PDA

View Full Version : 2t sos



bitreta
07/07/2020, 21:02
Καλησπέρα σας ... Θέλω να κατασκευάσω ένα τελικό και χρειάζομαι τα φώτα σας .... Συγκεκριμένα θέλω να μου λύσετε ένα προβληματισμό σχετικά με την φλογερα , αυτη την στιγμή έχω στα χέρια μια διάτρητη λαμαρίνα με τρύπες 9 χιλιοστά . Είναι μεγάλες οι τρύπες ? Θέλει ποιο μικρές 3-4χιλ? Η μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που έχω?

Bowleno
07/07/2020, 21:38
Αν πεις και για ποιο μηχανάκι είναι, θα πάρεις περισσότερη βοήθεια. (Θα γλιτώσεις και τα καντήλια του γέρου:D )

bitreta
07/07/2020, 22:00
Έχεις δίκαιο συγνώμη πρόκειται για ένα derbi senda στα 70 κυβικά και με εξατμιση γκιανελι που περνά η φούσκα από κατω

stefanos
08/07/2020, 11:24
Μιλάς για σιγαστήρα αλλιώς δεν θα συζητάγαμε για τρύπες.
Ο σιγαστήρας χρειάζεται ένα γέμισμα με κάτι.
Αυτό το κάτι πρέπει να μένει στη θέση του προκειμένου να κάνει τη δουλειά του.
Οι τρύπες πρέπει να έχουν ανάλογο μέγεθος για να μην φεύγει το κάτι.
Στο τετράχρονο που έχω με τρύπες 3-4 χιλ χρειάζεται γέμισμα κάθε 3-4 χρόνια.

GRR
08/07/2020, 11:32
Καλημέρα.Η εξάτμιση σε δίχρονο υπάρχει τρόπος να καθαριστεί?Αν βουλώσει, καλύτερα να πάρεις καινούργια?

stefanos
08/07/2020, 11:44
Καλημέρα.Η εξάτμιση σε δίχρονο υπάρχει τρόπος να καθαριστεί?

:lol:https://www.youtube.com/watch?v=YnUKlpshri4

Νομίζω ότι φαίνονται καθαρά και οι κίνδυνοι από το επιχείρημα, φωτιές , εκρήξεις , σόυζες κλπ.

bitreta
08/07/2020, 12:53
Μιλάς για σιγαστήρα αλλιώς δεν θα συζητάγαμε για τρύπες.
Ο σιγαστήρας χρειάζεται ένα γέμισμα με κάτι.
Αυτό το κάτι πρέπει να μένει στη θέση του προκειμένου να κάνει τη δουλειά του.
Οι τρύπες πρέπει να έχουν ανάλογο μέγεθος για να μην φεύγει το κάτι.
Στο τετράχρονο που έχω με τρύπες 3-4 χιλ χρειάζεται γέμισμα κάθε 3-4 χρόνια.

Αν κατάλαβα καλά σιγαστήρα εννοείς το σιλανσιε ...δεν αλλάζει και πολύ στα δίχρονα η ίδια λογική είναι ... Με λόγια λόγια πρέπει να βάλω διάτρητη λαμαρίνα με ποιο μικρές τρύπες γτ κάθε τρεις και λιγο θα θέλω κεραμοβαμβακα

bitreta
08/07/2020, 12:54
Καλημέρα.Η εξάτμιση σε δίχρονο υπάρχει τρόπος να καθαριστεί?Αν βουλώσει, καλύτερα να πάρεις καινούργια?
Το τελικό συνήθως είναι με πριτσίνια και ανοίγει την φούσκα κάποτε την καιγανε για να φύγουν τα παλιά λαδια

Bowleno
08/07/2020, 13:14
Αν κατάλαβα καλά σιγαστήρα εννοείς το σιλανσιε ...δεν αλλάζει και πολύ στα δίχρονα η ίδια λογική είναι ... Με λόγια λόγια πρέπει να βάλω διάτρητη λαμαρίνα με ποιο μικρές τρύπες γτ κάθε τρεις και λιγο θα θέλω κεραμοβαμβακα

Σιλανσιέ, από την λέξη silence (σιωπή) ελληνιστί, σιωπητήρας, άρα αυτό εννοεί:lol:

sapila racing
08/07/2020, 13:21
Αν κατάλαβα καλά σιγαστήρα εννοείς το σιλανσιε ...δεν αλλάζει και πολύ στα δίχρονα η ίδια λογική είναι ... Με λόγια λόγια πρέπει να βάλω διάτρητη λαμαρίνα με ποιο μικρές τρύπες γτ κάθε τρεις και λιγο θα θέλω κεραμοβαμβακα

Αν το κάνεις αυτό θα είναι σαν να ακυρώνεις την δουλειά που έκανε η Gianelli.
Στην ουσία θα είναι σαν να το φιμώνεις.

stefanos
08/07/2020, 13:25
Αν κατάλαβα καλά σιγαστήρα εννοείς το σιλανσιε ...δεν αλλάζει και πολύ στα δίχρονα η ίδια λογική είναι ... Με λόγια λόγια πρέπει να βάλω διάτρητη λαμαρίνα με ποιο μικρές τρύπες γτ κάθε τρεις και λιγο θα θέλω κεραμοβαμβακα

Ναι η όλη κατασκευή έχει σκοπό την απόσβεση των κυμάτων πίεσης-υποπίεσης που αναπτύσσονται στον θάλαμο διαστολής με σκοπό την μείωση του παραγόμενου θορύβου.
Αυτή η απόσβεση είναι πακέτο με την απόδοση τής εξάτμισής σου.
Οι θάλαμοι διαστολής δεν είναι εξατμίσεις, είναι μουσικά όργανα.

sapila racing
08/07/2020, 14:38
Οι θάλαμοι διαστολής δεν είναι εξατμίσεις, είναι μουσικά όργανα.

Ωραία διατύπωση! :beer:

bitreta
08/07/2020, 17:48
Οπότε να κάνω μια φλογέρα με 3μμ τρυπες?

GRR
08/07/2020, 17:48
Το τελικό συνήθως είναι με πριτσίνια και ανοίγει την φούσκα κάποτε την καιγανε για να φύγουν τα παλιά λαδια

Αν όμως είναι κολλημένο και η εξάτμιση είναι ένα ενιαίο κομμάτι, γίνεται να καθαριστεί?

kostaskk
08/07/2020, 18:05
Λάθος διάμετρος αρχικής τρύπας τελικού stinger μπορεί να προκαλέσει θερμοκρασίες-κολλημα η μείωση απόδοσης.

bitreta
08/07/2020, 21:07
Αν όμως είναι κολλημένο και η εξάτμιση είναι ένα ενιαίο κομμάτι, γίνεται να καθαριστεί?
Ανάλογα ... Για τι μηχανάκι πρόκειται ....αν θες να φτιάξεις το τελικό τους κεραμοβαμβακες και τα λοιπά μάλλον πρέπει να την κόψεις να την φτιάξεις και να την ξανακολλησης

OldMan
09/07/2020, 13:11
Οπότε να κάνω μια φλογέρα με 3μμ τρυπες?

Αναλογα με το ποσα προβατα εχεις να σαλαγισεις..;)

STOYBI
09/07/2020, 13:51
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=52339

OldMan
09/07/2020, 17:14
Γεια σου ρε Κακομίρογλου με τα παραπεμπτικα σου... :beer:

STOYBI
11/07/2020, 07:33
Γεια σου ρε Κακομίρογλου με τα παραπεμπτικα σου... :beer:


Πεσμε κιαλλα..... Πεσμε κιαλλα.....:beer:

GRR
11/07/2020, 13:07
Γεια σου ρε Κακομίρογλου με τα παραπεμπτικα σου... :beer:

Κακομοίρης Κακομοίρογλου

STOYBI
12/07/2020, 06:54
Κακομοίρης Κακομοίρογλου


Μιλησε και και το καθεαυτου παιδι της εγκεφαλικης και οχι μονο Λαλακιας .... Και ολοκληρωσε για αλλη μια φορα.......

GRR
12/07/2020, 09:42
Μιλησε και και το καθεαυτου παιδι της εγκεφαλικης και οχι μονο Λαλακιας .... Και ολοκληρωσε για αλλη μια φορα.......

Δεν το είπα για εσένα.Ο Κακομοίρης Κακομοίρογλου ήταν ένας ρόλος του Αντώνη Κανάκη στην σειρά ΑΜΑΝ Τα καθάρματα: https://www.youtube.com/watch?v=geFhzul1kBE