PDA

View Full Version : 1η μηχανη Α2



DimosMek
04/07/2020, 17:10
Καλησπερα. Επιτελους εβγαλα και εγω το διπλωμα μου και τωρα ηρθε η ωρα να παρω την 1η μου μηχανη. Ειμαι 21.εχω υψος 190 και ειμαι 90 κιλα. Η μηχανη θα ειναι το μονο μεταφορικο μου μεσω και οι στανταρ διαδρομες θα ειναι καθημερινα γλυφαδα-πειραια και πισω για την σχολη συν το πηγαινε ελα στη δουλεια και τις βολτες μου κλπ. Να ξεκαθαρισω οτι δεν θελω παπι η σκουτερ. Ψαχνω για μηχανη με συμπλεκτη σε στυλ μοταρντ on/off περισσοτερο λογω και του υψους μου. Το μπατζετ μου ειναι 3.000€ και ειναι καθαρα για την αγορα της μηχανης (κρανος-γαντια-μπουφαν εχω ιδη αγορασει). Εχω δει 2-3 μοντελα που μου αρεσουν σε αυτα τα λεφτα (Honda fmx 650. Yamaha xt660x) αλλα θελω να ακουσω και αλλες προτασεις η αν εχετε καμια συμβουλη να μου δωσετε τι να προσεξω στα συγκεκριμενα μοντελα

Ευχαριστώ

lleonidas
04/07/2020, 17:36
Καλησπέρα, καλώς μας ήρθες!
Στα χρήματα που ψάχνεις μπορείς να δεις και για κάτι πιο καινούριο όπως ένα Z300 ή ένα 390 Duke, αν φυσικά σου αρέσουν τα γυμνά.
Το ύψος να μη σε απασχολεί, θέμα συνήθειας είναι.
Μπράβο σου που έχεις προνοήσει για την αγορά του απαραίτητου εξοπλισμού!
Όσο για το δίλημμά σου, ρίξε μια πρώτη ματιά εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142490) .

TKM
04/07/2020, 18:09
Εγώ θα κοίταζα κι αυτό: https://www.car.gr/26454762-yamaha-mt-03

THRESH
04/07/2020, 19:22
δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι επακριβώς αλλά μοτέρ που κυκλοφόρησε πολύ άρα ξέρεις τι αδυναμίες θα συναντήσεις
και περισσεύει και 1 χιλιάρικο αν χρειαστεί μαζέματα

https://www.car.gr/29918172-bmw-g-650-xmoto

lleonidas
04/07/2020, 19:38
Τα δύο μοντέλα που ενδιαφέρουν + τα δύο που προτείνετε, είμαστε σίγουροι ότι οδηγούνται με Α2;

CuckooDestroyer
04/07/2020, 23:17
Προφανώς και δεν οδηγούνται διότι το δίπλωμα Α2 επιτρέπει ΑΥΣΤΗΡΆ οδήγηση μοτό μέχρι 400cc , ο νόμος είναι ξεκάθαρος και μην αρχίσετε τις αηδιες για τις κιλοβατώρες και τα νιουτομετρα , ο νόμος άλλαξε το 2013 αν θυμάμαι καλα

Petros889
04/07/2020, 23:22
Προφανώς και δεν οδηγούνται διότι το δίπλωμα Α2 επιτρέπει ΑΥΣΤΗΡΆ οδήγηση μοτό μέχρι 400cc , ο νόμος είναι ξεκάθαρος και μην αρχίσετε τις αηδιες για τις κιλοβατώρες και τα νιουτομετρα , ο νόμος άλλαξε το 2013 αν θυμάμαι καλα

Ο νόμος άλλαξε το 2013 και μαζί του κ οι κατηγορίες. Το Α2 πάει με kw κ hp/kg. Το έχω δε το διατυπώνω στον αέρα.αν δε είσαι σίγουρος μην εκφέρεις άποψη. Είναι το λιγότερο παραπλανητικο.

THRESH
04/07/2020, 23:32
Ωπ, είδα τα XT, Fmx και παρασύρθηκα, έχει δίκιο ο lleonidas, το BMW είναι 50 φευγα στα άλογα οπότε όπως ακριβώς είναι, το ξεχνάς για Α2.

Το XCountry ίσως να είναι συμβατό,ήτανε λιγότερα άλογα.

Δίνω σημασία πάντως στο να πάρεις μηχανή με abs

elohimaros
04/07/2020, 23:57
Προφανώς και δεν οδηγούνται διότι το δίπλωμα Α2 επιτρέπει ΑΥΣΤΗΡΆ οδήγηση μοτό μέχρι 400cc , ο νόμος είναι ξεκάθαρος και μην αρχίσετε τις αηδιες για τις κιλοβατώρες και τα νιουτομετρα , ο νόμος άλλαξε το 2013 αν θυμάμαι καλα

Κύριε μου καλησπέρα/ καλημέρα , το Α2 επιτρέλει μεχρι 35 kw και μεχρι συγκεκριμένο : Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας. Αυτο σημαίνει πως αν μια μοτοσυκλέτα ειναι 700 κυβικά και 47 αλογα και πληρει τον λογο ισχυος προς βαρος τοτε μπορεί να οδηγηθεί . Θα θελα να σας δείξω το ΦΕΚ αυτη τη στιγμή που εχει εκδοθεί η ανωτέρω σχετική διάταξη με φωτογραφία αλλα δεν μπορώ , αντιθετα ειναι το αρθρο 3 του ΦΕΚ Α-51/27.04.2012. Καλη σας μερα

DimosMek
05/07/2020, 00:37
Τα γυμνα δεν μου αρεσουν τοσο η για να το θεσω πιο σωστα απο οταν αποφασισα να μπω στο χωρο της μηχανης, να βγαλω το διπλωμα κλπ κλπ με φανταζομουν με ενα ψηλο μηχανακι. Μοιραζομαι και μια σκεψη που εκανα αυτες τις μερες ενω πιστευα πως ημουν σιγουρος για την αγορα μτχ. Σκεφτομουν ενα καινουριο μηχανακι πχ versys x 300 η το benelli trk 502 που μου αρεσουν και τα 2 full και παιζουν γυρω στα 6χιλ, με την προοπτικη οτι προκαταβαλλω το μισο ποσο τα 3χιλ που ιδη εχω και τα υπολοιπα σε δοσεις. Τι πιστεύετε οτι ειναι πρωτιμοτερο για εναν νεο οδηγο, το μτχ η το καινουριο?

Lioulios
05/07/2020, 00:44
Trk πχ , υπαρχει και μεταχειρισμενο.
Αυτο σου κανει .Ειναι λιγο βαρύ,αλλα εισαι και εσυ ψηλος και δεν θα εχεις θεμα .
Συμπαθητικο μηχανακι που μου αρεσει πολυ .
Κατι 300αρια που λες , αστα . Θα αναιβαινεις απανω και θα εξαφανιζονται.
Αν μπορεις να βαλεις δοσεις , και καινουριο να το παρεις καλα θα ναι , απλα με το μτχ ,δεν χανεις πολλα χρηματα στην μεταπωληση

Lioulios
05/07/2020, 00:50
Με μια γρηγορη ματια στο car με τα απαραιτητα φιλτρα , βγαζει εμπορους,δηλ δοσεις που πουλανε trk και με λιγα χλμ .
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=used&make=47&model=7496&st=dealer

johnnybond
05/07/2020, 07:55
Προφανώς και δεν οδηγούνται διότι το δίπλωμα Α2 επιτρέπει ΑΥΣΤΗΡΆ οδήγηση μοτό μέχρι 400cc , ο νόμος είναι ξεκάθαρος και μην αρχίσετε τις αηδιες για τις κιλοβατώρες και τα νιουτομετρα , ο νόμος άλλαξε το 2013 αν θυμάμαι καλα

Δεν ξέρω τι όνειρο είδες και τα λες και με τόση σιγουριά αλλά μόνο αηδίες δεν είπαν οι παραπάνω.

