PDA

View Full Version : DR650 1994, τι να προσεξω?



GogosLux
04/09/2020, 10:39
Καλημέρα,

Θα παω να δω αυτο το DR650 του 1994 με 44.000 χιλ, για πειτε τι να προσέξω :rolleyes:

420680

buckley
04/09/2020, 11:24
Καλημέρα,

Θα παω να δω αυτο το DR650 του 1994 με 44.000 χιλ, για πειτε τι να προσέξω :rolleyes:

420680

Αν έχει ντίζα το κοντέρ :bawl:

buckley
04/09/2020, 11:26
Τιμή χώμα τα μοντέλα χωρίς μίζα εννοείται.Ρώτα τον πόσο λάδι του καίει, μην σου πει ότι δεν καίει ε...

πυξιδας990
04/09/2020, 11:41
Τιμή χώμα τα μοντέλα χωρίς μίζα εννοείται.Ρώτα τον πόσο λάδι του καίει, μην σου πει ότι δεν καίει ε...

100000χλμ περιπου με ενα rs...
το ειχα ρεκτιφιαρει γιατι τσιμπαγε,μετα οχι...
να παιρνει σχετικα ευκολα με τον αμποσυμπιεστη..
αν οχι,μπορει να εχουν πειραξει μειγματα...
καντου μια βολτα και πες μας...

πυξιδας990
04/09/2020, 11:44
παρε και μια φωτο..
420681

GogosLux
04/09/2020, 11:48
Τιμή χώμα τα μοντέλα χωρίς μίζα εννοείται.Ρώτα τον πόσο λάδι του καίει, μην σου πει ότι δεν καίει ε...

Δεν διακρίνω στην φωτο μανιβέλα, την εχουν αριστερα ?

Τιμη στα 800 euros και για αυτο πάω αλλα λέει οτι θελει service; φανταζομαι λαδια/φιλτρα/βαλβίδες/κλπ.



100000χλμ περιπου με ενα rs...
το ειχα ρεκτιφιαρει γιατι τσιμπαγε,μετα οχι...
να παιρνει σχετικα ευκολα με τον αμποσυμπιεστη..
αν οχι,μπορει να εχουν πειραξει μειγματα...
καντου μια βολτα και πες μας...

Thanks, αν ειναι ζεστό παίρνει ευκολα με μανιβέλα είναι ειναι σαν τα Honda της εποχής ?

Θα παω σημερα το απογευμα να το δω μιας και ειναι κοντά μου

πυξιδας990
04/09/2020, 11:55
Δεν διακρίνω στην φωτο μανιβέλα, την εχουν αριστερα ?

Τιμη στα 800 euros και για αυτο πάω αλλα λέει οτι θελει service; φανταζομαι λαδια/φιλτρα/βαλβίδες/κλπ.




Thanks, αν ειναι ζεστό παίρνει ευκολα με μανιβέλα είναι ειναι σαν τα Honda της εποχής ?

Θα παω σημερα το απογευμα να το δω μιας και ειναι κοντά μου

μανιβελα εχει φαινεται...
ζεστο κρυο δεν ειχε θεμα.μια μιση εσπαγες με τον αμποσυμπιεστη και μετα μια καλη και επαιρνε...δεν επαιρνε οταν ειχα πειραξει κατι βελονες κτλπ...

George_M.
04/09/2020, 12:03
Μάθε εάν ήταν σε ακινησια.. Βασικη αιτία να χώσεις λεφτά..

Nikos77
04/09/2020, 12:39
Καλημέρα,

Θα παω να δω αυτο το DR650 του 1994 με 44.000 χιλ, για πειτε τι να προσέξω :rolleyes:

420680να προσέξεις να μη το πάρεις

GogosLux
04/09/2020, 12:46
μανιβελα εχει φαινεται...
ζεστο κρυο δεν ειχε θεμα.μια μιση εσπαγες με τον αμποσυμπιεστη και μετα μια καλη και επαιρνε...δεν επαιρνε οταν ειχα πειραξει κατι βελονες κτλπ...

Ναι εχεις δίκιο, μανιβέλα έχει :D


Μάθε εάν ήταν σε ακινησια.. Βασικη αιτία να χώσεις λεφτά..

Αληθεια ειναι αυτο, θα το δω.


να προσέξεις να μη το πάρεις

Θες να γίνεις λίιιιγο πιο περιγραφικός, ετσι για το καλό της συζήτησης :lol:

Vstrommer71
04/09/2020, 13:32
Δεν διακρίνω στην φωτο μανιβέλα, την εχουν αριστερα ?



Suzuki πας να πάρεις,όχι ΜΖ!:lol:
Και σαν κλασσικό Suzuki εποχής είμαι 100% σίγουρος ότι το μοτέρ θα ζήσει ένα εκατομμύριο χλμ αλλά από ηλεκτρικά δεν θα σκίζουμε.Ας μας πούνε και οι πρώην κάτοχοι.

GogosLux
04/09/2020, 13:42
Suzuki πας να πάρεις,όχι ΜΖ!:lol:
Και σαν κλασσικό Suzuki εποχής είμαι 100% σίγουρος ότι το μοτέρ θα ζήσει ένα εκατομμύριο χλμ αλλά από ηλεκτρικά δεν θα σκίζουμε.Ας μας πούνε και οι πρώην κάτοχοι.

χαχχαχχχαχα ειχα την κρυφη ελπίδα οτι εχει μίζα ;)

Suτσούκι και πρόβλημα με ηλεκτρικά ???

Ασχετο, αραγε να παίρνει μίζα ?

OldMan
04/09/2020, 13:43
Σήκωσε τις φυσουνες των καλαμιων να δεις τι παιζει απο κατω..
(σιγα σιγα και με τρόπο μη σουρθει κανενα ξαφνικο..)

Parking
04/09/2020, 13:47
Suzuki πας να πάρεις,όχι ΜΖ!:lol:
Και σαν κλασσικό Suzuki εποχής είμαι 100% σίγουρος ότι το μοτέρ θα ζήσει ένα εκατομμύριο χλμ αλλά από ηλεκτρικά δεν θα σκίζουμε.Ας μας πούνε και οι πρώην κάτοχοι.

Μ αρέσουν οι αισιόδοξοι άνθρωποι
:D

Vstrommer71
04/09/2020, 14:58
Μ αρέσουν οι αισιόδοξοι άνθρωποι
:D

Άμα είχε περάσει από τα χέρια σου κάποιο GSX400E ή όποιο άλλο της σειράς,δεν θα τα έλεγες αυτά:lol:

GogosLux
04/09/2020, 15:48
Σήκωσε τις φυσουνες των καλαμιων να δεις τι παιζει απο κατω..
(σιγα σιγα και με τρόπο μη σουρθει κανενα ξαφνικο..)

Ελήφθη :lol:

sapila racing
04/09/2020, 15:58
Οταν το βάλεις μπρός και ακούσεις να βαράει σαν να έχει διαλύσει μην τρομάξεις.
Ετσι κάνει αυτό το μηχανάκι.

jawaforever
04/09/2020, 18:40
Τι να προσέξεις; Να προσέξεις να μην το αγοράσεις.
Αυτό.

GogosLux
05/09/2020, 11:34
Οταν το βάλεις μπρός και ακούσεις να βαράει σαν να έχει διαλύσει μην τρομάξεις.
Ετσι κάνει αυτό το μηχανάκι.

Όντως βαρούσε αλλά πιστεύω ότι αυτό που βαρούσε ήταν πιστόνι !

Έπαιρνε μπρος εύκολα με την 3ή και πήγαινε οκ αλλά ο ήχος ήταν πολύ .......

πυξιδας990
05/09/2020, 11:40
Όντως βαρούσε αλλά πιστεύω ότι αυτό που βαρούσε ήταν πιστόνι !

Έπαιρνε μπρος εύκολα με την 3ή και πήγαινε οκ αλλά ο ήχος ήταν πολύ .......
κραδασμους μετα τα 100-120 χλμ να βρονταει το συμπαν ειχε?

GogosLux
05/09/2020, 11:42
κραδασμους μετα τα 100-120 χλμ να βρονταει το συμπαν ειχε?

Όχι δεν πήγα με τόσα μιας και βαρούσε τόσο πολύ στο ρελαντί που ήθελες Ότοασπίδες :lol:

πυξιδας990
05/09/2020, 12:21
Όχι δεν πήγα με τόσα μιας και βαρούσε τόσο πολύ στο ρελαντί που ήθελες Ότοασπίδες :lol:

μπορει σπασμενη καδενα αντικραδισμικου,κανει σαν κομπρεσερ...

GogosLux
05/09/2020, 12:27
μπορει σπασμενη καδενα αντικραδισμικου,κανει σαν κομπρεσερ...

Μπορεί να είναι αυτό μιας και όντως έκανε σαν κομπρεσέρ αλλά λέω να μην μπλέξω με συνεργεία μιας και αμφιβάλω ότι μπορώ να το κάνω μόνος χωρίς να είμαι σίγουρος ότι είναι αυτό

sapila racing
05/09/2020, 12:33
Όντως βαρούσε αλλά πιστεύω ότι αυτό που βαρούσε ήταν πιστόνι !

Έπαιρνε μπρος εύκολα με την 3ή και πήγαινε οκ αλλά ο ήχος ήταν πολύ .......

Σε προειδοποίησα. Αυτό κάνει τρομακτικό ήχο χωρίς να έχει πρόβλημα.
Στα μεγάλα μονοκύλινδρα αερόψυκτα το πιστόνι συνήθως ακούγεται λίγο ετσι κι αλλιώς μέρχι να ζεσταθεί το μοτέρ.

GogosLux
05/09/2020, 12:46
Σε προειδοποίησα. Αυτό κάνει τρομακτικό ήχο χωρίς να έχει πρόβλημα.
Στα μεγάλα μονοκύλινδρα αερόψυκτα το πιστόνι συνήθως ακούγεται λίγο ετσι κι αλλιώς μέρχι να ζεσταθεί το μοτέρ.

Το παλικαράκι που το έχει το είχε πάρει πριν 4 χρόνια ένεκα Α2 δίπλωμα και μετά το παράτησε.

Είναι αγγλικό μοντέλο και έχει 26000 μίλια εξού και γράφει στην αγγελία 44χιλ χιλιόμετρα

Τα λάστιχα είναι απάτητα σχέδον και όλο σε μαμά αγρατζούνιστη κατάσταση, εκτός από τα πατητήρια που τα έχει βάψει μπλε.

Όμως μου είπε ότι τον θόρυβο άρχισε να τον κάνει ξαφνικά, ίσως να μην θυμόταν βέβαια.

Ο θόρυβος είναι μεταλλικός και στο επάνω μέρος και συνάδει με την λειτουργία του κινητήρα χωρίς να αυξάνει στο άνοιγμα του γκαζιού ΑΛΛΑ είναι ΠΟΛΥ έντονος

Λες να είναι φυσιολογικό ? Έτσι για το ακαδημαϊκό του θέματος ;)

Εδώ που είμαι (Λουξ) δεν παίζει να αξίζει επισκευή, θα πρέπει να τραβηχτώ Βέλγιο Γαλλία ή Γερμανία που δεν είναι μακρυά αλλά δεν έχω κάποιον να μου συστήσει.

Όποτε μάλλον πάμε για αλλά .....

S705
05/09/2020, 13:00
Τι έγινε βρε, βαρέθηκες το ktm και είπες να πας σε Ιάπωνα?:bawl:
Πιστεύω ότι αν δεν έχεις πρόσβαση σε συνεργείο τύπου μαστρομητσος της γειτονιάς θα σου βγει πανάκριβη η οποία επισκευή!

GogosLux
05/09/2020, 13:16
Τι έγινε βρε, βαρέθηκες το ktm και είπες να πας σε Ιάπωνα?:bawl:
Πιστεύω ότι αν δεν έχεις πρόσβαση σε συνεργείο τύπου μαστρομητσος της γειτονιάς θα σου βγει πανάκριβη η οποία επισκευή!

:lol::lol: Όχι , το ΚΤΜ 1290 υπάρχει οπως και το Tuono V4 :winka:

Με τρώει ο κώλος μου να μπω σε χώμα προς Βέλγιο ή Γαλλία και να βάλω το ΚΤΜ αλλά μια πτώση κοστίζει, οι μαμα ζάντες τους S λένε ότι στραβώνουν για πλάκα και ένα σετ από το R κάνει κάνα 1300αρι

Όποτε λέω να πάρω ένα μόνο για χώμα

Επίσης το TW125 που πήρα για αυτό το σκοπό το έδωσα μιας και μου έπεφτε μικρό.

Έξω ου και η αναζήτησή

katsar
05/09/2020, 13:44
σκάστα και πάρε ένα έτοιμο 690 enduro :wave2:

S705
05/09/2020, 13:48
Δηλαδή αμάν θες να πας καμία χαλαρή βόλτα θα αγοράσεις κανένα chopper? :bawl:
Πραγματικά χαίρομαι που μπορείς να κάνεις ότι κάνεις!

Vstrommer71
05/09/2020, 13:51
σκάστα και πάρε ένα έτοιμο 690 enduro :wave2:

Δεν έχει μανιβέλα αριστερά,δεν κάνει:a01:

(Και παίζει με τα 70 αλογάκια στην πίσω ρόδα και το βάρος του,να στείλει το 1290 να φάει πολλή αποθήκη)

Acacius
05/09/2020, 14:16
800€ με τόσο λίγα χιλιόμετρα και καθαρή εμφάνιση (άρα όχι χώμα-πτώσεις) μου φαίνεται λογικό προς χαμηλό ρίσκο - ειδικά για γιαπωνέζικο αερόψυκτο.

Ανταλλακτικά μόνο να έχει...

GogosLux
05/09/2020, 14:18
Δηλαδή αμάν θες να πας καμία χαλαρή βόλτα θα αγοράσεις κανένα chopper? :bawl:
Πραγματικά χαίρομαι που μπορείς να κάνεις ότι κάνεις!

οχι βρε και :beer:

Η σκεψη ειναι απλή, το κοστος ζημιας στο ΚΤΜ να το βαλω χωμα ειναι μεγαλύτερο απο το να παρω ενα παλαιο ον-οφ και να πληρώνω ασφάλεια 8 ευρο το μηνα. Για να βρω χωμα πρεπει να τραβηχτω μακρυα μιας και στα περιχωρα δεν επιτρέπεται.

ΠΧ το TW125 που το πηρα για αυτο το σκοπο στα 750 το εδωσα 1100, τουτεστιν εχασα κανα κατοστάρικο απο το κοστος επισκευής και πατέντες που περασα την ωρα μου στην καραντίνα


σκάστα και πάρε ένα έτοιμο 690 enduro :wave2:

Κοιτα, το 690 το βρισκω στα 5Κ αλλα δεν τα δικαιολογώ να τα εχω να καθονται στο γκαράζ.

Βεβαια ποτε μην λες ποτε, ιδιως με 3 γυναίκες μεσα στο σπιτι :cry::lol::lol::lol:

katsar
05/09/2020, 14:21
Παίζει αυτό που είπε ο βιστρομερ, να το οδηγάς πιο συχνά από ότι νομίζεις .Σίγουρα ακριβό και δεν κολλάει με το παρών θέμα αλλά είναι καταπληκτική μοτοσυκλέτα και δείχνεις μερακλής .

GogosLux
05/09/2020, 14:24
Δεν έχει μανιβέλα αριστερά,δεν κάνει:a01:

(Και παίζει με τα 70 αλογάκια στην πίσω ρόδα και το βάρος του,να στείλει το 1290 να φάει πολλή αποθήκη)

Γκαράζ τρωει πολύ μιας και ειναι για ταξίδια, για αυτο ελεγα μηπως το χρησιμοποιησω σε κοντινες χωμάτινες.
Βεβαια με αλλα λαστιχα μιας και τα ContiTrail ουτε λόγος, λιγο που τα ειδα σε χωμα σε ασφαλτο και σε γαρμπίλι σε ξυσμενο δρόμο ειναι ΑΠΛΑ τραγωδία

Ομως για ταξίδια βλεπω δύσκολο το 790 να μπορεί να πάρει την θεση του :p

Vstrommer71
05/09/2020, 18:31
Το 690 είναι υπερδιασκεδαστικό στην πόλη και στο χώμα.Και ταξιδεύει αξιοπρεπώς μονοκάβαλο και με τους συμβιβασμούς
πού έχει ψηλόφτερο μονοκύλινδρο μηχανάκι στην εθνική.Από γκάζι ποτέ δεν θα σου λείψει.

Το 790 είναι καλύτερο για ταξίδι αλλά υποδεέστερο για τον μέσο αναβάτη στο χώμα.Στα κατάλληλα χέρια θα πάει παντού,αλλά στα ίδια κατάλληλα χέρια το 690 θα κάνει παπάδες.

Μία καλή τρίτη επιλογή για αξιοπρεπές ταξίδι και χωμάτινες εξερευνήσεις θα ήταν και το 390 adventure.Έχω διαβάσει καλές εντυπώσεις για την χρηστικότητα του και οι χωμάτινες δυνατότητες του είναι περισσότερες από ότι φαίνονται.Θα το δοκίμαζα.

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα φαίνεται η πιθανότητα να βγει όπως ψιθυρίζεται μια έκδοση 390 adventure R με πιό χωμάτινο προορισμό.Ίδωμεν.

Γενικά πάντως η ΚΤΜ έχει το καλό ότι βγάζει ωραία μηχανάκια και δυσκολευόμαστε ποιό να πρωτοδιαλέξουμε:lol:

GogosLux
05/09/2020, 18:51
Το 690 είναι υπερδιασκεδαστικό στην πόλη και στο χώμα.Και ταξιδεύει αξιοπρεπώς μονοκάβαλο και με τους συμβιβασμούς
πού έχει ψηλόφτερο μονοκύλινδρο μηχανάκι στην εθνική.Από γκάζι ποτέ δεν θα σου λείψει.

Το 790 είναι καλύτερο για ταξίδι αλλά υποδεέστερο για τον μέσο αναβάτη στο χώμα.Στα κατάλληλα χέρια θα πάει παντού,αλλά στα ίδια κατάλληλα χέρια το 690 θα κάνει παπάδες.

Οταν λεω ταξίδι λεω παντα ευρώπη, δικάβαλος με τριβάλιτσο και κάμποση εθνική οπότε το 690 και το 790 δεν μπορουν να συναγωνιστουν το 1290.
Φετος εκανα 2000χιλ σε 3 ημερες (μαζι με το καράβι) στο ελα απο Ελλαδα μονος απο αλπεις και περιπου 3000 σε 6 ημερες στο πήγαινε Ελλαδα με την γυναίκα.



Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα φαίνεται η πιθανότητα να βγει όπως ψιθυρίζεται μια έκδοση 390 adventure R με πιό χωμάτινο προορισμό.Ίδωμεν.

Αυτο θα ειναι ενδιαφέρον μιας και το κοιτούσα αλλα με τις αλουμινιου ζαντες το απέρριψα.

Βεβαια αν βγει το 390 adventure R θα σημαινει μονο καινουργιο και αν ειναι να φτασω σε αυτα τα λεφτα μαλλον θα παω το 701 Husky και ίσως το LR :p


Βασικα ψαχνω μια λύση να μπορω να κανω ΤΕΤ Γαλλία / Βελγιο για αρχή χωρις το άγχος της πτωσης με το 1290 και την καταστροφή στις ζάντες μιας και απο οτι βλεπω γενικά δεν πολυ αντέχουν :cry:

Λευκάδιος
06/09/2020, 10:54
Βασικα ψαχνω μια λύση να μπορω να κανω ΤΕΤ Γαλλία / Βελγιο για αρχή χωρις το άγχος της πτωσης με το 1290 και την καταστροφή στις ζάντες μιας και απο οτι βλεπω γενικά δεν πολυ αντέχουν :cry:
Και δεν μπορείς να βρεις κάτι ενδιάμεσο (σε τιμή) από το αρχαίο DR και το 690;

GogosLux
06/09/2020, 12:04
Και δεν μπορείς να βρεις κάτι ενδιάμεσο (σε τιμή) από το αρχαίο DR και το 690;

Για πες καμια ιδεα

doctor_john
06/09/2020, 12:28
εκεινα τα XR τα θυμαται κανεις; Πολύ ευχάριστο και το κάνεις όπως θες..

Λευκάδιος
06/09/2020, 12:37
Για πες καμια ιδεα

Οτι βρεις στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.. πχ το νεότερο μοντέλο DR650SE έχει μίζα και είναι πολύ καλύτερο από το παλιό DR που εβαλες.Αλλες επιλογές ΤΤ600RE, DRZ400S, ΧT600, NX650, KLR650 θα κάνεις την 'δουλειά' μια χαρά. Αν βέβαια έχεις την οικονομική άνεση για 690 go for it.

Λευκάδιος
06/09/2020, 12:39
εκεινα τα XR τα θυμαται κανεις; Πολύ ευχάριστο και το κάνεις όπως θες..

Και XR650L με μίζα (αν βρεθεί) .

GogosLux
06/09/2020, 17:49
Οτι βρεις στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.. πχ το νεότερο μοντέλο DR650SE έχει μίζα και είναι πολύ καλύτερο από το παλιό DR που εβαλες.Αλλες επιλογές ΤΤ600RE, DRZ400S, ΧT600, NX650, KLR650 θα κάνεις την 'δουλειά' μια χαρά. Αν βέβαια έχεις την οικονομική άνεση για 690 go for it.

Αυτα ψαχνω και εγω αλλα εδω που ειμαι δεν παίζουν μιας και ειναι σπανια και αν βρεθει ειναι ακριβα για αυτο που ειναι.

Σκεφτομουν μηπως το φερω απο Ελλαδα, κοιτουσα το ΤΤ600 που ηταν παλαια ανεκπλήρωτη αγάπη αλλα πολυ κοστος και φασαρια.

Το πιο κοντινο που βρισκω εδω ειναι Transalp και Freewind καπου στα 1500+ και την παλια αγάπη Pegasus 600 καπου στο χιλιάρικο +/-.
Παίζουν εκει και παλιες μπεμπες 650 αλλα θα προτιμήσω το Aprilia ;)

Σε συγκριση με τα 3 με βλεπω μεταξύ Freewind και Pegasus

Επισης οτι παρεις σε αυτα τα κυβικά ειναι γαμος μιας και δεν φευγει μετα, μονο τα μικρα φευγουν ευκολα μιας και τα θελουν για 2 χρονια για το Α2.
Οποτε παιζει και αυτο το ρολο του

YΓ το συγκεκριμενο πουλήθηκε αλλα δεν νομίζω οτι μου καθόταν καλα στο ματι να τον παρω

ΥΓ 2 με βλεπω να βαζω τακουνια στο 1290 και οποιον παρει ο χαρος, με 990 σε χωμα δεν ειχα προβλημα ουτε πτωση σε Ευβοια και Ζήρεια, μαλιστα ειχα εντυπωσιαστεί ποσο καλα παταει σε σχεση με τα μικρα 250EXC - μιλαμε για enduro travel και οχι μονοπάτια - ΟΤΙ λιγο πολυ ειναι και το ΤΕΤ εδω μιας και ο ορος χωμα ειναι ΑΠΛΑ υπερβοή.

Λευκάδιος
06/09/2020, 19:04
Αυτα ψαχνω και εγω αλλα εδω που ειμαι δεν παίζουν μιας και ειναι σπανια και αν βρεθει ειναι ακριβα για αυτο που ειναι.

Σκεφτομουν μηπως το φερω απο Ελλαδα, κοιτουσα το ΤΤ600 που ηταν παλαια ανεκπλήρωτη αγάπη αλλα πολυ κοστος και φασαρια.

Το πιο κοντινο που βρισκω εδω ειναι Transalp και Freewind καπου στα 1500+ και την παλια αγάπη Pegasus 600 καπου στο χιλιάρικο +/-.
Παίζουν εκει και παλιες μπεμπες 650 αλλα θα προτιμήσω το Aprilia ;)

Σε συγκριση με τα 3 με βλεπω μεταξύ Freewind και Pegasus

Επισης οτι παρεις σε αυτα τα κυβικά ειναι γαμος μιας και δεν φευγει μετα, μονο τα μικρα φευγουν ευκολα μιας και τα θελουν για 2 χρονια για το Α2.
Οποτε παιζει και αυτο το ρολο του

YΓ το συγκεκριμενο πουλήθηκε αλλα δεν νομίζω οτι μου καθόταν καλα στο ματι να τον παρω

ΥΓ 2 με βλεπω να βαζω τακουνια στο 1290 και οποιον παρει ο χαρος, με 990 σε χωμα δεν ειχα προβλημα ουτε πτωση σε Ευβοια και Ζήρεια, μαλιστα ειχα εντυπωσιαστεί ποσο καλα παταει σε σχεση με τα μικρα 250EXC - μιλαμε για enduro travel και οχι μονοπάτια - ΟΤΙ λιγο πολυ ειναι και το ΤΕΤ εδω μιας και ο ορος χωμα ειναι ΑΠΛΑ υπερβοή.

Δεν έχω οδηγήσει το 1290 αλλά δεν νομίζω να έχει ίδιες δυνατότητες στο χώμα με το 990 (τουλάχιστον για μέσο αναβάτη και αν είσαι τέτοιος).
Αν έχεις παρέα και γενική εικόνα των διαδρομών που θα κάνεις προχώρα με το θηρίο. Σε αντίθετη περίπτωση προτίμησε κάτι άλλο.

Tallyban
06/09/2020, 21:37
DR350S μιζατο;

GogosLux
06/09/2020, 22:02
DR350S μιζατο;

Απο οτι φαινεται αυτα δεν εχουν κυκλοφορήσει ιδιαίτερα στην Ευρώπη, το 350 νομιζω ουτε στην Ελλάδα


Δεν έχω οδηγήσει το 1290 αλλά δεν νομίζω να έχει ίδιες δυνατότητες στο χώμα με το 990 (τουλάχιστον για μέσο αναβάτη και αν είσαι τέτοιος).
Αν έχεις παρέα και γενική εικόνα των διαδρομών που θα κάνεις προχώρα με το θηρίο. Σε αντίθετη περίπτωση προτίμησε κάτι άλλο.

Για το σχεση 990 με 1290 δεν εχω γνωμη μιας και το 990 το πηγα μονο 2 μεγαλες βολτες, δεν ηταν δικό μου.
Βεβαια εδω δεν εχει το ιδιο ταιρεν με νοτια Ελλαδα μιας και ειναι πιο υγρα με λιγοτερη πετρα.

Οσο για τα αλλα, ακριβως οπως τα λες για αυτο και ψαχνω μια οικονομική ελαφρια λύση.

leftos
08/09/2020, 09:50
Και τα 800 για να κανεις το κεφι σου μέχρι να το πετάξεις και να δείς τη παίζει απο θέμα διαδρομών δεν είναι πολλά.
Εγω περίμενα οτι θα το προχωρήσεις. Αφού πιάνουν και τα χέρια σου. Θεωρώ τα suzuki γενικά οτι πιο safe υπάρχει για μεταχειρισμένο.
Τα f650 αν είναι με λίγα χλμ και συντηρημένα σωστά δεν έχουν κάτι να φοβηθούν, αλλά είναι αυτό που θές για αυτές τις διαδρομές;

πυξιδας990
08/09/2020, 09:54
κανας μπιγκουλας δεν παιζει?(dr 800s big)

KotsosDR
08/09/2020, 10:06
...για πειτε τι να προσέξω :rolleyes:

420680

Να μήν ανοίξεις απότομα το γκάζι και εξαρθρωθεί κανένας ώμος :lol:

GogosLux
08/09/2020, 16:39
Και τα 800 για να κανεις το κεφι σου μέχρι να το πετάξεις και να δείς τη παίζει απο θέμα διαδρομών δεν είναι πολλά.
Εγω περίμενα οτι θα το προχωρήσεις. Αφού πιάνουν και τα χέρια σου. Θεωρώ τα suzuki γενικά οτι πιο safe υπάρχει για μεταχειρισμένο.
Τα f650 αν είναι με λίγα χλμ και συντηρημένα σωστά δεν έχουν κάτι να φοβηθούν, αλλά είναι αυτό που θές για αυτές τις διαδρομές;

Δεν μπορώ να πω οτι αυτη η εποχή της Suzuki DR ειναι η αγαπημένη μου οπτικα ;)
Επισης σε συνδιασμο με την μανιβέλα και το πιθανο προβλημα με εκανε να μην πολυ ψήνομαι


κανας μπιγκουλας δεν παιζει?(dr 800s big)

Παιζει μοντελο 1999 με 32κ χιλιομετρα στα 3,5κ ευρο που ειναι πολλά - ισως οχι για το μηχανακι αλλα για αυτο που θελω