PDA

View Full Version : περί τακακιων. brembo vs sbs



S705
03/09/2020, 21:58
11 χρόνια που είχα το strada πάντα εμπρός έβαζα τακάκια της brembo τα κόκκινα ,σειρά Road - SA.
λόγο που η μηχανή έκανε λίγα χιλιόμετρα ετήσιος δεν με έπαιρνε να κάνω πειράματα στα τακάκια.

ερχόμαστε στο τώρα.
8 μίνες 17,500 χιλιάδες χιλιόμετρα και το tracer 700 θα θέλει σύντομα τακάκια.
μιας και κάνω πια πολλά χλμ έχω την άνεση να τελειώσω σύντομα ένα ¨κακό¨τακάκι και να δοκιμάσω άλλο.
για πάμε λοιπόν.
να βάλω brembo Racing - SC?? δεν μπαίνω πίστα άλλα οι αποστάσεις μου είναι μεγάλες ,σε εθνική κάθε μέρα και με αρκετά χιλιόμετρα 120 έως 150 και γενικά το κυνηγάω :whistle:. θα πάω φυσικά και στο super market και στο γυμναστήριο σαν κυρία σε απόσταση 1,5 χιλιόμετρου.

φίλος μου πρότεινε τα sbs 634RS road raicing & trackdays. δεν τα αλλάζει λέει με κανένα άλλο,ορκίζετε ότι φρενάρουν κρύα ,σε βροχή ,βαστάνε στα απανωτά φρένα .

για πείτε ρε παιδιά τι ξέρετε για το κάθε τακάκι?

BLiTzER
03/09/2020, 22:01
Για κανένα λόγο τα SC σε αυτό το μηχανάκι για τέτοια χρήση. Παρ'όλα αυτά, αν θες να μείνεις σε Brembo, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις τα LA (λευκά).

S705
03/09/2020, 22:12
420677

τα la(λευκά ) εδώ δείχνουν να είναι πιο σταθερά από τα sp(κόκκινα) και με μικρές διάφορες στον συντελεστή τριβής αν θερμοκρασιακές αλλαγές.

420678

και εδώ φαίνονται τα sc με τρελή διάφορα στον συντελεστή τριβής.
το μόνο που δεν ξέρω είναι τι γίνεται σε χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτές που δείχνουν τα διαγράμματα.
για τα rc λέει το sait κατηγορηματικά ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες δεν....

τους 50 βαθμούς κελσιου τους πιάνουμε με το καλήμερα?

OldMan
04/09/2020, 13:56
τους 50 βαθμούς κελσιου τους πιάνουμε με το καλήμερα?

Μη σου πω και μονο με το καλη-...;)

Το θεμα ειναι σε σχετικα παρατεταμενο φρεναρισμα τα SC θα σε "πουλησουν" λογω σημαντικης μειωσης του συντελεστη τριβης..
(μειωση που δεν αντισταθμιζεται απο μεγαλυτερη ασκηση δυναμης στη μανετα γιατι οι μετρήσεις (υποτιθεται οτι..) γινονται με τσαρουχωμενα τα φρενα..)

S705
04/09/2020, 15:08
γέρο μου την χάλασες,αν και πολύ σωστή η παρατήρηση σου.
μόλις πέρασα από Τασουλη και μου διαβεβαίωσαν ότι τα sc δουλεύουν σε μικτές συνθήκες δρόμου.

για τα sbs ξέρεις κάτι?

p@nos
04/09/2020, 18:10
γέρο μου την χάλασες,αν και πολύ σωστή η παρατήρηση σου.
μόλις πέρασα από Τασουλη και μου διαβεβαίωσαν ότι τα sc δουλεύουν σε μικτές συνθήκες δρόμου.

για τα sbs ξέρεις κάτι?

τα sc ειναι τακακια για οποιον οδηγει στο δρομο αρκετα γρηγορα (δηλαδη ανεβοκατεβασματα με ταυτοτητα στο στομα στις γνωστες διαδρομες) και μπαινει και πιστα περιστασιακα...τα rc το αναποδο...και τα δυο ειναι πολυ καλα τακακια, αλλα κανουν θορυβο, τριζουν σε χαλαρη οδηγηση δρομου μετα απο λιγο καιρο και ταλαιπωρουν αρκετα τους δισκους...αν δεν εχεις δηλαδη σκοπο να κανεις full power φρεναρισματα συχνα δεν εχει νοημα να πας σε αυτα...

αντιθετα τα sa ειναι πιο καλα για all round σπορτ χρηση και δεν θα εχεις κανενα προβλημα, εξ αλλου, αν εισαι ακομα με τα στοκ τακακια, οτιδηποτε και να βαλεις θα ειναι μεγαλη βελτιωση

S705
04/09/2020, 18:29
ευχαριστώ...
για τα sbs κάνεις δεν ξέρει κάτι!!!

p@nos
04/09/2020, 18:55
ευχαριστώ...
για τα sbs κάνεις δεν ξέρει κάτι!!!

για τα sbs δεν μπορω να σου πω...αλλα απο προσωπικους πειραματισμους που ειχα με αρκετους κατασκευαστες σε τακακια, τα brembo ηταν παντα τα πιο consistent σε ολη τη διαρκεια της ζωης τους, οποτε και πλεον χρησιμοποιω μονο αυτα

lospsi
30/11/2020, 10:41
Επαναφέρω το θέμα και ρωτώ. Τα racing sc της Brembo είναι κάτι αντίστοιχο με τα HH της EBC? Γιατί τα 2α τα έχω δουλέψει και μου άρεσαν ενώ δεν κάνανε θόρυβο.
Χρήση καθαρά εκδρομική, από χαλαρά μέχρι και γρήγορα. Γενικά πάντως, δεν είμαι οδηγός που πιέζω τα φρένα...

o teos
30/11/2020, 11:16
Επαναφέρω το θέμα και ρωτώ. Τα racing sc της Brembo είναι κάτι αντίστοιχο με τα HH της EBC? Γιατί τα 2α τα έχω δουλέψει και μου άρεσαν ενώ δεν κάνανε θόρυβο.
Χρήση καθαρά εκδρομική, από χαλαρά μέχρι και γρήγορα. Γενικά πάντως, δεν είμαι οδηγός που πιέζω τα φρένα...

Τα LA που ανέφερε ο blitzer τα εφερα στο όριο τους μόνο στα μέγαρα με ρυθμό ενδιάμεσου σχετικά γρήγορο..γενικα δεν έχω κανένα παράπονο στο 675...ουτε τρίξηματα ούτε έχω χάσει κάπου απόδοση στο δρόμο μέσα στην πόλη η εκτός..sc λογικά θα βάλω πάλι απ την άνοιξη για τα μέγαρα..υποτιθεται τα LA έχουν μεγαλύτερη χλμ απόδοση απ τα sc..

lospsi
30/11/2020, 12:41
Τα LA που ανέφερε ο blitzer τα εφερα στο όριο τους μόνο στα μέγαρα με ρυθμό ενδιάμεσου σχετικά γρήγορο..γενικα δεν έχω κανένα παράπονο στο 675...ουτε τρίξηματα ούτε έχω χάσει κάπου απόδοση στο δρόμο μέσα στην πόλη η εκτός..sc λογικά θα βάλω πάλι απ την άνοιξη για τα μέγαρα..υποτιθεται τα LA έχουν μεγαλύτερη χλμ απόδοση απ τα sc..

Κάτσε, εσύ αναφέρεσαι στα LA? Ρωτώ για τα SC γιατί διαβάζω πιο πάνω ότι τρίζουν και δημιουργούν φθορά στους δίσκους. ΟΚ, για την φθορά, με τα χλμ που κάνω ετησίως δεν το σκέφτομαι καν αλλά το θέμα με το τρίψιμο είναι σπαστικό, αν συμβαίνει συνέχεια (και όχι αν είναι μόνο κρύα).

o teos
30/11/2020, 12:55
Nαι για τα LA λεω..τα πηρα προικα με το 675 και τα εβαλα πανω ψιλοσκεπτικος...εμεινα πολυ ευχαριστημενος και δεν κανω σχετικα ηρεμη οδηγηση..η χρηση ειναι επιδαυρος-λαυρια κλπ κυριακες κανα τρακντει και πολυ σπανια commuting..τριξημο 0..εχασα μονο λιγο αισθηση απο υπερθερμανση στα φρενα της ευθειας οταν αρχισα να πιεζω κατα το 4σεσσιον της ημερας και στα φρενα της 4 στο ιδιο σεσσιον που εκανα και τον καλυτερο χρονο..εκει φανηκε το οριο τους που στο δρομο σχεδον απιθανο να το φτασω..:wave2:


Επισης για χρονια προτιμουσα τα dp spd,οχι τα αγωνίστηκα για μικτη χρήση και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος χωρις να με προδωσουν πουθενα..τα τελευταια ομως εκαναν κατι πολυ ασχημες φθορες στην παστα τους μετα απο τρακντει στα μεγαρα ενω ειχαν ακομα 2,5mm παστα πανω με αποτελεσμα να χασω αρκετη αισθηση....αστοχια υλικου?δεν ξερω..εκει ειπα να δοκιμασω αλλα brand μετα απο τοσα χρονια..καπου πρεπει να χω και φωτο..το εκαναν και τα 4 τακακια και ειχαν ομοιομορφη φθορα οποτε δεν ηταν θεμα δαγκανας τρομπας κλπ...

sapila racing
30/11/2020, 12:55
Κάτσε, εσύ αναφέρεσαι στα LA? Ρωτώ για τα SC γιατί διαβάζω πιο πάνω ότι τρίζουν και δημιουργούν φθορά στους δίσκους. ΟΚ, για την φθορά, με τα χλμ που κάνω ετησίως δεν το σκέφτομαι καν αλλά το θέμα με το τρίψιμο είναι σπαστικό, αν συμβαίνει συνέχεια (και όχι αν είναι μόνο κρύα).

Τα SC δεν είναι κατάλληλα για την χρήση που περιγράφεις.
Μαλλον γι αυτό σου απαντάει και ο teos για τα LA.

edit: με πέρασε ο teo παρ όλο που έχει τα LA κι εγω SC. Απόδειξη οτι δεν σου κάνουν τα SC!

o teos
30/11/2020, 13:15
found them dp sdp hh

Οπως ειπα τα εβαζα χρονια σε οτι μοτο ειχα..αυτο πρωτη φορα το ειδα..οχι δεν ειχε κατι καμια δισκοπλακα ειχα και αλλο ζευγαρι πριν και πιο πριν τα ebc hh που ειχα παρει το μοτο και ολα ηταν μια χαρα

Λοιποον μικρες αυλακωσεις ισως ειναι αποδεκτες...αυτο οχι..

423247

423246

telegonos
30/11/2020, 14:11
Επαναφέρω το θέμα και ρωτώ. Τα racing sc της Brembo είναι κάτι αντίστοιχο με τα HH της EBC? Γιατί τα 2α τα έχω δουλέψει και μου άρεσαν ενώ δεν κάνανε θόρυβο.
Χρήση καθαρά εκδρομική, από χαλαρά μέχρι και γρήγορα. Γενικά πάντως, δεν είμαι οδηγός που πιέζω τα φρένα...

Τα SI (sintered) της SBS είναι το αντίστοιχο με τα ΗΗ της EBC.

S705
30/11/2020, 15:42
και πάνω που σκεφτόμουν ότι πρέπει να γράψω εδώ,

λοιπόν παλικάρια.
έβαλα στο tracer πίσω τα sbs 657LS sintered . ωραίο δυνατό φρένο ,σε μια καταδρομική πριν το lockdown σε κάτι ξεχασμένα βουνά δεν με προβλημάτισε καθόλου. το μόνο κακό που έχουν είναι ότι τα δυο φρεναρίσματα ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ,δεν έχω φρένο. θέλουν να ζεσταθούν πρώτα!!

o teos
30/11/2020, 16:14
Επικυνδινο για καθημερινή χρήση της μηχανής σε περίπτωση φρένου ανάγκης χωρίς να έχει προηγηθεί άλλο φρενάρισμα δε θέλω να το σκέφτομαι σε μπροστινό τακακι...:eek:....πισω όταν λες??στο πίσω φρένο??γιατί εκεί μικρή σημασία έχει..νοκιζω έχω ξεχάσει να πατάω πίσω φρένο :lol:

S705
30/11/2020, 18:55
Ναι πίσω φρένο. Όταν λέω δεν έχει φρένο το εννοώ. Καβαλαω το ποδοφρενο και δεν... Σαν να έχει λάδια η δισκοπλακα!
Τώρα το έμαθα, 2 φρένα μόλις ξεκινήσω και όλα καλά μετά.
Απλά δεν ξέρω αν είναι θέμα από το τακακι που είναι μεταλλικό ή είναι χαρακτηριστικό της εταιρίας. Στο strada έβαζα πίσω κεραμικό και εκεί δεν είχα τέτοια.
Πάντως λόγο αυτού στα εμπρός θα βάλω brembo!

o teos
01/12/2020, 00:28
Το vs στον τίτλο του θρεντ μπορεί κα σβηστεί...brembo και sbs γίνονται ένα...

https://www.asphaltandrubber.com/news/brembo-acquires-sbs-friction-as/

telegonos
01/12/2020, 01:01
Ναι πίσω φρένο. Όταν λέω δεν έχει φρένο το εννοώ. Καβαλαω το ποδοφρενο και δεν... Σαν να έχει λάδια η δισκοπλακα!
Τώρα το έμαθα, 2 φρένα μόλις ξεκινήσω και όλα καλά μετά.

Ο δίσκος είναι σίγουρα ίσιος ή μήπως έχει πάρει λίγο warp και σπρώχνει μακριά τα τακάκια, και για αυτό τρως 2 πατήματα, για να ξαναπλησιάσουν;

S705
06/12/2020, 09:58
Αν και δεν έδειχνε να είναι στραβός ο δίσκος μιας και στην εθνική, μετά από 10λεπτα πορεία χωρίς φρένο έπιανε άμεσος. έβαλα ρολόι και τον μέτρησα. Είναι ίσιος.

giorgos.boun
11/12/2020, 16:26
για να μην ανοιγω καινουργιο

εχει κανενας εμπειρια απο τα sbs dual carbon?
Τι διαφορα εχουν απο τα μεταλλικα?

για πιο συγκεκριμενα ειναι
φοραω αυτα https://www.sbs.dk/products-1/brake-pads/901sp

και για αλλαγη λεω για αυτα https://www.sbs.dk/products-1/brake-pads/901dc

ευχαριστω

Pew
11/12/2020, 22:21
για να μην ανοιγω καινουργιο

εχει κανενας εμπειρια απο τα sbs dual carbon?
Τι διαφορα εχουν απο τα μεταλλικα?

για πιο συγκεκριμενα ειναι
φοραω αυτα https://www.sbs.dk/products-1/brake-pads/901sp

και για αλλαγη λεω για αυτα https://www.sbs.dk/products-1/brake-pads/901dc

ευχαριστω
Δε θα τα ελεγα και "upgrade" σε συγκριση με τα SP
Απ'οτι καταλαβαινω, η διαφορα σε συγκριση με τα πρωτα ειναι πως εμφανιζουν προοδευτικα αυξανομενο συντελεστη τριβης.

Δες το γραφημα στη σελιδα. Δειχνει φρεναρισμα απο τα 310 στα 135 για 5 δευτερολεπτα (max? avg? σταθερα 1G? Δεν διευκρινιζει). Το γραφημα αφορα πιστα, πιστευω ειναι καλο feedback....
https://www.sbs.dk/products/racing/road-racing-brake-pads

o teos
11/12/2020, 22:36
Αν βάλεις carbon φρόντισε να καθαρίσεις καλά τη δισκοπλακα από τα προηγούμενα κατάλοιπα...πρωτα με ένα άγριο scotch Η ένα ντουκοχαρτο 1500 και μετά με πανάκι και breakcleaner..μετα θα "πατήσεις"- "στρώσεις" τα carbon τακάκια...καπου έχει η brembo σχετικές οδηγίες..για αγωνιστική οδήγηση σε πίστα θα έχεις καλή διαφορά αλλά δεν κάνουν για δρόμο με την καμία και τρώγονται τραγικά εύκολα..επισης αφήνουν αρκετά κατάλοιπα σε σχέση με τα μεταλλικά όποτε να καθαρίσεις τις δαγκάνες και τα εμβολα τακτικά....

giorgos.boun
11/12/2020, 23:09
Δε θα τα ελεγα και "upgrade" σε συγκριση με τα SP
Απ'οτι καταλαβαινω, η διαφορα σε συγκριση με τα πρωτα ειναι πως εμφανιζουν προοδευτικα αυξανομενο συντελεστη τριβης.

Δες το γραφημα στη σελιδα. Δειχνει φρεναρισμα απο τα 310 στα 135 για 5 δευτερολεπτα (max? avg? σταθερα 1G? Δεν διευκρινιζει). Το γραφημα αφορα πιστα, πιστευω ειναι καλο feedback....
https://www.sbs.dk/products/racing/road-racing-brake-pads

σας ευχαριστω πολυ παιδια.
Θοδωρη αυτο με τα καταλοιπα δεν το ηξερα. Την προετοιμασια την εχω διαβασει πιστευω δεν ειναι κατι σε σχεση με το πρωτο.

αυτο με το γραφημα δεν το ειχα δει, πολυ καλο, μονο που το συγκρινουν με τακακι που κανει απο 80€ το ενα και πανω ενω το αλλο εχει 80 το ζευγαρι.

απλα ρωτησα γιατι στα κοντα θελω αλλαγη και βρηκα σφραγισμενα dual carbon στα 40€ το ζευγαρι και ελεγα μηπως τα παρω.

o teos
12/12/2020, 00:06
Θα δεις διαφορά στη βρώμα που αφήνουν μπαμ λογικά ακόμα και πάνω στη ζαντα μετά από ένα καλό τρακντει...εεε σκέψου αυτό πάει και στα εμβολα και τις δαγκάνες...απλα τις βγάζεις τα αφαιρείς και σαπουνακι με νερό μέσα στη δαγκανα..προσοχή δεν ακουμπάμε με λαδωμενα λιπαρα χέρια τα τακάκια στην πάστα ποτέ ούτε τις δισκοπλακες..εεε αν υπολογίσεις ότι με τα κανονικά τακάκια όλοι μας(ελπίζω και λέμε τωρα)τις καθαρίζουν κάθε που αλλάζουν τακάκια με τα carbon θα θέλουν κάθε 2 τρακντει άντε 3....θα το δεις εσύ.. :wave2:

DrIoannis
12/12/2020, 12:44
για να μην ανοιγω καινουργιο

εχει κανενας εμπειρια απο τα sbs dual carbon?
Τι διαφορα εχουν απο τα μεταλλικα?

για πιο συγκεκριμενα ειναι
φοραω αυτα https://www.sbs.dk/products-1/brake-pads/901sp

και για αλλαγη λεω για αυτα https://www.sbs.dk/products-1/brake-pads/901dc

ευχαριστω

Αυτά τα τακάκια τα είχα χρησιμοποιήσει συχνά σε πίστα και δρόμο (όταν έβγαινα). Θέλει, όπως έχει αναφερθεί, σωστή προεργασία για να δεις τη μέγιστη απόδοση. Θέλει επίσης να ζεσταθούν για να αποδώσουν σωστά χωρίς να είναι απαγορευτικά για τον δρόμο. Στην πίστα είναι καλά με σταθερή απόδοση, ειδικά αφού ζεσταθούν. Λερώνουν τη ζάντα αρκετά, αν ενδιαφέρεσαι γιαυτό... Έχουν όμως ένα σημαντικό μειονέκτημα και γιαυτό δεν τα χρησιμοποιώ πλέον. Όταν τα φτάσεις λίγο μετά τη μέση αποκτούν μία ξύλινη αίσθηση και απλά δεν με ικανοποιούσαν ούτε καν για δρόμο. Από τιμή, όταν τα χρησιμοποιούσα, δεν ήταν πολύ τσουχτερή, αλλά δεν θυμάμαι ακριβές ποσό (κάπου 80 κάτι :cool:).

giorgos.boun
12/12/2020, 18:34
Αυτά τα τακάκια τα είχα χρησιμοποιήσει συχνά σε πίστα και δρόμο (όταν έβγαινα). Θέλει, όπως έχει αναφερθεί, σωστή προεργασία για να δεις τη μέγιστη απόδοση. Θέλει επίσης να ζεσταθούν για να αποδώσουν σωστά χωρίς να είναι απαγορευτικά για τον δρόμο. Στην πίστα είναι καλά με σταθερή απόδοση, ειδικά αφού ζεσταθούν. Λερώνουν τη ζάντα αρκετά, αν ενδιαφέρεσαι γιαυτό... Έχουν όμως ένα σημαντικό μειονέκτημα και γιαυτό δεν τα χρησιμοποιώ πλέον. Όταν τα φτάσεις λίγο μετά τη μέση αποκτούν μία ξύλινη αίσθηση και απλά δεν με ικανοποιούσαν ούτε καν για δρόμο. Από τιμή, όταν τα χρησιμοποιούσα, δεν ήταν πολύ τσουχτερή, αλλά δεν θυμάμαι ακριβές ποσό (κάπου 80 κάτι :cool:).

Ευχαριστώ πολύ!
Πολύ σημαντικά αυτά που διάβασα για να ξερω τι θα περιμένω.
Ναι όντως δεν είναι τόσο ακριβά σε σχέση με τα αλλά που είχε στο διάγραμμα πιο πάνω. Περίπου στα 80. Ε εγώ τα πήρα 40. Και να μου σπάσουν τα νευρα στο καθάρισμα ή αλλάξουν μετά το μισό τι είχαμε τι χάσαμε θα τα πετάξω. Τουλάχιστον θα έχω και προσωπική γνωμη.

Τι χρησιμοποίησες μετά;

Tsber
05/06/2021, 11:39
Παιδιά έχω γράψει αρκετά για τα SBS 687 LS (πίσω) και SBS 705 SP Sinter Evo (μπροστά) σε σχέση με τα κόκκινα Brembo εδώ:

https://www.kawiforums.com/threads/brake-upgrade-discussion.276905/page-4

Συνοπτικά το 687 LS είναι το καλύτερο πίσω τακάκι που έχω δοκιμάσει ποτέ, έχει εξελιχθεί ώστε να λειτουργεί σε συνδυασμό με τα μπροστινά και έχει δύναμη, καλό δάγκωμα και απίθανη αίσθηση όταν αποφορτίζεται ο πίσω τροχός στο δυνατό φρενάρισμα. Με εντυπωσίασε σε όλες τις συνθήκες.

Τα Sinter Evo μπροστά είναι τα ultra premium τακάκια της εταιρίας, ένα κλικ πάνω από τα απλά Sinter και θα ανταγωνίζονται πλέον άμεσα με τα νέα Brembo SR: https://moto.brembo.com/en/detail/07GR12.SR

...αν η Brembo συνεχίσει με την SBS σαν θυγατρική βέβαια.

Σε γενικές γραμμές πιο γεμάτη και premium αίσθηση, μεγαλύτερη δύναμη και καλύτερος έλεγχος από τα κόκκινα Brembo που είχα προηγουμένως, λεπτομέρειες στο link επάνω.

Οι εντυπώσεις μου είναι πάντα από το Er με το πολύ μέτριο hardware, σωληνάκια υψηλής μόνο εμπρός, υγρό φρένων Motul RBF 600 racing brake fluid μπρος πίσω - ελπίζω να βοηθήσουν κάποιους :beer:

doctor_john
01/03/2022, 12:39
Υπάρχει πρόταση για "μαλακά" τακάκια brembo;
Στην ουσία δεν με ενδιαφέρει αν θα κρατήσουν ή όχι.
Με ενδιαφέρει να εκκινήσουν χωρίς φθορές οι δίσκοι γιατί είναι καινούριοι.
Δαγκάνες tokico cbr1000rr 08-18 monocoque. Σωληνάκια υψηλής.

DrIoannis
01/03/2022, 15:46
Αν θες μαλακά τακάκια για αρχή (δεν ξέρω γιατί δεν θες sintered με καινούργιους δίσκους) μπορείς να χρησιμοποιήσεις οργανικά ή carbon που προκαλούν λιγότερη φθορά στους δίσκους.

Tsber
01/03/2022, 16:51
Υπάρχει πρόταση για "μαλακά" τακάκια brembo;
Στην ουσία δεν με ενδιαφέρει αν θα κρατήσουν ή όχι.
Με ενδιαφέρει να εκκινήσουν χωρίς φθορές οι δίσκοι γιατί είναι καινούριοι.
Δαγκάνες tokico cbr1000rr 08-18 monocoque. Σωληνάκια υψηλής.

Καλησπέρα, σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι και για άλλες μάρκες σου προτείνω αυτά τα οργανικά Saito:

https://www.louis.eu/artikel/saito-brake-pads-organic-with-abe-various-models/10044261?list=b60120b76cfc92d710029a219d4a4d0f

Στην ουσία είναι οργανικά / κεραμικά και είναι εντελώς αθόρυβα, σχεδόν τελείως "καθαρά" και πολύ μαλακά με τους δίσκους.

Έχουν και πολύ καλή, στρογγυλεμένη και σταθερή απόδοση σε στεγνό και βρεγμένο και λογική τιμή.

doctor_john
01/03/2022, 20:47
Ευχαριστώ, δεν έχει για ζώα της tokico..

Tsber
01/03/2022, 23:56
Ευχαριστώ, δεν έχει για ζώα της tokico..

Έχεις δίκιο, μάλλον το βρίσκουν λίγο underkill να βγάλουν οργανικά για τέτοιο hardware!

Αν πας πάντως αναγκαστικά σε sintered, σου προτείνω τα sinter evo της SBS που ανέφερα παραπάνω:

https://www.sbs.dk/products-1/brake-pads/809sp

Παρά το evo στο όνομα είναι κορυφαία τακάκια δρόμου και έχουν πετύχει τέλεια τον χαρακτήρα της γλυκιάς βιαιότητας. Η χαμηλή φθορά δίσκου αναφέρεται και στην περιγραφή τους.

Πολύ σοφιστικέ δάγκωμα και ψαγμένα υλικά, αλλά πολύ φτηνό δεν το λες με τίποτα. Από την άλλη πιστεύω πως αν τα βάλεις δεν θα θέλεις να τα αλλάξεις γρήγορα ούτως ή άλλως, τουλάχιστον για χρήση δρόμου!

DoctoR_k6
02/03/2022, 09:04
Δες κ DP.

doctor_john
02/03/2022, 12:04
Με κέρδισε ο tsber με την γλυκιά βιαιότητα :cool:
30€ έχουν τα νορμάλ 37€ τα κυνηγετικά.

Tsber
02/03/2022, 13:46
Με κέρδισε ο tsber με την γλυκιά βιαιότητα :cool:
30€ έχουν τα νορμάλ 37€ τα κυνηγετικά.

Ελπίζω να είσαι το ίδιο γλυκός αν τελικά δεν σου αρέσουν τα τακάκια :D

Keep us posted!

OldMan
03/03/2022, 12:51
Ρε μαλακες, βρειτε τα και φτιαξτε οτι κατασταση γουσταρετε αλλα όχι μέσω των φρενων..