PDA

View Full Version : ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ



rickaros
23/07/2020, 19:29
Παιδια καλησπερα ειμαι 21 ετων και επιτελους εχω την οικονομικη ανεση για την αγορα μιας μηχανης .Το θεμα ειναι οτι ειμαι 1.97 και 105 κιλα και εχω αποφασισει σαν πρωτη μηχανη να παω σε motard και εχω σκεφτει το Suzuki drz 400 sm .
Το μηχανακι το θελω για καθημερινη χρηση .
Ειμαι κατοχος διπλοματος αυτοκινητου και αρχισα τωρα τα μαθηματα για μηχανης.Οδηγουσα παλια ενα crf 250 ενος φιλου μου και εχω οδηγησει και πολλα παπακια αλλα δεν νιωθω ετοιμος για μηχανακι μεγαλου κυβισμου.
Ζητω λοιπον η εμπειρια εδω μεσα να μου συστησει πιθανα μοντελα τα οποια θα με ενδιεφεραν καθως και ποια τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα τους.
Επισης κατα ποσο αξιζει ενα motard για πρωτο και αν θα ηταν καλυτερο να αγορασω κανα eduro on/off αν και δεν προκειτε να το βαλω ποτε σε χωματα.
Ευχαριστω προκαταβολικα :blush: :blush:

panavour
23/07/2020, 20:40
ποσο μαρουλι διαθετεις για μηχανη?

Tallyban
23/07/2020, 20:56
Παιδια καλησπερα ειμαι 21 ετων και επιτελους εχω την οικονομικη ανεση για την αγορα μιας μηχανης .Το θεμα ειναι οτι ειμαι 1.97 και 105 κιλα και εχω αποφασισει σαν πρωτη μηχανη να παω σε motard και εχω σκεφτει το Suzuki drz 400 sm .
Το μηχανακι το θελω για καθημερινη χρηση .
Ειμαι κατοχος διπλοματος αυτοκινητου και αρχισα τωρα τα μαθηματα για μηχανης.Οδηγουσα παλια ενα crf 250 ενος φιλου μου και εχω οδηγησει και πολλα παπακια αλλα δεν νιωθω ετοιμος για μηχανακι μεγαλου κυβισμου.
Ζητω λοιπον η εμπειρια εδω μεσα να μου συστησει πιθανα μοντελα τα οποια θα με ενδιεφεραν καθως και ποια τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα τους.
Επισης κατα ποσο αξιζει ενα motard για πρωτο και αν θα ηταν καλυτερο να αγορασω κανα eduro on/off αν και δεν προκειτε να το βαλω ποτε σε χωματα.
Ευχαριστω προκαταβολικα :blush: :blush:

Με 1.97 ύψος χρειάζεσαι κάτι με μεταξόνιο 1480-1500χιλ.+,και ύψος σέλλας 830χιλ.+

BLiTzER
24/07/2020, 08:32
To drz είναι στα 890mm, καλά του κάθεται. Και πολύ καλό μηχανάκι, αν βρεις κάποιο σε αξιοπρεπή κατάσταση.

sapila racing
24/07/2020, 09:31
To drz είναι στα 890mm, καλά του κάθεται. Και πολύ καλό μηχανάκι, αν βρεις κάποιο σε αξιοπρεπή κατάσταση.

Συμφωνώ με τον Blitzer.
Βέβαια δεν ειναι πολύ εύκολο να βρείς καλό DRZ αλλά υπάρχουν.
Αφού θα ειναι η πρώτη σου μηχανή θα έβαζα στην εξίσωση και το Honda FMX που είναι καλό και ήσυχο μηχανάκι, ενώ είναι και αρκετά αξιόπιστο ταυτόχρονα.
Νομίζω οτι σε καλύπτει το δίπλωμα στα 21 και για το FMX, αν και μπορεί να κανω λάθος καθως ειμαι της γενιάς που το δίπλωμα ηταν απεριόριστο.

Panos76
24/07/2020, 09:36
Αγαπημένο, δυνατό και όμορφο μηχανάκι, το οποίο ένα φεγγάρι με ενδιέφερε για αγορά όπου ότι κοίταζα ή ήταν παρτάλια ή ήταν φορτωμένα με αξεσουάρ που δεν ήθελα και τα έδιναν ακριβά, ή (ελλάχιστα) ήταν μαμά αλλά πανάκριβα για τα χρόνια τους.