PDA

View Full Version : Πως βγάζω συνεμπλόκ?



lazarefa
23/07/2020, 08:17
Θέλω να αλλάξω σετ σινεμπλόκ σε ψαλίδι παπιού. Τα σινεμπλόκ τοποθετημένα στο ψαλίδι είναι όπως στην παρακάτω φωτό:
https://www.extremeps.gr/image/cache/catalog/PSALIDIA/40694566_490913774717558_1600824466877710336_n-800x800.jpg
Υπάρχει κάποιο ειδικό εργαλείο (πχ εξωλκέας) για αυτή τη δουλειά, και αν ναι, ποιο συγκεκριμένα;
Γενικότερα, αν κάποιος φίλος έχει κάνει μόνος του παρόμοια εργασία, πως κατάφερε να αφαιρέσει τα παλιά σινεμπλόκ και να επανατοποθετήσει τα νέα στο ψαλίδι; (χωρίς να κάνει ζημία εννοείται).

daz
23/07/2020, 09:29
Θέλω να αλλάξω σετ σινεμπλόκ σε ψαλίδι παπιού. Τα σινεμπλόκ τοποθετημένα στο ψαλίδι είναι όπως στην παρακάτω φωτό:
https://www.extremeps.gr/image/cache/catalog/PSALIDIA/40694566_490913774717558_1600824466877710336_n-800x800.jpg
Υπάρχει κάποιο ειδικό εργαλείο (πχ εξωλκέας) για αυτή τη δουλειά, και αν ναι, ποιο συγκεκριμένα;
Γενικότερα, αν κάποιος φίλος έχει κάνει μόνος του παρόμοια εργασία, πως κατάφερε να αφαιρέσει τα παλιά σινεμπλόκ και να επανατοποθετήσει τα νέα στο ψαλίδι; (χωρίς να κάνει ζημία εννοείται).

Υπάρχει αλλά είναι μόνο σε σετ και είναι πολύ ακριβό.

Απ' την μια μεριά θέλεις κάτι κυλινδρικό με εσωτερική διάμετρο μεγαλύτερη απ' το συνεμπλοκ. Από πίσω μια στρογγυλή πλάκα σαν ροδέλα βαρέως τύπου σε διάμετρο όση και του συνεμπλοκ (δλδ να χωράει να μπει μέσα στο ψαλίδι). Μέσα απ' τον κύλινδρο συνεμπλοκ ροδέλα θα περάσει μια βίδα με ροδέλα μεγαλύτερη απ' του κυλίνδρου και στο πίσω μέρος θα ασφαλιστει με παξιμάδι. Τώρα καθώς βιδωνεις, το συνεμπλοκ θα περνάει απ' το ψαλίδι στον κύλινδρο.

Διαφορετικά το πας σε μια πρέσα. βάζει ένα κύλινδρο στη μία μεριά και απ' την άλλη το σπρώχνει με την πρεσα μέχρι να βγει απ' το ψαλίδι και να μπει στον κύλινδρο.

Ο λόγος που ένα σετ με κυλίνδρους και ροδελες είναι ακριβο, είναι διότι όλα είναι σφυριλατα (συμπεριλαμβανομένης της βιδας) και έρχονται σε διάφορα μεγέθη ανάλογα με το ρουλεμαν-συνεμπλοκ που θες να βγαλεις.

lazarefa
23/07/2020, 09:41
Θέλω να αλλάξω σετ σινεμπλόκ σε ψαλίδι παπιού. Τα σινεμπλόκ τοποθετημένα στο ψαλίδι είναι όπως στην παρακάτω φωτό:
https://www.extremeps.gr/image/cache/catalog/PSALIDIA/40694566_490913774717558_1600824466877710336_n-800x800.jpg
Υπάρχει κάποιο ειδικό εργαλείο (πχ εξωλκέας) για αυτή τη δουλειά, και αν ναι, ποιο συγκεκριμένα;
Γενικότερα, αν κάποιος φίλος έχει κάνει μόνος του παρόμοια εργασία, πως κατάφερε να αφαιρέσει τα παλιά σινεμπλόκ και να επανατοποθετήσει τα νέα στο ψαλίδι; (χωρίς να κάνει ζημία εννοείται).

Για παράδειγμα, ένας κλασικός εξωλκέας με 2 ποδαράκια, όπως αυτός στο παρακάτω βίντεο, μπορεί να δώσει λύση για την αφαίρεση των σινεμπλόκ από το ψαλίδι που προανέφερα;

https://www.youtube.com/watch?v=7szOYNh6Yxo

daz
23/07/2020, 09:54
Για παράδειγμα, ένας κλασικός εξωλκέας με 2 ποδαράκια, όπως αυτός στο παρακάτω βίντεο, μπορεί να δώσει λύση για την αφαίρεση των σινεμπλόκ από το ψαλίδι που προανέφερα;

https://www.youtube.com/watch?v=7szOYNh6Yxo

Αυτό έγραφα τώρα.
Ναι.
Χρειάζεσαι μόνο κάτι στην διάμετρο του συνεμπλοκ για να πατήσει ο εξωλκεας.

Και φυσικά εξωλκεα στο σωστό μέγεθος.

Το ψαλίδι πρέπει να έχει κατάλληλο πάχος για να πατήσουν τα ποδαρια.

lazarefa
23/07/2020, 10:01
Ευχαριστώ Απόστολε. Δεν είδα την πρώτη απάντησή σου όταν έκανα το δεύτερο ποστάρισμα. Λογικά θα κοιτάξω για κάτι αυτοσχέδιο όπως αυτό που κάνει ένας τύπος με 2 καρυδάκια, βίδα, ροδέλες, στο παρακάτω βίντεο.
https://www.youtube.com/watch?v=J2kWQQkF1u8

leftos
23/07/2020, 10:02
Επειδη τα έχω δουλέψει αρκετά σε αυτοκίνητο θα πας να πάρεις μια ντίζα βαρεως τυπου θα πάρεις ροδέλες χοντρές η θα κόψεις απο λαμαρίνα σκληρή τετράγωνα και θα κάνεις τρύπα στην μέση.
Μετά θα πάς με το ψαλίδι στο χέρι σε υδραυλικό μάγαζο και θα πάρεις μούφα η σωληνομαστό να είναι ακριβώς ίδια διάμετρο με την οπή του ψαλιδιού.
Για να βγάλεις το παλιό είναι εύκολο περνάς ντίζα μέσα απο σινεμπλόκ απο την μία βιδώνεις παξιμάδι και ροδέλα ίσα να περνάει απο την οπή του ψαλιδιού απο την άλλη βάζεις μούφα/σωλήνα και μετά ροδέλα βιδώνεις την ντίζα και στο πέταξε.
Το δύσκολο είναι να το βάλεις, πρέπει να το βάλεις μέσα στην μούφα/σωλήνα γιατί αλλιώς συμπιέζεται και δεν μπαίνει στην οπή του ψαλιδιού.
Εχει βίντεο και στο youtube σαν αυτό που έβαλες που το κάνουν με καρυδάκια αλλά δέν είναι τόσο ευκόλο και τα εξαρτήματα που σου είπα είναι πολύ φθηνότερα απο έναν αξιόλογο εξωλκέα.

daz
23/07/2020, 10:17
Ευχαριστώ Απόστολε. Δεν είδα την πρώτη απάντησή σου όταν έκανα το δεύτερο ποστάρισμα. Λογικά θα κοιτάξω για κάτι αυτοσχέδιο όπως αυτό που κάνει ένας τύπος με 2 καρυδάκια, βίδα, ροδέλες, στο παρακάτω βίντεο.
https://www.youtube.com/watch?v=J2kWQQkF1u8

Αυτό που σου έγραψε ο leftos παραπάνω είναι αυτό που σου περιέγραψα. Συνήθως είναι η καλύτερη λύση απλά πρέπει να βρεις τα κατάλληλα εξαρτήματα.

Βρήκα κάτι φωτό από κάτι παρόμοιο.. Αν βρω υπολογιστή θα ποστάρω φωτό.

daz
23/07/2020, 10:49
Αυτό που πρέπει να βγει είναι ο κύλινδρος πίσω απ' αυτό το έλασμα. Το έλασμα ήταν η ασφάλεια και ο κύλινδρος είναι μέσα κωνικός ώστε να δεχθεί δυο κωνικά ρουλεμάν αντικριστά.
419814

Επειδή δεν είχα μεγάλη ροδέλα και εφόσον αυτό που ήθελα να βγάλω ήταν κωνικό στην μέσα μεριά, έβαλα μικρότερη ροδέλα μαζί με το κωνικό ρουλεμάν.
419816

Στην άλλη μεριά, μην έχοντας μεγάλο κύλινδρο ή τόσο μεγάλη βίδα, έβαλα μόνο τη γέφυρα ώστε να φέρω το ρουλεμάν μέχρι το χείλος του ταμπούρου απ' όπου θα ήταν εύκολο να βγει με λίγο χτύπημα.
Εδώ βλέπεις οτι το έχω φέρει λίγα χιλιοστά πριν το χείλος. ο λεβιές είναι για να μπορώ να κρατάω κόντρα στο ταμπούρο καθώς βιδώνω.
419817

To δούλεψα ανάποδα χωρίς όλα αυτά που σου περιέγραψα διότι το ταμπούρο μου έδινε το περιθώριο να φέρω το ρουλεμάν μέχρι το χείλος οπου ήταν πιο χαλαρό και βγήκε εύκολα. Στην παρακάτω φωτό εκεί που είναι το ρουλεμάν θέλεις μια ροδέλα ίδιας διαμέτρου με συνεμπλοκ σου και προστά απ' την γέφυρα έναν κύλινδρο διαμέτρου μεγαλύτερη απ' το συμπλοκ σου.
419818

Η βίδα είναι σφυρήλατη από παλιό, φθηνό εξωλκέα. αν πάρεις ντίζα βάλε μπόλικο γρασο σε ότι υπάρχει τριβή.

lazarefa
24/07/2020, 12:24
Κάπως έτσι με βλέπω να κάνω τη δουλειά:
https://www.suspension.com/blog/how-to-install-a-bushing-without-a-press/

JNP
24/07/2020, 13:13
Πολύ ωραίο άρθρο!

SeniorCanardo
24/07/2020, 14:23
Την μέθοδο ντίζα-καρυδάκι την έχω δουλέψει με επιτυχία σε ρουλεμάν ψαλιδιού και στο "βάλε" και στο "βγάλε".

Προσοχή στην σκληρότητα της βίδας (από το ζόρι κατέστρεφε τα πάσα) και στο σωστό μήκος του πάσου, αν μιλάμε για βίδα.
Όσο μεγαλύτερο το μήκος της βόλτας τόσο καλύτερα.

Μια άλλη μέθοδος που είναι μάλλον και πιο εύκολη, αρκεί να έχεις μέγγενη είναι:
Καρυδάκι ίδιας (ή παρόμοιας-εδώ θα χρειαστείς και ροδέλα) διαμέτρου στην μια μεριά.
Καρυδάκι διαμέτρου λίγο μεγαλύτερο από αυτό της φωλιάς στην άλλη μεριά που θα λειτουργήσει ως κόντρα και ως υποδοχέας του ρουλεμάν-"σινεμπλόκ" που θα πιέζει η μέγγενη από την άλλη.
(Αν δεν το καταλαβαίνεις, να βρω βίντεο).

Ένα εξωλκέας για εσωτερικά-τυφλά ρουλεμάν είναι πάντα χρήσιμος (ρουλεμάν τροχών, ρουλεμάν ψαλιδιού, ρουλεμάν τιμονιού, ρουλεμάν στροφάλου) και κάνει τα πράγματα αρκετά πιο εύκολα.

Επίσης η θέρμανση της φωλιάς με θερμοπίστολο ή καμινέτο βοηθάει αρκετά.

daz
25/07/2020, 00:39
Τα καρυδακια είναι καλή λύση αν έχεις το κατάλληλο μέγεθος.

Για τη βίδα θα διαφωνήσω. Η ψιλοπαση μεταφέρει περισσότερη ροπή με λιγότερη δύναμη και έχει μεγαλύτερη αντοχή.

lazarefa
25/07/2020, 08:25
Μια ερώτηση παιδιά. Εφόσον χρησιμοποιηθεί ντίζα αντί για βίδα με εξάγωνη κεφαλή, δεν θα παίζει ρόλο ότι στη ντίζα, έχοντας βιδωτό παξιμάδι και από τις 2 πλευρές της, θα είναι λογικά πιο δύσκολη η κίνηση του παξιμαδιού από την πλευρά που θέλουμε να εισχωρήσει στο σινεμπλόκ και να το μετακινήσει, από τη στιγμή που το σώμα της ντίζας θα έχει δυνατότητα περιστροφής σε σχέση με το "κόντρα" παξιμάδι από την άλλη πλευρά;

leftos
25/07/2020, 08:32
Στο site που παρέθεσες στο τελευταίο βίντεο εχει μεταλλικό δαχτυλίδι το σινεμπλόκ. Σε αυτήν την περίπτωση είναι ευκολο με καρυδάκι η ροδέλες μπορείς και να το βγάλεις και να το βάλεις.
Το θέμα είναι αν είναι σκέτο λάστιχο θα σου συμπιέζεται και δέν θα μπεί ποτέ. Πρέπει να βρείς ένα σωλήνα να μπεί μέσα το σινεμπλόκ τσίμα τσίμα για να μήν μπορεί να ανοίγει. Και μετά με ροδέλα ακριβώς ίδια διάμετρο το σπρώχνεις.

lazarefa
25/07/2020, 08:50
leftos, για καλή μου τύχη τα συγκεκριμένα σινεμπλόκ (τα οποία έχουν ήδη αγοραστεί) έχουν εξωτερικά μεταλλικό δαχτυλίδι, είναι ακριβώς σαν τα παρακάτω:
https://www.nkmoto.gr/image/cache/catalog/sineblok/sineblok-psalidiou-crypton-x-135-aspira-1000x750.jpg

Οπότε δεν τίθεται ο προβληματισμός που έβαλες στην περίπτωσή μου.
Για το άλλο θέμα που έθεσα, επειδή θυμάμαι εσύ πρωτοανέφερες για χρήση ντίζας, ισχύει αυτό που ρώτησα στο από πάνω από το δικό σου ποστ;

Road Pirat
25/07/2020, 15:35
Μια χαρά θα το κάνεις και με ντιζα, έτσι έχω αλλάξει ρουλεμάν τροχών, μόνο να είναι καλής ποιότητας (εμένα δεν ήταν και στο τελευταίο χάλασαν τα πάσα) και να βάλεις γράσο στο σημείο που θα ειναι τα παξιμάδια

daz
25/07/2020, 18:40
Όλα τα συνεμπλοκ έχουν μεταλλικό δαχτυλίδι. Αν δεν είχαν δε θα συζητούσαμε τώρα.

Λύσεις για βίδα υπάρχουν. Ένας μεγάλος φθηνός εξωλκεας έχει 6 ευρώ και η βίδα του είναι Μ14 ψιλοπαση. Αντέχει το τριπλάσιο μιας απλής βίδας - ντιζας.
Η βίδα από ενα χαλασμένο γρύλο αυτοκινήτου μπορεί, με τις κατάλληλες παρεμβάσεις. να μετατραπεί σε βίδα βαρέως τύπου μαζί με το παξιμάδι της.

lazarefa
25/07/2020, 20:32
Καλή η σκέψη για τη βίδα ενός εξωλκέα Απόστολε, μόνο που αν είναι Μ14 δε θα χωράει να περάσει από την τετράγωνη τρύπα (καρέ) σε καρυδάκι 1/2 (εφόσον η δουλειά γίνει με καρυδάκια κατάλληλης εξωτερικής/εσωτερικής διαμέτρου), μια που η τελευταία είναι στα 12,5 χιλιοστά.

daz
26/07/2020, 14:41
Εγώ έχω Μ14 γιατί συνήθως θα τη χρησιμοποιήσω σε κάτι μεγάλο. Και πολλές φορές μου πέφτει κοντή.
Ίσως μια μ10 από μικρότερο εξωλκεα να σου είναι μια χαρά. Το θέμα είναι να έχει και το κατάλληλο μήκος.

daz
26/07/2020, 14:42
Btw είπα μλκια. Δεν έχουν όλα τα συνεμπλοκ μεταλλικό δαχτυλίδι.

lazarefa
26/07/2020, 18:12
Κι ένα βίντεο με χρήση της ντίζας αντί βίδας:

https://www.youtube.com/watch?v=vvfEP0N2qXE

andreastwin
31/07/2020, 08:05
Τα καρυδακια είναι καλή λύση αν έχεις το κατάλληλο μέγεθος.

Για τη βίδα θα διαφωνήσω. Η ψιλοπαση μεταφέρει περισσότερη ροπή με λιγότερη δύναμη και έχει μεγαλύτερη αντοχή.

ετσι ειναι οπως τα λες, γι'αυτο και η εξωλκεις εχουν ψιλο σπειρωμα.

lazarefa
23/08/2020, 19:48
Έχοντας εδώ και καμιά 15αριά μέρες προμηθευτεί τα υλικά για τον αυτοσχέδιο εξωλκέα σινεμπλόκ (ντίζα Μ10 σκληρότητας 10.9, κατάλληλα καρυδάκια, παξιμάδια, ροδέλες) και μη έχοντας επιχειρήσει μέχρι σήμερα την εργασία αφαίρεσης των σινεμπλόκ στο ψαλίδι του παπιού, είπα να κάνω μια δοκιμή αφαίρεσης των σινεμπλόκ που βρίσκονται στα άκρα του παλιού αμορτισέρ του παπιού στα σημεία που "δένει" με πλαίσιο/ψαλίδι αντίστοιχα. Βρήκα 2 κατάλληλα καρυδάκια (μια που σαυτή την περίπτωση οι ζητούμενες διαστάσεις ήταν λίγο διαφορετικές από εκείνες των σινεμπλόκ του ψαλιδιού).
Δυστυχώς απογοητεύτηκα... Όχι γιατί η διάταξη του αυτοσχέδιου εξωλκέα δεν έδειξε ότι μπορεί να δουλέψει ή γιατί έδειξε ότι δεν αντέχει το ζόρι. Αλλά γιατί η δουλειά της αφαίρεσης των σινεμπλόκ , λόγω της έλλειψης (στην περίπτωσή μου) σταθερού σημείου πρόσβασης, δηλαδή μέγγενης πάγκου, δυσχεραίνεται εξαιρετικά. Με το ένα χέρι έπρεπε να κρατάω κόντρα το παξιμάδι από την μια πλευρά, και με το άλλο να εφαρμόζω αρκετά μεγάλη δύναμη είτε σε 17άρι γερμανοπολύγωνο είτε σε μια μακριά καστάνια 1/2 που έχω με μακρύ 17άρι καρυδάκι.
Φυσικά στη δεύτερη περίπτωση λόγω αισθητά μεγαλύτερης εφαρμοζόμενης ροπής η διαδικασία ήταν πιο εύκολη, αλλά και πάλι μετά 1-2 πλήρεις στροφές του αντίστοιχου παξιμαδιού από την πλευρά της καστάνιας, ήταν ιδιαίτερα ζόρι να συνεχίσω ασκώντας δύναμη και με τα 2 χέρια και με το αμορτισέρ πάνω σε ένα τραπέζι χωρίς να είναι σταθερά προσδεμένο, οπότε μοιραία τα παράτησα...
Να πω εδώ ότι λειτουργικά πιστεύω αντί για κλασική καστάνια με καρυδάκι θα βοηθούσε περισσότερο μια καστάνια τύπου pass through με το ανάλογο διαμπερές καρυδάκι (λόγω ντίζας κυρίως) αλλά και πάλι, αν το εξάρτημα του οποίου τα σινεμπλόκ πρόκειται να αφαιρεθούν δεν είναι ακλόνητα στερεωμένο, δεν νομίζω ότι αλλάζουν πολλά.
Όσοι έχετε κάνει κάτι ανάλογο (αφαίρεση σινεμπλόκ) το κάνατε χωρίς πρόσδεση του ψαλιδιού σε μέγγενη ή με το ψαλίδι στερεωμένο (η πλευρά του προς αφαίρεση σινεμπλόκ) σε μέγγενη πάγκου;

daz
23/08/2020, 21:58
420424

Καστάνια 3/4 (μισό μέτρο μήκος), και λοστός για κόντρα.

Χρειάζεσαι κάτι μακρύ ή αλλιώς βάζεις σωλήνα.