PDA

View Full Version : Kawasaki KLE 500/ BMW F650/ Aprilia Pegaso 650/ Suzuki XF 650 Freewind Απόψεις



SteliosBj
22/08/2020, 15:14
Καλησπέρα στην παρέα είμαι νέο μέλος στο forum και θέλω λίγο τα φώτα σας..
Θέλω να αλλάξω κατηγορία και να πάω από το παπάκι σε μια πιο δυνατή μηχανή, η χρήση για την οποία την θέλω ειναι για μέσα στην πόλη κυρίως και για κάποιες αποδράσεις τα ΣΚ, για ταξίδι και για λίγη Endurαδα..
Θέλω απόψεις για φρένα, κατανάλωση, ανταλλακτικά και άνεση στην οδήγηση..
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

doctoras
22/08/2020, 15:37
Τα μηχανάκια ειναι παλιά, κανε ενα ψαξιμο στο search bar του φορουμ και θα βρεις εκατοντάδες εγγραφες για τα μοντέλα.
Προσωπικά θα προτιμούσα kle500 το τελευταίο 05-07

alexis72
22/08/2020, 18:57
αδελφέ,εγω αυτή θα αγόραζα ...την εχει φίλος μου ,ειναι παρα πολύ ευχαριστημένος 6 χρόνια περίπου που την εχει (2τευρο χέρι την πήρε),εχει κάνει πολλά ταξίδια μαζί με την γυναίκα του ,χωρίς ποτέ να τον αφήσει στο δρόμο απο μηχανική βλάβη κλπ ,την εχω οδηγήσει 2 φορές απο αθήνα-σαρωνίδα (εξοχικό που εχω ) και επιστροφή ,μού αρεσε παρα πολύ στο δρόμο- εχει καλά φρένα-κρατηματα-γκάζι κ καλά φώτα για βράδυ , aprilia strada λέγεται π.χ. οπως αυτή https://www.car.gr/25776119-aprilia-pegaso-strada και γιατί οχι και αυτή ,σε καλή τιμή το δίνει - με προίκα βλέπω κ επίσης (σημαντικότατο για μένα για ολες τις μοτο ) οτι εχει κεντρικό stand ,ελεγχο σε δικό σου μηχανικό κ καλορίζικη...(δεν την ξέρω την μηχανή αυτή που σού εβαλα) απλώς να πάρεις μιά ιδέα πώς ειναι η strada

dorso
22/08/2020, 20:21
Κ από μένα aprilia..

doctoras
22/08/2020, 21:22
Αν μπει και το strada(και οχι το ροταξ)στην εξίσωση ειναι η καλυτερη περίπτωση αλλα για ενα καλο θα πρεπει να προσθέσεις ενα 500ρικο τουλαχιστο ακομη στο μπατζετ

Bowleno
22/08/2020, 21:26
Εννοείται Strada δαγκωτό! 10 χρόνια το έχω, κι ακόμα δεν έχω βρει κάποιον λόγο να το βαρεθώ, να το αλλάξω....

contes di Zante
23/08/2020, 09:08
Αν θέλεις και λίγη εντουράδα όπως γράφεις τότε κοιτάς για το pegaso trail με 19άρι μπροστινό.....βέβαια και με το strada όταν έβαλα τα mutant πέρναγα από βατούς χωματόδρομους ακόμα και με κροκάλα

ptc
23/08/2020, 10:54
aprilia strada λέγεται π.χ. οπως αυτή https://www.car.gr/25776119-aprilia-pegaso-strada και γιατί οχι και αυτή ,σε καλή τιμή το δίνει - με προίκα βλέπω κ επίσης (σημαντικότατο για μένα για ολες τις μοτο ) οτι εχει κεντρικό stand ,ελεγχο σε δικό σου μηχανικό κ καλορίζικη...(δεν την ξέρω την μηχανή αυτή που σού εβαλα) απλώς να πάρεις μιά ιδέα πώς ειναι η strada

Εκτος θεματος, αλλα dunlop sportsmart TT σε τετοιο μηχανακι; WTF? :confused:

Για την ερωτηση θα συμφωνησω με το δοκτορα, KLE500 οσο πιο προσφατο βρισκεις.

cosgili
23/08/2020, 18:06
+1 gia aprilia από μένα. Άσπαστο μοτέρ και καλύτερο στήσιμο από τα άλλα 2.

contes di Zante
23/08/2020, 18:11
Εκτος θεματος, αλλα dunlop sportsmart TT σε τετοιο μηχανακι; WTF? :confused:

Για την ερωτηση θα συμφωνησω με το δοκτορα, KLE500 οσο πιο προσφατο βρισκεις.

