PDA

View Full Version : Honda XL600R - Honda XR600R



Pericles
03/07/2020, 10:12
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα 2 μηχανάκια (παρακαλώ πολυ, όχι αερολογίες) πιο συγκεκριμένα: το μηχανάκι το θέλω για καθημερινή χρήση στο κέντρο της Αθήνας και για βόλτες στο βουνό. Επίσης επειδή δεν έχω έρθει σε επαφή με κάποιο από τα 2 θα ήθελα να ξέρω έχουν λαμπάκι για βενζίνη , κλειδαριά ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

karellen
03/07/2020, 10:22
XLR 600 το είχα το μακρυνό '87.
Λαμπάκι για βενζίνη δεν θυμάμαι,κλειδαριά,αν εννοείς τιμονιού,ναι.
Η μανιβέλα του θα σε παιδέψει πολύ,δεν έχει αυτόματο αποσυμπιεστή σαν το KLR (που πήρα ύστερα,τα θέλει και μένα ο οργανισμός μου).Έχει μια μικρή μανετούλα δεξιά την πατάς και όταν ακουστεί κλικ ρίχνεις τη μανιβελιά.Piasto avgo kai kourefto δηλαδή,αν δεν πετύχει ετοιμάσου για ανάποδη γερή και τρύπιο παπούτσι εις βάθος χρόνου..
Φρένο πίσω ταμπούρο.

Δεν ξέρω πως θα το αποκτήσεις αλλά αν θές να το αγοράσεις κοίτα κάτι άλλο πιο σύγχρονο.

GogosLux
03/07/2020, 10:27
(παρακαλώ πολυ όχι, αερολογίες)

Λαθος θέση στο "," :rolleyes: οποτε .............δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις :lol:


Επίσης επειδή δεν έχωέρθει σε επαφή με κάποιο από τα 2 θα ήθελα να ξέρω έχουν λαμπάκι για βενζίνη , κλειδαριά ;

Κανε μια στενή επαφή βρε Περικλή και θα σου λυθούν απο αποροίες :D
Υπάρχει και ο γούγλης και το youtube ;)

Για να βοηθήσω, απο γάμπες / πόδια πως πάς ???? Αντέχουν ???
Θελω να σε δω να το βαζεις εμπρος καλοκαίρι στην πόλη οτας ζεστό :lol::lol::lol:


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Παρακαλώ :smokin:

sapila racing
03/07/2020, 10:37
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα 2 μηχανάκια (παρακαλώ πολυ όχι, αερολογίες) πιο συγκεκριμένα: το μηχανάκι το θέλω για καθημερινή χρήση στο κέντρο της Αθήνας και για βόλτες στο βουνό. Επίσης επειδή δεν έχωέρθει σε επαφή με κάποιο από τα 2 θα ήθελα να ξέρω έχουν λαμπάκι για βενζίνη , κλειδαριά ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Οχι αερολογίες? :rolleyes:

Και ρωτάς για XL600R, XR600R ενώ όπως λες ' δεν έχεις έρθει σε επαφή με καποιο απο τα 2' ?
Λαμπάκι βενζίνης? Πλάκα κάνεις μαλλον ... :confused:
Δεν έχουν τέτοια πράγματα, όταν παει να μείνει γυρνάς το ρακόρ στην ρεζέρβα με το χέρι και μετρας χλμ.

Λοιπόν πριν πάρεις άλλη απάντηση απο εμένα θα σου κάνω εγώ μια ερώτηση.
Είχες ποτέ άλλο μεγάλο 500+ μονοκύλινδρο με μανιβέλα?
Με άλλα λόγια ξέρεις αν θα μπορείς να το βάζεις μπρός?
Ειδικά όταν θα είναι ζεστό και θα κάνει τσαφ και θα σου σβήσει στο φανάρι.

panavour
03/07/2020, 10:43
Για το βουνο καλα ειναι και τα δυο,για καθημερινη χρηση στην Αθηνα εφ οσον δεν εχουν μιζα για εκκινηση θα σου βγαλουν την πιστη,εκτος εποχης τελειως,βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιττα,επισης λογω ηλικιας μοντελων πιθανως να δυσκολευτεις (σχεδον σιγουρο) στα ανταλλακτικα.Νομιζω οτι το KLR 650 ειναι πιο συγχρονη και πιο χρηστικη μοτο.Και σιγουρα με πολυ περισσοτερα ανταλλακτικα.

nassosxlvbros
03/07/2020, 11:54
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα 2 μηχανάκια (παρακαλώ πολυ, όχι αερολογίες) πιο συγκεκριμένα: το μηχανάκι το θέλω για καθημερινή χρήση στο κέντρο της Αθήνας και για βόλτες στο βουνό. Επίσης επειδή δεν έχω έρθει σε επαφή με κάποιο από τα 2 θα ήθελα να ξέρω έχουν λαμπάκι για βενζίνη , κλειδαριά ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλώς όρισες :)
Διάβασε λοιπόν χωρίς αερολογίες:
Κλειδαριά ναι,έχουν στο πλάι.
Λαμπάκια και λοιπά τινά φλούφλικα τα εν λόγω μηχανάκια δεν διαθέτουν...Να είσαι ευχαριστημένος αν δουλεύουν κόρνα και φώτα.....
Το να τα βάλεις μπροστά έχουν μια διαδικασία από ψιλοδύσκολη (για κάποιον που δεν έχει ρίξει τουλάχιστον 5000 μανιβελιές) μέχρι για ορθοπεδικό...Εννοείται παίρνουν σχετικά εύκολα ΑΝ είναι σε καλή κατάσταση και δεν είναι σούργελα/παρατημένα / ψευτοφτιαγμένα πρόχειρα να φύγουν...Αν θέλουν σέρβις θα ματώσεις κυριολεκτικά και μεταφορικά...
Λάδια κάθε 2500-3000 κμ και βαλβίδες κάθε 5000
Αν τα αμελείς μία σε αμελούν 10
Για καθημερινή μετακίνηση δε λένε όχι,αλλά μάλλον θα πεις εσύ πρώτος όχι,εκτός αν η δουλειά σου είναι ντελίβερι σε χωματόδρομους και στάνες...
Διάβασε και ενημερώσου που πας να μπλέξεις.Ειδικά αν είσαι κάτω από 1,85 θα προβληματιστείς λίγο.

Αν διάβασες μέχρι εδώ και ψήνεσαι ακόμα συνεχίζω...
Δες καλύτερα κάνα XR 250 -είναι λίγο πιο εύκολο στο να το βάλεις μπροστά-ή καλύτερα XR250 μιζάτο (αυτό με τον τετράγωνο σκελετό)
ΑΝ πετύχεις 250 σε τιμή χώμα μεγάλη προσοχή!! Κάθε λύσιμο σε μοτέρ δεν πέφτεις κάτω από 700€...
Βασικό:να αποφύγεις όποιο XR250 έχει 2 καρμπυρατέρ!.. εκτός αν έχεις βίτσιο να τρως τα λεφτά σου στα συνεργεία.. ;)

Όπως σου είπαν και οι προλαλήσαντες υπάρχουν μακράν πιο σύγχρονα και ικανότερα μηχανάκια και φυσικά απείρως πιο φιλικά... :beer:

nassosxlvbros
03/07/2020, 12:01
Αν επιμένεις να διαβάζεις είσαι άρρωστος...Συνεχίζω λοιπόν..
Μακριά από τα μοντέλα του 1984 είτε 250 είτε 600 ( με αριθ πλαισίου JH2PD030*EM100006 και μετά) γενικά απέφυγε ΟΛΑ τα XR με 2 καρμπυρατέρ....
Είναι ο βασιλιάς της σούζας αυτό και το ΧΤ στην εποχή τους..
Ξεφτιλίζουν το πίσω λάστιχο για πλάκα....


Συνεχίζεται με infos εδώ : https://www.cyclechaos.com/wiki/Honda_XL600R

buckley
03/07/2020, 12:08
Κλειδάκι είχε κανονικά το xl ρε μάγκες ,αναφορικά με τον νέο αν είναι χονταίος και τα εννοεί αυτά που γράφει μάλλον θέλει ψηλόφτερο ,οπότε domi & fmx out.
Αν δε με απατά η μνήμη μου κάποια xr αργότερα είχαν μιζούλα.Άντε γιατί αρκετά ασχολήθηκα με τα χόνδα.
Ας όψεται το παρελθόν ...
419419

karellen
03/07/2020, 12:23
Κλειδάκι είχε κανονικά το xl ρε μάγκες ,αναφορικά με τον νέο αν είναι χονταίος και τα εννοεί αυτά που γράφει μάλλον θέλει ψηλόφτερο ,οπότε domi & fmx out.
Αν δε με απατά η μνήμη μου κάποια xr αργότερα είχαν μιζούλα.Άντε γιατί αρκετά ασχολήθηκα με τα χόνδα.
Ας όψεται το παρελθόν ...
419419

Νέος,αυτό είναι το S με τον 23''
Το δικό μου το έκλεψαν τότε στον 1 μήνα και δεν είχα προλάβει ούτε φωτογραφία.

Λευκάδιος
03/07/2020, 12:33
Κλειδάκι είχε κανονικά το xl ρε μάγκες ,αναφορικά με τον νέο αν είναι χονταίος και τα εννοεί αυτά που γράφει μάλλον θέλει ψηλόφτερο ,οπότε domi & fmx out.
Αν δε με απατά η μνήμη μου κάποια xr αργότερα είχαν μιζούλα.Άντε γιατί αρκετά ασχολήθηκα με τα χόνδα.
Ας όψεται το παρελθόν ...
419419

Μεγάλο αερόψυκτο XR με μίζα ήταν το 650L το οποίο ήρθε στην Ευρώπη σε μικρούς αριθμούς ως παραεισαγωγή.Και ναι, τα XL600R είχαν κανονικά κλειδί,φλάς και λοιπές 'πολυτέλειες'.

nassosxlvbros
03/07/2020, 12:54
Μεγάλο αερόψυκτο XR με μίζα ήταν το 650L το οποίο ήρθε στην Ευρώπη σε μικρούς αριθμούς ως παραεισαγωγή.Και ναι, τα XL600R είχαν κανονικά κλειδί,φλάς και λοιπές 'πολυτέλειες'.

Το XR 650 το μιζάτο δεν ήταν υγρόψυκτο;

419421

Λευκάδιος
03/07/2020, 13:01
Το XR 650 το μιζάτο δεν ήταν υγρόψυκτο;

419421

Δέν ανέφερα το υγρόψυκτο για να μην ξεφύγουμε εντελώς απο το θέμα.Αυτό ειναι το 650L που έγραψα πρίν,με μοτέρ (σχεδόν) αυτούσιο απο NX650.Αρκετοί στην χώρα μας το λένε και 'Αμερικάνικο' γιατί κυκλοφόρησε (για την ακρίβεια είναι ακόμα στην παραγωγή) κυρίως στην Αμερική.
419422

Bowleno
03/07/2020, 13:06
Οχι αερολογίες? :rolleyes:

Και ρωτάς για XL600R, XR600R ενώ όπως λες ' δεν έχεις έρθει σε επαφή με καποιο απο τα 2' ?
Λαμπάκι βενζίνης? Πλάκα κάνεις μαλλον ... :confused:
Δεν έχουν τέτοια πράγματα, όταν παει να μείνει γυρνάς το ρακόρ στην ρεζέρβα με το χέρι και μετρας χλμ.

Λοιπόν πριν πάρεις άλλη απάντηση απο εμένα θα σου κάνω εγώ μια ερώτηση.
Είχες ποτέ άλλο μεγάλο 500+ μονοκύλινδρο με μανιβέλα?
Με άλλα λόγια ξέρεις αν θα μπορείς να το βάζεις μπρός?
Ειδικά όταν θα είναι ζεστό και θα κάνει τσαφ και θα σου σβήσει στο φανάρι.

Για τον φίλο δεν ξέρω, είχα εγώ για μικρό διάστημα (20 μέρες) ένα 600 XLR του 85 αν θυμάμαι καλά, το πόδι μου δεν το έχει ξεχάσει ακόμα, 35 χρόνια μετά:cry:
Ήταν ο λόγος που δεν προχώρησα στην αγορά του και προτίμησα το ΧL 250S.:D
Καλή τύχη στον φίλο, (αν βρει κάποιο σε υποφερτή κατάσταση...) Θα την χρειαστεί:lol:

KotsosDR
03/07/2020, 13:08
Νέος,αυτό είναι το S με τον 23''
Το δικό μου το έκλεψαν τότε στον 1 μήνα και δεν είχα προλάβει ούτε φωτογραφία.

Και ενας μπαρμπας μου το είχε , με τα διπλά αμορτισερ πίσω . Πλακα πλάκα μου έλεγε πως εστριβε καλά .

nassosxlvbros
03/07/2020, 13:19
Δέν ανέφερα το υγρόψυκτο για να μην ξεφύγουμε εντελώς απο το θέμα.Αυτό ειναι το 650L που έγραψα πρίν,με μοτέρ (σχεδόν) αυτούσιο απο NX650.Αρκετοί στην χώρα μας το λένε και 'Αμερικάνικο' γιατί κυκλοφόρησε (για την ακρίβεια είναι ακόμα στην παραγωγή) κυρίως στην Αμερική.
419422

Ωχ ναι τόχα ξεχάσει πως υπήρχε κι αυτό.... μοτέρ Dominator κι έτσι. Α,ρε Αλτσχάιμερ...welcome...

Και ΝΑΙ έχει μίζα και ΝΑΙ θα το έπαιρνα και τώρα αν ερχόταν εδώ... :)

Pericles
03/07/2020, 13:22
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, πληροφοριακά ειμαι 1,90 επειδη το ανέφερε πιο πριν ο Νάσος. Παιδια γνωριζω πολυ καλα απο μανιβέλα και εχω στην κατοχή μου 2 μανιβέλατα απλα σε αυτη την φαση θελω ενα old school μηχανακι σαν αυτο να μπορω να ειμαι στην γυρα και στην δουλεια μου (daily) απο βενζίνη τι κατανάλωση εχει; Τωρα για σύγχρονα δεν εχω κατι στα υποψην μου σε αυτη την κατηγορία και να ειναι και ομορφα οπως ενα xr600r κοιτάζω και το WR450F που εχω βρει με μίζα αλλα η ζυγαριά γέρνει παντα προς τα Honda.

Λευκάδιος
03/07/2020, 13:26
Ωχ ναι τόχα ξεχάσει πως υπήρχε κι αυτό.... μοτέρ Dominator κι έτσι. Α,ρε Αλτσχάιμερ...welcome...

Και ΝΑΙ έχει μίζα και ΝΑΙ θα το έπαιρνα και τώρα αν ερχόταν εδώ... :)

Υπάρχουν κάποια κομμάτια στην Ελλάδα, κατά καιρούς βγαίνει κανένα για πούλημα στο Ψαρ.τζιαρ. Τώρα πρέπει να υπάρχει ένα στα 1.500 αλλά όχι άριστο από εμφανισιακής τουλάχιστον πλευράς.
Όσο για την μανιβέλα ένα έχω να πω...
:p

419423

Pericles
03/07/2020, 13:27
E NAI!!!!

Parking
03/07/2020, 13:57
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα 2 μηχανάκια (παρακαλώ πολυ, όχι αερολογίες) πιο συγκεκριμένα: το μηχανάκι το θέλω για καθημερινή χρήση στο κέντρο της Αθήνας και για βόλτες στο βουνό. Επίσης επειδή δεν έχω έρθει σε επαφή με κάποιο από τα 2 θα ήθελα να ξέρω έχουν λαμπάκι για βενζίνη , κλειδαριά ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Έχει ο θείος μου ένα αμάξι Αν. Γερμανίας
δίχρονο στο γκαράζ
απροσδιορίστου χρώματος και μάρκας
Αν θες να το πάρεις κι αυτό στο χαρίζω αρκεί να μου αδειάσεις το γκαράζ
γιατί ο μπάρμπας είναι νοσταλγός του κομμουνισμού και δεν ακούει κουβέντα
να πα να το πετάξει να ξεβρομίσουμε.
:lol:


Σοβαρά τώρα....
Πλάκα μας κάνεις? Δεν μπορεί να μιλάς σοβαρά!
WR για κάθε μέρα θες λεφτά

Panos76
03/07/2020, 14:38
Έχει ο θείος μου ένα αμάξι Αν. Γερμανίας
δίχρονο στο γκαράζ
απροσδιορίστου χρώματος και μάρκας
Αν θες να το πάρεις κι αυτό στο χαρίζω αρκεί να μου αδειάσεις το γκαράζ
γιατί ο μπάρμπας είναι νοσταλγός του κομμουνισμού και δεν ακούει κουβέντα
να πα να το πετάξει να ξεβρομίσουμε.


Αν είναι Trabant θα σφαχτούμε με buckley :lol:

stefanos
03/07/2020, 14:43
Αν είναι Trabant θα σφαχτούμε με buckley :lol:

Trabant δεν παίζει...wartburg

stefanos
03/07/2020, 15:28
Λοιπόν xr600r.
Κατανάλωση:
Θεωρητικά έχει 10 λίτρα ντεπόζιτο τα 2 ρεζέρβα.
Μόλις κάνεις 150 χιλιόμετρα αρχίζει να ξεροβήχει και να κάνει διακοπές οπότε έχεις καταναλώσει τα 8 λίτρα γυρνάς με το χεράκι τη ρεζέρβα
και ψάχνεις βενζινάδικο.
Το βιβλίο λέει λάδια ανά 1500 :bawl: βαλβίδες δεν θυμάμαι αλλά οκ 5 βίδες ξεβιδώνεις και ρυθμίζεις.
Τα μεγαλύτερα προβλήματα στην συντήρηση είναι γρανάζια αλυσίδες λάστιχα στην περίπτωση που το κυκλοφορείς καθημερινά.
Σε ψευτοχωμάτινα ΜΤ21 Τ63 καταναλώνει 3 πίσω 2 μπροστά και ένα καλό σετάκι αλυσιδογράναζα ανά 10 με 12 χιλιάδες χιλιόμετρα.
Κατά τα άλλα ανάλογα με τα γούστα του ο καθένας.
Προσωπικά δεν θα αγόραζα τώρα xr.
Οι τιμές που βλέπω στα μεταχειρισμένα είναι εξωπραγματικές τα χιλιόμετρα επίσης ,τα περισσότερα είναι κανιβαλισμένα κιταρισμένα υπερκυβισμένα...
δεν νομίζω να αξίζει.

ΟΚΤΑΝΙΟ
03/07/2020, 16:35
Πλακα πλάκαl .


2 πλάκες :cool:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/07/2020, 19:02
Εξελαρ 250 στενός φίλος τη δεκαετία τού 80 γύρισε με αυτό τα Βαλκάνια.
Από μανιβελα εμπειρία έχω με ενα ττ 600 φίλου πού δε κατάφερα ποτέ να το βάλω μπροστά και έφυγα με τρύπια παντουφλα :pαργότερα το 640 είχε και μίζα και μανιβελα αλλά με αποσυμπιεστη. Θυμάμαι τι κ@υλα ήταν όταν το έβαζα μπροστά με μανιβελα.
Τέλος αναφέρω απλά το ντιαρ 350.Σχολείο ακούραστο με ένα μειονέκτημα στη κατανάλωση λαδιού.

katsar
03/07/2020, 19:17
Εγώ πάντως θυμάμαι WR 400 φίλου,μετά από ..φροντιστήριο για το πως το βάζεις μπρος να μου σβήνει και να τον παίρνω τηλέφωνο σε φάση ''έλα να το βάλεις μπροστά και να μαζέψεις το μπ@@ρδ@λ@ σου-και εμένα μαζί '' :lol:
Κατά τα άλλα πύραυλος εδάφους-εδάφους,έτσι να πω και εγώ μια μανιβελοιστορία :lol:

BLiTzER
03/07/2020, 19:35
Όσο για την μανιβέλα ένα έχω να πω...
:p

419423

It's ok, παίδες, δεν κρίνουμε. :lol:

419430

Λευκάδιος
03/07/2020, 19:48
It's ok, παίδες, δεν κρίνουμε. :lol:

419430
Ανυπόστατο κολλάζ... είναι γνωστόν τοις πάσι ότι η μανιβέλα χαλάει το.... πεντικιούρ :p

KotsosDR
03/07/2020, 19:59
2 πλάκες :cool:

:hypnotize:

buckley
03/07/2020, 20:47
Εγώ πάντως θυμάμαι WR 400 φίλου,μετά από ..φροντιστήριο για το πως το βάζεις μπρος να μου σβήνει και να τον παίρνω τηλέφωνο σε φάση ''έλα να το βάλεις μπροστά και να μαζέψεις το μπ@@ρδ@λ@ σου-και εμένα μαζί '' :lol:
Κατά τα άλλα πύραυλος εδάφους-εδάφους,έτσι να πω και εγώ μια μανιβελοιστορία :lol:

Γελάω πάντως που η πλειονότητα εδώ μέσα πια δεν πρόλαβε την μανιβέλα ...
Από παλιό μου θρεντ τις εποχές που ήμουν συνταξιούχος και άφραγκος φοιτητής :

"Από τις πολλές περιπέτειες που είχα με το Villa εκεί περίπου στα τέλη της δεκαετίας του 80 για όσο καιρό το είχα και σαν μηχανάκι πόλης ,μία αλλά ίσως την πιο αστεία θα σας πω.Για μιά περίοδο είχα μείνει από μανιβέλλα ,ήταν γενικά παθητικές με ελατήριο εξωτερικό και καρέ από κακής ποιότητας μέταλλο.ΟΚ πιό νέοι τότε δούλευε jump start τι άλλο να κάνεις ? Ένα βράδυ λοιπόν ξεκινάω για άσκοπη βόλτα ευτυχώς μόνος ίσα ίσα όπως λένε και οι φίλοι εδώ μέσα να κάψω λίγη βενζίνη...Φτάνω κέντρο οκ κάθομαι πίνω κάτι λίγα και όταν όμως έρχεται η ώρα να φύγω ξεκινά πολύ ελαφριά ψιχάλα.Πω ρε πούστη με τη γλίτσα στην κολο-άσφαλτο jump start με την καμμία.Πως μου έρχεται η ιδέα για αναζήτηση στοάς στα κτήρια με τα μαγαζιά δεν θυμάμαι.Η παρέα όμως που με είδε να έρχομαι πάνω της και κυρίως άκουσε το Villa μέσα στην στοά της Σταδίου δεν θα το ξεχάσει ποτέ ! "
ΥΓ όπου jump start βάλτε bump start μάλλον.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/07/2020, 21:15
Ρε σεις. Δεν αφήνουμε τις μανιβελες και τις π@π@ριες να μιλήσουμε για πλυντήρια!

:lol:

stefanos
03/07/2020, 21:51
Βέβαια η μανιβέλα στο xr ήταν μιά ενόχληση για κάποιους, αλλά από την άλλη δεν είχε μίζα μπαταρία ανορθωτή και όλα τα υπόλοιπα οπότε δεν υπήρχε κάτι να χαλάσει και ήταν και σχετικά ελαφρύ.