PDA

View Full Version : Piaggio Beverly πρόβλημα ψύξης



Σελίδες : [1] 2

Nikostopsis
05/07/2020, 21:44
Καλησπέρα σας και από εμένα,


Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στο Beverly 300 tourer που έχω , έχω θέματα με την ψύξη του μηχανακιου και επίσης μου ξερνςει τα νερά από πάνω,

Τι μπορεί να είναι ρε παιδιά;

Nikos77
15/07/2020, 19:01
Έχεις αλλάξει ποτέ αντιψυκτικό?
Δες αντλία νερού και θερμοστάτη.
Επίσης σαν πρώτη φάση δες το καπάκι του ψυγείου αν δουλεύει η εκτόνωση του

dorso
15/07/2020, 19:05
Λογικά αντλία νερού, εκεί πάσχουν..κάνα 150€..

kir1978
24/08/2020, 20:14
καλησπερα... πρωτο μου μηνυμα... χαιρετω ολα τα παιδια του φορουμ... δεν εχω εμπειρια απο φορουμ κ μηχανες... απλα πηρα ενα σκουτερ μαρκας piaggio beverly 250cc μ καρμπυρατερ... για να πηγαινοερχομαι στην δουλεια 9 χιλιομετρα απο το σπιτι...λοιπον τελειωσα με την εισαγωγη... το μηχανακι το πηγα σε ενα συνεργειο οταν το πηρα κ του αλλαξε εκεινος ο μηχανικος που δεν τον ηξερα οπως ειπα δεν εχω ιδεα απο μηχανακια... αλλαξε φιλτρο λαδιου,λαδια,μια ντιζα κοντερ,εβαλε παραφλου,φιλτρο αερα,μια εισαγωγη καρμπιρατερ κ μπαταρια... κ μου ειπε δεν χρειαζεται τπτ αλλο γιατι ειχαν αλλαχτει οπως ειδε κατι αλλα με την μεταδωση που δεν τα θυμαμαι... τελος παντων το μηχανακι πηγαινει καλα στο δρομο... ομως τι παρατηρησα... οταν πηγαινω με 40 χιλιομετρα για πολυ ωρα ανεβαζει θερμοκρασια κ το βλεπω στις μπαρες... παει πανω απο την μεση.. κ ειδα υγρασια κατω απο ενα καπακι κατω απο το τιμονι... επισης παρατηρησα οτι κ στο ρελαντι παλι ανεβαζει θερμοκρασια αλλα νομιζω δεν ειδα υγρασια στα πλαστικα... οταν παω πορεια ομως πεφτει στη μεση ο δεικτης... κ ρωταω υπαρχει προβλημα... πρεπει να αλλαξω κατι... να κοιταξω κατι... κ που να το παω... μενω φιλαδελφεια αλλα με βολευει κ η αγια παρασκευη σε συνεργεια... πατησα πανω στο θεμα αυτο γιατι ειχε να κανει με θερμοκρασια σε beverly... ευχαριστω για την υπομονη σας κ θα περινενω τις συμβουλες σας...καλο βραδυ...

OldMan
25/08/2020, 13:26
Μαλλον χρειαζεται συμπληρωμα το υγρο του ψυγειου..
(συνηθως οι μηχανικοι βαζουν κατω απο το μεγιστο οριο και δεν κανουν και "επιμελή" εξαερωση του κυκλωματος..)

kir1978
26/08/2020, 15:14
το ανοιξα χτες κ δεν ελειπε σταγονα ηταν πανω πανω... κουνησα λιγο κ εβλεπα να κανει φουσκαλες... κ ρωταω πως θα κανω εξαερωση...

kir1978
26/08/2020, 15:30
διαβασα ενα αρθρο αλλα δεν εβγαλα ακρη... για κολλημενο θερμοστατη...λενε καποια παιδια... για να το βαλω μπροστα με ανοικτη ταπα.. καποια αλλα... με κλειστει ταπα καποια αλλα κ να την ανοιξω οταν ζεσταθει...κ θα ακουσω τον αερα... δεν ξερω τι ειναι σωστο...

OldMan
26/08/2020, 16:26
Manual ...

viper1
26/08/2020, 16:42
διαβασα ενα αρθρο αλλα δεν εβγαλα ακρη... για κολλημενο θερμοστατη...λενε καποια παιδια... για να το βαλω μπροστα με ανοικτη ταπα.. καποια αλλα... με κλειστει ταπα καποια αλλα κ να την ανοιξω οταν ζεσταθει...κ θα ακουσω τον αερα... δεν ξερω τι ειναι σωστο...

Αν ανοίξεις την τάπα όταν ζεσταθεί θα την ακούσεις σίγουρα :lol:

dorso
26/08/2020, 17:42
Δεν νομίζω να έχει κάποιο θέμα το μηχανάκι σου.. είναι φυσιολογικό όταν πας σιγά η σταματάς να ανεβαίνει η θερμοκρασία.. πρόβλημα θα έχει αν σου ανάψει το λαμπάκι..

kir1978
28/08/2020, 17:35
κ το αντοψυκτικο που το ξερναει... ουτε αυτο ειναι μαλλον φυσιολογικο... σημερα περιμενα σε ενα φαναρι... που ποσο να κραταει ενα φαναρι 2-3 λεπτα κ ανεβηκε κ μετα ειδα παλι αντιψυκτικο να τρεχει...... τι σκ@τα συμβαινει... συγνωμη για την εκφραση...

kir1978
28/08/2020, 19:41
Δεν νομίζω να έχει κάποιο θέμα το μηχανάκι σου.. είναι φυσιολογικό όταν πας σιγά η σταματάς να ανεβαίνει η θερμοκρασία.. πρόβλημα θα έχει αν σου ανάψει το λαμπάκι..

μα τρεχει παραφλου απο την ταπα...

kir1978
02/09/2020, 22:15
ανεβαζει για πλακα θερμοκρασια...οσο διαρκει ενα φαναρι... κατι προβλημα εχει

kir1978
13/06/2022, 12:58
παιδια... επανερχομαι... το προβλημα δεν σταματησε ποτε απλα κυκλοφορουσα σε μικρες αποστασεις... λοιπον... αλλαξα φλατζα. . τα ιδια... καναμε εξαερωση... τα ιδια...αλλαξα θερμοστατη τα ιδια... σε ολα αυτες τις αλλαγες καινουριο παραφλου.... κ πληρωωωωωνω τον μαστορα... κανονικα κ λυση δεν βρηκαμε... η ειναι ασχετος... ετσι μου φαινεται... τωρα μου ειπε ελα να καθαρισουμε το ψυγειο η να το αλλαξουμε... καποια ιδεα εχετε... γιατι με αυτον δεν θα βγαλω ακρη...

toyar
13/06/2022, 13:11
ε τρομπα και ψυγειο εχουν μεινει
δεν εχει κατι αλλο

viper1
13/06/2022, 13:17
Άλλαξε και μια τάπα στο ψυγείο αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
Μπορείς δοκιμαστικά να αφαιρέσεις εντελώς τον θερμοστάτη να δεις πως συμπεριφερεται.

DoctoR_k6
13/06/2022, 14:07
Tι φλατζα αλλαξες? Κεφαλης?
Ταπα εβαλες καινουρια η την παλια?

Σε τι συνεργειο πας? Piaggio επισημο?

motojojo
13/06/2022, 14:56
ε τρομπα και ψυγειο εχουν μεινει
δεν εχει κατι αλλο

Βεντιλαντερ έχει;

Και αν ναι, ανάβει;

kir1978
21/06/2022, 20:11
αλλαγη φλατζα κεφαλης
αλλαγη θερμοστατη ψυγειου
αλλαγη παραφλου
εξαερωση
κ το βεντιλατερ παιρνει μπροστα κανονικα λιγο πριν τα κοκκινα...

ταπα στο δοχειο του ψυκτικου υγρου δεν εχω αλλαξη... σε μαστορα της γειτονιας παω... που εχει χροοοοονια συνεργειο...ασχολειται με αγωνες κ του πανε θηρια για επισκευες

OldMan
22/06/2022, 14:28
αλλαγη θερμοστατη ψυγειου

Πολλοι το λενε.. Λίγοι το κανουν..

kir1978
24/06/2022, 18:53
Μα μου έδωσε το ανταλλακτικό πίσω με το σακουλάκι της piaggio... Τέλος πάντων βρήκαμε το πρόβλημα παιδιά... Βγάλαμε ψυγειο κ το καθαρίσαμε... Έβγαλε λάσπη... Αλλά μιλάμε για πολύ λασπη...Ρίξαμε πολύ καθαρό νερό μετα από το δοχείο πληρωσης να τρέχει μέσα στις σωληνωσεις... Κ έβγαζε κ από εκεί λασπη...Το αφήσαμε κ με νερό να δουλέψει μια βδομαδουλα να πλυθεί κ η αντλία νερου... ετσι είπαμε με τον μάστορα κ από Τρίτη Τετάρτη να πάω να του βάλω αντιψυκτικό... Η ερώτηση μου είναι η εξής... Τι χρώμα βάζουμε γιατί έχει κ ροζ κ κίτρινο κ πράσινο...ο μαστορας... Αυτός μου λέει ότι θέλεις του βάζω... Γελιο δεν είναι να μου λέει κάτι τέτοιο... Κ δεν ξερωκ εγω πιο είναι το καλύτερο...

motojojo
24/06/2022, 19:55
Για αρχή δες τι προτεινει η Piaggio. Αλλιως τι μαρκες λέει ότι υποστηρίζει το εκάστοτε αντιπυκτικο

afasias
24/06/2022, 19:59
Απ' όσο γνωρίζω η piaggio προτείνει το CASTROL RADICOOL SF PREMIX που είναι ροζ.

borgiriadis1
25/06/2022, 01:52
Χωρίς να το λέω με σιγουριά, ένας μάστορας μου είχε πει ότι η ανάμειξη αντιπηκτικών δημιουργεί αυτή τη λάσπη. (Ότι δλδ αν είχε μπλε και έκανες αλλαγή σε ροζ έκανε κάποια χημική ένωση και δημιουργούσε υπολείμματα σαν λάσπη)
Και πάλι λέω ότι δεν γνωρίζω αν στέκει αυτό σίγουρα.

motojojo
25/06/2022, 10:05
Χωρίς να το λέω με σιγουριά, ένας μάστορας μου είχε πει ότι η ανάμειξη αντιπηκτικών δημιουργεί αυτή τη λάσπη. (Ότι δλδ αν είχε μπλε και έκανες αλλαγή σε ροζ έκανε κάποια χημική ένωση και δημιουργούσε υπολείμματα σαν λάσπη)
Και πάλι λέω ότι δεν γνωρίζω αν στέκει αυτό σίγουρα.

Το σιγουρο είναι ότι ποτέ δεν αναμιγνυουμε τα χρώματα!

borgiriadis1
25/06/2022, 15:43
Το σιγουρο είναι ότι ποτέ δεν αναμιγνυουμε τα χρώματα!

Ούτε τα ποτά, να συμπληρώσω...

OldMan
27/06/2022, 14:48
Ούτε τα ποτά, να συμπληρώσω...

Καλυτερα να συμπληρωνες τα ποτα που τελειωναν για να μη χρειαζοταν να τα αναμιγνυουμε..

Υ.Γ.
Τα χρωματακια των αντιπηκτικων αφορουν στους βαθμούς πηξης..
Βαλε το πιο φθηνο (που ειναι και αυτο που "παγωνει" πιο ευκολα..)

kir1978
27/06/2022, 18:50
πηγα κ πηρα ενα ροζ -15 ,με +106 βαθμους... καλο ειναι απο ενα μαγαζι στον σταυρο αγιας παρασκευης το πηρα μαρκα δεν θυμαμαι... να ρωτησω κατι οι βαθμοι τι ειναι... τι δηλωνουν...

αλλιως να το γυρισω να παρω αλλο... ετσι ειπαμε με το μαγαζι... θα ρωτησω κ αν κανει το κρσταω αλλιως στο φερνω κ παιρνω αλλο.

Bowleno
27/06/2022, 19:02
πηγα κ πηρα ενα ροζ -15 ,με +106 βαθμους... καλο ειναι απο ενα μαγαζι στον σταυρο αγιας παρασκευης το πηρα μαρκα δεν θυμαμαι... να ρωτησω κατι οι βαθμοι τι ειναι... τι δηλωνουν...

αλλιως να το γυρισω να παρω αλλο... ετσι ειπαμε με το μαγαζι... θα ρωτησω κ αν κανει το κρσταω αλλιως στο φερνω κ παιρνω αλλο.

Μια χαρά είναι. Μόνο να θυμάσαι τι έβαλες και αν χρειαστεί, να συμπληρώσεις με το ίδιο.....

kir1978
27/06/2022, 20:26
πηρα ενα 4λιτρο... αλλα δεν εχω καταλαβει... οι βαθμοι κελσιου τι ρολο βαρανε... ο τυπος μου ελεγε για κατι αλλα με -35 με +175 κ αλλα διαφορους βαθμους θερμοκρασιας


κ ο λογος που ρωταω δεν ξερω παιδια μην βαρατε δεν εχω ιδεα... αν ειναι καλο τον+106 ειναι γιατι νομιζω δεν ειμαι σιγουρος... οτι τα σκουτερ κ γενικα οι μηχανες σε κθνηση ανεβαζουν θερμοκρασια... κ λογικα πανω απο 100 βαθμους... το λεω απο αυτα που εχω ακουσει... για αυτο ρωταω...


κ επισης επειδη εχω ενα vectra c 1.8 κ ενω ο δεικτης θερμοκρασιας ειναι στο 90 κολλημενος αν μπεις στο κρυφο μενου δουλευει στο 95 -96 σταθερα κ ειναι το νορμαλ του...

stefanos
28/06/2022, 08:43
πηγα κ πηρα ενα ροζ -15 ,με +106 βαθμους... καλο ειναι απο ενα μαγαζι στον σταυρο αγιας παρασκευης το πηρα μαρκα δεν θυμαμαι... να ρωτησω κατι οι βαθμοι τι ειναι... τι δηλωνουν...

αλλιως να το γυρισω να παρω αλλο... ετσι ειπαμε με το μαγαζι... θα ρωτησω κ αν κανει το κρσταω αλλιως στο φερνω κ παιρνω αλλο.

Το σημείο πήξης και το σημείο βρασμού.

OldMan
28/06/2022, 12:09
Δες λιγο τι κατηγοριοποιηση εχει..
Λογικα ειναι ή G12, ή G12+ ή G13.. (Όλα ειναι ροζουλί..);)

Anyway, αν σου φαινεται χαμηλο το σημειο βρασμου (ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι στους +106οC..!!), μπορεις να προσθεσεις λιγη αιθυλενογλυκόλη για να το ανεβασεις..

DoctoR_k6
28/06/2022, 14:31
Google is your friend...
Δεν γνωριζεις που δεν γνωριζεις...ψαξου λιγο να μαθεις.
Δεν ειναι κ Ιατρικη να πουμε δεν γινεται.

Με 10-11Ε αγοραζεις αντιψυκτικο 5lt απο -25c μεχρι +140c.

kir1978
28/06/2022, 19:29
αν δεν τα καταλαβαινω οπως γραφοντε ... τι να κανουμε... δεν ειμαστε ολοι για ολα... δυστυχως... για αυτο ειμαστε ολοι μια παρεα για να λυνουμε.. ολοι τις αποριες μας...

toyar
28/06/2022, 19:49
Ο ανθρωπος εχει δικιο
Ειναι τεραστιο μπερδεμα τα αντιψυκτικα και το χρωμα δε λεει τπτ
Εχω ριξει απειρο διαβασμα κι ακομα δεν εχω βρει τι τυπος ειναι το γνησιο παραφλου της toyota

stefanos
28/06/2022, 20:56
Ο ανθρωπος εχει δικιο
Ειναι τεραστιο μπερδεμα τα αντιψυκτικα και το χρωμα δε λεει τπτ
Εχω ριξει απειρο διαβασμα κι ακομα δεν εχω βρει τι τυπος ειναι το γνησιο παραφλου της toyota

Ο πιο απλός τρόπος να ξεπεράσεις το πρόβλημα είναι να βάλεις το γνήσιο παραφλού της toyota ή ότι προτείνει τέλος πάντων ο κάθε κατασκευαστής.
Ουσιαστικά αυτό που έχει σημασία είναι να είναι προστατευμένο το σύστημα από την διάβρωση και την οξείδωση. Αυτό εξασφαλίζεται με το μαμίσιο.
Από εκεί και πέρα να ψάχνουμε λεπτομέρειες δεν έχει και μεγάλη σημασία.

toyar
28/06/2022, 21:21
Ναι αυτο εκανα τελικα
Στα γενικα συνεργεια ομως βαζουν οτι εχουν
Επισης το γνησιο εχει σχεδον τριπλασια τιμη γι αυτο εψαχνα για συμβατο

OldMan
29/06/2022, 12:44
Κορίτσια, εχουμε ξαναπει οτι το "παραφλου" ειναι ονομασία συγκεκριμενου αντιπηκτικου της FIAT..!!

kir1978
08/07/2022, 17:52
Πάλι τα ίδια... Ξερναγε νερά από το παγούρι... Λοιπόν κυρίοι... 300€ κ εφυγε

stefanos
08/07/2022, 19:42
Αν υποθέσουμε ότι αυτά που άλλαξες γίναν σωστά κοίτα και την τρόμπα νερού.

Nikos77
08/07/2022, 21:53
Google is your friend...
Δεν γνωριζεις που δεν γνωριζεις...ψαξου λιγο να μαθεις.
Δεν ειναι κ Ιατρικη να πουμε δεν γινεται.

Με 10-11Ε αγοραζεις αντιψυκτικο 5lt απο -25c μεχρι +140c.

10 ευρώ τα 5λ? Δηλαδή 2 ευρώ το λίτρο.
Ποιότητα πάτος σα να λέμε.
Μετά θα απορεί γιατί έπιασε σκουριά και άλατα.

Bowleno
09/07/2022, 08:41
10 ευρώ τα 5λ? Δηλαδή 2 ευρώ το λίτρο.
Ποιότητα πάτος σα να λέμε.
Μετά θα απορεί γιατί έπιασε σκουριά και άλατα.

Καθόλου, σε πληροφορώ, τόσο κοστίζουν γενικά αυτά.
Τώρα, το ποσό το πουλάνε οι αντιπροσωπείες που έχουν την λογική "πιάνωκωλο" άλλο ανέκδοτο;)

kir1978
09/07/2022, 12:05
εγω ξερω οτι το σκουτερ ανεβαζει θερμοκρασια κ ξερναει το παραφλου... το βαφω μπλε...κ ξερετε την καταληξη

stefanos
09/07/2022, 13:28
εγω ξερω οτι το σκουτερ ανεβαζει θερμοκρασια κ ξερναει το παραφλου... το βαφω μπλε...κ ξερετε την καταληξη

Εσύ είσαι hondaίος και δεν το έχεις συνειδητοποιήσει:lol:

Nikos77
10/07/2022, 10:39
Καθόλου, σε πληροφορώ, τόσο κοστίζουν γενικά αυτά.
Τώρα, το ποσό το πουλάνε οι αντιπροσωπείες που έχουν την λογική "πιάνωκωλο" άλλο ανέκδοτο;)

Για δείξε κάνα δυο ποιοτικά στα 2 ευρώ το λιτρο

stefanos
10/07/2022, 10:49
Επειδή υπάρχει μια ισορροπία ανάμεσα στην ποσότητα της αιθυλαινογλυκόλης και του νερού ώστε να υπάρχει η σωστή θερμοχωρητικότητα καθώς και πρόσθετα για την μη διάβρωση των μετάλλων του κινητήρα καλό είναι να βάζουμε το προβλεπόμενο στο manual.
Εξάλλου μια φορά στα δέκα χρόνια το αλλάζουμε δεν είναι και μεγάλο έξοδο.

kir1978
27/07/2022, 15:06
σημερα πηγα κ αλλαξα κ την ταπα του ψυγειου... του παγουριου... εχανε μαλλον μου λεει για αυτο σου ξερναει τα νερα...αντε να δουμε...

billyka
27/07/2022, 16:46
Ισχύει αυτό που σου είπε.Αν η τσιμουχα της ταπας έχει ξεραθεί περνει μεσα αερα και όταν ζεσταθεί σου φουσκώνει τα υγρα και τα ξερνάει απο την υπερχείλιση.Επαθα το ιδιο πριν ενα χρόνο, φοβήθηκα για φλατζα,μου ειπαν ταπα ψυγειου 99.9%.Οντως αυτό ήταν

kir1978
28/07/2022, 09:48
καλημερα.. νεο προβλημα... ανοιγω γκαζι... αναβει το λαμπακι του λαδιου... κλεινω γκαζι σβηνει... παω πορεια σταθερο γκαζι χωρις λαμπακι... να πω οτι χθες πηγε κ πλυθηκε με πιεστικο... τωρα τι εκανε ο πακης... αγνωστο... υπολογιζω να εχει παρει νερο ο αισθητηρας λαδιου... αλλα που βρισκεται δεν ξερω...ξερει καποιος που ειναι...

viper1
28/07/2022, 10:12
καλημερα.. νεο προβλημα... ανοιγω γκαζι... αναβει το λαμπακι του λαδιου... κλεινω γκαζι σβηνει... παω πορεια σταθερο γκαζι χωρις λαμπακι... να πω οτι χθες πηγε κ πλυθηκε με πιεστικο... τωρα τι εκανε ο πακης... αγνωστο... υπολογιζω να εχει παρει νερο ο αισθητηρας λαδιου... αλλα που βρισκεται δεν ξερω...ξερει καποιος που ειναι...

Ο πάκης ποιος είναι?

kir1978
28/07/2022, 10:23
πακιστανος

OldMan
28/07/2022, 14:02
πακιστανος

Είχε πρασινη καρτα..??

Bowleno
28/07/2022, 14:49
Είχε πρασινη καρτα..??

Γιατί; Ξέρεις πολλούς που έχουν;

infidel
28/07/2022, 14:50
Είχε πρασινη καρτα..??

τέτοια;

437173

Nostradamus
28/07/2022, 15:26
Ποσα χιλιομετρα εχει το εργαλειο ? Να το πας σε ενα μαστορη της προκοπης σκεφτομουν εκτος και αν ειναι γενικα σκορπιο και τι να πρωτομαζεψεις..

Α και για να μην το ξεχασω..ποιο ειναι το κρυφο μενου του οπελ ? :D

kir1978
28/07/2022, 17:59
https://youtu.be/V6mEu7kOVmQ

kir1978
28/07/2022, 17:59
αν κανεις κ μια αναζητηση στο youtube θα βρεις κ αλλα...για το πως σβηνεις αλαρμς κ αλλα

kir1978
28/07/2022, 18:02
επισης το μηχανακι δεν εινσι ριμαδι...εχει τα χιλιομετρακια του... αλλα 145 τελικη την εχει στην αττικη οδο προς ασπροπυργον που ειναι κ λιγο κατηφορα... προβληματα δεν εχει... μονο αυτο...τελικα το αφησα στο ηλιο κ στεγνωσε οτι ειχε υγρασια... εφυγε το αλαρμ του λαδιου... υγρασια ηταν 99% κ το θεμα της θερμοκρασιας... αν κ σημερα δεν μου εκανε θεμα μετα την αλλαγη της ταπας...αλλα δεν βρηκα καθολου κινηση

kir1978
30/07/2022, 17:53
ποια λαδια θεωρειται καλυτερα για σκουτερ...

belray 10w40 ή castrol 5w40... jaso mb κ τα 2 στα 13ευρω το λιτρο ή τα beverly παιρνουν jaso ΜΑ

kir1978
30/07/2022, 22:30
επισης σημερα βολτα 23.00 το βραδυ μισαωρου με 60 χιλιομετρα στο τεταρτο δουλευε το βεντιλατερ...

Nikos77
01/08/2022, 15:09
Για δείξε κάνα δυο ποιοτικά στα 2 ευρώ το λιτρο
Ακόμα περιμένω τα ποιοτικά που βρίσκεις στα 2 ευρώ το λιτρο

borgiriadis1
01/08/2022, 21:24
Αν μιλάμε για ήδη αραιωμένο δεν είναι παράλογη η τιμή που είπε. Και όντως στα 2-3 ευρώ πρέπει να παίζει. Εμείς 18λιτρο μπετόνι ροζ για βανακι το παίρνουμε λιγότερο από 30€. Η ποιότητα δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αλλά είναι μια μέτρια ποιότητα.
Και για τη μηχανή μου όμως συμπυκνωμένο 2λιτρο με κάπου 15€ πήρα από χονδρεμπορο. Αν σκεφτείς ότι είναι 50% στα 15 € πήρα 4 λίτρα. Και αυτό ήταν και ποιοτικό. Οπότε η τιμή μπορεί να υπάρχει. Το να ψάξω να σου βρω δεν γίνεται γτ ακόμα και να βρω αυτό που πηρα στο νετ δεν θα είναι η τιμή που μου έκανε εμένα ο χονδρεμπορας.

kir1978
02/08/2022, 18:31
παιδια... δεν θα βγαλω ακρη με τι πο τα... τι σκ@τ@ φταιει δεν εχουμε βγαλει ακρη...
πειτε κατι... ΚΑΤΙ... ολο κ πιο πολλα θα ξερετε απο μενα... αλλαξανε φλατζα κεφαλης... κ τραβαγα τα μαλια μου... θερμοστατη... παραφλου... υποθετικα καθαριστικε το ψυγειο... κ καναμε εξαερωση 2-3 φορες... κ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ... τον ρωτησα αν φταει η αντλια νερου... μου ειπε οχι... αλλα ανεβαζει θερμοκρασια κ παιρνει μπρος για πλααααααακα το βεντιλατερ... παρατηρισα μπορει να κανω κ λαθος... οσο παταω γκαζι κ το ζοριζω τοοοοσο πιο γρηγορα ανεβαζει θερμοκρασια... οταν παω χαλαρα αργει λιγο περισσοτερο αλλα ανεβαινει παλι

karellen
02/08/2022, 19:21
... . τον ρωτησα αν φταει η αντλια νερου... μου ειπε οχι... ι
Είναι σίγουρος ότι την έλεγξε ή απλώς το είπε έτσι. Αν δε γυρίζει η φτερωτή τότε δημιουργούνται όλα αυτά τα συμπτώματα. Επιμενε να την ξανά κοιτάξει.

kir1978
02/08/2022, 19:37
δεν την τσεκαρε ποτε...εκει ημουν... δεν ανοιξε το καπακι... ποτε μα ποτε απλα του ειπα μηπως φταει η τρομπα νερου κ μου λεει κοφτα ΟΧΙ...κ λεω για να το λεει κατι ξερει... μπορω να την τσεκαρω εγω με καποιο τροποκ ας χασω ολο το παραφλου... ειδα πως εκανε κ τις εξαερωσεις

karellen
02/08/2022, 20:10
Ή λύνεις το καπακι της τρόμπας να φανερωθει το impeller, (η φτερωτή)για να δεις σε τι κατάσταση ειναι ή βγάζεις απλώς τα 2 λαστιχένια κολαρα από την τρομπα, βάζεις μπρος και ρίχνεις νερό από τη μια τρύπα για να δεις αν το εκδφενδονιζει από την άλλη.

Στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστείς νέα φλάντζα για το καπακι, ενώ αν εφαρμόσεις τη δεύτερη μην αφήσεις τη μηχανή να δούλεψει πολύ, γιατί ουσιαστικά δεν θα έχει ψύξη! Λίγα δευτερόλεπτα και θα το καταλάβεις.

Τα παραφλου, στην Α αλλά και στη Β λύση μπορείς να τα μαζέψεις σε ένα λεκανακι.

lykourgi
02/08/2022, 20:19
δεν την τσεκαρε ποτε...εκει ημουν... δεν ανοιξε το καπακι... ποτε μα ποτε απλα του ειπα μηπως φταει η τρομπα νερου κ μου λεει κοφτα ΟΧΙ...κ λεω για να το λεει κατι ξερει... μπορω να την τσεκαρω εγω με καποιο τροποκ ας χασω ολο το παραφλου... ειδα πως εκανε κ τις εξαερωσεις
Υπάρχει ένας πρόχειρος τρόπος που θα σου δώσει μία ένδειξη αν λειτουργεί η αντλία.
Έχε το μηχανάκι στο ρελαντί.
Βρες το κολλάρο που φεύγει από την αντλία (ή αυτό που πάει το ψυκτικό στο ψυγείο). Πίεσέ το με το ένα χέρι και με το άλλο γκάζωνε.
Θα πρέπει να νιώσεις διαφορά στην πίεση του κολλάρου μεταξύ ρελαντί, μεσαίων και υψηλών στροφών.
Δεν είναι αλάθητη διάγνωση αλλά σου δίνει μία καλή αρχική εκτίμηση.
Επίσης, δεν ξέρω το μηχανάκι σου και τι πρόσβαση έχεις σε κολλάρα κλπ. Πιθανόν, αυτό που περιγράφω να μην γίνεται στο δικό σου.

dorso
02/08/2022, 22:36
Έχεις αλλάξει ποτέ τρόμπα νερού? Γιατί τα Beverly έχουν θέμα με την τρόμπα..

kir1978
03/08/2022, 10:37
προσωπικα δεν εχω αλλαξει... ο προηγουμενος δεν ξερω

kir1978
04/08/2022, 19:45
να ρωτησω...υπαρχει περιπτωση... σε 1 μηνα με 900 χιλιομετρα να εχουν γινει τα λαδια ΜΑΥΡΑ και οταν λεω μαυρα το εννοω... καταμαυρα... σημερα τα αλλαξα κ εβαλα castrol 5w40 scooter jaso mb... κ ηταν κατακοκκινα... ενω αυτα που βγηκαν σαν τον μπατμαν...λετε να εφταιγαν κ τα λαδια... πολυ φοβαμε οτι ο τυπος δεν τα αλλαξε... τι φοβαμαι... ειμα 1000% σιγουρος... τελος ο γειτονας μαστορας...

borgiriadis1
04/08/2022, 20:30
Καλά αν δεν μαύρισαν τα λάδια θα είχες σοβαρότερα προβλήματα. Επίσης τα λάδια ευθύνονται για τις θερμοκρασίες αλλά δεν νομίζω πως είναι εκεί το θέμα σου. Και εγώ για τρόμπα θα κοίταζα.
Α! Άλλαξε μάστορα (ή γειτονιά. Ότι σε βολεύει καλύτερα)

Bowleno
04/08/2022, 21:02
να ρωτησω...υπαρχει περιπτωση... σε 1 μηνα με 900 χιλιομετρα να εχουν γινει τα λαδια ΜΑΥΡΑ και οταν λεω μαυρα το εννοω... καταμαυρα... σημερα τα αλλαξα κ εβαλα castrol 5w40 scooter jaso mb... κ ηταν κατακοκκινα... ενω αυτα που βγηκαν σαν τον μπατμαν...λετε να εφταιγαν κ τα λαδια... πολυ φοβαμε οτι ο τυπος δεν τα αλλαξε... τι φοβαμαι... ειμα 1000% σιγουρος... τελος ο γειτονας μαστορας...

Ότι είπε ο από πάνω, άλλαξε μάστορα και ει δυνατόν, και γειτονιά....

kir1978
04/08/2022, 21:04
γειτονια γιατι ρε παιδια... μαστορα ΣΙ ΓΟΥ ΡΑ....

kir1978
04/08/2022, 22:08
αυτα τα κιτ επισκευης τρομπας ειναι σοβαρα η πρεπει να παρω ολοκληρη την τρομπα... 30 ευρω διαφορα εχουν απο οτι ειδα... το κιτ θα μπορεσω να το αντικαταστησω η θελει μαστορα... οπως επισης κ ολοκληρη την τρομπα... κοιταξα στον παντογνωστη το youtube... εχει ενα βιντεο... για αλλαγη τρομπας ολοκληρης... ευκολο... δειχνει..
για το κιτ δεν βρηκα καποιον οδηγο...εχει ιδεα κανεις?

kir1978
05/08/2022, 08:22
επισης σκεφτομαι να αλλαξω κ τον αισθητηρα θερμοκρασιας αλλα δεν ξερω που βρισκεται στο beverly


https://www.panmotoparts.gr/index.php?route=product/product&product_id=1048

kir1978
11/08/2022, 23:05
ποιος ειναι ο αισθητηρας που δινει την θερμοκρασια στην βελονα του κοντερ... αυτον θελω να αλλαξω...που βρισκεται αυτος ο αισθητηρας

kir1978
14/08/2022, 21:39
εχω βρει 3
Piaggio Βαλβίδα Ψυγείου (88-81)
Piaggio Βαλβίδα Ψυγείου (100-96)
Piaggio Βαλβίδα Ψυγείου (97-93)

ο ποιητης τι εννοει με τις θερμοκρασιες οτι οταν φτασει στην μεγιστη πχ
Piaggio Βαλβίδα Ψυγείου (97-93) στους 97 θα την ριχνει στους 93 βαθμους

καλα καταλαβαινω η κατι αλλο....

λεω να παραγγειλω τον πιο χαμηλο

https://www.pols.gr/valvitha-pseyeioe-piaggio-88-81.html/

η κατι θα παω να κανω λαθος?

borgiriadis1
15/08/2022, 11:10
Δείχνει σε ποια θερμοκρασία ανοίγει η βαλβίδα και σε ποια θερμοκρασία κλείνει μετά.
Προφανώς οι επιλογές έχουν να κάνουν με το μοντέλο σου. Βρες σε τι θερμοκρασίες δούλευε η παλιά βαλβίδα σου για να επιλέξεις την ίδια. Ίσως αναφέρεται και στο manual (αν το έχεις).

kir1978
16/08/2022, 13:55
η παλια ανοιξα λιγο το καπακι... δεν μπορεσα νσ το βγαλω... αλλα ειναι κοκκινο... οποτε ειναι 100 96... ρωτησα στο τηλ εναν που πουλαει ανταλακτικα... κ μου ειπε οτι πλεον ολοι βαζουν την μαυρη σε παλια μοντελα την 93 97 ωστε να ανοιγει το βεντιλατερ πιο γρηγορα... πριν φτασει στους 100 βαθμους... επισης οπως ειπα δυσκολευτικα πολυ να ανοιξω τα πλαστικα... ηθελα να ξερα πψς θα το βγαλω...θελει πολυ υπομονη να φτασω στο ψυγειο για να μπορεσω να την αλλαξω...δεν βρισκω κ κανενα βιντεο πουθενα...

viper1
16/08/2022, 14:34
https://manualzz.com/doc/61702825/piaggio-beverly-300-i.e.-service-station-manual

kir1978
08/09/2022, 23:02
φιλοι μου καλησπερα... μετα απο καιρο γιατι ελειπα ταξιδι στο εξωτερικο... καβαλισα το σκουτερ παλι... κ λοιπον... ανεβασε θερμοκρασια στην μεση μεσα σε 300μετρα κ μεχρι τα 4χιλιομετρα που πηγα στα κοκκινα κ ξερναγε νερα αποντο παγουρι... αλλα νερα οχι σταγονες...μιλαμε για μισο κ πλεον λιτρο νερο(παραφλου)... οπως ηταν το εσβησα κ οδικη βοηθεια... για το σπιτι... βεντιλατερ πηρε μπρος αλλα ειτε πηρε ειτε οχι... το ιδιο κ το αυτο... αγνωστη η αιτια φυσικα παλι... με αλλαγμενη φλατζα κεφαλης,αλλαγη παραφλου,αλλαγη βαλβιδα θερμοκρασιας,αλλαγη λαδιων,φιλτρου αερα,βενζινας ,λαδιου κ μπουζι...και ταπα του παγουριου του ψυγειου...

Pew
09/09/2022, 01:21
Ενα τελευταιο τεστ:
Ελεγχος παραφλου για υπαρξη CO2

Εαν το τεστ βγει θετικο, ειτε χανεις απο φλατζα ειτε απο ρηγμα σε κυλινδρο/κεφαλη.
Εαν ειναι ξανα φλατζα τοτε πας στο συνεργειο και του τα φορας καπελο ολα γιατι ειτε δεν εσφιξε σωστα, ειτε η κεφαλη/κυλινδρος ηθελαν πλανισμα το οποιο δεν εκανε ή τελοσπαντων κατι εκαναν λαθος!

Εαν το τεστ βγει αρνητικο, τοτε με αυτη τη σειρα: ψυγειο / αφαιρεση του καπακιου της αντλιας για ελεγχο φτερωτης / ελεγχος σε σωληνωσεις!!!

Δεν ξερω σε τι συνεργεια πας, αλλα ειναι αδυνατον να μην βρισκει καποιος λυση σε αυτο το θεμα που αντιμετωπιζεις.
Επισης, σκετο νερο σε μαντεμενιο κυλινδρο = πουτανα ολα! Το ψυγειο ψωριαζει ακομα και οταν το κοιτας, σκεψου με σκουρια και καθαρο νερακι τι γινεται εκει μεσα.
Δεν καθαριζουν ετσι απλα με χημικα! Δοκιμη με ενα καλο ψυγειο επιβαλλεται.

kir1978
09/09/2022, 05:56
αντιψυκτικο ειχε μεσα οχι νερακι... θα το δω σημερα θα το παω στο γιατρο

kir1978
14/09/2022, 15:48
Τα νέα από τον γιατρό είναι...το ψυγείο... Θέλει αλλαγή... Σωλήνες οk ,αντλία νερου ok, θερμοστάτης οκ (πρόσφατα αλλαγμένος) βαλβίδα βεντιλατερ οκ, βαλβίδα που δείχνει την θερμοκρασία στο όργανο οκ ( κ αυτή πρόσφατη αλλαγμένη) οπότε ψάχνει για ψυγείο....

DoctoR_k6
14/09/2022, 16:05
Μεγαλογιατρος...που λεμε.
Ε δεν εμεινε κ τπτ αλλο να αλλαξει.
Μετα θα σου πει αλλαξε το σκουτερ αν ξαναεχεις θεμα.

Αυτες οι γνωσεις πληρωνονται.

kir1978
14/09/2022, 20:52
χαχαχαχαχα καλος ο μεγαλογιατρος

το θεμα ειναι ποσα θα μου ζητησει...

επισης το σκουτερ το εβαλα στο car για πουλημα... vstrom 650 ετοιμαζεται για αγορα... ειμαι στο ψαξιμο... σε μαυρο χρωμα... οποιος γνωριζει καποιο καλοδουλεμενο χωρις προβληματα... ριξτε ενα μηνυμα... περιοχη αττικης

viper1
14/09/2022, 21:04
Γιατί δεν το κάνεις αεροψυκτο να ησυχάσεις κι εσύ κι αυτό?

OldMan
16/09/2022, 11:12
Γιατί δεν το κάνεις αεροψυκτο να ησυχάσεις κι εσύ κι αυτό?

Γιατι, μηπως τωρα ειναι υδροψυκτο..??

kir1978
17/09/2022, 15:11
σωστοοοοοοοοςς

kir1978
17/09/2022, 15:13
λοιπον αλλαχτηκε το ψυγειο,παραφλου,κ οτι αλλο χρειαζοταν.... αλλα... λεω αλλα... ο δεικτης δεν παει πλεον στην μεση αλλα κολλαει μια γραμμη πανω ακομα, αλλα... οταν γυρναω τον διακοπτη.... δεν ξεκιναει να ανεβαζει θερμομρασια απο το 0 πχ τερμα αριστερα... αλλα μια γραμμουλα απανω... ισως φταιει κ το κοντερ...θα το αλλαξω κ αυτο για να δω...

