PDA

View Full Version : Χαλαρή αλυσίδα



Utopia21
07/09/2020, 01:11
Εδώ και κάνα χρόνο σε παπί 125 κυβικά κοπανάει η αλυσίδα στα πλαστικά.
Τις τελευταίες μέρες ακουγοταν ένα κρααακ μερικές φορές, όταν άλλαζα ταχυτητα, από την αλυσίδα.
Τώρα κάθε φορά που δίνω λίγο γκάζι ακούγεται ένα γκντουπ και με πετάει μπροστά.
Τι ακριβώς πρέπει να κάνω δεδομένου ότι είμαι τελείως άσχετος με αυτά και ότι κάτι έχει σκουριάσει και δε σφίγγει έτσι απλά η αλυσίδα;

karellen
07/09/2020, 04:01
1. Το απλούστερο ρυθμίζεις τους τεντωτήρες πίσω για σφίξει η αλυσίδα.
2. Βεβαιώσου ότι έχει λιπανθεί καλά και δεν κάνει κόμπους,αν κάνει πετα τη και πάρε καινούργια.
3. Οταν δίνεις γκάζι και σε πετάει μπροστά είναι πολυ πιθανόν να έχουν φαγωθει τα λαστιχένια σινεμπλόκ (silent block) της γραναζιέρας,θέλουν έλεγχο οπωσδήποτε.
Πόσα χλμ έχει το παπί?

ΥΓ 2.Εννοειται πως Αν αλλάξεις αλυσίδα θα αλλάξεις μαζί και τα γρανάζια,αυτά πανε πακετο.Θα ξαναγινει το μηχανάκι σου βιλούδο.

toyar
07/09/2020, 06:24
Εφόσον δηλώνεις τελείως άσχετος πας συνεργείο
Αυτό ακριβώς τίποτα άλλο....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/09/2020, 06:48
1 χρόνο :eek:

S705
07/09/2020, 10:50
Αυτό μόνο σου κάνει εντύπωση?
Το ότι βρίσκει στα πλαστικά??
Ελπίζω να εννοεί την γλιστρά και όχι τα πλαστικά πλαϊνά στο πάνω μέρος των αμορτισέρ!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/09/2020, 11:45
Αυτό μόνο σου κάνει εντύπωση?
Το ότι βρίσκει στα πλαστικά??
Ελπίζω να εννοεί την γλιστρά και όχι τα πλαστικά πλαϊνά στο πάνω μέρος των αμορτισέρ!!

Όντως.

Utopia21
07/09/2020, 14:22
1. Το απλούστερο ρυθμίζεις τους τεντωτήρες πίσω για σφίξει η αλυσίδα.
2. Βεβαιώσου ότι έχει λιπανθεί καλά και δεν κάνει κόμπους,αν κάνει πετα τη και πάρε καινούργια.
3. Οταν δίνεις γκάζι και σε πετάει μπροστά είναι πολυ πιθανόν να έχουν φαγωθει τα λαστιχένια σινεμπλόκ (silent block) της γραναζιέρας,θέλουν έλεγχο οπωσδήποτε.
Πόσα χλμ έχει το παπί?

ΥΓ 2.Εννοειται πως Αν αλλάξεις αλυσίδα θα αλλάξεις μαζί και τα γρανάζια,αυτά πανε πακετο.Θα ξαναγινει το μηχανάκι σου βιλούδο.
1. Το κάνω αλλά έλα που δε σφίγγει. Δεν ξέρω αν φταίω εγώ ή το μηχανάκι.
2. Ναι μια χαρά είναι πιστεύω, της έβαλα και γράσο.
3. Γύρω στα 3000 και λίγο. Το κυκλοφορώ μόνο καλοκαίρι και αυτό συνήθως για διαδρομές όχι πάνω από 15 χιλιόμετρα. Φθινόπωρο-άνοιξη-χειμώνα άντε να το μετακινήσω 5 φορές σύνολο.

karellen
07/09/2020, 14:46
1. Το κάνω αλλά έλα που δε σφίγγει. Δεν ξέρω αν φταίω εγώ ή το μηχανάκι.
2. Ναι μια χαρά είναι πιστεύω, της έβαλα και γράσο.
3. Γύρω στα 3000 και λίγο. Το κυκλοφορώ μόνο καλοκαίρι και αυτό συνήθως για διαδρομές όχι πάνω από 15 χιλιόμετρα. Φθινόπωρο-άνοιξη-χειμώνα άντε να το μετακινήσω 5 φορές σύνολο.

Οπότε επικεντρωνόμαστε στο 1.
Γίνε πιο συγκεκριμένος τι εννοείς δεν σφίγγει? Φανταζομαι λασκάρισες το μεγάλο παξιμάδι του άξονα έτσι?

DRAKONET
07/09/2020, 14:48
1. Το κάνω αλλά έλα που δε σφίγγει. Δεν ξέρω αν φταίω εγώ ή το μηχανάκι.
2. Ναι μια χαρά είναι πιστεύω, της έβαλα και γράσο.
3. Γύρω στα 3000 και λίγο. Το κυκλοφορώ μόνο καλοκαίρι και αυτό συνήθως για διαδρομές όχι πάνω από 15 χιλιόμετρα. Φθινόπωρο-άνοιξη-χειμώνα άντε να το μετακινήσω 5 φορές σύνολο.

Για να σφιξει-τεντωσει η αλυσιδα......ΞΕΒΙΔΩΣΕ πρωτα τον τροχο !!!
Μην γυρνας τις βιδες ετσι... !!!

OldMan
07/09/2020, 14:48
Προφανως εννοει οτι εχει παει τερμα πισω ο ρεγουλατορος αλλα η αλυσιδα περι αλλων τυρβαζει..

@Utopia21: Μην την πεταξεις γιατι χρησιμευει για ξεχειλωμενο βρακολαστιχο..;)

S705
07/09/2020, 15:04
ξεχειλωμένη αλυσίδα διαβάζεις γέροντα!!

Utopia21
11/09/2020, 16:41
Μετά από κοπανημα με σφυρί για κάνα 2λεπτο έσφιξε!
Ευχαριστω για τη βοήθεια!

o_gavros
11/09/2020, 16:46
Νομίζω ότι αν δεν είσαι μεγκατρολ, κάτι έχεις καταλάβει πολύ λάθος και θα πρότεινα για το καλό σου να το πας το μηχανάκι να το δει ένας μάστορας

viper1
11/09/2020, 17:37
Μετά από κοπανημα με σφυρί για κάνα 2λεπτο έσφιξε!
Ευχαριστω για τη βοήθεια!

Ότι δεν θέλει πολυμετρο λύνεται με σφυρί

Utopia21
11/09/2020, 18:08
Νομίζω ότι αν δεν είσαι μεγκατρολ, κάτι έχεις καταλάβει πολύ λάθος και θα πρότεινα για το καλό σου να το πας το μηχανάκι να το δει ένας μάστορας
Λογικά είχε κολλήσει, ίσως λόγω σκουριάς, και με το σφυρί ξεκόλλησε.

OldMan
11/09/2020, 18:14
ΤΙ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ ΡΕΕΕΕΕ...???

Η αλυσιδα, ο αξονας, το παξιμαδι, ο ρεγουλατορος, τα μυαλα μας απο τα καγκελα...???

o_gavros
11/09/2020, 18:15
με κάθε καλή διάθεση σου ξαναλέω, πως απο αυτά που γράφεις προκύπτει άγνοια (πράγμα που δεν είναι κακό) και η άγνοια πολλές φορές οδηγεί σε κακοτοπιές.
Πήγαινε το μηχανάκι να το δει ένας μάστορας. Το σετ αλυσογράναζα για το παπί (το κρυπτονχ που εχω πχ) κάνει 20€. Ε,για 20 γαμωευρώ άστο να πα να γαμηθεί για βραχνάς,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Εχθές απογευμα στο σχόλασμα γυρνάω προς το λιμάνι.Στο ύψος της Λεόντειου αν ξέρεις, είδα πάνω στη λωρίδα που είναι οι γραμμές του νέου τραμ σταμτημενο μηχανακι και κόσμο απο πανω αφυσικα. Κινηση τωρα του χαμού.
Σταματαω και λεω τι χρειάζεστε, εχω εργαλεία μαζί μου.
Νεαρό ζευγαράκι πάνω σε αρχαίο παπί ρημάδι. Η σώβρακο αλυσίδα είχε μαζέψει και μαγκώσει το παντελόνι της κοπελιάς σε σημείο που πλέον της έκοβε το αίμα σαν πολύ δυνατό λάστιχο!!!Πως δεν τσακιστήκανε είναι θαύμα!
Πήρε κάνα δεκάλεπτο να κόψουμε το παντελόνι και να ανασανει το κορίτσι που έκλαιγε απο τον πόνο.

Το αναφέρω ως ένα απο τα άπειρα άσχημα σενάρια που μπορεί να σου συμβούν όταν η αλυσίδα σου είναι για πέταμα.

OldMan
11/09/2020, 18:17
Πήρε κάνα δεκάλεπτο να κόψουμε το παντελόνι και να ανασανει το κορίτσι που έκλαιγε απο τον πόνο.

Το ψιλοτραβηξατε χρονικα, δεν βρισκεις..??

S705
11/09/2020, 18:43
ΤΙ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ ΡΕΕΕΕΕ...???

Τι σε νοιάζει ρε περιεργακια??? :)
Εσύ το καβαλάς?

Άσε τον άνθρωπο να το ξεπαστρέψει αφού δεν ακούει. Να τα πάρει κανένας μάστορας, να γυρίζει το χρήμα βρε αδελφέ. :beer:

o_gavros
11/09/2020, 18:54
Το ψιλοτραβηξατε χρονικα, δεν βρισκεις..??

ρε μπαγάσα σήμερα όλη μέρα κεντάς :D

όχι καθόλου δεν το τραβήξαμε, το παντελόνι είχε σφίξει τόσο πολύ γύρω απο τον αστράγαλο της που έπρεπε να προσέχεις πολύ με τη φαλτσέτα για να μη τη σφάξεις.

basilis_k6
11/09/2020, 19:00
σφύριασες τον άξονα να παει πισω και μετά ρεγουλάρισες? μανουαλ δεν εχει το μηχανάκι να διαβάσεις?

teogtp
11/09/2020, 19:15
σφύριασες τον άξονα να παει πισω και μετά ρεγουλάρισες? μανουαλ δεν εχει το μηχανάκι να διαβάσεις?

Λογικά θα είχαν κολλήσει οι σελίδες από την υγρασία και το ξεπαστρεψε και αυτό με το σφυρί.

S705
11/09/2020, 23:58
420863

katsar
12/09/2020, 10:42
Μου θύμισε την μάνα μου να βαράει μια λαμαρινόβιδα στην ξύλινη κάσα μιας πόρτας με σφυρί .:cry:

teogtp
12/09/2020, 10:46
Μου θύμισε την μάνα μου να βαράει μια λαμαρινόβιδα στην ξύλινη κάσα μιας πόρτας με σφυρί .:cry:

Το πλαστικό που έχασες με σφυρί το στερεωσες;
:tooth:
:D

katsar
12/09/2020, 10:49
Θα τα κάνω οξυγονοκόλληση τώρα να είμαι σίγουρος.
Ή θα βγάλω και το άλλο να το κάνω καφερεισε. :bawl: