PDA

View Full Version : 2020 Aprillia Tuono 1100 Factory η ΒΜW S1000R TE?? Γνωμες και συμβουλες? Αξιοπιστια?



Maradi
01/07/2020, 12:50
Ψαχνωμαι... Αρχιστε!

DrBig
01/07/2020, 13:05
Kawasaki Z H2 :bawl:

lospsi
01/07/2020, 13:24
Το BMW πάει για αλλαγή οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρεις καινούργιο. Το Tuono είναι πολύ καλό μηχανάκι, πολύ ολοκληρωμένο. Ducati streetfighter V4 και SD1290 δεν κοιτάς?

GogosLux
01/07/2020, 13:52
Απο θεμα αξιοπιστίας, τo δικο μου Tuono V4 1000 του 2014 εχει μεχρι τωρα +44 χιλ χιλιομετρα και ουτε κιχ !

Πολλα χρονια κινητηρας και θεωρω οτι εχει λύσεις τις ασθένειες του στα πρώτα RSV4 που γεννούσαν :cry:

Βεβαια εσυ λες για το 1100 που καποιοι λενε οτι ειναι ακομα καλύτερο ενω αλλοι οτι το 2014 ειναι πιο καγκούρικο - δεν εχω ιδεα μιας και δεν το εχω οδηγήσει το 1100.

Οσο για το ΒΜW, ανοστο σε ολα του - αισθητικα και κινητηριακα αλλα γρηγορο και αυτο ;)

Οπότε δεν νομιζω υπαρχει συγκριση στα 2, καθε χρονο το Tuono βγαινει καλύτερο απο ολα + εχει ενα υπεροχο κινητηρα με ροπη χαμηλα, στροφάρισμα μεχρι οσο θες και σωστο V4 ηχο :D (οχι σαν το panigale V4 οπως λεει κατοχος του :lol:)

Maradi
01/07/2020, 15:15
Το BMW πάει για αλλαγή οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρεις καινούργιο. Το Tuono είναι πολύ καλό μηχανάκι, πολύ ολοκληρωμένο. Ducati streetfighter V4 και SD1290 δεν κοιτάς?

KTM και ΜΤ10 μετα απο παρα πολυ ψαξιμο και αμετρητα reviews δεν μου ταιριαζουν κυριως λογω αγριαδας και εμφανισης, το δε Ducati ειναι για πιο μαγκες και διπλωνεις για να ανεβεις. Τα δυο που κοιταω ειναι ανετα με το BMW πιο ευχρηστο και γλυκο (προσωπικα μου αρεσει και εμφανησιακα και ο αγαπητος ηχος απο inline-4) και με το Tuono το πιο ομορφο και τελειο σε ΟΛΑ (και ηχητικα) αλλα δυσκολο στις χαμηλες ταχυτητες και πολη. Επισης και τα δυο ειναι πλεον δοκιμασμενα και δεν ψηνωμαι για τα καινουργια που ερχονται με ολα τα προβληματα που σιγουρα θα βγαλουν. Καθως ειναι και τα τελευταια πριν τα καινουργια μοντελα τα βρισκω με κανα δυο χιλιαρικα εκπτωση (UK). Αυτο που δεν ξερω ειναι τι λεει ποιοτικα το Tuono. Το BMW εχει αψογη εγγυηση τα πρωτα τρια χρονια (δικιμασμενη στο 1250 GS που εχω) με αντιπροσωπεια κοντα που με ξερουν και με προσεχουν. Δοκιμη παιζει με το BMW αλλα οχι με το Tuono :cry:

Maradi
01/07/2020, 15:18
Kawasaki Z H2 :bawl:

Με τιποτα, μαουνα σε συγκριση :lol::lol:

Maradi
01/07/2020, 15:46
Απο θεμα αξιοπιστίας, τo δικο μου Tuono V4 1000 του 2014 εχει μεχρι τωρα +44 χιλ χιλιομετρα και ουτε κιχ !




Αυτο ακουγεται πολυ καλο!!

DrBig
01/07/2020, 16:20
Με τιποτα, μαουνα σε συγκριση :lol::lol:

Τοτε απριλια εννοειται. Δεν τιθεται καν θεμα ερωτησης. Εκτος κι αν εχει καμια εκπληξη η bmw που ετοιμαζει και δε βιαζεσαι.

GogosLux
01/07/2020, 17:19
Αυτο που δεν ξερω ειναι τι λεει ποιοτικα το Tuono. Το BMW εχει αψογη εγγυηση τα πρωτα τρια χρονια (δικιμασμενη στο 1250 GS που εχω) με αντιπροσωπεια κοντα που με ξερουν και με προσεχουν. Δοκιμη παιζει με το BMW αλλα οχι με το Tuono :cry:

Προσωπικη γνώμη, μιας και ειχα και το 2004 μοντελο, ποιοτικα ειναι μακρα value for money !!!

Τωρα σε σχεση με αντιπροσωπεια αυτο ειναι μια παγκοσμια πονεμενη ιστορια απο πάντα και δεν ισχύει μονο Ελλαδα :lol: :lol: :lol: :lol:
Δεν ειναι θεμα αν εχει εγγύηση αλλα οτι το δύκτιο εξουσιοδοτημένων ειναι φτωχό, νομιζω οτι με εξαίρεση τους Ιαπωνες ολοι οι ευρωπαίοι εχουν βαλθει να ταλαιπωρουν τους πελατες τους με το μηδαμινο δυκτιο τους :confused:

Απο οσο ξερω εχει να κανει με τις απαιτήσεις που βαζουν τοσο σε μαγαζια οσο και γραφειοκρατία.
Ο τοπικος ΚΤΜ σταματα την ΚΤΜ και συνεχίζει με την Triumph μονο μιας και βγαζει περισσοτερα + εχει λιγοτερη χαρτουρα και χρονο να τρωει σε software updates :lol:

Αν η Paprilia ειχε καλό δυκτιο θα ειχε παρει τα σωβρακα σε καποιες κατηγοριες, εδω το κανει τωρα αν και αρκετοι κανουν πισω λογο δυκτίου.

Maradi
01/07/2020, 23:41
Και εδω Σκωτια το ιδιο προβλημα με Aprillia δικτυο. Τρομερο μηχανακι αλλα ολα τα αλλα???? Γι'αυτο και ρωταω για θεματα αξιοπιστιας

lospsi
02/07/2020, 07:03
Αν είναι έτσι, πάρε το BMW. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις κοντά σου αντιπροσωπία που εμπιστεύεσαι και σε προσέχουν.

Είχα το S1000R του 2015, μου άρεσε πολύ (για naked). Δυνατό μοτέρ και γεμάτο παντού, βοηθάει το κοντό γρανάζωμα. Φίλοι με RSV4 και streetfighter 1098 που το είχαν οδηγήσει είχαν πει τα καλύτερα για αυτό (το μοτέρ). Πολύ καλά φρένα επίσης. Το δικό μου δεν είχε το DDC, οι απλές αναρτήσεις ήταν ΟΚ, ίσως λίγο μαλακές για τα κιλά μου (115). Ανεμοκάλυψη πολύ μικρή χωρίς ζελατίνα. Θέση οδήγησης αρκετά στριμωχτή σε σχέση με SD, MT10 όμως την θεωρώ αντίστοιχη του Tuono. Επειδή κοίταγα στο s1000r.co.uk και έβλεπα τι προσφορές παίζουν εκεί, νομίζω ότι είναι πολύ καλή επιλογή.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153347&highlight=s1000r

Tο Tuono V4 που είχα οδηγήσει (1000αρι βέβαια, του 2011) μου φάνηκε αρκετά πιο τραχύ. Βέβαια, το 1100 είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

sapila racing
02/07/2020, 08:34
Αν η Paprilia ειχε δίκτυο θα ειχε παρει τα σωβρακα σε καποιες κατηγοριες.

Οκ το διόρθωσα.

ΟΚΤΑΝΙΟ
02/07/2020, 09:42
Δε κΣερω ποιας χρονολογιας bmw κοιτας, αλλα τα S1000RR του '20 εβγαλαν καποια θεματακια.... Αν εχουν το ιδιο μοτερ με το S1000R τοτε θελει λιγο παραπανω πΣακΣιμο

lospsi
02/07/2020, 15:10
Δε κΣερω ποιας χρονολογιας bmw κοιτας, αλλα τα S1000RR του '20 εβγαλαν καποια θεματακια.... Αν εχουν το ιδιο μοτερ με το S1000R τοτε θελει λιγο παραπανω πΣακΣιμο

Το υπάρχον R φοράει το μοτέρ του προηγούμενου RR, δεν έχει βγει ακόμα καινούργιο μοντέλο

Maradi
02/07/2020, 19:40
Μετα απο συναντηση σημερα με τυπο, μηχανικο που κανει ΚΤΕΟ, που εχει την Tuono καταλαβα οτι δεν παιζει σαν επιλογη.. Καλο, χρυσο, αλλα χωρις εξουσιοδοτημενο συνεργειο. Επαθα! Μου ειπε οτι κανουν τα μικρα σερβις μονοι τους και τα μεγαλα απο βαν που περναει μια φορα το χρονο Σκωτια η πρεπει να κατεβουν Ουαλια. Κουφαθηκα! Ειπαμε γουσταρω αλλα οχι τοσο!! Παντως οταν ανεβηκα πανω μου φανηκε παρα πολυ μικρο και μαζεμενο. Κριμα!! Τωρα καταλαβα γιατι κυκλοφορουν τοσα λιγα.
Το ΣΒΚ οδηγαω τη μπεμπα και βλεπουμε...

Maradi
02/07/2020, 19:41
Το υπάρχον R φοράει το μοτέρ του προηγούμενου RR, δεν έχει βγει ακόμα καινούργιο μοντέλο

Γι'αυτο κοιταω το τωρινο. Δεν θελω καινουργιας γενιας.

STF
02/07/2020, 22:13
Μετα απο συναντηση σημερα με τυπο, μηχανικο που κανει ΚΤΕΟ, που εχει την Tuono καταλαβα οτι δεν παιζει σαν επιλογη.. Καλο, χρυσο, αλλα χωρις εξουσιοδοτημενο συνεργειο. Επαθα! Μου ειπε οτι κανουν τα μικρα σερβις μονοι τους και τα μεγαλα απο βαν που περναει μια φορα το χρονο Σκωτια η πρεπει να κατεβουν Ουαλια. Κουφαθηκα! Ειπαμε γουσταρω αλλα οχι τοσο!! Παντως οταν ανεβηκα πανω μου φανηκε παρα πολυ μικρο και μαζεμενο. Κριμα!! Τωρα καταλαβα γιατι κυκλοφορουν τοσα λιγα.
Το ΣΒΚ οδηγαω τη μπεμπα και βλεπουμε...

Τέτοιες μοτοσυκλέτες πάντως είναι για τη κάβλα μας και για περιορισμένη και ατομική χρήση. Χώνεις πολλά -αν έχεις τη δυνατότητα- για χρήση που δε πρόκειται να κάνει απόσβεση ποτέ. Επομένως το λιγότερο που θα με ένοιαζε εμένα θα ήταν τα θέματα σέρβις, κυρίως γιατί θα ασχολιόμουν μόνος μου στα λίγα χιλιόμετρα που θα έγραφε. Αν ήταν η "μια" για μένα θα την έπαιρνα (που είναι δηλαδή ακόμη και στην έκδοση R)!
Για μένα το Tuono έχει μεγάαααααλη απόσταση από τις άλλες. Αν με ενδιέφερε σε τόσο ιδιαίτερη κατηγορία μοτοσυκλέτας η υποστήριξη θα ξέχναγα και τις BMW και KTM και θα κοιτούσα ένα MT-10 SP και θα ξένοιαζα από οποιαδήποτε σκέψη.

