PDA

View Full Version : Αλλαγη honda cb500x 2015 με Vstorm 650 2017+ αξιζει?



masterone
12/07/2020, 21:11
Γεια σας παιδια ανοιγω αυτο το θεμα καθως με τρωει το χερι μου να την κανω την πατατα μου... Δεν παει ουτε χρονος που εχω στην κατοχη μου το cb500x και ηδη ψαχνω για το επομενο μοτοσακο χωρις να ειμαι σιγουρος ομως αν αξιζει να κανω την αλλαγη μεσα στον χειμωνα ή να το κρατησω αλλο ενα καλοκαιρι το hondaki και να το αλλαξω τον επομενο χειμωνα. Το cb500x που εχω στην κατοχη μου με καλυπτει σε ολα εκτος απο την εθνικη που ενω αυτο μπορει να παει 140 χλμτρα και να τα κρατησει εγω δεν μπορω λογω των κραδασμων που παραγει και αντεχω να παω μεχρι 130 σταθερα(αν το κρατησω θα αλλαξω σιγουρα αλυσιδογραναζα και θα βαλω ενα δοντι μπροστα μεγαλυτερο καθως ολοι οι κατοχοι λενε οτι με αυτο τον τροπο λυνεται αυτο το θεμα). Σε επαρχιακους δρομους απο την αλλη δεν χρειαζομαι κατι αλλο καθως ποτε δεν παω πανω απο 100χλμτρα σαν νεος οδηγος που ειμαι στα μεγαλυτερα κυβικα ερχομενος απο 125 κυριως λογω φοβου που δεν θα φυγει ευκολα μην τυχον μου πεταχτει καποιο οχημα απο καποιο δρομο ή χωματοδρομο.... Στην πολη επισης το cb ειναι σαν παπι κ δεν με εχει δυσκολεψει καθολου εως τωρα και επισης η μικτη καταναλωση του με αρκετα νορμαλ οδηγηση θεωρω ειναι γυρω στα 4-4.5λ/100. Ενδιαφερομαι κυριως για το στρωμα του 17 και μετα καθως το εχω δει απο κοντα και φαινεται σημαντικα μικροτερο απο τον προκατοχο του αλλα αυτο δεν ξερω αν εχει αντικτυπο στην χρηση απο ψηλοτερους αναβατες καθως ειμαι 1.88 και 95 κιλα και στο cb500x εχω και αφτερμαρκετ ζελατινα givi στην ψηλη θεση καθως και φρυδακι για να εχω καλυψη απο τον αερα. Θεωρειται οτι αξιζει η μεταβαση για μικρα ταξιδακια και οταν μπορω και ποιο μακρινα και χρηση εντος επαρχιακης πολης? Επισης θα ανεβουν πολυ τα καθημερινα μου εξοδα σε σχεση με το cb που καιει λιγο πανω απο παπι καρμπυρατερ. Υπαρχει κ η δυνατοτητα να επισκευασω ενα παπι που εχω στην κατοχη μου για τις μετακινησεις μ εντος πολης...

Bowleno
12/07/2020, 22:24
Το είπες μόνος σου... Κράτα αυτό που έχεις. Το στρώμα καίει αρκετά παραπάνω, είναι αρκετά βαρύτερο, έχει μεγαλύτερα κόστη συντήρησης λόγω V2 μοτέρ. Θα υποστείς όλα αυτά αλλά και μόνο για... Κραδασμούς; Βάλε το γρανάζι και βλέπεις. Εγώ δεν θα το άλλαζα πάντως. Το στρώμα στην πόλη είναι αρκετά δυσκίνητο. Αυτοί με τους κραδασμούς, πάντως με ξενίζει. Έχω μεγάλο μονοκύλινδρο (τα οποία είναι μανούλα σε αυτούς:lol: ) και δεν με ενοχλούν....

doctoras
12/07/2020, 22:40
Εγω θυμάμαι την πορεια σου, συνεπως αν εισαι σε φαση να δοκιμασεις οσο περισσοτερα μπορεις και το σηκώνει η τσεπη σου μη ρωτας καντο.
Παραλληλα ομως προγραμματισε καποιο απο τα προσεχές μαθήματα οδηγησης μοτοσυκλετας οτι ερθει πιο γρηγορα
Γιατι με αυτο θα αναθεωρήσεις πολλα δεδομένα που θα έχουν σχεση και με την επιλογη της ιδανικής μοτοσυκλετας για εσενα.

panavour
12/07/2020, 23:18
Κρατα το χοντα που τα κανει ολα και ειναι και παπι μπροστα στο vstroma,βαλε το γραναζακι σου και μην κανεις τιποτα αλλο.Εθνικες στην Ελλαδα ειναι το 2% των διαδρομων που θα κανεις,τα υπολοιπα 98% ειναι επαρχιακοι που ποτε δεν θα χρειασθεις να πας πανω απο 130-140.

Bowleno
13/07/2020, 05:41
Κρατα το χοντα που τα κανει ολα και ειναι και παπι μπροστα στο vstroma,βαλε το γραναζακι σου και μην κανεις τιποτα αλλο.Εθνικες στην Ελλαδα ειναι το 2% των διαδρομων που θα κανεις,τα υπολοιπα 98% ειναι επαρχιακοι που ποτε δεν θα χρειασθεις να πας πανω απο 130-140.

130-140 σε επαρχιακούς δρόμους; λες να θέλει να αυτοκτονήσει ο άνθρωπος; :lol:

masterone
13/07/2020, 07:24
Το είπες μόνος σου... Κράτα αυτό που έχεις. Το στρώμα καίει αρκετά παραπάνω, είναι αρκετά βαρύτερο, έχει μεγαλύτερα κόστη συντήρησης λόγω V2 μοτέρ. Θα υποστείς όλα αυτά αλλά και μόνο για... Κραδασμούς; Βάλε το γρανάζι και βλέπεις. Εγώ δεν θα το άλλαζα πάντως. Το στρώμα στην πόλη είναι αρκετά δυσκίνητο. Αυτοί με τους κραδασμούς, πάντως με ξενίζει. Έχω μεγάλο μονοκύλινδρο (τα οποία είναι μανούλα σε αυτούς:lol: ) και δεν με ενοχλούν....
Κυρίως με ενοχλούν οι κραδασμοί στο τιμόνι που έχει όχι στα πατακια ή στη σέλα. Βέβαια μπορεί να λύνονται κ με σινεμπλόκ αυτοι οι κραδασμοί του τιμονιού κ μετά να μην με ξαναενοχλησουν.


Εγω θυμάμαι την πορεια σου, συνεπως αν εισαι σε φαση να δοκιμασεις οσο περισσοτερα μπορεις και το σηκώνει η τσεπη σου μη ρωτας καντο.
Παραλληλα ομως προγραμματισε καποιο απο τα προσεχές μαθήματα οδηγησης μοτοσυκλετας οτι ερθει πιο γρηγορα
Γιατι με αυτο θα αναθεωρήσεις πολλα δεδομένα που θα έχουν σχεση και με την επιλογη της ιδανικής μοτοσυκλετας για εσενα.
Γενικα θελω να δοκιμάσω αρκετες μοτοσυκλέτες της κατηγορίας 500-750cc ωστε να κατασταλαξω σε μια που θα μ κατσει κουτι και να την παρω καινούργια για να χω φέρει το κεφάλι μου ήσυχο.
Τωρα όσο αφορά το σχολείο θα προσπαθήσω να το κανω καθως μέχρι τωρα βρίσκομαι σε νησί κ δεν μπορώ να παω εύκολα Αθήνα . Απο Σεπτέμβρη που θα βρίσκομαι επαρχία θα το βάλω στο πρόγραμμα να το κανω.

Κρατα το χοντα που τα κανει ολα και ειναι και παπι μπροστα στο vstroma,βαλε το γραναζακι σου και μην κανεις τιποτα αλλο.Εθνικες στην Ελλαδα ειναι το 2% των διαδρομων που θα κανεις,τα υπολοιπα 98% ειναι επαρχιακοι που ποτε δεν θα χρειασθεις να πας πανω απο 130-140.

Σε αυτό εχεις δικιο καθώς σε οσες διαδρομές έχω κάνει μέχρι τωρα σπανια βγαινω εθνικη και προτιμω βουνο με στροφυλικι αλλα τις λιγες φορές που βγηκα εθνικη με κούρασε.

DrBig
13/07/2020, 07:40
Κυρίως με ενοχλούν οι κραδασμοί στο τιμόνι που έχει όχι στα πατακια ή στη σέλα. Βέβαια μπορεί να λύνονται κ με σινεμπλόκ αυτοι οι κραδασμοί του τιμονιού κ μετά να μην με ξαναενοχλησουν.


Το τιμονι εχει βαρβατα σιδερενια αντιβαρα?

DrBig
13/07/2020, 07:41
Κυρίως με ενοχλούν οι κραδασμοί στο τιμόνι που έχει όχι στα πατακια ή στη σέλα. Βέβαια μπορεί να λύνονται κ με σινεμπλόκ αυτοι οι κραδασμοί του τιμονιού κ μετά να μην με ξαναενοχλησουν.


Το τιμονι εχει βαρβατα σιδερενια αντιβαρα?

masterone
13/07/2020, 07:43
Το τιμονι εχει βαρβατα σιδερενια αντιβαρα?

Τα εργοστασιακά εχει και νορμαλ θεωρω είναι ουτε πολυ βαρια ουτε πολύ ελαφριά. Μηπως να εβαζα μια μπανανα μηπως και ελατωθουν οι κραδασμοί?

DrBig
13/07/2020, 07:50
Τα εργοστασιακά εχει και νορμαλ θεωρω είναι ουτε πολυ βαρια ουτε πολύ ελαφριά. Μηπως να εβαζα μια μπανανα μηπως και ελατωθουν οι κραδασμοί?

Εξαρταται που θα την βαλεις :lol:



Παντως σιγουρα μπορεις να κανεις δουλεια, ειτε με αμμο μεσα στο τιμονι, ειτε με αλλο πχ fatbar τιμονι, ειτε με πιο βαρια αντιβαρα. Θελει ψαξιμο αλλα σιγουρα θα βγει φτηνοτερα απο το να αγορασεις αλλη μηχανη. Τσεκαρε και την αλυσιδα μηπως εχει τιποτα σφιχτους κρικους.

doctoras
13/07/2020, 07:55
Τα εργοστασιακά εχει και νορμαλ θεωρω είναι ουτε πολυ βαρια ουτε πολύ ελαφριά. Μηπως να εβαζα μια μπανανα μηπως και ελατωθουν οι κραδασμοί?

