PDA

View Full Version : Ρύθμισμα καλαμιών



L.omerta
11/09/2020, 12:30
Καλησπέρα σε όλους.:wave2::wave2:
Έχω μια μάλλον χαζή ερώτηση. Πέφτει το μηχανάκι από το σταντ ή πέφτεις με ελάχιστη ταχύτητα και μετά σου φαίνεται το τιμόνι ελάχιστα στραβό. Θυμάμαι παλιότερα που μου είχε ξανασυμβεί νόμιζα ότι είχε στραβώσει το τιμόνι αλλά ο μηχανικός μου, μου είχε πει ότι αποκλείεται να στραβώσει το τιμόνι από κάτι τέτοιο και ότι είναι τα καλάμια. Με ένα κατσαβίδι το έφερε στα ίσια σε δευτερόλεπτα. Επειδή λείπει προς το παρών και δεν έχω την υπομονή να περιμένω 5 μέρες ακόμα να γυρίσει. Υπάρχει κάποιος που κατάλαβε τι ακριβώς περιγράφω και μπορεί να εξηγήσει τι κάνουμε ακριβώς για να το φέρουμε στα ίσια? Αν όχι ας το ξεχάσουμε και ας έχουμε ένα καλό ΣΚ!!:ninja:

OldMan
11/09/2020, 12:33
Λασκαρεις αρκετα (σχετικο αυτο..) τις "μανες" των καλαμιων και ερχονται μονα τους.. ;)
(μονο μαρκαρε το πανω σημειο με κατι για να τα ξαναφερεις στο ιδιο υψος να τυχει και σου φυγουν..)

karellen
11/09/2020, 12:34
Στριμώχνεις τον μπροστινό τροχό σε ένα στενό σημείο,π.χ. ανάμεσα σε 2 κάγκελα και κατόπιν στρίβεις το τιμόνι προς τη μεριά που θέλεις να το ισιώσεις.

OldMan
11/09/2020, 12:38
Και αντι να ισιωσουν τα καλαμια στραβωνει και ο αξονας του τροχου...


Οντως θα εχει ενα καλο ΣΚ ο ανθρωπος...:D

karellen
11/09/2020, 12:47
Και αντι να ισιωσουν τα καλαμια στραβωνει και ο αξονας του τροχου...

Αν είναι ο Τζίμης ο Τίγρης,ναι :D

GogosLux
11/09/2020, 12:48
Καλησπέρα σε όλους.:wave2::wave2:
Έχω μια μάλλον χαζή ερώτηση. Πέφτει το μηχανάκι από το σταντ ή πέφτεις με ελάχιστη ταχύτητα και μετά σου φαίνεται το τιμόνι ελάχιστα στραβό. Θυμάμαι παλιότερα που μου είχε ξανασυμβεί νόμιζα ότι είχε στραβώσει το τιμόνι αλλά ο μηχανικός μου, μου είχε πει ότι αποκλείεται να στραβώσει το τιμόνι από κάτι τέτοιο και ότι είναι τα καλάμια. Με ένα κατσαβίδι το έφερε στα ίσια σε δευτερόλεπτα. Επειδή λείπει προς το παρών και δεν έχω την υπομονή να περιμένω 5 μέρες ακόμα να γυρίσει. Υπάρχει κάποιος που κατάλαβε τι ακριβώς περιγράφω και μπορεί να εξηγήσει τι κάνουμε ακριβώς για να το φέρουμε στα ίσια? Αν όχι ας το ξεχάσουμε και ας έχουμε ένα καλό ΣΚ!!:ninja:

Απο στατικη / μικρη πτωση συνήθως δεν στραβωνουν τα καλαμια σε σχεση με τις τιμονόπλανες.

Αν εισαι τυχερος στραβωνουν οι λαστιχενιες βασεις των καβαλέτων του τιμονιου (αν εχει) ή τα καβαλετα αλλιως το τιμονι.

Ο τροχος στραβωνει απο πεζοδρόμια και αλλες δυναμεις που εφαρμόζονται.

Τωρα σχετικά με το ίσιωμα του τροχου σε σχεση με το τιμονι, οχι του τιμονιου σε σχεση με τον τροχο (δεν ειναι το ίδιο) εδω εχει ενα καλο οδηγο https://www.youtube.com/watch?v=vSunBRB6-r8&t=751s

Δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις αλλα δεν σημαινει οτι ειναι η λύση στο θεμα σου

L.omerta
11/09/2020, 13:22
Λασκαρεις αρκετα (σχετικο αυτο..) τις "μανες" των καλαμιων και ερχονται μονα τους.. ;)
(μονο μαρκαρε το πανω σημειο με κατι για να τα ξαναφερεις στο ιδιο υψος να τυχει και σου φυγουν..)

Ναι αυτό που λες θυμάμαι κι εγώ. Θα περιμένω μάλλον να είμαι σίγουρος. Ευχαριστώ πάντως! :beer: