PDA

View Full Version : suzuki address (παπί) και πίσω αμορτισέρ ή γενικά αμορτισέρ



liospi
09/07/2020, 11:21
Καλησπέρα...
έχω στην κατοχή μου ένα suzuki address εδώ και 12 χρόνια
έχει περίπου 80.000 και είναι καλοδουλεμένο/συντηρημένο
ακόμη το πηγαίνω σε εξουσιοδοτημένο για service επειδή:
-δεν έχω καθόλου συνεργείο στην γειτονιά μου ενώ της suzuki είναι κοντά στη δουλειά μου
-δεν ξέρω/δεν έχω ακούσει κανέναν μηχανικό που να κάνει αντίστοιχη δουλειά, να είναι φθηνότερος και να με βολεύει σαν περιοχή

στο θέμα μου τώρα
λέω να αλλάξω τις πίσω αναρτήσεις. γενικά το μηχανάκι το έχω σπίτι - δουλειά, δουλειά - σπίτι
χωρίς φορτώματα και διπλοκάβαλο σπάνια (όποτε χρειάζεται να πάω με την γυναίκα κανένα κέντρο κ.λπ.)

εάν τις αλλάξω τι να βάλω; δεν θέλω σε 2 χρόνια να γίνει σουμιές το παπί. εάν μπω στην διαδικασία να αλλάξω να έκανα και μπροστά ελατήρια/λάδι;
με τα μαμά είμαι γενικά ευχαριστημένος, ίσως τα μπροστινά να τα ήθελα πιο σκληρά γιατί εάν πατήσω φρένο «πανικού» τερματίζουν

ακούω γνώμες - εμπειρίες κ.λπ.

Panos76
09/07/2020, 12:16
Προσωπικά και ασυζητητί θα έβαζα τα δικά του για να διατηρηθεί η εικόνα του και αξία του (εφόσον μέχρι τώρα έχει συντηρηθεί άψογα το μηχανάκι).

Μιλάμε για κανα 200άρι κόστος.

Από την άλλη, με τα μισά χρήματα βάζεις τοπ after market αμορτισέρ οπότε είναι θέμα προσωπική επιλογής.

sapila racing
11/07/2020, 11:53
Θα διαφωνήσω με τον συμφορουμίτη Pano.

Τα original αμορτισερ ειδικά στα Γιαπωνέζικα είναι χαμηλής ποιότητας και πανάκριβα.
Τζαμπα λεφτά ειναι στην ουσία.

Δεν ξέρω απο παπιά αλλά σίγουρα με τα μισά λεφτά θα βρείς πολύ καλύτερα απο τα original.
Για το μπροστινό, αλλάξε του τα λάδια με λίγο πιο παχύ ιξώδες.

o_gavros
11/07/2020, 12:54
Τα αφτερμαρκετ αμορτισέρ στα παπάκια, εκτός από σχεδόν παρόμοιες τιμές (αν όχι παραπάνω) δεν έχουν πουθενά την αξιοπιστία και τη μακροζωία των ορίτζιναλ.
Κάτι ψεύτικα τελείως των 30€ δεν τα υπολογίζω καν.
Η μόνη λύση για ουσιαστική αναβάθμιση, είναι η πανάκριβη Ολινς και η πολύ ποιοτική ΚΥΒ,για όσα παπάκια αυτές βγάζουν μοντέλα. Για το κρυπτόνΧ πχ βγάζανε.
Κάτι yss,rcb,κλπ κουραφεξαλα είναι χάντρες για τα πιτσιρίκια.
Οπότε φίλε,αν δε θες να χώεις φράγκα πολλά, θα συστηνα τα ορίτζιναλ.
Από προσωπική εμπειρια,σε δύο παπιά με πολύ χιλιόμετρο και στα δύο, σου λέω ότι κάτι άλλο απλά είναι πεταμένα λεφτά.

sapila racing
11/07/2020, 13:16
Τα αφτερμαρκετ αμορτισέρ στα παπάκια, εκτός από σχεδόν παρόμοιες τιμές (αν όχι παραπάνω) δεν έχουν πουθενά την αξιοπιστία και τη μακροζωία των ορίτζιναλ.
Κάτι ψεύτικα τελείως των 30€ δεν τα υπολογίζω καν.
Η μόνη λύση για ουσιαστική αναβάθμιση, είναι η πανάκριβη Ολινς και η πολύ ποιοτική ΚΥΒ,για όσα παπάκια αυτές βγάζουν μοντέλα. Για το κρυπτόνΧ πχ βγάζανε.
Κάτι yss,rcb,κλπ κουραφεξαλα είναι χάντρες για τα πιτσιρίκια.
Οπότε φίλε,αν δε θες να χώεις φράγκα πολλά, θα συστηνα τα ορίτζιναλ.
Από προσωπική εμπειρια,σε δύο παπιά με πολύ χιλιόμετρο και στα δύο, σου λέω ότι κάτι άλλο απλά είναι πεταμένα λεφτά.

Για να το λές εσυ που έχεις εμπειρία απο παπια κατι θα ξέρεις οπότε αναθεωρώ.
Εγώ νόμιζα οτι ισχύει οτι και στα άλλα. Ομως πόσο κανουν τα origial ενός παπιού?
Το λέω γιατί ξέρω οτι πχ η YSS εχει και φτηνά αμορτισερ, αλλά βγάζει κι άλλα πολύ ανωτερης ποιότητας απο τα φτηνα, με την αναλογη τιμή βέβαια.

kostas_1100gs
11/07/2020, 13:55
Έχω το ίδιο και τα πίσω αμορτισέρ είναι ακόμη καινούργια. Τα εμπρός, θέλαν αλλαγή από την πρώτη ημέρα. Στα λέω αυτά γιατί μπορεί εμπρός να είναι το θέμα. Εμπρός 12,5 λάδι, λίγο παραπάνω (δεν θυμάμαι τώρα πόσο 50μλ νομίζω) και προσθήκη 1 πόντου. Το έφερε ο μαστοράκος ακριβώς με το πίσω. Ξαναμιλάμε.

o_gavros
11/07/2020, 16:33
Για να το λές εσυ που έχεις εμπειρία απο παπια κατι θα ξέρεις οπότε αναθεωρώ.
Εγώ νόμιζα οτι ισχύει οτι και στα άλλα. Ομως πόσο κανουν τα origial ενός παπιού?
Το λέω γιατί ξέρω οτι πχ η YSS εχει και φτηνά αμορτισερ, αλλά βγάζει κι άλλα πολύ ανωτερης ποιότητας απο τα φτηνα, με την αναλογη τιμή βέβαια.
Γύρω στα 80Κ άλλαξα το ορίτζιναλ στο κρυπτόν μου που παρέδωσε. Επέλεξα ένα ρεησινγκ μπου που τάχα είχε και ρύθμιση προφορτισης (νταξει όχι τάχα,ειχε) και αν δε με απατά η μνήμη ήταν κατατι ακριβότερο από το ορίτζιναλ (που δεν έχει ρυθμίσεις).
Το αφτερμαρκετ άντεξε σκάρτα 45Κ χλμ.
Ξαναγύρισα φυσικά στο ορίτζιναλ για την μακροζωία και αξιοπιστία.τιμες αναλόγως και της μάρκας/μοντέλου,για το δικό μου (αν θυμάμαι σωστά) έπαιζαν λίγο πάνω λίγο κάτω των 100€. Λιγότερο το ορίτζιναλ, περισσότερα το αφτερμαρκετ.

Με το προηγούμενο το καζερ, είχα βρει κάτι φανταστικές αναρτήσεις της ΚΥΒ (είχαμε δραχμές ακόμα τοτε,2000-2001 περίπου) οι οποίες δούλευαν απροβληματιστα μέχρι το 2011 που μου το κλέψανε.
Το λέω για να δείξω ότι το ποιοτικό ανταλλακτικό, δε θα σε πουλήσει.
Όλα αυτά,σε κάποιον που δεν γράφει χλμ μπορεί να φαίνονται δευτερεύοντα.
Απλά προς ενημέρωση.

Για τα yss, εξουσιοδοτημένος και πολύ ντόμπρος μηχανικός της Γιαμαπα μου είχε πει "μακρυά..."

CuckooDestroyer
12/07/2020, 03:40
Τα αφτερμαρκετ αμορτισέρ στα παπάκια, εκτός από σχεδόν παρόμοιες τιμές (αν όχι παραπάνω) δεν έχουν πουθενά την αξιοπιστία και τη μακροζωία των ορίτζιναλ.
Κάτι ψεύτικα τελείως των 30€ δεν τα υπολογίζω καν.
Η μόνη λύση για ουσιαστική αναβάθμιση, είναι η πανάκριβη Ολινς και η πολύ ποιοτική ΚΥΒ,για όσα παπάκια αυτές βγάζουν μοντέλα. Για το κρυπτόνΧ πχ βγάζανε.
Κάτι yss,rcb,κλπ κουραφεξαλα είναι χάντρες για τα πιτσιρίκια.
Οπότε φίλε,αν δε θες να χώεις φράγκα πολλά, θα συστηνα τα ορίτζιναλ.
Από προσωπική εμπειρια,σε δύο παπιά με πολύ χιλιόμετρο και στα δύο, σου λέω ότι κάτι άλλο απλά είναι πεταμένα λεφτά.