GogosLux
03/07/2020, 09:04
Τέτοιες μοτοσυκλέτες πάντως είναι για τη κάβλα μας και για περιορισμένη και ατομική χρήση. Χώνεις πολλά -αν έχεις τη δυνατότητα- για χρήση που δε πρόκειται να κάνει απόσβεση ποτέ. Επομένως το λιγότερο που θα με ένοιαζε εμένα θα ήταν τα θέματα σέρβις, κυρίως γιατί θα ασχολιόμουν μόνος μου στα λίγα χιλιόμετρα που θα έγραφε. Αν ήταν η "μια" για μένα θα την έπαιρνα (που είναι δηλαδή ακόμη και στην έκδοση R)!
Για μένα το Tuono έχει μεγάαααααλη απόσταση από τις άλλες. Αν με ενδιέφερε σε τόσο ιδιαίτερη κατηγορία μοτοσυκλέτας η υποστήριξη θα ξέχναγα και τις BMW και KTM και θα κοιτούσα ένα MT-10 SP και θα ξένοιαζα από οποιαδήποτε σκέψη.

+1000, Το Tuono θελει βαλβιδες καθε 20.000 οποτε προσωπικά το εκανα οταν το πηρα μεταχειρω και μετα αλλαξω μονος μου λαδια-φιλτρα-φρενα-κλπ

Οταν χρειαστώ ξανα θα κανω την αγγαρεία να παω σε συνεργείο που δεν ειναι τοσο κοντά.

Αλλωστε σε γρηγορες βολτες και καμια πιστα (το 2020 το κλαίμε ακόμα) προσωπικά δεν γράφω πανω απο 5-6000χιλ

Maradi
03/07/2020, 10:08
Συμφωνώ απόλυτα, η Tuono είναι Η μηχανή. Αλλά τόσα λεφτά χωρίς καθόλου υποστήριξη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με χαλάει. Θα μου είναι συνέχεια στο μυαλό

GogosLux
03/07/2020, 10:17
Συμφωνώ απόλυτα, η Tuono είναι Η μηχανή. Αλλά τόσα λεφτά χωρίς καθόλου υποστήριξη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με χαλάει. Θα μου είναι συνέχεια στο μυαλό

Δεν εισαι ο μόνος ;)

Εγω εχω εξουσιοδοτημένο στην 1,5 ωρα απο εμενα οποτε ισως να ειμαι σε καλυτερη μοιρα σε σχεση με αυτο που έγραψες.

Παντως να ξερεις δεν εχεις ιδιείτερα προβληματα να αντιμεωπίσεις.

Καλες αγορες !

ΟΚΤΑΝΙΟ
04/07/2020, 10:11
Βρε μπας και θες ενα XR με 2500 χλμ? :D


419450

lospsi
04/07/2020, 10:14
Εγώ το θέλω!
Θέλει και λεφτά ο ιδιοκτήτης?

ΟΚΤΑΝΙΟ
04/07/2020, 10:52
Εγώ το θέλω!
Θέλει και λεφτά ο ιδιοκτήτης?

Ο ιδιοκτητης βαραει το κεφαλι του. Μια ζωη με SS, πηρε το ορθιο οτι θα πηγαινε με κατι φιλους Αυστρια για τον αγωνα, και το μετανοιωσε την επομενη, και ο αγωνας θα γινει χωρις θεατες, ειναι να σκασει. Μολις του το εβαλα αγγελια στο καρ.
Ειχαμε βρει περισυ ενα R1M με ενα σκασμο αξεσουαρ πανω του, και 2200 χλμ. Ακομα χτυπιεται που δε το πηρε

STF
04/07/2020, 13:32
Ο ιδιοκτητης βαραει το κεφαλι του. Μια ζωη με SS, πηρε το ορθιο οτι θα πηγαινε με κατι φιλους Αυστρια για τον αγωνα, και το μετανοιωσε την επομενη, και ο αγωνας θα γινει χωρις θεατες, ειναι να σκασει. Μολις του το εβαλα αγγελια στο καρ.
Ειχαμε βρει περισυ ενα R1M με ενα σκασμο αξεσουαρ πανω του, και 2200 χλμ. Ακομα χτυπιεται που δε το πηρε

Για να καταλάβουμε... πήρε το το όρθιο XR απλά για να πάει σε έναν αγώνα στην Αυστρία;
Αν έχει τέτοιες οικονομικές δυνατότητες δε χρειάζεται να βαράει το κεφάλι του. Θα βρει κάτι άλλο σύντομα. Αν κατάλαβα καλά, δηλαδή.

