PDA

View Full Version : Απογοητευση απο t-max



Parkaki
24/07/2020, 16:42
Καλησπερα, ραντομ ποστ που λενε και στο χωριο μου. Πηρα το t-max ενος φιλου (2014 μοντελο) για να κανω κατι δουλειες το προηγουμενο σκ, το ειχα σχεδον 3 μερες. Περα απο τη θεση οδηγης και την αισθηση ανεσης που σου δινει το μηχανακι αυτο και του βαζω σκορ 10/10, εμεινα 100% απογοητευμενος απο τις επιδοσεις του. Εγω νομιζα οτι ειναι βολιδα τα t-max αλλα τελικα δεν ειναι. Απο σταση για να πιασει τα 100 κοντερισια ηθελε 8 δευτερολεπτα περιπου. Τι φαση ρε παιδια; Ειναι πιο αργο απο ενα μοντερνο αυτοκινητο η μου φαινεται; Τελικη δε δοκιμασα γιατι το ειχα μεσα στη πολη.

g_m900
24/07/2020, 16:52
TMAX απο τη μανα του δεν το λες και πιστολι. Ισα ισα ειναι αρκετα αργα και ειδικα αν βαλεις και κανα εξατμιση εχεις απλα ενα σκουτερ με φασαρια.
Οι ιδιοκτητες ομως σαν γνησιοι απογονοι της φυλης των TDMαδων ...τους βαζουνε επανω οτι βελτιωτικο μπορεις να φανταστεις. Ακομα και αεροδυναμικο κερι που απλα γραφει Racing επανω νομιζοντας οτι θα αρπαξει 5 αλογα μαζι με το φιλτρο. Με το φιλτρο ομως. Χωρις αυτο δεν εισαι ενας απο αυτους και εξοριζεσαι!

Αν θες επιδοσεις σε αυτη την κατηγορια κοιτα Aprilia 850 η το αντιστοιχο Gillera 850 που εχουν αλυσιδα και σκοτωνουν για αυτο που ειναι.

o teos
24/07/2020, 17:11
Σκούτερ πάνω από 200-300cc.......πεταμενα λεφτά..:yawn:

McGyver
24/07/2020, 17:20
Σκούτερ πάνω από 200-300cc.......πεταμενα λεφτά..:yawn:

Κάτσε ρε φίλε, υπάρχουν και τα Integra & X-ADV.

bulmont
24/07/2020, 17:57
Σκούτερ πάνω από 200-300cc.......πεταμενα λεφτά..:yawn:


Κάτσε ρε φίλε, υπάρχουν και τα Integra & X-ADV.

Έκεί είναι απλά πολλά λεφτά πεταμένα.................

:bawl::bawl:

Parkaki
24/07/2020, 18:07
Για να ξεκαθρισω τη θεση μου, απογοητευτηκα απ τη δυναμη αλλα δε νομιζω οτι ειναι πεταμενα λεφτα. Ακριβο ναι ειναι, αλλα ειναι φουλ ανετο και πριν μια δεκαετια ειχα κατσει συνοδηγος σε τμαξ σε μικρο ταξιδακι για χαλκιδικη και δε με χαλασε καθολου..

Ζεύκας
24/07/2020, 18:15
Πηρα το t-max ενος φιλου (2014 μοντελο)

βρες ένα tmax απο 2017 και μετά και θα καταλάβεις επιτάχυνση

Parkaki
24/07/2020, 18:22
βρες ένα tmax απο 2017 και μετά και θα καταλάβεις επιτάχυνση

Δεν εχω τοσο πλουσιους φιλους :p για τι διαφορα μιλαμε;

McGyver
24/07/2020, 18:25
Δεν εχω τοσο πλουσιους φικους :p για τι διαφορα μιλαμε;

Ανεβαίνεις άνθρωπος και κατεβαίνεις χιμπατζής.
Τόσο σου έχει μακρύνει τα χέρια...

katsar
24/07/2020, 18:34
Μιλάς για ένα σκούτερ 200+ κιλά που έχει 0-100 σε 6+ δευτερόλεπτα.Τι επιτάχυνση περίμενες να νοιώσεις δηλαδή;

strokt up
24/07/2020, 18:36
Εντάξει άλλη η κατηγορία των σπόρ σκούτερ. Σε κλειστές στροφοδιαδρομές μου έχουν πει ότι είναι πιστόλια στα κατάλληλα χέρια και δύσκολα ακολουθούνται απο αντίστοιχων ικανοτήτων αναβατών με naked ή sport touring μηχανές. Δύσκολα θα έπαιρνα ένα εκτός αν είχα τοοοοοοοσα λεφτά που δεν ήξερα τι άλλο να πάρω. Ή εκτός αν δεν μπορούσα λόγω υγείας να αλλάζω ταχύτητες.

Ζεύκας
24/07/2020, 18:41
Δεν εχω τοσο πλουσιους φιλους :p για τι διαφορα μιλαμε;

0-100 σε 5,7"

νεοσσός
24/07/2020, 18:44
Έχω κάνει εκδρομές πάνω από 200 km σε μία μέρα ως συνεπιβάτης σε scooter. Είναι άνετα.

Τα scooter κερδίζουν συνεχώς έδαφος σε σχέση με τις κλασσικές μοτοσυκλέτες. Στις πόλεις έχουν πάρει τα σκήπτρα και σιγά-σιγά αυξάνονται και στα ταξίδια.

Προσωπικά γλυκοκοιτάζω το Forza 300. Αν διόρθωναν το θέμα με την κατανάλωση λαδιού και είχαν καλύτερη υποστήριξη στη Honda, θα ήταν ίσως η επόμενη αγορά μου για την εξυπηρέτηση των αστικών μετακινήσεων μου.

katsar
24/07/2020, 18:45
. Τα scooter κερδίζουν συνεχώς έδαφος σε σχέση με τις κλασσικές μοτοσυκλέτες. .
Ούτε καν.Που είναι όλα αυτά τα σκουτερ και δεν τα βλέπω στην γύρα;Να πεις ότι δεν πάω και πουθενά .

o teos
24/07/2020, 19:06
0-100 σε 5,7"

Εεε ντάξει τώρα...για να περνάς κουτιά καλά είναι....

Σκούτερ πάνω από 300cc.....πεταμενα λεφτά....

Ζεύκας
24/07/2020, 19:32
Δεν υπάρχει λόγος να μετατραπεί άλλο ένα θρεντ σε μια διαμάχη "μηχανές vs σκούτερ".

Για κάποιους τα μικρά σκούτερ έχουν νόημα, οι μεσαίοι/μεγάλοι κυβισμοί είναι μόνο για μηχανές.
Οι 275.000+ πωλήσεις του tmax αποδεικνύουν το αντίθετο.

