PDA

View Full Version : Honda Cub special



Tsber
17/09/2020, 10:11
Ένα νέο project βασισμένο και πάλι στο πολυαγαπημένο μηχανάκι! Αντί για πλήρη αποκατάσταση στην αρχική του μορφή αυτός ο πάπ(ι)ος θα γίνει μεταμοντέρνος με motard και cafe racer επιρροές :)

420994

Μετατροπή σε monoshock με custom ψαλίδι:

420995

Ενσωμάτωση δισκόφρενου στο original μπροστινό:

420996

Πλήρες ψηφιακό όργανο και σύγχρονα ηλεκτρικά (μπροστινά φλας στα αντίβαρα και ενσωματωμένα φώτα πορείας στα πίσω):

420997

Οσονούπω έρχεται και μεγαλύτερος κινητήρας, μοντέρνο χρωματάκι για κοντράστ με τις ζάντες και χειροποίητη εξάτμιση ;)

420998

420999

buckley
17/09/2020, 11:19
Το τεπόζιτο που θα πάει ? μην βγει έξω ,το σύνολο είναι ομορφότερο να μείνει λιτό. Μ αρέσει ότι έβαλε braced ψαλιδάκι ...
ΥΓ Ας μπει το θέμα στις μετατροπές ε :wave2:
Αναμένουμε συνέχεια.

Tsber
17/09/2020, 13:05
Το τεπόζιτο που θα πάει ? μην βγει έξω ,το σύνολο είναι ομορφότερο να μείνει λιτό. Μ αρέσει ότι έβαλε braced ψαλιδάκι ...
ΥΓ Ας μπει το θέμα στις μετατροπές ε :wave2:
Αναμένουμε συνέχεια.

Γεια σου φίλε μου, θα ανεβάσω διαδοχικά φωτό μέχρι το τελικό αποτέλεσμα, θα έχει πολλά ωραία όπως inboard wiring, βαμμένο κινητήρα με λεπτομέρειες κλπ.

Ήταν πολύ περίπλοκη η εγκατάσταση του ψαλιδιού με πολλή μοντίφα, όπως και της δισκόπλακας. Το ψαλίδι έχει και εσωτερικό bracing με αρκετά παχύ ατσάλι.

Όντως μάλλον είναι πιο πολύ μετατροπή παρά αναπαλαίωση οπότε λέω να ανοίξω νέο θέμα στο κατάλληλο φόρουμ με τις επόμενες φωτό!

doctoras
17/09/2020, 15:08
μαρέσει!

ζαντολάστιχα υπέροχα! τιμονοπλακα / όργανα / καβαλέτα / τιμόνι / σουπερ! ωραία εξέλιξη το πίσω φτερό, αλλά προσέξετε είναι λεπτό το σημείο απο εδώ και στο εξής που θα κάνει την διαφορά ή θα "σπάσει" την αισθητική

στην λειτουργικότητα να δείτε πως θα ενισχύσετε το μπροστινό(ανάρτηση) μιας και το πίσω μονοσοκ είναι μια χαρά

Bowleno
17/09/2020, 15:27
Γεια σου φίλε μου, θα ανεβάσω διαδοχικά φωτό μέχρι το τελικό αποτέλεσμα, θα έχει πολλά ωραία όπως inboard wiring, βαμμένο κινητήρα με λεπτομέρειες κλπ.

Ήταν πολύ περίπλοκη η εγκατάσταση του ψαλιδιού με πολλή μοντίφα, όπως και της δισκόπλακας. Το ψαλίδι έχει και εσωτερικό bracing με αρκετά παχύ ατσάλι.

Όντως μάλλον είναι πιο πολύ μετατροπή παρά αναπαλαίωση οπότε λέω να ανοίξω νέο θέμα στο κατάλληλο φόρουμ με τις επόμενες φωτό!

Μην ανησυχείς, θα στο μεταφέρει ο καθ'ύλην αρμόδιος...(a.k.a sapila racing) εσύ βάζε τις όλες εδώ να παίρνουμε μάτι ολοκληρωμένα:D

Tsber
17/09/2020, 17:13
μαρέσει!

ζαντολάστιχα υπέροχα! τιμονοπλακα / όργανα / καβαλέτα / τιμόνι / σουπερ! ωραία εξέλιξη το πίσω φτερό, αλλά προσέξετε είναι λεπτό το σημείο απο εδώ και στο εξής που θα κάνει την διαφορά ή θα "σπάσει" την αισθητική

στην λειτουργικότητα να δείτε πως θα ενισχύσετε το μπροστινό(ανάρτηση) μιας και το πίσω μονοσοκ είναι μια χαρά

Τα ζαντολάστιχα το απογειώνουν αισθητικά (με το αζημίωτο βέβαια) και οι πολλές λεπτομέρειες που τραβούν το μάτι αποσπασματικά κάνουν δύσκολη την συνολική αισθητική αποτίμηση. Όταν βαφεί και κουμπώσουν όλα πάνω έστω και δοκιμαστικά θα έχουμε την big picture πιστεύω.

Κάποια "δομικά" στοιχεία του μπροστινού έχουν ήδη ενισχυθεί, θα ενημερώσω στην πορεία μαζί με φωτό :beer:

Tsber
17/09/2020, 17:14
Μην ανησυχείς, θα στο μεταφέρει ο καθ'ύλην αρμόδιος...(a.k.a sapila racing) εσύ βάζε τις όλες εδώ να παίρνουμε μάτι ολοκληρωμένα:D

Οκ, το αφήνω πάνω σας :D

Bowleno
17/09/2020, 18:55
Οκ, το αφήνω πάνω σας :D

Άρη, ακούς; Πελάτης!:D

OldMan
18/09/2020, 14:17
Εεεεε ρεεε με τις Παρασκευες..

Bowleno
18/09/2020, 14:32
Εεεεε ρεεε με τις Παρασκευες..

Γιατί, ρε συ, Αντώνη; Στα χωράφια σου βόσκουμε και δεν το ξέρουμε;:D
:lol:

azar41
20/09/2020, 19:41
Πολλά υποσχόμενο,μου αρέσει,καλή συνέχεια!

jawaforever
30/09/2020, 20:01
Με το καλο να γίνει όπως το φαντάζεσαι, όμως έχω μια ερώτηση.
Από τη στιγμή που ουσιαστικά δεν κρατάς τίποτα από το original, γιατί κρατάς το περίεργο μπροστινό των C50;;;

Για μένα είναι το πρώτο κομμάτι που θα έπρεπε να πάρει πόδι σε τέτοια μετατροπή. Γιατί όπως σωστά λες, πρόκειται για μετατροπή πλέον και όχι για αποκατάσταση/ανακατασκευή/αναπαλαίωση ενός C50.

Engineer
17/01/2021, 21:18
Με το καλο να γίνει όπως το φαντάζεσαι, όμως έχω μια ερώτηση.
Από τη στιγμή που ουσιαστικά δεν κρατάς τίποτα από το original, γιατί κρατάς το περίεργο μπροστινό των C50;;;

Για μένα είναι το πρώτο κομμάτι που θα έπρεπε να πάρει πόδι σε τέτοια μετατροπή. Γιατί όπως σωστά λες, πρόκειται για μετατροπή πλέον και όχι για αποκατάσταση/ανακατασκευή/αναπαλαίωση ενός C50.

Να φτιαξεις δικο σου και να βαλεις πιρουνι κανονικο! Ο Tsber το γουσταρει με το μαμα πιρουνι.... και εγω που το βλεπω.... ρε μανια να ειμαστε αρνητικοι μολις δουμε καποιον να φτιαχνει κατι ωραιο!!!!

Tsber
21/10/2022, 10:16
Το τελικό αποτέλεσμα :)

438900

Και ένα βιντεάκι με την εξέλιξη από τον άνθρωπο που το δημιούργησε με μεράκι :a23:

https://www.youtube.com/watch?v=4CyjzPBstJw

Λευκάδιος
21/10/2022, 11:15
Ωραίο έγινε,καλές βόλτες :beer:

doctor_john
21/10/2022, 11:27
Ωραία δουλειά! Μπράβο!