ΟΚΤΑΝΙΟ
04/07/2020, 15:22
Για να καταλάβουμε... πήρε το το όρθιο XR απλά για να πάει σε έναν αγώνα στην Αυστρία;
Αν έχει τέτοιες οικονομικές δυνατότητες δε χρειάζεται να βαράει το κεφάλι του. Θα βρει κάτι άλλο σύντομα. Αν κατάλαβα καλά, δηλαδή.


Όχι ακριβώς έτσι.....
Τελευταία μηχανή το πρωτο S1000RR του '09. Παλιωνε κ ήθελε να το αλλάξει. Η αλήθεια είναι ότι η παρέα με τα SS έσπασε. Οι πιο πολλοί το είχαν πάρει επειδή ήταν μόδα. Είχαμε να ανεβούμε Σέρρες από το 2013 (αυτός ανέβηκε το 15 τελευταία φορα). Τον ξεμυαλισε ένας άλλος, πρώην πιστακιας και αυτός, (τώρα με μουλτιμουσταρδα) κ τον άρχισε το παραμύθι να πηγαίνουν ταξίδια στην Ευρώπη μπλα μπλα μπλα μπλα.... Πουλάει το S1000RR, πήγε μετά στη BMW να δει το καινούριο S1000RR του 20. Του λένε από 6μηνο κ βλέπουμε.... εκεί βλέπει το XR. Πάει Yamaha να δει το tracer μιας κ ήταν η πρώτη επιλογή οικονομικά, όσα πήρε από το RR δλδ συν τα ιππολοιπα. Με το που το βλέπει, καταλαβαίνει ότι το επόμενο λεπτό θα το έχει σκυλομετανοιωσει, ο έμπορος τον ξενέρωσε κιόλας, κ γυρίζει στη BMW και βάζει τα ιππολοιπα σε δοσεις κ παίρνει το XR.
Τότε στα ίδια κ λιγότερα χρήματα είχαμε δει ένα R1M με της Παναγίας τα μάτια πάνω, αλλά δεν ήθελε να ανέβει τόσο οικονομικά, άσχετα αν τα ξεπέρασε με το XR.
Κ όχι, δεν τα φυσάει. Δάσκαλος στη δευτεροβάθμια είναι

STF
04/07/2020, 16:26
Όχι ακριβώς έτσι.....
Τελευταία μηχανή το πρωτο S1000RR του '09. Παλιωνε κ ήθελε να το αλλάξει. Η αλήθεια είναι ότι η παρέα με τα SS έσπασε. Οι πιο πολλοί το είχαν πάρει επειδή ήταν μόδα. Είχαμε να ανεβούμε Σέρρες από το 2013 (αυτός ανέβηκε το 15 τελευταία φορα). Τον ξεμυαλισε ένας άλλος, πρώην πιστακιας και αυτός, (τώρα με μουλτιμουσταρδα) κ τον άρχισε το παραμύθι να πηγαίνουν ταξίδια στην Ευρώπη μπλα μπλα μπλα μπλα.... Πουλάει το S1000RR, πήγε μετά στη BMW να δει το καινούριο S1000RR του 20. Του λένε από 6μηνο κ βλέπουμε.... εκεί βλέπει το XR. Πάει Yamaha να δει το tracer μιας κ ήταν η πρώτη επιλογή οικονομικά, όσα πήρε από το RR δλδ συν τα ιππολοιπα. Με το που το βλέπει, καταλαβαίνει ότι το επόμενο λεπτό θα το έχει σκυλομετανοιωσει, ο έμπορος τον ξενέρωσε κιόλας, κ γυρίζει στη BMW και βάζει τα ιππολοιπα σε δοσεις κ παίρνει το XR.
Τότε στα ίδια κ λιγότερα χρήματα είχαμε δει ένα R1M με της Παναγίας τα μάτια πάνω, αλλά δεν ήθελε να ανέβει τόσο οικονομικά, άσχετα αν τα ξεπέρασε με το XR.
Κ όχι, δεν τα φυσάει. Δάσκαλος στη δευτεροβάθμια είναι

