PDA

View Full Version : Η μαντεψια



zoslen
02/09/2020, 00:03
"Πού ειναι τα λεφτα μας ρε αλήτη;;", ουρλιαξε ο μαφιοζος μεσα στο αυτι μου καθως πιεζε το ρεβολβερ του με δυναμη πανω στον κροταφο μου.
"Ελεος, δεν πηγε καλα η δουλεια αυτο το μηνα, δεν τα εχω ολα..." κλαψουρισα με λυγμους καθως τα δακρυα και οι μυξες ετρεχαν στο προσωπο μου.
"Να πουλήσεις το μηχανακι σου ρε μπαταχτση για να τα βρεις", συνεχισε ακαθεκτος ο μαδαφακα γκανγκστερ.
"νταξει, αλλα τι νομιζεις θα πιασει κυριε μαφιοζε μου, και παλι δεν βγαινουν τα κουκια", ειπα πολυ σοβαρα...

"Ενταξει μαγκιτη μου", ειπε γελωντας σαρδονια, "το βρηκα τι θα κανουμε". Τραβηξε ενα πουρο απο την τσεπη του σακακιου του και το αναψε με το περιστροφο-αναπτηρα του.
"Λοιπον, θα βάλουμε ενα στοιχημα αλανι μου", συνεχισε καθως μυριζε ηδονικα το πουρο του.

"Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις μια μαντεψια. Να μαντεψεις τι θα χαλασει πρωτο στη μοτοσυκλέτα σου και θα χρειαστει μαστορα. Αν πεσεις μεσα, χαρισμα σου το χρεος. Αν οχι, θα ψησω το ωραιο σου προσωπακι πανω στην εξατμιση και θα σας φουνταρω κι εσενα και το μηχανακι σου σε κανα ποταμι. Λέγε λοιπον, τι θα χαλασει πρωτο;"

Μια βοήθεια ρε παιδια, με στριμωξε ασχημα ο μαφιοζος! Τι χαλαει συχνοτερα στα δικα σας μοτοσακα;; Τι θα του λεγατε εσεις για να την σκαπουλαρετε;;

viper1
02/09/2020, 05:13
Εμείς έχουμε honda. Δενσπανεδενχαλανε

S705
02/09/2020, 06:18
Οι έχοντες ktm, aprilia, ducati μάλλον θα την βγάλουν καθαρή!
Αν είχα ακόμα το strada μιυ θα πόνταρα στο ελατηριο που κρατούσε όρθιο το παρτάκι πάνω στο ρεζερβουάρ, πάντα έφευγε από την θέση του!

Bowleno
02/09/2020, 08:08
Οι έχοντες ktm, aprilia, ducati μάλλον θα την βγάλουν καθαρή!
Αν είχα ακόμα το strada μιυ θα πόνταρα στο ελατηριο που κρατούσε όρθιο το παρτάκι πάνω στο ρεζερβουάρ, πάντα έφευγε από την θέση του!

Ομοιοπαθής, :cry: αλλά επειδή είναι γατόνι ο μηχανικός μου, έβαλε λαστιχένια τσουτσούνια στις άκρες και problem solved! :lol:


Εγώ θα πόνταρα σε ηλεκτρονικό μπλιμπλίκι....

contes di Zante
02/09/2020, 08:43
Στο strada (πρώτης φουρνιάς) θα έβαζα στοίχημα για τρόμπα βενζίνης, όπως και έγινε.....στο Multistrada ο θεός ας με βοηθήσει άν θέλει :cry:

Volpad
02/09/2020, 09:18
Στο strada (πρώτης φουρνιάς) θα έβαζα στοίχημα για τρόμπα βενζίνης, όπως και έγινε.....στο Multistrada ο θεός ας με βοηθήσει άν θέλει :cry:

Στο Multistrada το κλείδωμα του τιμονιού λέω...

Acacius
02/09/2020, 10:39
Εμείς έχουμε honda. Ανορθωτής.

Fixed :D

thunder ace
02/09/2020, 10:46
Αν εχεις Ευρωπαικο...ειναι κλεψια

nikonian
02/09/2020, 11:04
Αντλία βενζίνης περιμένω εγώ στο Japan.

sam4g
02/09/2020, 11:10
Κι εγώ στο hornet αντλία βενζίνης περιμένω :lol:

MG
02/09/2020, 11:13
εγω πονταρω σε ανορθωτη, σε μιζα, σε διακοπτη σταντ, σε ανεξηγητο λογο οπου βεβαια μπορει να ερθει και η αυτοίαση για να ειμαι δικαιος...

Τάδε έφη ενας ιδιοκτητης Multi...

S705
02/09/2020, 11:15
Ομοιοπαθής, :cry: αλλά επειδή είναι γατόνι ο μηχανικός μου, έβαλε λαστιχένια τσουτσούνια στις άκρες και problem solved! :lol:


Εγώ θα πόνταρα σε ηλεκτρονικό μπλιμπλίκι....

Εγω το έκανα πιο επαγγελματικά. Έβγαλα το ελατήριο και έφτιαξα σε εργοστάσιο 4 ίδια με πιο μακριές άκρες! Νομίζω ότι άμα ψάξω θα τα βρω, τα θες?

katsar
02/09/2020, 11:15
Ευκολάκι και για μένα, το αφήνω χωρίς συμπλήρωμα λάδια,που να ξέρει ο Αλκαπόνης ότι είναι φριτέζα και μάντεψε τι θα χαλάσει πρώτο :lol:

viper1
02/09/2020, 11:57
Fixed :D

Δεν ξέρω τι λες. Εγώ έχω βάλει ανορθωτη απο Honda σε ιταλικό

thunder ace
02/09/2020, 12:08
Λογικα .ο μαφιοζος της ιστοριας, δανειζε μονο σε οσους εχουν Ευρωπαικα.

contes di Zante
02/09/2020, 12:11
Λογικα .ο μαφιοζος της ιστοριας, δανειζε μονο σε οσους εχουν Ευρωπαικα.

Μπα όχι, εμείς που έχουμε λεφτά για πέταμα δεν χρειαζόμαστε δανεικά...

nikonian
02/09/2020, 12:42
Δεν ξέρω τι λες. Εγώ έχω βάλει ανορθωτη απο Honda σε ιταλικό

Προσπαθώ να θυμηθώ ποια παλιά Honda είχαν ανορθωτή Ducati (δεν κάνω πλάκα)

S705
02/09/2020, 13:21
Προσπαθώ να θυμηθώ ποια παλιά Honda είχαν ανορθωτή Ducati (δεν κάνω πλάκα)

Προσπάθησε λίγο ακόμα σε παρακαλώ!

Bowleno
02/09/2020, 13:33
Εγω το έκανα πιο επαγγελματικά. Έβγαλα το ελατήριο και έφτιαξα σε εργοστάσιο 4 ίδια με πιο μακριές άκρες! Νομίζω ότι άμα ψάξω θα τα βρω, τα θες?

Εννοείται! Να υπάρχουν για καμιά δύσκολη ώρα... Πάντως από τότε που έβαλε τα λαστιχένια τσουτσούνια, δεν έχει κάνει κιχ εδώ και 5-6 χρόνια

Bowleno
02/09/2020, 13:35
Δεν ξέρω τι λες. Εγώ έχω βάλει ανορθωτη απο Honda σε ιταλικό

Κι εγώ στο στράντα, πριν 4 χρόνια και μέχρι στιγμής όλα καλά....

MG
02/09/2020, 13:36
Προσπαθώ να θυμηθώ ποια παλιά Honda είχαν ανορθωτή Ducati (δεν κάνω πλάκα)

https://www.car.gr/parts/view/29863973-anorthwtis-ducati-energia-434-40-0300-gia-honda-dylan

MG
02/09/2020, 13:40
και σε μια βεσπα PE 200 που ειχα Ducati ηταν ο ανορθωτης... δε με αφησε ποτε... νομιζω οτι ηταν καθαρα απο τυχη

nikonian
02/09/2020, 13:42
https://www.car.gr/parts/view/29863973-anorthwtis-ducati-energia-434-40-0300-gia-honda-dylan

Μπράβο.
Και ήταν κι άλλα μοντέλα .

zoslen
02/09/2020, 14:42
Ευκολάκι και για μένα, το αφήνω χωρίς συμπλήρωμα λάδια,που να ξέρει ο Αλκαπόνης ότι είναι φριτέζα και μάντεψε τι θα χαλάσει πρώτο :lol:


Με είδα να πηγαίνω τέρμα στην Ολυμπία Οδό και να νιώθω κάτι να με χαιδεύει στο δεξί γόνατο.
Όταν σταμάτησα για βενζίνη είδα αυτό , μπ@@ρδ@λα γιαπωνέζικα γαμώτ, πως δεν σκότωσα κανέναν πίσω, έφυγε όλο το δεξί φέρινγκ-μάγουλο .( και είναι και μεγάλο ! )
420618



Ο Katsar "ξεχασε" να αναφερει την συνεχεια της ιστοριας.

"Εκεί λοιπόν που ετρεχα δαιμονισμενα για να γλιτωσω απο την μαύρη φορντ με τα φιμε τζαμια και τα πρωτοπαλικαρα του Αρχιμαφιοζου μεσα, η οποια με ακολουθουσε επιμονα για να διαπιστωσει αν οντως θα μεινω απο λαδια, ξαφνου ακουω σφαιρες να σφυριζουν γυρω μου. Γυριζω και τι να δω;; 2 τυποι με μαυρες καμπαρντινες και καπελα ειχαν κρεμαστει στα παραθυρα και αδειαζαν τα οπλοπολυβολα τους κατα πανω μου!

-Τι κανετε ρε γαμ...δες;; το καρουλι μου εχει λαδια ακομα, δεν εχασα το στοιχημα!, τους φωναξα αγαναχτησμενος και εκοψα ταχυτητα για να ξεκαθαρισω το θεμα.

Η μαυρη φορντ με πλευρισε και ο οδηγος μου υπεδειξε με νοημα να κοιταξω στο παρμπριζ του.
Τι να δω... Ολο το φεριγκ μου ειχε σπασει και ειχε καρφωθει αναμεσα στους υαλοκαθαριστηρες του!

-Το μεκανακι σου αποσυντιθεται τυπε, ωρα να αποσυντεθεις και του λογου σου. Μολις εχασες το στοιχημα...

Μην τα πολυλογω, αρχισα μανουβρες κι ελιγμους και ισα που τη σκαπουλαρα... Τωρα ψαχνω φεριγκ και ορκιζομαι πως δεν θα ξαναβαλω στοιχημα τι θα χαλασει στο μεκανακι μου!!"

Bowleno
02/09/2020, 17:28
και σε μια βεσπα PE 200 που ειχα Ducati ηταν ο ανορθωτης... δε με αφησε ποτε... νομιζω οτι ηταν καθαρα απο τυχη

Βασικά σημασία έχει το που τοποθετείται ο ανορθωτής.....

S705
02/09/2020, 18:45
Βασικά σημασία έχει το που τοποθετείται ο ανορθωτής.....

Ε τώρα τα τραβά ο οργανισμός σου να σε πουν και μερακλή! :)

Acacius
02/09/2020, 20:43
Βασικά σημασία έχει το που τοποθετείται ο ανορθωτής.....

Στο TDM του katsar πάντως αερίζεται εξαιρετικά :lol:

DrBig
02/09/2020, 20:45
"Πού ειναι τα λεφτα μας ρε αλήτη;;", ουρλιαξε ο μαφιοζος μεσα στο αυτι μου καθως πιεζε το ρεβολβερ του με δυναμη πανω στον κροταφο μου.
"Ελεος, δεν πηγε καλα η δουλεια αυτο το μηνα, δεν τα εχω ολα..." κλαψουρισα με λυγμους καθως τα δακρυα και οι μυξες ετρεχαν στο προσωπο μου.
"Να πουλήσεις το μηχανακι σου ρε μπαταχτση για να τα βρεις", συνεχισε ακαθεκτος ο μαδαφακα γκανγκστερ.
"νταξει, αλλα τι νομιζεις θα πιασει κυριε μαφιοζε μου, και παλι δεν βγαινουν τα κουκια", ειπα πολυ σοβαρα...

"Ενταξει μαγκιτη μου", ειπε γελωντας σαρδονια, "το βρηκα τι θα κανουμε". Τραβηξε ενα πουρο απο την τσεπη του σακακιου του και το αναψε με το περιστροφο-αναπτηρα του.
"Λοιπον, θα βάλουμε ενα στοιχημα αλανι μου", συνεχισε καθως μυριζε ηδονικα το πουρο του.

"Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις μια μαντεψια. Να μαντεψεις τι θα χαλασει πρωτο στη μοτοσυκλέτα σου και θα χρειαστει μαστορα. Αν πεσεις μεσα, χαρισμα σου το χρεος. Αν οχι, θα ψησω το ωραιο σου προσωπακι πανω στην εξατμιση και θα σας φουνταρω κι εσενα και το μηχανακι σου σε κανα ποταμι. Λέγε λοιπον, τι θα χαλασει πρωτο;"

Μια βοήθεια ρε παιδια, με στριμωξε ασχημα ο μαφιοζος! Τι χαλαει συχνοτερα στα δικα σας μοτοσακα;; Τι θα του λεγατε εσεις για να την σκαπουλαρετε;;

Επειδη εχω κι ενα ευρωπαικο, θελω να ξερω αν θα βρεχει η οχι.

Bowleno
03/09/2020, 09:59
Ε τώρα τα τραβά ο οργανισμός σου να σε πουν και μερακλή! :)

:moutza::moutza::cry::bawl:
Εκεί δύσκολα το βλέπω να αερίζεται επαρκώς για να ψύχεται...:lol:

S705
03/09/2020, 10:38
:moutza::moutza::cry::bawl:
Εκεί δύσκολα το βλέπω να αερίζεται επαρκώς για να ψύχεται...:lol:

Να τρως περισσότερα όσπρια :bawl::bawl::bawl:

viper1
04/09/2020, 10:44
Στο TDM του katsar πάντως αερίζεται εξαιρετικά :lol:

Τώρα ποια

sam4g
18/10/2020, 18:16
Κι εγώ στο hornet αντλία βενζίνης περιμένω :lol:

Έπεσα μέσα!!! Μ άφησε σήμερα καθως γύρναγα από καταδρομική βολτούλα :lol:

Τι κερδίζω;;;

katsar
18/10/2020, 19:00
Την ζωή σου!!! :lol: (από τους gangsters)

zoslen
18/10/2020, 20:13
Ειχα που ειχα τους μαφιοζηδες στο κεφαλι μου, τωρα θα πρεπει να προσεχω και για ενα hornet με χαλασμενη αντλια βενζινης μην τυχον μου την πεσει ο sam4g και ζηταει κι αυτος τα λεφτα του!

(παντως με αυτα που διαβαζω εδω, αν ειχα υγροψυκτο, μα την ΜΠαναγια, θα στοιχηματιζα σε ψυγειο. Πανω απο τα μισα προβληματα αφορουν θεματα διαρροης, νερα στον κινητηρα, καμμενες φλατζες, χαλάσμενους θερμοστατες, αντλιες κλπ... μου κανει εντυπωση που κανεις δεν φοβαται το ψυγειακι...)

sam4g
18/10/2020, 20:34
(παντως με αυτα που διαβαζω εδω, αν ειχα υγροψυκτο, μα την ΜΠαναγια, θα στοιχηματιζα σε ψυγειο. Πανω απο τα μισα προβληματα αφορουν θεματα διαρροης, νερα στον κινητηρα, καμμενες φλατζες, χαλάσμενους θερμοστατες, αντλιες κλπ... μου κανει εντυπωση που κανεις δεν φοβαται το ψυγειακι...)

Θεωρώ ότι άμα είσαι συνεπής κι αλλάζεις τα υγρά του ψυγείου ανα τακτά χρονικά διαστήματα, τουλάχιστον στα περισσότερα υγρόψυκτα είσαι καλυμμένος. Με την τρόμπα βενζίνης, όμως, τι να κανεις;;; Που να βρεις βενζινάδικο να είσαι σίγουρος για τη βενζίνη που βάζεις. Βέβαια και τα συγκεκριμένα μηχανάκια (cb600f, cbf600, cbr600rr) απ όσο ξέρω πονάνε στις τρόμπες. Είναι το ευαίσθητο σημείο τους.

zoslen
18/10/2020, 21:43
kai σε cbf125 (μοντελο του 11-12) γνωστου εβγαλε η αντλια το γνωστο προβλημα που εβγαζε στα περισσοτερα cbf 125. Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι αποκλειστικα και μονο θεμα βενζινης, σε εκεινη την περιπτωση δεν ηταν οι δεουσες οι αντλιες. Νομιζω στα μεταγενεστερα μοντελα τις αντικατεστησαν με μεγαλυτερες και λυθηκε το θεμα. (ναι, ουτε τα πηνια ηταν τα δεοντα και καιγονταν συνεχεια, και σε αυτα εν τελει εβαλαν μεγαλυτερα πηνια και το διαφημιζαν κι ολας, good job honda...)

Υποθετω πως η καθε εταιρια ποναει σε καποιον τομεα (οταν πολλα μοντελα βγαζουν παρομοια προβληματα, προφανως υπαρχει θεμα ειτε σχεδιαστικο ειτε ποιοτικου ελεγχου απο τους πορομηθευτες), αλλα μου φαινεται αστειο να μην διορθωνουν τα λαθη τους στα επομενα μοντελα...