PDA

View Full Version : Αγορά πρώτο μοτό ΒΟΗΘΕΙΑ!!



Mr_Overdose
20/08/2020, 18:00
Καλησπέρα στην παρέα, νεοεισερχομενος στο χωρο της μοτοσυκλετας, κατοχος διπλωματος Α κατηγοριας απο το 2007 παρολαυτα δεν εχω καβαλησει ποτε μηχανη στη ζωη μου και ηρθε η ωρα τωρα στα 35 μου να μου σκασει το αποθημενο

karellen
20/08/2020, 18:23
Define ΒΟΗΘΕΙΑ.

Dimos35
20/08/2020, 18:24
Από εμένα είναι ΝΑΙ. Να πάρεις. :bawl:

Λες ΒΟΗΘΕΙΑ, αλλά δεν ρωτάς κάτι συγκεκριμένο.
Θέλεις προτάσεις; Μα αν δεν διευκρινήσεις για ποιο λόγο θέλεις τη μηχανή, την χρήση που θέλεις να κάνεις, πού θα κινείσαι, ποιο είναι το budget σου, ποιες σου αρέσουν, πώς θα πάρεις απαντήσεις;

Mr_Overdose
20/08/2020, 18:30
Για καποιο λογο δεν πηρε ολο το κειμενο που εγραψα οποτε το παω εν συντομια. Μπατζετ 6500-7000€ το οποιο θα διατεθεί μονο για αγορα καινουργιου, μου αρεσουν τα γυμνα και τα scramble εχουμε και λεμε λοιπον benelli leoncino 500 ή suzuki sv 650 (not X) φυσικα αν υπηρχαν 8100 θα πηγαινα αβλεπει στο cb650r

teogtp
20/08/2020, 18:30
Define ΒΟΗΘΕΙΑ.

Φιλαράκι.... έχεις ένα πεντακοσαευρο;

Mr_Overdose
20/08/2020, 18:31
Φιλαράκι.... έχεις ένα πεντακοσαευρο;

Και παραπάνω αμα θεσ

Mr_Overdose
20/08/2020, 18:34
Από εμένα είναι ΝΑΙ. Να πάρεις. :bawl:

Λες ΒΟΗΘΕΙΑ, αλλά δεν ρωτάς κάτι συγκεκριμένο.
Θέλεις προτάσεις; Μα αν δεν διευκρινήσεις για ποιο λόγο θέλεις τη μηχανή, την χρήση που θέλεις να κάνεις, πού θα κινείσαι, ποιο είναι το budget σου, ποιες σου αρέσουν, πώς θα πάρεις απαντήσεις;

Το μοτορι το θελω για ντιβερλιγκες ενα γυρω επαρχια ααντε και κανα ταξιδακι, δεν ειμαι γκαζακιασ σουζακιασ κοντρακιας καγκουρακιας, θα ειναι τονπρωτο μου μοτο εχω διπλωμα κατηγοριας Α απτο 2007 αλλα δεν εχω καβαλησει ποτε μου κατι..

Leon67
20/08/2020, 18:38
Για καποιο λογο δεν πηρε ολο το κειμενο που εγραψα οποτε το παω εν συντομια. Μπατζετ 6500-7000€ το οποιο θα διατεθεί μονο για αγορα καινουργιου, μου αρεσουν τα γυμνα και τα scramble εχουμε και λεμε λοιπον benelli leoncino 500 ή suzuki sv 650 (not X) φυσικα αν υπηρχαν 8100 θα πηγαινα αβλεπει στο cb650r

Στην περίπτωση που σε 1-2 χρονια θελεις να αλλάξεις η ιταλοκινεζιά θα σου δυσκολέψει πολύ την πώληση/ανταλλαγή. Κοίτα και τα 500αρια της Honda.

Mr_Overdose
20/08/2020, 18:43
Στην περίπτωση που σε 1-2 χρονια θελεις να αλλάξεις η ιταλοκινεζιά θα σου δυσκολέψει πολύ την πώληση/ανταλλαγή. Κοίτα και τα 500αρια της Honda.

Μπορεις να μου τεκμηριωσεις γιατι να θελω να το αλλαξω σε 1-2 χρονια, δεν εχω καθολου εμπειρια και δεν ξερω τι θα μπορει να με ξενερωσει ωστε να το αλλαξω επισησ τα 500αρια της χοντα αποτι βλεπω ειναι κατι οn off και ενα πιστασ τα οποια ουτε καν τα κοιταω στα γουστα μοη

Mr_Overdose
20/08/2020, 18:48
Ελα να ακουω γνωμες παρακαλω γιατι τα φραγκα με τρωνε στη τσεπη και με βλεπω να κανω την λαλακια

lleonidas
20/08/2020, 18:49
Καλησπέρα φίλε μου!
Έχοντας ως δεδομένο ότι είσαι εντελώς άπειρος, θα πρότεινα να κάνεις μερικά μαθήματα σε κάποια σχολή οδηγών για να ξαναθυμηθείς ορισμένα βασικά πράγματα..13 χρόνια είναι πολλά!
Όσον αφορά την επιλογή μοτοσυκλέτας, τα ΜΤ-07, sv650 είναι καλές επιλογές αφού σου αρέσουν τα γυμνά.Μπορεις όμως να ξεκινήσεις από κάποιο μοντέλο με ακόμα πιο διαχειρίσιμο γκάζι όπως τα z400, MT-03, cb500, 390 duke ή το leoncino που σου αρέσει.

Dimos35
20/08/2020, 18:52
Το μοτορι το θελω για ντιβερλιγκες ενα γυρω επαρχια ααντε και κανα ταξιδακι, δεν ειμαι γκαζακιασ σουζακιασ κοντρακιας καγκουρακιας, θα ειναι τονπρωτο μου μοτο εχω διπλωμα κατηγοριας Α απτο 2007 αλλα δεν εχω καβαλησει ποτε μου κατι..

