PDA

View Full Version : Οδηγηση παπιου 125cc με δίπλωμα 50cc



Kostasyamaha
25/07/2020, 16:54
Καλησπέρα στα μέλη του φορουμ. Είμαι 15 χρονών και σε κάτι μηνες γίνομαι 16. Με βάση το νομο μέχρι 16 χρονών βγάζεις διπλωμα για 50αρι. Ομως επειδη οι αποστάσεις που θέλω να κάνω είναι λιγο μεγαλες (30χλμ) ελεγα να οδηγω ενα 125αρι που εχω για να είμαι πιο ανετος. Να σημειώσω ότι μένω επαρχία αλλα πολυ κοντα στην πόλη που θέλω να πηγαινω υπάρχει χωριό με τμημα. Αν με σταματήσουν φορώντας κράνος και έχοντας τα σχετικά χαρτιά (εκτος απο ασφάλεια που δεν ισχύει για 50cc) τι πρόκειται να μου κάνουν εκτος απο πρόστιμο 200 ευρώ για ασφαλεια;

o_gavros
25/07/2020, 17:07
Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά ούτε και (θα έπρεπε να) σταματάνε οι ανησυχίες σου σε πιθανό έλεγχο της τροχαίας.
Αν κάνεις μια γύρα εδώ στα πολλά παρόμοια θέματα, θα διαπιστώσεις ότι γενικώς αποτρέπουμε με τις συμβουλες την οδήγηση οχήματος χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα.
Δεν είναι γιατί θέλουμε να σε/σας ξενερωσουμε.
Πολλοί οδηγούσαμε κάποτε έτσι.
Η φάση όμως εδώ και χρόνια έχει αλλάξει.
Δε θες να μπλέξεις.
Οπότε μη μπλέξεις :wave2:

Sebastian1980
26/07/2020, 09:56
Ένα πράγμα θα σου πω.
Χτυπα ξυλο έχεις ένα ατυχημα, φταίς δεν φταίς... την πλερωσες. Για να μην στο πω.. αλλιώς.
Ανασφάλιστο όχημα - χωρίς σωστό δίπλωμα. Άρα χωρίς πιστοποίηση ικανότητας οδήγησης οχήματος.
Κάνε υπομονή και οδηγα το 50αρη.
Και όταν με το καλό περασει ο καιρός βγάζεις το μεγαλυτερο δίπλωμα.
Να οδηγάς και να φοβάσαι κάθε περιπολικό που βλέπεις μην σε σταματήσει για έλεγχο;.Οχι φίλε.

bulmont
26/07/2020, 10:35
Oδηγώντας πενηντάρια ξεκινήσαμε οι περισσότεροι............

Kostasyamaha
27/07/2020, 16:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μαλλον το ξανασκεφτηκα. Παιρνω ένα 50αρι για μετακίνηση σε δουλειές και το πολύ πολύ εχω το 125αρι για βόλτες στο χωριό που ως γνωστόν οι νόμοι εκει είναι ανύπαρκτοι.

Επίσης οδηγώ μηχανακι και το πρώτο μου ήταν ένα mate 50αρι :]

typhoon
27/07/2020, 18:24
Χαχαχαχα όντως έχεις δίκιο. Στα χωριά είναι νόμοι είναι όντως "ανύπαρκτοι"..
Μέχρι να γίνει η στραβή κ να γίνουν "υπαρκτοί"
Εκεί τρως πουτσα που το μετανιώνεις για μια ζωή κ εσύ κ η οικογένεια σου (ναι επειδή είσαι ανήλικος ακόμη, την μαλακια σου την πληρώνει ο πατέρας κ η μάνα σου)

Αλλά έλα μωρέ σε σένα θα τύχει?

liospi
28/07/2020, 08:54
μου κάνει εντύπωση ότι τελευταία διαβάζω τέτοιου είδους μηνύματα (οδήγηση χωρίς δίπλωμα ή οδήγηση με δίπλωμα που δεν κάνει για τα κυβικά του δικύκλου κ.λπ.)
μπαίνοντας κάποιος πιτσιρικάς σε ένα φόρουμ για να ρωτήσει τι πρέπει και τι δεν πρέπει (και καλά κάνει) είναι επειδή το έχει συζητήσει πρώτα με τους δικούς του και θέλει μια δεύτερη γνώμη; δεν το έχει συζητήσει καθόλου; και εάν το έχει συζητήσει και εδώ του λένε άλλα θα πάρει ένα μηχανάκι να κόβει βόλτες χωρίς να έχει τα απαραίτητα έγγραφα; εγώ στην ηλικία σου (επειδή μεγάλωσα επαρχία και με πατέρα μοτοσικλετιστή) ούτε το αγροτικό από το πάρκινγκ δεν με άφηνε να βγάλω πριν πάρω δίπλωμα και ας του ζάλιζα τα παπάρια. τότε τσαντίλα, τώρα στα 42 μου, με δύο παιδιά, που το σκέφτομαι και λίγα έκανε...

