PDA

View Full Version : ενας ακόμη ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ οδηγός ιχ (video)



alexis72
20/08/2020, 00:36
ΤΟ video το ανέβασα ,οχι για το ατύχημα που προκάλεσε ...
αλλά για την μετέπειτα συμπεριφορά του ....απλά ΠΛΗΡΗΣ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ....
παιδιά κυτάξτε την αντίδρασή του μετά το ατύχημα ...που αυτός εφταιγε κ το προκάλεσε,
ειναι αυτός με το ασπρο σορτσάκι ,αντι να πάει κοντά στον τραυματία ,να δεί ζεί η πέθανε να τον βοηθήσει κλπ ,πήγε πρός αλλη κατεύθυνση βάζοντας κ την μπλούζα του στο κεφάλι του ...
οπως κάνουν οι ποδοσφαιριστές οταν βάζουν γκόλ ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕΕΕΕΕΕΕ που πάμε σαν κοινωνία ρε γαμώτο ?
https://www.facebook.com/100004657748333/videos/1792287587603149/?extid=PNCsKSnNUj4kV3eA

BLiTzER
20/08/2020, 00:43
Κάθε άλλο παρά αδιαφορία δείχνει το βίντεο.

alexis72
20/08/2020, 00:45
Κάθε άλλο παρά αδιαφορία δείχνει το βίντεο.
τι εννοείς ?

BLiTzER
20/08/2020, 00:54
Είναι εμφανέστατα σοκαρισμένος ο άνθρωπος. Οκ, έκανε χοντρή μαλακία, αλλά δεν είναι ότι πήγε για καφέ μετά. Δεν αντιδρούν όλοι ψύχραιμα σε τέτοιες φάσεις.

Kas_Tracer
20/08/2020, 01:16
Το ζώον σοκαρίστηκε..
Δυστυχώς δίνω συνυπαιτιότητα και στον οδηγό της μηχανής (παπάκι) γιατί φαίνεται ότι είχε σβηστά φώτα (8 και 10 έχει πέσει αρκετά το φως)
Είχα αντίστοιχα(σε βενζινάδικο όπως στο βίντεο) δύσκολη στιγμή , αλλά για άλλον λόγο. Το γκάζι του Tracer(επιταχύνοντας με 3η) είναι μπόλικο για την αντίληψη κάποιων.
Ο τύπος από απέναντι θα νόμιζε ότι πήγαινα με 60. Ναι παραβίασε 2πλη διαχωριστική , ναι μπήκε ανάποδα σε βενζινάδικο,
αλλά καλό είναι να είμαστε και μεις πιο υποψιασμένοι σε τέτοιες συνθήκες.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/08/2020, 04:51
Είναι εμφανέστατα σοκαρισμένος ο άνθρωπος. Οκ, έκανε χοντρή μαλακία, αλλά δεν είναι ότι πήγε για καφέ μετά. Δεν αντιδρούν όλοι ψύχραιμα σε τέτοιες φάσεις.

Και μένα έτσι μου φάνηκε.

bulmont
20/08/2020, 07:02
Κάθε άλλο παρά αδιαφορία δείχνει το βίντεο.


Eτσι φαίνεται, μάλλον είναι βραχυκυκλωμένος-σοκαρισμένος...................

panavour
20/08/2020, 07:12
Ολα αυτα ΜΕΝ,αναποτελεσματικος ΔΕ,απαραδεκτον για το φυλο του και την ηλικια του.Εχεις χτυπησει ανθρωπο,που εστω και για λιγα δευτερολεπτα επεμβασης μπορει να κριθει η ζωη του.Δεν εισαι η κορυφαια του χορου που μαλλιοτραβιεται,και καταριεται την μοιρα της φιλε μου.Συμβαινουν βεβαια και αυτα ,ομως κανουν πολυ κακη εντυπωση.

alexis72
20/08/2020, 07:25
Είναι εμφανέστατα σοκαρισμένος ο άνθρωπος. Οκ, έκανε χοντρή μαλακία, αλλά δεν είναι ότι πήγε για καφέ μετά. Δεν αντιδρούν όλοι ψύχραιμα σε τέτοιες φάσεις.

διαφωνώ πλήρως και οριζοντίως και καθέτως ....
ο τύπος δεν ειναι κοριτσάκι η γυναίκα να τα χάσει κ να μαλλιοτραβιέται...ειναι νεαρός μαντράχαλος 2 μέτρα ...
και αυτοί που προκαλούν τα ατυχήματα σαν αυτόν εδώ τον τύπο ...και εγκαταλείπουν τον ατυχο που χτύπησαν και τούς πιάσει η αστυνομία ,
αυτό λένε στην απολογία τους ....επαθα σόκ και την κοπάνησα ...
τυχερός ο μοτοσυκλετιστής μέσα στην ατυχία του γιατί ΦΟΡΟΥΣΕ ΚΡΑΝΟΣ

Parking
20/08/2020, 07:28
Είναι εμφανέστατα σοκαρισμένος ο άνθρωπος........
Με τόση ζημιά στ αμάξι..... Λογικό είναι.

:cry:

doctoras
20/08/2020, 08:18
ο τύπος δεν ειναι κοριτσάκι η γυναίκα να τα χάσει κ να μαλλιοτραβιέται...ειναι νεαρός μαντράχαλος 2 μέτρα ...


Μη κρίνεις απο ένα βίντεο χωρίς ήχο την συμπεριφορά του υπαίτιου, υπάρχει περιπτώσει να ξεστομίζει, "τον σκότωσα" και να μη έχει το κουράγιο να δει απο κοντά το θύμα σε αιμόφυρτη κατάσταση



και αυτοί που προκαλούν τα ατυχήματα σαν αυτόν εδώ τον τύπο ...και εγκαταλείπουν τον ατυχο που χτύπησαν και τούς πιάσει η αστυνομία ,
αυτό λένε στην απολογία τους ....επαθα σόκ και την κοπάνησα ...


Μέσες άκρες η συμπεριφορά των υπαίτιων 2 μέρες μετά, στην επικείμενη κατάθεση για την δικογραφία, είτε το τι παραδέχονται προς την ασφαλιστική τους είναι κουλτούρα και πολιτισμός και απο αυτό υστερούμε πολύ

Parking
20/08/2020, 08:28
Μη κρίνεις απο ένα βίντεο χωρίς ήχο την συμπεριφορά του υπαίτιου, υπάρχει περιπτώσει να ξεστομίζει, "τον σκότωσα" και να μη έχει το κουράγιο να δει απο κοντά το θύμα σε αιμόφυρτη κατάσταση

Φίλτατε όποιος δεν φοβάται είναι τρελός.
Οι άνθρωποι πρέπει να ξεπερνούν το φόβο τους όμως και να δρουν ανάλογα.
Έγινε ένα ατύχημα
Παρ τηλέφωνο το 166 και μετά κάτσε και κλάψε
ΜΕΤΑ όμως όχι πριν
Δεν είναι τόσο δύσκολο.


Όταν όμως ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ξεκινούν από τον εαυτούλη μας το κόλπο αλλάζει
και το ώ τι έκανα γίνεται φυσιολογικά
Ω ΤΙ ΕΠΑΘΑ

Vstrommer71
20/08/2020, 08:33
Το ζώον σοκαρίστηκε..

Ο τύπος από απέναντι θα νόμιζε ότι πήγαινα με 60. Ναι παραβίασε 2πλη διαχωριστική , ναι μπήκε ανάποδα σε βενζινάδικο,
αλλά καλό είναι να είμαστε και μεις πιο υποψιασμένοι σε τέτοιες συνθήκες.

Είναι μια συζήτηση που έχει γίνει πάρα πολλές φορές.Ναι,να παραδεχτούμε και είναι γνωστό ότι πολλοί οδηγοί αυτοκινήτων δεν έχουν την αντίληψη,είναι πιωμένοι,μιλάνε στο κινητό,ακόμα και κοιμούνται.

Αλλά εμείς οι υπεργαμάτοι οδηγοί μηχανών πού στο διάολο πάμε έτσι?Ηλίθιες σφήνες εκεί που δεν μας παίρνει,εξωπραγματικές ταχύτητες στις μικρές ευθείες της πόλης και συχνά πυκνά ξεκράνωτοι και με περήφανη σαγιονάρα.

Ειλικρινά αδυνατώ να κατανοήσω πώς μεγάλη μερίδα των οδηγών διτρόχων νομίζουν ότι έχουν υπογράψει σύμβαση ότι είναι αθάνατοι και ότι παπαριά κάνουνε δεν πειράζει.Κι έρχεται η σκληρή πραγματικότητα να τους προσγειώσει είτε σε κανένα κρεβάτι νοσοκομείου,είτε στα ραδίκια ανάποδα.

Ο οδηγός αυτοκινήτου τις πιο πολλές φορές θα την γλυτώσει με καμμιά τσακισμένη λαμαρίνα.Και τί θα πείς μετά?Ναι ξέρετε,πήγαινα με 120 στον δρόμο που ήταν για 60 χλμ/ώρα κι αυτός μπήκε ανάποδα στο βενζινάδικο?Αν είσαι τυχερός βέβαια και δεν πας στα θυμαράκια.

toyar
20/08/2020, 08:43
εγω τον καταλαβαινω
δεν αντεχω να δω χτυπημενο ανθρωπο
ειδικα αν εχω εμπλακει

giorgosb
20/08/2020, 08:55
Η είσοδος του βενζινάδικου είναι σωστή, αλλά για τα οχήματα του ρεύματος που βρισκόταν το παπί. Αυτός έκανε κακή εκτίμηση της ταχύτητας του απέναντι και έστριψε καρφί. Επίσης δεν βλέπω το παπί να φρέναρε καθόλου, ίσως το φλας του άλλου θα έπρεπε να τον υποψιάσει για τη μλκία που θα κάνει.

STF
20/08/2020, 09:15
Η είσοδος του βενζινάδικου είναι σωστή, αλλά για τα οχήματα του ρεύματος που βρισκόταν το παπί. Αυτός έκανε κακή εκτίμηση της ταχύτητας του απέναντι και έστριψε καρφί. Επίσης δεν βλέπω το παπί να φρέναρε καθόλου, ίσως το φλας του άλλου θα έπρεπε να τον υποψιάσει για τη μλκία που θα κάνει.

Τα ατυχήματα έτσι γίνονται. Στο 99% των περιπτώσεων ο ένας έχει κάνει χοντρή μαλακία και ο άλλος έχασε εκείνο το δέκατο του δευτερολέπτου (αφαιρέθηκε, δεν είδε κτλ) που θα τον έσωνε από το ατύχημα/δυστύχημα. Με το ίδιο τρόπο όλοι μας σώνουμε πολλές φορές τον εαυτό μας από μαλακίες άλλων, επειδή "ήμασταν εκεί" και το σώσαμε.

Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν επιρρίπτω ευθύνη στον μοτοσυκλετιστή, οι κανόνες οδικής κυκλοφορίας για αυτό το λόγο υπάρχουν.

BLiTzER
20/08/2020, 09:55
Ολα αυτα ΜΕΝ,αναποτελεσματικος ΔΕ,απαραδεκτον για το φυλο του και την ηλικια του.Εχεις χτυπησει ανθρωπο,που εστω και για λιγα δευτερολεπτα επεμβασης μπορει να κριθει η ζωη του.Δεν εισαι η κορυφαια του χορου που μαλλιοτραβιεται,και καταριεται την μοιρα της φιλε μου.Συμβαινουν βεβαια και αυτα ,ομως κανουν πολυ κακη εντυπωση.


διαφωνώ πλήρως και οριζοντίως και καθέτως ....
ο τύπος δεν ειναι κοριτσάκι η γυναίκα να τα χάσει κ να μαλλιοτραβιέται...ειναι νεαρός μαντράχαλος 2 μέτρα ...
και αυτοί που προκαλούν τα ατυχήματα σαν αυτόν εδώ τον τύπο ...και εγκαταλείπουν τον ατυχο που χτύπησαν και τούς πιάσει η αστυνομία ,
αυτό λένε στην απολογία τους ....επαθα σόκ και την κοπάνησα ...

Θα προσπεράσω τα σεξιστικά σχόλια, καθώς και τις παντελώς αβάσιμες υποθέσεις, και θα πω ότι υπάρχουν άλλοι 10 άνθρωποι στη σκηνή και κάποιοι από αυτούς έτρεξαν να βοηθήσουν τον παπάκια, οπότε ο οδηγός του αυτοκινήτου είχε την "πολυτέλεια" να σοκαριστεί με την ησυχία του. Δεν είδα να εγκαταλείπει κανέναν. Ούτε καν κούνησε το αυτοκίνητό του, το άφησε στη μέση του δρόμου από το σοκ.

Και για να μην παρεξηγηθώ, όπως έγραψα στο πρώτο μόλις σχόλιο, έκανε μαλακία και μάλιστα χοντρή, και φταίει 100%.

Acacius
20/08/2020, 10:25
Ανόητη αντίδραση, αλλά όχι αδιάφορη. Με την αδρεναλίνη στα κόκκινα είναι εύκολο να μην κάνουμε αυτά που θεωρούμε αυτονόητα υπό κανονικές συνθήκες.

SeniorCanardo
20/08/2020, 11:31
Επίσης όσοι έχουν κάνει μαθήματα πρώτων βοηθειών ξέρουν πως ισχύει το:
"Αν δεν μπορείς-γνωρίζεις πως να βοηθήσεις, καλύτερα μην μπερδεύεσαι, μπορεί να κάνεις τα πράγματα χειρότερα ή να δυσκολέψεις την κατάσταση!"

Ακόμα και η αναφορά ατυχήματος, ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο για να είναι κατά το δυνατόν πιο αποτελεσματική.

Επίσης υπάρχει και η "αιμοφοβία", η τάση να χάνεις τις αισθήσεις στην θέα του αίματος.
Πας να βοηθήσεις και στο τέλος μαζεύουν εσένα.:D

Τώρα αυτή τη φάση που κάθε φορά που, "κουτάκιας" που χαζεύει, ψ@λάρει με το κκινητό του, whatever...κάνει εμφανώς χοντρή μ@λακία, προκαλέι ατύχημα και βγαίνουν στα φόρα, μοτοσυκλετιστές να μιλάνε για όρια ταχύτητας και σφήνες κλπ υπονοώντας λάθος χειρισμό ποτέ δεν το κατάλαβα.:confused:

Vstrommer71
20/08/2020, 11:51
Επίσης όσοι έχουν κάνει μαθήματα πρώτων βοηθειών ξέρουν πως ισχύει το:
"Αν δεν μπορείς-γνωρίζεις πως να βοηθήσεις, καλύτερα μην μπερδεύεσαι, μπορεί να κάνεις τα πράγματα χειρότερα ή να δυσκολέψεις την κατάσταση!"

Ακόμα και η αναφορά ατυχήματος, ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο για να είναι κατά το δυνατόν πιο αποτελεσματική.

Επίσης υπάρχει και η "αιμοφοβία", η τάση να χάνεις τις αισθήσεις στην θέα του αίματος.
Πας να βοηθήσεις και στο τέλος μαζεύουν εσένα.:D

Τώρα αυτή τη φάση που κάθε φορά που, "κουτάκιας" που χαζεύει, ψ@λάρει με το κκινητό του, whatever...κάνει εμφανώς χοντρή μ@λακία, προκαλέι ατύχημα και βγαίνουν στα φόρα, μοτοσυκλετιστές να μιλάνε για όρια ταχύτητας και σφήνες κλπ υπονοώντας λάθος χειρισμό ποτέ δεν το κατάλαβα.:confused:

Δες σωστά το βίντεο.Ο οδηγός του αυτοκινήτου κάνει υπερ-τεράστια παπαριά.Και το μηχανάκι όμως πάει τόσο γρήγορα για τις συνθήκες του δρόμου(πρέπει να πηγαίνει με 60-70) που δεν προλαβαίνει ούτε να φρενάρει.

Κι αυτό θα βγει και στο δικαστήριο,πάρτε μια 55-45 συνυπευθυνότητα κι όλα καλά.

Μόνο που ο ένας θα πληρώσει ένα σπασμένο προφυλακτήρα και φτερό κι ο άλλος αν την γλυτώσει θα κλαίει τα κόκκαλά του,στην καλή περίπτωση.

SeniorCanardo
20/08/2020, 12:18
Δεν διαφωνώ αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι ούτε η ώρα, ούτε το κατάλληλο θρεντ για τέτοια συζήτηση.
Είναι μια καλή κουβέντα η οποία θα έπρεπε να γίνει, αν δεν έχει γίνει ήδη, αλλά μου φαίνεται "άκομψο" να γίνεται όταν χάνεται μια ζωή ή όταν έχουμε τραυματισμό.

Από την άλλη προσωπικά δεν έχω δει κανένα (ή σχεδόν) κανένα μοτοσικλετιστή να πηγαίνει εντός ορίων ταχύτητας.:confused:

Vstrommer71
20/08/2020, 12:40
Δεν διαφωνώ αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι ούτε η ώρα, ούτε το κατάλληλο θρεντ για τέτοια συζήτηση.
Είναι μια καλή κουβέντα η οποία θα έπρεπε να γίνει, αν δεν έχει γίνει ήδη, αλλά μου φαίνεται "άκομψο" να γίνεται όταν χάνεται μια ζωή ή όταν έχουμε τραυματισμό.

Από την άλλη προσωπικά δεν έχω δει κανένα (ή σχεδόν) κανένα μοτοσικλετιστή να πηγαίνει εντός ορίων ταχύτητας.:confused:

Δεν διαφωνούμε σε κάτι.Στην συγκεκριμένη περίπτωση,βλέπουμε το λυπηρό αυτό ατύχημα και προσπαθούμε να βγάλουμε διδακτικά συμπεράσματα.

Την ταπεινή μου άποψη καταθέτω:Ας προσπαθήσουμε να οδηγούμε με μυαλό,αμυντικά και να βρούμε ένα πολύ ευχάριστο παιχνίδι για την οδήγηση:πως να προβλέπεις από μακριά την μαλακία που θα κάνει ο άλλος στα επόμενα μέτρα μπροστά σου.

Αν το εξασκήσουμε αυτό το παιχνιδάκι και τηρούμε την ταχύτητα την οποία κινούμαστε σε λογικά πλαίσια για τον δρόμο στον οποίο είμαστε,τις συνθήκες και τα αντανακλαστικά αντίδρασής μας,τότε μειώνουμε πολύ τις πιθανότητες να γίνουμε εμείς τα θύματα του επόμενου μπαμ στον δρόμο.

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός κι ας προσπαθήσουμε όλοι από την πλευρά μας να κινούμαστε με μεγαλύτερη ασφάλεια στον δρόμο.Η ζωή είναι μικρή για να την χαραμίζουμε στα τροχαία δυστυχήματα.Τόσο απλα.-

bulmont
20/08/2020, 13:10
....αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι ούτε η ώρα, ούτε το κατάλληλο θρεντ για τέτοια συζήτηση.....

Τι ώρα είναι σωστή να το κουβεντιάσουμε;;;;

Και ναι,δεν είναι κατάλληλο το θρέντ, πάμε στα τεχνικά να την σπάσουμε στον παλιόγερο..........

SeniorCanardo
20/08/2020, 13:29
Τι ώρα είναι σωστή να το κουβεντιάσουμε;;;;

Αν βιάζεσαι και είναι να φύγεις στα γρήγορα, κάτσε μισό να κάνω ένα καφέ και τα λέμε σε πολύ λίγο...:bawl:

OldMan
20/08/2020, 14:17
πάμε στα τεχνικά να την σπάσουμε στον παλιόγερο..........

Αγαπη μου επικινδυνη, σε βλεπωωωωωω...:D

granazi
20/08/2020, 15:04
Εφόσον δεν εγκαταλείπει τον χώρο του ατυχήματος δεν μπορώ να αποδώσω ευθύνες για την μετά το συμβάν συμπεριφορά. Το σοκ και η έκρηξη αδρεναλίνης μπορούν να εξηγήσουν πολλά.
Για την συμπεριφορά και τις ενέργειες που μπορούν-πρέπει να γνωρίζουν- πράξουν οι εμπλεκόμενοι ή παριστάμενοι σε ατύχημα υπάρχει πρωτόκολλο
Αν σας ενδιαφέρει να ανοίξουμε σχετικό θρεντ όπου θα μπορεί να καταθέσει όποιος ξέρει την χρήσιμη γνώμη του.
Εδώ μέσα έχουμε γιατρούς, νομικούς, ασφαλιστές, επαγγελματίες υγείας κτλ.

michael 75
20/08/2020, 19:34
Ελλαδα ρεεεεε αρκει να εχεις ασφαλεια ...................................................

Bowleno
20/08/2020, 19:41
Δεν διαφωνούμε σε κάτι.Στην συγκεκριμένη περίπτωση,βλέπουμε το λυπηρό αυτό ατύχημα και προσπαθούμε να βγάλουμε διδακτικά συμπεράσματα.

Την ταπεινή μου άποψη καταθέτω:Ας προσπαθήσουμε να οδηγούμε με μυαλό,αμυντικά και να βρούμε ένα πολύ ευχάριστο παιχνίδι για την οδήγηση:πως να προβλέπεις από μακριά την μαλακία που θα κάνει ο άλλος στα επόμενα μέτρα μπροστά σου.

Αν το εξασκήσουμε αυτό το παιχνιδάκι και τηρούμε την ταχύτητα την οποία κινούμαστε σε λογικά πλαίσια για τον δρόμο στον οποίο είμαστε,τις συνθήκες και τα αντανακλαστικά αντίδρασής μας,τότε μειώνουμε πολύ τις πιθανότητες να γίνουμε εμείς τα θύματα του επόμενου μπαμ στον δρόμο-
Αυτό ακριβώς το παιχνιδάκι, όπως το λες, με έχει γλιτώσει από πόσες "μπανανόφλουδες" στον δρόμο....

toyar
20/08/2020, 20:04
αυτο το παιχνιδακι ειναι υποχρεωτικο για καθε σοβαρο αναβατη
το προβλημα της μοτο ειναι οτι ακομα κι αν αυτο το εξασφαλισεις 100% παραμενεις εκτεθειμενος πισω και στο πλαι

ΤάκηςΜπ
20/08/2020, 20:20
ο τύπος δεν ειναι κοριτσάκι η γυναίκα να τα χάσει κ να μαλλιοτραβιέται


απαραδεκτον για το φυλο του

:facepalm: :facepalm: :facepalm:

granazi
20/08/2020, 20:33
Επίσης κάτι άλλο, αν βλέπω καλά το μηχανάκι δεν έχει αναμμένο φως, ας είναι ημέρα, κάντε όσο μπορείτε αισθητή την παρουσία σας. Δεν βγαίνουν όλοι οι γιωταχήδες με σκοπό να γίνουν εγκληματίες. αλλά πρέπει να κατανοήσουμε πως δεν φαινόμαστε πάντα επαρκώς λόγω μικρού όγκου αφηρημάδας αντηλιάς νεκρής γωνίας στον καθρέπτη κτλ.
φώτα πάντα αναμένα.

wthanasis
20/08/2020, 23:36
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι το 99% αυτών που δεν κάνουν τίποτα επειδή σοκάρονται-αδρεναλίνη-ψυχολογικά, όπως θέλετε πείτε το, αν ήταν το παιδί τους το θύμα θα δρούσαν χωρίς δεύτερη σκέψη ?
Όχι βέβαια απαραιτήτως σωστά, γιατί δεν είμαστε όλοι το ίδιο ψύχραιμοι και εκπαιδευμένοι σε δύσκολες συνθήκες, αλλά σίγουρα άμεσα.
Καμία δικαιολογία από εμένα στον θύτη.

alexis72
21/08/2020, 00:49
οπότε σύμφωνα με μερικούς φίλους που εγραψαν σε αυτό το post...
δικαιολογούν εν μέρει την συμπεριφορά του ,λόγω πανικού- σόκ - ελειψη ψυχραιμίας κλπ ...
οπότε αν τούς συμβεί κάποιο ατύχημα η δυστύχημα....(χτυπάμε ξύλο βέβαια) και την κοπανήσει ο οδηγός που τούς τράκαρε ...θα το εκανε για αυτούς ακριβώς τούς λόγους ...οπότε καμία βρισιά-φωνή-τιμωρία-κατάρες κλπ ,
η ωρα ειναι 20κ10 περίπου δηλαδή ειναι μέρα ακόμα ,οπότε δεν εχει νυχτώσει ακόμα και ο οδηγός του ιχ ,τον εχει στο αντίθετο ρευμα κυκλοφορίας και επρεπε να τον εχει δεί μέτρα μακρυά προτού στρίψει και ισως για αυτό εχει ανάψει και φλάς ,εκτός αν μίλαγε στο κινητό κλπ....ο φίλος παραπάνω δίνει συνυπευθυνότητα 55-45 δηλ. ιχ 55% και μοτο 45% σιγά μην βγάλουμε και 100% ευθύνη στη μοτο ,που πηγαίνει κανονικά στο ρεύμα του και φοράει κράνος ο οδηγός -μακάρι να μην εχει χτυπήσει σοβαρά ο οδηγός της μοτο

Pew
21/08/2020, 00:56
Παμε ενα story για το βενζιναδικο και το "ΣΟΚ".

Πριν 4 χρονια, καλοκαιρι αρχες Αυγουστου, κινουμενος προς Λάρισα στην παλαια εθνικη, γυρω στις 21:30.
Εξω απο πρατηριο Shell, βγαινει αγροτικο το οποιο παραβιαζει διπλη διαχωριστικη και παιρνει κατευθυνση προς τα βορεια χωρις να ελεγξει. Για την ακριβεια δεν σταματησε καθολου, απλα βγηκε στο δρομο σαν να μην συμβαινει τιποτα.
Μοτοσυκλετιστης, πατερας 2 παιδιων, καρφωθηκε πισω του και σκοτωθηκε ακαριαια.
Ολα αυτα εγιναν καθως πλησιαζα μαζι με τα προπορευομενα οχηματα το βενζιναδικο... στα 100-200 μετρα.

Ο οδηγος του αγροτικου, βγαινει απο το αμαξι και τρεχει περα-δωθε με τα χερια στα μαλλια του.
Καθως πλησιαζω να δω αν ο μοτοσυκλετιστης εχει τις αισθησεις του και με το τηλεφωνο στο χέρι για να καλεσω αστυνομια / ασθενοφορο... ρωταω τον ρωταω "ρε παλικαρε, τι σκατα εκανες???"
Επι λεξει απαντηση: "ΕΓΩ ΒΓΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ".
(ακομα σοκαρισμενος)

Απλα δεν δινω καμια παραπανω σημασια, επιβιβαζομαι στο μηχανακι, η κοπελα μου να 'χει φρικαρει... και γεια σας.

Στο δικαστηριο 2 χρονια μετα, οι μαρτυρες ηταν ΔΥΟ.
Ενας εγω, απο τα ΤΟΣΑ ΙΧ που βρισκοταν στο συμβαν και ενας ο υπαλληλος βαρδιας του πρατηριου.

Ο ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΣΙΜΠΗΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ (ΑΣΚΗΘΗΚΕ ΕΦΕΣΗ) .... ΑΦΑΝΤΟΣ!!!

BLiTzER
21/08/2020, 01:18
οπότε σύμφωνα με μερικούς φίλους που εγραψαν σε αυτό το post...
δικαιολογούν εν μέρει την συμπεριφορά του ,λόγω πανικού- σόκ - ελειψη ψυχραιμίας κλπ ...
οπότε αν τούς συμβεί κάποιο ατύχημα η δυστύχημα....(χτυπάμε ξύλο βέβαια) και την κοπανήσει ο οδηγός που τούς τράκαρε ...θα το εκανε για αυτούς ακριβώς τούς λόγους ...οπότε καμία βρισιά-φωνή-τιμωρία-κατάρες κλπ

Κλάμα. Ούτε 8 χρονών τέτοια άλματα λογικής.

Volpad
21/08/2020, 04:40
Ρε παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα πίσω από ένα πληκτρολόγιο...

Κανένας μας δεν μπορεί να ξέρει τι θα έκανε στην θέση του οδηγού του αυτοκινήτου.
Δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση ήταν ο τυπος πριν και πως τον χτύπησε στο κεφάλι η μαλάκια που έκανε.
Άλλωστε, ούτε να την κοπανήσει πήγε, ούτε να δει τι έπαθε το αμάξι του κοίταζε... τα μαλλιά του τράβαγε.
Δεν έφυγε, δεν κρύφτηκε δεν έκανε τίποτα περίεργο... είναι αλλά 10 άτομα εκεί που τρέχουν στο παιδί με το μηχανάκι να δουν σε τι κατάσταση είναι.

Δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω θα θέλατε να κανει ακριβώς μετά το ατύχημα, και πως είσαστε τόσο σίγουροι ότι δεν θα αντιδρουαατε και εσείς έτσι.

Πριν από 9 χρόνια με είχε χτυπήσει μια κοπέλα και εγώ ήμουν για 5 λεπτά αναίσθητος.
Όταν επανήλθαν οι αισθήσεις μου και άνοιξα τα μάτια μου, ήταν 4 άτομα πάνω από το κεφάλι μου.
3 συνοδηγοι του αυτοκινήτου που με χτύπησε και 1 ντελιβερας που οδηγουσε από πίσω μου. Η κοπέλα που οδηγούσε, δεν βγήκε καν από το αμάξι από το σοκ και το άγχος.
Δεν έφυγε όμως. Δεν της κράτησα κακία, ούτε ένοιωσα ότι δεν έκανε κάτι καλά (εκτός από τη μαλάκια που έκανε και με κοπάνησε...)

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα ρε παιδιά. Άνθρωποι είμαστε, όχι μηχανές να ακολουθούμε αλγόριθμους.
Ηθικά ο τυπος δεν έκανε κάτι κακό μετά το ατύχημα.

Vstrommer71
21/08/2020, 08:11
....ο φίλος παραπάνω δίνει συνυπευθυνότητα 55-45 δηλ. ιχ 55% και μοτο 45% σιγά μην βγάλουμε και 100% ευθύνη στη μοτο ,που πηγαίνει κανονικά στο ρεύμα του και φοράει κράνος ο οδηγός -μακάρι να μην εχει χτυπήσει σοβαρά ο οδηγός της μοτο

Δεν δίνω τίποτα εγώ.Απλά σου περιγράφω την ρεαλιστική εξέλιξη της υπόθεσης όταν πάει στο δικαστήριο,μπλεχτούν οι δικηγόροι και οι δικαστές κρίνουν.Και η κρίση τους βασίζεται καλώς ή κακώς στο τί ορίζει ο ΚΟΚ.
Στην πράξη την πατάτα την έκανε ο οδηγός του ΙΧ.Αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις άλλο το δίκιο κι άλλο το Δίκαιο.

alexis72
21/08/2020, 09:36
Κλάμα. Ούτε 8 χρονών τέτοια άλματα λογικής.

θα σου ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΩΣ ....
αλλά σέβομαι ΟΧΙ ΕΣΕΝΑ βέβαια ...
αλλά τούς υπόλοιπους φίλους που ειναι στο forum ...

Red Rider
21/08/2020, 14:26
Όταν κάποτε είχε γίνει ένα πολύ σοβαρό τροχαίο,η μόνη που πλησίασε ήταν μια γυναίκα...
Η οποία μάλιστα λειτούργησε υποδειγματικά στο να σταματήσει τρομερή αιμορραγία.
Κάτι αντρακλες κοιτούσαν άλλου...
Οι αντιδράσεις δεν έχουν φύλλο..

Κρίμα στο παιδί και μπράβο που φορούσε κράνος.
Ελπίζω να το ξεπεράσει χωρίς προβλήματα.

tzimidis
21/08/2020, 19:46
Πριν καμιά 15αρια χρόνια, κάπου μετά το Κιάτο,
με προσπέρασε στην εθνική μια BMW σαν να ήμουν σταματημενος.
Ο οδηγός φαινόταν σωστός, με κράνος, μπότες, δερμάτινη στολή.
Λίγο μετά, βλέπω αυτοκίνητα σταματημένα και όλοι να κοιτάνε προς το χαντάκι δεξιά.
Σταματάω κι εγώ, βλέπω τη BMW καρφωμένη με endo σε ένα golf στην πόρτα πίσω από τον οδηγό.
ήταν τέτοιο το σοκ μου, που κατεβαίνοντας με το φτωχό μυαλό μου για βοήθεια, δεν έβαλα το σταντ και άφησα απλά τη μηχανή να πεσει.

Διέκοψα το ταξίδι και επέστρεψα Αθήνα.

Η ψυχραιμία σε τέτοιες στιγμές είναι το ζητούμενο,
αλλά δεν την έχουμε όλοι.
Ειδικά αν είσαι εμπλεκομενος

cityfly
22/08/2020, 18:06
Πριν 15 συν χρόνια είχα ένα, δεν θα το λεγα καν ατύχημα, με μία οδηγό αυτοκινήτου που ενώ εγώ βρισκόμουν νόμιμα στη λεοφορειολωρίδα αυτή από τη λωρίδα δίπλα θέλησε να στρίψει δεξιά, δεν έκοψε απότομα κι άκουσε το κορνάρισμα και ίσιωσε κάπως. Χτυπήσαμε πλάι με πλάι, δεν έπεσα (ήταν και μικρές οι ταχύτητες) εγώ δεν έπαθα τίποτα σε αυτήν από το μαρσπιέ χτυπήθηκαν οι πόρτες (δεν θυμάμαι κι ακριβώς).

Αφού είδε ότι δεν χτύπησε κανείς άρχισε να μου λέει «Γιατί είσαι εκεί» κλπ. Της έδειξα την ταμπέλα μιας και είμασταν κοντά στη στροφή και κατάλαβε ότι έφταιγε, κατάλαβε ότι δεν γνώριζε τι ισχύει και θα έπρεπε.
Το γράφω για να δείξω το πώς μπορεί να αντιδράσει κάποιος που δεν είναι μαλάκας αλλά μπορεί να κάνει από λάθος / άγνοια / αμέλεια, μαλακία.
Η συμπεριφορά της άλλαξε στο δευτερόλεπτο, να με ρωτάει και να με ξαναρωτάει αν χτύπησα, αν είμαι σίγουρος, αν θέλω να πάω νοσοκομείο αν έπαθε ζημιά η μηχανή. Είχε αγχωθεί, και φαινόταν, όταν συνειδητοποίησε το λάθος της για το τι μπορεί να μου προκάλεσε.
Και πριν που νόμιζε ότι εγώ έφταιγα η αντίδρασή της δεν ήταν εριστική. Αλλά όταν ένιωσε ενοχή παρόλο που δεν υπήρχε ούτε ζημιά ούτε τίποτα θα έλεγα σοκαρίστηκε.

alexis72
08/09/2020, 17:22
εδώ ,δεν εχουμε μόνο ασυνείδτο αλλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ οδηγό αυτοκινήτου ...
οτι και να πείς κ να γράψεις....
https://www.zougla.gr/automoto/news/agora/article/sfodri-sigrousi-motosikletas-me-aftokinito-stin-ilioupoli--apo-8avma-glitose-o-anavatis

giorgosb
08/09/2020, 17:32
:uplate:

Απίστευτο... ο τύπος είχε φοβερή τύχη μεσ' την ατυχία του. Στο δρόμο τίποτα δεν είναι δεδομένο, ούτε καν το πράσινο φανάρι. Πάντα προσοχή..

George_Sp
08/09/2020, 19:00
εδώ ,δεν εχουμε μόνο ασυνείδτο αλλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ οδηγό αυτοκινήτου ...
οτι και να πείς κ να γράψεις....
https://www.zougla.gr/automoto/news/agora/article/sfodri-sigrousi-motosikletas-me-aftokinito-stin-ilioupoli--apo-8avma-glitose-o-anavatis


Στο συγκεκριμένο βίντεο δε φταίει ο οδηγός του αυτοκινήτου αλλά ο δήμος.

Το γιατί το απαντά το έντονο κόκκινο φως...που φαίνεται αντίθετα από τη γωνία λήψης.

Vstrommer71
08/09/2020, 19:08
Δικό σας

https://www.youtube.com/watch?v=dZG1VKsgs60&list=PLocwc50bAk_3QnBjBZSGTvsP44r0bZm2y

George_Sp
08/09/2020, 19:22
να δώσω και μια έξτρα βοήθεια....

420766


Μπορεί να το ανέβασα παλιότερα όταν έκαψα το μοναδικό φανάρι στα 20χρόνια οδήγησης στους ελληνικούς δρόμους γιατί με τύφλωσε η πράσινη led-ταμπέλα βενζινάδικου που ήταν τόσο έντονη που δεν είδα ποτέ το κόκκινο του φαναριού. Επί της Ιεράς Οδού πριν 2-3 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

420768

420769

Τα σημεία με κόκκινο κύκλο είναι εκεί που υπάρχουν τα φανάρια.
Βράδυ λοιπόν από μακριά και με τα δεντράκια και τα μικρά στο διαχωριστικό να έχουν γίνει θηρία (η φωτό είναι παλιά αν δείτε το πιο κοντινό το κόψανε γιατί εμπόδιζε την οπτική με το φανάρι) η πράσινη led του βενζινάδικου όχι απλά στραβώνει....καλύπτει τελείως τα κόκκινα από την όραση.
αντιλαμβάνεστε πόσο δυνατά πράσινα είναι τα led από την έντασή τους σε φωτογραφία ημέρας με τον ήλιο να τα βαράει κιόλας σχεδόν κάθετα.

giorgosb
08/09/2020, 19:43
να δώσω και μια έξτρα βοήθεια....

420766


Μπορεί να το ανέβασα παλιότερα όταν έκαψα το μοναδικό φανάρι στα 20χρόνια οδήγησης στους ελληνικούς δρόμους γιατί με τύφλωσε η πράσινη led-ταμπέλα βενζινάδικου που ήταν τόσο έντονη που δεν είδα ποτέ το κόκκινο του φαναριού. Επί της Ιεράς Οδού πριν 2-3 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

Τα σημεία με κόκκινο κύκλο είναι εκεί που υπάρχουν τα φανάρια.
Βράδυ λοιπόν από μακριά και με τα δεντράκια και τα μικρά στο διαχωριστικό να έχουν γίνει θηρία (η φωτό είναι παλιά αν δείτε το πιο κοντινό το κόψανε γιατί εμπόδιζε την οπτική με το φανάρι) η πράσινη led του βενζινάδικου όχι απλά στραβώνει....καλύπτει τελείως τα κόκκινα από την όραση.
αντιλαμβάνεστε πόσο δυνατά πράσινα είναι τα led από την έντασή τους σε φωτογραφία ημέρας με τον ήλιο να τα βαράει κιόλας σχεδόν κάθετα.


Οι έντονες led ταμπέλες είναι τεράστιο πρόβλημα στους δρόμους. Απορώ πως είναι νόμιμο να τοποθετούνται..

Η πρώτη φωτό είναι από το σημείο του ατυχήματος στην Ηλιούπολη ή παράδειγμα;

George_Sp
08/09/2020, 19:53
Οι έντονες led ταμπέλες είναι τεράστιο πρόβλημα στους δρόμους. Απορώ πως είναι νόμιμο να τοποθετούνται..

Η πρώτη φωτό είναι από το σημείο του ατυχήματος στην Ηλιούπολη ή παράδειγμα;

όχι δεν είναι αλλά θα μπορούσε.

παράδειγμα του γιατί ο οδηγός του αυτοκινήτου έκαψε το κόκκινο ώστε να ακυρώσω το χαρακτηρισμό του αλέξη περί εγκληματία.
αν δεις το βίντεο πολλές φορές θα καταλάβεις οτι το φανάρι που έρχεται το αυτοκίνητο κρύβεται από δέντρο (γι αυτό και βλέπεις ένα ακανόνιστο κόκκινο φως περίπου 1μιση-2 μέτρα από το φανάρι και σε αντίθετη γωνία από της κάμερας).
Φωτίζει το δέντρο που είναι μπροστά του.

giorgosb
08/09/2020, 20:20
όχι δεν είναι αλλά θα μπορούσε.

παράδειγμα του γιατί ο οδηγός του αυτοκινήτου έκαψε το κόκκινο ώστε να ακυρώσω το χαρακτηρισμό του αλέξη περί εγκληματία.
αν δεις το βίντεο πολλές φορές θα καταλάβεις οτι το φανάρι που έρχεται το αυτοκίνητο κρύβεται από δέντρο (γι αυτό και βλέπεις ένα ακανόνιστο κόκκινο φως περίπου 1μιση-2 μέτρα από το φανάρι και σε αντίθετη γωνία από της κάμερας).
Φωτίζει το δέντρο που είναι μπροστά του.


Η κατάσταση που περιγράφεις είναι πιθανό σενάριο και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που φανάρι είναι κρυμμένο πίσω από δέντρο. Εδώ έχω την εντύπωση όμως ότι ο τύπος δεν έκοψε καν. Έστω ότι δεν μπόρεσε να δει το φανάρι, δεν είδε ότι έχει κάθετο δρόμο μπροστά του; Φαίνεται να το περνάει αέρα..

George_Sp
08/09/2020, 20:30
Η κατάσταση που περιγράφεις είναι πιθανό σενάριο και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που φανάρι είναι κρυμμένο πίσω από δέντρο. Εδώ έχω την εντύπωση όμως ότι ο τύπος δεν έκοψε καν. Έστω ότι δεν μπόρεσε να δει το φανάρι, δεν είδε ότι έχει κάθετο δρόμο μπροστά του; Φαίνεται να το περνάει αέρα..

μιλάς για το μέσο οδηγό. βράδυ.
όλοι οι παράγοντες μετράνε και συνοψίζουν μια προβληματική κατάσταση.
κρυμμένο φανάρι, χαλαρή οδήγηση στον αυτόματο.....οι περισσότεροι νομίζουν οτι ξέρουν να οδηγούν γιατί απλά έμαθαν να κάνουν μηχανικές κινήσεις από τη δουλειά στο σπίτι.

για να ήταν όλα καλά θα έπρεπε

α) το φανάρι να φαίνεται χωρίς δέντρο μπροστά του
β) το αμάξι να πλησιάζει διασταύρωση (ακόμα και με πράσινο) κόβωντας ταχύτητα για να ελέγξει όσο γίνεται με το πόδι στο φρένο σε περίπτωση που χρειαστεί
γ) ο παπάκιας να πήγαινε με 40 και όχι με 70 όπως φαίνεται βάση χρόνου βίντεο και μετρώντας απόσταση που διένυσε

εντάξει τι μας προκαλεί εντύπωση....συνηθισμένοι είμαστε στο Ελλαδιστάν τόσα χρόνια.
ας μου αναφέρει κάποιος
1
έστω
1
κομμάτι στο οδικό αστικό περιβάλλον που είναι 100% νόμιμο, μελετημένο και σωστό από όλες τις απόψεις.
είτε αυτό λέγεται οδόστρωμα, είτε φωτισμός, είτε σήμανση, είτε χρήστης οχήματος που ακολουθεί κατά γράμμα τον ΚΟΚ.
εκρηκτικό μείγμα live your myth in Greece.

STF
08/09/2020, 22:12
Δε ξέρω αν είναι εγκληματίας αλλά και όλα αυτά που περιγράφεις να ισχύουν -που δεν ισχύουν σε απόλυτο βαθμό- όφειλε να προσέχει.

Tallyban
08/09/2020, 22:24
Τροχαία ελληνικού.Εγγυηση.

George_Sp
08/09/2020, 22:32
Δε ξέρω αν είναι εγκληματίας αλλά και όλα αυτά που περιγράφεις να ισχύουν -που δεν ισχύουν σε απόλυτο βαθμό- όφειλε να προσέχει.

έγραψα κάπου οτι τον έβγαλα λάδι; το απόλυτο φταίξιμο ακύρωσα και την ταμπέλα του εγκληματία...ανέφερα και προσωπικό παράδειγμα που πέρασα φανάρι που δεν είδα λόγω προβληματικής σήμανσης.

STF
08/09/2020, 22:43
έγραψα κάπου οτι τον έβγαλα λάδι; το απόλυτο φταίξιμο ακύρωσα και την ταμπέλα του εγκληματία...ανέφερα και προσωπικό παράδειγμα που πέρασα φανάρι που δεν είδα λόγω προβληματικής σήμανσης.

Δεν εννοούσα αυτό, ούτε έβγαλα αυτό το συμπέρασμα. Κατάλαβα τι εννοούσες, απλά δεν συμφωνώ πως το 100% των αστικών δρόμων είναι χαλιά.

Αλλά ακόμη και έτσι να ήταν, είναι ένα πρόβλημα που το μοιραζόμαστε όλοι μας, όλοι όσοι κυκλοφορούμε στους δρόμους (δεν ισχύει μόνο για τους πρωταγωνιστές ενός ατυχήματος/δυστυχήματος). Επομένως αφού δεν κάνουμε καταγγελίες ώστε να διορθωθούν τα κακώς κείμενα οφείλουμε να προσέχουμε διπλά και τριπλά, αλλιώς είμαστε υπεύθυνοι αν προκαλούμε ατυχήματα όπως το παραπάνω. Δεν υπάρχουν ελαφρυντικά.

alexis72
09/09/2020, 00:46
για μένα ....
το ξαναγράφω ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ ...
πώς βγαίνεις ετσι ρε καραμήτρο απο στενάκι σε κεντρικό δρόμο ?
μιλάμε δεν περνάει απλά ενα stop αλλά ενα κατακόκκινο φανάρι ,η θα μίλαγε στο κινητό η ηταν full μεθυσμένος ,
απολύτως καμία δικαιολογία καλά λέει συνέχεια ο ιαβέρης ...οτι οσοι οδηγούμε μοτο η ιχ απο τύχη ζούμε εχοντας εκατοντάδες χιλιάδες ασχετους οδηγούς ανάμεσά μας ...πάντως ηταν πολύ τυχερό το παλικάρι ισως επειδή ηταν λίγο χοντρούλης αυτό να τον εσωσε ...

SeniorCanardo
09/09/2020, 10:51
Από την στιγμή που τα αυτοκίνητα μετατράπηκαν σε "multimedia rooms" η προβλεψιμότητα των κινήσεων των κουτάκηδων πήγε περίπατο.

Όσοι από εμάς έχουν σαν βασικό μέσο μετακίνησης την μοτοσυκλέτα, έχουν να διηγηθούν καθημερινά και μια νέα ιστορία τρόμου, από αποβλακωμένους "κινητάδικές" που κάνουν ότι μπορεί να φανταστεί κανείς.

Άλλωστε υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι η ομιλία στο κινητό, χωρίς να εξαιρείται και το handsfree, επιφέρει μείωση αντανακλαστικών παρόμοια με αυτή της μέθης. :beer:
Είναι άλλωστε γνωστό ότι ο ανθρώπινος νους είναι single tasking.

DoctoR_k6
09/09/2020, 11:25
Oχι απλα εγκληματιας αλλα κρεμασμα θελει.
Βγηκε με τα οσα σε κεντρικο δρομο? :eek: Στην Ηλιουπολη ρε φιλε οχι σε κανα επαρχιακο στο πουθενα.
Κριμα να μην εχεις κουραγιο απο την τουμπα μετα κ να τον κανεις ασηκωτο απο το ξυλο κ ας σε παει δικαστικα.
Ετσι μενουν μετα οικογενειες διαλυμενες πισω.
Καμια δικαιολογια...

BLiTzER
09/09/2020, 11:35
Εκτός αν είσαι 100% σίγουρος ότι έχεις προτεραιότητα, δεν περνάς διασταύρωση έτσι. Ακόμα κι αν είσαι δηλαδή, πάλι το σκέφτεσαι... Αν δε βλέπεις σήμανση, ελέγχεις. Αν περνάς έτσι, είσαι για μπουνιές. Καμία δικαιολογία.

buckley
09/09/2020, 11:49
Από την στιγμή που τα αυτοκίνητα μετατράπηκαν σε "multimedia rooms" η προβλεψιμότητα των κινήσεων των κουτάκηδων πήγε περίπατο.

Όσοι από εμάς έχουν σαν βασικό μέσο μετακίνησης την μοτοσυκλέτα, έχουν να διηγηθούν καθημερινά και μια νέα ιστορία τρόμου, από αποβλακωμένους "κινητάδικές" που κάνουν ότι μπορεί να φανταστεί κανείς.

Άλλωστε υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι η ομιλία στο κινητό, χωρίς να εξαιρείται και το handsfree, επιφέρει μείωση αντανακλαστικών παρόμοια με αυτή της μέθης. :beer:
Είναι άλλωστε γνωστό ότι ο ανθρώπινος νους είναι single tasking.

Έτσι ακριβώς και ειδικά των γυναικών που νοιώθουν σαν να βρίσκονται στο mobile σπιτάκι τους και να θυμήσω ότι η νοικοκυρά μέσα στο σπίτι της δεν δέχεται υποδείξεις :cry:

VANDA
09/09/2020, 12:43
Θα πείτε κι άλλες μλκιες για τις γυναίκες;

buckley
09/09/2020, 12:55
Θα πείτε κι άλλες μλκιες για τις γυναίκες;

Δηλαδή δεν το έχεις παρατηρήσει εσύ προσωπικά αυτό που έγραψα, οκ τότε .:wave2:

Bladerunner
09/09/2020, 13:35
Υπάρχουν και αυτά:

Χτες, στο δρόμο από το γραφείο προς το σπίτι με κλείνει νεαρά κορασίδα ενώ μίλαγε στο κινητό. Την είχα πάρει χαμπάρι αλλά έτσι κι έκοβα με το ποδήλατο άντε να ξαναπάρω φόρα...
Τελικά, λίγο πριν τη σύγκρουση έχουμε φρενάρει και οι δύο. Σηκώνει το χέρι της σε ένδειξη συγγνώμης και σκάει χαμόγελο ενοχής. Μου χάλασε το σενάριο που είχα προετοιμάσει!

Την ίδια μέρα, το βράδυ ενώ τρέχω, αντιλαμβάνομαι αυτοκίνητο σε κάθετο στενάκι που ετοιμάζεται να βγει με όσα. Κόβω, τον βλέπω που φρενάρει και ότι με έχει δει. Περνάει κι αυτοκίνητο με την ίδια κατεύθυνση με 'μένα, οπότε είμαι πια σίγουρος ότι δεν θα παραβιάσει το στοπ του. Κι όμως! Βγαίνει τη στιγμή που είμαι ακριβώς μπροστά του! Επιταχύνω ανοίγοντας την πορεία μου λέγοντας "Μαλάαακααα!" Συνεχίζω το τρέξιμο. Μετά από λίγο με διπλαρώνει αυτοκίνητο και κορνάρει. Ο "μαλάκας". Θέλεις κάτι; Τον ρώτησα έχοντας ετοιμαστεί για τη ...συνέχεια. "Συγγνώμη ρε φίλε! Χίλια συγγνώμη! Δεν σε πρόσεξα! Χίλια συγγνώμη" Τον πίστεψα. Κι εκεί που έλεγα ότι θα την πληρώσει και για την πιτσιρίκα το πρωί, πάλι μου χάλασε το σενάριο...:lol:

yes-u
09/09/2020, 13:53
Κάντε κουράγιο και προετοιμαστείτε για αυτούς που προσπαθούν να βάλουν /βγάλουν μάσκα εν κινήσει, μου έτυχε σήμερα.. Εκεί, όσο να'ναι, οι αρνητές μάσκας που τόσο απροκάλυπτα λοιδορείτε, έχουν ένα credit...

OldMan
09/09/2020, 13:56
Θα πείτε κι άλλες μλκιες για τις γυναίκες;

Μιλας για λογαριασμο καμιας γνωστης σου, ρε παλικαρε..?? :D