PDA

View Full Version : Yamaha Ys125 εντυπώσεις



Biker
30/08/2020, 12:37
Μιας και οταν εψαχνα και γω για το μηχανακι δεν εβρισκα μια ολοκληρωμενη αποψη απο κατοχο για να σιγουρευτω για την αγορα μου ειπα να γραψω εδω καποιες εντυπωσεις να βοηθησω πιθανους αγοραστες!
Μολις το ειδα απο κοντα αρχικα φαινοταν πολυ πιο ωραιο απο οτι στις φωτογραφιες.Καλη ποιοτητα κατασκευης χερουλια,διακοπτες, πλαστικα ολα φαινονται στιβαρα και εκει που πρεπει. Πολυ ωραια ειναι και η βαφη, μαυρο νομιζω ειναι και το καλυτερο του χρωμα. Με το που καθεσαι πανω σε βαζει σε λιγο σκυφτη θεση που επειδη η σελα ειναι μεγαλη μπορεις να τη μεταβαλλεις λιγο ωστε να κατσεις πιο ορθιος. Παντως δε κουραζει καθολου η θεση. Η σελα οπως ειπα ειναι μεγαλη και ειναι μετριας ανεσης. Με το που γυρνας το κλειδι βλεπεις το πολυ ομορφο καντραν που και ηλιο να εχει ολα φαινονται καθαρα. Μολις το οδηγησεις πρωτη φορα περα το οτι ειναι πολυ ησυχο (με αερα δε ακους τη μηχανη οταν οδηγας) αυτο που καταλαβαινεις ειναι οτι δεν εχει πολυ δυναμη χαμηλα που καποιες φορες ειναι σπαστικο. Τη δυναμη την βγαζει σιγα σιγα απο τις 5 5μιση και πανω. Εχει καλο γκαζακι ειδικα στα ψηλα το μηχανακι παει πολυ καλα φτανεις τα 100 σχετικα ευκολα στις ευθειες ακομη και με δικαβαλο σε ανηφοραρες (130 κιλα) το παει αξιοπρεπεστατα ακομη και με μισο γκαζι. Δε το νιωθεις να ζοριζεται ιδιαιτερα. Απο καταναλωση τα γνωστα δηλαδη τιποτα. Δεν εχω μετρησει ακριβως τι καιει αλλα με 14 λιτρα κανεις 600 χιλιομετρα η εκει κοντα αρκετα ευκολα. Θυμαμαι ειχα κανει 450κατι μετα απο γεμισμα και με καποια καλα ανοιγματα ηταν λιγο κατω απο το μισο. Εχει καλο κιβωτιο μαλακο δεν μου εχει κολλησει καμια ταχυτητα η να κανει κατι περιεργο.Προερχομενος απο παπι αυτο που μου εκανε εντυπωση κυριως ειναι η σταθεροτητα του και το πως στριβει. Νιωθεις οτι οδηγας ενα ενιαιο καλοφτιαγμενο συνολο. Ακομη και στα 100 που πας δε κουνιεται απο δω και απο κει σαν τα παπια ειναι σταθερο μιας και ειναι πιο βαρυ. Σε λακουβες που πεφτει δε καταλαβαινει ουτε αυτο ουτε εσυ εχει καλες αναρτησεις και μεγαλους τροχους 18αρες. Εχει παρα πολυ καλους καθρεπτες βλεπεις τα παντα πισω αλλα μετρια φρενα. Το δισκοφρενο μπροστα ειναι καλο το ταμπουρο πισω με το ubs αυτο εμενα δε με πολυβολευει. Με ενα δισκοφρενο πισω θα ηταν πολυ καλυτερα. Αλλα αρνητικα του ειναι για εμενα τα φωτα. Ενω εχουν καλη δυναμη φεγγουν πολυ χαμηλα κατι που φτιαχνεται βεβαια. Με τη μικρη σκαλα πχ δε βλεπεις ουτε στα 2 μετρα. Ειναι γενικα μετρια. Τα λαστιχα του επισης μετρια κινεζικα ειναι αν δεν κανω λαθος μεχρι στιγμης δε συναντησα καποιο προβλημα με αυτα δε τα θεωρω επικινδυνα παντως. Αυτο που ενδιεφερε εμενα και δεν μπορουσα να βρω πουθενα ειναι αν εχει χωρο για κατω απο τη σελα η γενικα χωρο για αντικειμενα. Η σελα δεν ανοιγει παρα μονο αν τη ξεβιδωσεις. Ο μονος χωρος που εχει ειναι ενα καπακι στα πλαγια που ανοιγει με το κλειδι και δε νομιζω πως ειναι για να το ανοιγοκλεινεις πολυ μιας και ειναι λιγο περιεργο στο κουμπωμα. Εχει τα εργαλεια εκει και ενα χωρο ισα ισα για τα χαρτια. Στα 2550 που το πηρα εγω θεωρω αξιζει τα χρηματα ετσι κι αλλιως και τα παπια εκει κυμαινονται πλεον. Μια καλοφτιαγμενη μηχανουλα ειναι πολυ ομορφη που σε βοηθαει να μαθεις και να πας και σε μεγαλυτερες μετα. Αυτα απο εμενα οποιος ενδιαφερεται για το μηχανακι και εχει καμια ερωτηση ευχαριστως να βοηθησω.

TKM
30/08/2020, 17:19
Τώρα το πήρες; καλορίζικο. Μετά τα 1.500-2.000 χιλιόμετρα που θα ανοίξει ο κινητήρας του, θα δεις ότι θα βγάλει αισθητά περισσότερη δύναμη.

jawaforever
30/08/2020, 22:10
"Εχει καλο γκαζακι ειδικα στα ψηλα το μηχανακι παει πολυ καλα φτανεις τα 100 σχετικα ευκολα στις ευθειες ακομη και με δικαβαλο σε ανηφοραρες (130 κιλα) το παει αξιοπρεπεστατα ακομη και με μισο γκαζι."

Συγνώμη κιόλας αλλά εκεί σταμάτησα να διαβάζω.

Biker
31/08/2020, 11:47
Τώρα το πήρες; καλορίζικο. Μετά τα 1.500-2.000 χιλιόμετρα που θα ανοίξει ο κινητήρας του, θα δεις ότι θα βγάλει αισθητά περισσότερη δύναμη.

Καινουργιο φιλε ναι. Ευχαριστω να σαι καλα!

Biker
31/08/2020, 11:47
"Εχει καλο γκαζακι ειδικα στα ψηλα το μηχανακι παει πολυ καλα φτανεις τα 100 σχετικα ευκολα στις ευθειες ακομη και με δικαβαλο σε ανηφοραρες (130 κιλα) το παει αξιοπρεπεστατα ακομη και με μισο γκαζι."

Συγνώμη κιόλας αλλά εκεί σταμάτησα να διαβάζω.

Μη με σκας!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/08/2020, 15:23
Μπράβο ρε μάγκα. Καλά το σκέφτηκες να γράψεις 2 λόγια για μελλοντικούς αγοραστές.
Και εγώ μεταξύ αυτού και παπιου αυτό θα επερνα!!!
Να το χαρείς :beer:

Biker
31/08/2020, 18:11
Μπράβο ρε μάγκα. Καλά το σκέφτηκες να γράψεις 2 λόγια για μελλοντικούς αγοραστές.
Και εγώ μεταξύ αυτού και παπιου αυτό θα επερνα!!!
Να το χαρείς :beer:

Ευχαριστω φιλε να σαι καλα!

phovos
03/05/2021, 12:42
Νεκρανασταινω το ποστ για να ζητησω ενα update απο τους κατόχους της ys125, αν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, αν παρατήρησαν τιποτα φθορές με τον καιρό, τι καταναλωση βλεπουν κλπ. Κάθε πληροφορία πολύτιμη, ευχαριστώ!

alexis72
03/05/2021, 21:20
Νεκρανασταινω το ποστ για να ζητησω ενα update απο τους κατόχους της ys125, αν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, αν παρατήρησαν τιποτα φθορές με τον καιρό, τι καταναλωση βλεπουν κλπ. Κάθε πληροφορία πολύτιμη, ευχαριστώ!
βέβαια ειναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα ....
αλλά 2 γνωστα μου ατομα με 125 cc αλλά σε honda cbf125 2012 κ 2014 μοντέλα (δηλ. το αντίστοιχο honda σε yamaha ) βρίζουν καθημερινά την honda για τα πηνία την αντλία βενζίνης και τον ανορθωτή που αλλαξαν λόγω βλάβης ,βαζοντας βαθειά το χερι στην τσέπη ,ο ενας μάλιστα εχει θεμα κ στην καμπάνα....κ μιλάμε για ατομα οικογενειάρχες κ ΟΧΙ κάγκουρες και προσεκτικοί οσο δεν πάει ...

phovos
04/05/2021, 00:05
βέβαια ειναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα ....
αλλά 2 γνωστα μου ατομα με 125 cc αλλά σε honda cbf125 2012 κ 2014 μοντέλα (δηλ. το αντίστοιχο honda σε yamaha ) βρίζουν καθημερινά την honda για τα πηνία την αντλία βενζίνης και τον ανορθωτή που αλλαξαν λόγω βλάβης ,βαζοντας βαθειά το χερι στην τσέπη ,ο ενας μάλιστα εχει θεμα κ στην καμπάνα....κ μιλάμε για ατομα οικογενειάρχες κ ΟΧΙ κάγκουρες και προσεκτικοί οσο δεν πάει ...

Για τα πηνία στα cb125 το διάβασα κι αλλου, νομιζω διορθώθηκε τα τελευταια χρόνια. Απο την αλλη για τα ys125 που πούλησαν παρα πολύ στην Αγγλια διαβάζω αρκετά παράπονα απο τους άγγλους για σκουριές, ακόμη και πανω στο χρονο (βεβαια διαφορετικες καιρικες συνθηκες σε σχεση με Ελλάδα). Πάντως μεταξύ ys125 και cb125f (ειδικα του 2021), νομιζω οτι το ys υπερτερεί σημαντικά στην εμφάνιση.

Panos0001
04/05/2021, 12:29
Φιλε το χω εγω το μηχανακι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Το μηχανακι το χω 7 μηνες εχω κανει μονο 4000 χιλιομετρα λογω απουσιας μου απο το νησι για δουλεια. Οντας νησιωτης μενω διπλα σε θαλασσα ενω εχει και πολυ υγρασια οποτε κατι ψευτοσκουριες εκει στην δισκοπλακα και σε κατι σημεια στην εξατμιση τις εχει πεταξει αλλα ειναι τοσο μικρες που μονο αμα την πλενω τις βλεπω. Κατι αλλο σε φθορα δεν εχω παρατήρησει. Μηχανικο προβλημα απολυτως τιποτα. Τα σερβις του στην ωρα τους προφανως. Ειναι ομως γενικα μια στιβαρη κατασκευη δεν νομιζω να βγαλει κατι βλεποντας και τον προκατοχο του:ybr125. Απο καταναλωση 600 χιλιομετρα απο το 14λιτρο ντεποζιτο τα κανεις με φουλ χαλαρη οδηγηση(μενω σε επαρχεία). Τα 550 και πανω τα χεις σιγουρα παντως. Το μονο που αλλαξα ειναι στα φωτα που ψηλωσα το φαναρι γιατι ηταν τερμα κατω. Κατα τα αλλα δεν αντιμετωπισα αλλο θεμα. Μολις εστρωσε κιολας αρχισε να βγαζει παραπανω δυναμη ενω τωρα που πατησαν και τα φρενα του που στην αρχη τα θεωρουσα μετρια πλεον τα θεωρω αρκετα καλα .Γενικα το παιδι που εγραψε το ποστ εχει καλυψει τα παντα και συμφωνω μαζι του σε οσα ανεφερε για το μηχανακι. Γενικα οτι ερωτηση εχεις για το μηχανακι γραψε εδω να την απαντησω..
Για το παλιο cbf125 που λενε τα παιδια οντως εβγαζε θεματακια παντως τα καινουργια απο το 17 και μετα φιλος μου με 20000χλμ και σκληρη χρηση δε του εβγαλε τιποτα απολυτως.

phovos
04/05/2021, 13:34
Σ'ευχαριστω παρα πολύ για τις πληροφορίες. Περισσότερο με ενδιέφερε να μάθω αν εμφάνισε καθόλου προβλήματα ή φθορές. Εχω καθυστερησει πολυ το διπλωμα μου λογω ενος ατυχηματος και του lockdown οποτε στο διαστημα αυτο εχω δει/σκεφτει πολλες μηχανες για αγορα (zontes g155, sym nht 200, bajaj ns200, suzuki gsx 250r, cb125f) αλλα νομιζω οτι με βαση και τα οικονομικα μου θα καταληξω στην πιο απλη και αξιοπιστη λυση του ys (Keep It Simple Stupid).

Μια τελευταια ερώτηση μονο για τις ταχύτητες που πιάνει, τι τελική περιπου να περιμένω μετα το στρωσιμο, στα ποσά χιλιομετρα/ωρα νιώθεις οτι κινείται άνετα χωρίς να ζοριζεται και πως είναι σε δικαβαλο.

Panos0001
05/05/2021, 10:38
Θεωρω πως παει καλα για αυτο που ειναι. Τελικη εχω πιασει κοντα 110 σε δρομο με μικρη κλιση. Το χα κανει για να το τεσταρω να δω πως παει. Δεν ειναι για να το πας ετσι το μηχανακι. Τα 80 τα πιανει σβελτα ειναι ροπατο γενικα.. 80 με 90κατι θα ελεγα ειναι το νορμαλ που θα μπορεις να το πηγαινεις χωρις να το σπας. Αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως ειναι πως ακομη και στα 100 δεν κουναει καθολου σου εμπνεει εμπιστοσυνη δεν ειναι σαν το κρυπτονακι που ειχα που μετα τα 80 κουναγε. Στριβει καλα και με χιλιομετρα κιολας .Οποτε το πας εκει 80 90 και εισαι αρχοντας. Δικαβαλος νιωθεις σταθερος και δε μασαει τραβαει καλα. Εγω 80κατι και ενας φιλος μου γομαρι 85+ σε ανηφορες επαρχειας πηγαιναμε καλα δε το ενιωσα να ζοριζεται τραβαγε καλα. Καμια σχεση με το παπι που ειχα. Γενικα η μηχανη ειναι ενα λιγο πιο δυνατο παπι σε δυναμη αλλα φουλ σταθερη με καλα φρενα γενικα ενα καλοστημενο συνολο. Ειναι και ομορφο το ατιμο μου το λενε ολοι οσοι το βλεπουν. Μαυρο χρωμα ειναι το καλυτερο του. Στα 2500 ειναι μια πολυ τιμια επιλογη. Καλες βολτες οτι και να παρεις φιλε!

