PDA

View Full Version : Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5



panavour
10/07/2020, 13:03
Μ ετρωγε ο κωλος μου,και το ειχα καημο να δω τι πραμμα ειναι αυτο το χοντα,και ετσι πηγα μια μερα στην αντιπροσωπεια στον Σαρακακη να κλεισω ενα ραντεβου για τεστ.Αφου προσπαθησε ο πωλητης να με πεισει να παρω το μοντελλο με DCT (επιμονα )εκθειαζοντας τα πλεονεκτηματα του,τελικα αφηνω τα στοιχεια μου να με παρουν τηλεφωνο σε 2-3 μερες να παω να κανω τεστ το χειροκινητο χωρις DCT μοντελλο.
Περιμενω-περιμενω περνανε 10 μερες και τελικα ξανακατηφοριζω Σαρακακη και βρισκομαι φαντης-μπαστουνι ξανα στην υποδοχη ,οπου η κοπελλα αναγνωριζοντας με (εχω και αναγνωρισιμη φιγουρα λογω υψους και κιλων)μου λεει ,περιμενετε λιγο και σας το φερνουμε ΑΜΕΣΩΣ για τεστ.
Συμπληρωνω κατι χαρτια (τυπικα) ,καβαλαω και φευγω για εθνικη βορειως απ το ποταμι για μια βολτα μεχρι αγιο στεφανο και πισω.
Η συγκριση παντα απο δω και περα θα γινεται εν σχεσει με το ΤΑΠΕΙΝΟΤΑΤΟ και ΚΑΤΑΦΡΟΝΕΜΕΝΟ καβλασακι ΕR-5 που
κατεχω εδω και 7 χρονια.
Η πρωτη εντυπωση,ψηλο-αρχοντικο μηχανακι με καλυτερες γωνιες για τα ποδια,ψηλοτερη θεση οδηγησης απ το καβασακι,γενικα σου δινει την αισθηση σαφως μεγαλυτερης μηχανης εν σχεσει με το ΠΟΔΗΛΑΤΟ ερ-5,πιο βαρυ,και με ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ κεντρο βαρους,που στις αλλαγες διευθυνσης ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ γινεται αισθητο.
Ξεκιναω λοιπον οι ταχυτητες κουμπωνουν θετικα,χωρις ομως να εντυπωσιαζουν για ΧΟΝΤΑ,-βεβαια το μηχανακι ειχε 3500 χλμ και ηταν και μηχανακι τεστ,με οτι αυτο συνεπαγεται,και ανοιγουμε ταχυτητα κατευθυνομενοι ΒΟΡΕΙΩΣ με ανεμους ισχυρους εως 6 μποφορ απο εθνικη.
Και εδω εχουμε τα πρωτα ΑΡΝΗΤΙΚΑ.
Σ αυτους τους ΚΟΝΤΡΑ ανεμους με το υψος μου 1,85 η ζελατινουλα της μηχανης κρινεται ανεπαρκης και ο αερας σε ταλαιπωρει πολυ,κυριως στο υψος του κρανους,κανοντας πολυ θορυβο,και επηρεαζοντας την σταθεροτητα της μηχανης απο 140 και πανω(διαμηκης ταλαντωση)
Η μηχανη οδηγειται σε χαμηλες στροφες,εχει πολλλλυ ροπη ,πολυ καλυτερη απ το ερ-5 λογω κυβικων και αυτοκινητιστικου χαρακτηρα (ο μισος κινητηρας χοντα τζαζ)αλλα πρεπει να τον συνηθισεις γιατι εκει που το καβασακι αρχιζει και τρελενεται,το χοντα τερματιζει σε στροφες κινητηρα.
Το μηχανακι οδηγειται στις ανηφορες της εθνικης με κοντρα ανεμο με 4η-5η ,ενω σ αυτες τις συνθηκες και μετα τα 140 η 6η ειναι καθαρα οβερντραιβ.Σ αυτες τις συνθηκες και με το βαρος μου δυσκολευοταν να περασει τα 160.
Μηχανικοι θορυβοι ελαχιστοι,αρχοντικο δουλεμα,αρχοντικη μηχανη.
Και ερχομαστε στα ΦΡΕΝΑ.
Στην αρχη παταω μονο το πισω για να δω τον πισω δισκο,αναλογικα με το ταμπουρακι του ΕΡ-5.
Και παθαινω το ΠΡΩΤΟ ΣΟΚ με το πισω φρενο.
ΕΛΑΧΙΣΤΑ καλυτερο,ανεπαισθητα απο το ταμπουρακι.
Παταω μονο το μπροστινο και παθαινω το ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΟΚ εν σχεσει με το ΕΡ-5 .
ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ καλυτερο απο το ερ-5.
Τι φρεναρα ηταν αυτη ,επαθα πολιτισμικο σοκ.Δυνατο με το ενα δακτυλο,προοδευτικο ,ΚΑΘΟΛΟΥ προωρο επεμβατικο ΑBS,γενικα ενα πολυ καλο μπροστινο φρενο που σε συνδυασμο με το αδυναμο πισω που δεν μπλοκαρε ευκολα λογω αδυναμιας,εκαναν την μηχανη να εχει πολυ καλα φρενα για τον χαρακτηρα και τις επιδοσεις της.
ΣΕΛΛΑ αρχοντικη για τον αρχοντικο μου ποπό ,ΑΛΛΑ αισθητα σκληρη ΟΧΙ για πολλα-πολλα,θα χρειασθει βελτιωση σε μαστορα για σελλες ή καποια αφτερ μαρκετ.
Χειριστηρια ΑΡΙΣΤΑ,θεση και μεγεθος τιμονιου και γενικα ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ αριστα,και ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ θεση μεγεθος ορατοτητα πισω (ειμαι και θωρηκτο)οι καλυτεροι που εχω συναντησει σε μοτο μεχρι στιγμης.
Γυρναω λοιπον απο την διασταυρωση της εθνικης στον αγιο στεφανο πισω για Αθηνα και εχω πλεον τον αερα 6 μποφορ απο πισω να με σπρωχνει.
Και εδω η μηχανη μεταμορφωνεται,δεν κουναει η ζελατινα,η μηχανη ειναι πιο σταθερη και ανεβαζει και την 6 με ευκολια μεχρι τα 190 που την προλαβα να παω λογω κυκλοφοριας.
Στις καμπες των 170-180 στριβει καλα,ΟΧΙ ομως και καλυτερα απο το ΕΡ-5 οπως θα περιμενε κανεις.Βεβαιως αλλη η εμπειρια μου με το καβα αλλη με το χοντα,ισως ηταν η αισθηση μου.
ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ.Εδω εχουμε εναν αναβατη 150 κιλων (εμενα)και δυστυχως ειδικα απο την πισω δεν εμεινα ικανοποιημενος ειδικα σε εγκαρσιες ανωμαλιες που η αναρτηση σου ταλαπωρουσε την μεση χτυπωντας δυνατα.Ο πωλητης μου ειπε οτι οι αναρτησεις ειναι ρυθμισμενες για ΕΝΑ ατομο 75 κιλων,αλλα εχουν εξτρα ρυθμιση για βαρυτερους.Μακαρι γιατι με συνεπιβατη και μπαγκαζια θα υπαρχει προβλημα,αν δεν ρυθμισθουν.
ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ η μηχανη ειναι μια τιμια προσπαθεια ,ειναι πολυ καλη γι αυτο που εχει κατασκευασθει,ταξιδευει ανετα με 150 σε ευθεια,δεν σπαει δεν χαλαει,καιει λιγο,και ειναι ΧΟΝΤΑ.
Τωρα το κρισιμο ερωτημα ,αν θα εδινα 8400 που εχει καινουργια να την παρω?
ΝΑΙ αν την επαιρνα για πρωτο μηχανακι ημουν απειρος οδηγος και ηθελα κατι να με μεταφερει απροβληματιστα σε ηπιους τονους.
ΟΧΙ αν ειχα οπως εγω το ερ-5 ,που ειναι παρεμφερες σε αποδοση και το οποιο κανει σχεδον την ιδια δουλεια,και στην πολη ειναι καλυτερο λογω βαρους και υψους.
Θα προτιμουσα να το κρατησω γιατι και να το πουλησω δεν πιανει 1,5 χιλιαρικο (με το ζορι) και να το εχω σαν παπι,και αν ηθελα κατι τουριστικο και με επιδοσεις θα επαιρνα για ΔΕΥΤΕΡΟ ενα BANDIT 1250 ή ενα CBF 1000 με 3500 χιλιαρικα
ΠΙΣΤΕΥΩ να βοηθησα επιδοξους αγοραστες

DrBig
10/07/2020, 14:20
Το μεγαλο ατου του nc ειδικα για μεσα στην πολη ειναι το dct. Αν το ακυρωσεις με το καλημερα δεν εχει νοημα να το συγκρινεις με το κατα πολυ φτηνοτερο να αποκτησει κανεις er5. Ολη η σειρα nc φτιαχτηκε με την φιλοσοφια του μηχανοσκουτερ, ασχετως αν βγαινουν και καποια μοντελα της σειρας και χωρις dct.

panavour
10/07/2020, 14:32
Το μεγαλο ατου του nc ειδικα για μεσα στην πολη ειναι το dct. Αν το ακυρωσεις με το καλημερα δεν εχει νοημα να το συγκρινεις με το κατα πολυ φτηνοτερο να αποκτησει κανεις er5. Ολη η σειρα nc φτιαχτηκε με την φιλοσοφια του μηχανοσκουτερ, ασχετως να βγαινουν καποια μοντελα της σειρας και χωρις dct.

Με το dct φτανει το δεκαρικο σχεδον.εγω επειδη ειμαι παληος και εχω συνηθησει αλλοιως, δεν ηθελα κατι αυτοματο,θελω να ελεγχω με τον συμπλεκτη την δυναμη,ασε που θεωρω το dct περιττη και ακριβη πολυπλοκοτητα.Η συγκριση εγινε απο μενα για μενα,και δεν αποτελει προτροπη αγορας για το ερ-5,αλλα μονο για το χοντα απο τους αλλους.Το χοντα ειναι εξαιρετικο και αν δεν ειχα ηδη το καβα και ειχα και το χρημα θα το σκεφτομουν σοβαρα,οπως προανεφερα.

billy84
10/07/2020, 16:57
Ωραίο review και πολύ σημαντική παράμετρος τα κιλά σου(πολύ καλά κάνεις και τα αναφέρεις).:beer:

Σήμερα κάποιος που ψάχνει NC είτε μάνιουαλ είτε DCT μπορεί να πάει με κλειστά τα μάτια σε μεταχειρισμένο.Έχει αποδείξει την αξιοπιστία του τόσο σε μηχανικά όσο και σε ηλεκτρικά μέρη(πέραν απο κάποιες λίγες περιπτώσεις στα DCT που έχουν βγάλει κάτι μικροπράγματα στο DCT).Ειδικά αν μιλάμε για μάνιουαλ αξίζει σαν Value for money το 700 που το βρίσκεις με 4.500-5.000,καίει λιγότερο απο το 750,πάει σχεδόν τα ίδια γιατί είναι λίγο πιο κοντό σε σχέσεις,έχει C-ABS και τριπίστονη εμπρός(καλύτερα φρένα).

Ο Dr Big σωστά αναφέρει πως το ατου του NC είναι το DCT.Αυτό είναι ο κράχτης και αυτό τράβηξε το ενδιαφέρον του κόσμου.Οι μισές πωλήσεις και παραπάνω είναι με DCT παγκοσμίως.

Όμως έχει και άλλο ένα σοβαρό ατού που περνάει απαρατήρητο στην Ελλάδα καθώς είμαστε λαός που δε γράφει πολλά km ετησίως με τη μοτοσυκλέτα του.Παράδοξο αυτό για μια καλοκαιρινή χώρα,αλλά συμβαίνει.Οι περισσότεροι έχουν 2ο μικρό όχημα και με αυτό βγάζουν τα πολλά.Το έκανα και εγώ όταν είχα τετρακύλινδρα,πάντα υπήρχε παπί για τη βρωμικη δουλειά.Το ατού που ανέφερα λοιπόν είναι το μοτέρ του.Χρειάζεται αραιή και ελάχιστη συντήρηση και μένει ανεπηρέαστο απο χιλιόμετρα.Όταν ξεκινάνε τα κλασσικά μοτοσυκλετιστικά μοτέρ να θέλουν τσεκ στα λάδια πριν απο κάθε βόλτα το NC ακόμα βρίσκεται στο 1/5 της ζωής του,δεν καίει σταγόνα ακόμα και στις αλλαγές ανα 12.000km.Για αυτό στο εξωτερικό πωλούνται πολλά μάνιουαλ NC και ορισμένα απο αυτά έχουν 100.000km παραπάνω απο το δικό μου(278.000km).

DrBig
10/07/2020, 17:58
Με το dct φτανει το δεκαρικο σχεδον.εγω επειδη ειμαι παληος και εχω συνηθησει αλλοιως, δεν ηθελα κατι αυτοματο,θελω να ελεγχω με τον συμπλεκτη την δυναμη,ασε που θεωρω το dct περιττη και ακριβη πολυπλοκοτητα.Η συγκριση εγινε απο μενα για μενα,και δεν αποτελει προτροπη αγορας για το ερ-5,αλλα μονο για το χοντα απο τους αλλους.Το χοντα ειναι εξαιρετικο και αν δεν ειχα ηδη το καβα και ειχα και το χρημα θα το σκεφτομουν σοβαρα,οπως προανεφερα.

Κι εγω παλιος ειμαι και επισης εχω συνηθισει αλλιως. Το dct παντως με εχει αφησει ..... μακακα. Και μαλιστα οχι τοσο η αυτοματη του λειτουργια (που σε πολλες περιπτωσεις βολευει αφανταστα) οσο η μανιουαλ. Πλεον βρισκω την χορογραφια ποδι-χερι των κλασσικων συμπλεκτων ξενερωμα. Δυστυχως αυτο το μηχανακι δε βγαινει με 19ρη τροχο οπως το cbx αλλιως θα χα κλεισει με το θεμα διτροχο.

panavour
11/07/2020, 10:37
Ωραίο review και πολύ σημαντική παράμετρος τα κιλά σου(πολύ καλά κάνεις και τα αναφέρεις).:beer:
.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια,αλλα φαινεται αλλη γνωμη εχει η ομαδα σας στο φατσοβιβλιο οπου επισυναψα αυτουσιο το κειμενο,οι μισοι μου κανανε like ,οι αλλοι μισοι με βρισανε (σχεδον) γιατι τολμησα να συγκρινω σε καποιους τομεις το χοντα με το ερ-5,και στο τελος με διαγραψανε και απο μελος της ομαδας.Φαινεται η ελευθερια εκφρασης θελει πολυ δρομο ακομα.

o_gavros
11/07/2020, 13:05
Ε καλά κι εσύ μη το πάρεις κατάκαρδα.
Σε σβησανε από ένα γκρουπ στο φβ, σαν να λέμε χέστηκε η φατμε στο γενι τζαμί.
Το ριβιου από την οπτική σου παρόλα αυτά, το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο και αυτή είναι η ουσία των φόρουμ

viper1
11/07/2020, 22:02
Αν δεν κάνεις σύγκριση με το er5 μια χαρά είναι το test ride review που έκανες.
Όσο για το DCT και το ότι είσαι παλιός μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας λίγο ακόμα θα αποδεχτείς την χρησιμότητα του. Ιδίως μέσα στην πόλη όπως σου έγραψαν και ποιο πάνω.

buckley
12/07/2020, 08:01
Λογικό να σε σβήσουν μην μυξοκλαίς :bawl: Για τον ίδιο ακριβώς λόγο εδώ σε κρατάνε :smokin:

stefanos
12/07/2020, 08:33
Αν δεν κάνεις σύγκριση με το er5 μια χαρά είναι το test ride review που έκανες.
Όσο για το DCT και το ότι είσαι παλιός μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας λίγο ακόμα θα αποδεχτείς την χρησιμότητα του. Ιδίως μέσα στην πόλη όπως σου έγραψαν και ποιο πάνω.

To dct θα είναι ουσιαστικά πλεονέκτημα όταν αποκτήσει 8-9 ταχύτητες και συνδυαστεί με ένα κινητήρα σχεδιασμένο να δουλεύει με αυτό, με σκοπό την οικονομία ή τις επιδόσεις.
Μέχρι τότε το nc είναι για τους "ώριμους" που θα εκτιμήσουν το μικρότερο φόρτο εργασίας σε ένα καθημερινό μηχανάκι που κάνει 10 χιλιάρικα, και θα
συγκρίνεται στα ίσια με κάθε δικύλινδρο 500-600 "καθημερινό εργαλείο" που είναι 3 χιλιάρικα φτηνότερο.
Και τι πιο φυσικό από το να συγκρίνεις το er5 με το nc.

DrBig
12/07/2020, 09:48
To dct θα είναι ουσιαστικά πλεονέκτημα όταν αποκτήσει 8-9 ταχύτητες και συνδυαστεί με ένα κινητήρα σχεδιασμένο να δουλεύει με αυτό, με σκοπό την οικονομία ή τις επιδόσεις.
Μέχρι τότε το nc είναι για τους "ώριμους" που θα εκτιμήσουν το μικρότερο φόρτο εργασίας σε ένα καθημερινό μηχανάκι που κάνει 10 χιλιάρικα, και θα
συγκρίνεται στα ίσια με κάθε δικύλινδρο 500-600 "καθημερινό εργαλείο" που είναι 3 χιλιάρικα φτηνότερο.
Και τι πιο φυσικό από το να συγκρίνεις το er5 με το nc.

Τι να τις κανει τις 8-9 ταχυτητες το μοτερ αυτο? Δεν του λειπει ροπη για να χρειαζεται να την αναπληρωσει με πολλες σχεσεις στο κιβωτιο.
Επισης τα κατα 3 χιλιαρικα φτηνοτερα μηχανακια δεν εχουν μοτερ των 300+ Κ χμ (σε μια εποχη που τα παντα ειναι αναλωσιμα)!

stefanos
12/07/2020, 10:21
Τι να τις κανει τις 8-9 ταχυτητες το μοτερ αυτο? Δεν του λειπει ροπη για να χρειαζεται να την αναπληρωσει με πολλες σχεσεις στο κιβωτιο.
Επισης τα κατα 3 χιλιαρικα φτηνοτερα μηχανακια δεν εχουν μοτερ των 300+ Κ χμ (σε μια εποχη που τα παντα ειναι αναλωσιμα)!

Δεν λέω το αντίθετο.
Κάλυψαν τις αδυναμίες του dct τους φτιάχνοντας ένα μοτέρ να μη χρειάζεται κιβώτιο.
Με περισσότερες ταχύτητες θα μπορούσαν να σχεδιάσουν τον κινητήρα να δουλεύει σε στενότερο φάσμα στροφών με στόχο μεγαλύτερη οικονομία ή τρελλά άλογα.
Θα το δούμε φαντάζομαι αν δεν μας προλάβουν τα ηλεκτρικά.Οι κουτάκηδες το κάνουν χρόνια.

DrBig
12/07/2020, 11:28
Δεν λέω το αντίθετο.
Κάλυψαν τις αδυναμίες του dct τους φτιάχνοντας ένα μοτέρ να μη χρειάζεται κιβώτιο.
Με περισσότερες ταχύτητες θα μπορούσαν να σχεδιάσουν τον κινητήρα να δουλεύει σε στενότερο φάσμα στροφών με στόχο μεγαλύτερη οικονομία ή τρελλά άλογα.
Θα το δούμε φαντάζομαι αν δεν μας προλάβουν τα ηλεκτρικά.Οι κουτάκηδες το κάνουν χρόνια.

Ποιες ειναι οι αδυναμιες του dct Στεφανε? Το συστημα δουλευει αψογα θα ελεγα, ειδικα οι τελευταιες γενιες. Περισσοτερες ταχυτητες σε μηχανη και δε χρειαζονται και θα δημιουργουσαν χωροταξικο θεμα. Τα αυτοκινητα εχουν πολυ μικροτερο λογο ροπης/βαρος και εκει ναι, οι πολλες σχεσεις σωζουν την κατασταση.
Το συγκεκριμενο μοτερ ηδη δουλευει σε μικρο φασμα στροφων, μεγιστη ισχυ εχει στις 6000rpm.

stefanos
12/07/2020, 12:33
Ποιες ειναι οι αδυναμιες του dct Στεφανε? Το συστημα δουλευει αψογα θα ελεγα, ειδικα οι τελευταιες γενιες. Περισσοτερες ταχυτητες σε μηχανη και δε χρειαζονται και θα δημιουργουσαν χωροταξικο θεμα. Τα αυτοκινητα εχουν πολυ μικροτερο λογο ροπης/βαρος και εκει ναι, οι πολλες σχεσεις σωζουν την κατασταση.
Το συγκεκριμενο μοτερ ηδη δουλευει σε μικρο φασμα στροφων, μεγιστη ισχυ εχει στις 6000rpm.

Λάθος έκφραση.
Εννοώ να βγάλει ένα 125 με 40 άλογα που να δουλεύει μόνο πάνω από τις 6000 σαλ και να χρειάζεται 11 ταχύτητες για να κινείται αξιοπρεπώς σε μια στενή περιοχή στροφών από τις 15000 έως τις 17000.
Κάτι δηλαδή που δεν μπορώ να διαχειριστώ εγώ σαν οδηγός.
Ή κάτι αντίστοιχο σε επίπεδο οικονομίας που είναι απολύτως εφικτά με την υπάρχουσα τεχνολογία.
Το nc από τις 2500 μέχρι τέρμα γκάζι έχει 45 nm.
Ακόμα και εγκεφαλικά νεκρός αναβάτης δεν μπορεί να κάνει λάθος αλλαγή σε αυτό το μοτέρ.

DrBig
12/07/2020, 13:09
Λάθος έκφραση.
Εννοώ να βγάλει ένα 125 με 40 άλογα που να δουλεύει μόνο πάνω από τις 6000 σαλ και να χρειάζεται 11 ταχύτητες για να κινείται αξιοπρεπώς σε μια στενή περιοχή στροφών από τις 15000 έως τις 17000.
Κάτι δηλαδή που δεν μπορώ να διαχειριστώ εγώ σαν οδηγός.
Ή κάτι αντίστοιχο σε επίπεδο οικονομίας που είναι απολύτως εφικτά με την υπάρχουσα τεχνολογία.
Το nc από τις 2500 μέχρι τέρμα γκάζι έχει 45 nm.
Ακόμα και εγκεφαλικά νεκρός αναβάτης δεν μπορεί να κάνει λάθος αλλαγή σε αυτό το μοτέρ.

Οκ gotcha ;)
Θα επαιζε φανταζομαι και θα ειχε και ενδιαφερον, αλλα θα ξεχνουσαμε τοτε την παροιμοιωδη αξιοπιστια.
Οπως ειπες και πριν, τα ηλεκτρικα θα το προλαβουν.

billy84
13/07/2020, 08:56
Παιδιά για να βγάλει 125 με 40 άλογα στο ίδιο στυλ αρχιτεκτονικής μοτέρ θα είναι τετρακυλινδρο και θεοβαρο για αυτά τα κυβικά. Δε θεωρώ πως θα είχε νόημα ένα τέτοιο μηχανάκι.
Σημειωτέον επειδή το βλέπω συχνά.Κακως συγκρίνεται το NC με μηχανάκια ιδίων κυβικων καθώς το μόνο που έχουν κοινό είναι αυτό. Η κατανάλωση και η συντήρηση του χτυπαει και κερδίζει μηχανάκια με τα μισά κυβικά. Με αυτά θα έπρεπε να συγκρίνεται συνολικά και εκεί υπερτερεί και σε επιδόσεις. Αυτός άλλωστε ήταν ο σκοπός που παραχθηκε.

Panos76
13/07/2020, 10:12
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια,αλλα φαινεται αλλη γνωμη εχει η ομαδα σας στο φατσοβιβλιο οπου επισυναψα αυτουσιο το κειμενο,οι μισοι μου κανανε like ,οι αλλοι μισοι με βρισανε (σχεδον) γιατι τολμησα να συγκρινω σε καποιους τομεις το χοντα με το ερ-5,και στο τελος με διαγραψανε και απο μελος της ομαδας.Φαινεται η ελευθερια εκφρασης θελει πολυ δρομο ακομα.

Άσχετο, γελάω το bold. Ίσως ήταν 17 χρονοι, ειδάλλως θα πρέπει να προβληματιστούμε, εκτός αν τους πρόγγιξες τόσο πολύ.

Κατά τα λοιπά το review συνδυαστικά με του Bill καλύπτουν πλήρως.

