PDA

View Full Version : CBF 600 SA Αναζήτηση προβλήματος....



jah
07/08/2020, 01:19
Καλησπέρα στην ομάδα! Πριν μπω στο ζουμί, θέλω να τονίσω ότι έχω διαβάσει αρκετά για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, αλλά δεν έχω βρει κάτι που να βοήθησε. Θα προσπαθήσω να περιγράψω όσο γίνεται πιο λεπτομερώς το ζήτημα.

Αρχικά, αγοράζοντας το μηχανάκι πριν μερικά χρόνια, ενημερώθηκα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ότι είχε αλλάξει αντλία βενζίνης.

Πάντα, από την αρχή που το πήρα, όταν είναι κρύο, στροφάρει αργά και ο ήχος του είναι σαν ένα πιο έντονο γουργουρητό. Αυτό μέχρι τις 4-5k rpm. Μετά ο ήχος του γίνεται κανονικός, κάνει ένα μικρό σκαλοπατάκι και αρχίζει κανονικά η ροπή του. Μάλιστα, στο διάστημα αυτό (4-5k) η αίσθηση είναι σαν να "κρεμάει". Αυτό με μικρές κινήσεις του grip. Άρα, έχουμε χαμηλή ροπή, κρέμασμα, μικρό κενό και τράβηγμα. Αυτή βέβαια η συμπεριφορά μπορεί να μην έχει να κάνει καθόλου με το ζήτημα.

Τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ μόλις ζεσταθεί. Το άνοιγμά του είναι ροϊκό σε όλο το φάσμα, χωρίς σκαλοπάτι ή κενά. Ο ήχος του δε, κανονικότατος.

Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Μόλις το μηχανάκι ζεσταθεί πολύ, αρχίζουν τα έντονα κρεμάσματα. Αρχικά θα εμφανιστεί συνήθως κάπου στις 7k rpm. Όσο γκάζι και να δώσεις εκεί, συμπεριφέρεται λες και μένει από βενζίνη. Αν ζεσταθεί κι άλλο, μπορεί να αρχίσει να το κάνει από τις 4k rpm. Θέλω να τονίσω πως όταν κινούμαι στην εθνική, ακόμα και για αρκετές ώρες, δεν έχω τέτοια θέματα. Το πρόβλημα ξεκινάει μόλις μπω σε επαρχιακό και αρχίσει να ζορίζεται κάπως περισσότερο, δηλαδή να αρχίσει να ζεσταίνεται κιόλας περισσότερο.

Θέλω να συμπληρώσω πως πριν περίπου 6-7 μήνες, χρειάστηκε να αλλάξω πάλι αντλία βενζίνης. Μπορεί να είναι τυχαίο βέβαια αυτό. Ακόμα και με καινούργια αντλία, τα "κρύα" συμπτώματα υπήρχαν, τα "ζεστά" όμως όχι. Βέβαια το καλοκαίρι και οι υψηλές θερμοκρασίες επιδεινώνουν τα συμπτώματα.

Ένα τελευταίο που μου έρχεται, είναι πως όταν κυκλοφορούσα σε βροχή, στο μαγικό φάσμα των 4-5k rpm, πολλές φορές έκανε ένα πολύ σύντομο κρεμασματάκι και ξαναάρπαζε κανονικά.

Συγγνώμη πραγματικά για το κατεβατό! Είμαι όλος αυτιά και μάτια και αναμένω απαντήσεις και ερωτήσεις!!

pkemmos
07/08/2020, 09:25
Καλημέρα.Πήγες σε ηλεκτρολόγο να τσεκάρει ρεύματα;Θα μπορούσε να είναι κάποιος ελαττωματικός πολλαπλασιαστής..

borbos
07/08/2020, 09:34
Εγω ετσι οπως το κοβω μου κανει τροφοδοσια (αντλια,μπουζι,μπεκ,πολλαπλασιαστης).

Μηχανικος το εχει δει?

jah
07/08/2020, 09:58
Ήμουν χθες στον μηχανικό μου για κάτι άλλες δουλειές και επειδή το μηχανάκι έβρασε, την ώρα που βγήκε να το κάνει βόλτα, άρχισε να κάνει τα δικά του. Ενώ στην αρχή έλεγε πως είναι ίσως κάποιος πολλαπλασιαστής, μετά στράφηκε πιο πολύ σε κάτι "μηχανικό" όπως για παράδειγμα σε αντλία ή ακόμα και στην βαλβίδα που ανοιγοκλείνει το κλαπέτο του αέρα (idc solenoid valve).

Το θέμα είναι ότι ο μάστορας έκλεισε για καλοκαίρι και δεν μπόρεσε να ασχοληθεί περαιτέρω. Μου είπε όμως ότι θέλει ψάξιμο από την αρχή όλο το θέμα και ότι ίσως κοστίσει έναν σκασμό..

doctoras
07/08/2020, 10:25
Η περιοδο αυτη δε βοηθα.. κανε υπομονή για το σεμπτεμβριο, ομως μεχρι τοτε εξεζητημένη αναζητηση για καλο μαστορα γνώστη I4 honda με κανα δυο καλές εναλλακτικές.
Αν δεν εχει την εμπειρία του προβλήματος που περιγραφεις θα ξεκινήσει να αλλαζει μεχρι να βρει(οπως αναφέρθηκε παραπανω ενα σωρο εξαρτηματα και κυκλώματα)
Αν ειναι έμπειρος σε παρόμοιες συμπεριφορες μπορει να σου βρει απευθειας την "πηγή του κακού"

jah
07/08/2020, 11:02
Υπάρχει κάποιος που να έχει τέτοια εμπειρία; Ή κάποιος που να έχει σοβαρές γνώσεις πάνω σε injection, να χρησιμοποιεί διαγνωστικά κλπ;;

viper1
07/08/2020, 12:03
Όταν γράφεις το μηχανάκι εβρασε τι εννοείς. Θερμοκρασίες εκτός ορίων?
Έχει μετατροπές το μηχανάκι επάνω? Εξάτμιση φίλτρο παράλληλο εγκέφαλο ?

jah
07/08/2020, 13:27
Όχι, οι θερμοκρασίες του είναι εντός ορίων. Από μετατροπές δεν έχει απολύτως τίποτα, ειναι όλα μαμά, ακόμα και τα φίλτρα.

viper1
07/08/2020, 13:59
Αν έχεις το service manual έχει οδηγίες διερεύνησης βλάβης. Αν πιάνουν τα χέρια σου ξεκινάς με οπτικό έλεγχο και με πολύμετρο μπορείς να κάνεις κάποιες μετρήσεις σε σενσορες.
Έχω του 2008 το manual αλλά μπορείς να βρεις στο manualslib και άλλων ετών

OldMan
07/08/2020, 14:31
Απο μπαταρια πως παει..??

Υ.Γ.
Συνηθως αναζητουμε λυσεις και οχι προβληματα..;)

jah
07/08/2020, 15:33
Αν έχεις το service manual έχει οδηγίες διερεύνησης βλάβης. Αν πιάνουν τα χέρια σου ξεκινάς με οπτικό έλεγχο και με πολύμετρο μπορείς να κάνεις κάποιες μετρήσεις σε σενσορες.
Έχω του 2008 το manual αλλά μπορείς να βρεις στο manualslib και άλλων ετών

Έχω κι εγώ το service manual από το δικό μου. Ο οπτικός έλεγχος έχει γίνει και τώρα είμαστε για το επόμενο στάδιο των μετρήσεων. Δυστυχώς, λόγο του ότι δεν κάνει κάτι σε μόνιμη βάση, αλλά τελείως σποραδικά, δεν υπάρχει ακριβής μεθοδολογία να ακολουθήσω σύμφωνα πάντα με το manual. Θα έλεγα ότι ταιριάζουν τα συμπτώματα με αρκετές βλάβες.

jah
07/08/2020, 15:36
Απο μπαταρια πως παει..??

Υ.Γ.
Συνηθως αναζητουμε λυσεις και οχι προβληματα..;)


Από μπαταρία είναι μια χαρά. Δεν έχει κάποιο θέμα. Όσο για την αναζήτηση λύσης, θα συμφωνήσω γιατί μου αρέσει η θετική σκοπιά!!

OldMan
07/08/2020, 15:56
Βρε εμεις καλα συμφωνουμε αλλα με τα μπουκωματα και τις διακοπες τι γινεται..??;)

Ρωτησα για την μπαταρία γιατι αν ειναι ηλεκτρικο το προβλημα (χαμηλο ρευμα αντλιας) καλυτερα να βεβαιωθεις για απλα πραγματα πριν πας σε πηνια/γεννητρια κ.λ.π.

jah
07/08/2020, 18:08
Με 3-4 ανθρώπους που μίλησα σήμερα, είπαν με Βεβαιότητα ο καθένας ότι είναι πολλαπλασιαστές ή το «μάτι».. το θέμα είναι ότι οι απόψεις ειναι 50-50 και κανένας δεν είδε το μηχανάκι..

viper1
07/08/2020, 18:16
Απο μπαταρια πως παει..??

Υ.Γ.
Συνηθως αναζητουμε λυσεις και οχι προβληματα..;)

Αν δεν καταλήξει ποιο είναι το πρόβλημα δεν μπορεί να καταλήξει στην λύση. Το στάδιο είναι διερεύνησης εντοπισμός αποκατάσταση

jah
08/08/2020, 01:43
Θέλω αύριο να μετρήσω το «μάτι» με ένα πολυμετρο. Το έχεις κάνει κάποιος με cbf hornet cbr κλπ να μου δώσει τις μετρήσεις του;;

viper1
08/08/2020, 08:03
Θέλω αύριο να μετρήσω το «μάτι» με ένα πολυμετρο. Το έχεις κάνει κάποιος με cbf hornet cbr κλπ να μου δώσει τις μετρήσεις του;;

Ποιο πάνω έγραψες οτι έχεις το βιβλίο συντήρησης. Εκεί έχει τις τιμές μέτρησης.

jah
08/08/2020, 08:55
Στο manual έχει μόνο την ελάχιστη τάση κορυφής που πρέπει να δίνει όταν παει να πάρει μπροστά ο κινητήρας. Ένας τρόπος όμως να μετρήσεις ειναι ωμικα. Πολλές φορές όταν ζεσταίνεται μπορεί να αλλάξει ξαφνικά και να μην μένει σταθερή η τιμή. Δυστυχώς αυτήν την μέτρηση δεν την έχει μέσα στο manual..

toyar
08/08/2020, 10:39
παντως αν ειχε προβλημα το ματι δεν θα επαιρνε καν μπρος η θα εκανε βαρβατες διακοπες
οχι κομπιασματα
εγω θα μετρουσα tps και θα εκανα καθαρισμα και συγχρονισμο στις πεταλουδες

jah
08/08/2020, 11:33
Δεν το αμφισβητώ, απλά μετά από 200 άρθρα και βιντεάκια, πέτυχα κάποια περιστατικά που το μάτι μόλις ζεσταθεί μπλοκάρει.. Για το tps το έχω σκεφτεί, αλλά στη θέση που βρίσκεται δεν νομίζω ότι ζεσταίνεται τόσο ώστε να αλλάζει συμπεριφορά. Όσο για το καθάρισμα, η μάκα θα έκανε δουλειά μόνιμα.. Δεν έχει θέμα με μπερδέματα και άνοιγμα στις ψηλές..

toyar
08/08/2020, 11:41
Αναφέρεις ανακατεμένα συμπτώματα και πιθανές αιτίες
Η αύξηση θερμοκρασίας μπορεί να επηρεάσει την ανάφλεξη από πηνία ανόρθωτη μάτι η πολλαπλασιαστές.
Όμως τότε δεν θα κάνει σαν να μένει από βενζίνη όπως περιγραφεις
Το manual για το μάτι δίνει ένα φάσμα ωμικής αντίστασης
Μέτρα το ζεστό όταν κάνει το πρόβλημα να δεις αν επαληθευεται

jah
08/08/2020, 12:29
Στο manual δεν δίνει φάσμα ωμικής αντίστασης.. Δίνει για άλλους αισθητήρες..

jah
08/08/2020, 22:32
Η μέτρηση δεν έγινε ποτέ, καθώς δεν βρήκα peak voltage adaptor. Αναμένουμε.

OldMan
10/08/2020, 11:20
Σκαμπαζεις καθόλου να κανεις ενα χαζοκυκλωματακι με sample and hold ..??

Grafton 505
10/08/2020, 20:29
Η αντλία δίνει την σωστή ποσότητα καυσίμου σύμφωνα με το μάνουαλ;

Έψαξες για σκισίματα στους λαιμούς που ενώνουν φιλτροκούτι και πεταλούδες ;

Η μπαταρία φορτίζει κανονικά ;

Γιατί άλλαξε αντλία ο προηγούμενος ;

Τι άλλες αλλαγές έκανε ;

Το TPS μην το πειράξεις.

raccoon
10/08/2020, 22:40
Όταν είναι κρύο είπες ότι έχει ένα κομπιασμα, ότι δεν σηκώνει στροφές. Αυτό είναι φυσιολογικό, είναι το ηλεκτρικό τσοκ, μόλις ζεσταθεί δουλεύει κανονικά.

Μετά είπες ότι δεν ανεβάζει πάνω από 7000 στροφές, πάνω από τις 7000 στροφές δεν τραβάει άλλο. Πιθανών αντλία βενζίνης. Όχι απαραίτητα η αντλία, μπορεί να είναι βουλωμένο φίλτρο. Αν ο προηγούμενος, να άλλαξε μόνο την αντλία και όχι και το φίλτρο ( ή έστω να το καθαρίσει) έκανε μισή δουλειά. Μια καινούργια αντλία, με βουλωμένο φίλτρο, δεν δουλεύει σωστά και είναι δεδομένο ότι θα χαλάσει γρήγορα.

Εσύ άλλαξες δεύτερη φορά αντλία, φίλτρο άλλαξες;

Δεν πιστεύω ότι είναι ρεύματα, γιατί εντός πόλης θα σου άδειαζε την μπαταρία, θα σου άναβε κόκκινο λαμπάκι, και δεν θα σου έκοβε στις πολλές στροφές.

borbos
10/08/2020, 22:52
Ειχα και εγω προβλημα με αντλια αλλα στο δικο μου μετα τις 10 ανεβαζε αργα αλλλα δεν ειχα κανενα αλλο σύμπτωμα που περιγράφεις.

raccoon
11/08/2020, 00:16
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155786

jah
15/08/2020, 13:42
Καλησπέρα και πάλι. Έγινε μεγάλο update μετά από ταξίδι. Πάμε να τα δούμε από την αρχή.


Όταν είναι κρύο είπες ότι έχει ένα κόμπιασμα, ότι δεν σηκώνει στροφές. Αυτό είναι φυσιολογικό, είναι το ηλεκτρικό τσοκ, μόλις ζεσταθεί δουλεύει κανονικά.

Χαίρομαι που μου το επιβεβαιώνει κάποιος! Τα "κρύα συμπτώματα" που ανέφερα τα διαγράφουμε.


Μετά είπες ότι δεν ανεβάζει πάνω από 7000 στροφές, πάνω από τις 7000 στροφές δεν τραβάει άλλο. Πιθανών αντλία βενζίνης. Όχι απαραίτητα η αντλία, μπορεί να είναι βουλωμένο φίλτρο. Αν ο προηγούμενος, να άλλαξε μόνο την αντλία και όχι και το φίλτρο ( ή έστω να το καθαρίσει) έκανε μισή δουλειά. Μια καινούργια αντλία, με βουλωμένο φίλτρο, δεν δουλεύει σωστά και είναι δεδομένο ότι θα χαλάσει γρήγορα.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι μόνο μετά από πολλή ώρα δουλέματος δεν τραβάει ψηλά. Όσο πιο πολύ δούλευε και ζοριζόταν, τόσο και έπεφτε το εύρος των στροφών.


Εσύ άλλαξες δεύτερη φορά αντλία, φίλτρο άλλαξες;

Αν πω ότι δεν ξέρω θα φανεί λίγο χαζό. Θα μου πεις γιατί δεν ρώτησες. Μάλλον τυφλή εμπιστοσύνη στον μάστορα που το έκανε καθώς καιγόμουν εκείνες τις μέρες.


Δεν πιστεύω ότι είναι ρεύματα, γιατί εντός πόλης θα σου άδειαζε την μπαταρία, θα σου άναβε κόκκινο λαμπάκι, και δεν θα σου έκοβε στις πολλές στροφές.

Εμένα κάτι μου κάνει για ρεύμα να πω την αλήθεια, αλλά όχι του τύπου κόβεται η παροχή από τη μπαταρία κλπ. Θα αναφέρω παρακάτω πιο αναλυτικά. Αυτό που μου έχει κινήσει τις υποψίες είναι το μάτι της ηλεκτρονικής, καθώς το λαστιχένιο κομμάτι έχει ξεφτίσει αρκετά στο σημείο που βγαίνει από το πλαϊνό καπάκι και μου δίνει την αίσθηση ότι τα καλώδια ψήνονται.

Καβαλάω λοιπόν από Αθήνα να βρω κάτι φίλους στα Μετέωρα, να μείνουμε εκεί και να ανηφορίσουμε αργότερα στη Θεσσαλονίκη. Εθνική μια χαρά, 140-150 απροβλημάτιστα, κατεβάσματα στα 100, ανεβάσματα σε προσπεράσεις κλπ. Κανένα θέμα. Μετά από ώρα κάπου κοντά στη Λαμία αρχίζουν τα κομπιάσματα. Σταματάω στη λαμία και πάω στη Honda. Εξηγώ τα συμπτώματα και μου λέει αντλία. Λέω φέρε να το μετρήσουμε και αυτό και το μάτι, ποιο μάτι, ποιον παλμογράφο, τι peak voltage adaptor, τι το ένα τι το άλλο, δεν έχω χρόνο φύγε.

Βάζω βενζίνη, κρυώνει λίγο, φεύγω. Πάνω στις στροφές του Δομοκού, κάνω στην άκρη γιατί δεν πάει βήμα. Βγάζω καρεκλάκι σπαστό και κάθομαι. Το χαζεύω λίγο απ' όλες τις πλευρές. Πέφτει το μάτι μου στη φίσα του ματιού. Ξεκουμπώνω να μετρήσω αντίσταση. Λάδι στην φίσα. Κοιτάω πάνω κάτω δεξιά αριστερά, τίποτα. Μόνο εκεί. Την καθαρίζω λίγο, κρυώνει κι άλλο το μηχανάκι φεύγω. Σε όλα αυτά πάω σαν κότα, δεν δουλεύει κανονικά. Πάω Μετέωρα και μένω το βράδυ. Την άλλη μέρα ξεκινάω για Τρίκαλα. Στο δρόμο τέλεια!! Ανεβάζει κανονικά μέχρι τους κόφτες κλπ. Έχω μιλήσει ωστόσο με κανα δυο άτομα και μάστορες και όλοι μου λένε για αντλία. Λέω οκ θα την αλλάξω. Περνάω μια Οδύσσεια, βρίσκω μια aftermarket στην Honda, την κουμπώνει ο μάστορας και φεύγω για τα βουνά το βράδυ. Βρίσκουμε μέρος να μείνουμε, όλα καλά. Το μηχανάκι πάει κανονικά. (Εδώ να πω δεύτερη φορά χαζομάρα μου, δεν ρώτησα πάλι για το φίλτρο).

Την επόμενη μέρα ξεκινάω πάλι για ένα τελευταίο τουρ με τελικό προορισμό τη Θεσσαλονίκη. Όλα καλά στην αρχή. Κάποια στιγμή αρχίζουμε πάλι. Να μην τα πολυλογώ, κάθε τόσο στάση και δοκιμές. Η φίσα του ματιού λάδι. Καθάρισμα και πάλι στο δρόμο. Τα συμπτώματα λίγο καλύτερα μετά τις στάσεις αλλά όχι όπως πρέπει. Τηλέφωνα σε μάστορες κλπ. Internet και διάβασμα για λάδι σε φίσα ματιού. Οι περισσότεροι το έχουν συναντήσει σε αυτοκίνητα και όχι σε μηχανάκια.

Εχθές, έλυσα το μηχανάκι και άρχισα να μετράω τους αισθητήρες έναν έναν. Διαγνωστικά και λοιπά όλα καλά. Εδώ κάπου έρχεται το αδιέξοδο. Έκατσαν και οι μέρες έτσι και είναι όλοι κλειστοί. Από Δευτέρα θα ψάξω να βρω ένα καινούργιο μάτι να το κουμπώσω και να δω τα αποτελέσματα.

doctoras
15/08/2020, 15:46
Ποιο εξαρτημα λεγεται"μάτι" ρε παιδιά?

Kas_Tracer
15/08/2020, 16:17
Αισθητήρας που μετράει την γωνία του στροφάλου

Grafton 505
15/08/2020, 16:31
Το να έχει λίγο λάδι ο αισθητήρας είναι φυσιολογικό. Λειτουργεί επαγωγικά και δεν επιρεάζεται από το λάδι. Αλλού είναι το πρόβλημά σου. Τσέκαρες καθόλου αυτά που σε ρώτησα ;

Xlitos
15/08/2020, 16:58
Θέλω να συμπληρώσω πως πριν περίπου 6-7 μήνες, χρειάστηκε να αλλάξω πάλι αντλία βενζίνης. Μπορεί να είναι τυχαίο βέβαια αυτό. Ακόμα και με καινούργια αντλία, τα "κρύα" συμπτώματα υπήρχαν, τα "ζεστά" όμως όχι. Βέβαια το καλοκαίρι και οι υψηλές θερμοκρασίες επιδεινώνουν τα συμπτώματα.


φιλε το οτι κοβει στις 7000 στροφες οπως ειπαν και απο πανω ειναι σχεδον σιγουρο οτι ειναι απο το φιλτρο της τρομπας...και σε μενα οπως και σε πολλα suzuki που ξερω αν δε το καθαρισεις ή αντικαταστησεις αρχιζει και ''κοβει'' η τρομπα στις 7κ στροφες και πανω.Δεν εινα ιτυχαιο που μολις αλλαξες τρομπα σταματησε το προβλημα και ξαναεπανηλθε μετα απο μηνες οπου λογικα ξαναεπιασε μακα.
Να πας στοχευμενα για το φιλτρο της τρομπας κοιτα εδω στο 9:00 ποση βρωμα πιανει https://www.youtube.com/watch?v=LqkXI9PDvSQ

τωρα οταν βραζει ο τοπος εξω γενικα οι τρομπα βενζινης ζοριζεται κα ιδε τα δινει ολα...αλλα αν δεν ανεβαζει με τιποτα πανω απο 7κ στροφες καθαριζεις/αντικαθιστας το ή τα φιλτρα που εχει και βλεπεις,εμενα 4 φορες μου το χει κανει στα 90.000 χιλιομετρα που το χω και τις 4 φορες ηταν το φιλτρο.
Κοιταξε το και να προσεχεις τα βενζιναδικα που πας,βρες ενα καλο και βαζε για λιγο καιρο 100αρα.

raccoon
16/08/2020, 01:30
Και εγώ πλέον πιστεύω ακόμα περισσότερο στο φίλτρο.
Αν ήταν ρεύματα, μπαταρία, σπασμένο στοιχείο στην μπαταρία, πηνία, ανορθωτης, θα είχες μείνει από μπαταρία ( δεν θα είχες μίζα)

Το πιο εύκολο και ανεξοδο, είναι να κάνεις την εγχείρηση "bypass" που την λένε. Υπάρχει ένα σημείο στο εσωτερικό φίλτρο της αντλίας βενζίνης που το τρύπας με τρυπάνι και παρακάμπτει όλο το φίλτρο. Το καύσιμο, (αντί να μπει από την είσοδο του φίλτρου, να περάσει όλο το φίλτρο και να βγεί από την έξοδο του φίλτρου)
Απλά μπαίνει από την είσοδο, περνάει από την τρύπα και βγαίνει από την έξοδο.

Οι περισσότεροι που το κάνουν αυτό, κόβουν κάπου το σωληνάκι που βγαίνει από το ντεπόζιτο και βάζουν ένα εξωτερικό φίλτρο βενζίνης με δύο σφιχτηρες. Το οποίο οπότε θέλεις το κάνεις και μια αλλαγή.

Το σημείο που κάνεις την τρύπα, δεν μπορώ να στο πω με λόγια. Βρες βίντεο και ρεπορτάζ με εικόνες, υπάρχουν αναλυτικά, που τρύπας, πόσο βαθιά, τι νούμερο τρυπάνι.

jah
18/08/2020, 16:57
Απαντάω με λίγη καθυστέρηση καθώς είμαι εκτός και δεν έχω την ευχέρεια να μετράω και να ψάχνω κάθε μέρα.


Το να έχει λίγο λάδι ο αισθητήρας είναι φυσιολογικό. Λειτουργεί επαγωγικά και δεν επιρεάζεται από το λάδι.

Δεν είπα ότι έχει λαδι ο αισθητήρας, αλλα η φισα του αισθητήρα. Για την ακρίβεια πνίγεται στο λαδι! Ο αισθητήρας μπορεί να λειτουργεί επαγωγικά, αλλα δίνει ρεύμα μέσα από δυο καλώδια, τα οποία αν τα πνίξεις στο λαδι τι γίνεται;

Grafton 505
18/08/2020, 17:36
...δίνει ρεύμα μέσα από δυο καλώδια, τα οποία αν τα πνίξεις στο λαδι τι γίνεται;....

Τίποτα εφόσον δεν έχει φθαρεί η μόνωση τους. Η φύσα είναι αδιάβροχη και δεν περνάει υγρό μέσα. Αν έχει υγρό μέσα τότε έχει φθαρεί και θέλει αλλαγή.

OldMan
19/08/2020, 11:24
Αν δεν με απατα η μνημη μου (για την γυναικα μου δεν ξερω..) το λαδι εξαπανεκαθεναναντανμπαμπανταμ ειναι ΜΟΝΩΤΗΣ..!!:p

(εκτος αν δεν το ξερουν οι μετασχηματιστες μεσης-χαμηλης τασης και επιμενουν να βραχυκυκλωνουν με το ψυκτικο τους..)

Grafton 505
19/08/2020, 16:43
Αν δεν με απατα η μνημη μου (για την γυναικα μου δεν ξερω..) το λαδι εξαπανεκαθεναναντανμπαμπανταμ ειναι ΜΟΝΩΤΗΣ..!!:p

(εκτος αν δεν το ξερουν οι μετασχηματιστες μεσης-χαμηλης τασης και επιμενουν να βραχυκυκλωνουν με το ψυκτικο τους..)

Βρε πανάθεμασε, έχει το 10w-30 την ίδια διηλεκτρική αντοχή με το μονωτικό ορυκτέλαιο ; :a014:

Kas_Tracer
19/08/2020, 17:14
9 αισθητήρας είναι μέσα στο μοτέρ (που το έχει το pick up rotor το cbf? Μαζί με την καδενα του εκεντροφορου είναι?) και η φισα από έξω.και η φισα είναι πλημμυρισμενη στο λάδι.
Αυτό δεν σημαίνει ότι το καλώδιο του αισθητήρα έχει πληγωθει και περνάνε λάδια μέσα από την μόνωση του?
Άρα χρειάζεται αλλαγή το μάτι μας (τ, αλλήθωρο) έτσι κι αλλιώς?

OldMan
19/08/2020, 17:21
Βρε πανάθεμασε, έχει το 10w-30 την ίδια διηλεκτρική αντοχή με το μονωτικό ορυκτέλαιο ; :a014:

Στα 12Volts πολυ περισσοτερη, παναθεμα σε...

viper1
19/08/2020, 17:31
Αν έχεις διαρροή λαδιού από το μάτι πρέπει να την φτιάξεις αλλά δεν βλέπω να έχει σχέση με το πρόβλημα σου.
Αν έχουν αλλάξει τρόμπα βενζίνης δεν κοίταξαν το φίλτρο της ? Συνήθως οι τρομπες έρχονται με νέο φίλτρο.
Υπάρχει ογκομετρικο τεστ που μπορείς να κάνεις. Και υπάρχει και ρυθμιστής πίεσης βενζίνης ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα είναι ενσωματωμένος πάνω στην τρόμπα ή επάνω στην μπεκιερα

Grafton 505
20/08/2020, 16:05
Στα 12Volts πολυ περισσοτερη, παναθεμα σε...

Επειδής είναι αδύναμο το ρεύμα ;




Το πρόβλημα του φίλου βεβαία είναι στην τρόμπα, αλλά να ...... κουβέντα να γίνετε !

jah
28/08/2020, 00:44
Καλησπέρα μετά από καιρό. Η διάγνωση βγήκε μετά από αρκετό ψάξιμο και πιο επίσημα από τον μηχανικό μου. Καθαρίστηκαν εισαγωγές, μπεκ, αντλίες, φίλτρα κλπ κλπ. Βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση αλλά το πρόβλημα είναι αλλού. TPS! Το ερώτημα τώρα είναι πού θα βρεθεί καινούργιο TPS από τη στιγμή που η Honda δεν το δίνει ξεχωριστά.

Οι πληροφορίες που έχω μέχρι στιγμής στα χέρια μου είναι ότι σαν αισθητήρας εξωτερικά είναι ίδιος με αυτόν του CIVIC, του ACCORD, του CRV κλπ κλπ. Το θέμα είναι αν έχουν και ίδια χαρακτηριστικά.. Έχει κανείς εμπειρία στο θέμα;

Θα βοηθούσε πολύ εάν κάποιος κοιτούσε στο δικό του μηχανάκι τον κωδικό του εξαρτήματος εάν φαίνεται ή αν αναγράφεται κάτι.

raccoon
29/08/2020, 14:41
Θύμησε μου που είναι ο αισθητήρας TPS , και αν έχεις cbf600 injection να δω τι φαίνεται στο δικό μου.

jah
31/08/2020, 15:50
Θύμησε μου που είναι ο αισθητήρας TPS , και αν έχεις cbf600 injection να δω τι φαίνεται στο δικό μου.
Το TPS βρίσκεται στην αριστερή πλευρά του σώματος ψεκασμού. Απ' ότι είδα το εξάρτημα είναι της Keihin και το μοντέλο του jt6h. Δυστυχώς δεν το βρήκα γνήσιο στην Ελλάδα. Μπόλικα Κινέζικα σε ebay και aliexpress. Η αντιπροσωπεία της Keihin επίσης δεν το εισάγει. Η Honda δε, ακόμη και στα αυτοκίνητα το πουλάει μαζί με το σώμα ψεκασμού.


Update τελικό (ελπίζω!). Η βλάβη αποκαταστάθηκε! Το TPS τελικά δεν είχε ποτέ θέμα, Λάθος διάγνωση. Μετά από ώρες ψάξιμο, δοκιμές και πολύ κόπο, βρέθηκαν οι ένοχοι! Μικτό το θέμα λοιπόν με 3 παρακλάδια.

Θέμα 1ο: Όπως είχα υποπτευθεί από την αρχή, το μάτι της ηλεκτρονικής. Αυτό που δεν έδινε καθαρό παλμό και μπέρδευε τα πράγματα. Κάποιες φορές, αν ακουμπούσες τη φίσα έσβηνε κιόλας. Αλλαγή ματιού.

Θέμα 2ο: Η βρωμιά στο εσωτερικό φίλτρο της αντλίας. Δεν αναφέρομαι στη σίτα, αλλά στο εσωτερικό του πλαστικού σώματος που κουμπώνει η αντλία. Αυτό απλώς έβαζε το χεράκι του σαν κατάσταση, δεν ήταν το κυρίως ζήτημα.

Θέμα 3ο: Το χειρότερο νομίζω των τριών. Κάτι το οποίο όσες φορές και να το μετρήσεις, σχεδόν αδύνατο να το πετύχεις. Ήταν το ρελέ της αντλίας το οποίο δυστυχώς υπολειτουργούσε μόνο όταν ζεσταινόταν αρκετά. Και λέω δυστυχώς γιατί αν το ρημάδι καιγόταν, θα ξεμπερδεύαμε μια ώρα αρχύτερα!!

Τρίτη μέρα, με κάποιες βόλτες και κίνηση εντός πόλης και για την ώρα δεν είχα κάποιο θέμα. Ας ελπίσουμε πως θα συνεχίσει έτσι! Θα φανεί και τις επόμενες μέρες που το μηχανάκι θα ξαναταξιδέψει.

Θέλω να σας ευχαριστήσω για την όποια βοήθεια και για την πρόθεση!! :ufo:

Grafton 505
31/08/2020, 15:57
Η αντλία δίνει την σωστή ποσότητα καυσίμου σύμφωνα με το μάνουαλ;

Έψαξες για σκισίματα στους λαιμούς που ενώνουν φιλτροκούτι και πεταλούδες ;

Η μπαταρία φορτίζει κανονικά ;

Γιατί άλλαξε αντλία ο προηγούμενος ;

Τι άλλες αλλαγές έκανε ;

Το TPS μην το πειράξεις.




Το πρόβλημα του φίλου βεβαία είναι στην τρόμπα, αλλά να ...... κουβέντα να γίνετε !

Τελικά τζάμπα τα γράφω ......

jah
31/08/2020, 16:06
Τελικά τζάμπα τα γράφω ......

Δεν ήταν τίποτα τσάμπα! Το TPS απλά μετρήθηκε, δεν πειράχτηκε. Όσων αφορά τώρα την τρόμπα, δεν είχε θέμα. Ίσως να είχε σε μερικούς μήνες. Το πρόβλημα ήταν στη διαδικασία τεσταρίσματος. Αν βραχυκύκλωνες τη φίσα του ρελέ, όλα καλά. Μετρούσες και το ρελέ, όλα καλά επίσης! Σύμφωνα πάντα με την σελίδα 5-55 του manual.

annateo
31/08/2020, 20:19
Τελικά τζάμπα τα γράφω ......

Δεν φταις εσύ.
Κατι μεσα του ελεγε γραφτον 505 :ninja:

Grafton 505
31/08/2020, 20:42
Δεν φταις εσύ.
Κατι μεσα του ελεγε γραφτον 505 :ninja:


:bawl:

jah
02/09/2020, 09:31
Αμ δε που θα τελείωνε έτσι!! Θεσσαλονίκη-Λαμία κανονικά. Δεν πήγαινα τάπα, καμιά 120-140 χαω και ψιλοσταθερά. Καμία προσπέραση μόνο. Μετά τη Λαμία πάλι βήχας.. Ευτυχώς έκοβε μετά τις 5,5-6 χιλιάδες, οπότε μπορούσα να πάω με 110-120. Στην Αθήνα μέσα μετά από το βράσιμο στα φανάρια, ούτε ανηφόρα δεν έβγαινε..

OldMan
02/09/2020, 11:24
Τα καφε της Στυλιδας γιατι ειναι γεματα απο σιμπιεφαδες που πινουν 3 καφεδες σερι, νομιζεις..???

viper1
02/09/2020, 11:59
Για μετρήστε συμπίεση

jah
03/09/2020, 21:08
Για μετρήστε συμπίεση

Συμπίεση λέγοντας; Την πίεση που ανεβάζει η αντλία στην έξοδο του ρεζερβουάρ;

raccoon
03/09/2020, 21:24
Είπες ότι όταν πειράζεις την φίσα από το μάτι, έσβηνε ο κινητήρας και εσύ άλλαξες το μάτι. Έχω θα κοιτούσα την φίσα και το καλώδιο της. Επίσης όλοι λέμε για φίλτρο βενζίνης, και δεν διάβασα πουθενά για λύσιμο και καθαρισμό του. Σου έστειλα αναλυτικά πώς τσεκαρεις την ροή καυσίμου, και πως το καθάρισα. Σου είπα και πως κάνεις την παράκαμψη, bypass, αν το φίλτρο είναι τόσο μπουκωμενο που δεν καθαρίζει.

jah
03/09/2020, 23:03
Είπες ότι όταν πειράζεις την φίσα από το μάτι, έσβηνε ο κινητήρας και εσύ άλλαξες το μάτι. Έχω θα κοιτούσα την φίσα και το καλώδιο της.

Το θέμα με το μάτι ήταν κάτι διαφορετικό το οποίο λύθηκε. Οι διακοπές και τα κενά που είχα αναφέρει δεν υπάρχουν πλέον. Μάλλον δεν έχω γίνει απόλυτα κατανοητός ακόμα για το θέμα με το μάτι.


Επίσης όλοι λέμε για φίλτρο βενζίνης, και δεν διάβασα πουθενά για λύσιμο και καθαρισμό του. Σου έστειλα αναλυτικά πώς τσεκαρεις την ροή καυσίμου, και πως το καθάρισα. Σου είπα και πως κάνεις την παράκαμψη, bypass, αν το φίλτρο είναι τόσο μπουκωμενο που δεν καθαρίζει.

Επίσης παραπάνω έχω αναφέρει πως καθαρίστηκαν τα πάντα. Η ροή στο τεστ είναι μια χαρά. Μόνο μετά από ώρα υπάρχει θέμα και αυτό όχι σε χαμηλή πίεση.

Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι ο ρυθμιστής πίεσης της αντλίας. Νομίζω πως είναι αυτό στον κόκκινο κύκλο.

jah
04/09/2020, 19:20
Μετά από αρκετό ψάξιμο βρέθηκε ο εν λόγω ρυθμιστής και τοποθετήθηκε. Αναμένεται η δοκιμή. Το μαλλί πήγε αρκετά αλλά τουλάχιστον ελπίζω να μην ξαναασχοληθώ.

Ο ένοχος:

mikepap
07/09/2020, 12:42
Περιμενουμε νεα ευχαριστα.Να λυθει το προβλημα

jah
09/09/2020, 17:59
Περιμενουμε νεα ευχαριστα.Να λυθει το προβλημα


Αρχικά, mikepap ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! Προς το παρόν το μηχανάκι δουλεύει άψογα. Και μέσα στην πόλη και σε λίγο μεγαλύτερες διαδρομές στα πέριξ. Ήθελα να κάνω κανένα μικρό ταξιδάκι για να γράψω πιο εμπεριστατωμένα.

jah
09/12/2021, 17:06
Έναν χρόνο και κάτι, συν αρκετά χιλιόμετρα, το μηχανάκι δουλεύει άψογα χωρίς προβλήματα. Ήθελα απλά να κλείσω αυτό το τόπικ έχοντας βρει τη λύση του προβλήματος.

makman94
09/12/2021, 17:53
....Ήθελα απλά να κλείσω αυτό το τόπικ έχοντας βρει τη λύση του προβλήματος.

Σωστός !! Καλά χλμ !

sanctusan
10/12/2021, 11:46
Και αφού το έκλεισες εσύ χθες, ας το ξανανοίξω σήμερα.
Πως στο πέοντας καθαρίσατε το φίλτρο;
Το έχω καθαρίσει 2 φορές βάζοντας καθαριστικό καρμπυρατέρ και φρένων σε ανάποδη ροή, πολύ χώμα, λάσπη σου λέω. Πάλι βουλωμένο είναι.
Αλλά πάντα ξαναβουλώνει. Και για να το αγοράσω από τη Honda πάει όλο μαζί πακέτο με τη βάση, και όλα τα εξαρτήματα 600Euro :eek: :eek: :eek:

viper1
10/12/2021, 13:04
Και αφού το έκλεισες εσύ χθες, ας το ξανανοίξω σήμερα.
Πως στο πέοντας καθαρίσατε το φίλτρο;
Το έχω καθαρίσει 2 φορές βάζοντας καθαριστικό καρμπυρατέρ και φρένων σε ανάποδη ροή, πολύ χώμα, λάσπη σου λέω. Πάλι βουλωμένο είναι.
Αλλά πάντα ξαναβουλώνει. Και για να το αγοράσω από τη Honda πάει όλο μαζί πακέτο με τη βάση, και όλα τα εξαρτήματα 600Euro :eek: :eek: :eek:

Αν εννοείς ότι το καθαρίζεις χωρίς να βγάλεις την τρόμπα απο το ρεζερβουάρ δεν καθαρίζει σωστά.
Και αν βρομιζει συχνά κοίτα μήπως το ρεζερβουάρ έχει σκουριά εσωτερικά.

viper1
10/12/2021, 13:06
Και αφού το έκλεισες εσύ χθες, ας το ξανανοίξω σήμερα.
Πως στο πέοντας καθαρίσατε το φίλτρο;
Το έχω καθαρίσει 2 φορές βάζοντας καθαριστικό καρμπυρατέρ και φρένων σε ανάποδη ροή, πολύ χώμα, λάσπη σου λέω. Πάλι βουλωμένο είναι.
Αλλά πάντα ξαναβουλώνει. Και για να το αγοράσω από τη Honda πάει όλο μαζί πακέτο με τη βάση, και όλα τα εξαρτήματα 600Euro :eek: :eek: :eek:

Και επίσης για ποιο φίλτρο αναφέρεσαι?
Γιατί υπάρχει η σιτα της αντλίας και το φίλτρο πριν πάει στα μπεκ (injection πάντα)

sanctusan
10/12/2021, 16:12
Το φίλτρο μετά την αντλία, πριν τα μπεκ.
Στη φωτογραφία είναι κυκλωμένο με πράσινο. Προφανώς και το αφαιρώ από από όλη τη βάση και το παίρνω στα χέρια ατόφιο. Και παρατηρώ ότι δεν μπορώ να το ανοίξω στα 2. Είναι σφραγισμένο με κόλλα.
432839
Για σκουριά θα τσεκάρω τις επόμενες 2 μέρες αλλά δεν νομίζω. Με επιφανειακό έλεγχο από την τάπα δείχνει μια χαρά.

viper1
10/12/2021, 17:00
Το φίλτρο μετά την αντλία, πριν τα μπεκ.
Στη φωτογραφία είναι κυκλωμένο με πράσινο. Προφανώς και το αφαιρώ από από όλη τη βάση και το παίρνω στα χέρια ατόφιο. Και παρατηρώ ότι δεν μπορώ να το ανοίξω στα 2. Είναι σφραγισμένο με κόλλα.
432839
Για σκουριά θα τσεκάρω τις επόμενες 2 μέρες αλλά δεν νομίζω. Με επιφανειακό έλεγχο από την τάπα δείχνει μια χαρά.

Δεν ξέρω αν είναι φίλτρο αυτό. Και δυστυχώς ούτε μπορείς να ανοίξεις ούτε να το παραγγείλεις ξεχωριστά από οτι έψαξα. Γμστ δηλαδή. Έχει μέσα κάτι σαν σφουγγάρι?
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα λύσεις όλα να βγάλεις την τρόμπα από επάνω και να την καθαρίσεις με ισοπροπιλικη αλκοόλη (προτείνω) και κομπρεσέρ για αέρα.

toyar
10/12/2021, 18:20
Αυτο λογικα εχει χαρτι μεσα οποτε δεν καθαριζεται οτι κι αν βαλεις

viper1
10/12/2021, 21:18
Μπορείς να κάνεις πατέντα και να βάλεις φίλτρο εξωτερικά καταργώντας αυτό που δεν μπορείς να καθαρίσεις

sanctusan
10/12/2021, 23:11
Μπορείς να κάνεις πατέντα και να βάλεις φίλτρο εξωτερικά καταργώντας αυτό που δεν μπορείς να καθαρίσεις

:beer:
είναι μία από τις σκέψεις μου

αλλά πρέπει να βρω ένα φίλτρο με ίδιες προδιαγραφές

viper1
11/12/2021, 07:20
:beer:
είναι μία από τις σκέψεις μου

αλλά πρέπει να βρω ένα φίλτρο με ίδιες προδιαγραφές

Θα χρειαστείς κάτι τέτοιο

https://www.amazon.com/Dorman-800-080-Quick-Connector-Tubing/dp/B000E35WHO

https://www.amazon.com/Dorman-800-081-Quick-Connector-Tubing/dp/B000E3487E

Έχω πάρει τα ίδια από Αμερική γιατί σκέφτομαι να κάνω το ίδιο σε ένα TL1000R που προσπαθώ να τελειώσω.....

Υπάρχουν και σε ebay από Κίνα και πιθανολογώ ότι μπορείς να βρεις και εδώ.

Όσον αφορά το φίλτρο οποίο σου κάνει σε διάσταση και προορίζεται για injection κάνει

doctor_john
12/12/2021, 09:12
Kit επισκευής υπάρχουν σε λογικές τιμές (https://www.ebay.com/itm/143853996620?hash=item217e5dca4c:g:CvYAAOSwsUJfrScc).

Συνήθως, ότι περνά από τα φίλτρα - στράγγισης είναι διαχειρίσιμο από τα υπόλοιπα. Οι συνθήκες του καθενός βέβαια αλλάζουν.
Το δοχείο που λες σφραγισμένο, ανοίγει με λεπτό οδοντωτό μαχαίρι πάνω στην κόλληση.
Θα χρειαστείς κόλλα για πλαστικό τεπόζιτο και ίσως καθαρίσεις το φίλτρο καλύτερα ή έχοντας το στο χέρι ψάξεις για ανταλλακτικό.
Δεν νομίζω ότι θα δυσκολευτείς, υπάρχουν καταστήματα που ασχολούνται μόνο με φίλτρα.
Θα πρέπει να έχεις όλες τις πληροφορίες της τρόμπας μαζί ή καλύτερα και την ίδια.

υγ: αν κάνεις την ίδια ερώτηση σε αυτούς που πουλάνε κίτ επισκευής είμαι σίγουρος ότι θα μάθουμε τι ακριβώς κάνει
το δοχείο αυτό, αν χρησιμοποιείται για να παρέχει σταθερή ροή στη βαλβίδα ή κάνει και διαχωρισμό κ.λπ.

Bill97
20/09/2023, 11:45
Παιδια καλησπερα! Κατοχος και εγω του ιδου μοντελου και ειχα τα ιδια συμτωματα!
αλλαξαμε μοτορακι αντλιας αλλα το εκαψε δυο φορες!
Το τριτο το εβαλα και δεν το κουναω το μηχανακι!
θα ηθελα λιγο την γνωμη σας για ενα αξιοπιστο μοτορακι, και που μπορω να βρω ρυθμιστη πίεσης!
Σας ευχαριστω πολυ

sanctusan
20/09/2023, 12:07
Είσαι σίγουρος ότι καίγονται τα μοτεράκια και δεν φταίει το φίλτρο;

Εμένα το φίλτρο μου έκανε όλη τη ζημιά

Bill97
20/09/2023, 12:19
Τα μοτορακια καηκαν βεβαια δεν ηταν πρωτης ποιοτητας.
Το φιλτρακι βενζινης αλαχθηκε. Δεν σφυριζει οπως παλια και τα σωληνακια υψηλης καθαριστηκαν οπως και τα καλωδια που εμπλεκονται στην αντλια και σταματησε η μοτοσυκλετα να κανει μπερδεματα στις 7-8κ στροφες και δουλευε αρμονικα και καθαρα σε ολο το φασμα οπως θα επρεπε
Τα ρευματα ελεγχθηκαν και βγηκαν ολα καθαρα!
Αλλα ρε παιδια το μοτορακι καιγεται μετα απο 1000 χιλιομετρα περιπου! Πριν καει η μηχανη γινεται ποιο τραχεια στην λειτουργια της και οσο φτανει η στιγμη να αφησει το μοτορακι παιρνει δυσκολα μπροστα και το ρελαντι ειναι ασταθες.
Να σημειωσω οτι πριν χαλασει το μοτορακι το μηχανακι σκορτσαρει στα χαμηλα!
Και με αυτα που διαβαζω εδω σκεφτομαι κατευθειαν για ρυθμιστη πιεσης.

Bill97
21/09/2023, 08:04
Επίσης το φίλτρο τελικά το άλλαξες ή καθάρισες το παλιό;

sanctusan
21/09/2023, 09:09
Το καθάρισα 4-5 φορές και έγινε η δουλειά,
Αλλά δεν μιλάω για το μικρό φιλτράκι στην εισαγωγή της τρόμπας αλλά για το μεγάλο πλαστικό φίλτρο μετά την τρόμπα.

Bill97
21/09/2023, 09:19
Κατάλαβα ωραία θα το καθαρίσω και αυτό αν είναι.
Για τα άλλα σχετικά με το μοτορακι, υπάρχει κάτι αξιόλογο ξέρετε;
Και ρυθμιστή πίεσης βενζίνης που θα βρω;
Ή καλύτερα να αλλάξω όλη την αντλία καί ηρεμώ;

D3300
21/09/2023, 09:29
Ρίχνεις και μια ματιά εδώ για γνήσια:

https://www.motosp.gr/partcategory.php?sc=%2017%206%20&partcat=FUEL+TANK%28CBF600S%2FSA%29&year=2009#content

sanctusan
21/09/2023, 10:32
Κατάλαβα ωραία θα το καθαρίσω και αυτό αν είναι.
Για τα άλλα σχετικά με το μοτορακι, υπάρχει κάτι αξιόλογο ξέρετε;
Και ρυθμιστή πίεσης βενζίνης που θα βρω;
Ή καλύτερα να αλλάξω όλη την αντλία καί ηρεμώ;

Εγώ με μία kemso από ebay έκανα μια χαρά τη δουλειά μου


Ρίχνεις και μια ματιά εδώ για γνήσια:

https://www.motosp.gr/partcategory.php?sc=%2017%206%20&partcat=FUEL+TANK%28CBF600S%2FSA%29&year=2009#content

Ούτε καν, 600€ η τρόμπα. Το πουλάει μαζί με όλη τη βάση. Απαράδεκτες τιμές, δεν τα έδινα με τίποτα.

D3300
21/09/2023, 10:47
Εγώ με μία kemso από ebay έκανα μια χαρά τη δουλειά μου



Ούτε καν, 600€ η τρόμπα. Το πουλάει μαζί με όλη τη βάση. Απαράδεκτες τιμές, δεν τα έδινα με τίποτα.

Όπως θα είδες προφανώς έγραψα για γνήσια ανταλλακτικά.
Πόσο καιρό νομίζεις ότι θα δουλέψει η αντλία του σαραντάευρου? Ένα-ενάμιση χρόνο?
Στα 10-15 χρόνια που θα δουλέψει η γνήσια έχεις κάνει απόσβεση, χωρίς λύσε-δέσε ρεζερβουάρ-αντλίες-σωληνάκια.
Κουμάντο στην τσέπη κανενός δεν κάνω, αλλά όπως σε όλα τα πράγματα υπάρχουν επιλογές.
Ευτυχώς ή δυστυχώς ότι πληρώνεις παίρνεις.

Bill97
21/09/2023, 11:09
Ωραια εγω ειμαι προθυμος να δωσω τα λεφτα για μια γνησια! το ερωτημα που ερχεται μετα ειναι μηπως υπαρχεια κατι αλλο που μπορει να μου καψει το μοτορακι ακομα και το γνησιο?!!
Οπως βλαβη στο "ματι", η στον ρυθμιστης πιεσης ψεκασμου ή κατι απο αυτα ;
Και επισης η γνησια αντλια περιεχει και τον ρυθμιστη;

D3300
21/09/2023, 11:20
Ωραια εγω ειμαι προθυμος να δωσω τα λεφτα για μια γνησια! το ερωτημα που ερχεται μετα ειναι μηπως υπαρχεια κατι αλλο που μπορει να μου καψει το μοτορακι ακομα και το γνησιο?!!
Οπως βλαβη στο "ματι", η στον ρυθμιστης πιεσης ψεκασμου ή κατι απο αυτα ;
Και επισης η γνησια αντλια περιεχει και τον ρυθμιστη;

Βασίλη, καλύτερα θα ήταν να έκανες την ερώτηση σε έναν μηχανικό γιατί δεν γνωρίζω.

alexis72
21/09/2023, 12:48
Ωραια εγω ειμαι προθυμος να δωσω τα λεφτα για μια γνησια! το ερωτημα που ερχεται μετα ειναι μηπως υπαρχεια κατι αλλο που μπορει να μου καψει το μοτορακι ακομα και το γνησιο?!!
Οπως βλαβη στο "ματι", η στον ρυθμιστης πιεσης ψεκασμου ή κατι απο αυτα ;
Και επισης η γνησια αντλια περιεχει και τον ρυθμιστη;

μήπως ταιριάζει κάποια αντλία βενζίνης απο αυτοκίνητο ? οπως π.χ. για το vstrom 650 απο την mitsubishi και κάπου ειχα διαβάσει οτι στα africa ταιριάζουν απο mazda k toyota ,επειδή φιλε κατάλαβα οτι πιάνουν τα χέρια σου,μήπως εκανες κάποια λύση-πατέντα απο αμάξι

OldMan
21/09/2023, 12:51
Οταν λετε "να ταιριαζει", τι ακριβως εννοειτε..??

Να χωραει, να βιδωνει, να εχει την ΙΔΙΑ ΠΑΡΟΧΗ..??

sanctusan
21/09/2023, 13:12
Όπως θα είδες προφανώς έγραψα για γνήσια ανταλλακτικά.
Πόσο καιρό νομίζεις ότι θα δουλέψει η αντλία του σαραντάευρου? Ένα-ενάμιση χρόνο?
Στα 10-15 χρόνια που θα δουλέψει η γνήσια έχεις κάνει απόσβεση, χωρίς λύσε-δέσε ρεζερβουάρ-αντλίες-σωληνάκια.
Κουμάντο στην τσέπη κανενός δεν κάνω, αλλά όπως σε όλα τα πράγματα υπάρχουν επιλογές.
Ευτυχώς ή δυστυχώς ότι πληρώνεις παίρνεις.

5 χρόνια και 50000Κμ μέχρι στιγμής.

Bill97
21/09/2023, 14:21
Ναι αυτό εννοεί.
Επίσης υπάρχουν αξιόλογες επιλογές για μοτορακι; Όχι τού 40€;
Πρίν πάρω την απόφαση;
Η πατέντα από αμάξι ακούγεται δελεαστική αν ξέρει κανείς τίς διαστάσεις πολύ ευχαρίστως να έπαιρνα μία Japan ή αμερικανική
Και επίσης κάποιος να ξέρει αν ο ρυθμιστής πίεσης βενζίνης είναι χωριστος ή μαζί με αντλία καί που μπορώ να βρω ✌️✌️

sanctusan
22/09/2023, 00:00
στο 40€ είναι οι καλές, μπορείς να βρεις και με 10€.
την kemso στην ελλάδα την πουλάνε 100€
Επίσης δεν έχει να κάνει αν ήταν σε αμάξι ή σε αεροπλάνο. Το θέμα είναι να βγάλει τη ροή και την πίεση που χρειάζεσαι, άντε και λίγο περισσότερο και να τα αποστρέφει πίσω στο τεπόζιτο ο ρυθμιστής.