PDA

View Full Version : Scooter που να τα κάνει όλα (300-400cc)



Thanos_Venetis
07/09/2020, 19:21
Εντός διμήνου θα έχω το Α2 δίπλωμα στα χέρια μου και ψάχνομαι για την πρώτη μου αγορά. Καμία εμπειρία με μοτοσυκλέτες μέχρι τώρα. Είχα κάνει ένα threadάκι πριν κάνα 3μηνο ζητώντας συμβουλές για πρώτη μοτοσυκλέτα ορίζοντας και κάποιο budget αλλά είχα αποκλείσει τα scooter γιατί δε μου άρεσαν και ήμουν ψημένος για μοτοσυκλέτα. Μετά από πρώτες, δεύτερες και τρίτες σκέψεις, καταλήγω στο ότι για αυτό που θέλω, το scooter είναι η καλύτερη λύση, αν όχι μονόδρομος. Έχουμε και λέμε:
-Καμία προηγούμενη εμπειρία με μηχανές
-Μετακίνηση μέσα στη Θεσσαλονίκη (max 20km τη μέρα, αλλά κάθε μέρα!)
-Ταξίδια έξω ακόμα και μακριά (στην αρχή σκεφτόμουν μόνο τον περιαστικό ιστό, καμία Χαλκιδική, αλλά επειδή συμπέφτει χρονικά να δώσω και το αμάξι για άλλους λόγους, και θα μείνω χωρίς αμάξι μάλλον για καιρό, θέλω ένα μηχάνημα που θα το υποκαταστήσει, αν όχι να το αντικαταστήσει)
-Δε με ενδιαφέρει να πηγαίνω γρήγορα, πιστεύω ας πούμε ότι με μία ταχύτητα 120km/h σε πορεία θα είμαι μια χαρά. Δε θα το πατούσα ούτως ή άλλως παραπάνω (για αυτό προσανατολίζομαι σε αυτά τα κυβικά)
-Το budget είναι όσο φθηνότερο τόσο καλύτερα, αλλά να δώσω μέχρι 2.5-3 χιλιάρικα αν αξίζει. Πάω προφανώς σε μεταχειρισμένο και έχω σκεφτεί:

Kymco: Downtown, Xciting, X-Town
Sym: Maxsym, Citycom, Cruisym, GTS
Yamaha Majesty
Suzuki Burgman

Με τη φτωχή μου σκέψη και το φτωχό μυαλό μου, σκέφτομαι ότι θέλω ένα scooterάκι με σκαρί cruiser για αυτό και αποφεύγω τα SH, Beverly, Carnaby. Τα τελευταία μάλλον θα με βόλευαν πολύ περισσότερο στην πόλη, αλλά από ότι ψιλιάζομαι στα ταξίδια θα είναι λίγο ασταθή και "ευάλωτα".

Feedback για το σκεπτικό μου, μοντέλα, προτάσεις και tips, δεκτά και αναγκαία. Ευχαριστώ πολύ όποιον ασχοληθεί.

strokt up
07/09/2020, 19:45
Στα 3 χιλιάρικα βρίσκεις σχεδόν καινούργιο citycom γιατί είναι το πιο φθηνό απο ολα. Το έχει φίλος μου απο καινούργιο με 18.000χμ δεν είχε κάποιο σοβαρό θέμα.

basilis_k6
07/09/2020, 20:17
οδηγικα ειναι ολα αισχρα. να βρεις πιο σου ταιριάζει σαν χωρους αρχικα και μετά οικονομικά. τα μεγάλα εχουν μικροτερες ροδες, μονο ευθεια πανε καλα.

Looter
07/09/2020, 21:03
Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στον κόσμο των δικύκλων.

Ήμουν στη ίδια φάση με εσένα το Μαρτη αλλά με πιο άνετο budget. Επειδή το έψαξα πολύ με τα scooter θα σου έλεγα τα εξής :

1. Θα πρέπει να επιλέξεις αν θέλεις όρθια θέση ή καναπέ. Τα πρώτα είναι πιο εύκολα στο χειρισμό και πιο σβέλτα στην πόλη. Εγώ πήγα στη δεύτερη κατηγορία καθώς ήθελα περισσότερη άνεση.

2. Θα πρέπει να σκεφτείς ΠΟΣΟ συχνά θα κανεις ταξίδια εκτός πόλης άνω των 50-60 km. Αν μιλάμε για 3-4 φορές το χρόνο μπορείς να πάρεις όποιο σκούτερ σε βολεύει με βάση τις ανάγκες σου.

3. Τα σκούτερ ΚΟΠΑΝΑΝΕ. Τα σκούτερ ΚΟΠΑΝΑΝΕ. Αν θα κανεις ταξίδια άνω των 50-60km συχνά , στα λεφτά που γράφεις η λύση είναι η εξής ΜΙΑ. Suzuki Burgman με monoshock ανάρτηση.

Ότι και να επιλέξεις , πάντα όρθιος και ΤΥΧΕΡΟΣ εύχομαι :)

Pew
07/09/2020, 21:19
Συμβουλη μου, καθως και εγω βρεθηκα πριν 5 χρονια στη δικη σου θεση, χωρις αμαξι, χωρις μηχανη... μονο με το σκουτερ.

1) Διαλεξε καποιο, που να σε καλυπτει απο τα καιρικα φαινομενα και τον αερα ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Χωρις αμαξι, θα φας βροχη, χιονι, ψωλοκρυο, αερα, χλεπα του μπροστινου, καφτρα απο τσιγαρο κλπ.
Ο περιφερειακος τα 'χει ολα. Ακομα και απο θραυσματα εξαρτηματων περασα καμποσες φορες οταν αρκετα μπροστα και μακρια μολις εγινε τροχαιο και ολοι θρυμματιζαν προφυλακτηρες κλπ.
Ειναι μεγαλη ανεση να ξερεις πως οταν εξω εχει 5 βαθμους με 99,9% υγρασια, εσενα δεν σε αγγιζει ο αερας.
Το μπουφαν μπορει να ειναι και πολιτικο εαν χρειαστει για μικρη διαδρομη (καφε, μπυρα) ενω ακομα και στα γαντια μπορεις να φορεσεις κατι πιο ανετο ή/και καλοκαιρινα εαν δεν ταξιδευεις χειμωνα.

2) Διαλεξε καποιο με ΚΑΛΑ ΦΩΤΑ.
Εαν δεις καποιο απο κοντα το βραδυ, τσεκαρε φωτα... μεγαλο προσον να βλεπεις καθαρα και μακρια.
ΕΙΔΙΚΑ οταν ταξιδευεις... δεν εισαι στο αμαξι ανετος και χλιδατος.

3) Ο χωρος κατω απο τη σελα θα πρεπει απαραιτητα να χωραει κρανος Full face!
Μπορει να βαλεις τη μπαγαζιερα εαν δεν επαρκει ο χωρος, μπορει καποια στιγμη να την αφαιρεσεις γιατι δεν θελεις να εχεις ενα τενεκε που χοροπηδαει πισω σου στις λακουβες... ε, εκεινη τη στιγμη θα σου λειψει ο χωρος που εβαζες το κρανος και θα σε εκνευρισει να το κουβαλας μαζι σου.
Σκουτερ που χωρανε απο κατω ενα FF κράνος, χωρανε και μια καλη γυρα σουπερμαρκετ εργενη.
Σε αυτα, με μια προσθηκη μπαγαζιερας, καταληγεις να πηγαινεις ακομα και δικαβαλος βολτα, αφηνοντας κρανη κλπ στο μηχανακι.
Εχω παει απειρες παραλιες (χωρις τα ταξιδια) με το δικο μου. Χαιρομουν και χαιρομαι οταν αφηνουμε πισω τα κρανη, τα μπουφαν και τα γαντια, ενω ηδη κατω απο τη σελα και στη μπαγαζιερα εχουμε 2 φουλ σακιδια με τα απαραιτητα + τα μαγιω + πετσετες.


Εισαι σε καλο δρομο, αν απορριπτεις αυτα που δεν εχουν τεποζιτο εμπρος.
Ο χωρος κατω απο τη σελα ειναι μονοδρομος, οπως επισης δυστυχως και οι μικροτεροι τροχοι εξ'αιτιας αυτου.
ΟΜΩΣ οι μικροι τροχοι μη φανταστεις πως επιδεινωνουν πολυ την κατασταση.
Ολα τα σκουτερ, εχουν σκατα αναρτησεις, ειδικα πισω. Οι 16άρηδες τροχοι, δεν σε γλιτωνουν απο πολλα....


Sym GTS 300
Honda Forza 250
BV 300 (2013+)
Xciting 400
Gilera nexus 300
(ΟΛΑ εκτος απο το BV300 εχουν σοβαρη ανεμοκαλυψη σε ποδια μεχρι και ωμους!)


Ως προς την αξιοπιστια, δεν αξιζει καν να αναφερθουμε καθως αγοραζεις μεταχειρισμενο.
Αγοραζεις απο ιδιωτη, ελεγχεις σε ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ με καλη φημη ή οπου πιστευεις οτι θα φανει κατι υποπτο.

Looter
07/09/2020, 22:15
Φίλε το Burgman 400 που πρότεινα γιατί το απορρίπτεις; Scooters με monoshock ανάρτηση έχουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά.

Thanos_Venetis
08/09/2020, 13:55
Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στον κόσμο των δικύκλων.

Ήμουν στη ίδια φάση με εσένα το Μαρτη αλλά με πιο άνετο budget. Επειδή το έψαξα πολύ με τα scooter θα σου έλεγα τα εξής :

1. Θα πρέπει να επιλέξεις αν θέλεις όρθια θέση ή καναπέ. Τα πρώτα είναι πιο εύκολα στο χειρισμό και πιο σβέλτα στην πόλη. Εγώ πήγα στη δεύτερη κατηγορία καθώς ήθελα περισσότερη άνεση.

2. Θα πρέπει να σκεφτείς ΠΟΣΟ συχνά θα κανεις ταξίδια εκτός πόλης άνω των 50-60 km. Αν μιλάμε για 3-4 φορές το χρόνο μπορείς να πάρεις όποιο σκούτερ σε βολεύει με βάση τις ανάγκες σου.

3. Τα σκούτερ ΚΟΠΑΝΑΝΕ. Τα σκούτερ ΚΟΠΑΝΑΝΕ. Αν θα κανεις ταξίδια άνω των 50-60km συχνά , στα λεφτά που γράφεις η λύση είναι η εξής ΜΙΑ. Suzuki Burgman με monoshock ανάρτηση.

Ότι και να επιλέξεις , πάντα όρθιος και ΤΥΧΕΡΟΣ εύχομαι :)

1. Δεν έχω θέμα. Φαντάζομαι ότι ο καναπές είναι πολύ πιο άνετος στα ταξίδια αλλά δεν ξέρω πόσο μπορείς να είσαι σε εγρήγορση μέσα στην πόλη. Φαντάζομαι ένας νέος οδηγός σαν εμένα θα πρέπει να έχει μία πιο όρθια θέση οδήγησης, να βλέπει τα πάντα και να μην επαναπαύεται στην άνεση του καθίσματος εντός πόλης. Ξανά λέω "φαντάζομαι". Μακάρι να κάνω λάθος και να με διορθώσεις. Τώρα, αν είναι το ίδιο μέσα στην πόλη, ε προφανώς και προτιμώ καναπέ για να είμαι άνετος στα ταξίδια.

2. Η αλήθεια είναι ότι άνω των 60km (άντε να σου πω άνω των 100km "πήγαινε" και άλλα τόσα γυρισμό) δε θα κάνω πολλές φορές. Μέχρι καμιά 10αρια το χρόνο ας πούμε. Αλλά καλοκαίρι για μπάνιο, θα πηγαίνω Χαλκιδική τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα (θα έχω δηλαδή έντονα το στοιχείο της "εξόρμησης") που είναι από 50 μέχρι 150km η μία διαδρομή και άλλα τόσα ο γυρισμός.

Με ενδιαφέρουν αρκετά κι οι αποθηκευτικοί χώροι. Εσύ σε ποιο κατέληξες;

Thanos_Venetis
08/09/2020, 14:07
Φίλε το Burgman 400 που πρότεινα γιατί το απορρίπτεις; Scooters με monoshock ανάρτηση έχουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά.

Αρκετοί μου έχουν πει ότι τα Burgman είναι πολύ τίμια στα ταξιδάκια. Κι όχι μόνο το 650, που κάνεις γύρο Ευρώπης. Ακόμα και το 400άρι που σκέφτομαι. Να κινηθώ προς τα παλιότερα που αν και παλιότερα, έχουν περισσότερο χώρο κάτω από τη σέλα, ή στα πιο καινούρια θυσιάζοντας χώρο. Επίσης, μέσα στην πόλη παλεύονται ή είναι κτήνη από άποψη όγκου;

Thanos_Venetis
08/09/2020, 14:09
Συμβουλη μου, καθως και εγω βρεθηκα πριν 5 χρονια στη δικη σου θεση, χωρις αμαξι, χωρις μηχανη... μονο με το σκουτερ.

1) Διαλεξε καποιο, που να σε καλυπτει απο τα καιρικα φαινομενα και τον αερα ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Χωρις αμαξι, θα φας βροχη, χιονι, ψωλοκρυο, αερα, χλεπα του μπροστινου, καφτρα απο τσιγαρο κλπ.
Ο περιφερειακος τα 'χει ολα. Ακομα και απο θραυσματα εξαρτηματων περασα καμποσες φορες οταν αρκετα μπροστα και μακρια μολις εγινε τροχαιο και ολοι θρυμματιζαν προφυλακτηρες κλπ.
Ειναι μεγαλη ανεση να ξερεις πως οταν εξω εχει 5 βαθμους με 99,9% υγρασια, εσενα δεν σε αγγιζει ο αερας.
Το μπουφαν μπορει να ειναι και πολιτικο εαν χρειαστει για μικρη διαδρομη (καφε, μπυρα) ενω ακομα και στα γαντια μπορεις να φορεσεις κατι πιο ανετο ή/και καλοκαιρινα εαν δεν ταξιδευεις χειμωνα.

2) Διαλεξε καποιο με ΚΑΛΑ ΦΩΤΑ.
Εαν δεις καποιο απο κοντα το βραδυ, τσεκαρε φωτα... μεγαλο προσον να βλεπεις καθαρα και μακρια.
ΕΙΔΙΚΑ οταν ταξιδευεις... δεν εισαι στο αμαξι ανετος και χλιδατος.

3) Ο χωρος κατω απο τη σελα θα πρεπει απαραιτητα να χωραει κρανος Full face!
Μπορει να βαλεις τη μπαγαζιερα εαν δεν επαρκει ο χωρος, μπορει καποια στιγμη να την αφαιρεσεις γιατι δεν θελεις να εχεις ενα τενεκε που χοροπηδαει πισω σου στις λακουβες... ε, εκεινη τη στιγμη θα σου λειψει ο χωρος που εβαζες το κρανος και θα σε εκνευρισει να το κουβαλας μαζι σου.
Σκουτερ που χωρανε απο κατω ενα FF κράνος, χωρανε και μια καλη γυρα σουπερμαρκετ εργενη.
Σε αυτα, με μια προσθηκη μπαγαζιερας, καταληγεις να πηγαινεις ακομα και δικαβαλος βολτα, αφηνοντας κρανη κλπ στο μηχανακι.
Εχω παει απειρες παραλιες (χωρις τα ταξιδια) με το δικο μου. Χαιρομουν και χαιρομαι οταν αφηνουμε πισω τα κρανη, τα μπουφαν και τα γαντια, ενω ηδη κατω απο τη σελα και στη μπαγαζιερα εχουμε 2 φουλ σακιδια με τα απαραιτητα + τα μαγιω + πετσετες.


Εισαι σε καλο δρομο, αν απορριπτεις αυτα που δεν εχουν τεποζιτο εμπρος.
Ο χωρος κατω απο τη σελα ειναι μονοδρομος, οπως επισης δυστυχως και οι μικροτεροι τροχοι εξ'αιτιας αυτου.
ΟΜΩΣ οι μικροι τροχοι μη φανταστεις πως επιδεινωνουν πολυ την κατασταση.
Ολα τα σκουτερ, εχουν σκατα αναρτησεις, ειδικα πισω. Οι 16άρηδες τροχοι, δεν σε γλιτωνουν απο πολλα....


Sym GTS 300
Honda Forza 250
BV 300 (2013+)
Xciting 400
Gilera nexus 300
(ΟΛΑ εκτος απο το BV300 εχουν σοβαρη ανεμοκαλυψη σε ποδια μεχρι και ωμους!)


Ως προς την αξιοπιστια, δεν αξιζει καν να αναφερθουμε καθως αγοραζεις μεταχειρισμενο.
Αγοραζεις απο ιδιωτη, ελεγχεις σε ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ με καλη φημη ή οπου πιστευεις οτι θα φανει κατι υποπτο.

Πέρα από το Xciting 400, όλα τα υπόλοιπα, τα παλεύουν τα ταξιδάκια ή δε φτουράνε; Αν είναι να το πηγαίνω με 100 και να λυγάει, δε νομίζω να μου κάνει. Θα θέλω να πάρω κι ένα δικάβαλο αργότερα, και να φορτώσω και τίποτα συμπράγκαλα. Το θέμα της ανεμοκάλυψης πάρα πολύ σοβαρό. Συνηθισμένος από τη χλίδα του αυτοκινήτου, δε με βλέπω όρθιο πάνω σε κάνα BV 300άρι. Μου φαίνεται σα μεγάλη πάπια.

yannis24
08/09/2020, 14:37
καλησπερα,
το SYM300GTS, εχω εγω....
κανω 120κμ την ημερα περιπου.
Εχω 165.000 κμ...

ειμαι πολυ ευχαριστημενος...ανετα στην πολη, αραχτα εξω απο την πολη...
Με περιπου 100κμ την ωρα που κινουμε εχω μια καταναλωση 3.5/4λτ ανα 100κμ.
ειναι που τιμιο τοσο καιρο που το εχ.....δεν μου εχει βγαλει σοβαρα προβληματα....

Εχει μικρες ροδες φυσικα, και κοπαναει στις λακουβες, αλλα γενικα προσπαθω να τις αποφευγω....

Ταξιδι μεγαλο με scooter, εχω παει 2-3 φορες μεχρι την Κορινθο....καλο ηταν στο δρομο.....χαλαρο και ανετο.....

Looter
08/09/2020, 14:57
Αρκετοί μου έχουν πει ότι τα Burgman είναι πολύ τίμια στα ταξιδάκια. Κι όχι μόνο το 650, που κάνεις γύρο Ευρώπης. Ακόμα και το 400άρι που σκέφτομαι. Να κινηθώ προς τα παλιότερα που αν και παλιότερα, έχουν περισσότερο χώρο κάτω από τη σέλα, ή στα πιο καινούρια θυσιάζοντας χώρο. Επίσης, μέσα στην πόλη παλεύονται ή είναι κτήνη από άποψη όγκου;

Φίλε εγώ κατέληξα στο Honda Forza 300.
Μετακινήσεις εκτός πόλης θα κάνω ελάχιστες που μπορώ να αντέξω το κοπάνημα.

Το επέλεξα για την ηλεκτρική ζελατίνα , τη μπαγαζιερα χωρίς κλειδί , το χώρο κάτω από τη σέλα και για την αξιοπιστία Honda. Δεν είναι στο budget σου όμως.

Στη θέση σου θα έβλεπα το Burgman 400 που σου έγραψα. Βαρύ και στιβαρό σκούτερ με χώρους και μεγάλη άνεση λόγω monoshock.

Στα μείον η κατανάλωση που δικαιολογείται όμως λόγω του αυξημένου βάρους.

Sym ότι και να έχω ακούσει δε θα έπαιρνα από τη στιγμή που υπάρχει στη λίστα Suzuki.