αυτο που λέει ο dr, ευκολη και φθηνή παρέμβαση κοίτα για βαρύτερα αφτερμαρκετ αντίβαρα απο τα μαμα
παράδειγμα (https://www.motoraid.eu/accessories/end-weights/bar-ends-long-universal-80g-black?sort=p.price&order=ASC&limit=100)

masterone
13/07/2020, 08:13
Εξαρταται που θα την βαλεις :lol:



Παντως σιγουρα μπορεις να κανεις δουλεια, ειτε με αμμο μεσα στο τιμονι, ειτε με αλλο πχ fatbar τιμονι, ειτε με πιο βαρια αντιβαρα. Θελει ψαξιμο αλλα σιγουρα θα βγει φτηνοτερα απο το να αγορασεις αλλη μηχανη. Τσεκαρε και την αλυσιδα μηπως εχει τιποτα σφιχτους κρικους.

Η αλυσιδα εχει αρχισει να βγαζει κομπους απλα οχι σφικτους ακόμη. Στο επόμενο σερβις ειναι να αλλαξω και αλυσιδογραναζα και ελεγχο-ρυθμιση βαλβίδων και φίλτρο αέρος και μπουζί

DrBig
13/07/2020, 08:15
Η αλυσιδα εχει αρχισει να βγαζει κομπους απλα οχι σφικτους ακόμη. Στο επόμενο σερβις ειναι να αλλαξω και αλυσιδογραναζα και ελεγχο-ρυθμιση βαλβίδων και φίλτρο αέρος και μπουζί

Καντα αυτα πρωτα, πολυ πιθανο οι κραδασμοι να μειωθουν αρκετα.

Bowleno
13/07/2020, 08:16
Τα εργοστασιακά εχει και νορμαλ θεωρω είναι ουτε πολυ βαρια ουτε πολύ ελαφριά. Μηπως να εβαζα μια μπανανα μηπως και ελατωθουν οι κραδασμοί?

Σινεμπλοκ και τέλος. Τι προτιμάς, να κουράζεσαι τις λίγες φορές στην Εθνική η όλες τις άλλες φορές που κυκλοφορίες;:D

billy84
13/07/2020, 08:40
Σου φώναζα από περισυ να πάρεις NC αντί για το Cb το οποίο είναι πολύ τίμιο μεν, αλλά δεν παύει να μην τα έχει ξεκούραστα τα km με πιο υψηλές ταχύτητες. Υπόψιν και το Vstrom έχει κραδασμούς μετά τα 130.Κανε ένα τεστ πριν κινηθείς σε αγορά.

masterone
13/07/2020, 08:58
Σινεμπλοκ και τέλος. Τι προτιμάς, να κουράζεσαι τις λίγες φορές στην Εθνική η όλες τις άλλες φορές που κυκλοφορίες;:D
Εννοείται οτι προτιμω να είμαι παντου άνετα αλλα και ενα vstrom για επαρχιακή πόλη που το θελω δεν το θεωρω απαγορευτικό.

Καντα αυτα πρωτα, πολυ πιθανο οι κραδασμοι να μειωθουν αρκετα.
Απλα φοβαμαι μην τα κανω ολα αυτά και μετα παλι δεν με καλύψει γτ θα ειναι έξοδα που δεν θα παρω πισω στην μεταπώληση

Σου φώναζα από περισυ να πάρεις NC αντί για το Cb το οποίο είναι πολύ τίμιο μεν, αλλά δεν παύει να μην τα έχει ξεκούραστα τα km με πιο υψηλές ταχύτητες. Υπόψιν και το Vstrom έχει κραδασμούς μετά τα 130.Κανε ένα τεστ πριν κινηθείς σε αγορά.

Το nc ακομη το γλυκοκοιταζω απλά σχεδόν ίδιο με το cb και ελεγα μηπως παω σε κατι λιγο διαφορετικό

billy84
13/07/2020, 09:21
Σχεδόν ίδιο εμφανισιακά φαντάζομαι ότι εννοείς. Κατά τα άλλα μέρα με τη νύχτα τα 2 μηχανάκια!

masterone
13/07/2020, 09:31
Ναι αυτό εννοώ οτι μοιαζουν πολυ εμφανισιακα.

katsar
13/07/2020, 09:47
'Αποψη μου .Είσαι ''μεγάλο'' παιδί ,εγώ με 183 και στα κιλά σου δεν θα έπαιρνα ποτέ το cbx ,καλύτερα να έπαιρνα ένα naked ή ένα ss να το ευχαριστιέμαι τουλάχιστονε.Πολύ μικροκαμωμένο.
Αν θέλεις μεγαλύτερες ταχύτητες σταθερής πορείας σε ΕΟ 150,160+ και να είσαι άνετος,χωρίς κραδασμούς,χωρίς να δουλεύει ψηλά το μοτέρ, χρειάζεσαι ή μεγαλύτερο ονοφ ή κάτι σε στυλ cbf 1000 με ότι σημαίνει αυτό σε βάρος,καταναλώσεις κτλ.

TKM
13/07/2020, 10:29
Όσες αλλαγές και να κάνεις στη μοτοσυκλέτα που έχεις, πάλι θα θέλεις να την αντικαταστήσεις... το μικρόβιο μπήκε μέσα σου πλέον!

Με το V-Strom θα έχεις:

ΘΕΤΙΚΑ: Πολύ καλύτερο και πιο άνετο ταξίδι, αισθητά (αλλά όχι δραματικά) μεγαλύτερη δύναμη κινητήρα, περισσότερο χώρο, αίσθηση ότι έχεις "μηχανή" κι όχι "μηχανάκι".

ΑΡΝΗΤΙΚΑ: Μεγαλύτερο βάρος (που πάντως συνηθίζεται), μεγαλύτερη κατανάλωση, πιο ακριβά σέρβις (αλλά όχι δραματικά ακριβότερα), λιγότερο μανιτζέβελο στην πόλη (χωρίς να σημαίνει ότι δεν αντέχεται, πάλι συνηθίζεις).

Αν θες να δεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μεγάλη διαφορά, καλύτερα είναι να πάρεις μια Yamaha Tracer 900 ή μια Honda Crossrunner... όμως τότε αλλάζεις γενικότερα επίπεδο σε κόστος απόκτησης και συντήρησης, κατανάλωση κλπ.

masterone
13/07/2020, 10:54
'Αποψη μου .Είσαι ''μεγάλο'' παιδί ,εγώ με 183 και στα κιλά σου δεν θα έπαιρνα ποτέ το cbx ,καλύτερα να έπαιρνα ένα naked ή ένα ss να το ευχαριστιέμαι τουλάχιστονε.Πολύ μικροκαμωμένο.
Αν θέλεις μεγαλύτερες ταχύτητες σταθερής πορείας σε ΕΟ 150,160+ και να είσαι άνετος,χωρίς κραδασμούς,χωρίς να δουλεύει ψηλά το μοτέρ, χρειάζεσαι ή μεγαλύτερο ονοφ ή κάτι σε στυλ cbf 1000 με ότι σημαίνει αυτό σε βάρος,καταναλώσεις κτλ.
Γενικα στις εθνικες ψιλοβαριεμαι οποτε και 150 και 160 να παω παλι μια ατελειωτη ευθεια θα βλεπω απλα θελω για τις λιγες φορες που θα βγω εθνικη να μπορω να διατηρησω ταχυτητες 140-150χλμ. Για 4κυλινδρο το σκεφτομαι αν δεν με καλυψει κανενα 2κυλινδρο αλλα κατι σε 600 κυβικα. Δεν ειμαι ετοιμος ακομη για 1000αρια και τα σχετικα κυριως με το γεγονος οτι ειναι υπερβολη να εχω κατι περισσοτερο απο 80-100 αλογα και να μην τα χρησιμοποιω.

Όσες αλλαγές και να κάνεις στη μοτοσυκλέτα που έχεις, πάλι θα θέλεις να την αντικαταστήσεις... το μικρόβιο μπήκε μέσα σου πλέον!

Με το V-Strom θα έχεις:

ΘΕΤΙΚΑ: Πολύ καλύτερο και πιο άνετο ταξίδι, αισθητά (αλλά όχι δραματικά) μεγαλύτερη δύναμη κινητήρα, περισσότερο χώρο, αίσθηση ότι έχεις "μηχανή" κι όχι "μηχανάκι".

ΑΡΝΗΤΙΚΑ: Μεγαλύτερο βάρος (που πάντως συνηθίζεται), μεγαλύτερη κατανάλωση, πιο ακριβά σέρβις (αλλά όχι δραματικά ακριβότερα), λιγότερο μανιτζέβελο στην πόλη (χωρίς να σημαίνει ότι δεν αντέχεται, πάλι συνηθίζεις).

Αν θες να δεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μεγάλη διαφορά, καλύτερα είναι να πάρεις μια Yamaha Tracer 900 ή μια Honda Crossrunner... όμως τότε αλλάζεις γενικότερα επίπεδο σε κόστος απόκτησης και συντήρησης, κατανάλωση κλπ.
Υπαρχει και η δυνατοτητα χρησης παπιου για την πολη το οποιο εχω και χρειαζεται επισκευη και το κραταω για αυτον τον λογο και μονο καθως δεν αξιζει να παρω καινουριο παπι.Απλα με το cb δεν ενιωσα να χρειαζομαι κατι μικροτερο για να κινηθω εντος πολης. To tracer 900 μαρεσει πολυ αλλα ακομη στοιχιζει αρκετα και εχει πολυ περισσοτερη δυναμη απο αυτο που χρειαζομαι καθως δεν θελω να παρω κατι για να το παρω και να μην το αξιοποιω. Τωρα το vstrom κοιτουσα στο fuelly.com καταναλωσεις κτλπ και για το 2017 και μετα μοντελο βλεπω καταναλωσεις 4.5-5λ/100 που δεν ειναι μεγαλη αυξηση στα καθημερινα μου εξοδα αν καλυφθω απο θεμα κραδασμων. Βεβαια αυτο που βλεπω ειναι οτι αν δεν θελω κραδασμους πρεπει να παω σε 3κυλινδρο ή 4κυλινδρο...

Κατι σε bandit 650 s abs ή yamaha xj6 diversion θεωρειται αξιζει ή ανεβαινω πολυ σε εξοδα?

Panos76
13/07/2020, 10:59
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό με τους κραδασμούς.

Έχεις οδηγήσει το μοντέλο του '19;

(Ρωτάω από περιέργεια, για να δω πως σου φάνηκε στο θέμα των κραδασμών)

TKM
13/07/2020, 11:09
Κατι σε bandit 650 s abs ή yamaha xj6 diversion θεωρειται αξιζει ή ανεβαινω πολυ σε εξοδα?

