PDA

View Full Version : K 1200 S



Mantal
07/09/2020, 16:25
Χαιρετίζω όλους στο φόρουμ, εύχομαι τα καλύτερα και καλούς δρόμους.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που με παιδεύει καιρό.

Είμαι κάτοχος 5 μηχανών vespa, παλαιών μοντέλων. Τις ανακατασκευάζω μέχρι κάποιο σημείο ιδίως στα μηχανικά και φανοποιεία σε στενό φίλο, δωρεάν. Σε μάστορα δεν πάω, γιατί αφενός, δεν υπάρχουν αλλα και αφετέρου κάποιοι που υπάρχουν, είναι του HARVARD! Έτσι, έμαθα να τι φτιάχνω μόνος μου, εδώ και 4 χρόνια. Οδηγώ vespa από το 1993. Είμαι 47 χρονών, 1,87cm ( 90kg) και έχω δύο κορίτσια. Κατά καιρούς έχω οδηγήσει virago, shadow, transalp, Harley....
Τον τελευταίο καιρό έχω κολλήσει με το εξής: να τις δώσω όλες τις vespa και να αγοράσω μία BMW K 1200 S μεταχειρισμένη μέχρι 50.000 χλμ.
Δεν ξέρω γιατί ..... αλλά η ιδέα της μεγάλης μηχανής με τρελαίνει και ιδίως τη ΒΜW. Κατά καιρούς ζαχαρώνω και gsx 1400, cb 1300 , xjr 1300 …...
Τις μηχανές τις έχω για μία Κυριακάτικη βόλτα μέχρι τον Αγιο Στέφανο ( μένω Πειραιά). Το σίγουρο είναι ότι μεγαλώνοντας, δεν νιώθω πλέον ασφάλεια με τις βέσπες. Θα ήθελα και κάτι να με πηγαίνει πιό μακριά πχ καφέ στην Τρίπολη , μπάνιο αυθημερών στην Καλαμάτα κλπ. Και η vespa πάει παντού αλλά φρένα, άνεση, αμορτισέρ.....είναι κάπως!
Τι θέματα θα αντιμετωπίσω με μία τέτοια αλλαγή?
Μήπως μεγάλωσα για μια Κ1200S ?
Είναι της ηλικίας ?
Είχε άλλος από εσάς τέτοιον προβληματισμό?

Όλες οι απαντήσεις καλοδεχούμενες και καλοπροαίρετες.

Παναγιώτης

RaGe_Raptor
07/09/2020, 16:35
Καλώς ήρθες.
Καλύτερα έναν bulletproof ιαπωνικό δεινόσαυρο ,στην περίπτωσή σου. Ευκολοσυντήρητα κι απλά σαν κατασκευή.
:beer:

DoctoR_k6
07/09/2020, 17:18
Καλως ηρθες.
Hayabusa κ τελος... :D

Mantal
07/09/2020, 17:20
Bulletproof ? Δηλ?
Ευκολοσυντηρητα?

Mantal
07/09/2020, 17:21
Ευχαριστω αλλα hayabusa .....δυσκολο . Δεν μου αρεσει.

RaGe_Raptor
07/09/2020, 17:35
Bulletproof ? Δηλ?
Ευκολοσυντηρητα?

Αλεξίσφαιρα, αξιόπιστα.
Ευκολοσυντήρητα, μπορείς εύκολα να δουλέψεις πάνω τους, στην αυλή σου, έχοντας βασικές γνωσεις

typhoon
07/09/2020, 17:40
Ωραίο το κ άλλα σίγουρα όχι ευκολοσυντηρητο όπως μια βεσπα κ σίγουρα όχι τόσο bulletproof όσο ένα αντίστοιχο γιαπωνεζικο.
Ευκολα θεωρούνται τα gs εάν σε εμπνεεουν εμφανισιακά (λογω boxer) κ σίγουρα μπορούν να κάνουν με το παραπάνω όσα ζητάς.
Ειδάλλως μπορείς να κοιτάξεις διάφορους πυραυλους εδάφους (ας μη γελιόμαστε ότι το κ είναι κυριλε μόνο...) παράδειγμα cbr1100, zzr 1...(οσο θες), fjr (καναπές με 1 30 άλογα) κ θα πω κ την υπερβολή μου το ST4 της ντουκατι, ένα μηχανάκι παραγκωνισμενο εμπορικά, αλλα ικανό να χαρίσει πλατιά χαμόγελα (σίγουρα όχι τόσο. Bulletproof ούτε ευκολοσυντηρητο)

BLiTzER
07/09/2020, 18:17
Μήπως μεγάλωσα για μια Κ1200S ?

Μπα, έχεις ακριβώς τη σωστή ηλικία για ένα μπεμβέ. Και νέος είσαι. :lol:

Mantal
07/09/2020, 18:18
Ευκολοσυντηρητο ? Λιγο λιανα επειδη σκαμπαζω...
Πχ για το xjr 1300.

Kepler Fun
07/09/2020, 19:15
Για μένα το K1200s είναι μια μοτοσυκλέτα που αξίζει να γεράσεις μαζί της για αυτό και την επέλεξα αφού πέρασα όλα αυτά τα χρόνια από πολλά μηχανάκια (είμαι 57 ετών).

Τώρα οποιαδήποτε σύγκριση με τη vespa δεν έχει νόημα. Να ξέρεις ότι το BMW είναι φιλικό στον αναβάτη (εφόσον το σέβεσαι) και ταξιδεύει καλύτερα από τα μεγάλα naked.

Να βάλεις μόνος σου χέρι δεν είναι εύκολο αλλά όχι αδύνατο. Ακόμη και η αλλαγή λαδιών θελει διαδικασία (ξηρό κάρτερ).

Εάν επιθυμείς περισσότερα στείλε ΠΜ.

teogtp
07/09/2020, 20:16
Το bmw δεν έχει σχέση με τα γυμνά ιαπωνικά που έγραψες.
Το αντίστοιχο μηχανάκι του είναι το busa, αλλά απ'ότι μας γράφεις το απορρίπτεις.
Αν θες γυμνό μουσκουλατο δες και το bking.
Αν δεν παινεσουμε το σπίτι μας......:D

Mantal
07/09/2020, 20:32
Εχω δει βιντεο στο youtube με βασικη συντηρηση bmw και ειναι ευκολη. Αλλα σε τετοια μηχανη θα πηγαινα σε εξειδικευμενο συνεργειο.
Στα 57 με BMW ? Ωραιος !

TKM
09/09/2020, 14:38
Κατά καιρούς ζαχαρώνω και gsx 1400, cb 1300 , xjr 1300 …...


Και οι τρεις αυτές είναι προτιμότερες από την Κ 1200 S, διότι έχουν λιγότερες ιδιαιτερότητες και είναι και "αλεξίσφαιρες", όπως σου έγραψαν παραπάνω.

Όμως θα καίνε τον πάτο τους και θα έχουν ακριβή συντήρηση έτσι κι αλλιώς.

Για τις ανάγκες που περιγράφεις, θεωρώ ότι θα σου ήταν αρκετό ένα καλοσυντηρημένο Suzuki Bandit 650.

Ή ένα καλοσυντηρημένο Suzuki V-Stom 650!

Ή ακόμα κι ένα καινούριο ή μεταχειρισμένο Honda CB 500 X.

Επίσης... ακόμα και με ένα Kawasaki Versys 300 θα έκανες τη δουλειά σου! Ή ακόμα και με μια Benelli 302 S! Σήμερα τα 300άρια αποδίδουν σχεδόν όπως τα παλιά 500άρια.

Το μπάτζετ σου ποιο είναι; δεν μας το είπες.

doctoras
10/09/2020, 08:45
αφού ψάχνεις κάτι ιδιαίτερο θα πρότεινα triumph trident 750 - 900 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&variant=trident)

panavour
10/09/2020, 09:05
Για να μην το κουραζουμε αμα το γουσταρεις παρτο,μια ζωη την εχουμε εξ αλλου.Εν ολιγοις τα bmw βγαζουν βλαβες -ειδικα αν ο προηγουμενος δεν τα εχει προσεξει ,ειτε τα εχει οδηγησει σαν τετρακυλινδρο 400αρι γιαπωνεζικο-στο ΑBS και στον ΑΞΟΝΑ.ΚΑΙ εκει ΠΟΝΑΕΙ η επισκευη.Κατα τα αλλα αν τα σεβασθεις και ΞΕΡΕΙΣ τι θελεις ,θα σε ανταμειψουν με ΩΡΑΙΟ ταξιδι και οδικη συμπεριφορα.

Parking
10/09/2020, 09:16
Για να μην το κουραζουμε αμα το γουσταρεις παρτο,μια ζωη την εχουμε εξ αλλου.Εν ολιγοις τα bmw βγαζουν βλαβες -

Το πήρε φίλος κάποτε 2ο χέρι και λίγο καιρό μετά έτρεξε να το κάνει τράμπα με ένα gsxr 1000
Για μένα μ ένα Κ5 είσαι τζετ. (μηχανάρα)
Μην ψαρώνεις με έλικες. Παραμύθι πουλάνε

buckley
10/09/2020, 09:25
Και οι τρεις αυτές είναι προτιμότερες από την Κ 1200 S, διότι έχουν λιγότερες ιδιαιτερότητες και είναι και "αλεξίσφαιρες", όπως σου έγραψαν παραπάνω.

Όμως θα καίνε τον πάτο τους και θα έχουν ακριβή συντήρηση έτσι κι αλλιώς.

Για τις ανάγκες που περιγράφεις, θεωρώ ότι θα σου ήταν αρκετό ένα καλοσυντηρημένο Suzuki Bandit 650.

Ή ένα καλοσυντηρημένο Suzuki V-Stom 650!

Ή ακόμα κι ένα καινούριο ή μεταχειρισμένο Honda CB 500 X.

Επίσης... ακόμα και με ένα Kawasaki Versys 300 θα έκανες τη δουλειά σου! Ή ακόμα και με μια Benelli 302 S! Σήμερα τα 300άρια αποδίδουν σχεδόν όπως τα παλιά 500άρια.

Το μπάτζετ σου ποιο είναι; δεν μας το είπες.

