PDA

View Full Version : Βοηθεια για αγορα μηχανης enduro



Georgsdz
25/08/2020, 20:45
Καλησπερα στην ομαδα ειμαι 22 χρονων προκειται να βγαλω το διπλωμα κατηγορίας A2 οποτε ψαχνω κατι μεχρι 400cc ενδιαφερομαι για αγορα μηχανης enduro γιατι μαρεσει αυτο το στιλ μηχανης για χρηση στην πολη κυρίως σε ασφαλτο αλλα και τα σαββατοκυριακα να μπορω να παω μια χαλαρη βολτα σε χωμα οχι τρελα πραγματα..να σημειωθει πως δεν εχω εμπειρία γιατι δεν ειχα αλλη μηχανη ποτέ και θα ηθελα την γνωμη σας γιατί ακουω πως τα enduro δεν ειναι καλη επιλογη για ασφαλτο και για ταχύτητες πολης τι έχετε να μου προτείνεται λοιπόν για την χρήση που περιεγραψα και ευχαριστω εκ των προτέρων

Georgsdz
25/08/2020, 20:49
Ξεχασα να αναφερω το οικονομικό κομμάτι κατι μεχρι 5.000

lleonidas
25/08/2020, 20:53
Καλώς τον!
Κρίνοντας από τη χρήση που περιγράφεις, μάλλον εννοείς κάποιο μικρό on/off.
Ίσως κάποιο KLE 500 ή μεταχειρισμένο versys 300, cb500x

azar41
25/08/2020, 21:09
Δές και το CRF 250 L

Georgsdz
25/08/2020, 21:30
Καλώς τον!
Κρίνοντας από τη χρήση που περιγράφεις, μάλλον εννοείς κάποιο μικρό on/off.
Ίσως κάποιο KLE 500 ή μεταχειρισμένο versys 300, cb500x
Γεια σου Λεωνίδα και ευχαριστω για την απαντηση θα προτιμούσα όμως κατι που να θυμίζει περισσότερο enduro εμφανισιακά αν εχεις κατι στον νου σου

STF
25/08/2020, 21:36
Όχι εντούρο, ψευδοεντούρο θέλεις (έτσι τα λέγαμε το 1992 όταν ήμασταν εμείς 22 χρονών :D ).

CRF250L, μονόδρομος την σήμερον ημέρα για σένα!

giorgosb
25/08/2020, 21:37
Αν σου αρέσει αυτό το στυλ, το crf 250 που προτάθηκε παραπάνω είναι μια καλή επιλογή.

Georgsdz
25/08/2020, 21:41
Κατι σε ktm exc ουτε για αστειο; πιστευετε ειναι πιο αποκλειστικά για χωμα;

typhoon
25/08/2020, 21:45
Crfl είναι καλό αλλά πανάκριβο.
Στην θέση σου, για αρκετά καλή συμπεριφορά σε χώμα (με ένα σετ τρακτερωτα κ αναβάτη που ξέρει πας σε μονοπάτια καθαρων) θα έβαζα στις επιλογές μου το wr250f όπως κ τα klx250. Ίσως λιιιγο πιο ασφαλτινο (ή καλύτερα λίγο λιγότερο χωμάτινο) είναι το Kawasaki.
Κ τα δύο πάντως πάνε χώμα κανονικοτατα

Georgsdz
25/08/2020, 21:46
Η εστω αν θυσίαζαμε την επιλογη του χωματος και πηγεναμε σε κατι τυπου motard θα είχα περισσότερες επιλογες;

typhoon
25/08/2020, 21:50
Tα exc ρε μαν είναι καθαρά χωμάτινα μηχανάκια που παίζουν με τα όρια της νομοθεσίας μόνο κ μόνο για να βγάζουν πινακίδα κ να μπορούν να πηγαίνουν στο βουνό χωρίς τρέιλερ.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι καθημερινής χρήσης ...μηχανάκια που κάνουν σέρβις με ώρες κ το πιστόνι θεωρείται αναλώσιμο στις 60 ώρες.

STF
26/08/2020, 00:03
Tα exc ρε μαν είναι καθαρά χωμάτινα μηχανάκια που παίζουν με τα όρια της νομοθεσίας μόνο κ μόνο για να βγάζουν πινακίδα κ να μπορούν να πηγαίνουν στο βουνό χωρίς τρέιλερ.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι καθημερινής χρήσης ...μηχανάκια που κάνουν σέρβις με ώρες κ το πιστόνι θεωρείται αναλώσιμο στις 60 ώρες.

Γιατί το WR250F που πρότεινες παραπάνω τι είναι; Καθαρόαιμο είναι και αυτό.

Το KLX250 ναι είναι μια καλή πρόταση και αυτό, παρόμοια με το CRF250L και θα το βρει μεταχειρισμένο πιο φθηνά.

typhoon
26/08/2020, 09:42
Έχεις δίκιο..
Το wr250r εννοούσα που είναι detuned f κ μπορείς να το χρησιμοποιείς καθημερινά αλλά κ για δυνατό εκδρομικό εντουρο

mike_4
26/08/2020, 12:58
Καλημέρα, crf 250l ή kawasaki klx 230 με abs αφού είσαι άπειρος.

STF
26/08/2020, 16:01
Έχεις δίκιο..
Το wr250r εννοούσα που είναι detuned f κ μπορείς να το χρησιμοποιείς καθημερινά αλλά κ για δυνατό εκδρομικό εντουρο

Αυτό είναι ίσως η καλύτερη επιλογή σε σύγχρονο On/Off στα 250cc αλλά είναι για πολύ συνειδητοποιημένους οδηγούς. Παίρνεις μεν το top της κατηγορίας αλλά..., υπάρχει πλέον στην Ευρώπη μόνο σαν μεταχειρισμένο (και ακριβό, παντού) και έχει το δικό του κοινό.
Αν κάποιος είναι σιδερόκωλος πάει με αυτό παντού, κυριολεκτικά (ασχέτως αποστάσεων).

OldMan
26/08/2020, 16:28
ή kawasaki klx 230 με abs αφού είσαι άπειρος.

Για να παραμείνει απειρος, στην καλυτερη περίπτωση..

mike_4
26/08/2020, 16:44
Καλυτερα απειρος παρα αν-απηρος.

OldMan
26/08/2020, 17:41
Πρέπει να εχεις φοβερη εμπειρια στο χωμα με ABS για να το λες, οπότε...:a012::a23:

mike_4
26/08/2020, 19:21
Ο φίλος μιλάει για χρήση σε άσφαλτο κατά κύριο λόγο και θέλει enduro λόγω εμφάνισης :beer:

Αν αποφασίσει να το δουλέψει το χώμα λίγο παραπάνω, στο crf τουλάχιστον το πίσω abs απενεργοποιείται.

OldMan
27/08/2020, 12:17
Ο φίλος μιλάει για χρήση σε άσφαλτο κατά κύριο λόγο και θέλει enduro λόγω εμφάνισης :beer:

Τοτε να παρει Χαγιαμπουσα, να το ψηλωσει, να του ξηγηθει φτερα, τακουνια και καρατιμονα και βουρ για Εζμπεργκ..

Παμε καθολου καλα που θεωρούμε το εντουρο ζητημα εμφανισης..???:cry:

buckley
27/08/2020, 13:58
Τοτε να παρει Χαγιαμπουσα, να το ψηλωσει, να του ξηγηθει φτερα, τακουνια και καρατιμονα και βουρ για Εζμπεργκ..

