PDA

View Full Version : Μετάβαση από αυτοκίνητο σε μηχανή. Επιλογή μοντέλου?



hot_sauce
23/07/2020, 20:44
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Οδηγός αυτοκινήτου για χρόνια, μου μπήκε το μικρόβιο να αναβαθμιστώ σε μηχανή.
Μόλις χθες πέρασα τα σήματα και από βδομάδα ξεκινάω πρακτικά.

Έχω διαβάσει πάρα πολλά θέματα στο φόρουμ σχετικά με τις μηχανές που με ενδιέφεραν και ήταν οι εξής:

Freewind: ευέλικτο μονοκύλινδρο, μανιτζέβελο στην πόλη που σε πάει ταξιδάκια αξιοπρεπώς.

KLE 500: επειδή ένας από τους κύριους λόγους που θέλω μηχανή είναι και τα ταξίδια και, απ'ό,τι διάβασα, τα μονοκύλινδρα δεν είναι οι ιδανικές μηχανές, προσανατολίστηκα προς αυτή. Σήμερα όμως που μίλησα με έναν μάστορα μου είπε πως χαλάνε εύκολα (αντιδιαμετρικά αντίθετο με ό,τι έχω διαβάσει εδώ) και πως δύσκολα βρίσκεις ανταλλακτικά.

Transalp: πρόταση του μάστορα. Απ'ό,τι έχω καταλάβει, εξίσου αξιόπιστα με KLE αλλά με πολύ πιο εύκολα ανταλλακτικά, μόνο που καίει αρκετά περισσότερο από τα υπόλοιπα(?).

Όνειρο (αρχαρίου ίσως) θα ήταν κάποιο V-Strom αλλά το budget είναι 2 χιλιάρικα μαζί με εξοπλισμό. Σκοπός μου δεν είναι η ταχύτητα. Θεωρώ πως το πάω συνειδητοποιημένα. Θα αργήσω να πάω ακόμα και στη δουλειά μέχρι να εξοικειωθώ με βόλτες σε αλάνες στην γύρω περιοχή και σίγουρα τα ταξίδια θα αργήσουν και αυτά αλλά σκοπεύω να είναι μακρύ το ταξίδι της δίκυκλης συμβίωσης...Αλλά θέλω σχετικά σύντομα να γίνει η αγορά!

Θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες σας, όσοι δεν έχετε κουραστεί να απαντάτε σε αυτά τα θέματα! :)

Volpad
23/07/2020, 21:23
Το freewind είναι σαν το Kle.
Από τα 2 θα προτιμούσα το kle γιατί το είχα και το ξέρω.
Πολύ πολύ ωραιο μηχανάκι για τη πόλη.
Αν είσαι 20-25 χρόνων, ταξιδεύεις κιόλας με αυτό.
Αν είσαι μεγαλύτερος, όλο και κάτι θα σε ενοχλεί, όπως η μηδενική ανεμοκαλυψη και η σχετική αστάθεια στις "υψηλές"ταχύτητες.
Κατά τα άλλα είναι μαύρος σκύλος.
Προβλήματα που πιθανόν να βγάλει αν δεν έχουν διορθωθεί από τους προηγούμενους κατόχους, είναι το βολάν του οποίου οι μαγνήτες ξεκολλανε, ο ανορθωτης και τα πυραυλακια των καρμπυρατερ.

Το transalp είναι λίγο πιο "απαλό" στη λειτουργία του, με σχεδόν 0 ξεσπάσματα σε όλο το εύρος των στροφών, βαρύτερη αίσθηση με πολύ περισσότερη σταθερότητα και καλύτερη ανεμοκαλυψη, αλλά σαφώς υψηλότερη κατανάλωση.

Αν η προτεραιότητα σου είναι η χρήση στη πόλη, το kle είναι η καλύτερη επιλογή.
Αν θες άνετα ταξίδια, transalp.

hot_sauce
23/07/2020, 21:31
34 είμαι και δεν σκοπεύω να κάνω "τρέλες".

Για την ανεμοκάλυψη το έχω σκεφτεί και, ό,τι κι αν πάρω, θα πάω για after market ψηλότερη αν δεν με καλύπτει.

Η χρήση θα είναι κυρίως πόλη (οκ και Αττική Οδός κτλ αλλά δεν το θεώρώ "συνθήκες ταξιδιού" αυτό).

Μιας και ειχες KLE τί γνώμη έχεις για τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών?

Και όσον αφορά τα ταξίδια...μιας και η συνεπιβάτης δεν είναι και φανατική της ιδέας (ακόμα τουλάχιστον!)...πως είναι από άνεση το ΚLE?

doctoras
23/07/2020, 21:41
άλλη εμπειρία απο μηχανάκια έχεις? αν δεν έχεις θα έπρεπε να ξεκινήσεις απο κάπου, εν αντιθέσει με πολλούς που θα διαφωνήσουν η πρόταση μου είναι να ξεκινήσεις με μοτοσυκλέτα 125cc δεν είναι καταναγκαστικό τα κυβικά αυτά σε υπεραρκετά να σε μεταφέρουν παντου με ασφάλεια μαθαίνοντας τα όρια τα δικα σου και του μηχανακίου

συνεπώς η πρόταση μου ειναι μεταχειρισμένο cbf125 στα 1500 ευρώ πρόσφατο μοντέλο στην καλύτερη δυνατή κατάσταση


*παρατηρώ πολλοί όπως και εσύ που ανοιγουν θέμα αγοράς μοτοσυκλέτας, παρατηρώ ότι ενώ το μπατζετ σας είναι ελάχιστο 1000-1500 ευρώ κοιτάτε μηχανάκια που κάποτε κόστιζαν πάνω απο 2 εκατομμύρια δραχμές( +6000e). Αν σε ενδιαφέρει ένα τέτοιο μοντελο που γνωρίζεις οτι είναι +20ετίας θα πρέπει να sortαρεις το car.gr το μοντέλο και να κατευθυνθείς σε αυτό που θα είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση(συμβαίνει να είναι και τα ακριβότερα), ενδεικτικά σήμερα τέτοιας κατάστασης μοντέλα κοστίζουν: για το freewind 2200-2500e, / KLE500 2500-3000e / TA650 3000-3500e

Θα χρειαστείς ενα 500ρικο τουλάχιστο για basic και low budget εξοπλισμό

Volpad
23/07/2020, 22:01
34 είμαι και δεν σκοπεύω να κάνω "τρέλες".

Για την ανεμοκάλυψη το έχω σκεφτεί και, ό,τι κι αν πάρω, θα πάω για after market ψηλότερη αν δεν με καλύπτει.

Η χρήση θα είναι κυρίως πόλη (οκ και Αττική Οδός κτλ αλλά δεν το θεώρώ "συνθήκες ταξιδιού" αυτό).

Μιας και ειχες KLE τί γνώμη έχεις για τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών?

Και όσον αφορά τα ταξίδια...μιας και η συνεπιβάτης δεν είναι και φανατική της ιδέας (ακόμα τουλάχιστον!)...πως είναι από άνεση το ΚLE?

Δεν τίθεται το θέμα "τρελες" με καμία από αυτές τις επιλογές.
(Βέβαια ο σωστός ινδιάνος θα κάνει "τρελες" με ότι και να βρεθεί κάτω από τα πόδια του...)

Εμένα το κλε με ευχαριστουσε οδηγικα αρκετά. Δεν μπορώ να πω.
Και μέσα στη πολη ήταν σα παπί...
Σε ταξίδια (μικρά. Μη φανταστείς, μέχρι 250κμ τη μέρα είχα κάνει με το κλε), ο αέρας πραγματικά σε κατέστρεφε. Ειδικά στις ευθείες.
Η σέλα είναι άβολη, αλλά βέβαια μπορείς να φτιάξεις μια custom που φαντάζομαι θα λύνει αυτό το πρόβλημα.
Το ίδιο ισχύει και για το συνεπιβάτη. Η δικιά μου δεν άντεχε πάνω από 100 χλμ χωρίς μισάωρο διάλειμμα...
Ο αέρας σε συνδυασμό με τη σελα, την έκαναν να ζορίζεται αρκετά.
Η ζελατίνα στο κλε δεν κάνει πολύ μεγάλη διαφορά.
Είναι στενό το μηχανάκι και ο αέρας έρχεται από παντού. Όχι μόνο από μπροστά.

Το transalp έχει μακρα πιο άνετη σελα. Ειναι φαρδυτερο και κόβει τον αέρα και με τα φερινγκ εκτός της ζελατίνας.

Γενικά το κλε δεν είναι για ταξίδια φίλε. Ειναι βάσανο.
Βέβαια όλα εξαρτώνται από τις αντοχές σου...

Από θέμα ανταλλακτικών δεν θα έχεις κανένα θέμα.
Για μοτοσυκλέτες που βρίσκεις και κάτω από τις πέτρες, ανταλλακτικά υπάρχουν άφθονα.
Αυτό ισχύει και για το κλε και για το transalp το ίδιο.

Δεν θα διαφωνήσω με τον doctora. Ο ενδοιασμός μου, είναι μην πάρεις ένα 125, δεν σε καλύψει και μετα ψάχνεις τα το αλλάξεις με κάτι μεγαλύτερο, ενώ δεν υπάρχει badget...

Άλλωστε το kle και το transalp, δεν είναι μοτοσυκλέτες που "φοβίζουν" έναν νέο οδηγό.

Acacius
23/07/2020, 22:16
Έχοντας μόνο το freewind, το προτείνω. Θα έλεγα ότι το Transalp είναι καλύτερο για ταξίδια, το KLE καλύτερο για "λίγο απ'όλα" και το freewind καλύτερο για πόλη και για μικρομεσαία ταξίδια μέχρι 120-130χλμ/ω. Πλεονέκτημα στο freewind 20ετίας σε σχέση με τα δύο υδρόψυκτα ότι δε θα έχεις τον κίνδυνο να βρεις σάπια ψυγεία ή αντλίες. Κινητήρας αποδεδειγμένα άσπαστος, βγάζει 100Κ χωρίς πρόβλημα. Λίγο ξενέρωτο μεν (και τα άλλα δύο δε σκίζουν δηλαδή) αλλά τίμιο όσο δεν πάει.

Νομίζω και οι τρεις είναι τίμιες μηχανές, αλλά παλιές.

strokt up
23/07/2020, 22:33
Πρώην κάτοχος kle, νυν κάτοχος freewind. Έχουν περάσει απο τα χέρια μου και transalp όλων των γενιών αλλα χωρίς να είμαι κάτοχος. Το freewind απο μένα όχι γιατί τα ακριβά του είναι πολύ ακριβά και σπάει λίγο τα νεύρα το μεγάλο μονοκυλινδρο. Το kle πολύ πιο ολοκληρωμένο, έχει και την 6η οπότε σε ανοιχτό δρόμο στα 120 έχεις 6 χιλιάδες στροφές. Απο κατανάλωση είναι λίγο πιο οικονομικό το freewind αλλά έχει τεράστια διαφορά στο κόστος ανταλλακτικών και αναλωσίμων. Το transalp δεν θα το πρότεινα σε κανέναν. Είναι το πιο αργό και το πιο αδιάφορο με τεράστια διαφορά και καίει σαν ποταμόπλοιο. Ακόμα και το 650 του 2001+ είναι πιο αργό απο το freewind. Αυτά απο μένα.

Acacius
23/07/2020, 23:25
Το freewind απο μένα όχι γιατί τα ακριβά του είναι πολύ ακριβά και σπάει λίγο τα νεύρα το μεγάλο μονοκυλινδρο.


Από περιέργεια αφού πια δεν το έχω, αλλά τι ανταλλακτικά ήταν τόσο ακριβότερα σε σχέση με των άλλων; ( κομπλέρ; )
Πέραν αυτού, πάντα πίστευα ότι για μεγάλο μονοκύλινδρο ήταν ιδιαίτερα πολιτισμένο χωρίς πολύ κοπάνημα. Τα μόνα που πραγματικά με χάλαγαν πάνω του (εκτός από την, ας την πούμε αδιάφορη, εμφάνιση) ήταν το κιβώτιο σε πρώτη-νεκρά-δευτέρα και τα κάπως δύστροπα καρμπυρατέρ.

hot_sauce
24/07/2020, 19:24
άλλη εμπειρία απο μηχανάκια έχεις? αν δεν έχεις θα έπρεπε να ξεκινήσεις απο κάπου, εν αντιθέσει με πολλούς που θα διαφωνήσουν η πρόταση μου είναι να ξεκινήσεις με μοτοσυκλέτα 125cc δεν είναι καταναγκαστικό τα κυβικά αυτά σε υπεραρκετά να σε μεταφέρουν παντου με ασφάλεια μαθαίνοντας τα όρια τα δικα σου και του μηχανακίου

Από μηχανάκια καμία άλλη εμπειρία. Από δίκυκλα μόνο ποδήλατο.
Ευχαριστώ για την πρότασή σου αλλά, όπως είπε και ο Volpad, δεν υπάρχει budget για σύντομη αλλαγή μετά την "κατάκτηση" του 125. Είμαι και σε μια ηλικία που θα πάρουν κι άλλα σειρά σιγά σιγά οπότε...περιορισμοί! :)
Άλλωστε θεωρώ πως είμαι αρκετά συνειδητοποιημένος για να μην ανοίγω τέρμα γκάζι στις αρχές μέχρι να νιώθω πως "το έχω". Εκτός κι αν καταλήξω σε Transalp που λένε όλοι πως είναι βαρετό οπότε ελλατώνονται οι κίνδυνοι! :D

Φυσικά και έχεις δίκιο πως θα έπρεπε να σορτάρω το car.gr και να πάω στα ακριβότερα μιας και εννοείται πως θα είναι σε καλύτερη κατάσταση αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.

Παρ'όλο που αρκετοί διαφωνείτε κάθετα σχετικά με τα Transalp εγώ αρχίζω και τείνω προς τα εκεί για τους εξής λόγους:
-δικύλινδρο
-ανήκει στην κατηγορία "δεν σπάει, δεν χαλάει"
-ευκολα να τα βρεις και φτηνά ανταλλακτικά
-προστατεύει από τον αέρα στα ταξίδια και γενικά άνετο που το θέλω και για την δική μου οδηγική εμπειρία αλλά και του...συνεπιβάτη που πρέπει να "ψήσουμε"! :D

Απλά...όντως ισχύει αυτό με την κατανάλωση? Καίει όντως τόσο δυσανάλογα πολύ συγκριτικά με άλλα της κατηγορίας του και, φυσικά, της παλαιότητάς του?

masterone
24/07/2020, 19:36
Γνωμη μου ειναι να μην κοιταξεις το transalp για πρωτη μηχανη κυριως λογω ψηλου κεντρου βάρους και αρκετου βάρους. Ξεκινησα με παπι και μετα 125αρι μοτοσυκλετακι και τωρα εχω ενα cb500x που εχει κατι ενδιαμεσο σε κεντρο βαρους με αποτέλεσμα αρκετες φορες που πηγε να μου γείρει απο δικο μου λάθος να καταφερα να το κρατησω και να μην πέσω. Αν ειχα ξεκινήσει με ενα vstrom πχ ή ενα τρανσλαπ ή κατι αντιστοιχο θα ειχα φαει 3 εγγυημενες στατικες τουμπες με οτι συνεπαγεται αυτό για την ξενερα και τις γραντζουνιες στην μοτοσυκλέτα. Γνωμη μου κοιτα ενα μηχανακι με βαρος μεχρι 200κιλα και οχι πολυ ψηλο κέντρο βαρους. Α και δεν ειναι οτι δεν παταω κατω και την παθαίνω παταω τελεια κατω καθώς είμαι 1.88 και 95 κιλα και παρολα αυτα κοντεψα να την παθω. Μεχρι κ με το 125αρι κοντεψα να την παθω κάποιες φορες αλλα λογω των 130κιλων του το διαχειρίστηκα εύκολα

motojojo
24/07/2020, 20:39
To versys δεν παιζει? Ή ξεφευγει σε τιμη? Είναι πιο ακριβό από το transalp?
Αν και είναι το μόνο που έχω καβαλήσει (το εχει ο αδερφος μου) το θεωρω καλύτερο απο τα 3 προαναφερθεντα. Προσωπική άποψη βέβαια.

strokt up
24/07/2020, 20:56
Από περιέργεια αφού πια δεν το έχω, αλλά τι ανταλλακτικά ήταν τόσο ακριβότερα σε σχέση με των άλλων; ( κομπλέρ; )
Πέραν αυτού, πάντα πίστευα ότι για μεγάλο μονοκύλινδρο ήταν ιδιαίτερα πολιτισμένο χωρίς πολύ κοπάνημα. Τα μόνα που πραγματικά με χάλαγαν πάνω του (εκτός από την, ας την πούμε αδιάφορη, εμφάνιση) ήταν το κιβώτιο σε πρώτη-νεκρά-δευτέρα και τα κάπως δύστροπα καρμπυρατέρ.

Το κόμπλερ άστο καλύτερα γιατί κάνει 300+ όταν για το κλε κάνει 80-90€. Ακόμα και τα αναλώσιμα του είναι πιο ακριβά. Ενδεικτικά ημιτασιόν ντίζα συμπλέκτη στο fw 35€ με αρκετό ψάξιμο για να την βρείς ετοιμοπαράδοτη, στο κλε 10-15€ και την βρίσκεις στο περίπτερο της γειτονιάς σου, φίλτρο αέρας στο fw ξεκινάει απο 30€ και πάλι δεν βρίσκεις, στο κλε βρίσκεις με 5€ να κάνεις την δουλειά σου. Τακάκια είναι κοντά σε τιμές αλλά πάλι είναι πιο φθηνά στο κλε. Για μεταχειρισμένα ανταλλακτικά στο fw υπάρχουν λίγα πράγματα για το κλε κάθε συνεργείο έχει και απο ένα να κάνεις την δουλειά σου. Αυτά μου έρχονται στο μυαλό.

strokt up
24/07/2020, 21:04
To versys δεν παιζει? Ή ξεφευγει σε τιμη? Είναι πιο ακριβό από το transalp?
Αν και είναι το μόνο που έχω καβαλήσει (το εχει ο αδερφος μου) το θεωρω καλύτερο απο τα 3 προαναφερθεντα. Προσωπική άποψη βέβαια.

Το versys δυστυχώς ξεφευγει οικονομικά ενώ τα αδερφάκια του er-6n και er-6f παίζουν ένα χιλιάρικο τουλάχιστον κάτω.

strokt up
24/07/2020, 21:09
Από μηχανάκια καμία άλλη εμπειρία. Από δίκυκλα μόνο ποδήλατο.
Ευχαριστώ για την πρότασή σου αλλά, όπως είπε και ο Volpad, δεν υπάρχει budget για σύντομη αλλαγή μετά την "κατάκτηση" του 125. Είμαι και σε μια ηλικία που θα πάρουν κι άλλα σειρά σιγά σιγά οπότε...περιορισμοί! :)
Άλλωστε θεωρώ πως είμαι αρκετά συνειδητοποιημένος για να μην ανοίγω τέρμα γκάζι στις αρχές μέχρι να νιώθω πως "το έχω". Εκτός κι αν καταλήξω σε Transalp που λένε όλοι πως είναι βαρετό οπότε ελλατώνονται οι κίνδυνοι! :D

Φυσικά και έχεις δίκιο πως θα έπρεπε να σορτάρω το car.gr και να πάω στα ακριβότερα μιας και εννοείται πως θα είναι σε καλύτερη κατάσταση αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.

Παρ'όλο που αρκετοί διαφωνείτε κάθετα σχετικά με τα Transalp εγώ αρχίζω και τείνω προς τα εκεί για τους εξής λόγους:
-δικύλινδρο
-ανήκει στην κατηγορία "δεν σπάει, δεν χαλάει"
-ευκολα να τα βρεις και φτηνά ανταλλακτικά
-προστατεύει από τον αέρα στα ταξίδια και γενικά άνετο που το θέλω και για την δική μου οδηγική εμπειρία αλλά και του...συνεπιβάτη που πρέπει να "ψήσουμε"! :D

Απλά...όντως ισχύει αυτό με την κατανάλωση? Καίει όντως τόσο δυσανάλογα πολύ συγκριτικά με άλλα της κατηγορίας του και, φυσικά, της παλαιότητάς του?

Απο κατανάλωση απ'όσο ξέρω παίζεις πάνω απο 6 λίτρα πάντα, δεν σπάει δεν χαλάει ανήκουν περισσότερο τα άλλα δύο σίγουρα. Εύκολα και γρήγορα ανταλλακτικά παίζει μπάλα το κλε μόνο του γιατί κυκλοφόρησε απο το 1990 μέχρι το 2007 ίδιο οπότε όπως καταλαβαίνεις.... α! το τρανσάλπ είναι επίσης πιο βαρύ και απο τα 3 και με πιο βαριά αίσθηση ενώ τα άλλα δυο είναι πιο κοντά σε ποδήλατο η αίσθηση. Για μένα το τρανσαλπ κερδίζει μόνο στο ταξίδι στην εθνική, σε επαρχιακό τα άλλα 2 είναι πολύ πιο σβέλτα και οικονομικά.

Coyote.V
25/07/2020, 09:17
Καίει το τράνσαλπ περισσότερο από το βαρκαντέρο; Δεν το ήξερα..!!!

Parking
25/07/2020, 09:20
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Οδηγός αυτοκινήτου για χρόνια, μου μπήκε το μικρόβιο να αναβαθμιστώ σε μηχανή.
Μόλις χθες πέρασα τα σήματα και από βδομάδα ξεκινάω πρακτικά.
:confused:


Freewind:
KLE 500: επειδή ένας από τους κύριους λόγους που θέλω μηχανή είναι και τα ταξίδια
Transalp: πρόταση του μάστορα.
Όνειρο (αρχαρίου ίσως) θα ήταν κάποιο V-Strom αλλά το budget είναι 2 χιλιάρικα μαζί με εξοπλισμό.

Θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες σας, όσοι δεν έχετε κουραστεί να απαντάτε σε αυτά τα θέματα! :)

Γενικά πιστεύω ότι τα παλιά μηχανάκια μόνο προβλήματα φέρνουν
και τινάζουν το μπατζετ στον αέρα.
Για μένα κοίτα κάτι μικρότερο για αρχή που δεν θα σου διαλυθεί
θα μάθεις κι όλας και μετά το πουλάς χωρίς να χάσεις πολλά
και συμπληρώνεις για κάτι πιο καινούριο
Το ξέρω πως θα με γράψεις και θα κάνεις ότι γουστάρεις
αλλά να σου πω πως είναι πολύ σπαστικό ο μάστορας για τα τρεχτέρ
στο Κιτσιλέρι να σου λέει πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

doctor_john
25/07/2020, 10:42
Ισοπεδώνεις :D
Σορυ αλλά ζω ανάμεσα σε μοτοσυκλέτες πολλών δεκαετιών που συντηρούνται επιμελώς κ.λπ.
Ποιος μάστορας θα σου πει δεν μπορώ για αυτές τις μοτο;

Leon67
25/07/2020, 11:39
34 είμαι και δεν σκοπεύω να κάνω "τρέλες".

Για την ανεμοκάλυψη το έχω σκεφτεί και, ό,τι κι αν πάρω, θα πάω για after market ψηλότερη αν δεν με καλύπτει.

Η χρήση θα είναι κυρίως πόλη (οκ και Αττική Οδός κτλ αλλά δεν το θεώρώ "συνθήκες ταξιδιού" αυτό).

Μιας και ειχες KLE τί γνώμη έχεις για τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών?

Και όσον αφορά τα ταξίδια...μιας και η συνεπιβάτης δεν είναι και φανατική της ιδέας (ακόμα τουλάχιστον!)...πως είναι από άνεση το ΚLE?

H κάλυψη στο KLE είναι αρκετά καλή. Με ψηλότερη ζελατινα ισως εχεις στροβιλισμούς στο κρανος αναλογα με μαρκα ,ύψος σου κτλ. Ο/η συνεπιβατης στο KLE εχει κατηφορική σελα και αν υπάρχει βαλίτσα είναι αρκετα στριμωγμένος. 140δικάβαλο ή με 3βάλιτσο μονος τα κρατάει παντού και πάντα αλλά εχει μικρή αυτονομία καπου στα 150-170 χλμ. Θέλει ελατήριο ή ολόκληρο αμορτισερ. Προσοχή στον δείκτη ταχύτητας ελαστικών για να δουλεύουν σωστα και στο μονό δισκόφρενοπου σε οριακες καταστάσεις τραβαει μονόπαντα.

Πριν από αρκετά χρόνια είχα πάει μεχρι Σκωτία μονοκάβαλος βεβαια με ενα KLE. Μια χαρα ηταν.

PaNick67
25/07/2020, 12:27
34 είμαι και δεν σκοπεύω να κάνω "τρέλες".

Για την ανεμοκάλυψη το έχω σκεφτεί και, ό,τι κι αν πάρω, θα πάω για after market ψηλότερη αν δεν με καλύπτει.

Η χρήση θα είναι κυρίως πόλη (οκ και Αττική Οδός κτλ αλλά δεν το θεώρώ "συνθήκες ταξιδιού" αυτό).

Μιας και ειχες KLE τί γνώμη έχεις για τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών?

Και όσον αφορά τα ταξίδια...μιας και η συνεπιβάτης δεν είναι και φανατική της ιδέας (ακόμα τουλάχιστον!)...πως είναι από άνεση το ΚLE?

Καταρχας, η ανεμοκαλυψη σε μοτοσυκλετα ειναι σχετικη, εκτος να μιλαμε για goldwing η αντιστοιχες BMW. Στην μοτοσυκλετα τρως αερα, ριπες πλαγιες, κλπ και σε καποιες περιπτωσεις καλυτερα το εντελως γυμνο παρα οι στροβιλισμοι της ζελατινας.

Κατα δευτερον, ασπαστο μηχανακι 20ετιας ειναι το καλα συντηρημενο τετοιο. Οχι το καθε ενα που πουλιεται στο car.gr. Στο μεταχειρισμενο αγοραζεις προηγουμενο ιδιοκτητη και συγκεκριμνη μηχανη, οχι γενικα μοντελο. Αν ο προηγουμενος-οι κατοχος-οι το συντηρησαν σωστα δεν μπορεις να το ξερεις, εκτος να ψαξεις στα ακριβα μοντελα. Πολλες φορες, μην πω ολες, το φτηνο το πληρωνεις ακριβα στο τελος.

Επισης η ανεση ειναι σχετικη, ειδικα αν προερχεσαι οπως λες απο αυτοκινητο, η σελα ειναι μικρη, στενη και σκληρη συμφωνα με αυτα που γνωριζεις. Στην μηχανη κανει κρυο, ζεστη, φυσσαει, βρεχεσαι, εχει θορυβο απο τον αερα. Θελεις σωστο εξοπλισμο για εσενα και την συνεπιβατη για να εχεις την λιγοτερη δυνατη γκρινια.

Η γνωμη μου να ξεκινησεις απο κατι μικρο και ελαφρυ στην αρχη, να δεις πως ειναι η καθημερινη συμβιωση με μοτο, να δεις αν αρεσει στην συνεπιβατιδα, να φας τις μικρο-τουμπιτσες τις στατικες χωρις ζημιες, να μετρησεις μονος σου τα υπερ και τα κατα και αν οντως θες να μεινεις στην μοτοσυκλετα παιρνεις κατι αλλο που θα σε πηγαινει καλυτερα, ασφαλεστερα και πιο οικονομικα απο 20ετιας μηχανες.

strokt up
25/07/2020, 14:43
Καίει το τράνσαλπ περισσότερο από το βαρκαντέρο; Δεν το ήξερα..!!!

6 λίτρα δεν καίει ούτε το ψεκαστο βαραντερο, πόσο μάλλον τα καρμπυρατερατα.

o_gavros
25/07/2020, 17:13
6 λίτρα δεν καίει ούτε το ψεκαστο βαραντερο, πόσο μάλλον τα καρμπυρατερατα.

Παίχτη μου άσε και λίγο χώρο στο ενδεχόμενο να κάνεις λάθος ή να μη γνωρίζεις, εντελώς φιλικά στο λέω.

Προσωπικά μου είναι αδιανόητο το γιατί κάποιος (όχι νουμπας) θα δώσει λεφτά για Τρανσαλπ!καίει αφύσικα πολύ για το τίποτα που δίνει σε γκάζια.

strokt up
25/07/2020, 17:26
Παίχτη μου άσε και λίγο χώρο στο ενδεχόμενο να κάνεις λάθος ή να μη γνωρίζεις, εντελώς φιλικά στο λέω.

Προσωπικά μου είναι αδιανόητο το γιατί κάποιος (όχι νουμπας) θα δώσει λεφτά για Τρανσαλπ!καίει αφύσικα πολύ για το τίποτα που δίνει σε γκάζια.

Δεν είπα πόσο καίει το τρανσαλπ ακριβώς επειδή ποτέ δεν είχα στην κατοχή μου ένα ώστε να κάνω ακριβείς μετρήσεις, είπα ότι απλά καίει πολύ περισσότερο απο τα άλλα δυο, ενω ταυτόχρονα είναι το πιο αργό απο τα άλλα δύο.
Ο καθένας δίνει τα λεφτά του εκεί που πιστεύει ότι θα πιάσουν περισσότερο τόπο. Άλλος μπορεί να πάρει hypermotard για ντελίβερι για να πηγαίνει γρήγορα τις παραγγελίες, δεν μπορώ να κάνω κουμάντο στην τσέπη κανενός, προσπαθώ απλά να βοηθήσω σύμφωνα με αυτά που ξέρω και έχω πληρώσει.

hot_sauce
25/07/2020, 17:30
Καλησπέρα!

Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές και τα τιπς.

Μιας και οι περισσότεροι διαφωνείτε με τα σενάρια που παρέθεσα στο πρώτο ποστ, ποιό "μικρό" θα προτείνατε ή στα πόσα κυβικά θα προτείνατε να κινηθώ?
Δυστυχώς με maximum 1500€ budget για τη μηχανή δεν μπορώ να μην κοιτάξω σε μεταχειρισμένα...:rolleyes:

Ίσως βέβαια, αν δω μηχανάκια με λιγότερα κυβικά, να μπορέσω να κοιτάξω στις υψηλότερες τιμές της αναζήτησης...:look:

panavour
25/07/2020, 17:47
Παρε αυτο ποιο value for money απ ολα τα υπολοιπα που ανεφερες - επειδη το εχω στο λεω- και χωρις τις ασθενειες του κλε με το οποιο μοιραζεται τον ιδιο κινητηρα με μικροδιαφορες και 6 αλογα παραπανω.Ταξιδευει καλυτερα και στην πολη ειναι καλυτερο λογω μικροτερου υψους και χαμηλοτερου κεντρου βαρους.Δεν σπαει δεν χαλαει ΔΕΝ ΚΛΕΒΕΤΑΙ και το αγοραζεις φθηνοτερα.

https://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_er5%2000.htm

hot_sauce
25/07/2020, 17:57
Παρε αυτο ποιο value for money απ ολα τα υπολοιπα που ανεφερες - επειδη το εχω στο λεω- και χωρις τις ασθενειες του κλε με το οποιο μοιραζεται τον ιδιο κινητηρα με μικροδιαφορες και 6 αλογα παραπανω.Ταξιδευει καλυτερα και στην πολη ειναι καλυτερο λογω μικροτερου υψους και χαμηλοτερου κεντρου βαρους.Δεν σπαει δεν χαλαει ΔΕΝ ΚΛΕΒΕΤΑΙ και το αγοραζεις φθηνοτερα.

https://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_er5%2000.htm

Όμορφη προταση και υπάρχουν κανά δυό ενδιαφέροντα μεταχειρισμένα που πωλούνται αλλά γυμνό δεν είναι αυτό? Θα με καλύπτει για ταξίδι?

Εκτός αν μου λες "κάτσε στ'αυγά σου μικρέ, για ταξίδια έχεις ψωμιά ακόμα!". :lol:

Ωραίο όμως! Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ.

johnnybond
25/07/2020, 18:04
Όμορφη προταση και υπάρχουν κανά δυό ενδιαφέροντα μεταχειρισμένα που πωλούνται αλλά γυμνό δεν είναι αυτό? Θα με καλύπτει για ταξίδι?

Εκτός αν μου λες "κάτσε στ'αυγά σου μικρέ, για ταξίδια έχεις ψωμιά ακόμα!". :lol:

Ωραίο όμως! Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ.

Με αυτό έδωσα δίπλωμα, ωραία μοτό. Μια χαρά ταξίδι μπορεί να κάνει, απλά με λιγότερη ανεμοκάλυψη από το kle ως naked. Αυτό βελτιώνεται βέβαια κάμποσο με προσθήκη ζελατίνας.

panavour
25/07/2020, 18:10
Εχω ταξιδευσει πολλες φορες στην νοτια πελοπονησσο λογω καταγωγης, και ταξιδευει μια χαρα,μπορεις με 2 ατομα σε ευθεια στην εθνικη να εχεις σταθερη ταχυτητα 145-150 χλμ/ωρα ταχυτητα ταξιδιου.Τελικη 175-180 Αμα του βαλεις με 70-90 ευρω και μια μικρη ζελατινα μπροστα ακομα καλυτερα.Καλυτερο μοτερ απο ΚΛΕ και με λυμμενα τα προβληματα του κλε.Μαθε μπαλιτσα που ελεγε κι ο μακαριτης ο Αλεφαντος.

Coyote.V
25/07/2020, 18:28
Δεν είπα πόσο καίει το τρανσαλπ ακριβώς επειδή ποτέ δεν είχα στην κατοχή μου ένα ώστε να κάνω ακριβείς μετρήσεις, είπα ότι απλά καίει πολύ περισσότερο απο τα άλλα δυο, ενω ταυτόχρονα είναι το πιο αργό απο τα άλλα δύο.
Ο καθένας δίνει τα λεφτά του εκεί που πιστεύει ότι θα πιάσουν περισσότερο τόπο. Άλλος μπορεί να πάρει hypermotard για ντελίβερι για να πηγαίνει γρήγορα τις παραγγελίες, δεν μπορώ να κάνω κουμάντο στην τσέπη κανενός, προσπαθώ απλά να βοηθήσω σύμφωνα με αυτά που ξέρω και έχω πληρώσει.

Ναι αλλά μπορεί να κουβαλήσει πολύ μεγαλύτερο βάρος με αξιοπρέπεια στον ανήφορο από τα άλλα δύο... η κάθε μηχανή είναι σχεδιασμένη να κάνει κάτι σωστά. Με το φριγουίντ στις ταχύτητες που ταξιδεύει το τράνσαλπ σου φεύγουν τα σφραγίσματα πχ... δεν λέω να φορτώσεις γυναίκα και μπακγάζια, εκεί είναι τα δύσκολα.

hot_sauce
25/07/2020, 19:10
Εχω ταξιδευσει πολλες φορες στην νοτια πελοπονησσο λογω καταγωγης, και ταξιδευει μια χαρα,μπορεις με 2 ατομα σε ευθεια στην εθνικη να εχεις σταθερη ταχυτητα 145-150 χλμ/ωρα ταχυτητα ταξιδιου.Τελικη 175-180 Αμα του βαλεις με 70-90 ευρω και μια μικρη ζελατινα μπροστα ακομα καλυτερα.Καλυτερο μοτερ απο ΚΛΕ και με λυμμενα τα προβληματα του κλε.

Πολύ καλά ακούγονται τα νούμερα! Με την έλλειψη πλαστικών δεν υπάρχει θέμα με τον αέρα ε?



Μαθε μπαλιτσα που ελεγε κι ο μακαριτης ο Αλεφαντος.
Θεός :D

panavour
25/07/2020, 19:33
Πολύ καλά ακούγονται τα νούμερα! Με την έλλειψη πλαστικών δεν υπάρχει θέμα με τον αέρα ε?



Θεός :D

Σε ολα τα τελειως γυμνα μετα τα 130-140 ζοριζεσαι απ τον αερα (εσυ ο αναβατης, οχι το μηχανακι)αναλογως βεβαια και ποσο συνηθισμενος εισαι.Αν του βαλεις μια μικρομεσαια ζελατινα κερδιζεις 10 χιλιομετρα σε προστασια-ταλαιπωρια.Το κλε ειναι σημαντικα ψηλοτερο και αν και εχει μια ζελατινουλα ,ιδια αισθηση εχει.Ασε που η σελλα του ειναι κινεζικο βασανιστηριο,μπροστα στο er-5.

Xlitos
25/07/2020, 23:34
Παρε Τρανσαλπ αφου θες εκδρομες/ταξιδια,εχει πεσει η τιμη της βενζινης.:D Και μετα το πουλας να παρεις ενα πιο συγχρονο vstrom.

strokt up
26/07/2020, 00:42
Ναι αλλά μπορεί να κουβαλήσει πολύ μεγαλύτερο βάρος με αξιοπρέπεια στον ανήφορο από τα άλλα δύο... η κάθε μηχανή είναι σχεδιασμένη να κάνει κάτι σωστά. Με το φριγουίντ στις ταχύτητες που ταξιδεύει το τράνσαλπ σου φεύγουν τα σφραγίσματα πχ... δεν λέω να φορτώσεις γυναίκα και μπακγάζια, εκεί είναι τα δύσκολα.

Με 110-130 το freewind ταξιδεύει με τους ελάχιστους κραδασμούς (σχεδόν καθόλου). Παραπάνω και παρακάτω είναι χάλια. Αυτο με το βάρος στον ανήφορο γελαω. Γυναίκα και μπαγκάζια δεν ανέφερε το παλικάρι που άνοιξε το θέμα αλλά και εκεί ακόμα το μόνο που πλεονεκτει το τράνσαλπ είναι ότι έχει 5 εκατοστά μακρύτερη σελα. Κατα τα αλλα δεν κάνει για τίποτα δυστυχώς.

Parkaki
26/07/2020, 17:25
Απο τη μια θα σου ελεγα να παρεις κατι μικροτερο, απο την αλλη ειναι ολα τοσο αργα που δε ξερω αν κινδυνευεις, δεν εισαι και κανα παιδακι! Ειχα το ΚΛΕ, απαλευτα αργο εκτως πολης, το πηρα σε μικρη ηλικια εγω και νομιζα οτι θα γυρισω την Ελλαδα με αυτο, μετα το πρωτο μπανιο στη χαλκιδικη καταλαβα οτι δε κανει για εκτως πολης, πολυ κουραστικο μηχανακι για αποστασεις.. Ζημιες δε μου εβγαλε, το κρατησα ενα καλοκαιρι.

alexis72
26/07/2020, 20:41
Παρε αυτο ποιο value for money απ ολα τα υπολοιπα που ανεφερες - επειδη το εχω στο λεω- και χωρις τις ασθενειες του κλε με το οποιο μοιραζεται τον ιδιο κινητηρα με μικροδιαφορες και 6 αλογα παραπανω.Ταξιδευει καλυτερα και στην πολη ειναι καλυτερο λογω μικροτερου υψους και χαμηλοτερου κεντρου βαρους.Δεν σπαει δεν χαλαει ΔΕΝ ΚΛΕΒΕΤΑΙ και το αγοραζεις φθηνοτερα.

https://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_er5%2000.htm

πολύ καλή επιλογή το er-5,
λίγο ασχετο η σχετικό ...το er-5 κυκλοφόρησε πριν περίπου 20 χρόνια κ εβγαζε απο 500 κυβικά 50 ιππους στίς 8.500 στροφές ,σήμερα στο 2020 η kawasaki με το zx-25r βγάζει 51 ΙΠΠΟΥΣ στίς 15.500 στροφές κ με κόκκινα στίς 17.000 στροφές ...απο μόλις 250 κυβικά ?????