Αρχηγέ μου αυτά που έγραψε ο άνθρωπος τα διάβασες σίγουρα ? μεγάλη μηχανή έγραψε όχι κινέζικο μπενέλλι ,για μπάτζετ δες πόσο πωλούνται τα bmw που γουστάρει :wave2:

Parking
10/09/2020, 09:32
Αρχηγέ μου αυτά που έγραψε ο άνθρωπος τα διάβασες σίγουρα ? μεγάλη μηχανή έγραψε όχι κινέζικο μπενέλλι ,για μπάτζετ δες πόσο πωλούνται τα bmw που γουστάρει :wave2:

Δεν είναι πολύ πιο ακριβό το μπενέλι αρχηγέ

DrBig
10/09/2020, 09:34
Τα Κ1200 & Κ1300 ειναι πολυ ιδιαιτερα μηχανακια και καταπληκτικα σπορτ τουρερ. Κριμα που δεν εχουν μοτερ και ηλεκτρικα χαγιαμπουσα αλλα ας παει και το παλιαμπελο. Οπως ειπε ο παναβουρ, μια ζωη την εχουμε.

Parking
10/09/2020, 09:42
Τα Κ1200 & Κ1300 ειναι πολυ ιδιαιτερα μηχανακια και καταπληκτικα σπορτ τουρερ. Κριμα που δεν εχουν μοτερ και ηλεκτρικα χαγιαμπουσα αλλα ας παει και το παλιαμπελο. Οπως ειπε ο παναβουρ, μια ζωη την εχουμε.

και άξονες και ψεκασμούς

(μια ζωή την έχουμε αλλά όχι και να τη θυσιάσουμε για να κάνουν πάρτι τα λαμόγια....)
:cool:


Εκτός αν περισσεύουν οπότε ΠΑΣΟ

RaGe_Raptor
10/09/2020, 09:44
Εντάξει, πάρε ένα Hayabusa και τελείωνε. :D

buckley
10/09/2020, 09:53
Δεν είναι πολύ πιο ακριβό το μπενέλι αρχηγέ

Μικρέ, καφέ ήπιες ή όχι ακόμα ? :p

kachius
10/09/2020, 09:55
Είμαι σίγουρος ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με οποιαδήποτε "μεγάλη" μηχανή :)
Κάνε το βήμα και θα το κατα-ευχαριστηθείς!

Αλλά τη μία από τις βέσπες κράτησέ τη γιατί θα το μετανιώσεις (ειδικά αν έχεις καμμία P/PX 200άρα)
:beer::wave2:

Parking
10/09/2020, 10:00
Μικρέ, καφέ ήπιες ή όχι ακόμα ? :p

https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&make=298&model=2197

:P

buckley
10/09/2020, 10:01
Είμαι σίγουρος ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με οποιαδήποτε "μεγάλη" μηχανή :)
Κάνε το βήμα και θα το κατα-ευχαριστηθείς!

Αλλά τη μία από τις βέσπες κράτησέ τη γιατί θα το μετανιώσεις (ειδικά αν έχεις καμμία P/PX 200άρα)
:beer::wave2:

Παλιές είπε ,αυτή είναι φρεσκαδούρα :D

buckley
10/09/2020, 10:02
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&make=298&model=2197

:P

Τι ψήνεσαι και συ ? :look:

buckley
10/09/2020, 10:07
Το λοιπόν, το "παιδί" έχει παλιές βέσπες λέει (μακάρι να είναι προ 1974 ...).Οπότε μάλλον γουστάρει ευρωπαικά γι αυτό και bmw.
Συμβουλή λοιπόν ,αν δεν ξέρεις τον προηγούμενο κάτοχο του ευρωπαικού καλύτερα να το αποφύγεις.
Ένα συνομήλικό του Γιαπωνέζικο θα έχει κατά κανόνα αντέξει πιο καλά τα χρόνια και τα βάσανα :wave2:

panavour
10/09/2020, 10:24
Κατα κυριον λογο ,οι περισσοτεροι κατοχοι τετοιων μηχανων ειναι ανωτερου οικονομικου και κοινωνικου επιπεδου πραγμα που σημαινει οτι πιθανως να εχουν συντηρησει καλως τις μηχανες τους,ομως λογω μακροχρονης οικονομικης κρισης ειναι επισης πιθανον να εχουν και αυτοι κανει τις οικονομιες τους στην συντηρηση τους που ουτως η αλλως ειναι αρκετα ακριβη ,γι αυτο χρειαζεται πολυς ελεγχος και προσοχη.

sapila racing
10/09/2020, 10:48
Δεν είναι πολύ πιο ακριβό το μπενέλι αρχηγέ

Nαι αλλά είναι πατίνι και μάλιστα κινέζικο μπροστά στο K1200.

sapila racing
10/09/2020, 10:48
Και οι τρεις αυτές είναι προτιμότερες από την Κ 1200 S, διότι έχουν λιγότερες ιδιαιτερότητες και είναι και "αλεξίσφαιρες", όπως σου έγραψαν παραπάνω.

Όμως θα καίνε τον πάτο τους και θα έχουν ακριβή συντήρηση έτσι κι αλλιώς.

Για τις ανάγκες που περιγράφεις, θεωρώ ότι θα σου ήταν αρκετό ένα καλοσυντηρημένο Suzuki Bandit 650.

Ή ένα καλοσυντηρημένο Suzuki V-Stom 650!

Ή ακόμα κι ένα καινούριο ή μεταχειρισμένο Honda CB 500 X.

Επίσης... ακόμα και με ένα Kawasaki Versys 300 θα έκανες τη δουλειά σου! Ή ακόμα και με μια Benelli 302 S! Σήμερα τα 300άρια αποδίδουν σχεδόν όπως τα παλιά 500άρια.

Το μπάτζετ σου ποιο είναι; δεν μας το είπες.

Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται ενω ο άνθρωπος κοιταζει για K1200 και κοιταζει και τα γυμνά Japan θηρία και ρωτάει γνώμες γι αυτά, να βγαίνει κάποιος και να του προτείνει benelli 300. :confused:

sam4g
10/09/2020, 11:00
Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται ενω ο άνθρωπος κοιταζει για K1200 και κοιταζει και τα γυμνά Japan θηρία και ρωτάει γνώμες γι αυτά, να βγαίνει κάποιος και να του προτείνει benelli 300. :confused:

Σαν να πας βόλτα σε τουριστικό μέρος. Πάντα και παντού θα υπάρχει ένας κινέζος :bawl:

TKM
10/09/2020, 13:04
Αυτό που εννοώ είναι ότι για όσα περιγράφει ο φίλος ότι θέλει να κάνει και τα έκανε ως τώρα με τις βέσπες, δεν χρειάζεται μια χιλιοδιακοσάρα μηχανή, μπορεί να τα κάνει και με πολύ μικρότερες μια χαρά.

Αν όμως του αρέσει πραγματικά μια τέτοιου είδους μηχανή όπως η Κ 1200 S... ας το προσπεράσει, δεν θα του πω εγώ τι θα κάνει.

sapila racing
10/09/2020, 13:12
Αυτό που εννοώ είναι ότι για όσα περιγράφει ο φίλος ότι θέλει να κάνει και τα έκανε ως τώρα με τις βέσπες, δεν χρειάζεται μια χιλιοδιακοσάρα μηχανή, μπορεί να τα κάνει και με πολύ μικρότερες μια χαρά.

Αν όμως του αρέσει πραγματικά μια τέτοιου είδους μηχανή όπως η Κ 1200 S... ας το προσπεράσει, δεν θα του πω εγώ τι θα κάνει.

Μαλλον δεν διάβασες καν αυτό :

'Θα ήθελα και κάτι να με πηγαίνει πιό μακριά πχ καφέ στην Τρίπολη , μπάνιο αυθημερών στην Καλαμάτα κλπ. '

Φυσικά θα πάρει οτι θέλει ο φίλος, αλλά κι αυτό το να προτείνεις κάποιο benelli σε όλους, ανεξαιρέτως του τι ψάχνουν, είναι ολίγον τι αστείο.

Nitse3
10/09/2020, 13:25
Και εγώ είμαι της γνώμης μια από τις βέσπες να την κρατήσεις. Από γιαπωνέζικα μπορείς να δεις και VFR ενώ αν είσαι πολύ αρχαιολάγνος κανά FJ 1200

TKM
10/09/2020, 13:44
Μαλλον δεν διάβασες καν αυτό :

'Θα ήθελα και κάτι να με πηγαίνει πιό μακριά πχ καφέ στην Τρίπολη , μπάνιο αυθημερών στην Καλαμάτα κλπ. '

Φυσικά θα πάρει οτι θέλει ο φίλος, αλλά κι αυτό το να προτείνεις κάποιο benelli σε όλους, ανεξαιρέτως του τι ψάχνουν, είναι ολίγον τι αστείο.

Ναι, ανακάλυψες ότι τα παίρνω από τη Benelli, συγχαρητήρια κύριε Πουαρό!

Εγώ πάντως με τη δική μου ΠΗΓΑ προχθές αυθημερόν Μεσολλόγγι για δουλειά και επέστρεψα, από κει και πέρα τέλος η κουβέντα.

katsar
10/09/2020, 14:24
Γεια σου και καλώς σε βρήκαμε.
Στην ιδέα του sporttouring ,εντός Ευρωπαίων κατασκευαστών εγώ θα έριχνα σαν ιδέα και αυτήν https://www.car.gr/used-bikes/triumph.html?make=64&model=4151 ( Triumph Sprint ST 1050)
Κούκλα είναι,δείχνει ''εξωτική'',στα δικά μου μάτια τουλάχιστον,έτσι για την πρόταση το έγραψα ,καλές βόλτες με ότι και να πάρεις, και η bmw και τα γυμνά Γιαπωνέζικα είναι μηχανάρες.

DoctoR_k6
10/09/2020, 15:08
Ο αλλος με το παπι πηγε Ταιλανδη...μην του προτεινουμε κ αυτο? :bawl:

Το αντιπαλο δεος στο Κ1200s σε μια πιο απροβληματιστη μορφη ειναι το Hayabusa.
Το μονο που θα σε απασχολει ειναι που να βαλεις βενζινη...
+κανεις κ οτι θες απανω του με τα χερακια σου.

sapila racing
10/09/2020, 15:25
Ναι, ανακάλυψες ότι τα παίρνω από τη Benelli, συγχαρητήρια κύριε Πουαρό!

Εγώ πάντως με τη δική μου ΠΗΓΑ προχθές αυθημερόν Μεσολλόγγι για δουλειά και επέστρεψα, από κει και πέρα τέλος η κουβέντα.


Πήγες Μεσολόγγι με το 250 και γύρισες?
Φοβερό κατόρθωμα!! :bawl:



Δεν είπα οτι τα παίρνεις απο την Benelli.
Είπα οτι οπου και να βρεθείς μέσα στο fοrum, οτι και να ψάχνει ο άλλος, εσύ θα τους πεις για το benelli.

Parking
10/09/2020, 15:32
Ο αλλος με το παπι πηγε Ταιλανδη...μην του προτεινουμε κ αυτο? :bawl:

Το αντιπαλο δεος στο Κ1200s σε μια πιο απροβληματιστη μορφη ειναι το Hayabusa.
Το μονο που θα σε απασχολει ειναι που να βαλεις βενζινη...
+κανεις κ οτι θες απανω του με τα χερακια σου.

Εγώ είπα το GSXR 1000 K5 σ αυτά τα λεφτά
Είπα ακόμα ότι το μηχανάκι το είχε φίλος και τους έβγαλε χοντρά προβλήματα
σε άξονα και ψεκασμό
Οι 2 αυτές βλάβες έφτασαν στα +3000

Σόρι αλλά σ αυτά τα ποσά αρχίζουν οι αμφιβολίες
-Μήπως έκανα μλκια?
-Μήπως τελικά είχε δίκιο ο ΤΚΜ που μου έλεγε να πάρω Μπενέλι?
:lol:



Είναι αυτή η κατάρα που μας δέρνει που άμα μας καρφωθεί κάτι
στη γκλάβα δεν ακούμε τίποτε όμως.
:rolleyes:

buckley
10/09/2020, 15:33
Μερικοί μερικοί ήρθε η ώρα να κόψετε τα σκληρά :bawl:

Parking
10/09/2020, 15:41
Μερικοί μερικοί ήρθε η ώρα να κόψετε τα σκληρά :bawl:

Τι λε ρε φίλε και μετά τι θα λέμε?
Μόνο για καρχαρίες και σκυλόψαρα
που κολυμπούσαν στη Λιμνοθάλασσα του Μεσολογγίου
την εποχή της ηρωικής εξόδου ?
:cool:

DoctoR_k6
10/09/2020, 15:42
Εγώ είπα το GSXR 1000 K5 σ αυτά τα λεφτά
Είπα ακόμα ότι το μηχανάκι το είχε φίλος και τους έβγαλε χοντρά προβλήματα
σε άξονα και ψεκασμό
Οι 2 αυτές βλάβες έφτασαν στα +3000

Σόρι αλλά σ αυτά τα ποσά αρχίζουν οι αμφιβολίες
-Μήπως έκανα μλκια?
-Μήπως τελικά είχε δίκιο ο ΤΚΜ που μου έλεγε να πάρω Μπενέλι?
:lol:



Είναι αυτή η κατάρα που μας δέρνει που άμα μας καρφωθεί κάτι
στη γκλάβα δεν ακούμε τίποτε όμως.
:rolleyes:

Ενταξει ειπαμε...47 χρονων να τον βαλεις να διπλωθει στο Κ5 ειναι καπως.
Εδω εγω καμια 10ετια κατω κ αρχιζω τα παραπονα τελευταια.

Γι αυτο λεμε Hayabusa ωστε να τα κανει ολα κ χωρις αγχη.
Τωρα ο καθενας κανει οτι θελει με τα λεφτα του.

Υ.Γ Να κοιταει ο αλλος Κ1200 κ τα συναφη κ να πεφτει προταση για μοτο κατω 700-800cc ειναι καπως αστειο.

buckley
10/09/2020, 15:46
Ενταξει ειπαμε...47 χρονων να τον βαλεις να διπλωθει στο Κ5 ειναι καπως.
Εδω εγω καμια 10ετια κατω κ αρχιζω τα παραπονα τελευταια.

Γι αυτο λεμε Hayabusa ωστε να τα κανει ολα κ χωρις αγχη.
Τωρα ο καθενας κανει οτι θελει με τα λεφτα του.

Υ.Γ Να κοιταει ο αλλος Κ1200 κ τα συναφη κ να πεφτει προταση για μοτο κατω 700-800cc ειναι καπως αστειο.

τι λε ρε, κάνεις και οικονομία στα τέλη και πάει* και μεσολόγγι

















































































*και έρχεται ...:bawl:

TKM
10/09/2020, 16:46
Πήγες Μεσολόγγι με το 250 και γύρισες?
Φοβερό κατόρθωμα!! :bawl:



Δεν είπα οτι τα παίρνεις απο την Benelli.
Είπα οτι οπου και να βρεθείς μέσα στο fοrum, οτι και να ψάχνει ο άλλος, εσύ θα τους πεις για το benelli.

ΠΡΩΤΟΝ, δε λέω ότι είναι κατόρθωμα, ΠΡΟΣΠΑΘΩ να πω ότι αυτά που ζητάει ο φίλος που άνοιξε το θέμα δεν χρειάζεται να έχεις 1200άρα μηχανή για να τα κάνεις και έφερα σαν παράδειγμα το ταξίδι στο Μεσολόγγι, το οποίο μοιάζει με αυτά που θέλει να κάνει ο παραπάνω φίλος.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ, είναι ολοφάνερο ότι δεν του πρότεινα κυρίως τη Benelli - του πρότεινα το Bandit 650, μετά το V-Strom 650 και μετά το Honda CB 500 X. Ως ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ λύση του έγραψα ότι θα μπορούσε να κοιτάξει και κάποια 300άρα, όπως την Kawasaki Versys 300 ή τη Benelli 302S. Αν θες δηλαδή ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ μηχανή και το μπάτζετ σου δεν είναι πολύ μεγάλο, μια 300άρα είναι καλή λύση και κάνει όλα όσα ζητάει ο φίλος.

Επομένως, το ότι πας να μου κολλήσεις τη ρετσινιά ότι "σε όλους προτείνω Benelli" κλπ., δείχνει εμπάθεια κι αντιπάθεια.

ΤΡΙΤΟΝ... ακόμα και αν ήμουν ερωτευμένος με τη Benelli, που δεν είμαι κιόλας, πειράζω κανέναν; Υποχρέωσα κανέναν να πάρει Benelli ή Μορμπιντέλι ή κουρέλι; Γράφω κι εγώ ΜΙΑ γνώμη όπως όλοι... και ασφαλώς η γνώμη μου είναι επηρεασμένη από τη δική μου εμπειρία και μάλιστα την πιο πρόσφατη, με τη μηχανή που έχω τώρα.

Κάνε μου τη χάρη λοιπόν!

Ακόμα... τον "κινέζικο" παράγοντα θέλουμε δε θέλουμε, πλέον δεν μπορούμε να τον παραγνωρίσουμε... αναγκαστικά υπολογίζεται στην αγορά καινούριας μηχανής. Δεν είναι φυσικά καθόλου υποχρεωτικό να καταλήξουμε εκεί... ούτε εγώ ξέρω τι θα κάνω αν και όταν πάω σε μεγαλύτερη. Αν πάντως ξαναπάρω Benelli, υπόσχομαι να μην το μάθετε ποτέ για να μη σας πέσει το επίπεδο, εντάξει;

Τέλος, ο φίλος μας έγραψε ότι έκανε όλα όσα έκανε με τρεις βέσπες αλλά ήθελε μια πιο δυνατή μηχανή για να πηγαίνει ταξίδια όπως σε Τρίπολη, Καλαμάτα κλπ. Και σκέφτηκε το Κ 1200 S. Εδώ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ -είπα λοιπόν να τον βάλω να σκεφτεί και κάποιες άλλες λύσεις. Αν όμως γουστάρει να πάρει 1200άρα ή Goldwing 1500 ξέρω γω... με γεια του με χαρά του, πολύ καλά θα κάνει. Δεν υπάρχει λόγος να τραβάτε ζόρια με οποιαδήποτε γνώμη όμως.

DrBig
10/09/2020, 16:51
ΠΡΩΤΟΝ, δε λέω ότι είναι κατόρθωμα, ΠΡΟΣΠΑΘΩ να πω ότι αυτά που ζητάει ο φίλος που άνοιξε το θέμα δεν χρειάζεται να έχεις 1200άρα μηχανή για να τα κάνεις και έφερα σαν παράδειγμα το ταξίδι στο Μεσολόγγι, το οποίο μοιάζει με αυτά που θέλει να κάνει ο παραπάνω φίλος.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ, είναι ολοφάνερο ότι δεν του πρότεινα κυρίως τη Benelli - του πρότεινα το Bandit 650. Ως ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ λύση του έγραψα ότι θα μπορούσε να κοιτάξει και κάποια 300άρα, όπως την Kawasaki Versys 300 ή τη Benelli 302S. Αν θες δηλαδή ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ μηχανή και το μπάτζετ σου δεν είναι πολύ μεγάλο, αυτές οι 300άρες είναι καλές λύσεις και τα κάνεις όλα όσα ζητάει ο φίλος.

ΤΡΙΤΟΝ, δεν προτείνω σε όλους να πάρουν Benelli.

ΤΕΤΑΡΤΟΝ... ακόμα και αν ήμουν ερωτευμένος με τη Benelli, που δεν είμαι κιόλας, πειράζω κανέναν; Υποχρέωσα κανέναν να πάρει Benelli ή Μορμπιντέλι ή κουρέλι; Γράφω κι εγώ ΜΙΑ γνώμη όπως όλοι... και ασφαλώς η γνώμη μου είναι επηρεασμένη από τη δική μου εμπειρία και μάλιστα την πιο πρόσφατη, με τη μηχανή που έχω τώρα.

Κάνε μου τη χάρη λοιπόν!

Τέλος... τον "κινέζικο" παράγοντα θέλουμε δε θέλουμε, πλέον δεν μπορούμε να τον παραγνωρίσουμε... αναγκαστικά υπολογίζεται στην αγορά καινούριας μηχανής. Δεν είναι φυσικά καθόλου υποχρεωτικό να καταλήξουμε εκεί... ούτε εγώ ξέρω τι θα κάνω αν και όταν πάω σε μεγαλύτερη. Αν πάντως ξαναπάρω Benelli, υπόσχομαι να μην το μάθετε ποτέ για να μη σας πέσει το επίπεδο, εντάξει;

Ο φιλος δε ψαχνει χρηστικη μηχανη, ψαχνει μηχανη να την χορταινει. Εν προκειμενω ειναι ηλιου φαεινοτερο πως τις μικρο-μεσαιες δε τις χορταινει, θελει να εχει ντουβρουτζα το γκαζι. Μονο εσυ δε το καταλαβες στην κουβεντα που κανουμε και παρεξηγεισαι κιολα :)

buckley
10/09/2020, 17:14
Και εγώ είμαι της γνώμης μια από τις βέσπες να την κρατήσεις. Από γιαπωνέζικα μπορείς να δεις και VFR ενώ αν είσαι πολύ αρχαιολάγνος κανά FJ 1200

Μία αρκεί να δώσει μόνο και παίζει να πάρει και ρέστα :uplate:
https://www.car.gr/28193355-bmw-k1200rs-abs

Xlitos
10/09/2020, 17:40
1. CBR1100XX https://www.youtube.com/watch?v=GwYK9sYty6E&ab_channel=AaronDilworth
2. ZZR1200 https://www.youtube.com/watch?v=hiZjz5YZt14&ab_channel=%E6%8E%98%E5%87%BA%E3%81%97%E3%83%90%E3%82%A4%E3%82%AF%E3%82%AA%E3%83%BC%E3%82%AF%E3%82%B 7%E3%83%A7%E3%83%B3

Parking
10/09/2020, 18:07
μινγουάιλ το τύπος δεν γράφει τίποτε....

Όπου φύγει γλιτώνει
:lol:

Parking
10/09/2020, 18:10
ΠΡΩΤΟΝ, δε λέω ότι είναι κατόρθωμα.....

Άσχετο, κατόρθωμα είναι ότι κάνουμε και είμαστε περήφανοι για αυτό
Άλλος θέλει να πέσει κάτω από 1.00 στην πίστα
άλλος χαίρεται που ακούμπησε γόνατο
κι άλλος που έκανε ράντιγκ σκουλ

Όλα είναι σημαντικά για αυτούς που τα ζουν
;)

sapila racing
10/09/2020, 19:01
Για να επανέλθουμε στο θέμα το K1200S είναι απο τις τοπ μηχανές για ταξίδια.
Δεν είναι hayabusa αλλά είναι ακόμα πιο αρχοντική. Αυτα τα έχω διαβάσει, δεν τις έχω καβαλήσει! :D

RaGe_Raptor
10/09/2020, 19:25
Για να επανέλθουμε στο θέμα το K1200S είναι απο τις τοπ μηχανές για ταξίδια.
Δεν είναι hayabusa αλλά είναι ακόμα πιο αρχοντική. Αυτα τα έχω διαβάσει, δεν τις έχω καβαλήσει! :D

Να πω κι εγώ τι έχω διαβάσει,το telelever θέλει να το συνηθίσεις για να το εμπιστευτείς. Γι'αυτό και δεν πειραματίστηκαν όταν αποφάσισαν να μπουν στα ss (βλ. S1000RR ) ,αν και το μελέτησαν : είχαν προσαρμόσει telelever σε GSXR 1000 K5 πίσω στο μακρινό 2005 όταν πάρθηκε η απόφαση ότι θα φτιάξουν πραγματικά σπορ μηχανάκι.

rainmike
10/09/2020, 19:34
Μία αρκεί να δώσει μόνο και παίζει να πάρει και ρέστα :uplate:
https://www.car.gr/28193355-bmw-k1200rs-abs

Κελεπούρι,αν την πάρει να μην ξεχάσει να γράψει στο fairing Αγοραίο:tooth:

p@nos
10/09/2020, 19:50
αυτα τα κ ειναι ισως τα πιο ομορφα σπορ τουρινγκ μηχανακια που κυκλοφορουν, μεχρι και σημερα...καλο θα ειναι αν σε ενδιαφερουν να τα κανεις βολτα γιατι αρκετοι αναφερουν πως στο στριψιμο ειναι λιγο ιδιαιτερα και οχι για ολα τα γουστα...

κατα τ αλλα, τα πρωτα 1200αρια ειχαν υποτιθεται θεματα αξιοπιστιας σε διαφορα σημεια, συμπεριλαμβανομενου και μοτεριου, τα οποια ομως λυθηκαν στο 1300 (εξου και οι ανεβασμενες τους τιμες στα μεταχειρισμενα)

turogalos
11/09/2020, 07:43
Καλή η επιλογή σου για Κ1200, ειδικά αν την έχεις βάλει στην καρδιά σου και λιώνεις κάθες φορά που την κοιτάζεις. Αρκετοί στον κόσμο των BMW θεωρούν την σειρά Κ πιο αξιόπιστη από τα δικύλινδρα μπόξερ, αλλά για κάποιο λόγο δεν κρατάνε την αξία τους σαν τα R. Μια άλλη μηχανή που είναι το ίδιο καλή σε οτιδήποτε και μπορεί να την έχεις και σαν παπί στην πόλη είναι φυσικά η R1200GS. Αν ενδιαφερθείς να κοιτάξεις και γι αυτό το μοντέλο, κοίτα για 2007-2008 και νεώτερο. To ABS με servo που έιχαν τα προ-2007 ήταν αποτυχία και μπορεί να σου χαλάσει οποιαδήποτε στιγμή.

gs 500 f
27/06/2023, 17:56
Στα 60 μετα απο πολλα μοτο με τελευταια τα 20 χρονια απο gs 500 f, Z 1000,K 4, πηρα το Κ 1200S
Οι πρωτες εντυπωσεις.... Δυναμη σιγουρια σταθεροτητα...
Θελει συγκρατημενους οδηγους με επιγνωση που θα σεβαστουν οχι τοσο την ιπποδυναμη οσο την ισχυ της...
Καυσιμο παντα 100 αρα με καταναλωση στα 6 λιτρα.
Σερβις μονο αντιοροσωπεια η οποία κτυπαει αλύπητα ...
Δεν ειναι η αγορα της ακριβη αλλα η συντηρηση της...
Χερι δεν βαζεις ο ιδιος γιατι τα διαγνωστικα τα εργαλεια και τις γνωσεις του μοντελου δεν τα κατεχεις.
Αυτα τα λιγα απο τις λιγες μερες που εχω το συγκεκριμενο μοντελο μηχανης.

AUFGEBRACHT
27/06/2023, 18:01
Στα 60 μετα απο πολλα μοτο με τελευταια τα 20 χρονια απο gs 500 f, Z 1000,K 4, πηρα το Κ 1200S
Οι πρωτες εντυπωσεις.... Δυναμη σιγουρια σταθεροτητα...
Θελει συγκρατημενους οδηγους με επιγνωση που θα σεβαστουν οχι τοσο την ιπποδυναμη οσο την ισχυ της...
Καυσιμο παντα 100 αρα με καταναλωση στα 6 λιτρα.
Σερβις μονο αντιοροσωπεια η οποία κτυπαει αλύπητα ...
Δεν ειναι η αγορα της ακριβη αλλα η συντηρηση της...
Χερι δεν βαζεις ο ιδιος γιατι τα διαγνωστικα τα εργαλεια και τις γνωσεις του μοντελου δεν τα κατεχεις.
Αυτα τα λιγα απο τις λιγες μερες που εχω το συγκεκριμενο μοντελο μηχανης.

Για δώσε ενδεικτική εικόνα για το αλύπητο χτύπημα από την αντιπροσωπεία στο service...

gs 500 f
27/06/2023, 18:08
Οσο αφορα το μοντελο τα μετα του 2008 ειναι φουλ απο εξτρα πραγματα που δεν εχουν ουτε τα σημερινα μηχανακια..
Ηλεκτρικες αναρτησεις, χαρτογραφηση κινητηρα που διαλεγεις το στυλ οδηγησης αυτοματο γκαζι μεχρι τα 130 χιλιομετρα φανταστικες πλαινες βαλιτσες, συνδιασμος φρενων και ανωτερα απο του μπουσα 2.

Mantal
28/09/2023, 19:52
Ξανά μπαίνω μετά από καιρό λόγω επαγγελματικών δυσχερειών και λόγω του οτι ο φίλος μου που φτιάξαμε τις βεσπες απεβίωσε περισυ τέλος του 2022.
Να ευχαριστήσω όλους οσους έσπευσαν και αφιέρωσαν χρόνο για να με βοηθήσουν στις σκέψεις για τις ενδεχόμενες επιλογές μου.
Για την ιστορία οι βεσπες που έχω στην κατοχή μου είναι 3 p200e του 1981 82 και 83 καθώς και μια rally 200 του 1978.
Στο δια ταύτα .
Η θέα της Κ1200s με μαγεύει και ειδικά η μαύρη κίτρινη. Δεν την έχω οδηγήσει όμως και δεν γνωρίζω πως θα αντιλαμβάνομαι το στήσιμο μου πάνω της.
Το κόστος αυτών που εμφανίζονται στις αγγελίες ξεκινάνε από 5.500 ευρώ.
Οπότε πως θα έπρεπε ή από που να ξεκινήσω το δικό μου ταξίδι?!

MG-KTiNoS
28/09/2023, 20:13
Ξανά μπαίνω μετά από καιρό λόγω επαγγελματικών δυσχερειών και λόγω του οτι ο φίλος μου που φτιάξαμε τις βεσπες απεβίωσε περισυ τέλος του 2022.
Να ευχαριστήσω όλους οσους έσπευσαν και αφιέρωσαν χρόνο για να με βοηθήσουν στις σκέψεις για τις ενδεχόμενες επιλογές μου.
Για την ιστορία οι βεσπες που έχω στην κατοχή μου είναι 3 p200e του 1981 82 και 83 καθώς και μια rally 200 του 1978.
Στο δια ταύτα .
Η θέα της Κ1200s με μαγεύει και ειδικά η μαύρη κίτρινη. Δεν την έχω οδηγήσει όμως και δεν γνωρίζω πως θα αντιλαμβάνομαι το στήσιμο μου πάνω της.
Το κόστος αυτών που εμφανίζονται στις αγγελίες ξεκινάνε από 5.500 ευρώ.
Οπότε πως θα έπρεπε ή από που να ξεκινήσω το δικό μου ταξίδι?!

Φίλε άκου το K1200s το πήρε ο κολλητός μου και του έβγαλε τις βλάβες τις αρκούδας. Ψεκασμούς άξονα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Πέφταν τα χιλιάρικα ως μαρούλια !
Εγώ δεν θα το έπαιρνα με τίποτα
Αυτή τη στιγμής αν θες τέτοιο μηχανάκι κοίτα για χαγιαμπούζα ΧΧ1100 (που για τα λ7 που δώσεις είναι μηχανάρα) ή cbf 1000