Acacius
28/07/2020, 10:42
Είναι δύσκολο για έναν καυλωμένο, απερίσκεπτο 16χρονο να καταλάβει ότι ξέρουμε ακριβώς πώς είναι να είσαι καυλωμένος, απερίσκεπτος 16χρονος και απλά θέλουμε να αποφύγει έναν κίνδυνο που εμείς (σε πιο εύκολες εποχές) αγνοήσαμε.

contes di Zante
28/07/2020, 11:24
Πελάτης μου πλήρωσε συγχωριανό που τον χτύπησε ο γιός του χωρίς να τον καλύπτει το ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ μηχανάκι του (λόγω ηλικίας και κυβκών) γύρω στα 10.000€....μόνο και μόνο να μην μπλέξει ο γιός του

Swoozm8
29/07/2020, 14:35
αν δεν κανεις μαγκουριές και έχεις κράνος/δίπλωμά για 50ρι αν σε σταματησουν υπάρχει πιθανότητα να σε αφήσει να φύγεις άλλα ΑΝ γίνει ατύχημά πολύ άπλα την γαμήσεις...

Επειδή είμαι στην ίδια κατάστασή με εσένα και σε νιώθω θα σου πρότεινα ένα δίχρονο 50ρι ( aprilia sx/rx , derbi senda, derbi gpr , gilera gsm ) τελική θα δεις στα 80 πάνω κάτω και με ένα πιστόνι , carb και εξάτμισή μπορεις να φτάσεις εύκολα τα 12αλογάκια και τελικη 110 με κοντο γραναζομα, ολα αυτα με μαμά στρόφαλο αν εχει το derbi EURO 3 μοτερ.

Kostasyamaha
29/07/2020, 22:36
μου κάνει εντύπωση ότι τελευταία διαβάζω τέτοιου είδους μηνύματα (οδήγηση χωρίς δίπλωμα ή οδήγηση με δίπλωμα που δεν κάνει για τα κυβικά του δικύκλου κ.λπ.)
μπαίνοντας κάποιος πιτσιρικάς σε ένα φόρουμ για να ρωτήσει τι πρέπει και τι δεν πρέπει (και καλά κάνει) είναι επειδή το έχει συζητήσει πρώτα με τους δικούς του και θέλει μια δεύτερη γνώμη; δεν το έχει συζητήσει καθόλου; και εάν το έχει συζητήσει και εδώ του λένε άλλα θα πάρει ένα μηχανάκι να κόβει βόλτες χωρίς να έχει τα απαραίτητα έγγραφα; εγώ στην ηλικία σου (επειδή μεγάλωσα επαρχία και με πατέρα μοτοσικλετιστή) ούτε το αγροτικό από το πάρκινγκ δεν με άφηνε να βγάλω πριν πάρω δίπλωμα και ας του ζάλιζα τα παπάρια. τότε τσαντίλα, τώρα στα 42 μου, με δύο παιδιά, που το σκέφτομαι και λίγα έκανε...

Φυσικά το έχω συζητήσει με τους γονείς μου απλα θελω ενα μέσο για να πηγαίνω σε φροντιστηρια κλπ γιατι η απόσταση είναι λιγο μεγάλη και οι γονείς μου είναι δύσκολο να με πηγαίνουν

Kostasyamaha
29/07/2020, 22:41
αν δεν κανεις μαγκουριές και έχεις κράνος/δίπλωμά για 50ρι αν σε σταματησουν υπάρχει πιθανότητα να σε αφήσει να φύγεις άλλα ΑΝ γίνει ατύχημά πολύ άπλα την γαμήσεις...

Επειδή είμαι στην ίδια κατάστασή με εσένα και σε νιώθω θα σου πρότεινα ένα δίχρονο 50ρι ( aprilia sx/rx , derbi senda, derbi gpr , gilera gsm ) τελική θα δεις στα 80 πάνω κάτω και με ένα πιστόνι , carb και εξάτμισή μπορεις να φτάσεις εύκολα τα 12αλογάκια και τελικη 110 με κοντο γραναζομα, ολα αυτα με μαμά στρόφαλο αν εχει το derbi EURO 3 μοτερ.

Αυτό πιστεύω και εγώ αν πετύχεις καλο μπάτσο αλλα αν όχι την πηδηξες.

Επίσης θα προτιμούσα καποιο τετράχρονο διότι απο οτι ξέρω τα διχρονο είναι πολύ καταλανωτικα

Bowleno
30/07/2020, 06:45
Αυτό πιστεύω και εγώ αν πετύχεις καλο μπάτσο αλλα αν όχι την πηδηξες.

Επίσης θα προτιμούσα καποιο τετράχρονο διότι απο οτι ξέρω τα διχρονο είναι πολύ καταλανωτικα

Ρε παλικάρι μου καλό.... Αυτό κατάλαβες από αυτά που σου λένε πιο πάνω; Το πρόβλημα δεν είναι ο καλός η κακός μπάτσος.... Δεν είναι ο έλεγχος η μη έλεγχος....
Το προβλήμα είναι αν εκεί που πηγαίνεις ανέμελα και άνετα στο χωριό σου, σου την βγει ο μπάρμπας συγχωριανός και γίνει η στραβή, θα την πληρώσει ΟΛΟ το σπίτι σου τόσο οικονομικά όσο και ποινικά! Οικονομικά διότι ο μπάρμπας (εγώ τουλάχιστον, αυτό θα έκανα) θα απαιτήσει μέχρι και το λερωμένο σωβρακο να του πάρεις καινούργιο και ποινικά για τους γονείς σου για αμέλεια εποπτείας ανηλίκου... Το έπιασες τώρα; Σκέψου λίγο.... Αξίζει;

Bowleno
30/07/2020, 06:52
Και μιας και το έφερε η κουβέντα... Έχω έναν ανηψιό 22 χρονών βόδι που κυκλοφορεί με παπί χωρίς δίπλωμα γιατί δεν θέλει να δώσει τα χρωστούμενα στην σχολή οδηγών (κάπου ένα 200αρι) και προτιμά να τα τρώει στα μπαράκια κάθε βράδυ. Παρά τις παραινέσεις και νουθεσίες μου, δεν....ο πατέρας του από την άλλη, πέρα βρέχει, λέει μεγάλο παιδί είναι ας κάνει ότι θέλει. Πώς του βάζουμε μυαλό ρε παιδιά; Είναι κρίμα.....

typhoon
30/07/2020, 12:34
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αφού θέλεις να ασχοληθείς γιατί δεν τον "δίνεις" στο τοπικό αστυνόμο, ίσως κ με παραίνεση να τον σκίσει, να τον τσιμπήσει επί σκοπού κ να τον γράψει.
Καταλαβαίνω ότι ακούγεται λίγο άσχημο ολο αυτό. Ο Έλλην όμως δυσκολευεται να κατανοήσει βασικά πράγματα με το καλό...αφετέρου η ίδια κατάληξη θα είναι σε περίπτωση κακιάς ώρας κ πιθανότατα πολύ παραπάνω από ένα απλό δικαστήριο για στέρηση διπλώματος.

katsar
30/07/2020, 12:46
Τώρα αν σου πω ότι έχω φίλο με ....Varadero χωρίς δίπλωμα,φορτώνει τις βαλιτσάρες του, φοράει πάντα κράνος-παντελόνια κτλ βέβαια και γυρνάει όλη την Ελλάδα σαν να μην τρέχει μια που λένε;
Θα πει κάποιος ε οκ ,τι να το κάνει ,θα του μάθουν να οδηγάει; Δεν πάει έτσι όμως.
Δυστυχώς έχει και τέτοιους.
:plaf::redcard:

Bowleno
30/07/2020, 14:24
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αφού θέλεις να ασχοληθείς γιατί δεν τον "δίνεις" στο τοπικό αστυνόμο, ίσως κ με παραίνεση να τον σκίσει, να τον τσιμπήσει επί σκοπού κ να τον γράψει.
Καταλαβαίνω ότι ακούγεται λίγο άσχημο ολο αυτό. Ο Έλλην όμως δυσκολευεται να κατανοήσει βασικά πράγματα με το καλό...αφετέρου η ίδια κατάληξη θα είναι σε περίπτωση κακιάς ώρας κ πιθανότατα πολύ παραπάνω από ένα απλό δικαστήριο για στέρηση διπλώματος.

Μου βάζεις ιδέες.... Κοίτα, προκειμένου να τον προστατέψω και αυτό είμαι ικανός να κάνω.

STF
30/07/2020, 15:26
Αληθινή ιστορία από επαρχία του Ν. Λέσβου....

Σε μια από τις τουριστικότερες περιοχές του νησιού βρέθηκα Αύγουστο για διακοπές. Πηγαίνω συχνά, κάθε 2ο ή 3ο έτος θα κάνω τις διακοπές μου εκεί. Έχω πολλούς φίλους εκεί, φίλους που αναπτύξαμε ισχυρούς δεσμούς από τα χρόνια της νεότητας. Ένας εκ των φίλων μου είναι αστυνομικός. Κάποτε ανοίξαμε μια συζήτηση για τη παραβατικότητα, την απουσία διπλώματος, την απουσία κράνους. Σε μικρές περιοχές όπου όλοι είναι με έναν τρόπο γνωστοί μεταξύ τους το φαινόμενο είναι πιο συχνό, υπάρχει μια κοινωνική αδυναμία να εφαρμοστεί ο νόμος καθώς όλοι είναι αλληλο-εξαρτώμενοι και ζουν κυριολεκτικά "μαζί". Μου εξιστορήθηκε μια ιστορία που είχε τραγική κατάληξη.

Ένας πιτσιρικάς είχε ένα παπί. Είχε παπί αλλά δεν είχε δίπλωμα. Οδηγούσε αρκετά επικίνδυνα και φυσικά δεν έπαιρνε ούτε προσωπικά μέτρα ασφάλειας. Κάποια στιγμή ο φίλος μου ο Κ... έπιασε τον πατέρα του και του έκανε τις σχετικές παρατηρήσεις για το γιο του, εξηγώντας του ότι για το καλό του αν δεν συμμορφωθεί θα πράξει τα δέοντα. Ο πατέρας απάντησε επιθετικά, λίγο-πολύ του είπε πως καλό θα είναι οι αστυνομικοί να ασχολούνται με τους εμπόρους ναρκωτικών και να μην ασχολούνται με το γιο του που παρά τη παραβατική χρήση του παπιού είναι εξαιρετικός οδηγός...
Λίγους μήνες μετά ο πιτσιρικάς αυτός σκοτώθηκε. Ο Κ.... διασταυρώθηκε στο δρόμο με το πατέρα του νεκρού παιδιού ο οποίος συνοδευόταν από τον αδερφό του (και θείο του νεκρού παιδιού) και σταμάτησε να τον συλλυπηθεί. Αυτή τη φορά την επίθεση την έκανε ο θείος του παιδιού... "αν κάνατε σωστά τη δουλειά σας ο μικρός δε θα είχε σκοτωθεί". Τα βλέμματα του Κ... και του πατέρα διασταυρώθηκαν όμως δεν βγήκε λέξη από κανένα στόμα. Ο πατέρας έσκυψε το κεφάλι και μαζί με τον αδερφό του απομακρύνθηκαν.

Η ιστορία δεν ταιριάζει ακριβώς με τα ερωτήματα, τα αποτελέσματα και τα συμπεράσματα στα οποία θέλουμε να οδηγήσουμε το νεαρό φίλο μας Kostasyamaha. Όμως τα διπλώματα για κάποιον λόγο υπάρχουν, ακόμη και αν η εκπαίδευση είναι ελλιπέστατη σε σχέση με το τι αντιμετωπίζεις όταν βγαίνεις στους δρόμους, θα πρέπει να είναι επιδίωξη "του/μας" να μάθουμε ότι καλύτερο μπορούμε γύρω από την ασφαλή οδήγηση αλλά αφού πρώτα είμαστε κατοχυρωμένοι και τυπικά.

Για αυτό θα σε παρακαλέσω αγαπητέ Kostasyamaha πάρε ότι καλύτερο μπορείς στα 50 κυβικά, συνήθως αυτά τα δίχρονα μπορεί να είναι ταχύτερα αλλά έχουν και καλύτερα περιφερειακά όπως π.χ. φρένα. Το κόστος της βενζίνης δεν είναι τίποτα μπροστά στο κόστος μιας άσχημης στιγμής. Σκέψου πόσο υπέροχο θα ήταν αυτή να είναι μια επιλογή συνειδητή δική σου. Πόσο περισσότερο θα ευχαριστηθείς να διαφοροποιηθείς με ΔΙΚΗ ΣΟΥ απόφαση από τους υπόλοιπους της πιθανής παρέας που έχεις. Να φοράς κράνος, να φοράς μπουφάν, να γίνεις η "μεγάλη" μικρογραφία ενός ώριμου αλλά σύγχρονου μοτοσυκλετιστή.

Swoozm8
30/07/2020, 18:03
Ρε παλικάρι μου καλό.... Αυτό κατάλαβες από αυτά που σου λένε πιο πάνω; Το πρόβλημα δεν είναι ο καλός η κακός μπάτσος.... Δεν είναι ο έλεγχος η μη έλεγχος....
Το προβλήμα είναι αν εκεί που πηγαίνεις ανέμελα και άνετα στο χωριό σου, σου την βγει ο μπάρμπας συγχωριανός και γίνει η στραβή, θα την πληρώσει ΟΛΟ το σπίτι σου τόσο οικονομικά όσο και ποινικά! Οικονομικά διότι ο μπάρμπας (εγώ τουλάχιστον, αυτό θα έκανα) θα απαιτήσει μέχρι και το λερωμένο σωβρακο να του πάρεις καινούργιο και ποινικά για τους γονείς σου για αμέλεια εποπτείας ανηλίκου... Το έπιασες τώρα; Σκέψου λίγο.... Αξίζει;

Αυτό ακριβώς!

Kostasyamaha
30/07/2020, 21:38
Αληθινή ιστορία από επαρχία του Ν. Λέσβου....
Οδηγούσε αρκετά επικίνδυνα και φυσικά δεν έπαιρνε ούτε προσωπικά μέτρα ασφάλειας.

Για αυτό θα σε παρακαλέσω αγαπητέ Kostasyamaha πάρε ότι καλύτερο μπορείς στα 50 κυβικά, συνήθως αυτά τα δίχρονα μπορεί να είναι ταχύτερα αλλά έχουν και καλύτερα περιφερειακά όπως π.χ. φρένα. Το κόστος της βενζίνης δεν είναι τίποτα μπροστά στο κόστος μιας άσχημης στιγμής. Σκέψου πόσο υπέροχο θα ήταν αυτή να είναι μια επιλογή συνειδητή δική σου. Πόσο περισσότερο θα ευχαριστηθείς να διαφοροποιηθείς με ΔΙΚΗ ΣΟΥ απόφαση από τους υπόλοιπους της πιθανής παρέας που έχεις. Να φοράς κράνος, να φοράς μπουφάν, να γίνεις η "μεγάλη" μικρογραφία ενός ώριμου αλλά σύγχρονου μοτοσυκλετιστή.

Ευχαριστω για τον κοπο σου και κατανοω αυτο που θελεις να μου πεις. Φυσικά και θα έχω εξοπλισμό οταν οδηγαω και χωρίς τρέλες. Απλως ελεγα για κάτι λιγο πιο ανετο αλλα μαλλον θα πάω για 50αρι.

Kostasyamaha
30/07/2020, 21:53
Ρε παλικάρι μου καλό.... Αυτό κατάλαβες από αυτά που σου λένε πιο πάνω; Το πρόβλημα δεν είναι ο καλός η κακός μπάτσος.... Δεν είναι ο έλεγχος η μη έλεγχος....
Το προβλήμα είναι αν εκεί που πηγαίνεις ανέμελα και άνετα στο χωριό σου, σου την βγει ο μπάρμπας συγχωριανός και γίνει η στραβή, θα την πληρώσει ΟΛΟ το σπίτι σου τόσο οικονομικά όσο και ποινικά! Οικονομικά διότι ο μπάρμπας (εγώ τουλάχιστον, αυτό θα έκανα) θα απαιτήσει μέχρι και το λερωμένο σωβρακο να του πάρεις καινούργιο και ποινικά για τους γονείς σου για αμέλεια εποπτείας ανηλίκου... Το έπιασες τώρα; Σκέψου λίγο.... Αξίζει;

Εννοείται πως δεν αξίζει όμως όπως ανέφερα παραπάνω μέσα στο χωριό ποτε δεν τρέχω και προσέχω. Για αυτό τον λογο είναι λιγο δυσκολο να γίνει ατύχημα και οι δρόμοι δεν είναι επικινδυνοι (πχ κλειστές στροφές). Ωστόσο απλα ζήτησα τη γνώμη των μελών για μεγαλύτερα κυβικα σε δρόμο ταχείας με δίπλωμα για 50αρι και με όλο τον εξοπλισμό.

Swoozm8
31/07/2020, 01:50
Στα 16 μονο 50ρι μπορεις νομιμα. Εχουν προσπαθησει πολλα ατομα να βρουν λυση αλλα παπαλα....

Kostasyamaha
07/08/2020, 18:09
Είναι δύσκολο για έναν καυλωμένο, απερίσκεπτο 16χρονο να καταλάβει ότι ξέρουμε ακριβώς πώς είναι να είσαι καυλωμένος, απερίσκεπτος 16χρονος και απλά θέλουμε να αποφύγει έναν κίνδυνο που εμείς (σε πιο εύκολες εποχές) αγνοήσαμε.

Η αληθεια ειναι οτι εχεις και λιγο δικιο, ομως οτι κανω το κανω εξω απο το χωριο και οχι τρελα πραγματα μπορει κανα στησιματακι με τα 50αρια αλλα μεχρι εκει

Acacius
07/08/2020, 19:00
Η αληθεια ειναι οτι εχεις και λιγο δικιο, ομως οτι κανω το κανω εξω απο το χωριο και οχι τρελα πραγματα μπορει κανα στησιματακι με τα 50αρια αλλα μεχρι εκει

Απλά θέλω να καταλάβεις ότι αυτά που σου γράφουμε δεν είναι αφ' υψηλού, πολλοί εδώ μέσα είμαστε "been there, done that" και ευτυχώς δεν το πληρώσαμε. Εγώ που ποτέ δεν ήμουν κάγκουρας ή κάφρος έχω κάνει 1-2 μαλακίες με την άδεια των γονιών μου που τώρα τις σκέφτομαι και απορώ πώς με άφησαν.

Άσχετα του αν θα κάνεις κόντρες ή ήρεμες βόλτες, τυπικά θα είσαι παράνομος κι αυτή είναι η ουσία. Η ελάχιστη πιθανότητα να καταστραφούν οικονομικά οι γονείς σου ή να μπλέξετε χωρίς τέλος, πλέον ξέρω ότι δεν αξίζει, ειδικά αφού μπορείς να είσαι νόμιμος χωρίς πολλές θυσίες εκτός από το γκάζι.

Bowleno
08/08/2020, 14:40
Η αληθεια ειναι οτι εχεις και λιγο δικιο, ομως οτι κανω το κανω εξω απο το χωριο και οχι τρελα πραγματα μπορει κανα στησιματακι με τα 50αρια αλλα μεχρι εκει

Αυτό το "λίγο δίκιο" θυμίζει το "ολίγον έγκυος"..... Καλά μυαλά, αγόρι μου, ότι είχαμε να σου πούμε το είπαμε. Δυστυχώς εδώ, επειδή οι περισσότεροι είμαστε πουρά και κάποιοι (μαζί κι εγώ) γλυτώσαμε από τύχη εντελώς, τα χειρότερα, δεν χαϊδεύουμε αυτιά. Βλέπεις, η τύχη δεν είναι πάντα με το μέρος σου.....

Tallyban
08/08/2020, 19:41
Φιλαράκο φαντάσου να πέσεις με το παπί σε καμια στάση λεωφορείου και να σκοτώσεις καμια δεκαρια άτομα,απλά καταστραφηκες για πάντα...

bulmont
08/08/2020, 19:49
Φιλαράκο φαντάσου να πέσεις με το παπί σε καμια στάση λεωφορείου και να σκοτώσεις καμια δεκαρια άτομα,απλά καταστραφηκες για πάντα...

Να τους κάνουμε 6-7 τους σκοτωμένους;;;;;;;;;;;;;;;;;

Πιό ρεαλιστικό είναι...............................

Bowleno
08/08/2020, 22:45
Φιλαράκο φαντάσου να πέσεις με το παπί σε καμια στάση λεωφορείου και να σκοτώσεις καμια δεκαρια άτομα,απλά καταστραφηκες για πάντα...

Ρε φίλε....:cry::lol: ούτε φορτηγό δεν καθαρίζει 10 νοματαίους σε στάση κατά πρώτον:lol: και κατά ντέΦτερον, σε χωριό είναι, πόσους να έχει μια στάση πια;:bawl:

Για να σοβαρευτούμε: έναν να τραυματίσει σοβαρά, αρκεί....

Kostasyamaha
09/08/2020, 00:35
Φιλαράκο φαντάσου να πέσεις με το παπί σε καμια στάση λεωφορείου και να σκοτώσεις καμια δεκαρια άτομα,απλά καταστραφηκες για πάντα...


Ρε φίλε....:cry::lol: ούτε φορτηγό δεν καθαρίζει 10 νοματαίους σε στάση κατά πρώτον:lol: και κατά ντέΦτερον, σε χωριό είναι, πόσους να έχει μια στάση πια;:bawl:

Για να σοβαρευτούμε: έναν να τραυματίσει σοβαρά, αρκεί....

Το χωριό μου να φανταστείτε δεν έχει καν σταση απλα το χειμώνα έρχεται το πρωί σχολικό:lol:
Οπότε αποκλείω την πιθανότητα να γίνει ατύχημα

Καταλαβαινω ότι θέλετε να μου δώσετε ένα παράδειγμα για το πόσο εύκολο είναι να γίνει ατύχημα, απλώς εδω ειναι λιγο δυσκολο να γίνει διότι οι δρόμοι δεν είναι τόσο επικινδυνοι(να πω δηλαδη οτι δεν εχω ορατοτητα σε στροφες πχ)και εγώ πηγαίνω σιγα

Bowleno
09/08/2020, 01:30
Το χωριό μου να φανταστείτε δεν έχει καν σταση απλα το χειμώνα έρχεται το πρωί σχολικό:lol:
Οπότε αποκλείω την πιθανότητα να γίνει ατύχημα

Καταλαβαινω ότι θέλετε να μου δώσετε ένα παράδειγμα για το πόσο εύκολο είναι να γίνει ατύχημα, απλώς εδω ειναι λιγο δυσκολο να γίνει διότι οι δρόμοι δεν είναι τόσο επικινδυνοι(να πω δηλαδη οτι δεν εχω ορατοτητα σε στροφες πχ)και εγώ πηγαίνω σιγα

Οπότε το να πέσεις σε στάση με 10 νοματαίους το ξεχνάμε:lol:

Το θέμα το εξαντλήσαμε πλέον, νομίζω. Καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις:wave2:

cityfly
09/08/2020, 13:22
Το χωριό μου να φανταστείτε δεν έχει καν σταση απλα το χειμώνα έρχεται το πρωί σχολικό:lol:
Οπότε αποκλείω την πιθανότητα να γίνει ατύχημα

Καταλαβαινω ότι θέλετε να μου δώσετε ένα παράδειγμα για το πόσο εύκολο είναι να γίνει ατύχημα, απλώς εδω ειναι λιγο δυσκολο να γίνει διότι οι δρόμοι δεν είναι τόσο επικινδυνοι(να πω δηλαδη οτι δεν εχω ορατοτητα σε στροφες πχ)και εγώ πηγαίνω σιγα


Κοίτα να δεις, κάποια μηνύματά σου δείχνουν ότι σκέφτεσαι σοβαρά αλλά από άλλα ότι δεν έχεις συνειδητοποιηλσει κάποια πράγματα.
Πχ λες δεν τρέχεις έτσι κι αλλιώς, ένα πενηντάρι τετράχρονο κάνα 70άρι πρέπει να το πιάνει, έστω και με δυσκολία, στην πραγματικότητα δεν θες παραπάνω για να είσαι νόμιμος, δεν έχεις γράψει λεπτομέρειες αλλά πόσο μακρυά πια πας για να κάνει ουσιαστική διαφορά το συν 10-15 χιλιόμετρα την ώρα;
Πάρε το πολύ πολύ δίχρονο να καλύψεις σχεδόν τη διαφορά.
Θα μάθεις και σωστότερα και ασφαλέστερα και θα είσαι και εντάξει και τυπικά

Kostasyamaha
09/08/2020, 14:20
Κοίτα να δεις, κάποια μηνύματά σου δείχνουν ότι σκέφτεσαι σοβαρά αλλά από άλλα ότι δεν έχεις συνειδητοποιηλσει κάποια πράγματα.
Πχ λες δεν τρέχεις έτσι κι αλλιώς, ένα πενηντάρι τετράχρονο κάνα 70άρι πρέπει να το πιάνει, έστω και με δυσκολία, στην πραγματικότητα δεν θες παραπάνω για να είσαι νόμιμος, δεν έχεις γράψει λεπτομέρειες αλλά πόσο μακρυά πια πας για να κάνει ουσιαστική διαφορά το συν 10-15 χιλιόμετρα την ώρα;
Πάρε το πολύ πολύ δίχρονο να καλύψεις σχεδόν τη διαφορά.
Θα μάθεις και σωστότερα και ασφαλέστερα και θα είσαι και εντάξει και τυπικά

Το μηχανάκι που εχω είναι yamaha mate 50 διχρονο. Το μηχανάκι ειναι του 83 και έχει πέσει πολύ ο κινητήρας. Δεν τραβάει πολύ αλλα απο τοτε που το πηγα σε έναν μάστορα που δεν ηξερε που παν τα 4 να φτιάξει την τρομπα λαδιου εγινε ακομα χειρότερο (αν και το πηγα σε έναν άλλο μετα). Τέλος πάντων το μηχανακι το έχω χιλιομετρησει με gps χωρίς εξάτμιση και λιγο πείραγμα στο γκάζι. Επιασε 56 χιλιομετρα και δεν ήμουν σε απόλυτη ευθεία ήταν λιγο κατηφορικός ο δρόμος. Για ξεκινησεις να ανέβεις μια καλουτσικη ανηφορα το βγαζεις μονο με 1η εκτος και αν έχεις φορά. Το 125αρι που είπα στον τίτλο(με διπλωμα για 50αρι παντα) το σκεφτόμουν γιατι τα καλοκαίρια περισσότερο πηγαίνω σε μια άλλη πόλη για φροντιστηρια κλπ που είναι 20χλμ+ μακριά και ο δρόμος είναι ταχείας δηλαδή 100-130χλμ. Οποτε θα αναγκαζομαι όλη την ώρα να κανω στην ακρη να με προσπερνανε και να έχω το άγχος μην γίνει τίποτα. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Bowleno
09/08/2020, 17:00
Το μηχανάκι που εχω είναι yamaha mate 50 διχρονο. Το μηχανάκι ειναι του 83 και έχει πέσει πολύ ο κινητήρας. Δεν τραβάει πολύ αλλα απο τοτε που το πηγα σε έναν μάστορα που δεν ηξερε που παν τα 4 να φτιάξει την τρομπα λαδιου εγινε ακομα χειρότερο (αν και το πηγα σε έναν άλλο μετα). Τέλος πάντων το μηχανακι το έχω χιλιομετρησει με gps χωρίς εξάτμιση και λιγο πείραγμα στο γκάζι. Επιασε 56 χιλιομετρα και δεν ήμουν σε απόλυτη ευθεία ήταν λιγο κατηφορικός ο δρόμος. Για ξεκινησεις να ανέβεις μια καλουτσικη ανηφορα το βγαζεις μονο με 1η εκτος και αν έχεις φορά. Το 125αρι που είπα στον τίτλο(με διπλωμα για 50αρι παντα) το σκεφτόμουν γιατι τα καλοκαίρια περισσότερο πηγαίνω σε μια άλλη πόλη για φροντιστηρια κλπ που είναι 20χλμ+ μακριά και ο δρόμος είναι ταχείας δηλαδή 100-130χλμ. Οποτε θα αναγκαζομαι όλη την ώρα να κανω στην ακρη να με προσπερνανε και να έχω το άγχος μην γίνει τίποτα.. Ελπίζω να σε κάλυψα

Ακόμα ένας λόγος να ΜΗΝ το πειράξεις σε κυβικά...Αν γίνει κάτι ξέρεις πόσο εύκολα θα σε βγάλουν και κερατά και δαρμένο; 2 λύσεις υπάρχουν: η το φτιάχνεις σε κάποιον σωστά η παίρνεις κάτι άλλο, πάντα στα ίδια κυβικά...

Kostasyamaha
09/08/2020, 19:07
Ακόμα ένας λόγος να ΜΗΝ το πειράξεις σε κυβικά...Αν γίνει κάτι ξέρεις πόσο εύκολα θα σε βγάλουν και κερατά και δαρμένο; 2 λύσεις υπάρχουν: η το φτιάχνεις σε κάποιον σωστά η παίρνεις κάτι άλλο, πάντα στα ίδια κυβικά...

Το yamaha που εχω προφανώς και δεν θα το έχω να κανω μεγαλες διαδρομές οποτε μαλλον θα πάρω κάποιο άλλο.