Ελαστικά πρώτης τοποθέτησης είχε τα Diablo....δεν συγκρίνεται το μηχανάκι με KLE500

S705
23/08/2020, 18:32
Ένα + και από εμένα για τον pegaso. 11 χρόνια μαζί τον ευχαριστήθηκα. Και εγώ από μικρό μηχανάκι πήγα στον pegaso και μου ήταν εύκολα διαχειρισημος τόσο από γκάζι όσο και από βάρος.
Και μιας και ξέρω καλά το μηχανάκι αν τελικά καταλήξεις σε αυτό, θα χαρώ να βοηθήσω καθώς μόνο από φωτογραφίες μπορώ να καταλάβω πάρα πολλά για την κατάσταση της μηχανής

ptc
23/08/2020, 19:09
Ελαστικά πρώτης τοποθέτησης είχε τα Diablo....δεν συγκρίνεται το μηχανάκι με KLE500

Είναι καλό για track days δλδ;

Εγώ απάντησα σ'αυτό που ρώτησε ο φίλος. Αν μας πει πως ανεβάζει το μπάτζετ στα +2000 αλλάζει το πράγμα.

STF
23/08/2020, 20:13
Για πόλη όλα καλά.
Για αποδράσεις ΣΚ το δικύλινδρο KLE
Για εντουράδα; Μάλλον για Ονοφάδα θα εννοείς... το Strada Trail.
Για ευκολότερη συντήρηση πάλι το Strada. Θέμα προτεραιοτήτων είναι όλα.

Στο ταξίδι γενικά καλύτερο το KLE, αν βρεις και σχετικά φρέσκο ακόμη καλύτερα.

SteliosBj
27/08/2020, 22:56
Παίδες σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας ελπίζω να βρω την κατάλληλη λίαν συντόμως και να σας ανεβάσω φωτό με το καινούργιο απόκτημα

contes di Zante
28/08/2020, 07:03
Είναι καλό για track days δλδ;

Εγώ απάντησα σ'αυτό που ρώτησε ο φίλος. Αν μας πει πως ανεβάζει το μπάτζετ στα +2000 αλλάζει το πράγμα.

....κ' εγώ απάντησα στην απορία σου για τα λάστιχα αναφέροντας μια πληροφορία. Για track days σίγουρα είναι καλύτερο από τα περισσότερα της κατηγορίας του λόγω κορυφαίου συνδυασμού μπροστινού/φρένου, μιλάμε πάντα για το μακρινό 2005 και για την κατηγορία τιμής του

Σε άλλο θέμα αυτές τις μέρες αναφέρεται κάποιο απο τα τελευταία KLE που βάρεσε μπιέλα?!!? Το Pegaso Strada ή αργότερα Pegaso (σκέτο) έχει 4 συγκεκριμένα προβλήματα που μάλιστα στα μοντέλα μετά το 2008 (ή 2007 δεν θυμάμαι καλά) έγιναν 2

Bowleno
28/08/2020, 07:25
Από το 2008 και μετά είχε διορθωθεί το θέμα με την αντλία βενζίνης (έχω ένα από τα τελευταία κομμάτια παραγωγής....) Τα μόνα που με απασχόλησαν ήταν κλασικά ο διακόπτης και το κοντέρ. Το πρώτο το έλυσα δια παντός με ελάχιστο κόστος. Το κοντέρ με είχε ζορίσει πολύ, στα 7.000 χλμ (7 μήνες από την αγορά του) έμπασε υγρασία (το γνώριζα ότι το κάνει) αλλάχθηκε στην εγγύηση αλλά και πάλι έμπασε. Το καλοκαίρι του 2013 (το πήρα 2010) η εν λόγω υγρασία ανέβηκε στο τζάμι και λειτουργώντας σαν φακός, έκαψε την lcd οθονούλα του με αποτέλεσμα αρκετές πληροφορίες να μην φαίνονται στο φως ημέρας (βράδυ τα έβλεπα μια χαρά....). Η συγκεκριμένη οθόνη δεν βγαίνει χωρίς να σπάσει. Το καλοκαίρι του 17 μου χάρισε ο μηχανικός μου ένα κοντέρ με χαλασμένη πλακέτα αλλά άριστη οθόνη, μεταμοσχευσα σε αυτό την πλακέτα από το δικό μου, το σφράγισα μόνος μου στα σημεία που έπασχε και τέλος. Εξακολουθώ να το χαίρομαι αν και φοβάμαι ότι θα αναγκαστώ σύντομα να το αποχωριστώ για κανένα παπί όντας 3+ χρόνια άνεργος.....:(

contes di Zante
28/08/2020, 07:44
το 4ο πρόβλημα ήταν η βαλβίδα TPS που και αυτή όπως και η τρόμπα βενζίνης αντικαθίσταντο ως ανάκληση και αφορούσε τα πρώτα μοντέλα, όπως το δικό μου. Ο διακόπτης είχε πρόβλημα με ένα καλωδιάκι που άν το άλλαζες έγκαιρα ήταν όλα ΟΚ....όσο για το θέμα του καντράν υπάρχει η διαδικασία στεγανοποίησης στο γνωστό Απριλιανό φόρουμ

ptc
28/08/2020, 08:33
....κ' εγώ απάντησα στην απορία σου για τα λάστιχα αναφέροντας μια πληροφορία.

Η απορία παραμένει, καθώς τα ΤΤ είναι λάστιχα που σχεδιάστηκαν για μικτή χρήση steet και track. Δεν ξέρω αν τα έχεις φορέσει ποτέ και έχεις προσωπική γνώμη, αλλά για κάποιον που δεν μπαίνει πίστα είναι λάθος επιλογή- η ακριανή γόμα δουλεύει ιδανικά μόνο σε συνθήκες πίστας. Τα diablo δε θα με παραξένευαν σε κανένα μηχανάκι, εκεί έχει να κάνει καθαρά με τον τρόπο οδήγησης του καθενός. Είναι καθαρά street λάστιχο όμως.

Υπάρχει κι η μικρή πιθανότητα να το βάζει πίστα βέβαια, αν και μάλλον απλά ήταν λάθος επιλογή ελαστικού.

Bowleno
28/08/2020, 08:48
Η απορία παραμένει, καθώς τα ΤΤ είναι λάστιχα που σχεδιάστηκαν για μικτή χρήση steet και track. Δεν ξέρω αν τα έχεις φορέσει ποτέ και έχεις προσωπική γνώμη, αλλά για κάποιον που δεν μπαίνει πίστα είναι λάθος επιλογή- η ακριανή γόμα δουλεύει ιδανικά μόνο σε συνθήκες πίστας. Τα diablo δε θα με παραξένευαν σε κανένα μηχανάκι, εκεί έχει να κάνει καθαρά με τον τρόπο οδήγησης του καθενός. Είναι καθαρά street λάστιχο όμως.

Υπάρχει κι η μικρή πιθανότητα να το βάζει πίστα βέβαια, αν και μάλλον απλά ήταν λάθος επιλογή ελαστικού.

Τα diablo τα είχα ως πρώτη τοποθέτηση και τα έχω και τώρα, από τον Ιανουάριο, έχω να πω τα καλύτερα.... Όσα είχα βάλει ενδιάμεσα δεν με είχαν ικανοποιήσει τόσο.

SeniorCanardo
28/08/2020, 12:26
Πάντως και εμένα μου τα είχε προτείνει (τα ΤΤ) λαστιχάς (σε KLR 650), χωρίς να ασχοληθεί με τις οδηγικές μου συνήθειες ... :confused:

Μήπως για κάποιο λόγο θέλαν να τα σπρώξουν???

ptc
28/08/2020, 14:44
Πάντως και εμένα μου τα είχε προτείνει (τα ΤΤ) λαστιχάς (σε KLR 650), χωρίς να ασχοληθεί με τις οδηγικές μου συνήθειες ... :confused:

Μήπως για κάποιο λόγο θέλαν να τα σπρώξουν???

Εσυ μαλλον επεσες σε λαστιχά με κληρονομικο χαρισμα. Εβλεπε οτι στο μελλον θα αρχισεις να το βαζεις πιστα. :lol:

SeniorCanardo
28/08/2020, 16:05
Εσυ μαλλον επεσες σε λαστιχά με κληρονομικο χαρισμα. Εβλεπε οτι στο μελλον θα αρχισεις να το βαζεις πιστα. :lol:

Ρε μπας και το λαστιχάδικο ήταν βιτρίνα για το "μέντιουμ Κυριακούλα". :bawl: