PDA

View Full Version : laptop και μοτό



skous
09/12/2005, 10:59
Ρε παιδιά... αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...

Επειδή τις περισσότερες φορές όταν πάω στην δουλειά μεταφέρω μαζί και το laptop μου, το βάζω σε ένα σακίδιο πλάτης. Αυτό διότι μαζί μεταφέρω και μερικά άλλα έγγραφα, πορτοφόλια κτλ καθώς και 1-2 ταπεράκια!!!! με το φαΐ μου.

Το θέμα είναι ότι το laptop έχει αρχίσει να γίνεται χάλια απο γρατζουνιές και δεν προστατεύεται γενικά ούτε υποτυποδώς.
Έχει κανείς καμια λύση, π.χ. καμία θήκη για laptop εντελώς λεπτή, η οποία να προσφέρει τουλάχιστον μια ελάχιστη προστασία;


Υ.Γ. βαλίτσα στην μηχανή δεν έχω ούτε πρόκειται να βάλω

makis206
09/12/2005, 11:08
Υπάρχουν κάποια ειδικά σακίδια πλάτης για μεταφορά laptop με μοτοσυκλέτα, μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ (http://www.coloriposto.gr/posto/gr/products.asp?id=12) απο την Colori.

Δέν ξέρω όμως τι μπορείς να κάνεις με το θέμα των τάπερ..

:D :D :D

:beer:

maintenance
09/12/2005, 11:08
πάρε αυτό το υλικό συσκευασίας, με τις "φουσκάλες", φτιάξε μια ωραία θήκη με συραπτικό, και θα είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ!!!

:wave2: :sun: :wave2:

Cpt. Haddock
09/12/2005, 11:09
Υπάρχουν σακίδια πλάτης με σκληρό περίβλημα (νομίζω έχει και η colori) για καλή προστασία και ξεχωριστή θήκη για το laptop

τώρα για τα ταπερ δε ξέρω
:rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
09/12/2005, 11:10
Ρε Μακη τα ίδια ακριβώς γράψαμε !!!!

:beer: :beer: :beer:

Innersense
09/12/2005, 11:13
Ρε συ γιατί δεν ρωτάς...

Κάθε μέρα κατεβαίνω Αθήνα με scooter + laptop

Για Laptop + χαρτια χρησιμοποιώ απλή τσάντα - χαρτοφύλακα περασμένη χιαστή στον ένα ώμο.

Τώρα περι τάπερ... (καλά ας μην το αναλύσουμε αυτό... κάνω πως δεν άκουσα πάλι)

Υπάρχουν τρομερά σακίδια που μπαίνουν φορετά στην πλάτη με πανέμορφες σκληρές πλάτες με μεταλική ή ματ βαφή για Laptop τα οποία πηγαίνουν άψογα και με την μηχανή σου. Τώρα ειλικρινά δεν ξέρω αν χωράει τάπερ σε αυτά, πάντως για σαντουιτσάκι κάτι γίνεται.

Ενοείται ότι είναι καθαρά θέμα χρημάτων που θέλεις να διαθέσεις...

makis206
09/12/2005, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε Μακη τα ίδια ακριβώς γράψαμε !!!!
:beer: :beer: :beer:

Φυσικά Καπετάνιο, έχουμε φαίνεται τα ίδια γούστα !

Εκτός απ'τα εσώρουχα...:D :D :D

:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
09/12/2005, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εκτός απ'τα εσώρουχα...:D :D :D

:beer: :beer: :beer:

:a27: :a29: :a26: :a018: :a016: :a015: :a017:

skous
09/12/2005, 11:35
παιδες τα τάπερ έχουν ουσιώδη σημασία!!!

Δεν θα φάω εγώ τα σπιτικά κανελόνια που μου φτιάχνει η μαμά μου;;;; (αυτό έχει το σημερινό μενού).


Για την λύση χιαστή δεν κάνει διότι δεν έχω σκούτερ, έχω μηχανάρα :)

Επίσης εξαιτίας της φύσης της δουλειάς, εάν πάρω μια θήκη με φουσκάλες θα είμαι σαν τον γύφτο!!!

Θα κοιτάξω στην colori. Thnx

Cpt. Haddock
09/12/2005, 11:39
Αυτό που σου έιπε ο maintenance είναι καλή φάση.

Εννοείται οτι μετά θα βάζεις το laptop σε σακίδιο, δε θα φαίνεται.

thewhiteowl
09/12/2005, 11:46
Egw pantws re paidia pou kanw kathimerina tin diadromi Tavro - Ag. Paraskeui me laptop, taperakia (doste prosoxi ston plithintiko giati eimai kai fagano paidi), thikes CD apla exw parei mia sxoliki tsanta pou na exei duo thikes. Stim mia mpainoun ta taperakia kai ta loipa accesoire kai stin alli mpainei to laptop.

Kapoio elafry gratzounisma sigoura tha yparxei, akoma kai i epafi me to yfasma prokalei kapoies mikres gratzounies, alla toulaxiston den tha exeis tis gratzounies pou prokaloun ta plastika.

Y.G.: En anagki pare mia mikri petseta (mikri eipame) kai strwstin sta eswterika toixomata stin thiki pou tha bazeis to laptop.

Y.G.2: Signomi gia ta greeklish

Alexander
09/12/2005, 11:56
Τσάντα πλάτης με χώρισμα για Laptop θα βρεις και στο Πλαίσιο. (40-50?)

Ίδια τσάντα με σκληρό περίβλημα εκτός από Colori έχει πιο φθηνή και κάποια άλλη μάρκα της οποίας δεν θυμάμαι το όνομα αλλά μπορείς να τη βρεις στο PRS στην αρχή της Μεσογείων. (60-70?)

Νομίζω την τελευταία έχει ο stako.

Alx 84
09/12/2005, 12:02
Ώς συμπλήρωση σε αυτό που είπε ο maintenance ,
πάρε φάκελο με φούσκες (έχει και μεγάααααααααααλα μεγέθη) και χώνε το μέσα.

Tigas
09/12/2005, 12:04
Το κρανάκι σου πρέπει να έχει μια πάνινη προστατευτική θήκη η οποία πέρνει άνετα το laptop μεσα, τουλάχιστον arai shoei shark κτλ κτλ τα δίνουν όταν παίρνεις κρανάκι :wave2:

Gandalf dr685sm
09/12/2005, 12:10
Πάμε και λίγο στο πρακτικό;

Το notebook (laptop έλεγαν κάτι μπακατέλες παλιά και έμεινε) που κουβαλάς, πρέπει:

1) Να μην κουνιέται μέσα στην τσάντα , οπότε να μην έχει κραδασμούς και τα ρέστα. Για αυτό και θα δείς οτι οι ειδικές τσάντες έχουν και λουρί δεσίματος μέσα.

2) Να μην είναι εκτεθειμένο σε διάφορα υγρά, οπότε αν σε κανένα τάπερ , έχει και λίγο λαδάκι που μπορεί να "ποτίσει" σε μια ατυχία το περιεχόμενο της τσάντας σου, πας για νέο notebook. Food resistance για notebook δεν υφίσταται ακόμα.

3) Το φαινόμενο της υγροποίησης. Αν το φαγητό είναι ζεστό μέσα στο τάπερ ακόμα και αν είναι σφραγισμένο , με τον κρύο καιρό που κάνει , προκαλεί υδρατμούς στο εσωτερικό της τσάντας και κατά συνέπεια πάνω στο μηχάνημα σου.

4)Το αισθητικό της υπόθεσης. Τάπερ για φαγητό στην δουλειά , απωθεί τα πιπίνια, που θεωρούν είτε οτι είσαι παντρεμένος , είτε οτι τα έχεις "όλα έτοιμα" if you know what i mean...
Χώρια που χάνεις την ευκαιρία να πάτε μαζί για φαγητό , εκτός και αν μοιραστείς μαζί τους το περιεχόμενο του taperware σου.....χεχεχεχεχεχε




Gandalf

johnpan
09/12/2005, 12:11
αν δε χρειάζεσαι dvd, πάρε το flybook όταν πρόκειται να αλλάξεις το laptop..

skous
12/12/2005, 11:00
Λοιπόν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πετσέτα είχα παλιά, καθώς και σακουλάκι απο κράνος κτλ..

Τελικά πήγα colori και πήρα μια κορυφαία τσάντα http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=537

Δεν έχει πάνω τις carbon γελειότητες (οκ λέω, για βόλτα καλές είναι , αλλα όχι για δουλειά)

Δεν ξέρω ακόμα πόσο καλά χωράνε μέσα τα ταπεράκια μου, αλλά μάλλον οκ. ΤΟ πολύ πολύ να αλλάξω και μοντέλο τάπερ και να πάρω πιο μικρά.

Επίσης αυτό για τα πιπίνια δεν παίζει αφενός λόγω της ηλικίας μου, αφετέρου δε διότι είμαι σε πολυτεχνείο και άρα εάν χάσουμε το ένα πιπίνι, βρίσκουμε το άλλο σε χρόνο dt.

Επίσης έχει προβλεφτεί και χώρος άμεσης αποθήκευσης και απόκρυψης τάπερ (πάνω στο tower το οποίο είναι κάτω απο το γραφείο) το οποίο λύνει όλα αυτά τα δυσάρεστα που μπορούν να συμβούν με το να δει το πιπίνι το ταπερ
:rotflmao:

Alx 84
12/12/2005, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
Λοιπόν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πετσέτα είχα παλιά, καθώς και σακουλάκι απο κράνος κτλ..

Τελικά πήγα colori και πήρα μια κορυφαία τσάντα http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=537

Δεν έχει πάνω τις carbon γελειότητες (οκ λέω, για βόλτα καλές είναι , αλλα όχι για δουλειά)

Δεν ξέρω ακόμα πόσο καλά χωράνε μέσα τα ταπεράκια μου, αλλά μάλλον οκ. ΤΟ πολύ πολύ να αλλάξω και μοντέλο τάπερ και να πάρω πιο μικρά.

Επίσης αυτό για τα πιπίνια δεν παίζει αφενός λόγω της ηλικίας μου, αφετέρου δε διότι είμαι σε πολυτεχνείο και άρα εάν χάσουμε το ένα πιπίνι, βρίσκουμε το άλλο σε χρόνο dt.

Επίσης έχει προβλεφτεί και χώρος άμεσης αποθήκευσης και απόκρυψης τάπερ (πάνω στο tower το οποίο είναι κάτω απο το γραφείο) το οποίο λύνει όλα αυτά τα δυσάρεστα που μπορούν να συμβούν με το να δει το πιπίνι το ταπερ
:rotflmao:

Οργανωμένο σε βρίσκω!!!! :)

slacker
12/12/2005, 11:29
ΙΔΑΝΙΚΟ !!!
:D :D :D :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


30748

skous
12/12/2005, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Οργανωμένο σε βρίσκω!!!! :)

e den prepei??? ;)

skous
12/12/2005, 11:48
siga min parw tin paparia


vaio for everrrrrrrrrrrrrr

geopitt
12/12/2005, 12:35
ΚΑΛΟ εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpagr
12/12/2005, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
ΙΔΑΝΙΚΟ !!!
:D :D :D :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


To exw dei kai apo konta ....

einai apsogo

(kai akrivo)

skous
12/12/2005, 15:02
120 kati eyro kanei me tin ekptwsi

stako
12/12/2005, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Τσάντα πλάτης με χώρισμα για Laptop θα βρεις και στο Πλαίσιο. (40-50?)

Ίδια τσάντα με σκληρό περίβλημα εκτός από Colori έχει πιο φθηνή και κάποια άλλη μάρκα της οποίας δεν θυμάμαι το όνομα αλλά μπορείς να τη βρεις στο PRS στην αρχή της Μεσογείων. (60-70?)

Νομίζω την τελευταία έχει ο stako.

Σωστός ;)

Την έχω εδώ και κανά μήνα. Είναι η παρακάτω:

http://www.bering.fr/index.adml?r=181&s=39130238061134421024878&f=1106

Μπορείς να πάρεις και σάκο απλό πλάτης για laptop από Πλαίσιο κτλ αλλά δεν θα είναι αδιάβροχος όπως αυτός. Το περίβλημα είναι σκληρό και αδιάβροχο. Αν πας από το PRS θα το δεις live να δεις αν σου κάνει για τη δουλειά που λες. Εγώ πάντως δεν το πήρα για laptop αλλά ουσιαστικά για αυτό έχει φτιαχτεί! :)
:wave2:

50? αν θυμάμαι καλά........

stako
12/12/2005, 22:00
Sorry, τώρα είδα την δεύτερη σελίδα και ότι πήρες άλλη τελικά............:)

Τεράστια διαφορά τιμής πάντως..........

skous
13/12/2005, 00:39
xm..

nai ontos diplasia timi kai vale...
den xerw giati...

basika den to poliepsaksa to 8ema kai giayto plirwsa....

stako
13/12/2005, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
basika den to poliepsaksa to 8ema kai giayto plirwsa....

Its ok, αφού σου κάνει τη δουλειά σου ας το χαρείς και δεν τρέχει τίποτα.......;)

:wave2:

Tropeas
13/12/2005, 09:28
χαχα αμα πέρνει και τάπερ....


χωράει όντως και τάπερ? τότε εντάξει...:D

johnpan
13/12/2005, 10:12
μονο που δεν ειναι παπαρια το flybook.

skous
13/12/2005, 13:27
παπαριά είναι το flybook! Αι ινζιστ!
2.000 ευρώ;;; Με τόσα πέρνω κάτι πολύ καλύτερο, και λίιιιιιιιιιγο πιο μεγάλο.


Τροπέα, χωράει χαλαρά ένα τάπερ 20χ20χ5

Tropeas
13/12/2005, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
Τροπέα, χωράει χαλαρά ένα τάπερ 20χ20χ5

Μμμμ,ότι πρέπει δηλαδής και για τις αγαπημένες μου σπιτικές κρητικές πίτες...
Μπουρέκι, καλισούνια κλπ....

όσο για το flybook μην ενθουσιάζεστε επειδή έχει integrated κάποια πράγματα συν ένα GSM πομποδέκτη , μορείτε να τα κάνετε και σε όλα τα λαπτοπ αυτά και συντομα , θα είναι ο βασικός τους εξοπλισμός...

konnos01
13/12/2005, 15:39
ολοι οι laptopακηδες μαζεμενοι...

η καλυτερη τσαντουλα λοιπον ειναι αυτη που μπαινει στην πλατη και η ειδικη. οσοι λοιπον δεν εχουμε τετοια και εχουμε την κλασικη με λουρι (εγω καλη ωρα) ο πιο σωστος τροπος πιστευω ειναι χιαστη και απο αριστερα. Ή δεξια. Anyway.
εχω δει πολλους να την εχουν ακουμπισμενη στη σελα πισω απο την πλατη τους αλλα δεν ειναι και τοσο σωο γιατι ειναι σχεδον πανω απο την ροδα και εχει αρκετους κραδασμους.

Υ.Γ. καλα τα flybook αλλα τα vaio καλυτερα:)

Innersense
13/12/2005, 19:21
Παιδιά καλό το Flybook αλλά μην τρελαθούμε κι ‘όλας. Νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος απαιτητικός κομπιουτεράς ο οποίος θα δώσει 2000 Euro για να πάρει το κορυφαίο... organizer που υπάρχει. Εγώ έσωσα μια γνωστή από το λάθος και της έδειξα το σωστό δρόμο δηλαδή το VAIO VGN-S5HP στα ίδια λεφτά. Ψηνότανε και για το VGN-TX1XP αλλά νομίζω ότι και εκεί τα επιπλέον λεφτά ήταν πολλά, ενώ παράλληλα αγοράζεις κάτι το οποίο είναι μεν πολύ ευέλικτο σε μέγεθος αλλά με περιορισμένες δυνατότητες. Και όλα αυτά χωρίς να υποστηρίζω τα Sony αφού παρά την υπεροχή τους πχ στις οθόνες, κάνουν απαράδεκτες κινήσεις όπως πχ την έλλειψη CD με Drivers και την έλειψη τυπωμένου manual! (υπάρχουν όλα στο σκληρό αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αυτό και δεν το θεωρώ το ίδιο).