Ήταν η Νο 1 επιλογή μου αλλά ήδη με τo cbx - που ξεπέρασα τα 8Κ με έξτρας και εξοπλισμό - ήμουν εκτός αρχικού budget.

viper1
13/07/2020, 10:28
Δεν γνωρίζω πόσοι έχετε δοκιμάσει DCT αλλά επειδή ήμουν επιφυλακτικός απέκτησα προσωπική γνώμη πάνω σε ένα x-adv 750
Το ποσό γλυκά δουλεύει το μοτέρ και οι αλλαγές ταχυτήτων δεν περιγράφεται. Σε επιθετική οδήγηση και αλλαγή μέσα στις στροφές το σασμαν απορροφά όλη την αδράνεια του κινητήρα χωρίς να αλλάζει γραμμή η μηχανή. Και πάντα έχεις την επιλογή να επιλέξεις σειριακό κιβώτιο και επιλογή κατά βούληση

buckley
13/07/2020, 18:52
Δεν γνωρίζω πόσοι έχετε δοκιμάσει DCT αλλά επειδή ήμουν επιφυλακτικός απέκτησα προσωπική γνώμη πάνω σε ένα x-adv 750
Το ποσό γλυκά δουλεύει το μοτέρ και οι αλλαγές ταχυτήτων δεν περιγράφεται. Σε επιθετική οδήγηση και αλλαγή μέσα στις στροφές το σασμαν απορροφά όλη την αδράνεια του κινητήρα χωρίς να αλλάζει γραμμή η μηχανή. Και πάντα έχεις την επιλογή να επιλέξεις σειριακό κιβώτιο και επιλογή κατά βούληση

Ρε πιλότε στον αυτόματο το βαλες δηλαδή και το Χόνδα.
Πάει χάλασε ο κόσμος :cry:

viper1
13/07/2020, 18:56
Ρε πιλότε στον αυτόματο το βαλες δηλαδή και το Χόνδα.
Πάει χάλασε ο κόσμος :cry:

Αφού με το άλλο κρατάω ή καφέ ή τσιγάρο. Δύο χέρια έχω ο άνθρωπας

mia_zoi_kawa
07/11/2020, 23:14
Σορρυ που επανέρχομαι τώρα το ειδα το θέμα. Βασικά είναι λάθος να συγκρίνουμε τεχνολογία της αρχής του 90 (ίσως και του 80) με αυτήν του ΝC.

Panavour έμεινα έκπληκτος από το.. "Στις καμπες των 170-180 στριβει καλα,ΟΧΙ ομως και καλυτερα απο το ΕΡ-5"

Σου θυμίζω ότι το er έχει περίπου 24 ιππους και ειναι περίπου 200 κιλα. Επίσης ότι εσύ αναφέρεις ότι είσαι υπέρβαρος. Εγώ που ζυγίζω 85 δεν είχα δει πάνω από 160 χλμ. από ότι θυμάμαι. Και αυτά τα έβλεπα λίγο άβολα μιας και το μηχανάκι σε στραβή ήξερα ότι δεν θα μπορούσε να σταματήσει. Το δοκίμασα κάνα δυο φορές και μετά σταμάτησα. Είπα δεν θέλω να αυτοκτονήσω.

Επίσης θυμάμαι ότι οι αναρτήσεις του δεν με ικανοποιούσαν στον αυτοκίνητο δρόμο.

Bowleno
07/11/2020, 23:43
Σορρυ που επανέρχομαι τώρα το ειδα το θέμα. Βασικά είναι λάθος να συγκρίνουμε τεχνολογία της αρχής του 90 (ίσως και του 80) με αυτήν του ΝC.

Panavour έμεινα έκπληκτος από το.. "Στις καμπες των 170-180 στριβει καλα,ΟΧΙ ομως και καλυτερα απο το ΕΡ-5"

Σου θυμίζω ότι το er έχει περίπου 24 ιππους και ειναι περίπου 200 κιλα. Επίσης ότι εσύ αναφέρεις ότι είσαι υπέρβαρος. Εγώ που ζυγίζω 85 δεν είχα δει πάνω από 160 χλμ. από ότι θυμάμαι. Και αυτά τα έβλεπα λίγο άβολα μιας και το μηχανάκι σε στραβή ήξερα ότι δεν θα μπορούσε να σταματήσει. Το δοκίμασα κάνα δυο φορές και μετά σταμάτησα. Είπα δεν θέλω να αυτοκτονήσω.

Επίσης θυμάμαι ότι οι αναρτήσεις του δεν με ικανοποιούσαν στον αυτοκίνητο δρόμο.

24 ίππους το ερ; Κάποιο λάθος κάνεις.... 50 έχει!
24 ίππους βγάζουν τα 250αρια...

mia_zoi_kawa
08/11/2020, 00:10
Bowleno το κοίταξα και εχεις δίκαιο. Τα specs γράφουν 48. Η πλάκα ήταν το είχα δέκα χρόνια και ένιωθα ότι είχε 24 με 27...
Ζητάω συγνώμη από τον panavour που αποδεικνύεται χερας... Και πάλι όμως μου ειν αι δύσκολο να πιστεψω ότι το er με το σεταρισμα που έχει είναι δυνατόν να έχει καλύτερη συμπεριφορά από το NC στα πολλά. Το NC και αυτό είναι σχεδόν street.

panavour
08/11/2020, 03:04
Δεν ειμαι χερας,απλως σε κατηφορικη εθνικη οδο απο αγιο στεφανο προς αθηνα το ερ-5 στριβει στις καμπες τελικιαζοντας στα 180,εκει δεν ειδα διαφορα απο το χοντα.Στην ευθεια με τα κιλα μου και απνοια δεν εχω δει πανω απο 165-170.ΔΕΝ ειπα ποτε οτι εχει το χοντα χειροτερη συμπεριφορα .Ειπα οτι το χοντα ΔΕΝ εχει καλυτερη.Μαλλον εχουν την ιδια ,αλλα δεν ξερω αν ειχα σεταρει το χοντα εξ αρχης στην σκληροτερη σκαλα,αν θα ειχε καλυτερη.Το καβασακι ειναι πιο χαμηλο, και εχει χαμηλοτερο κεντρο βαρους, και ισως και λογω πολυχρονης συνηθειας μου εδινε αυτην την αισθηση.Μολις το εγραψα αυτο στο NC forum στο FACEBOOK ,καθως και οτι το πισω ταμπουρο του ερ-5 ηταν ΕΛΑΧΙΣΤΑ χειροτερο απο τον πισω δισκο του NC αρχισαν να με βριζουν ,και ενω προσπαθουσα να τους εξηγησω ,με διεγραψαν αβλεπί.:lol::lol::lol:Τωρα παντως που πουλησα το ερ-5 και ειμαι χωρις μηχανακι, εχω αρχισει και το νοσταλγω.Δυσκολα θα ξαναβρω τετοιον ελβετικο σουγιά να τα κανει σχεδον ολα,χωρις κανενα βογγητο,και χωρις να ζηταει τιποτα.Τελειως παρεξηγημένο μηχανακι στη Ελλαδα του πουλ μουρ.:(

Bowleno
08/11/2020, 06:39
Bowleno το κοίταξα και εχεις δίκαιο. Τα specs γράφουν 48. Η πλάκα ήταν το είχα δέκα χρόνια και ένιωθα ότι είχε 24 με 27...
Ζητάω συγνώμη από τον panavour που αποδεικνύεται χερας... Και πάλι όμως μου ειν αι δύσκολο να πιστεψω ότι το er με το σεταρισμα που έχει είναι δυνατόν να έχει καλύτερη συμπεριφορά από το NC στα πολλά. Το NC και αυτό είναι σχεδόν street.