Τότε δεν καταλαβαίνω, γιατί να δώσει το S1000XR, μια χαρά δεν είναι με αυτό; Δεν έχει χάσει σε γκάζια -λέμε τώρα- και είναι πολύ πιο ξεκούραστος!
Τέλος πάντων, ο καθένας ξέρει καλύτερα. Ήταν πολύ σύντομο το προηγούμενο ποστ σου και εμοιάζε κάπως έτσι. Και να το φυσούσε όμως εμάς δε μας πέφτει λόγος, δεν το είπα ειρωνικά πάντως.

DrBig
04/07/2020, 17:09
Τότε δεν καταλαβαίνω, γιατί να δώσει το S1000XR, μια χαρά δεν είναι με αυτό; Δεν έχει χάσει σε γκάζια -λέμε τώρα- και είναι πολύ πιο ξεκούραστος!
Τέλος πάντων, ο καθένας ξέρει καλύτερα. Ήταν πολύ σύντομο το προηγούμενο ποστ σου και εμοιάζε κάπως έτσι. Και να το φυσούσε όμως εμάς δε μας πέφτει λόγος, δεν το είπα ειρωνικά πάντως.

Προφανως ειναι "σκυφτος" και ξενερωσε με το στησιμο του xr. Για να πω την αληθεια και εγω ξενερωσα οταν το οδηγησα, αφ'ενος η σελα σε κλειδωνει σε μια θεση και αφ'ετερου ο 17ρης μπροστινος σε συνδυασμο με την αποσταση που εχεις απ αυτον δημιουργει μια περιεργη καπως δυσαρμονικη αισθηση. Αφ ενος εχεις την κοφτερη συμπεριφορα του 17ρη και αφ'ετερου μια θεση οδηγησης και γεωμετρια που σε αποκοπτει απο αυτην την αισθηση. Σε τετοιου ειδους μηχανακια θεωρω πως ταιριαζει πολυ παραπανω ο 19ρης.

ΟΚΤΑΝΙΟ
04/07/2020, 18:50
Τότε δεν καταλαβαίνω, γιατί να δώσει το S1000XR, μια χαρά δεν είναι με αυτό;.


Προφανως ειναι "σκυφτος" και ξενερωσε με το στησιμο του xr..


Ακριβώς αυτό. ;)

Maradi
04/07/2020, 19:23
Μετα απο δοκιμες σημερα ολη μερα, MT10, S1000r , KTM Superduke, S1000XR factory lowered, (Aprillia has no demos!!) η αποφαση μου φανηκε παρα πολυ ευκολη. Το XR! Λες και ητανε κομμενο και ραμμενο για τα μετρα μου και τα θελω μου. Επεσε υπογραφη και ερχεται σε 7-10 μερες. Κοκκινουλι. Τελικα ομως ολα ειναι απιθανα. Οτι και να διαλεγα δεν θα μετανοιωνα, απλα το XR μου μιλησε.
Βεβαια ελπιζω, παρολα οσα ειπα πιο πανω, να μην εχει πολλα προβληματα ως μοντελο του 20, αλλα, ας ειναι καλα η εγγυηση και το συνεργειο που με ξερουν και με προσεχουν εδω και χρονια.
Ευχαριστω για τις γνωμες και συμβουλες, να ειστε ολοι καλα και παντα ορθιοι!!

contes di Zante
05/07/2020, 07:17
....δηλαδή το S1000XR βγαίνει με χαμηλομένη ανάρτηση? Καλή φάση....καλές βόλτες!!!

Maradi
05/07/2020, 09:26
Ναι βγαίνει στα 790 χιλιοστά από 840. 20 χιλ από χαμηλή σέλα και 30 χιλ από αναρτήσεις. Για το 1.74 που είμαι είναι ότι πρέπει. Πατάω κανονικότατα και τα δυο πόδια.

