PDA

View Full Version : Μηχανη ή σκουτερ για ξεκινημα



Zaoder
09/08/2020, 02:08
Καλησπέρα είμαι 25 και εβγαλα διπλωμα Α προσφατα. Δεν εχω εμπειρια από δικυκλο στο παρελθόν και θα ηθελα βοηθεια για αγορα. Οι αποστασεις που διανυω ειναι περιπου 30χλμ πηγαινελα σε κεντρικους δρομους της Αθηνας καθημερινά. Θα ηθελα να το χρησιμοποιω και για βολτα με δικαβαλο. Σκεφτομουν για αγορα καινούργιου σκούτερ sym καθως ειμαι λιγο επιφυλακτικος με μεταχειρισμένα. Εχω δει ενα υγρόψυκτο 125 ή ενα εικονικα 200cc(168) σκουτερ με τιμη περιπου 2000. Ή αλλη λυση ειναι η αγορα ενος cbf250 απο φιλικο προσωπο με λιγο παραπανω απο 1000 ευρω απλα κι αυτος προσπαθει μηνες να το πουλησει και δεν τα καταφέρνει επομένως σκέφτομαι τη μεταπωληση οταν το βαρεθω και με δυσκολευει να προβω σε αγορά. Ειναι προσεγμενο και αρκετα ομορφο για τα γουστα μου. Δε γνωριζω αν στο μελλον θα αγορασω μηχανη μεγαλου κυβισμου αλλα το εχω σαν απωθημένο και ισως γινει. Επομένως, οι ερωτησεις μου ειναι:
1) Θα μπορουσε ενα σκουτερ τετοιου κυβισμου να με καλύψει σ αυτα που ζηταω;
2) Ειναι προτιμότερη η αγορα του cbf ή σκουτερ;

Υγ. λογω αποστασεων και λογω ανεσης θελω να αποφύγω τις παπιες

panavour
09/08/2020, 02:34
Αν εμπιστευεσαι τον φιλο σου και γνωριζεις το μηχανακι και την ιστορια του ,παρτο με οχι παραπανω απο 1000-1100.Το χοντα,ειναι χοντα.ΤΕΛΟΣ.

doctoras
09/08/2020, 06:26
Με βαση τα κριτήριά σου
Sym JET14 125 L/C ABS