Ξεπερασμένα τα βρίσκω αυτά τα δυο... Το V-Strom αντέχει περισσότερο στο χρόνο. Επειδή το είχα, δεν με είχαν ενοχλήσει κραδασμοί πρέπει να πω. Βέβαια, το δικό μου ήταν μοντέλο 2010, δεν ξέρω τι γίνεται με τα επόμενα.

kons
13/07/2020, 11:18
Γεια σας παιδια ανοιγω αυτο το θεμα καθως με τρωει το χερι μου να την κανω την πατατα μου... Δεν παει ουτε χρονος που εχω στην κατοχη μου το cb500x και ηδη ψαχνω για το επομενο μοτοσακο χωρις να ειμαι σιγουρος ομως αν αξιζει να κανω την αλλαγη μεσα στον χειμωνα ή να το κρατησω αλλο ενα καλοκαιρι το hondaki και να το αλλαξω τον επομενο χειμωνα. Το cb500x που εχω στην κατοχη μου με καλυπτει σε ολα εκτος απο την εθνικη που ενω αυτο μπορει να παει 140 χλμτρα και να τα κρατησει εγω δεν μπορω λογω των κραδασμων που παραγει και αντεχω να παω μεχρι 130 σταθερα(αν το κρατησω θα αλλαξω σιγουρα αλυσιδογραναζα και θα βαλω ενα δοντι μπροστα μεγαλυτερο καθως ολοι οι κατοχοι λενε οτι με αυτο τον τροπο λυνεται αυτο το θεμα). Σε επαρχιακους δρομους απο την αλλη δεν χρειαζομαι κατι αλλο καθως ποτε δεν παω πανω απο 100χλμτρα σαν νεος οδηγος που ειμαι στα μεγαλυτερα κυβικα ερχομενος απο 125 κυριως λογω φοβου που δεν θα φυγει ευκολα μην τυχον μου πεταχτει καποιο οχημα απο καποιο δρομο ή χωματοδρομο.... Στην πολη επισης το cb ειναι σαν παπι κ δεν με εχει δυσκολεψει καθολου εως τωρα και επισης η μικτη καταναλωση του με αρκετα νορμαλ οδηγηση θεωρω ειναι γυρω στα 4-4.5λ/100. Ενδιαφερομαι κυριως για το στρωμα του 17 και μετα καθως το εχω δει απο κοντα και φαινεται σημαντικα μικροτερο απο τον προκατοχο του αλλα αυτο δεν ξερω αν εχει αντικτυπο στην χρηση απο ψηλοτερους αναβατες καθως ειμαι 1.88 και 95 κιλα και στο cb500x εχω και αφτερμαρκετ ζελατινα givi στην ψηλη θεση καθως και φρυδακι για να εχω καλυψη απο τον αερα. Θεωρειται οτι αξιζει η μεταβαση για μικρα ταξιδακια και οταν μπορω και ποιο μακρινα και χρηση εντος επαρχιακης πολης? Επισης θα ανεβουν πολυ τα καθημερινα μου εξοδα σε σχεση με το cb που καιει λιγο πανω απο παπι καρμπυρατερ. Υπαρχει κ η δυνατοτητα να επισκευασω ενα παπι που εχω στην κατοχη μου για τις μετακινησεις μ εντος πολης...

Μιάς και το έχω το καινούργιο VStrom L18 και δεν θα μιλήσω θεωρητικά ή τι έχω ακούσει σε ενημερώνω ότι η κατανάλωση μέσα στην πόλη και με νευρικό χέρι δεν ξεπερνά τα 4.8 Lt/100 km με τίποτα ακόμα και με δεύτερο άτομο. Κραδασμοί ανύπαρκτοι !!! Η ζελατίνα του είναι ένα θέμα σχετικό και ανάλογα με το ήψος / κράνος σου. Σου προτείνω να πας να κάνεις ένα δοπκιμαστικό για να έχεις την δικιά σου οδηγική εμπειρία με αυτό πριν αποφασίσεις.

ptc
13/07/2020, 11:19
Εγω θα ξεκινουσα πρωτα απο +1 μπροστινο γραναζι και αντιβαρα που σου προτειναν. Μπορει με ~50€ να βρεις την υγειά σου και να μη χρειαστει η αλλαγη.

masterone
13/07/2020, 11:22
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό με τους κραδασμούς.

Έχεις οδηγήσει το μοντέλο του '19;

(Ρωτάω από περιέργεια, για να δω πως σου φάνηκε στο θέμα των κραδασμών)

Του 19 οχι δεν το εχω οδηγησει δυστυχως.

masterone
13/07/2020, 11:58
Ξεπερασμένα τα βρίσκω αυτά τα δυο... Το V-Strom αντέχει περισσότερο στο χρόνο. Επειδή το είχα, δεν με είχαν ενοχλήσει κραδασμοί πρέπει να πω. Βέβαια, το δικό μου ήταν μοντέλο 2010, δεν ξέρω τι γίνεται με τα επόμενα.
Το ξερω οτι αντεχει το vstrom και για αυτο κοιταω και προς τα εκει καθως θελω κατι αξιοπιστο οπως και το cb που εχω.

Μιάς και το έχω το καινούργιο VStrom L18 και δεν θα μιλήσω θεωρητικά ή τι έχω ακούσει σε ενημερώνω ότι η κατανάλωση μέσα στην πόλη και με νευρικό χέρι δεν ξεπερνά τα 4.8 Lt/100 km με τίποτα ακόμα και με δεύτερο άτομο. Κραδασμοί ανύπαρκτοι !!! Η ζελατίνα του είναι ένα θέμα σχετικό και ανάλογα με το ήψος / κράνος σου. Σου προτείνω να πας να κάνεις ένα δοπκιμαστικό για να έχεις την δικιά σου οδηγική εμπειρία με αυτό πριν αποφασίσεις.
Εσυ τι υψος εχεις καθως το εχω δει απο κοντα και μου φαινεται σημαντικα μικροτερο απο το παλιοτερο vstrom.

Εγω θα ξεκινουσα πρωτα απο +1 μπροστινο γραναζι και αντιβαρα που σου προτειναν. Μπορει με ~50€ να βρεις την υγειά σου και να μη χρειαστει η αλλαγη.

Απλα οπως εγραψα και ποιο πανω το επομενο σερβις θα ειναι το μεγαλο που θα στοιχισει αρκετα αλλα εχω περιθωριο ακομη και προλαβαινω να το δωσω χωρις να χρειαστει να το κανω καθως και εγω του χρονου αν το κανω θα ειναι νωριτερα και απλα για να μην ξεφυγω μετα στα χιλιομετρα.

ptc
13/07/2020, 12:02
Απλα οπως εγραψα και ποιο πανω το επομενο σερβις θα ειναι το μεγαλο που θα στοιχισει αρκετα αλλα εχω περιθωριο ακομη και προλαβαινω να το δωσω χωρις να χρειαστει να το κανω καθως και εγω του χρονου αν το κανω θα ειναι νωριτερα και απλα για να μην ξεφυγω μετα στα χιλιομετρα.

Μιλάμε για "μετατροπές" που μπορείς να τις κάνεις και μέσα στη βδομάδα έτσι; Και κόστος δύο γεμίσματα.:rolleyes:

Κατάλαβα, το έχεις πάρει ήδη απόφαση. Αλλαγή τίτλου σε "Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου" και με το καλό η αγορά. :beer:

sapila racing
13/07/2020, 12:12
Το ξερω οτι αντεχει το vstrom και για αυτο κοιταω και προς τα εκει καθως θελω κατι αξιοπιστο οπως και το cb που εχω.

Εσυ τι υψος εχεις καθως το εχω δει απο κοντα και μου φαινεται σημαντικα μικροτερο απο το παλιοτερο vstrom.


Απλα οπως εγραψα και ποιο πανω το επομενο σερβις θα ειναι το μεγαλο που θα στοιχισει αρκετα αλλα εχω περιθωριο ακομη και προλαβαινω να το δωσω χωρις να χρειαστει να το κανω καθως και εγω του χρονου αν το κανω θα ειναι νωριτερα και απλα για να μην ξεφυγω μετα στα χιλιομετρα.

Αν κατάλαβα καλά θεωρείς σοβαρό κριτήριο για την αλλαγή οτι το CB θέλει μεγάλο service σε λίγο.
Αν πάρεις Vstrom εχεις την εντύπωση οτι δεν θα θέλει service? :confused:

masterone
13/07/2020, 12:31
Μιλάμε για "μετατροπές" που μπορείς να τις κάνεις και μέσα στη βδομάδα έτσι; Και κόστος δύο γεμίσματα.:rolleyes:

Κατάλαβα, το έχεις πάρει ήδη απόφαση. Αλλαγή τίτλου σε "Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου" και με το καλό η αγορά. :beer:
Κοιτα τα αντίβαρα μπορώ ναι αλλα το γραναζι επειδη δεν το εχω ξανακανει φοβαμαι να βαλω χέρι σε αυτο γιατι αν κανω μια βλακεια μπορει και να χτυπησω καθώς ειναι σημαντικο μερος της μοτοσυκλετας.

Αν κατάλαβα καλά θεωρείς σοβαρό κριτήριο για την αλλαγή οτι το CB θέλει μεγάλο service σε λίγο.
Αν πάρεις Vstrom εχεις την εντύπωση οτι δεν θα θέλει service? :confused:

Το ξερω οτι θα χρειαστεί μεγαλο σερβις απλα αυτο που φοβαμαι ειναι μην κανω το μεγαλο σέρβις μαζί με τα επιπλεον πραγματα που θελω να αλλαξω για τους κραδασμους και μετα δεν διορθωθει και αποφασισω να το δωσω.

sapila racing
13/07/2020, 13:30
Κοιτα τα αντίβαρα μπορώ ναι αλλα το γραναζι επειδη δεν το εχω ξανακανει φοβαμαι να βαλω χέρι σε αυτο γιατι αν κανω μια βλακεια μπορει και να χτυπησω καθώς ειναι σημαντικο μερος της μοτοσυκλετας.


Το ξερω οτι θα χρειαστεί μεγαλο σερβις απλα αυτο που φοβαμαι ειναι μην κανω το μεγαλο σέρβις μαζί με τα επιπλεον πραγματα που θελω να αλλαξω για τους κραδασμους και μετα δεν διορθωθει και αποφασισω να το δωσω.

Σιγά τις μετατροπές που θα κάνεις στο CB.
Κόστος 50 ευρω να αγοράσεις ενα ζευγαρι βαριά αντίβαρα κι ενα γραναζι εμπρός τοποθετημένα.

Στην εξίσωση μετράει πολύ οτι τώρα έχεις ενα μηχανακι που το αγόρασες καινούριο και το ξέρεις κι αυτό δεν το έχεις λάβει σοβαρά υπ όψιν.
Αυτό είναι πολύ πιο σοβαρό απο το κόστος ενός μεγαλου service.

TKM
13/07/2020, 13:43
Το ξερω οτι θα χρειαστεί μεγαλο σερβις απλα αυτο που φοβαμαι ειναι μην κανω το μεγαλο σέρβις μαζί με τα επιπλεον πραγματα που θελω να αλλαξω για τους κραδασμους και μετα δεν διορθωθει και αποφασισω να το δωσω.

Βασικά... πρέπει να καταλάβεις τι είναι αυτό που θέλεις.

Νομίζω ότι δεν θέλεις να αλλάξεις τη μηχανή που έχεις λόγω κραδασμών κλπ., κλπ., κλπ.

Θέλεις να την αλλάξεις επειδή τη βαρέθηκες!

Αν ισχύει αυτό, ό,τι και να της κάνεις, πάλι θα τρώγεσαι.

Το μικρόβιο μπήκε μέσα σου όπως σου έγραψα πιο πάνω!

doctoras
13/07/2020, 14:02
εάν το πρόβλημα είναι οι κραδασμοί και η αλυσίδα είναι σε κακή κατάσταση όπως αναφέρθηκε παραπάνω πρέπει να ξεκινήσεις απο εκεί και μετά όλα τα υπόλοιπα που προαναφέρθηκαν, αν δεν έχουν πρόβλημα τα γρανάζια λίγα χλμ κλπ μη τα αλλάζεις, αλλάζεις αλυσίδα μονο

masterone
13/07/2020, 14:14
Σιγά τις μετατροπές που θα κάνεις στο CB.
Κόστος 50 ευρω να αγοράσεις ενα ζευγαρι βαριά αντίβαρα κι ενα γραναζι εμπρός τοποθετημένα.

Στην εξίσωση μετράει πολύ οτι τώρα έχεις ενα μηχανακι που το αγόρασες καινούριο και το ξέρεις κι αυτό δεν το έχεις λάβει σοβαρά υπ όψιν.
Αυτό είναι πολύ πιο σοβαρό απο το κόστος ενός μεγαλου service. Δεν το ανεφερα και λαθος μου αλλα το μηχανάκι αγοραστηκε μεταχειρισμένο και αν το δωσω φετος ισως να μην χασω και τπτ ή να χασω πολυ λιγα κανα 300αρι πολυ.


Βασικά... πρέπει να καταλάβεις τι είναι αυτό που θέλεις.

Νομίζω ότι δεν θέλεις να αλλάξεις τη μηχανή που έχεις λόγω κραδασμών κλπ., κλπ., κλπ.

Θέλεις να την αλλάξεις επειδή τη βαρέθηκες!

Αν ισχύει αυτό, ό,τι και να της κάνεις, πάλι θα τρώγεσαι.

Το μικρόβιο μπήκε μέσα σου όπως σου έγραψα πιο πάνω!
Κοιτα να την βαρεθω λιγο δυσκολο καθως εχω κανει μονο 1000χλμτρα καθώς λογο θεματος υγειας δεν μπορουσα να καβαλήσω. Επισης το σκεπτικό μου όταν την πηρα μεταχειρισμενη ήταν να την δοκιμάσω και αν δεν μου κανει να εχει καλή μεταπώληση ωστε να την δώσω χωρις μεγαλη χασουρα. Επισης το γραναζι δεν θελω να το αλλάξω μονο του και να αφησω την παλια αλυσίδα και πισω γρανάζι.

εάν το πρόβλημα είναι οι κραδασμοί και η αλυσίδα είναι σε κακή κατάσταση όπως αναφέρθηκε παραπάνω πρέπει να ξεκινήσεις απο εκεί και μετά όλα τα υπόλοιπα που προαναφέρθηκαν, αν δεν έχουν πρόβλημα τα γρανάζια λίγα χλμ κλπ μη τα αλλάζεις, αλλάζεις αλυσίδα μονο
Σε πολυ κακη κατασταση δεν ειναι αλλα σιγουρα στο μεγάλο σερβις θα χρειαστεί αλλαγη.

sapila racing
13/07/2020, 14:38
Δεν το ανεφερα και λαθος μου αλλα το μηχανάκι αγοραστηκε μεταχειρισμένο και αν το δωσω φετος ισως να μην χασω και τπτ ή να χασω πολυ λιγα κανα 300αρι πολυ.


Κοιτα να την βαρεθω λιγο δυσκολο καθως εχω κανει μονο 1000χλμτρα καθώς λογο θεματος υγειας δεν μπορουσα να καβαλήσω. Επισης το σκεπτικό μου όταν την πηρα μεταχειρισμενη ήταν να την δοκιμάσω και αν δεν μου κανει να εχει καλή μεταπώληση ωστε να την δώσω χωρις μεγαλη χασουρα. Επισης το γραναζι δεν θελω να το αλλάξω μονο του και να αφησω την παλια αλυσίδα και πισω γρανάζι.

Σε πολυ κακη κατασταση δεν ειναι αλλα σιγουρα στο μεγάλο σερβις θα χρειαστεί αλλαγη.

Μια αλυσίδα με κόμπους ΕΙΝΑΙ σε πολύ κακή κατάσταση και θέλει άμεσα αλλαγή.
Μαζί και γραναζια μια και δεν την αλλαξες εσύ και δεν ξερεις αν αλλάχτηκαν και πότε.
Πιθανότατα θα εκλείψουν και οι 'κραδασμοί' που περιγράφεις.

ptc
13/07/2020, 14:45
Επισης το γραναζι δεν θελω να το αλλάξω μονο του και να αφησω την παλια αλυσίδα και πισω γρανάζι.

Ο λογος που αλλαζουμε μαζι και τα τρια (γραναζια και αλυσιδα) ειναι για να μην υπαρχει παραπανω φθορα στα υπολοιπα μελη με την αλλαγη μονο του ενος. Σωστο αυτο φυσικα, αλλα οχι για την περιπτωση σου. Σκεφτεσαι να κανεις μια κινηση απ΄την οποια θα χασεις καποιες εκατονταδες ευρω (να σου θυμισω οτι αυτη τη στιγμη η αγορα ειναι σε αθλια κατασταση οποτε η τιμη πωλησης που εχεις στο μυαλο σου ειναι πιθανοτατατα λαθος). Παμε λοιπον στα δυο σεναρια:

1) Αλλαζεις το μπροστα γραναζι και τα αντιβαρα. Κοστος 50€ τοποθετημενα οπως σου εχει γραψει και ο sapilas πιο πανω (αυτο επειδη ειπες πως δεν μπορεις να το κανεις μονος σου, λες και τα συνεργεια δεν αλλαζουν μονο μπροστινα γραναζια). Αν δεις πως οι κραδασμοι επεσαν σε αποδεκτα επιπεδα εισαι κομπλε. Αλλαζεις και το αλλο γραναζι και την αλυσιδα (ετσι κι αλλιως για αλλαγη ειναι και πλεον προκειται να το κρατησεις το μηχανακι). Δεν εχεις τωρα τα λεφτα για αλυσιδα; Οκ, το τρεναρεις και κανεις την αλλαγη και των τριων οποτε μπορεις (το μπροστα μονο του κοστιζει 15€, αν θες το ξαναλλαζεις χωρις δευτερη σκεψη για να μην το εχεις στο μυαλο σου). Γλυτωσες διαδικασια πωλησης/αγορας και καποιες εκατονταδες ευρω.

2) Κανεις τις αλλαγες και τελικα δε σε καλυπτουν. Εχασες 50€.

Δε μου φαινεται και πολυ περιπλοκο το τι πρεπει να κανεις...

masterone
15/07/2020, 10:43
Τελικά παιδιά θα αλλάξω γραναζι μπροστινό και αντιβαρα και θα βάλω και μια μπανανα με βαρος και βλέπουμε αν δεν νε καλυψει το βάζω αγγελία.

pektis
15/07/2020, 11:20
Τελικά παιδιά θα αλλάξω γραναζι μπροστινό και αντιβαρα και θα βάλω και μια μπανανα με βαρος και βλέπουμε αν δεν νε καλυψει το βάζω αγγελία.

Οπως γραφεις, εχεις θεμα & με την αλυσιδα.
Αρα, καλυτερα ειναι να αλλάξεις σετ αλυσιδα-γραναζια.
Ισως αυτο ειναι που προκαλει τοσους κραδασμους στην μηχανη...
Μια καινουργια αλυσιδα με γραναζια θα λυσει το προβλημα...
Ποτέ δεν αλλάζουμε μόνο γρανάζια ή μονο αλυσιδα...

sapila racing
15/07/2020, 11:36
Οπως γραφεις, εχεις θεμα & με την αλυσιδα.
Αρα, καλυτερα ειναι να αλλάξεις σετ αλυσιδα-γραναζια.
Ισως αυτο ειναι που προκαλει τοσους κραδασμους στην μηχανη...
Μια καινουργια αλυσιδα με γραναζια θα λυσει το προβλημα...
Ποτέ δεν αλλάζουμε μόνο γρανάζια ή μονο αλυσιδα...

Κανονικά έτσι είναι.
Ομως βλέπεις υπάρχουν και κάποιοι που αντί να αλλάξουν αλυσιδογράναζα αλλάζουν μοτοσυκλέτα.
Δεν είναι σπάνια περίπτωση ο masterone, το έχω δεί επανειλλημένως ειδικά παλαιότερα που ο κόσμος είχε και περισσότερα χρήματα.
Υπαρχει κατηγορια αναβατών που δεν κάνει ποτέ μεγάλο service, δεν αλλάζει ποτέ αλυσιδογράναζα κλπ, απλά το πουλάει και παίρνει άλλο.
Βέβαια αυτό κανονικά το κάνουν αυτοί που έχουν τα φράγκα και το αγόρασαν καινούριο, το πουλάνε και ξαναγοράζουν καινούριο.

Panos76
15/07/2020, 12:40
Σε αυτό το άρθρο (https://motorbike.gr/dokimes/honda-cb500x-super-test/) γίνεται μια αναφορά σε κραδασμούς.

Δεν ξέρω εαν αναφέρεται σε αυτούς ο συμφορουμίτης ή είναι κάτι άλλο.


Υπάρχει ροπή και γεμάτη απόδοση με καλή απόκριση στο γκάζι στις χαμηλές και μεσαίες στροφές. Εκεί που αποδίδεται η μέγιστη ροπή, στις 7.000 rpm, έρχονται και υψίσυχνοι κραδασμοί που γαργαλούν ότι ακουμπάει πάνω στη σέλα…


Οι κραδασμοί αυτοί ενοχλούν αν παραμείνεις πολλή ώρα “πάνω τους”, στο ταξίδι ας πούμε, ενώ πρέπει να σημειώσουμε ότι με έκτη στο κιβώτιο τα 100 km/h, έρχονται στις 4.800 rpm.

Είναι όμως επιβλημένο η αλυσίδα να αλλαχθεί προχθές!

masterone
15/07/2020, 13:20
Οπως γραφεις, εχεις θεμα & με την αλυσιδα.
Αρα, καλυτερα ειναι να αλλάξεις σετ αλυσιδα-γραναζια.
Ισως αυτο ειναι που προκαλει τοσους κραδασμους στην μηχανη...
Μια καινουργια αλυσιδα με γραναζια θα λυσει το προβλημα...
Ποτέ δεν αλλάζουμε μόνο γρανάζια ή μονο αλυσιδα...
Το ξερω και το γραναζι θα μπει για δοκιμη και αν χρειαστει θα ξανααλλαχτει. Οπως ανεφερα και στο αρχικό μήνυμα πολλούς κραδασμούς εχω στα 140 και πανω. Αρα αν στις ιδιες στροφες που τώρα εχω 130 χλμτρα με την αλλαγη να εχω 140 τοτε θα καλυφθω προσωρινα μεχρι να τα αλλαξω όλα

Κανονικά έτσι είναι.
Ομως βλέπεις υπάρχουν και κάποιοι που αντί να αλλάξουν αλυσιδογράναζα αλλάζουν μοτοσυκλέτα.
Δεν είναι σπάνια περίπτωση ο masterone, το έχω δεί επανειλλημένως ειδικά παλαιότερα που ο κόσμος είχε και περισσότερα χρήματα.
Υπαρχει κατηγορια αναβατών που δεν κάνει ποτέ μεγάλο service, δεν αλλάζει ποτέ αλυσιδογράναζα κλπ, απλά το πουλάει και παίρνει άλλο.
Βέβαια αυτό κανονικά το κάνουν αυτοί που έχουν τα φράγκα και το αγόρασαν καινούριο, το πουλάνε και ξαναγοράζουν καινούριο.
Κοιτα λεφτα απο τα μπαγζακια δεν μου τρεχουν και κοιταω αρκετα τα κοστη. Απλα εχω ενα συγκεκριμενο μπατζετ για μοτοσυκλέτα κάθε χρόνο που δεν θελω να υπερβω. Και καποια στιγμη θα παρω καινουρια μοτοσυκλέτα αλλα αφου εχω δοκιμασει αρκετες μετσχειρισμενες και εχω κατασταλάξει στο τι θελω να εχω για μακροχρόνια συμβιωση(οχι για παντα). Ενα μεγαλο σερβις στοιχιζει με ολα αυτα που εχω σκοπο να κανω στοιχιζει γυρω στα 450-500€ κατι που στην μεταπωληση δεν θα παρω πισω αν το δωσω 2-3 μηνες μετα το σέρβις και ετσι θα το κρατησω τουλαχιστον ενα χρόνο ακόμα ωστε να κανω καποια χλμτρα

sapila racing
15/07/2020, 15:13
Το ξερω και το γραναζι θα μπει για δοκιμη και αν χρειαστει θα ξανααλλαχτει. Οπως ανεφερα και στο αρχικό μήνυμα πολλούς κραδασμούς εχω στα 140 και πανω. Αρα αν στις ιδιες στροφες που τώρα εχω 130 χλμτρα με την αλλαγη να εχω 140 τοτε θα καλυφθω προσωρινα μεχρι να τα αλλαξω όλα

Κοιτα λεφτα απο τα μπαγζακια δεν μου τρεχουν και κοιταω αρκετα τα κοστη. Απλα εχω ενα συγκεκριμενο μπατζετ για μοτοσυκλέτα κάθε χρόνο που δεν θελω να υπερβω. Και καποια στιγμη θα παρω καινουρια μοτοσυκλέτα αλλα αφου εχω δοκιμασει αρκετες μετσχειρισμενες και εχω κατασταλάξει στο τι θελω να εχω για μακροχρόνια συμβιωση(οχι για παντα). Ενα μεγαλο σερβις στοιχιζει με ολα αυτα που εχω σκοπο να κανω στοιχιζει γυρω στα 450-500€ κατι που στην μεταπωληση δεν θα παρω πισω αν το δωσω 2-3 μηνες μετα το σέρβις και ετσι θα το κρατησω τουλαχιστον ενα χρόνο ακόμα ωστε να κανω καποια χλμτρα


Ολοι απο πανω σου εχουν γραψει να αλλάξεις την αλυσίδα που είπες οτι εχει κόμπους κι εσυ το κάνεις γαργάρα.
Εχεις μπερδεψει την υπόθεση μοτοσυκλέτα και κόστος χρήσης με την οικονομία και το budget σου.
Δεν σκέφτεσαι οτι αν σου κοπεί η αλυσίδα εν κινήσει μπορεί να χτυπήσεις άσχημα και μπορεί και να το πετάξεις το μηχανάκι στο τέλος αντι να το πουλήσεις.
Tότε να δεις που θα παει το budget!
Στα γραφω λίγο χοντρά γιατί δεν βλέπω να παίρνεις χαμπάρι.
Παντως μην ξεκινησεις να πας μεγαλη διαδρομή με αυτη την αλυσίδα.

Οπως και να χει πραγματικά ελπίζω να σου βγεί το έργο όπως το θέλεις. :wave2:

masterone
15/07/2020, 15:21
Ολοι απο πανω σου εχουν γραψει να αλλάξεις την αλυσίδα που είπες οτι εχει κόμπους κι εσυ το κάνεις γαργάρα.
Εχεις μπερδεψει την υπόθεση μοτοσυκλέτα και κόστος χρήσης με την οικονομία και το budget σου.
Δεν σκέφτεσαι οτι αν σου κοπεί η αλυσίδα εν κινήσει μπορεί να χτυπήσεις άσχημα και μπορεί και να το πετάξεις το μηχανάκι στο τέλος αντι να το πουλήσεις.
Tότε να δεις που θα παει το budget!
Στα γραφω λίγο χοντρά γιατί δεν βλέπω να παίρνεις χαμπάρι.
Παντως μην ξεκινησεις να πας μεγαλη διαδρομή με αυτη την αλυσίδα.

Οπως και να χει πραγματικά ελπίζω να σου βγεί το έργο όπως το θέλεις. :wave2:
Λοιπον η μηχανή ειναι απο προσφατο σέρβις στο οποίο εγινε και ερωτηση στον μαστορα αν με παιρνει να κρατησω την υπαρχουσα αλυσιδα για 3-4000 χλμτρα και μ ειπε ανετα και για παραπανω. Οι κόμποι που αναφερεται κ ανεφερα και ηταν ενας πολυ πολυ μικρος ο οποιος έπρεπε να παρατηρησω πολυ προσεκτικα την αλυσιδα για να τον δω και με το που την γρασαρα εξαφανιστηκε χωρις να τον πειραξω χωρις τπτ και κανοντας 400 χλμτρα μετα το γρασαρισμα ακομη δεν υπάρχει κόμπος.

sapila racing
15/07/2020, 15:34
Λοιπον η μηχανή ειναι απο προσφατο σέρβις στο οποίο εγινε και ερωτηση στον μαστορα αν με παιρνει να κρατησω την υπαρχουσα αλυσιδα για 3-4000 χλμτρα και μ ειπε ανετα και για παραπανω. Οι κόμποι που αναφερεται κ ανεφερα και ηταν ενας πολυ πολυ μικρος ο οποιος έπρεπε να παρατηρησω πολυ προσεκτικα την αλυσιδα για να τον δω και με το που την γρασαρα εξαφανιστηκε χωρις να τον πειραξω χωρις τπτ και κανοντας 400 χλμτρα μετα το γρασαρισμα ακομη δεν υπάρχει κόμπος.

Τότε είσαι ΟΚ προς το παρόν και ίσως και για ακόμα παραπάνω χλμ.
Παρ όλα αυτα, αυτα που σου εγραψα ισχύουν και θα πρέπει να τα λάβεις υπ όψιν.
Η μοτοσυκλέτα δεν είναι οικονομικό μέσο μεταφοράς, εκτός αν μιλάμε για μονοκύλινδρα μεχρι 250cc.

doctoras
15/07/2020, 18:29
Masterone, ασε τον μαστορα εσυ οδηγείς, αν εχεις κραδασμούς ανεξαρτητα αν την πουλησεις η οχι αλλαξε την αλυσίδα, αν βαση μανιουλ τα γραναζια σου δεν γιναν κωνικα οπως περιγραφεται σχετικα και δε θελεις να δωσεις παραπανω λεφτα την παρουσα στιγμη μην τα αλλαξεις, αλλαξε ομως αλυσιδα με κανα 60ρι για να γουσταρεις οδήγηση.
Πολλες φορες αλυσίδες γίνονται ετσι απο ελλιπέστατη συντήρηση.

Triathlon 7
15/07/2020, 22:32
Φίλε masterone, όπως έχεις καταλάβει, οι κραδασμοί προέρχονται από το κοντό γρανάζωμα της μηχανής. Έχεις την αίσθηση, ότι στον ανοιχτό δρόμο ταξιδεύεις με τέταρτη. Με τέταρτη, ούτε καν πέμπτη. Το πρόβλημα - σε διαβεβαιώ - λύνεται με το κατάλληλο γρανάζωμα. Όπως θα διαπιστώσεις και στο cb500x.com, μαζί με την αντικατάσταση - μετατροπή του windshield, πρόκειται για τις δύο πιο διαδεδομένες μετατροπές, που σχεδόν κανένας δεν αναιρεί. Θα πρέπει να ξέρεις λοιπόν, ότι εκτός από το 16αρι μπροστινό, μπορείς να δοκιμάσεις και 39άρι ή και 37άρι πίσω γρανάζι, όπως και συνδυασμούς από αυτά. Το 39άρι ταιριάζει από NC και το 37άρι από X-ADV 750, ενώ υπάρχουν και aftermarket. Κάποιοι έχουν δοκιμάσει και πιο ακραία γραναζώματα αλλά χωρίς επιτυχία. Χρησιμοποίησε το gearingcommander.com και πειραματίσου.
Στο δικό μου μηχανάκι πλέον, όχι μόνο σταμάτησα να ψάχνω συνέχεια για έβδομη, αλλά πολλές φορές ξεχνιέμαι στην Εθνική με πέμπτη. Τους ελάχιστους εναπομείναντες κραδασμούς, πρέπει να επικεντρωθείς σε αυτούς για να τους καταλάβεις. Μιλάμε πάντα για νόμιμες ταχύτητες. Δεν έγινε βέβαια BMW, αλλά και η BMW δεν πρόκειται να γίνει 500X σε αστικό περιβάλλον. Διαλέγεις και πορεύεσαι.
Μάλλον όμως, όπως σου επισημαίνει και ο ptc, έχεις πάρει ήδη την απόφαση σου για αλλαγή και απλά ψάχνεις για μία δικαιολογία απέναντι στον εαυτό σου. Όλοι έχουμε περάσει από αυτή την φάση. Επειδή λοιπόν yolo, άντε καλορίζικο το επόμενο μηχανάκι σου και από εμένα!

The_Scientist
16/07/2020, 15:55
Φίλε δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημά σου.

Κατά τη γνώμη μου το Vstrom είναι καλύτερο παντού από το Honda, από εκεί και πέρα όμως πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις αυτή τη διαφορά μόνο εσύ το ξέρεις.

Ο,τι και να κάνεις πάντως δεν υπάρχει πολύ λάθος απόφαση. Αν ψωνίζεις μεταχειρισμένα και τα 2 μηχανάκια κρατάνε αξία, μικρή θα είναι η χασούρα.

gl

fatsas35
18/07/2020, 11:27
Αν σε κάνει χαρούμενο φυσικά και αξίζει.. Οι μηχανές πρώτα από όλα είναι κ@υλα κ μετά μεταφορικα μέσα.. Αλλιώς θα είχαμε όλοι πάπιες για την πόλη κ αμάξι για ταξίδι..Το τι θα γράψω εγώ ή τα άλλα παιδιά εδώ δεν έχει κ μεγάλη σημασία γτ ο καθένας τα βλέπει διαφορετικά τα πράματα κ έχει διαφορετικές ανάγκες κ προτεραιότητες.. Κάνε ένα καλό test ride κ αν νιώσεις ότι πρέπει να κάνεις την αλλαγή απλά καντην..

masterone
29/08/2020, 21:27
Επανερχομαι στο θεμα μετα απο καμποσο καιρό καθώς δεν οδηγουσα την μοτοσυκλετα λογω του οτι δεν την ειχα μαζι μου επειδη ημουν εν μεσω μετάθεσης και ειχα κρατησει μονο το αυτοκίνητο. Μεσα σε 3 μερες απο τοτε που γυρισα εκανα γυρω στα 500 χλμτρα απο τα οποια τα 350 ηταν χιλιομετρα βολτας στο Πήλιο μαζι με καλο φιλο και συντροχο με Vstrom 650 2008 abs. Οδηγοντας και το vstrom του φιλου διαπιστωσα οτι και αυτο εχει κραδασμους στα ιδια χλμτρα με εμενα που ειναι ενα πολυ τακ μικρότερο απο οσο στο cb αλλα δεν παυουν να με ενοχλούν οποτε την αγορα του Vstrom την ξεχναω αν και η θεση του ειναι αρχοντικη και τα πισω μαγουλα χαιρονται να καθονται πανω τους σε σχέση με του cb όπως και τα γόνατα βρισκονται σε ποιο ανετη θέση. Ομως εχει ενα μεγάλο αρνητικό για εμενα το γεγονός οτι δεν ειναι παπι σαν το cb καθως λογικα λογω μακρύ μεταξονιου και ψηλου κεντρου βάρους δεν αλλαζει το ιδιο ευκολα κατευθυνσεις οπως το cb και δεν στριβει και το ιδιο ευκολα. Τωρα οσο αφορα το cb μου διπιστωσα οτι μαλλον εχω στραβή δισκοπλακα απο το disc lock που συνηθίζω να βαζω οποτε ενα μερος των κραδασμων στο τιμονι οφειλεται και σε αυτό. Με βαση αυτα θα αλλαξω πρώτα δισκοπλακα αφού μου το επιβαιβεωσει και μηχανικός και στην συνεχεια θα παραμείνω με το cb μου και θα του κανω και το μεγαλο σερβις και θα το κρατησω μεχρι να το βαρεθω. Δεν αξιζει να το αλλαξω καθώς και στην ιδια διαδρομη με ιδιες ταχύτητες το vstrom εκαψε +1λ/100 κατι που για εμενα μετράει αρκετα καθως δεν θέλω να αυξηθουν παρα πολύ τα καθημερινα μου έξοδα.Αν το αλλαξω με κατι καποια στιγμη αυτο θα είναι το nc750x ή το Tracer 900(ξερω διαφορετικα μηχανάκια αλλα στο ενα μιλαει η λογικη και στο αλλο το συναίσθημα)

contes di Zante
29/08/2020, 21:35
Θεωρώ απίθανο έως αδύνατον να έχεις στραβό δίσκο λόγω χρήσης disc lock...όσο για τους κραδασμούς σου έχω λύση. Πάρε ένα παλιό lc4 ή duke κάνε 1-2 ταξιδάκια και μετά το CB θα σου φανεί πιο smooth κ' από 4κύλινδρο

masterone
29/08/2020, 21:38
Το ειχα παθει και στο προηγούμενο μηχανακι λογω χρησης disc lock που ειχα οποτε το ποιο πιθανο ειναι να το ξαναεπαθα.

billy84
29/08/2020, 21:48
Το ειχα παθει και στο προηγούμενο μηχανακι λογω χρησης disc lock που ειχα οποτε το ποιο πιθανο ειναι να το ξαναεπαθα.

Εννοείς φαντάζομαι οτι το ξέχασες πάνω και ξεκίνησες έστω μια φορά γιατί αλλιώς δε στέκει!Υπόψιν οι κραδασμοί(λιγο τρέμουλο) παίζει να οφείλονται και σε στραβή ζάντα εκτός απο τους κλασικούς του μοτερ.

TKM
29/08/2020, 21:57
Το V-Strom, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα είναι σε καλή κατάσταση, θα σου φανεί ασύγκριτα καλύτερο στην Εθνική, ακόμα κι αν αλλάξεις γρανάζι στο Honda, ενώ στην πόλη δεν είναι τόσο δυσκίνητο όσο φαίνεται, θα το συνηθίσεις πάρα πολύ εύκολα - το είχα και ξέρω. Το μόνο που πιθανότατα θα σου κακοφανεί, θα είναι ότι θα καίει περισσότερη βενζίνη από το Honda. Κατά τα άλλα, νομίζω ότι θα αλλάξεις επίπεδο προς τα πάνω, αν κάνεις την αλλαγή που σκέπτεσαι.

masterone
29/08/2020, 22:09
Εννοείς φαντάζομαι οτι το ξέχασες πάνω και ξεκίνησες έστω μια φορά γιατί αλλιώς δε στέκει!Υπόψιν οι κραδασμοί(λιγο τρέμουλο) παίζει να οφείλονται και σε στραβή ζάντα εκτός απο τους κλασικούς του μοτερ.

Το ξεχασα μια φορα ενω ηθελα να την κουνισω με τα χέρια μ μπλοκαρε απότομα οππτε μάλλον τοτε εγινε . Βέβαια για αυτό θέλω να το δει κ ο μηχανικός και να το οδηγήσει καθώς θα καταλαβει πιστεύω αμέσως τι είναι. Βέβαια νιωθω κ την μανετα του φρένου οταν την παταω λιγο να πιανει ξεπιανει οποτε λογικα αυτό φταίει

Το V-Strom, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα είναι σε καλή κατάσταση, θα σου φανεί ασύγκριτα καλύτερο στην Εθνική, ακόμα κι αν αλλάξεις γρανάζι στο Honda, ενώ στην πόλη δεν είναι τόσο δυσκίνητο όσο φαίνεται, θα το συνηθίσεις πάρα πολύ εύκολα - το είχα και ξέρω. Το μόνο που πιθανότατα θα σου κακοφανεί, θα είναι ότι θα καίει περισσότερη βενζίνη από το Honda. Κατά τα άλλα, νομίζω ότι θα αλλάξεις επίπεδο προς τα πάνω, αν κάνεις την αλλαγή που σκέπτεσαι.

Το θέμα είναι ότι εγω δεν θέλω καθόλου κραδασμούς οποτε και αυτοι που έχει με ενοχλούν οπως κ με ενοχλεί το ότι δεν μπορώ να το κανω οτι θελω οπως το cb το οποίο απο την πρώτη στιγμή το ένιωσα σαν ενα μεγαλο παπί κ δεν με δυσκολεψε πουθενα στον χειρισμό οποτε από το να παρω κάτι και ουσιαστικά να μην λυσω το βασικό θέμα μου που εχω με το cb καλύτερα ας μεινω με το cb

Volpad
29/08/2020, 22:17
Αν δεν θες καθόλου μα καθόλου κραδασμούς, να πάρεις τετρακυλινδρο.

masterone
30/08/2020, 10:20
Αν δεν θες καθόλου μα καθόλου κραδασμούς, να πάρεις τετρακυλινδρο.

Στο τελος εκει με βλεπω αν και μαλλον θα συμβιβαστώ και θα μαθω να ζω με τους κραδασμούς

STF
30/08/2020, 21:26
Όμορφη δεκαετία του '80... πόσο μου λείπεις!

masterone
30/12/2020, 11:17
Χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα σε ολους και με το καλο να μπει το νεο ετος. Επανερχομαι στο θεμα καθως το εδωσα τελικα το cb500x και ειμαι στην αναζητηση της επομενης μοτοσυκλετας αντιστοιχης κατηγοριας. Ειμαι αναμεσα σε V-strom 650 2020 new ή ελαφρως μεταχειρισμενο με αρκετα εξτρα που να αξιζει την τιμη του ή nc750x(manual) new ή και αυτο ελαφρως μεταχειρισμενο με αρκετα εξτρα.Αυτο που θελω απο την μοτοσυκλετα ειναι ανεση για οδηγο και συνοδηγο και καλυψη απο τον αερα καθως και να φορτωνεται σαν γαιδουρι καθως θελω να ξεκινησω και ταξιδια εκτος ελλαδος. Η αγορα σε καινουριο θα γινει προς το καλοκαιρι λογικα καθως χειμωνα δεν χρησιμοποιω μοτοσυκλετα παρα μονο εντος πολης τις ηλιολουστες ημερες και νωριτερα θα παρω μονο αν βρω καποια ευκαιρια ελαφρως μεταχειρισμενη. To V-strom ξερω οτι πασχει λιγο σε σελα σε σχεση με τον προκατοχο του καθως κ σε ζελατινα. Το nc750x ειναι ενα cb500x λιγο μεγαλυτερο. Περιμενω τις απαντησεις σας με ανυπομονισια. Ειμαστε και σε καραντινα και αντι να κανουμε καλο στην τσεπη μας προσθετουμε εξοδα ενω αμα βγαιναμε βολτες μπορει να μην σκεφτομασταν αγοραπωλησιες τοσο πολυ... Αν αγοραστει καινουρια εχω σκοπο να την κρατησω μια 5ετια τουλαχιστον καθως ειμαι της αποψης οτι παιρνεις κατι καινουριο για να το κρατησεις εκτος αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να χανεις 1 κ 1.5 χιλιαρικο καθε χρονο την οποια και δεν εχω.

