PDA

View Full Version : Πρόβλημα κατά την προσπάθεια ρύθμισης προφορτισης



sam4g
05/09/2020, 21:36
Λοιπόν συμφορουμιτες, σήμερα αποφάσισα μετά από ένα χρόνο κατοχής του hornet, να ρυθμίσω τις προφορτισεις των ελατηρίων ώστε να το φέρω περισσότερο στα μέτρα μου. (Βασικά για αρχή ήθελα μα ρυθμίσω σωστά το sag εμπρός-πίσω και στη συνέχεια θα έπαιζα και με απόσβεση επαναφοράς)

Διάβασα αρκετά και στο φόρουμ αλλά και σε ξένα φορα για το πως είναι η σωστη ρύθμιση του sag και μπορώ να πω ότι το έχω καταλάβει και γι αυτό θεώρησα ότι μπορώ να το κάνω.

Και κάπου εδώ αρχίζει το πρόβλημα :facepalm:

Πρώτο λάθος: η προσπάθεια έγινε λίγο πριν μπω στο 1ο session στο trackday στα μέγαρα (αυτό μου χάλασε όλη τη διάθεση και δεν το απόλαυσα έτσι όπως ήθελα)

Δεύτερο λάθος: δεν έπιασα κάποιον απ τους πιο έμπειρους εκεί να μου πουν 1-2 πράγματα

Όποτε εσείς θα βοηθήσετε πάλι :lol:

Ξεκινάω λοιπόν με βοήθεια φίλου και μετράμε βύθισμα μπροστινού με μόνο το βάρος της μηχανής.

Ανεβαίνω και βυθίζεται άλλο 10 mm. Αποφασίζω πως πρέπει να μειώσω προφορτιση, ώστε να φτάσω στο επιθυμητό 30 mm.

Παίρνω το 19αρι κλειδακι και ξεκινάω να γυρίζω δεξιόστροφα το ρυθμιστή προφορτισης.

Έλα όμως που δεν κάνει κανένα κλικ και γυρίζει και γυρίζει χωρίς στοπ. Την κάτσαμε λέω. Άντε την έκανες τη μακακια λίγο πριν μπεις μέσα στην πίστα. Λέω δοκίμασε και στο άλλο καλαμι. Τα ίδια. Κανένα κλικ, ούτε γυρίζοντας δεξιόστροφα ούτε αριστερόστροφα.

Περιττό να πω ότι δεν συνέχισα καν να προσπαθήσω για το πίσω γιατί η ψυχολογία έπεσε στο ναδίρ.

Για πειτε ρε παιδιά καμία γνώμη. Τι μπορεί να φταίει;

Υ.Γ: Συγνώμη για το σεντόνι Σαββατιάτικα :beer:

giorgos.boun
05/09/2020, 21:53
2 ερωτήσεις.
1)Ήθελες να μειώσεις την προφορτιση και το γυρνούσες δεξιόστροφα;

2) κάνει σε καμία ανάρτηση μπροστά κλικ η προφορτιση;

sapila racing
05/09/2020, 21:54
H ρύθμιση προφόρτισης στα πηρούνια δεν έχει κλικ.
Μετράς στροφές απο το τέρμα έξω ή απο το τέρμα μέσα και φυσικά και στα δύο καλάμια πρέπει να είσαι στο ίδιο σημείο.
Δεξιόστροφα αυξάνεις προφόρτιση, αριστερόστροφα μειώνεις.

sam4g
05/09/2020, 22:04
1) έχεις δίκιο αριστερόστροφα εννοούσα,

2) δεν έχω ιδέα. Φανταζόμουν ότι θα κάνει :lol:

Και πως καταλαβαίνεις ότι ρυθμίζεις το ίδιο και στις 2; Δεν είχε στοπ ούτε δεξιά ούτε αριστερά

sam4g
05/09/2020, 22:05
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά όσο και μα γύριζα δεν είχε στοπ ούτε δεξιά ούτε αριστερά

RaGe_Raptor
05/09/2020, 22:11
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά όσο και μα γύριζα δεν είχε στοπ ούτε δεξιά ούτε αριστερά

φυσικά κι έχει στοπ,μην το φοβάσαι.
όπως είπε κι ο σαπιλα, μετράς στροφές από τέρμα σφιχτό ή τέρμα ανοιχτό. δεν υπάρχουν κλικ

sam4g
05/09/2020, 22:19
φυσικά κι έχει στοπ,μην το φοβάσαι.
όπως είπε κι ο σαπιλα, μετράς στροφές από τέρμα σφιχτό ή τέρμα ανοιχτό. δεν υπάρχουν κλικ

Ευχαριστώ πολύ όλους που μπήκατε στον κόπο, Σαββατιάτικα, να μου απαντήσετε.

Λογικά το φοβήθηκα γιατί με το 19αρι κλειδί που είχα μαζί μου απ το κιτ εργαλείων της Honda δεν μπορούσα να κάνω πλήρεις στροφές, όπως, ας πούμε με καστανια. Θα το προσπαθήσω αύριο και θα ενημερώσω

Και πάλι ευχαριστώ γιατί είχε πέσει η ψυχολογία. (Δεν χάρηκα και το trackday ρε γαμωτο)

giorgos.boun
05/09/2020, 22:57
Όπως σου είπαν μετράς στροφές.
Ακόμη και με το 19αρι ας πούμε μετράς μισή στροφη. Κανεις και στα δυο το ίδιο και έτοιμος.

Υποπτευόμουν ότι δεν υπάρχει κλικ σε καμία αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Κρίμα που σου χάλασε την μέρα. Δεν βρήκες κάποιον εκει να τον ρωτήσεις;

sam4g
05/09/2020, 23:06
Όπως σου είπαν μετράς στροφές.
Ακόμη και με το 19αρι ας πούμε μετράς μισή στροφη. Κανεις και στα δυο το ίδιο και έτοιμος.

Υποπτευόμουν ότι δεν υπάρχει κλικ σε καμία αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Κρίμα που σου χάλασε την μέρα. Δεν βρήκες κάποιον εκει να τον ρωτήσεις;

Είχε πολύ κόσμο που θα μπορούσε να με βοηθήσει αλλά απ την απογοήτευσή μου δεν το σκεφτηκα καν να πάω να ρωτήσω...

Ευτυχώς υπάρχει και το φόρουμ με παιδιά πρόθυμα να εξηγήσουν...

o teos
06/09/2020, 10:22
Και ακόμα δεν μπήκες στα υδραυλικά...εκει να δεις μουχαμπετι και ξένερα αν κάνεις μαλάκια στην αρχή.. :lol:

Απ τα γραφόμενα σου έχεις καταλάβει ψιλό λάθος τι κάνει τι....ξεκινα ψάχνοντας ένα ένα τομέα στο ΝΕΤ..πρψτα ψάξε για το σαγκ κοινός προφορτηση και αν δε βγάλεις άκρη εδώ είμαστε...ισως σε καμία βόλτα η σε κάνα τρακντει βρεθούμε και το κουβεντιάσουμε..;)

sam4g
06/09/2020, 11:01
Και ακόμα δεν μπήκες στα υδραυλικά...εκει να δεις μουχαμπετι και ξένερα αν κάνεις μαλάκια στην αρχή.. :lol:

Απ τα γραφόμενα σου έχεις καταλάβει ψιλό λάθος τι κάνει τι....ξεκινα ψάχνοντας ένα ένα τομέα στο ΝΕΤ..πρψτα ψάξε για το σαγκ κοινός προφορτηση και αν δε βγάλεις άκρη εδώ είμαστε...ισως σε καμία βόλτα η σε κάνα τρακντει βρεθούμε και το κουβεντιάσουμε..;)

Γι αυτό αποφάσισα να πειραματιστώ με το sag για αρχή, γιατί απ ο,τι καταλαβα, διαβάζοντας και βλέποντας αρκετά βίντεο του Dave Moss, είναι μια ρύθμιση που έχει να κάνει κυρίως με το βάρος του αναβάτη και το φορτίο. Όποτε είναι κάτι θεωρητικά σταθερό ώστε να φέρεις στα μέτρα σου τη μοτο.

o teos
06/09/2020, 14:27
Κάπως ετσι...σταθερο δεν είναι παρά μόνο στην αρχή μετά έχει να κάνει με τον τρόπο οδήγησης κατά κύριο λόγο απλά έχει ένα εύρος που είναι επιτρεπτή η ρύθμιση του ανάλογα τη χρήση..ας πούμε δεν είναι σωστό να ρυθμίσεις σαγκ πίσω η μπρος χρησιμοποιώντας όλη την προφορτηση + η - ...εχεις λάθος ελατήρια...οπως και δεν είναι σωστό να χάσεις όλο το ελεύθερο η στατικό σαγκ....κατα κύριο λόγο πίσω...;)

Bladerunner
06/09/2020, 16:43
Σαν πολλά δεν είναι τα 30mm για Μέγαρα;

sam4g
06/09/2020, 19:05
Λοιπόν παιδιά όντως έχει στοπ :lol:

Εντάξει δεν τα κατάφερα να τις ρυθμίσω οπως πρέπει, αλλά τουλάχιστον πλέον είναι η ίδια ρύθμιση και στις 2 μπουκάλες

Βασικά μου δείχνει μήκος 120 mm, χωρίς εμένα πάνω και η μηχανή σε όρθια θέση, και με εμένα πάνω σε θέση οδήγησης και τη ρύθμιση προφορτισης στο τέρμα κλειστή είναι 110 mm

Τώρα τα παράτησα γιατί έπεσε νύχτα και δεν βλέπω

sam4g
12/09/2020, 18:45
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί σήμερα βρήκα χρόνο να ασχοληθώ ξανά.

Ρύθμισα, λοιπόν, προφορτιση ελατηρίου (μπρος-πίσω) και απόσβεση επαναφοράς (μπρος-πίσω) σύμφωνα με τη ρύθμιση που προτείνει η Honda στο manual. Όντας στα κιλά του μέσου αναβάτη (76-78) θεώρησα ότι οι πρόταση της Honda για αυτές τις ρυθμίσεις θα μου είναι σωστη.

Παρακάτω σας γράφω τις μετρήσεις που πήρα, για να μου πειτε τη γνώμη σας.

Μπροστά:
α) πλήρης διαδρομή ανάρτησης χωρίς φορτίο 150 mm
Β) με το βάρος μόνο της μηχανής σε όρθια θέση 120 mm
γ) με εμένα πάνω 110 mm

Πίσω:
α) 650 mm χωρίς φορτίο (η ρόδα στον αέρα)
β) 635 mm με το βάρος της μηχανής σε όρθια θέση
γ) 605 mm με έμενα πάνω.

basilis_k6
12/09/2020, 20:06
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί σήμερα βρήκα χρόνο να ασχοληθώ ξανά.

Ρύθμισα, λοιπόν, προφορτιση ελατηρίου (μπρος-πίσω) και απόσβεση επαναφοράς (μπρος-πίσω) σύμφωνα με τη ρύθμιση που προτείνει η Honda στο manual. Όντας στα κιλά του μέσου αναβάτη (76-78) θεώρησα ότι οι πρόταση της Honda για αυτές τις ρυθμίσεις θα μου είναι σωστη.

Παρακάτω σας γράφω τις μετρήσεις που πήρα, για να μου πειτε τη γνώμη σας.

Μπροστά:
α) πλήρης διαδρομή ανάρτησης χωρίς φορτίο 150 mm
Β) με το βάρος μόνο της μηχανής σε όρθια θέση 120 mm
γ) με εμένα πάνω 110 mm

Πίσω:
α) 650 mm χωρίς φορτίο (η ρόδα στον αέρα)
β) 635 mm με το βάρος της μηχανής σε όρθια θέση
γ) 605 mm με έμενα πάνω.

τα νουμερα δεν μου λένε κάτι αλλα γενικά για τους αναβάτες 70-80 κιλα η προφόρτιση μένει στη μαμα θέση και τέλος. αλλαγές κάνεις κυρίως λογο φορτώματος. αν εισαι 60 κιλα η 100 τοτε να τις αλλάξεις αλλιως να βάλεις τις μαμα ρυθμίσεις. οι ιάπωνες ξέρουν τις κάνουν.

o teos
13/09/2020, 11:08
Είσαι λάθος,ανάλογα το ελατήριο του εκάστοτε κατασκευαστή στο εκάστοτε μοντέλο δεν αφήνεις τίποτα στη μαμα θέση αν θες να ασχοληθείς..

giorgos.boun
13/09/2020, 12:19
Μπροστά μια χαρά μου φαίνεται.

Πίσω μήπως είναι λίγο χαλαρό?

sam4g
13/09/2020, 12:28
Είσαι λάθος,ανάλογα το ελατήριο του εκάστοτε κατασκευαστή στο εκάστοτε μοντέλο δεν αφήνεις τίποτα στη μαμα θέση αν θες να ασχοληθείς..

Μπορείς να μου εξηγήσεις που είμαι λάθος;

sam4g
13/09/2020, 12:31
Μπροστά μια χαρά μου φαίνεται.

Πίσω μήπως είναι λίγο χαλαρό?

Θα πρότεινες, δηλαδή, να αυξήσω προφορτιση;

giorgos.boun
13/09/2020, 12:52
Θα πρότεινες, δηλαδή, να αυξήσω προφορτιση;

Δεν ξερω ακριβως για δρομο, περιμενε να σου απαντησει ο θοδωρης.

Απλα το ειπα γιατι εμπρος εχουμε πιο μικρη διαφορα αναλογικα με πισω σε σχεση με το δικο μου

o teos
13/09/2020, 15:14
Μπορείς να μου εξηγήσεις που είμαι λάθος;

Ναι σόρρυ απάντησα στον Βασίλη κ6....δεν έκανα παράθεση...

Ναι αν οι τιμές που παρέθεσες είναι σωστές...εχεις 40 εμπρός και 45 πίσω...σφιξε μια στροφή με 1.5 αν έχεις δαχτυλίδι ή 1 με 2 σκάλες αν έχεις σκάλες και μέτρα ξανά...το ιδανικό είναι να είναι το μηχανάκι φλατ ας πούμε 40-40 Η 35-35 σε γυμνά και τουρινγκ και γύρω στο 38-34 αμα έχεις ss...φυσικα αυτά είναι απλές τιμές μετά πρέπει να φτιάξεις τα υδραυλικά και τέλος θα ρυθμίσεις ανάλογα τον τρόπο οδήγησης...

Βάλε tiewrap και μέτρα πόσο έχεις πραγματική διαδρομή εμπρός και σημάδεψε με μαρκαδόρο αν δεν χρησημοποιει όλο το καλάμι και παρακολουθείς το tiewrap...

sam4g
13/09/2020, 15:25
Ναι σόρρυ απάντησα στον Βασίλη κ6....δεν έκανα παράθεση...

Ναι αν οι τιμές που παρέθεσες είναι σωστές...εχεις 40 εμπρός και 45 πίσω...σφιξε μια στροφή με 1.5 αν έχεις δαχτυλίδι ή 1 με 2 σκάλες αν έχεις σκάλες και μέτρα ξανά...το ιδανικό είναι να είναι το μηχανάκι φλατ ας πούμε 40-40 Η 35-35 σε γυμνά και τουρινγκ και γύρω στο 38-34 αμα έχεις ss...φυσικα αυτά είναι απλές τιμές μετά πρέπει να φτιάξεις τα υδραυλικά και τέλος θα ρυθμίσεις ανάλογα τον τρόπο οδήγησης...

Βάλε tiewrap και μέτρα πόσο έχεις πραγματική διαδρομή εμπρός και σημάδεψε με μαρκαδόρο αν δεν χρησημοποιει όλο το καλάμι και παρακολουθείς το tiewrap...

Σ ευχαριστώ πολύ! Έχω με κλικ από το 1-7..
Τώρα το έχω στο 2.

Θα το πάω στο 3 και βλέπουμε.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια :beer:

STF
13/09/2020, 22:15
Είσαι λάθος,ανάλογα το ελατήριο του εκάστοτε κατασκευαστή στο εκάστοτε μοντέλο δεν αφήνεις τίποτα στη μαμα θέση αν θες να ασχοληθείς..

Σε ότι αφορά χωμάτινες μοτοσυκλέτες και on/off οι Ιάπωνικες εταιρείες για αναβάτες 75 έως 80 κιλά έχουν ελατήρια και SAG που συνήθως είναι σωστά.
Παραπέρα, για αναβάτες που δεν γνωρίζουν ακόμη να αναγνωρίζουν ποιες είναι οι ρυθμίσεις και τι συμβαίνει όταν πειράζεις τα κλικ σε συμπίεση και επαναφορά καλύτερα να μένεις στις εργοστασιακά προτεινόμενες ρυθμίσεις. Η αφετηρία είναι αυτή και μετά... ασχολείσαι σταδιακά. Το να καταλάβεις τι κάνει η κάθε ρύθμιση είναι χρονοβόρα διαδικασία και όχι κάτι και τόσο εύκολο και απλό. Χρειάζεται καθοδήγηση life time.

Αν τα πράγματα είναι διαφορετικά στις μοτοσυκλέτες δρόμου πάω πάσο.

o teos
13/09/2020, 22:27
Σε ότι αφορά χωμάτινες μοτοσυκλέτες και on/off οι Ιάπωνικες εταιρείες για αναβάτες 75 έως 80 κιλά έχουν ελατήρια και SAG που συνήθως είναι σωστά.
Παραπέρα, για αναβάτες που δεν γνωρίζουν ακόμη να αναγνωρίζουν ποιες είναι οι ρυθμίσεις και τι συμβαίνει όταν πειράζεις τα κλικ σε συμπίεση και επαναφορά καλύτερα να μένεις στις εργοστασιακά προτεινόμενες ρυθμίσεις. Η αφετηρία είναι αυτή και μετά... ασχολείσαι σταδιακά. Το να καταλάβεις τι κάνει η κάθε ρύθμιση είναι χρονοβόρα διαδικασία και όχι κάτι και τόσο εύκολο και απλό. Χρειάζεται καθοδήγηση life time.

Αν τα πράγματα είναι διαφορετικά στις μοτοσυκλέτες δρόμου πάω πάσο.

Ακριβώς έτσι είναι Δεν αλλάζει κάτι πάρα οι συνθήκες λειτουργίας της ανάρτησης και οι διαδρομές τους...προφανως και είναι δύσκολο και σύμφωνω σε ολα μαζί σου...για αυτό δεν το κάνουν όλοι και πόλλοι προτιμούν να μην ασχοληθούν καθόλου..θελει μελέτη και κατανόηση όπως και εφαρμογή...ευτηχως το θεμα μελέτη το έχω και ευτυχώς για μενα δυστυχώς για αυτούς έχω φίλους που μ άφησαν όταν μάθαινα(ακόμα μαθαινω) να πειράζω τα μηχανάκια τους και να παίρνω feedback..και έχω ευτυχώς την λόξα να έχω πειραματιστεί με τα δικά μου νονστοπ ώρες...και ακόμα είδα που έχω καταλάβει ένα 50%...αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί τύπου dave moss το πάει σε άλλο λεβελ..:beer:.

STF
13/09/2020, 22:32
Ακριβώς έτσι είναι Δεν αλλάζει κάτι πάρα οι συνθήκες λειτουργίας της ανάρτησης και οι διαδρομές τους...προφανως και είναι δύσκολο και σύμφωνω σε ολα μαζί σου...για αυτό δεν το κάνουν όλοι και πόλλοι προτιμούν να μην ασχοληθούν καθόλου..θελει μελέτη και κατανόηση όπως και εφαρμογή...ευτηχως το θεμα μελέτη το έχω και ευτυχώς για μενα δυστυχώς για αυτούς έχω φίλους που μ άφησαν όταν μάθαινα(ακόμα μαθαινω) να πειράζω τα μηχανάκια τους και να παίρνω feedback..και έχω ευτυχώς την λόξα να έχω πειραματιστεί με τα δικά μου νονστοπ ώρες...και ακόμα είδα που έχω καταλάβει ένα 50%...αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί τύπου dave moss το πάει σε άλλο λεβελ..:beer:.

Συμφωνώ μαζί σου και καλά έκανες, απλά ο συνάδελφος που εκφράζει τις απορίες μου έδωσε την αίσθηση ότι είναι πολύ μακριά ακόμη από το να μπει σε αυτή τη διαδικασία και μάλιστα χωρίς αρχική καθοδήγηση. Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται από το διαδίκτυο. Οπότε όταν κανείς αμφιβάλει για τα αποτελέσματα των ρυθμίσεων το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάρει το manual στα χέρια και να επιστρέψει στα προτεινόμενα από το εργοστάσιο.
Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από το Hornet, π.χ. αν έχει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Επίσης ήθελα να τον ρωτήσω αν μας διαβάζει όλες αυτές τις μετρήσεις πως τις έκανε, φαντάζομαι είχε κάποιον βοηθό.

:beer:

o teos
13/09/2020, 22:46
Αυτό ναι....στην αρχή θέλει λίγο προσοχή παραπάνω...αλλα έτσι μαθαίνεις...και πάντα στην αρχή μ θα ρύθμιση τη φορά..καλο είναι όπως είπες στην αρχή ρυθμίσεις Εκτός σαγκ να γίνονται βάση μανιουαλ....αλλα αν τα καλάμια έχουν το λάδι μέσα 20000χλμ και το αμορτισέρ το ίδιο συνήθως οι μαμά ρυθμίσεις είναι αλλού για αλλού αλλά αυτά είναι για άλλη ωρα..:lol:

sam4g
13/09/2020, 22:54
Συμφωνώ μαζί σου και καλά έκανες, απλά ο συνάδελφος που εκφράζει τις απορίες μου έδωσε την αίσθηση ότι είναι πολύ μακριά ακόμη από το να μπει σε αυτή τη διαδικασία και μάλιστα χωρίς αρχική καθοδήγηση. Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται από το διαδίκτυο. Οπότε όταν κανείς αμφιβάλει για τα αποτελέσματα των ρυθμίσεων το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάρει το manual στα χέρια και να επιστρέψει στα προτεινόμενα από το εργοστάσιο.
Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από το Hornet, π.χ. αν έχει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Επίσης ήθελα να τον ρωτήσω αν μας διαβάζει όλες αυτές τις μετρήσεις πως τις έκανε, φαντάζομαι είχε κάποιον βοηθό.

:beer:

Κατ’ αρχην σας ευχαριστώ πολύ γιατί και μέσα από τις “διαφωνιες” σας κάτι καταλαβαίνω :lol:

Όχι το hornet δεν έχει πλήρως ρυθμιζόμενες. Έχει μόνο προφορτιση και απόσβεση επαναφοράς.

Για τις μετρήσεις είχα βοήθεια μόνο όσον αφορά αυτή καθαυτή την μέτρηση. Δλδ δεν είχα κάποιο άτομο που γνωρίζει. Απλά έλεγα εγώ τι να μετρήσει και μετρούσε

basilis_k6
13/09/2020, 23:18
Αυτό ναι....στην αρχή θέλει λίγο προσοχή παραπάνω...αλλα έτσι μαθαίνεις...και πάντα στην αρχή μ θα ρύθμιση τη φορά..καλο είναι όπως είπες στην αρχή ρυθμίσεις Εκτός σαγκ να γίνονται βάση μανιουαλ....αλλα αν τα καλάμια έχουν το λάδι μέσα 20000χλμ και το αμορτισέρ το ίδιο συνήθως οι μαμά ρυθμίσεις είναι αλλού για αλλού αλλά αυτά είναι για άλλη ωρα..:lol:

οι μαμα ρυθμίσεις ειναι μια χαρα σε όλα τα μηχανάκια που έχω οδηγησει. αυτο δεν σημαίνει οτι δεν γινονται καλύτερες αν ασχοληθεις αλλα σαν βάση ειναι παντα καλές. Αν το αμορτισέρ ολόκληρο ειναι για πέταμα οι ρυθμίσεις δεν το σώνουν ουτως η άλλως. σε αρκετές φθηνες μοτο πολλες φορες -εκτός απο την προφόρτιση- οι ρυθμίσεις δεν κάνουν τιποτα. Δεν ξέρω αν απο καινουργιες ειναι ετσι, δεν έτυχε να παιξω με φρεσκο μηχανάκι. δεν "ακούει" το πιρουνι/αμορτισερ δλδ στην συμπίεση πχ.

o teos
13/09/2020, 23:52
Αν έχει πλήρως ρυθμιζόμενες κατά πάσα πιθανότητα θέλει σέρβις και ίσως πιο χοντρό λάδι για μεγαλύτερο εύρος ρυθμίσεων...πολλα μαμά αμορτισέρ έχουν για παράδειγμα 15 κλικ και ακούν στα τελευταία 5 λόγο ιξωδους λαδιού η παλαιότητας αυτού

STF
13/09/2020, 23:57
Αν μιλάμε για το στρογγυλοφάναρο Hornet κάπου είχα διαβάσει πάντως πως ήταν αρκετά καλοστημένο σύνολο.

Είναι μεγάλο πλεονέκτημα πάντως να είναι κανείς αναβάτης στη κατηγορία 75/80 κιλά.
Είναι ένα πλεονέκτημα που κάποιοι από εμάς το χάσαμε εδώ και καμιά 15ριά χρόνια :lol:

sam4g
14/09/2020, 08:30
Δεν είναι το στρογγυλοφαναρο. Είναι το μοντέλο που βγήκε από 2009-2011 με τα ασημί USD που είναι ρυθμιζόμενα.

Ναι ρε παιδιά δίκιο έχετε στο ότι απέχω πολύ απ το να καταλάβω πως ακριβώς πρέπει να ρυθμιστούν οι αναρτήσεις, αλλά αν δεν δοκιμάσεις πως θα μάθεις;; :lol:

RaGe_Raptor
14/09/2020, 09:01
Μια παλιά συνταγή λέει, διαδοχικά:

Καν'τες σωβρακο ( ανοιχτά όλα )
Σφίξε απόσβεση επαναφοράς
Σφίξε απόσβεση συμπίεσης
Σφίξε κ τις 2



Για να δεις τις διαφορές στη συμπεριφορά στην πράξη



































Κι αν επιζήσεις,ίσως έχεις μάθει κάτι :bawl:

sam4g
14/09/2020, 10:00
Πλάκα κάνεις...;

Εννοείται πως το έκανα κι αυτό και είδα και τι σημαίνει όλα τέρμα ανοιχτά (πήγαινε σαν βάρκα η μηχανή) αλλά και όλα τέρμα κλειστά (κούτσουρο). Ευτυχώς, είμαι εδώ και γράφω :bawl:

Το χειρότερο βέβαια ήταν στα μέγαρα, όταν και αποφάσισα πριν το πρώτο session να πειράξω αναρτήσεις (τρομάρα μου ¨ο παγκόσμιος¨). Εκεί, λόγω του ότι πίστευα, ότι θα έχει κλικ στις ρυθμίσεις (κάτι που τελικά δεν ισχύει), βίδωνα και ξεβίδωνα προσπαθώντας να ακούσω το κλικ, και τελικά κατέληξα να το παρατήσω, με την πεποίθηση ότι μάλλον έχουν πρόβλημα οι βίδες και ουσιαστικά δεν κάνει κλικ γιατί δεν λειτουργούν τα σπειρώματα. Ήμουν σε φάση, οκ αφού δεν κάνουν κλικ, είναι σαν να μην έχω πειράξει τπτ :lol:

Και σαν μ@λ@κ@ς μπήκα και έκανα και 3 session.

Και πάλι λέω, ευτυχώς είμαι εδώ και γράφω :facepalm:

sam4g
20/09/2020, 16:00
Λοιπόν, έσφιξα και το πίσω άλλη μια σκάλα όπως πρότεινε ο teos και πήγα μια βολτα μέχρι Μπαφι.

Πολύ ωραία αίσθηση μου άφησε.