PDA

View Full Version : Βεντιλατερ-Αυτος ο άγνωστος



Sebastian1980
30/08/2020, 19:45
Όπως γνωρίζετε προσφατα απέκτησα ένα sym NH-T 200. Επειδή είναι η δεύτερη μοτοσυκλέτα που παίρνω έχω έναν προβληματισμό.
Το Daytona remix 125 ήταν αεροψυκτο και δεν είχε βεντιλατερ. Το NH-T έχει.
Δεν ξέρω τι να κάνω όταν λίγο πριν φτάσω στο προορισμό μου μπαίνει σε λειτουργία το βεντιλατερ.
Θα πρεπει να περιμένω να σταματήσει την λειτουργία του δουλεύοντας στο ρελαντί (αφου έχω ήδη φτάσει) κάπου 7-9 λεπτά;. Ή το σβήνω και ας δουλευε πριν;.
Τέσσερα άτομα ρώτησα. Οι δυο μου είπαν ότι πρεπει να αφήσεις το βεντιλατερ να κάνει την δουλειά του και μετά να το σβήσεις. Οι άλλοι δυο μου είπαν ότι δουλειά του βεντιλατερ είναι να κρυώσει τον κινητήρα, άρα και να δουλευει, το σβήνεις, και αφού δεν λειτουργεί ο κινητήρας, κρυώνει πιο γρήγορα.
Τελικά ρε παιδιά τι ισχύει;. Μην κανω καμια ζημιά στον κινητήρα.

Pew
30/08/2020, 19:47
To σβηνεις και τελος.

toyar
30/08/2020, 20:06
Ε ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος...

viper1
30/08/2020, 20:57
Τι λέει το εγχειρίδιο του ιδιοκτήτη?

Sebastian1980
30/08/2020, 21:18
Τι λέει το εγχειρίδιο του ιδιοκτήτη?


Το manual δεν γράφει τιποτα για το βεντιλατερ.

viper1
30/08/2020, 21:20
Το manual δεν γράφει τιποτα για το βεντιλατερ.

Άρα ΚΒ

Sebastian1980
30/08/2020, 21:21
Ε ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος...

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Με βοήθησες.
Να σε καλά.

Sebastian1980
30/08/2020, 21:28
Άρα ΚΒ

???

toyar
30/08/2020, 21:29
κι εσυ νασαι καλα να χαιρεσαι το μηχανακι σου χωρις τετοια αγχη και προβληματισμους γιατι δεν αξιζει:)

Sebastian1980
30/08/2020, 21:35
κι εσυ νασαι καλα να χαιρεσαι το μηχανακι σου χωρις τετοια αγχη και προβληματισμους γιατι δεν αξιζει:)

Άρα ουτε εσυ γνωρίζεις αν πρεπει να το σβήνω ή όχι όταν δουλευει το βεντιλατερ.
ΟΚ.

ratamahatta
30/08/2020, 21:40
Δεν υπάρχει κανένα θέμα,απλά το σβήνεις και φεύγεις.
Μην αγχώνεσαι.

toyar
30/08/2020, 21:44
κατηγορηματικα οχι δεν χρειαζεται..............
αν χρειαζοταν θα το ελεγε ο κατασκευαστης αλλα τοτε θα γινοταν ρεζιλι γιατι κανεις δεν θελει να καθεται ρελαντι να περιμενει να κρυωσει το μοτερ του
για αυτο το λογο το εχει φτιαξει ετσι ωστε να μη χρειαζεται
μην ξεχναμε οτι μιλαμε για μικρο μοτερακι χαμηλης ισχυος το οποιο καλλιστα θα μπορουσε να ειναι και αεροψυκτο

Sebastian1980
30/08/2020, 21:47
Δεν υπάρχει κανένα θέμα,απλά το σβήνεις και φεύγεις.
Μην αγχώνεσαι.

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση.
Δεν μπορώ να πω ότι αγχώνομαι αλλά είναι κάτι που δεν γνωρίζω. Καταλαβαίνεις.

Sebastian1980
30/08/2020, 21:54
κατηγορηματικα οχι δεν χρειαζεται..............
αν χρειαζοταν θα το ελεγε ο κατασκευαστης αλλα τοτε θα γινοταν ρεζιλι γιατι κανεις δεν θελει να καθεται ρελαντι να περιμενει να κρυωσει το μοτερ του
για αυτο το λογο το εχει φτιαξει ετσι ωστε να μη χρειαζεται
μην ξεχναμε οτι μιλαμε για μικρο μοτερακι χαμηλης ισχυος το οποιο καλλιστα θα μπορουσε να ειναι και αεροψυκτο

Ευχαριστώ.
Τώρα πραγματικά με βοήθησες.
Και έλεγα και εγω, είναι δυνατόν να πηγαίνεις κάπου και μετά να περιμένεις κανα 10λεπτο για να το σβήσεις. Δεν κολλάει.
Μου λυθηκε η απορία.
Σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις.

jawaforever
30/08/2020, 22:03
Ευχαριστώ.
Τώρα πραγματικά με βοήθησες.
Και έλεγα και εγω, είναι δυνατόν να πηγαίνεις κάπου και μετά να περιμένεις κανα 10λεπτο για να το σβήσεις. Δεν κολλάει.
Μου λυθηκε η απορία.
Σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις.

Αν περιμένεις 10 λεπτά για να κλείσει ο ανεμιστήρας, κάτι δεν πάει καλά.
Από εκεί και πέρα, σε μηχανές υδροψυκτες αλλά και σε ΟΛΑ τα αυτοκίνητα που είχα και έχω, πάντα μα πάντα περιμένω να κλείσει ο ανεμιστήρας, εφόσον έχει πάρει μπροστά, πριν το σβήσω ενώ έχω παρκάρει.

Στη χειρότερη, δηλαδή με τέρμα, ταβάνι λέμε, καύσωνα και πολύ κίνηση πριν, να έχει κρατήσει ενάμιση λεπτό ο ανεμιστήρας.
Μόνο σε κάποια φάση που ήταν έτοιμος να κλασει ο θερμοστάτης και έμενε σχεδόν κλειστός , κρατούσε δεκάλεπτα. Και πάλι δεν έκανε δουλειά...

Sebastian1980
30/08/2020, 22:11
Αν περιμένεις 10 λεπτά για να κλείσει ο ανεμιστήρας, κάτι δεν πάει καλά.
Από εκεί και πέρα, σε μηχανές υδροψυκτες αλλά και σε ΟΛΑ τα αυτοκίνητα που είχα και έχω, πάντα μα πάντα περιμένω να κλείσει ο ανεμιστήρας, εφόσον έχει πάρει μπροστά, πριν το σβήσω ενώ έχω παρκάρει.

Στη χειρότερη, δηλαδή με τέρμα, ταβάνι λέμε, καύσωνα και πολύ κίνηση πριν, να έχει κρατήσει ενάμιση λεπτό ο ανεμιστήρας.
Μόνο σε κάποια φάση που ήταν έτοιμος να κλασει ο θερμοστάτης και έμενε σχεδόν κλειστός , κρατούσε δεκάλεπτα. Και πάλι δεν έκανε δουλειά...

Επειδή το χρονομέτρησα μια έκανε 9 λεπτά και μια φορά 7.
Τέλος πάντων το βασικό είναι ότι και να δουλευει το βεντιλατερ το σβήνω άφοβα. Αυτό ήθελα να μάθω.

Volpad
30/08/2020, 22:42
Δεν είμαι και εξπέρ, αλλά όταν δεν δουλεύει το μοτέρ, δεν δουλεύει και η τρόμπα του νερού, οπότε ο θερμοστατης βλέπει τη θερμοκρασία του νερού που βρίσκεται μπροστά του εκείνη τη στιγμή...
Το βεντιλατερ δουλεύει και ψυχει το νερό που είναι μέσα στο ψυγείο, αλλά αυτό δεν πολυκουνιεται στο υπόλοιπο μηχανάκι...
Σίγουρα θα υπάρχει μια κίνηση λόγω θερμοσυφωνισμου, αλλά δεν νομίζω ότι ψύχεται όσο νομίζετε...

Θεωρώ ότι απλά κρυώνει όλο το μοτέρ και για αυτό σταματάει το βεντιλατερ. Ειδικά αν ο θερμοστατης είναι πριν το ψυγείο.

Edit: τώρα διάβασα ότι εννοείτε να δουλεύει το μοτέρ ρελαντί μέχρι να σβήσει το βεντιλατερ... σορρυ... έχω πιει και κάτι μπύρες... :p

S705
30/08/2020, 22:45
Προσωπικά ούτε το strada ούτε το tracer σβήνω αν δουλεύει το βεμτιλατερ. Αν έχω χρόνο και ευνοούν οι συνθήκες κάνω μια μικρή απόσταση χαλαρά να έρθουν τα νερά σε νορμάλ θερμοκρασία και να σβήσει το βεμτιλατερ. Αν δεν μπορώ να κάνω βόλτα, σβήνω το μοτερ από το kill switch και μένει έτσι το βενγιλατερ αναμμένο, αλλά για κανένα λεπτό το πολύ, ύστερα σβήνει. μετα βάζω μια εμπρός να κάνουν κύκλο τα νερά για 30 δευτέρα, σβήνω και φεύγω.
Αν και καινούριο το μηχανάκι σου κάνε ένα τσεκ στα νερά, 7 και 9 λεπτά βεμτιλατερ δεν μου έχει τύχει ποτέ, ούτε σε τρελή κίνηση με σταματά ξεκινά επί 15 λεπτά.

Pew
30/08/2020, 22:47
Καλο ειναι να λεμε την αποψη μας αλλα αιτιολογημενα.

Ο θερμοστατης, σε θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα, ειναι σε μερικως ανοιχτη θεση.
Αυτο, για να βρισκεται σε χαμηλοτερη θερμοκρασια του υγρο που βρισκεται στο ψυγειο, εναντι της κυλινδροκεφαλης/μπλοκ.
Οσο η θερμοκρασια τεινει να ανεβει, τοσο ανοιγει και ο θερμοστατης με αποτελεσμα το ψυχροτερο υγρο απο το ψυγειο να μετακινηθει σε μεγαλυτερη ποσοτητα και να απαγει τη θερμοκρασια απο τον κινητηρα.
Οταν σταματας, η δυνατοτητα να ψυχθει το μοτερ περιοριζεται για δυο λογους. Πρωτον γιατι σε ρελαντι η αντλια γυρναει πιο αργα, δευτερον και σημαντικοτερο, εξ'αιτιας της απουσιας ροης αερα.

Οταν λοιπον το βεντιλατερ ξεκινησει, εχει ηδη ανοιξει ο θερμοστατης και καλειται το βεντιλατερ να δημιουργησει βεβιασμενη ροη αερα στο ψυγειο.

Οσο λειτουργεις στον κινητηρα στο ρελαντι, περιμενοντας να πεσει η θερμοκρασια στην ουσια ολο το κυκλωμα αποκτα μια ομοιομορφα χαμηλοτερη θερμοκρασια, αλλα και παλι, ΟΧΙ κατι το τρομερο.
Οσο λειτουργει το βεντιλατερ με ΣΒΗΣΤΟ κινητηρα, το μονο που καταφερνεις ειναι να δροσιζεις το ψυγειο και μονο αυτο, αφου το υγρο δεν κυκλοφορει.

Αν σε νοιαζει τοσο πολυ η υγεια του κινητηρα περιορισε το γκαζι αρκετα, για 1-2 λεπτα πριν φτασεις στον προορισμο σου και χρειαστει να σβησεις.
Ακομα και αμεσα να το σβησεις εαν δεν τρεχεις σε αγωνες, δεν προκειται ποτε να παθει τιποτα.


That's all..

Lioulios
31/08/2020, 01:37
Εγω δεν βλεπω το λογο γιατι να δουλεύει η μηχανη σταματημένη οταν ειναι το βεντυλατερ σε λειτουργεια .
Πιο λογικο θα ηταν να πας καμια βολτα παρα σταματημενη .
Το πιο σωστο απο ολα ειναι οταν φτασεις στον πρπορισμο σου , να σβησεις την μηχανη αποφασιστικά σαν άντρας και να πας στη δουλεια σου.
Δςν υπαρχει καλυτερη μεθοδος ψυξης του κινητηρα απο την διακοπη της λειτουργειας του.

Bowleno
31/08/2020, 01:51
Βαράει άσχημα ο ήλιος αυτές τις μέρες, φαίνεται....
Άμα δει ο γέρος το θρεντ, τον βλέπω να καίει τα εναπομείναντα εγκεφαλικά του κύτταρα....:cry::lol:

viper1
31/08/2020, 03:01
???

Κατά Βούληση.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/08/2020, 05:17
Δςν υπαρχει καλυτερη μεθοδος ψυξης του κινητηρα απο την διακοπη της λειτουργειας του.

Διαφωνώ. Αλλά τι ξέρω εγώ :wave2:

Kickstart
31/08/2020, 08:04
σβήσε το μηχανάκι και πάνε στη δουλειά σου φίλε..

δεν παθαίνει κάτι...πιο πιθανό είναι να πάθει κάτι άμα το αφήνεις συστηματικά να κάθεται ρελαντί 9λεπτο (!) για να δεις τι ώρα θα κλείσει ο ανεμιστήρας.

viper1
31/08/2020, 08:18
Όταν πηγαίνεις τάπα αφήνεις τον κινητήρα να έρθει σε φυσιολογικές θερμοκρασίες. Ιδίως σε κινητήρες με υπερτροφοδωτηση εξου και τα turbo timers.
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις το σβήνεις και πας στην ευχή της Παναγίας

nassosxlvbros
31/08/2020, 08:37
Σβήνεις-φεύγεις.
Το αυτό κάνω σε όλα μου τα μηχανάκια/αυτοκίνητα κλπ.,εδώ και δεκαετίες.
Το βεντιλατέρ λειτουργεί ΜΟΝΟ όταν χρειάζεται,και όταν το μοτέρ είναι σε λειτουργία.Όταν σβήνεις κρυώνει με το φυσικό τρόπο.Σε ορισμένα οχήματα βεβαίως -βλέπε Fiat-καποια Ρενω πχ- το βεντιλατέρ λειτουργεί με το μοτέρ σβηστό για 1-2 λεπτά.

toyar
31/08/2020, 10:29
ο ιαπωνας (toyota) σβηνει το βεντιλατερ με το κλειδι
ο γαλλοιταλος το αφηνει αναμενο κι οταν φυγεις γιατι ποτε δεν ξερεις......:bawl:

buckley
31/08/2020, 11:16
ο ιαπωνας (toyota) σβηνει το βεντιλατερ με το κλειδι
ο γαλλοιταλος το αφηνει αναμενο κι οταν φυγεις γιατι ποτε δεν ξερεις......:bawl:

Έχει κάνει κολεγιά με τους εμπόρους μπαταριών :bawl:

OldMan
31/08/2020, 12:28
Θα μΕ πειτε κι εμενα καλε τι ακριβως θελουμε να κρυωσει..??

Το υγρο του ψυγειου, το υγρο μεσα στο κυκλωμα ψηξης ή το μοτερ μας ..??

SeniorCanardo
31/08/2020, 14:26
ο ιαπωνας (toyota) σβηνει το βεντιλατερ με το κλειδι
ο γαλλοιταλος το αφηνει αναμενο κι οταν φυγεις γιατι ποτε δεν ξερεις......:bawl:

Εμένα το γιαπωνέζικο μοτό μου, αυτό το μικρό τεχνολογικό θαύμα :bawl: κρατάει το βεντιλατέρ αναμμένο για 1-2 λεπτά (λέμε τώρα, όχι ότι το μέτρησα), ακόμα και αν έχω βγάλει το κλειδί.

Αν θυμάμαι καλά (πάνε κάποια χρόνια) και το προηγούμενο γιαπωνέζικο το ίδιο έκανε...

stefanos
31/08/2020, 16:26
Οι άλλοι δυο μου είπαν ότι δουλειά του βεντιλατερ είναι να κρυώσει τον κινητήρα, άρα και να δουλευει, το σβήνεις, και αφού δεν λειτουργεί ο κινητήρας, κρυώνει πιο γρήγορα.


Εντελώς λάθος.
Όταν σβήνεις τον κινητήρα δεν δουλεύει η τρόμπα νερού και φυσικά δεν υπάρχει καμιά ροή νερού στο κύκλωμα, όπως και καμιά ροή αέρα στο ψυγείο,
άρα ο κινητήρας δεν κρυώνει πιό γρήγορα , αντίθετα συνεχίζει να ανεβάζει θερμοκρασία.
Αν έχει όργανο θερμοκρασίας το μηχανάκι σου μπορεί εύκολα να το διαπιστώσεις.
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα πάθει κάτι ο κινητήρας.

Pew
31/08/2020, 16:29
Εντελώς λάθος.
Όταν σβήνεις τον κινητήρα δεν δουλεύει η τρόμπα νερού και φυσικά δεν υπάρχει καμιά ροή νερού στο κύκλωμα, όπως και καμιά ροή αέρα στο ψυγείο,
άρα ο κινητήρας δεν κρυώνει πιό γρήγορα , αντίθετα συνεχίζει να ανεβάζει θερμοκρασία.
Αν έχει όργανο θερμοκρασίας το μηχανάκι σου μπορεί εύκολα να το διαπιστώσεις.
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα πάθει κάτι ο κινητήρας.

Tα εχεις μπερδεμενα στο μυαλο σου.

Ο κινητηρας ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ απο τη στιγμη που θα σβησει.
Το γεγονος οτι το υγρο που εχει παγιδευτει στην κυλινδροκεφαλη και στο μπλοκ ανεβαζει θερμοκρασια, σημαινει οτι απαγει τη θερμοτητα απο αυτον.

Simple as that.

viper1
31/08/2020, 16:40
Tα εχεις μπερδεμενα στο μυαλο σου.

Ο κινητηρας ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ απο τη στιγμη που θα σβησει.
Το γεγονος οτι το υγρο που εχει παγιδευτει στην κυλινδροκεφαλη και στο μπλοκ ανεβαζει θερμοκρασια, σημαινει οτι απαγει τη θερμοτητα απο αυτον.

Simple as that.

Αυτό είναι σχετικό και έχει να κάνει με τα στοιχεία που δούλευες τον κινητήρα πριν τον σβήσεις. Όπως έγραψα και παραπάνω αν είσαι από φαναρι σε φαναρι κοφτες και στο επόμενο τον σβήσεις ο κινητήρας αρχικά θα συνεχίσει να ανεβάζει θερμοκρασίες μέχρι το pick και μετά θα αρχίσει να πέφτει

stefanos
31/08/2020, 16:45
Tα εχεις μπερδεμενα στο μυαλο σου.

Ο κινητηρας ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ απο τη στιγμη που θα σβησει.
Το γεγονος οτι το υγρο που εχει παγιδευτει στην κυλινδροκεφαλη και στο μπλοκ ανεβαζει θερμοκρασια, σημαινει οτι απαγει τη θερμοτητα απο αυτον.

Simple as that.

Ελληνικά διαβάζουμε?

Pew
31/08/2020, 16:53
Ελληνικά διαβάζουμε?
Κανε ενα κοπο να ρωτησεις το ιδιο και στον εαυτο σου.
Με ολη την καλη διαθεση, ριξε ενα καλο γουγκλαρισμα.

stefanos
31/08/2020, 17:10
Κανε ενα κοπο να ρωτησεις το ιδιο και στον εαυτο σου.
Με ολη την καλη διαθεση, ριξε ενα καλο γουγκλαρισμα.

Για το αν σταματάει να ζεσταίνεται ο κινητήρας αν τον σβήσουμε?

Kas_Tracer
31/08/2020, 17:17
Αν το μοτερ ζεσταινόταν την ώρα που σβήνουμε και δεν κινείται τίποτα ή δεν καταναλανώνουμε κάποια άλλης μορφής ενέργεια , τότε ανακαλύψαμε το αεικίνητο. Πάμε ομαδικώς για νόμπελ φυσικής.
Όχι τίποτα άλλο , αλλά θα σταματήσουν και οι Τουρκικές προκλήσεις στο Αιγαίο.

Η θερμότητα είναι μορφή ενέγειας και μεταφέρεται από το θερμότερο πάντα προς το ψυχρότερο (σαν συγκοινωνούντα δοχεία).
Το μοτέρ έχει ήδη αποθηκευμένη ενέργεια κάπου και την μεταφέρει στο υγρό. Το μοτερ κρυώνει , το ψυκτικό προσωρινά αυξάνεται η θερμοκρασία του.
Ο αισθητήρας θερμοκρασίας μετράει στο ψυκτικό υγρό. Δεν μπορεί να μετρήσει την θερμοκρασία της κεφαλής γιατί δεν υπάρχει αισθητήρας σε διάφορα σημεία του μοτέρ , αλλά μόνο στο ψυκτικό.

Στα τουρμπάτα αυτοκινητάκια (ακόμα και ψόφια ντιζελ σαν το δικό μου) η τουμπίνα ανεβάζει τρελλό στροφάρισμα και τοπική υπερθέμανση.
Το δικό μου όταν το σβήνω πολλές φορές κρατάει σε λειτουργία το βεντιλατέρ (Και πιθανόν και κάποια αντλία) προσπαθώντας να λύσει αυτό το πρόβλημα.
Γενικότερα στα τούρμπο καλό είναι κάποια λεπτά πριν φτάσουμε στον προορισμό μας να έχουμε ηρεμήσει λίγο

stefanos
31/08/2020, 17:31
κρυώνει πιο γρήγορα[/COLOR].
.

Πάμε πάλι...

Kas_Tracer
31/08/2020, 17:50
Πάμε πάλι...

Σε σχέση με αυτό με τα κόκκινα γράμματα η απάντηση δεν είναι μόνο μία.
Στα αυτοκίνητα ο θερμοστάτης κρατάει το νερό περίπου στους 90 συνεχόμενα. Τα βεντιλατέρ όταν δεν κινείσαι δουλεύει ασταμάτητα (απλά γιατί δεν ενοχλείσαι
και σε παίρνει ο ζεστός αέρας όπως συμβαίνει με τα μηχανάκια.)

Στην μηχανή (μου) το βεντιλατέρ ξεκινάει στους 103-104 και ξανακόβει στους 99!!!!!.
Σε συνθήκες καύσωνα κανονικό μαρτύριο. 5.5Κμ χωματόδρομο κάναμε με το Tracer και πήρανε φωτιά και τα χώματα.
Να το αφήσω στο ρελαντί δεν υπάρχει λόγος. Η ελάχιστη θερμοκρασία που θα πέσει θα είναι 98-99. Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι δηλαδή.

viper1
31/08/2020, 20:40
Αν το μοτερ ζεσταινόταν την ώρα που σβήνουμε και δεν κινείται τίποτα ή δεν καταναλανώνουμε κάποια άλλης μορφής ενέργεια , τότε ανακαλύψαμε το αεικίνητο. Πάμε ομαδικώς για νόμπελ φυσικής.
Όχι τίποτα άλλο , αλλά θα σταματήσουν και οι Τουρκικές προκλήσεις στο Αιγαίο.

Η θερμότητα είναι μορφή ενέγειας και μεταφέρεται από το θερμότερο πάντα προς το ψυχρότερο (σαν συγκοινωνούντα δοχεία).
Το μοτέρ έχει ήδη αποθηκευμένη ενέργεια κάπου και την μεταφέρει στο υγρό. Το μοτερ κρυώνει , το ψυκτικό προσωρινά αυξάνεται η θερμοκρασία του.
Ο αισθητήρας θερμοκρασίας μετράει στο ψυκτικό υγρό. Δεν μπορεί να μετρήσει την θερμοκρασία της κεφαλής γιατί δεν υπάρχει αισθητήρας σε διάφορα σημεία του μοτέρ , αλλά μόνο στο ψυκτικό.

Στα τουρμπάτα αυτοκινητάκια (ακόμα και ψόφια ντιζελ σαν το δικό μου) η τουμπίνα ανεβάζει τρελλό στροφάρισμα και τοπική υπερθέμανση.
Το δικό μου όταν το σβήνω πολλές φορές κρατάει σε λειτουργία το βεντιλατέρ (Και πιθανόν και κάποια αντλία) προσπαθώντας να λύσει αυτό το πρόβλημα.
Γενικότερα στα τούρμπο καλό είναι κάποια λεπτά πριν φτάσουμε στον προορισμό μας να έχουμε ηρεμήσει λίγο

Η τουρμπίνα ανεβάζει θερμοκρασίες γιατί δουλεύει με τα καυσαέρια όχι γιατί στροφαρει.....

Pew
31/08/2020, 21:04
Ρε σεις γαμω την πιστη μου.
Τι διαβαζουν τα ματακια μας για turbo, για σκισιμο, για λαδια και λοιπα ασχετα επι του θεματος;;;
200 σελιδες να γραφουμε, θα σπαμε αδικως τα κουμπακια απο τα ρημαδια τα πληκτρολογια μας.

Το πιο σωστο ποστ πανω στα λεγομενα μου, ειναι του Kas_tracer.


Αν το μοτερ ζεσταινόταν την ώρα που σβήνουμε και δεν κινείται τίποτα ή δεν καταναλανώνουμε κάποια άλλης μορφής ενέργεια , τότε ανακαλύψαμε το αεικίνητο. Πάμε ομαδικώς για νόμπελ φυσικής.
Όχι τίποτα άλλο , αλλά θα σταματήσουν και οι Τουρκικές προκλήσεις στο Αιγαίο.


Η θερμότητα είναι μορφή ενέγειας και μεταφέρεται από το θερμότερο πάντα προς το ψυχρότερο (σαν συγκοινωνούντα δοχεία).
Το μοτέρ έχει ήδη αποθηκευμένη ενέργεια κάπου και την μεταφέρει στο υγρό. Το μοτερ κρυώνει , το ψυκτικό προσωρινά αυξάνεται η θερμοκρασία του.
Ο αισθητήρας θερμοκρασίας μετράει στο ψυκτικό υγρό. Δεν μπορεί να μετρήσει την θερμοκρασία της κεφαλής γιατί δεν υπάρχει αισθητήρας σε διάφορα σημεία του μοτέρ , αλλά μόνο στο ψυκτικό.


Οδηγας, σταματας, σβηνεις.
Τοσο απλο.
Ουτε κουζινετα που φλεγονται απο τα καυσαερια της πολλαπλης για να καρβουνιασει το λαδι...
Ουτε υγρα στο ψυγειο που ειναι ετοιμα να βρασουν επειδη μπηκες στα Pit απο τερμα γκαζι σε φρενα για να πηδηξεις στο 2ο μηχανακι με βροχινο setup
Ουτε στην τελικη θα γινει και κατι αν απο τα 299,99kmh/h ριξεις αγκυρες για να αρμεξεις εκτακτως επειδη θα σκασει η φουσκα.

Για μια απλη περιπτωση μοτοσυκλετας ρωταει το παλικαρι.

Kas_Tracer
31/08/2020, 21:15
Ρε σεις γαμω την πιστη μου.
Τι διαβαζουν τα ματακια μας για turbo, για σκισιμο, για λαδια και λοιπα ασχετα επι του θεματος;;;
200 σελιδες να γραφουμε, θα σπαμε αδικως τα κουμπακια απο τα ρημαδια τα πληκτρολογια μας.

Το πιο σωστο ποστ πανω στα λεγομενα μου, ειναι του Kas_tracer.





Οδηγας, σταματας, σβηνεις.
Τοσο απλο.
Ουτε κουζινετα που φλεγονται απο τα καυσαερια της πολλαπλης για να καρβουνιασει το λαδι...
Ουτε υγρα στο ψυγειο που ειναι ετοιμα να βρασουν επειδη μπηκες στα Pit απο τερμα γκαζι σε φρενα για να πηδηξεις στο 2ο μηχανακι με βροχινο setup
Ουτε στην τελικη θα γινει και κατι αν απο τα 299,99kmh/h ριξεις αγκυρες για να αρμεξεις εκτακτως επειδη θα σκασει η φουσκα.

Για μια απλη περιπτωση μοτοσυκλετας ρωταει το παλικαρι.

Αυτός που ρώτησε , υποθέτω ότι έπαθε το εξής.
Έσβησε το μηχανάκι σχετικά ζεστό (κοντά στα όρια του που παίρνει ο ανεμιστήρας).
Μετά από μερικά δευτερόλεπτα πιθανώς έκανε την δουλειά του και βάζει το κλειδί.
Και ξαφνικά (αν έχεις όργανο θερμοκρασίας) βλέπεις την ένδειξη στους 110c και το βεντιλατερ να βουίζει σαν τρελλό (το μοτέρ ακόμα σβηστό έτσι, δεν έχεις βάλει μπρος)
Όσο νάναι ένα μικρό σοκ το παθαίνεις αν δεν το έχεις ξαναζήσει το φαινόμενο

viper1
31/08/2020, 21:38
Ρε σεις γαμω την πιστη μου.
Τι διαβαζουν τα ματακια μας για turbo, για σκισιμο, για λαδια και λοιπα ασχετα επι του θεματος;;;
200 σελιδες να γραφουμε, θα σπαμε αδικως τα κουμπακια απο τα ρημαδια τα πληκτρολογια μας.

Το πιο σωστο ποστ πανω στα λεγομενα μου, ειναι του Kas_tracer.





Οδηγας, σταματας, σβηνεις.
Τοσο απλο.
Ουτε κουζινετα που φλεγονται απο τα καυσαερια της πολλαπλης για να καρβουνιασει το λαδι...
Ουτε υγρα στο ψυγειο που ειναι ετοιμα να βρασουν επειδη μπηκες στα Pit απο τερμα γκαζι σε φρενα για να πηδηξεις στο 2ο μηχανακι με βροχινο setup
Ουτε στην τελικη θα γινει και κατι αν απο τα 299,99kmh/h ριξεις αγκυρες για να αρμεξεις εκτακτως επειδη θα σκασει η φουσκα.

Για μια απλη περιπτωση μοτοσυκλετας ρωταει το παλικαρι.

Χαλάρωσε λίγο. Και αν θέλεις Διάβασε λίγο επίσης. Άλλο τι ρώτησε ο δημιουργός του νήματος άλλο που κατέληξε η κουβέντα.
Το να τα ρίχνεις όλα στον κουβά είναι αποδεκτό βάση των γνώσεων που έχει ο καθένας

Lioulios
01/09/2020, 01:13
Φακινγκ ΓΈΑΑΑ !!!

OldMan
01/09/2020, 11:54
ΜΙα χαρα μας βλεπω οσο ειμαστε στα Μοντελα...

o teos
01/09/2020, 11:59
:yawn::yawn:

Bowleno
01/09/2020, 12:23
ΜΙα χαρα μας βλεπω οσο ειμαστε στα Μοντελα...

Καμιά μοδίστρα να το μεταφέρει στην γειτονιά σου που είναι και το σωστό, δεν υπάρχει;:D

Sebastian1980
01/09/2020, 19:38
Αυτός που ρώτησε , υποθέτω ότι έπαθε το εξής.
Έσβησε το μηχανάκι σχετικά ζεστό (κοντά στα όρια του που παίρνει ο ανεμιστήρας).
Μετά από μερικά δευτερόλεπτα πιθανώς έκανε την δουλειά του και βάζει το κλειδί.
Και ξαφνικά (αν έχεις όργανο θερμοκρασίας) βλέπεις την ένδειξη στους 110c και το βεντιλατερ να βουίζει σαν τρελλό (το μοτέρ ακόμα σβηστό έτσι, δεν έχεις βάλει μπρος)
Όσο νάναι ένα μικρό σοκ το παθαίνεις αν δεν το έχεις ξαναζήσει το φαινόμενο

Αυτός που ρώτησε, να τι έπαθε.
Κάνει βόλτα με το sym NH-T 200 σε κάτι χωριά έξω από την Θεσσαλονίκη για να μαζέψει χιλιόμετρα στο στρωσιμο. Θέλει να σταματήσει για τσιγάρο. Εκεί που κατεβαίνει από την μοτοσυκλέτα και παει να σβήσει, μπαίνει σε λειτουργία το βεντιλατερ.
Επειδή είχαν περασει δεκάδες μοτοσικλέτες από τα χέρια του(ψέμα) Λέει. - Τώρα τι κάνω;.Το σβήνω ή δεν το σβήνω;.( ιδού η απορία) . Όμως ήταν τυχερός. Γιατί ήταν μέλος ενός φόρουμ για μηχανές. Έτσι σκέφτηκε να ρωτήσει τα παλικάρια του φόρουμ για κάτι που για άλλους είναι χρόνια γνωστό.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Έμαθα.

S705
01/09/2020, 20:13
Μαθαίνει ένας γύφτος την γυναίκα του αυτοκίνητο

στην διαδρομή τις φεύγει το τιμόνι και πέφτουν πάνω σε ένα δέντρο
η γύφτησα βλέπει τα χέρια τις μετά το συμβάν και αρχίζει να φωνάζει! Αίματα αίματα!!!!
και τότε γύφτος τις λέει Αρκίντια έματες!

alexis72
01/09/2020, 20:42
αδελφέ ,οτι ειπαν οι παραπάνω φίλοι ,φθάνεις στον προορισμό σου σβήνεις τον κινητήρα κ βγάζεις τα κλειδιά ...αλλά υπάρχει μια διχογνωμία μεταξύ μαστόρων(για αυτοκίνητα) ομως ...
εχω 2 αμάξια (nissan k toyota) με το βεντιλατέρ να δουλεύει ,μετά απο δύσκολη ανηφόρα εχοντας πρώτη η δευτέρα ταχύτητα η λόγω ζέστης -μποτιλιαρίσματος κλπ ,με το που φθάνω στον προορισμό μου σβήνω το μοτέρ κ βγάζω τα κλειδιά κ αμέσως το βεντιλατέρ σταματάει μαχαίρι,οταν πάω ταξίδι μεγάλη απόσταση κλπ ,κ φθάνω στον προορισμό μου κ δουλεύει το βεντιλατέρ ,αλλοι μάστοροι μου εχουν πεί (οι πιό πολλοί) να το αφήνεις για 3-4 λεπτά στο ρελαντί για να πέσει σιγά σιγά η θερμοκρασία του καταλύτη κ οχι απότομα σβήνοντας αμέσως τον κινητήρα γιατί φθείρεται ο καταλύτης,τώρα στίς moto με καταλύτη δεν ειχα ποτέ οπότε δεν γνωρίζω τι γράφει μέσα το manual ...

Sebastian1980
01/09/2020, 21:35
Μαθαίνει ένας γύφτος την γυναίκα του αυτοκίνητο

στην διαδρομή τις φεύγει το τιμόνι και πέφτουν πάνω σε ένα δέντρο
η γύφτησα βλέπει τα χέρια τις μετά το συμβάν και αρχίζει να φωνάζει! Αίματα αίματα!!!!
και τότε γύφτος τις λέει Αρκίντια έματες!

Καλό.

o_gavros
01/09/2020, 22:16
...και πυρομαχικά, και πυρομαχικά
και πυρομαχικά φέρτε μου βρε παιδιά
να τα βά- να τα βάλω στο κανόνι
να τα κά- να τα κάνω όλα σκόνη


τι κάνετε μωρε;;

S705
01/09/2020, 22:19
τι κάνετε μωρε;;

Τι, να σταματήσουμε το κάρβουνο?

o_gavros
01/09/2020, 22:20
όχι άλλο

OldMan
02/09/2020, 11:20
Αει πυροβολικαριε, βγαλε και τον κιλιβαντα να κανουμε μια κηδεια με δοξες και τιμες..!!!

VANDA
02/09/2020, 13:40
κιλιβαντα

Έλα, ποιος;
Α, όχι..

OldMan
02/09/2020, 15:22
Ενα "Λ" παραβλεψαμε ρε καρτασινα...
(μη μας πουνε και Σαλλλονικιούς..)