PDA

View Full Version : Μια μέρα στα Ελληνοαλβανικά σύνορα 26-7-2020



billy84
29/07/2020, 20:20
Ακόμη μια υπερβατική εξόρμηση απο τα παλιά.Ένα ''μεγάλο'' ταξίδι στα βουνά των συνόρων που στέκουν αγέρωχα για αιώνες.Αυτή τη φορά βρέθηκα στα πάτρια εδάφη της Θεσπρωτίας και του Πωγωνίου.Αρχικά ανέβηκα στο Μιτσικέλι,ακριβώς πάνω απο τα Ιωάννινα.Πολύ καιρό ήθελα να χαζέψω τη λίμνη απο εκεί πάνω αλλά και τα γνωστά γύρω βουνά.Ο καιρός μου έκανε το χατήρι και ήταν καθαρός αλλά και σχετικά δροσερός για τα δεδομένα της εποχής,παρόλο που η Αθήνα έβραζε...

Ετσι λοιπόν για ακόμη μια φορά μιζάρισα(αυτό το άτιμο το NC ακόμα παίρνει και ακούγεται σα να βγήκε απο τη βιτρίνα) και ξεκίνησα ένα ταξίδι διασχίζοντας την Ελλάδα.Ως συνήθως κινήθηκα αποκλειστικά μέσω παλιας εθνικής οδού με ελάχιστα κομμάτια καινούργιας.Προτίμησα να ανέβω απο Λαμια-Δομοκό Καλαμπάκα και να γυρίσω απο Ηγουμενίτσα όλο παλιό μέχρι το Αντίρριο.Ετσι,μέσα σε μια εξόρμηση ουσιαστικά έκανα διαδρομές που κάποτε πίστευα οτι μόνο σε στυλ πολυήμερων διακοπών θα τις έκανα.Έχει πλάκα το ''εγκεφαλικό ξεκλείδωμα'' το οποίο απελευθερώνει και ουσιαστικά όπου σκέφτεσαι πας,σαν να πηγαίνεις για καφέ κοντά στο σπίτι σου.

419945


Ανεβαίνοντας το Μιτσικέλι.To ονομά του είναι Σλάβικο και σημαίνει ''φωλιά αρκούδας''

Εύκολος δρόμος, ασφάλτινος, χωρίς τεχνικές δυσκολίες με ανέβασε αρκετά ψηλά.Μικρή σημασία έχει για μένα,δεν είναι αυτοσκοπός το δύσκολο αλλά το όμορφο και ο ''στόχος'' γενικότερα.


https://www.youtube.com/watch?v=iia9LqJy7f0&feature=emb_title


419946


Εδώ ο δρόμος τελειώνει και συνεχίζω με τα πόδια.Η υψομετρική διαφορά σχετικά μικρή,το ίδιο και η απόσταση απο την κορυφή οπότε αφήνομαι στη θέα που μου προσφέρει αυτό το βουνό.


419947


419948


Η λίμνη απο ψηλά.Μαγεία!Απέναντι ο Τόμαρος που είχα ανέβει 10 μήνες πριν http://ncclub.gr/index.php/topic,5521.0.html


419949


Πεζοπορώντας με τέτοια θέα είναι ανεκτίμητο.


419950


419951


Σύντομα βρέθηκα σε άλλη μια κορυφή απο την τεράστια λίστα.Υψόμετρο 1810m.Απέναντι διακρίνεται η Τύμφη (2.497m)και δεξιά της ο Σμόλικας(2.637m)



419952

billy84
29/07/2020, 20:20
https://www.youtube.com/watch?v=QNngtRkkZ2U&feature=emb_title

billy84
29/07/2020, 20:21
Επιστροφή στο μηχανάκι.Επόμενος στόχος τα Όρη Τσαμαντά στα ελληνοαλβανικά σύνορα.Απο τον παλιό δρόμο Ιωαννίνων-Ηγουμενίτσας βρέθηκα στη Βροσίνα και απο εκεί στον Λιά.Το χωριό πριν τον Λιά είναι η Λίστα και είναι το χωριό του παππού μου.Πάνω απο αυτά τα χωριά βρίσκονται τα όρη Τσαμαντά.Δεν του υποσχέθηκα ποτέ οτι θα ανέβω στο ''βουνό του'' καθώς έφυγε απο τη ζωή πολλά χρόνια πριν μου μπει το μικρόβιο.Ελπίζω όμως οτι απο κάπου εκεί ψηλά θα με παρατηρούσε όσο ανέβαινα.

Η διαδρομή μέχρι τον Λιά ζόρικη,για γερά νεύρα.



https://www.youtube.com/watch?v=wv1gW_GmomM&feature=emb_title

billy84
29/07/2020, 20:25
Άφιξη στον Λιά και ανάβαση στα όρη Τσαμαντά.Ο δρόμος με ανέβασε στα 1600m και φυσικά όπως οποιαδήποτε διαδρομή τέτοιου είδους μου χάρισε μοναδικές εικόνες.



https://www.youtube.com/watch?v=yIgi4PUzmAU&feature=emb_title


419953


419954


419955


Εκεί σταμάτησα στη στάνη όπου οι δύο βοσκοί της και 4-5 τσοπανόσκυλα έσπευσαν να με υποδεχτούν :lol:.Αφησα το μηχανάκι και συνέχισα με τα πόδια σε ένα μονοπάτι με υψηλή κλίση.


419956



419957


Τα αλπικά λιβάδια σε συνδυασμό με τα σύννεφα που έκρυβαν τον ήλιο σε συγκεκριμένα σημεία έδιναν μια μαγική νότα στο τοπίο.



419958


Φωτό προς τα πίσω.Παντού βουνά που περιμένουν να τα επισκεφτούμε


419959


Πολύ κοντά στην κορυφογραμμή διακρίνεται το κολωνάκι της κορυφής στα 1806m και ένα διαλυμένο κτίσμα,κατάλοιπο του εμφυλίου πολέμου.Κατά τη διάρκεια του καταστροφικού εμφυλίου το βουνό καταλήφθηκε από δυνάμεις του Δημοκρατικού στρατού που διατήρησαν τις θέσεις τους για περισσότερα από δύο χρόνια, στην διάρκεια των οποίων σημειώθηκαν στην περιοχή σφοδρές μάχες.


419960

billy84
29/07/2020, 20:29
Εδώ το παλιό κατεστραμμένο κτίσμα


419961


Λίγα μέτρα απο την κορυφή Mαυροβούνι στα 1806m.Δεξιά το τριγωνομετρικό,αριστερά του η πυραμίδα-σύνορο των 2 χωρών.


419962


Μόλις έφτασα στην κορυφή το βουνό μου αποκάλυψε και την άγνωστη πλευρά του.Αν είχα χρόνο θα πήγαινα απέναντι στις κορυφές που βρίσκονται μέσα στην Αλβανία ακολουθώντας την κορυφογραμμή.Θα είναι φανταστική εμπειρία.Εδώ πάνω δεν υπάρχουν σύνορα,έλεγχοι κλπ.Τα βουνά ανήκουν στον εαυτό τους!


419963


Θέα προς Αλβανία


419964


419965


Η δικιά μας πιο ήπια κορυφογραμμή


419966


Το μάτι φτάνει μέχρι τη θάλασσα και την Κέρκυρα


419967



https://www.youtube.com/watch?v=OuEAcEDTP2I&feature=emb_title


Κατάβαση στη στάνη απο διαφορετικό μονοπάτι που πέρναγε σύριζα ένα ρέμα.


419968

419969

billy84
29/07/2020, 20:34
Επιστροφή στο χωριό και απο εκεί στο σφιχτό στροφιλίκι μέχρι το Γιρομέρι.Ενα αξιόλογο πετρόχτιστο χωριό χτισμένο σε πλαγιά.Όλες οι διαδρομές βγαίνουν δύσκολα εκεί πάνω κυρίως με αυτοκίνητο.Για έναν μοτοσυκλετιστή βέβαια είναι απόλαυση και εκεί βρίσκεται η ειδοποιός διαφορά της απλής μετακίνησης με την ευχαρίστηση της οδήγησης.



https://www.youtube.com/watch?v=56aYqGKuLbY&feature=emb_title


419970


Ο δρόμος τερματίζει στην αξιόλογη μονή Γηρομερίου


419971


Λίγο πριν εντόπισα ένα ωραίο σημείο για στάση.


419972


419973


Το Γιρομέρι χτισμένο σε εξαιρετική τοποθεσία


419974

billy84
29/07/2020, 20:36
Απο το Γιρομέρι συνέχισα και μέσω Φιλιάτων βγήκα στην Ηγουμενίτσα



https://www.youtube.com/watch?v=tezKOYiRlPA&feature=emb_title


Κοντά στο αρχαίο θέατρο Γιτάνων βρίσκεται και αυτό το εντυπωσιακό υδροηλεκτρικό έργο.Τα Γίτανα ήταν αρχαία πόλη της Ηπείρου και μέλος της Ηπειρωτικής συμμαχίας https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE %AF%CE%B1


419975

billy84
29/07/2020, 20:36
Απο την Ηγουμενίτσα συνέχισα τον παλιό δρόμο μέχρι το Αντίρριο.Πρέβεζα,Μύτικας,Αστακός,Μεσολόγγι.Πολλά χιλιόμετρα επαρχιακού που σε αποζημιώνουν με τις εικόνες τους.

Η πιο ενδιαφέρουσα διαδρομή είναι απο τη Βόνιτσα μέχρι τον Μύτικα και τον Αστακό.



https://www.youtube.com/watch?v=r88i-a9YGmY&feature=emb_title

billy84
29/07/2020, 20:41
https://www.youtube.com/watch?v=dxRmsgi-OtE&feature=emb_title


Στιγμιοτυπα των διαδρομών


*Λίμνη Κομήτη στη Βόνιτσα.Πρόκειται για λίμνη γλυκού νερού που λόγω του σχήματός της εικάζεται οτι δημιουργήθηκε απο πτώση μετεωριτη,εξού και το όνομά της.


419976


Προς Πάλαιρο,αποκαλύπτονται τα Ακαρνανικά όρη


419977


Πλησιάζοντας τον Μύτικα απο την καταπληκτική παραλιακή διαδρομή.Διακρίνεται ο Κάλαμος.


419978


Το πάντα εντυπωσιακό και ιδιαίτερο Αιτωλικό


419979


Αντίρριο με το πρόσφατα ανακαινισμένο φρούριο


419980


Πολλές και διαφορετικές εικόνες που θα χωρούσαν υπο φυσιολογικές συνθήκες σε ένα 3μερο. Ωραία θα ήταν αλλά δυστυχώς δε διαθέτουμε :lol:.Επίσης θα ήταν ωραία να παίρνουμε σύνταξη απο τα 35,να ξεκινάμε απο χώμα με ένα μονοκύλινδρο 250 και να καταλήγουμε στη Νορβηγία.

Ωραία θα ήταν να κάνουμε και παιδιά,να γευόμαστε όλες τις χαρές αλλά να μεγαλώνουν και μόνα τους ώστε να μπορούμε να ταξιδεύουμε συνέχεια.

Επιπλέον θα ήταν ακόμα καλύτερα να υπάρχουν μηχανάκια που κοστίζουν 7500 χιλιάρικα,καίνε 3,5 στα 100 αλλά έχουν 150 άλογα και ζυγίζουν 130 κιλά,φοράνε ειδικά λάστιχα που αντέχουν στο δρόμο με ταχύτητες 200km σταθερά αλλά ταυτόχρονα μπαίνουν και στο χώμα σαν εντούρο χωρίς καμία έκπτωση.Φυσικά να έχουν και απαράμιλλη αξιοπιστία και αραιή συντήρηση.

Να αναφέρω φυσικά και οτι θα ήταν τέλεια να μη νιώθουμε ποτέ κούραση ώστε να ταξιδεύουμε απο το βράδυ δίχως ύπνο (για να κερδίζουμε km) και όλη μέρα να διατηρούμε αμείωτη την ενέργεια μας.


Ωραία θα ήταν όλα αυτά,αλλά πρέπει να ξυπνήσω τώρα και να συνεχίσω να ζω στην πραγματικότητα. :p


Πάντα όρθιοι!:beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/07/2020, 22:57
Τι έκανες πάλι ρε σιδεροκολε :lol:
Αυτο που δε κατάλαβα είναι αυτό με τα σύνορα. Δηλαδή αν συνεχιζες και περνούσες στα αλβανικά βουνά θα ήσουν Αλβανία?Αν είναι έτσι μπορεί και οί Αλβανοί να έρχονται Ελλάδα ότι ώρα τούς καπνίσει?

motojojo
29/07/2020, 23:10
Αν κατάλαβα καλά, έκανες όλη αυτη τη διαδρομή σε μια μέρα??? Δηλ οδήγησες μέχρι τα ελληνοαλβανικά σύνορα, έκανες εκεί την πεζοπορεία σου και απογευματάκι ήσουν Αντίριο? :eek:
Πετώντας πας?

doctoras
29/07/2020, 23:58
Ρητορικές ειναι οι ερωτήσεις
Αεροπορία παει το μπιλαρας, τα κανει να φαίνονται ολα ευκολα, αλλα δεν ειναι! Και συγουρα δε ειναι για όλους
Εγω γουστάρω την τρελα του συνδυαστικά με το οχημα που επέλεξε να το κανει
Δηλαδη λεμε ολοι οτι σε περιστασιακή χρηση δηλαδη βολτες / ταξιδια (βγάζοντας εξω καθημερινά χλμ πχ δουλεια). Φτάνουμε τα 100 με 200k σε κυκλο μοτοσυκλετιστικης ζωης
Αυτος εδω τα ξεπερασε σε μολις 7 χρονια.

Μπιλαρα εισαι ο αντετοκουμπο των ημερήσιων οδοιπορικών στην ελλαδα!

azar41
30/07/2020, 10:24
Βασίλη, υπέροχες φωτό,η μισή Ελλάδα σε μια μέρα.
Οπως λέει ενας φίλος,η ζωή είναι ενα άθροισμα απο συμβιβασμούς,το θέμα είναι πως θα κάνεις τους λιγότερους.
Καλή συνέχεια!:beer:

KotsosDR
30/07/2020, 10:42
Μόλις έφτασα στην κορυφή το βουνό μου αποκάλυψε και την άγνωστη πλευρά του.Αν είχα χρόνο θα πήγαινα απέναντι στις κορυφές που βρίσκονται μέσα στην Αλβανία ακολουθώντας την κορυφογραμμή.Θα είναι φανταστική εμπειρία.Εδώ πάνω δεν υπάρχουν σύνορα,έλεγχοι κλπ.Τα βουνά ανήκουν στον εαυτό τους!



Να προσέχεις στα συγκεκριμένα μέρη , είναι από τα σημεία που μπορεί να τύχει να δεις πράγματα που κάποιοι δεν θέλουν να δεις.

toyar
30/07/2020, 11:15
η παραλιακη διαδρομη παλαιρος-αστακος ειναι ιδανικη διαδρομη για μοτο
θελει μονο λιγο προσοχη για ζωα που βολταρουν
νασαι καλα φιλε:beer:

kordix
30/07/2020, 11:41
Πολύ όμορφα !!!

:beer:

typhoon
30/07/2020, 12:24
Το ένα κομμάτι είναι να κάνεις την εκδρομή - διαδρομή.

Το άλλο είναι να την παρουσιάσεις με τέτοιο τρόπο που να σκέφτεται ο αναγνώστης "...μω το κέρατο μου, τι κάνω εγώ στην ζωή μου "

:beer:

spyro
30/07/2020, 13:36
το επόμενο ΣΚ θα περιμένω στην Εθνική αρματωμένος. Ειναι δεδομένο οτι θα περάσεις κάποια στιγμή και θα σε πάρω απο πίσω :p

:beer:

tzarot
30/07/2020, 14:01
Δεν υπάρχεις, απλά συγχαρητήρια...

George_M.
30/07/2020, 15:51
Έχεις καθιερωσει την 1000αρα μονοημερη εκδρομή περιήγησης ρε τρελέ..
.. σ ωραίος όμως κ έχεις ξεχωριστή ματιά με τον τρόπο που βλέπεις τον τόπο μας!

billy84
30/07/2020, 16:37
Σας ευχαριστώ όλους και απο εδώ παιδιά!:beer:

@ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ

Το πυραμιδοειδές κολωνάκι που βλέπεις διπλα απο το κλασσικό είναι το σύνορο.Ενα βήμα μπροστά και τυπικά ήμουν στην Αλβανία.Εννοείται οτι μπαινοβγαίνει όποιος θέλει απο τα βουνα!

@motojojo

Εχω κάνει πολύ πιο δύσκολες (μερικές πολύωρες) αναβάσεις στα σύνορα.Μπέλλες,Όρβηλος,Τζένα,Γράμμος,Κάμενικ,Βαρνούντ ας.Υπάρχουν όλα τα ταξιδιωτικά εδώ http://ncclub.gr/index.php/board,16.0.html. (Δεν έγραφα στο moto.gr τότε).

@Doctoras

Μια μικρή διόρθωση!Γενάρη του 2015 αγόρασα το NC με 22.000km.Σήμερα έχει 280.500km.Aντετοκουμπο λέει!:lol: :beer:


@Azar41

Σοφή κουβέντα!Το παν είναι να το συνειδητοποιήσουμε!:)


@KotsosDR

Ισχύει.

@toyar

Είναι σίγουρα μέσα στις κορυφαίες παραλιακές διαδρομές.Τα ζώα τα θυμάμαι τουλάχιστον μια δεκαετία να σουλατσάρουν στο δρόμο και θέλουν προσοχή!


@typhoon

Όλα είναι θέμα οπτικής φίλε!Υπάρχουν τα γκάζια όπως είχαμε ξαναπεί(τα οποία εννοείται πάντα με δελεάζουν).Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά του μοτοσυκλετισμού!:beer:


@ spyro

Αν με περιμένεις στην εθνική θα περιμένεις μέχρι το βράδυ καθώς πάντα ανεβαίνω απο τον παλιό!:lol: :beer:


@George_M

Αντικειμενικά.Οι ξεχωριστοί τόποι απαιτούν ''ξεχωριστή ματιά'' έτσι όπως το βιώνω μέχρι σήμερα.:beer:

alexis72
30/07/2020, 17:02
αμέτρητα μπράβο - το εχω γράψει και παλιότερα ,αν ειχε μυαλό η honda ελλάς ....
θα εκανε την καλύτερη διαφήμιση στα μηχανάκια honda και στην ελλάδα αλλά και σε αλλες χώρες του πλανήτη δείχνοντας 4-5 εστω video δικά σου ,που οργώνεις τίς βουνοκορφές και τα κατσάβραχα ,εχοντας 280.500 χλμ στο κοντέρ του NC - εστω να σού εκαναν δωρεάν service -λάδια κλπ -λογικά το δικό σου NC θα ειναι πρώτο σε χλμ στην ελλάδα ,και σε ολη την ευρώπη στην πρώτη τριάδα τετράδα σίγουρα .
πρίν απο 15 ημέρες με ρώτησε φίλος που ηθελε να αγοράσει μοτο ,εχοντας 4.500-5.000 ευρώ στο χέρι ,που να μην σπάει να μην χαλάει κλπ (μετ/νο ) τού εδειξα 4-5 video δικά σου,επαθε την πλάκα του κ αγόρασε το nc700 σε αρίστη κατάσταση ,μετά απο προσεκτικό στη honda ελεγχο κλπ - με ρώτησε ,κάθε πόσα χλμ αλλάζεις τα λάδια -ιξώδες και μάρκα - μη σταματάς να ανεβάζεις video

Kepler Fun
30/07/2020, 18:01
Καταπληκτικά και πρωτότυπα τα ταξίδια σου. Πολλά μπράβο για την διάθεσή σου και τις ικανότητές σου.

Όταν βρεις χρόνο γράψε δυο λόγια για το μηχανάκι. Δεν έχω δεί πολλούς με τέτοια χλμ και τέτοιους ρυθμούς.

Υ.Γ. Εάν έχεις ήδη αναφερθεί στο Honda βάλε το link.

gaslion
31/07/2020, 14:03
Ξανά απίστευτος!

billy84
31/07/2020, 19:37
αμέτρητα μπράβο - το εχω γράψει και παλιότερα ,αν ειχε μυαλό η honda ελλάς ....
θα εκανε την καλύτερη διαφήμιση στα μηχανάκια honda και στην ελλάδα αλλά και σε αλλες χώρες του πλανήτη δείχνοντας 4-5 εστω video δικά σου ,που οργώνεις τίς βουνοκορφές και τα κατσάβραχα ,εχοντας 280.500 χλμ στο κοντέρ του NC - εστω να σού εκαναν δωρεάν service -λάδια κλπ -λογικά το δικό σου NC θα ειναι πρώτο σε χλμ στην ελλάδα ,και σε ολη την ευρώπη στην πρώτη τριάδα τετράδα σίγουρα .
πρίν απο 15 ημέρες με ρώτησε φίλος που ηθελε να αγοράσει μοτο ,εχοντας 4.500-5.000 ευρώ στο χέρι ,που να μην σπάει να μην χαλάει κλπ (μετ/νο ) τού εδειξα 4-5 video δικά σου,επαθε την πλάκα του κ αγόρασε το nc700 σε αρίστη κατάσταση ,μετά απο προσεκτικό στη honda ελεγχο κλπ - με ρώτησε ,κάθε πόσα χλμ αλλάζεις τα λάδια -ιξώδες και μάρκα - μη σταματάς να ανεβάζεις video


Ευχαριστώ πολύ φίλε!Ελπίζω μόνο να μην πήρε το DCT ο φίλος καθώς κάποια λίγα θεματα έχουν παρουσιαστεί στο κιβώτιο.Ενα πυράκι που συνηθως χαλαρώνει ή σπάει και δεν ανεβοκατεβάζει.Φθηνή ζημιά αυτή της τάξεως των 70-80 ευρώ με εργασία σε εξουσιοδοτημένο.Η άλλη πολύ σπάνια βλάβη που έχουμε δει είναι το μοτεράκι του DCT η οποία πάει κανα 300αρι.Εχει παρουσιαστεί σε 2-3 παιδιά αυτό.Φυσικά μιλάμε για ένα νέο πολύπλοκο σύστημα το οποίο έχει λίγα χρόνια στην αγορά και είναι λογικό να υπάρξουν παιδικές ασθένειες.Επιπλέον να αναφέρω οτι με την αραιή συντήρηση και τη χαμηλή κατανάλωση εννοείται και αυτές οι βλάβες να παρουσιαστούν,στο τέλος πάλι κερδισμένος είναι συγκριτικά με ένα Mega-Scooter αλλά και μια μοτοσυκλέτα της κατηγορίας.

Εγώ εχω το κανονικό NC φυσικά δεν έχω αλλάξει τίποτα πέραν των δίσκων συμπλέκτη στις 275.000km περίπου(1η φορά).

Θα γράψω κάποια πράγματα για τον φίλο Kepler Fun επι τη ευκαιρία.Φυσικά και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται.

Το NC αγοράστηκε μεταχειρισμένο τον Γενάρη του 2015 με 22.000km.Απο την αρχή τα λάδια τα άλλαζα ανα 12.000km.Βαλβίδες τσέκαρα απο περιέργεια στις 48.000km και μετά στις 96.000km(το μανιουαλ λεει ανα 24.000 αλλά αποδεικνύεται απαισιόδοξο)

Μετά τις 96.000km οι βαλβίδες τσεκαρίστηκαν στις 190.000 και ήταν εντός ορίων.Διαφορά σε απόδοση ή κατανάλωση δεν είχα ποτέ.Επιπλέον το φίλτρο αέρα αλλάζεται κάθε 50.000 ή και 100.000km.Παρόλο που μπαίνω τόσο χώμα το έχει σε τέτοιο σημείο που δε βγαίνει χάλια όπως θα περίμενα.

Στα 265.000km μετά απο 13.500km τα λάδια βγαίνουν πολύ καλά σε χρώμα χωρίς κατανάλωση φυσικά https://www.youtube.com/watch?v=sXHGwDeGxFY Πάντα 10-30 διάφορες μάρκες.

Μπουζί ιριδίου ανα 48.000km

Ρουλεμάν τροχών βγάζουν σχεδόν 80.000km με τη χρήση που κάνω.Αλυσιδογράναζα ανα 45.000km (afam XSR)

Εχω αλλάξει προληπτικά στις 190.000km τεντωτήρα και καδένα(ακουγόταν λίγο)

Η μπροστινή δισκόπλακα είναι η ίδια απο την αρχή.Η πίσω αλλάχτηκε λόγω φθοράς στις 230.000km.Παρόλο που στην αρχή είχε χλευαστεί για φθηνοκατασκευή το οτι απο 1 κομμάτι μέταλλο έβγαλαν 2 δισκους.Στα ίδια km αλλάχτηκε και το μοχλικό με ένα μεταχειρισμένο(30 ευρώ κόστος).



Πρόβλημα κανένα μέχρι σήμερα,ούτε ηλεκτρικό ούτε οτιδήποτε άλλο.:beer:

alexis72
31/07/2020, 21:07
οχι το απλό σαν το δικό σου αγόρασε στα 4.200 ευρώ μετρητά (με 34.000 χλμ με επίσημες σφραγίδες πάντα απο εξουσιοδοτημένο honda service) απο ιδιώτη ,το μόνο που αμεσα ηθελε ηταν αλλαγή το πίσω ελαστικό ,κ εκανε προληπτικά ενα γενικό service αμέσως για λάδια-φρένα- διάφορες ρυθμίσεις - αλυσιδογράναζα για να ξέρει απο εδώ κ πέρα τι να κάνει .λάδια 10w30 τού ειπαν στο συνεργείο να βάζει, κ φυσικά τού ειπαν μόνο λάδια honda ...για να το εχει σαν καινούργιο το μοτέρ (τού ειπαν) πάντως απο το βιβλίο service κ απο το computer τού συνεργείου ...πάντα honda 10w30 εβαζαν κ αλλαγή μιά φορά τον χρόνο (ο πωλητής εκανε το πολύ 5-6.000 χλμ τον χρόνο ...αν ηθελε να πάει σε αλλη μάρκα εκτός honda τι θα τού πρότεινες εσύ ,που εχεις δοκιμάσει κ εμεινες απόλυτα ευχαριστημένος ? κ απο περιέργεια γράφεις οτι εχεις αλλάξει διάφορες μάρκες ...για ποιό λόγο ? εψαχνες μέχρι να βρείς το πιό κατάλληλο για το μοτέρ σου κ το κιβώτιο κ αν βρήκες ποιό ειναι ? πάντα ορθιος κ να κάνεις ταξίδια μέχρι τα βαθειά σου γεράματα :beer:

tzimidis
31/07/2020, 21:18
Εγώ πάντως ανέβηκα την προηγούμενη Παρασκευή βράδυ Γιάννενα και Σάββατο μεσημέρι ξαναγύρισα, και ακόμα με πονάει το ένα κωλομέρι.

DRAKONET
31/07/2020, 21:55
Απιστευτος για αλλη μια φορα !
Σ'εμενα κανουν εντυπωση ολα αυτα τα χωριουδακια που περνας που ειναι με το ζορι 10-15 σπιτια
ασε μερικα σπιτια-κτισματα...δεν ξερω τι ειναι που ειναι μονα τους...και δειχνουν να ειναι με κοσμο !!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/07/2020, 22:39
Εγώ πάντως ανέβηκα την προηγούμενη Παρασκευή βράδυ Γιάννενα και Σάββατο μεσημέρι ξαναγύρισα, και ακόμα με πονάει το ένα κωλομέρι.

Ε αφού είσαι 200 κιλά ρε.Κοιτα μια κοιλιά....

billy84
31/07/2020, 22:39
οχι το απλό σαν το δικό σου αγόρασε στα 4.200 ευρώ μετρητά (με 34.000 χλμ με επίσημες σφραγίδες πάντα απο εξουσιοδοτημένο honda service) απο ιδιώτη ,το μόνο που αμεσα ηθελε ηταν αλλαγή το πίσω ελαστικό ,κ εκανε προληπτικά ενα γενικό service αμέσως για λάδια-φρένα- διάφορες ρυθμίσεις - αλυσιδογράναζα για να ξέρει απο εδώ κ πέρα τι να κάνει .λάδια 10w30 τού ειπαν στο συνεργείο να βάζει, κ φυσικά τού ειπαν μόνο λάδια honda ...για να το εχει σαν καινούργιο το μοτέρ (τού ειπαν) πάντως απο το βιβλίο service κ απο το computer τού συνεργείου ...πάντα honda 10w30 εβαζαν κ αλλαγή μιά φορά τον χρόνο (ο πωλητής εκανε το πολύ 5-6.000 χλμ τον χρόνο ...αν ηθελε να πάει σε αλλη μάρκα εκτός honda τι θα τού πρότεινες εσύ ,που εχεις δοκιμάσει κ εμεινες απόλυτα ευχαριστημένος ? κ απο περιέργεια γράφεις οτι εχεις αλλάξει διάφορες μάρκες ...για ποιό λόγο ? εψαχνες μέχρι να βρείς το πιό κατάλληλο για το μοτέρ σου κ το κιβώτιο κ αν βρήκες ποιό ειναι ? πάντα ορθιος κ να κάνεις ταξίδια μέχρι τα βαθειά σου γεράματα :beer:

Σωστή η απορία σου για τα λάδια.Δεν είναι κάτι περίεργο πάντως,όποιο λάδι πετύχαινα σε προσφορά έβαζα ή όποιο δούλευε ο μάστορας στο εκάστοτε συνεργείο(δυστυχώς έχω αλλάξει διάφορους,δεν είμαι εύκολος σε αυτόν τον τομέα γιατί δεν μου αρέσουν διάφορα πράγματα).Μέχρι σήμερα έχω δοκιμάσει Motul,Liqui Moly,Silikolene,Bel Ray,Honda,Castrol και ίσως κάποιο που ξεχναω.Με όλα ήταν μια χαρά η αίσθηση στο σασμάν.Με 10-40 που είχε βάλει μια φορά ένα μαστόρι απο μόνος του η αίσθηση γινόταν πιο σκληρή.Αυτο το μοτέρ θέλει 10-30.Και άλλα της Χοντα βέβαια.

Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε!Πάντα όρθιος!

billy84
31/07/2020, 22:41
Απιστευτος για αλλη μια φορα !
Σ'εμενα κανουν εντυπωση ολα αυτα τα χωριουδακια που περνας που ειναι με το ζορι 10-15 σπιτια
ασε μερικα σπιτια-κτισματα...δεν ξερω τι ειναι που ειναι μονα τους...και δειχνουν να ειναι με κοσμο !!!

Πραγματικά είναι αμέτρητα τα χωριά που έχουμε.Κόσμο ίσως έχουν μονο τα καλοκαίρια.Αν περάσεις αλλη εποχή όλα είναι έρημα!

johnstef33
01/08/2020, 10:12
Να κανω κι εγω ρε bill ενα ευλογο ερωτημα....αφου το χεις λοιπον παρα πολυ με τα εκδρομικα ανα την ευρωπη για την ωρα ,γιατι δε σε εχουμε δει σε φωτο που εψεις βγαλει με αλλους συντροχους???
Παντα ξεκινας μονος απ οτι εχω καταλαβει...και στο ρωτω αυτο γιατι μας εχει ανοιξει και σε μας η ορεξη για τετοια εκδρομικα αλλα προσωπικα ποτε δε θα ξεκινουσα μονος .....θες απο ανασφαλεια θες μονο και μονο για παρεα.....
Αυτα...και ευχομαι καλη συνεχεια σε οτι κανεις και παντα με υγεια

Kepler Fun
01/08/2020, 12:41
Γράψε κάτι και για τα λάστιχα.

Πίσω τακούνια μπροστά ασφάλτινο ? Πως δηλαδή ? Δηλαδή τι ? Δεν καταλαβαίνω κάτι καλά ?........

Να'σαι πάντα καλά να γράφεις χλμ.:wave2:

billy84
01/08/2020, 22:04
@johnstef33

Δεν είμαι antisocial :lol:.Μπορεί να βγαίνει μια εικόνα τέτοια λόγω των μοναχικών ταξιδιών.Ο μοναδικός λόγος που κάνω τέτοιου είδους βόλτες είναι γιατί είναι πολύ απαιτητικές και για να βγουν πρέπει κάποιος να διαθέτει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.Πχ έχω φίλους γρήγορους που ΔΕΝ περπατάνε όμως.Εχω φίλους που περπατάνε αλλά ΔΕΝ οδηγούν μηχανή.Εχω φίλους που περπατάνε και οδηγούν μηχανή αλλά είναι πλέον σχετικά μεγάλοι σε ηλικία και δεν αντέχουν να περπατήσουν και να οδηγήσουν πολύ.Εχω φίλους που μπορούν να κάνουν και τα 2 εστω σε μικρότερο βαθμό αλλά έχουν μηχανάκια ασύμφορα για τέτοια χρήση.Αλλοι είναι ζορισμένοι οικονομικά και δεν τους παίρνει.

Πάντως όταν χειμωνιάζει και οι βόλτες γίνονται πιο νορμάλ σε απόστασεις πάω και με φίλους εξορμήσεις.

Ενδεικτικά:

Αγία Μαρίνα Πάρνηθος-Ακρωτήριο Τσάρλα 17-5-2020 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158607

Αρχαία Γόρτυνα-Λύκαιο Όρος-Ιθώμη 16-2-2020 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158198

Δάσος Σκιρίτιδας-Βόρειος Ταύγετος(με Tenere700) 2-2-2020 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158146

Παρνασσός-Βάργιανη-Δροσοχώρι off road 17-11-2019 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157801

Αθανάσιος Διάκος-Αρτοτίνα σε χωμάτινη έκδοση 3-11-2019 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157735

Το ''μόνος'' είναι περίεργο στην αρχή αλλά μετά συνηθίζεις και όταν οι βόλτες είναι στοχευμένες,γίνεται μονόδρομος απο ένα σημείο και μετά.Οι Ελληνες είμαστε άνθρωποι της παρέας και δεν ξεκινάμε να πάμε κάπου μόνοι μας.Στην Ευρώπη θα δεις το ακριβώς αντίθετο,ανθρώπους να βάζουν στόχους και να ταξιδεύουν μόνοι με οποιοδήποτε μέσο.Είναι θέμα νοοτροπίας,μάλλον έχω γίνει Ευρωπαίος :D


@Kepler Fun

Σίγουρα φαίνεται περίεργος ο συνδυασμός αλλά μου δουλεύει παντού,εκτός απο λάσπες εννοείται.Με 17αρα μπροστά δεν υπάρχει μπροστά τακουνάτο λάστιχο πλην του TKC80 το οποίο δε βρίσκεις εύκολα,οπότε έχω επιλέξει το AX41s το οποίο είναι Scramber λάστιχο και δουλευει μια χαρά σε στεγνό χώμα.Τακούνι δεν είναι αλλά ούτως ή άλλως οι χωμάτινες δυνατότητες με τη 17αρα είναι περιορισμένες.Στην άσφαλτο είναι εξαιρετικά λαστιχα και τα δύο και δεν έχω κανένα πρόβλημα πουθενά.Το τακουνάτο πίσω μου δίνει ανθεκτικότητα στο χώμα,δε σκίζεται με τίποτα καθώς είναι θηρίο.Το βάζω σε διάσταση 150-70-17 απο 160-60-17 που φοράει το NC και κερδίζω έξτρα απόσταση απο το έδαφος.Πολύ δύσκολα βρίσκει οπότε μου δίνει τη δυνατότητα να το περάσω και απο ζόρικα σημεία.

:beer:

alexis72
02/08/2020, 00:18
μιά ερώτηση φίλε βασίλη σύμφωνα με την εμπειρία σου αλλά κ εσύ πώς το αντιμετωπίζεις ,
οταν συναντάς τσοπανόσκυλα οχι κυρίως σε ασφαλτο που μπορείς να ανοίξεις το γκάζι κ να φύγεις ,
αλλά σε δασικούς η κακούς χωματόδρομους που δεν μπορείς να τρέξεις για να ξεφύγεις ,
1) σβήνεις τη μηχανή κ περιμένεις να φύγουν ?
2) γκαζώνεις κ πατώντας κόρνα για να τα τρομάξεις κ να φύγουν
3) κάποια αλλη αντιμετώπιση ?
πάντως ειναι πανέξυπνα τα ατιμα ,μιά φορά σε ασφαλτο κοντά στην αρτοτίνα μου ετυχε σε μεγάλη στροφή 90μοιρών να ξεφύγω στην αρχή απο 5-6 τσοπανόσκυλα που ηταν μαζί με κοπάδι απο πρόβατα κ με πήραν στο κυνήγι ,κ τα πονηρά ενώ με κυνήγησαν στην αρχή τρέχοντας απο πίσω μου στην ασφαλτο αλλά ανοιξα το γκάζι κ εφυγα κ πάνω στη στροφή εξαφανίστηκαν , λέω βαρέθηκαν-κουράστηκαν κ με αφησαν ...τι εκαναν ομως αυτά ? εκοψαν δρόμο απο μια μικρή 25-30μετρη χωμάτινη δύσκολη ανηφοριά (οχι δρομάκι) κ βρέθηκαν στο τέλος τής στροφής κ πάλι μπροστά μου ?????
ευτυχώς ηταν εκεί κοντά ο βοσκός τα φώναξε κ την γλύτωσα ...αλλά μού εκανε εντύπωση η εξυπνάδα τους να κόψουν δρόμο κ να με περιμένουν ....
μού εχουν πεί βοσκοί πώς η καλύτερη αντιμετώπιση ειναι να σβησω την μηχανή κ να περιμένω να απομακρυνθούν κ μετά να φύγω σιγά σιγά ...

billy84
03/08/2020, 10:17
Καλημέρα Αλέξη! Η καλύτερη αντιμετώπιση όταν είσαι εγκλωβισμενος είναι να κατέβεις και να τους φωνάξεις καθώς και να κινηθείς κατά πάνω τους. Τους δίνεις έτσι να καταλάβουν ότι είσαι πιο ισχυρός και δεν τους παίρνει, θα δεις ότι κάνουν πίσω αμεσως. Μετα όταν φύγεις με το μηχανάκι πάντα θα προσπαθήσουν να έρθουν αλλά κάθε φορά που φρενάρεις και τα κοιτάς κάνουν πίσω. Αν φοβάσαι το μυρίζουν οπότε αυτή η μέθοδος δεν ξέρω κατά πόσον θα λειτουργήσει.Το γκάζι πάντως τα αγριεύει δε λειτουργεί αποτρεπτικά για αυτά. Ίσως αν σβήσεις το μηχανάκι όπως είπες και περιμενεις να είναι καλύτερα σε περίπτωση που φοβάσαι τα σκυλιά.

νεοσσός
03/08/2020, 10:37
Φίλοι πεζοπόροι έχουν μαζί τους σκυλοτροφή. Σοβαρά.

katsar
03/08/2020, 11:21
Εγώ πάντως ανοίγω γκάζι και εξαφανίζομαι , δεν έχω διάθεση ούτε να γίνω φίλος με τσοπανόσκυλα ούτε να μαλώνω μαζί τους.
Το μην το φοβάσαι δεν πιάνει 100% να ξέρεις,ήμουν με το ποδήλατο και μου την έπεσαν 2 σε δάσος ,φώναζα,πετούσα πέτρες,δεν ένιωσα κανένα φόβο αλλά συνέχιζαν να πλησιάζουν πολύ απειλητικά.
Έφυγαν όταν βρέθηκα στην δυσάρεστη θέση να ασκήσω βία και να τα κοπανήσω με το ποδήλατο.

spyro
03/08/2020, 11:43
ρε παιδιά ...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/08/2020, 16:32
Καλημέρα Αλέξη! Η καλύτερη αντιμετώπιση όταν είσαι εγκλωβισμενος είναι να κατέβεις και να τους φωνάξεις καθώς και να κινηθείς κατά πάνω τους. Τους δίνεις έτσι να καταλάβουν ότι είσαι πιο ισχυρός και δεν τους παίρνει, θα δεις ότι κάνουν πίσω αμεσως. Μετα όταν φύγεις με το μηχανάκι πάντα θα προσπαθήσουν να έρθουν αλλά κάθε φορά που φρενάρεις και τα κοιτάς κάνουν πίσω. Αν φοβάσαι το μυρίζουν οπότε αυτή η μέθοδος δεν ξέρω κατά πόσον θα λειτουργήσει.Το γκάζι πάντως τα αγριεύει δε λειτουργεί αποτρεπτικά για αυτά. Ίσως αν σβήσεις το μηχανάκι όπως είπες και περιμενεις να είναι καλύτερα σε περίπτωση που φοβάσαι τα σκυλιά.

Αυτο κάνω κι εγώ. Λειτουργεί.

tzimidis
03/08/2020, 20:48
Αυτο κάνω κι εγώ. Λειτουργεί.

Ενίοτε.
Κατι μολοσσοι στα περίχωρα των Ιωαννίνων διαφωνούν.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/08/2020, 23:13
Ενίοτε.
Κατι μολοσσοι στα περίχωρα των Ιωαννίνων διαφωνούν.

Εγώ δεν είμαι στα περίχωρα των Ιωαννίνων :)

billy84
04/08/2020, 00:27
Εγώ δεν είμαι στα περίχωρα των Ιωαννίνων :)

Τα τσοπανόσκυλα είναι παντού τα ίδια.Στην Πίνδο είναι πιο αγριεμένα αλλά η λογική του ισχυρότερου λειτουργεί πάντα στη φύση.Οπως είπα και πριν όμως δεν ειναι απλό και αν υπάρχει φόβος δυσκολεύει το θέμα αντιμετώπιση τέτοιων καταστάσεων.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/08/2020, 06:16
Τα τσοπανόσκυλα είναι παντού τα ίδια.Στην Πίνδο είναι πιο αγριεμένα αλλά η λογική του ισχυρότερου λειτουργεί πάντα στη φύση.Οπως είπα και πριν όμως δεν ειναι απλό και αν υπάρχει φόβος δυσκολεύει το θέμα αντιμετώπιση τέτοιων καταστάσεων.

Ρε συ. Χωρίς πλάκα. Εδώ όσους βοσκούς έχω δει κανείς δεν έχει τσομπανοσκυλο Εδώ παίζει πολύ γερμανικό ποιμενικό η διασταυρώσεις. Προσωπικά τσομπανοσκυλο εδώ δεν έχω δει. Ελληνικό ποιμενικό φαντάζομαι ότι λέτε. Πού είναι αρκούδα. Τέλος πάντων όπως και να έχει η λύση είναι αυτή που προείπαμε.

DoctoR_k6
04/08/2020, 15:40
Μωρε εχουμε κ εμεις εκει στο χωριο (Γιαννενα κοντα) κατι αρκουδια που δεν καταλαβαινουν ουτε αμαξια ουτε μηχανες.
Κατευθειαν επιθεση μεχρι κ πανω στο αμαξι με κινδυνο τραυματισμου τους.
Βεβαια οι παλιοι βοσκοι (μεσα κ ο παππους μου ο συγχωρεμενος) με ενα ''σκοπι'' :lol: στο χερι δεν τους στεκοτανε κανενα.
Εγω με το gixxer περναγα πολυ γρηγορα γιατι ειχε πεσιμο η φαση...:lol:

tzimidis
04/08/2020, 16:13
Μωρε εχουμε κ εμεις εκει στο χωριο (Γιαννενα κοντα) κατι αρκουδια που δεν καταλαβαινουν ουτε αμαξια ουτε μηχανες.
Κατευθειαν επιθεση μεχρι κ πανω στο αμαξι με κινδυνο τραυματισμου τους.
Βεβαια οι παλιοι βοσκοι (μεσα κ ο παππους μου ο συγχωρεμενος) με ενα ''σκοπι'' :lol: στο χερι δεν τους στεκοτανε κανενα.
Εγω με το gixxer περναγα πολυ γρηγορα γιατι ειχε πεσιμο η φαση...:lol:

SH-κόπ'
Με παχύ sh, o φόβος και ο τρόμος στα χωριά μας.
Κάπου το είχα ξαναγράψει εδώ μέσα, συγγενής με παλιά μερσεντες δέχτηκε επίθεση από τσοπανοσκυλα, και έφυγε χωρίς προφυλακτήρα.

DoctoR_k6
04/08/2020, 16:21
SH-κόπ'
Με παχύ sh, o φόβος και ο τρόμος στα χωριά μας.
Κάπου το είχα ξαναγράψει εδώ μέσα, συγγενής με παλιά μερσεντες δέχτηκε επίθεση από τσοπανοσκυλα, και έφυγε χωρίς προφυλακτήρα.

Eιπα να το γραψω οσο το δυνατον πιο κατανοητο.

Μερικα απο αυτα τα τσοπανοσκυλα εχουν πολλα νταλαβερια με λυκους κ δεν τα λες κ πολυ ηρεμα.
Ειδικα οταν οι λυκοι κατεβαινουν μεσα στα χωρια για φαι.

νεοσσός
04/08/2020, 22:05
Τα τσοπανόσκυλ-proof σκόπια (https://youtu.be/YnBs1MuGSAA?t=47) έχουν καρφί στην άκρη, ώστε να μην μπορεί να τα αρπάξει το θηρίο και να σε αφοπλίσει.

billy84
04/08/2020, 23:27
Παιδιά τα τσοπανόσκυλα δεν είπε κανείς οτι είναι ήρεμα.Προς Θεού τσοπανόσκυλα είναι,προστατεύουν τα κοπάδια όπως σωστά είπατε.Αυτό όμως δε σημαίνει οτι δε φοβούνται και δε γνωρίζουν ποιος είναι το αφεντικό όταν χρειαστεί.Μην ξεχνάμε οτι δε μιλάμε για εκπαιδευμένα σκυλιά.Σας λέω με βεβαιότητα οτι το τσοπανόσκυλο είναι και πολύ καλός χαρακτήρας αν το προσεγγίσεις σωστά.Δεν ισχύει παντα αλλά έχω συμφιλιωθεί με αρκετά απο αυτά.

Εχω πάντως διάφορους τσαμπουκάδες στο αρχείο μου.Αποκορύφωμα στον Βαρνούντα (ελληνοσκοπιανά σύνορα) όπου μου την έπεσαν κάτι γομάρια και καταλάθος μπήκα στη στάνη τους κιόλας!:lol:

Εννοείται δεν πλησίαζαν περισσότερο και μόνο γαύγιζαν απο ασφαλή απόσταση.


420037

alexis72
05/08/2020, 00:11
εμένα ,μου την επεσαν πρίν 10 χρόνια 3 τσοπανόσκυλα θηρία λίγο εξω απο το λιδωρίκι ,ειχα ενα kmx 200 δίχρονο τότε ,ειχα δηλ.αρκετό γκάζι για να ξεφύγω ,αλλά δεξιά ηταν γκρεμός ενώ στη μέση του δρόμου ειχαν αράξει κ ειχαν κλείσει ολο τον δρόμο τα πρόβατα ,εγω βγαίνοντας απο στροφή ,τα ειδα ξαφνικά στα 30 μέτρα περίπου κ επεσα στα φρένα ,αμέσως με κυνήγησαν τα σκυλιά κ απο δεξιά κ απο αριστερά ,προσπάθησα να φύγω απο αριστερά ανεβαίνοντας ενα υψωματάκι γεμάτο πέτρες -λάσπες κλπ ,κ με αρπάζει κ με δαγκώνει στο δεξί πίσω μέρος του ποδιού λιγο πάνω απο τον αστράγαλο ,εκεί που ειναι ο τένοντας (μου ειπε ο γιατρός μετά) ,ενα τέρας 40-50 κιλά ,ενω εγω το κλώτσαγα με το τακούνι του παπουτσιού ,τελικά ευτυχώς με αφησε ,επαθα μεγάλη τρομάρα οχι απο το δάγκωμα κυρίως ,αλλά απ ολη την φάση αυτή κ δεξιά ηταν μεγάλος σχετικά γκρεμός κ φοβόμουν μην πέσω εκεί με την ταχύτητα που ειχα για να ξεφυγω αλλά κ με το βάρος του σκύλου ενω ηταν τα δόντια του μέσα στο τζίν κ στο δέρμα μου κ με εσερνε δεξιά , πήγα στο εκεί κέντρο υγείας μου το καθάρισε καλά ο γιατρός κ μου εδεσε την πληγή κ μου εδωσε αντιβίωση για το δάγκωμα για λύσσα κλπ ,κ μετά πήγα στο εκεί αστυνομικό τμήμα ,ηταν εκεί ο διοικητής ,του ειπα τι εγινε κ μού ειπε πάμε στο μέρος που εγινε το συμβάν ,κ μου ελεγε οτι εκεί τα σκυλιά δεν δαγκώνουν ειναι ηρεμα κ μπλά μπλά ,το περιπολικό ηταν ενα nissan x-trail ,ψηλό οχημα δηλαδή jeep ,κ οχι κούρσα κλασσική ,μόλις φθάσαμε εκεί ορμηξαν κ τα 3 τσοπανόσκυλα πάνω στο nissan περιπολικό ,ευτυχώς ηταν τα τζαμια κλειστά κ αυτα αφριζαν απο το γάβγισμα κ γίνονταν ολο κ πιο επιθετικά κ αρχισαν να δαγκώνουν τον προφυλακτήρα κλπ ,τα χρειάστηκε ο αστυνομικός κ πήρε τηλ. τον τσοπάνη που τα ειχε (δεν ηταν εκεί οταν εγινε το συμβαν με εμένα) κ σε 5 λεπτά ηρθε κ τα μάζεψε ,μού ειπε ο αστυν/κός αν θέλω να κάνω μήνυση κλπ ,τού ειπα να μού πληρώσει ο βοσκός το τζίν που φορούσα γιατί ειχε σκιστεί απο τα δόντια τού σκυλιού κ δεν θέλω τιποτε αλλο ,εκτός αν εχει λύσσα το σκυλί κ θα πρεπει να τρέξω μετά με νοσοκομεία γιατρούς θεραπείες εξοδα κλπ κ θα επρεπε να του κάνω μήνυση ,του ειπε ο αστυν/κός του βοσκού να κρατήσει για 10-15 ημέρες το σκυλί που με δάγκωσε κλεισμένο κάπου μόνο του κ να το παρακολουθεί για το αν εμφανίσει συμπτώματα λύσσας ,ευτυχώς ηταν καθαρό το σκυλί κ δεν υπήρχε τέτοιο θέμα ...αυτη ηταν η ιστορία μου κ απο τότε με συμβουλή τσοπάνων ,οταν δώ σκυλιά στα βουνά να σβήνω το μοτέρ κ να περιμένω να απομακρυνθούν απο μόνα τους ...κ μέχρι στιγμής αυτό εφαρμόζω κ ολα καλά μέχρι τώρα κ αν δώ επιθετικότητα να εχω μαζί μου ενα μπουκάλι με νερό κ να το ρίξω στο πρόσωπό τους ...

billy84
05/08/2020, 00:30
εμένα ,μου την επεσαν πρίν 10 χρόνια 3 τσοπανόσκυλα θηρία λίγο εξω απο το λιδωρίκι ,ειχα ενα kmx 200 δίχρονο τότε ,ειχα δηλ.αρκετό γκάζι για να ξεφύγω ,αλλά δεξιά ηταν γκρεμός ενώ στη μέση του δρόμου ειχαν αράξει κ ειχαν κλείσει ολο τον δρόμο τα πρόβατα ,εγω βγαίνοντας απο στροφή ,τα ειδα ξαφνικά στα 30 μέτρα περίπου κ επεσα στα φρένα ,αμέσως με κυνήγησαν τα σκυλιά κ απο δεξιά κ απο αριστερά ,προσπάθησα να φύγω απο αριστερά ανεβαίνοντας ενα υψωματάκι γεμάτο πέτρες -λάσπες κλπ ,κ με αρπάζει κ με δαγκώνει στο δεξί πίσω μέρος του ποδιού λιγο πάνω απο τον αστράγαλο ,εκεί που ειναι ο τένοντας (μου ειπε ο γιατρός μετά) ,ενα τέρας 40-50 κιλά ,ενω εγω το κλώτσαγα με το τακούνι του παπουτσιού ,τελικά ευτυχώς με αφησε ,επαθα μεγάλη τρομάρα οχι απο το δάγκωμα κυρίως ,αλλά απ ολη την φάση αυτή κ δεξιά ηταν μεγάλος σχετικά γκρεμός κ φοβόμουν μην πέσω εκεί με την ταχύτητα που ειχα για να ξεφυγω αλλά κ με το βάρος του σκύλου ενω ηταν τα δόντια του μέσα στο τζίν κ στο δέρμα μου κ με εσερνε δεξιά , πήγα στο εκεί κέντρο υγείας μου το καθάρισε καλά ο γιατρός κ μου εδεσε την πληγή κ μου εδωσε αντιβίωση για το δάγκωμα για λύσσα κλπ ,κ μετά πήγα στο εκεί αστυνομικό τμήμα ,ηταν εκεί ο διοικητής ,του ειπα τι εγινε κ μού ειπε πάμε στο μέρος που εγινε το συμβάν ,κ μου ελεγε οτι εκεί τα σκυλιά δεν δαγκώνουν ειναι ηρεμα κ μπλά μπλά ,το περιπολικό ηταν ενα nissan x-trail ,ψηλό οχημα δηλαδή jeep ,κ οχι κούρσα κλασσική ,μόλις φθάσαμε εκεί ορμηξαν κ τα 3 τσοπανόσκυλα πάνω στο nissan περιπολικό ,ευτυχώς ηταν τα τζαμια κλειστά κ αυτα αφριζαν απο το γάβγισμα κ γίνονταν ολο κ πιο επιθετικά κ αρχισαν να δαγκώνουν τον προφυλακτήρα κλπ ,τα χρειάστηκε ο αστυνομικός κ πήρε τηλ. τον τσοπάνη που τα ειχε (δεν ηταν εκεί οταν εγινε το συμβαν με εμένα) κ σε 5 λεπτά ηρθε κ τα μάζεψε ,μού ειπε ο αστυν/κός αν θέλω να κάνω μήνυση κλπ ,τού ειπα να μού πληρώσει ο βοσκός το τζίν που φορούσα γιατί ειχε σκιστεί απο τα δόντια τού σκυλιού κ δεν θέλω τιποτε αλλο ,εκτός αν εχει λύσσα το σκυλί κ θα πρεπει να τρέξω μετά με νοσοκομεία γιατρούς θεραπείες εξοδα κλπ κ θα επρεπε να του κάνω μήνυση ,του ειπε ο αστυν/κός του βοσκού να κρατήσει για 10-15 ημέρες το σκυλί που με δάγκωσε κλεισμένο κάπου μόνο του κ να το παρακολουθεί για το αν εμφανίσει συμπτώματα λύσσας ,ευτυχώς ηταν καθαρό το σκυλί κ δεν υπήρχε τέτοιο θέμα ...αυτη ηταν η ιστορία μου κ απο τότε με συμβουλή τσοπάνων ,οταν δώ σκυλιά στα βουνά να σβήνω το μοτέρ κ να περιμένω να απομακρυνθούν απο μόνα τους ...κ μέχρι στιγμής αυτό εφαρμόζω κ ολα καλά μέχρι τώρα κ αν δώ επιθετικότητα να εχω μαζί μου ενα μπουκάλι με νερό κ να το ρίξω στο πρόσωπό τους ...

Τρελό σκηνικό πραγματικά.Θεωρώ πως επειδή προσπάθησες να φυγεις γρήγορα(ειδικά με τον κλασσικό δίχρονο ήχο που τα δαιμονίζει ακόμα περισσότερο) και έβαλες πλάτη βρήκε την ευκαιρία να σε αρπάξει.Πρόσωπο με πρόσωπο κολώνουν!Σίγουρα πάντως μετά απο τέτοιο σκηνικό είναι λογικό να έχεις φοβία.Υπάρχουν και κάποιες συσκευές με υπέρηχους που κάνουν δουλειά απο όσο ξέρω.

spyro
05/08/2020, 11:09
παιδιά όσοι φοβάστε τα τσοπανόσκυλα μην ανεβαίνετε στα βουνά. Δεν είναι τεχνικό το θέμα για να ρωτάτε σε φόρουμ οδηγίες χρήσης μάνιουαλ. εκεί που πάτε είναι το σπίτι τους. εσείς επεμβαίνετε στο χώρο τους όχι αυτά στον δικό σας. αν δεν μπορείτε να τα αντιμετωπίσετε καθήστε εκεί που είστε

billy84
05/08/2020, 11:28
Δυστυχώς ο Σπύρος λέει μια μεγάλη αλήθεια. Από την άλλη όμως δεν είναι κρίμα για μια φοβία να χάσει κάποιος τις ομορφιές των βουνών? Έχει 2 όψεις το νόμισμα. Θεωρώ πως με ψάξιμο υπάρχουν λύσεις.

νεοσσός
05/08/2020, 11:42
Έχω πετύχει μερικές φορές τσοπανόσκυλα σε βουνό, ενώ κάνω ποδηλασία. Όταν μπορώ αλλάζω δρόμο, για να μην μπω στα λημέρια τους.

Μία φορά όμως πέτυχα σε ασφάλτινο σημείο, σε περιοχή που απαγορεύεται η βοσκή, κοντά στην κορυφή. Άκουγα από πριν τα γαυγίσματα, αλλά δεν περίμενα να δω κοπάδι εκεί. Τα πέτυχα μπροστά μου στα 50 μέτρα. Ήταν μπόλικα για να ρισκάρω να τα πάρω με το καλό, εγώ μόνος με το ποδήλατο, βοσκός δεν υπήρχε πουθενά στο οπτικό μου πεδίο για να τα μαζέψει, οπότε πήρα την κατηφόρα. Γύρω στα 40 km/h στις στροφές, άντε 30 km/h στις φουρκέτες και πολύ περισσότερα στις κατηφορικές ευθείες. Τα τσοπανόσκυλα να κόβουν από τις πλαγιές κι εγώ στο ασφάλτινο κομμάτι, όσο επέτρεπε η αεροδυναμική αντίσταση (60 km/h+ ). Κατέβηκα το 1/3 του βουνού σε χρόνο ρεκόρ. :lol:


Μία άλλη φορά, πετάχτηκαν μπροστά μου στο δρόμο 6 σκυλιά. Δεν ήταν τσοπανόσκυλα, αλλά μου έκλεισαν το δρόμο, ενώ ήμουν με τη μοτοσυκλέτα δικάβαλος. Προσπάθησα να τα πάρω με το καλό και ηρεμούσαν όταν σταματούσα και τους μιλούσα. Όταν κινούμουν, έστω και με 10 km/h, πλησίαζαν πολύ απειλητικά. Η κοπέλα πίσω να έχει τρομάξει που την πλησίαζαν και την μύριζαν, εγώ ψύχραιμος.

- Κρατιέσαι καλά πάνω μου;
- Ναι.
- Δεν νομίζω ότι κρατιέσαι καλά...

Περίμενα υπομονετικά. Μόλις βεβαιώθηκα ότι είναι γαντζωμένη πάνω μου και άδειασαν λίγο τα σκυλιά το χώρο μπροστά μου, επιτάχυνα γρήγορα, χωρίς να δώσω περιθώριο στα σκυλιά να με προσεγγίσουν. Αλλά εκεί ήταν άσφαλτος, που μπορούσα να επιταχύνω γρήγορα και με ασφάλεια.


Με το ποδήλατο έχω πολλές εμπειρίες από επιθετικά σκυλιά. Ξέρουν ότι είσαι σχετικά αργοκίνητος, ειδικά στις ανηφόρες και ευάλωτος, οπότε επιτίθενται. Η καλύτερη λύση είναι να το κόψεις ποδαρόδρομο μέχρι να βαρεθούν. Αν είσαι πεζός και γυρίσεις κατά πάνω τους, κάνουν πίσω. Αν κάνεις πως πας να φύγεις γρήγορα ποδηλατώντας, επιτίθενται.

Bladerunner
05/08/2020, 13:35
Με κανονικό -και όχι αρκούδα- τσοπανόσκυλο που συνάντησα στη Στυμφαλία ενώ ήμουν ήδη στο 25+ χιλιόμετρο τρεξίματος και ήθελε σώνει και καλά τσαμπουκά,
σταμάτησα, κάθισα ανακούρκουδα και του είπα "δε γαμιέσαι... φάε με... είμαι πολύ πτώμα για να μαλώσω". Με λυπήθηκε κι έφυγε!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/08/2020, 21:32
Βρε ο λαός το λέει. Χρόνια τώρα.
Σκύλος που γαβγίζει δε δαγκώνει...

billy84
05/08/2020, 22:54
Βρε ο λαός το λέει. Χρόνια τώρα.
Σκύλος που γαβγίζει δε δαγκώνει...

Πάτερ με καμια προσευχή μήπως φεύγουν τα σκυλιά?:bawl::bawl::bawl:

alexis72
06/08/2020, 11:53
παιδιά όσοι φοβάστε τα τσοπανόσκυλα μην ανεβαίνετε στα βουνά. Δεν είναι τεχνικό το θέμα για να ρωτάτε σε φόρουμ οδηγίες χρήσης μάνιουαλ. εκεί που πάτε είναι το σπίτι τους. εσείς επεμβαίνετε στο χώρο τους όχι αυτά στον δικό σας. αν δεν μπορείτε να τα αντιμετωπίσετε καθήστε εκεί που είστε

αδελφέ - εγω ειμαι φοβερά φυσιολάτρης κ κανένας τσοπάνος η τσοπανόσκυλο η μελισσοκόμος ....ΔΕΝ θα μού καθορίζει την βόλτα με την μοτό μου ,
εφόσον ειμαι νόμιμος σε ΟΛΑ ,χαρτιά-πινακίδα-δίπλωμα -κράνος κλπ , και φυσικά ποτέ ΔΕΝ πηγαίνω κοντά σε μαντριά ,πηγαίνω βέβαια μέσα απο δασικούς δρόμους (ειναι ονειρο να κινείσαι ανάμεσα σε ελατα κ πλατάνια) βέβαια πάντα με προσοχή ,λόγω γκρεμών-λόγω σκυλιών-λόγω ...μελισσοκόμων κλπ ,σχετικά με τούς μελισσοκόμους ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να στήνουν κυψέλες δίπλα σε ΑΣΦΑΛΤΟ που συνδέει τα χωριά η σε δασικούς δρόμους που κυκλοφορούν πεζοί-ποδηλάτες-μηχανόβιοι κλπ ,υπάρχουν σχετικές πινακίδες απο τα δασαρχεία ...αλλά οι κύριοι αυτοί...λόγω ευκολίας τους να παρκάρουν τα φορτηγά τους δίπλα στην ασφαλτο που εχουν τα μελίσσια τους ...τίς γράφουν στα ...αχαμνά τους ,οπότε προσοχή που σταματάμε για κατούρημα η για ξεκούραση κλπ ,κ πάντα οταν περνάμε δίπλα απο μελίσσια να κλείνουμε καλά το κράνος ,μία σφήκα η μιά μέλισσα αν μπεί μπορεί να μάς σκοτώσει αν ειμαστε αλεργικοί ,στην αθήνα μένω κοντά στον υμηττό ,κ ανεβαίνω ειτε με τα πόδια ειτε με την μοτο για βόλτα μέχρι τίς κεραίες του υμηττού μέσω καισσαριανής ,αλλά κ εκεί τρέμεις που κυρίως πιτσιρικάδες κοπελιές η ανδρες ...η ηλικιωμένοι κάνουν τούς ραλίστες στον πολύ στενό 2πλής κατεύθυνσης δρόμο ανεβαίνοντας η κατεβαίνοντας κ πανεύκολα μπαίνουν στο δικό σου ρεύμα,ειδικά πάνω σε στροφές ,οπότε τρέμεις κυριολεκτικά μην σε παρασύρουν ...οπότε χίλιες φορές πάνω στα βουνά με τα ...τσοπανόσκυλα παρα με τούς εγκληματίες οδηγούς στην αθήνα - στον υμηττό - στην πάρνηθα κλπ ...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/08/2020, 16:03
Πάτερ με καμια προσευχή μήπως φεύγουν τα σκυλιά?:bawl::bawl::bawl:

Με μια προσευχή δε φαντάζεσαι τί βγαίνει μπιλακο ;)

Kepler Fun
06/08/2020, 18:21
Αλήθεια με τους χωματόδρομους του Υμηττού τι γίνεται ?
Έχει κανείς περιστατικά με επιθέσεις σκύλων ?

νεοσσός
06/08/2020, 18:52
Δε θυμάμαι να έχω δει στον Υμηττό αδέσποτο σκύλο, όσες φορές έχω περάσει ως πεζοπόρος ή ποδηλάτης. Και έχω περάσει πολλές φορές.

kintaros71
18/08/2020, 00:19
μιά ερώτηση φίλε βασίλη σύμφωνα με την εμπειρία σου αλλά κ εσύ πώς το αντιμετωπίζεις ,
οταν συναντάς τσοπανόσκυλα οχι κυρίως σε ασφαλτο που μπορείς να ανοίξεις το γκάζι κ να φύγεις ,
αλλά σε δασικούς η κακούς χωματόδρομους που δεν μπορείς να τρέξεις για να ξεφύγεις ,
1) σβήνεις τη μηχανή κ περιμένεις να φύγουν ?
2) γκαζώνεις κ πατώντας κόρνα για να τα τρομάξεις κ να φύγουν
3) κάποια αλλη αντιμετώπιση ?
πάντως ειναι πανέξυπνα τα ατιμα ,μιά φορά σε ασφαλτο κοντά στην αρτοτίνα μου ετυχε σε μεγάλη στροφή 90μοιρών να ξεφύγω στην αρχή απο 5-6 τσοπανόσκυλα που ηταν μαζί με κοπάδι απο πρόβατα κ με πήραν στο κυνήγι ,κ τα πονηρά ενώ με κυνήγησαν στην αρχή τρέχοντας απο πίσω μου στην ασφαλτο αλλά ανοιξα το γκάζι κ εφυγα κ πάνω στη στροφή εξαφανίστηκαν , λέω βαρέθηκαν-κουράστηκαν κ με αφησαν ...τι εκαναν ομως αυτά ? εκοψαν δρόμο απο μια μικρή 25-30μετρη χωμάτινη δύσκολη ανηφοριά (οχι δρομάκι) κ βρέθηκαν στο τέλος τής στροφής κ πάλι μπροστά μου ?????
ευτυχώς ηταν εκεί κοντά ο βοσκός τα φώναξε κ την γλύτωσα ...αλλά μού εκανε εντύπωση η εξυπνάδα τους να κόψουν δρόμο κ να με περιμένουν ....
μού εχουν πεί βοσκοί πώς η καλύτερη αντιμετώπιση ειναι να σβησω την μηχανή κ να περιμένω να απομακρυνθούν κ μετά να φύγω σιγά σιγά ...



:bawl::bawl: Φίλε alexis72 τι μου θύμησες.... το ίδιο σκηνικό άλλα με ποδήλατο, πριν πολλά χρόνια. Όταν ήμουν παιδάκι.....
Να σαι καλά και πάντα όρθιος!! :beer:

alexis72
18/08/2020, 01:20
Δε θυμάμαι να έχω δει στον Υμηττό αδέσποτο σκύλο, όσες φορές έχω περάσει ως πεζοπόρος ή ποδηλάτης. Και έχω περάσει πολλές φορές.

εγω εχω πετύχει πολλές φορές ,μία κυρία που φροντίζει κάποια αδέσποτα εκεί κ το ενα απο αυτά ,ενα μαύρο μπόξερ η μπουλντόγκ μοιάζει για τέτοια ράτσα , ειναι full επιθετικό κ αγριο ,και με εχει πάρει στο κυνήγι 2-3 φορές αλλά ημουν με το serow και ηταν κατηφόρα και τού ξέφυγα σχετικά ευκολα (αλλά ειναι κωλόδρομος με πέτρες νεροφαγώματα κ μπορεί ευκολα να φάς τούμπα η να αγοράσεις ανετα ...οικόπεδο εκεί),αφού εφαγε και 2-3 κλωτσές στο κεφάλι ....ενω η κυρία προσπαθούσε να το πιάσει ...απλά φωνάζοντάς του σταμάτα ελα πίσω κλπ κλπ (ηταν χωρίς λουρί οπως και αλλα 4-5 που ηταν μαζί με αυτό ,αλλά τα αλλα ηταν ησυχα) το ιδιο σκυλί εχει επιτεθεί κ σε ποδηλάτες (εχω συναντήσει πολλούς ποδηλάτες στον υμηττό αλλά κ πεζοπόρους και βέβαια και πολλά ...ζευγαράκια- αλλά μάλλον ειναι τόσο ηλίθιοι οι κάτοχοί τους που για να χουφτώσουν η να γαμ@σουν χαλάνε τα αμάξια τους -αναρτήσεις-λάστιχα κλπ ) οπως μού ειπαν απο το ατ αργυρούπολης που τούς ενημερωσα σχετικά με αυτό που μού συνέβη σε εμένα ,μιλάμε για την περιοχή του υμηττού πάνω απο την αργυρούπολη ,κοντά στην αγία ειρήνη και πάνω δεξιά που ειναι οι κεραίες τηλεφωνίας ,που εκεί εχει απίστευτη θέα οταν ειναι καθαρή η ατμόσφαιρα ,βλέπεις την αθήνα στο πιάτο -την αιγινα -την γλυφάδα - την βούλα ακόμα και τίς παραλίες στην βουλιαγμένη .....ενώ πολλές φορές εχω συναντήσει τζιπάκια με κυνηγόσκυλα να τα πηγαίνουν εκεί κυνηγοί και τα αμολάνε για να ...ξεδώσουν - ξεσκουριάσουν-γυμναστούν οπως μού λένε οι ιδιοι ...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/08/2020, 05:34
εγω εχω πετύχει πολλές φορές ,μία κυρία που φροντίζει κάποια αδέσποτα εκεί κ το ενα απο αυτά ,ενα μαύρο μπόξερ η μπουλντόγκ μοιάζει για τέτοια ράτσα , ειναι full επιθετικό κ αγριο ,και με εχει πάρει στο κυνήγι 2-3 φορές αλλά ημουν με το serow και ηταν κατηφόρα και τού ξέφυγα σχετικά ευκολα (αλλά ειναι κωλόδρομος με πέτρες νεροφαγώματα κ μπορεί ευκολα να φάς τούμπα η να αγοράσεις ανετα ...οικόπεδο εκεί),αφού εφαγε και 2-3 κλωτσές στο κεφάλι ....ενω η κυρία προσπαθούσε να το πιάσει ...απλά φωνάζοντάς του σταμάτα ελα πίσω κλπ κλπ (ηταν χωρίς λουρί οπως και αλλα 4-5 που ηταν μαζί με αυτό ,αλλά τα αλλα ηταν ησυχα) το ιδιο σκυλί εχει επιτεθεί κ σε ποδηλάτες (εχω συναντήσει πολλούς ποδηλάτες στον υμηττό αλλά κ πεζοπόρους και βέβαια και πολλά ...ζευγαράκια- αλλά μάλλον ειναι τόσο ηλίθιοι οι κάτοχοί τους που για να χουφτώσουν η να γαμ@σουν χαλάνε τα αμάξια τους -αναρτήσεις-λάστιχα κλπ ) οπως μού ειπαν απο το ατ αργυρούπολης που τούς ενημερωσα σχετικά με αυτό που μού συνέβη σε εμένα ,μιλάμε για την περιοχή του υμηττού πάνω απο την αργυρούπολη ,κοντά στην αγία ειρήνη και πάνω δεξιά που ειναι οι κεραίες τηλεφωνίας ,που εκεί εχει απίστευτη θέα οταν ειναι καθαρή η ατμόσφαιρα ,βλέπεις την αθήνα στο πιάτο -την αιγινα -την γλυφάδα - την βούλα ακόμα και τίς παραλίες στην βουλιαγμένη .....ενώ πολλές φορές εχω συναντήσει τζιπάκια με κυνηγόσκυλα να τα πηγαίνουν εκεί κυνηγοί και τα αμολάνε για να ...ξεδώσουν - ξεσκουριάσουν-γυμναστούν οπως μού λένε οι ιδιοι ...

Όλα εντάξει.
Τίς κλοτσιές στο κεφάλι τί της ήθελες ρε συντροχε :wave2:

panavour
18/08/2020, 17:25
Όλα εντάξει.
Τίς κλοτσιές στο κεφάλι τί της ήθελες ρε συντροχε :wave2:

εσυ τι θα εκανες θα επιανες συζητηση με τον σκυλο ,για τις συνεπειες της αδικαιολογητης ψυχοαναγκαστικης επιθετικοτητας ,στα ανωτερα θηλαστικα??

alexis72
18/08/2020, 19:14
αδελφέ παπασουζα ,
υπάρχουν σκυλιά που περνάς κ απλά γαυγίζουν - υπάρχουν σκυλιά που σε παίρνουν στο κυνήγι αλλά μετά απο 10-20 μέτρα σταματούν κ φεύγουν ,
υπάρχουν ομως κ σκλιά πολύ επικίνδυνα ,οπως στη δική μου περίπτωση ,που απο καθαρή τύχη γλύτωσα κ δεν επεσα πάνω στο δρόμο ,που ξαναγράφω ειναι γεμάτος πέτρες κ κυρίως εχει αυλάκια απο νεροφαγώματα ,με κίνδυνο νε πέσει η μπροστινή ρόδα μέσα σε αυτή κ αναπόφευκτα να φάς τούμπα κ να πάθεις μεγάλη ζημιά ,κατεβαίνοντας λοιπόν την κατηφόρα για να ξεφύγω με 60χλμ αν θυμάμαι καλά ,αλλά το χειρότερο θα ηταν να ξέφευγα αριστερά του δρόμου κ να επεφτα σε μικρή πλαγιά με μεγάλες πέτρες κλπ με πολύ ισως δυσάρεστα αποτελέσματα για μένα (οσα παιδιά ξέρουν αυτη την διαδρομή θα με καταλάβουν) ειμαι σίγουρος αν δεν ετρωγε κλωτσές δεν θα σταματούσε ,ηταν κυριολεκτικά αφηνιασμένο κ το πονηρό πήγε απο την δεξιά μεριά για να με οδηγήσει να πέσω αριστερά στην πλαγιά του δρόμου...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/08/2020, 21:04
εσυ τι θα εκανες θα επιανες συζητηση με τον σκυλο ,για τις συνεπειες της αδικαιολογητης ψυχοαναγκαστικης επιθετικοτητας ,στα ανωτερα θηλαστικα??

Όσο και άν σου φαίνεται παράξενο θα έκανα αυτό ακριβώς που είπες :wave2:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/08/2020, 21:09
αδελφέ παπασουζα ,
υπάρχουν σκυλιά που περνάς κ απλά γαυγίζουν - υπάρχουν σκυλιά που σε παίρνουν στο κυνήγι αλλά μετά απο 10-20 μέτρα σταματούν κ φεύγουν ,
υπάρχουν ομως κ σκλιά πολύ επικίνδυνα ,οπως στη δική μου περίπτωση ,που απο καθαρή τύχη γλύτωσα κ δεν επεσα πάνω στο δρόμο ,που ξαναγράφω ειναι γεμάτος πέτρες κ κυρίως εχει αυλάκια απο νεροφαγώματα ,με κίνδυνο νε πέσει η μπροστινή ρόδα μέσα σε αυτή κ αναπόφευκτα να φάς τούμπα κ να πάθεις μεγάλη ζημιά ,κατεβαίνοντας λοιπόν την κατηφόρα για να ξεφύγω με 60χλμ αν θυμάμαι καλά ,αλλά το χειρότερο θα ηταν να ξέφευγα αριστερά του δρόμου κ να επεφτα σε μικρή πλαγιά με μεγάλες πέτρες κλπ με πολύ ισως δυσάρεστα αποτελέσματα για μένα (οσα παιδιά ξέρουν αυτη την διαδρομή θα με καταλάβουν) ειμαι σίγουρος αν δεν ετρωγε κλωτσές δεν θα σταματούσε ,ηταν κυριολεκτικά αφηνιασμένο κ το πονηρό πήγε απο την δεξιά μεριά για να με οδηγήσει να πέσω αριστερά στην πλαγιά του δρόμου...

Σε καταλαβαίνω. Έχω κάνει και εγώ πολλά χλμ στο χώμα και έχω έρθει σε επαφή με πολλά μανιασμένα σκυλιά αλλά όπως έχει ειπωθεί παραπάνω επικρατεί ο ισχυρότερος. Στη περίπτωση αυτή είναι ο άνθρωπος.
Ίσως δεν έχω συναντήσει ακόμα κάποιο σκύλο που να μην αστειεύεται.Αν μού τύχει ποτέ Ίσως να αλλάξω γνώμη.

Αλλά Άλεξ σε καταλαβαίνω.

panavour
18/08/2020, 23:20
Όσο και άν σου φαίνεται παράξενο θα έκανα αυτό ακριβώς που είπες :wave2:

Μπορει να επιανε,μπορει ομως να μην ησουν και εδω να τα συζηταμε.Η επιλογη βεβαια δικη σου.:)

alexis72
19/08/2020, 00:10
και να πώ οτι εκανε θόρυβο η εξάτμιση του serow και φοβήθηκε κ τρόμαξε κ επιτέθηκε ...ας πούmε οτι δικαιολογείται ,
την μανίσια εξάτμιση φοραγε κ φοράει κ δεν κάνει σχεδόν καθόλου θόρυβο ,γιατί εχει μία τρυπούλα οσο ειναι ειναι η ακρη ενός τσιγάρου (οχι πούρου)
εχει τύχει να συναντήσω στο μέρος που πηγαίνω συνήθως στον υμηττό (αγία ειρήνη κ κεραίες κινητής τηλεφωνίας) πολλές φορές ,
οδηγούς δίχρονων αγωνιστικών μοτο ντυμένοι με δερμάτινες ολόαωμες στολές κράνη κλπ ,να κάνουν προπόνηση κ να κάνουν δαιμονισμένο θόρυβο οι εξατμίσεις τους,
αντε σε αυτούς να ορμήξει αλλά σε εμένα ? μου εκανε εντύπωση μεγάλη ...

Vrasidas
23/08/2020, 13:04
Υποκλίνομαι ... :beer:

tororo1861
05/09/2020, 20:02
Ευχαριστώ για τις υπέροχες φωτογραφίες. Μακάρι να ήμουν εκεί τώρα.