Το είχα κι εγώ 5 χρόνια.... Τίμιο μηχανάκι, δεν μου έβγαλε το παραμικρό στην 5ετια και 50 χιλ. Χλμ. Έπινε όμως αρκετά και τα φρένα του δεν ήταν ακριβώς αυτό που θα λέγαμε ικανοποιητικά.... Σε σχέση με το στράντα που έχει τους ίδιους ίππους, η μέρα με την νύχτα σε όλα (φρένα, αναρτήσεις, κράτημα, άνεση σε μεγάλες διαδρομές, υπέρ του στράντα) εκτός της κατανάλωσης που είναι σε παρόμοια επίπεδα.

billy84
08/11/2020, 10:54
Bowleno το κοίταξα και εχεις δίκαιο. Τα specs γράφουν 48. Η πλάκα ήταν το είχα δέκα χρόνια και ένιωθα ότι είχε 24 με 27...
Ζητάω συγνώμη από τον panavour που αποδεικνύεται χερας... Και πάλι όμως μου ειν αι δύσκολο να πιστεψω ότι το er με το σεταρισμα που έχει είναι δυνατόν να έχει καλύτερη συμπεριφορά από το NC στα πολλά. Το NC και αυτό είναι σχεδόν street.


Και καλά κάνεις και δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις!:lol:

Ένα μηχανάκι απο test ride με τα μαμά λάστιχα και τη μικρή ζελατίνα είναι πολύ πιθανό να μη δίνει την ίδια αίσθηση στον Pananour που είχε χρόνια το χαμηλό ER5 και προφανώς θα το είχε φέρει στα μέτρα του.

Εξηγούμαι.Ένας άνθρωπος 150 κιλών καβάλησε ένα μηχανάκι στο οποίο εγώ που είμαι 95 κιλά με το καλημέρα έσφιξα την προφόρτιση αφήνοντας 3 σπείρες πριν το τέρμα καθώς ήταν ρυθμισμένο για Ιάπωνες απο οτι φαίνεται.

Για ποια ακριβώς οδική συμπεριφορά να συζητήσουμε?Και κορυφαίος οδηγός να ήταν εντάσσεται σε συγκεκριμένη κατηγορία αναβατών.Εμένα περισσότερο μου κάνει εντύπωση που ένα μηχανάκι με ρύθμιση στην προφόρτιση για 70 κιλά άνθρωπο δεν ξεκίνησε να χορεύει καρσιλαμά στα 140km(για 180 ούτε λόγος) με τερματισμένη ανάρτηση ουσιαστικά!:lol:

Υ.Γ: Για την ιστορία, μπορεί το NC να είναι πιο ψηλό σε στυλ έχει όμως πιο χαμηλό κέντρο βάρους απο τα περισσότερα μηχανάκια ακόμα και απο καθαρά στρητάδικα.Το μοτέρ είναι σχεδόν οριζόντια τοποθετημένο και ουσιαστικά απο εκεί και πάνω είναι ''κούφιο''.Το τεπόζιτο βρίσκεται κάτω απο τη σέλα σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που το έχουν πάνω απο τη σέλα.

panavour
08/11/2020, 11:25
Παντως βασιλη αν ερθουν λιγο καλυτερες οικονομικως για μενα μερες το σκεφτομαι σοβαρα,γιατι 15 μερες τωρα χωρις μηχανακι ταχω δει ολα.Σκεφτομαι το S σαν λιγο χαμηλοτερο απο το X.

billy84
08/11/2020, 11:45
Παντως βασιλη αν ερθουν λιγο καλυτερες οικονομικως για μενα μερες το σκεφτομαι σοβαρα,γιατι 15 μερες τωρα χωρις μηχανακι ταχω δει ολα.Σκεφτομαι το S σαν λιγο χαμηλοτερο απο το X.


Αν υπάρχει θέμα ύψους θα βολέψει καλύτερα το S το οποίο νομίζω βρίσκεις αρκετά φθηνότερα!Σε κάθε περίπτωση πάντως θα χρειαστεί αρχικά γενναίο σφίξιμο το ελατήριο και κατα πάσα πιθανότητα θα πάει για αλλαγή με σκληρότερο πολύ σύντομα.

zoslen
08/11/2020, 13:38
εγώ που είμαι 95 κιλά

(95 κιλα και κανεις αυτες τις καταδρομικες αναβασεις;;;;!!! :uplate: )

billy84
08/11/2020, 14:49
(95 κιλα και κανεις αυτες τις καταδρομικες αναβασεις;;;;!!! :uplate: )

Για αυτό πολλές φορές μιλάω για υπερβατικές αναβάσεις.Γιατί πολύ απλά οτι κάνω θα έπρεπε να γίνεται απο 20 κιλά ελαφρύτερο άνθρωπο!:lol:

Εντάξει είμαι παλιός αθλητής και έχω σοβαρή μυϊκή δομή,κάτω απο το λίπος βέβαια που έχω χτίσει με κόπο τα τελευταία 15+ χρόνια!:D

νεοσσός
08/11/2020, 15:01
Α, νόμιζα ότι το billy84 βγαίνει από τα κιλά σου. :p

GeorgeG69
05/02/2021, 07:57
Γεια σας παιδιά. Συνεχίζω από δω για να μην ανοίγω νέο θέμα. Προφίλ: "ώριμος" όπως έγγραψε ο φίλος παραπάνω, 90 κιλά, 175 (βαρυκόκκαλος!). Στα πρώτα νιάτα είχα διάφορα από 100 έως 500CC. Τελευταίο όχημα ένα cm500 (μοντέλο 85 που το είχα μέχρι το 1999). Τώρα στα δεύτερα (νιάτα) ξεκίνησα να ψάχνω μηχανή και ενώ είχα αποφασίσει για cb500x, τώρα, μετά από μερικά τεστ το βρίσκω λίγο. Κατά περίεργο τρόπο μου φαίνεται πολύ μικρό και ενώ στην αρχή ενθουσιάστηκα, όταν έκανα μια βολτα διπλός και εκτός πόλης με τη γυναίκα μου (σύνολο 140 κιλά πάνω στη μηχανή) δε με ενθουσίασε. (Άνοιξα και ένα σχετικό θέμα για το cb500x , euro5).
Φτου κι απο την αρχή λοιπόν. Το μπάτζετ ανέβηκε, αλλά τώρα αφού έκανα υπομονή χρόνια, μπορώ. Κοιτάζω το nc750x, euro 5 (με ή χωρίς συμπλέκτη, δε με νοιάζει). ΔΕ το έχω οδηγήσει σε καμία έκδοση γιατί αυτή τη στιγμή εδώ που είμαι (Ηράκλειο) δεν υπάρχει. Διαβάζω τις απόψεις σας και μπερδεύομαι. Άλλος το εκθειάζει και άλλος το έχει για τα μπάζα. Εγώ , που δε με βλέπω να πηγαίνω σκαστός μου φαίνεται ενδιαφέρον. Αξιοπιστία, πιο χαμηλή σέλα το νέο (είπαμε, δεν είμαι πρώτο μποι), συντήρηση, χρήση μέσα- έξω, και μάλλον θα με καλύψει -πιστεύω.
Και χθές, πέρασα από yamaxa, και έκανα τεστ το tracer700. Ροπάτο, μια χαρά θέση οδήγησης και δύναμη! Τόση πολύ που -για τις δυνατότητές μου- δε ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ. Είναι πραγματική μηχανή , όχι μηχανάκι όπως το cb500x.
ΒΟΗΘΕΙΑ λοιπόν! Οι περιγραφές βοηθάνε πολύ κυρίως εμάς που έχουμε βγει εκτός και πάμε να ξαναμπούμε!
Να έχετε όλοι ασφαλείς δρόμους.

billy84
05/02/2021, 10:06
Φίλε μου οποίος και να σου γράψει οτιδήποτε, αν δεν το δοκιμάσεις ο ίδιος δε λέει και πολλά. Προσωπικά έχω πάρει δικαβαλο σε 600αρα βόλτα ευτραφή φίλο (120 κιλά αυτός 95 εγω) επειδή το ninja 250 του είχε ανατιναχτεί. Στην εθνική κραταγαμε για πλάκα 160 και στα επαρχιακά δεν προβληματιστηκε πουθενά . Με τη γυναίκα μου έχουμε κάνει ταξίδια σε Ελλάδα και εξωτερικό με τριβαλιτσο άνετα. Έχω το NC700, γκάζι για κόντρες δεν έχει εννοείται αλλά πηγαίνει πιο ξεκούραστα από όλα τα μοτέρ της κατηγορίας γιατί είναι χαμηλοστροφο, χαμηλοροπο και χωρίς καθόλου κραδασμούς(στα 160 έχει 5.000 στροφές όταν τα υπόλοιπα έχουν 7500) . Προφανώς δεν υπάρχει σύγκριση με το Cb500 σε αυτό το κομμάτι. Από εκεί και πέρα όμως πρέπει να το δοκιμάσεις και εσύ ώστε να έχεις ιδια άποψη.

Panos76
05/02/2021, 10:46
Το CB είναι ένα ήρεμο πασπαρτού μηχανάκι, οικονομικό και ευέλικτο που θα κάνει πολλά από λίγο.

Θα στρίψει, θα σε ταξιδέψει αστικά και υπεραστικά* με οικονομία, ησυχία και χωρίς προβλήματα και αυτό είναι όλο.


*με αξιοπρεπή ταχύτητα, δηλ. με 120 εως 140. Προσωπικά στην αττική οδό το πάω καμιά φορά κ μέχρι 170 αλλά δε λέει, τρως ξύλο και καίει πάνω από 6lt.

GeorgeG69
05/02/2021, 13:11
Και για το νεο tracer 700, τι γνωμη έχετε? Μου άρεσε ( όπως εγγραψα αυτό το οδήγησα) Σε θέματα αξιοπιστίας, κατανάλωσης κόστους χρήσης, μεταπώληση, σε σχέση με το NC?

billy84
05/02/2021, 14:43
Και για το νεο tracer 700, τι γνωμη έχετε? Μου άρεσε ( όπως εγγραψα αυτό το οδήγησα) Σε θέματα αξιοπιστίας, κατανάλωσης κόστους χρήσης, μεταπώληση, σε σχέση με το NC?

Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ σα μηχανάκι(περισσότερο απο το δικό μου) και είναι πολύ πιο γρήγορο απο το NC αλλά λόγω της φύσης του μοτέρ του Honda δε μπορεί να το ανταγωνιστεί στους τομείς που είπες ενώ και στη μεταπώληση καλώς ή κακώς το όνομα Honda είναι βαρύτερο.

Βέβαια επειδή το μοτέρ του ΜΤ07 έχει βγει πολύ καλό,οι διαφορές σε αξιοπιστία θα φανούν μετά τις 100.000km.Δηλαδή στην πράξη τους περισσότερους που θα τα αγοράσουν καινούργια ή με λίγα km, δεν θεωρώ πως θα τους απασχολήσει η αξιοπιστία στο Yamaha.

GeorgeG69
05/02/2021, 16:12
Ωραία, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα περιμένω να έρθει το NC και βλεπουμε....

GeorgeLem
23/04/2021, 21:09
Καλησπέρα σε όλους (και όλες)

μετά από αρκετό ψάξιμο και αρκετές παλινδρομίσεις αγόρασα σήμερα ένα NC750S μοντέλο 2015 με 31.000 χλμ. Έψαχνα για κάποιο αντίστοιχο BMW, αλλά ... πολλά τα λεφτά. Έτσι πείστηκα από έναν συνάδελφο ότι το συγκεκριμένο μοντέλο, εκτός της αξιοπιστίας Honda, έχει πολύ καλό "value for money". Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν το έχει, ή αν το είχε, κάποιος από τους συνφορουμίτες, και να ακούσω τη γνώμη του. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάθε πότε πρέπει να κάνει σέρβις (ο έμπορος δεν είχε το βιβλίο σέρβις, αλλά μου έδωσε πιστοποιητικό από τη MotoCert). Αυτά, κάθε γνώμη-πρόταση-συμβουλή καλοδεχούμενη.

SAVVAS62
23/04/2021, 21:16
Καλησπέρα σε όλους (και όλες)

μετά από αρκετό ψάξιμο και αρκετές παλινδρομίσεις αγόρασα σήμερα ένα NC750S μοντέλο 2015 με 31.000 χλμ. Έψαχνα για κάποιο αντίστοιχο BMW, αλλά ... πολλά τα λεφτά. Έτσι πείστηκα από έναν συνάδελφο ότι το συγκεκριμένο μοντέλο, εκτός της αξιοπιστίας Honda, έχει πολύ καλό "value for money". Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν το έχει, ή αν το είχε, κάποιος από τους συνφορουμίτες, και να ακούσω τη γνώμη του. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάθε πότε πρέπει να κάνει σέρβις (ο έμπορος δεν είχε το βιβλίο σέρβις, αλλά μου έδωσε πιστοποιητικό από τη MotoCert). Αυτά, κάθε γνώμη-πρόταση-συμβουλή καλοδεχούμενη.

Κατ' αρχάς καλορίζικο, καλοτάξιδο, άπεφτο, αγρατζούνιστο με άπειρα απροβλημάτιστα ταξιδιάρικα χιλιόμετρα.

Έχω το ίδιο αλλά το Χ που βασικά είναι το ψηλότερο.
Ο κινητήρας είναι ο ίδιος οπότε και τα σέρβις του υποθέτω θάναι τα ίδια ήτοι :
-Κάθε 12.000 αλλαγή λαδιών ή κάθε χρόνο όποιο έρθει πρώτο.
-Κάθε 24.000 φίλτρο λαδιού και φίλτρο αέρα (και μετάδοσης αν είναι DCT).
-Κάθε 24.000 έλεγχο - ρύθμιση βαλβίδων
-Κάθε 48.000 έλεγχος - αλλαγή μπουζί
-Κάθε δύο χρόνια αλλαγή υγρών φρένων
-Κάθε τρία χρόνια αλλαγή αντιπηκτικού.

νεοσσός
23/04/2021, 21:18
Ιδού τα εγχειρίδια οδηγού για το NC750X (2017). Δεν ξέρω αν έχει μεγάλες διαφορές από το δικό σου.

https://www.manualslib.com/manual/1789433/Honda-Nc750x.html#manual

https://2rom-prd-data.hondamotopub.com/om/HSAF/NC750X/2017/NC750X_42MKA801_0.pdf

GeorgeLem
23/04/2021, 21:49
Αγαπητοί SAVVAS62 και νεοσσός σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε, αλλά και για τις ευχές σας, και αντεύχομαι πολλά απολαυστικά, απροβλημάτιστα και ασφαλή χιλιόμετρα. Νομίζω το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι πολύ καλή επιλογή για όποιον ψάχνει το "παιδί για όλες τις δουλειές". Πιστεύω και λίγο χωματάκι το καλοκαίρι στο χωριό ή σε καμιά παραλία σε κανένα νησάκι θα το αντέχει.

SAVVAS62
24/04/2021, 06:38
Αγαπητοί SAVVAS62 και νεοσσός σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε, αλλά και για τις ευχές σας, και αντεύχομαι πολλά απολαυστικά, απροβλημάτιστα και ασφαλή χιλιόμετρα. Νομίζω το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι πολύ καλή επιλογή για όποιον ψάχνει το "παιδί για όλες τις δουλειές". Πιστεύω και λίγο χωματάκι το καλοκαίρι στο χωριό ή σε καμιά παραλία σε κανένα νησάκι θα το αντέχει.

Εγγυημένα το αντέχει και πολύ κιόλας με ένα κατάλληλο σετ ελαστικών βέβαια για κάτι σοβαρότερο.
Προσωπικά με σχεδόν 48.000 χλμ τώρα με έχει πάει στην κυριολεξία παντού τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό πάντα με χαμόγελα !

GeorgeLem
24/04/2021, 11:26
Εγγυημένα το αντέχει και πολύ κιόλας με ένα κατάλληλο σετ ελαστικών βέβαια για κάτι σοβαρότερο.
Προσωπικά με σχεδόν 48.000 χλμ τώρα με έχει πάει στην κυριολεξία παντού τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό πάντα με χαμόγελα !

Ευχαριστώ και πάλι SAVVAS62 για τις πληροφορίες. Αν επιτρέπεται, σε ποιο συνεργείο το πηγαίνεις για σέρβις;

SAVVAS62
24/04/2021, 11:28
Ευχαριστώ και πάλι SAVVAS62 για τις πληροφορίες. Αν επιτρέπεται, σε ποιο συνεργείο το πηγαίνεις για σέρβις;

Εδώ φίλε μου : https://motokarageorgos.gr/

Και ότι άλλο μπορούμε να βοηθήσουμε ρώτα και εδώ είμαστε και εγώ και άλλοι φίλοι κάτοχοι.

GeorgeLem
25/04/2021, 06:34
SAVVAS62 θα κοιτάξω να κλείσω ραντεβού, με βολεύει και η περιοχή (από Πατήσια). Σε ευχαριστώ και πάλι !

SAVVAS62
25/04/2021, 07:19
SAVVAS62 θα κοιτάξω να κλείσω ραντεβού, με βολεύει και η περιοχή (από Πατήσια). Σε ευχαριστώ και πάλι !

Τίποτα φίλε μου, καλά χλμ νάχεις.:beer:

mia_zoi_kawa
27/04/2021, 17:17
Το CB είναι ένα ήρεμο πασπαρτού μηχανάκι, οικονομικό και ευέλικτο που θα κάνει πολλά από λίγο.

Θα στρίψει, θα σε ταξιδέψει αστικά και υπεραστικά* με οικονομία, ησυχία και χωρίς προβλήματα και αυτό είναι όλο.


*με αξιοπρεπή ταχύτητα, δηλ. με 120 εως 140. Προσωπικά στην αττική οδό το πάω καμιά φορά κ μέχρι 170 αλλά δε λέει, τρως ξύλο και καίει πάνω από 6lt.

To cb500x είναι ένα τέλειο er 500....εγω έτσι το βλεπω. Όλοι οι αντιπρόσωποι της Honda όταν μιλάνε για το cbx μιλάνε για ένα μηχανάκι. Για το NC μιλάνε για μηχανή....