PDA

View Full Version : Kawasaki versys 300 x VS benelli trk 502



Gavazakos
19/08/2020, 18:34
Καλησπέρα σε όλους. Νέος στο φόρουμ και νέος γενικότερα στην οδήγηση μοτοσυκλέτας. Αρχικά να πω πως είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μηχανάκια. Λίγο διαφορετικά σε σχέση με τα κυβικά τους αλλά σε παρόμοιο ύφος.

Να πω επίσης πως το χρειάζομαι για καθημερινή μετακίνηση μέσα στην πόλη(σπίτι πανεπιστήμιο) και φυσικά κάποια ταξιδάκια μιας και μένω Κρήτη και θέλω να την οργώσω.

Ποια θα διαλέγατε με βάση την αξιοπιστία της και αυτά που χρειάζομαι εγώ;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

panavour
19/08/2020, 20:16
καλως τον .μας ρωτας κατι? ποιο να σου προτεινουμε?Αποψη μου πριν μας πεις λεπτομερειες το καβασακι.:D

atom_smasher
19/08/2020, 22:41
Ποσων μαιων;

Gavazakos
19/08/2020, 23:22
Διορθώθηκε. Για κάποιο λόγο δεν μ αποθηκεύτηκε στην αρχή όλη η ερώτηση μου χαχαχα

doctoras
19/08/2020, 23:54
Νεος στον χώρο και για την χρηση που κατεδειξες: versys300, κυρίως λόγω διαφοράς βαρους(55kg)

doctor_john
20/08/2020, 08:20
Εντάξει, φιλικό είναι και το benelli, το βαρος έχει διαφορά, το κουβαλάμε...
Αν είσαι άνετος με το υψος εγώ θα έλεγα trk.. είμαι σχεσάκιας. :blush:

τεστακι και οπτικη συγκριση των δύο τους μετά το 6:30
https://www.youtube.com/watch?v=uTMSuCEht2o

Parking
20/08/2020, 08:31
Για μένα δεν θα γίνει καμία επανάσταση αν πάρεις το ένα ή το άλλο....

Το κακό είναι ότι μόλις το πάρεις θα ψάχνεις πως να το ελαφρώσεις :D

McGyver
20/08/2020, 08:57
CB500X μεταχειρισμένο.

kordix
20/08/2020, 08:57
Νεος στον χώρο και για την χρηση που κατεδειξες: versys300, κυρίως λόγω διαφοράς βαρους(55kg)

Τα 55 κιλά είναι τεράστια διαφορά και το TRX τα έχει ψηλά. (Το έχω οδηγήσει το TRX)

Και από μένα kawa δαγκωτό.

ptc
20/08/2020, 09:08
Απ'τα δύο του τίτλου σίγουρα το 300, κυρίως λόγω βάρους (αλλά όχι μόνο). Θα έβαζα και το v-strom 250 στη συζήτηση. Και μια σημείωση, επειδή πουλήθηκαν με τετραετή εγγύηση ένα μεταχειρισμένο στρώμα πιθανό να έχει περισσότερα χρόνια εγγύηση από ένα καινούριο μηχανάκι. Τυχαίο παράδειγμα (https://www.car.gr/30866098-suzuki-v-strom-250) (δεν τη γνωρίζω τη μηχανή).

strokt up
20/08/2020, 10:11
Αν θες να τραβάει τα βλέματα έξω απο τις καφετέριες πάρε το benelli και βάλε και τριβάλιτσο. Αν το θες για σένα πάρε το versys. Μην παρεξηγηθώ, είχα δυο μέρες το trk. Πάρε και το τελευταίο τεύχος του μοτο έχει ένα πολύ ωραίο συγκριτικό όλων των μηχανών της κατηγορίας.

Tallyban
20/08/2020, 11:10
Η καλύτερη αγορά σου θα είναι να μείνεις μακριά από το 500Χ...