Καλή επιλογή

Thanos_Venetis
08/09/2020, 15:26
Φίλε εγώ κατέληξα στο Honda Forza 300.
Μετακινήσεις εκτός πόλης θα κάνω ελάχιστες που μπορώ να αντέξω το κοπάνημα.

Το επέλεξα για την ηλεκτρική ζελατίνα , τη μπαγαζιερα χωρίς κλειδί , το χώρο κάτω από τη σέλα και για την αξιοπιστία Honda. Δεν είναι στο budget σου όμως.

Στη θέση σου θα έβλεπα το Burgman 400 που σου έγραψα. Βαρύ και στιβαρό σκούτερ με χώρους και μεγάλη άνεση λόγω monoshock.

Στα μείον η κατανάλωση που δικαιολογείται όμως λόγω του αυξημένου βάρους.

Sym ότι και να έχω ακούσει δε θα έπαιρνα από τη στιγμή που υπάρχει στη λίστα Suzuki.

Καλή επιλογή

Έρχομαι από ένα αμάξι που μου έτρωγε στην καλύτερη 10λ/100κμ μέσα στην πόλη, επομένως το 1-1,5 λίτρο παραπάνω από τα άλλα μηχανάκια που θα μου κάψει το Burgman στα 100km με αφήνει αδιάφορο. Χαλάλι αν είναι άνετο και στιβαρό στα ταξίδια και στα καιρικά φαινόμενα. Με απασχολεί όμως το να μπορώ να το κουμαντάρω μέσα στην πόλη και να μην είναι μαούνα. Δε μιλάω για διηθήσεις και σφήνες ανάμεσα στα αμάξια, ούτε για ανεβοκατεβάσματα στα πεζοδρόμια. Αυτά σα νέος οδηγός δε θα τα κάνω καθόλου, ή τέλος πάντων θα τα κάνω όσο σπανιότερα γίνεται. Νομίζω ότι είναι η χρυσή τομή σε ευελιξία και άνεση-ασφάλεια στο ταξίδι. Άκουσα ότι στα νεότερα μοντέλα τους έχουν μειωθεί οι χώροι κάτω από τη σέλα. Ισχύει; Είναι δραματικά διαφορετικοί; Μέχρι ποιο μοντέλο αξίζει να κοιτάξω αν θέλω και χώρους;

Pew
08/09/2020, 15:54
Έρχομαι από ένα αμάξι που μου έτρωγε στην καλύτερη 10λ/100κμ μέσα στην πόλη, επομένως το 1-1,5 λίτρο παραπάνω από τα άλλα μηχανάκια που θα μου κάψει το Burgman στα 100km με αφήνει αδιάφορο. Χαλάλι αν είναι άνετο και στιβαρό στα ταξίδια και στα καιρικά φαινόμενα. Με απασχολεί όμως το να μπορώ να το κουμαντάρω μέσα στην πόλη και να μην είναι μαούνα. Δε μιλάω για διηθήσεις και σφήνες ανάμεσα στα αμάξια, ούτε για ανεβοκατεβάσματα στα πεζοδρόμια. Αυτά σα νέος οδηγός δε θα τα κάνω καθόλου, ή τέλος πάντων θα τα κάνω όσο σπανιότερα γίνεται.
Ειναι μαουνα. Βαρια μαουνα με θεση οδηγησης που και να το τραβαει ο οργανισμος σου, θα σε συφιλιασει οταν εντος μποτιλιαρισματος, το τιμονι θα το γυρνας απο στοπ σε στοπ!
Ειναι χαμηλη μαουνα, κατεβαινεις πεζοδρομιο και βρισκεις ανετα.
Ειναι αρκετα περιεργη η αισθηση που αφηνει στο πλαγιασμα, ΔΕΝ θα το εμπιστευτεις ποτε σαν νεος οδηγος σε στροφες 90 μοιρων ευκολα.
Για εκδρομες ειναι μανουλα, ναι! Για περιφερειακο, ναι!
Δεν ειναι μηχανακι που το παιρνει νεος οδηγος για εντος Θεσ/νικης. Θα βασανιστεις.
Που μενεις και που συχναζεις... για να εχουμε μια αντικειμενικη αποψη;;

Υ.Γ. Το 400άρι εχει "παιδικές" ασθένειες που λύνονται με αφτερμαρκετ φυγοκεντρικο συμπλεκτη και καμπανα.
Το σερβις μεταδοσης επισης, κοστίζει σοβαρα λεφτα. Τα ανταλλακτικα του στο εμποριο δεν τα βρισκεις οπως στα Piaggio/Sym/Kymco... λες και κανεις βολτα περιπτερο. Δεν στοκάρει πολυ πραμα η αντιπροσωπεια.
Χάλασε κατι σημαντικο; Υπομονη....!!

Looter
08/09/2020, 16:04
Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω links.
https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Stilata-400aria-poy-bgazoyn-ta-lefta-toys_118757.asp
https://scooternet.gr/πλήρεις-δοκιμές/suzuki-an-400-burgman-za-abs-πληρησ-δοκιμη/

Αν έχεις διάθεση για σφήνες και ζιγκ-ζαγκ στην κίνηση θα σε δυσκολέψουν ΟΛΑ τα καναπεδάτα σκούτερ.
Αν έχεις διάθεση να οδηγείς χαλαρά , στα φανάρια να περνάς πρώτος και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δε θα σε προβληματίσει το μέγεθος.

Πήγαινε να ρίξεις μια ματιά όμως να τα δεις αυτά και από κοντά.

Parking
08/09/2020, 16:16
να ξέρεις πάντως ότι στο Ν Κόσμο σε υπόγειο γκαράζ αυτονεφλέγει
ένα μπέβερλι κι έγινε της τρελής
Δεν ξέρω αν τέλειωσαν τα δικαστήρια ακόμα

Sebastian1980
08/09/2020, 18:43
Φίλε εγώ πουλαω ένα citycom 7/19 με 7.200 χιλιόμετρα.
Αν δεν αγόραζα προσφατα το sym NH-T 200 δεν θα το πουλουσα γιατί είμαι ευχαριστημένος.
Πολυ καλός κινητήρας, φώτα, κατανάλωση, κάλυψη από αέρα- βροχή και μαζί με το top case ( βαλίτσα) 39 λίτρων χωράει πολυ πραγμα.
Ελα όποτε θέλεις να το δεις στην Μενεμένη.

Thanos_Venetis
09/09/2020, 01:13
Ειναι μαουνα. Βαρια μαουνα με θεση οδηγησης που και να το τραβαει ο οργανισμος σου, θα σε συφιλιασει οταν εντος μποτιλιαρισματος, το τιμονι θα το γυρνας απο στοπ σε στοπ!
Ειναι χαμηλη μαουνα, κατεβαινεις πεζοδρομιο και βρισκεις ανετα.
Ειναι αρκετα περιεργη η αισθηση που αφηνει στο πλαγιασμα, ΔΕΝ θα το εμπιστευτεις ποτε σαν νεος οδηγος σε στροφες 90 μοιρων ευκολα.
Για εκδρομες ειναι μανουλα, ναι! Για περιφερειακο, ναι!
Δεν ειναι μηχανακι που το παιρνει νεος οδηγος για εντος Θεσ/νικης. Θα βασανιστεις.
Που μενεις και που συχναζεις... για να εχουμε μια αντικειμενικη αποψη;;

Υ.Γ. Το 400άρι εχει "παιδικές" ασθένειες που λύνονται με αφτερμαρκετ φυγοκεντρικο συμπλεκτη και καμπανα.
Το σερβις μεταδοσης επισης, κοστίζει σοβαρα λεφτα. Τα ανταλλακτικα του στο εμποριο δεν τα βρισκεις οπως στα Piaggio/Sym/Kymco... λες και κανεις βολτα περιπτερο. Δεν στοκάρει πολυ πραμα η αντιπροσωπεια.
Χάλασε κατι σημαντικο; Υπομονη....!!

Μένω Άνω Τούμπα και κινούμαι ανατολικά και κέντρο. Σχολή είναι στην Αγίου Δημητρίου που θα πηγαίνω ή από περιφερειακό ή από Λαμπράκη και Αγίου Δημητρίου. Δουλειά είναι στην Ιασωνίδου οπότε ή Λαμπράκη-Αγίου Δημητρίου-Εθνικής Αμύνης-Εγνατία ή Λαμπράκη-Εγνατία. Και μετά κέντρο για βόλτες και εξόδους.

OldMan
09/09/2020, 12:13
Παρε ενα μακρυ υπο-κοκκινο πραγμα που γραφει μπροστα του 14 (με Α ή χωρίς αν δεν πας για γυναικολογικα θεματα..)
(και πισω του παλι 14 γραφει αλλα αν το διαβασεις σημαινει οτι ειναι αργα πια..)

Thanos_Venetis
09/09/2020, 12:27
Παρε ενα μακρυ υπο-κοκκινο πραγμα που γραφει μπροστα του 14 (με Α ή χωρίς αν δεν πας για γυναικολογικα θεματα..)
(και πισω του παλι 14 γραφει αλλα αν το διαβασεις σημαινει οτι ειναι αργα πια..)

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πέραν του ότι δε με αφήνει Αγίου Δημητρίου, η κατάσταση πλέον στον γαμώ ΟΑΣΘ, Δ Ε Ν Π Α Λ Ε Υ Ε Τ Α Ι !
Είχα χθες μία κουβέντα με ένα φίλο και του έλεγα ότι χωρίς καμία υπερβολή, τώρα που μπήκε φθινόπωρο και θα αρχίσει καμία βροχή, άνετα στον ΟΑΣΘ θα βρεχόμουν περισσότερο από ότι στο μηχανάκι με τέτοιες διαρροές που έχουν από το ταβάνι τα λεωφορεία.

doctoras
11/09/2020, 07:31
ενναλακτική πρόταση:
αποφεύγεις 250-300 και πάνω λόγω βάρους που αγγίζουν τα 200kg

και πας στην κατηγορία 150-200 που το βάρος παραμένει χαμηλά στα 130kg όπως για παράδειγμα το sym jet 14 200 (https://www.sym.gr/model/jet14-200/) επίσης το αγοράζεις "του κουτιού" στα 2,6k
420843
και χαλκιδική σε πάει άνετα

Pew
11/09/2020, 07:56
Ολα σε πανε ανετα, αλλα με ενα 200αρι δεν αντικαθιστας αυτοκινητο...
Τα 120kmh πρεπει να ειναι σε θεση να τα κραταει δικαβαλος με μπαγαζια.

doctoras
11/09/2020, 08:15
ναι αλλά η χαλκιδική που θέλεις ο φίλος είναι επαρχιακός, μέσα στα πόδια οι ταχύτητες με αυτοκίνητο δε ξεπερνάνε τα 80km/h ενώ το μονο κομμάτι με νησίδα (θεσσαλονίκη - μουδανιά) τα όρια του δρόμου είναι στα 100km/h

*επίσης εάν θέλεις δοκιμή πήγαινε σε ενα rent a bike στην πολη και νοίκιασε για μερικές μέρες και τα δύο είδη που συζητάμε κάνε την διαδρομή και αποφάσισε

Pew
11/09/2020, 08:55
Μετα απο 66000 με 300αρι των 190 κιλων.... θεωρω οτι με λιγοτερα απο 25 αλογακια δεν ταξιδευεις με 120 οπως ζηταει και ο topic starter. Τα οποια 120 στην ανηφορα, θελουν σχεδον τερμα γκαζι.
Επιπλεον οι ρεπριζ απο τα 70-80 μεχρι τα 120 θελουν δυναμη, που ενα 200αρι δεν την εχει.

Thanos_Venetis
11/09/2020, 12:55
ενναλακτική πρόταση:
αποφεύγεις 250-300 και πάνω λόγω βάρους που αγγίζουν τα 200kg

και πας στην κατηγορία 150-200 που το βάρος παραμένει χαμηλά στα 130kg όπως για παράδειγμα το sym jet 14 200 (https://www.sym.gr/model/jet14-200/) επίσης το αγοράζεις "του κουτιού" στα 2,6k
420843
και χαλκιδική σε πάει άνετα

Δε θα έπεφτα κάτω από τα 300 γιατί ψάχνω κάτι να υποκαταστήσει το αυτοκίνητο όπως ακριβώς λένε και τα παιδιά. Σε αυτά που έχω καταλήξει, είναι τελικά το Downtown το 300άρι (ναι, το παλιό, όχι το καινούριο το 350άρι) και το Cruisym το 300άρι. Έχει κανείς εμπειρία από αυτά τα δύο; Το Cruisym το βρίσκω κατά μέσο όρο ένα χιλιάρικο πιο πάνω περίπου στα ίδια χιλιόμετρα. Από ότι έχω καταλάβει το Downtown είναι λίγο πιο γκαζάτο γιατί είναι ελαφρύτερο κι έχει 29.5 άλογα, ενώ το Cruisym είναι γύρω στα 30 κιλά βαρύτερο με 27.5 άλογα. Ωστόσο παίζουνε στη λεπτομέρεια γιατί από ότι βλέπω τα ταξιδάκια τους τα κάνουν και τα δύο, και στην πόλη κινούνται ικανοποιητικά. Από την άλλη το Cruisym έχει φρενάρες, από ότι κατάλαβα λίγο καλύτερο χώρο κάτω από τη σέλα και γενικά παίρνεις ένα πιο καινούριο μηχάνημα με ό,τι αυτό συνεπάγεται (λιγότερες πιθανότητες να σου βγει φόλα γιατί έχει λιγότερα χρόνια στην πλάτη του, περισσότερες πιθανότητες να έχει συντηρηθεί σωστά κλπ κλπ). Τώρα από άποψη κατανάλωσης καυσίμου νομίζω ότι παίζουν στα ίδια, άντε το Cruisym να καίει λίγο λιγότερο λόγω νεότητας, αλλά είναι αμελητέα η διαφορά. Και τα έξοδα συντήρησης φαντάζομαι είναι τα ίδια. Αν ξέρει κάποιος παιδιά, να με διαφωτίσει.

Looter
11/09/2020, 13:52
Μετα απο 66000 με 300αρι των 190 κιλων.... θεωρω οτι με λιγοτερα απο 25 αλογακια δεν ταξιδευεις με 120 οπως ζηταει και ο topic starter. Τα οποια 120 στην ανηφορα, θελουν σχεδον τερμα γκαζι.
Επιπλεον οι ρεπριζ απο τα 70-80 μεχρι τα 120 θελουν δυναμη, που ενα 200αρι δεν την εχει.

Φίλε σε αυτό έχεις δίκιο.

Στα 25-26 άλογα είσαι οριακά για τα 120 γιατί θέλεις και την ενεργητική ασφάλεια του γκαζιού αν χρειαστεί.
Αν θέλεις πάντως την άποψη μου , τα 120 είναι ΠΟΛΛΑ για 300αρι σκούτερ με μπαγαζιέρα και δεύτερο άτομο.
Ειδικά για αποστάσεις μέχρι 100km , το να πας με 105-110 θα σου κοστίζει σε χρόνο μόλις 5 λεπτά ενώ θα έχει κάψεις λιγότερο καύσιμο και θα έχεις ''σκίσει'' τον κινητήρα ΑΙΣΘΗΤΑ λιγότερο.

Πάντως αν αργότερα θέλει να ανέβει κατηγορία ο φίλος , προτιμότερο να ξεκινήσει με ένα βάρος 180-190 κιλά για να μην του φανεί μετά η μετάβαση βουνό.

Thanos_Venetis
11/09/2020, 14:44
Φίλε σε αυτό έχεις δίκιο.

Στα 25-26 άλογα είσαι οριακά για τα 120 γιατί θέλεις και την ενεργητική ασφάλεια του γκαζιού αν χρειαστεί.
Αν θέλεις πάντως την άποψη μου , τα 120 είναι ΠΟΛΛΑ για 300αρι σκούτερ με μπαγαζιέρα και δεύτερο άτομο.
Ειδικά για αποστάσεις μέχρι 100km , το να πας με 105-110 θα σου κοστίζει σε χρόνο μόλις 5 λεπτά ενώ θα έχει κάψεις λιγότερο καύσιμο και θα έχεις ''σκίσει'' τον κινητήρα ΑΙΣΘΗΤΑ λιγότερο.

Πάντως αν αργότερα θέλει να ανέβει κατηγορία ο φίλος , προτιμότερο να ξεκινήσει με ένα βάρος 180-190 κιλά για να μην του φανεί μετά η μετάβαση βουνό.

120km/h ή 105-110km/h στα 100km εννοείται πως είναι μικρή η διαφορά, όμως ψάχνω για κάτι που θα κάνει τουλάχιστον αυτή την απόσταση, και πολύ πιθανόν και μεγαλύτερες. Με στάσεις φυσικά, αλλά δε θέλω τα 120 τελική και τα 105 "άνετη οδήγηση". Ψάχνω για το ένα κλικ παραπάνω. Χώρια που, αν όπως λες ξεκινήσω με 180-190 κιλά (που συμφωνώ απολύτως), τα 200cc και τα αντίστοιχα άλογά τους θα είναι αρκετά "ψόφια" νομίζω. Για αυτό ψάχνω κάτι με 300cc και 27+ άλογα όπως ο F4 του GTS και πλέον του Citycom και του Cruisym, ή ο G5 του Downtown.

Pew
11/09/2020, 18:22
Downtown, GTS 300, Cruisym ειναι καλες επιλογες.
Διαλεξε οποιο πετυχεις στα καλυτερα λεφτα και συνολικη κατασταση.
Φυσικα, φροντισε να τα οδηγησεις ...

basilis_k6
11/09/2020, 18:55
οδηγικά, τα beverly style τύπου citycom, sh, people, agility κτλ δεν έχουν καμια σχέση με τα xmax style τυπου downtown κτλ. ειναι σαν ss600 με hayabusa. Μοιαζουν αλλα δεν ειναι ίδια.
εγω απο συζητήσεις και με μάστορες έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα.

kymco καλύτερη συμπεριφορά, καλύτερη ποιότητα, πιο ακριβη συντήρηση, καλύτερη μεταπώληση
sym αλεξίσφαιρα μοτερ, ποιότητα κλάψε με μάνα, κακή μεταπώληση, φθηνη συντήρηση

piaggio καλύτερα μοτερ, αισθηση, επιτάχυνση, μεταπώληση αλλα τα κλέβουν και το χειρότερο ειναι piaggio.

Thanos_Venetis
11/09/2020, 19:22
οδηγικά, τα beverly style τύπου citycom, sh, people, agility κτλ δεν έχουν καμια σχέση με τα xmax style τυπου downtown κτλ. ειναι σαν ss600 με hayabusa. Μοιαζουν αλλα δεν ειναι ίδια.
εγω απο συζητήσεις και με μάστορες έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα.

kymco καλύτερη συμπεριφορά, καλύτερη ποιότητα, πιο ακριβη συντήρηση, καλύτερη μεταπώληση
sym αλεξίσφαιρα μοτερ, ποιότητα κλάψε με μάνα, κακή μεταπώληση, φθηνη συντήρηση

piaggio καλύτερα μοτερ, αισθηση, επιτάχυνση, μεταπώληση αλλα τα κλέβουν και το χειρότερο ειναι piaggio.

Αρκετά βοηθητικό σχόλιο και σε ευχαριστώ πολύ για τη διάκριση στα μοντέλα. Ωστόσο τα GTS που θεωρητικά κοντράρουν τα Downtown, στην περιοχή μου τουλάχιστον είναι πιο ακριβά από τα Downtown :lol:

basilis_k6
11/09/2020, 19:53
Αρκετά βοηθητικό σχόλιο και σε ευχαριστώ πολύ για τη διάκριση στα μοντέλα. Ωστόσο τα GTS που θεωρητικά κοντράρουν τα Downtown, στην περιοχή μου τουλάχιστον είναι πιο ακριβά από τα Downtown :lol:

πάντως η κουβέντα που ακούω συνεχώς ειναι "παρε citycom και μήν ασχολείσαι με τα άλλα" απο ανθρώπους που ξερουν απο σκούτερ γιατι εγω δεν ξερω πολλα. η αγορά συμφωνει μαζι τους εδω που τα λέμε. συνδιάζει τα καλα του σκουτερ πόλης με τις πολυθρόνες. βεβαια ταξίδι κάνεις σωστα μονο με πολυθρόνα.

Pew
11/09/2020, 20:11
βεβαια ταξίδι κάνεις σωστα μονο με πολυθρόνα.
Λίγα σκουτερ ειναι πραγματικα "πολυθρονες"...

Citycom, Cruisym, GTS, Downtown, Xtown, Xciting, Beverly, Xmax, Tmax... ολα φαινονται ενταξει, ειναι ενταξει, για μαξ καμια ωρα στη σελα τους.
Μετα αρχιζει το κωλομερι και τσουζει, πιεζεται η μεση, ειναι σε αβολη θεση τα ποδια κλπ κλπ.
Οι συνεχομενοι κραδασμοι απο το οδοστρωμα, η μεγαλη μη αναρτωμενη μαζα που ειναι δυσκολα διαχειρισιμη απο πλαισιο και αναρτησεις, το κανουν κουραστικο σε μονοτονες ευθειες.... και επειδη ειναι σκουτερ, η ευθεια ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ μονοτονη.
Ποσο μαλλον οταν για 1 ωρα συνεχομενα απλα ακους ΜΟΝΟ τον αερα να στροβιλιζεται μπροστα απο το κρανος, γιατι απο θορυβο κινητηρα δεν παιζει σεναριο.


Το πιο ενδιαφερον ταξιδι που εκανα με το κοριτσι επανω σε Aprilia SR Max 300 ήταν Θεσ/νικη -Ασπροβαλτα - Καβαλα - Ξανθη - Κομοτηνη - Αρριανά - Δέρειο - Μεταξάδες - Ορεστιάδα - Αδριανούπολη... παραπλήσια επιστροφή με Ξάνθη - Δράμα - Σέρρες.

Και μιας και αφορά τον Thanos_Venetis καθως σκεφτεται τη συμπεριφορά ενος 300cc σε ταξιδι ... το παραπανω δρομολόγιο εγινε με το γκάζι να βρίσκεται είτε τέρμα είτε στα 4/5. Ανεφοδιασμοι με 12-13 λιτρα και διανυθεντα χλμ μεχρι το καθε γεμισμα, 330 με 350. Πλαινά σαμάρια 2x25L μπαγαζιέρα 33L και χώρος κατω απο τη σέλα φουλ γεμάτος. 70 κιλα οδηγος, 55 συνεπιβάτης.

Thanos_Venetis
11/09/2020, 20:14
πάντως η κουβέντα που ακούω συνεχώς ειναι "παρε citycom και μήν ασχολείσαι με τα άλλα" απο ανθρώπους που ξερουν απο σκούτερ γιατι εγω δεν ξερω πολλα. η αγορά συμφωνει μαζι τους εδω που τα λέμε. συνδιάζει τα καλα του σκουτερ πόλης με τις πολυθρόνες. βεβαια ταξίδι κάνεις σωστα μονο με πολυθρόνα.

Εγώ δεν ξέρω καν από μηχανές αλλά από όσα έχω δει και καταλάβει, αν κάποιος ψάχνει scooter πόλης, το Citycom σβήνει τον ανταγωνισμό. Φθηνό να το αγοράσεις, οικονομικότατο σε κατανάλωση, μοτέρ διαμάντι που στο βάρος αυτής της μηχανής είναι παραπάνω από "ό,τι πρέπει", στυλάτο, και πας και περιαστικό ιστό. Και ταξίδι μάλλον πας, αλλά θέλει σφιχτά δόντια ή να πηγαίνεις χαλαρά σε ταχύτητα για να μην είσαι συνέχεια στην τσίτα. Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα, αν κάνω υποχωρήσεις από τα χλμ που θέλω να απομακρύνομαι από την πόλη, το Citycom με βολεύει. Αλλά δε θέλω να τις κάνω.

Thanos_Venetis
11/09/2020, 20:23
Λίγα σκουτερ ειναι πραγματικα "πολυθρονες"...

Citycom, Cruisym, GTS, Downtown, Xtown, Xciting, Beverly, Xmax, Tmax... ολα φαινονται ενταξει, ειναι ενταξει, για μαξ καμια ωρα στη σελα τους.
Μετα αρχιζει το κωλομερι και τσουζει, πιεζεται η μεση, ειναι σε αβολη θεση τα ποδια κλπ κλπ.
Οι συνεχομενοι κραδασμοι απο το οδοστρωμα, η μεγαλη μη αναρτωμενη μαζα που ειναι δυσκολα διαχειρισιμη απο πλαισιο και αναρτησεις, το κανουν κουραστικο σε μονοτονες ευθειες.... και επειδη ειναι σκουτερ, η ευθεια ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ μονοτονη.
Ποσο μαλλον οταν για 1 ωρα συνεχομενα απλα ακους ΜΟΝΟ τον αερα να στροβιλιζεται μπροστα απο το κρανος, γιατι απο θορυβο κινητηρα δεν παιζει σεναριο.


Το πιο ενδιαφερον ταξιδι που εκανα με το κοριτσι επανω σε Aprilia SR Max 300 ήταν Θεσ/νικη -Ασπροβαλτα - Καβαλα - Ξανθη - Κομοτηνη - Αρριανά - Δέρειο - Μεταξάδες - Ορεστιάδα - Αδριανούπολη... παραπλήσια επιστροφή με Ξάνθη - Δράμα - Σέρρες.

Και μιας και αφορά τον Thanos_Venetis καθως σκεφτεται τη συμπεριφορά ενος 300cc σε ταξιδι ... το παραπανω δρομολόγιο εγινε με το γκάζι να βρίσκεται είτε τέρμα είτε στα 4/5. Ανεφοδιασμοι με 12-13 λιτρα και διανυθεντα χλμ μεχρι το καθε γεμισμα, 330 με 350. Πλαινά σαμάρια 2x25L μπαγαζιέρα 33L και χώρος κατω απο τη σέλα φουλ γεμάτος. 70 κιλα οδηγος, 55 συνεπιβάτης.

Άρρωστο ταξιδάκι. Σου βγάζω το καπέλο! Δε νομίζω να κάνω κάτι τέτοιο, κι αν το κάνω, σίγουρα θα έχει διανυκτέρευση κάπου. Και πάρα πολύ καλή κατανάλωση για τόσο φορτωμένος! Επομένως τα 300cc με καλύπτουν σίγουρα. Το SR είναι πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα (Dt, Cruisym, GTS); Να αρχίσω να κοιτάω και προς τα εκεί;

Pew
11/09/2020, 21:40
Άρρωστο ταξιδάκι. Σου βγάζω το καπέλο! Δε νομίζω να κάνω κάτι τέτοιο, κι αν το κάνω, σίγουρα θα έχει διανυκτέρευση κάπου. Και πάρα πολύ καλή κατανάλωση για τόσο φορτωμένος! Επομένως τα 300cc με καλύπτουν σίγουρα. Το SR είναι πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα (Dt, Cruisym, GTS); Να αρχίσω να κοιτάω και προς τα εκεί;

Εχοντας δεδομενο οπως ειπες πως δεν απεκτησες ακομα διπλωμα, επισκεψου εναν εμπορο μεταχειρισμενων που εχει αυτα που ψαχνεις, για να δεις χωρους, σταση σωματος κλπ.
Καθισε επανω, περιεργασου οτι σε ενδιαφερει η σε χαλαει για να σχηματισεις μια εικονα.

Στο budget υπολόγισε ενα ζευγαρι γαντια, μπουφαν, σετακι αδιαβροχα και φυσικα το κρανος.

Garfield
12/09/2020, 17:15
Λίγα σκουτερ ειναι πραγματικα "πολυθρονες"...

Citycom, Cruisym, GTS, Downtown, Xtown, Xciting, Beverly, Xmax, Tmax... ολα φαινονται ενταξει, ειναι ενταξει, για μαξ καμια ωρα στη σελα τους.
Μετα αρχιζει το κωλομερι και τσουζει, πιεζεται η μεση, ειναι σε αβολη θεση τα ποδια κλπ κλπ.
Οι συνεχομενοι κραδασμοι απο το οδοστρωμα, η μεγαλη μη αναρτωμενη μαζα που ειναι δυσκολα διαχειρισιμη απο πλαισιο και αναρτησεις, το κανουν κουραστικο σε μονοτονες ευθειες.... και επειδη ειναι σκουτερ, η ευθεια ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ μονοτονη.
Ποσο μαλλον οταν για 1 ωρα συνεχομενα απλα ακους ΜΟΝΟ τον αερα να στροβιλιζεται μπροστα απο το κρανος, γιατι απο θορυβο κινητηρα δεν παιζει σεναριο.


Το πιο ενδιαφερον ταξιδι που εκανα με το κοριτσι επανω σε Aprilia SR Max 300 ήταν Θεσ/νικη -Ασπροβαλτα - Καβαλα - Ξανθη - Κομοτηνη - Αρριανά - Δέρειο - Μεταξάδες - Ορεστιάδα - Αδριανούπολη... παραπλήσια επιστροφή με Ξάνθη - Δράμα - Σέρρες.

Και μιας και αφορά τον Thanos_Venetis καθως σκεφτεται τη συμπεριφορά ενος 300cc σε ταξιδι ... το παραπανω δρομολόγιο εγινε με το γκάζι να βρίσκεται είτε τέρμα είτε στα 4/5. Ανεφοδιασμοι με 12-13 λιτρα και διανυθεντα χλμ μεχρι το καθε γεμισμα, 330 με 350. Πλαινά σαμάρια 2x25L μπαγαζιέρα 33L και χώρος κατω απο τη σέλα φουλ γεμάτος. 70 κιλα οδηγος, 55 συνεπιβάτης.

Ώπα! Και εγώ έχω στην κατοχή μου ένα Aprilia SR MAx 300 και έχω αρχίσει δειλά δειλά τα ταξιδάκια. Πέρα από κοντινές βόλτες στην ορεινή Χαλκιδική και γύρω από τις λίμνες Βόλβη και Αγ. Βασιλείου έκανα 1-2 φορές την μισή από αυτή που έκανες εσύ (Θεσσαλονίκη-Ασπροβάλτα-Καβάλα) και την ευχαριστήθηκα. Θα μπορούσα να σου στείλω pm (για να μην χαλάσουμε και το θέμα του φίλου) σχετικά με το ταξίδι με το συγκεκριμένο όχημα και ειδικότερα για τα πλαϊνά σαμάρια που ανέφερες;

Σχετικά με το θέμα να πω πως μετά από 3 χρόνια με το Aprilia είμαι πολύ ευχαριστημένος με την κατανάλωση του, το σπορτίβ στήσιμο του αλλά στα αρνητικά του θα έλεγα ότι στον δρόμο δεν είναι τόσο άνετο (λόγω σκληρής ανάρτησης) και είναι αρκετά ψηλό (πατάω οριακά κάτω με ύψος 1,70).

Parkaki
13/09/2020, 23:28
Δε μπορεις να τα εχεις ολα. Εαν θελεις πραγματικα να πας ταξιδια σαν κυριος με το φρεντο εσπρεσσο στο χερι ενω προσπερνας με 120 παρε κανα tmax (παλιο μοντελο). Με τα λεφτα σου ισως βρεις κατι συντηρημενο. Αλλα να ξες οτι θα καιει, θα εχρι ακριβα σερβις (οχι οτι τα αλλα δεν εχουν αλλα οκ) και παιζει να στο κλεψουν κιολας. Απο τα αλλα που ειπες εγω για κανα σιτικομ θα σου ελεγα, η το sh300 που ειναι σφερατο μηχανακι οτι πρεπει για μεσα στη πολη αλλα ασχημο πολυ. Απο τα αλλα μπαουλα δεν εχω πολλες εμπειριες, μια φιλη εχει το κιμκο και ενας φιλος το cruissym, νεα μοντελα και ειναι μια χαρα, απο γκαζι μη περιμενεις και πολλα ομως, λιγα αλογα και μεγαλα σκαφη ειναι αυτα, και εχουν σαπιες αναρτησεις. Εφοσον το θες καταρχας για μεσα στη πολη εγω θα σου προτεινα να αφησεις τους καναπεδες και παρε ενα νορμαλ σκουτερ, και με αυτα πας ταξιδι..

Εχω εναν φιλο νε σιτικομ, το πηρε μεταχειρισμενο 1800 ειααγωγης απο ιταλια, κανενα προβλημα εδω και 3 χρονια. Το εχω παρει και βολτα, δεν εχει το γκαζι πχ της βεσπα της 300αρας αλλα παει οκ. Σε ταξιδι δε ξερω, λογικα 120 κοντερησια με 2 ατομα εισαι πολυ οριακα..

Kickstart
14/09/2020, 09:11
φίλε πήρα τέλη Ιουνίου το σιτικομ κούτα στα 3600 ευρώ.

το μηχανάκι το πήρα με βαριά καρδιά γιατί δεν τα πολυγουστάρω τα σκούτερ (προέρχομαι από 15+ χρόνια 500 και άνω κυβικά μηχανές) μιας κι έχω κάκιστη εμπειρία από μπεβερλι (από τα πρώτα στην Ελλάδα) στα νιάτα μου..

λοιπόν 2μιση μήνες μετά σου λέω οτι το μηχανάκι έχει γινει προέκταση του..καβάλου μου.

παντού καθημερινά δικαβαλος με τσαντουλα (λαπτοπ κτλ) κάτω από τη σέλα...ανετότατο...τον Αύγουστο έκανα σε τρεις μέρες 700 χιλιόμετρα με την γυναίκα παρέα και φορτωμένοι με τσάντα κάτω από σέλα...κατανάλωση με ένα γέμισμα (12 ευρω) 250-260 χιλιόμετρα...
νταξ με νορμαλ ταχύτητες γιατί ήταν και στο στρώσιμο αλλά πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει το ρολαρισμα του στο δρόμο το οτι στρίβει καλά σαν μηχανή τολμώ να πω, οτι το μοτερακι του έχει δύναμη και ακούγεται καλά χωρίς μηχανικούς θορύβους και δράματα..

άριστη κάλυψη απο αερα, νερά και...μυγάκια (μάστιγα των ανοιχτών δρόμων)

φρενάρες...πραγματικά το εννοω...φρενάρες λεμε.

πρώτο σέρβις (στα χίλια) με λάδια βαλβολινες και γενικό τσεκάρισμα σφίξιμο κτλ 25 ευρώ σε εξουσιοδοτημένο..:lol:

τη σέλα τη βελτίωσα στο κομμάτι του οδηγού με το καλημέρα και πραγματικά μπορώ να σου πω οτι είναι πιο άνετη και από αμάξι..(πάω άνετα 200και χιλιόμετρα μονοκοπανιά)

στα αρνητικά το κοπάνημα της πίσω ανάρτησης...το οποίο το έχουν όλα τα σκουτερ...αν και πιστεύω μετά τα 3000-4000 χλμ θα μαλακώσει αρκετά..

άντε στο γκοργκόλη στη Καλλιθέα και ζήτα να το κάνεις μια βόλτα

p@nos
14/09/2020, 09:38
φίλε πήρα τέλη Ιουνίου το σιτικομ κούτα στα 3600 ευρώ.

το μηχανάκι το πήρα με βαριά καρδιά γιατί δεν τα πολυγουστάρω τα σκούτερ (προέρχομαι από 15+ χρόνια 500 και άνω κυβικά μηχανές) μιας κι έχω κάκιστη εμπειρία από μπεβερλι (από τα πρώτα στην Ελλάδα) στα νιάτα μου..

λοιπόν 2μιση μήνες μετά σου λέω οτι το μηχανάκι έχει γινει προέκταση του..καβάλου μου.

παντού καθημερινά δικαβαλος με τσαντουλα (λαπτοπ κτλ) κάτω από τη σέλα...ανετότατο...τον Αύγουστο έκανα σε τρεις μέρες 700 χιλιόμετρα με την γυναίκα παρέα και φορτωμένοι με τσάντα κάτω από σέλα...κατανάλωση με ένα γέμισμα (12 ευρω) 250-260 χιλιόμετρα...
νταξ με νορμαλ ταχύτητες γιατί ήταν και στο στρώσιμο αλλά πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει το ρολαρισμα του στο δρόμο το οτι στρίβει καλά σαν μηχανή τολμώ να πω, οτι το μοτερακι του έχει δύναμη και ακούγεται καλά χωρίς μηχανικούς θορύβους και δράματα..

άριστη κάλυψη απο αερα, νερά και...μυγάκια (μάστιγα των ανοιχτών δρόμων)

φρενάρες...πραγματικά το εννοω...φρενάρες λεμε.

πρώτο σέρβις (στα χίλια) με λάδια βαλβολινες και γενικό τσεκάρισμα σφίξιμο κτλ 25 ευρώ σε εξουσιοδοτημένο..:lol:

τη σέλα τη βελτίωσα στο κομμάτι του οδηγού με το καλημέρα και πραγματικά μπορώ να σου πω οτι είναι πιο άνετη και από αμάξι..(πάω άνετα 200και χιλιόμετρα μονοκοπανιά)

στα αρνητικά το κοπάνημα της πίσω ανάρτησης...το οποίο το έχουν όλα τα σκουτερ...αν και πιστεύω μετά τα 3000-4000 χλμ θα μαλακώσει αρκετά..

άντε στο γκοργκόλη στη Καλλιθέα και ζήτα να το κάνεις μια βόλτα



αυτο που περιγραφεις μονο οποιος εχει σκουτερ μπορει να καταλαβει τον βαθμο της ευκολιας και της χρηστικοτητας τους....

οσο για τα πισω αμορτισερ, οπως ειπες κλασσικο προβλημα, σαν σχετικα οικονομικη λυση μπορεις να ψαξεις για μεγαλες μοτο με 2 αμορτισερ πισω και να τα ταιριαξεις στο δικο σου. Πολλα ειναι plug and play

PaNick67
14/09/2020, 10:27
οσο για τα πισω αμορτισερ, οπως ειπες κλασσικο προβλημα, σαν σχετικα οικονομικη λυση μπορεις να ψαξεις για μεγαλες μοτο με 2 αμορτισερ πισω και να τα ταιριαξεις στο δικο σου. Πολλα ειναι plug and play

Δεν νομιζω οτι υπαρχει εξαλειψη του κοπανηματος. Βελτιωση ναι. Γιατι το προβλημα δεν ειναι τα φτηνα αμορτισερ μονο. Ειναι η θεση τους τερμα εξω, ειναι η διαδρομη τους, ειναι το αναρτωμενο βαρος, η διαμετρος των τροχων.

Αν δεν θες κοπανημα πας σε λυση μονοσοκ.

DrBig
14/09/2020, 10:51
Αν δεν θες κοπανημα πας σε λυση μονοσοκ.

Και χαμηλοτερες πιεσεις στα λαστιχα.

Παρεπιπτοντως.....ειδα χτες απο κοντα ενα maxsym tl500 :a23:

p@nos
14/09/2020, 10:53
Δεν νομιζω οτι υπαρχει εξαλειψη του κοπανηματος. Βελτιωση ναι. Γιατι το προβλημα δεν ειναι τα φτηνα αμορτισερ μονο. Ειναι η θεση τους τερμα εξω, ειναι η διαδρομη τους, ειναι το αναρτωμενο βαρος, η διαμετρος των τροχων.

Αν δεν θες κοπανημα πας σε λυση μονοσοκ.


το προβλημα ειναι στο αμορτισερ προφανως τα οποια συνηθως απο το εργοστασιο εχουν πολυ μαλακα ελατηρια που αναγκαστικα τα προφορτιζεις τερμα και κοπανανε (η και τερματιζουν για πλακα), και εννοειται πως με αλλα αμορτισερ το προβλημα λυνεται. Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι προβλημα μονο οταν εχεις λαθος αμορτισερ για τις δεδομενες αναγκες. Για την ιστορια, ετσι εφτιαξα το κοπανημα στο δικο μου σκουτερ οταν του εβαλα πισω αμορτισερ απο cb400 και πλεον περναει τις ανωμαλιες σαν μαγικο χαλι.

giorgio7
14/09/2020, 11:43
Εχω ενα sh 300.Πηρα μια μεταχειρισμενη σελα και την πηγα στο moto k.Tην εχω κανει σα καναπε με πολυ αφρωδη υλικο και πλατη.Οταν παω κανενα ταξιδακι με τη γυναικα την κουμπωνω πανω μια βιδα ειναι.Σε συνδιασμο με το παρμπριζ το ταξιδι γινεται πολυ ανετο και δεν με εχει προβληματισει πουθενα.Δεν ηθελα να εχω το μεγεθος της μπανιερας στην καθημερινη μου μετακινηση που μονο ταλαιπωρια ειναι.Αυτη η λυση με εχει βολεψει πολυ.

PaNick67
14/09/2020, 13:07
το προβλημα ειναι στο αμορτισερ προφανως τα οποια συνηθως απο το εργοστασιο εχουν πολυ μαλακα ελατηρια που αναγκαστικα τα προφορτιζεις τερμα και κοπανανε (η και τερματιζουν για πλακα), και εννοειται πως με αλλα αμορτισερ το προβλημα λυνεται. Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι προβλημα μονο οταν εχεις λαθος αμορτισερ για τις δεδομενες αναγκες. Για την ιστορια, ετσι εφτιαξα το κοπανημα στο δικο μου σκουτερ οταν του εβαλα πισω αμορτισερ απο cb400 και πλεον περναει τις ανομαλιες σαν μαγικο χαλι.

Παρα πολυ καλο που ελυσες το θεμα. Τι σκουτερ εχεις; Θα με ενδιεφερε κι εμενα να βρω λυση οικονομικη και αξιοπιστη

p@nos
14/09/2020, 13:15
Παρα πολυ καλο που ελυσες το θεμα. Τι σκουτερ εχεις; Θα με ενδιεφερε κι εμενα να βρω λυση οικονομικη και αξιοπιστη

beverly 250i

οταν εψαχνα για αμορτισερ πισω επειδη στα δικαβαλα η αναρτηση τερματιζε εντελως (σε σταση, δεν ειχαν καθολου διαδρομη, 100κ περιπου εγω και συνεπιβατης 60) οι λυσεις ηταν bitubo στα 400κατι χωρις να σου δινουν specs για ελατηρια, και yss στα 200κατι παλι χωρις να δινουν σπεκς ελατηριων, που σημαινει πως μπορει να το βαλεις πανω και με το καλημερα να θες αλλα ελατηρια. Αμα θες να λυσεις το προβλημα, βρες αμορτισερ απο μια μεγαλη μηχανη με ιδια αποσταση περιπου eye to eye (τα περισσοτερα ειναι ετσι κ αλλιως 330χιλ) και ιδιες βασεις και call it a day

PaNick67
14/09/2020, 13:18
beverly 250i

οταν εψαχνα για αμορτισερ πισω επειδη στα δικαβαλα η αναρτηση τερματιζε εντελως (σε σταση, δεν ειχαν καθολου διαδρομη, 100κ περιπου εγω και συνεπιβατης 60) οι λυσεις ηταν bitubo στα 400κατι χωρις να σου δινουν specs για ελατηρια, και yss στα 200κατι παλι χωρις να δινουν σπεκς ελατηριων, που σημαινει πως μπορει να το βαλεις πανω και με το καλημερα να θες αλλα ελατηρια. Αμα θες να λυσεις το προβλημα, βρες αμορτισερ απο μια μεγαλη μηχανη με ιδια αποσταση περιπου eye to eye (τα περισσοτερα ειναι ετσι κ αλλιως 330χιλ) και ιδιες βασεις και call it a day
Σε ευχαριστω πολυ!
Εχω ενα Aprilia Sportcity 250ie, φοραμε ιδιο μοτερ δηλαδη, ιδια ηλεκτρικα και παιζει και τα αμορτισερ μας να ειναι ιδια. Θα το ψαξω. :beer:

doctoras
14/09/2020, 13:23
το προβλημα ειναι στο αμορτισερ προφανως τα οποια συνηθως απο το εργοστασιο εχουν πολυ μαλακα ελατηρια που αναγκαστικα τα προφορτιζεις τερμα και κοπανανε (η και τερματιζουν για πλακα), και εννοειται πως με αλλα αμορτισερ το προβλημα λυνεται. Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι προβλημα μονο οταν εχεις λαθος αμορτισερ για τις δεδομενες αναγκες. Για την ιστορια, ετσι εφτιαξα το κοπανημα στο δικο μου σκουτερ οταν του εβαλα πισω αμορτισερ απο cb400 και πλεον περναει τις ανομαλιες σαν μαγικο χαλι.

απο καθαρά μηχανολογική εξέλιξης και ενδιαφέροντος και επειδή δικαιολογημένα υπάρχουν επιφυλάξεις πάνω σε αυτό που αναφέρεις, θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα θέμα και να κάνεις παρουσίαση την αναβάθμιση - μετατροπή σου με περισσότερη ανάλυση με φωτό και βίντεο

p@nos
14/09/2020, 13:37
απο καθαρά μηχανολογική εξέλιξης και ενδιαφέροντος και επειδή δικαιολογημένα υπάρχουν επιφυλάξεις πάνω σε αυτό που αναφέρεις, θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα θέμα και να κάνεις παρουσίαση την αναβάθμιση - μετατροπή σου με περισσότερη ανάλυση με φωτό και βίντεο


Αυτο το εκανα πριν 5 χρονια και τα αμορτισερ ειναι πανω στο σκουτερ εκτοτε, τωρα να βαλω μια φωτο με τα αλλαγμενα αμορτισερ δεν εχει και κανενα ιδιαιτερο νοημα. Υλικο how to της μετατροπης φυσικα δεν υπαρχει, αλλα απ οτι θυμαμαι καποια σινεμπλοκ που πατανε τα αμορτισερ ηθελαν λιγο τριμαρισμα, και αυτο επειδη απλα δεν ηθελα να παω να αγορασω αλλα που θα εκαναν στο νεο αμορτισερ. Γενικα ειναι αρκετα ευκολο να γινει, δεν θελει ιδιαιτερες οδηγιες.

Τωρα οσο για τις αμφιβολιες, ο καθενας μπορει να αμφιβαλει και να αμφισβητει τα παντα. Ενα σετ μεταχειρισμενα αμορτισερ παντως ειναι παμφθηνα και μπορει ο καθενας σχετικα οικονομικα να κανει τη μετατροπη και να δοκιμασει μονος του αν αυτα που γραφω ειναι αρλουμπες η οχι. Το pioneering εχει κοστος εξαλλου :lol:

Για την ιστορια, στο συγκεκριμενο μηχανακι (beverly 250), οποιοδηποτε αμορτισερ να βαλεις πισω ειναι βελτιωση. Αντιστοιχα ειναι και στα περισσοτερα σκουτεροειδη αντιστοιχης κατηγοριας η κατασταση βεβαιως

Το μονο προβλημα που δημιουργειται ειναι η αναγκη να φτιαχτει το μπροστινο, διοτι οταν ξαφνικα εχεις πισω αναρτηση, προκυπτει η αναγκη να εχεις και μπροστα κατι αντιστοιχο, που δυστυχως δεν μπορει να γινει

doctoras
14/09/2020, 14:02
Το μονο προβλημα που δημιουργειται ειναι η αναγκη να φτιαχτει το μπροστινο, διοτι οταν ξαφνικα εχεις πισω αναρτηση, προκυπτει η αναγκη να εχεις και μπροστα κατι αντιστοιχο, που δυστυχως δεν μπορει να γινει

του cb400sf τα αμορτισερ είναι περίπου 340mm μήκος, αν είναι αρκετά μεγαλύτερο απο το σκουτερίσιο θα μεταφέρει το βάρος μπροστά συνεπώς αλλάζει γεωμετρία και δημιουργειται η ανάγκη βελτίωσης του μπροστινού αλλά εκεί σταματάνε οι εμπνεύσεις γιατί πρέπει να αλλάξουν τα πάντα μπροστά, αν υπάρχουν θέματα πρέπει να ειπωθούν, για να μη ξεχυθούν οι ενδιαφερόμενοι για ψωνια και μετά βλαστημήσουν

p@nos
14/09/2020, 15:03
του cb400sf τα αμορτισερ είναι περίπου 340mm μήκος, αν είναι αρκετά μεγαλύτερο απο το σκουτερίσιο θα μεταφέρει το βάρος μπροστά συνεπώς αλλάζει γεωμετρία και δημιουργειται η ανάγκη βελτίωσης του μπροστινού αλλά εκεί σταματάνε οι εμπνεύσεις γιατί πρέπει να αλλάξουν τα πάντα μπροστά, αν υπάρχουν θέματα πρέπει να ειπωθούν, για να μη ξεχυθούν οι ενδιαφερόμενοι για ψωνια και μετά βλαστημήσουν

Δεν υπαρχει τιποτα να ειπωθει που δεν εχει ειπωθει ηδη, και επισης ο καθενας μπορει να κρινει και αυτα που διαβαζει, και αυτον που τα γραφει μιας και δε μπηκα φετος εδω μεσα. Δεν θελει και πολυ μυαλο για να καταλαβει κανεις οτι αν βαλει αμορτισερ απο ενα μηχανακι που δουλευει σε ενα σκουτερ που πρακτικα δεν εχει αναρτηση, θα εχει βελτιωση. Ειπαμε, μπαινει χωρις πολλα δραματα.