GogosLux
05/07/2020, 12:21
S1000XR factory lowered, Το XR! Λες και ητανε κομμενο και ραμμενο για τα μετρα μου και τα θελω μου. Επεσε υπογραφη και ερχεται σε 7-10 μερες. Κοκκινουλι. Τελικα ομως ολα ειναι απιθανα. Οτι και να διαλεγα δεν θα μετανοιωνα, απλα το XR μου μιλησε.!

Το έχω οδηγήσει 2 ώρες σε Test Drive εντός πόλης και εκτός σε στροφιλίκια, πολύ καλό τα κάνει όλα αρκετά καλά και άνετα ! Επίσης γρήγορο χωρίς να το πάρεις χαμπάρι τα χιλ που μαζεύεις !

Επίσης δεν σε αφήνει να το πας χαλαρά, εμένα με είχε στην μπρίζα :eyepop: λόγω τετρακίλυνδρου που του αρέσει ψηλά. Για κραδασμούς που λέγανε δεν κατάλαβα κάτι.

Εμένα δεν μου μίλησε :lol::lol: ήταν πολύ γερμανικό με κάπως έλλειψη σε χαρακτήρα για τα γούστα μου. Καμία σχέση με το Tuono που είναι fun machine ή το V2 της ΚΤΜ.

Πιστεύω θα το ευχαριστηθείς !!!

Καλορίζικο Και καλές βόλτες !!!!!!!
Περιμένουμε φωτο :D

sapila racing
05/07/2020, 13:07
Μετα απο δοκιμες σημερα ολη μερα, MT10, S1000r , KTM Superduke, S1000XR factory lowered, (Aprillia has no demos!!) η αποφαση μου φανηκε παρα πολυ ευκολη. Το XR! Λες και ητανε κομμενο και ραμμενο για τα μετρα μου και τα θελω μου. Επεσε υπογραφη και ερχεται σε 7-10 μερες. Κοκκινουλι. Τελικα ομως ολα ειναι απιθανα. Οτι και να διαλεγα δεν θα μετανοιωνα, απλα το XR μου μιλησε.
Βεβαια ελπιζω, παρολα οσα ειπα πιο πανω, να μην εχει πολλα προβληματα ως μοντελο του 20, αλλα, ας ειναι καλα η εγγυηση και το συνεργειο που με ξερουν και με προσεχουν εδω και χρονια.
Ευχαριστω για τις γνωμες και συμβουλες, να ειστε ολοι καλα και παντα ορθιοι!!

Αντε με το καλό! Είσαι BMWδάκιας τελικά! :beer:

DrBig
05/07/2020, 14:42
Ναι βγαίνει στα 790 χιλιοστά από 840. 20 χιλ από χαμηλή σέλα και 30 χιλ από αναρτήσεις. Για το 1.74 που είμαι είναι ότι πρέπει. Πατάω κανονικότατα και τα δυο πόδια.

Νομιζω το χαμηλωμενο xr ειναι το σωστο xr ασχετως υψους αναβατη. Δενεις κι εσυ πολυ καλλιτερα με το μηχανακι κι αυτο με το δρομο. :beer:

Maradi
05/07/2020, 16:01
Αντε με το καλό! Είσαι BMWδάκιας τελικά! :beer:

Ποσο δικιο εχεις.. Προσπαθω καθε τοσο να αλλαξω αλλα δεν....αν και το Τ7, εχει αρχισει να μου αρεσει:facepalm:

Maradi
05/07/2020, 16:08
Επίσης δεν σε αφήνει να το πας χαλαρά, εμένα με είχε στην μπρίζα :eyepop: λόγω τετρακίλυνδρου που του αρέσει ψηλά. Για κραδασμούς που λέγανε δεν κατάλαβα κάτι.


Πιστεύω θα το ευχαριστηθείς !!!

Καλορίζικο Και καλές βόλτες !!!!!!!
Περιμένουμε φωτο :D
Ειχα δοκιμασει το προηγουμενο και οντως σε ειχε στη μπριζα. Το καινουργιο με καινουργια χαρτογραφηση και πιο μακρυνες σχεσεις 5&6 ειναι γατακι κατω απο τις 6χιλ στροφες. Μετα γινεται της π...ας