Θες να Μ πεις ότι έχεις βάλει YSS και σ βγήκαν μαπα? Θεωρείται τοπ εταιρία στις αναρτήσεις παπιών

stefanos
12/07/2020, 09:11
Θες να Μ πεις ότι έχεις βάλει YSS και σ βγήκαν μαπα? Θεωρείται τοπ εταιρία στις αναρτήσεις παπιών

Λέει ότι ότι πληρώνεις παίρνεις.
Τα φτηνά είναι μάπα ότι και να γράφει πάνω, όταν αποφασίσεις να πληρώσεις δεν θα προτιμήσω την YSS από τα ohlins ή τα ΚΥΒ ακόμα και αν είναι λίγο ακριβότερα.

Lakisss
12/07/2020, 17:28
Έχω το ίδιο και τα πίσω αμορτισέρ είναι ακόμη καινούργια. Τα εμπρός, θέλαν αλλαγή από την πρώτη ημέρα. Στα λέω αυτά γιατί μπορεί εμπρός να είναι το θέμα. Εμπρός 12,5 λάδι, λίγο παραπάνω (δεν θυμάμαι τώρα πόσο 50μλ νομίζω) και προσθήκη 1 πόντου. Το έφερε ο μαστοράκος ακριβώς με το πίσω. Ξαναμιλάμε.

Εμένα είναι του 07', και ενώ έχει μόλις 18000km. τερματίζει μπροστά και κοπανάει με το παραμικρό. Από την αρχή είχε κακό μπροστινό. Οταν λες προσθήκη ενός πόντου εννοείς αποστάτη; Aftermarket ελατήρια δεν υπάρχουν;

kostas_1100gs
12/07/2020, 18:51
Εμένα είναι του 07', και ενώ έχει μόλις 18000km. τερματίζει μπροστά και κοπανάει με το παραμικρό. Από την αρχή είχε κακό μπροστινό. Οταν λες προσθήκη ενός πόντου εννοείς αποστάτη; Aftermarket ελατήρια δεν υπάρχουν;

Ναι, υπάρχουν, αλλά το χρειαζόμουν και έτσι έκοψε από άλλο ελατήριο. Το έφερε μια χαρά. Κάνε το μπροστινό και βλέπεις για πίσω. Πίσω εμένα είναι βράχος. Ακόμη να έχεις υπ όψιν σου το γρανάζι της 3ης. Από βαφή κακή βουίζει.

liospi
13/07/2020, 09:04
μίλησα με τα ανταλλακτικά της suzuki και μου είπαν 171€ το ένα :eek:
και η επόμενη λύση ήταν του 50αρικου το ζεύγος
ξέρετε κάποιο κατάστημα που να φέρνει ΚΥΒ; τα πίσω ακόμη την παλεύουν, δεν έχουν γίνει σουμιές, γιατί ούτε χλμ πολλά του κάνω ούτε βάρος κουβαλάω
βέβαια μετά από 12 χρόνια και 80Κ χλμ. λογικό να μην έχουν την ίδια απόδοση

Panos76
13/07/2020, 09:39
μίλησα με τα ανταλλακτικά της suzuki και μου είπαν 171€ το ένα :eek:


:eek: και θεωρούσα του cub πανάκριβα που έχουν 110€ το ένα.

Να ρωτούσες stelpet κλπ για Kyb;

kostas_1100gs
13/07/2020, 09:39
μίλησα με τα ανταλλακτικά της suzuki και μου είπαν 171€ το ένα :eek:
και η επόμενη λύση ήταν του 50αρικου το ζεύγος
ξέρετε κάποιο κατάστημα που να φέρνει ΚΥΒ; τα πίσω ακόμη την παλεύουν, δεν έχουν γίνει σουμιές, γιατί ούτε χλμ πολλά του κάνω ούτε βάρος κουβαλάω
βέβαια μετά από 12 χρόνια και 80Κ χλμ. λογικό να μην έχουν την ίδια απόδοση

