα ηλεκτρονικά της bmw με ότι αυτό συνεπάγεται νέου μοντέλου 2020 με όλες τις παιδικές ασθενειες και συν αυτού το 900xr έχει πιο σπορ χαρακτήρα δεν έχει τόσο άνεση ...

Να υποθεσω οτι εχεις δοκιμασει και τα δυο? το ιδιο ερωτημα και για τον φιλο Lospsi απο πανω.. Απλα για να μη λεμε οτι να'ναι.... Η χαρτογραφηση στο XR, και οι αναρτησεις ειναι ετη φωτος μπροστα σε συγκριση με το παλιο πλεον Tracer. Το οτι ειναι πιο σπορ απο που το συμπερανες? Οπως ειπα και πιο πανω, δοκιμασε πρωτα....... και ναι τα εχω δοκιμασει...

Parking
01/07/2020, 12:40
Καταπληκτικό. Δεν είναι όμως adventure. Είναι sport touring με ξεκούραστο και βελούδινο γκάζι
419246
Αλλά touring κανείς και με cb650. Όλα είναι θέμα θέλησης.

και χαμηλή σελα

TKM
01/07/2020, 12:51
Συγγνώμη παιδιά αλλά δεν θα εμπιστευτώ 15 χιλιάρικα για να πάρω έναν Κινέζο κινητήρα με τα ηλεκτρονικά της bmw με ότι αυτό συνεπάγεται νέου μοντέλου 2020 με όλες τις παιδικές ασθενειες και συν αυτού το 900xr έχει πιο σπορ χαρακτήρα δεν έχει τόσο άνεση ...

Το χειρότερο θα ήταν κινητήρας BMW με κινέζικα ηλεκτρονικά.

Σου ξαναλέω πάντως ότι με βάση όσα γράφεις, δεν χρειάζεσαι το V-Strom ΧΤ, σου κάνει και το απλό μια χαρά - και με βάση αυτό, "αν ήμουν εγώ", θα είχα ήδη καταλήξει σε αυτό που σου προανέφερα: https://www.car.gr/9990094-suzuki-dl-1000-v-strom-4

Είναι διαθέσιμο σε όλους τους χρωματισμούς όπως γράφει η αγγελία, όχι μόνο σε κίτρινο που μπορεί να σε χαλάει.

elohimaros
01/07/2020, 12:58
Το χειρότερο θα ήταν κινητήρας BMW με κινέζικα ηλεκτρονικά.

Σου ξαναλέω πάντως ότι με βάση όσα γράφεις, δεν χρειάζεσαι το V-Strom ΧΤ, σου κάνει και το απλό μια χαρά - και με βάση αυτό, "αν ήμουν εγώ", θα είχα ήδη καταλήξει σε αυτό που σου προανέφερα: https://www.car.gr/9990094-suzuki-dl-1000-v-strom-4

Είναι διαθέσιμο σε όλους τους χρωματισμούς όπως γράφει η αγγελία, όχι μόνο σε κίτρινο που μπορεί να σε χαλάει.

Φιλε μου καλησπέρα , μετα απο τηλεφώνημα στη συγκεκριμένη αγγελία δεν ειναι διαθέσιμο . Μονο το κιτρινο εχει μεινει και σαν χρώμα με χαλαει πολυ

katsar
01/07/2020, 16:48
Από φέτος Ιούνιο και τα 790 ΚΤΜ στην κίνα φτιάχνονται.Όπως και το επόμενο μοντέλο.Τα μικρότερα στην Ινδία.
Σύντομα και τα μεγάλα ακριβά λέω εγώ.

edit Θέλω να πω πως αν όχι ακόμα,σε λίγο καιρό το made in China θα θεωρείτε φυσιολογικό.Το suzuki 1050 από την άλλη κρατάει το made in Japan.

STF
02/07/2020, 17:15
edit Θέλω να πω πως αν όχι ακόμα,σε λίγο καιρό το made in China θα θεωρείτε φυσιολογικό.Το suzuki 1050 από την άλλη κρατάει το made in Japan.

Πράγμα που φαίνεται και στη ποιότητα κατασκευής του, θα συμπληρώσω.... εγώ.

lospsi
03/07/2020, 13:16
Να υποθεσω οτι εχεις δοκιμασει και τα δυο? το ιδιο ερωτημα και για τον φιλο Lospsi απο πανω.. Απλα για να μη λεμε οτι να'ναι.... Η χαρτογραφηση στο XR, και οι αναρτησεις ειναι ετη φωτος μπροστα σε συγκριση με το παλιο πλεον Tracer. Το οτι ειναι πιο σπορ απο που το συμπερανες? Οπως ειπα και πιο πανω, δοκιμασε πρωτα....... και ναι τα εχω δοκιμασει...

Όσον αφορά εμένα, επιμένω ότι είναι κοροϊδία για ένα μηχανάκι 15000Ε να μην έχει ρυθμιζόμενο μπροστινό. Δυστυχώς η μόδα πλέον επιτάσσει οθόνες TFT, συνδεσιμότητα και ηλεκτρονικά οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς. Επίσης, κοροϊδία (για μένα πάντα) είναι να δίνεις premium τιμή και να παίρνεις μηχανάκι που κατασκευάζεται στην Κίνα. Επίσης, σημεία των καιρών κτλ όμως δεν παύει να θεωρώ ότι σε πιάνουν λίγο κότσο.

Δεν τα έχω οδηγήσει καθόλου, δεν αμφιβάλλω ότι θα είναι ωραία μηχανάκια, όταν όμως στην εξίσωση μπαίνει και το χρήμα τότε πολύ εύκολα ρίχνω άκυρο και ψωνίζω μτχ 2ετίας.

elohimaros
03/07/2020, 13:37
παιδια οπως ειπα , θελω ενα μηχανάκι με ανεμοκάλυψη ,δηλαδη να κανω ενα ταξίδι ανετο χωρις να τρώω πολυ ξύλο . το 900 xr θα πρεπει να του βαλω ζελατίνα μπροστα να μιλάει με τον θεο για να καλύψει τα ακάλυπτα . Τελος πάντων , τείνω αναμεσα στο 1050 xt , tracer 900 gt , tiger sport και ίσως το vfr αν ειχε 2-3 ηλεκτρονικά .

doctoras
03/07/2020, 16:27
βάλε και το versys 1000 μέσα έχει την καλύτερη ανεμοκάλυψη και συνολικά αναβάτη-συνεπιβάτη άνεση και εργονομία επιπέδου "καθαρών" τουριστικών μοτοσυκλετών