Για την ιστορια με ενα γρηγορο ψαξιμο ειδα πως εχουν και το ιδιο μηκος, πιο πολυ να επιβεβαιωσω τις τοτε παρατηρησεις μου οτι δεν υπηρχε τιποτα περιεργο στη μετατροπη, αλλα σε καθε περιπτωση, 1εκ πιο ψηλη ουρα στο σκουτερ δεν θα κανει καμμια ουσιαστικη διαφορα στην οδηγηση για την οποια προοριζονται να κανει αυτο το οχημα. Εκτος αν θεωρεις εσυ οτι αν αλλαξεις δυο θεσεις στη σκαλα της προφορτισης των εργοστασιακων αμορτισερ θα φας τα μουτρα σου. Καλη η θεωρια για κατανομες μαζων, φορτισεις τροχων, trail, rake αλλα ακομη καλυτερος ειναι ο ορθολογισμος, και δε νομιζω να ανεφερα πουθενα κανεις να βαλει οτι βρει, ειπα να βρει οτι ταιριαζει.

Ο καθενας λοιπον κρινει και πραττει οπως καταλαβαινει. Και μιας και ανησυχεις για τις τσεπες των τηλεθεατων, ενα οποιοδηποτε μεταχειρισμενο σετ απο αμορτισερ που απλα εχει λαδια μεσα και συνηθως εχει τιμη πωλησης γυρω στα 20-30ε θα δουλεψει καλυτερα απο τα στοκ που εχει το μηχανακι πανω.

For the record, για να μη νομιζετε οτι εγινε μπετο το μηχανακι πισω, αν εκανα τη μοντα τωρα, θα εβαζα απο πιο μεγαλο μηχανακι (θεωροντας ως δεδομενο οτι θα ειχε πιο σφυχτα ελατηρια/βαλβινγκ για να ταιριαξει με αυτα) μιας και αυτα που εβαλα ηταν προς τη μαλακη πλευρα απ οτι αποδειχθηκε εκ των υστερων

zopas
14/09/2020, 16:14
παντως αν ειναι να παρεις μεταχειρισμενο σκουτερ πηγαινε και σε κανα παπα να σου κανει ευχελαιο μηπως και την γλυτωσεις..τα μεταχειρισμενα βγαζουν πολλες βλαβες και επειδη σχεδον ολα θα καινε λαδι, σημαινει στρομφαλος, ρεκτιφιε κυλινδρος, μπιστονι κλπ, κοινως καμια 600-800 ευρω και επειδη θα τα σκασεις ταχα να ξεγνοιασεις, ο αεριτζης ο μαστορας δεν θα σου εχει κανει τιποτα και ξανα απο την αρχη...θυμος, αγχος και..ξεπαραδιασμα...

αν ειναι να του κανεις σοβαρο σερβις να ειναι παντα ΠΑΡΩΝ και να επιβλεπεις..σιγα μην δεχτει βεβαια...προσωπικα παθων 2 φορες με ζωντανα χιλιαρικα στον καιαδα...

προσεχε αυτο που σου γραφω για να μην με θυμηθεις....

Pew
14/09/2020, 16:23
παντως αν ειναι να παρεις μεταχειρισμενο σκουτερ πηγαινε και σε κανα παπα να σου κανει ευχελαιο μηπως και την γλυτωσεις..τα μεταχειρισμενα βγαζουν πολλες βλαβες και επειδη σχεδον ολα θα καινε λαδι, σημαινει στρομφαλος, ρεκτιφιε κυλινδρος, μπιστονι κλπ, κοινως καμια 600-800 ευρω και επειδη θα τα σκασεις ταχα να ξεγνοιασεις, ο αεριτζης ο μαστορας δεν θα σου εχει κανει τιποτα και ξανα απο την αρχη...θυμος, αγχος και..ξεπαραδιασμα...

αν ειναι να του κανεις σοβαρο σερβις να ειναι παντα ΠΑΡΩΝ και να επιβλεπεις..σιγα μην δεχτει βεβαια...προσωπικα παθων 2 φορες με ζωντανα χιλιαρικα στον καιαδα...

προσεχε αυτο που σου γραφω για να μην με θυμηθεις....

Και δε με λες βρε ΖοΜΠα ??? (απο το ΜΠιστονι...)

Οκ τα μεταχειρισμενα σκουτερ.... ειναι σκαρτα και βγαζουν βλαβες.
Μπας και ισχυει το ιδιο για τις μοτοσυκλετες??
Ή τα αλλα τα πως τα λενε να δεις, τα τσσοοο τσσσ τσ τσόπ ΤΣΟΠΕΡ?
Εκείνα τα ατβνρτ... αρτνβρε .... τα ΑΝΤΒΕΝΤΣΟΥΡ ??? Χαλανε και εκεινα??

Μην τσουβαλιαζεις.

Parkaki
14/09/2020, 22:46
Παιδια τα σκουτερ δεν εχουν αναρτηση γιατι η αναρτηση ειναι πανω στο μοτερ, για κανεναν αλλο λογο. Δεν εχρι σημασια αμ ειναι φθηνες η οχι. Λυστε μια μηχανη να δειτε που βρισκεται η αναρτηση και μετα δειτε που βρισκεται η αναρτηση στα σκουτερ (τα περισσοτερα). Οποιος θελει σοβαρη αναρτηση παιρνει μηχανη και ειδικοτερα εντουρο για εκτως και μοταρντ για εντως. Εκει δε καταλαβαινεις τιποτα.. Τα σκουτερ πονανε πολυ στην αναρτηση.

dpapadakis
20/09/2020, 22:33
Λοιπόν φίλε μου εγώ είμαι νεός οδηγός και επιπρόσθετα είμαι ένα σκαλί πάνω στο μπάτζετ, δηλαδή έδινα έως 4000€ έχοντας κατά νου και το κόστος αργότερα του εξοπλισμού συν το κόστος της ασφάλειας.

Στα πλαίσια που μου επιβάλλει το περιβάλλον επέλεξα να πάρω καινούργιο το Cruisym 250i απο τον επίσημο εισαγωγέα:

1. Είναι αρχικαναπεδάτο
2. Έχει περίσσιο χώρο αποθήκευσης και χωρίς βαλίτσα
3. Έχει ΦΡΕΝΑ
4. Δεν καίει τίποτα
5. Κρατάς τη κυρία για Netflix στο σπίτι 2-3 φορές αντί να κάνεις τραπέζι σε εστιατόριο και με τα χρήματα πληρώνεις το service του
6. Βρωμάει ο τόπος απο ανταλλακτικά
7. Είναι στα κυβικά που απο κεί κι άνω μπορείς να κάνεις ασφάλεια κλοπής
8. Θέλω να πηγαίνω στα προάστια εκδρομούλα, όχι παραπέρα (αυτό είναι συμβιβασμός λόγω των οικονομικών, δηλαδή γουστάρω εκδρομές, ψωφάω βασικά, αλλά δεν είχα χρήμα για μονοσοκ ανάρτηση π.χ. TL500, Bergman η μεταχειρισμένα AK η c650gt)

Οπως παρατήρησες, εάν έκανες έρευνα, οι καναπέδες έχουν απο 3800 και πάνω, καινούργιοι.

Αν πάρεις μεταχειρισμένο και τελικά δε σε βολέψει, άντε καλή επιτυχία για πώληση στο 3ο χέρι! Κάνε αυτό που έκανα: Πάρε καινούργιο, επειδή είμαστε νέοι οδηγοί, δοκίμασε το εκτεταμένως, και πούλα το πριν τη λήξη της εργοστασιακής εγγύησης για να έχεις περισσότερες πιθανότητες. Είναι σχέδιο αυτό που εφαρμόζεται ευρύτατα. Το cruisym έχει 2 χρόνια χωρίς περιορισμό χιλιομέτρων.

Dimitris5940
10/03/2021, 21:46
Λοιπόν φίλε μου εγώ είμαι νεός οδηγός και επιπρόσθετα είμαι ένα σκαλί πάνω στο μπάτζετ, δηλαδή έδινα έως 4000€ έχοντας κατά νου και το κόστος αργότερα του εξοπλισμού συν το κόστος της ασφάλειας.

Στα πλαίσια που μου επιβάλλει το περιβάλλον επέλεξα να πάρω καινούργιο το Cruisym 250i απο τον επίσημο εισαγωγέα:

1. Είναι αρχικαναπεδάτο
2. Έχει περίσσιο χώρο αποθήκευσης και χωρίς βαλίτσα
3. Έχει ΦΡΕΝΑ
4. Δεν καίει τίποτα
5. Κρατάς τη κυρία για Netflix στο σπίτι 2-3 φορές αντί να κάνεις τραπέζι σε εστιατόριο και με τα χρήματα πληρώνεις το service του
6. Βρωμάει ο τόπος απο ανταλλακτικά
7. Είναι στα κυβικά που απο κεί κι άνω μπορείς να κάνεις ασφάλεια κλοπής
8. Θέλω να πηγαίνω στα προάστια εκδρομούλα, όχι παραπέρα (αυτό είναι συμβιβασμός λόγω των οικονομικών, δηλαδή γουστάρω εκδρομές, ψωφάω βασικά, αλλά δεν είχα χρήμα για μονοσοκ ανάρτηση π.χ. TL500, Bergman η μεταχειρισμένα AK η c650gt)

Οπως παρατήρησες, εάν έκανες έρευνα, οι καναπέδες έχουν απο 3800 και πάνω, καινούργιοι.

Αν πάρεις μεταχειρισμένο και τελικά δε σε βολέψει, άντε καλή επιτυχία για πώληση στο 3ο χέρι! Κάνε αυτό που έκανα: Πάρε καινούργιο, επειδή είμαστε νέοι οδηγοί, δοκίμασε το εκτεταμένως, και πούλα το πριν τη λήξη της εργοστασιακής εγγύησης για να έχεις περισσότερες πιθανότητες. Είναι σχέδιο αυτό που εφαρμόζεται ευρύτατα. Το cruisym έχει 2 χρόνια χωρίς περιορισμό χιλιομέτρων.
Maxsym 400 euro5 tcs 2021... Λόγια περιττα.426237