phovos
05/05/2021, 11:53
Θεωρω πως παει καλα για αυτο που ειναι. Τελικη εχω πιασει κοντα 110 σε δρομο με μικρη κλιση. Το χα κανει για να το τεσταρω να δω πως παει. Δεν ειναι για να το πας ετσι το μηχανακι. Τα 80 τα πιανει σβελτα ειναι ροπατο γενικα.. 80 με 90κατι θα ελεγα ειναι το νορμαλ που θα μπορεις να το πηγαινεις χωρις να το σπας. Αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως ειναι πως ακομη και στα 100 δεν κουναει καθολου σου εμπνεει εμπιστοσυνη δεν ειναι σαν το κρυπτονακι που ειχα που μετα τα 80 κουναγε. Στριβει καλα και με χιλιομετρα κιολας .Οποτε το πας εκει 80 90 και εισαι αρχοντας. Δικαβαλος νιωθεις σταθερος και δε μασαει τραβαει καλα. Εγω 80κατι και ενας φιλος μου γομαρι 85+ σε ανηφορες επαρχειας πηγαιναμε καλα δε το ενιωσα να ζοριζεται τραβαγε καλα. Καμια σχεση με το παπι που ειχα. Γενικα η μηχανη ειναι ενα λιγο πιο δυνατο παπι σε δυναμη αλλα φουλ σταθερη με καλα φρενα γενικα ενα καλοστημενο συνολο. Ειναι και ομορφο το ατιμο μου το λενε ολοι οσοι το βλεπουν. Μαυρο χρωμα ειναι το καλυτερο του. Στα 2500 ειναι μια πολυ τιμια επιλογη. Καλες βολτες οτι και να παρεις φιλε!

Μια χαρά! Για Αθήνα το θελω, καθημερινό πηγαινελα στο κεντρο και καμία δουλεια κοντά στο σπίτι οποτε τα 80-90 μου είναι υπέρ αρκετά πιστεύω. Προεχει η οικονομία στην αγορά, στην κατανάλωση και στη συντηρηση και φυσικα η αξιοπιστία. Ετσι κι αλλιως πρωτη μου μηχανή θα ειναι και κοντευω στα 40, δύσκολο να αρχίσω τώρα τις καγκουριές στο δρόμο για τη δουλεια

Potis
12/05/2021, 22:12
Ωραίο αυτό το 125. Ίσως κάποια στιγμή να το κοίταζα και γω . Να μας ενημερώνετε παιδιά για το μηχανάκι όσοι το έχετε .

Tallyban
13/05/2021, 08:37
Σε όλα αυτού το στυλ 125αρακια το τεποζιτο βενζίνης πόσο κοστίζει σαν ανταλλακτικό;
Μεταλλικο δεν είναι σε όλα;

Panos0001
13/05/2021, 10:43
Δε ξερω ποσο εχει σαν ανταλλακτικο αλλα ειναι μεταλλικο!

phovos
13/05/2021, 10:51
Δημοσιεύθηκε πριν 2-3 μέρες το ΦΕΚ για την επέκταση διπλωμάτων ιχ για μηχανες έως 125cc, ελπίζω να προχωρήσει γρήγορα η διαδικασία πλεον και να είμαι σύντομα νεος ιδιοκτήτης. Δεν έχω την εμπειρία για να δώσω και πολλές πληροφορίες αλλά οτι μπορω θα μεταφέρω.

KAWAMANRIDER
13/05/2021, 21:05
εγώ θεωρώ πολύ λάθος αυτή την απόφαση για 125cc και όχι μόνο αλλά και για 50cc, αλλά τέλος πάντων, μην χαλάω το θρεντ

zoslen
16/05/2021, 20:06
Ενα θεματακι (που το εχουν κι αλλα γιαμαχα) ειναι το λαμπακι chek engine. Εχει αναφερθει απο αρκετους κατοχους ys και στο εξωτερικο οτι τους αναβει ανευ λογου και αιτιας.
Μου αναψε μια φορα, το παω στην αντιπροσωπεια, μου λενε "σου αναψε διοτι σου εχει πεσει η μηχανη, δειχνει σφαλμα ο αισθητηρας πτωσης". (Εν τω μεταξυ η μηχανη ΔΕΝ εχει πεσει...) Μου το σβηνει και μετα απο λιγες μερες ξανααναβει οταν ξεκινησα τη μηχανη. Δεν ασχοληθηκα, το εχω ακομη ετσι, 3 χρονια τωρα.

(Αραγε μπορει να περασει απο ΚΤΕΟ με αναμμενο λαμπακι;;)

Ενα αλλο θεμα που ειχα ηταν τα ρουλεμαν στο τιμονι, αρχισαν να σκαλωνουν μετα απο μολις 5000 χλμ. Αλλαχθηκαν στις 8000 και μεχρι τωρα (22000) ολα καλα.

Κατι αλλο που με ενοχλει ενιοτε ειναι το κατεβασμα απο 2α σε 1η, καποιες φορες κολλαει στη νεκρα και δεν κατεβαζει αμεσα.

Η μαμα μπαταρια κρατησε 3 χρονια. Αλλαγες λαδιων καθε 5-6000, φιλτρο, μπουζι καθε 12000.
Καταναλωση σταθερα 1,9 lt/100km.

phovos
19/05/2021, 06:32
Πράγματι, το έχω ξαναπετύχει το θέμα με το λαμπάκι στο σχετικό group στο facebook, κάποιοι το συνέδεαν με το πλαϊνό σταντ.

Panos0001
31/05/2021, 15:24
Ετυχε σε κανεναν να αρχισει να μετραει μετρα απο μονο του χωρις να πατησει τιποτα. Απο κει που εγραφε 3900 τωρα γραφει 3900.5 πχ. Βλεποντας κατι φωτο σε ενα φορουμ δεν ειδα αλλο κοντερ με δεκαδικο. Αδιαφορο ερωτημα αλλα απο περιεργεια.

Dadrider3
22/06/2022, 08:10
Καλησπέρα.
Έχω το ys125 ένα μήνα τώρα.
Το πήρα από Καρδίτσα και το έφερα οδικώς Αθήνα.
Το μηχανάκι πάει αρκετά καλύτερα από το crypton t110 που αντικατεστησε.
Στη διαδρομή Καρδίτσα-Αθήνα το ευχαριστήθηκα αρκετά.
Λίγο με κούρασε η σέλλα στο τέλος. Επίσης ήταν φανερή η έλλειψη δύναμης στις μεγάλες ανηφόρες πριν τη Λαμία και τον Μπραλο.
Κατά τα άλλα ποιοτικο, στιβαρό μηχανάκι που δεν καίει τίποτα.
Ταξίδευα με 90-95 στο ταχύμετρο. Σε κατηφόρα είδα τελικιασμενος 113 χαω.
Στην Αθήνα τώρα είναι σαφώς μέσα στα νερά του. Πανεύκολο και οικονομικό.
Τι ΔΕΝ μου άρεσε μέχρι τωρα:
-η παντελής έλλειψη κάποιου χώρου έστω για να βάλεις τα χαρτιά της μηχανής
-τα μέτρια φρένα
Το μηχανάκι είναι μοντέλο 2021 με ένα χρόνο εγγύηση ακομα. Το πηρα με 2300 χιλιόμετρα, ίσα που είχε στρωθεί δηλαδή.
Να σημειώσω πως οδηγώ μηχανή από το 1995 ενώ από το 2010 έχω αλλάξει τρεις μοτο 1300 κυβικών. Το ys το πηρα για ευκολία και οικονομία στην πόλη και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.

zoslen
22/06/2022, 14:16
.
Το μηχανάκι είναι μοντέλο 2021 με ένα χρόνο εγγύηση ακομα.

Εχω την εντυπωση πως ολα τα Ys ειναι η ιδια παρτιδα του 2017, αντε του '18. Aπο 1/1/20 οι νεες εισαγωγες μοτοσυκλετων πρεπει να ειναι euro5, το Ys ειναι euro4, οποτε η εισαγωγη εχει γινει πριν το '20. Το Ys αλλωστε δεν υπαρχει πλεον σαν ενεργο μονδελο στα σαιτ της yamaha.

Dadrider3
22/06/2022, 19:44
Εχω την εντυπωση πως ολα τα Ys ειναι η ιδια παρτιδα του 2017, αντε του '18. Aπο 1/1/20 οι νεες εισαγωγες μοτοσυκλετων πρεπει να ειναι euro5, το Ys ειναι euro4, οποτε η εισαγωγη εχει γινει πριν το '20. Το Ys αλλωστε δεν υπαρχει πλεον σαν ενεργο μονδελο στα σαιτ της yamaha.

Το ys ήταν στην παραγωγή για Ευρώπη την περίοδο 2017-2020. Βασικά παράγεται ακόμα για Βραζιλία και άλλες χώρες με άλλη ονομασία. Το δικό μου έκανε unboxing στον Νουλα στα Τρίκαλα τον Απρίλιο του 21. Δες βίντεο από travelmoto.
Στην τελική πας yamaha με αριθμό πλαισίου και σου λένε ποτε κατασκευαστηκε.

panavour
22/06/2022, 21:05
"Εχει καλο γκαζακι ειδικα στα ψηλα το μηχανακι παει πολυ καλα φτανεις τα 100 σχετικα ευκολα στις ευθειες ακομη και με δικαβαλο σε ανηφοραρες (130 κιλα) το παει αξιοπρεπεστατα ακομη και με μισο γκαζι."

Συγνώμη κιόλας αλλά εκεί σταμάτησα να διαβάζω.

Εισαι συνηθισμενος απο το jawa που στα 100 αμα ηταν καπνισμενο και ξεκαπνιζε ,σταματαγανε οι απο πισω να διαβαζουν τον αριθμο της τα μπελας σου απο την καπνα.:lol::lol::lol:

MikeG420
27/09/2022, 13:07
Ωραια μαγκες, το μηχανακι το εχω 6 μηνες και εχω κανει 8.000χλμ με αυτο και το εχω παει παντου, χωματα,χιονια,βουνα,on-road/off-road. Το μηχανακι ειναι τελειο. και επειδη ειμαι ετσι νεανικης αποψης ,του φορεσα το φιλτρακι αερος μου να πιανει παραπανω χιλιομετρα(οντως εφτανε τα 125 που τα εκοβε ο κοφτης) πιο μετα εβαλα και την εξατμισουλα μου (μεγα λαθος dont try this at home)
Φωρεσα και λαστιχο φρενου υψηλης για να εχει καλυτερη αίσθηση και πιο γρηγορο φρεναρισμα.
Για τα φωτα φωραει H4 αυτοκινητου οποτε δεν εχω κανενα προβλημα.
Περα απο αυτο το μηχανακι μου εβγαλε προβλημα που θα χρειαστει να μπει το χερι βαθια στη τσεπη, και αυτο το προβλημα ειναι χανει συμπιεση απτο πιστονι, και αφου ειμαστε απο ελλαδισταν δεν υπαρχουν πολλα ανταλακτικα διαθεσιμα. Οποτε παραγγέλνεις απο εξωτερικο που σου κοστιζουνε και 200€ κυλινδρος/κεφαλή. Και για αυτο εφταιγε οτι το πηγαινα ταπα οπου πηγαινα, οπως μου λενε οι φιλοι μου, και οτι οι στροφες μου δεν κατεβαιναν κατω απο 7κ.
Περα απο αυτο το μηχανακι πηγαινει οντως πολυ καλα μακρινες αποστασεις οσο και κοντινες (60χλμ δικαβαλο με κινηση) και την μοιραία βολτα που ειχα κανει στα 120χλμ μονο να πας και μετα πισω σε 2 ωρες. η μηχανη αισθητικα ειναι πανεμορφη και διαφορετικη απτην αντιπαλη της την Honda CB125F η οποια την εβαλα και αυτην κοντρα και την περασε το ys125 (κλαψτε hondακιδες).
Και για να το ληξω τον διαλογο, η μηχανη ειναι κατάλληλη για αρχάριους εχω μαθει πανω απο 20 ατομα να την οδηγανε σε ουτε 15 λεπτα χωρις καμοια προηγουμενη εμπειρια,(εδω εγω δεν ηξερα να οδηγαω συμπλεκτη σε 125αρι οταν την πηρα

MikeG420
27/09/2022, 13:11
Ωραια μαγκες, το μηχανακι το εχω 6 μηνες και εχω κανει 8.000χλμ με αυτο και το εχω παει παντου, χωματα,χιονια,βουνα,on-road/off-road. Το μηχανακι ειναι τελειο. και επειδη ειμαι ετσι νεανικης αποψης ,του φορεσα το φιλτρακι αερος μου να πιανει παραπανω χιλιομετρα(οντως εφτανε τα 125 που τα εκοβε ο κοφτης) πιο μετα εβαλα και την εξατμισουλα μου (μεγα λαθος dont try this at home)
Φωρεσα και λαστιχο φρενου υψηλης για να εχει καλυτερη αίσθηση και πιο γρηγορο φρεναρισμα.
Για τα φωτα φωραει H4 αυτοκινητου οποτε δεν εχω κανενα προβλημα.
Περα απο αυτο το μηχανακι μου εβγαλε προβλημα που θα χρειαστει να μπει το χερι βαθια στη τσεπη, και αυτο το προβλημα ειναι χανει συμπιεση απτο πιστονι, και αφου ειμαστε απο ελλαδισταν δεν υπαρχουν πολλα ανταλακτικα διαθεσιμα. Οποτε παραγγέλνεις απο εξωτερικο που σου κοστιζουνε και 200€ κυλινδρος/κεφαλή. Και για αυτο εφταιγε οτι το πηγαινα ταπα οπου πηγαινα, οπως μου λενε οι φιλοι μου, και οτι οι στροφες μου δεν κατεβαιναν κατω απο 7κ.
Περα απο αυτο το μηχανακι πηγαινει οντως πολυ καλα μακρινες αποστασεις οσο και κοντινες (60χλμ δικαβαλο με κινηση) και την μοιραία βολτα που ειχα κανει στα 120χλμ μονο να πας και μετα πισω σε 2 ωρες. η μηχανη αισθητικα ειναι πανεμορφη και διαφορετικη απτην αντιπαλη της την Honda CB125F η οποια την εβαλα και αυτην κοντρα και την περασε το ys125 (κλαψτε hondακιδες).
Και για να το ληξω τον διαλογο, η μηχανη ειναι κατάλληλη για αρχάριους εχω μαθει πανω απο 20 ατομα να την οδηγανε σε ουτε 15 λεπτα χωρις καμοια προηγουμενη εμπειρια,(εδω εγω δεν ηξερα να οδηγαω συμπλεκτη σε 125αρι οταν την πηρα

αλλα οπως λενε οντως οπως φερεσε στη μηχανη ετσι θα σου φερεται κι αυτη,
Εξατμισεις και κοντρες ειναι ωραιες αλλα οταν το 125αρι σου βγαζει ζημιες 600ων€ μαλλον θα προτιμουσες να μην τα εκανες.

Α και οι φημες ειναι οντως αληθινες η μηχανη καιει 2/2.5/100χλμ με 14 λιτρα ντεποζιτο που μπορει ανετα να σου βγαλει τον μηνα αν μεινεις με το “Eco-mode” που υπαρχει στον εγκεφαλο.
Αν θελετε να δειτε την μηχανη στο instagram μου :@mixalhs_theod

rainmike
27/09/2022, 13:40
αλλα οπως λενε οντως οπως φερεσε στη μηχανη ετσι θα σου φερεται κι αυτη,
Εξατμισεις και κοντρες ειναι ωραιες αλλα οταν το 125αρι σου βγαζει ζημιες 600ων€ μαλλον θα προτιμουσες να μην τα εκανες.

Α και οι φημες ειναι οντως αληθινες η μηχανη καιει 2/2.5/100χλμ με 14 λιτρα ντεποζιτο που μπορει ανετα να σου βγαλει τον μηνα αν μεινεις με το “Eco-mode” που υπαρχει στον εγκεφαλο.
Αν θελετε να δειτε την μηχανη στο instagram μου :@mixalhs_theod
Εδώ είμαστε μπαρμπάδια,δεν εχουμε τετοια:D