PDA

View Full Version : bajaj ns200 ή yamaha ys125?



phovos
07/08/2020, 21:39
Καλησπερα σε όλους, θέλω να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή. Η βασική χρήση θα είναι το καθημερινό δρομολόγιο στη δουλειά, συνολικά περίπου 18 χλμ εντός Αθήνας. Είμαι ανάμεσα στο Yamaha ys125 και στο Bajaj ns200. Από τη μια σκέφτομαι την αξιοπιστία της Yamaha αλλά το αδύναμο μοτέρ του ys125 και από την άλλη το ισχυρότερο Bajaj (200cc, 24 άλογα) με το ερωτηματικό ως προς τη μακροχρόνια αξιοπιστία του.
Θα ήθελα τη γνώμη σας και ακόμη καλύτερα την εμπειρία σας κυρίως για το Bajaj μιας και από το YS125 ξέρω περίπου τι να περιμενω. Για να σας προλάβω, τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 3.000 και θέλω να αποφύγω τα μεταχειρισμένα γιατι δεν έχω ούτε την πείρα, ούτε τις άκρες αλλά ούτε και το χρόνο για κάτι τετοιο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

panavour
07/08/2020, 21:55
Αν εξαιρεσεις την ασφαλεια που σου δινει η αντιπροσωπεια της γιαμαχα ,και πιθανοτατα η αξιοπιστια της,τα υπολοιπα ειναι υπερ του ΜΠΑΤΖΑ.Περισσοτερα κυβικα,υπερδιπλασια αλογα,διπλασια ροπη,ΑBS ,2 δισκοφρενα.
ΙTS UP TO YOU να αποφασισεις.

toyar
07/08/2020, 22:26
αν σκοπευεις να το αλλαξεις καποια στιγμη παρε το yamaha για να παρεις καποια λεφτα πισω
αν σκοπευεις να το παντρευτεις παρε το αλλο

phovos
07/08/2020, 22:51
Θέλω να πιστεύω ότι η διετής εγγύηση και το δίκτυο της ktm εξασφαλίζει ως ένα βαθμό την after sale εμπειρία.
Με το ys125 φαντάζομαι ότι θα πάω αργά ή γρήγορα σε αλλαγή. Νομίζω ότι το bajaj ως πιο ισχυρό μάλλον θα με καλύψει για μεγαλύτερο διάστημα στη χρήση που προορίζεται.

zoslen
08/08/2020, 03:08
εκτος απο την υπερδιπλασια ιπποδυναμη, νομιζω ο σημαντικοτερος λογος για να πας στο μπατζατζ ειναι το αβς.

Το μπατζατζ επισης μοιαζει να εχει δελεαστικοτερο εξοπλισμο:
μονο αμορτισερ πισω, σε αντιθεση με τους σομιεδες του υς,
προστατευτικα καγκελα,
17αρηδες τροχους (πολυ περισσοτερες επιλογες για επιλογη ελαστικων), το υς εχει 18αρηδες και πρακτικα εχεις ελαχιστες επιλογες σε αυτη τη διασταση.
Απλα ότε και εαν αποφασισεις να το πουλησεις, θα δυσκολευτεις αρκετα.

doctoras
08/08/2020, 08:51
εναλλακτικά εώς τα 3k υπάρχουν και τα d-tracker150 / sym nh-t200

ΓιώργοςΤΤ
08/08/2020, 17:46
Πήγαινε ρίξε μια προσεκτική ματιά στο Bajbaj και μετά μια προσεκτική στο Yahama και η απάντηση στο ερώτημα σου θα έρθει μόνη της.

Iaswnas1988
08/08/2020, 17:51
Πριν λίγο καιρό ειχε προσφορά suzuki gsx 250 στα 2700...Ισως μπορείς να το βρεις κάπου

phovos
08/08/2020, 18:01
Απλα ότε και εαν αποφασισεις να το πουλησεις, θα δυσκολευτεις αρκετα.

Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια γιατί είναι και η πρώτη μου μηχανή αλλά β λογική μου είναι να την κρατήσω 5+ χρόνια, με την ελπίδα φυσικά να αντέξει κι εκείνη χωρίς σοβαρά προβλήματα.


εναλλακτικά εώς τα 3k υπάρχουν και τα d-tracker150 / sym nh-t200


Έχω μια προτίμηση στις naked αν και η nh-t 200 μου πέρασε από το μυαλό. Με αυτά που ακούω όμως για το after sales του συγκεκριμένου δικτύου ειδικά από κατόχους zontes λέω να την αποφύγω.



Πήγαινε ρίξε μια προσεκτική ματιά στο Bajbaj και μετά μια προσεκτική στο Yahama και η απάντηση στο ερώτημα σου θα έρθει μόνη της.



Τη Yamaha την έχω δει από κοντά και εννοείται ότι θα τις ξαναδω και εάν είναι δυνατόν θα τις δοκιμάσω πριν την αγορά. Θα με ενδιέφερε πάντως η γνώμη και η εμπειρία των μελών του φόρουμ ειδικά αν κάποιος έχει ή ξέρει κάποιον που να έχει την ns200 ή γενικά Bajaj. Όπως έγραψα και πιο πάνω από τη Yamaha ξέρω πάνω κάτω τι να περιμένω.


Πριν λίγο καιρό ειχε προσφορά suzuki gsx 250 στα 2700...Ισως μπορείς να το βρεις καπου


Διαβάζοντας κάποια θρσντ εδώ είχαν προταθεί οι συγκεκριμένες και σε άλλους και απ'οτο θυμάμαι είχαν πει ότι η προσφορά έχει τελειώσει. Ίσως αν είμαι πολύ τυχερός να ξαναβγεί κάτι το επόμενο διαστημα.

strokt up
08/08/2020, 18:23
Πήγαινε ρίξε μια προσεκτική ματιά στο Bajbaj και μετά μια προσεκτική στο Yahama και η απάντηση στο ερώτημα σου θα έρθει μόνη της.

Δεν έχω δει κανένα απο τα δυο. Πόση διαφορά έχουν; Ενας αρχάριος ειδικά θα εντοπίσει τις όποιες διαφορές;

Iaswnas1988
08/08/2020, 18:48
Εγω θα κοίταζα και το νέο daytona g155 σε αυτά τα λεφτά μιας και έχω daytona και είμαι ευχαριστημένος

phovos
08/08/2020, 19:37
Εγω θα κοίταζα και το νέο daytona g155 σε αυτά τα λεφτά μιας και έχω daytona και είμαι ευχαριστημένος

Από εμφάνιση φαίνεται πάρα πολύ ωραίο και τα χαρακτηριστικά του πολύ καλά. Δεν έβρισκα πουθενά βιντεάκια για το συγκεκριμένο μέχρι που συνειδητοποίησα ότι κυκλοφόρησε στην Κίνα ως kd 150 G1 από την kiden. Εδώ λογικά έρχεται ως zontes γιατί θεωρείται πιο αναγνωρίσιμο brand. Οι ενδοιασμοί μου για το συγκεκριμένο είναι οι ίδιοι με το nh-t που έγραψα πιο πάνω και το γεγονός ότι ενώ είναι kiden με ότι κι αν σημαίνει αυτό, εδώ εμφανίζεται ως zontes.

Παρεμπιπτόντως όλα τα Bajaj ns200 που βρίσκω στην Αττική είναι του 2018. Πιστεύετε ότι είναι σημαντικό ή και αποτρεπτικό αυτό;

Iaswnas1988
08/08/2020, 20:35
Δεν ξέρω φίλε μου πάντως οτι και να πάρεις βάλε στο budget σου κρανος + μπουφάν τουλάχιστον +200 ευρώ υπολόγισε minimum

phovos
08/08/2020, 20:44
Σωστός! Ευτυχώς γαντια, κράνος και μπουφάν τα πήρα πριν ξεκινήσω μαθήματα. Υπολογίζω όμως επιπλέον σήμα, κλειδαριά, συναγερμό και ασφάλεια.

ΓιώργοςΤΤ
08/08/2020, 21:04
Δεν έχω δει κανένα απο τα δυο. Πόση διαφορά έχουν; Ενας αρχάριος ειδικά θα εντοπίσει τις όποιες διαφορές;
Στο Bajbaj που είχα δεί, η κατάσταση ήταν απελπιστικά άσχημη. Τόσο άσχημη που φοβήθηκα μην με δει κανένας άνθρωπος να το κοιτάω και γίνω ρεζίλι.

Οι κολλήσεις του πλαισίου ήταν κακές. Σαν να έκανες ηλεκτροκόλληση σε καράβι με 10 μποφόρ. Το δε πλαίσιο είχε πετάξει σκουριά σε ορισμένα σημεία. Και μιλάμε για μοτοσυκλέτα test ride. Όχι κάτι που κυκλοφορεί κάθε μέρα.

Τα καλώδια της πλεξούδας ήταν τοποθετημένα σαν να τα έβαλε κάποιος βιαστικά για να κλείσει το μαγαζί του και να πάει διακοπές.

Πρόσθεσε και σε όλα αυτά κάτι μοτέρ να γεννάνε σε βίντεο του YouTube και θα καταλάβεις ότι τα συγκεκριμένα απευθύνονται σε ινδούς που τρώνε σκαθάρια από τα περιττώματα αγελάδας και κοιμούνται δίπλα από ποντίκια.

Οι άνθρωποι εκεί πεινάνε κυριολεκτικά. Το να αγοράσουν μια μοτοσυκλέτα είναι όπως εμείς να πάρουμε Φεράρι. Δεν έχουν την πολυτέλεια να πληρώσουν κάτι πιο ακριβό. Αυτό μπορούν να αγοράσουν και αυτό παίρνουν. Εμείς που είμαστε σε πολύ καλύτερη μοίρα, είναι κρίμα να τρώμε τον παπά του κάθε εμπόρου- αντιπροσώπου- αβανταδορου σχετικά με το value for money τους.

Όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με την μηδενική αξία μεταπώλησης τα καθιστούν ασύμφορες αγορές.

phovos
09/08/2020, 15:35
Στο Bajbaj που είχα δεί, η κατάσταση ήταν απελπιστικά άσχημη. Τόσο άσχημη που φοβήθηκα μην με δει κανένας άνθρωπος να το κοιτάω και γίνω ρεζίλι.

Οι κολλήσεις του πλαισίου ήταν κακές. Σαν να έκανες ηλεκτροκόλληση σε καράβι με 10 μποφόρ. Το δε πλαίσιο είχε πετάξει σκουριά σε ορισμένα σημεία. Και μιλάμε για μοτοσυκλέτα test ride. Όχι κάτι που κυκλοφορεί κάθε μέρα.

Τα καλώδια της πλεξούδας ήταν τοποθετημένα σαν να τα έβαλε κάποιος βιαστικά για να κλείσει το μαγαζί του και να πάει διακοπές.


Όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με την μηδενική αξία μεταπώλησης τα καθιστούν ασύμφορες αγορές.

Πολύ στενάχωρο όλο αυτό. Χωρίς να έχω καμία πρόθεση φυσικά να αμφισβητήσω αυτό που είδες, μου κάνει εντύπωση γιατί στις δοκιμές που διάβασα σε 2-3 ελληνικά site δεν πέτυχα τίποτα σχετικό, ίσα ίσα έλεγαν ότι είναι προσεγμένο και δείχνει γερή κατασκευή. Τα ίδια περίπου και για το Dominar.
Επίσης δεν θα περίμενα η KTM να συνδεθεί με τέτοιες καταστάσεις, θα είναι άσχημο και για το δικό της image εφόσον μιλάμε για το ίδιο δικτυο, κατασκευή σε ίδια εργοστάσια κλπ. Θα το δω από κοντά και όσο πιο προσεκτικά μπορώ με την πρώτη ευκαιρία, ειδικά για τα σημεία που ανεφερες.

Biker
11/08/2020, 09:40
Φιλε εγω που εχω το ys ειμαι φουλ ευχαριστημενος. Εχει καλο γκαζακι ειναι οικονομικο στριβει πολυ ειναι ανετο ειναι ελαφρυ εχει καλα φωτα και αναρτησεις θα το προτεινα ανετα για πρωτη μηχανη και ειδικα για τη χρηση που το θες. Αν θες εσυ η καποιος αλλος κατι για το μηχανακι ας γραψει εδω να του απαντησω

zoslen
11/08/2020, 18:11
Το ys ΔΕΝ εχει καλο γκαζακι, ειναι πολυ αδυναμο, στα φαναρια της Αθήνας πασχιζεις να ξεκολησεις στην εκκινηση, επιταχυνει με ρυθμους δημοσιου υπαλληλου που του ειπαν να παει στη δουλεια λιγο νωριτερα...
Για το λογω αυτο αλλωστε εχει και πολυ κοντο γραναζωμα, οι 3 πρωτες ταχυτητες πασχιζουν να ξεκουνησουν το μηχανακι. Επιταχυνση απλα ανυπαρκτη, το γραναζωμα τελειωνει γρηγορα, στα 80 χλμ ακους το μοτερ να ζοριζεται.
Τα λάστιχα αρχικης τοποθετησης δεν εμπνεουν καμια σιγουρια, απορω πώς δεν επεσα ποτε με δαυτα... Οπωσδηποτε στο στριψιμο δεν βοηθανε παντως και το μηχανακι δεν ειναι κατι το ξεχωριστο σε αυτον τον τομεα.
Η σελα, αν και μεγαλη σε μεγεθος, εχει μια εντελως ηλιθια κλιση που σε σπρωχνει πανω στο ντεποζιτο. Χωρανε ανετα 2 ατομα (δεν παει μια βεβαια), αλλα δυσκολα καθεσαι με διαφορετικο τροπο και πιανεσαι γρηγορα. Αυτο με εχει ενοχλησει πιο πολυ απο ολα στα πολυωρα ταξιδια.
Τα φωτα του ειναι αστεια. Ειναι προορισμενα για να σε βλεπουν στον αστικο ιστο. Ειχα φωτα ποδηλατου πολυ καλυτερα. Σε επαρχιακο δρομο νυχτα θελει προσοχη.
Οι αναρτησεις ειναι εντελως basic, με δυνατοτητα προφορτισης πισω. Απευθυνονται στην οδηγηση εντος πολης, για αποφυγη των πολλων κραδασμων ειναι οκ, τιποτα απολυτως περισσοτερο.
Το στησιμο του επιτελει απλα την λειτουργια του commuter, με απαραδεκτο ομως εξοπλισμο για την τιμη του.
Θα συμφωνησω οτι ειναι παναλαφρο και πολυ ευκολο στην οδηγηση, συγχωρει τα λαθη, σε βαζει στη φιλοσοφια της μοτοσυκλετας.
Η καταναλωση καυσιμου ειναι πολυ χαμηλη, 2 λ/100 χλμ εντος πολης, σε ταξιδι πεφτει στο 1,7. Αυτονομια γυρω στα 700 χλμ δηλαδη.
Θεωρω πολυ υψηλη την τιμη του για αυτα που προσφερει. Ειδικα για καποιον που θελει να κανει και ενα ταξιδακι λιγο παραεξω, νομιζω σε περιοριζει.

Biker
12/08/2020, 08:47
Για 2μιση χιλιαρικα που το πηρα εγω παντως μια χαρα μου φαινεται. Στις τιμες αυτες παιζουν τα 125αρια παπια πλεον και ειναι πολυ ανωτερο στα παντα απο αυτα. Και στα φωτα εγω που μενω σε επαρχια μια χαρα μου φαινονται το δικαβαλο του το παει αξιοπρεπεστατα (αναλογα και τα κιλα βεβαια). Τα λαστιχα απλα μετρια οχι και αθλια η σελα προσωπικα με εχει βολεψει και σε μεγαλες αποστασεις δε με εχει ενοχλησει. Γενικα το βλεπεις πολυ αρνητικα το μηχανακι νομιζω. Ενα commuter με χαμηλη καταναλωση ειναι. Δεν ειναι ουτε τουρινγκ να το πας ταξιδια ουτε κανα γυμνο πυραυλος τυπου mt. Να γνωριζουμε λιγο τι αγοραζουμε και να εχουμε τις αναλογες απαιτησεις απο αυτο. Εμενα προσωπικα παντως με εχει εξυπηρετησει σε οσα του ζηταω ειμαι ευχαριστημενος απο αυτο και το προτεινω φουλ για πρωτη μηχανη.

doctoras
12/08/2020, 10:52
Απο τα δυο τελευταία ποστ συμπεραίνω οτι καποιος εκανε λαθος αγορα. Δεν ειναι κακο η αποδοχη της.
Πρεπει να εισαι συνειδητοποιημένος για το τι προσφέρουν η μικρης καταγοριας μοτοσυκλέτες, γιατι παντα και σε ολα υπαρχουν τα πλην αλλα και τα συν τους.

zoslen
12/08/2020, 11:52
Αν γυριζα το χρονο πισω, το ιδιο θα επαιρνα. Προκειται για απολυτα συνειδητοποιημενη επιλογη, χωρις σκεψεις για αντικατασταση του με κατι μεγαλυτερο.
Απλα προσπαθω να δωσω οσο πιο αντικειμενικα μπορω καποια απο τα χαρακτηριστικα του προκειμενου να καταλαβει ενας υποψηφιος αγοραστης τι προκειται να συναντησει. Να ξερει ποιες πρεπει να ειναι οι προσδοκιες του, ποιοι οι περιορισμοι του, που απευθυνεται αυτο το οχημα.
Επισης νομιζω ειναι πως αν καποιος σκοπευει να παει σε κατι μεγαλυτερο αργοτερα, καλο ειναι να παρει ενα ys/ybr/cbf μεταχειρισμενο, μου φαινονται πολλα τα 2600 για καινουριο σε σχεση με το τι προσφερει.
πχ, το καβασακι αθλετ στα 1800 μου φαινεται πολυ καλυτερο vfm και ειναι φτιαγμενα για το ιδιο πραγμα επι της ουσιας...

jawaforever
12/08/2020, 16:22
Ανάμεσα σε αυτά τα 2, εννοείται το bajaj είναι με διαφορά καλύτερη επιλογή.
Το συγκρίνουμε τώρα; Τα 24 άλογα με τα 10;
Η έχει κάποιος την εντύπωση ότι το yamaha είναι καλύτερο ποιοτικά;
Επίσης όποιος έχει αμφιβολίες για την αξιοπιστία του bajaj, ας κάνει τον κόπο να ρίξει μια μάτια σε Ινδικό σαιτ πωλήσεις μεταχειρισμένων. Αυτά τα μηχανάκια, είτε μιλάμε για bajaj, είτε για hero, είτε βέβαια και για οτιδήποτε made in india, ας είναι και Honda, suzuki κλπ, γράφουν από 60 έως 100.000 χλμ σε 3-4 χρόνια.
Η Ινδία είναι τεράστια χώρα και τα εισοδήματα μικρά. Εκατομμύρια εργαζόμενοι εκεί αναγκάζονται να γράφουν πολλές δεκάδες ή ακόμα και εκατοντάδες χλμ σε ημερήσια βάση για το πήγαινε έλα στην εργασία τους.
Όλα αυτά τα 125ρια-200ρια μοτέρ, είναι δοκιμασμένα.
Τέλος, σχετικά με την μεταπώληση. Προσωπικά δεν αγόρασα ποτέ κάποιο μηχανάκι με κριτήριο πόσο θα το πουλήσω σε μερικούς μήνες ή χρόνια.
Στην τελική μη νομίζει κάποιος ότι θα βάλει το ys προς πώληση μετά από 1 χρόνο και θα κάνουν ουρά οι υποψήφιοι αγοραστές. Ειδικά το ys που είναι υποδεέστερο αισθητικά - στα δικά μου μάτια - του ybr.
Αν πάντως κάποιος θέλει μηχανάκι που θα καλύψει καλύτερα τις ανάγκες του, το bajaj θα τον πάει και στα ταξίδια του. 24 άλογα είναι αρκετά και για 2καβαλα και για ανηφόρες και για Εθνικές.
Ας πάει κάποιος εκδρομή, μέχρι τη Ψάθα ας πούμε, με το ys, ειδικά 2καβαλος και ας έρθει να μας πει τις εντυπώσεις του και πόσο ωραία ανέβαινε την ανηφόρα με 1η για κάνα 8λεπτο.
Αν τελικά κάποιος γέρνει προς το ys, καλύτερα να πάρει το athlete όσο είναι ακόμα σε στοκ.
Τουλάχιστον θα έχει χωρο κάτω από τη σέλα και πίσω δισκόφρενο. Επιπλέον θα απαλλαγεί και από τη χρήση συμπλέκτη. Γιατί αυτό είναι το athlete. Μια μικρή μοτοσικλέτα με μοτέρ από παπί.
Έκτος και επιμένει για συμπλέκτη και 125 cc οπότε μπορεί να κοιτάξει και το pulsar 125 που είναι στα 2.000 και έχει και καλύτερα εξοπλισμό. Η μανιβέλα του pulsar 125 πάντα είναι καλοδεχουμενη.

phovos
12/08/2020, 19:09
Ευχαριστώ που γράψατε την εμπειρία σας από το ys, λίγο πολύ αυτό περιμένω από ένα ys, να είναι οικονομικό, αξιόπιστο, ευκολοδηγητο αλλά και λίγο αδύναμο.

@jawaforever έψαξα κάποια βίντεο με συνήθη προβλήματα που βγάζουν τα ns200, από τα λίγα που κατάλαβα δεν είδα κάτι πολύ φριχτό. Δυστυχως μεγάλο εμπόδιο η γλώσσα, μιας και είναι ελάχιστα τα αγγλόφωνα reviews.

alexis72
12/08/2020, 20:29
το εχει αγοράσει γνωστός φίλου μου κ ειναι πολύ ευχαριστημένος μετά απο 8.000 χλμ περίπου ,
δεν το πουλάει κ δεν ειναι αυτό στη φωτο ,αλλά ειναι το ιδιο μοντέλο κ χρώμα ,αν σού αρέσει προχώρα...μετά απο ελεγχο σε δικό σου μάστορα ,
https://www.car.gr/29947373-cfmoto-250nk

jawaforever
12/08/2020, 20:47
Γιατί να πάρει κάποιος μεταχειρισμένο όταν μπορεί να πάρει κούτα με τα ίδια χρήματα?
Και ειδικά για τα cf, δε ξέρω αν είναι καλά, ξέρω από όσα έχω διαβάσει στα φόρουμς ότι όσοι χρειάστηκαν ανταλλακτικά , έφτυσαν αίμα από την αναμονή.

Biker
12/08/2020, 22:23
Αυτα τα bajaj cfκλπ μονο εμενα δε μου γεμιζουν το ματι; Τα γιαμαχα και τα χοντα ειναι πιο ακριβα(καποιε φορες ισως υπερβολικα) για καποιο λογω ο οποιος ειναι η αξιοπιστια. Απο τη στιγμη που δινεις ενα ευλογο ποσο για ενα μηχανακι που δεν εχεις σκοπο να κρατησεις παρα πολυ γιατι να τα δωσεις εκει. Καλυτερα ενα καλομεταχειρισμενο ιαπωνα η κουτα τα 125αρια τους παρα αυτα. Σκορπανε με τον χρονο. Αποψη μου βεβαια. Επισης το Kawasaki athlete ειναι το πιο ασχημο μηχανακι που εχει κυκλοφορησει στην ελληνικη αγορα. Μπορει να ειναι καλο στην οδηγηση αλλα αδερφακι μου δε βλεπεται!

doctoras
13/08/2020, 10:25
Το έχουμε ξαναπεί η διαφορα αυτη ειναι φυσιολογική γιατι αγοραζεις brand, δικτυο ανταλλακτικών και υποστήριξη
Ακομη και φασοναρια γιαπωνέζικο οι προδιαγραφές ειναι γιαπωνεζικες και ο κατασκευαστής το υποστηριζει κανονικά.
Στα ινδικα-κινεζικα αγοραζεις περισσότερη μοτοσυκλετα για το μπατζετ(λογικο για να παρουν μεριδιο αγορας)αλλα κανεις δε ξέρει τι μεταπωλητικη αξια θα εχει στην τετραετία και οταν ληξη η εγγύηση.
Αυτοι που εχουν τα λεφτα θα πανε για το επώνυμό οι δε θα πανε για τα οικονομικότερα σε κτήση.
Αν οι δε βγουν δικαιωμένοι απο την επιλογη η ιστορία τους θα δείξει

Βέβαια το συγκριτικό του φιλου δεν αντικατοπτρίζει τεχνολογικά εφάμιλλο ανταγωνιστή
Πχ το ns200 θα μπορουσε να συγκριθεί με το gsx-s125 στα 3600 και παρα τα λιγότερα αλογα οι επιδόσεις ειναι κοντά

TKM
14/08/2020, 10:34
Είχα τον "πρόγονο" του YS 125, δηλαδή το YBR 125 - όχι της πρώτης γενιάς αλλά ένα μεταγενέστερο με πιο μοντέρνα εμφάνιση, εκείνο που έβγαινε σε μαύρο - κόκκινο.

Το είχα αγοράσει καινούριο λόγω... αφραγκίας - αλλά δεν ήθελα να πάρω μεταχειρισμένο.

Δεν είχα καθόλου καλή διάθεση όταν το πήρα, όμως με διέψευσε. ΗΤΑΝ Η ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΚΠΛΗΞΗ.

Εκτός του ότι ήταν αξιόπιστο, σκυλί πραγματικό, δεν ήταν καθόλου αδύναμο για τα κυβικά του - τα πάντα έκανε. Ειδικά μετά τα 3.000 χιλιόμετρα περίπου, που ο κινητήρας είχε ανοίξει εντελώς (στην αρχή είναι λίγο σφιχτός, μετά από το στρώσιμο, το οποίο το έκανα ευλαβικά by the book, άρχισε σιγά-σιγά να "λύνεται" και η διαφορά ήταν εμφανής).

Ήταν επαρκέστατο στην πόλη και μέχρι και Αθήνα - Καλαμάτα πήγα και γύρισα με αυτό και τα κατάφερε μια χαρά. Εννοείται με λίγη υπομονή, χωρίς όμως να σου σπάει τα νεύρα.

Σου συνιστώ λοιπόν να αφήσεις τα Bajaj και να πάρεις το Yamaha. Για πρώτη μηχανή είναι ιδανικό. Και είναι σίγουρα και πιο όμορφο τώρα από το YBR που είχα εγώ.

Και θα το πουλήσεις και πολύ πιο εύκολα όταν έρθει η ώρα.

Αν (αν λέω) καταφέρεις να αυξήσεις λίγο το μπάτζετ σου, σαν μεγαλύτερη μηχανή θα σου συνιστούσα το Benelli BN 251, το οποίο έχω τώρα. Κοστίζει γύρω στα 3.800 - το μοντέλο της δεύτερης, βελτιωμένης στα σημεία γενιάς σε σχέση με αυτό που έχω εγώ.

Panos76
14/08/2020, 11:26
https://www.car.gr/13514719-ktm-200-duke-16

;)

TKM
14/08/2020, 18:38
Καλή περίπτωση και μέσα στο μπάτζετ σου δείχνει κι αυτό: https://www.bikeit.gr/naked-sm-sym/item/23986-test-sym-nh-t-200

typhoon
15/08/2020, 19:33
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον ΤΚΜ για το SYM
Χάνεις λίγο σε άλογα, αλλά κερδίζεις σε ευχρηστία. Στα + η μάρκα, η οποία δείχνει ότι το μοντέλο έχει έρθει για να μείνει (κινητήρας ίδιος με του vf) όπως επίσης και το adventure look το οποίο λόγω τροχών και μόνο θα μπορέσει να σε κατεβάσει σε κάποια δυσπρόσιτη παραλία με ασφάλεια.

Στα αρνητικά , βγαίνει λίγο βαρύ σαν σύνολο πράγμα που σημαίνει ότι οι επιδόσεις θα χρειαστούν άμεσα βελτίωση, αλλά ήδη υπάρχουν κιτάκια για το μοτερ του vf που του δίνουν ανάσα

phovos
15/08/2020, 21:40
Η αλήθεια είναι ότι nh-t με διχάζει αρκετά. Δοκιμασμένο μοτέρ από τη μια αλλά από τα λίγα που έχω διαβάσει, πέτυχα καποια παράπονα για το δίκτυο της sym στην Ελλάδα. Τα σκούτερ τους απ'οσο ξέρω είναι εξαιρετικά, το nh-x 125 μάλλον δεν προχώρησε πολύ και από ένα σχόλιο που πέτυχα από ένα παιδί που την πήρε του έβγαλε αρκετά προβλήματα. Σκέφτομαι να στραφω σε κάτι πιο σίγουρο, είτε στη ys125 είτε στη cb125f για αρχή τουλάχιστον, αν και θα παρακολουθώ από κοντά τα πιο οικονομικά μοντέλα (benelli, bajaj, cfmoto) για να δω την αξιοπιστία τους σε περιπτωση ενός πιθανού μελλοντικού upgrade.

Sebastian1980
16/08/2020, 08:30
Πρίν παραγγείλω το NH-T 200,καλη εντύπωση μου έκανε, ότι πελάτης του μαγαζιού μετά από τρεις μήνες που είχε το NH-T 125 το έδωσε πισω για να παρει το NH-T 200.
Άρα με λίγα λόγια ήταν ευχαριστημένος από όλα εκτός της ιπποδύναμης.
Εγώ έχω αγοράσει δυο σκουτερ και ένα Daytona και έχω παραγγείλει τώρα το NH-T από το δίκτυο της sym. Όποτε χρειάστηκα κάτι με εξ υπηρέτησαν. Περισσότερο παίζει ρόλο και από πιο μαγαζί θα το παρεις. Πόσο σωστοί επαγγελματίες είναι.
Στο γράφει άνθρωπος που έχει αντιπροσωπεία sym στα 800m και παει σε άλλη στα 12 χιλιόμετρα.
Αν θες την γνώμη μου, πηγαινε να κάτσεις στις μοτοσικλέτες που ενδιαφέρεσαι να δεις σε πια "κουμπώνεις" καλυτερα.
Πάντως επειδή είχα τρεις 125cc μότο. Για μέσα στην πολη είναι μια χαρά αλλά για κανένα ταξίδι πιο έξω κουράζουν λόγο μικρής ιπποδύναμης.

alexis72
16/08/2020, 09:55
αδελφέ ,να δώσεις 2.600 ευρώ για το ys 125 κυβικά ...ειναι (για μένα εγκλημα),
χιλιες φορές να πάρεις το sym NH-T200 που ειναι μηχανάρα (τουλάχιστον οπτικά που το εχω δεί σε εκθεση )
και αν εχεις θέμα με ηλικία η δίπλωμα ,χτύπα αυτό ,καινούργιο μοντέλο 2020 με 1.500 ευρώ μόνο ...https://www.car.gr/23427523-keeway-target-125-new-injection-cbs
το εχω οδηγήσει 4 φορές αθήνα σαρωνίδα κ πίσω ανετα κ γρήγορα τα 100χλμ στο κοντέρ κ με 2 ατομα ,πάει πολύ καλά στο δρόμο - ΔΕΝ τρίζει τίποτα- φρένα αψογα - και σού μένουν κ 1.000 ευρώ στην ακρη για αγορά μεγαλύτερης μοτο σε 3-4 χρόνια ...

phovos
16/08/2020, 11:23
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και το χρόνο που αφιερώσατε για να μου απαντήσετε. Δεν περίμενα ξεκινώντας να βγάλω δίπλωμα ότι η αγορά μηχανής θα μου πάρει τόσο χρόνο και ενέργεια. Ευχάριστος πονοκέφαλος πάντως. Θα περάσω να δω τις μηχανές που αναφέρθηκαν και εάν είναι δυνατόν θα προσπαθήσω να κάνω ένα τεστ ride σε όσο το δυνατόν περισσότερες. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!!

jawaforever
16/08/2020, 16:52
Η αλήθεια είναι ότι nh-t με διχάζει αρκετά. Δοκιμασμένο μοτέρ από τη μια αλλά από τα λίγα που έχω διαβάσει, πέτυχα καποια παράπονα για το δίκτυο της sym στην Ελλάδα. Τα σκούτερ τους απ'οσο ξέρω είναι εξαιρετικά, το nh-x 125 μάλλον δεν προχώρησε πολύ και από ένα σχόλιο που πέτυχα από ένα παιδί που την πήρε του έβγαλε αρκετά προβλήματα. Σκέφτομαι να στραφω σε κάτι πιο σίγουρο, είτε στη ys125 είτε στη cb125f για αρχή τουλάχιστον, αν και θα παρακολουθώ από κοντά τα πιο οικονομικά μοντέλα (benelli, bajaj, cfmoto) για να δω την αξιοπιστία τους σε περιπτωση ενός πιθανού μελλοντικού upgrade.

Σχετικά με το Bajaj, το δίκτυο είναι το ίδιο δίκτυο που παίζει και για τα KTM καθώς επίσης και το μοτέρ του, πλην κεφαλής, είναι το ίδιο με το μοτέρ που φοράνε τα 200ρια ΚΤΜ τα οποία επίσης είναι made in india by bajaj. Θεωρώ ότι και από ανταλλακτικά αλλά και από after sales service, θα είσαι απολύτως κομπλέ.

phovos
17/08/2020, 20:34
Σχετικά με το Bajaj, το δίκτυο είναι το ίδιο δίκτυο που παίζει και για τα KTM καθώς επίσης και το μοτέρ του, πλην κεφαλής, είναι το ίδιο με το μοτέρ που φοράνε τα 200ρια ΚΤΜ τα οποία επίσης είναι made in india by bajaj. Θεωρώ ότι και από ανταλλακτικά αλλά και από after sales service, θα είσαι απολύτως κομπλέ.

Όντως σημαντικό πλεονέκτημα αυτό, πιστεύω επίσης ότι θα βοηθήσει και η επερχόμενη συνεργασία με Triumph, κάπου διάβαζα ότι θα βγουν κάποια νέα μοντέλα στην EICMA το 2021. Γενικά η Bajaj φαίνεται πως κινείται έξυπνα προσπαθώντας να μπει στην ευρωπαϊκή αγορά και ελπίζω να δούμε ευχάριστα πράγματα τι επόμενο διαστημα.

phovos
26/08/2021, 06:58
Έναν ολόκληρο χρονο μετα, και αφού μεσολάβησε μια αλλαγή κατηγοριας στο δίπλωμα, ενα σπασμένο χερι και ενα εφτάμηνο λοκνταουν με τις σχολές οδηγών να είναι κλειστές, κανω ενα συντομο update στο thread γιατι επιτέλους παρήγγειλα την πρωτη μου μηχανή. Κατεληξα στο Sym nh-t 200! Την αλλη εβδομαδα, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα την έχω στην κατοχή μου.

νεοσσός
26/08/2021, 07:12
Καλοτάξιδη!

phovos
26/08/2021, 21:01
Καλοτάξιδη!
Σ'ευχαριστω πολύ νεοσσέ!

Dani_26
27/08/2021, 18:47
Μεγεια!

karellen
28/08/2021, 08:48
Έναν ολόκληρο χρονο μετα, και αφού μεσολάβησε μια αλλαγή κατηγοριας στο δίπλωμα, ενα σπασμένο χερι και ενα εφτάμηνο λοκνταουν με τις σχολές οδηγών να είναι κλειστές, κανω ενα συντομο update στο thread γιατι επιτέλους παρήγγειλα την πρωτη μου μηχανή. Κατεληξα στο Sym nh-t 200! Την αλλη εβδομαδα, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα την έχω στην κατοχή μου.

Καλορίζικη και με πολλές βόλτες!
Πετυχαίνεις και καλή εποχή χωρίς ζέστες.

phovos
28/08/2021, 20:33
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, ανυπομονω να τη χαρώ!