Παμε καθολου καλα που θεωρούμε το εντουρο ζητημα εμφανισης..???:cry:

Μίλησε μας λίγο παιδί μου για τις τελευταίες εξελίξεις στα μοτέρ ξέρεις εσύ, βαλβίδες ρηντ - περιστροφικές κλπ :bawl:

STOYBI
27/08/2020, 14:49
Παμε καθολου καλα που θεωρούμε το εντουρο ζητημα εμφανισης..???:cry:

off topic

Κατι τετοιοι μας χαλανε την εικονα με τα ρεταλια 20αετιας......

Παμε σκαμε κατι 10αριες για μηχανακια....

Φουλ στα ohlins μπροστινα του 2χιλιαρου ( γιατι και καλα τα μαμα τα τελειωνουμε γρηγορα.. )

Και ερχονται κατι βρωμογεροι να σου μιλανε για εμφανιση.....

Ρε ουστ... Στα νταμαρια λεμε....:a016:

Georgsdz
27/08/2020, 20:52
Τωρα εγω για να επανελθω στο θεμα βλεπω σε κάποια site στο εξωτερικο πως για Α2 διπλωμα μπορω να παρω και το crf 450L ποια είναι η γνωμη σας για το συγκεκριμένο σε σχεση με το 250L εφοσον διαθεσω παραπανω χρήματα θα τα αξιζει;

DrBig
27/08/2020, 20:59
Τωρα εγω για να επανελθω στο θεμα βλεπω σε κάποια site στο εξωτερικο πως για Α2 διπλωμα μπορω να παρω και το crf 450L ποια είναι η γνωμη σας για το συγκεκριμένο σε σχεση με το 250L εφοσον διαθεσω παραπανω χρήματα θα τα αξιζει;

Το μηχανακι το αξιζει, αλλα ως γνωστον τα μηχανακια δεν πανε μονα τους.
Το klx230 ειναι πολυ καλη προταση για βολτες στο χωμα και την πολη και τα συγχρονα abs ειναι αρκετα καλα στο χωμα και ας μη μαθεις να φρεναρεις σαν connoisseur, δεν εγινε και τιποτα.

doctoras
27/08/2020, 21:09
Τωρα εγω για να επανελθω στο θεμα βλεπω σε κάποια site στο εξωτερικο πως για Α2 διπλωμα μπορω να παρω και το crf 450L ποια είναι η γνωμη σας για το συγκεκριμένο σε σχεση με το 250L εφοσον διαθεσω παραπανω χρήματα θα τα αξιζει;

το υποστηρίζει η honda europe? ρώτα τον σαρακάκη
εγώ νομίζω όχι αλλιώς θα είχε εισαχθεί

το crf250L γιατι θεωρείς οτι δε σε καλύπτει?
Anyway κατάλαβα απο το νεαρό της ηλικίας σου, θα "πρέπει" να αλλάξεις 2-3 για να καταλάβεις τι θέλεις.Μην αγοράσεις καινούργιο, γιατί θα χάσεις τσάμπα λεφτά μιας ότι και να αγοράσεις θα "πρέπει" να το αλλάξεις μέχρι να μάθεις τι πραγματικά θέλεις

βρές ενα παλιο καλό drz400/xr400 για αρχή και πάρτο μιας που θες dual sport

πάντως στο βουνό 2 πράγματα δεν θέλεις ως αρχάριος βάρος και γκάζια και τα δύο παραπάνω είναι ματσομένα. Προσωπικά θεωρώ σε αρχάριο 100kg και 20hp ιδανικά για ξεκίνημα, παραπάνω θελει εκπαίδευση και σύνεση. Εκτός απο φουλ εξοπλισμό εντουρο. Τώρα που είπα εκπαίδευση δες και τον χούντρα νομίζω έχει σχολείο εντούρο, διαφορετικά ψάξε τον σπανό

Εναλλακτική exc125 για το βουνό μονο. Και ενα παπί για την καθε μερα

OldMan
28/08/2020, 10:23
τα συγχρονα abs ειναι αρκετα καλα στο χωμα και ας μη μαθεις να φρεναρεις σαν connoisseur, δεν εγινε και τιποτα.

Να σε δω ρε Μπιγκουλα να βλεπεις τον γκρεμο να ερχεται και να "λυνονται" τα φρενα σου..

DrBig
28/08/2020, 11:11
Να σε δω ρε Μπιγκουλα να βλεπεις τον γκρεμο να ερχεται και να "λυνονται" τα φρενα σου..

Για καθε φρενο υπαρχει ταχυτητα τετοια ωστε ο γκρεμος να ειναι αναποφευκτος.
Αλλα, αφ'ενος τα abs δεν ειναι πλεον σα κι αυτα που ηξερες και αφ'ετερου δε μιλαμε για παω ταπα, μιλαμε για παω βολτα. Ασε που ολα απενεργοποιουνται αφαιρωντας μια ασφαλεια. Πολλοι θερμοκεφαλοι βαζουν διακοπτακι.

STOYBI
28/08/2020, 13:18
Οι καλλυτεροι οδηγοι στο χωμα στην ελλαδα εχουν βγει και εχουν εξηγησει περιφημα σε 10αδες βιντεο για ΔΕΝ... ΑBS στο χωμα...

Ειτε σε βολτα ειτε σε ...Ταπα ( οπως την ερμηνευει αυτη ο καθενας...)

Τωρα απο εκει και περα ...Ο καθενας θα βρει τον δρομο του ( η το ρεμα του..! )

Κατα τα αλλα ...Ενα WR 250 Πιστευω ειναι η καλλυτερη επιλογη...!

DrBig
28/08/2020, 14:54
Οι καλλυτεροι οδηγοι στο χωμα στην ελλαδα εχουν βγει και εχουν εξηγησει περιφημα σε 10αδες βιντεο για ΔΕΝ... ΑBS στο χωμα...

Ειτε σε βολτα ειτε σε ...Ταπα ( οπως την ερμηνευει αυτη ο καθενας...)

Τωρα απο εκει και περα ...Ο καθενας θα βρει τον δρομο του ( η το ρεμα του..! )

Κατα τα αλλα ...Ενα WR 250 Πιστευω ειναι η καλλυτερη επιλογη...!

29 κατασκευαστες πλυντηριων συνιστουν skid.

Το 2006 που εβαλε η κτμ abs στα 990 μια χαρα φρεναρε στο χωμα και ηταν και 240 κιλα μηχανη.
Τωρα ειμαστε 15 χρονια μετα....:p

Σε νορμαλ οδηγηση δεν υπηρχε λογος να το αποσυνδεσεις. Η δεκαδα δε μας αφορα. Αλλη ειναι η χρηση που συζηταμε.

Georgsdz
28/08/2020, 16:23
Επειδη ελλαδα δεν παίζουν και πολλα μεταχειρισμένα 250L και για πρωτο λεω να μην δωσω 5,5χιλ για καινουργιο μήπως εχει κανεις εμπειρία οσο αφορα το να φερει απο εξω μεταχεορισμενη σε συνεργασια με κάποιον ελληνα εμπορο;

STOYBI
31/08/2020, 07:38
29 κατασκευαστες πλυντηριων συνιστουν skid.

Το 2006 που εβαλε η κτμ abs στα 990 μια χαρα φρεναρε στο χωμα και ηταν και 240 κιλα μηχανη.
Τωρα ειμαστε 15 χρονια μετα....:p

Σε νορμαλ οδηγηση δεν υπηρχε λογος να το αποσυνδεσεις. Η δεκαδα δε μας αφορα. Αλλη ειναι η χρηση που συζηταμε.

Σαν κατοχος 660 ζ εδω και 10 χρονια ....

Εχωντας στο νου... οτι και στην ποιο χαζη πτωση ενα βουλιαγμα στο ντεποζιτο ...

Η ενα σπασμενο καντραν , ενα στραβο υποπλαισιο θα ποναγε αρκετα την τσεπη μου....!!

Επετρεψε μου να ξερω παρα πολυ καλα για ποια χρηση μιλας...!