Ένα mega scooter μπορεί να συγκριθεί μόνο με ένα mega scooter, ούτε με μοτοσυκλέτα, ούτε με αυτοκίνητο.

Ο καθένας ας αγοράζει ό,τι καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του.

o teos
24/07/2020, 20:11
Ανάγκη ένα mega scooter.....ναι έχεις δίκιο πως θα πάει στην καφετέρια με κάνα ταπεινό 150αρι...πως άμα δεν χει πάνω μαλοσι κολοσι καπιροσι βαριατορς και ακραποβιτς εξάτμιση......γιατι για να καλύψει άλλες ανάγκες όπως κομιουτινγκ οικονομικό η άνετο(βασική χρήση σκουτερ)η εκδρομή άνετη χωρίς πολλά έξοδα η αρκουδογκαζο και καγκουριες δε μπορει ούτε για ανέκδοτο...αρα.. Οι πωλήσεις αποδεικνύουν αυτό που στην Ελλάδα κυριαρχεί... θηλαστικό με μακρυά χέρια...δε θα μπω σε λεπτομέριες...με καλυψες...ΛΟΛ απλά...:p

BLiTzER
24/07/2020, 20:23
Η μόνη ανάγκη όσων έχουν τιμάξ είναι να είχαν ένα ζευγάρι χέρια για να μπορούσαν να οδηγήσουν πραγματική μοτοσικλέτα.

o teos
24/07/2020, 20:38
Η μόνη ανάγκη όσων έχουν τιμάξ είναι να είχαν ένα ζευγάρι χέρια για να μπορούσαν να οδηγήσουν πραγματική μοτοσικλέτα.

:a10:

tattoox
24/07/2020, 21:02
Το πρόβλημα με αυτά είναι πως σαφώς και δεν πρέπει να συγκρίνουμε σκούτερ με μηχανή αλλά έλα που το κάνουν οι ίδιοι οι κάτοχοι και μάλιστα με ακραιο τουπέ απέναντι ακόμα και σε γυμνα και πίστας.
Αν τύχει και μιλήσετε θα μείνετε με ανοιχτό το στόμα για το τι πιστεύουν.
Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο το τι έχω ακούσει.
Κατι που δεν πρέπει να ξεχνάμε εδώ είναι ότι κοστίζει 14000.
Δεκατέσσερις χιλιάδες ευρώ
14 χιλιάδες ευρώ
14000€
Δεν ξέρω από που να αρχίσω για το το παίρνεις με αυτά τα λεφτά.
Κι εγώ όταν οδήγησα έκλαιγα από τα γέλια για το τι θεωρούν κάποιοι γρήγορο, που προσθέτω για την Θεσσαλονίκη που ζω,ούτε βολικό μου φάνηκε.
Κυκλοφορώ με typhoon μέσα στην πόλη και με σιγουριά μπορώ να πω ότι φτάνω στον προορισμό μου μακράν πιο γρήγορα από ότι με έναν καναπέ που δεν χωράει πουθενά μέσα στην κίνηση.
Εκτος της ποζεριας, του κόμπλεξ μη φανώ φτωχός και της ψευδαισθησης ότι είμαι γρήγορος, χωρίς να πρεπει να πάρω κανονική μηχανή που όσο ναναι πρέπει να νιώθεις λίγο (κλασσικός νεοέλληνας δηλαδή) δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να το αγοράσεις πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων.
Αλλά το βασικότερο πρόβλημα είναι η επιμονή των κατόχων για την απόλυτη υπέροχη του τμαξ σε όλους τους τομείς της μηχανοκινησης, που καταντάει γραφικό και γελοίο όταν βγαίνει από στόμα ενήλικα.

Parkaki
24/07/2020, 23:26
Το πρόβλημα με αυτά είναι πως σαφώς και δεν πρέπει να συγκρίνουμε σκούτερ με μηχανή αλλά έλα που το κάνουν οι ίδιοι οι κάτοχοι και μάλιστα με ακραιο τουπέ απέναντι ακόμα και σε γυμνα και πίστας.
Αν τύχει και μιλήσετε θα μείνετε με ανοιχτό το στόμα για το τι πιστεύουν.
Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο το τι έχω ακούσει.
Κατι που δεν πρέπει να ξεχνάμε εδώ είναι ότι κοστίζει 14000.
Δεκατέσσερις χιλιάδες ευρώ
14 χιλιάδες ευρώ
14000€
Δεν ξέρω από που να αρχίσω για το το παίρνεις με αυτά τα λεφτά.
Κι εγώ όταν οδήγησα έκλαιγα από τα γέλια για το τι θεωρούν κάποιοι γρήγορο, που προσθέτω για την Θεσσαλονίκη που ζω,ούτε βολικό μου φάνηκε.
Κυκλοφορώ με typhoon μέσα στην πόλη και με σιγουριά μπορώ να πω ότι φτάνω στον προορισμό μου μακράν πιο γρήγορα από ότι με έναν καναπέ που δεν χωράει πουθενά μέσα στην κίνηση.
Εκτος της ποζεριας, του κόμπλεξ μη φανώ φτωχός και της ψευδαισθησης ότι είμαι γρήγορος, χωρίς να πρεπει να πάρω κανονική μηχανή που όσο ναναι πρέπει να νιώθεις λίγο (κλασσικός νεοέλληνας δηλαδή) δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να το αγοράσεις πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων.
Αλλά το βασικότερο πρόβλημα είναι η επιμονή των κατόχων για την απόλυτη υπέροχη του τμαξ σε όλους τους τομείς της μηχανοκινησης, που καταντάει γραφικό και γελοίο όταν βγαίνει από στόμα ενήλικα.

Εγω μαλλον θα συμφωνησω στο τελευταιο. Ειχαν και εχουν αρκετοι φιλοι γνωστοι και συναδερφοι μου t max, ισως περιμενα κατι παραπανω σε γκαζι γιατι ειχα ακουσει τοσα καλα λογια η μαλλον υπερβολες. Ειναι βεβαια και αυτο το στυλακι του γαμαω σρ καποιους κατοχους που νομιζεις μη ξερωντας οτι το εργαλειο γαμαει και δερνει και ειναι ικανο να συγκριθει με μοτοσυκλετες.. Σαν πρωην κατοχος SM δε με συγκινησε το γκαζι, δε λεω οτι ειναι αργο, ειναι και εντελως μανησιο το συγκεκριμενο, ο κατοχος ειναι 40 ετων ναυτικος που ειναι εκτως Ελλαδας 6 μηνες το χρονο. Απλα λεω, οτι περιμενα παραπανω.

Lioulios
25/07/2020, 00:58
Παμε άλλη μια .
14Κ
14.000
14000€

14χιλιαρικα ειναι πολλα για αυτο το εργαλειο και περα απο αυτους που μπορουν και το θελουν και γουστο και καπελο τους ...
Φανταζομαι υπαρχουν και βασανια με χρεος που πηραν προγενεστερα μτχ σε λιγοτερα ,αλλα πολλα λ7 ...και μετα ...σταματαω να σκεφτωμαι

panavour
25/07/2020, 01:03
Παμε άλλη μια .
14Κ
14.000
14000€

14χιλιαρικα ειναι πολλα για αυτο το εργαλειο και περα απο αυτους που μπορουν και το θελουν και γουστο και καπελο τους ...
Φανταζομαι υπαρχουν και βασανια με χρεος που πηραν προγενεστερα μτχ σε λιγοτερα ,αλλα πολλα λ7 ...και μετα ...σταματαω να σκεφτωμαι


:beer:

14000 = 4x σουζουκι μπαντιτ 1250,ή 5 Χ χοντα ΧΧ1100 ή 3Χ σουζουκι χαγιαμπουσα ή 2,5 Χ σουζουκι Β κινγκ.

Εκει να δεις 0-100.

Parkaki
25/07/2020, 01:33
:beer:

14000 = 4x σουζουκι μπαντιτ 1250,ή 5 Χ χοντα ΧΧ1100 ή 3Χ σουζουκι χαγιαμπουσα ή 2,5 Χ σουζουκι Β κινγκ.

Εκει να δεις 0-100.

Ακριβο ειναι αλλα συγκρινεις καινουργιο με μεταχειρισμενο τωρα. Γενικα η γιαμαχα το παιζει πολυ ιστορια με αυτες τις τιμες. Το xmax καινουργιο αν δεν κανω λαθος κανει 7 χιλιαρικα, το xmax χαχα..

RaGe_Raptor
25/07/2020, 01:44
Απογοήτευση tmax

Σήμερα είναι Σάββατο

panavour
25/07/2020, 01:52
Ακριβο ειναι αλλα συγκρινεις καινουργιο με μεταχειρισμενο τωρα. Γενικα η γιαμαχα το παιζει πολυ ιστορια με αυτες τις τιμες. Το xmax καινουργιο αν δεν κανω λαθος κανει 7 χιλιαρικα, το xmax χαχα..

το 11 το μπαντιτ 1250 το ειχε βγαλει καινουργιο προσφορα η σουζουκι 5900.

teogtp
25/07/2020, 11:12
Δεν είχε κολλημένο το στικερ της apple γι'αυτό και η απογοήτευση.

Parkaki
25/07/2020, 14:55
Δεν είχε κολλημένο το στικερ της apple γι'αυτό και η απογοήτευση.

Χαχα, μπα ρε φιλε! Η μηχανη εχει 21.000 χιλιομετρα στα 6 χρονια, ο ανθρωπος ειναι πολυ κυριλε! Η αλλιως, αμα το πουλουσε κανας καγκουρας θα ελεγε ΕΦΚΕΡΟΙΑ ΕΙΝΕ ΑΚΟΜΑ ΑΣΤΡΟΤΟ...


Παντως σε αυτο https://www.motomag.gr/news/nea-montela/metriseis-epidoseon-yamaha-tmah-dx το αρθρο του 2018 λεει για 0-100 στα 6.63 δευτερολεπτα, αρα μαλλον το 5.3 δε στεκει που ειπε ο φιλος πιο πανω.. Και τα 6.63 αν ειναι αριθμοι της γιαμαχα μαλλον δε στεκουν ουτε και αυτα, αρα παμε στα 7+..

Looter
25/07/2020, 20:27
Θα σας πω και εγώ την άποψή μου μιας και το είχα σκεφτεί για λίγο το t-max.
Για μένα πέρα από τα χαρακτηριστικά-τιμή-κλπ , κριτήριο είναι και ΠΟΙΟΙ επιλέγουν ένα αυτοκίνητο-μηχανή.
Αυτός ήταν και ο λόγος (όπως και το ΚΑΠΕΛΟ της εδώ αντιπροσωπείας σε ΟΛΑ τα scooter) που με έκαναν να τρέξω μακριά από Yamaha.

Κατά τα άλλα συμφωνώ , κάποιος που δίνει 14.000 για το t-max θεωρώ ότι θα έκανε πολύ καλύτερα τη δουλειά σου και θα είχε και περισσότερη ευχαρίστηση αν με τα ίδια λεφτά είχε επιλέξει ένα μικρότερο scooter 300cc (5.000-6.000) και μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ μηχανή (8.000-9.000).

Αλλά προφανώς δε θα μπορούσε να λέει ότι έχει t-max(που στο εξωτερικό βέβαια δε σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ)...

Διάβαζα εκείνη την εποχή αγγελίες στο car και οι κάτοχοι scooter Yamaha είναι μια ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ μόνοι τους. Σε περιγραφή είχα διαβάσει "δεν το έχει δει ο ήλιος" , "δεν το έχει ακουμπήσει η βροχή" , "δεν έχει κάτσει σε πλαϊνό σταντ". Και το κορυφαίο , "πλύσιμο ΜΟΝΟ στο χέρι με ΕΙΔΙΚΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ"...

Και επειδή μιλούσαμε για scooter , έφυγα ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ...

Kepler Fun
25/07/2020, 20:50
Το tmax και τα ομοιά του είναι υβρίδια που μοιάζουν αλλά δεν είναι 100% σκούτερ και φυσικά απέχουν παρασάγγες από μοτοσυκλέτες.
Το ότι έχουν γκάζι είναι ένας μύθος. Στρίβουν ικανοποιητικά εφόσον ο αναβάτης δεν φοβάται την θέση οδήγησης που είναι κάτι ανάμεσα cruiser και πολυθρόνα με τροχούς.

Είναι μηχανικά πολύπλοκα λόγω του ιδιαίτερου σχήματος, δύσκολα στην συντήρηση και κατ' επέκταση ακριβά.

Είναι εφεύρημα του marketing που βρήκε χώρο στον ευκατάστατο οδηγό scooter που θέλει το κάτι παραπάνω.

rainmike
25/07/2020, 21:08
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το καλύτερο είναι ένα t50 με καφάσι πίσω.
Τώρα βέβαια που θα βρεις t50 μανίσιο και με χαρτιά είναι αλλουνου παππά ευαγγέλιο.

g_m900
25/07/2020, 21:21
Sym TL465

Με 7500 περνεις κατι παρεμφερές... Πιο οικονομικη συντήρηση και καλυυερο παιξιμο σε επιδοσεις ελεω γραναζωματος απο την υπαρξη αλυσιδας αντι ιμαντα.
Το ειδα σε φιλο μου και ειναι πααααααρα πολυ καλο σε πρωτη ματια.
Δεν το ανοιξα γιατι το εστρωνε.
Απλα Tmax ειναι υπερτιμημενα και διπλασια τιμη.

karateo
26/07/2020, 10:34
Sym TL465

Με 7500 περνεις κατι παρεμφερές... Πιο οικονομικη συντήρηση και καλυυερο παιξιμο σε επιδοσεις ελεω γραναζωματος απο την υπαρξη αλυσιδας αντι ιμαντα.
Το ειδα σε φιλο μου και ειναι πααααααρα πολυ καλο σε πρωτη ματια.
Δεν το ανοιξα γιατι το εστρωνε.
Απλα Tmax ειναι υπερτιμημενα και διπλασια τιμη.

Επειδή με τη sym δεν τα πάω καλά, θα προτιμούσα αυτό
https://www.kymco.gr/product/ak-550i-abs-n%ce%bf%ce%bfdoe-e4/#texa

αλλά και πάλι δεν τα πάω καλά με τα σκούτερ καναπέδες οπότε προσωπικά και δώρο να μου το έκαναν θα το άλλαζα με κανένα versys/tracer!

Parkaki
26/07/2020, 14:44
Επειδή με τη sym δεν τα πάω καλά, θα προτιμούσα αυτό
https://www.kymco.gr/product/ak-550i-abs-n%ce%bf%ce%bfdoe-e4/#texa

αλλά και πάλι δεν τα πάω καλά με τα σκούτερ καναπέδες οπότε προσωπικά και δώρο να μου το έκαναν θα το άλλαζα με κανένα versys/tracer!

Αυτα τα μοντελα της sym/kymco λεει οτι εχουν περισσοτερα αλογα απ το tmax, αποδιδουν και στο δρομο καλυτερα; Μιση τιμη απο οτι βλεπω, υστερουν καπου;

Volpad
26/07/2020, 14:51
Σε σχέση με το tmax, υστερούν στην καφετέρια.

Parkaki
26/07/2020, 15:23
Σε σχέση με το tmax, υστερούν στην καφετέρια.

κλαμα !

Κοιτα, αμα ηταν να παρω μεγαλο σκουτερ για μουρη μαλλον θα επελεγα το aprilia 850, πανεμορφο και μουρλογκαζο για σκουτερ.. Το εχει ενας τρελος 2 μαγαζια πιο πανω απο κει που δουλευω, δε παει ευθεια, μονο μπαντες..

TKM
01/08/2020, 12:42
Οδήγησα το KYMCO AK 550 σε test ride... πύραυλος είναι για το είδος του, διαστημόπλοιο. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι είναι δυνατόν να χρειάζεται κάποιος κάτι περισσότερο σε σκούτερ. Το μόνο που με χάλασε ήταν η ζελατίνα, η οποία μου έριχνε τον αέρα κατευθείαν στο πρόσωπο - ίσως όμως αν τη ρύθμιζα στην άλλη θέση να μη συνέβαινε αυτό.

STF
01/08/2020, 13:28
Sym TL465

Με 7500 περνεις κατι παρεμφερές... Πιο οικονομικη συντήρηση και καλυυερο παιξιμο σε επιδοσεις ελεω γραναζωματος απο την υπαρξη αλυσιδας αντι ιμαντα.
Το ειδα σε φιλο μου και ειναι πααααααρα πολυ καλο σε πρωτη ματια.
Δεν το ανοιξα γιατι το εστρωνε.
Απλα Tmax ειναι υπερτιμημενα και διπλασια τιμη.

Τον ρώτησες πόσο καίει; Καίει πολύ!

g_m900
01/08/2020, 15:13
Τον ρώτησες πόσο καίει; Καίει πολύ!

To στρωνει ακομα. Οποτε δεν υπαρχει αξοπιστη μετρηση ακομα

STF
01/08/2020, 15:16
To στρωνει ακομα. Οποτε δεν υπαρχει αξοπιστη μετρηση ακομα

Επειδή το έχει φίλος μου φαρμακοποιός, στο στρώσιμο και αυτός.... και "τσούζει" από τώρα αρκετά (έχει φάει ήττα με αυτό). Λες να έχουμε κοινό φίλο; Είναι από τα πρώτα που αγοράστηκαν.

νεοσσός
01/08/2020, 15:47
Του βγήκε φαρμακείο το μηχανάκι. :lol:

STF
01/08/2020, 15:48
Του βγήκε φαρμακείο το μηχανάκι. :lol:

:lol: Φαρμάκι θα έλεγα, πιο σωστά!

Parkaki
01/08/2020, 16:27
Η καταναλωση ειναι το λιγοτερο πιστευω που πρεπει να σε ενδιαφερει σε τετοιο μηχανακι. Αμα θες οικονομια παιρνεις pcx οχι 550 κυβικα σκουτερ. Και γω ενα ρανερ που φτιαχνω το μετρησα τις προαλλες μου εκαψε 3 ευρω στα 30 χιλιομετρα με απαλο χερι.. δεν ειναι ολα τα μηχανακια για οικονομια..

STF
01/08/2020, 16:42
Προσωπικά δε συμφωνώ, σε καθημερινό μηχανάκι που μπορεί να κάνεις από 60 μέχρι και 100 χλμ καθημερινά η κατανάλωση με ενδιαφέρει μεταξύ παρόμοιων επιλογών που πιθανόν έχω. Αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη που είναι σωστή για εμένα.

Parkaki
01/08/2020, 16:48
Προσωπικά δε συμφωνώ, σε καθημερινό μηχανάκι που μπορεί να κάνεις από 60 μέχρι και 100 χλμ καθημερινά η κατανάλωση με ενδιαφέρει μεταξύ παρόμοιων επιλογών που πιθανόν έχω. Αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη που είναι σωστή για εμένα.

Δε διαφωνω, απλα λεω οτι αν αντεχει η τσεπη καθημερινο 550αρη τοτε πρεπει να εισαι ετοιμος να δινεις λεφτα σε ζινες.. Τωρα το οτι θα κοιταξεις ποιο αναμεσα απο τις 3-4 πχ επιλογες ειναι πιο οικονομικο σε καταναλωση αυτο εννοειται.. δεν ειμαστε μαζοχες! Απλα οταν αγοραζουμε κατι που δεν ειναι φτιαγμενο για οικονομια δε γινεται να περιμενουμε καταναλωσεις 3 και 4 λιτρα.. Για αυτο υπαρχουν και τα 125-200 σκουτερ/παπια που θα σε πανε τα 60χμ χωρις να δωσεις ενα σωρο λεφτα σε καυσιμα..

STF
01/08/2020, 17:04
Δε διαφωνω, απλα λεω οτι αν αντεχει η τσεπη καθημερινο 550αρη τοτε πρεπει να εισαι ετοιμος να δινεις λεφτα σε ζινες.. Τωρα το οτι θα κοιταξεις ποιο αναμεσα απο τις 3-4 πχ επιλογες ειναι πιο οικονομικο σε καταναλωση αυτο εννοειται.. δεν ειμαστε μαζοχες! Απλα οταν αγοραζουμε κατι που δεν ειναι φτιαγμενο για οικονομια δε γινεται να περιμενουμε καταναλωσεις 3 και 4 λιτρα.. Για αυτο υπαρχουν και τα 125-200 σκουτερ/παπια που θα σε πανε τα 60χμ χωρις να δωσεις ενα σωρο λεφτα σε καυσιμα..

Δεκτόν έτσι όπως το θέτεις.

karateo
01/08/2020, 17:32
Όταν λέτε καίει πολύ τί εννοείται?
Εδώ βλέπω απο έναν με μπόλικα χιλιόμετρα και είναι περίπου στα 5Λ/100χλμ το οποίο το θεωρώ λογικό για το συγκεκριμένο τύπο δίκυκλου. (μήν πώ πολύ καλό!)
https://www.spritmonitor.de/en/detail/971310.html

Μήπως επειδή είναι στο στρώσιμο?

Δε ξέρω τί έχω πάθει στο ΜΤ-07 μου και φέτος (πέρασα τα 10.000χλμ) βλέπω πολύ χαμηλές καταναλώσεις που πλέον δεν θεωρώ ότι ο νεοσσός πίνει xanax και μετά ανεβαίνει!
Είμαι 0.5λίτρα/100χλμ κάτω στη μέση κατανάλωση των τελευταίων 5.000χλμ.

STF
01/08/2020, 17:40
Όταν λέτε καίει πολύ τί εννοείται?
Εδώ βλέπω απο έναν με μπόλικα χιλιόμετρα και είναι περίπου στα 5Λ/100χλμ το οποίο το θεωρώ λογικό για το συγκεκριμένο τύπο δίκυκλου. (μήν πώ πολύ καλό!)
https://www.spritmonitor.de/en/detail/971310.html

Μήπως επειδή είναι στο στρώσιμο?

Δε ξέρω τί έχω πάθει στο ΜΤ-07 μου και φέτος (πέρασα τα 10.000χλμ) βλέπω πολύ χαμηλές καταναλώσεις που πλέον δεν θεωρώ ότι ο νεοσσός πίνει xanax και μετά ανεβαίνει!
Είμαι 0.5λίτρα/100χλμ κάτω στη μέση κατανάλωση των τελευταίων 5.000χλμ.

Κατ' αρχάς μιλάμε για το SYM TL500, και εννοώ καταναλώσεις των 7-8Lt/100km με απλή οδήγηση, πιο απλή... κοιμάσαι.

karateo
01/08/2020, 17:57
Κατ' αρχάς μιλάμε για το SYM TL500, και εννοώ καταναλώσεις των 7-8Lt/100km με απλή οδήγηση, πιο απλή... κοιμάσαι.

Λάθος μου. Μπερδεύτηκα με τις παραθέσεις παραπάνω.

Γίνεται να καταναλώνει τόσο?
Η συμ λέει
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 4.2 lit/100km (EURO4)



Πού την πηγαίνει τη βενζίνη? Μήπως φταίει το στρώσιμο?

ΥΓ.
ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ 12.5 L
Δηλαδή δε βγάζει καν 200χιλιόμετρα?

ΥΓ2

Πρακτικολόγιο

Υπάρχουν πολλές πρακτικές πλευρές που θα πρέπει να μελετήσουμε πιο προσεκτικά όταν με το καλό θα έρθει στην Ελλάδα το Maxsym TL για πλήρη δοκιμή. Για παράδειγμα, στην Πορτογαλία δεν είχαμε την ευκαιρία να δούμε κάτι σχετικό με την κατανάλωσή του, καθώς στα όργανα υπάρχει μόνο ένδειξη στιγμιαίας και όχι μέσης κατανάλωσης καυσίμου. Ένα μέσος όρος από παρατηρήσεις μας βγάζει μια τιμή γύρω στα 5 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα, αλλά σε καμιά περίπτωση δε θεωρείται αξιόπιστη μέτρηση από μια βόλτα με τιμές στιγμιαίας κατανάλωσης που κρατήσαμε από μνήμης.

Για την ιστορία πάντως, να αναφέρω πως μετά τη βόλτα των περίπου 100 χιλιομέτρων ο δείκτης βενζίνης είχε απωλέσει δύο από τις πέντε γραμμές του, δείγμα πως η αυτονομία του θα ξεπερνά εύκολα τα 200 χιλιόμετρα σε ανοικτό δρόμο.
https://www.bikeit.gr/scooter-papia-sym/item/21598-test-sym-maxsym-tl-2020-apostoli-portogalia



Η κατανάλωση που καταγράφτηκε στη δοκιμή μας ήταν 5,8lt/100km μέσα στην πόλη, 4,3lt/100km σε επαρχιακούς δρόμους και 5,3 λίτρα στα 100km στο ταξίδι. Οπότε υπολογίστε μια μέση κατανάλωση στα 5,2 lt, και συνεπώς η μέση αυτονομία από το ντεπόζιτο των 12,5 λίτρων φτάνει τα 240 χιλιόμετρα.
https://scooternet.gr/%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82/sym-maxsym-tl-%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AE/

STF
01/08/2020, 18:01
Λάθος μου. Μπερδεύτηκα με τις παραθέσεις παραπάνω.

Γίνεται να καταναλώνει τόσο?
Η συμ λέει
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 4.2 lit/100km (EURO4)



Πού την πηγαίνει τη βενζίνη? Μήπως φταίει το στρώσιμο?

ΥΓ.
ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ 12.5 L
Δηλαδή δε βγάζει καν 200χιλιόμετρα?

Ακριβώς αυτό μου έχει πει, ότιδεν βγάζει 200χλμ. Παίζει να φταίει και το στρώσιμο αν και η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη.
Επίσης να πω, πως βασίζομαι στα λεγόμενα του. Σοβαρό παιδί είναι, μόνο από άγνοια υπολογισμού θα έλεγα πως μπορεί να μου πει "ψέματα".

karateo
01/08/2020, 18:10
Ακριβώς αυτό μου έχει πει, ότιδεν βγάζει 200χλμ. Παίζει να φταίει και το στρώσιμο αν και η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη.
Επίσης να πω, πως βασίζομαι στα λεγόμενα του. Σοβαρό παιδί είναι, μόνο από άγνοια υπολογισμού θα έλεγα πως μπορεί να μου πει "ψέματα".

Ας βάλει κανένα πρόγραμμα υπολογισμού να μήν υπολογίζει ανα γέμισμα αλλά ανα πολλά γεμίσματα που μικραίνει το λάθος.
Αν η διαφορά επιμένει καλά ξεμπερδέματα.
Η διαφορά είναι τεράστια και κάτι δεν πάει καλά.


πχ. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kajda.fuelio&hl=el

Looter
01/08/2020, 19:52
Το TL καίει στο χαλαρό 5lt/100km , το έχει γνωστός μου ο οποιος κοντεύει τα 10.000km.

Κάποιος που θέλει αποκλειστικά σκούτερ , του αρέσει το Τ-Max αλλα δε θέλει ή δε μπορεί να δώσει τα παραπάνω να το πάρει στρέφεται σε αυτό. Και για αυτά που πληρώνεις είναι τίμιο σε σύγκριση με το T-Max.

Η κατανάλωση όμως για scooter είναι μεγάλη. Με βασικό κριτήριο την κατανάλωση πας και παίρνεις το NC750X αν δε σου βγαίνουν για integra ή X-ADV.

Προσωπικά ποτε δεν κατάλαβα γιατί κάποιος δίνει τόσα λεφτά για σκούτερ που καίει πολλά και δεν είναι και Ιαπωνικό. Μιλάμε για δίκυκλα με βασική χρήση το commute.

Βέβαια περί ορεξεος...

basilis_k6
01/08/2020, 20:02
Το TL καίει στο χαλαρό 5lt/100km , το έχει γνωστός μου ο οποιος κοντεύει τα 10.000km.

Κάποιος που θέλει αποκλειστικά σκούτερ , του αρέσει το Τ-Max αλλα δε θέλει ή δε μπορεί να δώσει τα παραπάνω να το πάρει στρέφεται σε αυτό. Και για αυτά που πληρώνεις είναι τίμιο σε σύγκριση με το T-Max.

Η κατανάλωση όμως για scooter είναι μεγάλη. Με βασικό κριτήριο την κατανάλωση πας και παίρνεις το NC750X αν δε σου βγαίνουν για integra ή X-ADV.

Προσωπικά ποτε δεν κατάλαβα γιατί κάποιος δίνει τόσα λεφτά για σκούτερ που καίει πολλά και δεν είναι και Ιαπωνικό. Μιλάμε για δίκυκλα με βασική χρήση το commute.

Βέβαια περί ορεξεος...

πάντως οι πωλήσεις του xadv σε σχέση με τα λεφτα που ζητάει ειναι πολύ ψηλά. Ομορφο βέβαια, δεν ειναι το κλασσικο σκούτερ σχημα, ωραια χρώματα, Honda... αλλα και 13 χηνες?

Parkaki
01/08/2020, 20:10
Το TL καίει στο χαλαρό 5lt/100km , το έχει γνωστός μου ο οποιος κοντεύει τα 10.000km.

Κάποιος που θέλει αποκλειστικά σκούτερ , του αρέσει το Τ-Max αλλα δε θέλει ή δε μπορεί να δώσει τα παραπάνω να το πάρει στρέφεται σε αυτό. Και για αυτά που πληρώνεις είναι τίμιο σε σύγκριση με το T-Max.

Η κατανάλωση όμως για scooter είναι μεγάλη. Με βασικό κριτήριο την κατανάλωση πας και παίρνεις το NC750X αν δε σου βγαίνουν για integra ή X-ADV.

Προσωπικά ποτε δεν κατάλαβα γιατί κάποιος δίνει τόσα λεφτά για σκούτερ που καίει πολλά και δεν είναι και Ιαπωνικό. Μιλάμε για δίκυκλα με βασική χρήση το commute.

Βέβαια περί ορεξεος...


Τι εννοεις ειναι μεγαλη; Εγω με 150αρη της πιατζιο 6/100 εντως εκαιγα (4τ). Αμα καιει τοσο μια χαρα ειναι!

karateo
01/08/2020, 20:12
Τι εννοεις ειναι μεγαλη; Εγω με 150αρη της πιατζιο 6/100 εντως εκαιγα (4τ). Αμα καιει τοσο μια χαρα ειναι!

sh300 μέγιστη (είχα έρθει Αθήνα Χειμώνα) είχα 4.3 και πάνω απο 4.5 δεν καίνε με τίποτα εκτός αν έχουν πρόβλημα

Looter
01/08/2020, 21:04
Τι εννοεις ειναι μεγαλη; Εγω με 150αρη της πιατζιο 6/100 εντως εκαιγα (4τ). Αμα καιει τοσο μια χαρα ειναι!

Forza 300 , ίδιος κινητήρας με το SH που γράφει και το παιδί από πάνω. Είμαι 88 κιλά και έχω και τη μπαγαζιερα. Έχω κάνει 4.200km από αρχές Μαρτίου , όλα Αθήνα και η μέση κατανάλωση που έχω είναι 3.2l/100km

Ανά γέμισμα που το βλέπω στο trip control καίω από 3.0 μέχρι 3.4

Βάλε τα σε βάθος χρόνου και θα καταλάβεις πόσο πολύ είναι το 5 ή το 6 για σκούτερ πόλης όταν ένα 750αρι ΝC750Χ με 55 άλογα καίει λιγότερα..

basilis_k6
01/08/2020, 21:15
Forza 300 , ίδιος κινητήρας με το SH που γράφει και το παιδί από πάνω. Είμαι 88 κιλά και έχω και τη μπαγαζιερα. Έχω κάνει 4.200km από αρχές Μαρτίου , όλα Αθήνα και η μέση κατανάλωση που έχω είναι 3.2l/100km

Ανά γέμισμα που το βλέπω στο trip control καίω από 3.0 μέχρι 3.4

Βάλε τα σε βάθος χρόνου και θα καταλάβεις πόσο πολύ είναι το 5 ή το 6 για σκούτερ πόλης όταν ένα 750αρι ΝC750Χ με 55 άλογα καίει λιγότερα..

συνηθως τα μηχανάκια τα οδηγάνε άνθρωποι που θέλουν να γουσταρουν στο δρομο και οι αποκλίσεις κατανάλωσης ειναι μικρες. στα σκουτερ ομως καποιοι οδηγάνε σαν να ειναι πανω σε μηχανή ενω άλλοι σαν να ειναι πανω σε ηλεκτρικο πατινι. εκει οι διαφορες ειναι μεγάλες. εγω με σκούτερ που έπρεπε να βλέπει 3,5λ έβλεπα ΠΑΝΤΑ 4,5. Αν εισαι χαλαρος και δεν γκαζώνεις λες και κανεις κοντρα με τα ντελίβερι της γειτονιας βλέπεις πολύ χαμηλές καταναλώσεις.

panavour
01/08/2020, 21:15
πάντως οι πωλήσεις του xadv σε σχέση με τα λεφτα που ζητάει ειναι πολύ ψηλά. Ομορφο βέβαια, δεν ειναι το κλασσικο σκούτερ σχημα, ωραια χρώματα, Honda... αλλα και 13 χηνες?

λεφτα υπαρχουν που ειχε πει και ο ΠΑΠ και ειχαμε πεσει ολοι νατον φαμε:lol::lol::lol:

Looter
02/08/2020, 01:39
συνηθως τα μηχανάκια τα οδηγάνε άνθρωποι που θέλουν να γουσταρουν στο δρομο και οι αποκλίσεις κατανάλωσης ειναι μικρες. στα σκουτερ ομως καποιοι οδηγάνε σαν να ειναι πανω σε μηχανή ενω άλλοι σαν να ειναι πανω σε ηλεκτρικο πατινι. εκει οι διαφορες ειναι μεγάλες. εγω με σκούτερ που έπρεπε να βλέπει 3,5λ έβλεπα ΠΑΝΤΑ 4,5. Αν εισαι χαλαρος και δεν γκαζώνεις λες και κανεις κοντρα με τα ντελίβερι της γειτονιας βλέπεις πολύ χαμηλές καταναλώσεις.

Φίλε μου θα σου πω τη δίκη μου εμπειρία σαν νέος οδηγός από το Μάρτιο :

1. Δεν ανοίγω απότομα το γκάζι στις εκκινήσεις. Έχω σκοπό να κρατήσω το σκούτερ για χρόνια , το σέβομαι και δεν έχω καμία διάθεση να σκίσω τον κινητήρα των μόλις 300cc.

2. Δε θεωρώ ότι οδηγώ αργά όταν σχεδόν μόνιμα είμαι πάνω από τα όρια ταχύτητας. Όταν στην Κηφισίας πάω με 80-100 , στο ποτάμι με 90-110 ή στην Αττική οδό με 100-120.

3. Όταν βλέπω φανάρι που γίνεται κόκκινο μπροστά μου απλά πιάνω δεξιά λωρίδα και αφήνω το γκάζι.

4. Όταν κάποιος κολλάει από πίσω μου , τον αφήνω απλά να περάσει. Θα τον περάσω στο επόμενο φανάρι και αν μου κολλήσει ξανά θα τον αφήσω πάλι να περάσει...

Τα σκούτερ είναι μέσα μετακίνησης εντός πόλης και αν τα σέβεσαι θα κάνουν τα 2-3 πράγματα για τα οποία έχουν φτιαχτεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. Ένα από αυτά είναι και η χαμηλή κατανάλωση.

Για 1000km το μήνα χρήση , δηλαδή 12.000km το χρόνο κάποιος που καίει 2l/100km παραπάνω με μέση τιμή βενζίνης 1.45 ξοδεύει 350 ευρώ το χρόνο παραπάνω ΜΟΝΟ για βενζίνες.

Και δε μιλάμε για παπιά αλλά για μηχανές 300cc που μπορούν να σε μεταφέρουν εντός πόλης σβέλτα και με ασφάλεια.

Μου αρέσει ο κόσμος των μηχανών και ήδη έχω αρχίσει να ψάχνομαι και για μια μηχανή ευχαρίστησης. Δε θα με ένοιαζε πολύ η κατανάλωση σε αυτή καθώς δε θα έκανα πολλά χιλιόμετρα. Το ίδιο ισχύει και για τα service. Άλλο όμως να αγοράζεις ένα προϊόν με πρώτη προτεραιότητα την ευχαρίστηση σου και άλλο να αγοράζεις ένα προϊόν με βάση τις καθημερινές σου ανάγκες.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν καταλαβαίνω την ύπαρξη scooter όπως το T-Max που κοστίζουν όσο ένα καλό μεσαίο scooter και μια μεσαία μηχανή χωρίς να είναι κορυφαία σε ΚΑΝΕΝΑ τομέα..

Volpad
02/08/2020, 02:51
Ο λόγος ύπαρξης του, είναι ότι υπάρχουν κάποιοι στους οποίους αρέσει αυτό το είδος σκούτερ, όπως εμένα και εσένα αρέσουν οι μεγάλες μηχανές.
Αν υπήρχαν μόνο πρακτικά δίτροχα, θα υπήρχαν μόνο πάπια μέχρι 125, σκούτερ μέχρι 300cc, ss, touring και enduro.

Όλες οι άλλες κατηγορίες δεν θα υπήρχαν...
Για παράδειγμα, γιατί να πάρει κανείς γυμνό 600αρι, ενώ θα κάνει την ίδια δουλειά με ένα σκούτερ 300αρι;
Γιατί του αρέσουν τα γυμνά είναι η απάντηση.
Παρόλα αυτά, τα γυμνά δεν είναι κορυφαία σε κανένα τομέα, όπως και τα μεγάλα σκούτερ.

karateo
02/08/2020, 08:42
Ο λόγος ύπαρξης του, είναι ότι υπάρχουν κάποιοι στους οποίους αρέσει αυτό το είδος σκούτερ, όπως εμένα και εσένα αρέσουν οι μεγάλες μηχανές.
Αν υπήρχαν μόνο πρακτικά δίτροχα, θα υπήρχαν μόνο πάπια μέχρι 125, σκούτερ μέχρι 300cc, ss, touring και enduro.

Όλες οι άλλες κατηγορίες δεν θα υπήρχαν...
Για παράδειγμα, γιατί να πάρει κανείς γυμνό 600αρι, ενώ θα κάνει την ίδια δουλειά με ένα σκούτερ 300αρι;
Γιατί του αρέσουν τα γυμνά είναι η απάντηση.
Παρόλα αυτά, τα γυμνά δεν είναι κορυφαία σε κανένα τομέα, όπως και τα μεγάλα σκούτερ.

Εγώ είμαι αυτός :D
3.5 μέση με το Sh300 χωρίς να το προσπαθώ. Ίσα ίσα επειδή το είχα βαρεθεί το έσκιζα κιόλας.
4.5 μέση με το ΜΤ-07 με τάση να πέφτει.

Μπούρδες δηλαδή (μιλάω μόνο για βενζίνες).
Και το γουστάρω να πάω βόλτα.

Το έχω σαν όχημα για τις καθημερινές μου ανάγκες και μου βγαίνει πολύ φθηνότερα απο το να κρατούσα και το ΣΗ και να έπαιρνα και ένα ΜΤ.
Τώρα ευχαριστιέμαι ΚΑΘΕ μέρα! Δεν περιμένω τη μία στο τόσο για να βγάλω τη μηχανή να πάω βόλτα.

Βάζω και τη βαλίτσα πίσω όταν έχω να μεταφέρω πράγματα και άντε γειά!
Λίγο το κάθισμα πρέπει να φτιάξω μάλλον το χειμώνα γιατί κουράζει μετά τη 1μιση ώρα και το πίσω χωρίς κάποια πετσέτα δεν αντέχεται (απο μένα) ούτε μισή ώρα.

Το Τ-μαξ ούτε εγώ βρίσκω λόγο ύπαρξης αφού πλέον αγοράζεις κούτα αμάξι στα τόσα λεφτά με ίδια ή και χαμηλότερη κατανάλωση.
Νομίζω ότι και η συντήρηση του είναι πανάκριβη.

STF
02/08/2020, 10:26
Το T-max είναι όντως υπερκοστολογημένο αλλά εκεί τελειώνει η κριτική του στο κόσμο των σκούτερ. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα.
Θα πας στη δουλειά σου με αυτό, ζεστά και με προστατευμένα πόδια από βροχή και κρύο και ατσαλάκωτος και με το ίδιο μέσο θα γυρίσεις την Ευρώπη άνετα. Δεν είμαι φίλος της κατηγορίας των mega-scooter αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορώ να αναγνωρίσω τα οφέλη που έχει για τους κατέχοντες. Ο τίτλος του βασιλιά των σκούτερ έχει βάσεις από πίσω του.
To X-adv είναι κάτι άλλο, εγώ δε θα το μπέρδευα με τη κατηγορία των σκούτερ. Εντελώς άλλη θέση οδήγησης, κινητήρας 100% μοτοσυκλετήσιος που δεν έχει τον χαρακτηριστικό τρόπο επιτάχυνσης των scooter, τιμόνι μοτοσυκλέτας. Είναι ένα υβρίδιο που αν το ακτινογραφήσεις έχει στοιχεία μοτοσυκλέτας κάτω από τα κουστούμια του. Είναι μια αιρετική μοτοσυκλέτα On/Off.
Έχω οδηγήσει και τα δυο. (το A-xdv εκτενέστερα, σε Εθνική, πόλη με κίνηση και σε χώμα).

Parking
02/08/2020, 10:31
ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

μην περιμένετε δηλαδή να κάνουν ότι και οι μοτοσυκλέτες, η φυσική δεν ανατρέπεται

STF
02/08/2020, 11:09
ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

μην περιμένετε δηλαδή να κάνουν ότι και οι μοτοσυκλέτες, η φυσική δεν ανατρέπεται

Αυτό δεν αναφέρθηκε πουθενά και από κανέναν στο παρόν θέμα. Ούτε από όσους βλέπουν φιλικά τα scouter, ούτε από αυτούς που το βλέπουν εχθρικά ως μέσο. Δεν απαντώ με σκοπό την αντιπαράθεση αλλά καταθέτω τη δική μου οπτική.

Να σταθώ σε αυτά που διαβάζω για το στυλάκι, το ύφος κτλ κατόχων T-MAX. Πρόκειται για μια συγκεκριμένη μερίδα ιδιοκτητών που για μένα δεν αξίζει να χαρακτηρίζει ένα μέσο και στο τέλος είναι και άδικο για όσους το έχουν γνωρίζοντας της ανάγκες τους και γιατί το πήραν. Το ίδιο συμβαίνει με διάφορες κατηγορίες μοτοσυκλετών. Τέτοια διαβάζω για όσους έχουν GS, TDM, TRACER 900, SS, KTM κτλ.

Υπάρχει πολύς κόσμος που τιμά το μέσο που έχει επιλέξει με σωστό τρόπο άσχετα από τις δικές μας προσωπικές επιλογές. Κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθουμε να ασχολούμαστε περισσότερο με τα καλώς κείμενα παρά με την εύκολη κριτική σε κάθε τι. Αναρωτιέμαι ποια ανάγκη σπρώχνει έναν κάτοχο SS μοτοσυκλέτας να ασχοληθεί κριτικά με ένα mega scooter; Και εγώ -όπως όλοι μας- έχω επιλέξει και έχω εξελιχθεί κυρίως μέσα από μια κατηγορία μοτοσυκλέτας. Όχι μόνο δε λειτουργώ επικριτικά για τις υπόλοιπες κατηγορίες αλλά αντιθέτως χαίρομαι με όσους προβάλλουν με όμορφο τρόπο τη χαρά τους, την εκμετάλλευση δυνατοτήτων των μοτοσυκλετών τους... θέλω να πω, η ποικιλία στα δίτροχα είναι όμορφο πράγμα και δε θα ασχοληθώ με τις κακές εξαιρέσεις μερικών κατόχων είτε αυτοί είναι πολλοί είτε λίγοι. Είναι εξαιρέσεις και ως τέτοιες πρέπει να τις αντιμετωπίζουμε για να υπερασπιστούμε τους σωστούς αναβάτες, από τη κατηγορία των scouter μέχρι τις Super Sport.

Τον πόλεμο μεταξύ οδηγών μηχανοκίνητων τροχοφόρων δεν τον υιοθετώ, όλα ανεξαιρέτως κρύβουν ομορφιά.

Kepler Fun
02/08/2020, 11:54
ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

μην περιμένετε δηλαδή να κάνουν ότι και οι μοτοσυκλέτες, η φυσική δεν ανατρέπεται

Για αυτό πέρνεις οικονομικό σκουτεράκι έως 200cc για την πόλη, super market κλπ. και για όλα τα άλλα έχεις μια μοτοσυκλέτα.

Η άσκηση έχει λυθεί εδώ και χρόνια.

Με τα χρήματα του tmax μπορείς να χεις και ακόμη μια bonus μοτοσυκλέτα για το βουνό.

RaGe_Raptor
02/08/2020, 13:12
Κατ' αρχάς μιλάμε για το SYM TL500, και εννοώ καταναλώσεις των 7-8Lt/100km με απλή οδήγηση, πιο απλή... κοιμάσαι.

Τόσα καίει το gsxr 1000!

katsar
02/08/2020, 13:28
Τον πόλεμο μεταξύ οδηγών μηχανοκίνητων τροχοφόρων δεν τον υιοθετώ, όλα ανεξαιρέτως κρύβουν ομορφιά.

Αυτό μόνο και δεν γράφω και εγώ το λογύδριο που μου ήρθε στο μυαλό . :wave2:
Αρκεί να έχεις αίσθηση του τι καβαλάς.

makis
02/08/2020, 13:37
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

makis
02/08/2020, 13:39
Σκούτερ πάνω από 200-300cc.......πεταμενα λεφτά..:yawn:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

Parkaki
02/08/2020, 13:40
Το υπερ αναλυσαμε παιδια! Ο καθενας ας οδηγαει οτι γουσταρει! Αμα δεν ηταν τοσο ακριβο εγω το τσιμπουσα ανετα το τ μαξ, μου αρεσει παρα πολυ η ανεση που προσφερει. Στο γκαζι υστερει παρα πολυ για τα λεφτα του οπως ειπα στο αρχικο ομως!