PDA

View Full Version : Αγορα XT 600 γνωμες??



Akalestos
03/07/2020, 21:58
Σκεφτομαι να τσιμπησω κανα ΧΤ.Το μηχανακι το ξερω,η αγορα θα ειναι συνηδητοποιημενη,απλα το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι 20ετιας μοτοσυκλετα και αντε να βρεις κανενα σε καλη κατασταση.Αν και δε ψαχνω πειραγμενα κτλ οσο γινεται στην εργοστασιακη του κατασταση.

Τα λεφτα ειναι μεχρι 1500€. Κανα δυο τρια που χω βρει φαινονται καλα,το θεμα ειναι μη μπλεξω κι αρχισω να δινω,αν και το XT ειναι αρκετα τιμιο μοτο και απροβληματιστο.

DrBig
04/07/2020, 04:36
Τιποτα δεν ειναι τιμιο και απροβληματιστο 25 χρονια και 15 ιδιοκτητες μετα, μεγγενες και αμονια εξαιρουνται.

Akalestos
04/07/2020, 09:49
Συμφωνω εν μερει αλλα οταν λεω τιμιο το ΧΤ καταλαβαινεις πως το λεω.. ολα χαλανε σιγουρα καποια στιγμη. Παντως βρηκα και ΧΤ απο 1ο χερι.. Τι να πω θα δειξει κατι καλο θα βρεθει πιστευω δεν ειναι ολα σπασμενα του π@@στη πια..

Bowleno
04/07/2020, 09:51
Σπασμένα όλα σίγουρα όχι, κουρασμένα και ταλαιπωρημένα, ναι.
Μόνο αν βρεις κάποιο από ανακατασκευή αλλά κι εκεί η τιμή του θα είναι στον Θεό....
Εν ολίγοις, αξίζει μόνο αν βρεις κανένα σε τιμή σκότωμα και το μαζέψεις καλά εσύ. ;)

Akalestos
04/07/2020, 09:58
Σπασμένα όλα σίγουρα όχι, κουρασμένα και ταλαιπωρημένα, ναι.
Μόνο αν βρεις κάποιο από ανακατασκευή αλλά κι εκεί η τιμή του θα είναι στον Θεό....
Εν ολίγοις, αξίζει μόνο αν βρεις κανένα σε τιμή σκότωμα και το μαζέψεις καλά εσύ. ;)

Εχω βρει καποια απο ανακατασκευη π.χ καινουριο πιστονι,καινουρια λαστιχα,καινουρια αλυσιδογραναζα,ανορθωτη,μπαταρια κτλ πλαστικα σε καλη κατασταση εκει γυρω στα 1500 το πολυ και φθηνοτερα.Κι εγω αυτο πιστευω οσο το δυνατον σε πιο χαμηλη τιμη οχι και ξεφτιλα σπασμενο κτλ για να μπορω κι εγω να βαλω κατι αν χρειαστει καινουριο.

panavour
04/07/2020, 10:42
παρε KLR 650 και καλυτερο και φθηνοτερο στα χρονια και στην κατασταση και λιγοτερο αρκουδιασμενο.

katsar
04/07/2020, 11:21
Το ΧΤ το ξιακόσα λοιπόν.
Η μοτοσυκλέτα που της χρωστάω συγνώμη.
Γιατί 10 χρόνια που την καβαλούσα δεν ήξερα ούτε πως ελέγχουμε τα λάδια ,ούτε από που συμπληρώνεις.
Γιατί άλλαζα λάδια μια στο τόσο αφού δεν αξιώθηκα να αλλάξω μια ντίζα κοντέρ για να δουλεύει ο χιλιομετρητής.
Γιατί δεν άλλαξα ποτέ φελά συμπλέκτη και όμως πήγαινε.
Γιατί την πήρα μπιμπελό το 2001,μοντέλο 97,εισαγωγή από Γερμανία με 25.000χλμ και την έκανα παρτάλι.
Παρόλα αυτά την καβαλούσα 12 το βράδυ και έκανα 150χλμ ως την Θεσσαλονίκη για να πιω 5 ουίσκια και να ακούσω λίγο μεταλ.
Έβγαζε γύρες Χαλκιδικής 200+ χλμ.
Αν θέλεις πίστεψε το αλλά με ένα τεπόζιτο και χαλαρή οδήγηση ~90 χλμ, πήγαινα Θεσσαλονίκη ,κυκλοφορούσα λίγο εκεί και γυρνούσα πίσω.
Αυτά λίγο πολύ τα ξέρεις και έχουν γραφτεί πολλές φορές.Παίζει βέβαια και ότι είπε ο DrBig.Αν μπλέξεις με ανορθωτές προτίμησε τον γνήσιο...Αλλιώς πολύ πιθανό κάπου να έχει βραχυκύκλωμα αν τους καίει.

Akalestos
04/07/2020, 11:57
παρε KLR 650 και καλυτερο και φθηνοτερο στα χρονια και στην κατασταση και λιγοτερο αρκουδιασμενο.

Δε το ειχα με τη Καβα ποτε φιλε μου!

Akalestos
04/07/2020, 12:00
Το ΧΤ το ξιακόσα λοιπόν.
Η μοτοσυκλέτα που της χρωστάω συγνώμη.
Γιατί 10 χρόνια που την καβαλούσα δεν ήξερα ούτε πως ελέγχουμε τα λάδια ,ούτε από που συμπληρώνεις.
Γιατί άλλαζα λάδια μια στο τόσο αφού δεν αξιώθηκα να αλλάξω μια ντίζα κοντέρ για να δουλεύει ο χιλιομετρητής.
Γιατί δεν άλλαξα ποτέ φελά συμπλέκτη και όμως πήγαινε.
Γιατί την πήρα μπιμπελό το 2001,μοντέλο 97,εισαγωγή από Γερμανία με 25.000χλμ και την έκανα παρτάλι.
Παρόλα αυτά την καβαλούσα 12 το βράδυ και έκανα 150χλμ ως την Θεσσαλονίκη για να πιω 5 ουίσκια και να ακούσω λίγο μεταλ.
Έβγαζε γύρες Χαλκιδικής 200+ χλμ.
Αν θέλεις πίστεψε το αλλά με ένα τεπόζιτο και χαλαρή οδήγηση ~90 χλμ, πήγαινα Θεσσαλονίκη ,κυκλοφορούσα λίγο εκεί και γυρνούσα πίσω.
Αυτά λίγο πολύ τα ξέρεις και έχουν γραφτεί πολλές φορές.Παίζει βέβαια και ότι είπε ο DrBig.Αν μπλέξεις με ανορθωτές προτίμησε τον γνήσιο...Αλλιώς πολύ πιθανό κάπου να έχει βραχυκύκλωμα αν τους καίει.

Ετσι οπως τα λες αλλα αντε να βρω κανα καλο.. αν κ δε χρειαζεται κ πολλα λεφτα το XT για να το συνεφερεις απλα προσπαθω να αποφυγω τιποτα χοντρα π.χ ανοιγμα μοτερ,κομμενη καλωδιωση,στραβο πλαισιο απο τουμπα/ες κτλ γι αυτο το θελω οσο γινεται πιο απειραχτο.

Parkaki
04/07/2020, 12:14
Δε το ειχα με τη Καβα ποτε φιλε μου!

λολ

drade
05/07/2020, 14:58
λολ
Με 1500 είσαι οριακά στο να βρεις καλό (όχι sm) αλλά με λίγη υπομονή, ειδικά τον χειμώνα που έρχεται, παίζει να τα καταφέρεις.

Akalestos
05/07/2020, 15:06
Με 1500 είσαι οριακά στο να βρεις καλό (όχι sm) αλλά με λίγη υπομονή, ειδικά τον χειμώνα που έρχεται, παίζει να τα καταφέρεις.

Συμφωνω απολυτα! Δε με νοιαζει αν ειναι Motard η on/off να σου πω κιολας προτιμω on /off βγαλμενο απ τις παλιες καλες εποχες!! Αυτος αλλωστε ειναι και ο χαρακτηρας του θρυλικου XT

Parking
05/07/2020, 22:37
Συμφωνω εν μερει αλλα οταν λεω τιμιο το ΧΤ καταλαβαινεις πως το λεω.. ολα χαλανε σιγουρα καποια στιγμη. Παντως βρηκα και ΧΤ απο 1ο χερι.. Τι να πω θα δειξει κατι καλο θα βρεθει πιστευω δεν ειναι ολα σπασμενα του π@@στη πια..

από ναυτικό ε?
:D

Parking
05/07/2020, 22:38
Ετσι οπως τα λες αλλα αντε να βρω κανα καλο.. αν κ δε χρειαζεται κ πολλα λεφτα το XT για να το συνεφερεις απλα προσπαθω να αποφυγω τιποτα χοντρα π.χ ανοιγμα μοτερ,κομμενη καλωδιωση,στραβο πλαισιο απο τουμπα/ες κτλ γι αυτο το θελω οσο γινεται πιο απειραχτο.

Την πλεξούδα μετά από τόσα χρόνια δεν την γλιτώνεις με τίποτα

Akalestos
06/07/2020, 11:45
Ο λογος που επιλεγω μετα απο τοσες μοτοσυκλετες που ειχα το XT δεν ειναι τυχαιος... αν παλι εχεις λεφτα για να αγοραζεις μοτοσυκλετες καινουριες με αρκετη τεχνολογια πανω τους και να μπορεις και να τις συντηρεις κτλ ΔΕΝ επιλεγεις ΧΤ (εκτος αν ειναι μια απ τις αδυναμιες σου). Εγω ανηκω στους "πολλους" αλλα επισης μ αρεσει το ΧΤ και ο ρετρο χαρακτηρας του με την απλοικοτητα του.

KotsosDR
06/07/2020, 11:49
DR 650 θες αλλά δεν το ξέρεις ακόμα :lol:

Parking
06/07/2020, 12:34
Ο λογος που επιλεγω μετα απο τοσες μοτοσυκλετες που ειχα το XT δεν ειναι τυχαιος... αν παλι εχεις λεφτα για να αγοραζεις μοτοσυκλετες καινουριες με αρκετη τεχνολογια πανω τους και να μπορεις και να τις συντηρεις κτλ ΔΕΝ επιλεγεις ΧΤ (εκτος αν ειναι μια απ τις αδυναμιες σου). Εγω ανηκω στους "πολλους" αλλα επισης μ αρεσει το ΧΤ και ο ρετρο χαρακτηρας του με την απλοικοτητα του.

Οι μοτο.... με αρκετή τεχνολογία έχουν λιγότερη συντήρηση από το ΧΤ
Για μένα θέλουν πολλά χρήματα για τόσο παλιά μηχανάκια

katsar
06/07/2020, 12:58
Λιγότερη συντήρηση από ένα ΧΤ ; Για πες, για πες.
Μήπως δεν θέλουν και βενζίνη;

Akalestos
06/07/2020, 17:36
DR 650 θες αλλά δεν το ξέρεις ακόμα :lol:

Καλο και το DR πολυ καλο αλλα οχι XT θελω αλλωστε τα ιδια specs εχουν και με λιγοτερες πωλησεις το DR με οτι αυτο συνεπαγεται σε μεταπωληση και ανταλλακτικα μεταχειρισμενων.

Akalestos
06/07/2020, 17:45
Οι μοτο.... με αρκετή τεχνολογία έχουν λιγότερη συντήρηση από το ΧΤ
Για μένα θέλουν πολλά χρήματα για τόσο παλιά μηχανάκια

Κοιτα επειδη εγω τη συντηρηση την κανω μονος μου σε ολα τα μηχανοκινητα που εχω,οσο πιο πολυκλοκο και τεχνολογικα εφοδιασμενο ειναι ενα οχημα τοσο πιο δυσκολη η προσβαση,τοσο πιο πολυπλοκα εργαλεια,πιο πολλες οι μηχανολογικες γνωσειςκαι πιο κοστοβορα η συντηρηση. Καταλαβες τωρα πως το εννοω..

Akalestos
10/07/2020, 16:37
Και ναι εν τελει τον αγορασα τον ΧΤουρα!!! Ευχαριστω για τις αποψεις σας

drade
10/07/2020, 16:43
Και ναι εν τελει τον αγορασα τον ΧΤουρα!!! Ευχαριστω για τις αποψεις σας
Μεγεια! Βάλε καμία φωτογραφία να το δούμε.

sapila racing
10/07/2020, 16:44
Και ναι εν τελει τον αγορασα τον ΧΤουρα!!! Ευχαριστω για τις αποψεις σας

Μεγειά και καλά χιλιόμετρα! :beer:
Ενα XT600 όσο ναναι είναι μηχανάκι σταθμός.

GogosLux
10/07/2020, 16:50
Και ναι εν τελει τον αγορασα τον ΧΤουρα!!! Ευχαριστω για τις αποψεις σας

Καλορίζικο και με το καλο να το κανεις οπως το θες !!!! :beer:

Βαλε φωτο :a014:

Parking
10/07/2020, 17:04
Λιγότερη συντήρηση από ένα ΧΤ ; Για πες, για πες.
Μήπως δεν θέλουν και βενζίνη;

λέω λέω βαλβίδες ΧΤ 6000 χλμ
και φυσικά πολύ λιγότερη βενζίνη

Parking
10/07/2020, 18:45
Και ναι εν τελει τον αγορασα τον ΧΤουρα!!! Ευχαριστω για τις αποψεις σας

καλά χλμ φίλε

Akalestos
10/07/2020, 21:55
Ευχαριστω παιδια να στε καλα! Θα κανουμε μπανακι,θα κανουμε ρυθμισεις στα μετρα μας,θα το χαιδεψω λιγακι,θα του μιλησω θα συστηθουμε και μετα θα ανεβασω φωτο!

Sotirisxt
16/07/2020, 01:41
Μια χαρά επιλογή έκανες.. Καλοταξιδο Να το χαρείς και πάντα όρθιος.. Κάτοχος ΧΤ και εγώ και δεν το αλλάζω με τπτ..

Nikos77
17/07/2020, 16:30
Ευχαριστω παιδια να στε καλα! Θα κανουμε μπανακι,θα κανουμε ρυθμισεις στα μετρα μας,θα το χαιδεψω λιγακι,θα του μιλησω θα συστηθουμε και μετα θα ανεβασω φωτο!ακόμα?

CuckooDestroyer
18/07/2020, 04:57
ακόμα?

Το χαϊδεύει ακομα

Parking
18/07/2020, 08:37
Το χαϊδεύει ακομα

ναι με τα εργαλεία χαχαχαχαχαχα
Γερμανικά Γαλλικά πένσες ματσόλες κλ π
:lol: