PDA

View Full Version : Yamaha TW 200cc αλλαγή "μαμίσιο" καρμπυρατέρ . Βοήθεια στην εύρεση καινούργιου.



vasilis26
09/07/2020, 23:24
Παιδιά καλησπέρα σας !

Έχω στην κατοχή μου μια yamaha tw 200cc μοντέλο του '89. Το καρμπυρατέρ έχει τα θεματάκια του καθώς μετά από κανά 5 λεπτό το μηχανάκι σβήνει ενώ μου έχει ζεσταθεί παράλληλα πάρα πολύ έντονα ( στο ρελαντί ) . Ψάχνω να αντικαταστήσω το καρμπυρατέρ με ένα καινούριο αλλά παρατήρησα πως ειναι δυσκολο να βρω ενα ίδιο ή πάρομοιο. ( Εχει 2 ντιζες το καρμπυρατερ το ενα ειναι επιστροφής ) .

Έχω πελαγώσει , σπάει το κεφάλι μου να βρω μια λύση και εχω απελπιστεί. Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας , μια γνώμη . Τελος να αναφερω πως η μεμβράνη υποπίεσης εχει μια μικρη εσοχη . 419570 419571 419572

ΤάκηςΜπ
10/07/2020, 01:08
Είναι καθαρισμένο,ρυθμισμένο και ζιγκλερωμένο σωστά; Γιατί θες να το αλλάξεις;

toyar
10/07/2020, 05:39
το καρμπυρατερ δεν υπαρχει λογος να αλλαχθει
πιθανον το θεμα ειναι αλλου
ισως σκισμενο κολλαρο εισαγωγης

vasilis26
10/07/2020, 07:57
Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας .

Θα σας πω την ιστορία του συγκεκριμένου. Το μηχανάκι του είχα πάρει από έναν ιδιώτη.. ήταν μέσα στα λάδια ( ο κινητήρας ) και στην μπιχλα. Μύριζε βενζίνη και γενικά δεν ήταν σε καλή κατάσταση.. Όταν έγινε η μεταβίβαση και το πήγα σπίτι μου στο ρελαντί έσβηνε , και έπρεπε να το μαρσαρω σε κάθε φανάρι για να μην σβήσει. Σκέφτηκα πως θα φτιαχτούν μιας και θα αλλάξω τις φλαντζες από κινητήρα , θα καθαριστούν και γενικά θα το προσέξω όπου μπορώ..

Άλλαξα λοιπόν φλάντζες κεφαλής , Κάρτερ , κόμπλερ μίζας και γενικά ασχολήθηκα για να το κάνω καινούργιο όσο μπορώ και οικονομικά. Όταν ήρθε η στιγμή να την ξεκινήσω με το καρμπυρατέρ να έχει ανοιχτεί 2 φορές και καθαριστεί ανελέητα , η μηχανή ζεσταινοταν στα 5-8 λεπτά σε ρελαντί φάση και εσβηνε κάνοντας ένα " τσαφ " θόρυβο. Το ανέφερα στον μάστορα και είδαμε μαζί το μπουζί όπου ήταν πιο μαύρο κι από την νύχτα...

Έτσι λοιπόν μου είπε πως έχει πολύ μείγμα και πώς πρέπει να κατεβάσει την βελόνα του σλάιντ για να μην μπαίνει τόσο μίγμα βενιζνης..

Έτσι κι έγινε , και από τότε μέχρι τώρα το μηχανάκι σβήνει μετά από 40 λεπτά και ψιλό καθυστερεί να ζεσταθεί όσο στην αρχή . Αλλά δεν δουλευουν σωστά οι χρόνοι ( είναι ρυθμισμένο για να δουλευει σωστά ) , έχει αρρυθμίες κιόλας μια ακούγεται ψηλά και μετά από λίγο κατεβαίνουν οι στροφές και σβήνει . Τέλος όταν το ανοίγω το γκάζι για προσπέραση ή για να το τρέξω λίγο μου κάνει λίγο σαν φρένο σαν να μην έχει ιπποδύναμη και ζοριζεται ενώ πριν να Μ κατεβάσει το σλάιντ δεν το έκανε. Η μεμβράνη υποπίεσης η αλήθεια είναι πως είναι λίγο σκισμένη .. λέτε να παίζει αυτό ρόλο σε όλο αυτό το πρβολημα ; Ή ένα μέρος θα φτιάξει;

Για αυτό και ψσνψω ένα νέο καρμπυρατέρ.. να ησυχάσω πια.

StarSailor
10/07/2020, 08:44
Δεν υπάρχει λόγος αν το αλλάξεις. Στη θέση σου θα έκανα τα εξής:

1. Αφού έκανες καθαρισμό κάνε και μια ανακατασκευή στο καρμπυρατέρ με ένα κιτάκι σαν και αυτό (https://www.amazon.com/0201-310-Carburetor-Rebuild-Yamaha-Trailway/dp/B07GXYVNF4) και άλληξε οπωσδήποτε τη μεμβράνη
2. Καινούργιο φίλτρο αέρα
3. Καινούργια μπουζί
4. Ρύθμιση βαλβίδων
5. Αντικατάσταση φίλτρου βενζίνης (αν έχει)

Αφού τα κάνεις αυτά, δες πως πάει και το ρυθμίζεις ανάλογα. Αν δούλευε κάποια στιγμή στο παρελθόν σωστά το μηχανάκι, λογικά δεν χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις ζιγκλέρ, θέση στη βελόνα κλπ αλλά μάλλον θα χρειαστεί ρύθμιση μίγματος στο ρελαντί

vasilis26
10/07/2020, 08:54
Ο μηχανικός μου είπε πως η βελόνα του σλάιντ είναι άριστη αν όχι αρκετά καλή. Οι βαλβίδες έχουν ρυθμιστεί και το φίλτρο αέρος το ίδιο.. Έκανα πριν μέρες και μια άλλη πατέντα. Δανειστηκα από ένα άλλο μηχανάκι , ίδιο μοντέλο yamaha tw αλλά 125 κυβικά το καρμπυρατέρ του. Το έβαλα στο δικό μου και δούλεψε η μηχανή μου άψογα..

GogosLux
10/07/2020, 10:24
Καλημερα,

Εγω εχω πάρει και χαρχαλεύω το 125 οποτε το καρμπυρατερ ειναι στα "αγαπημενα" μου θεματα.

Απο όσο έψαξα, αυτο που δείχνεις με το διπλο συρματόσχοινο ειναι σε μοντέλα μετα το 2001, εισαι σίγουρος οτι ειναι 89αρι?

Θα σου προτεινα να αγοράσεις ενα σετ μαμα εντόσθια και να το φτιάξεις.
Δεν ειναι φθηνα μιας και εμενα η βελονα γκαζιού, κατι ορινγκ με την κεντρική φλάντζα και το ζιγκλέρ πήγαν κανα 70αρι αλλα χθες που τα εβαλα ειναι αλλο μηχανάκι.
Αποδείχτηκε οτι ο προηγούμενος ειχε βαλει αλλο ζιγκλερ με πολλες τρουπες και εξου και η μεγαλη καταναλωση που είχε μετρημενο με αλλο ακριβώς ίδιο

Επίσης, για το δικο σου μοντελο καρμπ παιζουν πολλα ιμιτασιον απο ebay σε πολυ φθηνη τιμη αλλα δεν ξερω τι λένε.

vasilis26
10/07/2020, 11:45
Καλησπέρα συνάδελφε.

Κιτ για τα "εντοσθια" η yamaha τα εχει καταργήσει.. Στο λεω γιατι ρώτησα .. έχει διάφορα πχ για αέρα αλλά την κεντρική βελόνα ας πουμε δεν την εχει. Το μηχανακι ειναι του 89 σαν μοντελό με 1η αδεια το 91 αν θυμαμαι καλα.. Ιματασιον δεν θελω να βαλω σε ιαπωνικο μηχανακι.. Δηλαδη το σκεφτομαι πολυ.. Για μεταχειρισμενο το φοβαμαι.. μην πεσω στην ιδια λουμπα.. επισης η μεμβρανη υποπιεσης ειναι λιγο σκισμενη στις ραφες.. σκεφτομαι να το αλλαξω αλλα δεν ξερω αν θα καλυτερέψει

GogosLux
10/07/2020, 12:15
Καλησπέρα συνάδελφε.

Κιτ για τα "εντοσθια" η yamaha τα εχει καταργήσει.. Στο λεω γιατι ρώτησα .. έχει διάφορα πχ για αέρα αλλά την κεντρική βελόνα ας πουμε δεν την εχει. Το μηχανακι ειναι του 89 σαν μοντελό με 1η αδεια το 91 αν θυμαμαι καλα.. Ιματασιον δεν θελω να βαλω σε ιαπωνικο μηχανακι.. Δηλαδη το σκεφτομαι πολυ.. Για μεταχειρισμενο το φοβαμαι.. μην πεσω στην ιδια λουμπα.. επισης η μεμβρανη υποπιεσης ειναι λιγο σκισμενη στις ραφες.. σκεφτομαι να το αλλαξω αλλα δεν ξερω αν θα καλυτερέψει


Δες απο εδω που τα εχουν ολα, φυσικα ειναι απο εξωτερικο:

https://www.dam-sport.net/kit-reparation-de-carburateur-tourmax-complet-yamaha-tw-125-h-1999-2000-tw-125-n-1999-2000.html

https://www.wemoto.com/bikes/yamaha/tw_125/99#opensection

https://www.cmsnl.com/

https://www.motorcyclespareparts.eu/en

Εγω ψωνισα τελικα τα μαμα απο το https://www.motorcyclespareparts.eu/en που ηταν φθηνοτερος σε σχεση με το cmsnl.com και τον εχω χρησιμοποιήσει και για αλλα μηχανακια.

Εχε υποψιν σου οτι απο οτι εχω καταλάβει το TW200 δεν ηρθε επισημα ευρώπη, μονο το TW125 και για αυτο σε αναζητηση βγαζει πολυ αμερική.

vasilis26
10/07/2020, 12:25
Nαι ειναι εισαγωγή το μηχανάκι.. Το χω καταλαβει :P

Βρηκα αυτα τα 2 καρμπυρατερ.

https://www.amazon.com/Mikuni-Round-Slide-Carburetor-VM24-512/dp/B00M9MN3AG

https://motorbiker-shop.de/Carburator-Mikuni-VM26-665

αλλά δεν γνωρίζω αν κάνουν για το 200αρι μου.. Το μαμα καρμπυρατερ ειναι 24 της μηχανης μου αλλα τα 2 συγκεκριμένα μηπως ειναι για 125 ή 160?

GogosLux
10/07/2020, 13:38
Γνωμη μου ειναι οτι η πιο ασφαλης λυση ειναι να παραγγελεις ολα τα μαμα εντοσθια απο το δικο σου καρμπ και να το ανακατασκευασεις.

Δες στα site που σου εστειλα και ειναι ευκολο.

Τα μαμα καρμπ πανε ακρυβα και μεταχειρω, οσο για τα αλλα που βαζεις μαλλον ειναι λαχείο.

stefanos
10/07/2020, 19:39
Η μεμβράνη υποπίεσης η αλήθεια είναι πως είναι λίγο σκισμένη .. λέτε να παίζει αυτό ρόλο σε όλο αυτό το πρβολημα ; Ή ένα μέρος θα φτιάξει;
.

Μηχανικό μοιάζει.
Δεν έχει και πολλά να χαλάσουν.
Μιλάμε για την μεμβράνη της φωτογραφίας?
Και έχει και ένα ελατήριο από πίσω και πατάει σε ένα μπρούτζινο παπαράκι που από πίσω έχει ένα άλλο ελατήριο?
Όλο και κάποιο ρόλο θα παίζει αλλιώς δεν θα το βάζαν.
Συγκεκριμένα είναι για να κάνει πλουσιότερο το μείγμα και να μην "σκάει" η εξάτμιση στο κλείσιμο του γκαζιού.
"Διαβάζει" την υποπίεση στην εισαγωγή από το σωληνάκι και όταν αυτή γίνει μεγάλη το διάφραγμα πιέζει το χοντρό ελατήριο
και επιτρέπει στο μπρούτζινο παπαράκι να μετακινηθεί με την βοήθεια του λεπτού ελατηρίου και να αποκαλύψει μια επιπλέον δίοδο βενζίνης να κλείσει τον "αέρα" στο κύκλωμα του ρελαντί.
Όπως καταλαβαίνεις λίγο σκισμένη, λίγο βρώμικο, λίγο να κολλήσει κάτι,λίγο να στραβώσει και δεν δουλεύουν σωστά τα ρημάδια.
Κατά τα άλλα ότι λένε οι από πάνω.

vasilis26
13/07/2020, 21:10
Λοιπον παιδια σημερα πηγα σε ενα μαγαζι με μεταχειρισμένα και βρηκα ένα ΙΔΙΟ καρμπυρατερ της ιδιας χρονιας .. Εβγαλα το δικο μου ( αυτο των φωτογραφιών ) και τοποθέτησα το καρμπυρατερ του μαγαζιου με την προοπτική πως αν δουλευει και ειναι μια χαρα να το αγοράσω..

Δυστυχώς μετά λύπης μου σας ενημερώνω πως τα ίδια συμπτώματα είχε πάλι η μηχανή μου.. Δηλαδή.. Ζεστάθηκε στο 25' και μου έσβησε.. Καμιά διαφορά με το δικο μου καρμπυρατερ , ίσως - ίσως οι στροφές ήταν πιο ήπιες άλλα σε απειροελάχιστο βαθμό ( δούλευε δλδ πιο ήρεμα ) . Όπως σας εγραψα μου εσβησε και το μπουζί παλι μαυρο ( να σημειωσω πως οταν εβαλα το καρμπυρατερ του μαγαζιου εβαλα και καινουριο μπουζι για να ειμαι σιγουρος οτι δεν φταιει το προηγουμενο που ειχα..)

Τι να κανω; Μαλλον σκεφτομαι να το παω στην Yamaha... :cry: θα μου πιασουν καλα τον :a49: ..

Για οσους δεν εχουν καταλαβει τι προβλημα εχω : -1)Ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα ο κινητήρας 2)Μου σβήνει η μηχανή από 7' έως 30 ώρα. 3)Κι όταν προσπαθώ αμέσως να το βάλω μπροστά δεν παίρνει , πρέπει να κρυώσει λίγο. 4)Το μπουζί βγαίνει μαύρο..

Σκέφτομαι , κάνω υποθέσεις μήπως φταίει κάτι σε
-Ανορθωτή
-Χρονισμός ηλεκτρονικής
-Σπίθα απο το μπουζι ( το εχω τσεκαρει και οταν ειναι κρυο και οταν ειναι ζεστο βγαζει μια χαρα σπιθα )
-Ρυθμιση βαλβιδων ( εχουν ρυθμιστεί )
-Εισαγωγη καρμπυρατερ ( καποιο συνεργειο που ειπε πως τραβαει αερα αν δεν ειναι καλα εφαπτόμενο ) . Το τσεκαρα και ειναι μια χαρα γιατι το ξεβίδωσα και το ξαναέβαλα με κόλλα κιόλας.
-Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω..

ΥΓ: Δεν μπορω να φανταστώ ότι 2/2 καρμπυρατέρ έχουν θέμα , σβήνει η μηχανή και μαυρίζει το μπουζί. Παιδια μια βοηθεια!

doctoras
13/07/2020, 21:24
Υπάρχει περίπτωση να ειναι αρυθμιστο ή doa και το δευτερο καρμπ που τσεκαρες
Το πλούσιο μίγμα εχει σχεση με το καρμπ και την ρύθμιση του. Ρύθμιση με το manual με το μαμα ζιγκλερ και ολο το κιτ των orings καινούργια.
Αν εισαι σιγουρος οτι εχεις παει by the book στα παραπανω, τοτε πας σε εισαγωγη(νεο φιλτρο), βουλωμενη εξαγωγη(καθαρισμα), βουλωμενη εξαερωση ρεζερβουαρ, πηνία, ανορθωτης ποιοτικα ρευματα(by the book ποσες στροφες τι ταση).
Το μηχανακι ειναι ευκολο τεχνολογικα μονοκυλινδρο αερο, βρες ενα καλο μαστορι πεσε πανω απο το κεφαλι του και πηγαίνετε βημα-βημα.

Το μανιουλ το εχεις?
Αν οχι τσέκαρε παρακατω(διόρθωση)
https://www.manualslib.com/manual/871860/Yamaha-Tw200-E.html?page=9#manual

alexis72
13/07/2020, 21:48
δείχνει μάλλον πλούσιο μίγμα ...αφού το μπουζί γίνεται πίσσα σε λίγη ωρα ,μήπως σου κοκκινίζει και ο λαιμός τής εξάτμισης σε 3-4 λεπτά ? (αυτό θα το δείς σε απόλυτο σκοτάδι ),
να βρείς το manual κ να ρυθμίσεις ακριβώς οτι γράφει για την βίδα που ρυθμίζεις το μίγμα αέρα ,για το serow 225 το δικό μου ,ειναι ακριβώς 2 στροφές απο το τέρμα , για αρχή βάλτο κ εσύ στίς 2 στροφές απο το τέρμα κ δοκίμασέ το ,στο manual το βρίσκεις σαν pilot screw set ,πιστεύω να ξέρεις να το βιδώσεις τέρμα κ μετά να ξεβιδώσεις 2 στροφές απο το τέλος ,εκτός αν γράφει το manual 2.5 στροφές η κάποια αλλη τιμή ,στο 6 post ,γράφεις οτι εβαλες καρμ/τέρ απο tw 125 κ δούλεψε αψογα οπως γράφεις ,οπότε φταίει το καρμ/τέρ σου αποκλειστικά, υπάρχει περίπτωση να εχει πάνω απο την βίδα που ρυθμίζεις το μίγμα αέρα μία τάπα ,πρέπει πρώτα να την αφαιρέσεις προσεκτικά για να μπορεί να μπεί η μύτη τού κατσαβιδιού για να την γυρίσεις ,αν δέν ξέρεις απο αυτά ΜΗΝ αχοληθείς εσύ αλλά πήγαινε σε μάστορα η σε φιλικό σου ατομο που να πιάνουν τα χέρια του .

toyar
14/07/2020, 02:19
Όταν σβήσει και δεν παίρνει σπινθήρα έχει;

stefanos
14/07/2020, 08:38
Όταν σβήνει έχει βενζίνη το μπόλ του καρμπιρατέρ?
Μπορεί να θέλει καθάρισμα η σίτα στο ρουμπινέτο του ντεπόζιτου ή να μην παίρνει αέρα η τάπα...

StarSailor
14/07/2020, 08:52
Τι να κανω; Μαλλον σκεφτομαι να το παω στην Yamaha... :cry: θα μου πιασουν καλα τον :a49: ..

Για οσους δεν εχουν καταλαβει τι προβλημα εχω : -1)Ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα ο κινητήρας 2)Μου σβήνει η μηχανή από 7' έως 30 ώρα. 3)Κι όταν προσπαθώ αμέσως να το βάλω μπροστά δεν παίρνει , πρέπει να κρυώσει λίγο. 4)Το μπουζί βγαίνει μαύρο..



Πάντως τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι 100% πλούσιο μίγμα. Δεν χρειάζεται να το πας στη Yamaha σώνει και καλά, έναν καλό old school μάστορα να ξέρει από καρμπυρατέρ θες. Πάντως μην αποκλείεις ότι και το 2ο καρμπυρατέρ να είναι αρύθμιστο.

vasilis26
16/07/2020, 10:31
Ναι το εχω κοιταξει , εχει σπινθηρα. Στο φιλτρο βενζινης που εχω κοιταξει οι 8 στις 10 φορες ειναι γεματο απο βενζινα . Εναν μαστορα ψαχνω καλο αλλα δυστυχως εχουμε πηξει στος χαβαλεδες.. 5 συνεργεια εχω αλλαξει για το προβλημα αυτο και ολοι σφυριζουν..

toyar
16/07/2020, 10:42
Βεβαιώσου ότι είναι καθαρή κάθε δίοδος στο σώμα του καρμπυρατέρ και ότι λειτουργεί σωστά το τσοκ. Από όσο ξέρω σε αυτά το τσοκ εμπλουτίζει το μίγμα οπότε αν δεν σφραγίζει σωστά δουλεύεις συνέχεια πλουσιος

vasilis26
16/07/2020, 14:14
Το πήγα στην Yamaha και μου είπαν πως η συμπίεση , και οι βαλβίδες είναι μια χαρά. Όσον αφορα το καρμπυρατέρ εφόσον έβαλα πάνω άλλο ίδιο και είχε τα ίδια συμπτώματα ( σβήσιμο , μαύρο μπουζί , ζέστη στον κινητήρα ) θεωρεί πως είναι τα ρεύματα.. Γιατί όταν χαμηλώνουν οι στροφές του καρμπυρατέρ μου είπε χαμηλώνουν και τα βανς ( ; ) , το ρεύμα της μηχανής πέφτει. Οπότε να κοιτάξω στον προηγούμενο ηλεκτρολόγο που το πήγα να δει.

vasilis26
17/07/2020, 15:03
Θεμα ρευματος δεν υπαρχει.. την πηγα ξανα στον ηλεκτρολογο.. Σκεφτομαι ισως σε καποιο συνεργειο μοτο να μου διαγνώσουν την μηχανη με δυναμόμετρο ( σωστα το λεω; ) Ποια ειναι η αποψη σας πανω σε αυτο;

OldMan
17/07/2020, 15:44
χαμηλώνουν και τα βανς ( ; ) ,

Για τα παπουτσια λες..???

stefanos
17/07/2020, 19:44
Θεμα ρευματος δεν υπαρχει.. την πηγα ξανα στον ηλεκτρολογο.. Σκεφτομαι ισως σε καποιο συνεργειο μοτο να μου διαγνώσουν την μηχανη με δυναμόμετρο ( σωστα το λεω; ) Ποια ειναι η αποψη σας πανω σε αυτο;

Δηλαδή ο ηλεκτρολόγος την έβαλε μπροστά και μόλις έσβησε μετά από 20 την μέτρησε και είδε οτι είναι οκ?

toyar
17/07/2020, 19:52
Υπάρχουν δύο πιθανοτητες
Η δουλεύει φουλ πλούσιο και κάποια στιγμή την ακούει το μπουζί
Η όταν ζεσταθεί βραχυκυκλωνουν τα πηνία η το μάτι και σβήνει από σπινθηρα

toyar
17/07/2020, 20:13
Το μαύρο μπουζί και οι αρυθμιες δείχνουν προς το καρμπυρατερ

vasilis26
18/07/2020, 01:22
Όταν σβήσει ενώ έχει ζεσταθεί βγάζω την μπουζοπιπα και το καλώδιο του πολλαπλασιαστή το φέρνω κοντα ( 3 εκατοστά απόσταση) στο μπουζι και πατάω μίζα. Η σπίθα που βγάζει είναι από πολύ καλή έως δυνατή.

Για το μάτι το έχω σκεφτεί κι εγώ.. Αλλά όταν είναι στο ρελαντί ανοιχτό κάποια στιγμή ζεσταίνεται και εκεί που το καρμπυρατέρ δουλευει ψηλά , απότομα πέφτουν οι στροφές του καρμπυρατέρ δουλευει πιο ήσυχα κι μετά από 10 με 15 δευτερόλεπτα ακούγεται ένα τσαφ από καρμπυρατέρ και σβήνει . Μετά το μπουζί είναι μαύρο..

Η δυναμομετρηση και η καυσαερομετρηση αξίζουν να τα κάνω;

doctoras
18/07/2020, 08:47
δεν μετράς το χρονικό με μονιτορινκ σύνδεση αμπερόμετρο + βολτόμετρο, για να δεις σε αυτά τα 30sec τις διαφορές των ρευμάτων. Αν δεν φανεί καμία αλλαγή στα ρέυματα(πρίν σβήσει) απο την μια κατάσταση στην άλλη τότε προσανατολίζεσαι στην τροφοδοσία, αν δείς διαφορες μήπως τα πηνία ή ανορθωτής ή κάτι άλλο αποτυγχάνουν μετά απο "χ" χρονικό

vasilis26
18/07/2020, 11:22
Δυστυχως αυτα δεν τα γνωριζω.. Ενα βολτομετρο εχω κι αυτο δεν ξερω να το χρησιμοποιώ..

GogosLux
18/07/2020, 11:40
Κατ' εμε επικεντρώσου στο καρμπυρατερ.

Ανοιξε το και καθαρισε το καλα, αλλαξε τυχον φθαρμενα oring και κυρίως την βιδα του ρελαντί αν την εχει ακουσει.

Αν εχει γδαρσίοματα και εγκοπές, απο δική μου εμπειρία, βοηθάει πολύ να το λειάνεις με την χρήση γυαλόχαρτων.
Πιασε το στο ηλεκτρικό τρυπάνι και γυρνα το σε χαμηλες στροφές επανω σε γυαλόχαρτο ξεκινώντας απο χοντρο προς λεπτο (αυτονόητο).

Τελος, βρες απο φορουμ αμερικής που τα αγαπανε πολύ τις μαμα ρυθμίσεις.
Στο δικό μου η κατω βιδα ήταν 2,5 στροφές εξω απο τερμα βιδωμενη - σε οποιαδήποτε αλλη θεση απλα δεν πηγαινε καλα.

Απο εκει έσβηνε και εκεινη ειναι που ρυθμίζει ποσότητα καυσίμου, η βιδα του γκαζιου (ρελαντί) ρυθμίζει το ρελαντι και την αποκριση (μπακαλίστικα οπως το εκανα/εμαθα)

Χωρις να εισαι σιγουρος για το καρμπ ολα τα αλλα θα ειναι κοπος χωρις λογο.

vasilis26
18/07/2020, 12:49
Δεν εχω τα εργαλεια να τα κανω.. πρεπει να παω σε εναν καρμπιρατερίστα.. Πως εξηγεις το γεγονος ( το εχω γραψει και πιο πανω ) πως πηγα και δοκιμασα ενα ιδιο καρμπυρατερ απο μοτο ανταλλακτικων , το εβαλα πανω εκανα βολτα και ξανα τα ιδια.. μαυρισμα μπουζι και σβησιμο. Και πως εξηγεις το γεγονος πως εβαλα κι ενα αλλο καρμπυρατερ απο 125 της ιδιας μηχανης αλλα δεν μου εσβησε σε ρελαντι ( στο μισαωρο που το ειχα ) αλλα οταν κοιταξα το μπουζι το ειχε λιγο μαυρισει περιμετρικα. ;

GogosLux
18/07/2020, 13:30
Δεν εχω τα εργαλεια να τα κανω.. πρεπει να παω σε εναν καρμπιρατερίστα..

Το μονο εργαλειο που χρειαζεσαι ειναι ενα ισιο και ενα σταυροκατσάβιδο !


Πως εξηγεις το γεγονος ( το εχω γραψει και πιο πανω ) πως πηγα και δοκιμασα ενα ιδιο καρμπυρατερ απο μοτο ανταλλακτικων , το εβαλα πανω εκανα βολτα και ξανα τα ιδια.. μαυρισμα μπουζι και σβησιμο. Και πως εξηγεις το γεγονος πως εβαλα κι ενα αλλο καρμπυρατερ απο 125 της ιδιας μηχανης αλλα δεν μου εσβησε σε ρελαντι ( στο μισαωρο που το ειχα ) αλλα οταν κοιταξα το μπουζι το ειχε λιγο μαυρισει περιμετρικα. ;

Οτι ειναι η αποδειξη οτι το προβλημα σου ειναι το καρμπυρατερ :winka:

Σοβαρα, περιμενεις ενα μεταχειρω καρμπυρατερ απο τα μεταχειρισμενα αμφιβολου ποιοτητας και εσωτερικής κατάστασης να δουλεψει σωστα με το που το βαλεις ???
Το γκαζον του γειτονα δεν ειναι παντα πιο πρασινο :D

Επισης το καρμπ του 200 δεν ειναι ακριβως το ιδιο με το 125 + δεν ξερεις τι μαιμουδια εχει κανει ο καθενας.
Εγω οταν το ανοιξα ειδα οτι ο προηγουμενος ειχε βαλει αλλο τσετ με πολλες τρυπες ενω το μαμα δεν ειχε τρυπες.
Αποτελεσμα να εχει μεγαλη καταναλωση και να μην μπορει να ρυθμιστει σωστα.

Αν θες να κανεις δουλεια και να μην παιδευεσαι πηγαινε παρε ενα καρμπ cleaner, ανοιξε το σιγα σιγα και καθάρισε το και δες τι φθορες εχει.
Μπες στο site που σου εδωσα, ή σε αλλο, και παραγγειλε τα μαμα εντοσθια που θα δεις οτι εχουν προβλημα (κανα 70αρι και καθαρισες ή το κιτ που σου εβαλε με 30+ ευρώπουλα).

argiris34
18/07/2020, 17:12
Τα συμοτωματα σου ειναι λιγο αντιθτα... Ο ζεστος κινητηρας και το τσαφ δειχνουν φτωχο μιγμα το μαυρο μπουζι πλουσιο οποτε λεω να δοκιμασεις το εξης παρε ενα καινούργιο μπουζι βαλτο πανω βαλε μπροστα και πριν αρχισει τα τρελά βγαλτο και δες το χρωμα αν ειναι μαυρο πολυ {βρες μια φωτο πως διαβαζουμε μπουζι απο το νετ} εισαι πλουσιος στο ρελαντι αρα μαλλον το pilot jet οπως θα το βρεις στο μανουαλ ειναι μεγαλο για το σβησιμο μπορει το mai jet να ειναι μικρο ή βουλομενο αλλα πρι απο ολα αυτα βγαλε την βιδα του αερα δες αν ειναι σε καλη κατασταση χωρίς γδαρσιματα σκαλοπατια αν ναι πηγαινε σε ενα ανταλλακτικαδικο μαζι με την βιδα να σου δωσουν μια που ταιριαζει μην αγχεσαι που θα ειναι ιμιτασιον αν ειναι το προβλημα σου εκει αγοραζεις μια οριτζιναλ αργοτερα
Αυτα τα ολιγα για αρχη και σορρυ για την μορφοποιησξ του κειμενου ειμαι απο κινητο

vasilis26
19/07/2020, 17:50
Γεια σας και παλι παιδια. Προσπάθησα να τραβηξω ορισμενες φωτογραφιες και 3 βιντεο για να σας δωσω να καταλάβετε παραπάνω. Λοιπόν στην φωτογραφια των 2 μπουζί έχουμε το παλιό και το καινούριο. Το παλιό όπως βλέπεται είναι μαύρο ( έτσι το κάνει μετά από 5 λεπτά ) και θα τοποθετήσω το καινούριο όπου και θα το ξαναβγάλω πριν μου σβήσει το μηχανάκι από μόνο του ( δηλαδή πριν μου κάνει τα τρελά του με τις αρρυθμίες στροφών)

419773


Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε το καινούριο μπουζί όπου το έβγαλα μετά από 1,5 λεπτό περίπου ( πριν δηλαδή μου κάνει νούμερα το καρμπυρατέρ)

419774


Στην 3η εικόνα και τελευταία είναι το καινούριο μπουζί που το έχω αφήσει μέχρι να σβήσει η μηχανή μου ( στο ρελαντί πάντα - δηλαδή έσβησε μετά από 6-7 λεπτά )

419775

vasilis26
19/07/2020, 17:56
Τώρα προχωράμε στα 3 βίντεο.

1. https://www.youtube.com/watch?v=5ZPBkfRNEMo

Το βίντεο τραβήχτηκε πάνω από 2 λεπτά απλά το έχω κόψει για λόγους οικονομίας χρόνου . Αν ακούσετε λειτουργεί σε ψηλές στροφές και γρήγορα. Παρατηρείστε πως από το 00:01 έως το 00:03 περίπου λειτουργεί πιο χαμηλά . Μετά αυξάνει τις στροφές του.

2. https://www.youtube.com/watch?v=T0EA0_QzJNQ

Στο 2ο βιντεο θα δείτε ( κι αυτό το έχω κόψει ) το λεγόμενο "τσαφ" που μου σβήνει ο κινητήρας από μόνος του. Βενζίνη το φίλτρο βενζίνης έχει μέσα μέχρι πάνω σχεδόν.

3. https://www.youtube.com/watch?v=iWjykR5ppCk

Στο 3ο και τελευταίο βίντεο κάνω μια δοκιμή της σπίθας από το μπουζί και την μπουζοπίπα ενώ έχει ζεσταθεί ο κινητήρας. Έχει ικανοποιητική σπίθα ( ίσως να μην φαίνεται τόσο καλή γιατί είναι και το φως της ημέρας )

Αυτα παιδια , περιμένω τα σχολια σας και την βοηθεια σας.

gasto
19/07/2020, 23:36
οταν σβησει περιμενεις απλα να κρυωσει και υστερα ξαναπερνει?εχεις δοκιμασει να ψεκασεις σπρει καρμπ να δεις αν ρουφαει απο καπου αερα?
τη λειτουργια του τσοκ την εχεις ελεγξει?

vasilis26
19/07/2020, 23:43
Όταν σβήσει κι είναι στα πρώτα του σβησιματα ( δηλαδή δεν έχει ζεσταθεί πολύ ο κινητήρας παίρνει με την 2-3 μίζα αλλά σβήνει αμέσως ή μετά από 10 δευτερόλεπτα). Όταν έχει ζεσταθεί αρκετά με βόλτα ( κι όχι στο ρελαντί μόνο ) δεν παίρνει αμέσως .. πρέπει να περάσουν 5 λεπτά σίγουρα. Αλλιώς με μανιβελα και επιτόπου μαρκάρισμα το γκάζι για να μην σβήσει .. όχι δεν το έχω δοκιμάσει αν και έχει καθαριστεί το καρμπ 2 φορές με σπρέι. Όταν λες την λειτουργία του τσοκ;δλδ τι να κάνω;

Kickstart
20/07/2020, 07:33
Βασίλη στο χουν πεί και πιο πίσω, θα το επαναλάβω να το κοιτάξεις προσεκτικα...κατι τέτοιες μαλακίες μου κανε και μενα ενα καβασακι που εχω, μολις ζεσταινόταν καλά στο βουνο μια ανέβαζε στροφές στο θεο μια επεφτε και έσβηνε με ενα μεγαλοπρεπες τσαφ...ειχα εξαντλήσει τα πάντα, έψαχνα εξατμιση, ηλεκτρικα, νερα, φίλτροκουτι αερα κτλ, έιχα κάνει ριμπιλντ (βελόνες, φλάντζες λαστιχάκια, παπαράκια κτλ) το καρμπ μέχρι και καινούργιο σκεφτόμουν να αγοράσω...

τελικά έτσι από έμπνευση άλλαξα τη λαστιχένια εισαγωγή του καρμπ, την οποία σημειώνω πως είχαμε ελέγξει και δεν έδειχνε να ρουφάει αέρα από κάπου, και δούλεψε.

ήταν τελείως ξερή (το μηχανάκι δουλεύει μόνο χώμα) και τα είχε τα χρονάκια της.

για δοκίμασε το...10-20 ευρώ είναι το ανταλλακτικό, σιγά το έξοδο στην τελική.

(σορι αν την έχεις αλλάξει ήδη και δεν το πρόσεξα σε προηγούμενα μνμ τα)

argiris34
20/07/2020, 08:26
Αυτο το μπουζι δειχνει πλουσιο μιγμα τσεκαρε το ζιγκλερ του ρελαντι pilot jet με το μανουαλ αν ειναι το σωστο

gasto
20/07/2020, 16:26
Παρε ενα σπρευ καρμπυρατερ ή και ενα φλογιστο αν εχεις.Βαλε μπροστα το μηχανακι και ψεκασε γυρω απο το καρμπυρατερ στα λαστιχα της εισαγωγης στο κυλινδρο στη βαση,στη κεφαλη.Προσεχε το φλογιστρο μη το εχεις αναμμενο απλα ανοιξε το να φευγει αεριο.Αν παρατηρησεις σκαμπανεβασματα στς στροφες απο καπου τραβαει αερα.
Σχετικα με το τσοκ δες αν λειτουργει σωστα.Με κρυο κινητηρα τραβα το τσοκ και βαλε μπροστα , θα πρεπει να κραταει ρελαντι πιο ψηλα,και οταν το κλεινεις να πεφτει σε νορμαλ στροφες.

alexis72
20/07/2020, 17:01
φίλε συγνώμη αλλά ΔΕΝ ξέρεις ουτε τα βασικά ....βρες ΠΡΩΤΑ το service manual τού tw200 ,
ποιός σού ειπε οτι μετράνε αν εχει σπινθήρα ετσι το μπουζι ?? (οπως δείχνεις στο 3 video )
α ) αυτό το μπουζί που δοκιμάζεις παίρνει οντως το δικό σου μοτο ,η απλώς το βρήκες επάνω οταν το αγόρσαες κ παίρνεις τον ιδιο τύπο μετά ?
β) βγάλε το μπουζί απο την θέση που μπαίνει ,μέτρα κατ αρχάς το διάκενο τής ακίδας ,αν ειναι σωστό κ αυτό που προτείνει για το μηχανάκι σου ,βάλε την μπουζοπίπα πάνω του κανονικά κ ακούμπησέ το ,το κάτω μέρος τού μπουζί σε ενα μεταλικό σημείο του μοτέρ π.χ. στίς ψύκτρες κ βάλε μπροστά να δείς αν βγάζει το μπουζί σου σωστό κ δυνατό σπινθήρα (φαίνεται πολύ καλά το βράδυ )
γ) εχεις πολύ πλούσιο μίγμα ,αυτό δείχνει το μαύρισμα στο μπουζί ,ανοιξε προσεκτικά το καρμ/τέρ στη μέση ,προσεκτικά με τίς βίδες γιατί χαλάνε πανεύκολα θέλει σωστό κατσαβίδι για τίς βίδες κ οχι οτι εχεις σπίτι σου ,καθάρισέ το εσωτερικά πολύ προσεκτικά με spray κ με πολύ λεπτά συρματάκια που να χωράνε στα ζιγκλέρ ,για μένα φταίνε η το set βίδας που ρυθμίζει το μίγμα με τον αέρα ,θέλει προσεκτικά ξεβίδωμα κ καθάρισμα ,αλλά καλύτερα νέο set απο την yamaha ,προσοχή οταν την βγάλεις αυτη την βίδα γιατί εχει ενα μικρό ελατήριο + μιά πολύ μικρή στρογγυλή ροδελίτσα + μιά πολύ μικρή επίσης πλαστική μαύρη ροδελίτσα τα καθαρίζεις με spay καθαρίζεις κ την τρυπούλα που μπαίνει μέσα η ακρη της βίδας που ειναι σαν καρφίτσα ,την βιδώνεις τέρμα κ ξεβιδώνεις 2 με 2.5 στροφές απο το τέλος
δ ) επίσης με ανοιχτό το καρ/τέρ βλέπεις την βελόνα τού slide (πιστεύω να ξέρεις ποιά ειναι ) λόγω της χρήσης σε 30 χρόνια μοτο ,η ακρη της θα εχει γίνει μυτερή σαν καρφίτσα ,απο εκεί περνάει πολύ καύσιμο κ μαυρίζει το μπουζί αμέσως η βάζεις καινούργια η ανεβάζεις μιά ασφαλίτσα μικρή που εχει μιά θέση πιό ΠΑΝΩ για να κατέβει η βελόνα πιο κάτω (οχι το αντίθετο να βάλεις δηλ.την ασφαλίτσα μια θέση ΚΑΤΩ) εχει συνήθως 5 θέσεις κ λογικά θα ειναι στη μέση ,αν ΔΕΝ την εχει πειράξει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ,το ξαναγράφω η yamaha εχει τα πάντα ,αν βέβαια ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ....δεν τα εχει ολα εδώ στην ελλάδα ,αλλά τα φέρνει απο γερμανία η ολλανδία σε 10-15 ημέρες ,κάνε αυτα που σού εγραψα .....αν ΔΕΝ το ανοίξεις το καρ/τέρ κ 10 spray να ρίξεις ΔΕΝ κάνεις τίποτα...ρίχνοντάς το εξωτερικά

alexis72
20/07/2020, 17:05
419780
το καρμπύρατέρ σου ειναι αυτό ,εκτός αν ο προηγούμενος ειχε βάλει αλλο καρμπυρατέρ ....
το 4 ειναι η βίδα ρύθμιση μίγματος
και το 19 ειναι η βελόνα τού slide ,
εχεις μήπως υπερχείλιση να τρέχει δηλ. βενζίνη κάτω απο το καρμ/τέρ ?

vasilis26
05/08/2020, 21:27
Καλησπέρα παιδιά .

Βρήκα χρόνο ( ήμουν εκτός Αθηνών ) και το πήγα σε συνεργείο που έχει διαγνωστικό εργαλείο. Ο μάστορας πρόθυμος να βοηθήσει έβαλε την μηχανή στο δυναμόμετρο έγινε καυσανάλυση - διαχείριση καυσίμων , διαγνώσεις κλπ. Το γενικό πρόβλημα έγκειται σε 2 θέματα. Α)Στα ρεύματα της μηχανής και Β)στο μαμα καρμπυρατέρ.

Για να μην σας ζαλίζω με τις περιγραφές μου , ο άνθρωπος μου έφτιαξε το μηχανάκι και τώρα δουλεύει σωστά όσο γίνεται . Ασχολήθηκε με τα ζιγκλέρ , το σλαιντ της βελόνας κι άλλα που συγχωρέστε με δεν είμαι γνώστης. Έκανε πολύ δουλειά πάνω στο θέμα του καρμπυρατέρ.. Αλλά πρέπει να αλλαχθεί με καινούριο καρμπυρατέρ ( διπλή ντίζα δεν υπάρχει στην Ελλάδα καινούριο ) και όσον αφορά τα ρεύματα είναι μια άλλη ιστορία..

Αυτά παίδες. Για ότι νεότερο έχω θα σας ενημέρωσω.

doctoras
05/08/2020, 23:06
Στα ρεύματα τι ακριβώς εντόπισε?

vasilis26
22/08/2020, 00:04
Στα ρεύματα τι ακριβώς εντόπισε?

Έχει γίνει πατέντα από ηλεκτρολόγο να παίρνει μπροστά όχι από πηνία ( stator ) αλλά από πατέντα με αλλαγή καλωδίων κσι ηλεκτρονικής να ξεκινάει από την ηλεκτρονική όπως τα καινούργια μηχανάκια .