Δεν έχουν να κάνουν τα κυβικά αλλά kw και όριο kw/kg ξεκάθαρα. Και για να στο δώσω να το καταλάβεις καλύτερα αφού έχεις πλήρη άγνοια δες πχ 700άρια όπως mt 07 που βγαίνει restricted.
Δεν έχει λιγότερα κυβικά αλλά περιοριστή υποδύναμης.

Σαν κάτοχος cbr 500r καί Α2 μόλις ξεκίνησε άσε με να ξέρω καλύτερα. Συνεπώς για να μην μας βγάζεις και τρελούς συνιστώ να ενημερώνεσαι καλύτερά.

Alex1307
28/12/2020, 09:20
Καλημερα σε ολους, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, εχω και εγω το Α2 το διπλωμα αλλα στις εξετασεις ειχα δωσει με βεσπακι οποτε στην ουσια δεν μου ειχαν δειξει να οδηγαω με συμπλεκτη, θα μπορουσα και εγω να οδηγησω μηχανη οπως η honda fmx η δεν επιτρεπεται??

CorpseAlive
03/01/2021, 23:39
Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας.
Η κατηγορία Α2, ισχύει και για την οδήγηση οχημάτων της κατηγορίας Α1 και ΑΜ.
To fmx έχει 28 ΚW kai 1,2 kw/kg άρα είσαι οκ εκτός αν έχει Α2 για αυτόματο.

νεοσσός
04/01/2021, 00:22
... εκτός αν έχει Α2 για αυτόματο.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159589

doctor_john
04/01/2021, 00:47
ρωτήθηκε ο φίλος και επίλεξε το δίπλωμα αυτόματου;

ilias_7
19/01/2021, 14:19
Καλησπέρα σας, ελπίζω να είμαι εντός topic.
Πουλάω ενα KLE 500 του 2003 (το μωβ προ facelift) και επειδή ο αγοραστής έχει δίπλωμα Α2, έχω φάει τον τόπο να δω αν είναι εντός διπλώματος ώστε να κλείσει το deal.
Στις περισσότερες σελίδες που βρήκα με specs αναφέρει 33kw και σε κάποιες 35kw και ο λόγος kw/kg εφόσον ''στεγνό'' είναι 181kg είναι κάτω από 0,20.
Η βλακεία είναι οτι δεν γράφει η άδεια κυκλοφορίας kw για να είναι και τυπικά καλυμμένος πχ. σε έλεγχο της αστυνομίας.
Έχει κάποιος άλλος KLE 500 με δίπλωμα Α2? Άντε να κλείνει το deal να κοιτάμε κανά V-STROM σιγά σιγά! :)

Panos76
20/01/2021, 12:06
Καλησπέρα σας, ελπίζω να είμαι εντός topic.
Πουλάω ενα KLE 500 του 2003 (το μωβ προ facelift) και επειδή ο αγοραστής έχει δίπλωμα Α2, έχω φάει τον τόπο να δω αν είναι εντός διπλώματος ώστε να κλείσει το deal.
Στις περισσότερες σελίδες που βρήκα με specs αναφέρει 33kw και σε κάποιες 35kw και ο λόγος kw/kg εφόσον ''στεγνό'' είναι 181kg είναι κάτω από 0,20.
Η βλακεία είναι οτι δεν γράφει η άδεια κυκλοφορίας kw για να είναι και τυπικά καλυμμένος πχ. σε έλεγχο της αστυνομίας.
Έχει κάποιος άλλος KLE 500 με δίπλωμα Α2? Άντε να κλείνει το deal να κοιτάμε κανά V-STROM σιγά σιγά! :)

Εδώ λέει ναι https://www.a2motorbikes.co.uk/kawasaki-kle500/

Αλλά καλύτερα ένα τηλ. στην ΤΕΟΜΟΤΟ.

ilias_7
20/01/2021, 16:05
Τελικά ήμασταν οκ για δίπλωμα Α2, οπότε προχώρησε η πώληση. Δε μετάνιωσα στιγμή για την αγορά του KLE, Έκανα 38000 χλμ σε 5 χρόνια και πραγματικά δε μου έβγαλε τίποτα, οπότε για όσους ψάχνονται για
1η μηχανή νομίζω είναι εξαιρετική λύση. Τώρα πάμε για άλλα! :) Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.