PDA

View Full Version : Mt 09 και λαμπάκι check engine



dimitrisag
13/08/2020, 21:23
Καλησπέρα σε όλους!!!

Νέος κάτοχος mt 09 του 16 - ούτε δίμηνο δε το έχω το τερατακι..

Αλλά ας μπούμε στο ψητό. Σήμερα λοιπόν την πέρασα το πρώτο της ΚΤΕΟ. Σημειώνω ότι είχε ανάψει ρεζέρβα. Περνάω λοιπόν. Το ΚΤΕΟ, όλα καλά και εκεί που περίμενα τον μηχανικό να μου δώσει τα χαρτιά έρχεται ο τυπάς και μου λέει ότι ξαφνικά άναψε το λαμπάκι check engine. Μάλιστα με ρωτάει αν μου έχει ξανατυχει. Προφανώς και δεν μου έχει ξανατυχει!
Επίσης είπε ότι το έχει ξαναδεί σε mt 09 και ήταν λόγω βενζίνης. Πήγα λοιπόν μετά καπάκια και του έβαλα βενζίνη, αλλά το θεματακι παραμένει.
Καμία διαρροή, γεμάτο λαδακι, κανονική θερμοκρασία όμως το λαμπάκι παραμένει αναμμένο.
Έχει τύχει ξανά σε κανέναν ρε παιδιά; Να ξενερώσω;; Και έχω και ταξίδι μπροστά...

doctoras
13/08/2020, 21:38
Συνεργείο yamaha με διαγνωστικό να δει περι τινος πρόκειται

dimitrisag
13/08/2020, 21:45
Άντε βρες το καλοκαιριατικα. Το ερώτημα είναι. Να κάνω ταξίδι ή όχι; Ο έλεγχος του ΚΤΕΟ με έβγαλε πεντακάθαρο

ptc
13/08/2020, 21:49
Δεν έχει βγάλει κανέναν κωδικό στην οθόνη;

Κάνε και μια δοκιμή να ξεσυνδέσεις και να συνδέσεις πάλι την μπαταρία.

basilis_k6
13/08/2020, 21:52
Ο έλεγχος του ΚΤΕΟ με έβγαλε πεντακάθαρο :lol:

δύσκολα να ανάψει το λαμπάκι επειδη απλα εισα ρεζερβα. δεν μου εχει τυχει ποτε. τεσπα νομιζω θα βρεις διαγνωστικο και σε συνεργειο που δεν ειναι yamaha.

doctoras
13/08/2020, 21:52
5 σημεία ελέγχει το κτεο τα οποια ειναι ασχετα με το προβλημα σου.
Μπορει να συμβαίνει κατι με τον καταλύτη και τους αισθητήρες, μπορει ομως και κατι σοβαρότερο
Δες τι προτείνει το μανιουαλ του κατασκευαστή

dimitrisag
13/08/2020, 22:03
Δεν έχει βγάλει κανέναν κωδικό στην οθόνη;

Κάνε και μια δοκιμή να ξεσυνδέσεις και να συνδέσεις πάλι την μπαταρία.

Έκανα αυτό με τη μπαταρία, πάλι τα ίδια.. στην οθόνη δε βλέπω κάποιον κωδικό. Ή δεν κοιτάω σωστά.

Ρε καλοκαιριατικα...

BLiTzER
13/08/2020, 22:22
Το ΚΤΕΟ δεν κάνει μηχανικό έλεγχο. Με "check engine", κανονικά, ούτε μπρος δε βάζεις.

dimitrisag
13/08/2020, 22:26
Θερμοκρασία οκ.

Διάβαζα σε κάτι αλλά φόρουμ εξωτερικού ότι το ίδιο μοντέλο έβγαλε την αντίστοιχη ένδειξη μετά το dyno..

basilis_k6
13/08/2020, 22:34
Θερμοκρασία οκ.

Διάβαζα σε κάτι αλλά φόρουμ εξωτερικού ότι το ίδιο μοντέλο έβγαλε την αντίστοιχη ένδειξη μετά το dyno..

η ένδειξη ειναι check engine. δηλαδη έχω κάποιο πρόβλημα γενικά και αόριστα. άλλο εχεις εσυ, άλλο αυτος μετα απο το δυναμομετρο, άλλο εγω κτλ..
αν δεν δεις στο μηχάνημα τι έχει το δικό σου δεν εχει νοημα να ψαχνεις στο νετ. το μονο πιθανό σενάριο ειναι οτι ειχες λίγη βενζινη και αρα τράβηξε κανα σκουπίδι, μπουκωσε λιγάκι και το διάβασε σαν προβλημα στον ψεκασμο. συμβαινει συχνα. ομως μπορει να ειναι και κάτι πολύ πιο σημαντικο. βρες αν υπάρχει τροπος να εμφανισει στο καντραν κωδικο σφάλματος. κάποια yamaha νομιζω το έκαναν αυτο.

τυχερός εισαι. ειδα οτι απο το 2017 και μετά δεν μπορείς να μπεις σε diagnostic απο το καντραν πλεον. βρες στο νετ τον τροπο, ευκολο ειναι.

dimitrisag
13/08/2020, 22:36
Οκ, θα το ψάξω στο manual και αν έχω νεότερο σας λέω για την ιστορικότητα

basilis_k6
13/08/2020, 22:44
Οκ, θα το ψάξω στο manual και αν έχω νεότερο σας λέω για την ιστορικότητα

https://www.motorcycle-manual.com/yamaha-fault-codes/

α και κάτι ακομη. το λαμπάκι μπορεί να άναψε απλα επειδη του έσβησε το μηχανάκι πάνω στη ραμπα. just saying.

Kas_Tracer
13/08/2020, 23:19
Από το 16 και μετά δεν βγάζουν αυτά τα μοντέλα κωδικούς σφάλματος.
Το πορτοκαλί λαμπάκι μπορεί να ανάψει για διάφορους λόγους οι οποίοι πολλές φορές είναι προσωρινοί.
Εμένα έβγαλε κάποια στιγμή κάτι για τον καταλύτη.
Δεν είχα κάποιο περίεργο σύμπτωμα , και το μηχανάκι δούλευε κανονικά. Την επόμενη πήγε συνεργείο για σβήσιμο (ούτε καν λεφτά δεν μου πήραν).
Απλά δεν το ξαναέβγαλε.

Είναι συνηθισμένο από euro4 και μετά να εμφανίζονται προειδοποιήσεις για καυσαέρια.
Αν ήταν κάτι σημαντικό απλά θα έμενες επί τόπου.

Για τα λάδια υπάρχει το κόκκινο λαμπάκι που σαφώς είναι πιο επικίνδυνο αν ανάψει

dimitrisag
13/08/2020, 23:25
Μάλιστα.
Δε μου βγάζει κανένα κωδικό σφάλματος και το μηχανάκι λειτουργεί ρολόι. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι με τίποτα. Νομίζω πως είναι μονόδρομος ένα διαγνωστικό.

typhoon
14/08/2020, 19:42
Εννοείται διαγνωστικό.
Σκουπιδακια κ τέτοια δεν υφίστανται πλέον στα σύγχρονα μηχανάκια.
Το έχεις χαρχαλεψει καθόλου το μηχανάκι? Εξατμίσεις φίλτρα, έξτρα φώτα κλπ

dimitrisag
15/08/2020, 18:28
Όχι όχι τίποτα. Το μόνο που είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν να αλλάξει τα πίσω φλας. Αλλά δε νομίζω να είναι αυτό τι στο καλό.

Εν το μεταξύ έκανα Αθήνα Χαλκίδα μια χαρά και απροβληματιστα.
Για παν ενδεχόμενο έβαλα και καθαριστικό βενζίνης. Να σημειώσω ότι αρκετές φορές το άφηνα αρκετά στη ρεζέρβα. Ελπίζω να μην έκανε κανένα θέμα αυτό.
Δεν ακούγεται κάποιος θόρυβος, ούτε διαρροή ούτε τίποτα.. τι να πω. Το θέμα είναι να βρω κανέναν ανοιχτό τώρα να κάνω διαγνωστικό.

Kas_Tracer
15/08/2020, 18:36
Δεν έχει κάτι σοβαρό το μηχανάκι σου. Οποιαδήποτε βλάβη στιγμιαία μένει στην μνήμη και δεν φεύγει. Μπορεί να τραβήξεις παρατεταμένη σούζα και θα σου βγάλει βλάβη για τον αισθητήρα του μπροστινού τροχού.
Το λαμπάκι θα παραμείνει αναμμένο μέχρι να πας στο συνεργείο να σβηστεί με διαγνωστικό

Bowleno
15/08/2020, 18:37
Όχι όχι τίποτα. Το μόνο που είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν να αλλάξει τα πίσω φλας. Αλλά δε νομίζω να είναι αυτό τι στο καλό.

Εν το μεταξύ έκανα Αθήνα Χαλκίδα μια χαρά και απροβληματιστα.
Για παν ενδεχόμενο έβαλα και καθαριστικό βενζίνης. Να σημειώσω ότι αρκετές φορές το άφηνα αρκετά στη ρεζέρβα. Ελπίζω να μην έκανε κανένα θέμα αυτό.
Δεν ακούγεται κάποιος θόρυβος, ούτε διαρροή ούτε τίποτα.. τι να πω. Το θέμα είναι να βρω κανέναν ανοιχτό τώρα να κάνω διαγνωστικό.

Θέμα στο μοτέρ δεν κάνει το να το αφήνεις ρεζέρβα αλλά κινδυνεύεις να την ακούσει η αντλία της βενζίνης καθώς αυτή ψύχεται από το καύσιμο....;)
Επίσης δοκίμασε να βγάλεις πόλο μπαταρίας, μέτρα μέχρι το 10 ξανά βάλε τον και πες μας

dimitrisag
16/08/2020, 00:18
Θέμα στο μοτέρ δεν κάνει το να το αφήνεις ρεζέρβα αλλά κινδυνεύεις να την ακούσει η αντλία της βενζίνης καθώς αυτή ψύχεται από το καύσιμο....;)
Επίσης δοκίμασε να βγάλεις πόλο μπαταρίας, μέτρα μέχρι το 10 ξανά βάλε τον και πες μας

Αυτό με τον πόλο το έκανα. Δεν έσβησε το λαμπάκι. Και απ' όσο ξέρω δε σβήνει, μένει στη μνήμη όπως είπε ο προλαλησαντας

Confused
16/05/2021, 17:12
Σορρυ για το μικρο necro-post, αλλά τελικα το βρηκες? Ειχε αναψει και στο δικο μου (17αρι με akra carbon-block off- k&n) και το πηγα κ εγραφε αισθητηρας λαμδα, ακαθοριστο. Ειχε αναψει αλλη μια φορα στον πρωτο κατοχο οταν εβαλε τη μαμα εξατμιση λογω γραψιματος απο τροχαια.
Ρωταω για την πληροφορια και σε περιπτωση που μου αναψει ξανα στο μελλον.

Kas_Tracer
16/05/2021, 19:03
Μετά τα 40000 κμ μου έχει ανάψει πάνω από 5 φορές. Το μήνυμα είναι χαζό (δείχνει σαν σφάλμα το maximum της τάσης της αναλογικής εισόδου του αισθητήρα λ) Ενημερωτικά συνήθως αν μια αναπογικη είσοδος σου στέλνει το Μαξ (στα Yamaha κάποιες είναι 0-5volt και του Λ sensor ειναι 1.25volt) αυτό σημαίνει κομμένο καλώδιο ή από συνδεδεμένη φισα.
Δεν έχει κάποιο τέτοιο προβλημα το μηχανάκι μου και το σφάλμα όσες φορές έχει συμβεί είναι στο γύρισμα του διακόπτη μετά το χρόνο check και χωρίς καν να έχει πάρει μπροστά το μοτερ.
Μετά όλα δουλεύουν κανονικά,. Το σβήνω και είναι όλα εντάξει.
Την τελευταία φορά άναψε μετά από πλύσιμο της μηχανής. Ίσως υγρασία να επηρεάζει την φισα που είναι ακριβως δίπλα από το καπάκι του συμπλέκτη.
Παρόλα αυτά, περισσότερο τείνω να πιστεύω ότι είναι κάποιο χαζό bug του denso της Yamaha.

Confused
17/05/2021, 00:58
Μετά τα 40000 κμ μου έχει ανάψει πάνω από 5 φορές. Το μήνυμα είναι χαζό (δείχνει σαν σφάλμα το maximum της τάσης της αναλογικής εισόδου του αισθητήρα λ) Ενημερωτικά συνήθως αν μια αναπογικη είσοδος σου στέλνει το Μαξ (στα Yamaha κάποιες είναι 0-5volt και του Λ sensor ειναι 1.25volt) αυτό σημαίνει κομμένο καλώδιο ή από συνδεδεμένη φισα.
Δεν έχει κάποιο τέτοιο προβλημα το μηχανάκι μου και το σφάλμα όσες φορές έχει συμβεί είναι στο γύρισμα του διακόπτη μετά το χρόνο check και χωρίς καν να έχει πάρει μπροστά το μοτερ.
Μετά όλα δουλεύουν κανονικά,. Το σβήνω και είναι όλα εντάξει.
Την τελευταία φορά άναψε μετά από πλύσιμο της μηχανής. Ίσως υγρασία να επηρεάζει την φισα που είναι ακριβως δίπλα από το καπάκι του συμπλέκτη.
Παρόλα αυτά, περισσότερο τείνω να πιστεύω ότι είναι κάποιο χαζό bug του denso της Yamaha.

Οντως, παιζει να ειχα ανειγοκλεισει κ εγω διακοπτη πριν γινει αυτο.