PDA

View Full Version : YAMAHA NMAX155 2020 ABS



Sachry
21/07/2020, 12:17
Γεια σας. Είμαι νέος οδηγός ( δικύκλου) , 28 ετών και ύψος 1,86. Θέλω ένα Scooter για τις καθημερινές μετακινήσεις μου στην πόλη ( Αθήνα) και να είναι πολύ οικονομικο αλλά και να σηκώνει ένα δεύτερο άτομο όταν θα χρειαστεί. Έχω βάλει στο μάτι το καινούργιο nmax 155 με abs. Έχω διαβάσει ότι είναι μια χαρά για πόλη. Τα χρήματα του είναι το ταβάνι μου . Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό το μηχανάκι; Θα μου προτείνατε κάποιο άλλο; Για εκδρομές μεγάλες έχω αυτοκίνητο. Με αυτό θέλω να πηγαίνω στην δουλειά και για κανέναν καφέ εντός Αττικής.

BLiTzER
21/07/2020, 12:37
Μια χαρά είναι γι'αυτό που το θέλεις, πολύ καλή επιλογή. Είναι εύκολα μια από τις 2 επιλογές μου για καθημερινή, άνετη, οικονομική μετακίνηση.

Panos76
21/07/2020, 12:47
Το sh το καινούριο τι λέει;

Έχουν και τα δύο αρκετά τεχνολογικά καλούδια επάνω τους αλλά δεν ξέρω αν κάποιο υπερτερεί.

BLiTzER
21/07/2020, 12:53
Το sh το καινούριο τι λέει;

Εννοείς αυτό που είναι ένα χιλιάρικο ακριβότερο; Όχι.

Lioulios
21/07/2020, 13:38
Νmax 155.
Πως μπορουμε να δουμε τι γινεται κατω απο το καθισμα ;
Το χει κανεις να μας βαλει καμια φωτο να δουμε χωρους ;
Το σκεφτωμαι και εγω για επομενο μετα απο 4 sym...Δεν καιγωμαι κιολας ,αλλα ακουω τα καλυτερα .

BLiTzER
21/07/2020, 13:59
Χωράει ένα κανονικό κράνος, όσο γνωρίζω.

Το SH χωρούσε 2 αναπτήρες. Υποτίθεται μεγάλωσαν τον χώρο κάτω από τη σέλα φέτος, αλλά δεν ξέρω αν αρκεί για κράνος. Όπως και να'χει, σε αυτήν την τιμή, είναι ένα τεράστιο "ΟΧΙ".

Panos76
21/07/2020, 14:07
Τώρα είδα ότι έχει 13άρια ροδάκια :(

Ένα ωραίο site για συγκρίσεις και τεχνικά στοιχεία https://www.motostop.gr/expertsearch/

DoctoR_k6
21/07/2020, 14:49
Γυρω στα 700-800 ευρα ειναι η διαφορα τους απ οτι βλεπω.
Το μεγαλο μειον του γιαμαπα ειναι στους τροχους για εμενα.
Το Χοντα εφτιαξε τους χωρους του αλλα η τιμη ειναι καπως...

BLiTzER
21/07/2020, 14:52
Στα χαρτιά όντως δείχνει άσχημα το "13", αλλά πουθενά δεν έχω διαβάσει ότι αποτελεί πρόβλημα. Κάποιος κάτοχος να μας διαφωτίσει.

L.omerta
21/07/2020, 15:23
Το piaggio medley 150 δε το σκέφτεσαι? είναι φθηνότερο, δεν έχουν ακουστεί προβλήματα και χωράει 2 full face κάτω από τη σέλα. Και το yamaha πάντως μια χαρά είναι. Φίλου που το έκανα βόλτα δεν με απασχόλησαν κάπου οι 13ριδες τροχοί. Προσωπικά πάντως μιας και το ψιλοσκέφτομαι κι εγώ για την πόλη μάλλον θα πήγαινα προς το medley.

DoctoR_k6
21/07/2020, 15:25
Στα χαρτιά όντως δείχνει άσχημα το "13", αλλά πουθενά δεν έχω διαβάσει ότι αποτελεί πρόβλημα. Κάποιος κάτοχος να μας διαφωτίσει.

Απο εμπειρια σε Runner VXR200 με μικρους τροχους δεν ειναι οτι καλυτερο το 13αρι... :lol:

lleonidas
21/07/2020, 15:43
Καλησπέρα φίλε μου!
Είναι ενδιαφέρουσα κατηγορία τα 150άρια scooters για την πόλη.Κοιτάζω και εγώ και θα επέλεγα το Piaggio Medley S 150... είναι πιο όμορφο, έχει μεγαλύτερους τροχούς και σαφώς μεγαλύτερους χώρους κάτω από τη σέλα.

Sachry
21/07/2020, 16:21
Δεν είχα ακούσει καθόλου για το Piaggio medley s . Βλέπω ότι έχει ίδια τιμή σχεδόν με το nmax. Το είδα σήμερα το nmax στον δρόμο και μου άρεσε. Μόλις έψαξα λίγο για το Piaggio. Ωραίο είναι και αυτό. Εμένα με ενδιαφέρει η οικονομία η αξιοπιστία και να μπορώ να πάω μια χαλαρή βόλτα για να πιω τον καφέ μου . Ο μόνος μου φόβος είναι ότι με το αυτόματο θα ξεχάσω τις ταχύτητες. Δηλαδή αν έβρισκα κάποιο μηχανάκι σε καλή τιμή με ταχύτητες που να πληρεί ότι θέλω εγώ τότε ίσως το ξανά σκεφτόμουν. Πάντως τώρα μου βάλατε σκέψεις και για αυτό. Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι η χωρητικότητα και οι μεγκαυτεροι τροχοί; Φρένα , κατανάλωση, αξιοπιστία ,οικονομία στα σέρβις κτλ κτλ ;;;;;

lleonidas
21/07/2020, 16:48
Αν δε θέλεις αυτόματο και ψάχνεις μοτοσυκλέτα, αλλάζει το πράγμα!
Μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο 390 Duke ή Z300 με σαφώς περισσότερη δύναμη αλλά χωρίς τους χώρους, την πρακτικότητα και την καινουργίλα ενός scooter 150cc.
Εσυ θα αποφασίσεις τι θέλεις.
Μιλάμε για το πρώτο σου δίτροχο;
Α2 δίπλωμα έχεις;

BLiTzER
21/07/2020, 17:06
Απο εμπειρια σε Runner VXR200 με μικρους τροχους δεν ειναι οτι καλυτερο το 13αρι... :lol:

Εδώ μιλάμε για Yamaha όμως. ;)






To Medley είναι η άλλη επιλογή μου. :D

Sachry
21/07/2020, 18:14
Σε θέμα μηχανής μου αρέσουν αυτά που έχεις πιο όρθια στάση. Τύπου on off δηλαδή. Πχ θα μου άρεσε κάποιο σαν το Sym NH-T 2020 200 I. Βλέπω έχει πιο πολλά άλογα από τα σκούτερ. Την μηχανή θα την ήθελα μόνο για να μην χάσω την επαφή με τις ταχύτητες. Δεν ξέρω πόσο θα με βοηθήσει για μέσα στην πόλη. Όπως σας είπα το θέλω κυρίως για μέσα στην πόλη άρα να μείνω μόνο στο σκούτερ. Ποιο όμως να επιλέξω ανάμεσα στο yamaha και στο Piaggio? Τι θετικά και τι αρνητικά έχει το καθένα;;;

BLiTzER
21/07/2020, 18:28
Το ένα έχει μεγαλύτερο χώρο αποθήκευσης, το άλλο δεν είναι ιταλικό. :lol:

Sachry
21/07/2020, 18:45
Άρα στην ουσία για την χρήση και την οικονομία που το θέλω να καταλήξω σε scouter. Το ότι δεν είναι ιταλικό τι σημαίνει; Δεν έχω ιδέα από δίκυκλα.οι 13'' Ρόδες παίζουν ρόλο;

Thakokk6
21/07/2020, 19:01
Και τα δύο στο Βιετνάμ κατασκευαζονται, το nmax έχει κινητηρα διαμάντι καλα φρενα πολυ καλη θέση οδήγησης έχει ομως ένα κουσουρι τιν πίσω ανάρτηση στις ανωμαλιες του δρόμου χορεύει καρσιλαμα, το αλλο δεν το έχω οδηγησει

L.omerta
21/07/2020, 19:11
Αν δε κάνω λάθος το medley έχει 2* χρόνια εγγύηση σωστά? Το nmax έχει? Προσωπικά σε scootter αξιολογώ πολύ τον χώρο αποθήκευσης μιας και μιλάμε για καθημερινή εξυπηρέτηση + το χώρο ανάμεσα στα πόδια που μπαίνουν τσάντες σακούλες κλπ. Πάρε όποιο σου αρέσει εμφανισιακά πιο πολύ. Το να σου βγει κάποιο προβληματικό εν έτη 2020 νομίζω είναι καθαρά θέμα γκαντεμιάς.

Sebastian1980
21/07/2020, 19:13
Άρα στην ουσία για την χρήση και την οικονομία που το θέλω να καταλήξω σε scouter. Το ότι δεν είναι ιταλικό τι σημαίνει; Δεν έχω ιδέα από δίκυκλα.οι 13'' Ρόδες παίζουν ρόλο;

Μεγάλο ρόλο πιστεύω.
Για να φανταστείς είχα το σκουτερ sym GTS 300 και το πουλησα γιατί η 13αρα πισω και η 14αρα μπροστά μαζί με τις αναρτήσεις δεν την "πάλευαν" με τίποτα στις λακούβες. Πήρα το sym citycom 300 που έχει 16αρες ζάντες, πολυ καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι οι αναρτήσεις έχουν αρχίσει και με εκνευρίζουν.
Γι'αυτό πουλάω και το citycom όταν με το καλό έρθει το sym NH-T 200 που παρήγγειλα. Λόγο φυσικά και προβλήματος στην μέση προτιμώ να χάσω σε πρακτικότητα αλλά να κερδίσω σε όλα τα υπόλοιπα.
Σίγουρα σε μπέρδεψα τώρα.

Sachry
21/07/2020, 19:24
Μεγάλο ρόλο πιστεύω.
Για να φανταστείς είχα το σκουτερ sym GTS 300 και το πουλησα γιατί η 13αρα πισω και η 14αρα μπροστά μαζί με τις αναρτήσεις δεν την "πάλευαν" με τίποτα στις λακούβες. Πήρα το sym citycom 300 που έχει 16αρες ζάντες, πολυ καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι οι αναρτήσεις έχουν αρχίσει και με εκνευρίζουν.
Γι'αυτό πουλάω και το citycom όταν με το καλό έρθει το sym NH-T 200 που παρήγγειλα. Λόγο φυσικά και προβλήματος στην μέση προτιμώ να χάσω σε πρακτικότητα αλλά να κερδίσω σε όλα τα υπόλοιπα.
Σίγουρα σε μπέρδεψα τώρα.


Λογικά και το yamaha θα έχει εγγύηση. Άρα το yamaha είναι πολύ καλό εκτός από την πίσω ανάρτηση. Αυτή αλλάζει με κάποιον τρόπο και φθηνά αργότερα;;; Έχω και εγώ πρόβλημα στην μέση. Έχω κάνει χειρουργείο δισκοκήλης παλαιότερα και έχω και άλλη δισκοκήλη. Για να τα βάλω σε μια σειρά. Πάνω από όλα μπαίνει η άνεση μου και η υγεία μου . Δεν θα αγόραζα κάτι που μόλις ανεβαίνω θα λέω πότε θα κατέβω. Μετά μπαίνουν όλα μαζί. η οικονομία σε όλα ( καύσιμο συντήρηση πάγια έξοδα τον χρόνο κτλ ) και η ευκολία στην καθημερινότητα. Ζητάω την βοήθεια σας γιατί είμαι άσχετος με όλα αυτά. Δεν με νοιάζει η ομορφιά, ούτε να πουλήσω μούρη, ούτε να πηγαίνω με τελικές κάθε φορά ούτε τίποτα από αυτά!

Sebastian1980
21/07/2020, 19:39
Λογικά και το yamaha θα έχει εγγύηση. Άρα το yamaha είναι πολύ καλό εκτός από την πίσω ανάρτηση. Αυτή αλλάζει με κάποιον τρόπο και φθηνά αργότερα;;; Έχω και εγώ πρόβλημα στην μέση. Έχω κάνει χειρουργείο δισκοκήλης παλαιότερα και έχω και άλλη δισκοκήλη. Για να τα βάλω σε μια σειρά. Πάνω από όλα μπαίνει η άνεση μου και η υγεία μου . Δεν θα αγόραζα κάτι που μόλις ανεβαίνω θα λέω πότε θα κατέβω. Μετά μπαίνουν όλα μαζί. η οικονομία σε όλα ( καύσιμο συντήρηση πάγια έξοδα τον χρόνο κτλ ) και η ευκολία στην καθημερινότητα. Ζητάω την βοήθεια σας γιατί είμαι άσχετος με όλα αυτά. Δεν με νοιάζει η ομορφιά, ούτε να πουλήσω μούρη, ούτε να πηγαίνω με τελικές κάθε φορά ούτε τίποτα από αυτά!

Επειδή έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα υγείας (εγώ τρείς δισκοκήλες) το καλυτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μια μικρή μοτοσυκλέτα.
Αν όμως επιμένεις για σκουτερ τότε πρεπει να κάνεις πρώτα ένα τεστ στα μοντέλα που ενδιαφέρεσαι, να δεις τις αναρτήσεις τους.
Τώρα αν υπάρχουν καλύτερες αναρτήσεις στην αγορά, σίγουρα θα υπάρχουν άλλα δεν ξέρω τι κόστος.

Sachry
21/07/2020, 20:24
Επειδή έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα υγείας (εγώ τρείς δισκοκήλες) το καλυτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μια μικρή μοτοσυκλέτα.
Αν όμως επιμένεις για σκουτερ τότε πρεπει να κάνεις πρώτα ένα τεστ στα μοντέλα που ενδιαφέρεσαι, να δεις τις αναρτήσεις τους.
Τώρα αν υπάρχουν καλύτερες αναρτήσεις στην αγορά, σίγουρα θα υπάρχουν άλλα δεν ξέρω τι κόστος.