Τώρα μιλάμε.
Εγώ θα προτείνω το Ζ400. Μου αρέσει πολύ.
https://www.kawasaki.gr/el/products/SUPERNAKED/2020/Z400/overview?Uid=098DWglRUQ5aDAlaDl8NXFxdCgpRUAkOWA0LXAwJDF1RClE

Mr_Overdose
20/08/2020, 18:55
Καλησπέρα φίλε μου!
Έχοντας ως δεδομένο ότι είσαι εντελώς άπειρος, θα πρότεινα να κάνεις μερικά μαθήματα σε κάποια σχολή οδηγών για να ξαναθυμηθείς ορισμένα βασικά πράγματα..13 χρόνια είναι πολλά!
Όσον αφορά την επιλογή μοτοσυκλέτας, τα ΜΤ-07, sv650 είναι καλές επιλογές αφού σου αρέσουν τα γυμνά.Μπορεις όμως να ξεκινήσεις από κάποιο μοντέλο με ακόμα πιο διαχειρίσιμο γκάζι όπως τα z400, MT-03, 390 duke ή το leoncino που σου αρέσει.

Ισχευει αλλα ειχα στο νου μου την παροιμία που λενε οτι ειναι σαν το ποδηλατο μολισ το ανεβεις δηλαδη το θυμασαι. Για ktm το εψηνα αλλα το 390 οσ μονοκυλινδρο σε επερχόμενο ταξιδι ισως και να με αφηνε οποτε το παραβλεπω ασε που στο μεγεθος ειναι σαν μεγαλο παπι... Επισης τα 300cc μου φενοντε λιγα οχι οτι εχω την εμπειρια η θα φαω τον τοπο αλλα θελω απο 500 εωσ 650

Leon67
20/08/2020, 19:01
Μπορεις να μου τεκμηριωσεις γιατι να θελω να το αλλαξω σε 1-2 χρονια, δεν εχω καθολου εμπειρια και δεν ξερω τι θα μπορει να με ξενερωσει ωστε να το αλλαξω επισησ τα 500αρια της χοντα αποτι βλεπω ειναι κατι οn off και ενα πιστασ τα οποια ουτε καν τα κοιταω στα γουστα μοη

Εχει 3 εκδόσεις το Honda, το γυμνό ίσως σου αρέσει.

Mr_Overdose
20/08/2020, 19:10
Στα 6750 που βλεπω εδω το cb500f υπαρχει το mt07 και το sv 650 τα οποια εχουν καποια κυβικα και αλογα παραπανω, γιατι να μην πηγαινα με αυτα τα χρηματα εκει, βεβαια θα με πεις μασ δουλευεις εφοσον μασ ειπες οτι δεν εισαι γκαζακιας κτλ τι τα θες τα περισσοτερα κυβικα και αλογα;;απλα η λογικη λεει οτι το μεγαλο μικραινει ενω το μικρο δεν μεγαλωνει

giorgosb
20/08/2020, 19:14
420259

Svartpilen 401. Έχει το μοτέρ του Duke 390 https://www.car.gr/30805097-husqvarna-401-svartpilen

KotsosDR
20/08/2020, 19:14
Kawasaki z 650 2020

https://www.youtube.com/watch?v=sqY0-C4HEsY

Mr_Overdose
20/08/2020, 19:16
+1 για το svart
Επισης εχω δει και το brixton 500x
Καποια γνωμη;

Sebastian1980
20/08/2020, 19:27
Φίλε γνώμη μου είναι suzuki sv 650.
Μοτοσυκλέτα με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευής, 4 χρόνια εγγύηση, ομορφη και για πολλα χρόνια.
Το, κατασκευή Japan, τα λέει όλα.

karellen
20/08/2020, 19:40
Φιλαράκι.... έχεις ένα πεντακοσαευρο;
Δώκαμε δώκαμε.

granazi
20/08/2020, 20:26
Καλησπέρα στην παρέα, νεοεισερχομενος στο χωρο της μοτοσυκλετας, κατοχος διπλωματος Α κατηγοριας απο το 2007 παρολαυτα δεν εχω καβαλησει ποτε μηχανη στη ζωη μου και ηρθε η ωρα τωρα στα 35 μου να μου σκασει το αποθημενο



Καλώς ήρθες
το ότι έχεις δίπλωμα αρκετά χρόνια και είσαι 35 είναι καλό γιατί νομότυπα στην ασφαλιστική δεν θα έχεις επασφάλιστρο.
όντας εντελώς άπειρος όπως δηλώνεις δεν είναι εγγύηση η ηλικία και η ωριμότητα που την συνοδεύει. Ναι θα προσέχεις ναι θα είσαι συγκρατημένος αλλά τα κυβικά και οι επιδόσεις πρέπει να έρθουν σταδιακά. Η γνώμη μου είναι να πάρεις μεταχειρισμένο έως 250 για αρχή τουλάχιστον ένα χρόνο και έπειτα αξιολογείς.
επίσης θα κερδίσεις πολλά πηγαίνοντας σε κάποιο ειδικό σχολείο πριν βγείς στους δρόμους.
Το γκάζι είναι γλυκό, και εγώ δηλώνω ότι θα πάω σε στριπτιζάδικο μόνο για να φάω τα φυστίκια αλλά κανείς δεν με πιστεύει :)

νεοσσός
20/08/2020, 20:55
Αφού κάνεις μερικά μαθήματα οδήγησης και αγοράσεις πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό, προτείνω το Suzuki SV650.

S705
20/08/2020, 21:13
δεν ειμαι γκαζακιασ σουζακιασ κοντρακιας καγκουρακιας,

μην το λες με σιγουριά. δεν φαντάζεσαι τι περίεργα γούστα βγαίνουν εκεί στα 35! :bawl::bawl:

αν πιστεύεις ότι μπορεί το μυαλού σου να τιθασεύσει τον καρπό σου πάρε ότι σου αρέσει ανεξάρτητος κυβικών ,καλά δεν είπα και για ducati diavel !!!!!

Mr_Overdose
20/08/2020, 21:46
Αυτα τα ειδικα μαθηματα ρε παιδια που λέτε για να φρεσκαρω την οδηγικη μου ικανοτητα τι ειναι για κατατοπιστεμε

KotsosDR
20/08/2020, 21:49
Αυτα τα ειδικα μαθηματα ρε παιδια που λέτε για να φρεσκαρω την οδηγικη μου ικανοτητα τι ειναι για κατατοπιστεμε

https://www.youtube.com/watch?v=STSKRnObr-I

νεοσσός
20/08/2020, 21:51
https://www.youtube.com/watch?v=STSKRnObr-I
Θεωρώ ότι θα χρειαστεί κάτι πιο βασικό, σε απλή σχολή οδήγησης, πριν πάει στο Riding School. Λέει ότι δεν είχε ποτέ μοτοσυκλέτα, απλώς πήρε το δίπλωμα πριν από 13 χρόνια.



... κατοχος διπλωματος Α κατηγοριας απο το 2007 παρολαυτα δεν εχω καβαλησει ποτε μηχανη στη ζωη μου ...

KotsosDR
20/08/2020, 21:56
Θεωρώ ότι θα χρειαστεί κάτι πιο βασικό, σε απλή σχολή οδήγησης, πριν πάει στο Riding School. Λέει ότι δεν είχε ποτέ μοτοσυκλέτα, απλώς πήρε το δίπλωμα πριν από 13 χρόνια.

Να μάθει τί; τα σήματα ; :lol:

fatsas35
25/08/2020, 01:12
SV 650..απο τα καλύτερα vfm

Mr_Overdose
28/10/2020, 20:03
Επανέρχομαι στο θέμα(που με βασανίζει απτο καλοκαίρι) για να προσθέσω ενα μηχανάκι που γλυκοκοιτάζω εδω και κάνα μήνα και να ακούσω τις γνώμες σας για το ktm 390 adventure! Το μόνο που με προβληματίζει(αν θεωρείται πρόβλημα) ειναι ο μονοκύλινδρος κινητήρας του!

viper1
28/10/2020, 22:55
Από τον Αύγουστο ακόμα δεν έχεις πάρει μηχανάκι ? Έτσι όπως πας περίμενε να βγάλει η ΚΤΜ το 390 δικύλινδρο :lol:

Shinigami Ryuk
28/10/2020, 22:58
Απο καποιον που το εκανε Test Ride (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159071&highlight=ktm+adventure+390#12)

Να εκφρασω και μια απορια?Αφου θες καινουριο γιατι δεν πας και εσυ να κανεις Test Ride τα μοντελα που σε ενδιαφερουν και να αποκτησεις προσωπικη αποψη βρε αδερφε?

Mr_Overdose
29/10/2020, 04:54
Από τον Αύγουστο ακόμα δεν έχεις πάρει μηχανάκι ? Έτσι όπως πας περίμενε να βγάλει η ΚΤΜ το 390 δικύλινδρο :lol:

Δεν βιάζομαι φίλε μου, η καύλα ειναι κακός σύμβουλος, εκτός αυτού η εποχή δεν ειναι η καταλληλότερη για μοτο, απτο να το εχω κλειδωμένο στο γκαράζ προτιμώ να ψάχνω την καλύτερη επιλογή

Mr_Overdose
29/10/2020, 04:56
Απο καποιον που το εκανε Test Ride (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159071&highlight=ktm+adventure+390#12)

Να εκφρασω και μια απορια?Αφου θες καινουριο γιατι δεν πας και εσυ να κανεις Test Ride τα μοντελα που σε ενδιαφερουν και να αποκτησεις προσωπικη αποψη βρε αδερφε?

Θα γίνει και αυτό όταν καταλήξω

Shinigami Ryuk
29/10/2020, 10:23
Θα γίνει και αυτό όταν καταλήξω

Ισως σε βοηθησει να καταληξεις

viper1
29/10/2020, 20:20
Ισως σε βοηθησει να καταληξεις

Κάτι σαν το : αν δεν κατάλαβες Κάνε ότι κατάλαβες για να καταλάβουν οι άλλοι ότι κατάλαβες.

















Κατάλαβες? :lol:

panavour
29/10/2020, 21:02
Δεν υπαρχει το ''ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ'' Αρα υπαρχει το ''ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ''

Shinigami Ryuk
30/10/2020, 11:08
Κάτι σαν το : αν δεν κατάλαβες Κάνε ότι κατάλαβες για να καταλάβουν οι άλλοι ότι κατάλαβες.

















Κατάλαβες? :lol:

Αν μπορεις να το υποστηριξεις ειναι πολυ καλη τακτικη


Δεν υπαρχει το ''ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ'' Αρα υπαρχει το ''ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ''

Αν θεωρησουμε οτι το "δεν υπαρχει" οντως δεν υπαρχει,τοτε δεν μπορει να υπαρχει το "δεν υπαρχει" αλλα να υπαρχει το "υπαρχει" μια και ηδη ξερουμε οτι το "Δεν υπαρχει" δεν υπαρχει.
Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.Εαν οχι θα σου προτεινα να μελετησεις λιγο συχρονη φιλοσοφια (https://www.youtube.com/watch?v=WtmX-VTpvHE) για να δεις τον τροπος σκεψης

karellen
30/10/2020, 11:11
Παιδιά να έρθουμε και λίγο στο θέμα του ανθρώπου?

Shinigami Ryuk
30/10/2020, 11:28
Εχεις δικιο.Νομιζω οτι απο την στιγμη που εχει πει οτι ενδιαφερεται μονο για καινουριο η καλυτερη λυση θα ηταν να σκεφτει 2-3 μοντελα που ενδεχομενως τον ενδιαφερουν και να απευθυνθει στις αντιστοιχες αντιπροσωπειες για να κανει ενα test ride ωστε να αποκτησει προσωπικη αποψη. Επισης επειδη ανεφερε τα Benelli χωρις να εχω εμπειρια απο αυτα θα προτεινα να τα αποφυγει οπως και ολα τα προιοντα που κανουν την εισοδο τους στην αγορα μιας και μαλλον δεν εχουν περασει τις "παιδικες ασθενειες" που περνανε ολα τα καινουρια προιοντα.

Καλυτερα θα ηταν για να εχει το κεφαλι του ησυχο να αγορασει καποιο γνωστο Ευρωπαικο ή Γιαπωνεζικο αναλογα τις προτεραιοτητες του.

Mr_Overdose
30/10/2020, 15:30
Εχεις δικιο.Νομιζω οτι απο την στιγμη που εχει πει οτι ενδιαφερεται μονο για καινουριο η καλυτερη λυση θα ηταν να σκεφτει 2-3 μοντελα που ενδεχομενως τον ενδιαφερουν και να απευθυνθει στις αντιστοιχες αντιπροσωπειες για να κανει ενα test ride ωστε να αποκτησει προσωπικη αποψη. Επισης επειδη ανεφερε τα Benelli χωρις να εχω εμπειρια απο αυτα θα προτεινα να τα αποφυγει οπως και ολα τα προιοντα που κανουν την εισοδο τους στην αγορα μιας και μαλλον δεν εχουν περασει τις "παιδικες ασθενειες" που περνανε ολα τα καινουρια προιοντα.

Καλυτερα θα ηταν για να εχει το κεφαλι του ησυχο να αγορασει καποιο γνωστο Ευρωπαικο ή Γιαπωνεζικο αναλογα τις προτεραιοτητες του.

Μετά απο πολυ σκέψη κατέληξα κεγω σε αυτό το συμπέρασμα οτι καλύτερα θα ηταν να αποφύγω αυτα τα μοντέλα (παρολο που οπτικά μου αρέσει το leoncino) εαν προσέξετε το νήμα απτην αρχή εχω παει απο naked σε cafe racer και έπειτα σε on off οπότε θα καταλάβετε οτι ήμουν πραγματικά μπερδεμένος με τις ανάγκες μου και για το τι πραγματικά θέλω και με εξυπηρετεί, ύστερα ομως απο πολύ διάβασμα και σκέψη κατέληξα στο συμπέρασμα οτι η εν λόγω κατηγορία ειναι αυτή που θα με βολέψει καλύτερα και σε θέμα μετακίνησης και σε θέμα οικονομίας συντήρησης κτλ.. Αρχικά κοιτούσα το cb500x αλλα ξεφεύγει λιγο στη τιμή(ασε που το θεωρώ και κάπος "παπουδιάρικο" Και βαρύ) επίσης και το versys 300x μου κίνησε κάπος το ενδιαφέρον αλλα γρήγορα το απέκλεισα καθώς αποτι ειδα και διάβασα θέλει δούλεμα συνέχεια στα κόκκινα για να πάρεις την δύναμη του κάτι που πιατεύω θα με κούραζε και λογικό καθώς δικύλινδρο + 300 κυβικα.. Οπότε αυτή την στιγμή προσανατολίζομαι στο 390 adventure που πιστεύω οτι πέρνεις πολύ μηχανάκι για αυτά τα χρήματα (οχι οτι ειναι λίγα αλλα γενικά οι τιμές ειναι ανεβασμένες στα μοτο πλέον) δεν συμμερίζομαι τις απόψεις οτι με τα ιδια λεφτά πέρνω κάτι ποιο μεγάλο και ποιο γρήγορο γιατί πρώτον δεν ειμαι του γκαζιού και δεύτερον με το ίδιο σκεπτικό και ferrari πλεον πέρνεις με λιγότερα χρήματα σε σχέση με παλιά αλλα τι να το κάνεις αν δεν μπορείς να το ταίσεις και να το συντηρήσεις, εκτός αυτού αποτι βλέπω η φάση με τα πολλά κυβικά και γενικά με το ποιος την εχει ποιο μεγάλη εχει ξεπεραστεί και ευτυχώς γιατί ειχε παραγίνει εδω στην Ελλάδα(βέβαια περι ορέξεως κολοκυθόπιτα)οπότε βλέποντας πως κινήται και η παγκόσμια "μοτοβιομηχανία" Βγάζοντας και εξελίσοντας ολο και περισσότερα μικρομεσαία κινούμαι προς τα εκεί!

Acacius
30/10/2020, 15:35
Δικά σου είναι τα λεφτά, αλλά αν δεν είχες μέχρι τώρα μηχανή, θα πρότεινα η πρώτη σου να είναι μεταχειρισμένη. Ένας λόγος είναι ότι σχεδόν μετά βεβαιότητος κάποια στιγμή θα τη ρίξεις, οπότε θα γδαρθεί/σπάσει κάτι και θα φας απίστευτη ξενέρα. Πιο σημαντικό είναι ότι πιθανόν να μην ξέρεις ακόμα τι πραγματικά θέλεις. Αγοράζοντας μεταχειρισμένο μπορείς να δοκιμάσεις και αν δε σου ταιριάζει να το πουλήσεις με μικρή απώλεια, ώστε να δοκιμάσεις κάτι άλλο.

Ο αντίλογος είναι ότι, λόγω κρίσης τα μεταχειρισμένα έχουν συχνά παράλογα υψηλές τιμές και η αγορά μεταχειρισμένου ενέχει πάντα ρίσκο.

Αν δε σε νοιάζει τόσο η μεταπώληση, υπάρχει και το σαφώς φθηνότερο Bajaj Dominar (https://www.car.gr/used-bikes/bajaj.html?engine_size=251-500&make=6397&pg=1&sort=pra), που πιστεύω ότι θα σε καλύψει.

Edit: Εντός του budget σου είναι και το MT-07, το οποίο θα έπαιρνα εγώ αν έψαχνα μηχανή σε αυτά τα χρήματα.

katsar
30/10/2020, 15:42
γ εκτός αυτού αποτι βλέπω η φάση με τα πολλά κυβικά και γενικά με το ποιος την εχει ποιο μεγάλη εχει ξεπεραστεί και ευτυχώς γιατί ειχε παραγίνει εδω στην Ελλάδα(βέβαια περι ορέξεως κολοκυθόπιτα)οπότε βλέποντας πως κινήται και η παγκόσμια "μοτοβιομηχανία" Βγάζοντας και εξελίσοντας ολο και περισσότερα μικρομεσαία κινούμαι προς τα εκεί!

Μήπως είναι γιατί αυτά τα μικρομεσαία είναι φτιαγμένα στις και για τις χώρες τις Ασίας κυρίως ;Λέω εγώ τώρα.
Φυσικά ο καθένας ορίζει τα όρια του,οικονομικά- οδηγητικά αλλά μια μοτοσυκλέτα 700-800 κε δεν θεωρείτε καν μηχανή μεγάλου κυβισμού από την στιγμή που τα ακριβά μοντέλα είναι 1200-1300κε.

Mr_Overdose
30/10/2020, 15:49
Δικά σου είναι τα λεφτά, αλλά αν δεν είχες μέχρι τώρα μηχανή, θα πρότεινα η πρώτη σου να είναι μεταχειρισμένη. Ένας λόγος είναι ότι σχεδόν μετά βεβαιότητος κάποια στιγμή θα τη ρίξεις, οπότε θα γδαρθεί/σπάσει κάτι και θα φας απίστευτη ξενέρα. Πιο σημαντικό είναι ότι πιθανόν να μην ξέρεις ακόμα τι πραγματικά θέλεις. Αγοράζοντας μεταχειρισμένο μπορείς να δοκιμάσεις και αν δε σου ταιριάζει να το πουλήσεις με μικρή απώλεια, ώστε να δοκιμάσεις κάτι άλλο.

Ο αντίλογος είναι ότι, λόγω κρίσης τα μεταχειρισμένα έχουν συχνά παράλογα υψηλές τιμές και η αγορά μεταχειρισμένου ενέχει πάντα ρίσκο.

Αν δε σε νοιάζει τόσο η μεταπώληση, υπάρχει και το σαφώς φθηνότερο Bajaj Dominar (https://www.car.gr/used-bikes/bajaj.html?engine_size=251-500&make=6397&pg=1&sort=pra), που πιστεύω ότι θα σε καλύψει.

Edit: Εντός του budget σου είναι και το MT-07, το οποίο θα έπαιρνα εγώ αν έψαχνα μηχανή σε αυτά τα χρήματα.

Ευχαριστώ πολύ φιλε μου για την προταση σου αλλα πρώτον ειμαι αλλεργικός στα μεταχειρισμενα και δευτερον προτιμω να παω και να πληρώσω 2-3 πλαστικα που θα σπασουν επειδη θα την ριξω παρα να τρεχω στο μάστορα 3 την ωρα επειδη ο προηγουμενος την ελιωσε απτην κακομεταχειρηση και εκει η ξενερα θα ηταν πολυ μεγαλυτερη. Γυμνα ηταν παντα απο μικρος η αγαπημενη μου κατηγορια αλλα πλεον στα 35 οικογενειαρχης με την μικροσκοπικη-ανυπαρκτη πισω σελα του mt07 και μεγεθος playmobil δεν νομιζω οτι με καλυπτει ουτε στο να βαλω την γυναικα πανω και να παω καπου ουτε να παω καπου αλλου περαν της ασφάλτου. Bajaj dominar κτλ ουτε τα βλέπω απτην ασχήμια.

Mr_Overdose
30/10/2020, 15:56
Μήπως είναι γιατί αυτά τα μικρομεσαία είναι φτιαγμένα στις και για τις χώρες τις Ασίας κυρίως ;Λέω εγώ τώρα.
Φυσικά ο καθένας ορίζει τα όρια του,οικονομικά- οδηγητικά αλλά μια μοτοσυκλέτα 700-800 κε δεν θεωρείτε καν μηχανή μεγάλου κυβισμού από την στιγμή που τα ακριβά μοντέλα είναι 1200-1300κε.
Φιλε μου η Ελλαδίτσα τον 10 εκκατομυριων θεωρω πως δε χρειαζεται
Καν κατι παραπανω απο 500 κυβικα για να την γυρισεις, εκτος αυτου στην ελλαδα του σημερα τα 700-800 κυβικα θεωρειται μηχανη μεγαλου κυβισμου απο το κοστος κτισης μεχρι το κοστος συντηρησης κτλ κτλ
Τα 1200+ κυβικα που γραφεις πιστευω πως απλα δεν ειναι για ελλαδα απο καμια αποψη!

katsar
30/10/2020, 16:24
Που στηρίζεις αυτή την άποψη από την στιγμή που όπως είπες έχεις κυριολεκτικά μηδενική εμπειρία;
Φιλικά γράφω ,χωρίς σκοπό δημιουργίας εντάσεων αλλά φαίνεσαι απόλυτος χωρίς να έχεις δοκιμάσει να γυρίσεις την Ελλάδα με μονοκύλινδρο 390 κε.Δεν εννοώ πως δεν γίνεται φυσικά αλλά μου φαίνεται πως αναπαράγεις κάποια κλισέ περί κόστους,χρήσης.Δηλαδή τόσες χιλιάδες κάτοχοι μεγάλων ας το δεχτώ μοτοσυκλετών στην...Ελλαδίτσα είναι θύματα του μάρκετινγκ και κακοί καταναλωτές-θύματα;
Θέλω να καταλήξω,απλά μην είσαι τόσο απόλυτος και φυσικα με το καλό να πάρεις αυτό που θέλεις!!

Mr_Overdose
30/10/2020, 16:49
Που στηρίζεις αυτή την άποψη από την στιγμή που όπως είπες έχεις κυριολεκτικά μηδενική εμπειρία;
Φιλικά γράφω ,χωρίς σκοπό δημιουργίας εντάσεων αλλά φαίνεσαι απόλυτος χωρίς να έχεις δοκιμάσει να γυρίσεις την Ελλάδα με μονοκύλινδρο 390 κε.Δεν εννοώ πως δεν γίνεται φυσικά αλλά μου φαίνεται πως αναπαράγεις κάποια κλισέ περί κόστους,χρήσης.Δηλαδή τόσες χιλιάδες κάτοχοι μεγάλων ας το δεχτώ μοτοσυκλετών στην...Ελλαδίτσα είναι θύματα του μάρκετινγκ και κακοί καταναλωτές-θύματα;
Θέλω να καταλήξω,απλά μην είσαι τόσο απόλυτος και φυσικα με το καλό να πάρεις αυτό που θέλεις!!
Θυμα δεν ειναι και δεν θεωρω κανεναν, εχω δει πολλους ομως να περνουν κατι που δεν χρειαζοντε μονο κ μονο στο βωμο των πολων κυβικων, ισως να φενομαι απολυτως δεν ειμαι αλλιως δεν θα ζητουσα γνωμες. Τα κλισε περι κοστος κτισης πραγματικα δεν τα γνωριζω αλλα οταν χρειαζεσαι 8-9 και 10 χιλαρικα για να παρεις ενα αξιολογο 700-800αρι(εχει και με 6500 το mt07 που ειναι σα playmobil δε θεωρειται για εμενα αξιολογο)δεν ειναι διολου ευκαταφρόνητο ποσον.

karellen
30/10/2020, 17:34
Φιλε μου η Ελλαδίτσα τον 10 εκκατομυριων θεωρω πως δε χρειαζεται
Καν κατι παραπανω απο 500 κυβικα για να την γυρισεις, εκτος αυτου στην ελλαδα του σημερα τα 700-800 κυβικα θεωρειται μηχανη μεγαλου κυβισμου απο το κοστος κτισης μεχρι το κοστος συντηρησης κτλ κτλ
Τα 1200+ κυβικα που γραφεις πιστευω πως απλα δεν ειναι για ελλαδα απο καμια αποψη!

Ίσως γιατί έχεις μηδενική εμπειρία από μοτοσυκλέτες πόσο μάλλον από μεγάλα ταξίδια δικάβαλα/με μπαγκάζια.

Mr_Overdose
30/10/2020, 18:53
Ίσως γιατί έχεις μηδενική εμπειρία από μοτοσυκλέτες πόσο μάλλον από μεγάλα ταξίδια δικάβαλα/με μπαγκάζια.

Ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο φιλε μου καποιος που κανει ταξιδια δικαβαλος με Μπαγκαζια χρειαζεται κατι μεγαλο αξιοπιστο και ασφαλη αλλα μιλας για πολυ εξιδικευμενη κατασταση διοτι δεν πιστευω να ειναι πανω απο 1 στους 10 αναβατες αυτος που θα χρειαστει μια τετοια μηχανη και επιδιδεται στο σπορ των ταξιδιων στην ελλαδα του σημερα και εμπαση περιπτωση επειδη η συζητηση εχει φτασει στο πολυ γενικο κ δεν βγαζει καπου εγω ψαχνω μηχανακι με συγκεκριμενα κριτήρια οποτε ας επανελθουμε στο θεμα!
Σας ευχαριστω ολους για την συμμετοχη και νομιζω πως βοηθαμε και πολλα ατομα που ειναι σε παρομοια θεση μεσα απαυτη την κουβεντα!

Shinigami Ryuk
30/10/2020, 19:16
Μπορεις να εξηγησεις λιγο περισσοτερο την χρηση για την οποια θες το μηχανησμα?

panavour
30/10/2020, 19:32
Ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο φιλε μου καποιος που κανει ταξιδια δικαβαλος με Μπαγκαζια χρειαζεται κατι μεγαλο αξιοπιστο και ασφαλες αλλα μιλας για πολυ εξιδικευμενη κατασταση διοτι δεν πιστευω να ειναι πανω απο 1 στους 10 αναβατες αυτος που θα χρειαστει μια τετοια μηχανη και επιδιδεται στο σπορ των ταξιδιων στην ελλαδα του σημερα και εμπαση περιπτωση επειδη η συζητηση εχει φτασει στο πολυ γενικο κ δεν βγαζει καπου εγω ψαχνω μηχανακι με συγκεκριμενα κριτήρια οποτε ας επανελθουμε στο θεμα!
Σας ευχαριστω ολους για την συμμετοχη και νομιζω πως βοηθαμε και πολλα ατομα που ειναι σε παρομοια θεση μεσα απαυτη την κουβεντα!

fixed

Mr_Overdose
30/10/2020, 19:55
Μπορεις να εξηγησεις λιγο περισσοτερο την χρηση για την οποια θες το μηχανησμα?

Βασικα το χρειαζομαι για να με εξυπηρετει σαν δευτερο μεσο οταν θα εχει η γυναικα το αμαξι που συνεπάγεται δουλεια ψωνια καμια χαλαρη βολτιτσα και ισως συντομα ταξιδακια, βρισκομαι σε επαρχια οποτε και οι off road διαδρομες για εξερευνηση ειναι στο πλανο!

Mr_Overdose
30/10/2020, 20:41
Θα ηθελα να με διαφωτιζεται αν ο μονοκυλινδρος κινητηρας ειναι ποιο ευπαθείς και ποιο επιρεπεις σε βλαβες απο εναν δικυλινδρο γενικα τα υπερ και τα κατα του, εχω διαβασει καποια γενικά στο διαδίκτυο αλλα θα βοηθουσε η γνωμη κάποιου κατοχου, μια γενικη εικονα που εχω ειναι οτι συγουρα το μοτερ του δεν ειναι "για μια ζωή" Οπως ενος δικυλινδρου πιθανον δηλαδή να χρειαστεί μια ανακατασκευη μετα απο κάποιες χιλιαδες χιλιόμετρα επισης οτι ειναι ποιο οικονομικος σε σερβις και βενζινες,επισης διαβασα σε φορουμς καπιοι να υποστηριζουν οτι κινητήρας κατω των 500 κυβικων ειναι προτιμοτερο να ειναι μονοκυλινδρος ως προς την αποδοση( μυθος; )

haga1981
30/10/2020, 20:43
Για την ιστορία απλά να πω πως με 5,700 κασέρι έδιναν τον Ιούνιο το TRK 502 το μοντέλο του 2019 (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα στοκ). Οι έχοντες το κρίνοντας απο όσα γράφονται στην ομάδα της λέσχης της Benelli στο fb πίνουν νερό στο όνομα του.

Επίσης επειδή είναι μοντέλο που βγαίνει από το 2017 και κατασκευαστικά απλό δεν νομίζω να υποφέρει απο παιδικές ασθένειες. Φυσικά μοντέλο τέτοιο με 100,000χλμ δεν νομίζω να υπάρχει για να κριθούν άλλοι παράγοντες αλλά anyway...

Mr_Overdose
30/10/2020, 21:00
Για την ιστορία απλά να πω πως με 5,700 κασέρι έδιναν τον Ιούνιο το TRK 502 το μοντέλο του 2019 (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα στοκ). Οι έχοντες το κρίνοντας απο όσα γράφονται στην ομάδα της λέσχης της Benelli στο fb πίνουν νερό στο όνομα του.

Επίσης επειδή είναι μοντέλο που βγαίνει από το 2017 και κατασκευαστικά απλό δεν νομίζω να υποφέρει απο παιδικές ασθένειες. Φυσικά μοντέλο τέτοιο με 100,000χλμ δεν νομίζω να υπάρχει για να κριθούν άλλοι παράγοντες αλλά anyway...

Σ'ευχαριστώ πολυ φιλε για την συμμετοχη, εχω γραψει ποιο πανω οτι γλυκοκοιταζα το leoncino 500 πολλοί ομως υποστηριζουν οτι η ποιοτητα καθως και η μεταπωλητικη αξια τους ειναι ενα προβλημα..φυσικα δεν θα παρω κατι για να το πουλησω την επομενη μερα(βεβαια το ρητό λεει ποτε μην λες ποτε) ωστοσο σε φορουμς και διαφορες ομαδες που εχω παρακολουθηση του εξωτερικου διαβαζω για πολλα προβληματα και παραπονα τοσο για την κατασκευαστική ποιοτητα (χρωμα που εχει πεταξει σκουρια,λιωμενα καλωδια κακης ποιητας κτλ)οσο και μηχανολογικα προβληματα τυπου η μηχανη σβηνει εν πορεια, κακες αντλιες καυσιμου και αλλα πολλα..

TKM
30/10/2020, 21:44
Δεν έχεις αποφασίσει τι θες - για σκέψου πρώτα απ' όλα ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ώστε να αποφασίσεις.

Η μηχανή πρώτα απ' όλα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ, ΤΟ ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

Το MT-07 δεν είναι τόσο άβολο όσο λένε, επίσης η Yamaha βγάζει γι' αυτό και μια διαφορετική πιο άνετη σέλα, την οποία την πουλάει ως έξτρα εξοπλισμό. Είναι θαυμάσια μοτοσυκλέτα, ανεπιφύλακτα τη συνιστώ αν μπορείς να την αγοράσεις με το μπάτζετ που έχεις - την είχα, δεν το γράφω επιπόλαια. Και πάρτο από την αρχή με την έξτρα σέλα, αξίζει τον κόπο. Επίσης υπολόγισε στα έξτρα κι ένα κάλυμμα ψυγείου, το χρειάζεται για να μην πάθεις ζημιά από πετραδάκια κλπ.

viper1
30/10/2020, 22:03
Αυτό που θέλει το γράφει πιο πάνω. Ένα όχημα να μετακινείται όταν η σύζυγος έχει το αυτοκίνητο. Και επειδή δεν είναι σοφό να έχεις 2 αυτοκίνητα ψάχνει κάτι οικονομικό που να μην χαλάει να μην καίει να μην κοστίζει πολλά στην συντήρηση και κατά προτίμηση μονοκυλινδρο αν δεν βγάζει προβλήματα.
Κάνω λάθος?

Mr_Overdose
30/10/2020, 22:31
Αυτό που θέλει το γράφει πιο πάνω. Ένα όχημα να μετακινείται όταν η σύζυγος έχει το αυτοκίνητο. Και επειδή δεν είναι σοφό να έχεις 2 αυτοκίνητα ψάχνει κάτι οικονομικό που να μην χαλάει να μην καίει να μην κοστίζει πολλά στην συντήρηση και κατά προτίμηση μονοκυλινδρο αν δεν βγάζει προβλήματα.
Κάνω λάθος?

Ναιιι ρε viper ακριβως οπως τα λες ειναι αλλα με το μονοκυλινδρο δεν εχω καποια εμμονη,απλα τυγχάνει το 390 να ειναι.

Shinigami Ryuk
31/10/2020, 01:11
Βασικα το χρειαζομαι για να με εξυπηρετει σαν δευτερο μεσο οταν θα εχει η γυναικα το αμαξι που συνεπάγεται δουλεια ψωνια καμια χαλαρη βολτιτσα και ισως συντομα ταξιδακια, βρισκομαι σε επαρχια οποτε και οι off road διαδρομες για εξερευνηση ειναι στο πλανο!

Ωραια που κολλας μετα?Παρε το 390

Εαν υπαρχει το μπατζετ για να το εχεις
Εαν θες και ονοφαδα δεν βολευουν τα γυμνα-βολευει το 390
Εαν θες και κοντινα ταξιδακια βολευουν τα γυμνα-βολευει και το 390
Εαν θες και χαλαρη βολτιτσα βολευουν τα γυμνα ισως περισσοτερο απο το 390(σχετικο,αναλογα πως εννοει κανεις την χαλαρη βολτιτσα)
Εαν θες και ωνια για το νοικοκυριο δεν βολευουν και τοσο με γυμνο-βολευουν με το 390(με μπαγκαζιερα που ετσι κ αλλιως θα βαλεις)
Εαν εισαι σε επαρχιακη πολη,δεν σε καιει και τοσο η ευελιξια μεσα στην κινηση
τοτε λυνοντας τον λεξαριθμο βαση της αριθμοσοφιας (https://www.youtube.com/watch?v=q9qiXU0DFnw) θα δεις οτι το αθροισμα οσων σου εγραψα κανει 390
Τυχαιο?

Περα απο την πλακα.
Τα θελω σου λενε οτι ενα γυμνο δεν ειναι απαραιτητα η λυση και η θεληση σου,απο οτι εχω καταλαβει,λεει 390.
Οποτε,για εμενα,εκει που πρεπει να επικεντρωθεις ειναι αν θες να βαλεις σε προτεραιοτητα την αξιοπιστια(τα ιαπωνικα εχουν καλη φημη) ή αν θες κατι που να σε ερεθιζει και λιγο και ας πληρωσεις και για τα ματια που αγαπας (τα ευρωπαικα εχουν καλη φημη).

Με τα κινεζικα δεν θα ασχολιομουν καν.Ασε να δουμε πρωτα πως ανταποκρινονται στον χρονο.
Οσον αφορα τα μονοκυλινδρα,ισως να κουραζει λιγο σε ταξιδι εαν και νομιζω οτι σε λιγα κυβικα και με συγχρονη τεχνολογια δεν θα τον καταλαβαινεις και τοσο στα χερια.

Παντως στο ξαναλεω,εγω στην θεση σου θα ξεχωριζα 3-4 και θα πηγαινα να τα κανω βολτα.Να εχεις προσωπικη αποψη,ετσι και αλλιως εσυ θα επιλεξεις.

Ελπιζω να μην σε κουρασα.Προσπαθησα να ειμαι αντικειμενικος για να μην σε μπερδεψω περισσοτερο.

Αιντε και καλοταξιδο το 390;):D

Mr_Overdose
31/10/2020, 07:44
Ωραια που κολλας μετα?Παρε το 390

Εαν υπαρχει το μπατζετ για να το εχεις
Εαν θες και ονοφαδα δεν βολευουν τα γυμνα-βολευει το 390
Εαν θες και κοντινα ταξιδακια βολευουν τα γυμνα-βολευει και το 390
Εαν θες και χαλαρη βολτιτσα βολευουν τα γυμνα ισως περισσοτερο απο το 390(σχετικο,αναλογα πως εννοει κανεις την χαλαρη βολτιτσα)
Εαν θες και ωνια για το νοικοκυριο δεν βολευουν και τοσο με γυμνο-βολευουν με το 390(με μπαγκαζιερα που ετσι κ αλλιως θα βαλεις)
Εαν εισαι σε επαρχιακη πολη,δεν σε καιει και τοσο η ευελιξια μεσα στην κινηση
τοτε λυνοντας τον λεξαριθμο βαση της αριθμοσοφιας (https://www.youtube.com/watch?v=q9qiXU0DFnw) θα δεις οτι το αθροισμα οσων σου εγραψα κανει 390
Τυχαιο?

Περα απο την πλακα.
Τα θελω σου λενε οτι ενα γυμνο δεν ειναι απαραιτητα η λυση και η θεληση σου,απο οτι εχω καταλαβει,λεει 390.
Οποτε,για εμενα,εκει που πρεπει να επικεντρωθεις ειναι αν θες να βαλεις σε προτεραιοτητα την αξιοπιστια(τα ιαπωνικα εχουν καλη φημη) ή αν θες κατι που να σε ερεθιζει και λιγο και ας πληρωσεις και για τα ματια που αγαπας (τα ευρωπαικα εχουν καλη φημη).

Με τα κινεζικα δεν θα ασχολιομουν καν.Ασε να δουμε πρωτα πως ανταποκρινονται στον χρονο.
Οσον αφορα τα μονοκυλινδρα,ισως να κουραζει λιγο σε ταξιδι εαν και νομιζω οτι σε λιγα κυβικα και με συγχρονη τεχνολογια δεν θα τον καταλαβαινεις και τοσο στα χερια.

Παντως στο ξαναλεω,εγω στην θεση σου θα ξεχωριζα 3-4 και θα πηγαινα να τα κανω βολτα.Να εχεις προσωπικη αποψη,ετσι και αλλιως εσυ θα επιλεξεις.

Ελπιζω να μην σε κουρασα.Προσπαθησα να ειμαι αντικειμενικος για να μην σε μπερδεψω περισσοτερο.

Αιντε και καλοταξιδο το 390;):D
Καλημέρα φιλε μου, ας ξεκαθαρισουμε πρωτα κατι, οταν μιλαμε για ευρωπαικα μηχανακια και για ιαπωνικά αναφερομαστε απλα ως προς το brand των εν λογω εταιρειων η και την χωρα κατασκευης διοτι αποτι γνωριζω και εχω διαβασει αν οχι ολα τα περισσοτερα μοτερια τουλαχιστον στις κατηγοριες που με ενδιαφερουν κατασκευαζοντε σε τριτες χωρες, βλεπε Ταϋλάνδη για honda kawasaki οπως επισης ινδια για ktm και bmw Κίνα και συγουρα πολλα μοντελα ακομα που ισως δεν τα εχω ψαξει για λογους που δεν με ενδιαφερουν, συγουρα υπαρχουν και μοντελα που κατασκευαζοντε πραγματικα στισ εδρες των εταιρειών οπως ducati aprilia ktm 790 και πανω αλλα το κόστος κτισης για μενα και φανταζομαι για πολλους ακομα ειναι απαγορευτικο!

DrBig
31/10/2020, 09:22
fixed

Το "εμπαση" δηλαδη στο πηγαδι κατουρησε? :lol:

Shinigami Ryuk
31/10/2020, 11:12
Καλημέρα φιλε μου, ας ξεκαθαρισουμε πρωτα κατι, οταν μιλαμε για ευρωπαικα μηχανακια και για ιαπωνικά αναφερομαστε απλα ως προς το brand των εν λογω εταιρειων η και την χωρα κατασκευης διοτι αποτι γνωριζω και εχω διαβασει αν οχι ολα τα περισσοτερα μοτερια τουλαχιστον στις κατηγοριες που με ενδιαφερουν κατασκευαζοντε σε τριτες χωρες, βλεπε Ταϋλάνδη για honda kawasaki οπως επισης ινδια για ktm και bmw Κίνα και συγουρα πολλα μοντελα ακομα που ισως δεν τα εχω ψαξει για λογους που δεν με ενδιαφερουν, συγουρα υπαρχουν και μοντελα που κατασκευαζοντε πραγματικα στισ εδρες των εταιρειών οπως ducati aprilia ktm 790 και πανω αλλα το κόστος κτισης για μενα και φανταζομαι για πολλους ακομα ειναι απαγορευτικο!

Μιλαμε για τεχνογνωσια και φιλοσοφια κατασκευης.Ολα σχεδον κατασκευαζονται σε τριτες χωρες αλλα άλλα τα στανταρτς που θετει μια Ευρωπαικη ή μια Ιαπωνικη εταιρεια που κατασκευαζει στην Κινα και αλλα τα στανταρτς μια Κινεζικης εταιρειας(τουλαχιστον μεχρι αυτην την στιγμη,στο μελλον κανεις δεν ξερει).

Παντως εγω στην θεση σου,συμφωνα με αυτα που εχω καταλαβει και επειδη εισαι σε επαρχια θα επαιρνα αυτο που γουσταρω περισσοτερο.