Για τα πίσω λες 171ε? Μα λες την παλεύουν, δες τα εμπρός.

o_gavros
13/07/2020, 13:08
μίλησα με τα ανταλλακτικά της suzuki και μου είπαν 171€ το ένα :eek:
και η επόμενη λύση ήταν του 50αρικου το ζεύγος
ξέρετε κάποιο κατάστημα που να φέρνει ΚΥΒ; τα πίσω ακόμη την παλεύουν, δεν έχουν γίνει σουμιές, γιατί ούτε χλμ πολλά του κάνω ούτε βάρος κουβαλάω
βέβαια μετά από 12 χρόνια και 80Κ χλμ. λογικό να μην έχουν την ίδια απόδοση

ΟΠΕΛ ΜΕ ΠΟΣΟ;;;;
Δεν πάνε καλά...δεν πάνε καθόλου καλά...

Τα ΚΥΒ (αέρος-λαδιου) που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, τα είχα πάρει από ένα μαγαζάκι στην Πέτρου Ράλλη κοντά στο Περιβολάκι.ηταν ένας γεράκος εκεί και ήταν γνωστό μαγαζί στις γειτονιές του Πειραιά. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
Ψάξουν πάντως, τώρα λίγο πολύ όλοι εμφανίζονται στο ίντερνετ έστω και με ένα τηλέφωνο αντί σελίδας.

sapila racing
13/07/2020, 13:25
μίλησα με τα ανταλλακτικά της suzuki και μου είπαν 171€ το ένα :eek:
και η επόμενη λύση ήταν του 50αρικου το ζεύγος
ξέρετε κάποιο κατάστημα που να φέρνει ΚΥΒ; τα πίσω ακόμη την παλεύουν, δεν έχουν γίνει σουμιές, γιατί ούτε χλμ πολλά του κάνω ούτε βάρος κουβαλάω
βέβαια μετά από 12 χρόνια και 80Κ χλμ. λογικό να μην έχουν την ίδια απόδοση


ΟΠΕΛ ΜΕ ΠΟΣΟ;;;;
Δεν πάνε καλά...δεν πάνε καθόλου καλά...

Τα ΚΥΒ (αέρος-λαδιου) που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, τα είχα πάρει από ένα μαγαζάκι στην Πέτρου Ράλλη κοντά στο Περιβολάκι.ηταν ένας γεράκος εκεί και ήταν γνωστό μαγαζί στις γειτονιές του Πειραιά. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
Ψάξουν πάντως, τώρα λίγο πολύ όλοι εμφανίζονται στο ίντερνετ έστω και με ένα τηλέφωνο αντί σελίδας.

Με τα νέα δεδομένα αναθεωρώ και πάλι και επανέρχομαι στην αρχική μου άποψη! :D

171 Ευρω το ένα δηλαδή 340 για τα αμορτισέρ παπιού?
Με αυτα τα χρήματα παίρνεις 3 φορές καλύτερα σε after market.

Panos76
13/07/2020, 14:27
171 Ευρω το ένα δηλαδή 340 για τα αμορτισέρ παπιού?


Δεν τα αλλάζει στο αμάξι καλύτερα; :bawl:

dankannn
13/07/2020, 14:28
Οριστε φιλε μου , μετρα απλα τα δικα σου και αγορασε ενα ζευγαρι
ΚΥΒ , μια χαρα ειναι

https://www.stelpet.gr/Search/?Language=el&queryString=%CE%91%CE%9C%CE%9F%CE%A1%CE%A4%CE%99%CE%A3%CE%95%CE%A1%20%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A9%20KYB&ProductsPage=1

alexrokas97
13/07/2020, 20:27
Καλησπέρα...
έχω στην κατοχή μου ένα suzuki address εδώ και 12 χρόνια
έχει περίπου 80.000 και είναι καλοδουλεμένο/συντηρημένο
ακόμη το πηγαίνω σε εξουσιοδοτημένο για service επειδή:
-δεν έχω καθόλου συνεργείο στην γειτονιά μου ενώ της suzuki είναι κοντά στη δουλειά μου
-δεν ξέρω/δεν έχω ακούσει κανέναν μηχανικό που να κάνει αντίστοιχη δουλειά, να είναι φθηνότερος και να με βολεύει σαν περιοχή

στο θέμα μου τώρα
λέω να αλλάξω τις πίσω αναρτήσεις. γενικά το μηχανάκι το έχω σπίτι - δουλειά, δουλειά - σπίτι
χωρίς φορτώματα και διπλοκάβαλο σπάνια (όποτε χρειάζεται να πάω με την γυναίκα κανένα κέντρο κ.λπ.)

εάν τις αλλάξω τι να βάλω; δεν θέλω σε 2 χρόνια να γίνει σουμιές το παπί. εάν μπω στην διαδικασία να αλλάξω να έκανα και μπροστά ελατήρια/λάδι;
με τα μαμά είμαι γενικά ευχαριστημένος, ίσως τα μπροστινά να τα ήθελα πιο σκληρά γιατί εάν πατήσω φρένο «πανικού» τερματίζουν

ακούω γνώμες - εμπειρίες κ.λπ.

καλα ειναι και τα kawata εγω τα εχω περιπου 5 χρονια και ειναι σαν καινουργια (μενω κερκυρα φουλ στιν λακουβα)

CuckooDestroyer
18/07/2020, 05:02
Οριστε φιλε μου , μετρα απλα τα δικα σου και αγορασε ενα ζευγαρι
ΚΥΒ , μια χαρα ειναι

https://www.stelpet.gr/Search/?Language=el&queryString=%CE%91%CE%9C%CE%9F%CE%A1%CE%A4%CE%99%CE%A3%CE%95%CE%A1%20%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A9%20KYB&ProductsPage=1

Αυτά τα kayaba γενικά ισχύει ότι είναι τα καλύτερα αμορτισέρ για παπί?Έχει τέτοια από μαμά νομίζω το modenas kristar και πραγματικά ανέβηκα σε ένα ενός φίλου και ήταν ΥΠΈΡΟΧΑ , έχω ένα καινούργιο παπί και με το δικό μου μπορώ να φτιάξω φραπέ. Περνώντας από την ίδια διαδρομή , το άλλο με τις kayaba πραγματικά ήταν λες και ο δρόμος είναι ίσιος , να πετάξω και εγώ ένα ζευγάρι τέτοιες;Το θέμα μου όμως είναι , με τις μπροστινές τι μπορώ να κάνω;Αν αλλάξω λάδια και ελατήρια θα είναι οκ η είναι πιο περίπλοκο το θέμα;

dankannn
18/07/2020, 10:39
Αυτά τα kayaba γενικά ισχύει ότι είναι τα καλύτερα αμορτισέρ για παπί?Έχει τέτοια από μαμά νομίζω το modenas kristar και πραγματικά ανέβηκα σε ένα ενός φίλου και ήταν ΥΠΈΡΟΧΑ , έχω ένα καινούργιο παπί και με το δικό μου μπορώ να φτιάξω φραπέ. Περνώντας από την ίδια διαδρομή , το άλλο με τις kayaba πραγματικά ήταν λες και ο δρόμος είναι ίσιος , να πετάξω και εγώ ένα ζευγάρι τέτοιες;Το θέμα μου όμως είναι , με τις μπροστινές τι μπορώ να κάνω;Αν αλλάξω λάδια και ελατήρια θα είναι οκ η είναι πιο περίπλοκο το θέμα;

Ειναι καλα και μπορεις να ρυθμισεις το ελατηριο στα περισοτερα απο αυτα της ΚΥΒ , για μπροστα μονο ελατηρια και λαδια.
Εκτος και εχεις κανα crypton και βαλεις κανα ohlins , αλλα νομιζω οτι δεν αξιζει για παπι

CuckooDestroyer
18/07/2020, 18:32
Ειναι καλα και μπορεις να ρυθμισεις το ελατηριο στα περισοτερα απο αυτα της ΚΥΒ , για μπροστα μονο ελατηρια και λαδια.
Εκτος και εχεις κανα crypton και βαλεις κανα ohlins , αλλα νομιζω οτι δεν αξιζει για παπι

Σε κινέζικο θα φτιάξει η ανάρτηση μπροστά με αλλαγή λαδιών ελατηρίων η δεν αξίζει;Δεν ξέρω αν ρωτάω βλακείες αλλά δεν ξέρω από αυτά

Δλδ το θέμα είναι μόνο τα αναλώσιμα της και όχι η ανάρτηση αυτή καθ' αυτή?

Tallyban
18/07/2020, 20:08
Θυμάμαι από τη δεκαετία 90,η καγιαμπα στο μοντέλο της για το C50Z(το 6βολτο)είχε θυσιάσει τη ρύθμιση προφορτισης για να γίνει μακρύτερο το ελατήριο.Μεγαλη η διαφορά στην άνεση ακόμα και δικαβαλο.