Tallyban
30/12/2020, 11:52
Αν θα βάζεις συχνά συνεπιβάτη πας για στρομ.

panavour
30/12/2020, 11:58
Μεταξυ αυτων των 2
ΧΟΝΤΑ παροιμιωδης αξιοπιστια,ηρεμοτερη λειτουργια,οικονομια στην καταναλωση
ΣΟΥΤΖΟΥΚΙ δυνατωτερη,ποιο ανετη (μονο λογω δυναμης) σε υψηλοτερες μεσες ταχυτητες ταξιδιου.
Διαλεγεις και παιρνεις
ΕΓΩ ΧΟΝΤΑ θα επαιρνα.

doctoras
30/12/2020, 15:34
Εφόσον βαζεις και τον τουριστικό παραγοντα μεσα, αναμφίβολα vstrom650. Μεγαλη διαφορά απο οτιδήποτε στην μεσαια κατηγορία. Ενω επισης ως old school ειναι ποιοτικότερο κατασκευαστικά.
Αν μπορεις παρε αυτο με τις ακτινωτες ζαντες καθαρα λογω αισθητικής

masterone
30/12/2020, 16:49
Αν θα βάζεις συχνά συνεπιβάτη πας για στρομ.
Στα ταξιδια μου εκτος ελλαδας που εχω σκοπο να κανω σχεδον παντα θα εχω συνεπιβατη οποτε και εγω προς τα εκει κλεινω.

Μεταξυ αυτων των 2
ΧΟΝΤΑ παροιμιωδης αξιοπιστια,ηρεμοτερη λειτουργια,οικονομια στην καταναλωση
ΣΟΥΤΖΟΥΚΙ δυνατωτερη,ποιο ανετη (μονο λογω δυναμης) σε υψηλοτερες μεσες ταχυτητες ταξιδιου.
Διαλεγεις και παιρνεις
ΕΓΩ ΧΟΝΤΑ θα επαιρνα.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση με βοηθας αν και ποιο πολυ κλεινω σε vstrom ή αν εβγαζε κανενα benelli trk 800 θα το κοιτουσα και αυτο αλλα δεν το βλεπω συντομα

Εφόσον βαζεις και τον τουριστικό παραγοντα μεσα, αναμφίβολα vstrom650. Μεγαλη διαφορά απο οτιδήποτε στην μεσαια κατηγορία. Ενω επισης ως old school ειναι ποιοτικότερο κατασκευαστικά.
Αν μπορεις παρε αυτο με τις ακτινωτες ζαντες καθαρα λογω αισθητικής
Κοιτα απο θεμα αισθητικης μαρεσουν και τα 2 απο εκει και περα θα εξαρτηθει απο το τι εξτρα θα μου δινουν στο απλο και τι στο xt καθως και την τιμη. Δλδ αν μιλαμε για μια διαφορα της ταξης 300-400 ευρω θα παρω το xt γτ εχει εξτρα που θελω. Απο εκει και περα αν η διαφορα ειναι πχ της ταξης 700-800 ευρω απλο με xt τοτε θα παρω το απλο και θα βαλω εγω τα εξτρα που θελω αν και λιγο που εψαξα μονο τα καγκελα που δινει το xt εχουν 200 ευρω.

doctor_john
30/12/2020, 18:36
Δεν πληρώνονται οι ζάντες με ακτίνες εκτός αγοράς, πρόσεξε το αν θέλεις την αντοχή τους.

masterone
30/12/2020, 18:52
Δεν πληρώνονται οι ζάντες με ακτίνες εκτός αγοράς, πρόσεξε το αν θέλεις την αντοχή τους.

Κοιτα χωματινο enturo δεν προκειται να κανω. Τωρα μια απλη διελευση απο χωμα πιστευω οτι γινεται χωρις προβληματα και με τις απλες ζαντες. Δεν ακουσα ποτε καποια που κανει απλη διελευση απο χωματοδρομους ή κακοτραχαλους δρομους να εχει θεμα με τις ζαντες. Ποιο πολυ νομιζω παιζει ρολο η επιλογη σωστου λαστιχου για την καθε χρηση.

doctor_john
30/12/2020, 19:07
Δεν έχουν σχέση στην αντοχή με τις ακτίνες. Ειδικά αυτές του dl τα σπάνε.

DrBig
30/12/2020, 19:28
Ειναι ομως και αρκετα πιο βαριες οι ακτινωτες και χρειαζονται ενιοτε σερβις. Οι χυτες ζαντες στα 17+ vstrom εχουν αρκετα περισσοτερες ακτινες απο τα παλιοτερα μοντελα που ειχαν μονο 3 αν θυμαμαι καλα. Προσωπικα θα επελεγα το base μοντελο χωρις κανενα εξτρα και θα εβαζα καγκελα και ποδιά στο μοτερ τριτης εταριας.

xbul
31/12/2020, 00:15
Για το NC δεν έχω άποψη.
Θα γράψω για το v strom, μια που είχα ένα ως πριν ένα μήνα. Ήταν του 2018, το κράτησα 2 χρόνια και 2 μήνες και το πούλησα τέλη Νοέμβρη, με 22.000km.
Πρόλαβα να πάω 2 ταξίδια, το πρώτο 14 ημέρες (Τυνησία) μονός και το 2ο 5 μέρες εντός Ελλάδας, διπλός.
Βλάβες: μου έκαψε τη λάμπα της μεσαίας σκάλας στα 2 χρόνια. Ουδέν άλλο.
Στο ταξίδι: αρκετά άνετο, ιδίως για τον συνεπιβάτη. Μου φάνηκε κάπως κλειστή η γωνία των γονάτων (είμαι 1,80) μετά από κάποια ώρα στο ταξίδι. Ταχύτητα στην εθνική 130km/h. Άνετο σε χώρους για αποσκευές.
Στην πόλη, δεν είχα σοβαρό πρόβλημα, δεδομένου του μεγέθους του. Δεν ζεσταίνεται και δεν καίει το αναβάτη του.
Η ποιότητα σε κάποια υλικά θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, αν και το πρόβλημα είναι πιο πολύ αισθητικό. Τα φρένα είναι μέτρια. Το μηχανάκι δεν εμπνέει για ζωηρές συγκινήσεις, θα κάνει όμως ό,τι του ζητηθεί. Είναι ένα Toyota Corolla. Κατανάλωση είχα 5,0lt/ 100km, με χρήση 50-50. Σε ταχύτητες πάνω από 120 - 130, τα νούμερα αυξάνονται.
Δεν το πούλησα γιατί δεν ήμουν ευχαριστημένος (αλλά γιατί με έτρωγε ο ... μου). Οι ακτινικές ζάντες τα σπάνε και για μένα σε ένα μηχανάκι που αισθητικά μου ήταν μάλλον αδιάφορο μέτρησαν.
Γενικά πολύ τίμιο μηχανάκι.

mike_4
31/12/2020, 08:42
Και γώ θα πρότεινα V strom από τη στιγμή που δίνεις προτεραιότητα στον τουρισμό με 2 άτομα πάνω.
Το NC με διάφορες αλλαγές (σέλα ανεμοκάλυψη κλπ) θα μπορούσες να το φέρεις στα μέτρα σου για τουρισμό. Το βασικότερο μειονέκτημά του είναι η μικρή αυτονομία σε ψηλές ταχύτητες ταξιδιού που σε αναγκάζει να σταματάς για βενζίνη πριν κουραστούν οι αναβάτες. Το V-strom βλέπω έχει 20 λίτρα ρεζερβουάρ και με 6l/100 km πάς 300+ Km αυτονομία, pas mal.

masterone
31/12/2020, 13:42
Για το NC δεν έχω άποψη.
Θα γράψω για το v strom, μια που είχα ένα ως πριν ένα μήνα. Ήταν του 2018, το κράτησα 2 χρόνια και 2 μήνες και το πούλησα τέλη Νοέμβρη, με 22.000km.
Πρόλαβα να πάω 2 ταξίδια, το πρώτο 14 ημέρες (Τυνησία) μονός και το 2ο 5 μέρες εντός Ελλάδας, διπλός.
Βλάβες: μου έκαψε τη λάμπα της μεσαίας σκάλας στα 2 χρόνια. Ουδέν άλλο.
Στο ταξίδι: αρκετά άνετο, ιδίως για τον συνεπιβάτη. Μου φάνηκε κάπως κλειστή η γωνία των γονάτων (είμαι 1,80) μετά από κάποια ώρα στο ταξίδι. Ταχύτητα στην εθνική 130km/h. Άνετο σε χώρους για αποσκευές.
Στην πόλη, δεν είχα σοβαρό πρόβλημα, δεδομένου του μεγέθους του. Δεν ζεσταίνεται και δεν καίει το αναβάτη του.
Η ποιότητα σε κάποια υλικά θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, αν και το πρόβλημα είναι πιο πολύ αισθητικό. Τα φρένα είναι μέτρια. Το μηχανάκι δεν εμπνέει για ζωηρές συγκινήσεις, θα κάνει όμως ό,τι του ζητηθεί. Είναι ένα Toyota Corolla. Κατανάλωση είχα 5,0lt/ 100km, με χρήση 50-50. Σε ταχύτητες πάνω από 120 - 130, τα νούμερα αυξάνονται.
Δεν το πούλησα γιατί δεν ήμουν ευχαριστημένος (αλλά γιατί με έτρωγε ο ... μου). Οι ακτινικές ζάντες τα σπάνε και για μένα σε ένα μηχανάκι που αισθητικά μου ήταν μάλλον αδιάφορο μέτρησαν.
Γενικά πολύ τίμιο μηχανάκι.
Ωραια σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου με βοηθας αρκετα. Με προβληματισε λιγο που ειπες για την κλίση των γονάτων καθως ειμαι 1.88 και το cb που ειχα δεν ήταν και οτι καλύτερο σε αυτο τον τομέα. Βεβαια οτι και απο τα 2 και να παρω θα προηγηθει τεστ ντραιβ. Παντως το παλιο Vstrom π εχω οδηγησει ειναι πολυ ανετο και στα γονατα και σαν σέλα.

Και γώ θα πρότεινα V strom από τη στιγμή που δίνεις προτεραιότητα στον τουρισμό με 2 άτομα πάνω.
Το NC με διάφορες αλλαγές (σέλα ανεμοκάλυψη κλπ) θα μπορούσες να το φέρεις στα μέτρα σου για τουρισμό. Το βασικότερο μειονέκτημά του είναι η μικρή αυτονομία σε ψηλές ταχύτητες ταξιδιού που σε αναγκάζει να σταματάς για βενζίνη πριν κουραστούν οι αναβάτες. Το V-strom βλέπω έχει 20 λίτρα ρεζερβουάρ και με 6l/100 km πάς 300+ Km αυτονομία, pas mal.

Ωραία σε ευχαριστώ πολυ αν και τα 6 λ μου φαινονται αρκετα που αν αναφερεις. Αν σκεφτεις οτι το vstrom 08 φιλου με 120-130 καιει 5λ/100 εκτος πολης. Μου φαινεται λιγο παραλογο το καινούριο να καιει παραπάνω.

mike_4
31/12/2020, 17:48
Ακομα καλυτερη αυτονομια λοιπον αν καιει λιγοτερο. Το 6 υποθετικα το ειπα λαμβανοντας σαν δεδομενο το statement του φιλου απο πανω πως >130χαω το 5λ/100 χλμ αυξανεται.

xbul
31/12/2020, 17:55
6 δεν θα φτάσει ποτέ, τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν είδα τέτοια κατανάλωση. Αυτό με το ύψος σου να το κοιτάξεις (!). Εννοώ ότι εγώ μετά από 1 με 1,5 ώρα ένιωθα ότι με ενοχλούσε η γωνία στα γόνατα. Στη μιάμιση ώρα άρχιζαν να με ενοχλούν κι άλλα πράγματα βέβαια. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις έχοντας αυτό κατά νου, γιατί σε μια σύντομη δοκιμή δεν φαίνεται ότι υπάρχει θέμα, παρά μόνον αν είμαστε υποψιασμένοι. Η σέλα είναι πολύ καλή. Είχα αλλάξει και τη ζελατίνα με Givi ψηλότερη (δεν θυμάμαι τον τύπο αλλά αν χρειαστεί θα κάτσω να το ξαναψάξω ή να ανεβάσω φωτογραφία). Για το ύψος μου, η νέα ζελατίνα ήταν εντάξει στην μεσαία από τις 3 ρυθμίσεις. Αν χρειαστεί κάτι άλλο και μπορώ να βοηθήσω, δεδομένου ότι πλέω σε πελάγη γενικής άγνοιας, πες μου.

doctoras
31/12/2020, 18:08
Ενα μπούσουλα θα δεις εδω, μπορεις να συγκρίνεις το τέως με το υποψήφιο
http://cycle-ergo.com/
Το καλυτερο βεβαια ειναι να πας να το τσεκαρεις απο κοντα και να κανεις ενα τεστ ραιντ.
Το θεμα των γονατων διαφερει απο ανθρωπο σε άνθρωπο, αλλος εχεις προβλημα στα γόνατα οπότε θελει πιο ξεκούραστες γωνίες, αλλος 190 οδηγεί ss χωρις κανενα παράπονο.

MARKOS-V
02/01/2021, 09:12
να πω κ εγω κατι σχετικα με τα βε στρομ 650
ειχα παρει το 2007 κουτα.το κρατησα 12 χρονια κ του εβαλα 283.000 χλμ..(ειχα παει κ 2 φορες στο νορτκαπ) κ ολα τα βαλκανια κ σχεδον ολη η ευρωπη ειχε πατηθει απο τις ροδες του.α κ ηταν το μοναδικο μηχανακι που ειχα ,οποτε κ στις δουλειες στην πολη αυτο καβαλουσα
απο βλαβες σε ολα αυτα τα χρονια; ενα θερμοστατη, μια μπουζοπιπα,μια φορα αλλαγη ρουλεμαν κ στους δυο τροχους που δεν επρεπε ,αλλα ηταν της μοδας να τα ...αλλαζουμε κ μια φορα αλλαγη σε κωνικα στο τιμονι.εκει σκαλωνε ,οποτε καλα εκανα.α κ μια δισκοπλακα πισω 2 τσιμουχακια για τον θερμοστατη.
απο σερβις νομιζω οτι αν πιανουν λιγο τα χερια σου θα τα κανεις μονος ,οπως εκανα κ εγω
το ζορι ειναι να αλλαξεις καπελωτα.κ αυτο θα το κανεις στα 150.000.τοτε οι βαλβιδες βγαινουν εκτος οριων.
πολυ τιμιο μηχακι .για αυτο στην αλλαγη πηρα παλι κουτα το 2019 το νεο βεστρομ 650,οχι με τις ακτινες αλλα αυτο με τις αλουμινιου ζαντες
μεχρι τωρα εχω ...44.000 μονο χλμ κ απο καταναλωση μαξ 5,2 στην εθνικη με 130 φουλ φορτωμενος με σακο 35-40 κιλων πισω.
εαν ο φιλος θελει αναβαθμιση τοτε του προτινω το βεστρομ 650.
καλη επιλογη κ καλα ταξιδια
σορυ για το σεντονι

masterone
02/01/2021, 13:40
6 δεν θα φτάσει ποτέ, τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν είδα τέτοια κατανάλωση. Αυτό με το ύψος σου να το κοιτάξεις (!). Εννοώ ότι εγώ μετά από 1 με 1,5 ώρα ένιωθα ότι με ενοχλούσε η γωνία στα γόνατα. Στη μιάμιση ώρα άρχιζαν να με ενοχλούν κι άλλα πράγματα βέβαια. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις έχοντας αυτό κατά νου, γιατί σε μια σύντομη δοκιμή δεν φαίνεται ότι υπάρχει θέμα, παρά μόνον αν είμαστε υποψιασμένοι. Η σέλα είναι πολύ καλή. Είχα αλλάξει και τη ζελατίνα με Givi ψηλότερη (δεν θυμάμαι τον τύπο αλλά αν χρειαστεί θα κάτσω να το ξαναψάξω ή να ανεβάσω φωτογραφία). Για το ύψος μου, η νέα ζελατίνα ήταν εντάξει στην μεσαία από τις 3 ρυθμίσεις. Αν χρειαστεί κάτι άλλο και μπορώ να βοηθήσω, δεδομένου ότι πλέω σε πελάγη γενικής άγνοιας, πες μου.
Ωραια σε ευχαριστω πολυ με βοηθας αρκετα θα σου στειλω αν χρειαστω κατι για βοηθεια!!

Ενα μπούσουλα θα δεις εδω, μπορεις να συγκρίνεις το τέως με το υποψήφιο
http://cycle-ergo.com/
Το καλυτερο βεβαια ειναι να πας να το τσεκαρεις απο κοντα και να κανεις ενα τεστ ραιντ.
Το θεμα των γονατων διαφερει απο ανθρωπο σε άνθρωπο, αλλος εχεις προβλημα στα γόνατα οπότε θελει πιο ξεκούραστες γωνίες, αλλος 190 οδηγεί ss χωρις κανενα παράπονο.
Το ξερω δυστυχως δεν το βρηκα στο site το vstrom 2017 κ μετα παρα μονο το 1000


να πω κ εγω κατι σχετικα με τα βε στρομ 650
ειχα παρει το 2007 κουτα.το κρατησα 12 χρονια κ του εβαλα 283.000 χλμ..(ειχα παει κ 2 φορες στο νορτκαπ) κ ολα τα βαλκανια κ σχεδον ολη η ευρωπη ειχε πατηθει απο τις ροδες του.α κ ηταν το μοναδικο μηχανακι που ειχα ,οποτε κ στις δουλειες στην πολη αυτο καβαλουσα
απο βλαβες σε ολα αυτα τα χρονια; ενα θερμοστατη, μια μπουζοπιπα,μια φορα αλλαγη ρουλεμαν κ στους δυο τροχους που δεν επρεπε ,αλλα ηταν της μοδας να τα ...αλλαζουμε κ μια φορα αλλαγη σε κωνικα στο τιμονι.εκει σκαλωνε ,οποτε καλα εκανα.α κ μια δισκοπλακα πισω 2 τσιμουχακια για τον θερμοστατη.
απο σερβις νομιζω οτι αν πιανουν λιγο τα χερια σου θα τα κανεις μονος ,οπως εκανα κ εγω
το ζορι ειναι να αλλαξεις καπελωτα.κ αυτο θα το κανεις στα 150.000.τοτε οι βαλβιδες βγαινουν εκτος οριων.
πολυ τιμιο μηχακι .για αυτο στην αλλαγη πηρα παλι κουτα το 2019 το νεο βεστρομ 650,οχι με τις ακτινες αλλα αυτο με τις αλουμινιου ζαντες
μεχρι τωρα εχω ...44.000 μονο χλμ κ απο καταναλωση μαξ 5,2 στην εθνικη με 130 φουλ φορτωμενος με σακο 35-40 κιλων πισω.
εαν ο φιλος θελει αναβαθμιση τοτε του προτινω το βεστρομ 650.
καλη επιλογη κ καλα ταξιδια
σορυ για το σεντονι
Ωραια σε ευχαριστω πολυ καθως η αξιοπιστια παιζει σημαντικοτατο ρολο οταν θελουμε να κανουμε ταξιδιωτικα χιλιομετρα!!

bulmont
02/01/2021, 15:33
Ωραια σε ευχαριστω πολυ καθως η αξιοπιστια παιζει σημαντικοτατο ρολο οταν θελουμε να κανουμε ταξιδιωτικα χιλιομετρα!!


Και μην παραβλέπεις πώς πάντα ο Μάρκος είναι ''δικάβαλος'' μ' έναν ιδιαίτερο συνεπιβάτη....

MARKOS-V
02/01/2021, 17:08
Και μην παραβλέπεις πώς πάντα ο Μάρκος είναι ''δικάβαλος'' μ' έναν ιδιαίτερο συνεπιβάτη....

ευχαριστω που το ...υπενθυμιζεις στους ...νεους αναβατες
ο συνεπιβατης ειναι 4,5 κιλα!!(αυτος εχει ξεπερασει τα 100.000χλμ!!!:)