Για οικονομική αγορά καινούργιας είδα μόνο αυτή την sym και μια της benelli. Γνωρίζεις ( ή κάποιος άλλος) τι διαφορές έχουν στα σέρβις, στα τέλη , στην ασφάλεια, στην κατανάλωση από ένα σκούτερ πχ το nmax ? Αν πχ όλα είναι ίδια και κερδίζω στο θέμα της μέσης και χάνω μόνο στην άνεση του αυτόματου θα επέλεγα την μικρή μηχανή. Σίγουρα σας εδώ ζαλίσει όλους αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά

Sebastian1980
21/07/2020, 20:40
Νομίζω πάνω κάτω τα ίδια είναι.
Άντε οι μοτοσικλέτες να έχουν πιο φθηνό σέρβις.
Αλλά πρεπει να τα λέμε όλα.
Αλλιώς είναι ανοίγω γκάζι και έφυγα στο φανάρι, αλλιώς αλλάζω συχνά σχέσεις στο κιβώτιο.
Τα βάζεις όλα κάτω και αποφασίζεις.
Επίσης αν κάτι παει στραβά στις μοτοσικλέτες μπορείς να βάλεις χέρι ενώ στα σκουτερ, στις περισσότερες φορές φόρτωμα στην οδική.
Αν δεν βιάζεσαι την αγορά, 10-12 Αυγούστου θα έχω το sym NH-T 200 στα χέρια μου και σου γράφω τις εντυπώσεις μου, αν ενδιαφέρεσαι γιαυτό.

Sachry
21/07/2020, 21:33
Μεγάλο ρόλο πιστεύω.
Για να φανταστείς είχα το σκουτερ sym GTS 300 και το πουλησα γιατί η 13αρα πισω και η 14αρα μπροστά μαζί με τις αναρτήσεις δεν την "πάλευαν" με τίποτα στις λακούβες. Πήρα το sym citycom 300 που έχει 16αρες ζάντες, πολυ καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι οι αναρτήσεις έχουν αρχίσει και με εκνευρίζουν.
Γι'αυτό πουλάω και το citycom όταν με το καλό έρθει το sym NH-T 200 που παρήγγειλα. Λόγο φυσικά και προβλήματος στην μέση προτιμώ να χάσω σε πρακτικότητα αλλά να κερδίσω σε όλα τα υπόλοιπα.
Σίγουρα σε μπέρδεψα τώρα.


Επειδή έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα υγείας (εγώ τρείς δισκοκήλες) το καλυτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μια μικρή μοτοσυκλέτα.
Αν όμως επιμένεις για σκουτερ τότε πρεπει να κάνεις πρώτα ένα τεστ στα μοντέλα που ενδιαφέρεσαι, να δεις τις αναρτήσεις τους.
Τώρα αν υπάρχουν καλύτερες αναρτήσεις στην αγορά, σίγουρα θα υπάρχουν άλλα δεν ξέρω τι κόστος.

Και στην κατανάλωση ίδια είναι και στα λάστιχα κτλ ; Δεν λέω πχ στο ένα να κοστίζουν 30 ευρώ λιγότερα , που θα τα δίνεις στο σέρβις κτλ .στο σύνολο εννοώ . Σίγουρα δεν είναι το ίδιο. Όμως από ταχύτητες πας σε σκούτερ, το ανάποδο είναι δύσκολο.. σίγουρα δεν είναι το ίδιο, και πιο κουραστικο άλλα τόσα χρόνια έχω αυτοκίνητο που τρως όλη την κίνηση. Σίγουρα στην μηχανή οι αλλαγές είναι κατά 50 % λιγότερες γιατί πχ σε μεγάλη κίνηση δεν σταματάς και ξεκινάς 10 φορές αλλά πας σιγά σιγά. Δεν παίζει να αγοράσω μηχανή ή σκούτερ πριν τον Σεπτέμβριο. Οπότε ναι μόλις το πάρεις με το καλό , πες μου εντυπώσεις σε όλα . Εχει μεγάλο ύψος ;; Δηλαδή μπορεί να ανέβει και μια κοπέλα ή ένας φίλος άνετα ;;;

BLiTzER
21/07/2020, 22:57
Αν θες καθημερινή, εύκολη, άνετη, οικονομική μετακίνηση στην πόλη, παίρνεις μικρό σκούτερ. Τελεία. Μια μοτοσικλέτα εξυπηρετεί άλλους σκοπούς.



Ο καθένας όπως τη βρίσκει, βέβαια.

Sachry
22/07/2020, 01:03
Αν θες καθημερινή, εύκολη, άνετη, οικονομική μετακίνηση στην πόλη, παίρνεις μικρό σκούτερ. Τελεία. Μια μοτοσικλέτα εξυπηρετεί άλλους σκοπούς.



Ο καθένας όπως τη βρίσκει, βέβαια.


Επειδή δεν έχω ιδέα το αναλύεις;;;; Οκ διαφορά συμπλέκτη και ταχύτητες που δεν ξέρω είναι τόσο κουραστικό για κάθε μέρα γιατί έχω αυτοκίνητο και θεωρώ πως μηχανή με ταχύτητες σίγουρη θα είναι πιο ξεκούραστη.

BLiTzER
22/07/2020, 01:15
Το ότι δεν είναι ιταλικό τι σημαίνει; Δεν έχω ιδέα από δίκυκλα.οι 13'' Ρόδες παίζουν ρόλο;

Σημαίνει ότι θα δουλεύει απροβλημάτιστα για περισσότερο καιρό. ΓΕΝΙΚΑ οι 13'' ρόδες είναι μικρές και δε θεωρούνται ιδανικές, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι το Nmax συμπεριφέρεται μια χαρά με αυτές. Δεν πρέπει να βλέπουμε τους αριθμούς μόνο, αλλά το όλο σύνολο. Καλή ανάρτηση σε σκούτερ μην περιμένεις να βρεις.


Επειδή δεν έχω ιδέα το αναλύεις;;;; Οκ διαφορά συμπλέκτη και ταχύτητες που δεν ξέρω είναι τόσο κουραστικό για κάθε μέρα γιατί έχω αυτοκίνητο και θεωρώ πως μηχανή με ταχύτητες σίγουρη θα είναι πιο ξεκούραστη.

Δεν υπάρχει κάτι να αναλύσω. Σε μια μοτοσικλέτα πρέπει να προσέχεις τι φοράς (ειδικά υποδήματα), λερώνεσαι με το παραμικρό, δεν έχεις χώρο ούτε για να ακουμπήσεις το κράνος σου, έχεις 2 χέρια και 2 πόδια μονίμως απασχολημένα, παιδεύεσαι με ανούσια συμπλεκταρίσματα/αλλαγές ταχυτήτων, λαδώνεις αλυσίδα κάθε τόσο, χρυσοπληρώνεις αλυσιδογράναζα/λάστιχα και λοιπά αναλώσιμα κτλ κτλ. Η μοτοσικλέτα είναι καθαρά εργαλείο απόλαυσης, Σαββατοκύριακου, και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Για καθημερινή μετακίνηση εντός Αθήνας υπάρχει η ιδανική επιλογή και λέγεται μικρό σκούτερ.

Εσύ μπορείς να κινείσαι και με SS 1000άρι αν θες, όλα γίνονται (κι εγώ το έκανα μια εποχή), αλλά εδώ μιλάω για τη σοφή/λογική επιλογή.

panavour
22/07/2020, 01:39
Αν εχεις θεμα με την μεση,θελεις μηχανακι με μεγαλες ροδες και ψηλες αναρτησεις που να απορροφουν τους κραδασμους απ τον δρομο,λακουβες,χαντακια,κλπ.Αργα η γρηγορα θα ταλαιπωρηθεις με σκουτερ κλπ.Η ιδανικη λυση μακροπροθεσμα ειναι η εγκαταλειψη του αθληματος,μοτοσυκλεττα σκουτερ κλπ.

Sachry
22/07/2020, 01:58
Σημαίνει ότι θα δουλεύει απροβλημάτιστα για περισσότερο καιρό. ΓΕΝΙΚΑ οι 13'' ρόδες είναι μικρές και δε θεωρούνται ιδανικές, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι το Nmax συμπεριφέρεται μια χαρά με αυτές. Δεν πρέπει να βλέπουμε τους αριθμούς μόνο, αλλά το όλο σύνολο. Καλή ανάρτηση σε σκούτερ μην περιμένεις να βρεις.



Δεν υπάρχει κάτι να αναλύσω. Σε μια μοτοσικλέτα πρέπει να προσέχεις τι φοράς (ειδικά υποδήματα), λερώνεσαι με το παραμικρό, δεν έχεις χώρο ούτε για να ακουμπήσεις το κράνος σου, έχεις 2 χέρια και 2 πόδια μονίμως απασχολημένα, παιδεύεσαι με ανούσια συμπλεκταρίσματα/αλλαγές ταχυτήτων, λαδώνεις αλυσίδα κάθε τόσο, χρυσοπληρώνεις αλυσιδογράναζα/λάστιχα και λοιπά αναλώσιμα κτλ κτλ. Η μοτοσικλέτα είναι καθαρά εργαλείο απόλαυσης, Σαββατοκύριακου, και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Για καθημερινή μετακίνηση εντός Αθήνας υπάρχει η ιδανική επιλογή και λέγεται μικρό σκούτερ.

Εσύ μπορείς να κινείσαι και με SS 1000άρι αν θες, όλα γίνονται (κι εγώ το έκανα μια εποχή), αλλά εδώ μιλάω για τη σοφή/λογική επιλογή.

Όλα αυτά είναι ακριβά ή το σκούτερ υστερεί σε άλλα σέρβις οπότε και καταλήγουμε το ίδιο; Μιλώντας πάντα για μικρού κυβισμού μηχανή. Σίγουρα το σκούτερ είναι πολύ άνετο και για αυτό ξεκίνησα την συζήτηση για αυτό και για το nmax 155 που έχω ακούσει καλά λόγια. Όμως οι απαντήσεις των μελών με έβαλαν σε σκέψεις......

Sachry
22/07/2020, 02:00
Αν εχεις θεμα με την μεση,θελεις μηχανακι με μεγαλες ροδες και ψηλες αναρτησεις που να απορροφουν τους κραδασμους απ τον δρομο,λακουβες,χαντακια,κλπ.Αργα η γρηγορα θα ταλαιπωρηθεις με σκουτερ κλπ.Η ιδανικη λυση μακροπροθεσμα ειναι η εγκαταλειψη του αθληματος,μοτοσυκλεττα σκουτερ κλπ.

Για αυτό ύστερα από τις απαντήσεις σκέφτομαι για πιο άνετο σκούτερ ή μικρή on off μηχανή.

BLiTzER
22/07/2020, 11:06
Για αυτό ύστερα από τις απαντήσεις σκέφτομαι για πιο άνετο σκούτερ ή μικρή on off μηχανή.

Το θέμα της μέσης σου δεν το έλαβα υπόψη. Αν έχεις σοβαρό θέμα, ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις. Οποιοδήποτε δίτροχο έχει σαφώς μεγαλύτερες καταπονήσεις από ένα αυτοκίνητο.

Sachry
22/07/2020, 11:10
Το θέμα της μέσης σου δεν το έλαβα υπόψη. Αν έχεις σοβαρό θέμα, ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις. Οποιοδήποτε δίτροχο έχει σαφώς μεγαλύτερες καταπονήσεις από ένα αυτοκίνητο.

Έχω πρόβλημα ναι . Όχι ότι δεν μπορώ να ανέβω σε μια μηχανή για να πάω μέχρι την δουλειά μου . Σκέφτομαι επίσης να διορθώσω και την σέλα σε ότι κι αν πάρω για να είναι πιο άνετη, ορθοπαιδική. Οπότε για αυτό είμαι ανάμεσα σε άνετο σκούτερ και μικρή μηχανή. Για αυτό ρωτάω αν τον χρόνο σε όλα τα έξοδα είναι στα ίδια επίπεδα ώστε οκ να χάσω σε άνεση του αυτόματου και να κερδίσω σε άνεση κραδασμών κτλ.

doctoras
22/07/2020, 11:21
εως 3k καινούργια, 2 είναι τα μοντελάκια που παίζουν στην ονοφ κατηγορία
ένα το sym nh-t 200
419796
και το d-tracker 150
419797
419798

Panos76
22/07/2020, 11:26
Θα έβαζα και το ΤRK 250 μέσα και ας είναι λίγο ακριβότερο.

doctoras
22/07/2020, 11:46
Θα έβαζα και το ΤRK 250 μέσα και ας είναι λίγο ακριβότερο.

αν το βάλεις.. να προσθέσουμε με λίγα παραπάνω και το vstrom250...... μετά θα σου πει ο άλλος λίγα παραπάνω versys300.........

............λίγα παραπάνω μετά απο 5 σελίδες παίρνεις r1250gs για μια ζωή και καθάρισες :bawl: :lol:


γίνεται ατέρμονο, φαντάστηκα nmax και medley βρίσκονται εκεί στο τριχίλιαρο οπότε οι εναλλακτικές σε ον οφ είναι οι αποπάνω


πάντως το tracker150 είναι τρελό παιχνίδι γιατί το βάρος τους είναι όσο ενός παπιού που είναι συντριπτικό πλεονέκτημα για commuting αλλά με ψωμωμένες αναρτήσεις και μοτερακι maintence free

Sachry
22/07/2020, 13:12
αν το βάλεις.. να προσθέσουμε με λίγα παραπάνω και το vstrom250...... μετά θα σου πει ο άλλος λίγα παραπάνω versys300.........

............λίγα παραπάνω μετά απο 5 σελίδες παίρνεις r1250gs για μια ζωή και καθάρισες :bawl: :lol:


γίνεται ατέρμονο, φαντάστηκα nmax και medley βρίσκονται εκεί στο τριχίλιαρο οπότε οι εναλλακτικές σε ον οφ είναι οι αποπάνω


πάντως το tracker150 είναι τρελό παιχνίδι γιατί το βάρος τους είναι όσο ενός παπιού που είναι συντριπτικό πλεονέκτημα για commuting αλλά με ψωμωμένες αναρτήσεις και μοτερακι maintence free

Διέγραψα το προηγούμενο μήνυμα διότι βρήκα πληροφορίες για το d tracker . Το βλέπω σαν μηχανάκι για πιο χωμάτινες καταστάσεις. Κάποιες φορές θα παίρνω και δεύτερο άτομο για μικρές διαδρομές οπότε τα 12 άλογα του μου φαίνονται λίγα , ενώ η κατανάλωση πρέπει να είναι παρόμοια. Αυτά κατάλαβα. Αν κάνω λάθος με διορθώνεις. Αυτό μου είπε άλλος συμφουριτης ότι λόγω προβλήματος στην μέση καλύτερα να δω μηχανή on off που έχει μεγαλύτερες Ρόδες και καλύτερες αναρτήσεις ισχύει;;;;;

doctoras
22/07/2020, 13:41
Διέγραψα το προηγούμενο μήνυμα διότι βρήκα πληροφορίες για το d tracker . Το βλέπω σαν μηχανάκι για πιο χωμάτινες καταστάσεις. Κάποιες φορές θα παίρνω και δεύτερο άτομο για μικρές διαδρομές οπότε τα 12 άλογα του μου φαίνονται λίγα , ενώ η κατανάλωση πρέπει να είναι παρόμοια. Αυτά κατάλαβα. Αν κάνω λάθος με διορθώνεις. Αυτό μου είπε άλλος συμφουριτης ότι λόγω προβλήματος στην μέση καλύτερα να δω μηχανή on off που έχει μεγαλύτερες Ρόδες και καλύτερες αναρτήσεις ισχύει;;;;;

για μένα σου φαίνονται, προσωπικά ως ε-μπιρος δε έχω κανένα πρόβλημα για τις μετακινήσεις μου εντός - εκτός διπλός / μονός ακόμη και τριπλός

για τη μέση σου σου κάνει είναι ονοφ(με λουκ μοταρντ) με μεγαλύτερες διαδρομές απο στριτ, μονοσοκ με μοχλικό, usd μπροστά και 17αρες ζάντες(στα scooter οι μεγαλύτεροι τροχοί που μπορούν να φορέσουν είναι 16"), είναι kawasaki πιο επώνυμο απο το sym
το sym απο την αλλη έχει πιο τουριστικό λουκ περισσότερο εξοπλισμό νεότερη τεχνολογία, υδρόψυκτο μοτερ, led φωτα, display, abs και με 2700 είναι vfm

Sachry
22/07/2020, 14:33
για μένα σου φαίνονται, προσωπικά ως ε-μπιρος δε έχω κανένα πρόβλημα για τις μετακινήσεις μου εντός - εκτός διπλός / μονός ακόμη και τριπλός

για τη μέση σου σου κάνει είναι ονοφ(με λουκ μοταρντ) με μεγαλύτερες διαδρομές απο στριτ, μονοσοκ με μοχλικό, usd μπροστά και 17αρες ζάντες(στα scooter οι μεγαλύτεροι τροχοί που μπορούν να φορέσουν είναι 16"), είναι kawasaki πιο επώνυμο απο το sym
το sym απο την αλλη έχει πιο τουριστικό λουκ περισσότερο εξοπλισμό νεότερη τεχνολογία, υδρόψυκτο μοτερ, led φωτα, display, abs και με 2700 είναι vfm


Άρα στις ροδες είναι οκ και τα δύο . On off στην ουσία και τα δύο . Πιο πολλά άλογα το sym συν όλα τα καλά του που είπες και το πολύ βασικό το abs . Άρα που υπερτερεί το Kawasaki πέρα από την μάρκα ( για αυτά κυρίως που το θέλω εγώ ) ;;;

doctoras
22/07/2020, 15:00
Το kawasaki περαν του brand, ειναι 120kg γεματο(το sym ειναι δυνατότερο αλλα και 30kg βαρύτερο), αυτο το κανει πιο ευκολοδηγητο, πιο μανιτζεβελο, πιο παιχνιδιαρικο και διασκεδαστικό για ολες τις χρησεις ολα τα τερεν

Οτι σου αρεσει πιο πολυ

Sachry
22/07/2020, 17:20
Κατάλαβα. Αναμεσα σε αυτά θα προτιμούσα το sym καθαρά λόγω του abs.

Sebastian1980
22/07/2020, 17:34
Επειδή είχα την αντιγραφή του d-tracker 150 , Daytona remix 125 μόνο καλά λόγια μπορώ να πω.
Σημάδευα επίτηδες λακούβες στο δρόμο για να βγάλω το άχτι μου από τις αναρτήσεις του σκουτερ που είχα. (Τις περνούσε και ουτε τις καταλάβαινες) Το ίδιο πρέπει να ισχύει και για το tracker 150. Ο λόγος που το πουλησα ενώ ήμουν super ευχαριστημένος είναι η πραγματικά χάλια ποιότητα μετάλλων στην μοτο. Σε λίγους μήνες άρχισε να σκουριαζει, κάτι που δεν νομίζω να ισχύει για το Kawasaki. Επίσης ένα μεγάλο μείον ήταν το βάρος. Πολύ ελαφρύ, μετά τα 100 χιλιόμετρα την ώρα ήσουν φτερό στον άνεμο.
Γι'αυτό πιστευω τα 150 κιλά του sym NH-T 200 είναι καλυτερα. Άς έχει και λίγο βάρος.

Sachry
22/07/2020, 18:40
Επειδή είχα την αντιγραφή του d-tracker 150 , Daytona remix 125 μόνο καλά λόγια μπορώ να πω.
Σημάδευα επίτηδες λακούβες στο δρόμο για να βγάλω το άχτι μου από τις αναρτήσεις του σκουτερ που είχα. (Τις περνούσε και ουτε τις καταλάβαινες) Το ίδιο πρέπει να ισχύει και για το tracker 150. Ο λόγος που το πουλησα ενώ ήμουν super ευχαριστημένος είναι η πραγματικά χάλια ποιότητα μετάλλων στην μοτο. Σε λίγους μήνες άρχισε να σκουριαζει, κάτι που δεν νομίζω να ισχύει για το Kawasaki. Επίσης ένα μεγάλο μείον ήταν το βάρος. Πολύ ελαφρύ, μετά τα 100 χιλιόμετρα την ώρα ήσουν φτερό στον άνεμο.
Γι'αυτό πιστευω τα 150 κιλά του sym NH-T 200 είναι καλυτερα. Άς έχει και λίγο βάρος.

Είδα ότι το sym έχει λίγα περισσότερα άλογα ανά κιλό μηχανής. Άρα είναι μια χαρά και αυτό. Περιμένω να πάρεις την νέα σου μηχανή και να μας πεις εντυπώσεις σε σχέση κυρίως με το θέμα της μέσης . Και εσύ σε αστικό περιβάλλον θα το χρησιμοποιείς; Ψαχνομαι αρκετά γιατί θα αγοράσω μια φορά μηχανή ή σκούτερ. Δεν θα το αλλάξω πχ σε 2 χρόνια για κάτι δυνατότερο.

Nostradamus
22/07/2020, 19:17
Λοιπόν πήρα πριν 4 μέρες ένα vision 110cc και το "στρωνω".
Νταξει, πλάκα έχουν τα σκούτερ, είχα πάρα πολλά χρόνια να ανέβω σε ένα, για μέσα στην πόλη μια χαρά είναι. Τα 110cc είναι λίγα, θα κοιτούσα σε κάτι πάνω από 150cc (12-13 άλογα) για Αθήνα κατ ελάχιστον.
Για εδώ που είμαι εγώ, μια χαρά είναι. Αναρτήσεις, ότι να ναι, φρένα χωρίς abs αλλά συνδιασμενα, τροχοί μεγάλοι, χώρος κάτω από την σέλα για ένα κράνος. Δεν βρεχεσαι, δεν λερωνεσαι, γενικά καλή λύση, καλύτερη από μικρό μοτοσυκλετακι, αν δεν έχεις ψώρα να καβαλάς "μηχανές"..

Sachry
22/07/2020, 21:24
Λοιπόν πήρα πριν 4 μέρες ένα vision 110cc και το "στρωνω".
Νταξει, πλάκα έχουν τα σκούτερ, είχα πάρα πολλά χρόνια να ανέβω σε ένα, για μέσα στην πόλη μια χαρά είναι. Τα 110cc είναι λίγα, θα κοιτούσα σε κάτι πάνω από 150cc (12-13 άλογα) για Αθήνα κατ ελάχιστον.
Για εδώ που είμαι εγώ, μια χαρά είναι. Αναρτήσεις, ότι να ναι, φρένα χωρίς abs αλλά συνδιασμενα, τροχοί μεγάλοι, χώρος κάτω από την σέλα για ένα κράνος. Δεν βρεχεσαι, δεν λερωνεσαι, γενικά καλή λύση, καλύτερη από μικρό μοτοσυκλετακι, αν δεν έχεις ψώρα να καβαλάς "μηχανές"..

Το ότι να ναι πάει στις αναρτήσεις; γιατί καλύτερη λύση; Λόγω αυτόματου και βροχής; Το nmax έχει 15 άλογα . Αλλά δεν έχει μεγάλους τροχούς

Dani_26
23/07/2020, 15:10
Είχα το Nmax 155.

Σε όλα φοβερό εκτός από:
- ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ : δεν έχω οδηγήσει πολλά δίκυκλα αλλά τέτοιο κοπάνημα μου φάνηκε αδιανόητο.Δεν το άντεξα.
- ΔΙΚΑΒΑΛΟ : από δύναμη μια χαρά είναι αλλά το βάρος στο πίσω μέρος γίνεται μεγάλο.Με κούραζε πάρα πολύ.

Nostradamus
23/07/2020, 15:27
Το ότι να ναι πάει στις αναρτήσεις; γιατί καλύτερη λύση; Λόγω αυτόματου και βροχής; Το nmax έχει 15 άλογα . Αλλά δεν έχει μεγάλους τροχούς

Ναι.. Δεν ειναι κατι ιδαιτερο οι αναρτησεις του. εννοω δεν ειναι να εχει απαιτησεις κανεις. Ναι λογω αυτοματου, χωρων, προστασιας απο νερα (σε σχεση παντα με αλλα δικυκλα). Μια χαρα θα ειναι τα 15 αλογα για αξιοπρεπη μετακινηση εντος πολης. οι μεγαλοι τροχοι δεν ειναι πανακεια, ειδικα αν δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις.

Sachry
23/07/2020, 15:28
Είχα το Nmax 155.

Σε όλα φοβερό εκτός από:
- ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ : δεν έχω οδηγήσει πολλά δίκυκλα αλλά τέτοιο κοπάνημα μου φάνηκε αδιανόητο.Δεν το άντεξα.
- ΔΙΚΑΒΑΛΟ : από δύναμη μια χαρά είναι αλλά το βάρος στο πίσω μέρος γίνεται μεγάλο.Με κούραζε πάρα πολύ.

Όποιον έχω ρωτήσειου έχει πει τα καλύτερα για το nmax εκτός από αναρτήσεις και μέγεθος ροδων. Σήμερα πήγα να ρωτήσω για αγορά μηχανής έτσι πληροφοριακά πιο πολύ και ο πωλητής της sym μου είπε καλύτερα αυτό το μικρό on off λόγω προβλήματος στην μέση . Του είπα για τα σκούτερ του μέχρι και για το joy-ride που είναι σαν το NMAX αλλά λίγο κατώτερο λόγω μάρκας υπόθετο, όμως και πιο ακριβό από το NHT.

Dani_26
24/07/2020, 01:02
Όποιον έχω ρωτήσειου έχει πει τα καλύτερα για το nmax εκτός από αναρτήσεις και μέγεθος ροδων. Σήμερα πήγα να ρωτήσω για αγορά μηχανής έτσι πληροφοριακά πιο πολύ και ο πωλητής της sym μου είπε καλύτερα αυτό το μικρό on off λόγω προβλήματος στην μέση . Του είπα για τα σκούτερ του μέχρι και για το joy-ride που είναι σαν το NMAX αλλά λίγο κατώτερο λόγω μάρκας υπόθετο, όμως και πιο ακριβό από το NHT.

Και εγώ κατέληξα σε 125 on off .
Καμιά σχέση,στις λακούβες είμαι οκ πλέον.
Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις φυσικά.
Αν και εσύ θέλεις να αποφύγεις το τράνταγμα καλύτερα να το αποφύγεις.

Sachry
24/07/2020, 09:33
Και εγώ κατέληξα σε 125 on off .
Καμιά σχέση,στις λακούβες είμαι οκ πλέον.
Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις φυσικά.
Αν και εσύ θέλεις να αποφύγεις το τράνταγμα καλύτερα να το αποφύγεις.
Πόσο καιρό το έχεις το on off και ποιο ;έχει όντως τόση μεγάλη διαφορά;;; Πάντως θέμα για το nmax άνοιξα που το έχω δει και στον δρόμο και κανείς δεν μπήκε να γράψει αναλυτικά την εμπειρία του .

Dani_26
24/07/2020, 17:17
Και εγω που το ειχα δεν ξερω τι ακριβως να σου αναλυσω.
Ενα σκουτερ στα 3000 ευρω ειναι,ολα κομπλε εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν.Αμα θες κατι πιο συγκεκριμενο πες το μηπως μπορεσω να βοηθησω.
Εγω δεν ειχα οδηγησει σκουτερ πριν οποτε ητανε η 1η επαφη.
Και οπως σου ειπα με τις αναρτησεις τα επαιξα.

Τωρα εχω το yamaha wr125. Μια χαρα ειμαι.
Φυσικα η σελα δεν ειναι και η πιο βολικη προφανως.Δηλαδη πανω απο μισαωρο αρχιζω και τη νιωθω.Τη συνηθησα ομως.
Απο λακουβες κτλπ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και γενικα απο αναρτησεις δεν εχω παραπονο.
Για μεσα στη πολη δεν χρειαζομαι κατι παραπανω προσωπικα.

Sachry
24/07/2020, 18:39
Και εγω που το ειχα δεν ξερω τι ακριβως να σου αναλυσω.
Ενα σκουτερ στα 3000 ευρω ειναι,ολα κομπλε εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν.Αμα θες κατι πιο συγκεκριμενο πες το μηπως μπορεσω να βοηθησω.
Εγω δεν ειχα οδηγησει σκουτερ πριν οποτε ητανε η 1η επαφη.
Και οπως σου ειπα με τις αναρτησεις τα επαιξα.

Τωρα εχω το yamaha wr125. Μια χαρα ειμαι.
Φυσικα η σελα δεν ειναι και η πιο βολικη προφανως.Δηλαδη πανω απο μισαωρο αρχιζω και τη νιωθω.Τη συνηθησα ομως.
Απο λακουβες κτλπ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και γενικα απο αναρτησεις δεν εχω παραπονο.
Για μεσα στη πολη δεν χρειαζομαι κατι παραπανω προσωπικα.

Μπορεί να έλεγες ότι πχ έφταιγε το βάρος αναβάτη ή με αυτή την αλλαγή ήταν όλα καλά . Βέβαια πέρα από οικονομία και ευκολία στην μετακίνηση συνήθως για ένα άτομο με ενδιαφέρουν οι κραδασμοί. Δεν θα πάω μακρινό ταξίδι ποτέ. Αλλά και για αυτό έχω ακούσει για ανατομικές σέλες που έχουν τεράστια διαφορά

Dani_26
24/07/2020, 19:48
Μπορεί να έλεγες ότι πχ έφταιγε το βάρος αναβάτη ή με αυτή την αλλαγή ήταν όλα καλά . Βέβαια πέρα από οικονομία και ευκολία στην μετακίνηση συνήθως για ένα άτομο με ενδιαφέρουν οι κραδασμοί. Δεν θα πάω μακρινό ταξίδι ποτέ. Αλλά και για αυτό έχω ακούσει για ανατομικές σέλες που έχουν τεράστια διαφορά

Αναφερεσαι στο νμαχ φανταζομαι.
Οχι απο κραδασμους ειναι άριστο.Θυμαμαι οτι εκεινη τη περιοδο ειχα οδηγησει για 20 λεπτα το sym vf 185 και ειχα παρατηρησει κατευθειαν εντονους κραδασμους, ενω στο nmax για μενα ητανε ανυπαρκτοι.
Σχετικα με βελτιωσεις/αλλαγες : στο θεμα των αναρτησεων ατομα που ειχανε δοκιμασει πραγματα δεν ειδανε διαφορα.

Sachry
24/07/2020, 22:13
Αναφερεσαι στο νμαχ φανταζομαι.
Οχι απο κραδασμους ειναι άριστο.Θυμαμαι οτι εκεινη τη περιοδο ειχα οδηγησει για 20 λεπτα το sym vf 185 και ειχα παρατηρησει κατευθειαν εντονους κραδασμους, ενω στο nmax για μενα ητανε ανυπαρκτοι.
Σχετικα με βελτιωσεις/αλλαγες : στο θεμα των αναρτησεων ατομα που ειχανε δοκιμασει πραγματα δεν ειδανε διαφορα.

Εννοείς από κραδασμούς για μικρό σκούτερ που είναι. Άρα για την μέση μου κτλ κλείνω πιο πολύ προς το on off.

Dani_26
25/07/2020, 10:29
Κραδασμους εννοω στον ''σκελετο'' και στο τιμονι.
Τετοιους κραδασμους το nmax δεν εχει.

Απο τις κακοτεχνειες των δρομων και τις λακουβες υπαρχει το προβλημα.

Αντιθετα τα on off στα 125cc μαλλον εχουνε περισσοτερους κραδασμους (σε συγκριση με το nmax) αλλα πολυ καλυτερη αποσβεση σε ανωμαλιες των δρομων και λακουβες.

Για τη μεση λοιπον μαλλον τα on off ειναι καλυτερη η επιλογη.

Parkaki
26/07/2020, 15:08
Αμα θες ανεση και ευκολια μεσα στη πολη ξεχνας τη μοτοσυκλετα. Παιρνεις μικρο σκουτερ με πατωμα και χορο κατι απο τη σελα και εισαι αρχοντας. Σκεψου να θες να παρεις 1 εξαδα νερα, σε μηχανη που θ τη βαλεις; Και σρ σκουτερ χωρις πατωμα πρεπει να μπει με το ζορι αναμεσα στα ποδια και να την κρατας κιολας. Ειχα σκουτερακι με πατωμα, γατζο για ψωνια και χορο κατω απο τη σελα. Ηταν οτι καλυτερο, πηγαινα σουπερ μαρκετ και επαιρνα 2 εξαδες νερα, 2 σακουλες κατω απ τη σελα και αλλες 2 στο γατζο, και ολα αυτα χωρις μπαγκεζιερα. Μετα εχεις και το twist and go, ουτε ταχυτητες ουτε να λερωνεσαι, σελα ανετη ακομη και στα μικρα σκουτερ, καθεσαι σαν βασιλιας και με ψηλη θεση οδηγησης και με μια γκαζια περνας τη κινηση. Η μηχανη ειναι για αλλα φιλε, παρε σκουτερ 125 κυβικα και πανω..

Για αυτο θα σου προτεινα να αφησεις το nmax, ειναι ακριβο και δεν εχει πατωμα.. Με 2300 παιρνεις κουτα sym symphony 200 st abs, πανεμορφο, μρ abs με καλα φωτα και χορους και πατωμα. Και αρκετα φθηνοτερο.. Το εχρι φιλος απ το 2017, κανενα προβλημα.

Sachry
26/07/2020, 16:55
Αμα θες ανεση και ευκολια μεσα στη πολη ξεχνας τη μοτοσυκλετα. Παιρνεις μικρο σκουτερ με πατωμα και χορο κατι απο τη σελα και εισαι αρχοντας. Σκεψου να θες να παρεις 1 εξαδα νερα, σε μηχανη που θ τη βαλεις; Και σρ σκουτερ χωρις πατωμα πρεπει να μπει με το ζορι αναμεσα στα ποδια και να την κρατας κιολας. Ειχα σκουτερακι με πατωμα, γατζο για ψωνια και χορο κατω απο τη σελα. Ηταν οτι καλυτερο, πηγαινα σουπερ μαρκετ και επαιρνα 2 εξαδες νερα, 2 σακουλες κατω απ τη σελα και αλλες 2 στο γατζο, και ολα αυτα χωρις μπαγκεζιερα. Μετα εχεις και το twist and go, ουτε ταχυτητες ουτε να λερωνεσαι, σελα ανετη ακομη και στα μικρα σκουτερ, καθεσαι σαν βασιλιας και με ψηλη θεση οδηγησης και με μια γκαζια περνας τη κινηση. Η μηχανη ειναι για αλλα φιλε, παρε σκουτερ 125 κυβικα και πανω..

Για αυτο θα σου προτεινα να αφησεις το nmax, ειναι ακριβο και δεν εχει πατωμα.. Με 2300 παιρνεις κουτα sym symphony 200 st abs, πανεμορφο, μρ abs με καλα φωτα και χορους και πατωμα. Και αρκετα φθηνοτερο.. Το εχρι φιλος απ το 2017, κανενα προβλημα.

Άνεση θέλω για τις μετακινήσεις στην πόλη, δηλαδή να μην είναι κάποια μηχανή ή σκούτερ με μεγάλο όγκο. Για μένα αυτά που χρειάζομαι είναι η απορρόφηση κραδασμών άρα και καλύτερη μετακίνηση χωρίς πρόβλημα στην μέση και οικονομία σε κόστος κτήσης συντήρησης κτλ κτλ . Το sym symphony το ξέρω και μου αρέσει αλλά δεν ξέρω αν πληρεί αυτά που θέλω

panavour
26/07/2020, 21:04
Πολλες εταιρειες δινουν μηχανακια για τεστ ,οποτε δοκιμασε πριν αγορασεις.ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ γιατι αφηνει κουσουρια που τα κουβαλας για παντα.

Sachry
27/07/2020, 05:16
Πολλες εταιρειες δινουν μηχανακια για τεστ ,οποτε δοκιμασε πριν αγορασεις.ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ γιατι αφηνει κουσουρια που τα κουβαλας για παντα.