OldMan
19/09/2022, 12:35
Αστο οπως ειναι.. Απλα συνήθισε να "αφαιρεις" νοητα αυτη την γαμωγραμμούλα..

Υ.Γ.
Στα παρομοια οργανα ενδειξεων δεν μας ενδιαφερει η απολυτη τιμη αλλα οι μεταβολες αυτης..

kir1978
20/09/2022, 16:20
για ψυχολογικους λογους κ μονο θα το αλλαξω... αλλα βρισκω κοντερ με λιγοτερα χιλιομετρα... τι γινεται με τα κτεο? οταν θα παω με λιγοτερα χιλιομετρα?

OldMan
21/09/2022, 13:41
αλλα βρισκω κοντερ με λιγοτερα χιλιομετρα... τι γινεται με τα κτεο? οταν θα παω με λιγοτερα χιλιομετρα?


Συγκεκριμένα, με την έκδοση της εγκυκλίου 77465/902 – 21/10/2019, ισχύουν τα εξής:

Παραμένει σε ισχύ η υποχρέωση από τα ΚΤΕΟ, αναγραφής του ιστορικού των χιλιομετρικών ενδείξεων στα δελτία ελέγχου, όπως αυτά αναφέρονται στην βάση του ΥΜΕ σύμφωνα με προηγούμενους ελέγχους ΚΤΕΟ. Με αυτόν τον τρόπο κάθε ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης οχήματος θα λαμβάνει γνώση επ’ αυτού, δηλαδή για παράδειγμα ότι διαπιστώθηκε η παράβαση κατά τον δεύτερη ή τρίτο έλεγχο ΚΤΕΟ και τα χιλιόμετρα που λείπουν.

Δεν θα απορρίπτευται πλέον ο έλεγχος ΚΤΕΟ σε όχημα με εμφανείς ενδείξεις παραποίησης στο ιστορικό του. Τα στοιχεία θα αναγράφονται στο Δελτίο ΚΤΕΟ, δίχως όμως να υφίσταται περαιτέρω ταλαιπωρία ο ιδιοκτήτης του οχήματος, δηλαδή να πρέπει να προσθέσει χιλιόμετρα και μετά να περάσει εκ νέου από έλεγχο, όπως ίσχυε στο παρελθόν.

Παραμένει σε ισχύ η προοπτική άσκησης διώξεων από κάθε θιγόμενο τελικό ιδιοκτήτη μεταχειρισμένου οχήματος.

Καταργείται η υποχρέωση επαναφοράς των χιλιομετρικών ενδείξεων, σύμφωνα με τον τεκμαρτό τρόπο υπολογισμού που ίσχυε στο παρελθόν.

rainmike
21/09/2022, 14:05
για ψυχολογικους λογους κ μονο θα το αλλαξω... αλλα βρισκω κοντερ με λιγοτερα χιλιομετρα... τι γινεται με τα κτεο? οταν θα παω με λιγοτερα χιλιομετρα?
438316

doctoras
21/09/2022, 18:46
Πήγαινε το μαμά σε αυτούς που επισκευάζουν κοντέρ μήπως και μπορέσει να το καλιμπραρει

viper1
22/09/2022, 08:23
λοιπον αλλαχτηκε το ψυγειο,παραφλου,κ οτι αλλο χρειαζοταν.... αλλα... λεω αλλα... ο δεικτης δεν παει πλεον στην μεση αλλα κολλαει μια γραμμη πανω ακομα, αλλα... οταν γυρναω τον διακοπτη.... δεν ξεκιναει να ανεβαζει θερμομρασια απο το 0 πχ τερμα αριστερα... αλλα μια γραμμουλα απανω... ισως φταιει κ το κοντερ...θα το αλλαξω κ αυτο για να δω...

Και εγώ νομίζω ότι φταίει το κοντέρ που ανεβάζει θερμοκρασία και σου πετάει τα νερά. Άλλαξε κοντέρ και αν δεν φτιάξει ίσως φταίει η πλεξούδα με τον εγκέφαλο. Αν τα αλλάξεις και αυτά και δεν δεις προκοπή πας για κινητήρα. Αλλά καινούργιο να έχεις και εγγύηση. Δεν ξέρω αν πρέπει να μπεις στην διαδικασία να κοιτάξεις και για πλαίσιο μετα την αλλαγή κινητηρα

panavour
22/09/2022, 08:27
Εγώ πάλι λέω άλλαξε μάρκα να ησυχάσεις.

OldMan
22/09/2022, 13:47
Και εγώ νομίζω ότι φταίει το κοντέρ που ανεβάζει θερμοκρασία και σου πετάει τα νερά. Άλλαξε κοντέρ και αν δεν φτιάξει ίσως φταίει η πλεξούδα με τον εγκέφαλο. Αν τα αλλάξεις και αυτά και δεν δεις προκοπή πας για κινητήρα. Αλλά καινούργιο να έχεις και εγγύηση. Δεν ξέρω αν πρέπει να μπεις στην διαδικασία να κοιτάξεις και για πλαίσιο μετα την αλλαγή κινητηρα

Nai re mastora, OK..

Αλλα αμα αλλαξει και κινητηρα και πλαισιο δεν θα πρεπει να αλλαξει και πινακιδα..??
(δεν ξερω, ρωταω..)

Panos76
22/09/2022, 14:05
Εγώ πάλι λέω άλλαξε μάρκα να ησυχάσεις.

Συμφωνώ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/317273899-honda-sh-350) :smokin:

Bowleno
22/09/2022, 19:19
Συμφωνώ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/317273899-honda-sh-350) :smokin:

Σχεδόν 6 χιλιάρικα για 350αρι σκούτερ;;;; Άσε ρε συ....