Gavazakos
20/08/2020, 13:56
Με αυτά που έχω δει και διαβάσει τείνω κυρίως προς καβασακι για λόγους αξιοπιστίας βάρους (μιας και είμαι αρχάριος και θα το διαχειριστώ πιο εύκολα). Σίγουρα έχει πολύ καλή κατανάλωση μέσα στην πόλη ωστόσο θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει βάλει στο καβασακι τριβαλιτσο και αν είναι εφικτό να κάνεις ταξίδι με αυτό(δικαβαλο εννοώ και φυσικά χωρίς να θέλω πολλά πολλα γκάζια και απαιτήσεις)

Και κάτι τελευταίο. Έχω διαβάσει ότι έχει πολύ σκληρή σέλα. Γνωρίζει κανείς αν έχει διορθωθεί έστω και λίγο στα νέα μοντέλα του 20;

Looter
20/08/2020, 14:09
Η καλύτερη αγορά σου θα είναι να μείνεις μακριά από το 500Χ...

Μήπως θα ήθελες να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
Η συγκεκριμένη μηχανή προτείνεται από πολλούς ειδικούς και μη ως πρώτη μηχανή , ως εύκολη και αξιόπιστη μηχανή πόλης , κλπ.

Ευχαριστώ.

OldMan
20/08/2020, 14:15
Η συγκεκριμένη μηχανή προτείνεται από πολλούς ειδικούς

Ισως γι αυτο να μεινεις μακρια...

Υ.Γ.
Ρωτα καποιους παλιοτερους κατοχους Serow..;)

doctoras
20/08/2020, 18:34
Με αυτά που έχω δει και διαβάσει τείνω κυρίως προς καβασακι για λόγους αξιοπιστίας βάρους (μιας και είμαι αρχάριος και θα το διαχειριστώ πιο εύκολα). Σίγουρα έχει πολύ καλή κατανάλωση μέσα στην πόλη ωστόσο θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει βάλει στο καβασακι τριβαλιτσο και αν είναι εφικτό να κάνεις ταξίδι με αυτό(δικαβαλο εννοώ και φυσικά χωρίς να θέλω πολλά πολλα γκάζια και απαιτήσεις)

Και κάτι τελευταίο. Έχω διαβάσει ότι έχει πολύ σκληρή σέλα. Γνωρίζει κανείς αν έχει διορθωθεί έστω και λίγο στα νέα μοντέλα του 20;

Η καβασακι συνιστά ειτε top case ή πλαινες σκληρές.
Καλύτερα μη τα βαλεις και τα δυο.
Αν θελεις να βάλεις πλάινες που ειναι και πιο όμορφα απο την πισω μπαγαζιερα εκτος απο τις μικρές μαμα πλαινες που μπαίνουν πανω στις βασεις τις μοτο.
Μπορεις να δεις σε givi
https://configuratore.givi.it/configura.php?id=85
Αλλα φαντάζομαι υπαρχουν και σε άλλες εταιρίες οπως kappa, shad, sw-motech κλπ

Για την σελα εύκολα μπορεις και με μικρο κόστος περι του κατοστάρικου να βάλεις ακομη και τζελ υλικο σε εξειδικευμένα καταστήματα και να φερει την ανεση στα μετρα σου.

Looter
20/08/2020, 21:58
Ισως γι αυτο να μεινεις μακρια...

Υ.Γ.
Ρωτα καποιους παλιοτερους κατοχους Serow..;)

Μιλάς με γρίφους γέροντα.
Ελπίζω στο θέμα που έχω ανοίξει για να αγοράσω δεύτερη μηχανή (το οποίο θα αναστήσω σύντομα) να είσαι πιο "κατατοπιστικός".. :p:lol::bawl:

pkemmos
21/08/2020, 10:55
Καλημέρα.Πήγαινε σε ένα περίπτερο και αγόρασε το ΜΟΤΟ του Αυγούστου.Θα λυθούν όλες σου οι απορίες.:)

DrBig
21/08/2020, 16:03
Καλημέρα.Πήγαινε σε ένα περίπτερο και αγόρασε το ΜΟΤΟ του Αυγούστου.Θα λυθούν όλες σου οι απορίες.:)

Υπαρχει ακομα κοσμος που πληρωνει για να αγορασει διαφημισεις?

doctoras
21/08/2020, 22:05
Υπαρχει ακομα κοσμος που πληρωνει για να αγορασει διαφημισεις?

Παρον. Δε αγοραζω οπως παλια, αλλα 3-4 τευχη ετησιως με συγκριτικά που με ενδιαφέρουν θα αγορασω ευκολα, και στο τσακιρ κεφι θα τσιμπήσω και έντυπο mototriti οπως θα διαβασω οτιδήποτε απο ηλεκτρονικό μεσο, youtube κλπ
Εχουμε μαθει να συνυπάρχουμε με το μαρκετινκ, στην καθημερινότητα μας η προώθηση προιοντων γίνεται σε καθε βημα, το motomag θα με χαλάσει

Leon67
21/08/2020, 23:47
Παρον. Δε αγοραζω οπως παλια, αλλα 3-4 τευχη ετησιως με συγκριτικά που με ενδιαφέρουν θα αγορασω ευκολα, και στο τσακιρ κεφι θα τσιμπήσω και έντυπο mototriti οπως θα διαβασω οτιδήποτε απο ηλεκτρονικό μεσο, youtube κλπ
Εχουμε μαθει να συνυπάρχουμε με το μαρκετινκ, στην καθημερινότητα μας η προώθηση προιοντων γίνεται σε καθε βημα, το motomag θα με χαλάσει

Μικρός τα επαιρνα όλα και τσεκαριζα συνέχεια το περίπτερο γιατι ΜοτοΤεχνική και Μotosport εβγαιναν κατα εποχες όποτε θέλανε-μπορούσανε. Υπήρχαν για λίγο και μεταφρασμένα Motorad. Αυτά και το ΜΟΤΟ ή το αρχικά μέσα στους 4Τ 2Τ και μετα μόνο του ηταν αρκετα αντικειμενικά όπως ισως και το 0-300 στην αρχή. Μετα δεν χρειαζόταν απλά να διαβάζεις ανάμεσα στις γραμμές απλά εγραφαν καλά σχόλια για όλα και ακόμα καλύτερα για αυτά που τους εδιναν διαφήμιση. Καπου εκει και με την διεύρινση του internet εγιναν πεταμενα λεφτά. Το Μοτο-Τρίτη απλά ηταν πάντα πλατφόρμα διαφημίσεων και μαλιστα κακών-ανακριβών.

Το Kawa λοιπόν και οχι το κινέζικο και μαλιστα αν καποιο αλλο μικρό ειναι made in Japan αυτό.

πυξιδας990
22/08/2020, 08:17
Καλημέρα.Πήγαινε σε ένα περίπτερο και αγόρασε το ΜΟΤΟ του Αυγούστου.Θα λυθούν όλες σου οι απορίες.:)

πολυ καλο συγκριτικο στα μικρα,οντως...

Gavazakos
22/08/2020, 10:34
Άρα που καταλήγουμε ρε παιδιά γιατί με τα πολλά μπερδεύτηκα

Leon67
22/08/2020, 12:57
Άρα που καταλήγουμε ρε παιδιά γιατί με τα πολλά μπερδεύτηκα

Στο Kawasaki ή μτχ Honda 500 (X).

doctoras
22/08/2020, 13:41
Άρα που καταλήγουμε ρε παιδιά γιατί με τα πολλά μπερδεύτηκα

ενα versys300, ένα κιλό ροδάκινα απο παραγωγό και κανα καλοκαιρινό σανδάλι όσο έχει εκπτώσεις :lol:

:beer:

Gavazakos
22/08/2020, 16:31
Μ αρέσει η προσέγγιση σου

jawaforever
22/08/2020, 18:13
Άρα που καταλήγουμε ρε παιδιά γιατί με τα πολλά μπερδεύτηκα

Που καταλήγουμε? Στο να πάρεις αυτό που σου αρέσει. Κάποτε είχα διαβάσει κάτι πολύ σωστό.

"Πριν πάρεις ένα αυτοκίνητο (μοτοσικλέτα στην περίπτωση σου), διάβασε όλα τα περιοδικά. Ενημερώσου δηλαδή για το που υπερτερεί και που υστερεί το καθένα. Μετά πέταξε τα όλα, ξέχνα όσα διάβασες και πάρε αυτό που γουστάρεις, αυτό που σου αρέσει."

Εσύ θα ζήσεις με την επιλογή σου, κανένας άλλος. Εσύ πρέπει να νιώθεις ωραία με αυτό που οδηγείς, κανένας άλλος. Εσύ θα βάλεις τα λεφτά, κανένας άλλος.

fatsas35
25/08/2020, 01:06
Πάρε ότι σε κάνει να χαμογελάς όταν το βλέπεις κ το οδηγας..Αφου ζητάς γνώμες όμως KTM 390 adv από μένα η Cb500x..

TKM
27/08/2020, 09:24
Πάρε ότι σε κάνει να χαμογελάς όταν το βλέπεις κ το οδηγας..Αφου ζητάς γνώμες όμως KTM 390 adv από μένα η Cb500x..

Εσύ δεν είχες για ένα διάστημα το Benelli TRK 502; Δεν έμεινες ευχαριστημένος τελικά;

OldMan
27/08/2020, 12:22
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Γιατι μερικοι ανθρωποι ειστε τοσο σκατόψυχοι..???

alexis72
27/08/2020, 12:36
αδελφέ ....
αν εχεις χρόνο κ βρείς το παρακάτω benelli κανε ενα test ride ....
το αγόρασε γνωστός φίλου κ ειναι πολύ ευχαριστημένος μετά απο 6.000 χλμ ....
κοντά στα 40 αλογα βγάζει ειναι δικύλινδρο ,οπότε μιά χαρά ειναι κ για ταξιδάκια κοντινά ....
https://www.car.gr/13143185-benelli-bn-302-bn-302-euro-4-abs

fatsas35
27/08/2020, 21:52
Εσύ δεν είχες για ένα διάστημα το Benelli TRK 502; Δεν έμεινες ευχαριστημένος τελικά;

Το είχα φίλος.. Δεν είχα παράπονο απλά ανέβηκα κατηγορία όπως κ ήμουνα για πολλά χρόνια με μεγάλες μηχανές..
Τίμια μηχανή όμως θεωρώ το ktm κ το Honda καλύτερες επιλογές.. Ειδικά το ktm με φουλ εξοπλισμο

mia_zoi_kawa
30/08/2020, 19:03
Τα 55 κιλά που έχουν διαφορά το Kawa me το benelli δεν είναι αμελητέα. Είναι αυτά που κάνουν την διαφορά στην διασκέδαση και στην αστικη μετακινηση (++Kawa) η στην σταθερότητα στο ταξίδι (+Trk). Πολλοί φίλοι εδώ σου προτείνουν να ψάξεις cbx γιατί κάνει όλα τα παραπάνω σε ένα μέτριο αλλά όχι κακό επίπεδο. Δηλαδή είναι περισσότερο χρηστικό. Ολοκληρωμένο. Είναι αυτό που αποκαλούμε ομοιογένεια των μοντέλων της Honda...

DRAKONET
30/08/2020, 22:30
Φιλε γεια χαρα...εχω το versys !
Για καθημερινη χρηση το kawa ειναι πολυ πιο ανετο ....ευκολοοδηγητο..και πιο οικονομικο !
Μεσα στην πολη το trk σιγουρα δεν το βοηθαει ο ογκος και τα κιλα του και σιγουρα δεν ειναι οι επιτοπιες το καλυτερο του !
Στο εκτος δρομου κομματι ξεκαθαρα περνει κεφαλι μακραν το versys....και παει πραγματικα εξαιρετικα !
Θεωρω τελος οτι στον τομεα ταξιδιου το trk περνει βραχεια κεφαλη...καθως ειναι πιο στιβαρο και κανει για ταξιδια.
Αρα εχεις να κανεις με μια μοτοσυκλετα που θα σε παει καλυτερα το ταξιδι που θα κανεις 1-2- ισως 3 φορες τον χρονο και
σε ασφαλτο προτιμοτερο....

Η

Εχεις μια μοτοσυκλετα που δεν πνιγεται στην καθημερινοτητα...ειναι δυνατο ...το πιο δυνατο στα κυβικα του..
θελει λιγη βενζινη....θα παει και αυτο ταξιδι ισως οχι τοσο ανετα οσο το trk...αλλα εκει που θα τελειωσει ο δρομος
πας πολυ καλυτερα στο να ανακαλυψεις δρομους και μονοπατια...που λιγοι ακολουθουν !