Δεν έχω ακόμη την οδηγική ικανότητα να ανέβω σε μηχανή κάποιου άλλου. Από φόβο πιο πολύ μην το κάνω ζημιά. Τύπου έπεσα σταματημένος σε φανάρι. Δεν μου έχει συμβεί αλλά αισθάνομαι ότι δεν είναι δικό μου και το φοβάμαι.
Με την μέση έχω ήδη θέμα οπότε για αυτό το ψάχνω

Dani_26
27/07/2020, 15:14
Αλλο ή ανεση ,αλλο η χρησιμοτητα.

Φυσικα με το σκουτερ και βαζεις το κρανακι μεσα,και εχει φαρδια σελα,και δεν βρεχεσε,και μεταφερει πραγματα.
Τα παραπανω το NMAX τα κανει με βαθμο αριστα.

Αφου έχεις ήδη μια ευαισθησία στη μέση ομως νομιζω πρεπει να το αποφυγεις.

Τουλαχιστον βρες εναν φιλο να εχει ενα σκουτερ 125 να το οδηγησεις.

Μπορει και απο τη σχολη οδηγων που πηρες το διπλωμα να ζητησεις να κανεις μια βολτα με καποιο σκουτερ που σιγουρα θα εχουν.

Στη τελικη μπορεις να πας σε μια σχολη οδηγων στη περιοχη σου και να πεις οτι θες να κανεις 1 ωρα μαθημα με ενα σκουτερ.Θα πληρώσεις αλλά θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Τα παραπάνω είναι προσωπική αποψη ως πρωην κατοχος του nmax. Φυσικα μπορεί να είναι και λανθασμένα.
Καλύτερο να μιλησουν και οι πιο εμπειροι ή ακομα καλύτερα να δοκιμάσεις εσύ ενα σκουτεράκι.

Φιλικά.

Sachry
27/07/2020, 17:40
Αλλο ή ανεση ,αλλο η χρησιμοτητα.

Φυσικα με το σκουτερ και βαζεις το κρανακι μεσα,και εχει φαρδια σελα,και δεν βρεχεσε,και μεταφερει πραγματα.
Τα παραπανω το NMAX τα κανει με βαθμο αριστα.

Αφου έχεις ήδη μια ευαισθησία στη μέση ομως νομιζω πρεπει να το αποφυγεις.

Τουλαχιστον βρες εναν φιλο να εχει ενα σκουτερ 125 να το οδηγησεις.

Μπορει και απο τη σχολη οδηγων που πηρες το διπλωμα να ζητησεις να κανεις μια βολτα με καποιο σκουτερ που σιγουρα θα εχουν.

Στη τελικη μπορεις να πας σε μια σχολη οδηγων στη περιοχη σου και να πεις οτι θες να κανεις 1 ωρα μαθημα με ενα σκουτερ.Θα πληρώσεις αλλά θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Τα παραπάνω είναι προσωπική αποψη ως πρωην κατοχος του nmax. Φυσικα μπορεί να είναι και λανθασμένα.
Καλύτερο να μιλησουν και οι πιο εμπειροι ή ακομα καλύτερα να δοκιμάσεις εσύ ενα σκουτεράκι.

Φιλικά.

Ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου . Εφόσον το ορίζουμε χρηστικότητα οκ . Αυτό . Δηλαδή να είναι εύκολη η μετακίνηση εντός της πόλης, να απορροφά κραδασμούς ώστε να προστατεύει την μέση και να είναι σε όλα του οικονομικό. Κάποιες ελάχιστες φορές να μπορεί να σηκώσει και ένα δεύτερο άτομο. Η άνεση της σέλας που έχει το σκούτερ δεν την παρέχει ένα on off σίγουρα αλλά δεν θα κάθομαι επάνω ώρες πολλές.

Nikos77
02/08/2020, 17:14
Το SH χωρούσε 2 αναπτήρες. Υποτίθεται μεγάλωσαν τον χώρο κάτω από τη σέλα φέτος, αλλά δεν ξέρω αν αρκεί για κράνος. Όπως και να'χει, σε αυτήν την τιμή, είναι ένα τεράστιο "ΟΧΙ".
Δεν υποτίθεται. Όντως χωράει ενα κρανος ήδη από το 2013. Το καινούριο έχει ακόμα μεγαλύτερο και εκτός του κράνους βάζεις αδιάβροχο και γάντια κινητό ανετα.
Αν είναι να μιλάμε για σημερινά μηχανάκια αλλά με τις γνώσεις που είχαμε για τα προηγούμενα μοντέλα δε κάνουμε δουλειά ετσι.
Πληροφοριακά να αναφέρω αλλαγή ιμάντα κάθε 24000χλμ που δε το έχει κανένα άλλο σκούτερ με τιμή ιμάντα στα 38 ευρώ που αποδεδειγμένα αντέχει παραπάνω.
Κατανάλωση πάπιας και αξιοπιστία δεδομένη.
Το μηχανάκι το ξέρω από delivery και τουλάχιστον το προηγούμενο μοντέλο με τον ίδιο κινητήρα έβγαλε 80000χλμ με μια αλλαγή ιμάντα στα 38000 και μπουζί φίλτρο ανά 20000χλμ.
Κοινός τα όρια σέρβις υπερβηκαν του εργοστασιου.
Όσον αφορά τη τιμή του είναι ακριβή αλλά από κοντά το παίρνεις 300 ευρώ κάτω από τη τιμή πώλησης όταν ρωτήσεις σε μερικους

Parkaki
02/08/2020, 19:33
Το sh καιει πολυ παραπανω απο παπι, μη λεμε οτι θελουμε τωρα. Να μου ελεγες pcx να πω ναι, 5.5 - 7 ευρω στα 100 υπολογιζεις αναλογα το χερι. Συν οτι μετα απο καποια χλμ αρχιζει να τσιμπαει το λαδακι του.

Looter
02/08/2020, 23:08
Το sh καιει πολυ παραπανω απο παπι, μη λεμε οτι θελουμε τωρα. Να μου ελεγες pcx να πω ναι, 5.5 - 7 ευρω στα 100 υπολογιζεις αναλογα το χερι. Συν οτι μετα απο καποια χλμ αρχιζει να τσιμπαει το λαδακι του.

Ούτε καν. Έχω 300αρι forza , 185 κιλά scooter συν μπαγαζιερα συν εμένα 88 κιλά.

Μέση κατανάλωση Αθήνα έχω 3.2lt/100km , δηλαδή κάτω από 5 ευρώ..

Το SH150 το έχει φίλος ο οποιος ΤΟ ΠΑΤΑΕΙ το γκαζάκι , όχι όπως εγώ και έχει μέση κατανάλωση 2.7lt/100km όποτε σίγουρα πηγαίνει και παρακάτω.

ΜΗΝ ξεχνάτε ότι το SH είναι και το μόνο μηχανάκι που έχω δει με σύστημα start/stop όπως στα αυτοκίνητα. Όποτε σε συνθήκες μποντιλιαρίσματος έχει ένα ακόμα συν.

Από εμένα SH δαγκωτό και μετά το Piaggio.

Parkaki
02/08/2020, 23:39
Εγω θα διαφωνησω παντως, εχω δουλεψει sh και εκαιγε πολυ. Ντελιβερυ, 6 ευρω μεσο ορο. Start stop εχουν και τα pcx!

Τα sh καινε λαδι, 2 φιλοι τα κολλησαν γιατι ξεχασαν να προσθεσουν..