TKM
27/07/2020, 10:16
Όλες οι μηχανές που συζητάτε, όπως KLE, Freewind, Transalp, είναι πολύ παλιές. Έχω βρεθεί στη θέση σου, δηλαδή να έχω 1.500 ευρώ μπάτζετ και να ψάχνω για κάποια από αυτές. Τελικά αγόρασα μια Transalp 600 σε αξιοπρεπή κατάσταση κι έβαλα αμέσως μετά κι άλλα 250 ευρώ για να φτιάξω κάποια πράγματα που ήθελα πάνω της (είχαν π.χ. σπάσει τα δυο πλαϊνά καπάκια και τα επισκεύασα). Δεν έχω τίποτα να καταλογίσω στον προηγούμενο ιδιοκτήτη, τίμιος ήταν ο άνθρωπος. Ωστόσο, στον ένα και κάτι χρόνο που κράτησα αυτή τη μηχανή, έβγαλε αρκετά θεματάκια, όπως ανορθωτή, διαρροή λαδιών από κάπου, ενώ άλλαξα και λάστιχα διότι διαπιστώθηκε ότι χρειαζόταν, μπροστινή δισκόπλακα διότι ήταν στραβή κλπ. ΚΑΙ ΕΚΑΙΓΕ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΤΗΣ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 1400ΡΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ! Κατά τα άλλα ως μηχανή ήταν πολύ καλή κι ευχάριστη στην οδήγηση και έκανε τα πάντα. Με βάση ωστόσο την εμπειρία μου, δεν θα το ξανάκανα. Δεν θα ξανάπαιρνα καν μεταχειρισμένη, εκτός βέβαια της περίπτωσης κάποιας συλλεκτικής μοτοσυκλέτας, τύπου παλιάς Enfield ή παλιάς BMW κλπ. Καλύτερα καινούρια κι ας είναι και μικρότερη.

Έχεις αρχίσει να ψάχνεις; Διότι κάνα τρίμηνο έψαχνα και το τι είδα δε λέγεται. Πάρα πολλές μοτοσυκλέτες οι οποίες στις φωτογραφίες φαινόντουσαν τέλειες, όταν τις έβλεπες από κοντά ήταν... σκέτη ντροπή - δηλαδή αυτοί που τις είχαν έπρεπε να πληρώσουν εμένα για την ταλαιπωρία που με κουβάλησαν και τις είδα, όχι να θέλουν να τις πουλήσουν κιόλας!

Αν επιμένεις πάντως σε μεγαλύτερη μεταχειρισμένη, ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις λιγότερα προβλήματα με κάτι σαν αυτό - εννοείται ότι πρέπει να ψάξεις καλά για να βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση. Πάντως είναι σκυλιά: https://www.car.gr/29661654-honda-cb-500 Και είναι και απλές κατασκευές σε σχέση με μια Transalp, πιο εύκολες και φθηνές στη συντήρηση. Καλή σκέψη είναι και το Kawasaki ER 5 που σου γράφουν από πάνω.

hot_sauce
27/07/2020, 11:17
Καλημέρα!

Να αναφέρω πως μόλις γύρισα από το πρώτο μάθημα (διπλό) και νιώθω σα να με έχουν δείρει! :D
Είναι να συνηθίσει και το σώμα, βέβαια, έως ένα βαθμό...

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα να βλέπω μηχανάκια. Σκεφτόμουν να πάρω το δίπλωμα πρώτα ή, έστω, να έχω κάνει μερικά μαθήματα. Δεν ξέρω αν συνηθίζεται να παίρνεις για βόλτα το μηχανάκι του άλλου (το υποθέτω βέβαια γιατί πώς αλλιώς?) αλλά δεν το θεωρούσα πολύ τίμιο να πάω εντελώς άσχετος να δοκιμάζω μηχανάκια. Δεν θα μπορούσα εξάλλου!

Το ER-5 μου τριγυρνάει στο μυαλό τις τελευταίες μέρες. Είναι εκτός της κατηγορίας που κοιτούσα (on/off) αλλά οι λόγοι που μου το προτείνατε (αξιόπιστο, χαμηλό κέντρο βάρους κτλ) συνεχίζουν να υποστηρίζουν την επιλογή. Βέβαια, ως naked δεν θα μπορώ να μπω σε κάποιον light χωματόδρομο σε κάποιο βουνό ή να πάω λίγο πιο μέσα σε μια παραλία (σωστά?) αλλά, θα μου πείτε, "μάθε με το καλό και το αλλάζεις μετά". Κάτι το οποίο, φυσικά, στέκει σα λογική. Δε θέλω να κάνω βλακείες με το θέμα της μηχανής και γι'αυτό είμαι προετοιμασμένος να κάνω κάποιες παραχωρήσεις προκειμένουν να γίνει σωστά.

TKM
Ευχαριστώ για το input για την Transalp. Σε CB έχω την εντύπωση πως έκανα μάθημα σήμερα αλλά θα το επιβεβαιώσω στο επόμενο. Μου φάνηκε λίγο κουραστική η ελαφρώς σκυφτή θέση του. Μήπως επειδή είμαι άμαθος? Τέτοια στάση έχει και το ER-5?

katsar
27/07/2020, 11:44
Λοιπόν αρχικά με το καλό να πάρεις το δίπλωμα σου,καλή επιτυχία.
Στα του θέματος τώρα ,άποψη και γνώμη μου τα παρακάτω.
Το κεφάλαιο σου για αγορά μοτοσυκλέτας είναι μικρό.Αυτό σημαίνει πως θα πάρεις παλιά μηχανή με ότι συνεπάγεται.
Στις αναλύσεις γελάω λίγο όταν διαβάζω για κραδασμούς και αέρα κτλ.Μοτοσυκλέτα είναι ,αν περιμένεις να κάθεσαι άνετα όπως στο αυτοκίνητο ,να μην νιώθεις κραδασμούς και τον αέρα χρειάζεσαι μοτοσυκλέτα άλλου στυλ και κάποιων χιλιάδων ευρό παραπάνω.
Ενδεικτικά εδώ μέσα κυκλοφορούν ταξιδιωτικά με ΚΛΕ στην Ισπανία , με freewind στην Ιταλία κτλ κτλ.
Με naked τύπου ερ μεγάλη βόλτα σταθερά με 150; Για να σε δω να το κάνεις.Γίνεται μεν, αλλά.
Όχι πως και τα Kle freewind transalπ είναι για τέτοια φάση.
Άποψη μου βγάλε το δίπλωμα και μάζεψε το λιγότερο ένα χιλιάρικο ακόμα , δώσε 2.5 για μοτοσυκλέτα και ας την πάρεις του χρόνου.Ενδεικτικά κάποιες άλλες επιλογές με σχετικά ήπιο χαρακτήρα.
https://www.car.gr/23995038-aprilia-pegaso-strada
https://www.car.gr/30321530-honda-cbf-600s
https://www.car.gr/29247234-kawasaki-er6-n
https://www.car.gr/30226793-suzuki-v-strom-650
https://www.car.gr/24045665-suzuki-gsf-650-s-bandit

Φυσικά έχει πολλές επιλογές σε αυτά τα λεφτά αλλά δεν θεωρώ σωστό για εντελώς προτάρη μηχανές με 100 άλογα ή πολύ βαριές.

Sachry
27/07/2020, 13:11
Καλημέρα!

Να αναφέρω πως μόλις γύρισα από το πρώτο μάθημα (διπλό) και νιώθω σα να με έχουν δείρει! :D
Είναι να συνηθίσει και το σώμα, βέβαια, έως ένα βαθμό...

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα να βλέπω μηχανάκια. Σκεφτόμουν να πάρω το δίπλωμα πρώτα ή, έστω, να έχω κάνει μερικά μαθήματα. Δεν ξέρω αν συνηθίζεται να παίρνεις για βόλτα το μηχανάκι του άλλου (το υποθέτω βέβαια γιατί πώς αλλιώς?) αλλά δεν το θεωρούσα πολύ τίμιο να πάω εντελώς άσχετος να δοκιμάζω μηχανάκια. Δεν θα μπορούσα εξάλλου!

Το ER-5 μου τριγυρνάει στο μυαλό τις τελευταίες μέρες. Είναι εκτός της κατηγορίας που κοιτούσα (on/off) αλλά οι λόγοι που μου το προτείνατε (αξιόπιστο, χαμηλό κέντρο βάρους κτλ) συνεχίζουν να υποστηρίζουν την επιλογή. Βέβαια, ως naked δεν θα μπορώ να μπω σε κάποιον light χωματόδρομο σε κάποιο βουνό ή να πάω λίγο πιο μέσα σε μια παραλία (σωστά?) αλλά, θα μου πείτε, "μάθε με το καλό και το αλλάζεις μετά". Κάτι το οποίο, φυσικά, στέκει σα λογική. Δε θέλω να κάνω βλακείες με το θέμα της μηχανής και γι'αυτό είμαι προετοιμασμένος να κάνω κάποιες παραχωρήσεις προκειμένουν να γίνει σωστά.

TKM
Ευχαριστώ για το input για την Transalp. Σε CB έχω την εντύπωση πως έκανα μάθημα σήμερα αλλά θα το επιβεβαιώσω στο επόμενο. Μου φάνηκε λίγο κουραστική η ελαφρώς σκυφτή θέση του. Μήπως επειδή είμαι άμαθος? Τέτοια στάση έχει και το ER-5?


Διπλό μάθημα τι εννοείς ; Σε ποια σχολή ;

STF
28/07/2020, 21:52
Φίλε hot_sauce, η απευθείας απόκτηση μεγάλης μοτοσυκλέτας δεν είναι εύκολη υπόθεση. Διαβάζω αυτά που σου λένε περί πηγμένου μυαλού και άλλα τέτοια αλλά δε θα συμφωνήσω. Είναι πολλά που ξεχνάμε όσοι καβαλάμε πολλά χρόνια μοτοσυκλέτα, συν ότι είμαι πεπεισμένος πως και το "άλλες εποχές" έχει τη σημασία του (δεν είναι του παρόντος να το αναλύσω).

Επομένως... θα σε αποθάρρυνα για αγορά μοτοσυκλέτας On/Off άνω των 600cc και των 200 κιλών. Είχα και KLE και Africa Twin 650 (φοράει το ίδιο μοτέρ με το Transalp).
Αν παρ' όλα αυτά σου έχει γίνει εμμονή η απόκτηση μεγάλης μοτό να πάρεις μοτοσυκλέτα δρόμου με ήπιο χαρακτήρα. Tα er-5 και cb είναι πολύ καλές προτάσεις (να πατάς καλά κάτω σε όλες τις συνθήκες, ανηφόρες, κατηφόρες, κεκλιμένο έδαφός κτλ). Σε βατό χώμα και παραλίες που πηγαίνουν αυτοκίνητα, πηγαίνουν και αυτές. Σε πιο εξτρίμ εδάφη που δεν πηγαίνουν αυτοκίνητα είναι σίγουρο πως ούτε κι εσύ θα πας ότι μοτό και να πάρεις, πόσο μάλλον αν έχεις και τη σύντροφο μαζί. Τα δύσβατα εδάφη απαιτούν μεγάλη εμπειρία.

Με 1500 ευρώ είναι πολύ δύσκολο να βρεις μοτοσυκλέτα που δε θα σου ζητήσει και τότε θα τα δίνεις με το ζόρι με αρνητικό αποτέλεσμα στα συναισθήματα. Σοφή η συμβουλή να περιμένεις και να ανεβάσεις κι άλλο το μπάτζετ. Η υπομονή είναι τεράστια αρετή.

hot_sauce
30/07/2020, 09:31
Αναλογιζόμενος όλα όσα μου έχετε πει (και έχω διαβάσει στο φόρουμ τον τελευταίο καιρό) άρχισα να είμαι δεκτικός στην ιδέα να πάρω κάτι μικρότερο (250-350cc?) για αρχή "και βλέπουμε". Υπ'όψιν, είμαι 1.85 και 90 κιλά.

Μήπως με το νέο αυτό δεδομένο υπάρχουν προτάσεις εντός budget (~1500€) που να μπορούν να βρεθούν και σε αξιοπρεπή κατάσταση? (Όχι όπως πριν δηλαδή που θα κοιτούσα μόνο τα φτηνότερα κάθε επιλογής).

Ερώτηση όμως. Από ενεργητική ασφάλεια πώς πάνε αυτά? Δεν λέω να ξεφεύγω από καταστάσεις όπως ένα 1000άρι...αλλά να μπορώ να έχω έναν έλεγχο της κατάστασης! Αττική Οδό π.χ. κινούνται άνετα? Ίσως σας φαίνονται εξαιρετικά αφελείς ερωτήσεις αλλά δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με τα διάφορα επίπεδα ισχύος! :sick:



Με 1500 ευρώ είναι πολύ δύσκολο να βρεις μοτοσυκλέτα που δε θα σου ζητήσει και τότε θα τα δίνεις με το ζόρι με αρνητικό αποτέλεσμα στα συναισθήματα. Σοφή η συμβουλή να περιμένεις και να ανεβάσεις κι άλλο το μπάτζετ. Η υπομονή είναι τεράστια αρετή.
Αυτό στα bold είναι μη προφανής παράγοντας αλλά, για μένα, πολύ σημαντικός. Οκ, έχω κι εγώ την πεποίθηση πως όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο σίγουρα κάτι θα δώσεις αργότερα και για τις βλάβες αλλά άμα είναι να γίνεις και κολλητός με τον μηχανικό...θα ξενερώσεις!

sapila racing
30/07/2020, 09:52
Αναλογιζόμενος όλα όσα μου έχετε πει (και έχω διαβάσει στο φόρουμ τον τελευταίο καιρό) άρχισα να είμαι δεκτικός στην ιδέα να πάρω κάτι μικρότερο (250-350cc?) για αρχή "και βλέπουμε". Υπ'όψιν, είμαι 1.85 και 90 κιλά.

Μήπως με το νέο αυτό δεδομένο υπάρχουν προτάσεις εντός budget (~1500€) που να μπορούν να βρεθούν και σε αξιοπρεπή κατάσταση? (Όχι όπως πριν δηλαδή που θα κοιτούσα μόνο τα φτηνότερα κάθε επιλογής).

Ερώτηση όμως. Από ενεργητική ασφάλεια πώς πάνε αυτά? Δεν λέω να ξεφεύγω από καταστάσεις όπως ένα 1000άρι...αλλά να μπορώ να έχω έναν έλεγχο της κατάστασης! Αττική Οδό π.χ. κινούνται άνετα? Ίσως σας φαίνονται εξαιρετικά αφελείς ερωτήσεις αλλά δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με τα διάφορα επίπεδα ισχύος! :sick:


Αυτό στα bold είναι μη προφανής παράγοντας αλλά, για μένα, πολύ σημαντικός. Οκ, έχω κι εγώ την πεποίθηση πως όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο σίγουρα κάτι θα δώσεις αργότερα και για τις βλάβες αλλά άμα είναι να γίνεις και κολλητός με τον μηχανικό...θα ξενερώσεις!

Οχι δεν αλλάζει κάτι, με 1500 Ευρώ δεν παίρνεις ούτε 250-350 που να μην θέλει χρήματα άμεσα.
Οπως σου ανέφεραν και πριν μάζεψε αλλο ενα χιλιάρικο αν θέλεις να πάρεις αξιοπρεπή μοτοσυκλέτα.

Αλλιώς παίρνεις τώρα ενα 125 να κυκλοφορείς και να μάθεις κιόλας με αυτό, και αργότερα παίρνεις μεγαλύτερο.

Tallyban
30/07/2020, 10:24
Freewind με κλειστά μάτια.Η πιο τίμια μοτ/τα γενικής χρήσης πού έχει περάσει από τους Ελληνικούς δρόμους.

mangelasakis
30/07/2020, 13:50
Πριν 3 χρόνια είμουν στην ίδια φάση με εσένα αλλά με λίγο υψηλότερο budget.
Εγώ ήθελα κυρίως μηχανή πόλης που να μπορώ αν χρειαστεί να ταξιδέψω με ασφάλεια και εκτός πόλης καθώς και σε εθνική οδό χωρίς να με παρασύρει ο αέρας απο τα διερχόμενα οχήματα. Οπότε πείρα naked και απλά αν κάνω κανένα ταξιδάκι παλεύω λίγο με τον αέρα και την σέλα που είναι λίγο άβολη μετά απο 40-50 λεπτά. Αν είμαι μόνος μου δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα γιατί προσαρμόζομαι στις συνθήκες αλλά αν έχω και συνεπιβάτη είναι κουραστικό γιατί πρέπει να σκεφτείς και τα θέλω του συνεπιβάτη. Τώρα με αρκετά καλό κράνος ,μερικές στάσεις και με ταχύτητα μέχρι 120 χλμ την ώρα πας οπουδήποτε θέλεις. Ο αέρας από ότι έχω καταλάβει αρχίζει και ενοχλει μετά τα 110-120 χλμ ανα ώρα σε γυμνό μηχανάκι χωρίς ζελατίνα.

Προσωπικά δεν είχα ξαναοδηγήσει μηχανή πάνω απο 250 cc και πάνω απο 30hp. Παρόλα αυτά επειδή γενικά το έχω με την οδήγηση και επειδή στα 35 μου με δίπλωμα και αυτοκίνητο απο τα 18 μου έχω αρκετή εμπειρία στο δρόμο άρα μπορώ να προβλέψω καταστάσεις και επειδή δεν ήθελα να αλλάζω κάθε 3 και λίγο μοτοσυκλέτες πείρα μια και καλή το hornet του 2007 injection ABS και 100 hp. Θα ήθελα βέβαια να έχει και traction control αλλά τα λεφτά που διέθετα τότε και τα μηχανάκια που κοίταζα δεν διέθεταν οπότε στην αρχή ήμουν πολύ προσεκτικός με το γκάζι.
Μέχρι τώρα στα 3 χρονια έχω κάνει 10.000 χιλιόμετρα κυρίως σε πόλη μέσα και ούτε καν μου έχει πέσει η μηχανή κάτω. Φτου φτου να μη με ματιάσω. Τώρα για πρώτη μηχανή 100 ίππους σίγουρα είναι πολυ αλλά όπως μάθεις και συνηθίσεις είναι. Στην αρχή σίγουρα θέλει πάρα πολύ προσοχή μέχρι να την μάθεις.

Αλλά η άποψη μου είναι μιας και δεν έχεις εμπειρία από μηχανές αλλά δεν έχεις και το budget για να αλλάζεις συχνά μηχανή να μην βιαστείς και να ακούσεις πολύ προσεκτικά τις γνώμες πιο έμπειρων και σαφώς να προσπαθήσεις να πάρεις εξαρχής μία μηχανή που θα ταιριαζει περισσότερο στις ανάγκες σου.
Δυστυχώς μηχανή που να τα κάνει όλα τέλεια δεν νομίζω ότι υπάρχει. Μια μηχανή που είναι καλή για ταξίδι συνεπάγετε ότι θα έχει μεγαλύτερο μέγεθος και βάρος καθώς και κινητήρα για να μπορεί να υποστηρίξει με άνεση τα περισσότερα χλμ ανα ώρα σε εθνική οδο καθώς και τις επιπλέον αποσκευές που θα την φορτώσεις, οπότε στην πόλη μέσα θα είναι λιγότερο ευέλικτη και πιο κουραστική και πάει λέγοντας. Αντίστοιχα μία πόλης δεν θα είναι τόσο άνετη στα ταξίδια. Μία off road δεν θα είναι καλή στην άσφαλτο και μία street δεν θα είναι καλή στο χώμα. Από ότι φαίνεται οι οn/off είναι πιο all around μηχανές αλλά και αυτές λόγο του off road στοιχείου που έχουν δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο καλές στην άσφαλτο όσο μία street ή naked (εκτός και αν πάρεις μηχανή των 15.000+ ευρώ όπως gs1200 και africa twin που και αυτές στερούνται λίγο στην πόλη). Oπότε αν δεν έχεις βλέψεις για off road και adventure καταστάσεις δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις τα παραπάνω χρήματα που στοιχίζουν.
Οπότε καταλήγω και νομίζω ότι και παραδοσιακά οι πιο all around μηχανές είναι οι κλασικές naked που με τα αξεσουαρ που μπορείς να τους βάλεις τα κάνουν όλα και συμφέρουν με κάποιες ελάχιστες παραχωρήσεις σε κάποιους τομείς όπως εξάλλου θα κάνεις ότι μηχανή και αν πάρεις.

Με την παραπάνω λογική κατέληξα και εγώ σε cb600f και δεν το μετανιώνω μέχρι στιγμής. Μου παιρνάει απο το μυαλό κάποιες φορές να την δώσω για κάποια πιο touring για να είμαι πιο άνετος στα ταξίδια αλλά μετά θα έχω πρόβλημα στην πόλη όπου και κάνω την περισσότερη χρήση οπότε μου φεύγει άμεσα απο το μυαλό.

Εγώ γενικά είμαι της λογικής ότι όσο πιο γρήγορο και πιο sport όχημα πάρεις είτε ειναι αυτοκίνητο είτε μηχανή τόσο πιο ασφαλή θα είναι ακόμη και στα λιγότερα χλμ ανα ώρα καθώς και στην απλή χρήση. Διότι σίγουρα οι προδιαγραφές του θα είναι για πολύ πιο extreme καταστάσεις. Οπότε το στήσιμο θα είναι καλύτερο καθώς και οι αναρτήσεις και η αεροδυναμική και το βάρος και τα φρένα και γενικά όλα θα είναι καλύτερα. Ακόμη και η θέση οδήγησης αν και είναι πιο sport δηδαδή πιο σκυφτή και πιο κουραστική αλλά και πάλι είναι πιο σωστή θέση οδήγησης γιατί αγκαλιάζεις και κρατιέσαι καλύτερα στην μηχανή και ειδικα αν είσαι νέος μαθαίνεις και περισσότερο. Οπότε με αυτά τα κριτήρια έκανα εγώ την δικιά μου επιλογή. Εσύ αν θέλεις περισσότερο ταξίδια τότε νομίζω ότι οι κατηγορίες που ψάχνεις τύπου translap θα σε βολέψει καλύτερα. Αλλά να ξέρεις ότι δεν θα έχεις την ευελιξία ενώς street naked στην πόλη , ούτε τόσο καλά φρένα ούτε τόσο πολύ δύναμη. Και γενικά θα είναι λίγο πιο βάρκα στις στροφές. Αλλά σίγουρα με κάποιους συμβιβασμούς και στην πόλη θα κάνεις την δουλειά σου.

Τέλος το πιο σημαντικό που θεωρώ ότι με βοήθησε αρκετά εμένα σαν νέο οδηγό είναι αφού πάρεις δίπλωμα και μηχανή να κάνεις αμέσως σεμηνάριο ασφαλούς οδήγησης οπωσδήποτε. Θα μάθεις πολύ σημαντικά πράγματα τα οποία θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά στην οδήγηση μοτοσυκλέτας και θα σε βοηθήσει να μάθεις να οδηγάς σωστά και ασφαλή.

nassosxlvbros
31/07/2020, 09:11
Σαν πρώην κάτοχος ΤΑ650 του 2001 να πω και γω τα δικά μου.
Το πήρα μεταχείρω με 10000 κμ-ακόμα στην εγγύηση- με λίγο βαριά καρδιά. δίνοντας το BROS αλλά στην πορεία δε το μετάνιωσα.Το κράτησα σχεδόν 5 χρόνια δε ζήτησε τίποτα και μετά από σχεδόν 98000 κμ έδειχνε σαν καινούργιο.Ούτε μπαταρία δεν άλλαξα!!

Τα υπέρ:
-Είναι σα μεγάλο παπί στην κίνηση! Δεν υπάρχουν λακούβες,πεζοδρόμια σκάλες κλπ που να μην περνάει.Συν ότι έχει και άφθονο χώρο κάτω από τη σέλλα.
-Ταξιδεύει για μέρες με σταθερά 140-150.
-Σε χωμάτινες διαδρομές εκπλήσει ευχάριστα,και θα ανακαλύψεις μέρη και παραλίες που δε θα πήγαινε ούτε 4Χ4...
-Δικάβαλος σε ταξίδι είναι άνετο σαν αυτοκίνητο....στην εθνκή σταθερότατο και σε στροφιλίκι κρατάει αν ξέρεις αλλά και συγχωρεί αν δε ξέρεις...Ξεκινάς "μαλακωσά"και δίνεις...Θα σου δείξει τα όριά του και θα μαζευτείς...Αν δε μαζευτείς θα είναι επιλογή σου. ;)
-Δε σπάει δε χαλάει δε ζητάει!Με ΤΙΠΟΤΑ!...Το βασικό σέρβις (λάδια μπουζί) το κάνεις και μόνος σου ακόμα και με τα στοκ εργαλεία της μηχανής...
-Φώτα επαρκέστατα για νυχτερινές διαδρομές ή ταξίδι.
-Δε θα σε τρομάξει ποτέ όσο είσαι άρχάριος και,αν το καλομάθεις θα κάνεις αρκετούς "γλήγορους" να ψάχνονται... ;)
-Μαμά ζελατίνα καλή για το ύψος μου αλλά για πάνω από 1,80 θες ψηλότερη..
-ΣΕΛΛΑΡΑ αρχοντική ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα.
-χωράει ακόμα και δικάβαλος σχεδόν παντού σε κίνηση/μποτιλιάρισμα,και με το μεγάλο κόψιμο του τιμονιού ξεφεύγεις εύκολα.
-ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ!! Η αγωνία που είχα με το μικροσκοπικό BROS απλά δεν υφίσταται στα "ψηλά" ονοφοειδή...Έχεις "μπούγιο " και σε προσέχουν πιο γρήγορα.
-Με ένα ζευγάρι ΜΤ-21 κάνεις ωραίες χωματοβόλτες.

Γενικά απροβλημάτιστο και τίμιο μηχανάκι,είτε για να πας στη δουλειά σου ή να κάνεις το γύρο της Ευρώπης...

Τα αρνητικά:

-Δεν θα βολέψει άτομα κάτω του 1,75... (4 χρόνια και 88000 κμ μετά,ήταν και ο λόγος που το έδωσα...)
-Μετά τα 130κμ βλέπεις το δείκτη της βενζίνης να κινείται...Σε νορμάλ οδήγηση καίει γύρω στα 4-4,5 λίτρα/100κμ Σε σβέλτη οδήγηση φτάνει εύκολα τα 7,5-8 λίτρα/100 κμ και αν αρχίσεις τις τελικές ή τις χωμάτινες διαδρομές ή έχεις κόντρα αέρα,πας εύκολα στα 9.. !!! Μέση αυτονομία πάνω από 250 κμ δεν είδα ποτέ...Σπάνια ξεπέρναγα τα 280κμ...
Το πρόβλημα της ψηλής κατανάλωσης οφείλεται στην ύπαρξη του οξειδωτικού καταλύτη (πλούσιο μείγμα) και βελτιώνεται αρκετά με άλλη εξάτμιση (τελικό).Το παλιότερο 600άρι (δεν είχε καταλύτη) είχε μέγιστη τα 6 λίτρα και ελάχιστη τα 4.
-Βάρος....Όπως προείπα για το ύψος του αναβάτη το βάρος είναι αρκετό και σεβαστό...Αν σου λείπει το ύψος το βάρος της μηχανής γίνεται ΠΟΛΥ αισθητό ειδικά σε μανούβρες και δικάβαλος...Θέλει προσοχή.

Αν αποφασίσεις ΤΑ διάλεξε ένα όσο πιο μαμά γίνεται και με λιγότερες μόντες,και ανοιχτό χρώμα (πχ ασημί)
Αν βρεις 600 (παλιότερο) σε άριστη κατάσταση-με τα 2 δισκόφρενα μπροστα-και σε ενδιαφέρει η οικονομία προτίμησέ το από το 650.Απλά το 600 δεν έχει τη σέλλα του 650.

THRESH
31/07/2020, 13:06
χαμηλό βάρος ψάξε και abs , για πρωτάρη έχουν σημασία μεγάλη.

Μπορώ να γράφω και εγώ για το TA 2005 που έχω αλλά δεν έχει σημασία.
Δεν την προτείνω σε εντελώς αρχάριο.

Κάποιο F650 θα πρότεινα ή CBF 500 με ABS με ανάλογη αύξηση budget κατα ένα 500άρικο.

nassosxlvbros
31/07/2020, 14:01
πολύ καλή επιλογή το er-5,
λίγο ασχετο η σχετικό ...το er-5 κυκλοφόρησε πριν περίπου 20 χρόνια κ εβγαζε απο 500 κυβικά 50 ιππους στίς 8.500 στροφές ,σήμερα στο 2020 η kawasaki με το zx-25r βγάζει 51 ΙΠΠΟΥΣ στίς 15.500 στροφές κ με κόκκινα στίς 17.000 στροφές ...απο μόλις 250 κυβικά ?????

Γιατί απορείς; Είναι 2 διαφορετικά σε φιλοσοφία κατασκευής μοτέρ.
Έχουμε 50 άλογα ισχύ από 2 κυλίνδρους και 500 κυβικά στο ένα και τα ίδια άλογα στα μισά κυβικά αλλά με 4 κυλίνδρους μοτέρ στο άλλο.... Γι αυτό το 2κύλινδρο 500άρι βγάζει 50 άλογα στις 6500 στροφές περίπου και το 250άρι τα ίδια άλογα στις 15000....
Κάθε κατασκευή μοτέρ-και για ποιο σκοπό κατασκευάστηκε έτσι- έχει και την ανάλογη απόδοσή του,την ειδική ισχύ στο λίτρο δηλαδή...

Ένας λόγος που απορούν κάποιοι με το 2κύλινδρο TDM900 όταν σχεδόν στην τελική τους έρχεται πίσω τους ένα 600άρι 4κύλινδρο,κατεβάζει 2 ταχύτητες και εξαφανίζεται... :)

katsar
31/07/2020, 14:07
Έτσι είναι στα χαρτιά σαν νούμερα.Στην πράξη η συμβίωση με ένα μοτέρ τύπου ερ είναι πιο εύκολη.
Είσαι διατεθειμένος να οδηγάς το 250ρι συνέχεια στις 8+ χιλιάδες στροφές μέσα στην πόλη για να νοιώθει ζωντανό και να ευχαριστιέσαι αυτό που πραγματικά είναι;
Με λίγα λόγια,ήταν ωραία τα 250-400 4κ αλλά έπρεπε να τα πηγαίνεις τέρμα γκάζι.

nassosxlvbros
31/07/2020, 14:17
Έτσι είναι στα χαρτιά σαν νούμερα.Στην πράξη η συμβίωση με ένα μοτέρ τύπου ερ είναι πιο εύκολη.
Είσαι διατεθειμένος να οδηγάς το 250ρι συνέχεια στις 8+ χιλιάδες στροφές μέσα στην πόλη για να νοιώθει ζωντανό και να ευχαριστιέσαι αυτό που πραγματικά είναι;
Με λίγα λόγια,ήταν ωραία τα 250-400 4κ αλλά έπρεπε να τα πηγαίνεις τέρμα γκάζι.

Δε θα με χάλαγε καθόλου ένα 2κύλινδρο ντήζελ σε μοτό.... :)

Parkaki
01/08/2020, 00:08
Επειδη τα λεφτα ειναι λιγα, γιατι να μη κοιταξεις και για ενα αξιοπρεπες σκουτερ τυπου sym citycom 300 ; Με 1500 βρισκεις πιστευω, και δε θα ειναι μοντελο του 90 αλλα του 2008πχ. 300 κυβικα σκουτερ, ανετο και γρηγορο για μεσα στη πολη. Ταξιδι με 120 το κανεις πιστευω ανετα και λογω σελας.

Επειδη εχουν περασει απ τα χερι μου αρκετες μηχανες, θα σου πω αν κατα κυριο λογο το θες για commute μη παρεις μηχανη. Ειναι μανουρα, δε συγκρινεται με την ανεση και ευκολια που σου προσφερει ενα σκουτερ η παπι. Για αυτο η χρυση τομη σημερα ειναι τα σκουτερ 200-300 κυβικων που προσφερουν χορους, δυναμη οικονομια και ανεση στον αναβατη. Για αυτο εχει γεμισει ο τοπος με τετοια. Αμα ξεκινησεις με σκουτερ και μαθεις πανω του, ισως μετα το σκεφτεις και για μοτοσυκλετα, στην αγοροπωλησια δε θα χασεις.. Ο συμπλεκτης συνηθιζεται μετα, δεν ειναι κατι.. απλα ειναι κουραστικος και ανουσιος μεσα στην πολη..

hot_sauce
01/08/2020, 17:49
Αν και η ιδέα του ER-5 συνεχίζει να μου αρέσει (βέβαια δεν έχω ανέβει σε on/off ακόμα για να δω πώς είναι) καθώς και η τιμή των μεταχειρισμένων που βρίσκω...ΑΝ κατάφερνα να ανεβώ στα 2500€ ΠΟΛΥ μάξιμουμ(!!!:D) ποιές θα ήταν οι προτάσεις?

Σίγουρα συνεχίζω να κοιτάζω on/off αλλά με επηρεάσατε και δεν θα έλεγα όχι και σε naked! :D
Κυρίως για το χαμηλό κέντρο βάρους και το να πατάω καλά κάτω παρ'όλο που είμαι 1.84. Αργότερα βλέπουμε!


Επειδη τα λεφτα ειναι λιγα, γιατι να μη κοιταξεις και για ενα αξιοπρεπες σκουτερ τυπου sym citycom 300 ; Με 1500 βρισκεις πιστευω, και δε θα ειναι μοντελο του 90 αλλα του 2008πχ. 300 κυβικα σκουτερ, ανετο και γρηγορο για μεσα στη πολη. Ταξιδι με 120 το κανεις πιστευω ανετα και λογω σελας.

Επειδη εχουν περασει απ τα χερι μου αρκετες μηχανες, θα σου πω αν κατα κυριο λογο το θες για commute μη παρεις μηχανη. Ειναι μανουρα, δε συγκρινεται με την ανεση και ευκολια που σου προσφερει ενα σκουτερ η παπι. Για αυτο η χρυση τομη σημερα ειναι τα σκουτερ 200-300 κυβικων που προσφερουν χορους, δυναμη οικονομια και ανεση στον αναβατη. Για αυτο εχει γεμισει ο τοπος με τετοια. Αμα ξεκινησεις με σκουτερ και μαθεις πανω του, ισως μετα το σκεφτεις και για μοτοσυκλετα, στην αγοροπωλησια δε θα χασεις.. Ο συμπλεκτης συνηθιζεται μετα, δεν ειναι κατι.. απλα ειναι κουραστικος και ανουσιος μεσα στην πολη..

Επειδή μέσο μετακίνησης που δεν με "εμποδίζει" έχω (εννοώντας πως δεν βρίσκω τρελή κίνηση στον δρόμο μου για τη δουλειά και παρκάρω σχετικά εύκολα) η απόφαση για αγορά μηχανής είναι καθαρά για..."ψυχαγωγικούς" ας πούμε λόγους. Δεν αναζητώ δίκυκλο για πρακτικούς λόγους. Απλά θέλω! :)

Parkaki
02/08/2020, 13:45
Αν και η ιδέα του ER-5 συνεχίζει να μου αρέσει (βέβαια δεν έχω ανέβει σε on/off ακόμα για να δω πώς είναι) καθώς και η τιμή των μεταχειρισμένων που βρίσκω...ΑΝ κατάφερνα να ανεβώ στα 2500€ ΠΟΛΥ μάξιμουμ(!!!:D) ποιές θα ήταν οι προτάσεις?

Σίγουρα συνεχίζω να κοιτάζω on/off αλλά με επηρεάσατε και δεν θα έλεγα όχι και σε naked! :D
Κυρίως για το χαμηλό κέντρο βάρους και το να πατάω καλά κάτω παρ'όλο που είμαι 1.84. Αργότερα βλέπουμε!



Επειδή μέσο μετακίνησης που δεν με "εμποδίζει" έχω (εννοώντας πως δεν βρίσκω τρελή κίνηση στον δρόμο μου για τη δουλειά και παρκάρω σχετικά εύκολα) η απόφαση για αγορά μηχανής είναι καθαρά για..."ψυχαγωγικούς" ας πούμε λόγους. Δεν αναζητώ δίκυκλο για πρακτικούς λόγους. Απλά θέλω! :)

Οκ, απλα με 1500 δε θ παρεις μηχανη να σε ψυχαγωγισει, πιο πολυ μαλλον θα σε ταλαιπωρησει! Ειναι παλια, αργα, και ολο και κατι θα ζητανε.

hot_sauce
16/09/2020, 20:32
Λοιπόόόν.....το δίπλωμα κατακτήθη, η μηχανή ηγοράσθη. :a54:

KLE 500 του '05 σε αρκετά προσεγμένη κατάσταση με ψηλότερη ζελατίνα από τη μαμίσια και έξτρα επέκταση, αλλαγμένη σέλα και άλλα καλούδια που, στα μάτια μου, φάνηκε αρκετά καλό deal.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, τις συμβουλές και τα tips!

Προς το παρόν είμαι σε φάση εξοικείωσης και γνωριμίας αλλά είπαμε! Θα γίνουν όλα σιγά σιγά.

Επόμενες απορίες και θέματα ίσως αφορούν σε κράνος και μπουφάν καθώς έχω αλλά είναι δανεικά από φίλους και όχι ακριβώς στα νούμερά μου.

Καλά μας χιλιόμετρα! :beer:

strokt up
16/09/2020, 20:37
Μετά τον εξοπλισμό, βρες στα μεταχειρισμένα μια δαγκάνα απο z750 πρώτης γενιάς καθώς και την τρόμπα απο το ίδιο και βάλτα πάνω παρέα με ένα σωληνάκι υψηλής. (είναι bolt on μετατροπή χωρίς πατέντες) Θα σου κοστίσει ελάχιστα χρήματα και θα έχεις φρένο, το δικό του είναι πολύ κακό το μπροστινό για χρήση πόλης.

fatsas35
16/09/2020, 21:44
Μεγια φιλαράκι!!Καλή επιλογή στα λεφτά της!! Καλά χιλιόμετρα κ πάντα όρθιος! Περιμένουμε φωτος από το εργαλείο