PDA

View Full Version : Μετακίνηση μηχανής μέσα στο Garage



zannisvel
01/09/2020, 14:06
Λοιπόν το πρόβλημα έχει ως εξής,
Για να χωρέσει το αυτοκίνητο μαζί με τη μηχανή στο garage, πρέπει να μπει η μηχανή κάθετα στη θέση και να έρθει μετά το αυτοκίνητο.
Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για μανούβρα.
To δάπεδο είναι από σαγρέ τσιμέντο οπότε να σύρεις το πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας ενώ πατάς το μπροστά φρένο είναι πολύ δύσκολο.
Το έκανα με δυσκολία στο Hornet και στο XT που είχαν πίσω χειρολαβές, αλλά το Tuono που δεν έχει και είναι σχεδόν αδύνατο πιάνοντας το από τις βάσεις για τα πίσω πατάκια.

Οπότε σκέφτηκα να φτιάξω ένα σύστημα που μία πλατφόρμα περίπου 0.45m x 250m η οποία από τη μία πλευρά θα είναι "βιδωμένη" και θα είναι ελεύθερη να κινείται κυκλικά ως προς αυτό το σημείο. (Φυσικά θα υπάρχουν και τα ανάλογα stop στις θέσεις που θα πρέπει να κλειδώνει.

Σας περνάω και ένα πολύ πρόχειρο σχέδιο που έκανα με ένα χάρακα (χωρίς κλίμακα) ίσα ίσα για να το καταλάβετε καλύτερα.
Η ιδέα μου ήρθε από ένα χρωματολόγιο που έπεσε στα χέρια μου.

Θα μπορούσε να δουλέψει κάτι τέτοιο?
Μήπως το παρασκέφτομαι και έχετε καμιά άλλη ιδέα.

420597

DIG
01/09/2020, 14:20
Αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να φτιαξεις κατι σαν αυτο στην φωτο...420605

ptc
01/09/2020, 14:20
Υπαρχουν ετοιμα τετοια προϊοντα καθως προφανως δεν εισαι ο πρωτος που εχει αυτο το θεμα. Motorcycle dolly (https://www.google.com/search?q=motorcycle+dolly&client=firefox-b-d&sxsrf=ALeKk001RwKxzhgCYAEFRFXuyAUJyOog7g:1598962631051&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi44If998frAhVBSRUIHQAYBcQQ_AUoAXoECAwQAw) λεγεται. Αν θες να το κατασκευασεις μονος σου προφανως και μπορεις, κοιταξε τις φωτογραφιες και δες τι ειναι πιο ευκολο και πιο βολικο για σενα.

Εναλλακτικα προτεινω πλακακι ή laminate στο πισω μερος του παρκινγκ και γυρισμα της μηχανης με μπλοκαρισμα του πισω τροχου. Με λιγη εξασκηση το εχεις. :cool: :D

zannisvel
01/09/2020, 14:24
Αυτό είναι για μηχανάκια που έχουν κεντρικό σταντ, εμένα δεν έχει.
Επίσης δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω πλακάκι η laminate εκεί γιατί δεν θα κρατηθεί στη θέση του, Δεν έχω τοίχο γύρω αλλά αυτοκίνητα.

Το motorcycle dolly πολύ ωραίο, αλλά πολύ ακριβό για να έρθει ελλάδα.

ptc
01/09/2020, 14:28
Αυτό είναι για μηχανάκια που έχουν κεντρικό σταντ, εμένα δεν έχει.
Επίσης δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω πλακάκι η laminate εκεί γιατί δεν θα κρατηθεί στη θέση του, Δεν έχω τοίχο γύρω αλλά αυτοκίνητα.

Το motorcycle dolly πολύ ωραίο, αλλά πολύ ακριβό για να έρθει ελλάδα.

To dolly σου το εδειξα πιο πολυ για να παρεις μια εικονα του τι μπορεις να κατασκευασεις. Οντως ειναι ακριβα.

Άλλη λυση (https://www.youtube.com/watch?v=_4IXoykDyhU). Αν βρεις το σωστο μαστορα κατι απο αυτα θα μπορει να το φτιαξει.

zannisvel
01/09/2020, 14:33
Paddock stand έχω. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το paddock stand για να σηκώσω την πίσω ρόδα και να βάλω αυτό το skateboard της φωτογραφίας που ανέβασες κάτω από τη ρόδα και να το βάζω στη θέση του.

Αυτό θα γινόταν?

McGyver
01/09/2020, 14:41
Paddock stand έχω. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το paddock stand για να σηκώσω την πίσω ρόδα και να βάλω αυτό το skateboard της φωτογραφίας που ανέβασες κάτω από τη ρόδα και να το βάζω στη θέση του.

Αυτό θα γινόταν?

Ναι...

https://www.youtube.com/watch?v=TCNeo2O5OKo (χωρίς το stand).

https://www.youtube.com/watch?v=_4IXoykDyhU

DoctoR_k6
01/09/2020, 14:42
Δεν βαζεις κ τις θεσεις αμαξιου κ μοτο να καταλαβουμε καλυτερα (εγω τουλαχιστον ) :lol:.
Άπλα βλεπω εγω κατι 3 χ 2.5. Ειναι κολλητα αλλοι διπλα σου?
Παιρνεις μονο μοτο κ δεν θες να μανουβραρεις το αμαξι καθε μερα?

basilis_k6
01/09/2020, 14:44
4 ρόδες βαρέως τύπου και μία μεταλλική βάση και το βάζεις όλο πανω με πρώτη και ενα τακό πίσω και το κάνεις βολτα όπου θες. ρόδες περίπου 30 ευρω και βάση κανα 50 άρικο.
εναλλακτικά το κάνεις και με παλλέτα κομένη στη μέση και ενα πάτωμα τύπου https://www.metallon.com.gr/products2.aspx?categoryID=24

ptc
01/09/2020, 14:46
DIY movable paddock stand

https://www.youtube.com/watch?v=sM08xxg9i6A (short version)

https://www.youtube.com/watch?v=erPzMQ9fYsw (long version)

Bladerunner
01/09/2020, 14:51
Το στηρίζεις στο πλαϊνό stand. Στέκεσαι στο πλάι και γυρνάς το τιμόνι αντίθετα από σένα. Τραβώντας τo εσωτερικό κλιπον το μηχανάκι σηκώνεται και ισορροπεί στο stand. Το γυρίζεις όπως θέλεις.

SeniorCanardo
01/09/2020, 14:53
Δες και αυτό (http://www.getatool.gr/troxhlata-pedila-metakinhshs-oxhmatwn.html)

Η κατασκευή για το dolly μου φαίνεται έυκολη και μπορεί να βγει σχετικά φθηνά.

Επίσης έχε το νου σου πως όταν η μηχανή αποκτά τροχήλατη βάση, μπορεί να διευκολύνει την μετακίνηση της και από τρίτους.:D

BLiTzER
01/09/2020, 14:55
Το στηρίζεις στο πλαϊνό stand. Στέκεσαι στο πλάι και γυρνάς το τιμόνι αντίθετα από σένα. Τραβώντας τo εσωτερικό κλιπον το μηχανάκι σηκώνεται και ισορροπεί στο stand. Το γυρίζεις όπως θέλεις.

Αυτό έκανα κι εγώ πάντα, αλλά νομίζω θέλει το σημείο περιστροφής να είναι στην άκρη της μοτοσικλέτας κι όχι στη μέση. Αν έχω καταλάβει καλά από το απίστευτα λεπτομερές σχέδιο. :lol:

doctor_john
01/09/2020, 14:57
Αυτό είναι για μηχανάκια που έχουν κεντρικό σταντ, εμένα δεν έχει.
Επίσης δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω πλακάκι η laminate εκεί γιατί δεν θα κρατηθεί στη θέση του, Δεν έχω τοίχο γύρω αλλά αυτοκίνητα.

Το motorcycle dolly πολύ ωραίο, αλλά πολύ ακριβό για να έρθει ελλάδα.

Πολύ εύκολη κατασκευή, αντεγραψέ την και παρήγγειλε τα κομμάτια σε εμπορία λαμαρινών με στράντζα.
Οποιοσδήποτε με ηλεκτροκόλληση μπορεί να κάνει τις ραφές τμηματικά για να μην τραβήξει.
Ροδάκια βιομηχανικού τυπου χωρίς απαιτήσεις, είναι αστείο το βάρος που σηκώνουν.

Η μετατροπή του paddock είναι ακόμα πιο εύκολη, ταιριάζει και στο χαρακτήρα του ;)

sapila racing
01/09/2020, 14:58
Το στηρίζεις στο πλαϊνό stand. Στέκεσαι στο πλάι και γυρνάς το τιμόνι αντίθετα από σένα. Τραβώντας τo εσωτερικό κλιπον το μηχανάκι σηκώνεται και ισορροπεί στο stand. Το γυρίζεις όπως θέλεις.

Σωστός, αλλά αυτό δεν πρέπει να το κάνεις ποτέ σε ducati η αλλο μηχανακι (οπως νομιζω ειναι το VTR1000F) που έχει την έδραση του πλαινου σταντ στο καρτερ γιατί καραδοκεί καταστροφή!

Bladerunner
01/09/2020, 15:01
Σωστός, αλλά αυτό δεν πρέπει να το κάνεις ποτέ σε ducati η αλλο μηχανακι (οπως νομιζω ειναι το VTR1000F) που έχει την έδραση του πλαινου σταντ στο καρτερ γιατί καραδοκεί καταστροφή!

Εννοείται!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/09/2020, 15:41
Σωστός, αλλά αυτό δεν πρέπει να το κάνεις ποτέ σε ducati η αλλο μηχανακι (οπως νομιζω ειναι το VTR1000F) που έχει την έδραση του πλαινου σταντ στο καρτερ γιατί καραδοκεί καταστροφή!

Οπότε δεν κάθεσαι και πάνω στη μοτοσυκλέτα με τα πόδια στα παταρακια έτσι!!!Πάντα το φοβόμουν αυτό και πάντα βλέπω να το κάνουν.

toyar
01/09/2020, 15:54
αγοραζεις η φτιαχνεις ενα τετοιο...
420606
του κολλας 4 σταθερα ροδακια κοντρα...
και μετακινεις και λαδωνεις αλυσιδα;)

Grafton 505
01/09/2020, 17:38
Παίδες, ο άνθρωπος θέλει να έχει σταθερή την μπροστά (ή την πίσω) ρόδα και να κουνήσει (πιβοτάρει) όλη την υπόλοιπη μηχανή χωρίς να κουνηθεί η ρόδα.

typhoon
01/09/2020, 17:38
Εναλλακτική ιδέα του βαζε βγαζε τρόλεϊ κλπ και εφόσον είναι ιδιόκτητος ο χώρος είναι να γίνει μια μόνιμη κατασκευη ακριβως όπως την δείχνεις στο σχήμα σου στην οποια θα φορτώνεις την μηχανή οδηγωντας. Ενα ειδος μικρής ράμπας συνεργείου φαντάσου, χωρίς την ανυψωση φυσικά. Θα είναι πακτωμενη σε περιστεφομενο αξονα αριστερα κ ελεύθερη δεξιά. Φορτώνεις μηχανάκι, στήριξη μπροστινή ρόδα αλα συνεργειο που κουμπώνει τον τροχό κ μετά το σπρωχνεις ολο προς τον τοίχο.

Δε ξέρω αν γίνομαι κατανοητος. Πάντως σαν σκέψη είναι μεν πιο δύσκολη στην υλοποίηση, αλλά θεωρώ ότι θα είναι πολύ πιο λειτουργική στην τακτική χρήση

cityfly
01/09/2020, 17:59
Αν κατάλαβα καλά τι παίζει τότε μάλλον δεν έχεις λύση.
Εφόσον λες ότι πρέπει να μπει πρώτα η μηχανή και μετά το αυτοκίνητο τότε δύο πράγματα συμβαίνουν, ή δεν έχεις αρκετό πλάτος ή δεν έχεις αρκετό βάθος (ή, το χειρότερο και τα δύο).
Αν δεν έχεις πλάτος πρέπει πάντα να βγάζεις το αυτοκίνητο, αν δεν έχεις βάθος τότε πιθανότατα το περιστροφικό σύστημα που περιγράφεις (παρόλο που είναι ωραία ιδέα) δεν μπορεί να μετακινείται χωρίς να κινήσεις πρώτα το αυτοκίνητο. Αν έχεις πλάτος και τόσο χώρο από πίσω δεν το χρειάζεσαι το σύστημα αυτό, με δυο τρεις μανούβρες καθάρισες.
Όλη η ουσία είναι να μην χρειάζεται να μπαίνεις καθόλου στο αμάξι, σωστά; Αν είναι να μπεις έτσι κι αλλιώς τι να το πας δυο μέτρα μπροστά τι πέντε.

mikes
01/09/2020, 20:31
δεν ειμαι σιγουρος αν ολα οσα προτεινετε με ροδακια κτλ θα ειναι αποτελεσματικα σε σαγρε τσιμεντο...

GogosLux
01/09/2020, 20:38
Το στηρίζεις στο πλαϊνό stand. Στέκεσαι στο πλάι και γυρνάς το τιμόνι αντίθετα από σένα. Τραβώντας τo εσωτερικό κλιπον το μηχανάκι σηκώνεται και ισορροπεί στο stand. Το γυρίζεις όπως θέλεις.

Εγω παντως σε Tuono το κανω συνέχεια λογο παρόμοιας κατάστασης στο γκαράζ :D

Το Tuono εχει καθετο σταντ και με ελάχιστη δυναμη κανει και 360 περιστροφή μη σου πω :bawl:

zannisvel
02/09/2020, 09:17
Αυτό έκανα κι εγώ πάντα, αλλά νομίζω θέλει το σημείο περιστροφής να είναι στην άκρη της μοτοσικλέτας κι όχι στη μέση. Αν έχω καταλάβει καλά από το απίστευτα λεπτομερές σχέδιο. :lol:


Παίδες, ο άνθρωπος θέλει να έχει σταθερή την μπροστά (ή την πίσω) ρόδα και να κουνήσει (πιβοτάρει) όλη την υπόλοιπη μηχανή χωρίς να κουνηθεί η ρόδα.

Πολύ σωστά να πηγαίνω από την αριστερή μεριά της θέσης, να "λοκάρω το μπροστινό και να σέρνω το πίσω μέρος της μηχανής ώστε να έρθει κάθετα. Έχω αρκετό χώρο για να γίνει όλο αυτό, για μανούβρα δεν έχω.


Αν κατάλαβα καλά τι παίζει τότε μάλλον δεν έχεις λύση.
Εφόσον λες ότι πρέπει να μπει πρώτα η μηχανή και μετά το αυτοκίνητο τότε δύο πράγματα συμβαίνουν, ή δεν έχεις αρκετό πλάτος ή δεν έχεις αρκετό βάθος (ή, το χειρότερο και τα δύο).
Αν δεν έχεις πλάτος πρέπει πάντα να βγάζεις το αυτοκίνητο, αν δεν έχεις βάθος τότε πιθανότατα το περιστροφικό σύστημα που περιγράφεις (παρόλο που είναι ωραία ιδέα) δεν μπορεί να μετακινείται χωρίς να κινήσεις πρώτα το αυτοκίνητο. Αν έχεις πλάτος και τόσο χώρο από πίσω δεν το χρειάζεσαι το σύστημα αυτό, με δυο τρεις μανούβρες καθάρισες.
Όλη η ουσία είναι να μην χρειάζεται να μπαίνεις καθόλου στο αμάξι, σωστά; Αν είναι να μπεις έτσι κι αλλιώς τι να το πας δυο μέτρα μπροστά τι πέντε.

Το πλάτος της θέσης είναι μεγαλύτερο από τα 3 μέτρα. Το κακό είναι ότι στη δεξιά μπροστά γωνία της θέσης υπάρχει κολόνα 0.40m x 0.40 . Οπότε έχω ωφέλιμο χώρο περίπου 2.60m και η μηχανή είναι 2 και κάτι. Υπάρχει χώρος γιατί ήδη το κάνω τόσο καιρό απλά με το καινούριο μηχανάκι δυσκολεύομαι γιατί δεν έχω από κάπου να το πιάσω και θα ήθελα να γίνεται πιο εύκολα. Το μήκος είναι λίγο πάνω από 5m και το αυτοκίνητο είναι λίγο κάτω από 4.
Το μηχανάκι βγαίνει σπάνια, αφού υπάρχει και η Vespa για καθημερινό που έχει τη δικιά της θέση. To Tuono είναι μονίμως παρκαρισμένο εκεί, όταν είναι να βγει ναι θα χρειάζεται να βγει πρώτα το αυτοκίνητο αλλά έτσι κάνω και τώρα.


δεν ειμαι σιγουρος αν ολα οσα προτεινετε με ροδακια κτλ θα ειναι αποτελεσματικα σε σαγρε τσιμεντο...

Είναι τόσο σαγρέ που απλά δεν γλυστράει η ρόδα όπως σε μια λεία επιφάνεια όχι σε σημείο να μην τσουλάνε τα ροδάκια. Όταν κατεβάζω την εργαλειοθήκη τσουλάει μια χαρά.

zannisvel
02/09/2020, 09:22
αγοραζεις η φτιαχνεις ενα τετοιο...
420606
του κολλας 4 σταθερα ροδακια κοντρα...
και μετακινεις και λαδωνεις αλυσιδα;)

Αυτό φαίνεται πολύ εύκολο να φτιαχτεί. Αλλά για να το ανεβάσω θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το Paddock αφού θα έχει ροδάκια.

zannisvel
02/09/2020, 09:32
Δεν βαζεις κ τις θεσεις αμαξιου κ μοτο να καταλαβουμε καλυτερα (εγω τουλαχιστον ) :lol:.
Άπλα βλεπω εγω κατι 3 χ 2.5. Ειναι κολλητα αλλοι διπλα σου?
Παιρνεις μονο μοτο κ δεν θες να μανουβραρεις το αμαξι καθε μερα?

Ναι έχει αυτοκίνητα γύρω γύρω και σχετικά κολλητά. Υπάρχει αρκετός χώρος για το αυτοκίνητο και τη μηχανή αλλά όχι παράλληλα. Η μηχανή βγαίνει μόνο για βόλτες και το αυτοκίνητο μπαινοβγαίνει καθημερινά γιατί το οδηγεί η γυναίκα μου, οπότε δε με πειράζει που θα είναι "φυλακισμένο" μπροστά από το αυτοκίνητο.
Η θέση είναι 3m x 5m χονδρικά. Φυσικά υπάρχει και χώρος να ανοίξεις την πόρτα του αυτοκινήτου για να βγεις αλλά η διαγράμμιση της θέσης είναι αυτή.

DoctoR_k6
02/09/2020, 09:44
Ναι έχει αυτοκίνητα γύρω γύρω και σχετικά κολλητά. Υπάρχει αρκετός χώρος για το αυτοκίνητο και τη μηχανή αλλά όχι παράλληλα. Η μηχανή βγαίνει μόνο για βόλτες και το αυτοκίνητο μπαινοβγαίνει καθημερινά γιατί το οδηγεί η γυναίκα μου, οπότε δε με πειράζει που θα είναι "φυλακισμένο" μπροστά από το αυτοκίνητο.
Η θέση είναι 3m x 5m χονδρικά. Φυσικά υπάρχει και χώρος να ανοίξεις την πόρτα του αυτοκινήτου για να βγεις αλλά η διαγράμμιση της θέσης είναι αυτή.

Mε 3μ πλατος κ δεν τα παιρνει διπλα διπλα?
Μην εχεις καμια λαμπο για αμαξι? :lol:

zannisvel
02/09/2020, 09:50
Mε 3μ πλατος κ δεν τα παιρνει διπλα διπλα?
Μην εχεις καμια λαμπο για αμαξι? :lol:

Δε θα μπορεί να μπαίνει και να βγαίνει η σύζυγος με το αυτοκίνητο, γιατί θα πρέπει να το βάλω από τη μεριά του συνοδηγού. Αν χωράει τότε θα περνάει ξυστά η μούρη του αυτοκινήτου από τη μηχανή μέχρι κάποια στιγμή να γίνει το κακό. Στο garage μπαίνει με αριστερή στροφή.

Για αυτό τι λέτε?
@McGyver :beer:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=54&v=VZmYTWBmVcU&feature=emb_logo

Vstrommer71
02/09/2020, 10:36
Πουλάς το αυτοκίνητο.Ή το στέλνεις σε καμμιά πεθερά.Problem solved:lol:

zannisvel
02/09/2020, 10:49
Πουλάς το αυτοκίνητο.Ή το στέλνεις σε καμμιά πεθερά.Problem solved:lol:

Και μετά θα χωράει 4 μηχανάκια άνετα μέσα! Αν ήταν λίγο πιο εύκολο το parking στη γειτονιά, το αυτοκίνητο θα έμενε απ'εξω σίγουρα.

OldMan
02/09/2020, 11:17
Παλαγκο..

https://www.ergaleiogatos.gr/shop/krikopalagko-vareos-tipou-silverline/?attribute_pa_antochi=2000kg&gclid=EAIaIQobChMI0bPDrZHK6wIVVofVCh173wcsEAYYASABEgLNFvD_BwE

o_gavros
02/09/2020, 20:32
τιτάνα!
λίγα λόγια και με νόημα :D

S705
02/09/2020, 21:16
το αυτοκίνητο μπαινοβγαίνει καθημερινά γιατί το οδηγεί η γυναίκα μου

αρχικά θες να το συζητήσεις αυτό μαζί μας ή προτιμάς την βοήθεια ενός ιατρού??????
στα 5 μετρά μήκος της θέσης βάζεις αμάξι και μηχανή ,άρα μικρο κενό ανάμεσα τους και εμπιστεύεσαι γυναικά να παρκάρει εκεί αμάξι???

εδώ βρε η πρώην μου μου πέταξε κάτω το strada μια φορά που το πάρκαρα στην θέση του αυτοκίνητου,ποιοι αισθητήρες παρκαρίσματος ,κάμερες οπισθοπορειας και μαλακίες....


και γι να μπω στο θέμα .
αφού δεν βγάζεις συχνά την μηχανή έξω μπορείς εύκολα να διαλέξεις την λύση ενός Paddock Stand και όχι να ξοδευτείς να φτιάξεις ολόκληρη κατασκευή.

BLiTzER
03/09/2020, 01:13
Δε θα πάρκαρα το μηχανάκι μου σε ακτίνα 200 μέτρων από πάρκιν γυναίκας.

Bowleno
03/09/2020, 08:39
αρχικά θες να το συζητήσεις αυτό μαζί μας ή προτιμάς την βοήθεια ενός ιατρού??????
στα 5 μετρά μήκος της θέσης βάζεις αμάξι και μηχανή ,άρα μικρο κενό ανάμεσα τους και εμπιστεύεσαι γυναικά να παρκάρει εκεί αμάξι???

εδώ βρε η πρώην μου μου πέταξε κάτω το strada μια φορά που το πάρκαρα στην θέση του αυτοκίνητου.

Ζει ακόμα;:cry:
Εγώ θα την είχα καθαρίσει....:D

Vstrommer71
03/09/2020, 09:41
(...)και εμπιστεύεσαι γυναικά να παρκάρει εκεί αμάξι???(...)

Γιατί οι γυναικάδες τί έχουν,χολέρα έχουν και δεν μπορούν να παρκάρουν?
Επειδή κυνηγάνε τις γυναίκες?:bawl:

STOYBI
03/09/2020, 15:04
Με μια βαση Π 50cm μηκος και σχετικα ποιο φαρδια απο το πελμα του πισω ελαστικου, με τεσσερα περιστρεφομενα ροδακια 360μοιρες

( Εαν ειναι δυνατον τα δυο απο αυτα με φρενο για να τοποθετεις ευκολα την μηχανη ...)

Κανεις μια χαρα την δουλεια σου οπως με τις προηγουμενες μοτο σου ...Απλα την κανεις και ποιο ξεκουραστα...!

zannisvel
08/09/2020, 11:57
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, τελικά η λύση δόθηκε χρησιμοποιώντας ένα center stand dolly στο πίσω ελαστικό και τσουλώντας το πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας στη θέση της.
Θέλει προσοχή να μην φύγει το dolly από την ρόδα όπως και το side stand να είναι στη θέση του.
Αλλά δε χρησιμοποιείς καθόλου δύναμη πια για να μπει στη θέση της.

@McGyver Σε ευχαριστώ πολύ!!!:beer:

McGyver
08/09/2020, 12:53
@McGyver Σε ευχαριστώ πολύ!!!:beer:

:beer::beer::beer::beer::beer:

haf
06/10/2020, 17:09
Με αφορμή αυτό το θέμα κατασκεύασα ένα stand Dolly για να μετακινώ το BMW R850 C.

Δυστυχώς δεν υπολόγισα το μήκος και ενώ είναι ιδανικό για την μετακίνηση της μηχανής δεν με εξυπηρετεί.. αφου πρεπει να τοποθετω το αυτοκινητο οριακα στο garaze..

αν λοιπόν κάποιος ενδιαφέρεται να το παρει ας μου στείλει μήνυμα, το κόστος θα είναι τα έξοδα κατασκευής μόνο..

για την ιστορία το εφτιαξα εγω και χρησιμοποίησα ενισχυμένη κοιλοδοκο 30αρα βαρέου τύπου, μασιφ σιδερο για τις συνδεσεις των κοιλοδοκων και 3mm χοντρή λαμαρίνα, οι ρόδες βαρέου τύπου περιστρεφόμενες με φρένο
Έχω και τις διαστάσεις στη φωτογραφία οι οποίες όμως μπορεί να έχουν κανά πόντο διαφορά..
Το βάρος της μηχανής μου είναι 260 κιλά Επομένως μέχρι αυτό το βάρος σίγουρα σηκώνει οποιαδήποτε άλλη μηχανή.
421504
421505

tuning
07/10/2020, 11:50
[QUOTE=haf;3067741]Με αφορμή αυτό το θέμα κατασκεύασα ένα stand Dolly για να μετακινώ το BMW R850 C.

Δυστυχώς δεν υπολόγισα το μήκος και ενώ είναι ιδανικό για την μετακίνηση της μηχανής δεν με εξυπηρετεί.. αφου πρεπει να τοποθετω το αυτοκινητο οριακα στο garaze..

αν λοιπόν κάποιος ενδιαφέρεται να το παρει ας μου στείλει μήνυμα, το κόστος θα είναι τα έξοδα κατασκευής μόνο..

για την ιστορία το εφτιαξα εγω και χρησιμοποίησα ενισχυμένη κοιλοδοκο 30αρα βαρέου τύπου, μασιφ σιδερο για τις συνδεσεις των κοιλοδοκων και 3mm χοντρή λαμαρίνα, οι ρόδες βαρέου τύπου περιστρεφόμενες με φρένο
Έχω και τις διαστάσεις στη φωτογραφία οι οποίες όμως μπορεί να έχουν κανά πόντο διαφορά..
Το βάρος της μηχανής μου είναι 260 κιλά Επομένως μέχρι αυτό το βάρος σίγουρα σηκώνει οποιαδήποτε άλλη μηχανή.
421504
421505[/QUOενδιαφερομαι.....

haf
07/10/2020, 13:46
[QUOTE=haf;3067741]Με αφορμή αυτό το θέμα κατασκεύασα ένα stand Dolly για να μετακινώ το BMW R850 C.

Δυστυχώς δεν υπολόγισα το μήκος και ενώ είναι ιδανικό για την μετακίνηση της μηχανής δεν με εξυπηρετεί.. αφου πρεπει να τοποθετω το αυτοκινητο οριακα στο garaze..

αν λοιπόν κάποιος ενδιαφέρεται να το παρει ας μου στείλει μήνυμα, το κόστος θα είναι τα έξοδα κατασκευής μόνο..

για την ιστορία το εφτιαξα εγω και χρησιμοποίησα ενισχυμένη κοιλοδοκο 30αρα βαρέου τύπου, μασιφ σιδερο για τις συνδεσεις των κοιλοδοκων και 3mm χοντρή λαμαρίνα, οι ρόδες βαρέου τύπου περιστρεφόμενες με φρένο
Έχω και τις διαστάσεις στη φωτογραφία οι οποίες όμως μπορεί να έχουν κανά πόντο διαφορά..
Το βάρος της μηχανής μου είναι 260 κιλά Επομένως μέχρι αυτό το βάρος σίγουρα σηκώνει οποιαδήποτε άλλη μηχανή.
421504
421505[/QUOενδιαφερομαι.....


Σου έστειλα μήνυμα