Αν κοιτάς για συνέχεια, είδα πρόσφατα τα παρακάτω:

438902

438904

Bowleno
21/10/2022, 13:27
Το τελικό αποτέλεσμα :)

438900


Και ένα βιντεάκι με την εξέλιξη από τον άνθρωπο που το δημιούργησε με μεράκι :a23:

https://www.youtube.com/watch?v=4CyjzPBstJw

Πανέμορφο έγινε! Να το χαρείς!:beer:


Ωραία δουλειά! Μπράβο!

Αν κοιτάς για συνέχεια, είδα πρόσφατα τα παρακάτω:

438902

438904

Ρε τι εκτρώματα είναι τούτα;:cry:

husky21
22/10/2022, 16:49
Πανέμορφο έγινε! Να το χαρείς!:beer:



Ρε τι εκτρώματα είναι τούτα;:cry:



Συμφωνω 100% και στα 2


Να το χαρεις παρα πολυ ομορφο

doctoras
22/10/2022, 17:27
Πολύ όμορφο!! βαφή και σέλα κάνουν την διαφορά!
Η μόνη παραφωνία είναι η μανία με αυτή την χωανη και όχι με κάποιο κιμπαρικο φιλτροκουτι που θα προστατεύει αποτελεσματικά μιας και το σύνολο δείχνει σα μινι σκραμπλερ

motomaniac
27/10/2022, 10:25
Καλημερα,η μακρια σωληνα του σκελετου ειναι τετραγωνικης διατομη η με γελαει η φωτογραφια? δεν επρεπε να ειναι στρογγυλη?
πολυ ωραιο εγινε!!

Tsber
27/10/2022, 18:44
Καλημερα,η μακρια σωληνα του σκελετου ειναι τετραγωνικης διατομη η με γελαει η φωτογραφια? δεν επρεπε να ειναι στρογγυλη?
πολυ ωραιο εγινε!!

Γεια σου φίλε μου, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις εσύ και όποιος άλλος έχει τεχνικές απορίες ή θέλει κάποια σχετική συμβουλή είναι να ρωτήσει απευθείας τον μηχανικό που δημιούργησε το μηχανάκι αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=4CyjzPBstJw

Εγώ είμαι μόνο για μόστρα καθώς το χέρι μου δεν πιάνει ούτε κατά διάνοια τόσο πολύ :D

doctor_john
27/10/2022, 19:24
Νομίζω ότι η διαφορά στο σχήμα είναι διακοσμητική γιατί στο βίντεο βλέπω πολυεστέρα.
Πιθανά εξυπηρετεί να περνά και κάποια καλώδια απο εκεί γιατί δεν τα βλέπω στο ολοκληρωμένο.

Μην παρεξηγηθώ, μπορεί να έχει διαμορφώσει το βασικό σχήμα με μέταλλα και ο πολυεστέρας να είναι το φινίρισμα.

Σε γενικές γραμμές ένας στρογγυλός σωλήνας έχει περισσότερες στρεβλώσεις σε σχέση
με τον ίδιο που θα έχει αιχμές.
Μην πάρουμε σαν δεδομένο όμως ότι τα στρατζαριστά έχουν καλύτερες ιδιότητες από τους σωλήνες
έχει να κάνει με το σύνολο της κατασκευής και πώς θέλουμε να λειτουργεί.
Αντίστοιχα μεταφέρει και κραδασμούς όμως που η ενδοτικότητα του στρογγυλού θα κατάπινε.

Αυτό το τελευταίο (και το τελικό αποτέλεσμα του συνόλου) με κάνει να σκέφτομαι ότι δεν έχει χρησιμοποιήσει
μέταλλο για να αλλάξει τα χαρακτηριστικά του σωλήνα.

Κουβέντα κάνω, δεν μπορώ να ξέρω τι έχει κάνει ο άνθρωπος ούτε έχω ασχοληθεί με την δομή του παπιού για να ξέρω αν χρειάζεται.
Θυμάμαι πως μου περιόριζε την φαντασία όσον αφορά το μέγεθος του καρμπυρατέρ και δεν καταλάβαινα πως θα παίρνει αέρα αν είναι στο πλάϊ :lol: